Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,583 εγγεγραμμένα μέλη και 712,268 μηνύματα σε 21,927 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 249 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αποτυχία υιοθεσίας

olguita

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη olguita
H olguita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H olguita έγραψε στις 04:40, 11-02-18:

Καλησπέρα. Θα ήθελα την συμβουλή σας για το ζήτημα που με απασχολεί. Έχω τρία γατάκια αδερφάκια τα οποία ανεθρεψα από 2 εβδομάδων και τώρα έχουν φτάσει 7 μηνών και ζούνε μέσα σε μικρό διαμέρισμα. Σήμερα το απογευμα έδωσα για υιοθεσία το ένα από αυτά όμως η κυρία που το πήρε μου έστειλε μηνυμα πριν 2 ώρες ότι η γάτα είναι δυστυχισμένη γιατί έχει μάθει να είναι με τα αδέρφια του και τώρα που άλλαξε περιβάλλον έχει κρυφτεί πίσω από το καναπέ και βγαίνει μόνο για να παίξει με ένα παιχνίδι του. Δεν έχει φάει και δεν έχει πιει τίποτα και ούτε έχει πάει για την ανάγκη του. Την ρώτησα αν κλαίει και μου είπε ότι δεν ακούγεται καθόλου και είναι άφαντο 2 ώρες κάπου στο σαλόνι της. Της είπα ότι θα πάω αύριο να το πάρω πίσω γιατί από ότι κατάλαβα αυτή δεν έχει την υπομονή να περιμένει να προσαρμοστεί,ήθελε από την πρώτη ώρα να της κάνει αγκαλίτσες. Μια φίλη μου μου είπε να της δώσω το περιθώριο άλλη μια μέρα μήπως και προσαρμοστεί και είναι καλύτερα. Εγώ επειδή ξέρω τη γάτα μου πιστεύω ότι χρειάζεται περισσότερο χρόνο ίσως βδομάδα και παραπάνω. Εσείς τι γνώμη έχετε για όλα αυτά?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,856 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 08:56, 11-02-18:

Αγαπητή φίλη καλή σου μέρα

Στη θέση σου μάλλον θα προτιμούσα να πάρω τη γατούλα πίσω στο σπίτι και να την χαρίσω σε κάποιον άλλον άνθρωπο που θα είχε περισσότερη αγάπη και υπομονή, αλλά και τη στοιχειώδη λογική να αντιληφθεί οτι το ζωντανό δεν είναι ρομποτάκι , είναι μια ψυχή με ένστικτα άλλά και συναισθήματα, οπότε φυσικό είναι να χρειάζεται το χρόνο του για να εξοικειωθεί με πρόσωπα και πράγματα του νέου περιβάλλοντος που βρέθηκε άθελά του.
Το ίδιο δεν θα αντιδρούσε κι ένα νήπιο του ανθρώπινου γένους, αν ξαφνικά το αποκόβαμε από την οικογένειά του; (ίσως και χειρότερα, γιατί η διαμαρτυρία του δεν θα ήταν σιωπηλή).

Φέρε τη μικρή λοιπόν πίσω, στο γνώριμο περιβάλλον της, μέχρι να βρεις το κατάλληλο πρόσωπο που, θα διαθέτει την υπομονή, την ψυχραιμία, μα πάνω απ'όλα την αγάπη και την τρυφερότητα που χρειάζεται για να μεγαλώσει με ασφάλεια και να ζήσει μια καλή ζωή.

Εύχομαι η επόμενη φορά να είναι και η τυχερή.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

olguita

Νεοφερμένος

H olguita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H olguita έγραψε στις 09:32, 11-02-18:

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή,έλεγε τόσα πολλά για τη γάτα μου όταν ήμουν κι εγώ εκεί και καλά ότι έχει κατανόηση και υπομονή και τώρα μετά από μερικές ώρες χρησιμοποιεί την πρόφαση ότι η γάτα θα είναι δυστυχισμένη και δεν θα μπορεί να αντεπεξέλθει σε καμία υιοθεσία χωρίς τα αδέρφια της. Αυτό με έχει επηρεάσει. Λέει ότι ξέρει πολλά από γάτες για αυτό έβγαλε αυτό το συμπέρασμα. Λυπάμαι λέει να το βλέπει δυστυχισμενο. Εγώ τώρα δεν ξέρω αν πρέπει να ξανά δώσω αυτό για υιοθεσία σε άλλον με έχει προβλημάτισει λίγο. Άσε που άμα αλλάζει συνέχεια σπίτια θα πάθει και κάνα ψυχολογικό.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,856 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 11:06, 11-02-18:

Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου, κι ας μη σε απασχολεί για ποιο λόγο η υποψήφια γατο-γονέας τελικά έδειξε οτι μάλλον δεν είναι και η πλέον κατάλληλη.
Από κει κι έπειτα, πάρε κι εσύ τον χρόνο σου για το αν τελικά θα κρατήσεις τη γατούλα, με γνώμονα πάντα το τι τελικά θα είναι καλύτερο για κείνη.
Αν πάντως αποφασίσεις οτι θα τη δώσεις, σίγουρα η επιλογή σου για το σπίτι που θα ζήσει την υπόλοιπη ζωή της, θα είναι πολύ πιο αυστηρή και προσεκτική, στο να βρει κάποιον άνθρωπο που θα την αγαπήσει όπως εσύ (αν όχι περισσότερο).
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 11:35, 11-02-18:

Καλημέρα και από μένα.... Γνώμη μου είναι να μην δώσεις καθόλου ευκαιρία - όχι στη γάτα αλλά σε αυτήν που υποτίθεται ξέρει και από γατες.. Τρίχες κατσαρές!!!! Πάρε τη γλυκούλα από εκεί αμέσως - αν δεν το έχεις ήδη κάνει... Η γυναίκα αυτή είναι εντελώς ακατάλληλη για υιοθεσία!!!! Άνθρωποι που πιστεύουν ότι τα ζώα είναι Κουρδιστά παιχνίδια που μόλις τα βάλεις μπρος θα ξεκινήσουν να παίζουν και όταν κλείσεις το διακόπτη άμεσα θα σταματήσουν και θα κοκαλλωσουν δεν είναι ικανά να μεγαλώσουν ζωάκι... Σαφώς και από τα λεγόμενα της αποδεικτηκε ότι είναι παντελώς άσχετη!!! Και ευτυχώς για σένα πολύ νωρίς.... Κράτησε τη γατούλα προς το παρόν και αν δεν έχεις τη δυνατότητα να τα υιοοθετησεις εσύ - που θα ήταν η πιο ευτυχισμένη λύση για όλους σας-και τα γατιά και για σένα,αφου τα μεγάλωσες από μωράκια και τα έφτασες 7 μηνών - περίμενε μέχρι να βρεθεί ο κατάλληλος άνθρωπος... Θα το καταλάβεις αμέσως άλλωστε... Ο τρόπος που θα μιλάει, ο τρόπος που θα αγγίζει τα ζουζούνια θα σου εμπνευσουν εμπιστοσύνη.... Μεχρι τότε χάριζε τους την αγάπη και τη φροντίδα που τους έδινες όλο αυτόν τον καιρο

Αρχική Δημοσίευση από olguita
χρησιμοποιεί την πρόφαση ότι η γάτα θα είναι δυστυχισμένη και δεν θα μπορεί να αντεπεξέλθει σε καμία υιοθεσία χωρίς τα αδέρφια της. Αυτό με έχει επηρεάσει. Λέει ότι ξέρει πολλά από γάτες για αυτό έβγαλε αυτό το συμπέρασμα..
Ειπες μόνη σου την σωστή λέξη "χρησιμοποιεί την πρόφαση"..... Ακριβώς αυτα που έγραψες δείχνουν την ασχετοσύνη της.... Γιατί αν ήξερε όντως πολλά από γάτες - όπως σου είχε τονίσει κιόλας - μόνη της θα είχε σκεφτεί να πάρει και ένα αδελφάκι - για να μη σου πω πως θα τα έπαιρνε και τα τρία!!!!! Ακριβώς για να μην είναι μόνη η γατούλα....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 11-02-18 στις 21:13. Αιτία: merge.
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,428 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:15, 11-02-18:

Πολλοί άνθρωποι λειτουργούν παρορμητικά .Έτσι και αυτή η κυρία ,η οποία έχει πλήρη άγνοια από γάτες αλλά ευτυχώς απεκαλύφθη έγκαιρα.Το γατάκι λογικό δεν ήταν να ενεργήσει έτσι?
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 23:24, 11-02-18:

Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Πολλοί άνθρωποι λειτουργούν παρορμητικά .Έτσι και αυτή η κυρία ,η οποία έχει πλήρη άγνοια από γάτες αλλά ευτυχώς απεκαλύφθη έγκαιρα.Το γατάκι λογικό δεν ήταν να ενεργήσει έτσι?
Δυστυχώς Ολυμπία μου είναι πάρα πολλοί αυτοί που υιοθετούν ένα ζώο δίχως να το σκεφτούν και μια και δυο και τρεις φορές.... Δίχως να καταλαβαίνουν πως μια τέτοια κίνηση σημαίνει πως θα πρέπει να φροντίζεις το ζώο για πολλά πολλά χρόνια... Να το πηγαίνεις βόλτα - αν πρόκειται για σκύλο - να κανονίζεις τις διακοπές σου υπολογίζοντας και το ζωάκι που έχεις.... Να σου πω παράδειγμα? Φίλη και συναδελφος μου πήρε πριν 6 μήνες σκυλάκι - για να παίζει η κόρη της όπως είπε....κουτάβι ήταν 40-50 ημερών... Όσο και αν προσπάθησα να την μεταπεισω και να της εξηγήσω πως το κουτάβι κάποια στιγμή θα μεγαλώσει και η κόρη θα το βαρεθεί δε με άκουσε... Αποτέλεσμα? Το κουτάβι έγινε 7 μηνών και φυσικά η κόρη της δεν ήθελε να παίζει άλλο μαζί του οπότε το σκυλί κατέληξε στο χωριό στο εργοστάσιο ενός θείου της!!!! Δε μιλάμε βέβαια για στειρωση!!! Και αυτό που με εξόργισε ακόμη περισσότερο είναι πως πήραν τώρα άλλο κουτάβι!!!! Της τα έχωσα χοντρά - έχω θάρρος πολύ μαζί της γιαυτό - και ξέρω πως και αυτό θα έχει την ίδια τύχη σε σύντομο χρονικό διάστημα.... Τρελαίνομαι πραγματικά γιατί βλέπω τελικά πως στους 10 ανθρώπους που υιοθετούν ζώο οι μισοί και παραπάνω έχουν αυτήν την νοοτροπία
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

olguita

Νεοφερμένος

H olguita έγραψε στις 07:44, 12-02-18:

Δήμητρα εχεις απόλυτο δίκιο σε όλα το γατάκι το πήρα πίσω χθες. Μου είπε ότι καλύτερα να γυρίσει στα αδέρφια του γιατί το λυπάται κι εκεί θα είναι ευτυχισμένο. Της είπα ότι οι αγκαλές που περίμενε εξαρχής ότι θα της έκανε κερδίζονται δεν χαρίζονται.. Και ότι αν τελικά αποφασίσει να υιοθέτησει πότε άλλη γάτα θα πρέπει να είναι προετοίμασμενη για τέτοια συμπεριφορά. Μου απάντησε ότι θα πάρει μια γάτα που θα είναι πιο μεγάλη σε ηλικία και πιο κοινωνική..και επιπλέον μου πρόσθεσε και το "αδεσποτη" γιατί αγαπάει τα ζώα και στεναχώριεται να βλέπει αδέσποτα στο δρόμο. Είχε για 5 χρόνια μια γάτα που απεβίωσε πριν 2 μήνες από ανακοπή. Δεν είχε.σκοπό να πάρει άλλη γάτα αλλά είδε την δικιά μου και είπε να κάνει μια νέα αρχή. Τη θεωρώ ακατάλληλη περισσότερο όχι γιατί δεν θα του έδινε αγάπη αλλά τη θεωρώ ανευθύνη με λογική παιδιού.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 08:34, 12-02-18:

Καλημέρα.... Για μένα σόρυ αλλά όλα όσα σου είπε είναι δικαιολογίες... Αν μάλιστα είχε όπως λέει 5 χρόνια γάτα θα ήξερε ότι κάθε ζώο - όσο κοινωνικό και να είναι - θέλει κάποιον χρόνο για να προσαρμοστεί στο νέο του περιβάλλον... Οκ, δέχομαι πως κάποια είναι πολύ κοινωνικά αλλά και αυτά 1 με 2 ημέρες τις χρειάζονται για να μάθουν το χώρο και τις μυρωδιές του... Δε γίνονται όλα μαγικά μπαμ και κάτω.... Και αφού σου τόνισε "αδέσποτη" - σάμπως και η γατούλα που πήγε να υιοθετήσει από σένα δεν ήταν αδεσποτακι στην αρχή!!! - ας βγει έξω στο δρόμο και ας πάρει ένα...ευτυχως για την κυρία υπάρχουν ΆΠΕΙΡΑ σε όλα τα χρωματα και τις ηλικίες.... Ας διαλέξει οποίο της αρέσει...

Ευτυχώς για σένα και τη γατούλα σου φάνηκε πολύ νωρίς πως δεν ήταν η κατάλληλη μαμά... Δεν πειράζει... Κάθε εμπόδιο για καλό!!!! Θα δεις που θα βρεθεί το πιο καλό σπιτακι για αυτήν και τα αδελφάκια της
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,428 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 11:31, 12-02-18:

Θα απαντήσω και στις δύο σε κάποια σημεία που με καίνε.
Δήμητρα αναφέρεις για τη φίλη σου και τα κουταβάκια.Μήπως θα έπρεπε να της τονίσεις ότι η κόρη της θα μετατραπεί σιγά σιγά σε δυνάστης των ζώων και κατ επέκταση των ανθρώπων και δη της μελλοντικής της οικογένειας?Εξοργίζομαι με όλα αυτά .Και πες της φίλης σου πως μόλις μεγαλώσει η κόρη της και δεν μπορεί πια να την κάνει κουμάντο ,να την πετάξει κι αυτήν στην αυλή του εργοστασίου που μέχρι τότε θα έχει βάλει λουκέτο.
Για σένα δε φίλη που δεν θυμάμαι το όνομα σου και ζητώ συγγνώμη,καλά έκανες και πήρες πίσω το γατάκι.Αυτή η κυρία δεν ξέρει τι της γίνεται.Να πάρει μιά ενήλικη γάτα και μόλις γεράσει να την πετάξει γιατί σίγουρα θα της δημιουργήσει προβλήματα.
Τα καημένα τα ζώα ...θυμώνω πολύ...
Όταν ο Μπίλης μας ,που τον βλέπετε με τον καναρίνι μας παρέα στο άβαταρ ,είχε γεράσει και ήταν τυφλός ,μου λέει μια κυρία πέταξέ τον και πάρε ένα μικρό.Τρελάθηκα ,ήθελα να την πιάσω απ'το λαιμό.Η απάντησή μου ήταν και σένα μόλις δεν θα μπορείς να σταθείς μόνη σου ,η κόρη σου θα σε πετάξει.Μετάνιωσα που το είπα αλλά τελικά έτσι έγινε.Η κόρη της εδώ και 2-3 χρόνια την άφησε μόνη και ούτε πατάει .Άραγε θα θυμάται την αναλγησία της?
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,342 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 12:08, 12-02-18:

Ευτυχως που το πηρες πισω το γατακι. Δεν ειναι απαραιτητο οτι η κυρια δεν αγαπα τις γατες αλλα δεν εχουν ολες τον ιδιο χαρακτηρα. Και μια φιλη ειχε μαζεψει απο το δρομο ενα γατακι και εψαχνε να του βρει σπιτι. Τη βοηθησα και βρεθηκε μια κοπελα η οποια πηγε και το πηρε σπιτι της. Την αλλη μερα της λεει σκεφτομαι να στο φερω πισω γιατι ειναι πολυ φοβισμενο κρυβεται και το λυπαμαι. Τελικα μετα απο μερικες μερες ξεφοβηθηκε και το κρατησε. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ειναι πολυ συνηθισμενη νοοτροπια το να νομιζουν πως μια γατα η ενας σκυλος συνηθιζει τοσο ευκολα. Τωρα για τη «κυρια» που λες με τα κουταβακια τα λογια ειναι περιττα. Ωραια ανατροφη δινει στο παιδι της το οποιο θα μαθει σιγα σιγα να εκμεταλλευεται και τους ανθρωπους με τον ιδιο τροπο. Ας του παρει ενα παιχνιδι να παιζει γιατι δεν ειναι παιχνιδια τα ζωα. Αν δεν μαθει το παιδι της να το αγαπαει το σκυλακι δεν εχει νοημα. Αλλα εδω η ιδια δεν το αγαπαει αλλιως δεν θα το πεταγε μετα. Ειναι η σημερινη νοοτροπια τοσων και τοσων ανθρωπων δυστυχως. Και υπαρχουν παντα και τα χειροτερα (αυτοι που τα κακοποιουν). Εδω δεν μιλαμε για ανευθυνοτητα αλλα για ψυχασθενεια.
Επιστρεφω στο κυριο θεμα..Να προσεξεις που θα δωσεις τη γατα την επομενη φορα αν και σου ευχομαι αν θελεις να δωσεις και τα 3 να βρεθει καποιος φιλοζωος που να τα παρει μαζι να μην χωριστουνε τα αδερφακια
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 12:53, 12-02-18:

Ολυμπία και Νικόλ πιστέψτε με πραγματικά πως της είπα αυτά και άλλα πολλά... Και κάθε μέρα συνεχίζω και της λέω... Μπας και την κάνω και το πάρει πίσω.... Γιατί πραγματικά θυμώνω με τέτοιους ανθρώπους... Τι τα θέλεις όμως? Άμα κάποιος δεν έχει αγαπήσει πραγματικά το ζωάκι που υιοθετεί ότι και να λένε οι άλλοι πάνε στο βρόντο!!!!!Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του και θα πάρει στη ζωή τελικά αυτό που έχει δωσει
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους