Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,189 εγγεγραμμένα μέλη και 718,807 μηνύματα σε 22,710 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 438 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Λέρωμα εκτός αμμολεκάνης

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 01:24, 10-04-08:

Το λέρωμα εκτός αμμολεκάνης είναι ίσως το πιο συνηθισμένο και δυσάρεστο πρόβλημα στη συμβίωση με τις γάτες μας, καθώς και ένας από τους κυριότερους λόγους για τους οποίους οι γάτες εγκαταλείπονται. Σαν πρόβλημα είναι αρκετά δυσεπίλυτο και ο ιδιοκτήτης θα χρειαστεί να επιστρατεύσει όλη την επιμονή και υπομονή του. Στο παρακάτω άρθρο θα εξετάσουμε τις κυριότερες αιτίες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
By vicky galanopoulou on 27-11-09, 15:17
ναι χρησιμοποιώ χλωρίνη... συνέχεια κιόλας.. αυτο λές να φταίει?? κ κανα 2 φορές που εκανα με ενα αλλο απορυπαντικο π μυριζε φράουλα παλι πήγε του εβαλα γ ενα διάστημα την άμμο του εκει να δω μήπως δεν του αρέσει το μέρος που τη είχα πριν αλλα κ πάλι πιγαινε αλλου... με βάρδυες!!!
By evelynkar on 27-11-09, 15:19
καλυτερα βαλε ξυδι εκει για να το καθαρισεις..επισης με τις φωνες δεν θα καταφερεις τπτ, μαλλον περισσοτερο το στρεσσαρεις, αλλαξε και την μαρκα της αμμου, και κανε του και εξετασεις αιματος, μηπως ειναι κατι παθολογικο,..
By evelynkar on 27-11-09, 15:19
κατι αλλο, ειναι στειρωμενο?
By vicky galanopoulou on 27-11-09, 15:22
η φίλη μου που ειχε κ αυτ
η γατάκι κ αυτη μ εδωσε την ιδέα να παρω..με συμβούλεψε να το χτυπαω οταν κανει αταξία αλλα δεν μ παει η καρδιά.. ετσι επέλεξα να φωνάζω που κ που μπας κ καταλάβει...θα αλλαξω πρώτα άμμο κ αν συνεχιστεί θα τον παω γ εξετάσεις...αλλα ουτε να το σκέφτομαι δεν θέλω οτι μπορεί να έχει κατι...
By vicky galanopoulou on 27-11-09, 15:23
οχι ακομα... ειναι πολυ μικρουλι...
By evelynkar on 27-11-09, 15:24
Αρχική Δημοσίευση από vicky galanopoulou
η φίλη μου που ειχε κ αυτ
η γατάκι κ αυτη μ εδωσε την ιδέα να παρω..με συμβούλεψε να το χτυπαω οταν κανει αταξία αλλα δεν μ παει η καρδιά.. ετσι επέλεξα να φωνάζω που κ που μπας κ καταλάβει...θα αλλαξω πρώτα άμμο κ αν συνεχιστεί θα τον παω γ εξετάσεις...αλλα ουτε να το σκέφτομαι δεν θέλω οτι μπορεί να έχει κατι...
ποιος νοημων ανθρωπος λεει τετοιες κουβεντες???????? ελεος!!!!!!!
By evelynkar on 27-11-09, 15:24
οχι ακομα... ειναι πολυ μικρουλι...
ποσο μηνων ειναι???
By vicky galanopoulou on 27-11-09, 15:25
ετσι μ είπε κάνει αυτη κ το γατάκι καταλαβαίνει.. κ εμενα ειναι η πρωτη φορα που εχω ζωάκι και δεν εχω ιδέα απο εκπαιδευση...αλλα δεν το χτυπάω.. το αγαπάω υπερβολικά πολυ γ να το κάνω!!!
By vicky galanopoulou on 27-11-09, 15:26
3 μηνών ακομα!!!!!!!!
By evelynkar on 27-11-09, 15:34
ετσι μ είπε κάνει αυτη κ το γατάκι καταλαβαίνει.. κ εμενα ειναι η πρωτη φορα που εχω ζωάκι και δεν εχω ιδέα απο εκπαιδευση...αλλα δεν το χτυπάω.. το αγαπάω υπερβολικά πολυ γ να το κάνω!!!
ειμαι εξω φρενων ειλικρινα στο λεω ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΖΩΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ!!!!!
By vicky galanopoulou on 27-11-09, 15:48
οντως κ εγώ το βρίσκω πολυ βαρυ.. ειδικα οταν σε κοιταει με αυτα τα ματακια τ!!!! το καημενουλι που να ξερει!
By securitasgr on 23-01-11, 22:41
Καλησπερα....θα ηθελα να μοιραστω ενα προβλημα της ΜΑΝΤΥΣ μου.......ειναι 2,5 χρονων και δεν την εχω κανει στειρωση ακομα γιατι δεν ειχαμε στο ννησι που μενω τον καταλληλο κτηνιατρο και φοβομουν..ηρθε καποιος καλος τωρα και τελος του μηνα θα την παω....το προβλημα ειναι οτι οποτε εχει οιστρο κατουραει πανω στον καναπε και μερικες φορες οπου νανε στο πατωμα....εφυγα πριν για καμια ωρα και το εκανε μια στον καναπε μια σε μια γωνια τισ παντοφλες μου και στο σιφων του πατωματος στο μπανιο...εκτος του καναπε στα αλλα σημεια ειναι λιγο.....η αμμος καθαριζετε καθημερινα και το κανει μονο οταν εχει οιστρο.....μηπως γνωριζει καποιος-α γιατι το κανει? ευχαριστω προκαταβολικα
By Πουπουλίνα on 23-01-11, 22:49
Μα μονος σου λες την απαντηση.Ακριβως επειδη χρειαζεται επειγοντως στειρωση. Ναι..ακομα και τα θηλυκα πολλες φορες κατουρανε στο χωρο..οταν εχουν οιστρο.Το εκανε και η δικια μου..και πολλες αλλες γατουλες.Μαλιστα οσο μενει ετσι,τοσο θα κινδυνευει να της μεινει αυτη η συνηθεια..και επισης κινδυνευει πολυ και απο πυομητρα...δες εδω
By securitasgr on 23-01-11, 23:03
Σ ευχαριστω παρα πολυ πουπουλινα.......τελος του μηνος που θα πεσει το χρημα παω επειγοντως και στειρωση.....σ ευχαριστω και παλι
By Πουπουλίνα on 23-01-11, 23:05
Απάντηση: Λέρωμα εκτός αμμολεκάνης

Τιποτα..Σου ευχομαι τα καλυτερα...
By Alni on 08-05-11, 17:59

Απλά να το πω άλλον ένα λόγο. πριν καμποσο καιρό είχε αλλεργία η γάτα μου και φόρεσε για κανά μήνα κολαρο. Και η καλή μου 4 χρόνων γατουλα λερωνε όπου έβρισκε μετά απο λίγο. Δεν μπορούσε να σκύψει και να σκαλιζει την άμμο γιατί έμπαινε το κολαρο μέσα.
By sofias on 03-06-11, 00:34

Γειά σας,
θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα προβλημα που έχω με την γάτα μου . Δυστυχώς έδω και κάμποσο καιρό , μου κατουράει το κρεββάτι. Δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί. Της έχω ένα πολύ ευρυχωρο κουτί με πάντα καθαρή την άμμο. Στο συγκεκριμένο σημείο πήγαινε κανονικά στην τουαλέτα μέχρι που άρχισε να μου λερώνει το στρώμα και προσφάτως άρχισε να τα κάνει γενικά γυρω γύρω..και φυσικά και στο κρεββάτι μου!!. Αναγκάζομαι να έχω την πόρτα κλειστή και να μην την αφήνω σε αυτό τον χώρο, αλλά αυτό δεν μου αρέσει και δεν είναι η λύση.δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Γενικά η γάτουλα σαν χαρακτήρας είναι πολύ ήσυχη και καθόλου παιχνιδιάρα. Είναι περσίας δεν ξερω αν παίζει κάποιο ρόλο, αν είναι πιο ευαίσθητες ή κάτι τέτοιο.Επίσης έχει και μικρά ,6 στο σύνολο.
Παρακαλώ βοήθεια γιατί είμαι απεγνωσμένη.....
By chryssa on 03-06-11, 08:28

Καλημέρα!
Έχοντας διαβάσει το σχετικό άρθρο στην αρχή και κάποιες από τις απαντήσεις, έχω τα εξής στο μυαλό μου:
1) κάποιο πρόβλημα υγείας (τα περσικά αντιμετωπίζουν συχνά θέματα με το ουροποιητικό). Μια βόλτα στον κτηνίατρο για εξετάσεις είναι κατά τη γνώμη μου απαραίτητη.
2) στρες. Γράφεις ότι έχει 6 γατάκια, μήπως είναι μικρή σε ηλικία και δεν ήταν ψυχολογικά έτοιμη να ανταπεξέλθει στο ρόλο της μανούλας? Ακούγεται κάπως, αλλά και τα ζώα αντιμετωπίζουν τέτοια θέματα, όπως και οι άνθρωποι. Μήπως της έχουν πέσει πολλά και έχει πάθει υπερκόπωση θηλάζοντας 6 μικρά? Ίσως χρειάζεται κάποια ενίσχυση στη διατροφή της (αυτό όμως θα στο πει ο κτηνίατρος). Μήπως τα μικρά είναι σε ηλικία που μεγαλώνουν και την εκνευρίζουν? Μήπως έχει ξανά οίστρο? Μήπως δεν χωνεύει το φίλο σου? (έχει συμβεί σε φίλη!)
Πρώτα όμως πρέπει να δεις το θέμα της υγείας...
By Πουπουλίνα on 03-06-11, 08:34

Καλημέρα.Καταρχήν θα πρέπει να αποκλείσεις το ενδεχόμενο κάποιου προβλήματος υγείας.Και επείδη είναι και περσική,που ως γνωστόν ,έχουν μια ευαισθησία στα νεφρά..θα σου πρότεινα να την πας καταρχην στον κτηνίατρο να τη δει..ίσως και να κάνει κάποιες εξετάσεις.
Κατα τα άλλα΄,κάποια γατιά το παρουσιάζουν αυτό το πρόβλημα.Και η δικιά μου θηλυκιά το κάνει που και που.Περυσι τέτοια εποχή..με είχε ρημάξει στο κατούρημα,και αναγκάστικα και εγώ να κλείνω την πόρτα του δωματίου ,όταν δεν ήμουν μέσα.Η δικιά μου δεν είχε κάποιο πρόβλημα υγείας,ούτε ήταν στρεσαρισμένη.Το έκανε απο μικρή όμως,και μάλλον ζηλεύει τον αρσενικό.Τώρα το κάνει πολύ αραιά.
By sofias on 03-06-11, 11:41

γεια σας και πάλι ,
την πήγα στον κτηνίατρο και του ανέφερα το πρόβλημα με το κατούρημα αλλά δεν μου είπε κάτι. Είπε ότι θα περάσει, ούτε εξετάσεις της έκανε. Μου είπε ότι τα γατιά θα πρέπει να σταματήσουν να θυλάζουν γιατί έχει κουραστεί η γάτα και της κάναμε μια ένεση για να σταματήσει το γάλα και ο οίστρος. Οίστρο μπορεί να έχει αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γενικά όταν έχει δεν δείχνει τίποτα. Το συνήθειο με το κατούρημα το κάνει πριν από τα γατιά όμως.Να ζηλεύει τόσο το αγόρι μου και να κατουράει στο κρεββάτι σαν διαμαρτυριά?Αλλά και αυτό να συμβαίνει τι πρεπει να κάνω σε αυτή την περίπτωση?Δεν ξέρω μήπως τελικά έχει στρες από την γέννα..Νομίζω ότι ίσως να θα έπρεπε να την πάω και σε άλλο κτηνίατρο..?
By hionati on 26-12-11, 11:08

Καλημέρα και από εμένα και καλές γιορτές! Το γατί μου για πρώτη φορά στους 3 μήνες που είμαστε μαζί τα έκανε (κακά) στην φλοκάτη!!! Χρονιάρες μέρες θα μείνει άστρωτο το σπίτι!!! Ανησυχώ ότι θα το ξανακάνει!! Να σημειωθεί ότι πέρασε μια πολύ στρεσαριστική φάση πρόσφατα αλλά και πάλι πέρασαν 3 μέρες από τότε και μόνο σήμερα της ήρθε να το κάνει αυτό!!!!!!!Καμία συμβουλή??????
By Lord Kratos on 26-12-11, 13:30

Εάν θυμάμαι καλά, είχες αναφέρει ότι θα την πας αύριο στον κτηνίατρο οπότε μην ξεχάσεις να την ρωτήσεις και για αυτό.
Μπορεί να είναι το στρες, μπορεί να είναι κάποια άλλη αιτία (πχ να μην βρήκε καθαρή την αμμολεκάνη της) οπότε ρώτησε τον κτηνίατρο της για να βεβαιωθείς.
By Selina Kyle on 26-12-11, 13:37
Είναι το στρές. Αυτό κρύβεται πίσω από τέτοια περιστατικά. Αν ξέρεις τι της το προκάλεσε φρόντισε να μην ξαναγίνει. Φρόντισε να απαλύνθεί το στρες της. Μπορείς να πάρεις ένα feliway difuser (το βάζεις στην πρίζα και εκπέμπει μυρωδιά ορμόνης, συγκεκριμένα συνθετικής φερομόνης ηρεμώντας φυσικά τις γάτες, απαλύνοντας το στρες) Αυτό είναι το επίσημο σάιτ:
http://www.feliway.com/gb
Επιπλέον, καθάρισε την αμμολεκάνη της χωρίς να χρησιμοποιήσεις χλωρίνη και φρόντισε να την τοποθετήσεις κάπου όπου το γατάκι θα αισθάνεται ασφαλισμένο για να κάνει την ανάγκη του. (π.χ όχι κοντά σε πόρτες ή παράθυρα, όπου θα μπορούσε να "παραφυλάει κίνδυνος")
By hionati on 26-12-11, 14:34
Σας ευχαριστώ πολύ...Η αιτία που της προκάλεσε το στρες δεν εξαρτήθηκε δυστυχώς από εμένα...θα ρωτήσω την κτηνίατρο...Το θέμα είναι μήπως ήταν εμετός!! Επειδή τρώει πατέ (το απαίσιο χρώμα το σκατουλί το έχει...όπως και τη μυρωδιά) ίσως το έβγαλε..Η υφή όμως ήταν σκατουλέ...Συγγνώμη για τις γλαφυρές περιγραφές αλλά με έχει προβληματίσει και στενοχωρήσει πολύ το όλο θέμα..Το γατί μου ήταν υπόδειγμα όλον αυτόν τον καιρό...Εάν άρχισε με λερώματα πολύ ανησυχώ...Ελπίζω να μην ξανασυμβεί γιατί το δις εξαμαρτείν....πρόβλημα!!!!
By Selina Kyle on 26-12-11, 15:28
Να τονίσω κάτι πολύ σημαντικό σχετικά. Αυτό δεν είναι κακή συμπεριφορά. Είναι φυσική αντίδραση της γάτας σε κάποια ερεθίσματα. Δεν το κάνει δηλαδή για να σε τσαντίσει ούτε γιατί είναι κακό γατί. Όλα αυτά τα προβλήματα συμπεριφοράς ξεκίνησαν όταν απομακρύναμε τις γάτες από το φυσικό τους περιβάλλον με σκοπό φυσικά να τις προστατέψουμε. Αυτά στα γράφω για να ξέρεις ότι εναπόκειται σε σένα, όχι να πειθαρχήσεις το γατί αλλά να κτυπήσεις το πρόβλημα στη ρίζα του, κάνοντας μετατροπές στη ζωή του γατιού σου.
By Ceres Victoria on 26-12-11, 23:14
Λοιπόν, ο δικός μου από τον Σεπτέμβρη μέχρι και 4 ημέρες πριν μάρκαρε σαν τρελλός όλο το σπίτι. Είχε φτάσει σε σημείο να μαρκάρει μέσα σε μια μέρα 3 φορές το πάπλωμα μου, 2 φορές τον τοίχο και 2 φορές τον καθρέπτη της ντουλάπας. Σε καθημερινή βάση μάρκαρε το λιγότερο 3 φορές. Στην άμμο του πήγαινε κανονικά, αλλά άφηνε μικρές ποσότητες (εμ, δεν έμενε και τίποτα από το μαρκάρισμα ). Τον έβλεπες ότι ήταν ανήσυχος - έψαχνε όλη την ώρα καινούρια μέρη για να μαρκάρει. Πήγαινε και μύριζε για ώρα το σημείο που ήθελε να μαρκάρει, το μάρκαρε και μετά επέστρεφε να το ξαναμαρκάρει (αφότου το καθαρίζαμε). Όλα αυτά πιθανότατα προκλήθηκαν από στρες γιατί είχε αλλάξει αρκετά το ωράριο μου και δεν είχαμε πολύ χρόνο να ασχολούμαστε μαζί του. Τις τελευταίες ημέρες όμως παίζουμε μαζί του (του πήρα και καινούρια παιχνιδάκια) και είμαστε περισσότερη ώρα στο σπίτι, έχουν έρθει και οι δικοί μου και ηρέμισε αρκετά. Του έφυγε η ανησυχία και δεν πάει να μαρκάρει ούτε καν σε σημεία που είχε μαρκάρει στο παρελθόν Αυτό που θέλω να πω είναι ότι για κάθε συμπεριφορά, κρύβεται μια αιτία. Το περιστατικό με τα κακακιά εκτός λεκάνης μπορεί να είναι μεμονωμένο, αλλά μπορεί όμως να την ενοχλεί κάτι. Πιθανότατα οφείλεται στο στρες όπως είπαν και παραπάνω. Προσπάθησε λοιπόν να ασχολείσαι περισσότερο μαζί της για να νιώσει καλύτερα και παρατήρησε να βρεις τι μπορεί να την ενοχλεί
By tia on 19-02-12, 13:20
Λερώνει εκτός αμμολεκάνης μόνο μια φορά την μέρα....

καλημέρα σε όλους,

έχουμε έναν γατουλίνο (8 μηνων) ο οποίος εδω και 2 μήνες πηγαίνει και κάνει τα κακά του ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΜΕΡΑ κάτω από την τραπεζαρία.όλη την υπόλοιπη μέρα πηγαίνει κανονικότατα στην αμμολεκάνη του.η μαμά μου έχει ψεκάσει με απωθητικό σπρέι για γάτες ,με λεμόνι,με ξύδι ως και βίξ...αλλά δεν καταλαβαίνει τπτ...
το μόνο πράγμα που έχει αλλάξει στο σπίτι είναι οτι η άλλη μας γατούλα είναι έγκυος (όχι από αυτόν) και το ότι εγώ και ο γάτος μου ήμασταν στο σπίτι για τις γιορτές και φύγαμε πριν 2 μήνες..δλδ όταν άρχισε να το κάνει.. προφανώς κάτι τον ενοχλεί και το κάνει από αντίδραση....ξέρετε κάποιον άλλο τρόπο που ίσως να έχει αποτέλεσμα και το σταματήσει?
By Rebel M on 25-03-12, 19:12

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα!Το site σας είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον και αποφάσισα να γίνω μέλος αφού και εγώ έχω υιοθετήσει μια υπέροχη γατούλα, την Ήρα!Η Ήρα δεν ήρθε σπίτι από μωρό, αλλά μια μέρα ήρθε πεινασμένη στην αυλή μου, την τάισα και από τότε ζει στο σπίτι αλλά μπαινοβγαίνει ελεύθερα. Τις ανάγκες της τις κάνει εκτός σπιτιού όπως συνήθιζε και πριν. Τελευταία έχω δει οτι κάποιες φορές λερώνει εκεί που κάθετε- δεν κάνει κακά της απλά αφήνει λεκέδες- και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο. Να σημειωθεί πως είναι έγκυος και σε λίγες μέρες υπολογίζω θα γεννήσει!!Είναι σύμπτωμα της εγκυμοσύνης ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας;Ευχαριστώ πολύ!
By Τιμόν on 19-07-12, 22:47
Καλέ, να κάνω πάλι μια άσχετη αλλά σχετικά σχετική ερώτηση???
Πρόσφατα άλλαξα θέση στο δοχείο με την άμμο και η γάτα μου έκανε 2 φορές τη δουλειά της εκτός δοχείου. Η μία από τις δύο μάλλιστα ήταν πάνω στ κρεβάτι της μαμάς μου. Τ θέμα είναι ότι ποτέ δεν την αφήναμε να άνέβει πάνω στ κρεβάτι της μαμάς γτ δεν θέλει και εκείνη τ ήξερε πολύ καλά! Τ ερώτημα είναι ότι έστω ότι βιαζόταν, γτ να επιλέξει να τα κάνει σε ένα απαγορευμένο μέρος? Μήπως τρέχει κάτι άλλο???? Παρακαλώ βοηθήστε γιατί ο μπαμπάς μου έχει νευριάσει πολύ και θέλει να την διώξει.
By Selina Kyle on 19-07-12, 22:52
Καταρχήν πρέπει να εξηγήσεις στον πατέρα σου ότι το γατάκι δεν είναι κακό, δεν έκανε μια κακιά πράξη. Απλά αντέδρασε σε κάτι που του προκάλεσε στρες! Μα είναι ολοφάνερο ότι η μετακίνηση της αμμολεκάνης σε άλλο μέρος του σπιτιού την στρέσαρε! Μπορεί εκεί που είναι τώρα η αμμολεκάνη της να αισθάνεται εκτεθιμένη. Όταν πάνε στην άμμο τους, θέλουν να αισθάνονται ασφαλή. Ότι δεν θα εμφανιστεί πχ κάποιος ξένος γάτος και θα απειλήσει με την παρουσία του τον δικό τους χώρο. Γι' αυτό αποφεύγουμε να τοποθετούμε τις αμμολεκάνες τους κοντά σε πόρτες πχ ή κάπου όπου υπάρχει έντονος θόρυβος. Οι γάτες δεν σκέφτονται όπως εμάς, ούτε λειτουργούν όπως εμείς.
Γιατί δεν βάζεις λοιπόν την αμμολεκάνη της στο σημείο ακριβώς που ήταν πριν; Αν δεν μπορείς να την επιστρέψεις εκεί μπορούμε να σκεφτούμε κάποιο άλλο μέρος να την βάλεις..
By Artevelde on 09-09-12, 21:07

Παιδια κ μενα ο δικος μου κανει τσισακια οπου βρει...σκεφτομαι οτιι επειδη εχουμε γατια εξω στο κηπο της πολυκατοικιας μπορει να θελει να μαρκαρει τη περιοχη του.ομως πως αντιμετωπιζεται κατι τετοιο?
By Πουπουλίνα on 09-09-12, 21:11

Αν δεν ειναι στειρωμενος,αντιμετωπιζεται μόνο με στειρωση.
Αβν ειναι,καποιο αλλο προβλημα υπαρχει.
By Artevelde on 09-09-12, 21:36

Οχι δεν ειναι στειρωμενος....
By Πουπουλίνα on 09-09-12, 21:59
Αρχική Δημοσίευση από Artevelde
Οχι δεν ειναι στειρωμενος....
Εμ,για αυτο μαρκαρει.Αυτο ,μονο με στειρωση το αποφευγεις.
By Kain on 17-03-13, 00:50
Χαιρετώ. Έχω ένα μικρό θέμα και κτηνίατρος δεν θα υπάρχει πριν τη Δευτέρα, οπότε κάθε πληροφορία θα ήταν πολύτιμη.

Έχω ένα γατούλη, έξι χρονών, όχι στειρωμένο. Πριν από δύο μέρες του άλλαξα την αμμολεκάνη με μια παρόμοια, λίγο μεγαλύτερη, και από τότε δεν πηγαίνει να κάνει εκεί την ανάγκη του. Έχει κάνει δύο-τρεις φορές ως τώρα πιπί στο νιπτήρα, αλλά καλούλια δεν έχει κάνει καθόλου. Το περίεργο είναι πως πάει στην άμμο του για πιπί καμιά φορά αλλά κάνει πολύ λίγο. Τι να κάνω;

Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση, αλλά πέρασε και μια ουρολιθίαση τον προηγούμενο μήνα, και με εντολή του κτηνιάτρου τον ταΐζω προσωρινά ειδική τροφή s/d. Δεν νομίζω να έχει φράξει ξανά, καθώς δεν δείχνει καμία δυσφορία και τα έκανε κανονικά στο νιπτήρα.

Ευχαριστώ πολύ. :-)
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kain : 17-03-13 στις 01:02.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Cecilodomb

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους