Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,658 εγγεγραμμένα μέλη και 713,704 μηνύματα σε 22,035 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 346 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτες και μετακόμιση

katerina10

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina10
H katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 τώρα και 2 της πολυκατοικίας και αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.

H katerina10 - έγραψε στις 22:43, 25-07-08:

Έλεγα να αφήσω να γράψω το θέμα κάποια άλλη στιγμή αλλά δεν αντέχω άλλο μόνο στη σκέψη και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας.Όπως ξέρετε οι περισσότεροι,μετακομίζω.Έχω 2 γατάκια 4 μηνών που τότε θα είναι 5.Όλα καλά, θα δουμε και πως θα πάει η συγκατοίκηση βέβαια αλλά πως πρέπει να γίνει η μετακόμιση και μερικές συμβουλές για την πιο ομαλή αλλάγη περιβάλλοντος για τα μωράκια μου...Και για κάθε άλλο γατάκι, να βοηθήσει και κανέναν άλλο αυτή η ερωτηση!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,754 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 22:50, 25-07-08:

Να σου πω τι θα έκανα εγώ, θεωρητικά πάντα, διότι από τότε που απέκτησα γατιά, απέκτησα και σταθερή διεύθυνση!
Θα φρόντιζα να φτιάξω πρώτο-πρώτο ΕΝΑ δωμάτιο στο καινούργιο σπίτι, κατά προτίμηση το δικό μου δωμάτιο, ώστε τα γατιά να έχουν ένα "καταφύγιο" ποτισμένο με τη μυρωδιά μου.
Και θα έφερνα τα γατιά στο σπίτι μόλις θα ήταν έτοιμο αυτό το καταφύγιό τους.
Μπορεί όμως να υπάρχει και καλύτερος τρόπος και να μην τον ξέρω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 τώρα και 2 της πολυκατοικίας και αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.

H katerina10 - έγραψε στις 22:58, 25-07-08:

Τα δικά τους πραγματα θα τα παρω την τελευταια στιγμη λέω για να μην μείνουν χωρίς αυτά τόσο καιρό..Ουφ και είναι πολλά ΠΑΡΑ πολλά!!!Το θέμα είναι ότι θα έχουν και δικό τους χώρο..Απλά..Την πρώτη μέρα λες να τα βάλω μόνο στο δικό τους χώρο ή να τα αφήσω να εξερευνήσουν όλο το σπίτι???

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 7,971 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 16:49, 27-07-08:

Εγώ, Κατερίνα, δεν θα ανησυχούσα πώς θα πάρουν τα γατιά τη μετακόμιση. Πιο πολύ θα είχα έννοια πού θα τα έχω, με τις πόρτες ανοιχτές, εργάτες να μεταφέρουν πράγματα κλπ, μη μου φύγουν, μη τα χτυπήσουν, τέτοια. Κατά τα άλλα, θεωρητικά και εγώ απαντώ, συμφωνώ να τα πάρεις τελευταία στιγμή. Τώρα, αν δεν θέλεις ποδαράκια και ουρίτσες να μπερδεύονται στα πόδια σου, κλείστα στην αρχή σε ένα δωμάτιο μέχρι να τακτοποιήσεις. Σιγά μη φοβηθούν, μωρέ στο καινούργιο σπίτι. Αφού όλα τα πράγματα θα έχουν τις γνωστές μυρωδιές τους και θα είσαι και εσύ μαζί, η μαμά τους. Απλώς στην αρχή θα σαστίσουν, πώς τα γνωστά πράγματα είναι σε άλλο χώρο. Αυτό εγγυημένο και καρατσεκαρισμένο, αν δε το άλλο σπίτι είναι και μεγαλύτερο από το παλιό, ε, τότε να δεις πήδους και γλέντια που θα κάνουν!!!

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 - έγραψε στις 21:49, 27-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ελένη Π
Εγώ, Κατερίνα, δεν θα ανησυχούσα πώς θα πάρουν τα γατιά τη μετακόμιση. Πιο πολύ θα είχα έννοια πού θα τα έχω, με τις πόρτες ανοιχτές, εργάτες να μεταφέρουν πράγματα κλπ, μη μου φύγουν, μη τα χτυπήσουν, τέτοια. Κατά τα άλλα, θεωρητικά και εγώ απαντώ, συμφωνώ να τα πάρεις τελευταία στιγμή. Τώρα, αν δεν θέλεις ποδαράκια και ουρίτσες να μπερδεύονται στα πόδια σου, κλείστα στην αρχή σε ένα δωμάτιο μέχρι να τακτοποιήσεις. Σιγά μη φοβηθούν, μωρέ στο καινούργιο σπίτι. Αφού όλα τα πράγματα θα έχουν τις γνωστές μυρωδιές τους και θα είσαι και εσύ μαζί, η μαμά τους. Απλώς στην αρχή θα σαστίσουν, πώς τα γνωστά πράγματα είναι σε άλλο χώρο. Αυτό εγγυημένο και καρατσεκαρισμένο, αν δε το άλλο σπίτι είναι και μεγαλύτερο από το παλιό, ε, τότε να δεις πήδους και γλέντια που θα κάνουν!!!
Αχ μακάρι Ελένη μου!!!Καλέ ποιοι εργάτες???Ποια τακτοποίηση???Εννοείται ότι πρώτα θα αδειάσει ΟΛΟ το δωμάτιο του τωρινού σπιτιού, και μετά θα έρθουν οι γάτες σπίτι..Σαν να είναι το κερασάκι στην τούρτα..Μόλις τακτοποιήσω ΤΑ ΠΑΝΤΑ, θα τις παω στο νέο τους σπιτικό..Και ναι αυτό σημαίνει ότι λίγο λίγο θα βλέπουν το τωρινό δωμάτιο μας να αδειάζει και να μένει μόνο το κρεββάτι μας..Πλάκα θα έχει αυτό!!!

Παράθεση

nikoletta_cy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikoletta_cy
H nikoletta_cy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H nikoletta_cy έγραψε στις 22:33, 27-07-08:

και εγώ μετακομίζω και έχω κάποιες απορίες... θα πάω για σπουδές στην αγγλία και θα αφήσω τα μωράκια μου στην οικογένεια μου και ανησυχώ κάπως επειδή δεν είναι τόσο συνδεδεμένα με τους άλλους γιατί εγώ τα μεγάλωσα.. τεσπα όταν είχα φύγει για 10 μέρες από το σπίτι ο ένας έκανε 3 μέρες ρθει σπίτι και αναρωτιέμαι αν τώρα που θα φύγω για πιο πολύ καιρό θα φύγουν και αυτοί?

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 - έγραψε στις 22:34, 27-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από nikoletta_cy
και εγώ μετακομίζω και έχω κάποιες απορίες... θα πάω για σπουδές στην αγγλία και θα αφήσω τα μωράκια μου στην οικογένεια μου και ανησυχώ κάπως επειδή δεν είναι τόσο συνδεδεμένα με τους άλλους γιατί εγώ τα μεγάλωσα.. τεσπα όταν είχα φύγει για 10 μέρες από το σπίτι ο ένας έκανε 3 μέρες ρθει σπίτι και αναρωτιέμαι αν τώρα που θα φύγω για πιο πολύ καιρό θα φύγουν και αυτοί?
Νικολέτα, ΄πόσο καιρο θα φύγεις???

Παράθεση

nikoletta_cy

Νεοφερμένος

H nikoletta_cy έγραψε στις 23:06, 27-07-08:

4 μήνες μέχρι τα Χριστούγεννα και μετά θα ξαναφύγω και θα ρθω πίσω το Πάσχα...

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 - έγραψε στις 23:13, 27-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από nikoletta_cy
4 μήνες μέχρι τα Χριστούγεννα και μετά θα ξαναφύγω και θα ρθω πίσω το Πάσχα...
Για έναν χρόνο δηλαδή????Ή παραπάνω και οι γονείς σου τι γνώμη έχουν?

Παράθεση

nikoletta_cy

Νεοφερμένος

H nikoletta_cy έγραψε στις 23:28, 27-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από katerina10
Για έναν χρόνο δηλαδή????Ή παραπάνω και οι γονείς σου τι γνώμη έχουν?
ναι.. άπλα θα πηγαινοέρχομαι για τις διακοπές... οι μητέρα μου είπε πως όταν έρχονται θα τους δίνει φαγητό αλλά και ο πατέρας μου θα τους φροντίζει με τα εμβόλια τους και τέτοια αλλά μου είπαν ότι αν δεν έρχονται δεν θα τους ψάχνουν στην γειτονιά όπως κάνω εγώ αν δεν έρθουν για να φάνε

Παράθεση

joanna-Katerina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη joanna-Katerina
. Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O joanna-Katerina έγραψε στις 11:56, 10-08-08:

το καλύτερο θα ήταν να αφήσεις τις γάτες σου για λίγο διάστημα στο σπίτι και λίγο λίγο να τα αφήσεις να εξερευνήσουν τον αλαγμένο έξω κόσμο:up:

Παράθεση

chmatska (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη chmatska
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H chmatska έγραψε στις 22:51, 13-08-09:

Γειά σε όλους..Είμαι καινούρια στην παρέα σας και γατομαμά εδώ και έναν μήνα περίπου.Η Ήβη μου είναι τριών μηνών και μέχρι τώρα μέναμε στο πατρικό μου.Σε μια εβδομάδα επιστρέφω Θεσ/νίκη όπου σπουδάζω και αναρωτιέμαι πόσο γρήγορα θα προσαρμοστεί η γατουλίνα μου στο νέο της σπιτάκι.Επίσης αγχώνομαι λίγο για το ταξίδι με το τρένο (η διαδρομή είναι τρεις ώρες).Τι μπορώ να κάνω;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

LETOS (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LETOS
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 136 μηνύματα.

H LETOS έγραψε στις 08:11, 14-08-09:

Καλημέρα και καλώς ήρθες! Να σου ζήσει η γατούλα σου! Λοιπόν, νομίζω ότι επειδή είναι μικρούλα θα προσαρμοστεί σχετικά γρήγορα, με τη δική σου βοήθεια βέβαια, θα της δείξεις που είναι η άμμος, το φαγητό της κλπ. Βέβαια η προσαρμογή είναι και θέμα χαρακτήρα της γατούλας πολλές φορές. Γι΄αυτό μην αγχώνεσαι από τώρα, πήγαινε και ότι προκύψει όλοι οι γατόφιλοι είναι εδώ για να σε βοηθήσουν Όσο για το ταξίδι, αφού θα πας με τρένο θα μπορείς να την έχεις μαζί σου, να τη χαϊδεύεις κλπ. Υπάρχουν και κάποια χάπια νομίζω που την κρατούν ήρεμη στο ταξίδι και κοιμάται..Δεν είμαι όμως πολύ σχετική με αυτό, αν δηλαδή είναι επικίνδυνα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

chmatska (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H chmatska έγραψε στις 19:33, 15-08-09:

Ευχαριστώ πολύ..Θα πάω από βδομάδα να ρωτήσω τον κτηνίατρο για τα χάπια.Αν και φοβάμαι λιγάκι για παρενέργειες γιατί η γατούλα μου είναι ακόμα μικρούλα.Ελπίζω όλα να πάνε καλά.Ευχαριστώ και πάλι!!

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 19:57, 15-08-09:

Ρώτησε τον κτηνίατρο αν όντος συντρέχει λόγος ηρεμιστικού χαπιού.
Αν το γατάκι σου είναι ήρεμο και μιά που είναι μικρούλι ακόμη, προσωπικά πιστεύω ότι μπορεί να ταξιδέψει και χωρίς χάπι.Αφού θα το έχεις δίπλα σου, θα μπορείς να του μιλάς και να το ηρεμείς. Σκέπασε με ένα βαμβακερό ύφασμα την γατοφόρο και το πιό πιθανό είναι να κοιμηθεί.
Τώρα για την προσαρμογή στο νέο της χώρο νομίζω και πάλι ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα δυσκολευτεί.Είναι μικρούλι ακόμη και αυτό σίγουρα το κάνει πιό εύκολο.
Μπορείς στην αρχή, αν θα λείπεις κάποιες ώρες από το σπίτι , να της αφήνεις ένα ρούχο σου(πχ ένα μπλουζάκι) για να ξαπλώνει πάνω και να νιώθει ασφάλεια.Οχι όμως καθαρό, να το έχεις φορέσει πρώτα για να έχει την μυρωδιά σου.
Καλό ταξίδι!

Παράθεση

chmatska (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

H chmatska έγραψε στις 20:58, 15-08-09:

Α,αυτό με την μπλούζα το κάνει και μόνη της!!Παίρνει την πυτζάμα μου και την κάνει βόλτες στο σπίτι μέχρι να βρει ένα μέρος που να την βολεύει για να κοιμηθεί..Έχω και μια ακόμα απορία.Τόσο καιρό που είμαστε στο πατρικό μου,οι μπαλκονόπορτες έχουν σίτες και επειδή η Ήβη έχει τάσεις φυγής (λόγω περιέργειας φαντάζομαι) δεν την αφήνουμε στο μπαλκόνι σχεδόν καθόλου.Τώρα που θα πάμε Θεσ/νίκη τι μπορώ να κάνω για να μην φύγει;;;Το μπαλκόνι είναι χαμηλό και η γειτονιά γεμάτη αδέσποτες γάτες,οπότε φοβάμαι μην φάει τίποτα επικίνδυνο..
Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα..Και ευχαριστώ για την βοήθεια και το ενδιαφέρον!!!

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 21:15, 15-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από chmatska
Α,αυτό με την μπλούζα το κάνει και μόνη της!!Παίρνει την πυτζάμα μου και την κάνει βόλτες στο σπίτι μέχρι να βρει ένα μέρος που να την βολεύει για να κοιμηθεί..Έχω και μια ακόμα απορία.Τόσο καιρό που είμαστε στο πατρικό μου,οι μπαλκονόπορτες έχουν σίτες και επειδή η Ήβη έχει τάσεις φυγής (λόγω περιέργειας φαντάζομαι) δεν την αφήνουμε στο μπαλκόνι σχεδόν καθόλου.Τώρα που θα πάμε Θεσ/νίκη τι μπορώ να κάνω για να μην φύγει;;;Το μπαλκόνι είναι χαμηλό και η γειτονιά γεμάτη αδέσποτες γάτες,οπότε φοβάμαι μην φάει τίποτα επικίνδυνο..
Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα..Και ευχαριστώ για την βοήθεια και το ενδιαφέρον!!!

Καταρχήν αφού είναι τόσο μικρούλα καλό είναι να μην βγαίνει ακόμη στο μπαλκόνι.Σ'αυτήν την ηλικία που είναι, απ΄ότι ξέρω δεν έχουν ακόμη την συναίσθηση του βάθους, δηλαδή δεν αντιλαμβάνονται το ύψος και πολύ εύκολα μπορεί να πέσει.Για αργότερα όταν μεγαλώσει λίγο θα σε συμβούλευα να την συνηθίσεις να βγαίνει στο μπαλκόνι με σαμαράκι και λουράκι.Οσο και να ακούγεται παράξενο είναι αποτελεσματικό και μιά που είναι μικρούλα, μπορεί να το συνηθίσει.
Και φυσικά θα πρέπει να περιφράξεις το μπαλκόνι σου για να μην μπορεί να πηδείξει κάτω.Συνήθως χρησιμποιούν το "γνωστο" πλαστικό πλέγμα (αυτό έχω και εγώ).Μπορείς να πάρεις μια ιδέα εδώ
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=32846

Παράθεση

chmatska (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

H chmatska έγραψε στις 21:32, 15-08-09:

Μπορεί να ακουστεί λίγο χαζό,αλλά δεν ξέρω τι είναι το σαμαράκι....

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 11:44, 16-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από chmatska
Μπορεί να ακουστεί λίγο χαζό,αλλά δεν ξέρω τι είναι το σαμαράκι....
Πάρε μια ιδέα παρακάτω για σαμαράκια με λουράκια για γάτες
http://forum.mycat.gr/showthread.p...F5%F1%DC%EA%E9

Παράθεση

IreneK

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη IreneK
H IreneK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H IreneK έγραψε στις 15:32, 14-06-10:

Καλησπέρα σε όλους!!!
Εχω ένα γατοθέμα και δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη λύση.
Μένω σε ένα σπίτι ισόγειο με τον γάτο μου, πριν απο αρκετούς μήνες κονόμησα και τη γάτα της αδερφής μου που γέννησε ...η αδερφή, όχι η γάτα . Τα γατιά εχουν καλομάθει.. Μπαινοβγαίνουν όποτε θέλουν, σουλατσάρουν στην πιλοτή της πολυκατοικίας και τη γειτονιά γενικότερα. Προσέχουν το δρόμο.. υποθέτω ότι εχουν μάθει έτσι.
Το πρόβλημα είναι οτι θέλω να μετακομίσω και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο για τον γάτο μου,να τον πάρω μαζί ή να τον αφήσω εκεί. Το καλό είναι ότι θα μείνει η μητέρα μου στο παλιό σπίτι μαζί με έναν ακόμη γάτο.
Από τη μία νιώθω ήρεμη που τα γατιά θα εξακολουθούν να έχουν τις ανέσεις τους, την ελευθερία τους κλπ γιατί θα νιωθα πολύ άσχημα να τα περιορίσω σε ενα διαμέρισμα, χωρίς πρόσβαση στη φύση.
Από την αλλη ο γάτος μου μήπως θα θελε να ναι μαζί μου, έστω και στο διαμέρισμα;;;
Δεν μιλάει κιόλας ο άτιμος...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 21:59, 23-03-11:

Σιγα σιγα πλησιαζει η ωρα που θα ψαξουμε για καινουριο σπιτι και ηδη εχει αρχισει το αγχος και η στεναχωρια
Εχω 2 γατες εκ των οποιων η μια ζει μεσα στο σπιτι, ενω η αλλη ζει μεσα εξω.
Η πρωτη σκεψη για μετακομιση εγινε περσι το καλοκαιρι, τοτε υπηρχε μονο η μια γατα, η οποια ζουσε κυριως εξω (στην αυλη του φιλου μου) και καθοταν λιγες ωρες στο σπιτι. Ειχα ρωτησει τοτε και τον κτηνιατρο που την εμβολιασε και την κτηνιατρο που την στειρωσε καποιες συμβουλες σε σχεση με τη μετακομιση και οι δυο ηταν της αποψης να την αφησω στη γειτονια που ειναι μαθημενη γιατι πιθανοτατα να χανοταν η να μην συνηθιζε την αλλαγη μεσα σε ενα καινουριο σπιτι.
Ελα ομως που δεν μπορουσα... Ετσι τελικα ηρθα να μεινω κι εγω σε αυτο το σπιτι και αρχισα να βαζω τη γατα περισσοτερο μεσα. Τωρα ειμαστε στο σταδιο που περναει μεσα στο σπιτι απο 8-16 ωρες την ημερα. Μετα απο λιγο καιρο εμφανιστηκε και η δευτερη μας γατουλα η οποια επισης ζουσε αρχικα στην αυλη αλλα τελικα μενει μονιμα μεσα.
Το μεγαλο μου αγχος λοιπον ειναι πως θα προσαρμοστει η γατα που ειναι μαθημενη στο εξω μονο στο μεσα. Εχω διαβασει αρκετα αρθρα στο internet με χρησιμες συμβουλες που αφορουν τις μετακομισεις. Με απασχολει ομως γιατι διαβαζω οτι η μεταβαση απο ενα μεγαλο σπιτι σε ενα μικρο και ο εγκλεισμος μιας γατας που εχει μαθει να εχει κηπο και τις βολτες της δεν ενδεικνυται. Ειναι σιγουρο οτι θα παμε σε πιο πυκνοκατοικημενη περιοχη και σε μικροτερο σπιτι και μαλλον απιθανο να βρουμε κατι με αυλη... Ειχε κανεις παρομοια εμπειρια? Εχετε να μου δωσετε καποιες συμβουλες? Να διευκρινισω οτι προκειται για μια γατα που τρελλαινεται για το εξω και το αναζητα παρα πολυ και επισης οτι δεν προκειται να την αφησω σε αυτη τη γειτονια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,437 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 01:37, 24-03-11:

Η γνωμη μου ειναι οτι..πολυ καλα κανεις που δεν θελεις να την αφησεις στη γειτονια.Εμπειρια εχω απο μετακομιση,διοτι εκανα σχετικα προσφατα,αλλα με τις γατες μου που ζουν ΜΟΝΟ μεσα στο σπιτι.Κοιτα....αρχικα..μπορει να της κακοφανει.Ομως σιγα σιγα ειναι πολυ πιθανο να συνηθισει.Βεβαια..εξαρταται και απο την προσωπικοτητα του καθε γατιου.Υπαρχουν περιπτωσεις..που υιοθετηθηκαν γατες ενηλικες..δηλαδη 3 χρονων,και ηταν αδεσποτες..και ομως..μια χαρα συνηθησαν μεσα..και αλλες που δυσκολευονται.Η προσπαθεια ομως αξιζει.Μια καλη λυση που σκεφτομαι ειναι..να βρεις ενα σπιτι..με μπαλκονι και να το περιφραξεις πολυ καλα..
Το σοκ αρχικα θα το παθουν,ακομα και αυτη που ζει μεσα.Βεβαια..ολα εχουν να κανουν με την προσωπικοτητα,οπως ειπα και πριν.Η πουπυ μου ,για παραδειγμα..το πηρε πολκυ πιο ελαφρια απο τον μπουκακο..που εκλαιγε για μια βδομαδα στα παραθυρα και στις πορτες,για να παει στο παλιο σπιτι..διοτι ΕΚΕΙΝΟ θεωρουσε σπιτι του.Επισης κρυβοταν στην αμμολεκανη.. Και ομως...μια χαρα συνηθησαν.Απλα επιμονη και υπομονη..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 12:07, 24-03-11:

Αχ! Η πρωτη κινηση που αποφασισα να κανω ειναι να μειωσω τις ωρες που μενει εξω, οσο αυτο ειναι εφικτο, ετσι ωστε να βγαινει στις 6.30 που λυσσαει γιατι κι εμεις πρεπει να κοιμηθουμε λιγο παραπανω και κατα τις 10-11 που μπαινει μεσα για φαγητο και εμεις φευγουμε για δουλεια να μενει μεσα. Βεβαια επειδη ειναι μια σουπια προσπαθει να βγει καθε φορα που ανοιγει η πορτα, σημερα αναγκαστικα να παρω το ψεκαστηρι (που το ΜΙΣΩ) και ψεκασα οχι πανω της αλλα διπλα της για να απομακρυνθει απο την πορτα. Ελπιζω να συνθισει καπως και να μην μου κανει καποιο αλλο χουνερι (του τυπου δεν μπαινω μεσα για να φαω, τα εχουμε πεαρσει κι αυτα...) και το δευτερο βημα σκεφτομαι να ειναι οι ωτοασπιδες, θα δειξει!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,437 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:09, 24-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από nikolll
Αχ! Η πρωτη κινηση που αποφασισα να κανω ειναι να μειωσω τις ωρες που μενει εξω, οσο αυτο ειναι εφικτο, ετσι ωστε να βγαινει στις 6.30 που λυσσαει γιατι κι εμεις πρεπει να κοιμηθουμε λιγο παραπανω και κατα τις 10-11 που μπαινει μεσα για φαγητο και εμεις φευγουμε για δουλεια να μενει μεσα.
Ναι..ναι...σωστο μου φαινεται αυτο..

Παράθεση

3stela3 (στελλα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3stela3
H στελλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 178 μηνύματα.

H 3stela3 η εμμα!ειναι βασσιλισα και αγαπημενη! έγραψε στις 14:11, 24-03-11:

δεν φοβασαι οταν οι γατες ειναι εξω,μηπως παθουν κατι κακο;χτυπηθουν απο αυτοκινητο,δηλητηριαστουν απο καλους ανθρωπους;

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

H nikolll έγραψε στις 15:12, 24-03-11:

3stela3 φυσικα και ειναι πραγματα τα οποια εχω σκεφτει και με ανυσηχουν για αυτον το λογο κανω και την προσπαθεια να μενουν μεσα, ομως δεν ειναι το θεμα αυτου του post.
Την κατασταση με τις γατες μου την εχω γραψει αναλυτικα στο θεμα τους εδω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikolll : 24-03-11 στις 15:13. Αιτία: ορθογραφια
Παράθεση

kimi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kimi
. Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O kimi έγραψε στις 09:45, 10-11-11:

Καλημερα σας,

εδω και καιρο με βασανίζει ενα προβληματακι...
Μενω με την οικογενια μου σε μια μεζονετα με κηπο η οποια ειναι σε ενα συκροτημα. Εχω 2 γατουλια εδω και 3 χρονια τα οποια εχουν μαθει να βολταρουν εξω απο το σπιτι... σκαρφαλωνουν σε δεντρα , πιανουν πουλια κτλ.... ειδικα η μια ειναι πολυ του εξω. Να φανταστειτε οτι δεν παει στην αμμο. Εχει βρει ενα μερος στον κηπο που την βολευει πιο πολυ.
Το θεμα ειναι οτι απο το νεο ετος θα συγκατοικησω με τον φιλο μου σε διαμερισμα στην ιδια περιοχη 5 λεπτα με το αμαξι απο το πατρικο μου. Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να τις εγλωβισω σε ενα διαμεριμα και να ειναι δυστυχισμενες αλλα τα θελω μαζι μου γιατι τα αγαπω πολυ, το ιδιο και ο φιλος μου. Οι επιλογες ειναι οι εξεις:

1) Να παρω μονο την μια που θα προσαρμοστει πιο ευκολα ή να μην τις χωρισω? (δεν ειναι και πολυ δεμενες)
2) Να παρω και τις 2 παρολο που η μια θα υποφερει?
3) να αφησω και τις 2 στο σπιτι που ζουνε 3 χρονια , να πηγαινω να τις βλεπω και να δωσω σπιτι σε 2 νεα αδεσποτα γατακια που θα τα παρω απο μικρα και θα τα μαθω να μενουν σε διαμερισμα?? Και το καλοκαιρι που θα πηγαινουν ολα μαζι στο εξοχικο τι θα γινει???

Γενικα δεν μπορω να φανταστω σπιτι χωρις γατακια!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:01, 10-11-11:

Εγώ θα τις έπαιρνα στο διαμερίσμα... προσαρμόζονται αρκετά εύκολα οι περισσότερες. Δεν θα μπορούσα να τα αποχωριστώ. Η αλήθεια όμως είναι ότι αν μπορείς να πάρεις 2 αδέσποτα, θα ήταν το ιδανικότερο γιατί θα δώσεις στέγη σε γατιά που πραγματικά την έχουν ανάγκη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

H nikolll έγραψε στις 10:38, 10-11-11:

Ειχα παρομοιο διλημμα πριν καποιους μηνες, τις πηρα στο διαμερισμα και προσαρμοστηκανε πολυ πιο ευκολα απο οτι περιμενα
Εαν βεβαια υπαρχει η επιλογη να μεινουν στα παλια τους λημερια και να περνουν τη φροντιδα που πρεπει απο τους γονεις σου, οι οποιοι θελουν να τις κρατησουν, αλλαζει το θεμα, εγω δεν την ειχα αυτην την επιλογη. Σκεψου τα και αποφασισε, υπαρχουν πολλες πιθανοτητες παντως να συνηθισουν η ζωη μεσα.

Παράθεση

kimi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kimi
. Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O kimi έγραψε στις 11:00, 10-11-11:

οι οικογενεια τα θελει για παρεα και τα αγαπαει πολυ και τα φροντιζει. Μην τα ξεσπιτωσω στα καλα καθουμενα... αφου περναν ωραια εκει. το θεμα ειναι καθαρα εγωιστικο. Εγω τα θελω διπλα μου
Αλλα σκεφτομαι οτι ειναι μια καλη ευκαιρια να σωσω 1-2 γατακια απο το δρομο.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,691 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 11:30, 10-11-11:

kimi, βασικά πιστεύω πως το θέμα είναι εσύ τι θέλεις να κάνεις.
Θέλεις να τις πάρεις μαζί σου ή θέλεις να τις αφήσεις;

Η προσωπική μου άποψη είναι πως οι γάτες σαφώς και δένονται με τον χώρο στον οποίο ζουν, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα προσαρμοστούν στο νέο σου σπιτικό.
Εάν έχει μπαλκόνι, το οποίο μπορείς να περιφράξεις πάρα πολύ καλά, τότε θα μπορούσαν να περνούν κάποιον χρόνο κι εκεί.
Εάν πάλι αυτό για τον Α ή τον Β λόγο δε μπορεί να γίνει, τότε θα πρέπει να ζουν μέσα στο διαμέρισμα προκειμένου να είναι ασφαλείς.
Τον πρώτο καιρό μπορεί να τους ξενίσει αυτή η αλλαγή περιβάλλοντος και συνηθειών κι είναι λογικό.
Πολύ σύντομα όμως θα προσαρμοστούν στις νέες συνθήκες και στη νέα κατάσταση πραγμάτων.

Παράθεση

angikok

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη angikok
Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O angikok έγραψε στις 00:24, 06-12-11:

καλησπερα...κι εγω αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα με τις γατες μου και τελικα δεν τις πηρα τις αφησα στο σπιτι με τον κηπο...εχουνε μαθει οι καημενουλες στη φυση γιατι να τις περιορισω...εδω ζοριζομαι εγω στο διαμερισμα φαντασου αυτες...παω ομως συχνα και τις βλεπω..αν θελεις παντως γατακια επειδη ειμαι σε φιλοζωικη μπορω να σου βρω αδεσποτακια....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Narkissa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Narkissa
H Narkissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H Narkissa έγραψε στις 23:47, 25-05-12:

Μετακομίζουμε σε νέο σπιτι.. ο μόργκαν μου ειναι 1 χρονών πλέων .Τι πρέπει να προσέξω για να προσαρμοστεί στον νέο χώρο? πώς να το χειριστώ ?

Παράθεση

hionati

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionati
H hionati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H hionati έγραψε στις 17:42, 26-05-12:

Πολύ καλή ερώτηση και αφορά πολλούς από εμάς!!!! Βοήθεια οι έμπειροι!!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:48, 26-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Narkissa
Μετακομίζουμε σε νέο σπιτι.. ο μόργκαν μου ειναι 1 χρονών πλέων .Τι πρέπει να προσέξω για να προσαρμοστεί στον νέο χώρο? πώς να το χειριστώ ?
Καλησπερα.Το εχω αντιμετωπισει και εγω αυτο το προβλημα πριν 2 χρονια.
Καταρχην να προσεξεις πολυ στη μετακομιση,μην φυγει απο πουθενα μεσα στη βαβουρα.Εγω,την ημερα της μετακομισης τα εβαλα στα κλουβακια τους και τα πηγα στο καινουργιο σπιτι,πριν γινει η μετακομιση.Ετσι δεν περασαν ολη αυτη τη φασαρια και δεν τρομαξαν.Ειναι πολυ σημαντικο αυτο.
Τα εβαλα σε ενα δωματιο και κλειδωσα και την πορτα..για να ειμαι σιγουρη οτι δεν θα την ανοιξει κανενας εργατης..και μου φυγουν απο καμια πορτα.
Αφου τελειωσε η μετακομιση...ανοιξα την πορτα, και απλα την αφησα ανοιχτη.
Η αληθεια ειναι οτι ο μπουκακος το πηρε πολυ βαρεια.Για καμια βδομαδα κρυβοταν στην αμμολέκανη του (οχι ολη την ωρα βεβαια),και τα βραδυα πηγαινε στην πορτα και στα παραθυρα και εκλαιγε.Ομως ηταν και 7 χρονων,7 χρονια δηλαδη ειχε σε εκεινο το σπιτι..οποπτε λόγικο ηταν να του κακοφανει τοσο πολυ.Η πουπυτσα που ειχε πολυ λιγοτερα..το πηρε πολυ πιο ψυχραιμα.
Αν δεις οτι ειναι τρομαγμενος,απλα αργισε να τον βγαλεις απο το δωματιο.Για να ηρεμισει λιγο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:28, 01-06-12:

Θα βοηθησει πολύ αν στο καινούριο σπιτι μεταφέρεις κάτι που κουβαλά αρώματα από το παλιό, όπως ένα ριχτάρι ας πούμε που θα τοποθετήσεις στο κρεβατάκι τους.

Παράθεση

μαργαρίτα 24

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη μαργαρίτα 24
H μαργαρίτα 24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H μαργαρίτα 24 έγραψε στις 10:37, 21-08-12:

Καλημέρα σας,

είστε μια πολύ ωραία παρέα και επι την ευκαιρία θα ήθελα όποιος μπορεί ,να με κατατοπίσει σε κάτι. Και εγώ μετακόμισα πριν απο μερικές εβδομάδες. Το καινούριο σπίτι είναι πιο μεγάλο απο αυτό που έμενα. Ο ένας γατούλης απο τους δύο είναι αλητάκος και είχε βολευτεί πολύ γιατί καθώς έμενα στον πρώτο όροφο μπορούσε να πηδήξει στο πεζουλάκι που ήταν δίπλα στο σπίτι, να κάνει τις βόλτες του και να επιστρέψει όποτε ήθελε. Ο άλλος που ήταν μέσα στο σπίτι όσο έλειπα ( τον βρήκα χτυπημένο απο μηχανάκι και δυστυχώς με την ζημιά που του προκλήθηκε δεν μπορεί να ανέβει ή να κατέβει ούτε σε περβάζι μπαλκονιού) είχε πάντα φως απο τα παράθυρα. Τώρα στο καινούριο σπίτι είμαι στον τρίτο (ούτε συζήτηση να τους αφήσω έξω στη βεράντα ) και όποτε πάω για δουλειά τους χωρίζω για να μην τσακώνονται και τους έχω αναμένα τα φώτα μέσα στο σπίτι για να κυκλοφορούν, να τρώνε και να κάνουν τη τουαλέτα τους. Η απορία μου είναι αν αυτή είναι ζωή για δυο γατούληδες ή αν δυστυχήσουν έτσι τα ζουζούνια μου.

Ευχαριστώ και εκτιμώ κάθε πληροφορία σε αυτό το θέμα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:49, 21-08-12:

Kαλημέρα.Καλα..δεν εχει παράθυρα το καινούργιο σπίτι να μπαίνει φως;Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς.

Παράθεση

μαργαρίτα 24

Νεοφερμένος

H μαργαρίτα 24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H μαργαρίτα 24 έγραψε στις 11:03, 21-08-12:

Στο παλιο σπίτι είχα στα παράθυρα κάγκελα επειδή έμενα στον πρώτο, για λόγους ασφαλείας. Τώρα βεβαίως και υπάρχουν παράθυρα αλλά πάντα για λόγους ασφάλειας κλείνω τα πατζούρια. Η πολυκατοικία είναι στόχος για κλοπές απο ότι έμαθα. Μετακόμισα εκεί γιατί παντρεύτηκα (ανήκει στον σύζυγο το διαμέρισμα) και αν αποκτήσω παιδάκι στο άλλο σπίτι δεν θα χωράγαμε. Ήταν 30 τμ.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:19, 21-08-12:

Για ασφάλεια,καλυτερα να κλεινεις το παραθυρο και ΟΧΙ τα παντζουρια.Τα παντζουρια παραβιάζονται πολύ πιο εύκολα απο ότι τα παράθυρα.
Ασε ανοιχτά τα παντζουρια και κλεινε τα παραθυρα.Ειναι πάρα πολυ ασχημο να μην έχουν παραθυρο να δούνε έξω.Δεν ειναι θεμα ,να βλεπουν το φαγητο τους κλπ.Ειναι ότι,τα εχουμε που τα εχουμε μεσα,δεν ειναι δυνατον να τους στερήσουμε και την θεα του ΕΞΩ.Ειναι παρα πολυ ασχημο πραγματικα.ΕΙΝΑΙ ΦΥΛΑΚΗ.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

μαργαρίτα 24

Νεοφερμένος

H μαργαρίτα 24 έγραψε στις 11:52, 21-08-12:

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. Τώρα μίλησα με τον κτηνίατρο και μου είπε τα ίδια. Δυστυχώς σήμερα γυρίζω αργά στο σπίτι αλλά απο αύριο θα αφήνω τα πατζούρια ανοιχτά τουλάχιστον στα δωμάτια που βρίσκονται.

Να είσαι καλά

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

simba(Δήμητρα) (Δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη simba(Δήμητρα)
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 442 μηνύματα.

H simba(Δήμητρα) έγραψε στις 14:47, 21-08-12:

καλησπερα και απο εμενα! αυτο που σου προτεινε η πουπουλινα-εφη να κανεις ειναι το καλυτερο νομιζω για τις ωρες που δεν θα εισαι μαζι τους στο σπιτι.. εγω οταν λειπω κλεινω τα παραθυρα αλλα τα παντζουρια ειναι παντα ανοιχτα να μπαινει φως..μενω στον τεταρτο και το μπαλκονι μου βλεπει σε μια μικρη αυλη μονο αλλα επειδη τα καγκελα δεν ειναι τα κλασικα σιδερενια που εχουν οι περισσοτεροι αλλα ειναι τα παλια γυαλινα που δεν βλεπεις και δεν σε βλεπουν στην ουσια μονο τον ουρανο μπορει να κοιταει(περνανε συνεχεια περιστερια βεβαια που τρελενεται να κοιταει) αλλα και παλι δεν του περιοριζω το φως! αν ομως υπαρχει περιπτωση να επιστρεψω αφου εχει νυχτωσει αφηνω ενα φωτακι αναμενο στο δωματιο μου και ενα στο σαλονι και σχεδον παντα και την τηλεοραση χαμηλοφωνα για να ακουει κατι.. μπορει να ειναι και χαζο αυτο με την τηελοραση αλλα δεν ξερω γιατι μου εχει κολλησει και το κανω..

Παράθεση

μαργαρίτα 24

Νεοφερμένος

H μαργαρίτα 24 έγραψε στις 09:38, 22-08-12:

Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. Πραγματικά είναι μεγάλη βοήθεια!

Παράθεση

simba(Δήμητρα) (Δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 442 μηνύματα.

H simba(Δήμητρα) έγραψε στις 14:50, 22-08-12:

Περιμενουμε νεα απο τα αγορια σου!!

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 15:08, 22-08-12:

Εφακι μου προχθες χρειαστηκε να λειψουμε 3 μερες και δεν τον ειχαμε ξαναφησει μονο του.Ο αντρας μου ουτε λογος να αφησουμε τα πατζουρια ανοιχτα και τα τζαμια κλειστα να λιαζεται και να χαζευει εξω.Τον παρακαλεσα αλλα τπτ. Ετσι του αναψα και γω ενα φως και την τηλεοραση χαμηλα για παρεα. Οταν γυρισαμε μας κραταγε μουτρα αλλα τωρα μια χαρα ειναι. Επισης εγω οταν μετακομισα περισυ(εκανε ο μικρος ταξιδι στο αμαξι 3 ωρων) τον εβαλα με την αμμο το κρεβατι και τα παιχνιδια του σε ενα δωματιο και μεχρι να τακτοποιηθουμε και να καταλαβει ο μικρος τι συνεβει,ειχε ηδη αρχισει να συνηθιζει και απο μονος του θελησε να βγει απο το δωματιο και να εξερευνησει και το υπολοιπο σπιτι. Βεβαια τοτε ηταν πολυ μικρος(παιζει ρολο η ηλικια οπως ειπε και η Εφη)

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:32, 22-08-12:

Μαργαρίτα, αν υπάρχει η δυνατότητα εφόσον είναι δικό σας το διαμέρισμα μπορείτε να περιφράξετε και κάποιο μπαλκόνι. Έτσι θα χαίρονται λιγάκι τον ήλιο, τη θέα, τη φύση αν το γεμίσετε με φυτά, θα κυνηγούν κανένα ζουζούνι...
Ρίξε μια ματιά εδώ: Περίφραξη μπαλκονιού

Παράθεση

μαργαρίτα 24

Νεοφερμένος

H μαργαρίτα 24 έγραψε στις 14:05, 23-08-12:

Να είσαι καλά για το Link! Ευχαριστώ πολύ!

Χμ, το σκεφτήκαμε το ενδεχόμενο αυτό. Με την ιδέα της περίφραξης όμως δεν τρελαίνομαι γιατί μου λέει ο άντρας μου οτι θα αλλοιωθεί η πρόσωψη της πολυκατοικίας και θα μας κάνουν παρατήρηση

Έπιασα τον άντρα μου να γυρνάει σπίτι που λές και να κλείνει τα παντζούρια γιατί φοβάται μην μπουν μέσα και μας κλέψουν. Στην αρχή τσαντίστηκα αλλά έχει κι εκείνος τα δίκια του. Την πολυκατοικία πρέπει να την έχουν βάλει στο μάτι. Αποφασίσαμε μόλις έχουμε την δυνατότητα να βάλουμε κάγκελα στα παράθυρα. Μέχρι τότε εγώ θα αφήνω τα παράθυρα ανοιχτά και εκείνος θα γυρνάει να τα κλείνει.

Το θετικό είναι πως ο μικρός ο Μαντολίνος αρχίζει και συνηθίζει και δεν παραπονιέται τόσο. Ο μεγάλος χθές ο Λουνιέρος μας έφυγε και βγήκε για δευτερόλεπτα στο μπαλκόνι. Έπαθα απανοτά εμφράγματα, τον έβαλα μέσα και ευτυχώς το γλυτώσαμε. Μόλις μύρισε όμως το άρωμα της ελευθερίας ξανά, μας έκανε κάτι γκρίνιες.......

Παράθεση

simba(Δήμητρα) (Δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H simba(Δήμητρα) έγραψε στις 15:44, 23-08-12:

μαργαριτα τα παραθυρα σας υπαρχει περιπτωση να εχουν σιτες? αν ναι μπορεις να τα αφηνεις οσο θα βρισκεσαι σπιτι ανοιχτα αλλα με τις σιτες κατεβασμενες ετσι ωστε και καθαρος αερας και ηλιος να μπαινει αλλα να μην εχεις και τον φοβο οτι θα βγουνε οι γατουλιδες στο μπαλκονι.. εχεις σκεφτει να τους αγορασεις καποιο λουρακι-σαμαρακι για να βγαινουν στο μπαλκονι οσο θα εισαι εσυ στο σπιτι χωρις να υπαρχει κινδυνος να πεσουν? συγνωμη που ρωταω κιολας αλλα μενετε στον πρωτο οροφο και υπαρχει τοση ανησυχια για κλοπη απο το μπαλκονι? εγω μενω στον 4ο βεβαια γι'αυτο και τα αφηνω ανοιχτα..

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:52, 24-08-12:

Μια άλλη λύση φίλη μου, είναι να επαιδεύσετε τα γατάκια σας να βολτάρουν το απογευματάκι με σαμαράκι/λουράκι. Κυρίως αν στην πολυκατοικία έχετε κήπο. Έτσι θα χαίρονται τη φύση χωρίς να κινδυνεύουν. Είναι κάτι που εφαρμόζουν ακρετοί χρήστες του My Cat, μαζί κι εγώ. Το γατάκι μου διατηρεί ένα καλό βάρος και η κτηνίατρός μου, μου είπε ότι οφείλεται και στο γεγονός ότι κινείται.
Κοίτα εδώ:
Βόλτα με λουρί;

Παράθεση

μαργαρίτα 24

Νεοφερμένος

H μαργαρίτα 24 έγραψε στις 09:58, 24-08-12:

τι είναι το λουράκι σαμαράκι;

Τι να πω; οχι δεν μένουμε στον πρώτο και δυστυχώς λεπτομέριες δεν γνωρίζω όσον αφορά τη πολυκατοικία. Πάντως απο μια ματιά που ρίχνω στους διπλανούς, έχουν όλοι κάμερες και συστήματα συναγερμού απο τον πρώτο μεχρι τον πέμπτο.

Η σίτα είναι καταπληκτική ιδέα. Μόνο που ο μικρός το έπαιζε στο προηγούμενο σπίτι spidercat και τον έβρισκα κάπου ψηλάάάάά΄. Σε μια κατάφερε και μερικά βαθιά σκισίματα. Δεν νομίζω όμως εσύ να φεύγεις απο το σπίτι και να τους έχεις μόνο τη σιτα

Ένας γνωστός που έχει γάτα, την είχε καιρό έξω στο δρόμο και έκοβε ευτυχιμένη βόλτες μέχρις ότου και αυτός μετακόμισε σε ρετιρε. Του πήρε ένα λουράκι που υποτίθεται πως ηρεμούν με αυτό οι γάτες που μένουν μέσα στο σπίτι. Την γατούλα του την ηρέμισε αισθητά. Σε μένα ο Μαντολίνος αφηνίασε!

Είχες ποτέ κάποιο θέμα εσύ με τη γατούλα σου;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Μετακόμιση χ 2 - Από Naiva
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-09-10 στις 15:58.
    • Μετακόμιση επιτέλους!!! - Από Giannis-Vivi
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-10-09 στις 23:22.
    • Μετακόμιση !!! - Από roulinio
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-07-09 στις 12:17.
    • Μετακόμιση... - Από Μιμίκος
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-01-09 στις 13:27.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους