Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,579 εγγεγραμμένα μέλη και 712,247 μηνύματα σε 21,921 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 137 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αλλαγή συμπεριφοράς σε γάτες που συμβιώνουν

nifadoulis (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nifadoulis
H Ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H nifadoulis έγραψε στις 21:34, 05-02-12:

Καλησπέρα σας!
Χρειάζομαι τη γνώμη σας για ένα θέμα που κατα την άποψη μου είναι ανεξήγητο.
Έχω μια γάτα 2,5 χρονών, είναι στειρωμένη και ζει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι.
Πριν απο 1 μήνα περίπου μάζεψα και έναν αδέσποτο γατούλη και τον έβαλα και αυτόν μέσα στο σπίτι δοκιμαστικά για να δω αν μπορούν να συμβιώσουν αρμονικά. Ευτυχώς τα πήγαιναν θαυμάσια. Η μικρούλα μου τον δέχτηκε κατευθείαν, κοιμόταν μαζί, μέχρι που τον κάτσιαζε απο το πολύ το πλύσιμο που του έκανε. Για παιχνίδια δεν το συζητώ, το σπιτι ήταν σαν παιδική χαρά.
Αυτά ως προχθές που πήγα τον μικρούλη για στείρωση. Την άλλη μέρα που πήγα να τον πάρω απο τον γιατρό, με το που τον έβαλα μέσα στο σπίτι η μικρούλα τον διώχνει, τον φοβερίζει με το γνωστό χχχχχχ που κάνουν και του δίνει και καμία. Δεν κοιμάται πλέον στη φωλίτσα της γιατί πηγαίνει ο μικρούλης και γενικά συμπεριφέρεται λες και δεν τον γνωρίζει.
Επίσης να σας πω πως όταν γυρίσαμε απο το γιατρό με το αγόρι, η μικρούλα έκανε εμετό αρκετές φορές εκείνη τη μέρα κιόλας. Ίσως είναι τυχαίο, δεν ξέρω.
Τί με συμβουλεύετε να κάνω για να τα συμφιλιώσω ξανα; Τί στο καλό φταίει και δεν τον θέλει πια; Μέσα σε δώδεκα ώρες που έλειψε ο μικρούλης απο το σπίτι τί άλλαξε;
Έχει κανείς σας καμιά ιδέα;
Ελπίζω να μπορέσει κάποιος να με βοηθήσει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη houlieta
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

H houlieta έγραψε στις 22:18, 05-02-12:

Μάλλον της φταίει απλά και μόνο η μυρωδιά που έφερε μαζί του ο μικρούλης, η μυρωδιά του κτηνιατρείου.. Σε 2 μερούλες θα είναι όλα όπως πριν...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nifadoulis (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

H Ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H nifadoulis έγραψε στις 22:20, 05-02-12:

Μακαρι να είναι αυτό. Εξαφάνισα και το κλουβί για να μη μυρίζει το δωμάτιο αλλά πέρασαν ήδη 3 μέρες και καμία αλλαγή.

Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη houlieta
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

H houlieta έγραψε στις 22:26, 05-02-12:

Είναι συχνό φαινόμενο αυτό που περιγράφεις.. Πιστεύω όλα θα επανέλθουν στο φυσιολογικό σύντομα...
Πιστεύω ότι αν μυρίσεις και εσύ τον μικρούλη θα δεις ότι ακόμη μυρίζει "φάρμακο"...

Παράθεση

nifadoulis (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

H nifadoulis έγραψε στις 22:41, 05-02-12:

Ελπίζω να έχεις δίκιο. Προφανώς αυτό συμβαίνει γιατί εκεί που ήταν απίστευτα αγαπημένα τώρα κάνει σαν να μην τον αναγνωρίζει. Συν του οτι οπου κάθεται ο μικρούλης αυτή δεν πηγαίνει ξανά εκεί. Λές να υπάρχει περίπτωση να κρατήσει μόνιμα αυτό;

Παράθεση

nikkos (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikkos
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.

O nikkos έγραψε στις 23:23, 05-02-12:

Δεν ειναι μόνιμη κατάσταση αλλα θα πάρει χρόνο να ξαναγίνουνε φιλαράκια. Η οσμή ειναι πολύ σημαντική για τα ζώα σε αντίθεση με τον ανθρωπο. Εχει οσμές απο το κτηνιατρείο ο μικρός. Το ίδιο είχε συμβεί και με τις δικές μου.

Παράθεση

nifadoulis (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

H nifadoulis έγραψε στις 23:55, 05-02-12:

Μακάρι να είναι η μυρωδιά και τίποτα άλλο! Και ξαφνικά να τα δω πάλι αγαπημένα να παίζουν. Δεν θέλω να φτάσω στο σημείο να δώσω τον μικρούλη επειδή η γάτα μου δεν τον δέχεται :-(

Παράθεση

nikkos (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikkos
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.

O nikkos έγραψε στις 00:15, 06-02-12:

Nα μην ανησυχείς, απο όσο εχω δει απο τις δικές μου κι απ΄ ότι έχω διαβάσει είναι θέμα χρόνου. Με την μυρωδιά καταγράφουν τους άλλους όχι μόνο τα σκυλιά αλλα τα περισσότερα θηλαστικά ακόμα κι οι γάτες σε μεγάλο βαθμό. Ο άνθρωπος εξαιρείται... Ολα θα πάνε καλά μεταξύ τους... μην ανησυχείς...

Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 08:20, 06-02-12:

Έχω ανάλογη εμπειρία με γατούλες!!! Και νόμιζα ότι ήμουν η μόνη μέχρι που διάβασα εδώ!!!
Έχω μια γατούλα στην αυλή που γέννησε πριν ένα χρόνο έξι γατάκια και μου έχουν μείνει τα δύο. Στείρωσα τη γατούλα αλλά συνέχιζε και ήταν πολύ στοργική με τα γατάκια, τα θήλαζε μέχρι εφτά μηνών! Δε ξέρω αν έπιναν ίσως απλά πιπιλούσαν αλλά ήταν αστείο το θέαμα γιατί ήταν ολόκληρες γαϊδούρες να θηλάζουν! Αν τα τρόμαζε κανένας σκύλος σκιζόταν να πάει να τα "σώσει", θυσία. Ειδικά με το ένα από τα δύο ήταν σιαμαία παντού πήγαιναν μαζί και συνέχεια τριβόταν η μία πάνω στην άλλη!.... Όλα αυτά μέχρι που στείρωσα τα γατάκια και έμειναν και ένα βράδυ στο κτηνιατρείο. Με το που γύρισαν και πήγαιναν τα καημένα να χαϊδευτούν άρχισε τα κχχχχ τις φωνές και τις φάπες!!! Από το Σεπτέμβριο που έγινε αυτό έχουν ηρεμήσει τα πνεύματα αλλά όπως ήταν πριν δεν έχουν γίνει... Πλέον είναι οι δύο μικρές κολλητές και η μαμά τους κοντά τους μεν αλλά κρατάει αποστάσεις δε θέλει πολλά πολλά! Τώρα το πάθος της είναι πλέον το φαγητό και έχει γίνει μια χοντρούλα... Στεναχωρέθηκα με την εξέλιξη και μάλλιστα σκέφτομαι μήπως έφταιγε που έμειναν και ένα βράδυ στο γιατρό, γιατί κανά μήνα νωρίτερα το ένα είχε κάνει μια επέμβαση αλλά γύρισε αυθημερόν και δεν άλλαξε κάτι στη συμπεριφορά των άλλων

Παράθεση

nifadoulis (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

H nifadoulis έγραψε στις 09:17, 06-02-12:

Καλημέρα Καλυψώ μου! Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου και εύχομαι να είστε όλοι καλά.
Το πιτσιποπάκι μου (κοριτσάκι) κοιμόταν πάντα μαζί μου στην κρεβατοκάμαρα σε μια φωλίτσα δίπλα απο το κρεβάτι μου. Απο όταν έβαλα τον μικρούλη μέσα στο σπίτι κοιμόταν αγκαλιασμένα στη φωλιά. Απο όταν γυρίσαμε απο το ιατρείο με τον μικρούλη το πιτσιποπάκι μου δεν ερχεται πια στην κρεβατοκάμαρα και κουρνιάζει μοναχούλα της στο σαλόνι επειδή κοιμάται ο μικρούλης στην κρεβατοκάμαρα. Είναι παλαβή η γατούλα μου??
Μάζεψα τον μικρούλη απο το δρόμο, του έδωσα σπίτι και ζεστασιά, του τα ''έκοψα'' για να τρώει ξύλο;
Ο καημενούλης μόλις τη βλέπει πάει κοντά της και η κακιά μου αμέσως χχχχχχχχ
έλεος!!

Παράθεση

Robilard21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Robilard21
Ο Robilard21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Robilard21 έγραψε στις 00:16, 05-03-13:

Έχω μεγαλώσει δύο γατάκια απο νεογέννητα και πλέον είναι 11 μηνών περίπου.
Απο χθές ο γάτος έχει μια επιθετικότητα έναντι της γάτας,ενώ μέχρι προχθές ήταν αγκαλιασμένα και αγαπημένα ως αδερφάκια,αυτο μου κάνει εντύπωση.
Στο μεταξύ φαίνεται να αδιαφορεί στο κάλεσμα που του κάνουν ξένες γάτες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:22, 05-03-13:

Αν μας ελεγες καποιες επιπλεον πληροφοριες. Τα γατακια σου ας πουμε ειναι στειρωμενα;
Επισης τι εννοεις οταν λες το καλεσμα που του κανουν ξενες γατες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Robilard21

Νεοφερμένος

O Robilard21 έγραψε στις 00:38, 05-03-13:

Όχι δεν έχουν στειρωθεί.

Μια γάτα "φλερτάρει" με τον γάτο και του νιαουρίζει.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:51, 05-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Robilard21
Όχι δεν έχουν στειρωθεί.

Μια γάτα "φλερτάρει" με τον γάτο και του νιαουρίζει.
Αν θελεις να επανελθει η προηγουμενη συμπεριφορα τους, η λυση ειναι απλη. Στειρωσε τα και τα δυο, να ησυχασουν αυτα και να εχεις και εσυ το κεφαλι σου ησυχο.
Εκτος και αν θες να ζευγαρωσουν μεταξυ τους, δυστυχως ομως ακομα και τα ζωα εχουν προτιμησεις, δεν ζευγαρωνουν παντα με οποιο ταιρι θελουμε εμεις.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Robilard21

Νεοφερμένος

O Robilard21 έγραψε στις 01:03, 05-03-13:

Η στείρωση έχει τα θετικά της αλλα ενδέχεται να επηρεάζει την προσωπικότητα τους προς το αρνητικό,ιδίως ενός αρσενικού;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 01:12, 05-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Robilard21
Η στείρωση έχει τα θετικά της αλλα ενδέχεται να επηρεάζει την προσωπικότητα τους προς το αρνητικό,ιδίως ενός αρσενικού;
Μεγαλο λαθος αυτο, εχουν περασει απο την ζωη μου παρα πολλα γατια και αρσενικα και θυληκα, ολα στειρωμενα. Κανενος η συμπεριφορα δεν επηρρεαστηκε, αν μη τι αλλο εγιναν και πιο χαδιαρικα. Χωρια το κερδος που εχουν οσον αφορα την ποιοτητα ζωης τους, κερδιζουν ουσιαστικα χρονια ζωης ετσι.
Θα σου προτεινα να ριξεις μια ματια εδω: http://www.ailouros.gr/%CE%93%CE%B9%...3/Default.aspx

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 19:29, 15-03-13:

Καλησπέρα Εχω ενα προβλημα κ θα ηθελα ν ακουσω τις γνωμες.σας Ο γατος μου ο Ρωμαιο,εμφανισε επιθετικοτητα απεναντί στο 2ο γατακι μου τηνν τζουλ..ειναι μαζι απ την πρωτη μερα στο σπιτι κ αν εξαιρεσουμε τις ωρες που κυνηγιουνται δεν εχει ξανασυμβει κατι τετοιο..γενικα ειναι ζηλιαρογατος αλλα μας στραβοκοιταει απλα οταν την επαιρνα αγκαλια μας στραβοκοιταγε ή οταν τις βαζαμε το φαγητο αφηνεε το μπολ του για να φαει το δικο της αλλα δεν εχει ξανακαννει χχχ..ολα ξεκινησαν οταν του πηρε το παιχνιδι κ απο τοτε 2μερεςδηλ αρχισε το χχχ..ακουω προτασεις..ασε που η μικρη καθεται σε μια γωνια μαγκωμενη ή πηγαινει φοβισμενα να τα χω χωρια να παιζω μαζι τους;κ να μην την χαιδευω μπροστα τ;ή θα του περασει ν μην δωσω σημασια;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:32, 15-03-13:

Περιεργο Ειρηνη μου, μηπως εγινε κατι αλλο που δεν το θυμασαι τωρα, κατι που αλλαξε τις μυρωδιες της Τζουλς; Μηπως για παραδειγμα πηγες την μικρη κτηνιατρο και δεν γνωριζει πια την μυρωδια της;
Αληθεια ειναι στειρωμενα;

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 23:29, 15-03-13:

Ναι εχουν στειρωθει καιρο τωρα.δεν ξερω τωρα που γυρισα επαιξα λογο με το καθενα χωριστα κ μετα που κουραστηκα εγω σταματησα κ παιξαν λιγο τα δυο τους τυπου δαγκωματα κ κυνηγητο αυτο φυσιολογικο δεν ειναι;οχι τελευταία δεν εχω παει καποιο στον κτηνιατρο..παντα ηθελε να μονοπωλει το ενδιαφερόν κ ζηλευε οταν τις καναμε αγκαλιες φαινοταν στο βλεμμα τ λετε να χειροτερεψει;ή το.αλλο που σκεφτηκα ειναιοτι τις τελευταιες μερες δεν εχω παιξει μαζι του κ επειδη σαν αρσενικο κ μεγαλυτερο σωματικα απο την τζουλ που ειναι μινιον οταν παιζουν μεταξυ τους ειναι πιο ατσουμπαλος κ σταματαει το παιχνιδι γιατι προφανως την ενοχλεί ή την εκνευρίζει κ αρα αφου δεν του δωσα.κ γω σημασια να εκτονωθεί του βγηκα.σ.εποθετικοτητα; δεν ξερω..

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:44, 15-03-13:

Μπορει να ειναι κι αυτο Ειρηνη μου, ισως εχει συσωρευμενη ενεργεια που πρεπει καπου να εκτονωθει.
Καποια στιγμη αν το συνεχισει, κανε μια ερωτηση και στον κτηνιατρο, καλου-κακου.

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

H lovekittens έγραψε στις 23:57, 15-03-13:

Ναι κ γω αυτο πιστεύω..πηρα.την κτηνιατρο αλλα λογω δουλειάς δεν μιλησαμε.κ μετα δεν με πηρε πισω..ν συνεχιστεί θα παρω ξανα τον μπουμπουνα..σ ευχαριστώ παντως.για την απαντηση φαντασου εσυ τοσα γατια κ κατι τετοιο δεν σ ξανατυχε ..το τερας..να τα βαζει με την ευαισθητουλα μου η αληθεια ειναι της εχω αδυναμια αλλα λογο του οτι αυτος ειναι ψωναρα ολο μ αυτον παιζω δεν αφηνει ν ασχοληθεις με τιποτα αλλο ολα δικα του

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,027 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:02, 16-03-13:

Ειρήνη μου, καλύτερα να διαμορφώσεις τον χώρο του σπιτιού σου έτσι ούτως ώστε όταν υπάρχουν μικροεντάσεις οι γάτες να μπορούν να απομακρυνθούν η μια από την άλλη σε μέρη όπου αισθάνονται ασφάλεια. Αύξησε τις κρυψώνες και τα μέρη όπου μπορούν να ανέβουν ψηλά.
Ακόμη προσπάθα να τις αγνοήσεις όσο πιο πολύ μπορείς για να μην τους μεταδόσεις το άγχος σου.
Με αυτούς τους τρόπους πιστεύω ότι η κατάσταση θα λυθεί από μόνη της. Αγόρασε και περισσότερα παιγνίδια. Και το παιγνίδι που επέφερε όλη αυτή την ένταση, δεν ξέρω αν, τρίβοντάς το στη γούνα και των δύο και δημιουργόντας συλλογική μυρωδιά βοηθήσεις να εξομαλυνθεί η κατάσταση.

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

H lovekittens έγραψε στις 11:21, 16-03-13:

Σ ευχαριστώ Ριανα αυτο με τα υψη κ τις κρυψωνες αν κ κρυψωνες με τοσα επιπλα βρισκει η μικρηθελω να το κανω με την πρωτη ευκαιρία θα κανω ονυχοδρομιο με διαφορα επιπεδα κ θα βαλω κ σαν ραφι κ στο δωματιο ..οσο για τα παιχνιδια τσαμπα τα παιρνω με τ αυτοσχεδια την βρισκουν αυτα που σκαρφιζομαι εγω κ αυτα απο μονα τους χθες η τζουλ τα χε βαλει με μια μπατονετα κ με το που επαιξα μαζι της αρχισε τα χουρ χουρ γιατι συνηθως αν παω να παιξω μαζι της ερχεται ο τυρρανος κ την εκτοπιζει χωρίς ξυλο ή χχχ απλα λογω διαπλασης πεφτει πανω στο παιχνιδι κ λιγο στην τζουλ κ αποσυρεται η γλυκιά μου ..Μαλλον θα παιζω σε ξεχωριστα δωματια καποιες φορες μες στην μερα για να νιωθει κ η μικρη οτι της αφιερώνω χρονο για παιχνιδι..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,027 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 11:55, 16-03-13:

Ναι! Και ίσως κάποιες φορές να παίζεις και με τις δύο μαζί.. αν δεις ότι αυτό βοηθάει

Παράθεση

arrow25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη arrow25
Ο arrow25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O arrow25 έγραψε στις 15:00, 18-06-13:

Για να μην αναρτώ νέο νήμα.
Η ιστορία έχει ως εξής:
Έχω δύο γάτες που είναι αδέρφια και συμβίωναν αρμονικά μαζί,το ένα έγλυφε το άλλο,παίζανε και όλα αυτά.
Είναι 14 μηνών.
Απο τη στιγμή που η γάτα γέννησε ο γάτος έχει αποστροφή και για τη γάτα αλλα και για τα γατάκια και απομακρύνεται απο τον κήπο και την αυλή του σπιτιού.
Μπορεί να αλλάξει αυτη η κατάσταση;

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:46, 24-06-13:

Ναι, σταδιακά θα αλλάξει η κατάσταση. Μην ξεχνάς ότι οι γάτοι είναι σκλάβοι της ρουτίνας και η οποιαδήποτε αλλαγη στο περιβάλλον τους, στρεσάρει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mumra

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mumra
Ο mumra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O mumra έγραψε στις 10:26, 17-09-13:

Καλημέρα σε όλους / ες. Έχω 2 γατάκια σπίτι, ενα αρσενικό και ενα θηλυκό, στηρωμένα. Γενικά είναι πολύ αγαπημένα και δεμένα. Μένω σε ισόγειο με πίσω αυλή στην οποία όμως δεν βγαίνουν πολύ συχνά λόγω του ότι θέλει να φτιαχτεί πρώτα. Τον τελεύταίο καιρο μας επισκέπτεται ένας γάτος την αυλή μας.Εχθές αφου ήρθε και τον είδαν τα γατια αρχισαν να "μουγκρίζουν" και τελικά τους βάλαμε μέσα.Αυτο είχε σαν αποτέλεσμα να τσακωθούν μεταξύ τους αρκετά και όποτε τα φέρνουμε σε επαφη μεχρι και σημερα υπάρχει μια σχετικη ενταση με ¨χου¨ κ.α.Έχετε καμιά ιδέα?Λέτε να ζήλεψε ο αρσενικος?
Ευχαριστώ πολύ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

martha.vr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη martha.vr
H martha.vr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H martha.vr έγραψε στις 11:31, 26-11-14:

Καλημερα σε ολους!!!!
Εχω δυο γατες - εναν αρσενικό 8 χρονων και μια θηλυκή 9 (περιπου μηνων) - στειρωμενα φυσικα, των οποιων η συγκατοικηση μετραει σχεδον δυο μηνες.
Ο αρσενικος γατος, ο Παρις ηταν παντα μια γατα που δεν του αρεζαν ποτε τα πολλα χαδια και οι αγκαλιες, για την ακριβεια τα μισει - χωρις ομως να αγριευει!!!!!! το μονο που του αρεσει ειναι οι λιχουδιες και προκειμενου να του δωσουμε, κανει υπομονη και μας επιτρεπει να του κανουμε λιγα χαδια
Με την θηλυκη γατα, την Νιοβη, γνωριστικαμε το καλοκαιρι, ηταν παρα πολυ ταλαιπωρημενη και αδυνατισμενη, ηταν ομως και εγκυος χωρις να το εχουμε καταλαβει. Αφου γεννησε φιλοξενισαμε για καποιες μερες (σχεδον 3 εβδομαδες) την Νιοβη και τα 2 μωρα της, μεχρι να απογαλακτιστουν, να βρουμε οικογενεια που να μπορει να τα υιοθετησει και τα δυο, καθως και να περασει το απαιτουμενο χρονικο διαστημα για να μπορει να στειρωθει. Σε ολο αυτο το μεσοδιάστημα η Νιοβη ηταν απομονωμενη σε ενα μερος του σπιτιου.
Μετα την στειρωση ηρθε η γνωριμια... η οποια ηταν εντελως ανώδυνη!!! Λιγοι περιεργοι "ηχοι" την πρωτη μερα, αλλα απο την δευτερη μερα κανονικη συγκατοικηση χωρις να υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα. Ανταλλασαν τα πιατα του και τις τουαλετες τους απο την δευτερη κιολας μερα.
Το θεμα ειναι οτι τις τελευταιες 5 μερες, για καποιον λογο ο Παρις κανει συνεχεια στην Νιοβη το χαρακτηριστικο "ΧΧΧχχχχχχχχχχ!" μολις το βλεμμα του συναντηθει με το δικο της!!! Στα οχτω του χρονια αυτο το ειχε κανει το πολυ 5 φορες, ενω τωρα το κανει καθε μιση ωρα!!!! Η μικρη γατα βεβαια δεν αντιδραει καθολου!
Την ωρα που το κανει και ειναι παρουσα τον μαλωνω, μηπως ομως δεν πρεπει;; Μηπως πρεπει να τον αγνοησω μεχρι που θα το σταματησει;; ή να του κανω χαδια για να ηρεμει;;; αλλα απο την αλλη δεν ειναι χαδιαρης απο την φυση του.
Προφανως εχει ζηλεψει την "νεα" γατα, αλλα το θυμηθηκε μετα απο 2 μηνες υποδειγματικης συγκατοικησης;;;;!!! ή μηπως εχει ζηλεψει το οτι η "νεα" ειναι αρκετα χαδιαρα;;
Σας ευχαριστω εκ' των προταιρων!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 15:54, 26-11-14:

Καλησπέρα! σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι με πιο μεγάλη εμπειρία να σου απαντήσουν. Εγώ απλά θα σου πω για αυτά που γνωρίζω μέσα από τη σχέση των δικών μου που έκαναν να συνυπάρξουν απλά μέσα στο σπίτι 6 μήνες!!! και ακόμα μετά από 8 μήνες σχεδόν συγκατοίκησης η Κίρα της κάνει κιχχχ και μουγκρίζει.
Βέβαια στη δική σου περίπτωση έγινε ξαφνικά. Μπορεί να παίζει και το θέμα της ζήλιας. Σίγουρα. Είχα δει ένα βίντεο από το γνωστό Jackson και εκεί έδειχνε ανάλογες περιπτώσεις με τη δική σου όπου έβαζε τα γατιά να ξαναγνωριστούν. Δηλ. απομόνωση το ένα από το άλλο. Να τα ταίζουν χωρίς να βλέπουν το ένα το άλλο με διαχωριστικό ένα ύφασμα και μετά γνωριμία αρχικά ανοίγοντας τόσο την πόρτο όσο να χωράει το χεράκι τους, να βάζει πανάκια με τη μυρωδιά του ενός στο άλλο κλπ. και όταν κάποια στιγμή έδειξαν τα πράγματα ήρεμα τα άφηνε να έρθουν σε επαφή!!

Ελπίζω να είναι κάτι παροδικό, πάντως μπορεί να είναι και απλή ζήλεια!! Χάιδευε τον πολύ, όσο ανέχεται δηλαδή, και μπορεί κάποια στιγμή να αλλάξει και λίγο και να θέλει χάδια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

martha.vr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη martha.vr
H martha.vr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H martha.vr έγραψε στις 19:00, 26-11-14:

Ευχαριστω για την απαντηση!!
σιγουρα δεν ειναι τοσο εντονο ουτως ωστε να τους απομονωσω... προς το παρον τουλαχιστον! αμα στην πορεια χειροτερευσει η μεταξυ τους κατασταση ισως ειναι η μονη λυση, αλλα ελπιζω να μην φτασουμε σε αυτο το σημειο!!!
Το μονο περιεργο ειναι πως εξ'αρχης τα ειχαν βρει... ισως ο Παρις νομιζε οτι την φιλοξενουμε για λιγο καιρο.. και οσο περνουσαν οι μερες καταλαβε οτι θα ειναι η μονιμη του συγκατοικος

Παράθεση

Jesika

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jesika
H Jesika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Jesika έγραψε στις 01:18, 14-01-15:

Εχω δυο γατες θύληκες και στειρωμενες ξαφνικά η μια μου γατα αρρώστησε ξαφνικά άρχισε να παρατάει και την πηγα στο γιατρο και έμεινε μεσα για 3 μέρες σημερα που την πηρα η άλλη τις ορμαει και κανει χχχχ ακομα και σε μένα και ανησυχώ γιατι η άλλη αναρωνει και η άλλη το χαβά της τι να κάνω μένουν και πολλές ώρες μόνες τους τι να κάνω να την καθαρίζω με στεγνό καθάρισμα και τις δυο μπας και ειναι η μυρωδιά

Παράθεση

ωρα να ξυπνησει (ΙΩΑΝΝΑ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ωρα να ξυπνησει
H ΙΩΑΝΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H ωρα να ξυπνησει έγραψε στις 22:55, 17-02-15:

Καλησπέρα. Έχω 2 γάτες την Μπιάνκα και τον Κίκο. Ζουν μαζί εδώ και 5 χρόνια. Είναι και οι δύο στειρωμένες. Ένα απόγευμα άκουσα ουρλιαχτά και πήγα στο σαλόνι και τα είδα μπάλα να σκοτώνονται.. Δεν μπορούσαμε με τον φιλο μου να τα χωρίσουμε. Αν λείπαμε από το σπίτι θα είχαν σκοτωθεί στην κυριολεξία. Δεν πίστευα μέχρι τότε καν ότι μπορούν να τσακωθούν σαν τους γάτους που βλέπω έξω. Ψιλομάλωναν που και που αλλά σαχλαμάρες. Τις περισσότερες ώρες ήταν αγκαλιά όπως στη φωτογραφία. από τότε επιχειρήσαμε να τα βάλουμε άλλες 3 φορές μαζί αλλά έγινε το ίδιο ακριβώς πράγμα. πλέον την γάτα την έχω αφήσει στους γονείς μου και ο Κίκο (ο οποίος είναι και η αδυναμία μου) μένει μαζί μου και τον έχω πλέον με μία άλλη γάτα που βρήκα πριν 2 μήνες στο δρόμο. Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο? Τι μπορεί να έφταιξε?

DSC01739.jpg

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01739.jpg
Εμφανίσεις:  502
Μέγεθος:  1,45 MB  
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 23:41, 17-02-15:

Καλησπέρα αγαπητή φίλη ! Κατ΄αρχάς να τα χαίρεσαι τα γατούνια σου...είναι κουκλάκια ζωγραφιστά! Κι αυτός ο Κίκο πολύ ιδιαίτερη μουρίτσα...Στο θέμα μας τώρα, εγώ τουλάχιστον από την εμπειρία μου μπορώ να σου πω ότι δε μου κάνει εντύπωση αυτός ο ξαφνικός καβγάς που έγινε και η όλη αντίδραση μετέπειτα. Γενικά έχω διαπιστώσει ότι οι σχέσεις μεταξύ των γατιών περνούν διακυμάνσεις και μεταβάλλονται με τα χρόνια...Όπως άλλωστε συχνά συμβαίνει και με μας!Π.χ. Εμένα ο Ρόκο και το Χουσί στα πρώτα 4 χρόνια της συμβίωσής τους έκαναν απίθανη παρέα κι έχω κι εγώ φωτό που είναι αγκαλιά...Τα τελευταία 4 χρόνια όμως περίπου (συνολικά πλέον ζουν μαζί 8 χρόνια σκέψου) μόνο στις φωτό μπορώ να τα δω έτσι.. Το Χουσί άρχισε να του κάνει κάποιες εντελώς αψυχολόγητες (για μας) επιθέσεις κάποιες μάλιστα ήταν και άγριες όπως το περιγράφεις κι εσύ -αυτές όμως ήταν μεμονωμένα περιστατικά..- κι από τότε δεν τα ξαναβρήκαν ποτέ ουσιαστικά και γενικά απλά ανέχεται ο ένας τον άλλο...Όπως από την άλλη έχω και παράδειγμα με δύο άλλες γάτες, που αρχικά δεν ήθελε να βλέπει η μία την άλλη για καιρό (είχαμε και φάσεις που γινόντουσαν μαλλιά κουβάρια) αλλά με τον καιρό εξομαλύνθηκαν οι σχέσεις τους και τα πάνε μια χαρά. Η γνώμη μου είναι ότι καλό θα ήταν να πάρεις πίσω την Μπιάνκα και με υπομονή να τα ξαναφέρεις κοντά, έστω κι αν χρειαστεί για αρχή να τα έχεις και λγ χωριστά μέσα στο σπίτι (όπως κάνουμε με τα νεοφερμένα γατάκια) και θα δεις ότι με τον καιρό θα τα βρούνε πάλι ή τουλάχιστον δε θα έχουν τέτοιους ομηρικούς καβγάδες...Είναι κρίμα και γι΄αυτήν μετά από τόσα χρόνια να σας αποχωριστεί...Όσο για τον κίνδυνο να σκοτωθούν στην κυριολεξία, μην ανησυχείς δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση...

Παράθεση

ωρα να ξυπνησει (ΙΩΑΝΝΑ)

Νεοφερμένος

H ΙΩΑΝΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H ωρα να ξυπνησει έγραψε στις 09:45, 18-02-15:

Καταρχάς ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Το σπίτι που μένουμε αυτή τη στιγμή είναι μια σταλιά και δεν έχω χώρο να τα χωρίσω. επίσης τον Κίκο τον έχω πλέον με μία άλλη γάτα επομένως η Μπιάνκα θα πάθει σοκ αν δει κ νέα γάτα! τέλος η Μπιάνκα είναι τρισευτυχισμένη με τους γονείς μου και περνάει περίφημα. στην αρχή στεναχωριόμουν αλλά πλέον είμαι σίγουρη ότι περνάει καλύτερα με τους δικούς μου γιατί της δίνουν την προσοχή που δεν της έδινα εγώ (έχω συνολικά στο σπίτι 10 ζώα). δεν ήξερα ότι είναι σύνηθες να μαλώνουν ξαφνικά.παρολαυτα είναι εντελώς κουλό! είναι σίγουρο ότι δεν θα σκοτώνονταν? μάλωσαν πολύ άσχημα! αν ήξερα θα τα άφηνα να δω τι θα κάνουν μετά αλλά φοβήθηκα μην πάθουν τίποτα.. τώρα παίζει να πάθω το ίδιο και με τον Κίκο και τη νέα μας γατούλα?? αν και νομίζω ότι δεν είναι τόσο bitch όσο η Μπιάνκα.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,323 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 10:10, 18-02-15:

Εντάξει αφού βλέπεις ότι περνάει καλά με τους δικούς κι από τη στιγμή που έχεις και τόσα ζωάκια στο σπίτι αλλάζει το πράγμα..Ίσως είναι καλύτερα όντως να παραμείνει εκεί. Συμβαίνει μεν να μαλώνουν ξαφνικά, δεν είναι βέβαια και το σύνηθες να γίνονται τόοοσο έντονοι καβγάδες, αλλά καμιά φορά...ανάβουν πολύ τα αίματα! Τώρα δε σημαίνει ότι θα συμβεί κτ τέτοιο και με τη νέα γατούλα, μη το σκέφτεσαι (κι αφού λες ότι μοιάζει πιο καλόβολη!). Τα μικροκαβγαδάκια βέβαια Ο. κ. μέσα στο πρόγραμμα είναι! Εύχομαι όλα καλά στο εξής

Παράθεση

ωρα να ξυπνησει (ΙΩΑΝΝΑ)

Νεοφερμένος

H ωρα να ξυπνησει έγραψε στις 11:15, 18-02-15:

αυτό είναι το νεο crew

IMGP2149.jpg

ευχαριστώ πολύ. δεν την έχω στειρώσει ακόμα και είναι μια γλύκα και μέσα στα νάζια και με εμάς και με τον Κίκο. όταν θα στειρωθεί θα αλλάξει αυτό σίγουρα?

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  IMGP2149.jpg
Εμφανίσεις:  162
Μέγεθος:  1,12 MB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 18-02-15 στις 15:37. Αιτία: merge
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,843 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 15:45, 18-02-15:

Είναι και τα δυο κουκλιά ζωγραφιστά,να τα χαίρεσαι!

Όσο για το ερώτημά σου, αν θα αλλάξει η συμπεριφορά μετά τη στείρωση, στηριζόμενη σε εμπειρία αφ'ότου στείρωσα τη δική μου, θα σου απαντήσω οτι οι πιθανότητες να αλλάξει δραματικά ο χαρακτήρας της είναι ελάχιστες έως μηδαμινές.
Από την άλλη, καθώς μεγαλώνει μικρο-συνήθειες, ναι αυτές ενδέχεται να αλλάξουν κι αυτό δεν έχει να κάνει με τη στείρωση. Δεν μπορώ να να πω αν είναι προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο, εξαρτάται, πάντως μικρές αλλαγές στη συμπεριφορά πολύ πιθανό να παρατηρήσεις. Ο βασικός χαρακτήρας όμως παραμένει ίδιος , αυτό πιστεύω.

Παράθεση

ωρα να ξυπνησει (ΙΩΑΝΝΑ)

Νεοφερμένος

H ωρα να ξυπνησει έγραψε στις 17:42, 18-02-15:

ελπίζω γιατί μέχρι τώρα τα πάνε περίφημα! σας ευχαριστω!

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 23:24, 18-02-15:

Εντάξει Ιωάννα το νεο crew είναι πανέμορφο!!! Και φουντωτούλικο...αξιολάτρευτη! Εγώ όμως μάλλον μπερδεύτηκα με τα γατούνια σου παραπάνω...Νόμιζα ότι ο Κίκο είναι η λευκή...η οποιά απ΄ό,τι διαπιστώνω είναι η Μπιάνκα, αφού μαζί με τη νέα γατούλα ποζάρει ο γκριζόασπρος Κίκο, έτσι; Εξάλλου και λόγω ονόματος θα έπρεπε να το καταλάβω, αλλά πραγματικά θα στοιχημάτιζα ότι είναι αρσενικό γατί, με τόσο επιβλητική μουρίτσα...Φοβερή γάτα πάντως και με τόσο ξεχωριστό βλέμμα (έχει στραβισμό ή απλώς φαίνεται έτσι στη φωτό . Όπως και να χει είναι ιδιαίτερη

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 18-02-15 στις 23:31.
Παράθεση

ωρα να ξυπνησει (ΙΩΑΝΝΑ)

Νεοφερμένος

H ωρα να ξυπνησει έγραψε στις 09:38, 20-02-15:

χαχα ναι είναι αλλήθωρη.όταν την είχα βρει μικρή ήταν ακόμα πιο έντονο! τώρα φαντάσου έστρωσε λίγο

_7215130.jpg

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  _7215130.jpg
Εμφανίσεις:  1362
Μέγεθος:  1,30 MB  
Παράθεση

Mailo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mailo
H Mailo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Mailo έγραψε στις 02:12, 10-03-15:

Καλησπερα σε ολους εκλιπαρώ για μια σας απαντηση γιατι ειμαι απελπισμένη! Εχω 3 γατακια Αβανα (θηλυκό) Μαιλο (αρσενικο) και μικιο (αρσενικο) ολα στειρωμενα και ζουν αποκλειστικά μεσα στο σπιτι.. πριν 6 μηνες βρηκα το μικιο στο δρομο μεχρι να βρω καποιον να τον δωσω τον ειχα απομονωμένο σε αλλο δωματιο και με επίβλεψη τον εβγαζα εξω με τα αλλα γατακια λιγες ωρες την ημερα (δεν του ειχα κανει εξετασεις ακομα) εν τελη αποφάσισα να τον κρατησω γιατι ο ερωτας μας ειχε μεγαλωσει και δεν μπορουσαμε να αποχωρηστουμε ο ενας τον αλλον εκανε εξετασεις και στειρωθηκε ολα καλα.. ηρθε και η στιγμη να τον αφήνω μόνιμα εξω απο το δωματιο του στο υπολοιπο σπιτι. Με την αβανα δεν εχουν ιδιαιτερες σχεσεις απλα αγνοεί ο ενας τον αλλον με τον μαιλο πειραζει ο ενας τον αλλο και θεωρώ πλακώνονται φιλικα (το θεωρω γιατι ποτε κανενας απο τους δυο δεν εχει φωναξει η πονεσει στο παιχνιδι) τωρα τελευταια ενω ειναι ηδη το μικιο 6 μηνες στο σπιτι ο μαιλο εχει αλλαξει λιγο συμπεριφορά εχει γινει πιο επιθετικος βλεπω συνεχεια πληγες στο σωμα του μικιου και ακουω συνεχεια την αβανα να ουρλιαζει απο τα δαγκωματα στεναχωριεμαι γιατι δεν μπορω να καταλαβω τι αλλαξε ολους αυτους τους 6 μηνες που ηταν ολοι μαζι ωραια και καλα τι να κανω φοβαμαι μην του κανει κατι πιο σοβαρο την επομενη φορα. Να τους χωριζω παλι το βραδυ? Δεν θα μαθουν ποτε να ειναι μαζι.. να του παρω 10 κολαρα φερομονης να του βαλω? Τουλαχιστον με την αβανα ηταν πολυ αγαπημενοι και τωρα μαλωνουν συνεχεια ουτε που γλυφονται πια!!! Συγνωμη για το κατεβατό ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παράθεση

Olga Vati

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Olga Vati
H Olga Vati αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Olga Vati έγραψε στις 11:03, 13-09-15:

εχω δυο γατουλες σπιτι μαμα και γιο ο μικρος μετα απο ατυχημα εχασε το ενα του ποδι .οι γιατροι μου λενε οτι θα περπατησει και θα ειναι ζωηρο οπως πριν χρει ζομαστε λιγο χρονο ακομα ειναι 20 μερες που εγχειριστηκε το αλλο ποδι εχει σιδερα μεσα δεν το παταει καλα ακομα .το προβλημα μου ειναι με τη μαμα η οποια δεν το πλησιαζει γιατι οταν νιαουριζει απο πονο φοβαται αλλα ζηλευει παιδια γιατι μας βλεπει να το φροντιζουμε συνεχεια δεν ξερω τι να κανω για να το πλησιασει παλι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 11:41, 13-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Olga Vati
εχω δυο γατουλες σπιτι μαμα και γιο ο μικρος μετα απο ατυχημα εχασε το ενα του ποδι .οι γιατροι μου λενε οτι θα περπατησει και θα ειναι ζωηρο οπως πριν χρει ζομαστε λιγο χρονο ακομα ειναι 20 μερες που εγχειριστηκε το αλλο ποδι εχει σιδερα μεσα δεν το παταει καλα ακομα .το προβλημα μου ειναι με τη μαμα η οποια δεν το πλησιαζει γιατι οταν νιαουριζει απο πονο φοβαται αλλα ζηλευει παιδια γιατι μας βλεπει να το φροντιζουμε συνεχεια δεν ξερω τι να κανω για να το πλησιασει παλι
Καλημέρα φίλη ΄Ολγα.
Δεν ξέρω τι ηλικία έχει το μικρότερο γατάκι σου, ο γιός της γατούλας που αναφέρεις πως θες να ξαναπλησιάσει το αγοράκι της. ΄Ομως ξέρω σε γενικές γραμμές πως τα ζώα και φυσικά και οι γάτες το ίδιο, αποχαιρετούν τα μικρά τους αφού αυτά απογαλακτιστούν. Δεν διατηρούν τις σχέσεις που έχουμε εμείς οι άνθρωποι με τα παιδιά μας για όλη μας την ζωή.
Βέβαια αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορούν να ζήσουν αρμονικά και αγαπημένα σαν δυό γατάκια που μοιράζονται το ίδιο σπίτι αλλά δεν θα ξαναγίνουν όπως την εποχή που ήταν μικρούλι το αγοράκι της και το φρόντιζε όπως μόνο μια μαμά μπορεί να κάνει.
Υπάρχει και η πιθανότητα να ζηλεύει επειδή αφιερώνετε περισσότερο χρόνο και φροντίδα στον άτυχο μικρούλη σας. Αυτό μπορεί να διορθωθεί αν της αφιερώνετε κι εκείνης τον ανάλογο χρόνο με παιχνίδι, χαδάκια και όλα τα σχετικά.
Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και όταν παίρνουμε ένα καινούργιο γατάκι και αυτό που είχαμε από πριν φυσικά νοιώθει κάπως ριγμένο, να μοιράζεται την αγάπη που μέχρι τότε ήταν μόνο δική του, όμως με τον καιρό μαθαίνουν να συνυπάρχουν και μάλιστα γίνονται και μια όμορφη και αγαπημένη παρείτσα.
Οπότε, φρόντισε να δίνεις αρκετό χρόνο και στην μεγάλη σου γατούλα και με τον καιρό όλα θα διορθωθούν, ιδιαίτερα όταν ο μικρούλης θα είναι αρκετά καλύτερα και δεν θα πονάει πια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fifofofi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fifofofi
H fifofofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H fifofofi έγραψε στις 19:54, 16-05-16:

γεια σας!
έχουμε δυο γατάκια θηλυκά αδερφάκια 7 μηνών περίπου. Από μικρά τα είχαμε στην αυλή κι επειδή ήταν πολύ μικρά δεν τα είχαμε στειρώσει. Γύρω στον 5ο μήνα απέκτησαν οίστρο και τα βάλαμε στο σπίτι μόνιμα. Δυστυχώς όμως, δεν τα προλάβαμε και το ένα έμεινε έγκυος.. Μέχρι να γεννήσει, συνειδητοποιήσαμε ότι και το δεύτερο έμεινε κ αυτό έγκυος!! Ευτυχώς βρήκαμε να τα δώσουμε και μόλις τελειώσει όλη η ταλαιπωρία με τις γέννες θα τις στειρώσουμε.
Το πρόβλημα είναι ότι ενώ ήταν πολύ αγαπημένες, ξαφνικά αφού γέννησε η μία, η δεύτερη απέκτησε πολύ επιθετική συμπεριφορά στην αδερφή της.Την ορμάει, δεν τρώνε πλέον μαζί και γενικά δεν την αναγνωρίζει. Σε μας δεν έχει αλλάξει η συμπεριφορά της. Ξέρετε γιατί συμβαίνει αυτό? μήπως επειδή είναι έγκυος και φοβάται?Μυρίζει διαφορετικά η πρώτη λόγω γέννας?δεν μπορώ να το εξηγήσω.. και πως θα το διορθώσω?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:23, 16-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από fifofofi
γεια σας!
έχουμε δυο γατάκια θηλυκά αδερφάκια 7 μηνών περίπου. Από μικρά τα είχαμε στην αυλή κι επειδή ήταν πολύ μικρά δεν τα είχαμε στειρώσει. Γύρω στον 5ο μήνα απέκτησαν οίστρο και τα βάλαμε στο σπίτι μόνιμα. Δυστυχώς όμως, δεν τα προλάβαμε και το ένα έμεινε έγκυος.. Μέχρι να γεννήσει, συνειδητοποιήσαμε ότι και το δεύτερο έμεινε κ αυτό έγκυος!! Ευτυχώς βρήκαμε να τα δώσουμε και μόλις τελειώσει όλη η ταλαιπωρία με τις γέννες θα τις στειρώσουμε.
Το πρόβλημα είναι ότι ενώ ήταν πολύ αγαπημένες, ξαφνικά αφού γέννησε η μία, η δεύτερη απέκτησε πολύ επιθετική συμπεριφορά στην αδερφή της.Την ορμάει, δεν τρώνε πλέον μαζί και γενικά δεν την αναγνωρίζει. Σε μας δεν έχει αλλάξει η συμπεριφορά της. Ξέρετε γιατί συμβαίνει αυτό? μήπως επειδή είναι έγκυος και φοβάται?Μυρίζει διαφορετικά η πρώτη λόγω γέννας?δεν μπορώ να το εξηγήσω.. και πως θα το διορθώσω?
Μάλλον είναι αυτό ακριβώς που υποπτεύεστε... Το ότι δηλαδή η μία έχει γεννήσει και έχει μωράκια να προστατέψει και η άλλη είναι ακόμα έγκυος.
Δεν νομίζω πως μπορείτε να κάνετε κάτι αυτή την στιγμή, βέβαια δεν θα έβλαπτε μια ερώτηση στον κτηνίατρο αλλά δεν νομίζω πως θα ξέρει κι αυτός περισσότερα.
Το σίγουρο είναι πως όταν πια θα έχουν στειρωθεί και οι δυό οι σχέσεις τους θα επανέλθουν.

Παράθεση

Afro131313

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Afro131313
H Afro131313 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Afro131313 έγραψε στις 23:47, 27-04-17:

Καλησπερα παιδια! Εχω κι εγω το ιδιο προβλημα. Εχω δυο γατια, στειρωσα πρωτα το αρσενικο, και μετα απο καμια βδομαδα το θηλυκο. Ενω ηταν μια χαρα μαζι, η θηλυκη τον διωχνει με γρυλισματα και γρατζουνιες... Αλλα μου το κανει η θηλυκη, που στειρωσα τωρα, οχι ο γατουλινος... Υπαρχει περιπτωση να μη συμπαθιουνται πια η να γινε κατι που δεν το πηρα χαμπαρι; Γιατι ειναι μια βδομαδα τωρα που στειρωσα την τελευταια κ συνεχιζει η ιδια καταστασ, δεν καθονται μαζι πια, ενω παλια μονο μαζι ηταν
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,428 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 10:49, 28-04-17:

Τα αρσενικά άπαξ και στειρωθούν γίνονται ήσυχα κατά κανόνα.Τα θηλυκά παλεύουν με τις ορμόνες τους,αυτό συμβαίνει και με τη γατούλα σου.Δώσε της λίγο χρόνο ακόμη,θα επανέλθει.
Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 20:41, 28-04-17:

Ίσως είναι και από τις μυρωδιές από τον κτηνίατρο και γενικά το στρες? Στους γάτους μου πάντως (και οι 2 αρσενικοί), όταν στείρωσα τον μικρό, ο μεγάλος δεν τον ήθελε για καμιά βδομάδα. Μετά ήταν όλα εντάξει. Χρόνο θέλει και όλα θα είναι όπως πρίν!
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,428 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 09:47, 29-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από goldmoon
Ίσως είναι και από τις μυρωδιές από τον κτηνίατρο και γενικά το στρες? Στους γάτους μου πάντως (και οι 2 αρσενικοί), όταν στείρωσα τον μικρό, ο μεγάλος δεν τον ήθελε για καμιά βδομάδα. Μετά ήταν όλα εντάξει. Χρόνο θέλει και όλα θα είναι όπως πρίν!
Αυτό ακριβώς...θέλει λίγο χρόνο
Παράθεση

Geope

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Geope
H Geope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Geope έγραψε στις 15:09, 07-05-17:

Καλησπέρα σας,θα ήθελα την βοήθεια σας σας παρακαλώ.Έχω έναν αρσενικό γάτο στειρωμένο και μια θηλυκιά γάτα που δεν λεχει στειρωθεί.Τα γατιά συμβιώνουν στο.ίδιο σπίτι εδώ και 10 μήνες.Απίστευτα αγαπημένα.Προχθές το πρωί ενω κοιμόντουσαν στο ίδιο κρεβατάκι ξεκίνησε άγριος καβγάς όμοιος με αυτόν των αρσενικών του δρόμου.Φωνές που σε ξεκουφαίνουν,νύχια,δόντια και το αρσενικό να κυνηγάει το θηλυκό μέχρι να προλάβω να τα χωρίσω.το κορίτσι σκεφτείτε τα έκανα κυριολεκτικά πάνω της την ώρα που ο αρσενικός την χτύπαγε.προηγουμένως στο κυνηγητό γέμισε το σπίτι τσίσα...Τα χώρισα βεβαίως κ έγιναν προσπάθειες απο την χαραμάδα της πόρτας για συμφιλίωση.Χωρίς αποτέλεσμα όμως.κατάφερα μόνο για λίγο να μείνουν στο ίδιο δωμάτιο για λίγα λεπτά,έφαγαν κονσέρβα και πηγαίνοντας απο το ένα δωμάτιο στο άλλο ο αρσενικος επιτέθηκε ξανά με άγριο τρόπο στο θηλυκό το οποίο ζει ένα συνεχόμενο στρες και κοιτάζει συνέχεια την πόρτα μήπως ξαναμπεί ο αρσενικός.οι κτηνίατροι που μίλησα το βρήκαν φυσιολογικό κ μου είπαν στον καβγά να τους ψεκάζω με λίγο νερο.εννοείται ο αρσενικος εκνευρίζεται πολύ με αυτό κ φωνάζει για αρκετά λεπτά μετά.ένας μόνο κτηνίατρος πρότεινε να γίνει άμεσα στείρωση πράγμα το οποίο είχα δρομολογήσει.μπορεί σας παρακαλώ κάποιος να με βοηθήσει;λείπουμε ώρες πολλές αππ το σπίτι και δεν γίνεται να τα έχουμε κλειδωμένα για πάντα σε 2 μικρά δωμάτια...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    blue and blanc, NinaCat, Vmiche

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Αλλαγή συμπεριφοράς - Από emma
      Το θέμα έχει λάβει 100 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-05-18 στις 13:28.
    • Αλλαγή συμπεριφοράς του Κιούλη - Από Βαλλεριάνα
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-05-10 στις 20:35.
    • Αλλαγή συμπεριφοράς - Από rina
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-09-08 στις 11:25.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους