Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,610 εγγεγραμμένα μέλη και 713,015 μηνύματα σε 21,975 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 191 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια διατροφής!

aiorasky

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aiorasky
H aiorasky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,148 μηνύματα.

H aiorasky έγραψε στις 22:10, 03-03-07:

Ποια ειναι η καλυτερη διατροφη για μια γατα; Ενα μενου; Ξερω οτι συνεχεια κροκετες δεν κανει, συνεχεια κονσερβες δεν κανει. Ολα τα μαγειρεμενα φαγητα δεν τα τρωνε.
Τι προτεινετε ως μενου που θα ειναι και εφικτο να ακολουθειτε απο ανθρωπους που τρεχουν και δεν μαγειρευουν καθε μερα;

Επίσης ποιες τελικα κροκετες ειναι καλες και σχετικα σε καλη τιμη; Οι χιλς ειναι πανακριβες, το ιδιο και ρογιαλ κανιν. Οι γουισκας ειναι τελικα καλες; Οι κιτεκατ;

Εχω εδω και καιρο διαβασει ολα τα θεματα για τις τροφες και την διατροφη και δεν εχω καταληξει καπου

Δωστε μαι βοηθεια γιατι δοκιμαζω ολες τις τροφες που εγραψα και δεν εχω καταληξει καπου. Το καλο ειναι οτι τις τρωνε ολες αυτες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 22:24, 03-03-07:

εμεις εδω εναλασσουμε την ξηρα με της κονσερβες δηλαδητο πρωι 80 γραμμαρια ξηρα τροφη το βραδυ 1/4 κονσερβα κ πριν παμε για υπνο παλι 80 γρμ.ξηρα με διαφορετικες γευσεις αλλα παντα ειναι η χιλσ η ρουαλ στην εσχατη τον περιπτωσεων γουισκας εαν δεν προλαβω το πε σοπ ανοικτο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marigo173

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη marigo173
H marigo173 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H marigo173 έγραψε στις 22:36, 03-03-07:

80+ 80 και κονσέρβα;;;; Πρέπει να έχουν φοβερό μεταβολισμό οι γάτες σου Ladycat!!! Εγώ τη δική μου την ταϊζώ 40 γραμμάρια τη μέρα (nutro choice) και έχει γίνει βουβάλι τελευταία!! Πριν βέβαια έτρωγε 60 αλλά και με τη μείωση στα 40 δεν βλέπω και σπουδαία διαφορά και λέω να πάω να της πάρω καμιά τροφή light πριν μεταμορφωθεί σε γουρουνάκι! Να φανταστείς οι φίλοι μου με κοροϊδεύουν ότι πρέπει να της αλλάξω το όνομα και από Λουκρητία να την λέω Ζουμπουλία.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 22:40, 03-03-07:

α ειναι στυλακια κανουμε κ γυμναστικη καλε κ η τροφη που τους βαζω ειναι κ διαιτης φαντασου οτι ολοι μερα ανεβοκατεβαινουν μια σκαλα

Παράθεση

marigo173

Πολύ δραστήριο μέλος

H marigo173 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H marigo173 έγραψε στις 22:44, 03-03-07:

Καλέ η δικιά μου την μισή μέρα γυρίζει στα χωράφια αλλά η κοιλιά κοιλιά. Και να φανταστείς ότι πριν τη στειρώσω ήταν το πιο ανορεξικό ζώο που είχα ποτέ! Από το καλοκαίρι μέχρι πριν δυο βδομάδες που πήγαμε κτηνίατρο έβαλε 600γραμμάρια!!!! (και μιλάμε για ένα γατί που ζύγιζε 4 κιλά....) Άστα, άστα θα αλλάξω την τροφή σε διαίτης επειγόντως!

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 22:49, 03-03-07:

εμενα ζυγιζει 7 κιλα ο καθενας η μικρη μου τωρα πρεπει να ειναι 3,500 κιλα ειναι ολα τους θρεμμενα μωρα

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 03:16, 04-03-07:

εγω δινω κροκετες royal canin light,εχει συνεχεια γεματο μπωλακι,αν και τωρα τελευταια το γεμιζω μεχρι πανω το βραδυ και μεχρι το επομενο μεσημερι εχει αδειασει,η μικρη τρωει σα γουρουνιτσα οποτε το αφηνω αδειο μεχρι το βραδυ.απο μια κονσερβα των 100 γραμμαριων 2 φορες την εβδομαδα σα λιχουδια.

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 11:36, 04-03-07:

εμένα ο Τσε, τρώει σταθερά της Proplan,κοτόπουλο με ρύζι, καθώς έχει μια διαταραχή και δεν μπορεί να φάει καθόλου κροκέτες με λαχανικά . Ο γιατρός επειδή μας βρήκε κομματάκι υπέρβαρους 7.50 κιλά, μας συνέστησε 120 γραμ. ξηρά τροφή την ημέρα. Επίσης που είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα να τρώει αποκλειστικά ξηρά τροφή, ίσα-ίσα ειναι καλό. Κονσέρβες του δίνω και εγώ σαν λιχουδια ή whiskas ή sheba..

Παράθεση

marigo173

Πολύ δραστήριο μέλος

H marigo173 έγραψε στις 15:19, 04-03-07:

Δεν ξέρω αν πρέπει να παρηγορηθώ με τα κιλά σας κορίτσια, υποθέτω ότι τα αρσενικά ζυγίζουν περισσότερο. Η Λουκρητία είναι και μικροκαμωμένη γάτα σχετικά, τώρα έχει πάει 4.600 και έχει αρχίσει να φέρνει σε μοσχάρι. Ο κτηνίατρος είπε ότι δεν χρειάζεται ακόμη αυστηρή διαίτα αλλά πρέπει να την προσέξω γιατί λόγω γέννας-στείρωσης έχει μαζέψει λίπος στην κοιλιά και δεν είναι καλό.
Άστε το άλλο που σε λίγο δεν θα μας βάζουν στο αεροπλάνο!! Μόνο με aegean μπορούμε να ταξιδέψουμε! Οι Cyprus Airways έχουν όριο 6 κιλά μαζί με το κλουβι!!!!

Παράθεση

aiorasky

Περιβόητο Μέλος

H aiorasky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,148 μηνύματα.

H aiorasky έγραψε στις 17:20, 04-03-07:

H Γουισκας δεν ειναι καλη; Ειναι παντως η πιο ακριβη στο σουπερ Μαρκετ

Παράθεση

aiorasky

Περιβόητο Μέλος

H aiorasky έγραψε στις 17:22, 04-03-07:

Επισης η πουρινα;

Παράθεση

marigo173

Πολύ δραστήριο μέλος

H marigo173 έγραψε στις 13:18, 05-03-07:

H whiskas aiorasky ειναι κάτω του μέτριου κατά τη γνώμη μου. Ειδικά η ξηρή της εκδοχή είναι άστα να πάνε. Οι κονσέρβες της είναι κάπως πιο αξιοπρεπείς. Στην γάτα μιας φίλης μου δημιούργησε και στομαχικά, η δε Λουκρητία τις κροκέτες αρνείται να της αγγίξει. Μάρκετινγκ και τίποτα άλλο. Η πουρίνα βγάζει πιο αξιοπρεπείς τροφές νομίζω, ας πούμε η purina one είναι σαφώς ανώτερη από τα friskies που βγάζει η ίδια εταιρία. Δες και τις κριτικές των παιδιών στο αντίστοιχο μέρος του site. Καλύτερες τροφές βρίσκεις σε pet shop και μπορεί αρχικά να σου φανούν ακριβές αλλά αν πάρεις μια μεγάλη συσκευασία (μην πάρεις αμέσως μεγάλη, πάρε ένα σακουλάκι να δομικάσεις πρώτα αν την τρώει) θα δεις ότι στο τέλος της μέρας συμφέρουν περισσότερο. Οι τροφές του σούπερμαρκετ που λέγαμε πιο πάνω έχουν περισσότερα δημητριακά, άλευρα (κτλ) που για τις γάτες είναι άχρηστες ουσίες κι έτσι χρειάζεται να τρώνε περισσότερο για να πάρουν τα απαραίτητα συστατικά. Ενώ αν βρείς μια καλή τροφή με υψηλή περιεκτικότητα σε κρέας, με μικρότερες ποσότητες θα την ταϊζεις πιο αποτελεσματικά.
Τώρα για μάρκες συγκεκριμένες κοίτα τις κριτικές. Απ ότι θυμάμαι πολλά παιδιά εδώ δίνουν royal cannin και hills που είναι πολύ καλές εταιρείες. Εγώ της δίνω nutro γιατί είναι η μόνη ξηρή τροφή που τρώει χωρίς πολλα πολλά και αν εξαιρέσεις το πρόβληματακι μας με το βάρος (λόγω στείρωσης κυρίως) το γατί είναι σε πολύ καλή κατάσταση.
Επίσης σημείωσε στα θετικά των υψηλής ποιότητας τροφών ότι η τουαλέτα της θα μυρίζει πολύ πολύ λιγότερο!!!
Πειραματήσου λίγου και μην ανησυχείς, οι γάτες ξέρουν καλά να εκφράζουν τις προτιμήσεις τους!
Υ.Γ. αν πας σε πετ σοπ απέφυγε iams και eukanuba είναι μάλλον "σκυλίσιες" εταιρείες και με τις γατοτροφές δεν τα καταφέρνουν τόσο καλά

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 13:27, 05-03-07:

Την ξηρά τροφή της Whiskas την είχα πάρει στον Χιόνη και δεν την πλησίαζε. Την έδωσα τελικά στα αδέσποτα που ταϊζω τα οποία είναι λιγότερο επιλεκτικά. Τώρα του δίνω μια καναδική την ACANA με κοτόπουλο για την οποία όταν βρω χρόνο θα γράψω και review η οποία κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλή αλλά και αρκετά ακριβή (10 ευρώ το κιλό, 18 το 2κιλο αν θυμάμαι καλά)

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 16:38, 05-03-07:

Εμεις περνουμε royal canin dental, για να καθαριζουν τα δοντακια μας.
Ειναι αρκετα ακριβη, οπως ολες οι royal canin.Η συσκευασια το 1,5 κιλου εχει 16 ευρω, αλλα πιστευω οτι αξιζει, προκειμενου να εξασφαλιστει η στοματικη υγεια της γατας.
Βεαια αναγκαζομαι και την περνω απο το Pet City, γιατι ειναι φαρμακευτικη και δεν μπορω να την βρω καπου αλλου.

Για τις γατες του καπου περνουμε Friskies, με συγκεκριμενη γευση(γιατι αλλιως δεν την τρωνε)και τα αποφαγια απο το δικο μας φαγητο. Και καμια κονσερβιτσα που και που(βασικα 5 κονσερβες θελουν για να χορτασουν ολες) .

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 17:10, 05-03-07:

Εμενα εξαιτιας του βουλιτσου ρωνε ολα cdτης hills και επεδη ειναι καλη βαζω λιγη την αναμυγνυω με μια πχ purina one

Παράθεση

gattina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gattina
. Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O gattina έγραψε στις 17:30, 05-03-07:

Πολύ πρόσφατα πήγα σε ένα πετ-σοπ γιατί θέλω να αλλάξω την ξηρά τροφή που δίνω στη γατούλα μου και να της πάρω μία από αυτές που είχατε προτείνει κι εσείς για καθαρά δοντάκια. Μου είπαν πως η εταιρία της royal canin έκλεισε και μου πρότειναν να δοκιμάσω hills. Το ένα πρόβλημα είναι πως διαθέτουν μόνο 2κιλες και άνω συσκευασίες, ενώ εγώ θα ήθελα να πάρω λίγο πρώτα δοκιμαστικά.
Το δεύτερο θέμα, για το οποίο θα ήθελα τη γνώμη σας, είναι το εξής. Η κοπέλα στο πετ-σοπ, μόλις άκουσε πως μέχρι τώρα τάιζα τη γατούλα μου διάφορες κονσέρβες κι από ξηρά τροφή Friskies και Whiskas, μόνο που δεν με αποκάλεσε δολοφόνο. Μου δήλωσε πως οι στειρωμένες γάτες πρέπει να τρώνε αποκλειστικά και μόνο ξηρά τροφή, light, και ποτέ κονσέρβες -πράγμα που ομολογώ ότι το ακούω πρώτη φορά. Μου είπε επίσης με βεβαιότητα ότι η γατούλα μου, αν δεν έχει ήδη, θα αποκτήσει λίαν συντόμως πρόβλημα στα νεφρά εξαιτίας των τροφών που τις δίνω, οι οποίες -όπως ισχυρίζεται η υπάλληλος ή ιδιοκτήτρια του πετ-σοπ- έχουν πολύ υψηλή περιεκτικότητα σε αλάτι.
Τώρα, εμένα μου δημιουργήθηκαν διάφορα ερωτηματικά. Αναρωτήθηκα λοιπόν αν μου τα λέει όλα αυτά για να πουλήσει. Αλλά επειδή είμαι και φοβιτσιάρα, τσίμπησα αμέσως και θα σπεύσω να ρωτήσω και τον γιατρό, όταν θα ξαναπάμε με την μικρή. Στο μεταξύ, όμως, θα ήθελα να ακούσω και τη δική σας γνώμη....

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 01:28, 06-03-07:

οχι σε μερικα απο αυτα που σου ειπε ειχε μεγαλο δικιο η κοπελα εχω μιλησει με κτηνιατρους που ειχαν την ιδια αποψη με την κοπελια

Παράθεση

aiorasky

Περιβόητο Μέλος

H aiorasky έγραψε στις 01:36, 06-03-07:

εμενα τρωνε τα παντα και δεν γινεται απο αυτο να καταλαβω, πρεπει εγω να αποφασισω. Εχω δωσει προ πλαν περισσοτερο απο αλλες, μετα δωκιμασα χιλς αλλα μου φανηκαν ακριβες και μετα πηρα μια σακουλα γοισκας. τα κιττεν και μετα με τονο. Αλλα προβληματιζομαι γιατι μια φορα μου εφερε καπιος μια σακουλα απο το μαρινοπουλο απ τις πολυ φτηνες του μαρινοπουλου και ακομη και απο αυτην φαγανε σαν λυσασμενα!!!!!!! μια φορα τους εδωσα και μετα την εδωσα στα αδεσπωτα εξω.

Παράθεση

aiorasky

Περιβόητο Μέλος

H aiorasky έγραψε στις 01:39, 06-03-07:

Η Οπρα πειναει συνεχειαα! Και δεν ειναι στηρωμενη. Της δινω τη ποσοτητα που χρειαζεται. 70 γρ και παντα πειναει! Τηςδινω κι αλλο και παλι. Γιατι;

Παράθεση

gattina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gattina
. Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O gattina έγραψε στις 17:42, 06-03-07:

Γιατί η μικρή σου Όπρα είναι μάλλον λιχούδα!
Εμπειρικά, πάντως, μπορώ να σου προτείνω να της έχεις μόνιμα ένα πιατάκι με ξηρά τροφή και να της βάζεις και μία από τις μικρούτσικες κονσερβούλες (sheeba, gourmet gold, κλπ.) την ημέρα, κατά προτίμηση το πρωί ή το μεσημέρι ώστε να έχει τον χρόνο να τα "κάψει" μέχρι το βράδυ. Κατ' αυτό τον τρόπο ταϊζουμε δυο γατούλες που είναι στειρωμένες εδώ και ενάμιση και τρία χρόνια αντίστοιχα και δεν έχουν παχύνει καθόλου αλλά είναι χορτάτες.
Από την άλλη, βέβαια, είναι και θέμα χαρακτήρα της ψιψίνας...

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 18:32, 06-03-07:

Κι εμενα τα δικά μου έχουν πάθει μια κρίση και νομίζουν πως ειναι γουρουνάκια (τρωνε πάντως σαν να ηταν)

Βασικά επειδη ειναι στειρωμένα τους δίνω light ξηρά τροφή, χυμα που παίρνω από πετ σοπ (την ίδια δίνει και η ιδιοκτητρια στα δικά της που τα υπεραγαπάει). Αλλά επειδη θέλουν και το μεζεδάκι τους δινω κ λίγη κονσέρβα πρωί βράδυ. Oλες τις πιο καλες που δοκιμασα (sheba, gourmet gold κλπ) δεν τις ενθουσίασαν. Μόνο τη frieskies junior, τη whiskas ψάρι και τη gourmet ψαρι τίμησαν. Και με προβληματίζει η ποιότητα.....

Κάποτε τους εδινα τόνο για ανθρωπους (το θεωρούσα ασφαλέστερο αφου το καταναλώνουν ανθρωποι) αλλά ειπε ο κτηνίατρος πως έχει πολύ αλάτι.... Μετα διάβασα πως δεν κάνει καθόλου κ γι' αυτο στραφηκα σε κονσερβες....
Πάντως τα 2 ενήλικα ειναι περίπου 6 κιλά. Ο μικρός γυρω στα 3,5 καλ θα δουμε πως θα εξελιχτει....

Παράθεση

Mici

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mici
H Mici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (...μια! 1η Ιουλίου 2006, ένα χαριτωμένο τιγράκι μας υιοθέτησε! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.

H Mici έγραψε στις 13:11, 07-03-07:

Απορία!!! Ποσά κιλά πρέπει να είναι μια ενήλικη γατούλα;;; Εμένα η δικιά μου μετά από ένα μήνα που την στείρωσα είναι 4.500, μήπως πρέπει να προσέξω;;;
Πάντως τρωει αρκετά και όμως είναι στυλάκι (με ωραίες και τροφαντές καμπύλες, παρακαλώ ). Το πρωί μέχρι το απόγευμα που γυρνάω είναι έξω, κυνηγάει, σκαρφαλώνει δέντρα, κυνηγάει άλλες γάτες.
Με το που ανοίγω την πόρτα, τρέχει σαν τρελή στην κουζίνα σπινάροντας στο πάτωμα κατευθείαν στο πιάτο της και το βρίσκει άδειο. Ξεσηκώνει τον κόσμο για να της βάλω να φαει.
Της δίνω κονσέρβα των 100gr πρωί, απόγευμα και το βραδάκι αργά της δίνω ξηρή τροφή για τα δοντάκια της. Καμία φόρα το απόγευμα εάν έχω μαγειρέψει κάτι που μπορεί να το τρωει, της δίνω λίγο, π.χ. ψαροσουπιτσα, κιμα με μακαρονια κ.α. Μια φορά την βδομάδα της δίνω ένα αυγό μαζί με μίση φέτα ζαμπόν ή μπέικον τηγανισμένο σαν ομελέτα θρυμματισμένη και δεν τρωει τίποτα άλλο εκτός από λίγη ξηρή τροφή το βραδάκι.

Τώρα από μάρκες, προτιμάει πολύ του Καρφουρ της Gourmet και της Sheba. Τρελαίνεται για ξηρή τροφή της Kit-Kat. Η γιατρός παρ' όλα αυτά που τρωει την βρίσκει μια χαρά στην υγειά της.

Παράθεση

aiorasky

Περιβόητο Μέλος

H aiorasky έγραψε στις 16:45, 07-03-07:

Τελικα ειναι πολυ σχετικο ποια ειναι η καλη διατροφη για τη γατα.....

Παράθεση

aiorasky

Περιβόητο Μέλος

H aiorasky έγραψε στις 23:16, 10-03-07:

Η κτηνιατρος μου ειπε κατι πολυ ενδιαφερον:

Την ρωτησα ποια ειναι η καλυτερη τροφη και μου απαντησε πως ειναι σαν να τη ρωταω ποιο ειναι το καλυτερο σαμπουαν!(Μου αρεσε η απαντηση, ειναι ειλικρινεις)
Οτι εχει πολλες και δεν θα μπορουσε να πει με σιγουρια ποια ειναι η καλυτερη αλλα αν ειχε γατουλα θα της διαλεγε χιλς. Μετα ροαλαν κανιν και σαν πιο οικονομικη λύση Προ πλαν.

Παράθεση

aiorasky

Περιβόητο Μέλος

H aiorasky έγραψε στις 23:18, 10-03-07:

Αυτο που μου ειπε οτι ειναι σημαντικο, ειναι οτι δεν πρεπει να αλλαζουν συχνα τροφες. Να υπαρχει σταθεροτητα.

Αυτο δεν το τηρω ακομη εγω, γιατι δεν εχω επιλεξει ποια τροφη θα τους δινω. Τωρα πηρα Προ πλαν.

Παράθεση

aiorasky

Περιβόητο Μέλος

H aiorasky έγραψε στις 19:02, 16-04-07:

Καταληγω στην Χιλς τελικα με γευση κοτοπουλο.
Γνωριζει καποιος εαν πειραζει να αλλαζουμε τις γευσεις απ την ιδια εταιρια ή οχι;
Υπαρχει καποιος που να γνωριζει την τροφη για τις σιαμ γατες της Ρογιαλ κανιν εαν ειναι καλη;
Ακουσα οτι για ενα διαστημα η Πογιαλ κανιν δεν θα βγαζει τροφες γιατι η αντιπροσωπεια στην Ελλαδα αλλαζει χερια.

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 19:26, 16-04-07:

Εγώ εκανα τη μεταβαση μου σε πιο ποιοτικές τροφές τελικά!!! Και πήρα Hills και royal canine. Τα γατακια το εκτιμησαν πολύ. Η τσέπη μου όχι, αλλά μιας και τα ανελαβα ας τα φροντισω όσο καλύτερα μπορω. Βάζω πρωι, μεσημερι και βράδυ τόση ωστε να γεμίσει το μπολ και θα δουμε πώς τραβάει

Παράθεση

aiorasky

Περιβόητο Μέλος

H aiorasky έγραψε στις 23:24, 16-04-07:

-ναι και γω εκει εχω καταληξει. απλα αν καποιος ξεει ας μου λυσει τις αποριες για τις τροφες αυτες. Αλλαζετε γευσεις ανα διαστηματα;

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 23:29, 16-04-07:

Eγω εναλλασω Hills για τριχομπαλες και dental.
Οταν τελειωνει η μια συσκευασια δεν αγοραζω την ιδια, αλλα την αλλη.
Διαφορα στην γευση νομιζω πως εχουν.

Παράθεση

aiorasky

Περιβόητο Μέλος

H aiorasky έγραψε στις 23:33, 16-04-07:

Οι ντεταλ τι ειναι; χιλς; Το κανεις αυτο για ν α μην βαριεται τις γευσεις;

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 14:20, 17-04-07:

Έχω την εντύπωση πως οι περισσότερες τροφές μεγάλων εταιριών (τουλάχιστον στις κονσέρβες), αν δεν είναι άριστες, τουλάχιστον είναι επαρκείς. Θα ήθελα και μια πιο υπεύθυνη γνώμη πάνω σε αυτό...
Εμείς πάντως τρώμε λίγη κονσερβούλα το πρωί και το βράδυ ξηρά ή φρέσκο κρέας, όποτε υπάρχει.

Αρχική Δημοσίευση από aiorasky
Αυτο που μου ειπε οτι ειναι σημαντικο, ειναι οτι δεν πρεπει να αλλαζουν συχνα τροφες. Να υπαρχει σταθεροτητα.
Ξέρεις γιατί στο είπε αυτό; Δηλαδή, καταλαβαίνω ότι δεν μπορείς τη μια μέρα να δίνεις hills και την άλλη no name τροφή, αλλά αν είναι από σχετικά καλές εταιρίες;

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 14:27, 17-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Ξέρεις γιατί στο είπε αυτό; Δηλαδή, καταλαβαίνω ότι δεν μπορείς τη μια μέρα να δίνεις hills και την άλλη no name τροφή, αλλά αν είναι από σχετικά καλές εταιρίες;
Οι συχνές αλλαγές (ακόμα κι αν είναι καλής ποιότητας οι τροφές) μπορούν να προκαλέσουν πεπτικές διαταραχές (εμετούς ή διάρροιες). Η δική μου κτηνίατρος μου είπε ότι όταν αλλάζουμε τροφές, αυτό πρέπει να γίνεται σταδιακά, αναμιγνύοντας την παλιά τροφή με την καινούρια σε αναλογία που θα αυξάνεται σιγά σιγά. Έτσι δίνεις στο πεπτικό σύστημα της γάτας σου τον καιρό να συνηθίσει και να προσαρμοστεί στη νέα τροφή.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 14:33, 17-04-07:

Αλήθεια?!? Εγώ νόμιζα ότι αυτό γινόταν όταν οι γάτες αρνούνταν να φάνε την καινούργια τροφή. Βέβαια, ο Φένστερ δεν παρουσίασε ποτέ τέτοια προβλήματα με αλλαγές...

Τώρα αισθάνομαι πολύ κακούργα μάνα.
Ευχαριστώ, aretha.

Παράθεση

Psistiri

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Psistiri
H Psistiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 119 μηνύματα.

H Psistiri έγραψε στις 15:12, 17-04-07:

Οταν πήρα την μικρή στο σπίτι δεν είχα τροφή και πήρα μια κονσερβούλα απο την αδερφή μου η οποία είχε πάρει τον Darko 3 μέρες πριν απο μενα κ είχε. Η Silvy όμως στο σπίτι που ήταν έτρωγε διαφορετική τροφή απο αυτη που μου έδωσε η αδερφή μου.. Οταν της έβαλα λοιπόν να φάει δεν έτρωγε η τελος πάντων δεν έτρωγε με όρεξη χαχα!! Πήγα λοιπόν την ίδια στιγμή και βρήκα την ίδια που έτρωγε πριν την πάρω.. Την ανακάτεψα με την "ανοστη" κ έγινε ο χαμός!! Κρεπάλη!!!!

Παράθεση

aiorasky

Περιβόητο Μέλος

H aiorasky έγραψε στις 22:01, 17-04-07:

Ruko και γω θελω μια γνωμη για τις κονσερβες.
για τις κροκετες κατι αρχισε να ξεδιαλυνει στον ορίζοντα.
Εγω τωρα εχω αγορασει απο κονσερβες τις γκουρμε. Ειναι καλες; Πηρα γευσεις: Πατε με λαχανικα μοσχαρι και συκωτι, κομματακια σε σαλτσα με γαλοπουλα και τυρι και πατε με τονο και σαρδελες. Ειναι καλυτερες οι κονσερβες της Γκουρμε απο την γουισακς ή την Σιμπα; Τι λετε βρε παιδια, γιατι εχω μπερδευτει.
τα πατε ειναι καλα;

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 08:23, 18-04-07:

Στις κριτικές υπάρχουν άρθρα για τις Sheba και τις Gourmet. Γενικά, τα πατέ και οι μαλακές τροφές είναι καλύτερα να δίνονται με μέτρο γιατί δεν είναι καθόλου καλές για τα δόντια και, αν δεν κάνω λάθος, είναι και περισσότερο παχυντικές.

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 09:25, 18-04-07:

Δεν ξέρω εάν είναι καλύτερες οι γκουρμέ απο τις άλλες, αλλά όλες μου οι γάτες παθαίναν εξάρτηση με τις γκουρμέ. Ο κτηνίατρος μου λέει όχι στις κονσέρβες και ισχυρίζεται ότι οι γκουρμέ δεν είναι όπως παλιά. Ο Μαντού κόβει φλέβες. Έτσι έχουμε καθιερώσει μια γκουρμέ το πρωί και ξηρά τροφή την υπόλοιπη μέρα (hills ή royal canin για στειρωμένους γάτους). Δεν ξέρω εάν είναι καλύτερες απο τις άλλες κροκέτες, απλά με του τις δίνουμε με την χαζή άποψη όσο πιο ακριβό τόσο πιο καλό, αφού άλλο τρόπο να λειτουργήσουμε ως "υπεύθυνοι" μάγειροι γάτας δεν έχουμε βρει.

Παράθεση

aiorasky

Περιβόητο Μέλος

H aiorasky έγραψε στις 11:16, 18-04-07:

Ναι, αυτο το τελευταιο που λες, το εχω σκεφτει και γω! Λες και ξερουμε ποσο πραγματικα διαφορετικες ειναι, αλλα εφοσον το λενε τοσοι κτηνιατροι καποιες διαφορες θα τις εχουν φανταζομαι...

Η Οπρα παχυνε οσο ελειπε!

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 12:51, 18-04-07:

Εάν πάρεις γκουρμέ τελικά κράτα τις πλατινένιες για τις δύσκολες ώρες

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 13:47, 18-04-07:

εγω του δινω κονσερβα πατε της iams περιπου μια φορα την βδομαδα ετσι για αλλαγη και τρελλαινεται.... γενικα ειναι παχυντικες, αλλα και αυτο που ανεφερε η aretha οτι δεν κανει καθολου καλο στα δοντια...τις υπολοιπες μερες σταθερα oral sensitive της royal canin ξηρα γιατι εχουμε και προβλημα με την πετρα στα δοντια!!~

Παράθεση

aiorasky

Περιβόητο Μέλος

H aiorasky έγραψε στις 14:38, 18-04-07:

Τις ακριβες κονσερβες κατω απ το Χριστουγενιατικο δεντρο για τα Χριστουγεννα!

Ενδιαφερον ολα αυτα...οι χρυσες της Γκουρμε ειναι καλυτερες;

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 22:32, 18-04-07:

Προσωπικά, δεν νομίζω ότι οι περισσότερες κονσέρβες έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους. Η περιεκτικότητα σε καθαρό κρέας, ζωϊκά παράγωγα είναι λίγο-πολύ η ίδια.
Σε παλαιότερο ποστ είχε αναφερθεί ότι η διαφορά έγκειται στην προέλευση των ζωϊκών παραγώγων: οι φτηνές εταιρίες χρησιμοποιούν μέρη όπως χόνδρους, που είναι χαμηλής διατροφικής αξίας. Οι μεγαλύτερες (αλλά όχι κατ' ανάγκη και οι ακριβότερες) χρησιμοποιούν καλύτερα υλικά.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 22:35, 18-04-07:

Πάντως, κι εγώ έχω πελαγώσει με αυτά που διαβάζω και ακούω κατά καιρούς. Γι' αυτό και όποτε μαγειρεύω κρέας, βάζω λίγο και στην άκρη για τον Φένστερ. Νομίζω πως είναι το καλύτερο.

Παράθεση

aiorasky

Περιβόητο Μέλος

H aiorasky έγραψε στις 23:20, 18-04-07:

Σωστο, και γω το κανω. Απλα πολλες φορες προτιμουν τις κονσερβες τα ατιμα!

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 10:52, 20-05-18:

Καλημέρα σε όλους! Τί γνώμη έχετε για τις κροκέτες fish 4 cats ?
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    ms.xristina, nasstazia

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους