Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,273 εγγεγραμμένα μέλη και 718,825 μηνύματα σε 22,710 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 345 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Βάψτε αβγά με φυσικό τρόπο

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,550 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:39, 07-04-15:

Τη Μ.Πέμπτη,όσοι ακολουθούν τις παραδόσεις θα βάψουν τα Πασχαλινά αβγά.
Παλιότερα οι νοικοκυρές τα έβαφαν κόκκινα,τα τελευταία χρόνια έχουν μπει και τα άλλα χρώματα σε αυτό το έθιμο.
Προσωπικά δεν τα βάφω κόκκινα,συνήθως άλλα χρώματα.Βασικά ελάχιστες φορές έχω βάψει αβγά για να λέμε την αληθεια ,δεν είμαι παραδοσιακός τύπος,όμως η αλήθεια είναι ότι ακόμα και οι καλύτερες βαφές δυστυχώς περνούν μέσα στο αβγό.Ακόμα και να μην μπορούν να περασουν,συνήθως αρκετά αβγουλάκια σπάνε,οπότε ούτως η άλλως περνάει η βαφή.
Να σας πω την αλήθεια εγώ τα πετάω ή τρώω μόνο τον κρόκο.
Το καλό είναι ότι υπάρχουν φυσικές βαφές,που είναι εντελώς ακίνδυνες.
Το κακό είναι οτι δεν τις έχω δοκιμάσει... (Συνήθως βάφει η μάνα μου και μου φέρνει.)Δεν ξέρω δηλαδή κατα πόσο ''πιάνουν''.
Πάντως αρκετοί πλέον βάφουν τα αβγά τους με φυσικό τρόπο και φίλες μου μου έχουν πει ότι έχει πετύχει.Βέβαια πολύ πιο απαλά χρώματα,αλλά ακόμα καλύτερα,ειδικά αν είναι όπως στις φωτό παρακάτω.
Και κάνουμε καλό και σε εμάς,αλλά και στο περιβάλλον.Λιγότερα χημικά.
Βρήκα στην ιστοσελίδα της greenpeace πως να βάψουμε αβγά με φυσικό τρόπο και σας το παραθέτω.
Χρωματιστά πασχαλινά αυγά!

Blogpost από Greenpeace - 3 Απριλίου, 2015

Είναι το σήμα κατατεθέν των ημερών που έρχονται. Διακοσμούν το τραπέζι, συνοδεύουν νόστιμα τσουρέκια, καλύπτουν την λιγούρα μέχρι να βγει το κυρίως πιάτο και φυσικά χαρίζουν στιγμές αγωνίας για το ποιος θα βγει νικητής από το τσούγκρισμά τους.
Φέτος, διάλεξε να τα βάψεις παρέα με τους φίλους ή τα παιδιά σου και χρησιμοποίησε αντί για τις κλασικές βαφές των σούπερ μάρκετ, υλικά που θα βρεις στην κουζίνα σου. Μπορεί το χρώμα που θα πάρεις να μην είναι ιδιαίτερα έντονο, αλλά ακόμα και αν η βαφή περάσει στο εσωτερικό του αυγού, δεν θα διστάσεις να το φας.

Τι θα χρειαστείς:
Για το ροζ χρώμα: ψιλοκομμένα παντζάρια
Για το κίτρινο χρώμα: φλούδες από πορτοκάλι ή λεμόνι ή κουρκουμά
Για το πράσινο χρώμα: μαϊντανό ή φύλλα από σπανάκι
Για το πορτοκαλί χρώμα: καρότο ή πάπρικα
Νερό
Λευκό ξύδι

Η διαδικασία:
Πάρε μια βαθιά κατσαρόλα και βάλε μέσα όποιο από τα παραπάνω υλικά θες. Έπειτα, γέμισέ την με αρκετό νερό για να σκεπάσει τα αυγά που θα ρίξεις στη συνέχεια. Πρόσθεσε λευκό ξίδι και φέρε το νερό σε σημείο βρασμού. Άφησε το μείγμα να βράσει για 30΄ (ή για 60΄ αν θες πιο έντονο χρώμα) και μετά σούρωσε το νερό. Βάλε πάλι το νερό στην κατσαρόλα, τοποθετώντας αυτήν την φορά και τα αυγά, που θα βράσεις για 15΄. Καλή επιτυχία!

2 μικρά μυστικά επιτυχίας:
*Προτίμησε αυγά βιολογικής εκτροφής ή ελευθέρας βοσκής.
Πώς θα τα ξεχωρίσεις: Ο κωδικός των αυγών βιολογικής εκτροφής ξεκινά από ‘0’, ενώ ο κωδικός των αυγών ελευθέρας βοσκής ξεκινά από ‘1’. Ο κωδικός αυτός υπάρχει είτε πάνω στη συσκευασία είτε πάνω στο ίδιο το αυγό. Αν μάλιστα μετά τον αριθμό αναγράφονται τα αρχικά ‘EL’, τότε ακόμα καλύτερα, γιατί σημαίνει ότι είναι ελληνικό. Σε κάθε περίπτωση, απόφυγε τα αυγά που αναγράφουν κωδικό που ξεκινά από ‘3’. Αυτό σημαίνει ότι οι κότες εκτρέφονται σε κλουβιά και γενικότερα απαράδεκτες συνθήκες.
*Όταν βράσεις τα αυγά, σκούπισέ τα με χαρτί κουζίνας και γυάλισέ τα με ελαιόλαδο.

Πηγή
Για μπλε δεν λέει γμτ..και είναι το αγαπημένο μου στα αβγα..
Άντε και...καλά τσουγγρίσματα
ΥΓ.Εννοειται πως αν κάποιος άλλος ξέρει και άλλον φυσικό τρόπο,με άλλα υλικά δηλαδή,καλοδεχούμενος να μας τον πει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:46, 07-04-15:

Πολύ ενδιαφέρον αν και δεν βάφω πια αυγά λόγω πένθους τα τελευταία χρόνια. Ειδικά τα παντζάρια είμαι σίγουρη πως θα δίνουν καταπληκτικό χρώμα, το ίδιο και ο κουρκουμάς αλλά και η πάπρικα.
Εγώ θυμάμαι παλιά έναν τρόπο που έλεγαν με φλούδες κρεμμυδιού αλλά δεν το θυμάμαι καλά για να σας πω πως, όσο για μπλε, έχεις δίκιο. ΄Ηταν κι εμένα μαζί με το πράσινο από τα πιο αγαπημένα μου χρώματα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,550 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:51, 07-04-15:

Ναι,και εγώ έχω ακούσει αυτό με τα κρεμμύδια,αλλά ούτε εγώ τον ξέρω.
Α...συμβουλή..σε λευκά αβγά το χρώμα βγαίνε καλύτερο,αν και δεν ξέρω κατα πόσο υπάρχουν βιολογικά αβγά λευκά.
Πάντως για αυτόν που δεν θα χρησιμοποιήσει βιολογικά,τα λευκά είναι καλύτερα απο άποψης αποτελέσματος.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:03, 07-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Ναι,και εγώ έχω ακούσει αυτό με τα κρεμμύδια,αλλά ούτε εγώ τον ξέρω.
Α...συμβουλή..σε λευκά αβγά το χρώμα βγαίνε καλύτερο,αν και δεν ξέρω κατα πόσο υπάρχουν βιολογικά αβγά λευκά.
Πάντως για αυτόν που δεν θα χρησιμοποιήσει βιολογικά,τα λευκά είναι καλύτερα απο άποψης αποτελέσματος.
Το εντελώς αντίθετο δηλαδή με τον γνωστό τρόπο που χρησιμοποιούν όλοι για να βάψουν κόκκινα αυτά. Τότε θέλει τα σκούρα για καλύτερα αποτελέσματα.
Δεν το πίστευα όταν το έλεγαν και δεν είχα δοκιμάσει και προσπάθησα να βάψω λευκά αυγά κόκκινα με απλή βαφή. Ε ροζουλιά μου βγήκαν.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:16, 07-04-15:

Ναι,αλλα τα μπλε και τα κιτρινα δεν βαφουν καλα στο καφετι αβγο.Το μπλε ψιλοπρασινιζει και το κιτρινο γινεται ενα ωχροκιτρινο.Οποτε ναι,αναλογα με το χρωμα που θελουμε να δωσουμε και την αποχρωση διαλεγουμε και το αν θα ειναι ασπρα η καφε.
Βρηκα και αλλο αρθρο για φυτικες βαφες,πιο πλουσιο μαλιστα.Το παραθετω.
Δώστε στα αβγά χρώματα απο τη φύση
Υπάρχουν δύο τρόποι για να βάψουμε τα αυγά: με ζεστό χρώμα ή με κρύο. Και στις δύο περιπτώσεις χρησιμοποιούμε ξίδι, επειδή σταθεροποιεί και κάνει βαθύτερο το χρώμα.
Ζεστός
Αυτός ο τρόπος δίνει εντονότερα χρώματα) Βάζουμε τα αυγά να βράσουν μέσα σε τόσο διάλυμα χρώματος ώστε να καλύπτονται τελείως και όταν αρχίσουν να παίρνουν βράση, χαμηλώνουμε τη φωτιά και σιγοβράζουμε για 15-30 λεπτά, ανάλογα με τις οδηγίες για το κάθε χρώμα. Μπορούμε να βράσουμε τα αυγά, βράζοντας παράλληλα και το υλικό μας, π.χ. τα παντζάρια ή τα κρεμμύδια. Έτσι όμως τα αυγά θα έχουν κηλίδες και πιτσιλιές. Για ομοιογενές χρώμα, βράζουμε πρώτα τα υλικά του χρώματος, τα σουρώνουμε και στο καθαρό αυτό διάλυμα προσθέτουμε το ξίδι και τελικά τα αυγά.
Κρύος: ( Αυτή η διαδικασία, δίνει πιο ανοιχτά χρώματα)
Μουλιάζουμε τα αυγά, που βρίσκονται σε θερμοκρασία δωματίου, στο σουρωμένο διάλυμα, που και αυτό βρίσκεται σε θερμοκρασία δωματίου και πρέπει να καλύπτει τελείως τα αυγά. Ο χρόνος που θα χρειαστεί να μείνουν τα αυγά στο διάλυμα ποικίλλει ανάλογα με το υλικό που θα χρησιμοποιήσουμε για τη βαφή, αλλά και την πυκνότητα ή την απόχρωση του χρώματος που επιθυμείτε.
Σημαντικές συμβουλές για το βάψιμο των αυγών
Τα καταλληλότερα αυγά για βάψιμο με φυσικές μπογιές είναι τα άσπρα. Τα χρώματα δείχνουν εντονότερα επάνω τους.
Επειδή έχετε να κάνετε με φυτικές βαφές, μη νομίζετε πως δεν λερώνουν! Ιδίως τα παντζάρια, βάφουν το ίδιο ή και περισσότερο από οποιαδήποτε βαφή αυγών θα βρείτε στην αγορά. Φορέστε πλαστικά γάντια λοιπόν και καλύψτε το τραπέζι ή τον πάγκο της κουζίνας. Πριν κάνετε οτιδήποτε με τα αυγά, πλύνετέ τα καλά, για να απομακρύνετε λιπαρές ουσίες στο τσόφλι, που θα εμποδίσουν το χρώμα να σταθεροποιηθεί. Για να μη σπάσουν τα αυγά σας πάνω στη διαδικασία της βαφής, μόλις πάρουν βράση, πρέπει να χαμηλώσετε οπωσδήποτε τη φωτιά. Μπορείτε να πειραματιστείτε αναμειγνύοντας τα χρώματα σε ένα μικρό μπολ και βάζοντας ένα αυγό, ώστε να δείτε τι απόχρωση θα πάρει. Τα φυσικά χρώματα είναι γεμάτα εκπλήξεις. Όταν τελειώσετε με το βάψιμο, βάλτε λάδι σε ένα απορροφητικό χαρτί και γυαλίστε τα αυγά.
Πώς θα φτιάξετε τα χρώματα
Οι συνταγές των χρωμάτων που σας προτείνουμε είναι για μια ποσότητα 8-10 αυγών, εκτός από τη συνταγή του μπλε (κόκκινο λάχανο), που είναι για 4 αυγά.
Βαθύ κίτρινο:
Για να βάψουμε αυγά σε βαθυκίτρινο χρώμα, θα πρέπει να φτιάξουμε το διάλυμα του κουρκουμά. Ρίχνουμε 5 κουταλιές κουρκουμά, 1-2 κουταλιές ξίδι και νερό, όσο να καλύπτονται τα αυγά. Βράζουμε πρώτα για 30 λεπτά τα υλικά του διαλύματος και μετά το σουρώνουμε με λεπτή σήτα ή γάζα. Στη συνέχεια, βάζουμε μέσα στο χρώμα τα αυγά και προσθέτουμε λίγο ακόμη ξίδι (1 κουταλιά). Μόλις αρχίσουν να βράζουν τα αυγά, χαμηλώνουμε τη θερμοκρασία και σιγοβράζουμε για 30 λεπτά. Ανοιχτό Πορτοκαλί:
Βράζουμε τα αυγά, για μισή ώρα περίπου, σε διάλυμα κρεμμυδιού που έχουμε φτιάξει, ρίχνοντας τις ξερές φλούδες 4-5 κρεμμυδιών, 2 κουταλιές ξίδι, το ανάλογο νερό και τα αυγά σε θερμοκρασία δωματίου.
Βαθύ κόκκινο:
Βράζουμε 3-4 φλιτζάνια κομμένο και καθαρισμένο παντζάρι (μόνο τη ρίζα) με 2 κουταλιές ξίδι και νερό. Σουρώνουμε, και μέσα στο διάλυμα βράζουμε τα αυγά. Μόλις αρχίσουν να βράζουν, χαμηλώνουμε τη θερμοκρασία και αφήνουμε να σιγοβράζουν μέχρι και 15 λεπτά, ανάλογα με το πόσο βαθύ θέλουμε το χρώμα. Αν βγάλουμε τα αυγά νωρίς, θα έχουν ροζ χρώμα, λίγο αργότερα κόκκινο και, τέλος, πολύ βαθύ κόκκινο.
Ροζ:
Τοποθετούμε τα βρασμένα αυγά σε διάλυμα παντζαριού, σε θερμοκρασία δωματίου (ψυχρός τρόπος), για μισή ώρα περίπου.
Ανοιχτό μοβ: Τα φύλλα του κόκκινου λάχανου δίνουν ένα μοβ-μπλε χρώμα. Για να βάψουμε 4 αυγά, χρειαζόμαστε 1/4 από ένα μέτριο κόκκινο λάχανο, κομμένο σε φαρδιές λωρίδες, το ανάλογο νερό και μια κουταλιά ξίδι. Τα μοβ αυγά απαιτούν περισσότερο χρόνο αναμονής (6 ώρες) για να πιάσει η μπογιά, αλλά αξίζουν τον κόπο, επειδή είναι τόσο διακοσμητικά. Βράζουμε τα αυγά μαζί με το λάχανο για 15 λεπτά, τα κατεβάζουμε από τη φωτιά και τα αφήνουμε στο διάλυμα για 6 ώρες. Αυτά τα αυγά αποφεύγουμε να τα καταναλώσουμε, επειδή έχουν μείνει τόσες ώρες εκτός ψυγείου και μέσα στη βαφή.
Με φλούδες κρεμμυδιών
Τρίβουμε και καθαρίζουμε τα άβραστα αυγά με ξίδι, τα τυλίγουμε σε φλούδες κρεμμυδιού, τις οποίες δένουμε με ένα σπάγκο γύρω από το αυγό. Βράζουμε τα αυγά σε νερό για 20 λεπτά περίπου και μετά απομακρύνουμε τις φλούδες κρεμμυδιού. Αυτή η τεχνική δημιουργεί ενδιαφέρουσες γραμμές και χρωματικές αποχρώσεις πάνω στο κέλυφος.
Με λουλούδια και φύλλα
Μαζεύουμε από οπουδήποτε (μπαλκόνια, πρασιές) μικρά λουλούδια και φύλλα με διάφορα σχήματα. Αφαιρούμε το μίσχο τους, για να είναι όσο πιο επίπεδα γίνεται και τα τοποθετούμε προσεχτικά, χωρίς να τσαλακωθούν τα πέταλά τους, ανάμεσα σε δύο χαρτοπετσέτες και στη συνέχεια μέσα σε ένα βαρύ βιβλίο, για 4-5 ημέρες. Όταν τα βγάλουμε, θα είναι επίπεδα και έτοιμα για να τα χρησιμοποιήσουμε. Βουτάμε ένα πινελάκι σε λάδι (ακόμη καλύτερα ελαφριά αλευρόκολλα). Τοποθετούμε με απαλές κινήσεις το πεπιεσμένο λουλούδι πάνω σε ένα ήδη βαμμένο αυγό και ξανά με το πινελάκι για να κολλήσει το λουλούδι.
Με στένσιλ
Με αυτοκόλλητα στένσιλ (μπορείτε να βρείτε σε είδη art & hobby) μπορούμε να βάψουμε εύκολα και γρήγορα σχέδια στα αυγά. Κολλάμε το σχέδιο (πεταλούδα, λουλούδι κλπ.) στο βρασμένο λευκό αυγό, το βάζουμε μέσα σε ένα κομμάτι διάφανο καλσόν, το σφίγγουμε στις άκρες για να μη φύγει το αυτοκόλλητο και το βουτάμε στο διάλυμα χρώματος σε θερμοκρασία δωματίου (κατά προτίμηση στο παντζάρι, που είναι το εντονότερο). Το αφήνουμε για μερικά λεπτά. Με ένα κουτάλι, βλέπουμε αν το χρώμα έχει «πιάσει». Όταν είναι έτοιμο, βγάζουμε το αυγό και ξεκολλάμε το στένσιλ. Αυτό που μένει λευκό στο κέλυφος είναι το τμήμα κάτω από το αυτοκόλλητο. Το ίδιο ακριβώς μπορούμε να πετύχουμε αν, αντί για στένσιλ, δέσουμε μέσα στο κομμάτι του καλσόν μικρά φυλλαράκια, πέταλα, χλόη κλπ. πάνω στο κέλυφος. Όταν απομακρύνουμε το φύλλο, θα έχει μείνει το αποτύπωμά του πάνω στο αυγό.
Πηγή : Paidorama.com [ http://www.paidorama.com/dwste-sta-a...o-ti-fisi.html ]
Μαλιστα λει και τον τροπο με τα κρεμμυδια που λεγαμε παραπανω..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 07-04-15 στις 19:32.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,827 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:25, 07-04-15:

Για μπλε δεν λέει γμτ..και είναι το αγαπημένο μου στα αβγα..
Συμπληρώνω:

Για μπλε-γκρι αυγά:
Βράστε 1 φλιτζάνι βατόμουρα σε 4 φλιτζάνια νερό για 10 λεπτά. Σουρώνουμε το νερό σε ένα μπολ και βουτάμε τα αυγά.

Για καφέ αυγά:
Μουλιάζουμε τα αυγά σε δυνατό μαύρο καφέ.
πηγή:

Στην πρώτη περίπτωση πώς θα βρούμε βατόμουρα είναι άλλο θέμα..
Και στις δυο περιπτώσεις πάντως, με κάθε επιφύλαξη καθώς δεν το έχω επιχειρήσει.

Άντε και καλή Ανάσταση!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:10, 08-04-15:

Κι όμως! Το κόκκινο λάχανο δίνει μπλε αυγά! Το light Blue που βλέπετε στην φωτογραφία βγαίνει όταν το αυγό μείνει μέσα σε διάλυμμα κόκκινου λάχανου θερμοκρασίας δωματίου για 30 λεπτά, ενώ το Royal Blue άμα αφήσεις το αυγό μέσα για όλο το βράδυ.
To Lavender άμα βουτήξεις το αυγό μέσα σε διάλυμμα από κοκκινογούλι θερμοκρασίας δωματίου για 30 λεπτά και μετά μέσα σε διάλυμμα από κόκκινο λάχανο θερμοκρασίας δωματίου για 30 δευτερόλεπτα.
Το Dark Rich Brown βγαίνει από μαύρο καφέ άμα τα βουτήξεις μέσα για 30 λεπτά.
Deep Gold: Βουτήξτε τα αυγά σε ζεστό διάλυμμα κουρκούμης (ινδικό κύπειρο) για 30 λεπτά.
Sienna:Ζεστό διάλυμμα φλούδας κρεμμυδιών για 30 λεπτά
Pale Yellow: Σε διάλυμμα κουρκούμης θερμοκρασίας δωματίου για 30 λεπτά.
Orange: Σε διάλυμμα φλούδας κρεμμυδιών θερμοκρασίας δωματίου για 30 λεπτά
Light Brown: Σε διάλυμμα μαύρου καφέ θερμοκρασίας δωματίου για 30 λεπτά.
Light Pink: Σε διάλυμμα κόκκινου λαχανου θερμοκρασίας δωματίου για 30 λεπτά
Chartreuse: Σε διάλυμμα κουρκούμης θερμοκρασίας δωματίου για 30 λεπτά,έπειτα βουτήξτε σε διάλυμμα κόκκινου λαχανου θερμοκρασίας δωματίου για 5 δευτερόλεπτα
Salmon: Σε διάλυμμα κουρκούμης θερμοκρασίας δωματίου για 30 λεπτά. Στη συνέχεια βουτήξτε σε διάλυμμα φλούδας κρεμμυδιού σε θερμοκρασία δωματίου για 30 λεπτά.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:21, 09-04-15:

Εγώ βρήκα έναν άλλο ακόμα πιο εύκολο τρόπο που μπορείς να κάνεις απίθανα πράγματα με τ' αυγά.
Απλά καθήστε αναπαυτικά και παρακολουθήστε τον βιντεάκι.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 23:49, 09-04-15:

Καλέ, τι χρυσοχέρες είστε εσείς! Άντε βάψτε, να μου στείλετε κι εμένα!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους