Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,354 εγγεγραμμένα μέλη και 718,383 μηνύματα σε 22,611 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 357 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η βία εις βάρος των ζώων αποτελεί ενδειξη μελλοντικής εγκληματικής συμπεριφοράς;

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 10:49, 23-02-11:

Νέα Υόρκη: Τρεις γάτες ακρωτηριασμένες με μαχαίρι που κρατούν εφηβικά χέρια. Ένα κουτάβι ξυλοκοπημένο μέχρι θανάτου από μπαστούνι του γκολφ· ένας αδέσποτος σκύλος διαμελισμένος. Απανωτά χτυπήματα εις βάρος τριών ρακούν που κείτονται αιμόφυρτα... Η κακοποίηση των ζώων από άτομα εφηβικής ηλικίας δεν είναι ένα καινούριο φαινόμενο· ωστόσο, τα ολοένα αυξανόμενα κρούσματα βίαιης, σχεδόν εγκληματικής, συμπεριφοράς εναντίον τους αναγκάζουν για πρώτη φορά ψυχολόγους, εισαγγελείς, αστυνομικά όργανα και οργανώσεις προάσπισης των δικαιωμάτων των ζώων στις ΗΠΑ να εξετάσουν συνολικά τα βαθύτερα αίτια που κρύβονται πίσω από τις σχετικές ενέργειες των εφήβων.
«Η βία εις βάρος των ζώων αποτελεί ίσως την πρώτη ένδειξη, ένα σήμα προειδοποίησης για μελλοντική επιθετική συμπεριφορά, που μπορεί να καταλήξει ακόμη και στο έγκλημα» αναφέρει η ψυχολόγος Μαίρη Λου Ράντουρ στο Associated Press και σημειώνει πως μέχρι πρότινος αντίστοιχα επεισόδια δεν είχαν συγκεντρώσει τον απαιτούμενο βαθμό προσοχής από καθηγητές και επιστήμονες.
Ωστόσο, μία σειρά εξελίξεων έρχεται να οδηγήσει την ανάλυση του φαινομένου της κακοποίησης ζώων από εφήβους μεταξύ των προτεραιοτήτων της επιστημονικής κοινότητας. Μεταξύ αυτών, συγκαταλέγεται η ετήσια έκθεση της Human Society των ΗΠΑ, στην οποία επισημαίνεται πως ποσοστό τουλάχιστον 20% επί 1.000 περιπτώσεων κακοποίησης ζώων εντός του 2001 διαπράχθηκαν από εφήβους -το 95% εξ αυτών ανδρικού φύλου.
Ενδεικτικό του προβληματισμού και του φόβου που εγείρουν οι αυξανόμενες περιπτώσεις εγκληματικής συμπεριφοράς εναντίον των ζώων είναι το γεγονός πως μόλις πρόσφατα σύλλογος ψυχιάτρων στο Μέριλαντ εγκαινίασε ένα πρόγραμμα θεραπείας, σχεδιασμένο αποκλειστικά για τους εφήβους που κακομεταχειρίζονται τα ζώα.
Στις επικίνδυνες διαστάσεις του φαινομένου εστιάστηκε ακόμη και έκθεση επιτροπής του υπουργείου Δικαιοσύνης των Ηνωμένων Πολιτειών, υπογραμμίζοντας πως το «ζήτημα έχει υποτιμηθεί και δεν έχει μελετηθεί επαρκώς», και συμπληρώνοντας πως η εξέταση της βίαιης συμπεριφοράς εις βάρος των ζώων από άτομα εφηβικής ηλικίας θα «συμβάλει, δίχως άλλο, στην κατανόηση και την πρόληψη της εφηβικής βίαιης συμπεριφοράς».
Οι τραγικές περιπτώσεις κακοποίησης ζώων έχουν αρχίσει για πρώτη αφορά να απασχολούν σε μεγάλο βαθμό και τις δικαστικές Αρχές επισημαίνει το AP, μεταφέροντας τις δηλώσεις δικαστικού λειτουργού από το Μίσιγκαν, ο οποίος αναφέρει πως υπέστη σοκ όταν ενημερώθηκε για την περίπτωση ενός 16χρονου που διαμέλισε έναν αδέσποτο σκύλο και στη συνέχεια μετέφερε τα κομμάτια του στο σχολείο, παρουσιάζοντάς τα ενώπιον των συμμαθητών του.
Εισαγγελείς στο Κολοράντο εισηγούνται την σκλήρυνση των ποινών για την κακομεταχείριση των ζώων· το τελευταίο επεισόδιο που σημειώθηκε στην περιοχή αφορά σε μία γάτα, στην οποία έβαλαν φωτιά δύο έφηβοι 16 και 17 ετών, επιθυμώντας -όπως δήλωσαν- να δουν εάν η συμπεριφορά της θα είναι αντίστοιχη με αυτή των καρτούν...

Πηγή: Associated Press

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 10:53, 23-02-11:

Στην ημερίδα, που συνδιοργάνωσε το Εργαστήριο Παθολογικής Ανατομικής του Τμήματος της Κτηνιατρικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας με το Αρχηγείο της Ελληνικής Αστυνομίας στην ΓΑΔΑ στις 13 Φεβρουαρίου του 2011 τέθηκαν επί τάπητος πολλά ζητήματα τα οποία συχνά και αρκετοί «αρμόδιοι» αποφεύγουν να αναφέρουν θεωρώντας τα είτε «δυσάρεστα» ή μικρότερης σημασίας.
Οι περισσότεροι εκ των επιστημόνων – καθένας μέσα από το γνωστικό του αντικείμενο – παρουσίασαν το ζήτημα από τη δική τους πλευρά (κτηνιατρική ιατροδικαστική, αντιμετώπιση από την Αστυνομία, εθελοντισμός και φιλοζωία, τοξικολογία των δηλητηρίων κ.ά.) και τόνισαν τη σημασία και την ηθική υποχρέωση που έχουμε, ως «ανώτερο είδος», να προστατεύουμε τα ζώα. Τα δικαιώματα ανθρώπων και ζώων, όπως επισημάνθηκε από όλους τους ομιλητές, είναι ηθική κατάκτηση του ανθρώπινου πολιτισμού. «Οδεύουν παράλληλα και έχουν κοινή ρίζα σε παγκόσμιο επίπεδο».

Όπως τόνισε ο κ. Περιστέρης: «Οι βίαιες πράξεις σε βάρος των ζώων έχουν αναγνωριστεί ως ενδείξεις επικίνδυνης ψυχοπάθειας, που σπάνια περιορίζεται σ’ αυτά. Οι κοινωνιολόγοι, οι νομοθέτες και τα δικαστήρια διαθέτουν αρκετά στοιχεία, που συνδέουν τις πράξεις βίας προς τα ζώα με αντίστοιχες συμπεριφορές με ανθρώπινα θύματα.

Σύμφωνα με το FBI - καθώς στις Η.Π.Α. υπάρχουν στατιστικά στοιχεία και γίνονται ανάλογες μελέτες - ιστορικό βίας προς τα ζώα έχουν οι περισσότεροι βιαστές και οι δολοφόνοι κατ’ εξακολούθηση. Οι μελέτες που γίνονται πάνω σε ανθρώπους, που έχουν διαπράξει φριχτά εγκλήματα σε βάρος συνανθρώπων τους, αποδεικνύουν πολύ συχνά ότι υπάρχει ιστορικό κακοποίησης ζώων, πριν οι εγκληματίες καταλήξουν στα ανθρώπινα θύματα. Το αμερικανικό πρότυπο διαγνωστικό και θεραπευτικό εγχειρίδιο για ψυχιατρικές και συναισθηματικές διαταραχές αναφέρει τη βία προς τα ζώα ως ένα διαγνωστικό κριτήριο για διαταραχές συμπεριφοράς».

Όπως τονίστηκε η φριχτή συμπεριφορά που επιφυλάσσουμε στα υπόλοιπα είδη του ζωικού βασιλείου εκθέτει διεθνώς την Ελλάδα και μας κατατάσσει μεταξύ των χωρών που αποτελούν τόπο μαρτυρίου για τα ζώα, είτε αυτά είναι αδέσποτα, είτε είναι ιδιόκτητα, είτε είναι παραγωγικά, είτε ανήκουν στην άγρια πανίδα. Οι υποθέσεις που φτάνουν τελικά στο δικαστήριο είναι ελάχιστες σε σχέση με το ποσοστό των συμβάντων.

Πηγή: Adespoto.gr, εδώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 10:56, 23-02-11:

Έχει σηκωθεί η τρίχα μου κάγκελο....
Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα...
Να ρωτήσω τις εκπαιδευτικούς mycatίστριες... Μίκυ, Έφη, ή και όσες έχετε παιδιά στο σχολείο....
Υπάρχουν μαθήματα αφιερωμένα στα ζώα και στο περιβάλλον;;;
Και δεν μιλάω φυσιcat για την αποστειρωμένη, στεγνή βιολογία..... Εννοώ ¨ντυμένα¨ με πιο συναίσθημα...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H mickey mouse έγραψε στις 10:59, 23-02-11:

Τί στοιχεία απο έρευνες και παραδείγματα απο την Ελλάδα αλλά και απο άλλες χώρες θα μπορούσατε να παραθέσετε τα οποία συντείνουν ή και τυχόν(; αποκλίνουν απο τα ανωτέρω;

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H mickey mouse έγραψε στις 11:02, 23-02-11:

Να σου απαντήσω Μαρινα οτι η μόνη περιβαλλοντική εκπαίδευση αφορά τη διοργάνωση εκδρομών με την επίφαση κάποιων επισκέψεων αλλά κατα τ'άλλα ουδέν.
Το σύστημα επαφίεται στην καλή προαίρεση και μόνον των καθηγητών.
Υπάρχει νομίζω στη νέα προταση του Υπουργείου μια σκέψη για να συμπεριληφθεί η περιβαλλοντική εκπαίδευση στα σχολεία πράγμα το οποίο θα με εύρισκε απόλυτα σύμφωνη.
'Οταν κάποτε στα πλάισια του μαθήματος των Αγγλικών ζήτησα απο τη διέθυνση του σχολείου να καλέσω τις Nine Lives οι οπόιες θα έκαναν και την παρουσίαση στα Αγγλικά, μου απήντησαν οτι "οι γονείς μπορεί να μην έβλεπαν με καλό μάτι την συζήτηση για ζώα στο σχολέιο"

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 11:05, 23-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από mickey mouse
Να σου απαντήσω Μαρινα οτι η μόνη περιβαλλοντική εκπαίδευση αφορά τη διοργάνωση εκδρομών με την επίφαση κάποιων επισκέψεων αλλά κατα τ'άλλα ουδέν.
Υπάρχει νομίζω στη νέα προταση του Υπουργείου μια σκέψη για να συμπεριληφθεί η περιβαλλοντική εκπαίδευση στα σχολεία πράγμα το οποίο θα με εύρισκε απόλυτα σύμφωνη.
Μακάρι!... Έστω και με τόση καθυστέρηση .... Τα μπουκώνουνε στείρα γνώση, και όλα τ' άλλα σε δεύτερη - ή και καθόλου- μοίρα...
Ελπίζω να μην βαθμολογείται αυτό το μάθημα, ώστε να μην το βλέπουν σαν άλλο ένα ¨μάθημα¨...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H mickey mouse έγραψε στις 11:08, 23-02-11:

Θα πρέπει να είναι ένα μάθημα με την ίδια αντιμετώπιση όπως ο Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός.Συζήτηση και ανάλυση με έρευνες και παρουσιάσεις.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

3stela3 (στελλα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3stela3
H στελλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 178 μηνύματα.

H 3stela3 η εμμα!ειναι βασσιλισα και αγαπημενη! έγραψε στις 13:38, 23-02-11:

η βια στα ζωα απο εφηβους δειχνει την ποιοτητα της οικογενειας καταρχας και του σχολειου και της πολιτειας ευρυτερα.αν καποιος δεν θελει ζωα στο σπιτι του ας μην εχει.να βασανιζει ομως και να δολοφονει αθωες ψυχες ειναι φρικτο και σιγουρα δειχνει την δυστυχια που κουβαλα .

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2, o θρασύβουλος και ο Κρόνος και 2 σκύλοι, η Σίμπα και η Ρέα έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 314 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:52, 23-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Ελπίζω να μην βαθμολογείται αυτό το μάθημα, ώστε να μην το βλέπουν σαν άλλο ένα ¨μάθημα¨...
Θα πρέπει να είναι ένα μάθημα με την ίδια αντιμετώπιση όπως ο Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός.Συζήτηση και ανάλυση με έρευνες και παρουσιάσεις.
Από τα δικά μου μαθητικά χρόνια, θυμάμαι να χαρακτηρίζουμε το ΣΕΠ ως την "ώρα του παιδιού" και να καταλήγει πάντα σε χάβρα και ευκαιρία για σκανταλιές. Τίποτα το ουσιώδες δεν μου έμεινε από εκείνο το μάθημα.
Μακάρι να έμπαινε ένα μάθημα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης στα σχολεία, αλλά να ήταν τουλάχιστον διαδραστικό, με προβολές βίντεο, επισκέψεις σε σχετικούς χώρους, ειδικούς καλεσμένους κτλ.
Η συμπόνια άλλωστε είναι κάτι που μαθαίνεται στην πράξη, έτσι δεν είναι;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 13:59, 23-02-11:

Μίκυ καλά έκανες και ξεκίνησες το θέμα! Είναι πολύ σημαντικό θέμα και με πολλές προεκτάσεις το θέμα της κακοποίησης των ζώων από εφήβους. Σίγουρα προμηνύει πολλά για το μέλλον αυτών των παιδιών. Μάθημα δεν υπάρχει στα σχολεία, δυστυχώς. Το θέμα επαφίεται αποκλειστικά και μόνο στην ευαισθησία των εκπαιδευτικών σε τέτοια θέματα. Επειδή λοιπόν δε χάνω ευκαιρία, όποτε μου παρέχεται, να κάνω συζήτηση με τα παιδιά για τα ζώα, τρομοκρατούμαι όταν κάποιοι νεαροί γελώντας πολλές φορές μου περιγράφουν περιστατικά κακοποίησης στα οποία ισχυρίζονται ότι υπήρξαν μόνο αυτόπτες μάρτυρες. Τις περισσότερες φορές, βέβαια, το κάνουν μόνο και μόνο για να σε προκαλέσουν, να μετριάσουν την αντίδρασή σου και να σε κάνουν να θυμώσεις, έστω κι αν όλα αυτά που λένε είναι αποκυήματα της φαντασίας τους, (θέλω να πιστεύω) τις περισσότερες φορές. Πάντως, το θέμα αυτό με τρομάζει λιγάκι, όταν συζητάς με τους εφήβους για τέτοια ζητήματα με δική σου πρωτοβουλία. Πιστεύω πως θα πρέπει να θεσπιστεί συγκεκριμένο εκπαιδευτικό πλαίσιο με συγκεκριμένους στόχους.

Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,939 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 14:26, 23-02-11:

Δεν ξερω τι θα γινεται απο εδω και περα στα δημοτικα,γυμνασια,λυκεια αλλα πιστευω πως στο νηπιαγωγειο οι αλλαγες δεν θα αργησουν να φανουν.Εγω που σπουδαζω νηπιαγωγος μπορω να σας πω οτι πλεον ειμαστε υποχρεωμενοι στα 4 ετη σπουδων να διαλεξουμε 2 μαθηματα που αφορουν την περιβαλλοντικη εκπαιδευση. Δεν ειναι βεβαια μονο αυτα υπαρχουν και καποια προαιρετικα αλλα με μεγαλη μου χαρα σας δηλωνω οτι εχω δει γεμαατες τις αιθουσες σε αυτα τα μαθηματα Αρα πισετυω πως στα επομενα χρονια θα υπαρξει καποια βελτιωση αφου η συμμετοχη των φοιτητων σε αυτα τα μαθηματα ειναι μεγαλη, θα ελεγα πως δηλωνει οτι τελικα υπαρχουν αρκετοι που ενδιαφερονται

Βεβαια, δυστυχως, το σχολειο απο μονο του δεν γινεται να αλλαξει τα πραγματα και τα πιστευω των παιδιων αν οι ιδιοι οι γονεις δεν θεσουν τις καταλληλες βασεις.

Ποσες φορες δεν εχω δει στον δρομο μικρα παιδια να κλοτσανε γατακια και σκυλακια, και πραγματικα προς μεγαλη μου εκπληξη πολυ λιγοι ηταν οι γονεις που εκαναν παρατηρηση στα παιδια, μια ,δυο φορες εκανα και εγω παρατηρηση, ρωτωντας το παιδακι για ποιον λογο κλοτσαει το σκυλακι...
Πριν καν προλαβει να απαντησει το μικρο , να μου μιλαει ο γονιος με ενα υφακι "και εσενα τι σε νοιαζει,δικο σου ειναι;;"
Ε αν οι γονεις δεν αλλαξουν μυαλα τοτε πως το παιδι θα μαθει πως αυτη η συμπεριφορα δεν ειναι σωστη

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 14:28, 23-02-11:

'Οταν κάποτε στα πλάισια του μαθήματος των Αγγλικών ζήτησα απο τη διέθυνση του σχολείου να καλέσω τις Nine Lives οι οπόιες θα έκαναν και την παρουσίαση στα Αγγλικά, μου απήντησαν οτι "οι γονείς μπορεί να μην έβλεπαν με καλό μάτι την συζήτηση για ζώα στο σχολέιο"
Γκλούπ!

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 14:31, 23-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Pennylane
Δεν ξερω τι θα γινεται απο εδω και περα στα δημοτικα,γυμνασια,λυκεια αλλα πιστευω πως στο νηπιαγωγειο οι αλλαγες δεν θα αργησουν να φανουν.Εγω που σπουδαζω νηπιαγωγος μπορω να σας πω οτι πλεον ειμαστε υποχρεωμενοι στα 4 ετη σπουδων να διαλεξουμε 2 μαθηματα που αφορουν την περιβαλλοντικη εκπαιδευση. Δεν ειναι βεβαια μονο αυτα υπαρχουν και καποια προαιρετικα αλλα με μεγαλη μου χαρα σας δηλωνω οτι εχω δει γεμαατες τις αιθουσες σε αυτα τα μαθηματα Αρα πισετυω πως στα επομενα χρονια θα υπαρξει καποια βελτιωση αφου η συμμετοχη των φοιτητων σε αυτα τα μαθηματα ειναι μεγαλη, θα ελεγα πως δηλωνει οτι τελικα υπαρχουν αρκετοι που ενδιαφερονται

Βεβαια, δυστυχως, το σχολειο απο μονο του δεν γινεται να αλλαξει τα πραγματα και τα πιστευω των παιδιων αν οι ιδιοι οι γονεις δεν θεσουν τις καταλληλες βασεις.

Ποσες φορες δεν εχω δει στον δρομο μικρα παιδια να κλοτσανε γατακια και σκυλακια, και πραγματικα προς μεγαλη μου εκπληξη πολυ λιγοι ηταν οι γονεις που εκαναν παρατηρηση στα παιδια, μια ,δυο φορες εκανα και εγω παρατηρηση, ρωτωντας το παιδακι για ποιον λογο κλοτσαει το σκυλακι...
Πριν καν προλαβει να απαντησει το μικρο , να μου μιλαει ο γονιος με ενα υφακι "και εσενα τι σε νοιαζει,δικο σου ειναι;;"
Ε αν οι γονεις δεν αλλαξουν μυαλα τοτε πως το παιδι θα μαθει πως αυτη η συμπεριφορα δεν ειναι σωστη
Δυστυχώς όμως μιλάμε τότε για ήδη διαμορφωμένες προσωπικότητες...
Ας μην υπήρχε catι τέτοιο στα Πανεπιστήμια -που λέει ο λόγος-, και ας υπήρχε στα νηπιαγωγεία... catαλαβαίνεις πώς το λέω...

Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,939 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 14:40, 23-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Δυστυχώς όμως μιλάμε τότε για ήδη διαμορφωμένες προσωπικότητες...
Ας μην υπήρχε catι τέτοιο στα Πανεπιστήμια -που λέει ο λόγος-, και ας υπήρχε στα νηπιαγωγεία... catαλαβαίνεις πώς το λέω...
Μα αφου τα σπουδαζουμε εμεις ως νηπιαγωγοι και μας τα μαθαινουν,με την σειρα μας και εμεις θα τα μεταφερουμε στα νηπια Πως θα τους τα μαθαιναμε εαν δεν τα μαθαιναμε πρωτοι εμεις;
Και ας ειναι εστω και ενα παιδακι που θα καταφερω να το κανω να αλλαξει γνωμη εγω θα ειμαι ευχαριστημενη

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pennylane : 23-02-11 στις 23:14.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 14:47, 23-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Pennylane
Μα αφου τα σπουδαζουμε εμεις ως νηπιαγωγοι και μας τα μαθαινουν,με την σειρα μας και εμεις θα τα μεταφερουμε στα νηπια Πως θα τους τα μαθαιναμε εαν δεν τα μαθαιναμε πρωτοι εμεις;
Και ας ειναι εστω και ενα παιδακι που θα καταφερω να το κανω να αλλαξει γνωμη εγω θα ειμαι ευχαρητιμενη
Συμφωνώ!
Ίσως εκτός από τις περικοπές σε όλα τ'άλλα που κάνουν, θα έπρεπε να περικόψουν και ένα σωρό catεβατά που παπαγαλίζουν τα έρμα τα παιδάκια, και να βάλουν τίποτα πιο ουσιαστικό...
Γιατί καλό και το μεράκι που μπορεί να έχει ο εκάστοτε εκπαιδευτικός, αλλά αν δεν σε βοηθάει λίγο και το εκπαιδευτικό σύστημα.....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ιδανικό βάρος - Από Desdemona
      Το θέμα έχει λάβει 82 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-01-13 στις 15:00.
    • Γατάκι 2 μηνών δεν παίρνει βάρος - Από lili.
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-09-12 στις 10:33.
    • Ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά; - Από lucky_cat
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-11-09 στις 18:35.
    • Χρειάζεται να χάσουμε βάρος! - Από Ritaki75
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-06-09 στις 15:27.
    • Απορία: Βάρος γάτου - Από prince
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-07-08 στις 12:31.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους