Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,062 εγγεγραμμένα μέλη και 718,627 μηνύματα σε 22,686 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 457 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

2 μηνών και ακόμα θηλάζει

Vampi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vampi
H Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (ασ'το καλύτερα =p έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Vampi έγραψε στις 19:31, 28-08-12:

Ό, τι λέει ο τίτλος. Ένα γατάκι μου (έχει και πρόβλημα στα μάτια, αν υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται κι αυτό) είναι 2 μήνών περίπου και ακόμα θηλάζει μόνο, δεν τρώει τίποτα. Όταν το βάλαμε να γλύψει ζουμί έκλαιγε και ήθελε να θηλάσει.
Είναι φυσιολογικό αυτό; Φοβάμαι μην πάθει τίποτα γιατί δεν λαμβάνει τα συστατικά που πρέπει. Τη μάνα του την ταίζω καλά για να τρώει κι εκείνο αλλά πρέπει να φάει και μόνο του. Τι να κάνω μπας και?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Natalia Secret

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 20:51, 28-08-12:

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας! Και εγώ είχα παρόμοιες καταστάσεις... Απλά πιστεύω ότι κάθε γατάκι θέλει τον χρόνο του. Αν πάει 3 μηνών και ακόμη δεν τρώει... τότε το καλύτερο θα ήταν να συμβουλευτείς έναν κτηνίατρο.

Αν έχει πρόβλημα στο μάτι, προσπάθησε να το καθαρίσεις με βαμβάκι, το οποίο προηγουμένως θα το έχεις "ποτίσει" με λίγο χλιαρό χαμομήλι. ^_^

Ελπίζω να βοήθησα!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,514 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:27, 30-08-12:

Σαφέστατα και πρέπει να αρχίσει να τρωει κανονική τροφη.Ηδη απο την 3η,4η εβδομαδα πρέπει να αρχίζουν να τρώνε.Ξεκινήστε με υγρή τροφή,ή στην ανάγκη με ξηρή τροφή μουλιασμένη σε γάλα,αν και αυτό δεν είναι και πολύ σωστό,καθότι οταν βρέχεται η ξηρή τροφή,δημιουργεί μικροοργανισμους.Παντως θα πρεπει να το προσπαθήσετε λιγο να αρχισει να τρωει κανονικα.
Τριων μηνων ειναι πάρα πολυς χρονος για να πίνει μόνο γάλα.

Παράθεση

Natalia Secret

Νεοφερμένος

H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 21:31, 30-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Σαφέστατα και πρέπει να αρχίσει να τρωει κανονική τροφη.Ηδη απο την 3η,4η εβδομαδα πρέπει να αρχίζουν να τρώνε.Ξεκινήστε με υγρή τροφή,ή στην ανάγκη με ξηρή τροφή μουλιασμένη σε γάλα,αν και αυτό δεν είναι και πολύ σωστό,καθότι οταν βρέχεται η ξηρή τροφή,δημιουργεί μικροοργανισμους.Παντως θα πρεπει να το προσπαθήσετε λιγο να αρχισει να τρωει κανονικα.
Τριων μηνων ειναι πάρα πολυς χρονος για να πίνει μόνο γάλα.

Εγώ πάλι εξακολουθώ να πιστεύω αυτό που είπα παραπάνω. Και για να γίνω ακόμα πιο αξιόπιστη ξέρω πολύ καλά τις γάτες αφού έχω από τότε που ήμουν 5 χρονών...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,514 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:45, 30-08-12:

http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=24725
Την Τρίτη εβδομάδα πρέπει να ξεκινήσουν να τρώνε τροφή για γατάκια 3 φορές την ημέρα και να συνεχιστεί το τάισμα με το μπιμπερό. Την τέταρτη εβδομάδα θα πρέπει να ταΐζονται 4-6 φορές την ημέρα με μπιμπερό και 4-5 φορές την ημέρα με γατοτροφή. Το μέσο τάισμα την νύχτα μπορεί να μειώνεται και στην πορεία να σταματήσει εφόσον τρώνε αρκετή γατοτροφή. Μπορούν να περάσουν σε διατροφή μόνο με γατοτροφή όταν θα είναι περίπου 7 εβδομάδων. Ο υποσιτισμός δεν είναι κάτι σπάνιο στα ορφανά γατάκια. Μιλήστε με τον κτηνίατρό σας για θέματα που αφορούν την δίαιτά τους.
Καλα,δεν θα κανουμε διαγωνισμο πιοος ξερει καλυτερα τι.Να βοηθησουμε προσπαθουμε..Και εγω τα δικα μου τα μεγαλωσα μονη μου,απο 2 εβδομαδων περιπου.Σημασια εχει οτι εφοσον το γατακι εχει βγαλει δοντακια,σημαινει οτι ΠΡΕΠΕΙ πλεον να φαει και αλλη τροφη για να μεγαλωσει σωστα.Η φυση η ιδια μας δειχνει πότε πρεπει να αρχισει να τρωει και κανονικη τροφη εκτος απο γαλα..Με το γαλα πλεον δεν παιρνει ολα τα απαραιτητα συστατικα που χρειαζεται.Εκτος και αν η μανα του,του δινει και κυνηγι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Natalia Secret

Νεοφερμένος

H Natalia Secret έγραψε στις 23:33, 30-08-12:

http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=24725
Καλα,δεν θα κανουμε διαγωνισμο πιοος ξερει καλυτερα τι.Να βοηθησουμε προσπαθουμε..Και εγω τα δικα μου τα μεγαλωσα μονη μου,απο 2 εβδομαδων περιπου.Σημασια εχει οτι εφοσον το γατακι εχει βγαλει δοντακια,σημαινει οτι ΠΡΕΠΕΙ πλεον να φαει και αλλη τροφη για να μεγαλωσει σωστα.Η φυση η ιδια μας δειχνει πότε πρεπει να αρχισει να τρωει και κανονικη τροφη εκτος απο γαλα..Με το γαλα πλεον δεν παιρνει ολα τα απαραιτητα συστατικα που χρειαζεται.Εκτος και αν η μανα του,του δινει και κυνηγι.

Όχι ρε συ, σε καμία περίπτωση δε γίνεται εδώ διαγωνισμός (τουλάχιστον από την μεριά μου) απλά.. τα γατάκια όπως είναι γνωστό θηλάζουν -κανονικά- για 2 μήνες. Όμως υπάρχουν περιπτώσεις που θηλάζουν και περισσότερο. Δε λέω ότι είναι σωστό ή κάτι τέτοιο! Πολλές φορές η ίδια η μάνα τα διώχνει έτσι ώστε να τα βοηθήσει να καταναλώσουν και στερεή τροφή...
Πάντως, στα δικά μου συνέβη 2-3 φορές και όμως δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα, αφού όταν έγιναν 2,5 μηνών έτρωγαν κανονικά.

Και κάτι ακόμα. Νομίζω ότι δεν είναι δυνατόν τα γατάκια να καταφέρουν να φάνε στερεή τροφή από 3 εβδομάδων!! Εκείνη την περίοδο έχουν ανοίξει τα ματάκια τους και κάνουν σιγά-σιγά τα πρώτα βήματά τους...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:13, 31-08-12:

Και ομως τρωνε απο 3 εβδομαδες.Αλλα αντε να σου βαλω απο 4.Εδω μιλαμε για 8 εβδομαδων,εφοσον μιλαει για γατακι 2 μηνων.
Σημασια εχει αν η γατα ειναι εκτος σπιτιου και το γατακι,οποτε και μπορει να τους φερνει κυνηγι,ή μεσα στο σπιτι.Αν ειναι μεσα στο σπιτι,σαφεστατα δεν φερνει κυνηγι,αρα πρεπει οπωσδηποτε να ξεκινησουν στερεα τροφη.
ΥΓ.Τα γατακια ανοιγουν τα ματια τους περιπου στις 10 μερες.

Παράθεση

Natalia Secret

Νεοφερμένος

H Natalia Secret έγραψε στις 07:35, 31-08-12:

Και ομως τρωνε απο 3 εβδομαδες.Αλλα αντε να σου βαλω απο 4.Εδω μιλαμε για 8 εβδομαδων,εφοσον μιλαει για γατακι 2 μηνων.
Σημασια εχει αν η γατα ειναι εκτος σπιτιου και το γατακι,οποτε και μπορει να τους φερνει κυνηγι,ή μεσα στο σπιτι.Αν ειναι μεσα στο σπιτι,σαφεστατα δεν φερνει κυνηγι,αρα πρεπει οπωσδηποτε να ξεκινησουν στερεα τροφη.
ΥΓ.Τα γατακια ανοιγουν τα ματια τους περιπου στις 10 μερες.

Το ξέρω αυτό για τις 10 μέρες... Αλλά εξακολουθώ να πιστεύω πως 3 εβδομάδες γατάκι να τρώει στερεά τροφή είναι.. κάπως περίεργο... Τέσπα, δεν είμαι ειδική σ'αυτά, οπότε δεν επιμένω ιδιαίτερα. Απλά παρέθεσα την άποψή μου...

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 11:43, 02-09-12:

Ίσως και σε αυτό το θέμα βρεις κάποιες καλές συμβουλές: Απογαλακτιστήκαμε! Και τώρα τι τρώμε;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους