Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,604 εγγεγραμμένα μέλη και 718,184 μηνύματα σε 22,541 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 209 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Λεχώνα δείχνει ''ανασφαλής'' με τη φωλιά της

Digital Dazzle

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Digital Dazzle
H Digital Dazzle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3-4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Digital Dazzle έγραψε στις 08:26, 08-06-07:

Βρε παδια..σημερα το πρωι τη Λιλιαν κατι την επιασε.Πηρε ενα-ενα τα μικρα της στο στομα και εφυγε απο την κουζινα οπου ειναι το καλαθακι της με τα μικρα για να τα βαλει πισω απο το κρεβατι των γωνιων μου.Ο πατερας μου την τσακωσε οταν ηταν με το πρωτο στο στομα και την γυρισε στη κουζινα.Εκλεισε και την πορτα του δωματιου.Ομως αυτη ξαναπηρε μωρα και ετρεχε κουζινα-δωματιο για κανα 3λεπτο. (παρολο που η πορτα ηταν κλειστη)

Γιατι λετε το εκανε αυτο?Τα μωρα ειναι 25 ημερων..μηπως ψαχνει ησυχο μερος για να τα μεθει διαφορα πραγματα οπως να περπατανε?'Η θελει να γυρισει στο μερος οπου τα γεννησε.Αν και τα γεννησε πανω στο κρεβατι των γωνιων μου.Οχι απο πισω!

Τελικα οταν ξυπνησε η μητερα μου περιπου 1 ωρα αργοτερα εβαλε τα μωρα μεσα στο καλαθακι μεταφορας της Λιλιαν και μεσα εβαλε και ενα σεντονι.Λετε να εσκασαν τα μωρα γιατι στο προηγουμενο καλαθι ειχαν κουβερτουλα και να ηθελε να τα παει καπου πιο δροσερα?

Τα εχουμε παιξει οικογενειακως σημερα γιατι δεν ξερουμε τι θελει! Εχει πολυ περιεργη συμπεριφορα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 08:36, 08-06-07:

Ξέρω ότι οι γάτες μεταφέρουν τα μικρά τους. Αυτό το κάνουν από ένστικτο οπότε παρόλο που στο σπίτι σας δεν κινδυνεύουν θεωρεί ότι πρέπει να τα μεταφέρει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 16:07, 08-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από anabou
Ξέρω ότι οι γάτες μεταφέρουν τα μικρά τους. Αυτό το κάνουν από ένστικτο οπότε παρόλο που στο σπίτι σας δεν κινδυνεύουν θεωρεί ότι πρέπει να τα μεταφέρει.
Ετσι εχω διαβασει κι εγω. Δεν ειναι κατι περιεργο με τα δικα τους δεδομενα.....

Αλλα φανταζομαι το δικο σας σοκ......

Παράθεση

marigo173

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη marigo173
H marigo173 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H marigo173 έγραψε στις 16:13, 08-06-07:

Μην ανησυχείς, είναι πολύ φυσιολογικό να θέλει η γατούλα σας να μετακινήσει τα μωρά. Στην φύση το κάνουν από ένστικτο προστασίας, γιατί αν η φωλιά είναι σε κάποιο σταθερό σημείο είναι πιο εύκολο για ζώα με εχθρικές διαθέσεις να την εντοπίσουν. Κι έτσι ακόμη και οι οικόσιτες γάτες αλλάζουν τουλάχιστον μία φορά θέση τα μωρά τους. Επίσης ίσως πράγματι έχει αρχίσει να νοιώθει ανασφάλεια, αν ας πούμε πλησιάζουν πολλοί άνθρωποι στη φωλιά ή μπορεί να το κάνει και για λόγους υγιεινής. Τα γατάκια στις 25 μέρες κάνουν πια την τουαλέτα τους αυτόνομα (δεν χρειάζεται να τα γλείφει η μαμά τους) και δεν είναι εύκολο για τη μαμά γάτα να διατηρεί την καθαριότητα της φωλιάς στα ίδια επίπεδα με πριν (και ξέρεις τι μανία έχουν οι γάτες με την καθαριότητα...). Αν δεν το έχετε κάνει ήδη, αγοράστε ένα ξεχωριστό αμμοδοχείο για τα μικρά, ρηχό για να μπορούν να μπαίνουν εύκολα μέσα και βάλτε 2-3 εκατοστά άμμο. Μέχρι την επόμενη εβδομάδα πρέπει να ξέρουν να το χρησιμοποιούν:cool:
Διάβασε εδώ http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=24093 (πόστο # παρόμοια "μετακόμιση" που μου έκανε η δικιά μου και πώς έλυσα το πρόβλημα

Παράθεση

Digital Dazzle

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Digital Dazzle
H Digital Dazzle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3-4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Digital Dazzle έγραψε στις 12:27, 13-06-07:

Οκ.Ευχαριστω πολυ. ^-^

Παράθεση

Monikaki (Monika)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Monikaki
H Monika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H Monikaki έγραψε στις 19:43, 03-03-12:

Καλησπέρα
έχω ένα προβληματισμό και θα θελα να τον μοιραστώ μαζί σας και αν κάποιος ξέρεις ας μου πει τι να κάνω.
Η γατούλα μου είναι 1 και δύστυχος δεν προλάβαμε να την στειρώσουμε και μας έμεινε έγκυος...
στις 25/02/2012 μας έκανε 4 μωράκια αλλα μόνο τα 3 ζήσαμε...
εδω και 3 μέρες τα παίρνει από το δωμάτιο που γέννησε και μας τα φέρει στον καναπέ.. βεβαία και η ιδία κάθετε μαζί τους αλλα όσες φορές και να τα πάω στο καλάθι τους αυτή τα φέρει πάλι εδω...
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?? είναι επικίνδυνα να είναι τα μωρά στον καναπέ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 20:16, 03-03-12:

Όχι καθόλου επικίνδυνο δεν είναι. Τα μεταφέρει εκεί γιατί αισθάνεται ασφάλεια μαζί σας και γνωρίζει πως δεν κινδυνεύουν. Αν φοβόταν σίγουρα θα εύρισκε ένα απόμενο μέρος για να τα κρύψει.
Είναι και μυστήριες οι γάτες. Πάλι καλά που τα φέρνει στο σαλόνι
Στο παρακάτω Link δες σε ένα γείτονα μου που τα έβαλε όταν αυτός έλειπε στη δουλειά του.

http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=79934

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Monikaki (Monika)

Νεοφερμένος

H Monika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H Monikaki έγραψε στις 20:36, 03-03-12:

φοβερο το ψιψι αλλα εγω τρεμω μωρε μην πεσουν κατω γιατι δεν καθοντε σε ενα μερος

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 20:46, 03-03-12:

Σ αυτό έχεις απόλυτο δίκιο αλλά πιστεύω πως αν είναι κοντά τους και η μαμά θα τα προσέχει μη πέσουν. Αν μπορείς να βάλεις τίποτα μαξιλαράκια στο πάτωμα κοντά στον καναπέ. Επίσης δοκίμασε να βάλεις και το καλαθάκι τους πάνω στον καναπέ μήπως τα βάλει μέσα η μαμά.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Monikaki (Monika)

Νεοφερμένος

H Monikaki έγραψε στις 20:54, 03-03-12:

θα δω τι θα κανω απλα φοβαμαι την νυχτα μην μου τα φερει στο κρεβατι την ωρα που κοιμομαστε γιατι τοτε σιγουρα δεν θα την βγαλουν τα μικρα!! και δεν μπορω να κλεισω την πορτα γιατι κοιμαται μαζι μας και ο μπαμπας των μικρων αχχχχχ τι θα την κανω!! :/

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:57, 03-03-12:

Δοκίμασε να της φτιάξεις δύο ακόμα "φωλίτσες" μες το σπίτι μπας και προτιμήσει τη μια παρά τον καναπέ. Γιατί νομίζεις προτιμά τον καναπέ; Είναι μέρος που συνηθίζει να κάθεται η ίδια; Έχει τις μυρωδιές σας μήπως; Το δωμάτιο στο οποίο γέννησε γιατί νομίζεις πως δεν θέλει να είναι;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Monikaki (Monika)

Νεοφερμένος

H Monikaki έγραψε στις 21:02, 03-03-12:

η αληθεια ειναι οτι και οι δυο μου γατες αραζουν στον καναπε.. και το δοκιμασα αυτο και με τις φωλιες αλλα τιποτα.. το δωματιο εκεινο δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν το θελει.. ενω τις πρωτες μερες δεν το κουναγε απο εκει.. τωρα ξαφνικα την επιασε..ειναι μεγαλο και ηρεμο και οποτε ηθελε εβγαινε και ερχοταν σε εμας.. δεν μπορω να σκεφτω κατι.. και ο αρσενικος ειναι υπερβολικα πολυ τρυφερος και μαζι της αλλα και με τα μωρα για να τον φοβαται...

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 21:04, 03-03-12:

Χμμ...αν έβγαζες ένα μαξιλάρι του καναπέ και το έβαζες κοντά στην καλάθα της στο δωμάτιο όπου γέννησε; Εκτός κι αν είναι μεγάλα τα κομμάτια του καναπέ και δεν βολεύει..άλλη πάλι σκέψη που κάνω είναι κανένα ριχτάρι από τον καναπέ αν έβαζες μες την καλάθα της ή κανένα ρούχο σου με τη μυρωδιά σου επάνω..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Monikaki (Monika)

Νεοφερμένος

H Monikaki έγραψε στις 21:12, 03-03-12:

τι να πω θα το δοκιμασω και αυτο το βραδυ γιατι τωρα τα μικρουλια κοιμουντε και δεν θελω να τα ταλαιπωρισω πιο πολυ γιατι αρκετα περα δωθε ειχαν σημερα...
να πω και την αλλη σκεψη μου??μπας και τα βαρεθηκε και θελει να τα ''φορτωσει'' σε εμας??

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 21:17, 03-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Monikaki
μπας και τα βαρεθηκε και θελει να τα ''φορτωσει'' σε εμας??
Ούτε κατά διάνοια. Δεν τα θηλάζει ??

Παράθεση

ROZALIA78 (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ROZALIA78
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H ROZALIA78 έγραψε στις 21:21, 03-03-12:

Καλησπέρα και από εμένα η γατούλα σου λειτουργεί φυσιολογικά είναι καιρός να τους δείξει και κάτι παραπάνω από τη φωλιά της και τα βγάζει έξω και που τα πάει? Μα εκεί που αισθάνεται απόλυτη ασφάλεια για αυτά και για αυτήν, και ναι έχεις δίκιο σιγά σιγά θα προσπαθεί και να τα 'ξεφορτωθεί' Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να την προσέχεις λίγο γιατί είναι μικρούλα και είναι και η πρώτη της γέννα και θα είναι κάπως αμελής με τα μωρά της, κάπως τεμπέλα ας πούμε, και σε λίγο καιρό τα μικρά θα αλωνίζουν σε όλο το σπίτι θα πρέπει όλοι να προσέχετε, θα έχετε να χαζεύετε όμως και ομορφιές

Παράθεση

Monikaki (Monika)

Νεοφερμένος

H Monikaki έγραψε στις 21:23, 03-03-12:

κανονικα...και καθετε και μαζι τους

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 21:31, 03-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Monikaki
κανονικα...και καθετε και μαζι τους
Τότε δεν πρέπει να ανησυχείς. Κι όπως είπε και η Ραζαλία νέα μαμά είναι. Θα ζήσεις ωραίες στιγμές όταν σε λίγες εβδομάδες θα την βλέπεις να παίζει μαζί τους και να τα εκπαιδεύει. Γράψε τες σε βίντεο, θα σου είναι αξέχαστες στιγμές. Αν δεν βαριέσαι μπες στο " Οι γάτες μου" κι άνοιξε ένα θέμα με τα γατάκια σου, βαλε μας και φωτο να τα θαυμάσουμε.

Παράθεση

Monikaki (Monika)

Νεοφερμένος

H Monikaki έγραψε στις 21:36, 03-03-12:

ευχαριστω πολυ παιδια με ηρεμισατε μπορω να πω... και τωρα αυτα εχουν μπει στην αγκαλια της και κοιμουντε ολα μαζι...αχ τα εχω ερωτευτει παρα πολυ... και ο μπαμπας τους ερχετε που και που και τα χαζευει και τα πλενει... απιστευτα ζωα !!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 08:56, 04-03-12:

Να τα χαίρεσαι τα γατόνια!
Μου φαίνεται σχετικά λογική η αντίδραση της με την έννοια ότι προσπαθεί σιγά - σιγά να τα βγάζει από την "φωλιά" τους και το γεγονός ότι τα φέρνει στον καναπέ που κάθεστε κι εσείς κι εκείνη σημαίνει ότι σας εμπιστεύεστε.
Κάτι που θα μπορούσε όντως να βοηθήσει είναι να έβαζες ένα ρούχο σου μέσα στο καλάθι τους και να το βάλεις κάτω από τον καναπέ ή πολύ κοντά σε αυτό μήπως και τα αφήνει εκεί χωρίς να τα ανεβάζει επάνω.

Το να ζεις τα γατάκια από την πρώτη τους ημέρα είναι ένα πολύ όμορφο συναίσθημα και θα δεις που θα έχεις πολλές όμορφες αναμνήσεις καθώς μεγαλώνουν.

Παράθεση

lucy2508

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lucy2508
H lucy2508 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H lucy2508 έγραψε στις 06:08, 18-04-15:

Εχω τρομαξει!
Η γατα μου την οποια εχω 3 χρονια γεννησε για δευτερη φορα πριν απο 10 μερες.Την δευτερη μερα το βραδυ μου ειχε φερει τα γατακια στο κρεβατι μου αγχωμενη αλλα ηξερα οτι εφταιγε το μερος που γεννησε (ειχε μαρμαρο απο κατω και κρυωναν τα μικρακια).
Την μετεφερα πιο κοντα μου και πανω απο χαλι και με παραπανο στρωματακια και την τελευταια βδομαδα δεν υπηρξε κανενα προβλημα (εκτος του οτι δινω πανελληνιες και με ξυπναει 3 φορες το βραδυ για να την φροντισω).
Τελος παντων χτες το πρωι η μητερα μου εκανε καθαρισμο στο σπιτι και αλλαξε και το κουτι της γατουλας μου και τα στρωσιδια της με ενα μεγαλυτερο αλλα λιγοτερα στρωσιδια και τα εβγαλε και απο το χαλι.Οταν γυρισα σπιτι και ξαπλωσα για μεσημερι φυσικα η γατα μου μου εφερνε παλι τα γατακια στο κρεβατι.Τους εβαλα λοιπον ενα ακομα μαλλινο σκεπασματακι απο κατω.
Περασαν οι ωρες ολα οκ πεφτω να κοιμηθω για βραδυ και η γατα μου με ξυπνησε 10 φορες (!) απο τις 12 μεχρι τις 6! 2 για να φαει και να παει στην αμμο της.Τις υπολοιπες ομως ειτε ερχοταν πανω στο κρεβατι και μου νιαουριζε ειτε γυρνουσε μεσα στο σπιτι μη ξεροντας τι θελει ειτε μου εφερνε τα γατακια πανω στο κρεβατι,νιαουριζει ανησυχη και μετα ηρεμει και μετα παλι τσουπ ορθια στριφογυρναει...
Τους εφερα πιο κοντα στο κρεβατι μου,πανω απο χαλι,εβαλα κι αλλη κουβερτα,τους σκεπασα απο πανω τα παντα εκανα αλλα η γατα μου ηρεμει για 5 λεπτα και μετα ξανασηκωνεται...Δεν τα εχει ξανακανει ουτε στην πρωτη γεννα της αυτα!Βοηθεια χρειαζομαι υπνο και ανησυχω για τα μικρακια!
(Υ.Γ.αυτη την στιγμη εχει ερθει μονη της να ξαπλωσει μαζι μου στο κρεβατι και εχει αφησει μονα τα μωρακια.Την εχουν τρελανει οι ορμονες;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 09:44, 18-04-15:

Καλησπέρα,
η γατούλα σου πιθανώς να βρίσκεται σε στρες, ίσως τα μωρά τις πέσανε πολλά και δεν μπορεί να τα φροντίσει, ίσως έχει κάποια εσωτερική λοίμοξη που τις επιφέρει πόνο και δεν μπορεί να ηρεμίσει, είναι πολλοί παράγοντες και ίσως μια επισκέψη σε κτηνίατρο να βοηθούσε για αν εξκαθαριστεί αν η γάτα βρίσκεται σε στρες για λόγους υγείας ή όχι.

Οι γάτες μας φέρνουν-παρουσιάζουν τα μωρά τους σε τόσο νεαρή ηλικία ζητώντας βοήθεια (και όχι γιατί είναι υπερήφανες και θέλουν απλώς να μας τα δείξουν ) .. αυτή ή τα μωρά έχουν θέμα.Τ΄Τσέκαρε αν η αγτούλα παράγει αρκετό γάλα ώστε να τα ταίσει όλα, διαφορετικά θα πρέπει να δίνεις συμπληρωματικά γάλα με μπιμπερό κάθε 2 ώρες πρωί -βράδυ. Σημαντικό αυτή την ηλικία ειναι αν είναι ζεστά και στεγνά. Το στεγνά είναι ακόμη πιο σημαντικο, αν ειναι ρκετά μαζί δεν μπορεί να τα στεγνώσει από τα ούρα που παράγουν, καλό είναι πάρεις απο ένα σουπερ μαρκετ υποσέντονα μιας χρήσης , (δεν κοστίζουν πάνω απο 6 ευρώ τα 15 ) και να τα αλλάζεις κάθε βράδυ. Κια όταν με το καλό επέλθει ο καιρός να την στειρώσετε για να μην ξανατραβήξετε το ίδιο θρίλερ.
Καλή τύχη. (και με τις εξετάσεις και με τα γατάκια)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Havana : 18-04-15 στις 09:52.
Παράθεση

lucy2508

Νεοφερμένος

H lucy2508 έγραψε στις 11:00, 18-04-15:

Μονο δυο ειναι τα γατακια της οποτε δεν ειναι προβλημα το φαγητο και η ουρηση...Και στην πρωτη γεννα δυο ειχε και δεν φεροταν (τοσο) περιεργα.
Τωρα ωστοσο ειναι ξαπλωμενη και τα ταιζει απολυτα ηρεμη,δεν εχει σηκωθει απο τις 7...Πιθανοτατα κρυωναν μες το βραδυ αλλα γιατι να μην ηρεμησει αφου τα εβαλα στα ζεστα;
Δεν πιστευω οτι εχει προβλημα υγιειας.Ειναι δραστηρια τα αυτακια και η γλωσσα της μια χαρα και ουτε αλλαγες στην διατροφη της ή στις αναγκες της τουαλετας.Και τα μωρα ειναι ζωηρα,τρωνε με ορεξη και δεν εχουν παρουσιασει καποια ανωμαλια.Αυτη τη στιγμη ειναι σαν να μην συνεβη τιποτα το βραδυ...Μηπως την ενοχλησε η αλλαγη κουτιου;Εχασε την μυρωδια του χωρου επειδη τον καθαρισαμε διεξοδικα;
Δεν ξερω...ισως ειναι προβλημα υγιειας αλλα αντε να βρεις και κτηνιατρο σαββατοκυριακο εδω που ειμαι.
Ευχαριστω παρα πολυ παντως,οποιος αλλος υποθετει κατι να το πει,δευτερο βραδυ δεν την παλευω...

Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 249 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 11:04, 18-04-15:

το παθαινουν αυτο με την αλλαγη χωρου,ειδικα οταν εχουν γατακια.θελουν να ειναι προστατευμενα και σιγουρα και οσο γινεται να ειναι κρυφη η φωλια τους και οχι εκτεθειμενη

Παράθεση

lucy2508

Νεοφερμένος

H lucy2508 έγραψε στις 11:14, 18-04-15:

Και αυτο δυσκολο (να νιωθει εκτεθειμενη).Ειναι γατα σπιτιου 3 χρονια,μας αφησε να πλησιασουμε τα γατακια απο την πρωτη μερα και ηταν στην θεση της (με διαφορετικο κουτι) απο την αρχη...
Αν πραγματι την πειραξε ο χωρος η υποθεση μου ειναι οτι δεν ηθελε μεγαλυτερο κουτι (της βαλαμε ενα μεγαλυτερο για να εχει περισσοτερη ανεση-τα μωρα ριχνουν ηδη βολτες στο κουτι τους) και εχασε την μυρωδια...
Αφηστε που δεν τα πηρε μαζι για να τα παει σε "νεα φωλια".Επαιρνε η το ενα η το αλλο και τα εφερνε.Το γυρνουσα πισω μετα απο λιγο εφερνε το αλλο,η και το ιδιο.

Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 249 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 11:20, 18-04-15:

δοκιμασε να περιορισεις καπως το κουτι,να εχει πιο μικρη εισοδο για να μπαινοβγαινει να νιωσει πιο ανετα.
ετσι εχω τωρα μια της αυλης με 4 δικα της και δυο ιυοθετημενα.

Παράθεση

lucy2508

Νεοφερμένος

H lucy2508 έγραψε στις 11:29, 18-04-15:

Θα της το κλεισω λιγο...
Αχ περιεργα μου φαινονται ολα αυτα!Γιατι να την πιασει μονο το βραδυ;Τωρα ειναι ολοι τους μια χαρα τα πλενει σαν να μην υπαρχει αυριο και αυτα ειναι μες την ορεξη.Τσακωνονται κιολας για το φαι!
Με εχει καταμπερδεψει!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Πώς σας δείχνει η γάτα σας ότι σας αγαπάει; - Από Freya
      Το θέμα έχει λάβει 43 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-05-16 στις 00:33.
    • Λεχώνα γάτα στο μπαλκόνι μου! Τι να κάνω; - Από daniel alves
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-06-13 στις 23:37.
    • Λεχώνα γατούλα ζητά να ζευγαρώσει - Από Βαγγέλης Βόλος
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-03-12 στις 17:03.
    • Kρεββάτι- φωλιά - Από billio
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-06-09 στις 14:47.
    • Μυκητίαση που δε δείχνει βελτίωση - Από Julian
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-09-08 στις 12:45.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους