Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,610 εγγεγραμμένα μέλη και 713,026 μηνύματα σε 21,976 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 261 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Θρομβοεμβολή!

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Argy
H Argy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 15:15, 21-05-18:

Εννοείται πως ζήτησα και πήρα τις εξετάσεις του...και πράγματι δεν το έχουν με τα τηλέφωνα..ειδικά οι της γραμματείας...δεν θα ξεχάσω,το θυμάμαι και ακόμη νευριάζω,που τη δεύτερη μέρα ενώ είχα ήδη πληρώσει τα πάντα και τις εξετάσεις του και τις ημέρες που θα έμενε εκεί,πήγα και βρήκα τον γάτο μου σε κλουβί απο σίδερα που ίσα ίσα κουνέλι δεν μπορούσε να χωρέσει εκεί μέσα και ύστερα απο δική μου παράκληση του άλλαξαν κλουβί..Και όταν ζήτησα τον λόγο μου είπαν πως έπρεπε να είναι περιορισμένος και άφησε να εννοηθεί πως μου έκανε και χάρη που του άλλαξε κλουβί..λες και αν ήταν σε λίγο πιο μεγάλο το ζωντανό θα έκανε σούζες απο τη νάρκωση... την επόμενη πήγα και τον βρήκα πάνω σε υγρή πετσέτα μάλλον δεν την είχαν αλλάξει(ούρα)και πεταμένα γύρω του κομματάκια απο γύρο κοτόπουλο..έκλαψα..(που τους χιλιοτόνισα πως δεν πρόκειται να φάει δικές τους τροφές)....το μόνο που ήθελα ήταν να τον πάρω σπίτι...τρεις φορές τον είχε τρυπήσει στο λαιμό για να του πάρει αίμα,έβαζε-έβγαζε βελόνα...άσε στις ακτινογραφίες 10φορές μέχρι να βγει μια σωστή και όχι κράτα του πιο σταθερά τα πόδια και τώρα πιο σφιχτά το κεφάλι και λίγο πιο πέρα και λίγο πιο ίσια....μετά τον ανέλαβε αυτή που φαίνεται να ξέρει τι της γίνεται αλλά και πάλι όπως και στα νοσοκομεία-κλινικές ας μην περιμένουμε να νοιαστούν...σαν στο σπίτι δεν έχει...ελπίζω να εισακουσθεί η προσευχή μου και όταν έρθει εκείνη η στιγμή να είναι εδώ....
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,381 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 16:35, 21-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από Argy
Εννοείται πως ζήτησα και πήρα τις εξετάσεις του...και πράγματι δεν το έχουν με τα τηλέφωνα..ειδικά οι της γραμματείας...δεν θα ξεχάσω,το θυμάμαι και ακόμη νευριάζω,που τη δεύτερη μέρα ενώ είχα ήδη πληρώσει τα πάντα και τις εξετάσεις του και τις ημέρες που θα έμενε εκεί,πήγα και βρήκα τον γάτο μου σε κλουβί απο σίδερα που ίσα ίσα κουνέλι δεν μπορούσε να χωρέσει εκεί μέσα και ύστερα απο δική μου παράκληση του άλλαξαν κλουβί..Και όταν ζήτησα τον λόγο μου είπαν πως έπρεπε να είναι περιορισμένος και άφησε να εννοηθεί πως μου έκανε και χάρη που του άλλαξε κλουβί..λες και αν ήταν σε λίγο πιο μεγάλο το ζωντανό θα έκανε σούζες απο τη νάρκωση... την επόμενη πήγα και τον βρήκα πάνω σε υγρή πετσέτα μάλλον δεν την είχαν αλλάξει(ούρα)και πεταμένα γύρω του κομματάκια απο γύρο κοτόπουλο..έκλαψα..(που τους χιλιοτόνισα πως δεν πρόκειται να φάει δικές τους τροφές)....το μόνο που ήθελα ήταν να τον πάρω σπίτι...τρεις φορές τον είχε τρυπήσει στο λαιμό για να του πάρει αίμα,έβαζε-έβγαζε βελόνα...άσε στις ακτινογραφίες 10φορές μέχρι να βγει μια σωστή και όχι κράτα του πιο σταθερά τα πόδια και τώρα πιο σφιχτά το κεφάλι και λίγο πιο πέρα και λίγο πιο ίσια....μετά τον ανέλαβε αυτή που φαίνεται να ξέρει τι της γίνεται αλλά και πάλι όπως και στα νοσοκομεία-κλινικές ας μην περιμένουμε να νοιαστούν...σαν στο σπίτι δεν έχει...ελπίζω να εισακουσθεί η προσευχή μου και όταν έρθει εκείνη η στιγμή να είναι εδώ....
Παντως ολα αυτα που περιγραφεις δεν ειναι καθολου ωραια και σιγουρα δεν υποδηλωνουν μια κλινικη στην οποια μπορεις να εχεις εμπιστοσυνη. Αντιθετα φαινεται να μην τους καιγεται καρφι. Που ακουστηκε να δινουν γυρο σε αρρωστο γατο. Εισαι σογουρη πως μονο και μονο επειδη ξερουν το ιστορικο του αξιζει να πηγαινεις εκει; Και αυτο που λες πως τον τρυπησαν τρεις φορες για να του παρουν αιμα δεν δειχνει κτηνιατρο που ξερει να κανει τη δουλεια του καλα. Ουτε και να μην σου απαντανε στο τηλ ειναι σωστο και δεν δειχνει σιγουρα καποιο που να νοιαζεται για το γατο σου και για τα ζωα γενικα. Στο λεω γιατι και μενα τοτε ετσι ηταν ο ενας ο κτηνιατρος που την πηγα και απλα δεν ξαναπατησα. Ισως χρειαστει να του παρουν πολλες φορες ακομα αιμα για αναλυση και ειναι μεγαλη η ταλαιπωρια αυτη. Εγω βεβαια την αποψη μου λεω εσυ ξερεις καλυτερα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 16:46, 21-05-18:

Όλα αυτά έγιναν με τον πρώτο κτηνίατρο που τον παρακολουθούσε,τώρα τον παρακολουθεί μια άλλη που δείχνει να ενδιαφέρεται,εντάξει όχι τόσο,αλλά τουλάχιστον δείχνει να ξέρει τι κάνει...ναι γενικά σαν κλινική δεν έχω ακούσει καλά λόγια...λες;;;κι άλλο;;τρεις-τέσσερις φορές του έχουν πάρει μέχρι στιγμής...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,381 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 16:57, 21-05-18:

Όλα αυτά έγιναν με τον πρώτο κτηνίατρο που τον παρακολουθούσε,τώρα τον παρακολουθεί μια άλλη που δείχνει να ενδιαφέρεται,εντάξει όχι τόσο,αλλά τουλάχιστον δείχνει να ξέρει τι κάνει...ναι γενικά σαν κλινική δεν έχω ακούσει καλά λόγια...λες;;;κι άλλο;;τρεις-τέσσερις φορές του έχουν πάρει μέχρι στιγμής...
Ε οταν καποια τιμη δεν ειναι καλη σε κατι επαναλαμβανονται καθε τοσο οι αναλυσεις. Σε μας αυτο εγινε τοτε. Αλλα τι να σου πω. Εσυ σιγουρα θα ξερεις τι κανεις και ποιον εμπιστευεσαι
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 17:17, 21-05-18:

κάθε τόσο;;;ναι ε;;;..τι να πρωτοαναλύσει βρε Nicole μ..!!.....επειδή είδα πως είσαι απο Κύπρο θα κλείσω με μια παροιμία που ισχύει για ανθρώπους και ζωάκια...Ο κάττος τζι αν εγέρασεν τα νύσια που 'σιεν έσιει."......
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,462 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 17:47, 21-05-18:

Η Νικόλ είναι πολυπαθούσα με τους γιατρούς,ξέρει τι σου λέει αλλά μετά σου λένε και τι τροφή να φάει....γύρο κοτόπουλο και μάλιστα να σου πουν από ποιο ντιλιβεράδικο.
Άλλη φορά εκεί να μην το αφήσεις το ζώο σου.Να το βλέπει η γιατρός και να το παίρνεις.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 417 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 18:01, 21-05-18:

Χωρίς να έχω καμία εντελώς εμπειρία από κλινικές έχω την αίσθηση πως οι περισσότερες - μεγάλες σε όνομα - λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο, ίσως με κάποιες ελάχιστες διάφορες μεταξύ τους.... Μάλλον οι κλινικές - στις οποίες εργάζονται άνθρωποι που πάνω και πρώτα από όλα ενδιαφέρονται για τα ζώα - μετριούνται στο δάχτυλο του ενός χεριού.... Ολες οι υπόλοιπες νοιάζονται πρωτίστως για το κέρδος τους δίχως να δίνουν σημασία αν το ζώο πονάει, φοβάται, ταλαιπωρειται, τρώει δεν τρώει.....
Αφού έχεις επιλέξει γλυκιά μου να τον παρακολουθούν εκεί να προσπαθείς στις επισκέψεις σας να στρεσάρεται όσο το δυνατόν λιγότερο..... Και αν χρειάζεται να είσαι μέσα και να τον χαϊδεύεις και να ακούει την φωνή σου τότε - ακόμα και αν στο αρνούνται - να το απαιτείς....
Ο γύρος κοτόπουλο με κούφανε!!!!!!! Καλά που δεν του έβαλαν και πίτα μαζί....
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 18:05, 21-05-18:

εύχομαι εκ βάθους καρδίας να μη χρειαστεί να τον ξανααφήσω...ή μόνο με την προυπόθεση πως θα είναι υπο την επίβλεψη αυτής της κτηνιάτρου...ήμουν τόσο λυπημένη στο θέαμα που ούτε καν ρώτησα τι στο ...... καλό ήθελαν γύρω του τα κομματάκια απο γύρο κοτόπουλο,μπορεί να ήταν και γύρος...grrrr..
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 18:17, 21-05-18:

(μετριούνται στο δάχτυλο του ενός χεριού)ισχύει....αυτό ευτυχώς δεν μου το αρνήθηκαν αλλά τους χαλούσε που πήγαινα και τον έβλεπα κάθε ημέρα..την τρίτη ημέρα που ήταν και κρίσιμη γιατί αν θα συνέχιζε να μην τρώει θα του έβαζαν σωληνάκι πήρα τηλέφωνο το απόγευμα προς βράδυ για να μάθω τελικά αν μπόρεσε να φάει...ερώτηση ειρωνεία γραμματέας:εχμμ και το πρωί δεν ήσασταν;;ναι της λέω πήρα να μάθω αν απο το πρωί μεεεεεέχρι τώρα που μεσολάβησαν τόοοοοοσες ώρες μπόρεσε και έφαγε..μου απαντά:ανησυχείτε πολύ ε;;..εχμμμ όχι δεν είχα τι να κάνω και απο περιέργεια παίρνω.....grrrrr.....τι να πεις...στην ανάγκη...οι άλλες κλινικές είναι αρκετά μακρυά..
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 417 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 19:29, 21-05-18:

Αυτό είναι που με εξοργίζει... Εμ να τους δίνεις τα λεφτά σου εμ να φερονται και με αυτόν τον τρόπο... Δηλ.. Απαγορεύεται? Και πρωί και μεσημέρι και βράδυ και όποτε θεωρείς εσύ σωστό πως θα κάνει καλό στο ζώο σου να σε δει.... Τι να πω??? Καταλαβαίνω πως η απόσταση είναι μεγάλο θέμα αλλά μήπως θα ήταν καλύτερο να το σκεφτείς?
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,462 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 19:42, 21-05-18:

Σου το ξαναείπα,οι γιατροί εκεί ειναι απλοί υπάλληλοι και για να βρεις αυτήν που έκανε πιο καλή δουλειά ,πρέπει να την πετύχεις στη βάρδιά της.
Πρέπει ο γιατρός ανά πάσα στιγμή να μιλά μαζί σου στο τηλέφωνο,να λύνει τις απορίες σου και να σε συμβουλεύει.Αυτή είναι η δουλειά του.Αν είναι να σε ειρωνεύονται τότε να μη τους δίνεις και τα ωραία σου λεφτουδάκια.
Οι κλινικές γενικά με τα ζώα είναι έτσι .
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 19:55, 21-05-18:

εντάξει δεν είναι όλοι τους έτσι....ένας πχ.επίσης στην γραμματεία ήταν πολύ εξυπηρετικός και με βοήθησε αρκετά και με τον γατούλη και εμένα προσωπικά στο κομμάτι της ψυχολογίας, όπως και ένας ακόμη του νοσηλευτικού προσωπικού...αλλά για κάποιους άλλους γκρρρ..αν υπάρξει επόμενη φορά την πρώτη θα έχουν προειδοποίηση τη δεύτερη να βρουν λαγούμι να κρυφτούν....εννοείται Ολυμπία μου πως θα ζητήσω αποκλειστικά αυτήν και αν δεν γίνεται κάτι τέτοιο, bye!!
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 11:26, 25-05-18:

ε ε ερχεται τριημερο!!!καλή απόδραση σε όσους πεταχτούν κάπου με καλό καιρό ε,γιατί μας τα χαλάει πάλι αυτές τις μέρες..τι μου κάνετε;;εμείς ξαναμιλήσαμε με τη κτηνίατρο σήμερα για την Πέμπτη,όπου και κλείνουμε έναν μήνα,πότε πέρασε;;Απορώ!Για να μετρήσει την κρεατινίνη.Χθες είχαμε μια μικρή απώλεια στη μάχη με τα χάπιααπο δική μου απροσεξία τον άφησα καταλάθος και μου δάγκωσε το δάχτυλο,μου το ξερίζωσε για την ακρίβεια,δεν είχα ιδέα ότι είναι τόσο κοφτερά τα δόντια του,έφυγε ολόκληρο κομμάτι κρέας..Τα νεύρα μου!!!Εξακολουθεί να τρώει ελάχιστα,πλεον τον πιέζω λίγο και με σύριγγα γιατί δεν είναι αρκετό αυτό που τρώει,2-3γλειψίματα...φαίνεται ήρεμος και δεν έχει το ληθαργικό των πρώτων ημερών..Διάβαζα ιστορίες σε ξένα sites για thromboembolism cats, τα στατιστικά σίγουρα δεν είναι υπερ μας γιατί οι περισσότεροι κατέληξαν στην ευθανασία όμως ελπίζω να είμαστε σε εκείνο το ποσοστό που τουλάχιστον η/ο γάτος/α τους έφυγε ξαφνικά χωρίς δεύτερη θρομβοεμβολή...pleaaaassse pray for that...!!καλό μεσημέρι όπου κι αν είστε....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Argy : 25-05-18 στις 11:30.
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 13:06, 25-05-18:

ε ε ερχεται τριημερο!!!καλή απόδραση σε όσους πεταχτούν κάπου με καλό καιρό ε,γιατί μας τα χαλάει πάλι αυτές τις μέρες..τι μου κάνετε;;εμείς ξαναμιλήσαμε με τη κτηνίατρο σήμερα για την Πέμπτη,όπου και κλείνουμε έναν μήνα,πότε πέρασε;;Απορώ!Για να μετρήσει την κρεατινίνη.Χθες είχαμε μια μικρή απώλεια στη μάχη με τα χάπιααπο δική μου απροσεξία τον άφησα καταλάθος και μου δάγκωσε το δάχτυλο,μου το ξερίζωσε για την ακρίβεια,δεν είχα ιδέα ότι είναι τόσο κοφτερά τα δόντια του,έφυγε ολόκληρο κομμάτι κρέας..Τα νεύρα μου!!!Εξακολουθεί να τρώει ελάχιστα,πλεον τον πιέζω λίγο και με σύριγγα γιατί δεν είναι αρκετό αυτό που τρώει,2-3γλειψίματα...φαίνεται ήρεμος και δεν έχει το ληθαργικό των πρώτων ημερών..Διάβαζα ιστορίες σε ξένα sites για thromboembolism cats, τα στατιστικά σίγουρα δεν είναι υπερ μας γιατί οι περισσότεροι κατέληξαν στην ευθανασία όμως ελπίζω να είμαστε σε εκείνο το ποσοστό που τουλάχιστον η/ο γάτος/α τους έφυγε ξαφνικά χωρίς δεύτερη θρομβοεμβολή...pleaaaassse pray for that...!!καλό μεσημέρι όπου κι αν είστε....
Καλο τριημερο και σε σας. Ευχομαι να πανε ολα καλυτερα. Κοιτα μην χρειαζεται ραμματα το δακτυλο σου. Βαζε γαντια της κουζινας οταν τον βλεπεις να αντιστεκεται ετσι. Δινε του με τη συριγγα ή με το χερι σου μηπως και σιγα σιγα τρωγοντας ανοιξει η ορεξη του.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 13:42, 25-05-18:

Αχχ κόρη,κόρη...που λέτε και σεις οι κύπριες..και γάντι να βάλω ήταν τόσο κοφτερό σχεδόν όλος ο κυνόδοντας μπήκε στο δάχτυλό μου έχει γίνει μαύρο και απο πάνω έπιασε γκρι σκούρα πέτσα,να ανησυχήσω;;;δε βαριέσαι,ότι ήταν να πάθουμε το πάθαμε....με γυμνό το χέρι έχω καλύτερο έλεγχο γιατί τα χάπια αφού προηγουμένως τα χω κάνει μπαλάκι μαζί με τζελ τα αλείφω στα δόντια του(όπως βουρτσίζουμε τα δόντια μας)και έτσι δεν μπορεί να φτύσει μεγάλη ποσότητα...συγγνώμη επειδή τώρα το είδα,γράφεις πως έχεις πάνω απο δέκα γάτες????μωρε μπρρρράβο...πως τα καταφέρνεις ρε θηρίο;;; εδώ με έναν και ζαλιζόμαστε κάποιες φορές..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Argy : 25-05-18 στις 13:46.
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 15:03, 25-05-18:

Αχχ κόρη,κόρη...που λέτε και σεις οι κύπριες..και γάντι να βάλω ήταν τόσο κοφτερό σχεδόν όλος ο κυνόδοντας μπήκε στο δάχτυλό μου έχει γίνει μαύρο και απο πάνω έπιασε γκρι σκούρα πέτσα,να ανησυχήσω;;;δε βαριέσαι,ότι ήταν να πάθουμε το πάθαμε....με γυμνό το χέρι έχω καλύτερο έλεγχο γιατί τα χάπια αφού προηγουμένως τα χω κάνει μπαλάκι μαζί με τζελ τα αλείφω στα δόντια του(όπως βουρτσίζουμε τα δόντια μας)και έτσι δεν μπορεί να φτύσει μεγάλη ποσότητα...συγγνώμη επειδή τώρα το είδα,γράφεις πως έχεις πάνω απο δέκα γάτες????μωρε μπρρρράβο...πως τα καταφέρνεις ρε θηρίο;;; εδώ με έναν και ζαλιζόμαστε κάποιες φορές..
Στο σπιτι μια γατα εχω. Οι υπολοιπες ειναι στο πατρικο μου αλλα ειναι εξω. Τις ταιζω, τις φροντιζω, τις τρεχω οταν αρρωστησουν αλλα να χα στο σπιτι 10 γατες δυσκολο. Μηπως καλο θα ηταν να το εβλεπε ενας γιατρος το δακτυλο; Μην παθεις καμια μολυνση ή ζημια αφου λες πως μαυρισε. Δεν ειναι και παιξε γελασε το δακτυλο σου. Τη γιαγια μου παλια την ειχε γδαρει στον τενοντα και μετα δεν μπορουσε να κουνησει κανονικα το δακτυλο. Κοιταξε το και προσεχε γιατι αφου το εκανε ισως το ξανακανει. Αθελα του ειναι αλλα μην σου κανει και ζημια. Και με το γαντι ισως περνουσε το δοντι του αλλα λιγοτερη ζημια θα εκανε. Εγω χρησιμοποιω για τα αδεσποτα γαντια του κηπου που ειναι πιο χοντρα αλλα δυσκολευουν την κατασταση ειναι η αληθεια
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 16:38, 25-05-18:

Ε ναι...σπίτι με αυλίτσα υπέθεσα και γω..πχ.χωριό...πάντως δεν τον λες και μικρό αριθμό....!!καημένη γιαγιά!! δεν θα έπρεπε όμως να έχω κι άλλα συμπτώματα;;πχ.πρήξιμο ή πόνο;;και τέτοια δεν έχω...προς το παρον το έχω δέσει και κάνω πλύσεις με οινόπνευμα&betadine....πάντως ναι θέλει προσοχή,δεν έχει σημασία που είναι στο σπίτι να πεις ας πούμε να μου μεταδώσει κάποια ασθένεια αλλά και πάλι τα δόντια τους περιέχουν μικρόβια και τη μόλυνση μπορεί να μη την αποφύγεις..ε τόσο γκαντέμω να είμαι και να την πάθω και με αυτόν τον τρόπο,τι να πω,μετά θα ψάχνω για εξορκισμό....
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 17:00, 25-05-18:

Ε ναι...σπίτι με αυλίτσα υπέθεσα και γω..πχ.χωριό...πάντως δεν τον λες και μικρό αριθμό....!!καημένη γιαγιά!! δεν θα έπρεπε όμως να έχω κι άλλα συμπτώματα;;πχ.πρήξιμο ή πόνο;;και τέτοια δεν έχω...προς το παρον το έχω δέσει και κάνω πλύσεις με οινόπνευμα&betadine....πάντως ναι θέλει προσοχή,δεν έχει σημασία που είναι στο σπίτι να πεις ας πούμε να μου μεταδώσει κάποια ασθένεια αλλά και πάλι τα δόντια τους περιέχουν μικρόβια και τη μόλυνση μπορεί να μη την αποφύγεις..ε τόσο γκαντέμω να είμαι και να την πάθω και με αυτόν τον τρόπο,τι να πω,μετά θα ψάχνω για εξορκισμό....
Για να μην πονας μαλλον περαστικο θα ειναι. Μα δεν χρειαζεται να εχει καποια αρρωστεια για να παθεις μολυνση. Και εσυ αν δαγκωσεις καποιο και υπαρχει πληγη παλι μπορει να μολυνθει! Ε μη νομιζεις και γω κατα καιρους τα ιδια παθαινα αλλα κυριως απο νυχια και οχι απο δοντια!
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 17:12, 25-05-18:

ποτέ του δεν μου έβγαλε νύχια...Ποτέ!!!!ούτε με δάγκωσε!!με αδεσποτάκια μου έχει συμβεί να βγάλουν νύχια, όχι απο κακία, πιο πολύ στο στυλ παιχνιδιού ή φόβου όταν πας πχ. να χαιδέψεις κάποιο..ο δικός μου πάντα με προειδοποιούσε με φωνή και βλέμμα... ή αν έβλεπε ότι εγώ δεν χαμπαριάζω σηκωνόταν και έφευγε...γι'αυτό εξεπλάγην,δεν είχα ιδέα ότι με ένα χρααατσ μπορεί να σου κόψει ολόκληρο κομμάτι σαν ψαλίδι....
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,258 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:07, 25-05-18:

Αγαπουλα μου γλυκια καλησπερα.καθολου δνε θελω να σε τρομαξω,αλλα καλλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε.Κανονικα αν δεν εισαι εμβολιασμενη πανω απο 10 χρονια για τετανο,επρεπε να κανεις αντιτετανικο ορο.
Ακομα και τωρα δεν ειναι αργα.Υπαρχειε νας μυθος οτι μονο στην σκουρια βρισκεται ο τετανος.Αυτο ειναι λαθος.Βρισκεται σε σκονη,χωμα,κοπρανα μεγαλων ζωων και παντου στη φυση.Ακομα και στο δερμα μας ή στο εντερο μας.Επισης...,ΚΑΘΕ πληγη μπορει να αναπτυξει τετανο.Ειδικα για το δαγκωμα της γατας το θεωρουν πιο επικινδυνο για τετανο αποα υτο του σκυλου και αυτο διοτι η γατα εχει πιο σουβλερα δοντια,μπορει να κανει μια πληγη εξωτερικα μικρη..να εχει πολυ μικρη διοδο δηλαδη,αλλα εσωτερικα να φτανει πολυ βαθια.Το αποτελεσμα ειναι οτι εκτος των βακτηριων που μπορουν να δημιουργηθουν,μπορει να αναπτυχθει και ο τετανος.Διοτι ο τετανος ,αναπτυσεται κυριως οταν υπαχει ελληψει οξυγονου,και για αυτο φοβονται την γατα,επειδη ακριβως καει βαθιες πληγες και οχι εξωτερικες,οπου το οξυγονο δεν φτανει.
Ειναι μικρες οι πιθανοτητες,αλλα κανενας δεν μπορει να στις αποκλεισει.Πριν μια βδμαδα εκανα αντιτετανικο ορο,επειδη με δαγκωσε η μαγια.Αρκετα καλα.
Οι γιατροι κανουν αντιτετανικο ορο σε δαγκωμα σκυλου και γατας,ακομα και ανθρωπου παρακαλω.

Δεν θελω να μου αγχωθεις,αλλα καλο θα ειναι να πας σε καποιον γιατρο,εστω φαρμακειο..αν και εκ πειρας θα σου πω οτι οι φαρμακοποιοι λενε αλλα νταλλων για τετανο.
Παντως,μην το αφηνεις ετσι..και θελει πολυ καλο καθαρισμα και να βγαζεις την κρουστα απο επανω.
Αν ομως εισαι εμβολιασμενη,λιγοτερο απ 10 χρονια να εχουν περασει απο το τελευταιο εμβολιο,σαφως δεν χρειαζεται πιστευω.Αλλα εγω δεν ειμαι γιατρος βεβαια.Και παλι ομως....συνηθως για σοβαρα δαγκωματα γατς δινουν αντιβιωση οι γιατροι.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 25-05-18 στις 20:12.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 20:54, 25-05-18:

Με έκανες να θέλω να διαβάσω για τον τέτανο τώρα....α το ατιμούτσικο..!!! εμένα κατα λάθος,εσένα pourquoi.;;;;είχα εμβολιαστεί μικρή αλλά δεν ήξερα πως μετά απο δέκα χρόνια θέλει επανάληψη..και βασικά και εγώ όπως οι περισσοτέροι φαντάζομαι έχουμε συνδυάσει τον τέτανο με τη σκουριά..τι μαθαίνει κανείς!!!προς το παρον κάνω πλύσεις με καθαρό οινόπνευμα..αουτςςςς...σ'ευχαριστώ πολύ πολύ πάντως για τις συμβουλές..όπως έλεγα όμως και στη Nicole εαν είχα μολυνθεί ας πούμε σοβαρά δεν θα είχα και κάποιες άλλες ενδείξεις;;ή είναι ύπουλη μόλυνση ο τέτανος..;;;ξεκινώ μελέτη...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Argy : 25-05-18 στις 21:03.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,258 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:30, 25-05-18:

Με έκανες να θέλω να διαβάσω για τον τέτανο τώρα....α το ατιμούτσικο..!!! εμένα κατα λάθος,εσένα pourquoi.;;;;είχα εμβολιαστεί μικρή αλλά δεν ήξερα πως μετά απο δέκα χρόνια θέλει επανάληψη..και βασικά και εγώ όπως οι περισσοτέροι φαντάζομαι έχουμε συνδυάσει τον τέτανο με τη σκουριά..τι μαθαίνει κανείς!!!προς το παρον κάνω πλύσεις με καθαρό οινόπνευμα..αουτςςςς...σ'ευχαριστώ πολύ πολύ πάντως για τις συμβουλές..όπως έλεγα όμως και στη Nicole εαν είχα μολυνθεί ας πούμε σοβαρά δεν θα είχα και κάποιες άλλες ενδείξεις;;ή είναι ύπουλη μόλυνση ο τέτανος..;;;ξεκινώ μελέτη...
Αγαπουλα,ο τετανος μπορει να χτυπησει ακομα και ενα μηνα μετα την πληγη....Ξεκινα απο 3 μερες να εκδηλωθει μεχρι και ενα μηνα!Βεβαια οσο πιο γρηγορα εκδηλωθει τοσο το χειροτερο.
Ομως.,μην πανικοβαλεσε.
Να ξερεις οτι ακομα και να περασει το 24ωρο..μπορεις να κανεις αντιτετανικο ορο,απλα κανονικα πρεπει να κανουν διπλη η τριπλη δοση.Ομως μην το αφηνεις και μην συμβουλευτεις φαρμακοποιο.Λενε αλλα νταλλων.Ειναι μικρες οι πιθανοτητες,στο ξαναλεω,αλλα ειναι παγια η τακτικη των γιατρων πλεον να κανου ορο σε δαγκωμα γατας η σκυλου,αν δεν εχουμε εμβολιαστει εδω και 10 χρονια.Διτοι δεν μπορει ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΕΙ.
Πηγαινε σε εναν γιατρο αυριο πληζ,ενα νοσοκομειο..κεντρο υγειας,κατι,απλα για να εισαι σιγουρη.
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 21:39, 25-05-18:

Σαφως και εχει δικαιο η Εφη μας. Και γω ειχα κανει μικρη αντιτετανικο αλλα πριν 6 χρονια περιπου ειχαμε ενα σκιουρακι και με δαγκωσε ετσι ειχα παει και εκανα επαναληπτικο. Καλο θα ηταν να το κανεις παντως. Μονο κακο δεν κανει
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:41, 25-05-18:

εμένα κατα λάθος,εσένα pourquoi.;;;;είχα
Αααααααααα....η μαγια απο μικρη,οταν η κτηνατρος την ειχε στο κλουβακι αδεσποτο που περιμενε να υιοθετηθει..ειχε ενα μονο ελαττωμα/ΔΑΓΚΩΝΕ Τ ΑΤΙΜΟ!Ειναι απιστευτα δαγκωνιαρα!Δεν ξερω γιατι!
Εγω απλα την πειραζα..μου εκανε μια τσακανια..αρκετα καλη θα ελεγα...αλλα σε καμια περιπτωση να μου κοψει κρεας.Απλα εβγαλε αρκετουτσικο αιμα.Φαντασου οτι εκανα αντιτετανικο προ,ενω απο περυσσι τον δεκεμβρη εκανα καια ντιτετανικο ΕΜΒΟΛΙΟ.Μιλαω για εμβολιο..αλλα μου ειπε η εμβολιαστρια που μου εκανε το εμβολιο...οτι πρεπει να ξαναπαω σε εναν χρονο να κανω παλι αντιτετανικο εμβολιο,για να ειαμστε σιγουροι οτι καλυπτομαστε,καθως...με το περσυνο...ειχα πλεον 5 αντιτετανικα εμβολια στο ενεργητικο μου,απο τοτε που γεννηθηκα.Οι σιγουρες δοσεις για να σε καλυπτει το αντιτετανικο εμβολιο οταν δεν κανεις τα επαναληπτικα καθε 10 χρονια,ειναι 6.Στα μπερδευω λιγο..αλλα ετσι ειναι.Οποτε μου ειπε..μεχρι να κανεις το επαναληπτικο τον δεκεμβρη που θα μας ερθει...οταν κοβεσαι υποπτα,θα ακνεις αντιτετανικο ορο.
Και δεν μιλαω για ιδιωτη γιατρο που πηρε παραδακια η θα παρει.Μιλαω για δημοσιο.
Τεσπα,κανε την ερευνα σου για τετανο και επισης για δαγκωμα γατας και θα δεις τοιε χω δικιο.Θυμαμια και την ολυμπια μας προσφατα να λεει οτι την δαγκωσε ασχημα ο ρουλης,αλλα ευτυχως εχει κανει το εμβολιο,οποτε βεβαια δεν χρειαστηκε ορο.Εχει απολυτο δικιο.
Ξαναλεω..σημερα ρωτηα την κτηνιατρο..ειναι πολυ μικρες οι πιθανοτητες απο δαγκωμα οικοσιτης γατας,δεν ειναι οπως ενα σκουριασμενο αντικειμενο..που οντως ειναι πολυ παραπανω,καθως στην σκουρια ο βακιλος του τετανου αναπτυσεται σχεδον σιγουρα,...απλα δεν μπορουν να αποκλειστουν..καθαρα οπως καθε πληγη.Να φανταστεις ειναι δεδομενο οτι σε σοβαρα εγκαυματα κανουν παλι αντιτετανικο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 25-05-18 στις 21:45.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 21:52, 25-05-18:

αν σε εναν μήνα δεν έχετε νέα μου...ανάψτε κανα κεράκι,έτσι για το καλό...:..θα μιλήσω αύριο αν είναι με τον θείο μου που είναι γιατρός αν πρέπει να εμβολιαστώ ή όχι...είναι μικρές οι πιθανότητες αλλά με τη μαυρίλα που με γυροφέρνει αυτόν τον καιρό,λες;;;;;tespa..ο γατούλης κοιμάται,με περιμένει δροσερό παγωτάκι στο ψυγείο ε δε ψυχοπλακωθώ κι άλλο....ότι είναι να έρθει ας έρθει..enough is enough..!!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:58, 25-05-18:

αν σε εναν μήνα δεν έχετε νέα μου...ανάψτε κανα κεράκι,έτσι για το καλό...:..θα μιλήσω αύριο αν είναι με τον θείο μου που είναι γιατρός αν πρέπει να εμβολιαστώ ή όχι...είναι μικρές οι πιθανότητες αλλά με τη μαυρίλα που με γυροφέρνει αυτόν τον καιρό,λες;;;;;tespa..ο γατούλης κοιμάται,με περιμένει δροσερό παγωτάκι στο ψυγείο ε δε ψυχοπλακωθώ κι άλλο....ότι είναι να έρθει ας έρθει..enough is enough..!!
Κανονικα....αν σου πει ο γιατρος..πρεπει να κανεις ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΡΟ..ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΕΜΒΟΛΙΟ.Κανονικα ειναι λαθος να κανουν μονο τον ορο.Τα εχω ψαξει πολυ με τον τετανο...πιστεψε με.Για ΟΡΟ μιλαμε καταρχην,αλλα και για εμβολιο.
Πουφ..μην λες χαζομαρες....για κερακια κλπ..απλα,επειδη εχω ασχοληθει πολυ ΚΑΙ με αυτο το θεμα,του τετανου..,δεν μπορουσα να μηνσ το πω...καθως ΟΝΤΩΣ κανουν ορο σε δαγκωμα γατας.
Αλλα ειναι μικρες οι πιθαντητες το ξαναλεω.Φαε το παγωτακι σου αγαπουλα μου....φιλα μου το σουτζουκακι σου,ΣΕ ΑΓΑΠΩ ΠΟΛΥ και γραφε μας τα νεα σας!
Γενικα...ΣΕ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ!ΣΥΓΧΩΡΕΣΕ ΜΕ ΑΝ ΣΕ ΑΧΓΩΣΑ,,αλλα δεν μπορουσα να μην στα γραψω...ετσι..για παν ενδεχομενο...
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 22:19, 25-05-18:

τι να σου συγχωρέσω βρε,σιγά...ίσα ίσα που μ'αρέσει να μαθαίνω κιόλας..κινούμενο εγχειρίδιο ιατρικής είσαι.....εύχομαι και εσείς να φάτε πολλά παγωτά και μια κουταλίτσα στην υγειά μου! Σας φιλώ !!!και θα τα ξαναπούμε σύντομα ....
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:35, 25-05-18:

τι να σου συγχωρέσω βρε,σιγά...ίσα ίσα που μ'αρέσει να μαθαίνω κιόλας..κινούμενο εγχειρίδιο ιατρικής είσαι.....εύχομαι και εσείς να φάτε πολλά παγωτά και μια κουταλίτσα στην υγειά μου! Σας φιλώ !!!και θα τα ξαναπούμε σύντομα ....

.κινούμενο εγχειρίδιο ιατρικής είσαι..
...,δεν υπαρχεις λεμε!
χαχαχαχαχαχα..ευχαριστουμε αγαπουλα μου....ευτυχως..δεν τρωω σχεδον καθολου γλυκα...αλλα τα παγωτακια,χειροποιητα με μελι και οχι ζαχαρη..τα τρωμε...,οποτε θα φαμε στην υγεια σου..μια χαρα θα εισαι...και εδω θα ειμαστε να τα λεμε.
Απλα εχω ενα χουιι....λεω..ΑΝ υπαρχει μια πιθανοτητα για κατι κακο..ΟΦΕΙΛΩ να ενημερωσω.Ξερω οτι γινομαι αγχωτικη..αλλα δεν μπορω να μην το κανω...

Να εισαι καλα και περιμενουμε νεα σας.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,027 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 23:57, 25-05-18:

Άργη μου, σωστά θα κάνεις να πάρεις και τη γνώμη του θείου σου και...χαλαρά ε; Είπαμε λίγη προσοχή χρειάζεται- σε καμιά περίπτωση πανικός!
Έχεις πολλά, αμέτρητα παγωτάκια ακόμα να απολαύσεις στη ζωή σου.
Δες κι αυτή τη γατούλα...
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 00:26, 26-05-18:

alcyone...σαν να με βλέπεις είναι......
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,027 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 00:45, 26-05-18:

Δεν σε βλέπω, αλλά σε νιώθω απόλυτα, επειδή τυγχάνει κι εγώ να αγαπώ τα παγωτά. Σχεδόν κάθε βράδυ συνηθίζω να τελειώνω τη μέρα μου με ένα παγωτάκι. Είναι μια από τις απολαύσεις που γλυκαίνουν όχι μόνο τους γευστικούς κάλυκες, αλλά και την ψυχική διάθεση.

Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 00:54, 26-05-18:

και γω θα ήθελα πιο συχνά αλλά θα αρχίσω να στρουμπουλεύω...πως να αντισταθείς στη φράουλα,φυστίκι,κρέμα καιμάκι κτλ..;;;βέβαια έμαθα να φτιάχνω και μόνη μου...αμέεε αμεεεε...αλλά εντάξει που και που θες και του εμπορίου..συμφωνώ για την ψυχική διάθεση γι'αυτό ας ευθυμήσουμε λιγο ακόμη::https://youtu.be/Vg-csjbwo5s...και ☆°°όνειρα χρυσά σαν τη μάσκα του προφίλ σου..=^^=..°☆°°°☆☆☆°..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Argy : 26-05-18 στις 01:18.
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 08:36, 26-05-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
...,δεν υπαρχεις λεμε!
χαχαχαχαχαχα..ευχαριστουμε αγαπουλα μου....ευτυχως..δεν τρωω σχεδον καθολου γλυκα...αλλα τα παγωτακια,χειροποιητα με μελι και οχι ζαχαρη..τα τρωμε...,οποτε θα φαμε στην υγεια σου..μια χαρα θα εισαι...και εδω θα ειμαστε να τα λεμε.
Απλα εχω ενα χουιι....λεω..ΑΝ υπαρχει μια πιθανοτητα για κατι κακο..ΟΦΕΙΛΩ να ενημερωσω.Ξερω οτι γινομαι αγχωτικη..αλλα δεν μπορω να μην το κανω...

Να εισαι καλα και περιμενουμε νεα σας.
Ουτε και συ υπαρχεις λεμε!!!!! Μα να μην σου αρεσουν τα γλυκα; Γινεται να αλλαξουμε γουστα; Εγω θα ηθελα να μην μου αρεσαν. Εγω παλι προτιμω να φαω γλυκο αντι φαγητο. Και σιχαινομαι το μελι. Χαχα. Τοσα κοινα εχουμε δεν μπορουσε να μην υπαρχουν και διαφορες. Αυτο το χουι παντως να γινομαι αγχωτικη το εχω και γω αλλα οπως και συ για καλο σκοπο ειναι.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 11:14, 31-05-18:

Αγαπητό γατοforum...σαν αγαπημένο ημερολόγιο έχει γίνει....Ως γνωστον σήμερα θα πηγαίναμε,που αλλού;;στην κλινική...Μπαίνω μέσα αγριοκοιτάζω τη γραμματέα,εκείνη ντε,με το τηλεφώνημα,με ύφος σκέψου καλά τι θα μου πεις σήμερα(δεν μου φταίει η κοπέλα,απλά το πολύ ζόρι των τελευταίων εβδομάδων πιθανόν κάπου να ξεσπάσει)γιατί;;;γιατί έτσι..γιατί σήμερα μου χτύπησε η διαχειρίστρια και μου είπε ότι χρωστώ κοινόχρηστα για τη χρονιά του 15!!!!!γιατί με δυσκολεύει&μπερδεύει ο γατούλης..εκεί που είμαστε έτοιμοι να ανάψουμε καντήλι το απόγευμα μεταμορφώνεται σε supercat και ανεβαίνει σκάλες,καναπέδες,μιλάει στα πουλιά(στο μπαλκόνι) τη στιγμή που ολημερίς,πολυκατοικία να πέφτει βλέφαρο δεν σηκώνει,γιατί κάποιοι άνθρωποι 'απαιτούν'τη προσοχή και το ενδιαφέρον σου χωρίς να είναι πρόθυμοι να κάνουν ένα βήμα,γιατί μετά απο πολύ καιρό άνεργη μου κάθεται επιτέλους δουλειά,αλλά εκτός πόλης,σε ξενοδοχείο,που υπο άλλες προυποθέσεις θα ετοίμαζα βαλίτσα και δρόμο,γιατί φοβάμαι πως θα γίνω ακόμη περισσότερο Ξανθόπουλος,βοήθεια μας.!!..τέλος πάντων δεν είμαι εγώ το θέμα αλλά ο γατούλης,μου το χουν καραφλιάσει για το αίμα που παίρνουν.Ζητώ επεξήγηση..Δεν γίνεται απο το χέρι;Όχι γιατί υπάρχει κίνδυνος μόλυνσης..Πόσα γεύματα πρέπει να του δίνω την ημέρα;Γράφει η συσκευασία..!!!Εγκεφαλικό..Ξέρω τι γράφει η συσκευασία,απλά επειδή δεν κινείται πολύ μήπως η αναγραφόμενη τιμή είναι για τις γάτες που κινούνται και λίγο και πρέπει ίσως να του δίνω λιγότερο;;.Σιωπή..Επίσης λέω παρόλο που πίνει νερό δείχνει αφυδατωμένος..Σιωπή..Τρώει απο τη μια πλευρά του στόματος,υπάρχει κάποιο πρόβλημα στα δόντια του;;κοιτάζει,δεν βλέπω κάτι τέτοιο..ένα καλό νέο είναι ότι δεν βρήκε αυτή τη φορά υγρό..!!Πλήρωσα 20€ ενώ την προηγούμενη 15..λέτε να στράβωσε με τις ερωτήσεις;;Anyway συνεχίζω να έχω πρόβλημα με τη διατροφή του.Τα αδεσποτάκα Ανάσταση κάνανε πάλι.Δεν ανταποκρίνεται πια στη Hills ούτε στη Renal και πόσο να φάει απο κονσέρβα;;;Nicole εσύ ξέρεις...Απο ξηρά τίποτις ούτε νέα,ούτε παλιά...Τον ταίζω δυο τρεις σύριγγες αλλά η κτηνίατρος είπε ότι είναι πολύ λίγο...ολόκληρη κονσέρβα δεν έτρωγε όταν ήταν υγιές πόσο μάλλον τώρα..καμιά ιδέα;;αν έχει κάποιος γάτα/ο με νεφρική ανεπάρκεια ας μας πει πόσο του/της δίνει και αν είναι και ιδιότροπος/η με το φαγητό ακόμη καλύτερα γιατί έχουμε και ένα ιστορικό...
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 12:24, 31-05-18:

Μάνα γιατί με γέννησες και βρήκα και μιά γάτα...ωχ μάνα μου...
Τελειωμό δεν έχουν τα ντέρτια σου.
Έχω χάσει κάποια επεισόδια αλλά ένας τρόπος για να τρώει την κονσέρβα,αραιώνεις με νεράκι και τη δίνεις με σύριγγα.Δεν ξέρω αν το έκανες αλλά νομίζω πως αποδίδει.Όσο για τους γιατρούς εκεί,τι να σου κάνουν οι ταλαίπωροι ,που τους ρουφούν το αίμα κι αυτωνών.
Αν τελικά δεν σε καλύπτουν ,θα πας αλλού.Έχει κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια.

Κι εμένα ο δικός μου δεν είναι και στα καλύτερά του.Κορτιζόνη και αντιβίωση παίρνει και είναι μαύρα χάλια.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 12:35, 31-05-18:

Άστα Ολυμπία μου,γέμισε ο τόπος μ....ς δηλαδίς...και εδώ σοφά ο λαός προειδοποιεί, «Χωριό που φαίνεται κολαούζο δε θέλει».Πρόσφατα είδα κι άλλες δυο αρνητικές κριτικές για τη συγκεκριμένη κλινική...Άντε έλα κι εσύ, να μαζευτούμε να φτιάξουμε group therapy να μας βγει και φθηνά....Βάστα..βοήθειά μας και πάλι!!..τι έχει..;;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Argy : 31-05-18 στις 12:52.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 14:21, 31-05-18:

Έχει άσθμα ο μάγκας και μου έκανε λαρυγγόσπασμο.Ταυτόχρονα έκανε και λίγο πυρετο.Τρίτη μέρα σήμερα και άρχισε να συνέρχεται λίγο λίγο.Τον πήγα στον δικό μου ,με το ζόρι μου πήρε επίσκεψη 5 ευρώ και χθες επειδή ανησυχούσα επέμεινα να του κάνουμε αιματολογικές.
Μου είπε να κάτσω στ'αυγά μου και να περιμένω μιά βδομάδα.Έκατσα κι εγώ κι εκεί που χθες έκλαιγα κι έλεγα τον χάνω τον Ρουλάκο μου,σήμερα μας έκανε το πρωί κουτρουβάλες και έφαγε κροκέτες ,κονσέρβα,κροκέτες που δίνω στα αδέσποτα Wishkas επειδή ήθελε οπωσδήποτε,έφαγε και τηγανητό λιθρινάκι
Έτσι λοιπόν φτηνά τη γλυτώσαμε ,μακάρι να μην έχουμε άλλα δυσάρεστα.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 15:12, 31-05-18:

α ρε φατσόνι...αφού έφαγε και λιθρινάκι...δεν σας φοβάμαι,θα τη βρείτε την άκρη...ξέρεις μήπως αν ο Γ.κάνει καθαρισμό ή αφαίρεση δοντιών..;;απο μια γρήγορη έρευνα στο διαδίκτυο λένε πως η πέτρα στα δόντια της γάτας επιδεινώνει την νεφρική ανεπάρκεια..η κτηνίατρος που είδε τα δόντια του δεν μου είπε κάτι για αυτό όμως κάνει μπαμ!η πέτρα στα μπροστινά δόντια του...τώρα θα μου πεις να το ταλαιπωρήσω κι άλλο το ζωντανό;;;εξάλλου δεν έχει περάσει και πολύς καιρός από τότε που μέτραγα σεντς για κάποιες αγορές...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Argy : 31-05-18 στις 15:26.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:50, 31-05-18:

Σε αυτή την ηλικία και με τόσα προβλήματα ...
Όταν ο Μπίλης μας ήταν κάπου 4 ετών ,τον πήγα σ'ένα γιατρό στην Καλλικράτεια να τον δει .Καθόταν περίπου μισή ώρα και τον κοίταζε με σταυρωμένα τα χέρια και σκεφτόταν .Ο Μπίλης είχε τίγκα σπυρι στην κοιλίτσα και τα έγλειφε και είχε μαδήσει το τρίχωμα.Μετά είδε τα δόντια του και είπε πως έχουν πέτρα και πρέπει να καθαριστούν.Για την κοιλιά δεν ήξερε τι είναι.Του έκανε μιά κορτιζόνη και μαζί με μία κονσέρβα ,δήθεν τάχα ,μου πήρε 54 ευρώ.Πήγαμε στον δικό μου να τον δει ,αφού επιστρέψαμε και μου λέει τι θα κάνω με την κοιλίτσα ,όσο για τα δόντια μου είπε πως είναι μιά χαρά και να μην ασχοληθώ άλλο.
Δεν λέω πως ο δικός σου δεν έχει τίποτα αλλά σίγουρα ο γιατρός δεν θα τον αναλάβει.Θα σου το πει κιόλας ,πως είναι παρατραβηγμένο το σενάριο.
Για το αν πρέπει να βγει οπωσδήποτε δόντι,τι να σου πω,μπορείς να τον ρωτήσεις.
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 15:52, 31-05-18:

Αγαπητό γατοforum...σαν αγαπημένο ημερολόγιο έχει γίνει....Ως γνωστον σήμερα θα πηγαίναμε,που αλλού;;στην κλινική...Μπαίνω μέσα αγριοκοιτάζω τη γραμματέα,εκείνη ντε,με το τηλεφώνημα,με ύφος σκέψου καλά τι θα μου πεις σήμερα(δεν μου φταίει η κοπέλα,απλά το πολύ ζόρι των τελευταίων εβδομάδων πιθανόν κάπου να ξεσπάσει)γιατί;;;γιατί έτσι..γιατί σήμερα μου χτύπησε η διαχειρίστρια και μου είπε ότι χρωστώ κοινόχρηστα για τη χρονιά του 15!!!!!γιατί με δυσκολεύει&μπερδεύει ο γατούλης..εκεί που είμαστε έτοιμοι να ανάψουμε καντήλι το απόγευμα μεταμορφώνεται σε supercat και ανεβαίνει σκάλες,καναπέδες,μιλάει στα πουλιά(στο μπαλκόνι) τη στιγμή που ολημερίς,πολυκατοικία να πέφτει βλέφαρο δεν σηκώνει,γιατί κάποιοι άνθρωποι 'απαιτούν'τη προσοχή και το ενδιαφέρον σου χωρίς να είναι πρόθυμοι να κάνουν ένα βήμα,γιατί μετά απο πολύ καιρό άνεργη μου κάθεται επιτέλους δουλειά,αλλά εκτός πόλης,σε ξενοδοχείο,που υπο άλλες προυποθέσεις θα ετοίμαζα βαλίτσα και δρόμο,γιατί φοβάμαι πως θα γίνω ακόμη περισσότερο Ξανθόπουλος,βοήθεια μας.!!..τέλος πάντων δεν είμαι εγώ το θέμα αλλά ο γατούλης,μου το χουν καραφλιάσει για το αίμα που παίρνουν.Ζητώ επεξήγηση..Δεν γίνεται απο το χέρι;Όχι γιατί υπάρχει κίνδυνος μόλυνσης..Πόσα γεύματα πρέπει να του δίνω την ημέρα;Γράφει η συσκευασία..!!!Εγκεφαλικό..Ξέρω τι γράφει η συσκευασία,απλά επειδή δεν κινείται πολύ μήπως η αναγραφόμενη τιμή είναι για τις γάτες που κινούνται και λίγο και πρέπει ίσως να του δίνω λιγότερο;;.Σιωπή..Επίσης λέω παρόλο που πίνει νερό δείχνει αφυδατωμένος..Σιωπή..Τρώει απο τη μια πλευρά του στόματος,υπάρχει κάποιο πρόβλημα στα δόντια του;;κοιτάζει,δεν βλέπω κάτι τέτοιο..ένα καλό νέο είναι ότι δεν βρήκε αυτή τη φορά υγρό..!!Πλήρωσα 20€ ενώ την προηγούμενη 15..λέτε να στράβωσε με τις ερωτήσεις;;Anyway συνεχίζω να έχω πρόβλημα με τη διατροφή του.Τα αδεσποτάκα Ανάσταση κάνανε πάλι.Δεν ανταποκρίνεται πια στη Hills ούτε στη Renal και πόσο να φάει απο κονσέρβα;;;Nicole εσύ ξέρεις...Απο ξηρά τίποτις ούτε νέα,ούτε παλιά...Τον ταίζω δυο τρεις σύριγγες αλλά η κτηνίατρος είπε ότι είναι πολύ λίγο...ολόκληρη κονσέρβα δεν έτρωγε όταν ήταν υγιές πόσο μάλλον τώρα..καμιά ιδέα;;αν έχει κάποιος γάτα/ο με νεφρική ανεπάρκεια ας μας πει πόσο του/της δίνει και αν είναι και ιδιότροπος/η με το φαγητό ακόμη καλύτερα γιατί έχουμε και ένα ιστορικό...
Οντως αγαπημενη μου φιλη ξερω εγω! Και μεις τις τελευταιες μερες δεν ειμαστε πολυ καλα, τρωει πολυ λιγο και πιο πολυ κοτοπουλο. Τις κονσερβες δεν τις θελει και εχει 4 μερες να κανει κακα της. Οποτε δυστυχως θα ξεκινησουμε τωρα να παμε στον κτηνιατρο γιατι ανησυχω. Ηδη παει 5η μερα σημερα απο το απογευμα. Ελπιζω μονο να μην ταλαιπωρηθει πολυ
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 16:44, 31-05-18:

υπομονή και δύναμη να έχεις,θα περιμένουμε νεώτερα...και μου το λεγαν ότι οι γάτες στα γεράματα έχουν προβλήματα και γω χτυπούσα ξύλο και ένιωθα και ευλογημένη πανάθεμά με...Ολυμπία κάνε εσύ τα μαθηματικά: απώλεια όρεξης+συχνοουρία+στιγμές πεθαμενατζίδικου ύφους+απώλεια βάρους+δυσοσμία+απομόνωση+...+...που οδηγούμαστε;;απλώς τις τελευταίες του μέρες ή μήνες θέλω τουλάχιστον μια όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα ζωής...δεν δείχνει να πονάει,θα πεις και τι είναι όλα αυτά τότε;;;ε δεν ξέρω..μέχρι στιγμής κάνει τα συνηθισμένα,δηλαδή θα φάει λίγο το πρωί αυτό που θα του δώσω,θα ξύσει τα νύχια του και θα κοιμάται επι ώρες...το απογευματάκι τσουπ θα βγει έξω και θα βολτάρει λίγο στο μπαλκόνι...είπα μήπως ας πούμε κάνω κάτι και για τη πέτρα εαν με παίρνει και οικονομικά...χθες πχ. είδα εδώ στο forum πως στις γάτες με νεφρική ανεπάρκεια δίνουν νερό Κορπή που έχει λιγότερα άλατα και έτρεξα και αγόρασα δυο δωδεκάδες..
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 17:00, 31-05-18:

Τα μαθηματικά κορίτσι μου είναι σκληρή και άκαμπτη επιστήμη,δεν μου άρεσαν ποτέ γιατί στερούνται συναισθηματισμού.
Η ζωή όμως μου τα δίδαξε με τον δικό της αλάνθαστο τρόπο.
Θέλεις να σου πω αυτό που ήδη γνωρίζεις .Αν δεν έχει πόνους κι αν ζει έστω κι έτσι ,εγώ θα παρέτεινα τη ζωή του.Αν όμως υποφέρει και δεν πάει άλλο ,κι αν οι εκεί γιατροί θέλουν να συνεχιστεί η κατάσταση και δεν σου λένε την πάσα αλήθεια ,τότε ασφαλώς δεν ξέρεις τι να κάνεις.Όμως κανείς ,μα κανείς γιατρός δεν θα σου πει πότε θα πρέπει να δώσεις ένα τέλος.Πρέπει να σου πουν επακριβώς τι μέλλει γενέσθαι.Τότε τα ζυγίζεις και παίρνεις τις αποφάσεις σου.
Το ξέρω πως είναι μαρτύριο αυτή η κατάσταση,την έζησα πολλές φορές στο παρελθόν και ποτέ τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως τα υπολόγιζα.
Να του δώσεις ΚΟΡΠΗ ,σε τι θα χρησιμεύσει?Να του καθαρίσεις την πέτρα,να πονάει και να κάνει κακό στην καρδούλα του.Άραγε μπορεί να υποστεί νάρκωση?
Κι εγώ χαμένα τάχω ,μη νομίζεις,έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε.
Να μου τον φιλήσεις και να του πεις πως τον σκέφτομαι.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 17:35, 31-05-18:

δεν έχεις και άδικο(μαθηματικά)ψυχρή λογική.....έξω απο το χορό..πολύ σωστά!!κάποιος κάποτε μου είπε φοβού τους συμβουλάτορες και τους πρεπολόγους...πάντως οι απόψεις διίστανται απο τη μια είναι αυτοί που δεν θέλουν να έχει χαμηλή ποιότητα ζωής και απο την άλλη αυτοί που δεν θέλουν να επέμβουν κατα κάποιο τρόπο στη φύση..ότι για κάποιο λόγο μπορεί ας πούμε να έπρεπε να το περάσει αυτό και να μην επεμβαίνει ο άνθρωπος...έγινε!smouts στη φατσούλα του&ελπίζω να μπορέσω να ανεβάσω photo κάποια στιγμή γιατί δεν ανοίγει το αρχείο μου λόγω αποθηκευτικού χώρου και να τον δείτε και εσείς...Χαιρετω σας..!!!.
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 17:36, 31-05-18:

Και μεις πηγαμε για ακτινογραφια και επιστρεψαμε. Θα της δινω sennaplus μου ειπε και αν δεν κανει το Σαββατο να την παω να την κοιμησει να της κανει κλισμα. Να πεθανω απο το αγχος ειμαι. Αυτο που λεει η Ολυμπια καλη μου το σκεφτηκα και γω αμεσως μολις διαβασα που ελεγες για καθαρισμο. Αυτος ο γατουλης μπορει να αντεξει ναρκωση; Μονο και μονο για καθαρισμο; Να πω οτι τον ποναει καποιο δοντι και υποφερει ενταξει εκει θα ηταν αναγκαστικο. Του εχει γινει τα προσφατα χρονια ναρκωση για καποιο λογο; Ισως να μην αντεξει. Εγω ειχα αναγκαστει να την κοιμισω πριν εναμιση χρονο περιπου γιατι ποναγε ενα δοντι και επρεπε να βγει. Σε τι κατασταση ηταν μετα τη ναρκωση δεν φανταζεσαι. Πηρε παραπανω απο μιση μερα να συνελθει. Εγω ανησυχω φοβερα μην δεν κανει κακα και αναγκαστω να κοιμηθει για να της κανουν κλισμα. Θα σου ξαναπω παντως πραγματικα δεν εχω εγω κατι να κερδισω αλλα πραγματικα θα δοκιμαζα και τον κτηνιατρο της Ολυμπιας. Ξερω οτι ηδη ταλαιπωρηθηκατε αρκετα αλλα απο το οσο ξερω την Ολυμπια θα εμπιστευομουν καποιον που εμπιστευεται. Αλλωστε μια γνωμη θα επαιρνες. Οι αποφασεις παντα θα ειναι κατι που πρεπει να παιρνεις εσυ στο τελος της μερας. Επισης οσον αφορα τις ειδικες τροφες που του δινεις μου ειπε και μενα πριν ο δικος μου κτηνιατρος οτι σε μεγαλες ηλικιες που εχουν δυσκοιλιοτητα υπαρχουν ειδικες τροφες που βοηθουν την λειτουργια του εντερου. Βεβαια δεν υπαρχει περιπτωση μου λεει μια γατα τοσο ιδιοτροπη σαν τη δικη σου να φαει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nicole1987 : 31-05-18 στις 17:40.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 17:49, 31-05-18:

όχι μόνο και μόνο για καθαρισμό,αλλά για να τρώει καλύτερα γιατί τρώει απο τη μια πλευρά μόνο και μπορεί να μασουλάει μια μπουκιά κάποιες φορές και επι ένα λεπτό...έχει σίγουρα θέμα με τα δόντια του αλλά δεδομένου της κατάστασης του όχι τώρα που το σκέφτομαι και γω καλύτερα πιστεύω δεν θα το άντεχε...εξάλλου δεν πρέπει και να αγχώνεται λόγω της καρδιάς...κλίσμα;;axou το καημενούλι..!!το πιο πιθανόν είναι να ζητήσω και τη δική του γνώμη όχι για τα δόντια αλλά τα περι ευθανασίας,άλλωστε του είπα ότι θα του τον πάω στο ιατρείο του αφού συνέλθει λίγο ο γατούλης γιατί μέχρι στιγμής τον πηγαίνω στην κλινική....όντως,σε καμία περίπτωση!!
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 19:01, 31-05-18:

όχι μόνο και μόνο για καθαρισμό,αλλά για να τρώει καλύτερα γιατί τρώει απο τη μια πλευρά μόνο και μπορεί να μασουλάει μια μπουκιά κάποιες φορές και επι ένα λεπτό...έχει σίγουρα θέμα με τα δόντια του αλλά δεδομένου της κατάστασης του όχι τώρα που το σκέφτομαι και γω καλύτερα πιστεύω δεν θα το άντεχε...εξάλλου δεν πρέπει και να αγχώνεται λόγω της καρδιάς...κλίσμα;;axou το καημενούλι..!!το πιο πιθανόν είναι να ζητήσω και τη δική του γνώμη όχι για τα δόντια αλλά τα περι ευθανασίας,άλλωστε του είπα ότι θα του τον πάω στο ιατρείο του αφού συνέλθει λίγο ο γατούλης γιατί μέχρι στιγμής τον πηγαίνω στην κλινική....όντως,σε καμία περίπτωση!!
Αν εχει δοντι χαλασμενο που πρεπει να βγει αλλη κουβεντα. Αληθεια εσενα που δεν τρωει πολυ κακα του κανει κανονικα ή περνανε μερες;
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 19:16, 31-05-18:

περνάνε μέρες...άσε και έφαγα φρίκη χθες που τα είδα γιατί τα μισά ήταν καφέ και τα άλλα μισά μαύρα,πισσα..φοβήθηκα για εσωτερική αιμορραγία αλλά μου είπε η κτηνίατρος πως μπορεί να είναι απο την τροφή και αν έχει φάει συκώτι...και η κονσερβούλα που έφαγε είχε συκώτι...σήμερα διάβασα πως δεν πρέπει να τρώει υψηλή πρωτείνη......πόσο είναι το κανονικό;;λόγω των νεφρών έχει συχνοουρία αλλά για τα poops..;;;
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:28, 31-05-18:

όχι μόνο και μόνο για καθαρισμό,αλλά για να τρώει καλύτερα γιατί τρώει απο τη μια πλευρά μόνο και μπορεί να μασουλάει μια μπουκιά κάποιες φορές και επι ένα λεπτό...έχει σίγουρα θέμα με τα δόντια του
Αγαπημενη μου φιλη καλησπερα.Για προσεξε τον....κουναει το στομα ολοκληρο και απλα τρωει μονο απο την μια μερια;ή μηπως δεν κουναει το μισο στομα;Το λεω,διοτι αν δεν ειναι δοντι,και υποτιθεται το κοιταξε και ειπε οτι δεν ειναι δοντι,μηπως εχει παθει κανενα μινι εγκεφαλικο;
Δεν θελω να σε τρομαξω,απλα βαζω και αυτο στο τραπεζι.
Απο εκει και περα....ακου κατι αγαπουλα μου.

Ο γατουλης εχει καλη ποιοτητα ζωης;ή υποφερει;Εγω αυτο θα σκεφτομουν αυτην την στιγμη,διοτι το λεω και θα το ξαναλεω...καποιοι γιατροι,ποσο μαλλον οταν ειναι κλινικες,ποσο μαλλον οταν ακους και κακες κριτικες....παρατηνουν οσο μπορουν ενα μαρτυριο...για το παραδακι.Η καθε σου επισκεψη μεταφραζεται σε παραδακι.Ποσα εδωσες σημερα;
Αν ελεγαν ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ευθανασια,θα τα ειχες δωσει τωρα;Και τα επομενα;Κια σκεψου και ποσα αλλα γατια εχουν σε παρομοια κατασταση.

Δεν θελω να σε επηρεασω,ομως θελω να ξερεις πως σκεφτονται καποιοι εμποροι/γιατροι.
Εγω στη θεση σου,και δεδομενης της ηλικιας του και δεδομενο οτι γιατρεια δεν υπαρχει...θα κοιταζα ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ ΤΟΥ.Αν δεν υποφερει,συνεχιζω.Αν ομως υποφερει...δεν θα το συνεχιζα/.
Αυτο ομως,μονο εσυ το ξερεις....που τον ζεις αγαπουλα μου.

Συγνωμην αν σε στεναχωρω με το μηνυμα μου,ομως παντα στη θεση καποιου,βαζω τι θα εκανα εγω..αν ηταν το δικο μου γατακι.
Τι να πω;Μακαρι να ζησει οσο περισσοτερο,ΑΛΛΑ ΚΑΛΑ.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 20:09, 31-05-18:

υποφέρει θα έλεγα όταν είναι να πάρει τα χάπια του,εκεί πραγματικά f*** my life..σήμερα πάλι εμετό έκανε όταν του έδωσα το plavix..κουνάει όλο το στόμα,απλά κάποιες φορές κάπου κολλάει και συνεχίζει να μασά επίμονα απο τη μια πλευρά...το έγραψα στην αρχή αλλά και σήμερα,με μπερδεύει...υπάρχουν στιγμές στη διάρκεια της μέρας που λέω δεν υπάρχει περίπτωση να τον κοιμίσουμε και άλλες που με κυριεύει το άγχος της επανάληψης της θρομβοεμβολής και ξεκινώ να διαβάζω περι ευθανασίας..ιστορίες,διαδικασία,κόστος κ.α..δεν με επηρεάζεις,μεγάλη κοπέλα είμαι.....τώρα για την κλινική δεν είχα άλλοτε εμπειρίες για να γνωρίζω αν ισχύει ή όχι αυτά που γράφονται στα σχόλια.η κτηνίατρος που τον παρακολουθεί όταν τη ρώτησα ευθέως για ευθανασία μου απάντησε πολύ ανθρώπινα δεν φάνηκε να έχει ούτε τότε αλλά ούτε και τώρα σκοτεινό κίνητρο...βέβαια μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μην πεις, δε λένε? Ε, καλά λένε...σε εκείνη τη περίπτωση θα ανταλλάξουμε γαλλικά με το γάντι.....και thanks για ακόμη μια φορά,ωχριά το google μπροστά στην εμπειρία και τα παρασκήνια...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Argy : 31-05-18 στις 20:32.
Παράθεση

Argy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Argy Θρομβοεμβολή...ευθανασία ή όχι...;;; έγραψε στις 13:29, 01-06-18:

Έχουμε τα αποτελέσματα:...
Όσοι γνωρίζουν,τα φώτα σας....

Σάκχαρο 108 mg/dL..........70-160
Ουρία 207.0 mg/dL...........13.7-57.0
Κρεατινίνη 4.41 mg/dL.......... 0.80-1.90
Φώσφορος(P) 6.33 mg/dL..........4.00-6.30
Κάλιο Ορού(Κ) 3.4 mmol/L..........3.2-5.9
Νάτριο Ορού(Να) 140.0 mmol/L..........145.0-158.0

Ουρία&Κρεατινίνη....θαμπώθηκα..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Argy : 01-06-18 στις 14:18.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους