Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,744 εγγεγραμμένα μέλη και 714,597 μηνύματα σε 22,125 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 255 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Epaniel bretton

ariba

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ariba
. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O ariba έγραψε στις 12:26, 25-08-08:

Γεια σας. Δεν ξερω αν διαλεξα το σωστο φορουμ, παντως χρειαζομαι λιγη βοηθεια. βρηκα στο δρομο ενα νεογεννητο κουταβι το οποιο και κρατησα και φροντιζω μεχρι και σημερα που ειναι 2 μηνων(αρσενικο).
(Η εικόνα βρίσκεται στο τέλος του κειμένου)
Ειναι επανιελ μπρετον, αλλα αφου δεν γνωριζω στα σιγουρα την καταγωγη του, δεν μπορω να ειμαι και σιγουρη αν ειναι καθαροαιμο. Γεννηθηκε χωρις ουρα και με μπλε ματια, κατι χαρακτηρηστικο της ρατσας, οπως εμαθα αργοτερα.
Οσο κι αν θελω, δεν μπορω να τον κρατησω.
Θελω να τον πουλησω και οχι να τον χαρισω γιατι πιστευω πως καποιος που θα το αγορασει θα το θελει πραγματικα, και δεν θα το πεταξει στο δρομο μολις το βαρεθει.
(Η εικόνα βρίσκεται στο τέλος του κειμένου)
ποια θα ηταν μια λογικη τιμη για 2 μηνων κυνηγοσκυλο χωρις πιστοποιηση οτι ειναι καθαροαιμο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ariba1.jpg
Εμφανίσεις:  265
Μέγεθος:  91,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ariba2.jpg
Εμφανίσεις:  724
Μέγεθος:  122,3 KB  
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 12:33, 25-08-08:

το ότι θα το πουλήσεις δεν συνεπάγεται ότι θα πάσει σε καλά χέρια απαραιτήτως.
Θα πρότεινα να το χαρίσεις.
Μπορείς να βάλεις αγγελίες στα σημεία που φαίνονται εδώ.
Δες και αυτό το άρθρο.
Αν βάλεις αγγελίες μην ξεχάσεις να βάλεις τηλέφωνο επικοινωνίας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 12:39, 25-08-08:

Κι εγώ θα σε παρότρυνα να το χαρίσεις, αφ' ενός δεν σου εγγυάται κανείς ότι κάποιος που θα το αγοράσει δεν θα το παρατήσει, αφ' ετέρου είναι και λίγο περίεργο να πουλήσεις ένα ζώο που βρήκες στο δρόμο.

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina10
H katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 τώρα και 2 της πολυκατοικίας και αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.

H katerina10 - έγραψε στις 15:43, 25-08-08:

Καλή μου...Μην το πουλήσεις το ζώο..Έλεος δεν είναι αντικείμενο..Αλλά αν θες να το δώσεις κάπου είναι πολύ εύκολο..Γιατί αν είναι και ράτσας(δυστυχώς)θα κάνουν κρα για να το πάρουν..Κοίτα σε αγγελίες "ζητούνται" και αν βρούμε κι εμείς κάτι θα σε ειδοποιήσουμε...

Παράθεση

Ni@

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ni@
H Ni@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 160 μηνύματα.

H Ni@ έγραψε στις 16:04, 25-08-08:

Χάρισέ το, το γλυκό μου. Απλά ακολούθα τις συμβουλές στα άρθρα που σου'χουν προτείνει,κ το ένστινκτό σου, κ θα βρεις μια καλή οικογένεια να το δώσεις. Κάποιοι μπορεί κ να μην το προτιμήσουν ακριβώς επειδή το πουλάς. Να υποψιαστούν κ δεν ξέρω κ εγώ τί άλλο. Εξάλλου, κράτα επαφή μετά να δεις πώς πάει το σκυλάκι,κ αν δεις οτι δεν είναι αυτό που ευχήθηκες γι'αυτό,πράττεις ανάλογα. Πάντως είναι μια γλύκα!!!:up: Να βρει ένα καλό σπιτικό εύχομαι με παιδιά, για να χορτάσει παιχνίδι!!

Παράθεση

ariba

Νεοφερμένος

O ariba έγραψε στις 16:08, 25-08-08:

καποτε οταν εδωσα ενα απο τα μικρα της γατας μου σε μια κυρια με το γιο της βρηκα αργοτερα το γατακι πατημενο στο δρομο. απο τοτε εδινα παντα τα γατακια σε συγγενεις και φιλους μου.
τωρα ομως δεν βρισκω καποιον δικο μου να δωσω το σκυλακι. γιαυτο σκεφτηκα οτι να το δινα σε καναν κυνηγο που σιγουρα θα το θελει!

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,060 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 16:21, 25-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από ariba
καποτε οταν εδωσα ενα απο τα μικρα της γατας μου σε μια κυρια με το γιο της βρηκα αργοτερα το γατακι πατημενο στο δρομο. απο τοτε εδινα παντα τα γατακια σε συγγενεις και φιλους μου.
τωρα ομως δεν βρισκω καποιον δικο μου να δωσω το σκυλακι. γιαυτο σκεφτηκα οτι να το δινα σε καναν κυνηγο που σιγουρα θα το θελει!
Άμα κάνεις τέτοιες επιλογές να είσαι σίγουρη ότι και αυτό θα το βρεις κάπου παρατημένο. Οι κυνηγοί όσο τους κάνουν την δουλειά τους τα προσέχουν. Μετά............

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 16:22, 25-08-08:

γιαυτο σκεφτηκα οτι να το δινα σε καναν κυνηγο που σιγουρα θα το θελει!
Και ο οποίος θα του βγάλει την πίστη μέχρι να το μάθει να κυνηγάει (έχεις υπόψη πώς τα "εκπαιδεύουν"; ), δεν θα το ταΐζει (για να κυνηγάει καλύτερα), δεν θα το πηγαίνει στον κτηνίατρο (πολύ ακριβά) και, αν αποφασίσει ότι δεν του κάνει θα το εγκαταλείψει ή θα του φυτέψει καμιά σφαίρα.

Συγγνώμη αν ακούγομαι σκληρή, αλλά αν ρίξεις μια ματιά στα αδέσποτα, θα δεις ότι ένα τεράστιο μέρος τους (αν όχι τα περισσότερα) είναι διάφορα κυνηγοσκυλοειδή. ΠΟΤΕ δεν δίνουμε σκύλο σε κυνηγό ή κάποιον που θέλει φύλακα. Μην καταδικάσεις σε τέτοια μοίρα αυτό το σκυλάκι που το ανέθρεψες από μωρό!

Παράθεση

Ni@

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ni@
H Ni@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 160 μηνύματα.

H Ni@ έγραψε στις 16:27, 25-08-08:

Δεν πιστεύω οτι ένας κυνηγός είναι κ σίγουρα καλή λύση. Αφού το εκπαιδεύσει ττο σκυλι, του είναι πολύτιμο, πιο πριν όμως? Ένας συνάδελφος μου κυνηγός έχασε το σκυλακι του κ το μόνο που είχε να πει ήταν "κρίμα,θα γινόταν καλός κυνηγός". Καλά, είμαι κ εγώ λίγο προκατελειμμένη με το κυνήγι,οπότε μην το δέσουμε κόμπο.
Απλά δες για παράδειγμα, τα υπόλοιπα σκυλιά που έχει. Ή ζωάκια γενικότερα. Δείχνει να τα προσέχει? Τί τα ταίζει? Σε τί συνθήκες ζουν? Πώς τους μιλάει? Κ θα καταλάβεις πολλά.

Παράθεση

ariba

Νεοφερμένος

O ariba έγραψε στις 16:29, 25-08-08:

ε τωρα μαλλον εχω απελπιστει...

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 16:33, 25-08-08:

Μην απελπίζεσαι, το κουταβάκι σου είναι ακόμα μικρό και τρισχαριτωμένο, σίγουρα θα βρει σπίτι! Απλώς, πρέπει να βρεις κάποιον που να το θέλει για συντροφιά, όχι για εργασία.
Διάβασε τα σχετικά άρθρα, βάλε αγγελίες στα σάιτ που σου πρότεινε η drusilia και βάλε αφισούλες με φωτογραφία στα πετ σοπ της περιοχής σου. Καλή επιτυχία!

Παράθεση

Ni@

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ni@

H Ni@ έγραψε στις 16:38, 25-08-08:

Μην απελπίζεσαι. Είναι μικρό,στρουμπουλό κ χαριτωμένο ακόμα. Θα βρεις εύκολα πολλούς να ενδιαφερθούν. Απλά διαλέγεις μετά τον κατάλληλο.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,060 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 16:41, 25-08-08:

ε τωρα μαλλον εχω απελπιστει...
Γιατί έχεις απελπιστεί καλέ. αν βγάλεις τις κατάλληλες φωτογραφίες και το προωθήσεις στα κατάλληλα σάιτ θα του βρεις την πιο καλή οικογένεια. Λίγο υπομονή και επιλογή με αυστηρά κριτήρια χρειάζεται

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 20:58, 25-08-08:

και φυσικα ΟΧΙ ΚΥΝΗΓΟ!!!

Παράθεση

ariba

Νεοφερμένος

O ariba έγραψε στις 00:01, 26-08-08:

οχι δεν το δινω σε κυνηγο, πειστηκα. εχετε δικιο, δεν τα ειχα σκεφτει ολα αυτα.
απλα κι εγω γατου ειμαι, μια ζωη γατες εχω, ειναι η πρωτη φορα που εχω σκυλο στα χερια μου και δεν ξερω τπτ!στην αρχη δεν ηξερα καν πως να του φερθω!
απλα εχω απελπιστει με το γεγονος οτι δεν το θελει καποιος δικος μου ανθρωπος, και ισως να το δωσω σε αγνωστους

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 00:08, 26-08-08:

Πηγανε στα σαιτ www.pets.gr, www.ourdogs.gr, www.dogforum.grκαι κανε μια εγγραφη και βαλε αγγελια στο φορουμ τους. Εξισου βαλε αγγελιες στα εξης μερη και περιμενε.. θα εμφανιστουν διαφοροι διαβασε εδω κι εδω τι να προσεχεις

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους