Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,495 εγγεγραμμένα μέλη και 718,712 μηνύματα σε 22,694 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 374 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα μέσα στο σπίτι

anners

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anners
H anners αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H anners έγραψε στις 21:58, 01-06-09:

Τις προάλλες βρήκα ένα γατάκι έτοιμο να αυτοκτονήσει καθώς προσπαθούσε να περάσει το αυτοκινητόδρομο απέναντι. Το πήρα σπίτι αλλά έχω τα εξής προβλήματα: επειδή είμαι φοιτήτρια από επαρχία περνάω τα καλοκαίρια και τις διακοπές στο νησί έχω ρωτήσει αρκετούς γνωστούς για να μου το κρατάνε αλλά κανεις τους δεν είναι πρόθυμος να το φροντίσει, σε περίπτωση που δε βρω κανέναν υπάρχουν κάποια κέντρα ή κάποιος χώρος για να το φιλοξενήσει όσο θα λείπω; επιπλέον, είχα ανέκαθεν γάτες καθώς μεγάλωσα στην εξοχή αλλά ήταν ελεύθερες έξω, εμείς μόνο τις ταίζαμε, θέλω να μάθω κάθε πότε πρέπει να το πηγαίνω στον κτηνίατρο, πόσο εμβόλια πρέπει να κάνει και πόσο περίπου κοστίζουν; ακόμη, θα έχει κανένα πρόβλημα αν μεγαλώσει μέσα στο διαμέρισμα και δεν έρθει επαφή με άλλους γάτους;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:11, 01-06-09:

Καλησπερα και καλωσηρθες,μπραβο σου που εσωσες το μικρο!
Ριξε μια ματια στα αρθρα,και θα σου λυθουν ολες σου οι αποριες.Οταν πηγαινεις στο νησι σου δε μπορεις να το παιρνεις μαζι;Κι οχι,δεν υπαρχει κανενα προβλημα αν μεγαλωσει μονος του,αν και ισως θα ενιωθες πιο σιγουρη αν του επαιρνες ενα δευτερο γατακι για παρεα.Αυτο εξαρταται βεβαια απο τις αντοχες σου χρονικα και οικονομικα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gourgourakos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gourgourakos
Ο gourgourakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 134 μηνύματα.

O gourgourakos έγραψε στις 22:21, 01-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από anners
Τις προάλλες βρήκα ένα γατάκι έτοιμο να αυτοκτονήσει καθώς προσπαθούσε να περάσει το αυτοκινητόδρομο απέναντι. Το πήρα σπίτι αλλά έχω τα εξής προβλήματα: επειδή είμαι φοιτήτρια από επαρχία περνάω τα καλοκαίρια και τις διακοπές στο νησί έχω ρωτήσει αρκετούς γνωστούς για να μου το κρατάνε αλλά κανεις τους δεν είναι πρόθυμος να το φροντίσει, σε περίπτωση που δε βρω κανέναν υπάρχουν κάποια κέντρα ή κάποιος χώρος για να το φιλοξενήσει όσο θα λείπω; επιπλέον, είχα ανέκαθεν γάτες καθώς μεγάλωσα στην εξοχή αλλά ήταν ελεύθερες έξω, εμείς μόνο τις ταίζαμε, θέλω να μάθω κάθε πότε πρέπει να το πηγαίνω στον κτηνίατρο, πόσο εμβόλια πρέπει να κάνει και πόσο περίπου κοστίζουν; ακόμη, θα έχει κανένα πρόβλημα αν μεγαλώσει μέσα στο διαμέρισμα και δεν έρθει επαφή με άλλους γάτους;
Είσαι φοιτήτρια απο επαρχία που περνάς τα καλοκαίρια και τις διακοπές στο νήσι. Ε και λοιπόν? Δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας... εφ'όσον θα λείπεις μεγάλο χρονικό διάστημα, εννοείται οτι δεν γίνεται να αφήσεις το γατούλι μόνο του, οπότε θα τον παίρνεις μαζί σου. Τι πιο ωραίο!!! Θα κάνετε μαζί τις διακοπές σας. Οσο για τα κέντρα φιλοξενίας, θα σου έλεγα πως αν μπορείς να έχεις μαζί σου το γατούλι, είναι πολύ καλύτερα για διάφορους λόγους, ένας εκ των οποίων είναι και τα χρήματα που θα χρειαστεί να διαθέσεις για τη φιλοξενία του. Αλλά και πάλι αν δεν κολλάς στο θέμα των χρημάτων, σκέψου πόσο καλύτερα θα είναι και γι'αυτόν να βρίσκεται μαζί σου.... Όλα αυτά που σου λέω, βεβαια, είναι η δική μου άποψη και σου τα λέω με ειλικρινή αγάπη. Η απόφαση για το τι θεωρείς καλύτερο για το γατούλι, εννοείται πως είναι δική σου.
Για τα υπόλοιπα που ρωτάς θα σου απαντήσουν τα μέλη που είναι πιο έμπειρα.
Να χαίρεσαι το γατούλι σου!!!

ΥΓ. Συγνώμη, ξέχασα να σε καλωσορίσω. Καλώς ήλθες λοιπόν!!!

Παράθεση

anners

Νεοφερμένος

H anners αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H anners έγραψε στις 22:34, 01-06-09:

η πρώτη μου σκέψη ήταν να το πάρω στο νησί το ταξίδι όμως είναι αρκετά μεγάλο έιναι περίπου 9 ώρες (λεωφορείο κ καράβι), δε ξέρω αν μπορώ να το πάρω μαζί αν επιτρέπεται δηλαδή, το λεωφορείο βασικά είναι το πρόβλημα είναι κάπου στις 7 ώρες... που θα το βάλω το κακόμοιρο στις αποσκευές;

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:48, 01-06-09:

Δεν υπαρχει περιπτωση να ταξιδεψεις με τραινο;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,535 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:51, 01-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από anners
η πρώτη μου σκέψη ήταν να το πάρω στο νησί το ταξίδι όμως είναι αρκετά μεγάλο έιναι περίπου 9 ώρες (λεωφορείο κ καράβι), δε ξέρω αν μπορώ να το πάρω μαζί αν επιτρέπεται δηλαδή, το λεωφορείο βασικά είναι το πρόβλημα είναι κάπου στις 7 ώρες... που θα το βάλω το κακόμοιρο στις αποσκευές;

για τις αποσκευες ξεχνατο θα σκασει το γατι....προσφατα περασε νομος που επιτρεπει κατοικιδ. στα μεσα μεταφορας...απλα...το βαζεις στη γατοφορο και κλεινεις 2 θεσεις στο κτελ....

Παράθεση

anners

Νεοφερμένος

H anners έγραψε στις 13:55, 02-06-09:

με τρένο όχι, με αεροπλάνο ίσως... έχει μεταφέρει κανείς σας με αεροπλάνο κατοικίδιο?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:58, 02-06-09:

Ναι,εγω,κι οχι μια και δυο.Ειναι οικονομικο,αν ειναι μεχρι 5 κιλα-για καποιες αεροπορικες το οριο ειναι μεγαλυτερο-μπορεις να το εχεις μαζι σου στην καμπινα,πρεπει να εχει τσιπ και το βιβλιαριο υγειας του.

Παράθεση

anners

Νεοφερμένος

H anners έγραψε στις 14:37, 02-06-09:

έχω δυο μήνες για να βρω μια λύση, η πρώτη μου σκέψη ήταν να το χαρίσω αλλά είναι αρκετά αξιολάτρευτο, το έχω 4 μέρες και όταν φεύγω από το σπίτι μου λείπει. αποκλείεται να πάω στο νησί και να μη το πάρω μαζί. Αυτό το site είναι πολύ καλό έχει τα πάντα, έχω όμως άλλη μια ερώτηση. πως ανεβάζετε φωτογραφίες; προσπάθησα και μου έλεγε ότι είναι μεγάλο το αρχείο...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:39, 02-06-09:

Εγω λεω να το κρατησεις,κι εγω σε νησι μενω και πηγαινοερχομαι με δυο γατες,ολα λυνονται.Για τις φωτογραφιες δες εδω:
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=31869

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους