Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,604 εγγεγραμμένα μέλη και 718,185 μηνύματα σε 22,542 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 173 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια - Φροντίδα νεογέννητου

efaki89

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη efaki89
H efaki89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H efaki89 έγραψε στις 23:47, 05-04-10:

Γεια σας,θα ήθελα να σας πω και την δική μου ιστορία αν και διάβασα παρόμοια θέματα μεσα στο site,μονο και μονο για να μου δωσετε κουραγιο..
Λοιπον η ιστορία μου ξεκινάει απο χτες το απόγευμα.Καθώς λοιπόν έβγαλα τον σκύλο μου για βόλτα στο πάρκο άκουσα ενα παραπονιάρικο ΄νιαου΄.Γυρνάω προς την κατεύθυνση του ήχου και βλέπω ένα μικρό μαύρο γατάκι ολομόναχο κάτω απο ενα δέντρο.Κοίταξα εκεί κοντά αν υπήρχαν άλλα ή η μάνα αλλά τίποτα και έτσι το μάζεψα..Χτές λοιπόν το έβαλα μέσα σ ένα χαρτόκουτο με μαλακά πανιά και μια θερμοφόρα ένα λουτρινο να μην νιώθει μοναξιά και ένα ρολόι και ολο το χαρτόκουτο το κάλυψα με πανί για να μην χάνει την ζέστη.Λόγω των ημερών και της απειρίας μου στο μεγάλωμα τόσο μικρού γατιού του έδωσα λίγο ζεσταμένο φρέσκο γάλα αρεωμένο με λίγο νερό με μια σύρριγγα.Ήπιε λίγο και ύστερα του χάιδεψα χαμηλά τν περιοχή του και έκανε τσισάκια.Η νύχτα κύλησε πολύ ήρεμα χωρίς κλάμματα και γενικότερα δν κλαίει.Μου έκανε μάλιστα εντύπωση οτι παρότι δεν το είχα ταίσει για κανα 3ωρο απο το τελευταίο γεύμα δεν έκλαψε μέσα στην νύχτα παρόλλα αυτα ήμουν ξύπνια μέχρι το ξημέρωμα και το ξανατάισα.Να σημειώσω οτι δεν έχει ομφάλιο και οτι τα μάτια του είναι κλειστα.Σήμερα ήμουν τυχερή και μου φέρανε μπιμπερό και ειδικό γάλα και ήπιε 10 ml τώρα το βράδυ(πολυ νομιζω απο οσα διαβασα)και ξαναέκανε τσισακια.Κακάκια τπτ ακόμα.Η κοιλιτσα τώρα δν μπορω να πω οτι είναι ιδιαίτερα πρισμένη και τώρα κοιμάται επάνω στην θερμοφόρα ανάσκελα.Ανυσηχώ όμως.Θα τα καταφέρει?Είναι κάτι αλλο που πρέπει να κάνω?Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κουρασα αλλά φοβαμαι και στεναχωρήθηκα με όσων τελικά δεν αντεξαν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 00:22, 06-04-10:

Θα τα καταφέρεις αρκεί να έχεις υπομονή. Τα 10 μλ είναι μια χαρά. Εξαρτάται από το πόσο μικρό είναι το γατάκι. Αλλά κάλό είναι να πίνει γαλατάκι. Θέλει συχνό τάισμα να το έχεις στα ζεστά με μια θερμοφόρα και μαλακά πανάκια, να του έχεις ένα λούτρινο ζωάκι για παρέα και να του τρίβεις την κοιλίτσα του για κακάκια. Εγώ αν μου έκανε έστω και μία φορά την ημέρα δεν θα ανησυχούσα. Με ένα μαλακό μπαμπακάκι θα τα καταφέρεις. Αν δεις το παραμικρό ύποπτο σύμπτωμα στο γιατρό κατευθείαν. Πολλά είναι τα γατάκια που τα κατάφεραν έστω και μίας ημέρας.
Καλή επιτυχία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 00:23, 06-04-10:

καταρχην μπραβο σου που το μαζεψες..αποτι καταλαβα ειναι πολυ μικρουλι , κ δυστυχως σε τετοια ηλικια δεν τα καταφερνουνε ολα..θελει ταισμα καθε 2-3 ωρες κ ζεστασια..τωρα δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι αλλο, εξαρταται κ απο την θεληση του μικρου..μακαρι να τα καταφερει!

Παράθεση

efaki89

Νεοφερμένος

H efaki89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H efaki89 έγραψε στις 09:25, 06-04-10:

Χτες το βραδυ το ταισα γυρω στις 1130 και του εδωσα τα 10 mL.Ολο το βράδυ κοιμόταν.Δεν έκλαψε για τιποτα.Σηκώθηκα και του έβαλα μονο ζεστη θερμοφορα γιατι δεν ηταν τοσο ζεστη.Τωρα το πρωι παλι που το ταισα του εδωσα γυρω στα 5 ml για να το ξαναταισω σε καμια ωρα με δυο.Αυτο που με ανυσηχει μονο ειναι οτι δεν εχει κανει κακακια του και λεω να παω στο γιατρο μηπως δεν κανω σωστα την κινηση και γιαυτο δεν τα κανει.Πρεπει να ανυσηχω που δεν ξυπναει το βραδυ για φαι?Εχω επισυνάψει και δυο φωτογραφίες του για να το δείτε.Ελπίζω να το έχω κάνει σωστά

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02895.JPG
Εμφανίσεις:  448
Μέγεθος:  1,40 MB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02899.JPG
Εμφανίσεις:  366
Μέγεθος:  1,42 MB  
Παράθεση

melaslog (Γιώργος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη melaslog
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.

O melaslog Θέλω ζυμώματα και κουτουλιές ΑΜΕΣΩΣ!!!!! έγραψε στις 09:53, 06-04-10:

Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι,
Τόσο τον βρηκα και εγώ τον Μπεζέ μου.
Τώρα με το καλό έκλεισε 1 μήνα (περίπου). Τον έχω εγώ 25 μέρες.
Ολα θα πάνε καλά.
Πολλές ευχές.

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 10:21, 06-04-10:

ειναι κουκλακιελπιζω να τα καταφερει..ισως χρειαζεται να το ξυπνας εσυ να τρωει γιατι ειναι πολυ μικρο για να μην τρωει καθολου το βραδυ..θα σου πουν και τα πιο εμπειρα κοριτσια σε αυτο το 8εμα..νομιζω οτι αντι για την κοιλιτσα του μπορεις να τριψεις και το πωπουδακι του..ευχομαι ολα να πανε καλα

Παράθεση

efaki89

Νεοφερμένος

H efaki89 έγραψε στις 11:08, 06-04-10:

Σας ευχαριστώ πολύ.Εύχομαι και εγω να πάνε όλα καλα

Παράθεση

efaki89

Νεοφερμένος

H efaki89 έγραψε στις 13:08, 06-04-10:

Μολις γύρισα απο τον γιατρο γιατι ηθελα να ειμαι σιγουρη οτι ολα πανε καλα.Τελικά το μικρούλι μου είναι πολυ καλά και ο γιατρος μου ειπε να συνεχισω οπως μεχρι τώρα.Βεβαια μου ειπε οτι αυτη η κατασταση μπορει να αλλαξει ξαφνικα λογω του οτι ειναι τοσο μικρο.Ετσι λοιπον θα συνεχισω να ειμαι στο πλευρο του για να το βοηθησω να ζησει και να γινει ενα γερο γατακι.

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 14:33, 06-04-10:

Πολύ χαίρομαι που το μωρούλι είναι καλά! Και είναι τόσο γλυκό το καλό μου... Το βαμβακάκι με το οποίο σκουπίζεις το πωπουδάκι του για να κάνει κακά, φρόντισε να είναι χλιαρό. Μπορείς επίσης να του αλειψεις λίγο λαδάκι με μπατονέτα. Όσο για το φαγητό να του δίνεις να τρώει όσο θέλει και καλύτερα να το ξυπνάς και μια φορά το βράδυ για να φάει, να μην μένει νηστικό πολλές ώρες.
Εύχομαι όλα να συνεχίσουν να πηγαίνουν καλά!

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 15:06, 06-04-10:

Κουκλακι!Θα το κρατησεις?

Παράθεση

efaki89

Νεοφερμένος

H efaki89 έγραψε στις 17:15, 06-04-10:

Μου ειπε ο γιατρος καθε 4 ωρες να το ταιζω οποτε τωρα εχω φτιαξει ενα προγραμμα και δεν θα χανει κανενα γευμα.Πιστευω πως ναι θα το κρατησω.Αν και εχω σκυλο,αν δω οτι συμφιλιωθουν και τα πανε καλα τοτε ναι.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 17:18, 06-04-10:

μπραβο!! πολυ χαιρομαι που επεσε σε σενα το γατακι,αλλιως..θα ηταν νεκρο σιγουρα τωρα πιστευω αφου ειναι μικρο , θα τα παει μια χαρα με το σκυλακι σου!! πολλες ευχες να τα καταφερει!!!!!!!

Παράθεση

efaki89

Νεοφερμένος

H efaki89 έγραψε στις 17:25, 06-04-10:

Ναι και εγώ πιστεύω οτι θα πέθαινε αλλα εφόσον το βρήκα θα κάνω ότι περνάει απο το χέρι μου για να γινει δυνατό και μιας και το μεγαλώνω δεν θέλω να το αποχωριστώ,δένομαι και εύκολα με τα ζώα,οπότε πιστεύω οτι η οικογένεια μας απέκτησε νεο μέλος

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (έχω ''χάσει'' τον αριθμό έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 5,573 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 18:38, 06-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από efaki89
Ναι και εγώ πιστεύω οτι θα πέθαινε αλλα εφόσον το βρήκα θα κάνω ότι περνάει απο το χέρι μου για να γινει δυνατό και μιας και το μεγαλώνω δεν θέλω να το αποχωριστώ,δένομαι και εύκολα με τα ζώα,οπότε πιστεύω οτι η οικογένεια μας απέκτησε νεο μέλος
μπραβο σου για ολα οσα εχεις κανει για το μικρο μεχρι τωρα!! ευχομαι να πανε ολα καλα με τον μαυρο θεο!

Παράθεση

efaki89

Νεοφερμένος

H efaki89 έγραψε στις 01:08, 07-04-10:

Πριν λιγο τάισα το μικρο μ.Είμαι χαρουμενη γιατι έκανε λίγα κακάκια.Ελπίζω πως αύριο θα κάνει και άλλα και περισσότερα και με διαφορετική συσταση γιατι τα σημερινα δεν ήταν σχηματισμένα παρα ένα πηχτο πορτοκαλι υγρο.Ελπιζω να είναι καλο δείγμα αυτο.Τώρα είναι στο κουτί της και ψιλογκρινιαζει γιατι μάλλον θέλει αγκαλιες αλλα την αφήνω να ηρεμίσει ώστε να κοιμηθεί και να ξεκουραστεί.

Παράθεση

efaki89

Νεοφερμένος

H efaki89 έγραψε στις 22:36, 15-04-10:

Γεια σας και πάλι.Έχω καιρό να γράψω λόγω της σχολής μου που ξαναξεκίνησε αλλά ήθελα να σας πώ μερικά καλά νέα.
Λοιπόν η μικρούλα μου,ναι ειναι κοριτσάκι,έχει μεγαλώσει σχεδόν το διπλάσιο αποτι οταν την βρήκα,τα ματάκια της ανοιξαν και έχει αρχίσει να βλέπει γιατι όποτε της μιλάω γυρίζει και με κοιταει και όσων αφορά κακάκια και τσισάκια όλα μια χαρά.Μεγαλώνει το μικράκι μου...
Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις συμβουλές σας και το κουράγιο που μου δώσατε..Μόλις μεγαλώσει και άλλο θα βάλω και αλλες φωτογραφίες να την δείτε.
Καληνυχτα..

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 22:50, 15-04-10:

Καλωσήρθες στο κλαμπ των γατομαμάδων!
Συγχαρητήρια που κατάφερες να μεγαλώσεις την μικρούλα, που της πρόσφερες ένα σπίτι και πολύ αγάπη! Χαίρομαι που είναι καλά και εύχομαι να συνεχίσει να είναι καλά για πολλά πολλά χρόνια! Με τον σκυλάκο τα βρήκαν;

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 23:56, 15-04-10:

Αχ ζηλεύωωωω είναι πολύ τυχερά τα μαυράκια για τα φιλαράκια τους. Εμένα η Νίνα μου μου χάρισε δέκα υπέροχα χρόνια τύχης όσο ήταν μαζί μου

Παράθεση

efaki89

Νεοφερμένος

H efaki89 έγραψε στις 13:31, 17-04-10:

Ευχαριστώ ήμουν και παλαιότερα γατομαμά αλλα δεν περίμενα ποτέ να μου τύχει κάτι τέτοιο.Ο σκλυλος κάθε φορά που την έχω αγκαλιά έρχεται και την μυρίζει και την γλύφει.Εύχομαι και θέλω να πιστευω οτι δεν θα έχουμε προβλημα συμβίωσης..Η πλάκα είναι οτι έχει μαύρο τρίχωμα και φαινεται πως θα εχει ασπρα φρυδια γιατι ψιλοφαινονται κατι ασπρες τριχουλες και εχει και λιγο ασπρο κατω απο τ λαιμουδακι της.

Παράθεση

vi2ka (Βιβή)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη vi2ka
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (και 10 στην αυλή έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,598 μηνύματα.

H vi2ka έγραψε στις 09:01, 21-04-10:

καλημέρα,
εχω κάποιες ερωτήσεις μιας κ δεν έχω μεγαλώσει ποτέ μικρό γατάκι.
1. πόσα ml πρέπει να πίνει καθημερινά ένα γατάκι?υπολογίζεται κ το νερό στην ποσότητα του γαλατος?
2.πόσων ημερων ειναι ενα γατάκι που έχει ανοιξει τα ματια του κ μπορεί κ δαγκώνει?
3.πάει στην άμμο,την πειράζει,γκρινιάζει αλλά δεν κάνει τίποτα.Πως μπορω να το βοηθήσω να ενεργηθει
4.απο χθες το βραδυ μεχρι σήμερα έχει φάει 3 δόσεις των 20ml(10ml σκονη +10ml νερό)είναι πολυ?

Παράθεση

vi2ka (Βιβή)

Διακεκριμένο μέλος

H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (και 10 στην αυλή έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,598 μηνύματα.

H vi2ka έγραψε στις 09:50, 21-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από vi2ka
καλημέρα,
1. πόσα ml πρέπει να πίνει καθημερινά ένα γατάκι?υπολογίζεται κ το νερό στην ποσότητα του γαλατος?
2.πόσων ημερων ειναι ενα γατάκι που έχει ανοιξει τα ματια του κ μπορεί κ δαγκώνει?
3.πάει στην άμμο,την πειράζει,γκρινιάζει αλλά δεν κάνει τίποτα.Πως μπορω να το βοηθήσω να ενεργηθει
4.απο χθες το βραδυ μεχρι σήμερα έχει φάει 3 δόσεις των 20ml(10ml σκονη +10ml νερό)είναι πολυ?
καποιος που να ξέρει??

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 11:26, 21-04-10:

Η ποσότητα που πρέπει να τρώει έχει να κάνει με την ηλικία του. Δεν ξέρω ποια ακριβώς είναι, αλλά η συσκευασία του γάλακτος την γράφει σίγουρα επάνω. Στη δοσολογία θα γράφει και αν αναφέρεται σε ποσότητα αδιάλυτης σκόνης ή διαλυμένου γάλακτος. (Λογικά, αν το δίνει σε ml θα εννοεί το διαλυμένο γάλα, μια που τα ml είναι μονάδα μέτρησης υγρών).
Τα ματάκια τους τα ανοίγουν περίπου στη βδομάδα, άρα θα 'ναι πάνω από 7 ημερών.
Για να ενεργηθεί, το βάζεις ανάσκελα αφού έχει φάει και μ' ένα βρεγμένο μπαμπάκι ή χαρτομάντηλο του κάνεις μασάζ στην κοιλιά και τον πωπό, μιμούμενη το γλύψιμο που θα έκανε η μαμά του.
Καλό κουράγιο και καλή επιτυχία

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

H CoffeeBlack έγραψε στις 15:55, 21-04-10:

Όταν λέμε ποσότητα γάλατος, εννοούμε τα ml του τελικού γάλατος, αφότου δηλαδή διαλύσεις την σκόνη στο νερό. Ένα γατάκι ανάλογα με την ηλικία του μπορεί να πίνει από 3-10 ml ανα 2-3 ώρες.
Δεν ξέρω πόσο μικρό είναι το γατάκι, αλλά θα ήταν καλύτερα να το ταίζεις πιο πολλές φορές μέσα στην μέρα, και μπορεί να πίνει όσο θέλει.

Παράθεση

marleb

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marleb
H marleb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H marleb έγραψε στις 16:12, 21-04-10:

καλημέρα,
καταρχάς, μπράβο που το μεγαλώνεις.

1. η ποσοτητα εξαρταται απο την ηλικία. Μονο ο γιατρος μπορει να σου πει πόσο( εστω και στο περιπου) ειναι.
2. 20-30 ημερών, εχει ανοιξει ματια, αν ειναι και μεγαλυτερο σιγουρο θα εχουν δυναμωσει και τα δοντακια του.
3. Επειδη δεν εχει εκπαιδευθει απο τη μαμα του, πρεπει να το κανεις εσύ. Αρχικά, δες ποτε περιπου ενεργειται. Σε εκεινο το χρονικο διαστημα βαλτο στην άμμο, παρε το ποδαρακι του και μαθε του να σκάβει και για να τα κανει αλλα και για να τα καλυψει μετα.
4. Προειπα, πως η ποσοτητα εξαρταται απο την ηλικία του. Εαν ακομα δεν γνωριζεις ισως ειναι καλυτερα να δινεις λιγοτερο αλλα σε περισσοτερες δόσεις. Προσεξε να μη γεμιζει- στρογγυλευει, το στομαχακι του. Δηλ. οταν αρχιζει να στρογγυλευει σταματα να το ταιζεις για να μη "σκάσει".

Ευχομαι το καλυτερο.

Παράθεση

efaki89

Νεοφερμένος

H efaki89 έγραψε στις 18:42, 21-04-10:

καλημέρα,
Γεια σου...
1.Για το ποσα ml θα πιει ένα γατάκι κατάλαβα με το δικό μου οτι θα το καθορίσει εκείνο.Εαν πινάει πολύ θα φάει πολύ και αν όχι λίγο.Είχα ρωτήσει και τον κτηνίατρο γιατί απο την αρχή επινε πολυ και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό και οτι απλά έχει πολύ όρεξη.Όσο για νερό εγώ δεν του έδωσα έξτρα.Ότι υπήρχε μέσα στο γάλα που είχα διαλύσει δηλαδή την σκόνη.
2.Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη πρέπει να είναι λογικα 15-20 ημερών.Το δικό μου τώρα έχει τελείως ανοιχτά μάτια και όταν το χαιδεύω παίζει δαγκώνοντας με και θέλω να πάω παλι στον κτηνίατρο να σιγουρευτώ πόσο είναι για να δω και πότε πρέπει να απογαλακτιστεί.
3.Δεν έχω φτασει σ αυτό το στάδιο.Όταν του κάνεις μασαζ στην κοιλίτσα και μετα του πλενεις το πωπουδάκι με βαμβάκι υγρό τα κάνει?
4.Το νερό που αναφέρεις είναι έξτρα?Το ταίζεις με μπιμπερό και το γάλα και το νερό?Αν κρίνω απο το δικό μου δεν είναι πολύ.Και μένα τοσο τρώει περίπου.Αντε απο τις τρεις φορές που θα του δώσω να πιει 15 αντι για 20 επειδη νιωθει χορτατο απο τα προηγουμενα 20 ml που έχει πιει.

Παράθεση

vi2ka (Βιβή)

Διακεκριμένο μέλος

H vi2ka έγραψε στις 18:52, 21-04-10:

Μέχρι στιγμής έχουμε ακολουθήσει όλα τα απαραίτητα βήματα για το τάισμα κ την αφόδευση.Τρώει λιγότερη ποσότητα αλλά πιο συχνά γεύματα,πήγε 2 φορές στην άμμο αλλά έκανε μόνο τσίσα και γενικότερα είναι αρκετά ζωηρό.Νερό εκτως αυτού που ανακατεύω με τη σκόνη δε του έχω δώσει ακόμη.Σταδιακά θα αρχίσει να τρωει κροκετούλες μουλιασμένες μιας κ φαίνεται να έχει βγάλει 2 δοντάκια.Την πρώτη φορά που θα κάνει κακάκια θα είναι σχηματισμένα?τι χρώμα πρέπει να έχουν?

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:35, 21-04-10:

Λογικά θα είναι διάρροια... και μάλλον έχει και παράσιτα.
Αν δεν κάνει σύντομα μπορεί να έχει δυσκοίλια και να θέλει τρίψιμο στην περιοχή...

Παράθεση

efaki89

Νεοφερμένος

H efaki89 έγραψε στις 21:54, 22-04-10:

Γενικα σαν μωρο τι κακα σου εκανε?Εμένα ήταν σχηματισμενα και πιστευω οτι λογω του οτι εχει τοσο καιρο να κανει πολύ πιθα
νόν να εχει δυσκοιλιοτητα και να τα βγαλει σκληρα.Αμα συνεχισει να μην σου κανει δοκιμασε να του κανεις κλισμα.Πηγαινε στο φαρμακειο και ζητα ''zarbis'' ειναι κλισμα για μωρα παιδια αλλα επειδη ειχε και εμενα προβλημα καποια στιγμη και δεν εκανε και ειχε πριστει η κοιλιτσα του ρωτησα τον κτηνιατρο και μου εδωσε αυτα.Θέλει ομως λιγο οχι όλο το κλισμα περιπου το μισο και μετα τριψε την κοιλιτσα του και αρχισε να του πλενεις το πωπουδακι του με βαμβακι με ζεστο νερο πιστευω θα το βοηθησει.

Παράθεση

efaki89

Νεοφερμένος

H efaki89 έγραψε στις 22:11, 10-05-10:

Περασε καιρός που έχω να γράψω αλλά επιτέλους βρήκα το χρόνο να ποστάρω καποιες φωτογραφίες απο την μικρή μου για να δειτε που μεγαλωσε και το όνομα αυτης Lucky(τυχερουλα)

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  02052010158.jpg
Εμφανίσεις:  321
Μέγεθος:  1,06 MB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  02052010160.jpg
Εμφανίσεις:  531
Μέγεθος:  616,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  02052010161.jpg
Εμφανίσεις:  287
Μέγεθος:  550,5 KB  

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 22:23, 10-05-10:

ενα κουκλακι!!!!!!!! ποσο μεγαλωσε!!!!! να το χαιρεσαι!!!!!!

Παράθεση

efaki89

Νεοφερμένος

H efaki89 έγραψε στις 22:27, 10-05-10:

Να σαι καλα ευχαριστω πολυ..Είναι πράγματι απίστευτο το πόσο γρήγορα μεγάλωσε.

Παράθεση

Lykaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lykaki
H Lykaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H Lykaki έγραψε στις 22:42, 10-05-10:

Να το χαίρεσαι, είναι φατσόνι. Έχει ένα υφάκι αθώο και χαμένο πολύ γλυκό. Χαίρομαι πολύ που τα πάει καλά με τον σκύλο, μου δίνει ελπίδες για τα δικά μου με τους δικούς μου σκύλους. Μπράβο σου που το κράτησες.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:58, 10-05-10:

Πω πω ειναι πραγματικα μια κουκλα!Να τη χαιρεσαι!

Παράθεση

efaki89

Νεοφερμένος

H efaki89 έγραψε στις 23:05, 10-05-10:

Δεν υπήρχε περίπτωση να μην το κρατήσω εφόσον είδα οτι το σκυλι την έγλυφε απο όταν ήταν μωρο παρότι ζήλευε είπα οτι θα μείνει.Και οι δικοί μου δεν είχαν πρόβλημα.Είχαμε γατα πριν το σκύλο η οποία έζησε ένα χρόνο μαζί με το σκύλο όταν τον βρήκα(αδεσποτακι και η γάτα και ο σκύλος).Αλλα η γάτα ειχε φτάσει πλέον 17 χρονών και απεβίωσε και έμεινε ο σκύλος.Η μαύρη μπαλίτσα δεξιά στην πρώτη φωτο είναι η μικρή.Στην δεύτερη φαινεται πιο καθαρά.

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  DSC00010.JPG
Εμφανίσεις:  268
Μέγεθος:  615,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P080510_14.07.jpg
Εμφανίσεις:  254
Μέγεθος:  1,39 MB  
Παράθεση

Lykaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lykaki
H Lykaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H Lykaki έγραψε στις 15:20, 12-05-10:

Υπέροχη σκηνή. Καρδιοζεσταστική, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Είμαστε όλοι μια υπέροχη οικογένεια, και έτσι.
Είσαι πολύ τυχερή. Φαίνονται πολύ γλυκά μαζί.

Παράθεση

jolinara87 (Κατερινα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jolinara87
H Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (αμέτρητα "αναλώσιμα γατάκια" έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H jolinara87 έγραψε στις 10:53, 01-05-13:

Γεια σας,μεγαλωνω δυο γατακια 7 ημερων που η μαμα τους τα εγκατελειψε(Θηλασανε τισ πρωτες τρεις μερες).Το ενα εχει πρησμενη κοιλιτσα απο χθες(υπεθεσα πως ισως το παραταιζω) και ειναι πιο γκρινιαρικο.Για τα τσισα τους κανω το μασαζ οπως εχετε γραψει και σε αλλο αρθρο ομως σημερα μου εκαναν και τα δυο κακακια αρκετα σχηματισμενα,και αυτο που εχει την πρησμενη κοιλιτσα εκλαιγε εκλαιγε ενω το χα ταισει μεχρι που ειδα οτι εκανε κακα(γι αυτο μαλλον η γκρινια)ΣΕ αυτη την περιπτωση πως τα βοηθαω να ενεργηθουν πιο ευκολα γιατι βλεπω οτι ζοριζονται.Η κοιλιτσα οφειλοταν σε αυτο?Δεν ηξερα οτι κανουν σχηματισμενα κακακια σε αυτη την ηληκια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 12:35, 01-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από jolinara87
Γεια σας,μεγαλωνω δυο γατακια 7 ημερων που η μαμα τους τα εγκατελειψε(Θηλασανε τισ πρωτες τρεις μερες).Το ενα εχει πρησμενη κοιλιτσα απο χθες(υπεθεσα πως ισως το παραταιζω) και ειναι πιο γκρινιαρικο.Για τα τσισα τους κανω το μασαζ οπως εχετε γραψει και σε αλλο αρθρο ομως σημερα μου εκαναν και τα δυο κακακια αρκετα σχηματισμενα,και αυτο που εχει την πρησμενη κοιλιτσα εκλαιγε εκλαιγε ενω το χα ταισει μεχρι που ειδα οτι εκανε κακα(γι αυτο μαλλον η γκρινια)ΣΕ αυτη την περιπτωση πως τα βοηθαω να ενεργηθουν πιο ευκολα γιατι βλεπω οτι ζοριζονται.Η κοιλιτσα οφειλοταν σε αυτο?Δεν ηξερα οτι κανουν σχηματισμενα κακακια σε αυτη την ηληκια.
αφου και κακα κανουν και σχηματισμενα ειναι ολα καλα ειναι. ναι συνηθισμενο ειναι να γκρινιαζουν ειδικα αν ειναι δυσκοιλια πχ λογω αλλαγης γαλακτος. κανεις απαλο μασαζ στην κοιλιτσα και μετα τα τσισα κανεις και λιγο στη βαση της ουρας και στα κωλαρακια. λιγο λαδακι στον πωπο βοηθαει. αν εχουν να ενεργηθουν πολλες μερες duphalac 0,1 ml.

η κοιλιτσα μπορει να σημαινει ενδοπαρασιτα ή απλα οτι τρωνε καλα και να μην ειναι και τιποτα. απ τη στιγμη που ενεργουνται κανονικα για αυτο μην ανησυχεις. ενδοπαρασιτωση δε γινεται σε αυτη την ηλικια μονο αν ειναι μεγαλη αναγκη μπορεις να ρωτησεις κτηνιατρο γιαυτο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

efaki89

Νεοφερμένος

H efaki89 έγραψε στις 15:03, 01-05-13:

Οπως είπε και η Αννα η κοιλιά μπορει να οφείλεται στο οτι τρώνε καλά αλλά αμα γκρινιάζει θεωρώ οτι είναι κυρίως θέμα του οτι δεν έχει ενεργηθεί.Να κοιτάς κάθε μέρα να κάνουν κακάκια και τσίσα.Εμένα όταν καποτε μου είχε πάθει δυσκοιλιοτητα και δν μπορουσε με τιποτα να κανει της ειχα βαλει απο τα μωρουδιακα κλισματα που λέγονται Zarbis..Μια με δυο σταγονιτσες ειναι αρκετη για να το βοηθησει να ενεργηθει και να ανακουφιστει...Μετα θα ειναι μια χαρα παλι...μια φορα μου χρειαστηκε μόνο.

Παράθεση

jolinara87 (Κατερινα)

Νεοφερμένος

H Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (αμέτρητα "αναλώσιμα γατάκια" έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H jolinara87 έγραψε στις 22:32, 01-05-13:

Βρε παιδια το μαυρουλι μου παραγκρινιαζει..Συν το οτι ενω μετα το ταισμα με το μασαζ κατουρανε,οταν παωνα τα ξαναταισω(μετα απο 3 ωρες) ειναι λερωμενα!βρεγμενα απο τα τσισα μαλλον,και τωρα τα βρηκα και ψιλοπασαλειμενα με κακακια(ανεπαισθητα βεβαια)Πως να τα καθαρισω;;;Βρεγμενο πανι με σκετο νερακι φτανει;Φοβαμαι καθε ωρα που περναει μην γινει κατι και πεθανουν τελικα....Μηπως ειμαι υπερβολικη;Σαν μανα νιωθω.....Κακακια καθε ποτε ειναι φυσιολογικο να κανουν;

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 23:13, 01-05-13:

φυσιολογικο ειναι να τα βρισκεις βρεγμενα- γιαυτο καλο ειναι να εχεις υποσεντονο απο κατω. κατουρανε και μονα τους λιγο. κακα το ιδανικο καθε μερα αλλα μεχρι και 3 μερες να μην κανουν ειδικα στην αρχη λογω αλλαγης γαλακτος ειναι οκ. κανε ο,τι καλυτερο μπορεις ως προς τη φροντιδα τους, απο εκει και περα δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο. δυστυχως χωρις τη μαμα τους δεν επιβιωνουν ολα.

μονο καθαρισμα με βρεγμενο πανι/πετσετα/χαρτι μπορει να γινει σε αυτην την ηλικια.

Παράθεση

jolinara87 (Κατερινα)

Νεοφερμένος

H jolinara87 έγραψε στις 15:24, 02-05-13:

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες!Τωρα πηρα μπιμπερο(πριν τα ταιζα με συριγγα) και πινουν περισσοτερο και ειναι κ πιο ηρεμα!Θελω να πιστευω θα τα καταφερουμε!Θα προσπαθησω να ανεβασω και φωτογραφιες.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jolinara87 (Κατερινα)

Νεοφερμένος

H jolinara87 έγραψε στις 08:53, 03-05-13:

Δυστυχως σημερα τα ξημερωματα βρηκα το ενα πεθαμενο δεν ξερω γιατι..Και βασικα ηταν αυτο που δεν με ανυσηχουσε..Το πιο μεγαλοσωμο,ποου ετρωγε πολυ,ηταν ζωηρο,δεν γκρινιαζε παρα μονο οταν το ξεσηκωνα...Το ταισα το βραδυ κι ηταν μια χαρα κανενα σημαδι..Τα ξημερωματα που πηγα να το ξαναταισω το βρηκα νεκρο..Γιατι βρε παιδια;Τι συνεβη?Και τωρα εμεινε το αλλο ολομοναχο μεσα στην κουτα κ γκρινιαζει...

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 13:03, 03-05-13:

λυπαμαι πολυ αν τα φροντισες σωστα, εκανες ο,τι μπορουσες. δυστυχως χωρις μαμα δεν επιβιωνουν ολα. οταν ρωτουσα τις προαλλες την κτηνιατρο μου λεπτομερειες για τη φροντιδα των δικων μου μωρων μου ειπε οτι επειδη και εκεινη εχει ασχοληθει με μεγαλωμα αρκετες φορες συνηθως οσα ειναι να ζησουν, ζουν. φυσικα απ τη στιγμη που κανει και αυτος που τα φροντιζει ο,τι μπορει.

Παράθεση

jolinara87 (Κατερινα)

Νεοφερμένος

H jolinara87 έγραψε στις 13:41, 04-05-13:

Χθες το βραδυ εφυγε και το αλλο...Με διαφορα ωρων απο το αλλο.Τελικα απο οτι καταλαβα ειχαν παρει μικροβιο απο τη μαμα τους.η οποια ειχε αρρωστησει οταν λιγο πριν γεννησει,και μετα τη γεννα δε μπορουσε να αναπνευσει καλα.Στις 4 μερες πανω εξαφανιστηκε,και τα γατακια παρουσιασαν εκει που ηταν μια χαρα,κι αυτα την ιδια δυσπνοια,σαν να μη μπορουσαν να αναπνευσουν κ μεσα σε 1 ωρα το ψυχουλακι μου εφυγε..Προσπαθησα να τους παρεχω την καλυτερη φροντιδα..Ειναι τοσο ψυχοφθορο, να κουραζεσαι,να βαζεις στην ακρη τη ζωη σου για να καταφερεις να τους δωσεις ζωη,να ειναι η μονη εγνοια σου και στο τελος να μην τα καταφερνεις...Ενταξει,το ξερω θα περασει κι αυτο,μονο που ειμαι λιγο επηρρεασμενη σημερα..

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 17:22, 04-05-13:

Κατερίνα, λυπάμαι πολύ... Είναι κι αυτό μες στη ζωή, ίσως αύριο μεγαλώσεις γατάκια που θα γίνουν γάταροι κανονικοί! Μην χάνεις τις ελπίδες σου. Είναι πολύτιμο αυτό που κάνεις για αυτές τις ψυχούλες. Να είσαι καλά και καλή Ανάσταση.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jolinara87 (Κατερινα)

Νεοφερμένος

H jolinara87 έγραψε στις 20:56, 04-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Κατερίνα, λυπάμαι πολύ... Είναι κι αυτό μες στη ζωή, ίσως αύριο μεγαλώσεις γατάκια που θα γίνουν γάταροι κανονικοί! Μην χάνεις τις ελπίδες σου. Είναι πολύτιμο αυτό που κάνεις για αυτές τις ψυχούλες. Να είσαι καλά και καλή Ανάσταση.
Σ ευχαριστω πολυ!Ειμαι σιγουρη οτι οσο υπαρχουν ανθρωποι,θα υπαρχουν και ορφανα..οποτε..καπου παραπερα θα μου ξαναδωθει η ευκαιρια!Να στε ολοι καλα και καλη ανασταση!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Maraki.gr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maraki.gr
H Maraki.gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Maraki.gr My cat My world♥ έγραψε στις 15:12, 22-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από efaki89
Γεια σας,θα ήθελα να σας πω και την δική μου ιστορία αν και διάβασα παρόμοια θέματα μεσα στο site,μονο και μονο για να μου δωσετε κουραγιο..
Λοιπον η ιστορία μου ξεκινάει απο χτες το απόγευμα.Καθώς λοιπόν έβγαλα τον σκύλο μου για βόλτα στο πάρκο άκουσα ενα παραπονιάρικο ΄νιαου΄.Γυρνάω προς την κατεύθυνση του ήχου και βλέπω ένα μικρό μαύρο γατάκι ολομόναχο κάτω απο ενα δέντρο.Κοίταξα εκεί κοντά αν υπήρχαν άλλα ή η μάνα αλλά τίποτα και έτσι το μάζεψα..Χτές λοιπόν το έβαλα μέσα σ ένα χαρτόκουτο με μαλακά πανιά και μια θερμοφόρα ένα λουτρινο να μην νιώθει μοναξιά και ένα ρολόι και ολο το χαρτόκουτο το κάλυψα με πανί για να μην χάνει την ζέστη.Λόγω των ημερών και της απειρίας μου στο μεγάλωμα τόσο μικρού γατιού του έδωσα λίγο ζεσταμένο φρέσκο γάλα αρεωμένο με λίγο νερό με μια σύρριγγα.Ήπιε λίγο και ύστερα του χάιδεψα χαμηλά τν περιοχή του και έκανε τσισάκια.Η νύχτα κύλησε πολύ ήρεμα χωρίς κλάμματα και γενικότερα δν κλαίει.Μου έκανε μάλιστα εντύπωση οτι παρότι δεν το είχα ταίσει για κανα 3ωρο απο το τελευταίο γεύμα δεν έκλαψε μέσα στην νύχτα παρόλλα αυτα ήμουν ξύπνια μέχρι το ξημέρωμα και το ξανατάισα.Να σημειώσω οτι δεν έχει ομφάλιο και οτι τα μάτια του είναι κλειστα.Σήμερα ήμουν τυχερή και μου φέρανε μπιμπερό και ειδικό γάλα και ήπιε 10 ml τώρα το βράδυ(πολυ νομιζω απο οσα διαβασα)και ξαναέκανε τσισακια.Κακάκια τπτ ακόμα.Η κοιλιτσα τώρα δν μπορω να πω οτι είναι ιδιαίτερα πρισμένη και τώρα κοιμάται επάνω στην θερμοφόρα ανάσκελα.Ανυσηχώ όμως.Θα τα καταφέρει?Είναι κάτι αλλο που πρέπει να κάνω?Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κουρασα αλλά φοβαμαι και στεναχωρήθηκα με όσων τελικά δεν αντεξαν.
Άμα συνεχίσεις έτσι σίγουρα θα τα καταφέρει!! Αρκεί να είναι στα ζεστά να κάνει την ανάγκη του να μάθει να περπατάει και να τρώει όσο πρέπει! Καλή τύχη λοιπόν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Morgaine

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Morgaine
H Morgaine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Morgaine έγραψε στις 11:19, 03-08-16:

Να σας πω κι εγω τον πονο μου.. βρηκα ενα γατι λογικα ημερων, εχει ακομα τον ομφαλιο λωρο :/ και ειναι πραγματικα αγχωτικο αυτο το πραμα γιατι δε μπορω να το ταισω καλα ουτε με ενα μπιμπερο που του αγορασα επειδη εχει πολυ σκληρη και μεγαλη κεφαλη. Με συριγγα δε το δοκιμασα γιατι φοβαμαι μη πνιγει :/

Αξιζει να ψαξω για καλυτερο μπιμπερο;; Ξερετε αν κυκλοφορουν στην αγορα μαλακα και μικρα μπιμπερο;;

Πανικος :/

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:40, 03-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Morgaine
Να σας πω κι εγω τον πονο μου.. βρηκα ενα γατι λογικα ημερων, εχει ακομα τον ομφαλιο λωρο :/ και ειναι πραγματικα αγχωτικο αυτο το πραμα γιατι δε μπορω να το ταισω καλα ουτε με ενα μπιμπερο που του αγορασα επειδη εχει πολυ σκληρη και μεγαλη κεφαλη. Με συριγγα δε το δοκιμασα γιατι φοβαμαι μη πνιγει :/

Αξιζει να ψαξω για καλυτερο μπιμπερο;; Ξερετε αν κυκλοφορουν στην αγορα μαλακα και μικρα μπιμπερο;;

Πανικος :/
Καλησπέρα Morgaine και τα πολλά μου μπράβο που δεν αδιαφόρησες και πήρες το μωράκι να το φροντίσεις.
Πρώτα να σε ρωτήσω αν πήρες ειδικό μπιμπερώ για γατούλες; Αν όχι ίσως και να φταίει αυτό αν και δεν το νομίζω. ΄Οταν είχα μωρό την πρώτη μου γατούλα και δεν είχα ακόμα ιδέα για το πως μεγαλώνουμε μωρά γατάκια, αγόρασα από φαρμακείο ένα πλαστικό μπιμπερώ για ανθρώπινα μωρά. Το μόνο πρόβλημα που είχε είναι πως ήταν μικρή η τρύπα του και δεν μπορούσε να πιεί το μωράκι μου, το διόρθωσε όμως ο άντρας μου και πήγαν όλα μια χαρά από εκεί και πέρα.
΄Ισως πάλι να είναι λίγο δύσκολο το μωρό, οπότε προσπάθησε να το πιέσεις να πιεί γαλατάκι χωρίς όμως να του τραυματίσεις το στοματάκι του.
Την σύριγγα από την μέχρι τώρα εμπειρία μου, η οποία ομολογουμένως είναι αρκετά μεγάλη, δεν θα την συνιστούσα γιατί υπάρχει κίνδυνος για το μωρό αλλά και θα σε παιδέψει κι εσένα μέχρι να φάει την ποσότητα που πρέπει.
Αν μπορείς γράψε περισσότερες πληροφορίες και θα σε βοηθήσουμε όλοι όσο μπορούμε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Morgaine

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Morgaine
H Morgaine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Morgaine έγραψε στις 09:40, 04-08-16:

Τελικα σταθηκαμε πολυ τυχεροι χτες ^^ καθως το πηγαινα στον κτηνιατρο να μου πει αν ειναι ολα καλα, μας ακουσε μια γατομαμα και μας υοθετησε οποτε αν ολα πανε καλα θα το ξαναπαρω μετα απο 1-2 βδομαδες πισω και τοτε ελπιζω να ειναι πιο ευκολα τα πραγματα. Ευχαριστω πολυ ομως για τη γρηγορη απαντηση ^^

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους