Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,394 εγγεγραμμένα μέλη και 718,414 μηνύματα σε 22,618 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 260 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Λέμφωμα

Anastasia K

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anastasia K
. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Anastasia K έγραψε στις 21:15, 02-05-09:

Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι της γάτας
Θα ήθελα την γνώμη σας για ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα που παρουσιάστηκε ξαφνικά (για μένα) στην γατούλα μου τη Ριρή και δεν ξέρω πώς να το χειριστώ, είμαι σχεδόν απελπισμένη.
Η Ριρή μου γεννήθηκε το 1995 και από μωρό ήταν πολύ στρουμπουλό γατί γιατί ήταν και είναι πολύ λαίμαργη. Για να σας δώσω να καταλάβετε σαν ενήλικη γάτα ζύγιζε γύρω στα 8 κιλά! Πριν 3 χρόνια όμως έχασε απότομα πολύ βάρος και από 8 κιλά που ήταν έπεσε στα 3,5. Φυσικά αυτό με ανησύχησε και την πήγα στην κτηνίατρο της όπου το πρώτο πράγμα που της έκανε ήταν εξετάσεις αιματολογικές για νεφρική ανεπάρκεια αλλά βγήκαν φυσιολογικές οι τιμές της με εξαίρεση κάτι υψηλές τιμές στο συκώτι που της θεώρησε λοίμωξη και της έγραψε αντιβίωση.
Την ξαναπήγα πριν λίγες μέρες να την δει γιατί έχει βαρύνει πολύ η ανάσα της (αναπνέει και η κοιλιά της φουσκώνει και ξεφουσκώνει σαν μπαλόνι) βγήκαν πάλι ανεβασμένες οι τιμές στο συκώτι και κάναμε υπέρηχο…..
Ο υπέρηχος δυστυχώς έδειξε άσπρες κηλίδες στο συκώτι( μου είπε ότι είναι λέμφωμα), υγρό στον πνεύμονα και ότι και τα υπόλοιπα όργανα γενικά είναι επιβαρημένα. Η κτηνίατρος μου είπε πώς σε αυτές τις περιπτώσεις το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να μου γράψει χάπια κορτιζόνης και lasix για την καρδιά και το υγρό, ότι για τα ζώα οι χημειοθεραπείες είναι πολύ τοξικές, η γάτα θα πάρει τα χάπια για λίγο καιρό, θα δω για ένα διάστημα κάποια βελτίωση και μετά θα πάρει την κάτω βόλτα και θα την χάσω!!
Μπήκα όμως σε διάφορες κτηνιατρικές σελίδες και διάβασα ότι η κτηνιατρική έχει προχωρήσει πολύ και χημειοθεραπείες γίνονται και στα ζώα και μάλιστα χωρίς παρενέργειες όπως στους ανθρώπους, και αυτό μάλιστα που όπως το σκέφτομαι εγώ και με παρηγορεί είναι πως καταρχάς το ζώο μου είναι μεγάλο σε ηλικία και η νόσος αν είχε αρχίσει από τότε που έχασε το βάρος σημαίνει ότι εξελίσσεται πολύ αργά. Γνωρίζω βέβαια πως το λέμφωμα στο συκώτι είναι μια ασθένεια ανίατη για τους ανθρώπους, πόσο μάλλον για τα ζώα αλλά ίσως μπορεί να γίνει κάτι να παρατείνω ακόμα περισσότερο τον χρόνο και την ποιότητα ζωής της γατούλας μου.
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω εσάς αγαπητοί μου φίλοι είναι αν ξέρετε κάποιο εξελιγμένο κτηνιατρείο που θα μου μιλήσουν με ειλικρίνεια για το αν μπορεί να γίνει κάτι παραπάνω στη γάτα μου χωρίς να την ταλαιπωρώ χωρίς λόγο γιατί όπως ξέρουμε όλοι ,μπορείς να πέσεις σε κτηνίατρο που για να σου τρώει λεφτά σου δίνει ελπίδες και σε βάζει σε μια διαδικασία να καταπονείς τη γάτα χωρίς λόγο.
Έχω βρει στο net Το κτηνιατρείο του Αίλουρου και το Κτηνιατρείο του Παπαϊωάννου στα Μεσόγεια που έχει παραρτήματα σε Αθήνα και Ηλιούπολη. Ξέρετε κάποιο από αυτά? Έχετε κάποια σχετική εμπειρία με γατούλα που να είχε παρόμοιο πρόβλημα??
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και για το χρόνο σας να με διαβάσετε και για να μου απαντήσετε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,470 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:28, 02-05-09:

καλησπερα σου,λυπαμε ειλικρινα για το γατσουλινι σου,ελπιζω να τα καταφερει. Αυτο που ξερω ειναι οτι οι γατες δεν πρεπει να ειναι παχιες ,γιατι παρουσιαζουν προβλημα στο συκωτι,προφανως,αφου αρχισε να αδυνατιζει εδω και 3 χρονια,τοτε πρεπει να επαθε το συκωτι της,ξερω οτι υπαρχουν νοσοκομεια για ζωα στην αθηνα,ελπιζω να σε ενημερωσουν οι υπολοιποι που ειναι καλυτερα ενημεροι . ελπιζω να πανε ολα καλα,να μας ενημερωνεις

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 21:30, 02-05-09:

Μήπως καλύτερα να ρωτούσες τον γιατρό να σου πει κάποια πράγματα. Ελπίζω μόνο να γίνει καλά το γατάκι σου κ γρήγορα

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 21:58, 02-05-09:

Περαστικά και απο μένα. Το μόνο που ξέρω για το συκώτι είναι ότι με ειδική τροφή αναπλάθεται μόνο του.

ΕΔΩ μια λίστα με προτεινόμενους απο τα μέλη Κτηνιάτρους.

ΕΔΩ, αν γράψεις θα σου απαντήσει ο γιατρός του φόρουμ, ίσως μπορέσει να σου πεί κάτι πιο κατατοπιστικό και σχετικό. (πήγαινε στο τέλος του θέματος)

ΕΔΩ κάποιοι εξειδικευμένοι Κτηνίατροι.

Καλωσήλθες στην παρέα μας.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 22:21, 02-05-09:

Εγω θα σου προτεινα να παρεις μια δευτερη γνωμη απο τον αιλουρο η το κτηνιατρικο κεντρο γατας εινι και τα δυο πολύ καλα.

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 22:38, 02-05-09:

Η κατάσταση φαίνεται αρκετά σοβαρή, οπότε καλά θα κάνεις να πάρεις μια δεύτερη γνώμη. Τα κορίτσια παραπάνω σού πρότειναν κάποιους γιατρούς στην Αθήνα.
Όμως πρέπει να είσαι ψυχολογικά προετοιμασμένη για κάθε πιθανή εξέλιξη. Αν όντως είναι λέμφωμα, δύσκολα...
Εύχομαι ό,τι καλύτερο για την ψιψίνα σου. Και σε σένα, ψυχραιμία και κουράγιο!

ΥΓ Οι χημειοθεραπείες έχουν παρενέργειες και στα ζώα. Ο δικός μας κτηνίατρος μου είπε πως στους ανθρώπους χρησιμοποιούν πολύ επιθετικά πρωτόκολλα ενώ στα ζώα λιγότερο επιθετικά. Γι' αυτό οι παρενέργειες στα ζώα δεν είναι τόσο εμφανείς όσο στους ανθρώπους.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 23:31, 02-05-09:

Και μη ξεχναμε και την ιντερφερονη η αλλες βοηθητικες ουσιες

Παράθεση

SHIBA

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SHIBA
H SHIBA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (35 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H SHIBA έγραψε στις 13:17, 18-05-09:

Σας χαιρετώ. Πήρα το θάρρος να σας γράψω γιατί ξέρω ότι μόνο εσείς θα με νοιώσετε και κάθε συμβουλή από την εμπειρία σας καλοδεχούμενη. Έχω μια γατούλα , την Σίμπα, 6 ετών. Προ ημερών μετά από πολλά πήγαινε έλα στον κτηνίατρο, αιματολογικές, υπερήχους, βιοψίες (αποτελέσματα ακόμα περιμένω) κατα πάσα πιθανότητα (η κτηνίατρος με προετοίμασε για το μοιραίο) διαγνώσθηκε με λέμφωμα στους μεσεντέριους λεμφαδένες και σπηνομεγελεία (;;;;;. Μου συνέστησε να μην μπλεχτώ με χημειοθεραπείες για να μην ταλαιπωρηθεί το κοριτσάκι μου επιπλέον μιας και ο αιματοκρίτης της έχει πιάσει πάτο!!!! Μόνο κορτιζόνη μου συνέστησε για το ευ ζην, όσο αυτό πάει. Έχω τρελαθεί. Δεν μπορώ να φανταστώ να γυρνάω σπίτι μου και να μην είναι εκεί να με περιμένει γουργουρίζοντας. Θέε μου τι θα κάνω; Πως θα το αντέξω αυτό; Είναι το μωρό μου, το παιδάκι μου, η συντροφός μου σε όλα της ζωής μου τα καλά και κακά, ο μεγαλύτερος δεσμός μου....Έστειλα μήνυμα και στον "αίλουρο" μετά από τα τόσα καλά που διάβασα εδώ μέσα για το συγκεκριμένο κτηνιατρείο και σκέφτομαι να παω και από εκεί μια βόλτα μόλις βγούν τα αποτελέσματα της βιοψίας. Βοήθεια, τι θα κάνω...........

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 13:22, 18-05-09:

Θα σου απαντήσει το απόγευμα ο γιατρός του φόρουμ.

Περαστικά απο μένα.

Παράθεση

Raktia (Κάτια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Raktia
H Κάτια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (+∞ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,813 μηνύματα.

H Raktia έγραψε στις 13:26, 18-05-09:

Καλησπέρα και καλωσήρθες. Δεν είμαι ειδικός εγώ να σου απαντήσω σε ένα τόσο σοβαρό θέμα μια και εγώ όπως και οι περισσότεροι εδώ είμαστε γατόφιλοι με κάποιες εμπειρίες. Το μόνο που έχω να σου πω είναι να πας και αλλού. Μην μένεις με μια ή δυο γνώμες όταν το θεμα είναι τοσο σοβαρό. Κανένας γιατρός δεν είναι θεός και καλό θα ήταν να ακούσεις και άλλες απόψεις.
Για το γατάκι σου εύχομαι τα καλύτερα και ειλικρινά ελπίζω να το ξεπεράσει και να σε συντροφεύει για πολλά πολλά χρόνια ακόμα.

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 18:20, 18-05-09:

Η χημειοθεραπεια ειναι αρκετα επιπονη και αφου λες οτι ο αιματοκριτης ειαι χαμηλος θα πρεπει πρωτα να ανεβει ο αιματικριτης με κορτιζονη η καποια αλλη θεραπεια και μετα αφου εχετε και τα αποτελεσματα της βιοψιας να παρεις και δευτερη και τριτη γνωμη , μπορεις ακομα να επικοινωνησεις με την παθολογικη κλινικη της κτηνιατρικης σχολης και να ζητησεις και εκει τη γνωμη τους

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 18:44, 18-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από SHIBA
Βοήθεια, τι θα κάνω...........
Το πιο σημαντικό σ' αυτή τη φάση είναι να δείχνεις στην ψιψίνα σου κάθε ώρα και στιγμή πόσο την αγαπάς. Πρέπει να είσαι προετοιμασμένη για όλα. Επειδή πέρασα κι εγώ το ίδιο λούκι πριν από δύο χρόνια (με την ψιψίνα μου τη Ρρράου), θα περιμένω με αγωνία να μάθω τι έδειξε η βιοψία. Και ξαναμιλάμε μετά.

ΥΓ Για τη δεύτερη γνώμη, μην ξεχάσεις να πάρεις μαζί σου όλες τις τελευταίες εξετάσεις: ό,τι κάνατε και δεν κάνατε.

Παράθεση

SHIBA

Νεοφερμένος

H SHIBA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (35 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H SHIBA έγραψε στις 08:48, 19-05-09:

Σας ευχαριστώ όλους για την συμπαράσταση σας και τις συμβουλές σας. Σκέφτομαι να παω και σε κάποιον ομοιοπαθητικό γιατρό, από διάφορα φόρουμ του εξωτερικού έχω διαβάσει πολλά ελπιδοφόρα μηνύματα σχετικά με την ομοιοπαθητική. Με το που θα πάρω τα αποτελέσματα της βιοψίας θα σας ενημερώσω σχετικά. Και σίγουρα θα πάω για 2η και 3η και 4η γνώμη, αν και εμπιστεύομαι την κτηνίατρο μου. Και πάλι σας ευχαριστώ και θα τα ξαναπούμε σύντομα.

Παράθεση

Anastasia K

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anastasia K
. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Anastasia K έγραψε στις 18:06, 24-05-09:

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να σώσω το γατάκι μου, το έχασα προχθές το βράδυ, άφησε στα χέρια μου την τελευταία του πνοή. Ίσως με αυτό που είχε τελικά να ήταν καλύτερα που έφυγε, τις τελευταίες μέρες είχε μείνει σκιά του εαυτού του. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και την συμπαράσταση σας
Φιλικά
Αναστασία

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 18:13, 24-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Anastasia K
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να σώσω το γατάκι μου, το έχασα προχθές το βράδυ, άφησε στα χέρια μου την τελευταία του πνοή.
Κρίμα για τη γατουλίνα σου... :cry: Όμως το λέμφωμα είναι πραγματικά πολύ σοβαρή κατάσταση και προφανώς δεν γινόταν τίποτα παραπάνω απ' όσα ήδη είχες κάνει γι' αυτήν. Τουλάχιστον έφυγε στα χέρια του ανθρώπου που τόσο την αγάπησε...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,470 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:27, 24-05-09:

πολυ λυπαμε για τη γατουλα σου...τουλαχιστον εζησε αρκετα χρονια,και απο οτι καταλαβαινω,και πολυ ευτυχισμενα...δυστυχως τιποτα δεν ειναι αιωνιο σε αυτη τηζωη.....

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 10:03, 25-05-09:

Λυπάμαι για το γατάκι σου Φαντάζομαι πως νιώθεις, όπως πολλοί από εδώ. Καλή σου δύναμη και υπομονή.

Παράθεση

SHIBA

Νεοφερμένος

H SHIBA έγραψε στις 10:56, 26-05-09:

Καλημέρα σε όλους σας. Είχα προαναφερθεί στο πρόβλημα της γατούλας μου (λέμφωμα) και ότι τελικά κάποια στιγμή θα πρεπει να πάρω την απόφαση για ευθανασία. Και εκεί ακριβώς είναι το μεγάλο μου δίλημμα : πότε θα έχει έρθει αυτή η ώρα; Πώς θα ξέρω ότι δεν είναι πολύ νωρίς ή τρέμω στην ιδέα, ότι θα είναι πολύ αργά και το μωράκι μου θα έχει ταλαιπωρηθεί πολύ. Έχει αρχίσει κορτιζόνη εδώ και μια βδομάδα. Έχει υπερβολικά χαμηλό αιματοκρίτη (20) και με την κορτιζόνη ευτυχώς έχει αρχίσει και τρώει λιγάκι. Η γιατρός μου, μου είπε ότι θα δούμε τι ανταπόκριση θα έχει στην κορτιζόνη και μετά αποφασίζουμε. Τη βλέπω όμως που δεν μπορεί να πάρει τα πόδια της και το τελειωτικό χτύπημα ήταν πριν δύο μέρες που μου έπαθε μια κρίση και νόμιζα ότι έφευγε εκείνη τη στιγμή. Δεν περιγράφετε πόσο σοκαρίστηκα να βλέπω το μωρό μου να υποφέρει έτσι. Συνήλθε βέβαια αλλά δεν μπορώ να ξεχάσω τις κραυγούλες αγωνίας που έβγαζε. Σας παρακαλώ αν κάποιος απο εσάς έχει έρθει σ'αυτή την απαίσια θέση ας με συμβουλέψει. Δεν ξέρω που αλλού να στραφώ.....Δεν θέλω να υποφέρει μόνο και μόνο για την έχω εγώ κοντά μου μερικές μέρες παραπάνω. Βοήθεια........θα τρελαθώ από το άγχος και τη στενοχώρια μου........

Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη konstans
H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,626 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 11:19, 26-05-09:

Πολύ δύσκολη πραγματικά η κατάσταση.
Νομίζω ότι αν βλέπεις την γατούλα σου να ταλαιπωριέται πολύ και να μην έχει καμία βελτίωση και αφού συζητήσεις με την κτηνίατρο σου, πρέπει δυστυχώς να πάρεις την απόφαση. Συζήτησε το αναλυτικά με την κτηνίατρο, να σου πει όλα τα ενδεχόμενα και ύστερα αποφασίζεις.
Καλό κουράγιο

Παράθεση

toufakos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη toufakos
H toufakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H toufakos έγραψε στις 11:23, 26-05-09:

αγαπητη shiba κουραγιο στις δυσκολες στιγμες που περνας. δεν ξερω να σου πω ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη, θα σου πω ομως οτι σε κανενο ζωντανο πλασματακι δεν αξιζει να ταλαιπωρειται και δεν υπαρχει λογος να ζει αν δεν εχει ποιοτητα ζωης.εγω βρεθηκα αντιμετωπη με το ιδιο πριν 3 μηνες που ο πρωην κτηνιατρος μου μου ελεγε οτι η δικη μου ειχε λοιμωδη περιτονιτιδα( δεν ειχε βεβαια αυτο και με την καταλληλη θεραπεια τωρα ειναι μια χαρα). ειχα αποφασισει παντως οτι δεν της αξιζε να ταλαιπωρειται.ειναι μια δυκολη αποφαση, αλλα σκεψου πρωτα το γατακι και μετα εσενα. ο αποχωρισμος ειναι παντα πολυ δυσκολος οποτε και να ερθει.κουραγιο και παλι

Παράθεση

StellinaxD

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη StellinaxD
. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O StellinaxD έγραψε στις 11:27, 26-05-09:

Ειναι πολυ δυσκολη κατασταση πιστευω!Μην βιαστεις ομως γιατι μπορει να βελτιω8ει πολυ και εσυ να εχεις παρει ηδη την αποφασιση!Πρεπει να την βλεπεις πολυ και να βλεπεις την κατασταση της!Αν χειροτερευει πολυ πολυ,αν και δεν το θελει κανεις πρεπει να την παρεις την δυσκολη αποφαση που ομως θα την βοιθησει να απαλλαγει απο τον πονο που της προκαλειται..Ειναι δυσκολο το ξερω.Ομως ποτε δεν ξερεις.Μπορει να γινει καλα οποτε μην σταματησεις να ελπιζεις ποτε.Ελπιζω να σε βοηθησα γιατι πραγματικα σε νιω8ω και σε λυπαμαι πολυ!

Παράθεση

SHIBA

Νεοφερμένος

H SHIBA έγραψε στις 12:10, 26-05-09:

Το δίλημμα μου είναι πολύ μεγάλο για το πότε έχει έρθει αυτή η μαύρη ώρα. Δεν θέλω να βιαστώ αλλά δεν θέλω και να αργήσω. Τι να πω βρε παιδιά, πραγματικά πάμε μέρα με τη μέρα. Σε 15 μέρες είναι η επόμενη ένεση κορτιζόνης. Αν μέχρι εκείνη τη μέρα δεν υπάρξει βελτίωση βλέπουμε τι θα γίνει. Απλά δεν σταματούν εκείνες οι κραυγούλες της να αντηχούν στο μυαλό μου......Δεν θέλω να βασανίζεται....όχι έτσι.........Αχ μακάρι να συνέλθει λιγάκι το μωράκι μου. Σας ευχαριστώ πολύ.......

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:13, 26-05-09:

Δυστυχώς, από πικρή προσωπική εμπειρία, μπορώ να σου πω ότι το πιθανότερο είναι να σου δώσει η ίδια η γατούλα σου να καταλάβεις πότε είναι η κατάλληλη ώρα. Όταν πια παραιτηθεί και η ίδια από την προσπάθεια, τότε μάλλον είναι καιρός να την αφήσεις να φύγει.
Το βασικό κριτήριο είναι η ποιότητα ζωής: όσο υπάρχουν ακόμα πράγματα στη ζωή της που την ευχαριστούν (όσο δηλαδή σου χαϊδεύεται ή γουργουρίζει όταν τη χαϊδεύεις, όσο τρώει με σχετική όρεξη), τότε αξίζει τον κόπο να το παλέψετε κι εσύ και αυτή. Όταν όμως πάψουν κι αυτές οι μικρές χαρές, δεν έχει πια νόημα.
Είναι πολύ δύσκολη η απόφαση, αλλά από κάποιο σημείο και μετά είναι πραγματικά το καλύτερο που μπορείς να κάνεις γι' αυτήν, όσο κι αν σε στενοχωρεί.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SHIBA

Νεοφερμένος

H SHIBA έγραψε στις 12:20, 26-05-09:

Δεν μπορώ να φανταστώ το "τελευταίο" δρομολόγιο στον κτηνίατρο...είμαι σε πλήρη άρνηση...

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni
H gatouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,350 μηνύματα.

H gatouni έγραψε στις 12:36, 26-05-09:

Είχαμε βρεθεί και μεις αντιμέτωποι με το ίδιο δίλημμα πριν λίγο καιρό. Η κτηνίατρος αλλά και η συμπεριφορά του ζώου (όταν δηλαδή έπαψαν να υπάρχουν όσα περίγραψε και η aretha) μας βοήθησαν να πάρουμε την τελική απόφαση.
Σίγουρα είναι πολύ δύσκολη, αλλά τώρα που έχει περάσει κάποιο διάστημα δεν έχουμε καμία αμφιβολία ότι κάναμε ότι ήταν καλύτερο για εκείνον.
Κουράγιο και από μένα.

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nonika
H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,360 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 14:43, 26-05-09:

Πριν λιγες μερες αποφασισε να κανει κ η φιλη μου ευθανασια στην γατουλα της που ειχε καρκινο.Περιμενε μεχρι να φτασει η γατουλα να μη σηκωνεται,δεν ειχε πονο αλλα εξαντληση,ειχε φτασει να κανει τσισα πανω της.Οταν βλεπεις οτι δεν χαιρεται τιποτα πλεον-οπως ειπαν και πιο πανω-τοτε ηρθε η ωρα.
Παρεπιπτοντως η γατουλα της φιλης μου τους την εσκασε και "εφυγε" λιγες ωρες πριν το ραντεβου με τον κτηνιατρο.

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 14:49, 26-05-09:

Shiba, κάνε μια κουβέντα με την κτηνίατρό σου με βάση αυτά που λέει η Aretha παρακάτω:
Αρχική Δημοσίευση από aretha
Το βασικό κριτήριο είναι η ποιότητα ζωής: όσο υπάρχουν ακόμα πράγματα στη ζωή της που την ευχαριστούν (όσο δηλαδή σου χαϊδεύεται ή γουργουρίζει όταν τη χαϊδεύεις, όσο τρώει με σχετική όρεξη), τότε αξίζει τον κόπο να το παλέψετε κι εσύ και αυτή. Όταν όμως πάψουν κι αυτές οι μικρές χαρές, δεν έχει πια νόημα.
Επίσης ρώτα την αν η ψιψίνα πονάει...
Πιστεύω πάντως πως η κτηνίατρος θα στηρίξει κι εσένα ψυχολογικά. Κουράγιο! Έχετε τη συμπαράσταση όλων μας, κι εσύ και η γατούλα σου.

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ιωάννα-μπιάνκα
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 15:15, 26-05-09:

οταν πηρα την αποφαση να κανω ευθανασια στο γατουλη μου δεν πηγαινε αλλο.φωναζε απο τον πονο κ πραγματικα δεν μπορουσε να κουνηθει.δεν ειχε νοημα.το καλυτερο για την γατουλα σου θα κανεις.ειναι πολυ ασχημη η θεση σου κ μονο που το θυμαμαι τρελαινομαι!!:cry::cry::cry:

Παράθεση

Nemesis

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nemesis
H Nemesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 154 μηνύματα.

H Nemesis έγραψε στις 16:04, 26-05-09:

Και εγώ στο τελευταίο μου σκυλάκι αναγκάστηκα να κάνω ευθανασία.Είχε από κουταβάκι έλλειψη ασβεστίου που του δημιούργησε πρόβλημα στα κόκκαλα,κάναμε τα πάντα και έγινε καλά,δυνατός και μεγαλόσωμος.Μεγάλωσα μαζί του,γέρασε και έφτασε στο όριο το οποίο προβλέπεται για τη ράτσα του,τότε λόγω του ότι ήταν ηλικιωμένος,ήταν και χειμώνας,έχουμε και υγρασία στη Λάρισα (γιατί από εκεί είμαι παρόλο που τώρα μένω Αθήνα γιατί σπουδάζω),ο οργανισμός του δεν άντεξε.Έφτασε σε σημείο να μην μπορεί να σηκωθεί,προσπαθούσε να έρθει κοντά μας αλλά δεν μπορούσε και έκλαιγε.Είχε αρχίσει να πονάει αλλά δεν παραπονιόταν,έκλαιγε μόνο που δεν μπορούσε να έρθει κοντά μας.Δοκιμάσαμε τα πάντα,μπας και ανακάμψει αλλά δεν γινόταν τίποτα.Τελικά του κάναμε ευθανασία (και πήραμε τη γνώμη πολλών κτηνιάτρων για σιγουριά παρόλο που έχουμε πολύ καλό κτηνίατρο) για να μην υποφέρει στη συνέχεια γιατί θα άρχιζε και να πονάει πολύ.Ήταν το καλύτερο πλάσμα του κόσμου,δεν ξέρω αν θα ξαναβρώ κάποιον σαν και αυτόν.Αλλά απ'το να τον κρατήσω λίγο ακόμα κοντά μου και να υποφέρει,προτίμησα να "φύγει" ήρεμος.Δεν θα το άντεχα να υποφέρει.Θα το καταλάβεις αν και όταν έρθει η στιγμή λοιπόν.Πολύ σωστό αυτό που είπε η Aretha.Αν και ελπίζω να τα καταφέρει η γατούλα σου.Μην σταματήσεις ποτέ να ελπίζεις και πάρε πολλές γνώμες,ίσως τα καταφέρετε.

Παράθεση

maria p

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria p
H maria p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.

H maria p έγραψε στις 16:41, 26-05-09:

εγώ βρέθηκα σ αυτό το δίλλημα το προηγούμενο φθινόπωρο με τον σκύλο μου 14 ετών, δεν μπορούσε να σηκωθεί στα πίσω πόδια του. ήταν πολύ δύσκολο και γι αυτόν και για μένα που δεν είμαι και μικρούλα κι επρεπε να τον σηκώνω όχι μόνο για τις ανάγκες του, αλλά και γιατί όπως ξέρετε ο σκύλος για να είναι σκύλος θέλει να έρχεται πάντα στον χώρο που είσαι κι εσύ.
δεν αποφάσιζα να το κάνω εφ όσον δεν πονούσε και δεν είχε πληγές κατάκλισης γιατί τον κινούσα όσο μπορούσα και τον είχα σε πολύ μαλακό στρώμα. κάποια στιγμή έπαθε εγκεφαλικό και έφυγε μόνος του οπότε δεν χρειάστηκε να μπούμε στην διαδικασία. πάντως έχω καταλήξει όσο δεν πονάει ή δεν συντρέχει πολύ σοβαρός άλλος λόγος που δεν ξέρω ποιος μπορεί να είναι, να αφήνουμε την επιλογή στο θεό

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 19:29, 26-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Zbeebz
Shiba, κάνε μια κουβέντα με την κτηνίατρό σου με βάση αυτά που λέει η Aretha παρακάτω:

Επίσης ρώτα την αν η ψιψίνα πονάει...
Πιστεύω πάντως πως η κτηνίατρος θα στηρίξει κι εσένα ψυχολογικά. Κουράγιο! Έχετε τη συμπαράσταση όλων μας, κι εσύ και η γατούλα σου.
Νομίζω πως κάτι αναλογο θα σου πω κι εγώ. Οταν η γατούλα υποφέρει ή έχει κακή ποιότητα ζωής αρχίζει και προβληματίζεται κανείς. Αν η κρίση που περιγράφεις αποτελεί εξάιρεση και υπάρχει ελπίδα, τότε το προσπαθείς. Αν γενικά υποφέρει και αυτό αποτελεί κανόνα χωρίς πιθανότητες βελτιωσης, τότε δυσκολεύουν τα πράγματα
ΚΑλή σου δύναμη.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 19:42, 26-05-09:

Εγω τετοια αποφαση εχω παρει οταν το ζωο εδειχνε με καθε τροπο οτι ειχε κατι σοβαρο και δεν ηθελε να ζησει πια και γιατι δεν ηθελα να το ταλαιπωρω αλλο για εγωιστικους λογους.Ειναι κι αυτο μια φροντιδα, μια τελευταια φροντιδα

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 20:30, 26-05-09:

Κι εγώ απόφαση για ευθανασία στην γατούλα μου είχα πάρει μετά από πολλούς μήνες που πάλευα μια αρρώστια με διάφορους κτηνιάτρους η οποία δεν ήξερα ποιά είναι και ούτε και έμαθα. Αποχαιρέτισα την μουρίτσα μου όταν έχασε επαφή πια με το περιβάλλον της και κατάλαβα ότι εγκατέλειψε:cry:

Παράθεση

SHIBA

Νεοφερμένος

H SHIBA έγραψε στις 11:44, 02-06-09:

Γειά σας και πάλι σε όλους. Είχα ενημερώσει προ ημερών ότι η γατούλα μου, η Σίμπα έχει πάθει καρκίνο στους λεμφαδένες και της γίνεται χορήγηση κορτιζόνης. Για μια βδομάδα είμασταν καλύτερα, τρώγαμε, νιαουρίζαμε λιγάκι, και μια αλφα κινητικότητα μέχρι την άμμο και πάλι πίσω στη βεράντα. Λίγα γουργουρίσματα στα χαδάκια. Ήταν αρκετά για να ελπίζω. Εδώ και δύο μέρες δεν μου τρώει, δεν μου γουργουρίζει και ούτε για την ανάγκη της δεν έχει κουράγιο να πάει στην άμμο, την κάνει επί τόπου όπου βρίσκεται. Έχω τρελαθεί, η κτηνίατρος μου με συμβούλεψε να μην την αφήσω να πέσει πάρα πολύ και να αρχίζω να σκέφτομαι την ευθανασία σύντομα μιας και ο οργανισμός της δεν ανταποκρίνεται στην κορτιζόνη, απ' ότι φαίνεται.......Τι θα κάνω θεε μου, πως θα το κάνω αυτό....Ας μου πει κάποιος την διαδικασία της ευθανασίας , πως γίνεται, είναι μια ένεση ή πρώτα γίνεται νάρκωση και μετά η τελική ένεση.....αχ , δεν μπορώ παιδιά να το κάνω αυτό.......που θα βρω την δύναμη......και μετά τι γίνεται, υπάρχει κάποιο νεκροταφείο ή αποτεφρωτήριο ...δεν ξέρω....δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα την χάσω........την βλέπω που δεν μπορεί να κάνει ένα μέτρο χωρίς να παραπατήσει σαν να είναι μεθυσμένη και πλέον τα ματάκια της είναι γεμάτα λύπη....το νιαούρισμά της άηχο, μόνο το σωματάκι της συσπάται και καταλαβαίνω ότι μου μιλάει εκείνη τη στιγμή.......τι θα κάνω...........

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 12:12, 02-06-09:

καταρχας λυπαμαι πολυ που η γατουλα ειναι χειροτερα...
να εισαι δυνατη κ τις τελευταιες τις ωρες να εισαι κοντα της κ να της κανεις αγκαλιες, ειμαι σιγουρη οτι αυτα κανεις απλα δεν εχω τι αλλο να σου πω. αν κρινεις οτι πρεπει να γινει ευθανασια, ειναι μια καταραμενη ενεση κ τιποτα αλλο...
νεκροταφειο δεν ξερω αν υπαρχει, εγω την σκυλιτσα μου την ειχα θαψει σε ενα λοφο σε ενα σημειο που της αρεσε πολυ να την πηγαινω βολτα... καλο κουραγιο, ειλικρινα ...

Παράθεση

ELENIP (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ELENIP
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,405 μηνύματα.

H ELENIP έγραψε στις 12:15, 02-06-09:

:cry::cry:.Λυπάμαι πολύ για τη γατούλα σου. Καταραμένη αρρώστια για ζωάκια και ανθρώπους
Κουράγιο!

Παράθεση

vi2ka (Βιβή)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη vi2ka
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (και 10 στην αυλή έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,598 μηνύματα.

H vi2ka έγραψε στις 12:25, 02-06-09:

αν έχεις εξαντλήσει όλα τα περιθώρια και εμπιστεύεσαι το γιατρό σου κάνε αυτό που είναι καλύτερο για τη γατούλα σου.Είναι δύσκολο το ξέρω αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις αναγκαίο.Ο πόνος θα είναι μεγαλύτερος για σένα παρά για τη γατούλα εκείνη τη στιγμή.Σου εύχομαι κουράγιο και υπομονή

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 12:31, 02-06-09:

Η διαδικασία είναι απλή.. και η γατούλα δεν καταλαβαίνει τίποτα.. μπορείς αν το επιτρέπει η γιατρός που λογικά θα το επιτρέπει να είσαι μπροστά....

Για νεκροταφείο ναι, υπάρχει αλλά είναι ΚΛΟΠΗ!!!. Ενας τάφος γάτας έχει 350ε.. και σε ενα χρόνο σου λέει ή πλήρωσε για άλλον έναν ή έλα να τον αδειάσεις, γιατί θα μπεί άλλο ζώο.

Υπάρχει επίσης αποτεφρωτής, πάλι το ίδιο περίπου ακριβός, αν θέλεις να γίνει μόνο του.

Το καλύτερο είναι, και αυτό κάνουμε οι πιο πολλοί είναι να βρείς ένα μέρος, στον κήπο σου ή αλλού, σε κάποιο πάρκο, κάποιο λόφο, δάσος, να το πάς εκεί. Να του κάνεις κάτι, και να υπάρχει εκεί....

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:33, 02-06-09:

Λυπάμαι πολύ για τη γατούλα σου, καταλαβαίνω ακριβώς πως νιώθεις γιατί έχω περάσει κι εγώ, όπως και πολλοί άλλοι εδώ, από την ίδια κατάσταση.
Το πιο σημαντικό είναι να επιστρατεύσεις όση ψυχραιμία μπορείς και να το συζητήσεις διεξοδικά με την κτηνίατρό σου. Ρώτησέ την ό,τι θέλεις να μάθεις σχετικά με τη διαδικασία, τα φάρμακα που θα της χορηγήσει, τι μπορείς να κάνεις μετά...
Αυτό που μπορώ να σου πω σίγουρα είναι ότι το ζωάκι δεν πονάει και δεν υποφέρει καθόλου (γι' αυτό άλλωστε λέγεται ΕΥθανασία). Συνήθως γίνεται πρώτα μια ελαφριά νάρκωση και μόλις κοιμηθεί, γίνεται η ένεση. Είναι απλώς σαν να πέφτει για ύπνο και να μην ξυπνάει ποτέ.
Ό,τι και να σου πω, δυστυχώς δεν γίνεται πιο εύκολο. Θα ήταν καλό όταν πας στον κτηνίατρο να έχεις μαζί σου και κάποιον δικό σου άνθρωπο, που θα έχει την ψυχραιμία και τη δύναμη να σε στηρίξει. Κάνε κουράγιο, όσο περνάει ο καιρός ο πόνος θα γλυκαίνει.

Παράθεση

Fifiki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fifiki
H Fifiki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H Fifiki έγραψε στις 12:34, 02-06-09:

Καλησπέρα.

Καταρχάς λυπάμαι πάρα πολύ για την αγαπούλα σου, είμαι σίγουρη όμως ότι έκανες ότι ήταν εφικτό και της πρόσφερες πολύ καλή ζωή μέχρι τώρα.
Για την αποτέφρωση επειδή το είχε σκεφτεί και εγώ δες αυτό το λινκ http://www.syndesmosdp.gr/nea/details/?id=31

Κοστίζει αρκετά, ξέρω ότι το θέμα δεν είναι μόνο οικονομικό πάντα, απλά ίσως να σκεφτείς κάποιον υπάιθριο όμορφο χώρο για την ταφή καλύτερα που να επισκέπτεσαι αν το θέλεις..

Καλή δύναμη σου εύχομαι.

Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη konstans
H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,626 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 12:36, 02-06-09:

Δυστυχώς κάποιες φορές πρέπει να πάρουμε κάποιες τόσο δύσκολες αποφάσεις.
Εσύ ξέρεις την γατούλα σου καλύτερα απ' όλους, αν την βλέπεις να ταλαιπωριέται πολύ και η γιατρός σου σε διαβεβαιώνει ότι δεν θα συνέλθει τότε θα πρέπει να της χαρίσεις ξεκούραση.
Θα συμφωνήσω με τις υπόλοιπες κοπέλες, καλύτερα σε ένα κήπο, ένα δάσος κ.τ.λ.

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 12:39, 02-06-09:

Η διαδικασια της ευθανασιας περιλαμβανει την ηρεμιση του ζωου και μετα την ενδοφλεβια χορηγηση του ειδικου φαρμακου μεχρι να σταματησει η καρδια της. Αποτεφρωτηρας υπαρχει μονο στο σχιστο και κοστιζει 500 ευρω το μαξιμουμ γιατι μπορει να παρει μεχρι 4 ζωα τη φορα και μοιραζεται το κοστος.
Καλλο κουραγιο σου ευχομαι

Παράθεση

SHIBA

Νεοφερμένος

H SHIBA έγραψε στις 13:25, 02-06-09:

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για την στήριξη.......μάλλον θα κάνω αυτό που μου λέτε με το δάσος......στην ατιμη Αθήνα που ζω δύσκολο βέβαια αλλά θα βρω μια λύση.....Και πάλι σας ευχαριστώ.........

Παράθεση

Raktia (Κάτια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Raktia
H Κάτια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (+∞ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,813 μηνύματα.

H Raktia έγραψε στις 13:32, 02-06-09:

Να σου πω κι εγώ ότι καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι αλλά πρέεπι να κάνεις ότι είναι καλύτερο για το ζωάκι, όπως έκανες μέχρι τώρα.
Γνώμη μου κι εμένα είναι να την θάψεις σε ένα χώρο που θα έχεις πρόσβαση και αν παρ'ελπίδα μπορείς να διαθέσεις ένα τετοιο ποσό, δώστο για να σώσεις μερικά άλλα ζωάκια.

Παράθεση

staman2 (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη staman2
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,071 μηνύματα.

H staman2 έγραψε στις 13:39, 02-06-09:

Λυπάμαι για την αγαπούλα σου.... Το μόνο που μπορω να σου πω είναι να είσαι κοντά της και να την χαϊδευεις διαρκώς αυτες τις ώρες... Αν δεν μπορεις να κάνεις διαφορετικά τότε ίσως ειναι αυτη η λύση... Καλη δύναμη κοπέλα μου και κουράγιο!

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni
H gatouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,350 μηνύματα.

H gatouni έγραψε στις 14:18, 02-06-09:

Λυπάμαι πολύ... καλό κουράγιο.
Να θυμάσαι ότι όσο δύσκολο και αν είναι για σένα, αν το ζωάκι υποφέρει, είναι μια ύστατη πράξη αγάπης για αυτό.

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 20:54, 02-06-09:

Θέλω να σου ευχηθώ κι εγώ, κουράγιο και καλή δύναμη να έχεις...

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nonika
H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,360 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 23:22, 02-06-09:

Καλο κουραγιο,να την κρατας αγκαλιτσα μεχρι το τελος...

Παράθεση

ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ (Αλεξάνδρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Σίγουρα πάνω από 25 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H ΣΑΛΟΝΙΚΙΑ έγραψε στις 00:21, 03-06-09:

Λυπάμαι πολύ.Κουράγιο και κάνε ό,τι είναι καλύτερο για την γατούλα σου.

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 08:27, 03-06-09:

καλημερα...πως ειναι η γατουλα σου ?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Panagiotis849

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους