Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,339 εγγεγραμμένα μέλη και 718,706 μηνύματα σε 22,694 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 419 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αλλεργία στις γάτες

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 23:03, 27-09-15:

Σας ευχαριστω ολους!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 00:42, 28-09-15:

Επίσης να σημειώσω ότι αλλεργία μπορεί να μας εμφανιστεί οποτεδήποτε. Εγώ πχ απέκτησα αλλεργία(αυτή της άνοιξης) στα 20 κάτι μου, πριν δεν είχα τίποτε, και απλώς επειδή έχω 2 γάτες και το επιβαρύνουν, παίρνω συστηματικά φάρμακο και είμαι οκ.
Μια θεία μου απέκτησε αλλεργία στη γύρη μετά τα 40 της.
Το τεστ αλλεργιογόνου που είπε ο Βασίλης είναι μια ιδέα μόνο που είναι πανάκριβο και μπορεί τελικά να μη βρεθεί σε τί είσαι αλλεργική, γτ το τεστ πιάνει μόνο τα συνηθισμένα αλλεργιογόνα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 00:44, 28-09-15:

Κοπελια, οταν σε δαγκωνει ή σε γρατζουναει το γατακι, εχεις καθολου πρηξιμο ή φαγουρα; Αν ναι, τοτε ειναι πολυ πιθανο να εχεις αλλεργια σε αυτο. Καλο ειναι να δεις δερματολογο και να κανεις τεστ αλλεργιας για να δεις σε τι εισαι αλλεργικη και ποσο αντιδραει ο οργανισμος σου.

Αρχική Δημοσίευση από ΦΛΩΡΑ
Ναταλια εγω δεν πιστευω οτι φταει η γατουλα για την αλλεργια που επαθες,συνηθως οποιοι ειναι αλεργικοι στις γατες ειναι στο τριχωμα της και τους πειραζουν ολες οι γατες ,αρχιζουν να φτερνιζονται συνεχεια καταρροη μυτης μεχρι και δυσπνοια εχει παρατηρηθει δεν αντεχουν καθολου τις γατες. Θα συμφωνησω με αυτα που επε ο Βασιλης και επικεντρωνομαι στα ακαρεα, αυτο σου ειπα και γω.Υπαρχουν παντου ακομη και στο μαξιλαρι του κρεββατιου που κοιμομαστε .Πρεπει να πας σε αλλεργιολογο και να διαπιστωσεις αν εχεις αλλεργια και που,οπως πολυ σωστα ειπε ο Βασιλης.
Θα διαφωνησω γιατι προσωπικα ειμαι αλλεργικη στις γατες, αλλα οχι σε ολες. Τα γατια μου τα εχει συνηθισει ο οργανισμος μου, αλλα αν εκτεθω σε χωρο οπου ζει αλλη γατα ή αν μεινω μακρια απο τα γατια μου για μεγαλο χρονικο διαστημα, θα τρελαθω στο φτερνισμα, θα νιωσω την τραχεια μου να στενευει και θα πρεπει να παρω αντιισταμινικα μεχρι να συνελθω. Η καθε γατα παραγει διαφορετικη ποσοτητα Feld1, οποτε ειναι πολυ πιθανο η κοπελα να εχει αντιδραση στην μια και οχι στην αλλη.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 00:48, 28-09-15:

^αυτο νομιζω κι εγω και επιμενω. Εξαλλου οπως ανεφερα, το διαστημα αυτης της αντιδρασης ειναι πολυ μικρο, κοντα στον ενα μηνα! Και κανει μπαμ οτι εμφανιστηκε με το που εβαλα και το γατακι μεσα στο σπιτι. Απλα μου φαινεται παραξενο που σε τοσες γατες δεν εχω την παραμικρη ενοχληση και μ' αυτο το σκατουλι εχω τρελαθει στο μπουκωμα. Τελοσπαντων.. οταν με δαγκωνει, εφοσον μου δημιουργησει αμυχες και πληγουλες, ναι, πρηζονται οι περιοχες. Και φυσικα οταν γρατσουναει. Μη φανταστειτε κατι τραγικο, το συνηθισμενο ερυθημα των πληγων! (αν ανοιξει το δερμα σου δεν θα πρηστει/κοκκινησει/ματωσει; )

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 09:51, 28-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Γαταλί
^αυτο νομιζω κι εγω και επιμενω. Εξαλλου οπως ανεφερα, το διαστημα αυτης της αντιδρασης ειναι πολυ μικρο, κοντα στον ενα μηνα! Και κανει μπαμ οτι εμφανιστηκε με το που εβαλα και το γατακι μεσα στο σπιτι. Απλα μου φαινεται παραξενο που σε τοσες γατες δεν εχω την παραμικρη ενοχληση και μ' αυτο το σκατουλι εχω τρελαθει στο μπουκωμα. Τελοσπαντων.. οταν με δαγκωνει, εφοσον μου δημιουργησει αμυχες και πληγουλες, ναι, πρηζονται οι περιοχες. Και φυσικα οταν γρατσουναει. Μη φανταστειτε κατι τραγικο, το συνηθισμενο ερυθημα των πληγων! (αν ανοιξει το δερμα σου δεν θα πρηστει/κοκκινησει/ματωσει; )

Aφου Ναταλια εισαι τοσο σιγουρη οτι φταει το γατακι στην αλλεργια που εχεις,κανε το απλο τεστ βαλτο για λιγο διαστημα μονο του καπου χωρις να εχεις εσυ επαφη μαζι του ,να δεις θα συνεχιστουν τα συμπτωματα η θα υποχωρησουν.

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Κοπελια, οταν σε δαγκωνει ή σε γρατζουναει το γατακι, εχεις καθολου πρηξιμο ή φαγουρα; Αν ναι, τοτε ειναι πολυ πιθανο να εχεις αλλεργια σε αυτο. Καλο ειναι να δεις δερματολογο και να κανεις τεστ αλλεργιας για να δεις σε τι εισαι αλλεργικη και ποσο αντιδραει ο οργανισμος σου.

Θα διαφωνησω γιατι προσωπικα ειμαι αλλεργικη στις γατες, αλλα οχι σε ολες. Τα γατια μου τα εχει συνηθισει ο οργανισμος μου, αλλα αν εκτεθω σε χωρο οπου ζει αλλη γατα ή αν μεινω μακρια απο τα γατια μου για μεγαλο χρονικο διαστημα, θα τρελαθω στο φτερνισμα, θα νιωσω την τραχεια μου να στενευει και θα πρεπει να παρω αντιισταμινικα μεχρι να συνελθω. Η καθε γατα παραγει διαφορετικη ποσοτητα Feld1, οποτε ειναι πολυ πιθανο η κοπελα να εχει αντιδραση στην μια και οχι στην αλλη.

Αν ησουν αλλεργικη στις γατες δεν θα μπορουσες καθολου να πλησιασεις γατα ουτε να συγκατοικησεις γιατι ολες οι γατες στο σαλιο τους εχουν αλλεργιογονα και το μεταφερουν στο τριχωμα τους καθως καθαριζονται!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 28-09-15 στις 18:26. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 10:08, 28-09-15:

Καλημερα Φλωρα!
Κι ομως, υπαρχουν ατομα που εχουν κανει τεστ αλλεργιας (αυτο με τις εγκοπες στα χερια), εχουν βγει αλλεργικα σε γατες και σκυλους, παρολ' αυτα εχουν και σκυλο και γατα σπιτι τους και δεν εμφανιζουν αλλεργικες αντιδρασεις! Γνωριζω εναν, γι'αυτο το λεω και συμφωνω με τη Nelliel.
Καποια στιγμη θα κανω ενα, απο περιεργεια και μονο αλλα προς το παρον θα αφησω ενα μικρο διαστημα που θα απεχω απο τα γατσινι για να δω!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 18:50, 28-09-15:

Αν ησουν αλλεργικη στις γατες δεν θα μπορουσες καθολου να πλησιασεις γατα ουτε να συγκατοικησεις γιατι ολες οι γατες στο σαλιο τους εχουν αλλεργιογονα και το μεταφερουν στο τριχωμα τους καθως καθαριζονται!
Εχω κανει τεστ και ειμαι αλλεργικη και σε γατες και σε σκυλους. Τα δικα μου γατια τα εχει συνηθισει ο οργανισμος μου. Στην αρχη σαφως και ειχα προβλημα και ημουν συνεχεια με αντιισταμινικα. Με το περασμα των χρονων τα συμπτωματα αρχισαν να υποχωρουν και πλεον εμφανιζονται μονο περιστασιακα. Οπως προειπα ομως, αν παω σε ξενο σπιτι με γατες, θα αρχισω να φτερνιζομαι, να με φαγουριζει ο λαιμος, να δακριζω, να τρεχει η μυτη μου και να με φαγουριζουν τα ματια. Οταν χρειαστηκε να λειψω για 1 μηνα απο το σπιτι μου και επεστρεψα, αρχισαν παλι τα συμπτωματα και μου πηρε μια βδομαδα μεχρι να συνελθω.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 22:37, 28-09-15:

Μαλλον εχετε καποια ειδους αλλεργια απο αλλη αιτια,γιατι οι γατες προκαλουν συμφωνα με τους γιατρους πολυ σοβαρη αλλεργια με κρισεις ασθματος και κυριως εαν υπαρχουν και παιδακια με αλλεργια στις γατες εχουν σοβαρες κρισεις ασθματος ,δεν μπορουν να αναπνευσουν καθολου με αποτελεσμα ο γιατρος να απαγορευει την υπαρξη γατας στο σπιτι!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 22:40, 28-09-15:

αυτο ειναι αλλεργια στο τριχωμα και ειναι οντως σοβαρο.. το χει και η γιαγια μου. Αλλα αλλεργια απο αλλεργια, διαφερει.
Να σας πω παντως και το αλλο: σημερα ολη μερα δεν εβαλα καμια γατα μεσα, βρηκα το γατακι, το χαιδεψα(ΜΟΝΟ) και παιδια.. δεν φταρνιστηκα πανω απο 1-2 φορες μεσα στη μερα!!
Φανταστειτε οτι μεχρι και χθες, μπορει να φταρνιζομουν γυρω στις 20-25 φορες και δεν υπερβαλλω..οποτε..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 23:27, 28-09-15:

Οποτε μαλλον εχεις σοβαρη αλλεργια στις γατες και δεν πρεπει να ερχεσαι σε επαφη μαζι τους γιατι θα παθεις σοβαρο αναπνευστικο προβλημα και ασθμα αμα αναπνεεις τις τριχες που κατα καιρους ριχνει η γατα !!! Φυγε λοιπον μακρια!! Και μια επισκεψη σε αλλεργιολογο θα σε πεισει!!

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 23:31, 28-09-15:

δεν το παθαινω με ολες τις γατες και ειναι η 1η φορα που το παθαινω με γατα αυτο.. φυσικα δεν προκειται να απεχω ποτε απο τις γατες γενικα, αλλα θα προσπαθω να μην εμπλεκομαι πολυ σε γρατσουνιες και κοντινα τετ-α-τετ με το μικρακι. Εχω την αισθηση οτι υπερβαλλετε λιγο.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 23:46, 28-09-15:

Αν Ναταλια μου κανεις μια επισκεψη σε ενα αλλεργιολογο θα σου πει εκεινος τι πρεπει να κανεις για το καλο της υγειας σου!! Και μην απορριπτεις τη περιπτωση να ξεκινας τωρα να γινεσαι αλλεργικη στις γατες!! Το μικρακι μπορει να ειναι μια ενδειξη αλλεργιας που δεν ειχες πριν και αποκτησες τωρα!!Και δεν μιλαω για γρατσουνιες που κοκκινιζουν αυτο δεν ειναι αλλεργια μην τρελαθουμε,αυτο ειναι ευαισθησια!! Μιλαω για ασθμα,η αλλεργια στη γατα προκαλει ασθμα,δεν μπορεις να πλησιασεις καμμια γατα ,οταν πλησιαζεις δεν μπορεις να αναπνευσεις!!Μπορεις να ρωτησεις εαν σου φαινονται αυτα υπερβολικα καποιο αλλεργιολογο !

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 00:49, 29-09-15:

Μαλλον εχετε καποια ειδους αλλεργια απο αλλη αιτια,γιατι οι γατες προκαλουν συμφωνα με τους γιατρους πολυ σοβαρη αλλεργια με κρισεις ασθματος και κυριως εαν υπαρχουν και παιδακια με αλλεργια στις γατες εχουν σοβαρες κρισεις ασθματος ,δεν μπορουν να αναπνευσουν καθολου με αποτελεσμα ο γιατρος να απαγορευει την υπαρξη γατας στο σπιτι!!!
Μη διαβαζεις πολυ στο ιντερνετ τι συμβαινει με τις αλλεργιες, γιατι εχεις αποκτησει μια λανθασμενη εικονα στο μυαλο σου. Η αλλεργια στις γατες και στο οτιδηποτε μπορει να κυμαινεται απο ελαφρια συμπτωματα μεχρι πολυ σοβαρα. Ο καθε οργανισμος δυστυχως αντιδρα διαφορετικα. Κατι που προκαλει σε εναν σπυρακια, σε αλλον μπορει ακομα και να τον σκοτωσει.

Οποτε μαλλον εχεις σοβαρη αλλεργια στις γατες και δεν πρεπει να ερχεσαι σε επαφη μαζι τους γιατι θα παθεις σοβαρο αναπνευστικο προβλημα και ασθμα αμα αναπνεεις τις τριχες που κατα καιρους ριχνει η γατα !!! Φυγε λοιπον μακρια!! Και μια επισκεψη σε αλλεργιολογο θα σε πεισει!!
Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα εξελιχθει σε σοβαρο αναπνευστικο προβλημα. Σε εμενα τουλαχιστον η κατασταση βελτιωθηκε με την χρονια εκθεση στο αλλεργιογοννο. Εξαρταται απο τον οργανισμο και απο ποσο εντονα ειναι τα συμπτωματα. Αν μονο φτερνιζεται και τρεχει η μυτη της, δεν ειναι και τοσο εντονα.

Αν Ναταλια μου κανεις μια επισκεψη σε ενα αλλεργιολογο θα σου πει εκεινος τι πρεπει να κανεις για το καλο της υγειας σου!! Και μην απορριπτεις τη περιπτωση να ξεκινας τωρα να γινεσαι αλλεργικη στις γατες!! Το μικρακι μπορει να ειναι μια ενδειξη αλλεργιας που δεν ειχες πριν και αποκτησες τωρα!!Και δεν μιλαω για γρατσουνιες που κοκκινιζουν αυτο δεν ειναι αλλεργια μην τρελαθουμε,αυτο ειναι ευαισθησια!! Μιλαω για ασθμα,η αλλεργια στη γατα προκαλει ασθμα,δεν μπορεις να πλησιασεις καμμια γατα ,οταν πλησιαζεις δεν μπορεις να αναπνευσεις!!Μπορεις να ρωτησεις εαν σου φαινονται αυτα υπερβολικα καποιο αλλεργιολογο !
Η αλλεργια στην γατα δεν προκαλει απαραιτητα ασθμα. Οι γρατζουνιες που πρηζονται ειναι προβλημα. Αλλο να εχεις φυσιολογικη αντιδραση και αλλο να σου πρηστουν. Απο οτι καταλαβα βεβαια η κοπελα δεν εχει τετοιο προβλημα. Εμενα οταν με γρατζουναει γατα με πιανει φαγουρα. Στα υπολοιπα συμφωνω. Καποιες αλλεργιες ερχονται και καποιες φευγουν. Εγω μικρη δεν ειχα αλλεργια στις γατες, αλλα στα τσιμπηματα εντομων. Τωρα εχω στις γατες, αλλα δεν εχω στα εντομα. Μια ξαδερφη μου ειχε μικρη ασθμα, αλλα τωρα ειναι μια χαρα! Καλο ειναι παντως να την δει αλλεργιολογος για να αποκτησει μια πιο καθαρη εικονα σχετικα με τις αλλεργιες της.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 10:18, 29-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Μη διαβαζεις πολυ στο ιντερνετ τι συμβαινει με τις αλλεργιες, γιατι εχεις αποκτησει μια λανθασμενη εικονα στο μυαλο σου. Η αλλεργια στις γατες και στο οτιδηποτε μπορει να κυμαινεται απο ελαφρια συμπτωματα μεχρι πολυ σοβαρα. Ο καθε οργανισμος δυστυχως αντιδρα διαφορετικα. Κατι που προκαλει σε εναν σπυρακια, σε αλλον μπορει ακομα και να τον σκοτωσει.

Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα εξελιχθει σε σοβαρο αναπνευστικο προβλημα. Σε εμενα τουλαχιστον η κατασταση βελτιωθηκε με την χρονια εκθεση στο αλλεργιογοννο. Εξαρταται απο τον οργανισμο και απο ποσο εντονα ειναι τα συμπτωματα. Αν μονο φτερνιζεται και τρεχει η μυτη της, δεν ειναι και τοσο εντονα.

Η αλλεργια στην γατα δεν προκαλει απαραιτητα ασθμα. Οι γρατζουνιες που πρηζονται ειναι προβλημα. Αλλο να εχεις φυσιολογικη αντιδραση και αλλο να σου πρηστουν. Απο οτι καταλαβα βεβαια η κοπελα δεν εχει τετοιο προβλημα. Εμενα οταν με γρατζουναει γατα με πιανει φαγουρα. Στα υπολοιπα συμφωνω. Καποιες αλλεργιες ερχονται και καποιες φευγουν. Εγω μικρη δεν ειχα αλλεργια στις γατες, αλλα στα τσιμπηματα εντομων. Τωρα εχω στις γατες, αλλα δεν εχω στα εντομα. Μια ξαδερφη μου ειχε μικρη ασθμα, αλλα τωρα ειναι μια χαρα! Καλο ειναι παντως να την δει αλλεργιολογος για να αποκτησει μια πιο καθαρη εικονα σχετικα με τις αλλεργιες της.

Αυτα που λεω δεν τα βρηκα στο ιντερνετ,απλα εχω χρονια αλλεργικη ρινιτιδα που ειναι εποχικη ,οταν αλλαζει ο καιρος ,καμμια σχεση με τις γατουλες μου και πηγα στο γιατρο να μου γραψει φαρμακα και επι την ευκαιρια τον ρωτησα και για την περιπτωση της αλλεργιας στις γατες.Μου ειπε αυτα που εγραψα συν οτι τα αλλεργιογονα που εχει επανω της η γατα δυσκολα φευγουν απο το σπιτι ακομη και αν περασουν 5 χρονια γιατι με την τριχα κολλανε παντου,σε τοιχους ,στα ρουχα στα στρωματα που κοιμομαστε,και γενικα αιωρουνται στο αερα και τη γατα να διωξεις αμα εισαι αλλεργικος θα συνεχιζονται τα συμπτωματα,ξεκιναει με ρινιτιδα,βηχα,φαγουρα σε ολο το σωμα και στη σοβαρη περιπτωση προκαλει ασθμα.Εαν βεβαια υπαρχουν και ακαρεα με τη σκονη που μαζευεται κατα καιρους στο σπιτι μας η κατασταση γινεται πιο δυσκολη.Γι αυτο μου ειπε οτι αυτοι που ειναι αλλεργικοι στις γατες σε μεγαλο βαθμο το ξερουν και συνηθως αποφευγουν να εχουν γατα σπιτι τους .Οι υπολοιποι μπορει να χαιρονται την παρεα των μικρων μας γλυκων μωρων!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 29-09-15 στις 10:25.
Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 10:20, 29-09-15:

η αληθεια ειν αυτη. Εχω βρει τριχες της γατας μου μεχρι και μεσα στο λαπτοπ, οταν το ανοιξα για επισκευη. Δεν υπαρχει σωτηρια

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 10:31, 29-09-15:

Μια που λεμε για τις αλλεργιες υπαρχει περιπτωση καποια γατα να ειναι αλλεργικη σε αλλη γατα;

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 12:18, 29-09-15:

Μια που λεμε για τις αλλεργιες υπαρχει περιπτωση καποια γατα να ειναι αλλεργικη σε αλλη γατα;
Υπό ποία έννοια.....;;; αλλεργική στο να την βλέπει ή να την αισθάνεται....;;; Γιατί διαφορετικά δεν το θεωρώ πιθανό.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 16:29, 29-09-15:

Εχω απορια εαν και οι γατες εχουν προβλημα αλλεργιας με το τριχωμα η μια της αλλης. Ειναι βλακεια αυτο που ρωταω ε;Δεν υπαρχει πιθανοτητα διοτι εχουν τα ιδια αλλεργιογονα;

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 22:07, 29-09-15:

Εχω απορια εαν και οι γατες εχουν προβλημα αλλεργιας με το τριχωμα η μια της αλλης. Ειναι βλακεια αυτο που ρωταω ε;Δεν υπαρχει πιθανοτητα διοτι εχουν τα ιδια αλλεργιογονα;
Φαντάζομαι πως θα έχουν την ίδια τύπου αλλεργία που έχουμε και εμείς με κάποιους του είδους μας!!!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,788 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:23, 29-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Backdrop
Φαντάζομαι πως θα έχουν την ίδια τύπου αλλεργία που έχουμε και εμείς με κάποιους του είδους μας!!!
Πολύ εύστοχο!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 22:42, 29-09-15:

Κοριτσια ειστε φοβερες,εχω σκασει στα γελια!!

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 10:26, 01-10-15:

Ας διευκρινιστει ομως κατι σχετικα με τις αλλεργιες στη γατα ,καμμια γατα δεν προκαλει αλλεργια απο μονη της στο ανθρωπο! Ξεχασα να σας πω οτι ο γιατρος μου μου ειπε οτι τα πιστοποιημενα αλλεργικα ατομα απο αλλη αιτια εχουν μικρη επιβαρυνση στα συμπτωματα εαν εχουν και γατα στο σπιτι τους απο τα αλλεργιογονα που εχει επανω της εκεινη.Στα περισσοτερα ατομα μου ειπε η αλλεργια οφειλεται στα ακαρεα που βρσκονται και αυτα παντου με τη σκονη που μαζευεται κατα καιρους στο σπιτι μας!Οποτε δεν υπαρχει λογος να κατηγορουμε τα ομορφα μικρα γατακια μας!!

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 22:33, 02-10-15:

οντως εγω ανηκω σε αυτην την περιπτωση οπως ειπα παραπανω. εχω αλλεργια σταη σκονη και στη γυρη κι απλως επιβαρυνεται με τις γατες στο σπιτι. το ιδιο χαπακι που επαιρνα ανεκαθεν παιρνω και τωρα. και το συγκρατω σε ...βιώσιμα επίπεδα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 15:46, 06-10-15:

παιδια, επανερχομαι!
πανω σε αυτο που χε πει ενα μελος σε αυτη τη συζητηση, οτι δηλαδη ενα βασικο συμπτωμα αλεργιας ειναι το αν φουσκωνει το δερμα που χει γρατσουνια πανω. Μολις εφαγα μια καλη απο τη γατα μου (οχι το γατακι που σας ελεγα) και την τραβηξα αμεσως φωτο. Θεωρειται αυτο πρησμενη πληγη;

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 18:42, 06-10-15:

Ναι, ειναι λιγο ερεθισμενο,αλλα πιστευω οτι και απο μια τριανταφυλλια αν γρατσουνιωσουνα ετσι θα ηταν στη αρχη το δερμα.Εμενα να δεις πως ειναι τα χερια μου απο τις δαγκωματιες και τις γρατσουνιες των μικρων καθως παιζουν,στη αρχη ετσι κοκκινιζει και μενα και μετα απο λιγο υποχωρει.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:59, 06-10-15:

Είναι απόλυτα φυσικό παιδιά να υπάρξει κάποιος ερεθισμός και ίσως και μια κάποια φαγούρα. Ας μην ξεχνάμε πως τα γατόνια μας πάνε στην άμμο τους και την σκάβουν ή κάνουν την ανάγκη τους, πατάνε κάτω γιατί δεν φοράνε παπούτσια όπως εμείς και είναι φυσικό να υπάρχουν και κάποια μικρόβια στα νυχάκια τους όταν μας γρατζουνάνε.
Οι γρατζουνιές που αποκομίζω εγώ και από τα αδέσποτα αλλά και από τα δικά μου, πάντα έτσι γίνονται, καμμιά φορά και χειρότερα και η φαγούρα μόνο με κορτιζονούχα αλοιφή μου περνάει άμεσα. Περνάει και από μόνη της δηλαδή αλλά παίρνει περισσότερο χρόνο, οπότε αν θέλουμε γρήγορη ανακούφιση είναι μια λύση...
Με τίποτα όμως αυτό δεν σημαίνει πως έχουμε αλλεργία στις γάτες, είναι απλά αντίδραση του οργανισμού μας όταν επιτίθενται μικροογρανισμοί. Και το ξέρω σίγουρα γιατί εγώ έχω κάνει τεστ αλλεργίας και δεν είμαι αλλεργική στις γάτες ενώ είμαι σε χίλια δυό άλλα πράγματα.
Υ.Γ. Ακόμα θυμάμαι που με ρώτησε η τότε γιατρός μου λίγο πριν βγουν τα αποτελέσματα, τι θα κάνω αν έχω αλλεργία στις γάτες γιατί είχα ήδη τα 3 πρώτα μου γατιά. Και της απάντησα, υπομονή.

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 19:05, 06-10-15:

πολυ καλη ιδεα η fucicort για παραδειγμα.
Σας ευχαριστω! ^_^

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γαταλί : 06-10-15 στις 19:16.
Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 19:15, 06-10-15:

παιδια, επανερχομαι!
Και μενα έτσι γίνονται... Είναι φυσιολογικό!!! Χρησιμοποιήσε ένα αντισηπτικό και θα είσαι μια χαρά!! Είναι κι αυτός ένας τρόπος να προστατευτεί το δερμα μας από τα μικρόβια... γι αυτό πρήζεται σε εκείνο το σημείο

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,788 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:18, 06-10-15:

Το ίδιο και σε μένα. Και από νυχάκια και από δαγκωματάκια
Βάζω οινόπνευμα ή Betadine και περιμένω να μου περάσει. Αν σου είναι αρκετά ανυπόφορο, μπορείς να βάζεις και μια ελαφρά κορτιζονούχα αλοιφή όπως η Elocon.

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 21:34, 06-10-15:

Δεν φαινεται να ειναι αλλεργικη αντιδραση, αλλα φυσιολογικη αντιδραση του οργανισμου στο τραυμα. Στην αλλεργια το πρηξιμο ειναι πολυ πιο εντονο, πιο κοκκινο και πολυ ζεστο.

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 11:48, 26-11-15:

Καλημέρα ! Συγκατοικω με γάτα πάνω από ένα μήνα . Ηξερα οτι είχα κάποια αλλεργία σε αυτήν αλλα επειδή ο οργανισμός μου αντέδρασε καλά στη αρχή νόμιζα ότι δεν θα εχω θεμα . Τελικά σε συνδυασμό με ένα κρύωμα έκανα μία ήπια κρίση άσθματος . Είμαι με ήπια φάρμακα που κάποια στιγμή θα τα σταματήσω . Ο αλλεργιολόγος μου ,όχι και τόσο ζωόφιλος άρα η κρίση του κάπως θολή, μου είπε απομάκρυνση .Είχε κάποιος ανάλογη εμπειρία και το πάλεψε???

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:12, 26-11-15:

Καλησπέρα ΕΛΑ
Δεν έχω ανάλογη εμπειρία, όμως σου προτείνω να δεις το άρθρο μας εδώ για το πώς αντιμετωπίζεται.
Παράλληλα μπορείς να δοκιμάσεις και μια δεύτερη γνώμη από αλλεργιολόγο με.. περισσότερο ζωοφιλικά συναισθήματα
Εύχομαι γρήγορα περαστικά

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:18, 26-11-15:

Καλησπέρα κι από μένα. Παίρνω το θάρρος να σου γράψω την γνώμη μου γιατί έχω σοβαρότατο πρόβλημα με το άσθμα παρ' όλο που δεν ευθύνονται οι γάτες γι' αυτό.
Θα συμφωνήσω με την alcyone στο να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη για το πρόβλημά σου. Χρειάζεται πολύ σκέψη και αρκετή μελέτη. Θυμάμαι όταν με ρώτησε η πνευμονολόγος μου τι θα κάνω αν είμαι αλλεργική στις γάτες, ακριβώς πριν κάνω τα τεστ αλλεργίας, της είπα υπομονή. Είχα ήδη 4 γατούλες εκείνη την εποχή και δεν υπήρχε περίπτωση να τις αποχωριστώ για τίποτα στον κόσμο.
Λες πως το πρόβλημα σου εμφανίστηκε με το κρύωμα που έπαθες, θα έλεγα λοιπόν να περιμένεις να γίνεις τελείως καλά πριν πάρεις οποιαδήποτε απόφαση. Πιθανολογώ πως θα επανέλθεις στην κατάσταση που ήσουν πριν.

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 20:43, 26-11-15:

Έχω ρινικό,βρογχικό και αναπνευστικό άσθμα. Όλη την παιδική μου ηλικία την πέρασα στο παίδων διασωληνωμένη,μέσα σε ειδικούς θαλάμους με μάσκες οξυγόνου,κορτιζόνες κτλ. Πάντα είχαμε ζώα στο σπίτι! Εδώ και πέντε χρόνια ζω στο σπίτι με γάτο,αργότερα ήρθε και ο δεύτερος γατος μου και το σκυλούνι μου! Κορτιζόνη χρειάστηκε να ξανά ξεκινήσω από τότε που μετακόμισα στην Αμοργό(2 χρόνια τώρα),λόγω της αυξημένης υγρασίας.Τα γατιά μου κοιμούνται πάνω στη μούρη μου και ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα!
Καλύτερα να αλλάξεις γιατρό!!!
Περαστικά!!!

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 00:18, 27-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από ΕΛΑ
Καλημέρα ! Συγκατοικω με γάτα πάνω από ένα μήνα . Ηξερα οτι είχα κάποια αλλεργία σε αυτήν αλλα επειδή ο οργανισμός μου αντέδρασε καλά στη αρχή νόμιζα ότι δεν θα εχω θεμα . Τελικά σε συνδυασμό με ένα κρύωμα έκανα μία ήπια κρίση άσθματος . Είμαι με ήπια φάρμακα που κάποια στιγμή θα τα σταματήσω . Ο αλλεργιολόγος μου ,όχι και τόσο ζωόφιλος άρα η κρίση του κάπως θολή, μου είπε απομάκρυνση .Είχε κάποιος ανάλογη εμπειρία και το πάλεψε???
Περιμενε πρωτα να σου περασει το κρυωμα. Εμενα με πιανει ελαφρια ρινιτιδα οταν αρρωσταινω αλλα μετα μου φευγει. Αν επανελθεις στο φυσιολογικο, εχε στο σπιτι σου αντιισταμινικα και μολις αρχισουν να εμφανιζονται τα συμπτωματα παιρνε χαπι. Σταδιακα θα συνηθισει ο οργανισμος σου και θα σταματησεις τα χαπια. Εγω εχω να παρω χαπια παρα πολλα χρονια!

Αν δεν δεις βελτιωση μετα το κρυωμα, προτεινω να πας σε αλλο αλλεργιολογο, οπως επισης να βαλεις στο σπιτι σου φιλτρο που καθαριζει τον αερα, να σκουπιζεις συχνα, να αλλαζεις συχνα σκεπασματα και να κανεις καπου καπου την γατα μπιανο με σκετο νερο ή αν δεν καθεται να την σκουπιζεις οσο πιο συχνα γινεται με βρεγμενη πετσετα (οσο πιο βρεγμενη τοσο το καλυτερο). Μη ξεχνας να αεριζεις τακτικα το σπιτι σου! Αν στο σπιτι σου δεν εχεις αρκετη υγρασια ισως σε βοηθουσε ενας υγραντηρας. Εμενα ο ξηρος αερας τον χειμωνα (λογω θερμανσης) με ενοχλει παρα πολυ και μερικες φορες με πιανει φτερνισμα αν δεν χρησιμοποιησω υγραντηρα ολο το βραδυ.

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 16:57, 01-02-16:

...καλη χρονια, καλο μηνα σε ολους!!!
επανερχομαι με μια ερωτηση-σφηνα:
αν θυμαστε, πιο πανω σας ειχα αφησει τον προβληματισμο μου σχετικα με αλλεργια στις γατες και καποιος με ειχε ρωτησει εαν, οταν με γρατσουναει καποια γατα, πρηζεται το σημειο. Λοιπον:
http://i63.tinypic.com/w8q1zn.jpg

επισης, μεσα στα χριστουγεννα εκανα αγωγη με φσουτ φσουτ (αυτο το εισπνεομενο που το πατας) και αντιβιωση και μου περασε προσωρινα το μπουκωμα/φταρνισμα/βρογχιτιδα (που ανεπτυξα).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

FFSpyros

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη FFSpyros
Ο FFSpyros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O FFSpyros έγραψε στις 17:55, 01-02-16:

Θα σας πρότεινα να επισκεφθείτε έναν αλλεργιολόγο. Ως επιστήμονας κάτι παραπάνω ξέρει από εμάς για την φύση του προβλήματος. Πέρα από την αρκετά πιθανή αλλεργία σε γάτες και τη θεραπεία της, μπορείτε να μάθετε και για άλλα πράγματα στα οποία αντιδρά ο οργανισμός σας. Η αγωγή που κάνατε καταπολεμά μονάχα τα συμπτώματα, δυστυχώς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 01:49, 02-02-16:

...καλη χρονια, καλο μηνα σε ολους!!!
επανερχομαι με μια ερωτηση-σφηνα:
αν θυμαστε, πιο πανω σας ειχα αφησει τον προβληματισμο μου σχετικα με αλλεργια στις γατες και καποιος με ειχε ρωτησει εαν, οταν με γρατσουναει καποια γατα, πρηζεται το σημειο. Λοιπον:
http://i63.tinypic.com/w8q1zn.jpg

επισης, μεσα στα χριστουγεννα εκανα αγωγη με φσουτ φσουτ (αυτο το εισπνεομενο που το πατας) και αντιβιωση και μου περασε προσωρινα το μπουκωμα/φταρνισμα/βρογχιτιδα (που ανεπτυξα).
Γεια σου , γαταλί . Πριν από σένα είχα μεταφερει τη δικιά μου εμπειρία αλλεργίας στο φόρουμ . Λοιπόν νομίζω ότι όλα παλεύονται . Οι κρίσεις ασθματος μπορεί να επανέλθουν αλλά αν προσέξεις να είναι πιο ήπιες . Οσο για τις γραντζουνιές επειδή δεν είναι άσθμα ,το οξυγόνο μας , πιστεύω ότι αντιμετωπίζονται . Αλλωστε κάποια στιγμή θα σταματήσεις να παλεύεις με τους συγκατοίκους σου με ουρά . Εμένα με ωφέλησε πολύ ότι δεν εδωσα ιδιαίτερη σημασία στον αλλεργιολόγο μου , το αιματολογικο τεστ με εβγαλε βαθμου 3 με max το 4. Οπότε αυτός θεώρησε ότι έπρεπε να ξεσπιτώσω τον γάτο . Αυτό λοιπόν που κάνω είναι να μην τον αφήνω τα βραδια στο υπνοδωμάτιο , να είμαι πολυ τακτική στο σκούπισμα , βούρτσισμα των καθισμάτων και πάνω από όλα επαρκής αερισμός .Νομίζω ότι αυτό είναι το πιο σημαντικό . Μάλιστα τον τελευταίο μήνα έχω ξεθαρρέψει πολύ μαζί του και τον ακουμπώ και στο πρόσωπό μου . Ειμαι καλά ! Τώρα το να βήξεις λίγο αυτό μπορεί να σου το προκαλέσει και ο καπνός του τσιγάρου ή η υγρασία . Το θέμα ειναι να μην αρχίσουν τα σφυρίγματα .
Πάντως ισχύει το ότι αν έρθεις σταδιακά σε επαφή με το αλλεργιόνο , το εξουδετερώνεις . Οπότε , μέτρο , καθαριότητα και ψυχραιμία .

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 15:30, 02-02-16:

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, μού ειναι ιδιαιτερως χρησιμες!
Να σας πω πως τον πρωτο χρονο που συγκατοικησα με γατα, δεν εχα καθολου θεμα.. το τελευταιο εξαμηνο εχει κανει την εμφανιση του αρκετα δυναμικα. Την αγωγη που εκανα την εκανα για να αντιμετωπισω την βρογχιτιδα που προκληθηκε. (χωρις να μαστε σιγουροι οτι προερχεται απο τη γατα.)
Χθες ανεβασα τη φωτο για να δειξω οτι τελικα οντως πρηζεται το δερμα μου επειτα απο γρατσουνια (κι αυτες ειναι πολυ ελαφριες γρατσουνιες).
Τωρα που σας μιλαω, εχει προηγηθει ενα φιλι με τη γατα :ρ και τα χειλη μου εχουν φουσκωσει ανα σημεια, ειμαι λες και βγηκα απο πλαστικο χειρουργο με ΠΟΛΥ κακο αποτελεσμα στα χειλη και με φαγουριζουν απιστευτα. Δυστυχως ο αλλεργιολογος ειναι ακριβος για τα οικονομικα μου στην παρουσα φαση και φοβαμαι οτι θα μου επιβεβαιωσει αυτο που δεν θελω.. :-/
ανεβασα το υλικο και σας περιγραφω την κατασταση μονο και μονο για να μοιραστω εμπειριες εδω.
Και παλι σας ευχαριστω! ^_^

Παράθεση

FFSpyros

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη FFSpyros
Ο FFSpyros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O FFSpyros έγραψε στις 16:51, 02-02-16:

Το αλλεργικό τεστ με ραντεβού νομίζω πως καλύπτεται από τα ταμεία στα κρατικά νοσοκομεία. Θεωρώ πως η δαπάνη για την υγεία είναι η πιο σημαντική. Η αλλεργία έχει διαφορετική επίδραση στον καθένα και το αλλεργικό άσθμα, ή κάποιο αναφυλακτικό σοκ μπορούν να επιφέρουν μέχρι και το θάνατο. Η αλλεργία φυσικά και μπορεί να θεραπευτεί με έκθεση στο αλλεργιογόνο αλλά με δοσολογία και μεθόδους που ξέρει κάποιος ειδικός.
Αυτό που θέλω να πω είναι πως ακόμα και αν μάθεις το δυσάρεστο, είναι εφικτή η ανοσοποίησή σε βάθος χρόνου. Απλά θα πρότεινα μια έρευνα για εύρεση αλλεργιολόγου με εμπειρία και ευαισθησία στο θέμα.

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AntzelaRu
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 23:06, 22-05-16:

καλησπερα παιδια, εχω μια απορια: (δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο θεμα) Μπορει μετα απο 1 χρονο συγκατοικησης με γατα καποιος να αποκτησει αλλεργια σε αυτην; Ειμαι χρονια αλλεργικη στη γυρη (καθε ανοιξη για περιπου 1-2 μηνες) και πριν παρω τον γατο μου, αυτην την ανοιξη ομως, παρολο που παιρνω τα χαπια μου δεν περνανε τα συμπτωματα και πολλοι μου λενε οτι μπορει να με χειροτερευει το γεγονος οτι κοιμαται ο γατουλης μαζι μου επισης εχω την αμμολεκανη στο δωματιο μου (κλειση ομως). θελω να ακουσω γνωμες...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:23, 22-05-16:

Καλησπέρα και σε σένα
Ναι, μπορεί κάποιος να αποκτήσει αλλεργία, όχι μόνο σε γάτα, αλλά γενικά σε ουσίες που μέχρι πρόσφατα δεν του προξενούσαν καμιά ενόχληση.
Από την άλλη, δεν μπορείς να είσαι σίγουρη οτι οφείλεται στη γάτα, αν δεν κάνεις ειδικά τεστ προκειμένου να βρεθεί ο συγκεκριμένος αλλεργιογόνος παράγοντας. Μπορεί, π.χ. να είσαι αλλεργική είτε στο άρωμα της άμμου (εφόσον έχεις μέσα στο δωμάτιο την αμμολεκάνη, ανεξάρτητα αν είναι ανοιχτή ή κλειστή) ή και στη σκόνη της ακόμα.

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 00:30, 23-05-16:

απλα ολο το χειμωνα δεν ειχα καμια ενοχληση, ειχαμε και ανοιχτη αμμολεκανη, τωρα επειδη αφηνει γενικα πολλες τριχες ισως με και επηρεαζει αυτο,αν και οταν τον φιλαω και τον εχω κοντα μου δεν φτερνιζομαι η κατι τετοιο, τα βραδια μπουκωνομαι και κυριως το πρωι εχω φτερνισματα μετα ομως ειμαι καλυτερα ολη την ημερα, θα περιμενω να περασει ο Μαης και αμα συνεχιστουν τα συμοτωματα θα παω σε γιατρο μαλλον, ελπιζω να μην ειναι απο γατα; υπαρχει θεραπεια;

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 00:57, 23-05-16:

Μην ξεχνας Αγγελικη μου οτι φετος ειχαμε και αφρικανικη σκονη, οποτε οσοι εχουν εποχικη αλλεργια ,επιδεινωνεται η κατασταση.Η γατα απο μονη της δεν προκαλει αλλεργια.Κανε λιγο υπομονη θα σου περασει,αν ηταν απο τον Τομ θα ειχες προβλημα και τον χειμωνα!!

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 01:02, 23-05-16:

Φλωρα μου και περσυ πριν παρω τον Τομ ημουν σε πολυ ασχημη κατασταση, μπουκωμα φτερνισμα διαρροη στη μυτη, οσα φαρμακα και να παρω αμα δεν μπει καλα το καλοκαιρι μεσα Ιουνιου δεν γινομαι καλα... ο Τομ δεν νομιζω να φταιει, αλλα η σκονη της αμμολεκανης ισως γιατι εχω ευαισθησια γενικες στις σκονες.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 07:30, 23-05-16:

Επειδή είμαι κι εγώ αλλεργική σε αρκετά πράγματα (ιδιαίτερα στη σκόνη), αυτές τις ημέρες με την αφρικανική (καλά λέει η Φλώρα), ήμουν συνέχεια με φαγούρα στο λαιμό, φταρνίσματα, συνάχι και δακρύρροια.
Τι άλλο να πω; Υπομονή!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:32, 23-05-16:

Να σου πω κι εγώ Αγγελική μου πως φέτος τα πράγματα με τις αλλεργίες είναι χειρότερα από κάθε άλλη χρονιά. Εγώ είμαι φουλ αλλεργική σε διάφορα πράγματα, έχω και άσθμα. Παίρνω όμως εδώ και αρκετά χρόνια φάρμακα και η αλλεργία μου είχε να με ενοχλήσει δεκαετίες. Πραγματικά δεκαετίες...
Φέτος όμως έχω χοντρό πρόβλημα, με την μύτη, με τα μάτια αλλά και με εξανθήματα. Παρατηρώ πως κόσμος που δεν είχε ποτέ του τέτοια προβλήματα, φέτος αντιμετωπίζει πρόβλημα.
Οπότε κι εγώ συμφωνώ με τα κορίτσια, την Φλώρα και την alcyone, προσθέτοντας πως πιστεύω ότι ούτε η άμμος στο δημιουργεί. Κάτι γίνεται φέτος απλά, από την μια η σκόνη από την Αφρική, από την άλλη ίσως υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες στην ατμόσφαιρα που δεν τους γνωρίζουμε. Δεν γίνεται τόσοι άνθρωποι να έχουν στα καλά καθούμενα πρόβλημα χωρίς να γίνεται κάτι...

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 21:21, 23-05-16:

Εχετε δικιο κοριτσια εαν δουλευετε και κυκλοφορειτε συχνα εξω η κατασταση με τις αλλεργιες ειναι φετος οδυνηρη.Και γω ειχα καθε χρονο την Ανοιξη εποχικη αλλεργια,επρεπε να μπει καλοκαιρι για να σταματησει το φτερνισμα και η καταρροη.Απο το 2012 που εχω σχεδον κλειστει στο σπιτι για να προσεχω την μητερα μου που εχει προβληματα κινητικα συν καταθλιψη, σταματησαν μαχαιρι οι αλλεργιες.Αρα η ατμοσφαιρα δεν ειναι καλη ,απο την μια η αφρικανικη σκονη, απο την αλλη, το χειμωνα να καινε οι σομπες τα ξυλα κατωτερας ποιοτητας ,δεν μπορεις να αναπνευσεις εαν βγεις εξω,να πως δημιουργουνται αλλεργιες!!

Παράθεση

Tsecat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tsecat
H Tsecat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Tsecat έγραψε στις 18:56, 24-08-16:

Καλησπέρα σε όλους!
Πριν 2 περίπου μήνες υιοθέτησα έναν γατούλη και έχω βγάλει αλλεργία στο αναπνευστικό. Μου κόβετε η αναπνοή, δεν μπορώ να περπατήσω, δεν κοιμάμαι τα βράδυα γιατί ξυπνάω από τον βήχα.
Το περίεργο είναι ότι ήξερα ότι έχω αλλεργία του τύπου "τσούζουν τα μάτια και πονάνε" η οποία όμως δεν μου έχει παρουσιαστεί.
Οπως καταλαβαίνετε ο γάτος είναι συνέχεια πάνω μου, στα χέρια μου στους ώμους μου και είμαι πολύ ψυχοπονιάρα, βλαμμένη ή όπως αλλιώς θέλετε να με πείτε και δεν τον διώχνω. Είναι τόσο γλυκούλης.
Η κανονική λύση στο προβλημά μου καταλαβαίνω ότι είναι να τον δώσω αλλά δεν μου πάει....
Ρωτώ λοιπόν: μήπως φταίει η άμμος του και πρέπει να αλλάξω μάρκα; (η μυρωδιά, αν βγάλω την άμμο στο μπαλκόνι έχω άγχος ότι μπορεί να ανέβει για βόλτες στην κουπαστή και να πέσει από τον 5ο (ήδη σκαρφαλώνει σε κάτι χαζοδέντρα στο μπαλκόνι).
Εχει αντιμετωπίσει κανείς τέτοιο προβλημα αλλεργίας και τι έκανε; Γενικά έχετε να μου δώσετε κάποια συμβουλή;

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:54, 24-08-16:

Καλησπέρα Tsekat και καλωσήρθες στην παρέα μας

Καταλαβαίνω πόσο αγαπάς το γατούλη σου και βέβαια δεν χρειάζεται να τον αποχωριστείς, όσο υπάρχουν τρόποι να μειώσεις κατά πολύ, έως και να αποτρέψεις εντελώς την αλλεργική αντίδραση που σου προξενεί.
Μάθε πώς, διαβάζοντας αυτό το άρθρο που πιστεύω θα σε βοηθήσει.

Αν πάλι υποψιάζεσαι οτι δεν είναι ο γάτος, αλλά η οσμή της άμμου που σου φέρνει αυτές τις αντιδράσεις από το αναπνευστικό, μη διστάσεις να την αντικαταστήσεις με κάποια άοσμη, υπάρχουν τόσες στο εμπόριο.

Επίσης μην τον αφήνεις να βγαίνει στο μπαλκόνι, αν δεν το έχεις περιφράξει καλά. Είναι σημαντικό να τον προστατέψεις από ατύχημα που μπορεί να του κοστίσει την υγεία του ακόμα και την ίδια του τη ζωή

Να το χαίρεσαι το καινούργιο πλασματάκι που ήρθε στη ζωή σου και θα χαρούμε κι εμείς σε κάποια ευκαιρία να μας τον γνωρίσεις και να δούμε και φωτογραφίες του.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους