Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,607 εγγεγραμμένα μέλη και 718,855 μηνύματα σε 22,716 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 905 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γάτα μου έπεσε από το μπαλκόνι!

thant

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thant
Ο thant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O thant έγραψε στις 16:19, 05-01-10:

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.
Παρακαλώ θα με βοηθούσατε εάν με τις γνώσεις σας μου λέγατε τη να κάνω με το 5 μηνών γατάκι μου που έπεσε από τον πέμπτο όροφο όπου και μένω.
Αυτή τη στιγμή μετά από νοσηλεία βρίσκεται σε κλουβί για περιορισμό κινήσεων, ώσπου να επανέλθει από μετατοπιζμό σπονδύλου.
Πως θα το αποτρέψω να μην ξανακάνει το ίδιο από το 18 μέτρων μπαλκόνι που έχω, και που ανεβαίνει και τρέχει πάνω στο μάρμαρο του μπαλκονιού.
Θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας.
Ευχαριστώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

undertow (sofia)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη undertow
H sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 779 μηνύματα.

H undertow έγραψε στις 16:59, 05-01-10:

Γεια σου και εύχομαι περαστικά στο γατούλι..Μπορείς να περιφράξεις καλύτερα το μπαλκόνι με πιο ψηλή περίφραξη..Προς το παρόν θα σου πρότεινα να μην το αφήνεις να βγαίνει καθόλου στο μπαλκόνι..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 17:00, 05-01-10:

Περαστικά στο μικρούλι, εύχομαι να γίνει γρήγορα καλά.
Η μόνη λύση που μου έρχεται βλέποντας το μπαλκόνι σου είναι να βάλεις καλαμωτή (από τη μέσα μεριά). Δεν ξέρω αν σου αρέσει αισθητικά, άλλωστε κόβει τη θέα, αλλά δεν βρίσκω άλλο τρόπο να μην ανεβαίνει στο μάρμαρο. Ίσως να μπορείς να μετακινήσεις τις γλάστρες απ' το περβάζι για να μπορεί να ανεβαίνει εκεί και να χαζεύει.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 17:06, 05-01-10:

Είσαι πολύ τυχερή που επέζησε. Εμένα πριν έξι χρόνια το 5άμηνο επίσης γατάκι μου πέφτοντας από τον 5ο πέθανε σχεδόν στα χέρια μου. Η λύση είναι να το έχεις μέσα μέχρι να μεγαλώσει. Εμένα η μικρούλα που έχω τώρα κατάφερε και βγήκε έξω από την περίφραξη της καλαμωτής και περπατούσε πάνω στο κάγκελο. Από τότε είναι μέσα ώσπου να μεγαλώσει. Από ότι βλέπω το μπαλκόνι σου δύσκολο να κάνεις κάτι καλύτερο

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 17:11, 05-01-10:

Για μένα το θέμα "μπαλκόνι" είναι απαγορευμένο. Εχω δει δυστυχως αρκετά περιστατικά και εχω βιωσει και 2. Στη θέση σου θα είχα το γατάκι αποκλειστικά μέσα και ίσως το καλοκαίρι με επίβλεψη (ίσως και με σαμαράκι στερεομένο σε κάποιο σταθερό σημείο) έξω.
Επισης ειναι πολύ μικρό ακόμη για να γνωρίζει τον κίνδυνο. Το μπαλκόνι σου είναι πολύ ψηλά και ήδη είναι ΠΟΛΥ τυχερό που επιβίωσε. Τη καλαμωτη απο μέσα δεν θα την πρότεινα γιατί καθώς έχει μαθει να περπαταει στο "περβάζι" του μπαλκονιού μπορεί χωρίς να δει τι κρυβεται πισω απο την καλαμωτη να πηδηξει με την προηγουμενη συνηθεια που είχε και να βρεθεί κατω...Για να μην υπολογίσουμε περιστέρια και λοιπούς πειρασμούς που μπορεί να το παρασύρουν...
Τα δικά μου γατάκια δεν έχουν βγει ΠΟΤΕ στο μπαλκόνι και ποτε δεν το αποζητουν. Αν το μαθεις αποκλειστικά μέσα απο τώρα δεν θα έχεις κανενα θέμα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,558 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:32, 05-01-10:

συμφωνω 100/100 με την Νοτα....αποκλειστικα και μονο μεσα στο σπιτι....και εμενα η μητερα μου εβαζε γατακια στο μπαλκονι...και παντα επεφταν...τα περισσοτερα σκοτωνονταν...μεχρι που της τα 'ψαλλα...το καταλαβε και η ιδια και δεν ξαναεβγαλε στο μπαλκονι...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mandeson

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mandeson
H mandeson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πάμπολλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 250 μηνύματα.

H mandeson έγραψε στις 19:54, 05-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Nota
Για μένα το θέμα "μπαλκόνι" είναι απαγορευμένο. ...
Τα δικά μου γατάκια δεν έχουν βγει ΠΟΤΕ στο μπαλκόνι και ποτε δεν το αποζητουν. Αν το μαθεις αποκλειστικά μέσα απο τώρα δεν θα έχεις κανενα θέμα.
Έτσι ακριβώς...Το ίδιο συμβαίνει και με τα δικά μου γατιά... Και όλα είναι πρώην αδέσποτα, για όποιον υποστηρίζει ότι επειδή εχει γεννηθεί έξω ή βρισκόταν έξω ένα γατούδι δεν συνηθίζει μέσα...Οι γάτες είναι ζώα της συνήθειας...και , ταυτόχρονα, απρόβλεπτα...Ένα δευτερόλεπτο να διαφύγει της προσοχής σου, ακόμη κι αν το επιβλέπεις στο μπαλκόνι, το κακό μπορεί να γίνει...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thant

Νεοφερμένος

Ο thant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O thant έγραψε στις 00:03, 06-01-10:

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες σας για την βοήθεια που μου δώσατε.
Σε δυο μέρες πάει για στείρωση, και μέχρι το καλοκαίρι δεν ξαναβγαίνει στο μπαλκόνι.
Η απορία μου όμως είναι η εξής.
Εσείς που δεν αφήνετε την γάτα σας να βγαίνει στο μπαλκόνι ούτε δευτερόλεπτο, το καλοκαίρι τη κάνετε;
Δεν ανοίγετε μπαλκονόπορτες;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,558 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:07, 06-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από thant
Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες σας για την βοήθεια που μου δώσατε.
Σε δυο μέρες πάει για στείρωση, και μέχρι το καλοκαίρι δεν ξαναβγαίνει στο μπαλκόνι.
Η απορία μου όμως είναι η εξής.
Εσείς που δεν αφήνετε την γάτα σας να βγαίνει στο μπαλκόνι ούτε δευτερόλεπτο, το καλοκαίρι τη κάνετε;
Δεν ανοίγετε μπαλκονόπορτες;
αν δεν εχεις...πρεπει να βαλεις σιτες...ειναι πολυ καλη λυση...

Παράθεση

mandeson

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mandeson
H mandeson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πάμπολλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 250 μηνύματα.

H mandeson έγραψε στις 00:19, 06-01-10:

Σήτες, air-condition, παντζούρια...Κι όταν αερίζουμε καθημερινώς τα δωμάτια, απλά προσέχουμε να μην βρίσκεται κανένα γατί στα συγκεκριμένα δωμάτια για το διάστημα αυτό...Μεγάλη προσοχή επίσης όταν εμείς βγαίνουμε έξω στο μπαλκόνι, στις πόρτες κλπ, να κλείνουν αμέσως πίσω μας. Εξασφαλίζουμε και προσέχουμε πού βρίσκονται τα γατιά ανά πάσα στιγμή...Αν και, μετά από ένα διάστημα, ούτε που τους ενδιαφέρουν οι μπαλκονόπορτες παρά μόνο για να κοιτάζουν έξω από τα παράθυρα και να λιάζονται...

Καλή ανάρρωση στη γατούλα!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 00:21, 06-01-10:

Γενικα μετα τη σειρωση θα περιοριστουν αυτα μετα μπορεις να προεκτεινεις την περιφραξη ακομη πιο πανω και να την κανεις να γυρναει προς τα μεσα ετσι ωστε να πεφτει μεσα στο μπαλκονι. Γενικα ηρεμια και θα δεις τι θα κανει μετα τη στειρωση αφου περασει ενας δυο μηνες βγαζοντας τον εξω με σαμαρακι λουρακι , αν τον δεις ταρζαν μεσα παλι αν τον δεις ηρεμο σκεψου την περιφραξη.

Υπαρχει και η αλλη καλη λυση να του παρεις παρεα ετσι δε θα πλητει υπαρχει ενα πολύ ομορφο μαυρο γατακι που δεν εχι δωθει στις αγγελιες αθηνα αν δεις και θα του κανε καλη παρεα

Παράθεση

thant

Νεοφερμένος

O thant έγραψε στις 14:26, 06-01-10:

Ευχαριστώ και πάλη.
Θα ήθελα να συμπληρώσω ότι καινούριος με της γάτες δεν είμαι. Είχα ένα γάτο τον βαμπίρ που πέθανε πέρυσι σε ηλικία 18 χρονών.
Είχε τα δικά του "προβλήματα", όμως αυτό δεν μου είχε τύχει.
Θα τα λάβω όλα υπόψη μου.
Βλέποντας και κάνοντας.

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 15:07, 06-01-10:

Μικρουλι δεν ειναι ακομα για στειρωση;Εκτος αυτου ,μετα απο τοση ταλαιπωρια απο το πεσιμο,μηπως να το καθυστερησεις λιγο μεχρι να επανελθει και να νοιωθει καλα;

Παράθεση

thant

Νεοφερμένος

O thant έγραψε στις 15:26, 06-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από brigite
Μικρουλι δεν ειναι ακομα για στειρωση;Εκτος αυτου ,μετα απο τοση ταλαιπωρια απο το πεσιμο,μηπως να το καθυστερησεις λιγο μεχρι να επανελθει και να νοιωθει καλα;
Η Ζωή μετά από 10 ημέρες έχει αναρρώσει και είναι σε καλή κατάσταση, και από χθες έξω από το κλουβί.
Τώρα όσο αφορά την στείρωση, επειδή η γάτα είναι σε οίστρο, είναι αναγκαίο να γίνει η στείρωση.
Δεν κάνω του κεφαλιού μου, ακολουθώ της οδηγίες του γιατρού

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:28, 06-01-10:

θα συμφωνησω απολυτα με την μπριγκιτε....τοσο καιρο ηταν αστειρωτος...δεν νομιζω οτι θα παθει τιποτα αν μεινει λιγο ακομα...αντιθετα,με την στειρωση θα εχει να ανταπεξελθει σε μια ναρκωση,που εγκυμονει καποιους κινδυνους...πρεπει να ειναι απολυτα υγιες το γατακι..δεν χαθηκε ο κοσμος να περιμενεις λιγο...

Παράθεση

Γατέχων

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατέχων
Ο Γατέχων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 172 μηνύματα.

O Γατέχων έγραψε στις 17:06, 06-01-10:

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.
Παρακαλώ θα με βοηθούσατε εάν με τις γνώσεις σας μου λέγατε τη να κάνω με το 5 μηνών γατάκι μου που έπεσε από τον πέμπτο όροφο όπου και μένω.
Αυτή τη στιγμή μετά από νοσηλεία βρίσκεται σε κλουβί για περιορισμό κινήσεων, ώσπου να επανέλθει από μετατοπιζμό σπονδύλου.
Πως θα το αποτρέψω να μην ξανακάνει το ίδιο από το 18 μέτρων μπαλκόνι που έχω, και που ανεβαίνει και τρέχει πάνω στο μάρμαρο του μπαλκονιού.
Θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας.
Ευχαριστώ.

ευχομαι περαστικα στο "ζαχοπουλακι" σου..ειναι εφταψυχα τα ατιμα..εδω να πουμε καποια γομαρια ανθρωποι τη γλιτωνουν!
να υποθεσω οτι ειναι το ενστικτωδες συνηθιο να κατοπτευουν το χωρο απο ψηλα;
μαλλον..ο δικος μου -4,5 μηνων καθεται στο σημειο που αρχιζουν οι σκαλες στο υψος του εξωστη και αγναντευει..1ος οροφος ..στην κουπαστη παντως δεν ενδιαφερεται νανεβει

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:15, 06-01-10:

Καλησπερα!
Δοκιμασε να επεκτεινεις λιγο ψηλοτερα την πλαστικη σιτα που ηδη εχεις και να την κανεις να εχει κλιση προς τα μεσα.Στα δικα μου αυτο επιασε.Βεβαια μπορει να σας βολεψει και το σαμαρακι,η Breena ξετρελαινεται για βολτες στο αλσακι με αυτο,και μπορει και να σκαρφαλωνει.
Περαστικα!

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 19:31, 06-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Καλησπερα!
Δοκιμασε να επεκτεινεις λιγο ψηλοτερα την πλαστικη σιτα που ηδη εχεις και να την κανεις να εχει κλιση προς τα μεσα.Στα δικα μου αυτο επιασε.Βεβαια μπορει να σας βολεψει και το σαμαρακι,η Breena ξετρελαινεται για βολτες στο αλσακι με αυτο,και μπορει και να σκαρφαλωνει.
Περαστικα!

Περαστικά και από μένα.
Θα συμφωνήσω με την moukelis.Βλέποντας το μπαλκόνι σου από τις γω τογραφίες που έβαλες και εγώ κάπως έτσι το φαντάστηκα.Αρκεί να "τεντώσεις" καλά την πλαστική σίτα.
Σαμαράκι δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις, μπορεί να το συνηθίσει και να λυθεί το πρόβλημα με τον ευκολότερο τρόπο.
Πάντος θα σου πρότεινα όσο η θερμοκρασία είναι ακόμη χαμηλή να μην του επιτρέπεις να βγαίνει στο μπαλκόνι.Ως το καλοκαίρι έχεις ακόμη αρκετό χρονο, μια που είναι μικρούλι ακόμη θα το ξεχάσει λίγο και δεν θα το ζητάει τόσο.

Παράθεση

Franky

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Franky
H Franky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H Franky έγραψε στις 20:09, 06-01-10:

Περαστικά και από εμάς. Εμείς βγαίνουμε στο μπαλκόνι μόνο με την επίβλεψη της μαμάς. Πάντως, στα προηγούμενα σπίτια μας, είχε κάνει μια κατασκευή από πιχάκια και πλέγμα βεράντας, κάτι σαν μεγάλο παράθυρο, το οποίο εφάρμοζε στην μπαλκονόπορτα και έτσι το καλοκαίρι είχαμε ανοιχτά, αλλά δεν μπορούσαμε να βγούμε έξω!!!:up: Θα δεις, σιγά σιγά θα βρεις κι εσύ τη σωστή λύση για να είναι προστατευμένο το γατουμπάκι σου. Καλή σας χρονιά

Παράθεση

Γατέχων

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατέχων
Ο Γατέχων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 172 μηνύματα.

O Γατέχων έγραψε στις 20:30, 06-01-10:

βρε τι παθαμε!ο δικος μου μαγκεψε και περναει μεσα απο τα καγκελα για να πηδησει στην ελικοειδη σιδερενια σκαλα!δεν εξηγειται αλλιως..κοιταζα στο μπαλοκονι,κατεβηκα και στην αυλη..φωναζα αφαντος ο Τειρεσιας (πρωην Τερεζα)μετ΄ολιγου νασου ο δικος σου να διαβαινει την πορτα του μπαλκονιου..τον μαλωσα..νιαου και νιαου αυτος!εμ εμαθε πια να παρακαμπτει το κοντραπλακε που του φραζει την εισοδο της σκαλας!

Παράθεση

thant

Νεοφερμένος

O thant έγραψε στις 21:22, 06-01-10:

Πραγματικά δεν περίμενα τόσο μεγάλη ανταπόκριση. Να είστε όλοι καλά.
Πάρα πολύ από σας μου είπατε για σαμαράκι.
Νομίζω ότι το σαμαράκι είναι μια πολύ καλή λύση.
Αν το βγάζω καμιά φορά στο μπαλκόνι να πάρει αέρα, και να ξαναπηδήξει στο κενό, δεν θα φτάσει κάτω.

Παράθεση

Eva82

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eva82
H Eva82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H Eva82 έγραψε στις 13:35, 14-01-10:

Πραγματικά δεν περίμενα τόσο μεγάλη ανταπόκριση. Να είστε όλοι καλά.
Πάρα πολύ από σας μου είπατε για σαμαράκι.
Νομίζω ότι το σαμαράκι είναι μια πολύ καλή λύση.
Αν το βγάζω καμιά φορά στο μπαλκόνι να πάρει αέρα, και να ξαναπηδήξει στο κενό, δεν θα φτάσει κάτω.

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα..τις προάλες βρέθηκε στο μπαλκόνι+σπίτι του 1ου ορόφου, εγώ μένω 2ο! Και από τότε αποκλειστικα σπίτι μέχρι να δούμε τι θα κάνουμε, είναι και η δικιά μου 5 μηνών..
Παιδιά, θελω να κάνω μια ερώτηση: τι είναι το σαμαράκι και πως χρησιμοποιείται???

Παράθεση

Eva82

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Eva82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H Eva82 έγραψε στις 13:36, 14-01-10:

Εύχομαι περαστικά για την γιατούλα σου που είναι σκέτη γλύκα!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:11, 14-01-10:

Το σαμαρακι ειναι ενα "συστημα" που περιλαμβανει περιλαιμιο κι ενα λουρακι που δενει στο θωρακα,ωστε να μην πνιγει τη γατουλα.Αν του βαλεις οδηγο,μπορει να κινειται το γατακι σε οση αποσταση του το επιτρεπει,κι ετσι δεν κινδυνευει να πεσει π.χ. απο το μπαλκονι.Εμεις το χρησιμοποιουμε για τις βολτες μας:
http://www.youtube.com/watch?v=Va_GO9dCcw0
http://www.youtube.com/watch?v=S2AE5yh2mUg
http://www.youtube.com/watch?v=4EbH3a85Yhs

Παράθεση

Eva82

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Eva82 έγραψε στις 15:49, 14-01-10:

Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Να σε ρωτήσω κατί? Βγάζεις τις γατούλες σου έξω στο δρόμο για βολτίτσα? ή στον κήπο?
Αν, ναι στο δρόμο, δεν φοβάται η γατούλα σου?
Ωραία ιδέα πάντως..ξεσκάει και λίγο το γατάκι!!

Παράθεση

Eva82

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Eva82 έγραψε στις 15:55, 14-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Eva82
Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Να σε ρωτήσω κατί? Βγάζεις τις γατούλες σου έξω στο δρόμο για βολτίτσα? ή στον κήπο?
Αν, ναι στο δρόμο, δεν φοβάται η γατούλα σου?
Ωραία ιδέα πάντως..ξεσκάει και λίγο το γατάκι!!

Ακυρο!! τώρα βλέπω βιντεάκια!!
ΠΟλύ καλήηη φάση!!!

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ANNA KATΣΑΡΟΥ
H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,570 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 23:33, 14-01-10:

Περαστικά στο μικρό σου..πάντως μέχρι να μεγαλώσει να μην βγαίνει στο μπαλκόνι μόνο του...όταν στειρωθεί και ενηλικιωθεί θα μάθει και θα περπατάει πάνω κιόλας..ο δικός μου περπατάει στο κάγκελο πάχους μόνο 4 εκατοστών και μήκους 6 μέτρων σαν κύριος και σαν να μην συμβαίνει τίποτα...απλώς τώρα είναι μικρό,ζωηρό και απρόσεκτο...

Παράθεση

thant

Νεοφερμένος

O thant έγραψε στις 23:55, 14-01-10:

Τώρα το γατάκι είναι μια χαρά, στειρωμένο και ποιό ήρεμο.
Προς το παρόν κλεισμένο μέσα, για να βάλει μυαλό.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 00:02, 15-01-10:

τελεια!!!:up:

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 00:48, 15-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από ANNA KATΣΑΡΟΥ
Περαστικά στο μικρό σου..πάντως μέχρι να μεγαλώσει να μην βγαίνει στο μπαλκόνι μόνο του...όταν στειρωθεί και ενηλικιωθεί θα μάθει και θα περπατάει πάνω κιόλας..ο δικός μου περπατάει στο κάγκελο πάχους μόνο 4 εκατοστών και μήκους 6 μέτρων σαν κύριος και σαν να μην συμβαίνει τίποτα...απλώς τώρα είναι μικρό,ζωηρό και απρόσεκτο...
Άννα μου εσύ είσαι στον 1ο όχι στον 5ο. Άλλο να δεις το γατί να περπατάει στο κάγκελο του 1ου και άλλο στο κάγκελο του 5ου όπως είδα εγώ την μικρή και κόντεψα να πάθω.

Παράθεση

Eva82

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Eva82 έγραψε στις 10:13, 15-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από ΟΥΡΑΝΙΑ
Άννα μου εσύ είσαι στον 1ο όχι στον 5ο. Άλλο να δεις το γατί να περπατάει στο κάγκελο του 1ου και άλλο στο κάγκελο του 5ου όπως είδα εγώ την μικρή και κόντεψα να πάθω.
Πολύ χαίρομαι που είναι καλά το γατάκι σου!! Να προσέχετε!
Πάντως τώρα που έμαθα για το σαμαράκι...σώθηκα!!
Θα της το πάρω και θα την βγάζω στο μπαλκονάκι χωρίς φόβο!! Μήπως να το σκεφτόσουν και εσύ αλλά για πιο μετά βέβαια..
Περαστικά στο όμορφο γατονάκι σου

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 15:20, 15-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Eva82
Πολύ χαίρομαι που είναι καλά το γατάκι σου!! Να προσέχετε!
Πάντως τώρα που έμαθα για το σαμαράκι...σώθηκα!!
Θα της το πάρω και θα την βγάζω στο μπαλκονάκι χωρίς φόβο!! Μήπως να το σκεφτόσουν και εσύ αλλά για πιο μετά βέβαια..
Περαστικά στο όμορφο γατονάκι σου
Καλέ δεν είμαι εγώ που μου έπεσε εμένα απλά ανέβηκε.. Εγώ στο παρελθόν είχα πτώση με άσχημα αποτελέσματα
Σαμαράκι της φόρεσα

Παράθεση

Eva82

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Eva82 έγραψε στις 19:16, 15-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από ΟΥΡΑΝΙΑ
Καλέ δεν είμαι εγώ που μου έπεσε εμένα απλά ανέβηκε.. Εγώ στο παρελθόν είχα πτώση με άσχημα αποτελέσματα
Σαμαράκι της φόρεσα

lol Αντί για απάντηση μάλλον πάτησα παράθεση...
Το ξέρω οτι δεν είσαι εσυ..

Παράθεση

din@ (Κων/να)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη din@
H Κων/να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H din@ έγραψε στις 19:19, 16-01-10:

περαστικα στο γατακι σου!και εμενα η δικη μου επεσε απο τον 3ο και δεν επαθε τιποτα,μαλλον επεσε σε κανενα δεντρο πρωτα...τωρα την αφηνω και βγαινει ξανα αλλα ειμαι και εγω διπλα.δεν μπορω να την κρατησω μεσα γιατι τρελαινεται για το εξω!!!κολλαει στο τζαμι και δεν φευγει απο εκει.εχω καλαμωτη αλλα περναει απ τα ανοιγματα στο πλαι και ξαναβγαινει.σκεφτομαι να βαλω και πλεγμα και να το στερεωσω πολυ καλα ωστε να μην υπαρχει κανενα ανοιγμα.θα σου προτεινα να κανεις το ιδιο απλα να βαλεις ψηλοτερο για να μην ανεβαινει επανω.

Παράθεση

spongebob21 (Χριστινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spongebob21
H Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

H spongebob21 έγραψε στις 17:45, 26-04-10:

Γεια σας επεσε η 3 μηνων γατα μου απο το μπαλκονι κ εσπασε ενα ποδι κ εχει μετακινηθει η λεκανη. Πηγα στον κτηνιατρο μου κ μου ειπε οτι η λεκανη θα κολλησει μονη της , αλλΑ γιατο ποδι πρεπει να γινει ενχειρηση κ να βαλει καρφια κ αυτο κοστιζει 400ευρω.
Τα λεφτα μου φαινονται παρα πολλα. Επισης πηρα μια αλλη κτηνιατρο τηλεφωνο κ μου ειπε οτι δεν χρειαζεται ενχειρηση κ οτι δεν μπαινουν καρφια σε τοσο μικρο γατι κ οτι θα κολλησει μονο του..
Τι λετε Να κανω???????
Ξερεται καποιο αλλο κτηνιατρο να παρω αλλη γνωμη???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:02, 26-04-10:

Eδω μια λιστα απο προτεινόμενους απο τα μέλη
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=26491

Πρέπει οπωσδήποτε να πας και σε έναν άλλον τουλάχιστον αν όχι και παραπάνω.

Ακτινογραφία βγήκε? Πάρτην μαζί και πήγαινε στους άλλους.
Το ποσό είναι πολύ.. και μπορεί πράγματι, ανάλογα το σπάσιμο να μην χρειαστεί καν εγχείριση...

Περαστικά εύχομαι.. και το μπαλκόνι ήθελε περίφραξη..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 21:27, 26-04-10:

Το πόδι είναι το λίγότερο... Ακτινογραφία βγήκε για να δείτε μήπως έπαθε διαφραγματοκήλη (σκίζεται το διάφραγμα και το έντερο μπαίνει στο θώρακα); Είναι το συχνότερο που παθαίνει μια γάτα λόγω πτώσης ή τροχαίου και το πιο επικίνδυνο!!! Πρώτα να ελέγξετε αυτό!
Τώρα για το πόδι, πρέπει και εδώ να βγουν ακτινογραφίες και αναλόγως με το κάταγμα (σε ποια θέση είναι, πόσο σοβαρό είναι, πόσο θα επηρεάσει αργότερα τη ζωή της γατούλας), μπορεί να χρειαστεί εγχείρηση, τώρα ή στο μέλλον. Πάντως καρφιά μπαίνουν και σ'συτή την ηλικία, απλά μετά πρέπει να βγουν.
Τον Ράντυ μου τον πήρα με εξαρθρωμένο ισχίο, και επειδή ήταν 2 μηνών και οι αναισθησιολόγοι φοβούνταν να τον κοιμήσουν, δεν κάναμε εγχείρηση και τώρα είναι μια χαρά. Αλλά το δικό μας δεν ήταν σοβαρό...
Να ζητήσεις κι άλλες γνώμες από κτηνιάτρους αλλά σύντομα. Τα κατάγματα για να γίνουν καλά πρέπει να αντιμετωπιστούν γρήγορα!

Παράθεση

din@ (Κων/να)

Δραστήριο Μέλος

H Κων/να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 199 μηνύματα.

H din@ έγραψε στις 14:08, 24-05-10:

θελω να σας πω τι επαθε η λουιζα μου...επεσε απ τον τριτο οροφοειμαι πολυ λυπημενη.την πηγα στο νοσοκομειο στο πικερμι γιατι η κτηνιατρος μας ειναι εκτος αθηνων.εκει της εκαναν ακτινογραφια για να δουν αν εχουν πειραχτει τα εσωτερικα της οργανα αλλα φανηκαν ολα οκ προς το παρον...εχει σκιστει ο ουρανισκος της και ενωνεται με την μυτη,σαν να εχει κανει τρυπα δηλαδη και θελει ραμματα.ειναι ματωμενο το μουτρακι της.αυριο θα παμε να τα κανει.δεν πρεπει να φαει ουτε να πιει γιατι θα πνιγει.εχετε παθει κατι παρομοιο?θα τρελαθω!ειναι η 2η φορα που πεφτει.εβαλα πλεγμα στο μπαλκονι πριν απο 3 μηνες και ηταν ολα οκ αλλα την τελευταια εβδομαδα πηδαγε στα καγκελα.δεν την προσεξα και εγινε το κακο...νιωθω χαλια,δεν ειμαι ικανη τελικα να προστατεψω τα ζωακια μου...μεχρι που σκεφτηκα να τα δωσω για να ζησουν καλυτερα...εχουν πεσει τα δικα σας γατακια ποτε απ το μπαλκονι?επαθαν ζημια?ξερει κανεις τι ειναι αυτο που επαθε?
συγνωμη αν δεν ταιριαζει εδω το θεμα αλλα δεν ηξερα που να το γραψω...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:29, 24-05-10:

λυπαμαι παρα πολυ...ελπιζω να γινει γρηγορα καλα...μην κατηγορεις τον εαυτο σου,..καταρχην να σε ρωτησω αν ειναι στειρωμενη η γατα...γιατι αν δεν ειναι..για αυτο εχει τασεις φυγης και πρεπει γρηγορα να την στειρωσεις...αν ειναι στειρωμενη...ΜΙΑ ειναι η λυση...δεν θα βγαινει στο μπαλκονι...δεν υπαρχει αλλη πιστεψε με..αφου εκανες οχυρωματικα εργα και τα περασε..εκτος και αν το κανεις σαν κλουβι..αν εχουν σιτες τα παραθυρα,αστηνε να βλεπει απο εκει..αυτο κανω και εγω..αλλιως μπορεις να δοκιμασεις το σαμαρακι,στερεωμενο καπου που θα ειναι σιγουρο.

Παράθεση

din@ (Κων/να)

Δραστήριο Μέλος

H din@ έγραψε στις 16:59, 24-05-10:

την εχω στειρωσει εδω και ενα χρονο.δεν μπορω να καταλαβω γιατι το κανει αυτο.δεν περναει καλα μαζι μου?ειναι πολυ δυσκολο γατι δεν δεχεται σαμαρακι.αυτο που επαθε στο στομα της τι ειναι?μου ειπε η γιατρος οτι το παθαινουν συχνα οι γατες.τουλαχιστον δεν εσπασε τιποτα...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:19, 24-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από din@
την εχω στειρωσει εδω και ενα χρονο.δεν μπορω να καταλαβω γιατι το κανει αυτο.δεν περναει καλα μαζι μου?ειναι πολυ δυσκολο γατι δεν δεχεται σαμαρακι.αυτο που επαθε στο στομα της τι ειναι?μου ειπε η γιατρος οτι το παθαινουν συχνα οι γατες.τουλαχιστον δεν εσπασε τιποτα...
το σαμαρακι ουτε εγω το εχω δοκιμασει...τοτε η μονη λυση ειναι να μην βγαινει εξω..δεν γινεται αλλιως...μια,δυο τρεις..καποια στιγμη δεν θα γλυτωσει..

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 09:01, 25-05-10:

Λυπάμαι πολύ... Αλλά μην κατηγορείς τον εαυτό σου, μερικά γατιά είναι απλώς πολύ ζωηρά και δεν τα συγκρατεί τίποτα.
Σου είπαν πόσο καιρό θέλει για να αναρρώσει από το τραύμα στον ουρανίσκο; Πώς θα τρώει στο μεταξύ;

Όσο για την περίφραξη, μια κοπέλα από εδώ είχε βάλει, σε συνδυασμό με το πλέγμα, μια διάφανη κάθετη τέντα που έφτανε μέχρι την κουπαστή του μπαλκονιού. Αισθητικά ήταν πολύ ωραίο -βασικά δεν καταλάβαινες καν ότι υπάρχει τέντα- και απόλυτα ασφαλές για τις γάτες. Δεν ξέρω πόσο κοστίζει, φαντάζομαι ότι δεν είναι φτηνό, αλλά αν το σπίτι είναι δικό σου και έχεις τη δυνατότητα να βάλεις κάτι τέτοιο, θα σου έλεγα να το σκεφτείς. Διαφορετικά, θα συμφωνήσω ότι η μόνη λύση είναι να μην τα αφήνεις να βγαίνουν έξω.

Παράθεση

din@ (Κων/να)

Δραστήριο Μέλος

H din@ έγραψε στις 16:37, 25-05-10:

πηγαμε σημερα στη γιατρο,μας ειπε οτι δεν χρειαζεται ραμματα και θα κλεισει μονη της η πληγη.σημερα θα πρεπει να πινει μονο νερακι και αν θελω κονσερβα διαλυμενη σε νερο κατι σαν σουπα δηλαδη.της εδωσα λιγο και εφαγε.της εδωσε αντιβιωση και κορτιζονη για να μην ποναει για 2 μερες.κουτσαινει λιγο σημερα αλλα δεν βρηκε καποιο σπασιμο.θα ξαναπαμε την πεμπτη τωρα.το μικρουλι μου...αρχισε να γουργουριζει και να κανει πατουσακια κιολας!πηγε και στην αμμο της!μακαρι να πανε ολα καλα...δυτυχως δεν ειναι δικο μου το σπιτι οποτε δεν μπορω να κανω και πολλα.θα την βγαζω εξω και θα βγαινω και εγω μαζι μαλλον.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 16:52, 25-05-10:

χαιρομαι πολυ που πηγαινουν καλυτερα τα πραγματα....εγω παντως στη θεση σου ,ουτε μαζι μου θα την αφηνα να βγαινει...μια στιγμη αφαιρεσης ισως ειναι αρκετη...εχει πεσει ήδη τοσες φορες..αλλα η αποφαση δικη σου..

Παράθεση

din@ (Κων/να)

Δραστήριο Μέλος

H din@ έγραψε στις 21:09, 25-05-10:

δεν ξερω τι αλλο να κανω ομως.θα το περιφραξω καλυτερα και θα την βγαζω εξω μονο μαζι μου.πολυ περιεργο το γατι μου παντως.την πρωτη φορα επεσε οταν μετακομισαμε σε αυτο το σπιτι και το μπαλκονι ειχε καλαμωτη.δεν φανταστικα ποτε οτι θα μπορουσε να πεσει!μου φαινοταν χαζο!στο προηγουμενο σπιτι δεν εκανε τετοια και ηταν και στον πρωτο οροφο!ευτυχως δεν επαθε τιποτα τοτε..μετα εβαλα πλεγμα και εκλεισα καλα ολα τα ανοιγματα αλλα αυτη πηδηξε πανω και εγινε το κακο...η ειρωνια ειναι οτι τη στιγμη που επεσε εγω διαβαζα στο φορουμ για την περιφραξη...τελοσπαντων θα πρεπει να την προσεχω ακομα περισσοτερο. εφαγε κονσερβουλα ανακατεμενη με νερακι τωρα

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:03, 25-05-10:

ουφ..πολυ στεναχωριεμαι που υποφερει......τεσπα..εχεις δει τις περιφραξεις που καταληγουν σε σχημα Γ;;;ειναι οι μονες που ισως κατι κανουν..το κακο ειναι οτι με τις απλες περιφραξεις,αυτα μπορουν και σκαρφαλωνουν..και με την καλαμωτη,που εγω μελιστα δεν την θεωρω καθολου ασφαλη..αλλα και με το πλεγμα...οταν ληγουν ομως σε Γ..εκει ειναι δυσκολο να το περασουν..μετα βεβαια υπαρχει και ο ουρανος...να το κλεισεις δηλαδη και απο πανω..

Παράθεση

staman2 (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη staman2
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,071 μηνύματα.

H staman2 έγραψε στις 22:51, 25-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από din@
θελω να σας πω τι επαθε η λουιζα μου...επεσε απ τον τριτο οροφοειμαι πολυ λυπημενη.την πηγα στο νοσοκομειο στο πικερμι γιατι η κτηνιατρος μας ειναι εκτος αθηνων.εκει της εκαναν ακτινογραφια για να δουν αν εχουν πειραχτει τα εσωτερικα της οργανα αλλα φανηκαν ολα οκ προς το παρον...εχει σκιστει ο ουρανισκος της και ενωνεται με την μυτη,σαν να εχει κανει τρυπα δηλαδη και θελει ραμματα.ειναι ματωμενο το μουτρακι της.αυριο θα παμε να τα κανει.δεν πρεπει να φαει ουτε να πιει γιατι θα πνιγει.εχετε παθει κατι παρομοιο?θα τρελαθω!ειναι η 2η φορα που πεφτει.εβαλα πλεγμα στο μπαλκονι πριν απο 3 μηνες και ηταν ολα οκ αλλα την τελευταια εβδομαδα πηδαγε στα καγκελα.δεν την προσεξα και εγινε το κακο...νιωθω χαλια,δεν ειμαι ικανη τελικα να προστατεψω τα ζωακια μου...μεχρι που σκεφτηκα να τα δωσω για να ζησουν καλυτερα...εχουν πεσει τα δικα σας γατακια ποτε απ το μπαλκονι?επαθαν ζημια?ξερει κανεις τι ειναι αυτο που επαθε?
συγνωμη αν δεν ταιριαζει εδω το θεμα αλλα δεν ηξερα που να το γραψω...
Να χαίρεσαι την γατούλα σου και εύχομαι ΠΟΤΕ πλέον να μην έχει τέτοιου είδους ατυχήματα.
Διάβασα το ατυχημά της και χάρηκα που δεν χρειάστηκαν ράμματα. Θα σου πω την ιστορία της γατουλας της εξαδέλφης μου. Πριν κανένα χρόνο κι αυτή έπεσε για 2η φορά απο τον 2ο όροφο της πολυκατοικίας οπου κατοικει. Εσπασε κι αυτή τον ουρανίσκο της κι είχε το ίδιο προβλημα με την δική σου. Ευτυχώς ούτε στην περίπτωσή της τελικά χρειάστηκαν ράμματα κι η πληγή μετά απο λίγο καιρό έδεσε. Κολλησε απο μόνη της η υπερώα και τελικά εδεσε... Στην αρχή πονούσε και μάλιστα όταν έπινε νεράκι κι έτρωγε η τροφή και το νερό έβγαιναν απο τη μυτούλα της. Πρέπει να τρωει μαλακή τροφή και τις κροκέτες τις μούλιαζε η ξαδέρφη μου και τις έλιωνε. Μετά απο λίγο καιρό όλα καλά. Ενα θα σου πω. Ούτε σαμαράκια ούτε τίποτα. ΜΗΝ την αφήσεις ξανά στο μπαλκόνι. Δεν πειράζει να μην βγαίνει προκειμένου να πεθάνει. Στο λέω έτσι απότομα γιατι έχω δει και γατούλα να πέφτει απο την απέναντι πολυκατοικία και να μένει παράλυτη απο τη μέση και κάτω. Ειναι αναλογα με το πώς θα πέσει. Μην εμπιστεύεσαι τη συγκεκριμένη γατουλα γιατι αφου έχει την τάση να σκαρφαλώνει και να ρισκάρει θα ειναι ΠΑΝΤΑ ριψοκίνδυνη. Εμένα η Νάλα μου με έκανε 3 φορές να λαχταρίσω και αφου κατάλαβα πως δεν θα αλλάξει συμπεριφορά και θα συνέχιζε να κάνει τον ζογκλέρ πάνω στην κουπαστή των καγκέλων μας στον 4ο όροφο. αναγκαστήκαμε και επι έναν ολόκληρο χρόνο ζουσαμε με κλειστά τα πατζουρια ολοι μας και τα παιδιά μου και εμεις και τα ζωάκια μας (τότε άλλες 3 γάτες και το σκυλάκι μας), μέχρι να βάλουμε αλουμίνια για πορτοπαράθυρα με σίτες αλουμινίου. Και χώρισα το μπαλκόνι με ειδική κατασκευή έως επάνω και πλέγμα και μελαμίνες. Αφου να φανταστεις στη 1η κατασκευή που έκανα και δεν είχα βάλει πλέγμα μέχρι πάνω, σκαρφάλωσε η άτιμη και καμάρωνε (για δευτερόλεπτα που την άφησα έξω να κάνει τσίσα της) επάνω στη μελαμίνη των 10 χιλιοστών. Τρελάθηκα. Ετσι τώρα εχω ήσυχο το κεφάλι μου. Αν δεν μπορουσα να βάλω περίφραξη τέτοιου είδους δεν θα την άφηνα ξανά ποτέ στο μπαλκόνι. Μην ρισκάρεις.
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ στη γατουλα σου και θα πάνε όλα καλά. Μην στενοχωριέσαι. Ευτυχώς που δεν έπαθε τίποτα άλλο.
Να της δώσεις μια ζεστή αγκαλιά και φιλάκια απο εμένα και τους 4ποδους φίλους μας.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:53, 25-05-10:

αναστασια συμφωνω τοσο μα τοσο πολυ μαζι σου...

Παράθεση

din@ (Κων/να)

Δραστήριο Μέλος

H din@ έγραψε στις 11:50, 26-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
ουφ..πολυ στεναχωριεμαι που υποφερει......τεσπα..εχεις δει τις περιφραξεις που καταληγουν σε σχημα Γ;;;ειναι οι μονες που ισως κατι κανουν..το κακο ειναι οτι με τις απλες περιφραξεις,αυτα μπορουν και σκαρφαλωνουν..και με την καλαμωτη,που εγω μελιστα δεν την θεωρω καθολου ασφαλη..αλλα και με το πλεγμα...οταν ληγουν ομως σε Γ..εκει ειναι δυσκολο να το περασουν..μετα βεβαια υπαρχει και ο ουρανος...να το κλεισεις δηλαδη και απο πανω..
οχι δεν τις εχω δει αλλα σκεφτομουν και εγω να βαλω και αλλο πλεγμα απο πανω και να το γυρισω προς τα μεσα,αν και δεν της εχω εμπιστοσυνη πια...

Αρχική Δημοσίευση από staman2
Να χαίρεσαι την γατούλα σου και εύχομαι ΠΟΤΕ πλέον να μην έχει τέτοιου είδους ατυχήματα.
Διάβασα το ατυχημά της και χάρηκα που δεν χρειάστηκαν ράμματα. Θα σου πω την ιστορία της γατουλας της εξαδέλφης μου. Πριν κανένα χρόνο κι αυτή έπεσε για 2η φορά απο τον 2ο όροφο της πολυκατοικίας οπου κατοικει. Εσπασε κι αυτή τον ουρανίσκο της κι είχε το ίδιο προβλημα με την δική σου. Ευτυχώς ούτε στην περίπτωσή της τελικά χρειάστηκαν ράμματα κι η πληγή μετά απο λίγο καιρό έδεσε. Κολλησε απο μόνη της η υπερώα και τελικά εδεσε... Στην αρχή πονούσε και μάλιστα όταν έπινε νεράκι κι έτρωγε η τροφή και το νερό έβγαιναν απο τη μυτούλα της. Πρέπει να τρωει μαλακή τροφή και τις κροκέτες τις μούλιαζε η ξαδέρφη μου και τις έλιωνε. Μετά απο λίγο καιρό όλα καλά. Ενα θα σου πω. Ούτε σαμαράκια ούτε τίποτα. ΜΗΝ την αφήσεις ξανά στο μπαλκόνι. Δεν πειράζει να μην βγαίνει προκειμένου να πεθάνει. Στο λέω έτσι απότομα γιατι έχω δει και γατούλα να πέφτει απο την απέναντι πολυκατοικία και να μένει παράλυτη απο τη μέση και κάτω. Ειναι αναλογα με το πώς θα πέσει. Μην εμπιστεύεσαι τη συγκεκριμένη γατουλα γιατι αφου έχει την τάση να σκαρφαλώνει και να ρισκάρει θα ειναι ΠΑΝΤΑ ριψοκίνδυνη. Εμένα η Νάλα μου με έκανε 3 φορές να λαχταρίσω και αφου κατάλαβα πως δεν θα αλλάξει συμπεριφορά και θα συνέχιζε να κάνει τον ζογκλέρ πάνω στην κουπαστή των καγκέλων μας στον 4ο όροφο. αναγκαστήκαμε και επι έναν ολόκληρο χρόνο ζουσαμε με κλειστά τα πατζουρια ολοι μας και τα παιδιά μου και εμεις και τα ζωάκια μας (τότε άλλες 3 γάτες και το σκυλάκι μας), μέχρι να βάλουμε αλουμίνια για πορτοπαράθυρα με σίτες αλουμινίου. Και χώρισα το μπαλκόνι με ειδική κατασκευή έως επάνω και πλέγμα και μελαμίνες. Αφου να φανταστεις στη 1η κατασκευή που έκανα και δεν είχα βάλει πλέγμα μέχρι πάνω, σκαρφάλωσε η άτιμη και καμάρωνε (για δευτερόλεπτα που την άφησα έξω να κάνει τσίσα της) επάνω στη μελαμίνη των 10 χιλιοστών. Τρελάθηκα. Ετσι τώρα εχω ήσυχο το κεφάλι μου. Αν δεν μπορουσα να βάλω περίφραξη τέτοιου είδους δεν θα την άφηνα ξανά ποτέ στο μπαλκόνι. Μην ρισκάρεις.
ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ στη γατουλα σου και θα πάνε όλα καλά. Μην στενοχωριέσαι. Ευτυχώς που δεν έπαθε τίποτα άλλο.
Να της δώσεις μια ζεστή αγκαλιά και φιλάκια απο εμένα και τους 4ποδους φίλους μας.
αυτο φοβηθακα και εγω μην μεινει παραλυτη!επισης και την εσωτερικη αιμοραγια.ολα φαινεται να πηγαινουν καλα.αυριο θα ξαναπαμε στην κτηνιατρο.εντωμεταξυ ο μικρος κεφαλας φοιβος την ειδε που πηδαγε πανω και ειπε να το δοκιμασει και αυτος.σου λεει κατι θα ξερει αυτη σαν μεγαλυτερη...ο,τι κανει αυτη το κανει και αυτος μετα.θα σας ενημερωσω αυριο για νεοτερα...

Παράθεση

din@ (Κων/να)

Δραστήριο Μέλος

H din@ έγραψε στις 19:06, 28-05-10:

ολα καλα τελικα!πηγαμε στην κτηνιατρο και καναμε ακτινογραφια στο ποδαρακι της και δεν εχει καποιο σπασιμο!βεβαια αφου μας γρατσουνησε,μας κατουρησε και μας εχ..... απ το αγχος της την ναρκωσαμε για να γινει η ακτινογραφια γιατι αλλιως δεν καθοταν.της εδωσε αντιβιωση με παρατεταμενη δραση και τωρα σιγα σιγα συνερχεται!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    thorbro, Κάτμαν

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους