Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,303 εγγεγραμμένα μέλη και 718,701 μηνύματα σε 22,692 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 352 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Όγκος στη γάτα

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη irene_marga
H irene_marga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

H irene_marga έγραψε στις 11:31, 10-06-09:

Δν σου είπε ο κτηνίατρος τι έχει η γατούλα σου;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

konstans

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη konstans
H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,626 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 12:39, 10-06-09:

Kαλησπέρα και από εμένα.
Είναι πολύ δύσκολο να σου πούμε με σιγουριά τί είναι. Ο γιατρός σου που το είδε θα παρατήρησε αν έχει σημείο εξόδου(δηλαδή αν δημιουργήθηκε από χτύπημα ή γραντζουνιά), οπότε φαντάζομαι ότι σε αυτήν την περίπτωση θα είναι ένα απλό απόστημα. Αν δεις ότι με τα χάπια δεν αλλάζει η κατάσταση, ίσως χρειαστεί να το αφαιρέσετε και να στείλετε δείγμα για βιοψία, για να δείτε τί ακριβώς είναι.
Περαστικά να είναι!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 12:50, 10-06-09:

Όπως διαβάζω το φάρμακο που σας έδωσε ο γιατρός είναι αντιβίωση. Αλλά γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις τι είναι αυτό που έχει κ γιατί παίρνει αυτή την αντιβίωση.
Σε γατούλα μου είχε συμβει κάτι αντίστοιχο γιατί τον είχε γρατσουνίσει η θηλυκή κ ήταν κάτι σαν απόστημα κ όχι όγκος αλλά αυτά θα πρέπει να τα συζητάς κάθε φορά με τον γιατρό σου στο ιατρείο για να μην αγχώνεσαι κ αναρωτιέσαι όταν πας σπίτι

saxo kit car

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη saxo kit car
Ο saxo kit car αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O saxo kit car έγραψε στις 15:30, 10-06-09:

Δυστυχώς όπως το έχω ψάξει δεν φαίνεται να έχει διέξοδο-τρυπίτσα , αυτό είναι που με τρελαίνει, η λίπωμα είναι που αναιρείτε είτε με σύριγγα είτε με εγχείρηση, η είναι καρκίνωμα, μόλις τελειώσει η θεραπεία με τα χάπια και δεν έχει φύγει θα την πάω να δω τι θα μου πει.

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 16:37, 10-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από saxo kit car
Δυστυχώς όπως το έχω ψάξει δεν φαίνεται να έχει διέξοδο-τρυπίτσα , αυτό είναι που με τρελαίνει, η λίπωμα είναι που αναιρείτε είτε με σύριγγα είτε με εγχείρηση, η είναι καρκίνωμα, μόλις τελειώσει η θεραπεία με τα χάπια και δεν έχει φύγει θα την πάω να δω τι θα μου πει.
Τι ηλικια εχει το γατακι? Συνηθως τα λιπωματα και τακαρκινωματα εμφανιζονται σταδιακα και και οχι αποτομα , η περιοχη που περιγραφεις ταιριαζει με αποστημα εκει χτυπιωνται συνηθως με τα χερια τους οταν τσακωνονται και δεν ειναι απαραιτητο να δεις το τραυμα εισοδου μπορει να εχει επουλωθει και να μην φαινεται

saxo kit car

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη saxo kit car
Ο saxo kit car αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O saxo kit car έγραψε στις 20:40, 10-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
Τι ηλικια εχει το γατακι? Συνηθως τα λιπωματα και τακαρκινωματα εμφανιζονται σταδιακα και και οχι αποτομα , η περιοχη που περιγραφεις ταιριαζει με αποστημα εκει χτυπιωνται συνηθως με τα χερια τους οταν τσακωνονται και δεν ειναι απαραιτητο να δεις το τραυμα εισοδου μπορει να εχει επουλωθει και να μην φαινεται
Είναι περίπου τεσσάρων με πέντε, μακάρι να είναι απόστημα, με τα χάπια αυτά θα ανοίξει και θα καθαρίσει, τα είχα ξανά χρειαστεί και έκαναν πολύ καλή δουλειά.

izabo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη izabo
H izabo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (24 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H izabo έγραψε στις 09:58, 25-06-10:

Το Σεπτέβριο του 2009 βρήκα στο σβέρκο του γατούλη μου ένα όγκο που το αφαιρέσαμε χειρουργικά και ο γιατρός μου το έστειλε για βιοψία. Το αποτέλεσμα έδειξε οτι ήταν σάρκωμα που δημιουργείτε απο εμβολιασμό. Πρίν απο ένα μήνα κάναμε και δεύτερο χειρουργείο γιατί αυτό ξαναπέταξε και ήταν αρκετά μεγάλο. Ο γιατρός μου πρότεινε χημειοθεραπεία . Αρνήθηκα τη χημειοθεραπεία και αποφάσησα να του κάνω αγωγή με αυξημένη δόση βιταμίνης C και αντιοξειδωτικών. Ο γατούλης είναι 9 χρονών στειρωμένος. έχει κανείς καμία ιδέα γι αυτές τις περιπτώσεις?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 10:03, 25-06-10:

Απ' όσο ξέρω, τα εμβόλια που ενοχοποιούνται για την εμφάνιση σαρκώματος είναι της λύσσας και της λευχαιμίας, γι' αυτό και συνήθως τα κάνουν στο πόδι και όχι στο σβέρκο...
Για την αποτελεσματικότητα της βιταμίνης C δεν ξέρω κάτι, στην πρότεινε κτηνίατρος; Υπάρχουν και διάφορα διατροφικά συμπληρώματα για την ενίσχυση του οργανισμού σε περιπτώσεις καρκίνου, δες αυτά, π.χ. Αυτά όμως νομίζω ότι δεν υποκαθιστούν τη θεραπεία, είναι μάλλον υποστηρικτικά.
Εύχομαι το καλύτερο για τον γατούλη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

izabo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H izabo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (24 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H izabo έγραψε στις 10:26, 25-06-10:

'Υστερα απο έρευνα που έκανα έφτασα στο εξείς συμπέρασμα. Τα καρκινικά κύτταρα λόγο της μετάλαξης που έχουν σκοτώνονται όταν υπάρχει στι αίμα υπεροξείδιο του υδρογώνου http://curezone.com/diseases/cancer/h2o2.asp . H Βιταμίνη C δημιουργεί στο αίμα H2O2 και γι αυτό έχει και αντικαρκινική δράση. Θα ήθελα όμως να μάθω άν ξέρει κάποιος ποιά είναι η μεγαλύτερη δόση που μπορεί να πάρει μια γάτα. Βρήκα οτι είναι τα 200mg - 250mg αλλά θα ήθελα μια γνώμη αν κάποιος ξέρει. Διάβασα επίσης οτι αν δίνεται από το στόμα ο οργανισμός κρατάει όσο χρειάζεται και το υπόλοιπο το αποβάλει και οτι ίσως να είναι πιο αποτελεσματική η ενδοφλέβια χορήγηση . Ξέρει κανείς κάτι γι αυτό?
Ο γιατρός μου είπε για χημειοθεραπεία όμως εγώ δεν πιστεύω στη χημειοθεραπεία γιατί τι να το κάνω να γίνει καλά απο τον όγκο αν έχω καταστρέψει τα νεφρά του?

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 10:34, 25-06-10:

Ρώτα τον γιατρό εδώ, μήπως ξέρει.
Έχεις δίκιο και καλά κάνεις που το ψάχνεις περαιτέρω και δε βασίζεσαι στη γνώμη ενός μόνο κτηνιάτρου. Στη θέση σου εγώ θα πήγαινα σε 2-3 γιατρούς ακόμα, ζητώντας εναλλακτικές λύσεις, και θα έψαχνα λίγο και τις κτηνιατρικές σχολές, μήπως υπάρχει εκεί κάποιος που ασχολείται ερευνητικά με το θέμα.

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:00, 25-06-10:

Αν τα καρκινικα κυτταρα σκοτωνονταν με εναν τοσο απλο τροπο, θα ειχαν καταργηθει οι χημειοθεραπειες, οι θεραπειες με ακτινοβολια και οι εγχειρησεις. Δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο θελουμε να φαινονται. Αν ημουν στην θεση σου θα προχωρουσα στην χημειοθεραπεια και δεν θα πειραματιζομουν με κομπογιανιτικες θεραπειες. Για θεραπεια με ακτινοβολια δεν παιζει τιποτα; Την εχετε αποκλεισει; Δυστυχως ειναι δυκολη αυτη η μορφη καρκινου (πολυ επιθετικη). Οσον αφορα την διατροφη της, μαλλον θα προσπαθουσα να βρω τροφες που βοηθουν στην καταπολεμηση του καρκινου χωρις να μπορουν ωστοσο να τον εξαλειψουν (δεν εχει ανακαλυφθει ακομα κατι).
Τοσο καιρο φωναζω στο φορουμ για τα εμβολια αλλα κανεις δεν μ'ακουει. Κριμα που υπαρχουν ακομα κτηνιατροι που επιμενουν στον ετησιο εμβολιασμο. Ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα και να γινει συντομα καλα η γατουλα σου. Κουραγιο.

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 16:56, 25-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από izabo
Το Σεπτέβριο του 2009 βρήκα στο σβέρκο του γατούλη μου ένα όγκο που το αφαιρέσαμε χειρουργικά και ο γιατρός μου το έστειλε για βιοψία. Το αποτέλεσμα έδειξε οτι ήταν σάρκωμα που δημιουργείτε απο εμβολιασμό. Πρίν απο ένα μήνα κάναμε και δεύτερο χειρουργείο γιατί αυτό ξαναπέταξε και ήταν αρκετά μεγάλο. Ο γιατρός μου πρότεινε χημειοθεραπεία . Αρνήθηκα τη χημειοθεραπεία και αποφάσησα να του κάνω αγωγή με αυξημένη δόση βιταμίνης C και αντιοξειδωτικών. Ο γατούλης είναι 9 χρονών στειρωμένος. έχει κανείς καμία ιδέα γι αυτές τις περιπτώσεις?
Η βιταμινη C και τα αντιοξειδωτικά,δρουν συμπληρωματικά τονώνοντας τον οργανισμα αλλα το είδος του καρκίνου ειναι αρκετα επιθετικος και θα χρειαστει χημειοθεραπεια , παντως αφου αντεξε σχεδον ενα χρονο χωρις την επανεμφανιση ειναι λιγο ενθαρυντικο. Η χημειοθεραπεια θα τον βοηθησει να καθυστερηση την επανεμφανιση του ογκου η και να τον εξαφανισει, παντως οσο πιο συχνα εμφανιζεται ο ογκος τοσο πιο δυσκολα ειναι τα πραγματα

izabo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H izabo έγραψε στις 17:26, 26-06-10:

αυτό που κατάλαβα εγώ είναι οτι και να κάνω τη χημειοθεραπεία στο γατούλη κανείς δεν μπορεί να μου πει οτι σίγουρα θα θεραπευτεί ή οτι δεν θα ξαναβγεί ή οτι δεν θα του καταστρέψει η χημειοθεραπεία τα νεφρά του έτσι δεν είναι ? Σκέπτομαι λοιπόν οτι ίσως το να κάνει σε 3 ή 6 μήνες άλλο ένα χειρουργείο μήπως είναι λιγότερο επιβαρυντικό για την υγεία του?

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 19:55, 26-06-10:

εγω αν ημουν στην θεση σου μαλλον δεν θα περιμενα τοσο καιρο. Ειναι πολυ επιθετικη μορφη καρκινου και κανει μεταστασεις και μπορει να μη προλαβεις την κατασταση αν περιμενεις τοσο καιρο.

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 09:15, 27-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από izabo
αυτό που κατάλαβα εγώ είναι οτι και να κάνω τη χημειοθεραπεία στο γατούλη κανείς δεν μπορεί να μου πει οτι σίγουρα θα θεραπευτεί ή οτι δεν θα ξαναβγεί ή οτι δεν θα του καταστρέψει η χημειοθεραπεία τα νεφρά του έτσι δεν είναι ? Σκέπτομαι λοιπόν οτι ίσως το να κάνει σε 3 ή 6 μήνες άλλο ένα χειρουργείο μήπως είναι λιγότερο επιβαρυντικό για την υγεία του?
Η χημειοθεραπεια δεν θα επηρεασει ουτε θα καταστρεψει τα νεφρα του, αν ηδη υπαρχει καποιο προβλημα τοτε ναι θα τα επιβαρυνει αλλα αμα τα νεφρα του δουλευουν καλα και με καποια ειδικη τροφη τις ημερες της θεραπειας τοτε δεν θα εχει προβλημα. Καλο θα ηταν να τον ελεξετε και με ακτινογραφιες για τυχον μεταστσεις στους πνευμονες ,στο συκωτι και στα κοκκαλα

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 22:44, 09-07-10:

χμ....
Τωρα μπαινω κι εγω σε σκεψεις. Η γατουλα μου (11 ετων) εμφανισε ενα παραξενο εξογκωμα πριν ενα μηνα στο μηρο της και το αφαιρεσαμε. Περιμενω τα αποτελεσματα της βιοψιας ακόμη, φανταζομαι θα τα εχω τις επομενες ημερες. Ευχομαι να μη ειναι κατι σοβαρο Θα ενημερωσω με νεοτερα.
Αλήθεια η ετησια επαναληψη εμβολιου μπορει να προκαλεσει κατι τετοιο; Δεν το ειχα ακουσει πλαι. Δλδ καθε ποτε να επαναλαμβανει κανεις τα εμβολια ωστε να προστατευει το ζωακι αλλά να μη το επιβαρύνει; (Και πρεπει να κανω την ετησια επαναληψη και στα 4, ήδη αργησα ενα μηνα) Να μην τη κανω αν ειναι....

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,532 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:14, 10-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από χριστινα
χμ....
Τωρα μπαινω κι εγω σε σκεψεις. Η γατουλα μου (11 ετων) εμφανισε ενα παραξενο εξογκωμα πριν ενα μηνα στο μηρο της και το αφαιρεσαμε. Περιμενω τα αποτελεσματα της βιοψιας ακόμη, φανταζομαι θα τα εχω τις επομενες ημερες. Ευχομαι να μη ειναι κατι σοβαρο Θα ενημερωσω με νεοτερα.
Αλήθεια η ετησια επαναληψη εμβολιου μπορει να προκαλεσει κατι τετοιο; Δεν το ειχα ακουσει πλαι. Δλδ καθε ποτε να επαναλαμβανει κανεις τα εμβολια ωστε να προστατευει το ζωακι αλλά να μη το επιβαρύνει; (Και πρεπει να κανω την ετησια επαναληψη και στα 4, ήδη αργησα ενα μηνα) Να μην τη κανω αν ειναι....
τα εμβολια που μπορει να προκαλεσουν σαρκωμα στη γατα,ειναι αυτο της λυσσας και της λευχαιμιας..για αυτο και οι σωστοι γιατροι τα κανουν στον ποδι και οχι στο σβερκο...γιατι το ποδι μπορει να κοπει και να σωθει το γατι...το σβερκο ομως οχι...κανονικα το εμβολιο της λυσσας στο εξωτερικο το κανουν καθε 3 χρονια..

Jeannine

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jeannine
H Jeannine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.

H Jeannine έγραψε στις 07:47, 10-07-10:

Σε τέτοιες περιπτώσεις, που τα δεδομένα είναι τόσο δύσκολα, πρέπει κανείς να παίρνει ρίσκα. Σε 3 ή 6 μήνες, όπως λέει και ο γιατρός, λόγω του ότι ο καρκίνος είναι επιθετικός, μπορεί το γατάκι σου να μην τα έχει καταφέρει. Μπορεί επίσης, λόγω της επιβαρυμένης κατάστασής του, να μην μπορέσει να αντέξει ένα χειρουργείο σε εκείνη τη φάση.
Καλύτερα να ξεκινήσει το γατάκι χημειοθεραπεία. Τουλάχιστον είναι μία άμεση λύση/επέμβαση στο πρόβλημα! Μπορεί να χαλάσουν τα νεφρά του, μπορεί και όχι! Δεν είναι δεδομένο!
Καλή τύχη εύχομαι και στους δυο σας!

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:19, 10-07-10:

Πολλοι κτηνιατροι πλεον συστηνουν να γινονται οι εμβολιασμοι καθε 3 χρονια. Στον δικο μου το εμβολιο που του εκανε ο κτηνιατρος κατα της λυσσας τον φεβρουαριο διαρκει για 3 χρονια, οποτε το επαναληπτικο ειναι το 2013. Το εμβολιο κατα της λευχαιμιας το εκανε οταν ηταν 2.5, 3.5 και 16 μηνων και το επαναληπτικο ειναι να γινει τον σεπτεμβρη, αλλα δεν θα του το κανω. Επισης εχει να κανει τα ετησια του εμβολια τον σεπτεμβρη και μαλλον θα του κανω το τριπλο (ρινοτραχειτιδα, καλυκοιος, πανλευκοπενια), χωρις adjuvants και μετα θα του κανω τα επομενα καθε 3 χρονια. Σκεφτομαι να τα παραλειψω, αλλα δεν εχω αποφασισει ακομα Ωρες ωρες σκεφτομαι οτι ειναι καλυτερα να κολλησει ρινοτραχειτιδα, παρα να εμφανισει ινοσαρκωμα και να πεθανει. Οποιος ενδιαφερεται για τα εμβολια, ας μου στειλει πμ να στειλω ενα αρθρο (στα αγγλικα) σχετικο με πληροφοριες για τα εμβολια, με τα ειδη των εμβολιων (ποια περιεχουν adjuvants) και καθε ποτε πρεπει να γινονται.

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 09:33, 10-07-10:

Ηρω της λευχαιμιας εγω δεν το κανω καθολου.Προτιμω να τους κανω την εξεταση και αφου δεν ερχονται σε επαφη με αλλες γατες να μην τα εμβολιασω.Της λυσσας ομως ειναι υποχρεωτικο να επαναλαμβανεται καθε χρονο στην Ελλαδα,και μαλιστα καποιες αεροπορικες ή καποιοι ομιλοι θελουν να εχει περασει και συγκεκριμενο χρονικο διαστημα απο το εμβολιο για να ταξιδεψεις,ή να συμμετεχεις σε εκθεση.Κι εγω τους τα καθυστερω οσο μπορω,εστω και τρεις μηνες να γλιτωσεις οφελος ειναι μακροπροθεσμα,αλλα δυστυχως δε γινεται αλλιως.

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 12:17, 10-07-10:

γιατι κανεις της λυσσας καθε χρονο;;;;;; Υπαρχει εμβολιο (rabvac 3 TF) που ειναι για 3 χρονια και μπορεις να ταξιδεψεις πολυ ανετα ακομα και σε χωρες οπως η ιαπωνια που ειναι πολυ αυστηρη. Απλα πρεπει πριν το ταξιδι να γινει εξεταση αιματος για να δειτε αν η συγκεντρωση των αντισωματων ειναι μεσα στα ορια.

Δυστυχως και σε μας εδω ειναι υποχρεωτικο, αλλιως θα το απεφευγα και αυτο. Το εμβολιο της λευχαιμιας το εκανα γιατι μου ειπαν πως αν τυχει και το σκασει μπορει να κολλησει, ή αν χρειαστει να τον αφησω σε boarding facility πρεπει να ειναι εμβολιασμενος γιατι δεν δεχονται γατες χωρις εμβολιο λευχαιμιας, οποτε το καναμε. Οταν βεβαια αργοτερα το εψαξα, σκεφτηκα πως αφου του το εκανα 2 φορες, ας το εκανα ακομα μια για να αποκτησει αντισωματα και μετα τελος. Οποτε τωρα τον σεπτεμβριο θα κανουμε μονο τα βασικα και μετα δεν θα κανουμε εμβολια για τα επομενα 3 χρονια.

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:42, 10-07-10:

Γιατι ειναι υποχρεωτικο απο το νομο,να φανταστεις στην εκθεση που ειδαν οι κτηνιατροι τα βιβλιαρια των νορβηγων,μου διορθωσαν την ημερομηνια επαναληψης του εμβολιου της λυσσας,που την ειχε βαλει ο γιατρος τους στην Ολλανδια σε τρια χρονια,και μου την εβαλαν για φετος...Ασε που στα ελληνικα αεροδρομια περνας απο χιλια κοσκινα και θελουν να βλεπουν γραμμενη επαναληψη καθε χρονο,αντε να τους εξηγεις οτι το συγκεκριμενο εμβολιο κρατα τρια χρονια,κι εχεις κανει τεστ αντισωματων κτλ...

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 17:21, 10-07-10:

Μαλιστα, ενδιαφεροντα όλα αυτα και καινούρια για εμενα.
Εγω δεν ξερω ούτε πια εμβολια της κάνω κάθε έτος. Νομιζα πως ειναι συγκεκριμενα και ίδια παντού. Διαπιστωνω πως δεν ειναι ετσι. Μένει να δω κι εγω τι στο καλό ήταν αυτό στον μηρό της (λογικα Τεταρτη θα ξερω). Ας ελπίσουμε σε κάτι αθώο

izabo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H izabo έγραψε στις 22:43, 23-07-10:

εγώ πάντως αποφάσισα να μην του κάνω χημειοθεραπεία. Του δίνω συμπληρώματα διατροφής με αντιοξειδωτικά και βιταμίνη C και προσπαθώ να δυναμώσω τον οργανισμό του αν χρειαστεί κι άλλο χειρουργείο. Έχει ήδη ένα εξόγκωμα στο σβέρκο αλλά δεν θέλω να επέμβουμε χειρουργικά αν δεν περάσουν δυο μήνες απο το προηγούμενο χειρουργείο. Έχει ακούσει κανείς για θεραπεία με υπεροξείδιο του υδρογόνου ( H2O2 ) το γνωστό μας οξυζενέ?

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:48, 24-07-10:

αν θεραπευονταν ο καρκινος τοσο απλα με H2O2, δεν θα υπηρχαν χημειοθεραπειες, επεμβασεις και θεραπειες με ακτινοβολια. Λυπαμαι που το λεω αλλα τα περισσοτερα "ματζουνια" που κυκλοφορουν στο ιντερνετ ειναι ψευτικα. Μερικες πληροφοριες για το H2O2 μπορεις να βρεις εδω

Δε νομιζω πως ειναι ωρα να κανεις πειραματισμους στην γατα σου. Γνωριζω πως ειναι πολυ ασχημο αυτο που περνατε, αλλα το καλυτερο που μπορειτε να κανετε ειναι να εμπιστευτειτε τον κτηνιατρο σας και να προχωρησετε με πραγματικη θεραπεια και οχι με διαφορες ουσιες που δεν ξερουμε τι επιπτωσεις εχουν στον οργανισμο της γατας.

Εγω προσωπικα θα προχωρουσα σε χημειοθεραπεια χωρις 2η σκεψη.

Ευχομαι τα καλυτερα για την γατουλα σας.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

CATfairy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη CATfairy
H CATfairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

H CATfairy έγραψε στις 14:15, 20-09-10:

Καλησπέρα σας,

Την Τετάρτη το βράδυ κατά τις 11:30 η γάτα μου έκανε δύο απανωτούς εμετούς. Λέω οκ. ή θέλει να βγάλει τις τρίχες ή θα προέκυψε πρόβλημα με το στομάχι της. Η γάτα λόγω του ανακατέματος που θα ένιωθε δεν ήθελε να φάει. Την επόμενη μέρα την πήγα στην κτηνίατρο και της έκανε ενδομυική ένεση για το στομάχι (αντιεμετική). Μου είπε να μην την αφήσω να φάει και να την ξαναπάω πάλι την επόμενη μέρα για να ξανακάνει την ίδια ένεση. Φτάνει Σάββατο πρωϊ. Η γάτα ούτε έτρωγε αλλά αυτή τη φορά δεν μπορούσε ούτε να πιει νερό. Ήθελε να πιει, ήταν πάνω από το κουπάκι της αλλά δεν μπορούσε να πιει. Κατάλαβα ότι με αυτόν τον τρόπο θα αφυδατωνόταν και έτσι προς το μεσημέρι του Σαββάτου την πήγα σε μια κλινική που εφημέρευε (στην Νίκαια) για να της βάλουν ορό και να της δώσουν φάρμακα. Το πρόβλημα ήταν το εξής: Της έκαναν εξετάσεις αίματος και της βρήκαν υψηλό BUN96,9 και κρεατινίνη 2,6. Μου είπαν ότι έχει νεφρική ανεπάρκεια και γι’ αυτό εξακολουθεί να κάνει εμετούς. Σημειωτέων ότι η γάτα είχε κάνει εξετάσεις τον Ιούλιο και ήταν πολύ καλές.
Μέχρι και αυτήν την ώρα την έχω στην κλινική και μου είπαν ότι θα της ξανακάνουν εξετάσεις αίματος, που θα έχουν πέσει λίγο οι τιμές με τον ορό, για να δούμε εκ νέου τι γίνεται. Το πρόβλημα είναι αφού η γάτα έχει κρεατινίνη 2,6 δηλ. δεν είναι και τόσο υψηλό το ποσοστό, γιατί η γάτα είναι σε άσχημη κατάσταση; Τι μπορεί να συμβαίνει; Δεν μπορώ να το πιστέψω….από την μια στιγμή στην άλλη!!!! Ξέρω ότι όταν ένα ζώο αρχίζει να παθαίνει νεφρική ανεπάρκεια μετά απλώς του κάνεις ορούς και του αλλάζεις διατροφή. Μοιάζει σαν να είναι στα τελευταία της!!! Δεν ξέρω τι να κάνω, τι να υποθέσω. Πήρα τηλ. σήμερα το πρωϊ την γιατρό μου (γιατί Σαββατοκύριακο δεν εξυπηρετεί) και από αυτά που της είπα μου είπε ότι είναι νεφρική ανεπάρκεια, μου είπε ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι, αν θέλω να την αφήσω εκεί διαφορετικά να την πάρω σπίτι.
Όσο σκέφτομαι ότι θα χάσω από την μια στιγμή στην άλλη την ασπρούλα μου (φωτό), τον θησαυρό μου, μου’ ρεχται να φουντάρω!
Έχει ακούσει κανείς παρόμοια περίπτωση; και τι άλλο μπορεί να συμβαίνει;

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,532 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:00, 20-09-10:

Εμένα αυτά που μου λες μου ακούγονται"κάπως " για την γιατρο σου.Πρώτη φορά ακούω να κάνει αντιεμετική ένεση και να λέει να μην φάει μια ολόκληρη μέρα..και την επόμενη επίσης.Και εμένα ο γάτος μου κάνει εμετούς συχνά.Και το αποτέλεσμα ήταν βέβαια να χειροτερέψει το γατί και να μην πίνει ούτε νερό...η συμβουλή μου είναι ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ σε άλλον γιατρο για 2η γνώμη..δεν θα βαρεθώ να το λέω,σε σοβαρά ζητήματα πάντα θα πρεπει να πηγαίνουμε και σε δεύτερο γιατρό,ιδιαίτερα όταν βλέπουμε ότι όχι μόνο δεν υπάρχει βελτίωση αλλά αντίθετα και χειροτέρευση.
Εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου να ξεπεράσει το πρόβλημα η γάτα σου και να είναι περαστικά.
ΥΓ Όσον αφορά την νεφρική ανεπάρκεια..έχουμε παρα πολλά παραδείγματα γατιών με νεφρική ανεπάρκεια,που όμως ζουνε μια χαρά,με την ειδική τους τροφή βέβαια και τις τακτικές επισκέψεις τους στο γιατρο,και οπωσδήποτε παίζει ρόλο και ο βαθμός της νεφρικής ανεπάρκειας.

ΥΓ..όταν λες ότι σου είπε η γιατρος να την αφήσεις εκεί...τι εννοοούσε;;

CATfairy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H CATfairy έγραψε στις 10:22, 21-09-10:

Καλημέρα πουπουλίνα και σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου

Χμ..δεν ξέρω, ίσως να έχεις και δίκιο στο ότι έπρεπε να την αφήσω να φάει μόνη της (αν έτρωγε, γιατί με τέτοιο στομάχι...). Το θέμα πλέον δεν είναι η γιατρός που την πήγαινα πάντα, αλλά είμαι έξαλλη με την κατάσταση που επικράτησε στην κλινική που την πήγα το Σάββατο. Υπήρχε από το πρώτο λεπτό ένα κλίμα "τρομοκρατίας", δηλ. να μου λένε ότι η γάτα πιθανόν να έχει διάφορα σοβαρά θέματα, χωρίς να ξέρουν κάτι συγκεκριμένο. Το Σάββατο, όπως λέω και παραπάνω, της έκαναν εξετάσεις αίματος για να δουν αν οι εμετοί της οφείλονται σε νεφρική ανεπάρκεια. Λόγω του ότι η γάτα ήταν ταλαιπωρημένη και πλέον αφυδατωμένη, έδειξε κάποιες υψηλές τιμές, δηλ. BUN 96,9 και κρεατινίνη 2,6. Η ιδιοκτήτρια της κλινικής να είναι ΠΕΠΕΙΣΜΕΝΗ ότι η γάτα έχει οξεία νεφρική ανεπάρκεια και οι τοξοειδής εμετοί που κάνει είναι σίγουρα από αυτό καθώς επίσης σκέφτηκε ότι μπορεί να έχει και καρκίνο στον οισοφάγο Χθες το βράδυ πήγα στην κλινική και της είχαν κάνει πριν κι' άλλες εξετάσεις αίματος όπου αυτή τη φορά οι εξετάσεις ήταν φυσιολογικές, είχαν πέσει αρκετά τα επίπεδα π.χ κρεατινίνη 1,6 καθώς και το BUN αρκετά κάτω, οπότε πλέον μου απέκλεισε την νεφρική ανεπάρκεια. Άρχισε να μου λέει όμως άλλο τροπάρι. Ότι η κοιλιά της έχει πολλά υγρά και μήπως είναι καρδιομυοπάθεια, λοιμώδη περιτονίτιδα, καρκίνος κλπ. Ήθελε να συζητήσουμε να της έκανε και άλλες εξετάσεις. Π.χ κι' άλλη ακτινογραφία, υπέρηχο και ανάλυση δείγματος υγρού από την κοιλιά. Εντωμεταξύ να βλέπω την γάτα στο κλουβί και να είναι πιο πεσμένη από την προηγούμενη μέρα. Της είπα της ιδιοκτήτριας-γιατρού ότι θα την πάρω σπίτι με τον ορό και θα την πάω σε δικό μου γιατρό (μαζί με τις εξετάσεις που είχε κάνει) την επόμενη μέρα, δηλ. σήμερα. Της έδωσα χθες βράδυ με το ζόρι ad αλλά δυστυχώς το έκανε εμετό. Οπότε είμαι στην φάση σήμερα που ο φίλος μου την έχει πάει σε δικό του γιατρό να δούμε τι θα πει και αυτός.

Όσον αφορά την δική μου γιατρό (την πρώτη δηλ.), όταν της είπα χθες το πρωϊ την όλη κατάσταση, μου είπε να κάνω ό,τι νομίζω, την στιγμή που είναι σε αυτή τη κατάσταση με την νεφρική ανεπάρκεια (επειδή μου είχαν πει στην κλινική ότι έχει νεφρική) και τον ορό και επειδή εκείνη δεν κρατάει ζώα στο ιατρείο της (μόνο αν είναι εγχειρισμένα) μου είπε ή να την πάρω στο σπίτι μου και να της έχω τον ορό ή να την αφήσω στην κλινική και να της έχουν αυτοί τον ορό. Αυτό εννοούσε

Αχ..τι να έχει στ’ αλήθεια η γατούλα μου; Θα τρελαθώ στο τέλος!

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα18774
H Bijoux αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 599 μηνύματα.

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 10:35, 21-09-10:

Ωχ μωρέ το κοριτσάκι....Καλό κουράγιο κοπέλα μου και περαστικά σας....Εύχομαι να πάνε όλα πολύ πολύ καλά και ηρεμήσετε γρήγορα!!

αμελι49836 (ελενη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη αμελι49836
H ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H αμελι49836 έγραψε στις 20:24, 22-09-10:

Ειναι καλυτερα το μωρο σου??βρηκατε καποια ακρη??

CATfairy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H CATfairy έγραψε στις 21:08, 22-09-10:

Βγάλαμε κάποια άκρη με τον υπέρηχο και δυστυχώς τα αποτελέσματα είναι πολύ δυσάρεστα. Βρήκε μια μεγάλη σκιά στο συκώτι της και μάλιστα όλοι μου έχουν πει ότι αν είναι καρκίνος στο συκώτι τότε απλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Είμαι σε άθλια κατάσταση, δεν ξέρω πως θα το αντέξω. Μόνο σε θαύμα μπορώ να ελπίζω απ' ότι κατάλαβα.

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:15, 23-09-10:

Δεν ξέρω με τον καρκίνο του συκωτιού τι γίνεται,αυτό που ξέρω όμως είναι ότι έχει πολύ μεγάλη σημασία το στάδιο της ασθένεις(αν είναι όντως έτσι..) οπότε μην απελπίζεσαι..πολλες γάτες έχουν σοβαρά προβληματα,ακόμα και καρκίνους και όμως έζησαν κάποια χρόνια αρκετά καλά.Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξης: η γατα δεν ειχε πριν κανένα σύμπτωμα;..ήταν μια χαρά δηλαδη; και ξαφνικά σε μια μέρα,έφτασε σε αυτό το σημείο;
Επίσης έχω συγχιστεί τρομερά με τις διαγνώσεις..νεφρική ανεπάρκεια στην αρχή,μετά όχι...τι να πω πια..
Εύχομαι τα καλύτερα,και μην απελπίζεσαι

CATfairy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H CATfairy έγραψε στις 10:33, 23-09-10:

Δυστυχώς απελπίζομαι διότι όπου έχω πάει μου λένε ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα από την στιγμή που είναι στο συκώτι. Σαφώς και ζωάκια με καρκίνο μπορούν να ζήσουν μερικά χρόνια ακόμη, εξαρτάται από την περίπτωση. Στην δική μας περίπτωση όμως είναι στο συκώτι και φαίνεται να είναι μεγάλος ο όγκος. Μου είπαν χθες ότι μπορεί αυτός ο όγκος να πιέζει το στομάχι της και γι’ αυτό να μην μπορεί να φάει καθώς και το ότι κάνει εμετούς. Την έβλεπα χθες να κάνει αυτή τη κίνηση με το κεφάλι της σαν να θέλει να κάνει εμετό. Το πρόβλημα ξεκίνησε από το γεγονός ότι δεν μπορεί να φάει και ότι κάνει εμετούς. Την έχουμε με ορό και της χορηγούμε φάρμακα μέσα. Προσπαθεί και ο φίλος μου να την ταΐσει στο στόμα με σύριγγα αλλά κάνει εμετό. Την βλέπω είναι πολύ ταλαιπωρημένη και αυτό από μόνο του δεν μου δίνει ελπίδες και σε αυτή την κατάσταση δεν μπορώ να την χειρουργήσω γιατί λογικά θα μου μείνει στην νάρκωση, ούτε να της κάνω χημειοθεραπείες γιατί μου είπαν ότι τα φάρμακα είναι πολύ δυνατά και μπορεί η γατούλα να φύγει μια ώρα αρχήτερα

Αυτό που με κάνει και τρελαίνομαι κυριολεκτικά, είναι ότι η γατούλα ΔΕΝ είχε σύμπτωμα πριν. Μάλιστα έτρωγε και πολύ (δεν προλάβαινα να της αγοράζω κονσέρβες, κάτι βέβαια που με διασκέδαζε πολύ να ψωνίζω για εκείνη) και όταν της έβαζα κονσερβούλα στο πιατάκι της, της έλεγα για την πειράξω «καλύτερα να σε ντύνω παρά να σε ταΐζω, φαγάνα ε, φαγάνα» και μ’ έκανε χαρούμενη. Μου φώναζε όλη την ώρα και ήθελε φαγητό. Η διάθεσή της και η συμπεριφορά της, το βάρος της, ήταν όπως ήταν πάντα. Καμία αλλαγή στην συμπεριφορά. Να αναφέρω όμως το γεγονός ότι η γάτα κάπου την άνοιξη που μας πέρασε, γύρω στο Πάσχα, βλέπω ότι είχε μαστίτιδα και κάτω από τον μαστό της ένα ογκίδιο το οποίο και αφαίρεσα τοπικά. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να έκανε μετάσταση στο συκώτι αυτό. Μπορεί και να ήταν ανεξάρτητο με την σημερινή κατάσταση. Με μια κτηνίατρο που μιλούσα χθες (πήγα για μια άλλη γνώμη μόνο με τις εξετάσεις και τον υπέρηχο) μου είπε ότι δυστυχώς οι γάτες μερικές φορές εμφανίζουν απότομα τα συμπτώματα. Εγώ όπως και να έχει είμαι ακόμη σοκαρισμένη, ό,τι και να πω είναι λίγο. Εγώ νόμιζα ότι θα ήταν καθαρά στομαχικό το πρόβλημα. Πού να φανταστώ κάτι τέτοιο από την μια στιγμή στην άλλη.

Αυτό που λες με τις διαγνώσεις στην κλινική που την πήγα το Σάββατο, για την σιγουριά της νεφρικής ανεπάρκειας, ήταν τραγικό για’ μένα. Φαντάσου ότι την πήγα για τις πρώτες βοήθειες επειδή δεν έπινε νερό, δηλ. ήθελα να της βάλουν ορό για να μην αφυδατωθεί και να της δώσουν τα φάρμακα ενδοφλέβια που δεν μπορούσα εγώ να της δώσω στο σπίτι. Άρχισαν να μου λένε ότι ΣΙΓΟΥΡΑ έχει νεφρική ανεπάρκεια. Εγώ που δεν είμαι γιατρός να τους λέω ότι δεν μπορεί η γάτα που είχε κάνει εξετάσεις τον Ιούλιο και ήταν οκ. και ξαφνικά να είναι σε αυτή τη κατάσταση επειδή της βρήκατε κρεατινίνη 2,6. Να τους λέω ότι της ανέβηκαν οι τιμές επειδή το ζωάκι δεν έχει φάει 3 μέρες, είναι και εφυδατωμένο. Εκείνοι να επιμένουν λέγοντάς μου ότι αυτό δεν είχε σημασία!!!! Μόλις της έκαναν και τις δεύτερες και είδαν ότι τα νεφρά είναι οκ. τότε παραδέχτηκαν ότι όντως οι τιμές του BUN ήταν υψηλές επειδή δεν είχε φάει το γατάκι. Μόλις μου το είπαν αυτό μου ήρθε να τους βρίσω. Θύμωσα πολύ με την γενικότερη συμπεριφορά τους απέναντί μου. Ακόμα και να είχαν δίκιο δεν έπρεπε χωρίς να έχουν τα δεύτερα αποτελέσματα (που ήταν καλά) να με κάνουν να αισθάνομαι ότι η γάτα είναι ετοιμοθάνατη. Σκέφτηκα ότι αυτή η συμπεριφορά είναι στην πολιτική τους, δηλ. να φοβίζουν, για να αφήνει κανείς το ζώο για νοσηλεία και να κάνουν πάρα πολλές εξετάσεις.

Σ’ ευχαριστώ πολύ πάντως

Ελίζα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ελίζα
. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O Ελίζα έγραψε στις 10:47, 09-11-10:

Tι έγινε τελικά με την γατούλα σου;;
Ελπίζω όλα να πήγαν καλά...

Και τι ωραία υπεύθυνη κτηνίατρος πρέπει να πω

CATfairy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H CATfairy έγραψε στις 14:09, 09-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ελίζα
Tι έγινε τελικά με την γατούλα σου;;
Ελπίζω όλα να πήγαν καλά...

Και τι ωραία υπεύθυνη κτηνίατρος πρέπει να πω
Δυστυχώς η γατούλα έφυγε στις 07 Οκτωβρίου . Υιοθέτησα ένα μικρούλη κοριτσάκι ολόασπρο, (σσ από το θρεντ "χαρίζονται" του φόρουμ) για να μου την θυμίζει όταν μεγαλώσει Δεν το έχω ξεπεράσει και ούτε θα το ξεπεράσω. Ήταν το πιο περήφανο πλάσμα που γνώρισα ποτέ. Με έμαθε πολλά πράγματα αυτή η γατούλα, της είχα και τρελή αδυναμία.

κζ8 (μαρια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη κζ8
H μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες (ουυυυυυ.....ενα σωρο έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H κζ8 έγραψε στις 14:16, 09-11-10:

πολυ λυπαμαι...ετσι ξαφνικα...και οι γιατροι να μην ξερουν τιποτα...λυπαμαι...κουραγιο κανε...

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 14:18, 09-11-10:

Ωωωωχ ρε γαμώτο...Τελικά είχες δίκιο που ανησυχούσες...
Τί να πω;;;Στενοχωρήθηκα πολύ μ'αυτά που διάβασα.Τί κριμα.
Δεν έχω λόγια

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 14:28, 09-11-10:

Κριμα πολυ λυπηθηκα για το γατουνακι...
Καλο του ταξιδι

tzortzog

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tzortzog
H tzortzog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H tzortzog έγραψε στις 14:59, 09-11-10:

σημασία έχει το ότι γνώρισε πολύ αγάπη και έφυγε ευτυχισμένη.κ εσύ έχεις ένα νέο γατάκι για να του προσφέρεις άλλη τοοοοοοοοοοοοοόση αγάπη ακόμη!δεν θα εντικατασταθεί η ασπρούλα σου και το ξέρουμε όλοι.κι αυτό γιατί κάθε γατάκι είναι μοναδικό!

CATfairy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H CATfairy έγραψε στις 16:52, 09-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από κζ8
πολυ λυπαμαι...ετσι ξαφνικα...και οι γιατροι να μην ξερουν τιποτα...λυπαμαι...κουραγιο κανε...
Υποτίθεται ότι της βρήκαν από υπέρηχο που έκανε ότι έχει όγκο στο συκώτι, αλλά και εμένα μου φαίνεται ξαφνικό γιατί θα ήθελα να το είχα προλάβει νωρίτερα. Ίσως το ογκίδιο που είχε στον μαστό και αφαιρέθηκε τοπικά να της έκανε μετάσταση. Στους δύο τελευταίους γιατρούς που την πήγα μου είπαν ότι θα έπρεπε να αφαιρεθούν όλοι οι μαστοί διότι στις γάτες τέτοιου είδους ογκίδια είναι 90% κακοήθεις. Η γιατρός τότε το αφαίρεσε τοπικά. Δεν ξέρω αν όντως ήταν λάθος κίνηση της γιατρού ή όχι, δεν μπορώ να το κρίνω. Αλλά όσο σκέφτομαι ότι ίσως θα έπρεπε να αφαιρεθούν όλοι οι μαστοί και εμείς κάναμε τοπική αφαίρεση, έχω τύψεις. Πολλά σκέφτομαι.

zouzounela (Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zouzounela
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.

H zouzounela έγραψε στις 17:04, 09-11-10:

Δε θα μπορούσες να ξέρεις τι ήταν το καλύτερο, έκανες όμως ό,τι θεώρησες καλύτερο και ό,τι μπορούσες. Μην έχεις τύψεις, ειμαι σίγουρη πως χάρισες στη γατούλα σου πολλές όμοφες στιγμές και μια καλή ζωή με αγάπη και πλέον αυτό ειναι που έχει σημασία.

CATfairy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H CATfairy έγραψε στις 17:09, 09-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από tzortzog
σημασία έχει το ότι γνώρισε πολύ αγάπη και έφυγε ευτυχισμένη.κ εσύ έχεις ένα νέο γατάκι για να του προσφέρεις άλλη τοοοοοοοοοοοοοόση αγάπη ακόμη!δεν θα εντικατασταθεί η ασπρούλα σου και το ξέρουμε όλοι.κι αυτό γιατί κάθε γατάκι είναι μοναδικό!
Σίγουρα το νέο γατάκι δεν το βλέπω σαν αντικαταστάτη της γατούλας μου, το ξέρω ότι όοοοοολααα τα ζωάκια είναι μοναδικά και το καθένα έχει την χάρη του. Απλώς ήθελα πάλι ένα γατίσιο πλασματάκι να με κάνει να νοιώσω καλύτερα και να προσφέρω την αγάπη, όπως λες, και την φροντίδα που δεν μπορώ να προσφέρω πια στην νεραϊδούλα μου. Απλά είναι ασπράκι όπως και η νεραϊδούλα και πάντα έτρωγα κόλλημα όταν έβλεπα άσπρες γάτες διότι μου θύμιζαν την γατούλα μου που τόσο λάτρευα. Δηλ. και πριν την χάσω κόλλαγα όταν έβλεπα άσπρες. Δεν είναι ότι είχα ποτέ κάποια ιδιαίτερη προτίμηση στα χρώματα, όλες οι γάτες είναι καταπληκτικές! Απλά έτυχε η γατούλα μου να είχε άσπρο χρώμα και μετά κολλούσα με το άσπρο. Έτσι και τώρα..είναι ψυχολογικό το θέμα. Βλέπω τα ασπράκια που χαρίζονται (χαχααα βούτηξα το πρώτο που χαρίζονταν ) και κολλάω, κοιτάζω ξανά και ξανά τα θρεντ, τις φωτογραφίες που ποστάρουν για αυτά. Είμαι σοβαρά γιατρέ;

Σας ευχαριστώ όλους σας για την συμπαράσταση. Πάντα θα πονάω όμως, δεν μπορώ να σταματήσω να την σκέφτομαι και να μου λείπει όσο τίποτα στον κόσμο. Προσπαθώ να ξεγελιέμαι με το νέο μικρούλικο κοριτσάκι μου που είναι ένα διαολάκι αλλά και αγγελάκι μαζί, μια γλύκα! Θα ανοίξω θρεντ γι’ αυτήν στο μέλλον

zouzounela (Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zouzounela
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.

H zouzounela έγραψε στις 17:26, 09-11-10:

Γιατρός δεν είμαι, αλλα σοβαρά δεν εισαι!! αλλιώς ειμαι κι εγω σοβαρα!!!
Κι εμένα έτυχε το γατάκι μου να έχει τα χρώματα που έχει και όποτε βλέπω ένα που να του μοιάζει κολλάω

Louiza

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Louiza
H Louiza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H Louiza έγραψε στις 13:35, 26-09-11:

Όπως έγραψα και σε άλλο θέμα, βρήκα πριν μια βδομάδα μια γάτα Σιάμ στο δρόμο, τρομαγμένη και κουρνιασμένη σε μια εσοχή. Την πήγα στον γιατρό της γειτονιάς μου γιατί νόμιζα ότι είναι χτυπημένη (είχε κάποια υγρά κάτω από την κοιλιά της) αλλά τελικά αυτό που έχει είναι ένας όγκος στην κοιλιά. Ο γιατρός είπε ότι ευτυχώς ο όγκος είναι τελείως έξω από το σώμα και λογικά θα βγαίνει εύκολα και μου έδωσε μια συνταγή για brasan για να δούμε αν θα μειωθεί λίγο. Ευτυχώς δεν μου πήρε χρήματα. Την πήρα και την έβαλα στο μπαλκόνι μου και τύπωσα αφισάκια να βάλω στη γειτονιά στην περίπτωση που την ψάχνει αυτός που την έχασε, γιατί σίγουρα έχει φύγει από σπίτι. Φοβάμαι μήπως δεν "χάθηκε" αλλά την παράτησαν λόγω του προβλήματος υγείας. Είναι υπερβολικά καλή και δειλή, προφανώς έχει πάθειο σοκ που έφυγε από το σπίτι της. Τι να κάνω αν δεν εμφανιστεί κανείς; Ήδη έχει περάσει μια βδομάδα και δεν μου τηλεφώνησε ο ιδιοκτήτης της. Δεν έχω λεφτά να πληρώσω άλλη γατοεγχείρηση και δεν μπορώ να την κρατήσω για πολύ ακόμα (έχω άλλες δύο γάτες με προβλήματα που δεν επιτρέπουν την συγκατοίκηση). Τι να κάνω; Μπορεί να βοηθήσει κανείς;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γεωργια33 (Ελένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη γεωργια33
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (4 πολακια και πολλα χελωνακια! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 95 μηνύματα.

H γεωργια33 έγραψε στις 14:19, 26-09-11:

μαζεψε λευτα μεσω αφησων(βοηθηστε μια αδεσποτη σιαμεζα γατουλα!(μα καλα πως βρεθηκε αυτη στον δρομο;;;))ήδωστην για υοθεσια η ρατσα αυτη (απο οτι ξερω)ειναι καλη.ή καντης ευθ@@@@@@.(το τελευται δεν θα στο πρωτεινα!)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 14:51, 26-09-11:

Εαν την παρατησανε, προφανως και δεν θα επικοινωνησουνε οι ανθρωποι...
Νομιζω το να παρατας το ζωο σου οταν αρρωσταινει περναει σε μια νεα κατασταση τραγικου...
Γιαε μενα ολες αυτες οι περιπτωσεις απλα υποστηριζουν το γεγονος οτι δε θα επρεπε ο καθενας να υιοθετει ενα ζωο,
θα επρεπε να υπαρχουν αυστηροτερα κριτηρια.
Πολυ κριμα για τη γατουλα.
Προσπαθησες να επικοινωνησεις με καμια φιλοζωικη της περιοχης?
Μηπως μπορουν να βοηθησουν οικονομικα?
Υπαρχουν και κτηνιατροι που κανουνε ειδικες τιμες σε αδεσποτα, μηπως μπορει να σου προτινει καποιος.
Βαλε και μια αγγελια στα χαριζονται, ποτε δεν ξερεις.
Καλη σας τυχη

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 16:53, 05-05-12:

τι πρεπει να κανω; υπαρχει θεραπεια;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 17:00, 05-05-12:

Λυπάμαι πολύ για τον όγκο, εύχομαι να πάνε όλα όσο το δυνατόν καλύτερα.
Ο γιατρός τι αποφαίνεται για την κατάσταση της γάτας σου;
Ο όγκος σε ποιο σημείο βρίσκεται, σε ποιο στάδιο;
Η ηλικία της ποια είναι;
Πιστεύω ότι εάν ο γιατρός έκανε μια τέτοια διάγνωση, θα όφειλε να σου πει τι τρόποι υπάρχουν για να καταπολεμηθεί και τι πρέπει να κάνετε, σωστά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 17:12, 05-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από George82
Λυπάμαι πολύ για τον όγκο, εύχομαι να πάνε όλα όσο το δυνατόν καλύτερα.
Ο γιατρός τι αποφαίνεται για την κατάσταση της γάτας σου;
Ο όγκος σε ποιο σημείο βρίσκεται, σε ποιο στάδιο;
Η ηλικία της ποια είναι;
Πιστεύω ότι εάν ο γιατρός έκανε μια τέτοια διάγνωση, θα όφειλε να σου πει τι τρόποι υπάρχουν για να καταπολεμηθεί και τι πρέπει να κάνετε, σωστά;
η γατουλα μου ειναι μεγαλη σε ηλικια... ο ογκος ειναι σε αρχικο σταδιο και βρισκεται κατω απο το σαγονι! ελπιζω στο καλυτερο!

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:39, 05-05-12:

Λυπάμαι πολύ κι εύχομαι όλα να πάνε καλά. Ο γιατρός τι προτείνει; Θα αφαιρέσει τον όγκο; Μπορεί να είναι και καλοήθης!!

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους