Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,452 εγγεγραμμένα μέλη και 718,712 μηνύματα σε 22,694 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 393 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πρόβλημα στο ματάκι & ακόμη ένα πρόβλημα...

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 18:05, 09-01-07:

καλησπέρα σε όλους,

όπως όλοι μας φροντίζω 4-5 αδέσποτα στην πυλωτή της πολυκατοικίας. Ηξερα από το καλοκαίρι ότι το ένα από αυτά (θηλυκό γατί περίπου 6-8 μηνών φαίνεται) μάλλον δεν έχει το ένα του ματάκι. Σήμερα όμως καθώς με τον καιρό έχει ημερέψει κάπως και κατάφερα να το δω από πιο κοντά είδα ότι το ματάκι είναι μεν κλειστό κάπως, αλλά δεν λείπει. Δηλαδή φαίνεται η ίριδα και αρκετά το τρίτο βλέφαρο.Επίσης από το συγκεκριμένο μάτι φαίνονται κάποιες απεκκρισεις καφέ χρώματος κοντά στην μυτούλα του. Εχετε κάποια άποψη γι'αυτό ή παρόμοια εμπειρία?

Το δεύτερο πρόβλημα αφορά τον αγαπημένο μου αδέσποτο γατούλη που έχω ξαναναφέρει. Ενώ όποτε τον φώναζα από το μπαλκόνι ερχόταν και με περίμενε κάτω στην εξώπορτα, έκανε χαρές και είχαμε συγκεκριμένες ώρες συναντήσεων, τώρα μου φαίνεται κάπως αγριεμένος. Είναι μάλλον ο πατέρας της παραπάνω γατούλας δηλαδή περίπου 2-5 ετών (δεν μπορώ να υπολογίσω), δεν είναι στειρωμένος και ίσως βέβαια το απόμακρο της συμπεριφοράς του να οφείλεται στο ότι είναι εποχή ζευγαρώματος. Μου φαίνεται όμως, πέρα ότι έχει καβγαδίσει και έχει γρατσουνιές, και ότι του λείπει (από ξύσιμο) τρίχωμα και επίσης δεν δείχνει ιδιαίτερα διάθεση για φαγητό. Τώρα μόλις τον είδα από το μπαλκόνι και αναγκάστηκα εγω να πάω στο παρκάκι απέναντι από το σπίτι να τον δελεάσω με φαγητό. Μπήκε στην πυλωτή, μου έκανε λίγες χαρούλες, έφαγε λίγο και μετά έφυγε. Υποψιάζομαι βέβαια, επειδή όπως σας είπα ότι είναι κάπως πιο φιλικός από άλλα αδέσποτα να τον ταϊζουν και κάπου αλλού. Τι έχετε να σχολιάσετε???
Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμά αλλά αν δεν τα πως σε σας, σε ποιον θα τα πω, ε????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mplimpliki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mplimpliki
H Mplimpliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H Mplimpliki έγραψε στις 18:15, 09-01-07:

και εμενα ο γατουλης μου ειχε κατι καφε τσιμπλες στο ενα ματι του και μου εγραψε tobrex σταγονες θα τις βρεις στο φαρμακειο (2 ανα ωχταωρο). οι μολυνσεις στα ματια ειναι αρκετα συχνες στα αδεσποτα και χρειαζονται φαρμακο, αλλα δεν νομιζω να μπορεις να τον βλεπεις 3 φορες την ημερα... για το αλλο δεν ξερω, αμα δεις οτι δεν φτιαχνει με τις σταγονες πηγαινε τον σε εναν γιατρο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 21:30, 09-01-07:

ειναι σιγουρα λογο ζευγαρωματος.. δεν εχουν ορεξη για πολυ φαγητο γιαυτο και συνηθως χανουν πολλα κιλα τα αρσενικα τετοιες εποχες...

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 11:47, 10-01-07:

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το πιθανότερο είναι αυτό που λες Μιμικάκι, γιατί με ψιλογράφει ενώ άλλες φορές τρελλαινοταν από ενθουσιασμό όταν με έβλεπε .

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 20:50, 11-01-07:

πρεπει να βαλεις καποιες σταγονες στο ματι της γατας πριν χειροτερεψει και οπως λεει και η mplimpliki to tobrex δινουν σε περιπτωσεις μολυνσης,βαζεις 3 φορες απο μια σταγονα για 5 μερες,αν δεν περασει πρεπει να το δει γιατρος.για τον αλλο γατο ισχυει αυτο που ειπε η mimikaki.

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

H RedCat έγραψε στις 19:04, 12-01-07:

σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Ηδη η συμπεριφορά του γατούλη άρχισε να καλυτερεύει. Τρώει και λίγο περισσότερο και με πλησιάζει με χαρούλες. Η άλλη γατούλα με το πρόβλημα στο μάτι δυστυχώς δεν πιάνεται για να δω πράγματι αν είναι πρόβλημα όρασης ή απλά μόλυνση. Θα προσπαθήσω όμως. Σήμερα επίσης που την παρατήρησα νομίζω ότι είναι έγκυος. Πόσο κρατάει μια εγκυμοσύνη στα γατιά? επειδή συνήθως είναι στην πυλωτή μας μήπως θα ήταν καλό να υπάρχει ένα μέρος ειδικά γι'αυτή?

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 19:10, 12-01-07:

η εγκυμοσυνη κραταει 56 μερες στη γατα.η γατα ειδικα αμα ειναι αγρια και ειδικο μερος να της βαλεις δεν νομιζω να γεννησει εκει,παει καπου που δεν πλησιαζουν ανθρωποι.αμα θες ομως βαλτεις κατι και βλεπεις

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

H RedCat έγραψε στις 20:11, 12-01-07:

σ'ευχαριστώ Αγγελική. Τι όμορφος που είναι ο γατούλης σου!Ενα έχεις? σε κάποιο άλλο ποστ διάβασα ότι έχει περισσότερα αλλά φαντάζομαι μιλούσες και για κάποιους "εξωτερικούς" φίλους που φροντίζεις

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

H AGGELIKI έγραψε στις 21:27, 12-01-07:

σ'ευχαριστω και ο δικος σου δεν παει πισω.ο γατος μου αυτος μενει με τους γονεις μου γιατι οταν παντρευτηκα ο αντρας μου δυστυχως δεν ηθελε αν τον επερνα μαζι να ανεβαινει πουθεναπ.χ. ουτε στο κρεββατι και επειδη αυτο ηταν αδυνατον τον αφησα στο πατρικο. τα αλλα 5 γατακια ειναι μαζι μου αλλα εξω,αυτα τα ειχα βρει στο δρομο κατα καιρους με διαφορα προβληματα και τα εχω ολα στειρωμενα αλλα δυστυχως εξω.πολυ θα ηθελα να τα ειχα μεσα,σας ζηλευω...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γατάκι με πρόβλημα στο ματάκι του - Από sadra_tson
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-06-11 στις 21:01.
    • Γατούλα με πρόβλημα στο ματάκι.. - Από Giota156
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-06-10 στις 21:33.
    • Πρόβλημα με το ματάκι του... - Από ντιμη
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-07-09 στις 07:34.
    • SOS! Πρόβλημα στο ματάκι - Από Ioanna82
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-06-09 στις 23:02.
    • Πρόβλημα με το ματάκι του - Από purina
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-08-06 στις 07:11.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους