Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,657 εγγεγραμμένα μέλη και 713,672 μηνύματα σε 22,032 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 311 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Φοβία απέναντι σε άλλους ανθρώπους

dimitrisvar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitrisvar
Ο dimitrisvar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O dimitrisvar έγραψε στις 19:19, 11-02-18:

Καλησπέρα,
έχω έναν γατούλη 7 μηνών και τον έχω πάρει στο σπίτι μου εδώ και περίπου δύο μήνες + έναν μήνα γνωριμίας μας καθώς ήταν "θαμώνας" στο μαγαζί, στο οποίο δούλευα. Η συμβίωση μας είναι πολύ αρμονική και μαζί μου, πέραν του γεγονότος ότι δεν πολυαφήνει να τον πάρω αγκαλιά ενώ είμαι όρθιος, είναι πολύ άνετος και χαλαρός και δεν τρομάζει με τίποτα που μπορεί να κάνω. Ωστόσο, φοβάται πάρα πολύ όταν κάποιος έρχεται στο σπίτι. Τρέχει πανικόβλημα και κρύβεται και όταν πάω να του μιλήσω είναι πάρα πολύ φοβισμένος. Αν δε κάποιος τον ακολουθήσει (π.χ. για να τον γνωρίσει και όχι "απειλητικά" καθώς επιβλέπω πάντα) πανικοβάλλεται και εκσφενδονίζεται. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Το πρόβλημα είναι ότι μένω μόνος μου και η επιλογή του απλώς να συνηθίσει δεν υπάρχει. Το δεύτερο πρόβλημα και μεγαλύτερο είναι ότι, ενώ δεν θέλω να τον αφήσω, για κάποιες περιόδους θα πρέπει να φιλοξενηθεί. Δεν έχω κάνει ακόμη το στρατιωτικό μου και επίσης σκοπεύω να πάω για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, όπου αφενός αν διαμένω σε φοιτητική εστία μπορεί να μην επιτρέπεται να έχω ζώο και αφετέρου δεν έχω αποφασίσει αν αξίζει για ένα χρόνο μόνο να τον υποβάλλω στην ταλαιπωρία του να αλλάξει χώρα. Κι ενώ το στρατιωτικό αργεί ακόμη, για μεταπτυχιακό θα φύγω, καλώς εχόντων των πραγμάτων, τον προσεχή Οκτώβρη. Με το τόσο που φοβάται τους άλλους ανθρώπους δεν ξέρω τι να τον κάνω! Σημειώστε ότι είναι το πρώτο μου ζωάκι και ότι το έχω μόνος μου κι ότι άρα δεν είμαι και απολύτως απαλλαγμένος από την υπερβολή
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 20:34, 11-02-18:

Ο γατούλης σου φοβάται γιατί μένει πολλές ώρες μόνος του.Έχει συνηθίσει μόνο την παρουσία σου και τρομάζει στη θέα άλλων ανθρώπων.Αυτό βέβαια δεν είναι πρόβλημα ,το ότι θα φύγεις είναι το πρόβλημα και που θα τον αφήσεις.Αν μπορείς να τον πάρεις μαζί σου φυσικά και να τον πάρεις.Αν όχι τότε πρέπει να βρεις άνθρωπο για να τον αναλάβει όσο θα λείπεις.
Αν είσαι αποφασισμένος να τον κρατήσεις κοντά σου και τον αγαπάς σίγουρα θα βρεις την καλύτερη λύση γι'αυτόν!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,343 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 21:18, 11-02-18:

Καλησπέρα Δημήτρη, από τη δική μου εμπειρία θα σου λεγα ότι δεν χρειάζεται καθόλου να σε ανησυχεί η αντίδραση του γατούλη σου απέναντι σε ανθρώπους που δεν έχει συνηθίσει, είναι πολύ συνηθισμένη στις γάτες, αφού συχνά θέλουν το χρόνο τους για να εμπιστευθούν κάποιον, αν δηλαδή κάποιος σε επισκέπτεται τακτικά στο σπίτι, θα δεις που θα τον συνηθίσει και θα εξοικειωθεί μαζί του. Βέβαια η "κοινωνικότητα" έχει πάντα να κάνει και με τον χαρακτήρα του κάθε γατιού. Σκέψου ότι εγώ έχω τώρα 5 γάτες μέσα στο σπίτι και όταν έρχονται επισκέπτες που δεν γνωρίζουν καλά, γίνονται όλες καπνός (εκτός από μία!)..Σα να μην υπάρχει άλλη γάτα στο σπίτι! Οπότε ακόμη κι αν χρειαστεί να τον δώσεις για φιλοξενία όσο θα λείπεις για τις σπουδές σου, μη σε ανησυχεί η προσαρμογή του, μπορεί να είναι δεμένος μαζί σου και με το χώρο του και να δυσκολευτεί στην αρχή, θα είναι θέμα χρόνου ωστόσο να συνηθίσει την αλλαγή για όσο χρειαστεί, αρκεί βέβαια να έχεις κάποιο πρόσωπο εμπιστοσύνης, ώστε να είσαι ήσυχος ότι θα του παράσχει την κατάλληλη φροντίδα. Εύχομαι όλα να πάνε καλά!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 11-02-18 στις 21:31.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 468 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 21:46, 11-02-18:

Καλησπέρα Δημήτρη και από μένα.... Όπως ήδη σου είπαν και η Ολυμπία και η Μαρία όλα θέλουν το χρόνο τους.... Ο φόβος που νιώθει ο γατουλης οταν έρχονται ξένοι στο σπίτι σου είναι φυσιολογικός... Υπάρχουν γάτες πολύ κοινωνικές και άλλες πιο φοβικες... Ο πρώτος γάτος που είχα ήταν τόσο φοβικος απέναντι σε όποιον ερχόταν σπίτι μου που πήγαινε κρυβόταν και άρχιζε να γρυλλίζει!!! Δεν έβγαινε από την κρυψώνα του πάρα ώρα αρκετή αφού είχαν φύγει... Και όχι μόνο αυτό... Αν έκανα να τον πλησιάσω για να τον ηρεμήσω μπορεί καθ να με δάγκωνε ή να με γρατσουνιζε.... Το κόλπο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να μην του δώσεις καμία απολύτως σημασία... Σαν να μην υπάρχει.... Και άμα βγειαπό την κρυψώνα του τότε ο επισκέπτης και εσύ ούτε θα μιλήσεις στο γατί ούτε θα το φωνάξεις "έλα"... Τίποτα απολύτως... Θα του δώσεις το χώρο και τον χρόνο που χρειάζεται για να πλησιάσει μόνο του... Να μυρίσει και αν θελει να φύγει ή να καθησει...θα φερθεις σαν να μην υπάρχει γάτα στο σπίτι... Δοκίμασε το και θα δεις...
Και εγώ είμαι της άποψης αν μπορείς να το πάρεις μαζί σου κάνε το... Αλλιώς βρες έναν άνθρωπο εμπιστοσύνης, που θα ξέρεις με σιγουριά πως θα τον φροντίζει και θα τον αγαπάει για όσο καιρό χρειαστεί.... Και μπορείς για να τον έχει μάθει ο γάτος σου όταν με το καλό τον παρει να έρχεται σπίτι σου να κάθεται μαζί σου για κάποια ώρα...!!! Όταν χρειάστηκα να φύγω και να αφήσω μόνο το γάτο που ανέφερα φώναζα κάθε μέρα μια πολύ καλή μου φίλη που θα ερχόταν να του βάζει φαγητό, κάθε μέρα στο σπίτι μου και καθόταν μισή ώρα περίπου... Κουβεντιαζαμε δίχως να δίνουμε καμία σημασία στον γατουλη και ο αξελ τελικά έγινε κολλητήρι μαζί της!!!!! Υπάρχουν κόλπα διαφορά, γιατί οι γάτες είναι και περίεργα ζωα
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους