Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,588 εγγεγραμμένα μέλη και 718,182 μηνύματα σε 22,541 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 383 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ορμονικά σκευάσματα για την καταστολή του οίστρου

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 13:47, 05-01-07:

Σχετικά με αυτά τα φάρμακα τα οποία αποδεδειγμένα έχουν κακές παρενέργειες στα ζώα, έχω να ρωτήσω το εξής: Γιατί δεν απαγορεύονται?
Διαβάζω εδώ και ακούω πολλούς να τα χρησιμοποιούν στις γάτες τους.
Ο δικός μου κτηνίατρος (παλαιότερα) μου είπε ότι προκαλούν μεγάλο κακό εως καρκίνο και μάλιστα αρνήθηκε να τα δώσει στη γάτα μου δεύτερη φορά.
Η Mel έγραψε ότι δεν τα χρησιμοποιεί http://forum.mycat.gr/showpost.php...1&postcount=10.
Τι γίνεται όμως με τους γιατρούς που τα συστήνουν και με τους ιδιοκτήτες που δεν είναι ενημερωμένοι?
Τα χρησιμοποιούν εν αγνοία τους και το ζώο αρωσταίνει ή πεθαίνει???????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

boy_gr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη boy_gr
Ο boy_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

O boy_gr έγραψε στις 08:14, 09-01-07:

εγω εχω καταμπερδευτει με το θεμα αυτο,ειδικα τωρα που πλησιαζει ο καιρος της στειρωσησης και της δικιας μου γατας...πριν μερικες μερες ειχα μια συζητηση με ενα κτηνιατρο μετα απο συσταση οτι ο συγκεκριμενος γιατρος ειναι πολυ καλος.πραγματι, μου φανηκε πολυ καλος,πολυ ενημερωμενος, σιγουρος για αυτα που ελεγε (οσο μπορω να κρινω δηλαδη.....), αρχισε να μου εξηγει με πολλες λεπτομερειες το οτηδηποτε,ειχαμε μια πολυ καλη συζητηση...ουτε για ανθρωπο που λεει ο λογος να μιλουσαμε τοση ωρα....οταν φτασαμε στο επιμαχο θεμα με εκπληξη ακουσα οτι καλο θα ηταν να χορηγηθει στο γατακι ανασταλτικο οιστρου,οτι δεν υπαρχει κανενας φοβος και μαλιστα πρεπει να γινεται για να μην ταλαιπωρειται το ζωο ΕΦΟΣΟΝ προκειται να ακολουθησει στειρωση μετα τον συγκεκριμενο οιστρο....δεν μου ανεφερε τιποτα για παρενεργειες,για εμφανιση καρκινου η' τιποτα σχετικο.μου ειπε πολλες φορες οτι ειναι ακινδυνο εφοσον θα γινει μετα στειρωση στο ζωακι.....μακαρι να ειναι ετσι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 09:26, 09-01-07:

Βασίλη καλύτερα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη γιατρού, έστω και μέσα από αυτό το forum. Η mel εχει παραθεσει τη γνώμη της και λέει ότι είναι κατά. Ο δικός μου γιατρός είσης ήταν πολύ καλός. Πηγαίναμε χρόνια τα ζώα μας (σκυλιά και γατιά) και ποτέ δεν είχε υπάρξει πρόβλημα, ακόμα και σε δύσκολες καταστάσεις. Δεν πηγαίνω πιά στον ίδιο (απόσταση και ψηλές τιμές) αλλά ήταν ο καλύτερος γιατρός. Μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία του σε π/μ μήπως γίνεται να σου πει τηλεφωνικά.

Παράθεση

isavvas

Λέκτορας Κτηνιατρικής Αναισθησιολογίας ΑΠΘ

Το avatar του χρήστη isavvas
Ο isavvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

O isavvas έγραψε στις 11:12, 09-01-07:

Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα:

Τα ανασταλτικά οίστρου προκαλούν σοβαρές παρενέργειες, ακόμα και με μία μόνο χορήγηση (η σοβαρότερη είναι η πυομήτρα). Δεν τα δίνουμε, παρά μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις.

Ο γιατρός του Βασίλη έχει δίκιο. Μπορούμε να δώσουμε ανασταλτικά εφόσον πρόκειται να στειρώσουμε ΑΜΕΣΑ το ζώο. Δηλαδή, χορηγούμε το φάρμακο και ύστερα από λίγες ημέρες κάνουμε την επέμβαση. Ωστόσο: προσωπικά έχω πολύ κακή πείρα από κακούς ιδιοκτήτες, οι οποίοι δίνουν το χάπι, δεν έρχονται να κάνουν την επέμβαση και φέρνουν αργότερα τη γάτα με πυομήτρα ή ζητώντας ξανά αναστολή οίστρου. Επομένως, είναι στην κρίση του γιατρού σε ποιες περιπτώσεις θα κάνει χρήση αυτών των φαρμάκων.

Παράθεση

JOHRA

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JOHRA
H JOHRA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H JOHRA έγραψε στις 12:20, 11-09-08:

καλημερα.εχω μια γατουλα θηλυκια 6 μηνων και οπως καταλαβαινετε σε λιγο θα αρχισει να ζηταει αρσενικο.ρωτησα τον κτηνιατρο της περιοχης μας για φαρμακα διακοπης οιστρου.ενα ειναι το pillkan 5 σακχαροπηκτο χαπι για ολο τον χρονο και η δευτερη επιλογη ειναι το delvosteron 20 mg το οποιο ειναι ενεσιμο που γινεται με δοσεις.το πρωτο το βρηκα στο www.vetnews.gr αλλα το δευτερο οχι.το γνωριζετε?κατι μου αναφερε για πυον στην μητρα με το δευτερο..χρειαζομαι βοηθεια σε αυτο,οποιος ξερει κατι,παρακαλω ας επικοινωνησει..ευχαριστω εκ των προτερων.ιωαννα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 12:22, 11-09-08:

δεν γνωριζω πολλα, ειμαι κατα αυτης της μεθοδου προτιμω την στειρωση για γατες που δεν ειναι για να αναπαραγωγη..
παντως με οσους κτροφεις εχω μιλησει χρησιμοποιουν χαπι..(αν ειναι να χρησιμοποιησουν κατι)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 12:23, 11-09-08:

Πρέπει να ξέρεις ότι γενικά όλα τα σκευάσματα που καταπνίγουν τον οίστρο είναι επικίνδυνα για εμφάνιση πυομήτρας και καρκίνου της μήτρας και των ωοθηκών. Το καλύτερο για τη γατούλα σου θα ήταν να τη στειρώσεις.

Παράθεση

JOHRA

Νεοφερμένος

H JOHRA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H JOHRA έγραψε στις 12:35, 11-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Desdemona
Πρέπει να ξέρεις ότι γενικά όλα τα σκευάσματα που καταπνίγουν τον οίστρο είναι επικίνδυνα για εμφάνιση πυομήτρας και καρκίνου της μήτρας και των ωοθηκών. Το καλύτερο για τη γατούλα σου θα ήταν να τη στειρώσεις.
ειμαι κατα της στειρωσης,πιστευω πως ταλαιπωρουνται οι φιλοι μας..ειχα κανει σε μια σκυλιτσα,ποναγε η καημενουλα και απο τοτε λεω οχι στις στειρωσεις..το διλημμα μου ειναι να της δωσω το χαπι μεχρι να χειμωνιασει και μετα αφου θα ειμαστε κλεισμενοι στο σπιτι να της το σταματησω..να μην επιβαρυνω τον οργανισμο της πολυ..

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni
H gatouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,350 μηνύματα.

H gatouni έγραψε στις 12:36, 11-09-08:

Γεια σου
Εγώ αυτό που έχω να σου πω είναι ΜΗ ΧΟΡΗΓΗΣΕΙΣ delvosteron στη γάτα σου. Έχω πολύ άσχημη εμπειρία γιατί είχα χορηγήσει παλιά σε δική μου γάτα. Καρκίνος και πυομήτρα το αποτέλεσμα.
Ως αδαής εμπιστεύτικα κτηνίατρο που μου το πρότεινε γιατί τότε λυπόμουν να της κάνω στείρωση και το αποτέλεσμα ήταν τα παραπάνω.
Γενικότερα σε έρευνα που έκανα για τη delvosteron, αφού είχα "καεί", έμαθα ότι βασικές αντενδείξεις ήταν ο καρκίνος και πυομήτρα.
Και για όλα τα σκευάσματα που καταπνίγουν τον οίστρο θα συμφωνήσω με όσα ήδη ανέφερε η Desdemona. Ασφαλέστερη λύση η στείρωση.

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 12:38, 11-09-08:

λυπάμαι που στο λέω αλλά ναι τωρα μ'αυτο θα ταλαιπωρήσεις τον οργανισμό της πιο πολύ. και σε βαθος χρόνου τι θα κάνεις, θα την αφησεις να γεννήσει; η στείρωση στο σκύλο είτε στη γάτα δεν ειναι τόσο ταλαιπωρητική όσο την περιγράφεις εξαρταται παντα και απο τον γιατρό...παντως μ'αυτα τα σκευάσματα μονο κακο θα της κάνεις..
Αλλωστε εστω και η "ταλαιπωρία" της στείρωσης που αναφέρεις το πολύ να κρατήσει 2 ημέρες (εγω εχω στειρώσει αδεσποτη ήδη εγκυο και την 3 ημερα ηταν σαν να μην ειχε χειρουργηθεί ποτε) ενω με τα χαπια θα την ταλαιπωρείς μια ζωη με τραγικό κόστος για την υγεία της..

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:41, 11-09-08:

Ακριβώς έτσι είναι!
Αρχική Δημοσίευση από JOHRA
κατι μου αναφερε για πυον στην μητρα με το δευτερο..
Η πυομήτρα είναι μια λοίμωξη πολύ σοβαρή που, αν δεν αντιμετωπιστεί άμεσα, μπορεί να αποβεί μέχρι και μοιραία για τη γατούλα. Προκαλείται από τη συσσώρευση ορμονών στον οργανισμό, όταν μια γάτα έχει οίστρους χωρίς να ζευγαρώνει. Η χορήγηση ορμονικών σκευασμάτων (όπως αυτά που σου πρότεινε ο κτηνίατρος) αυξάνει ακόμα περισσότερο τον κίνδυνο. Διάβασε και εδώ σχετικά.

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 12:41, 11-09-08:

Εγώ απορώ κυρίως με τους κτηνιάτρους οι οποίοι προτείνουν στους πελάτες τους αυτή τη μέθοδο για να απαλλαγούν από τις ενοχλητικές εκδηλώσεις του οίστρου... από άγνοια το κάνουν; Δεν μπορώ να καταλάβω...

Παράθεση

μαγισσα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη μαγισσα
H μαγισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 και πιο παλια ολες τις αυλης έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

H μαγισσα έγραψε στις 12:43, 11-09-08:

καλημερα.εχω μια γατουλα θηλυκια 6 μηνων και οπως καταλαβαινετε σε λιγο θα αρχισει να ζηταει αρσενικο.ρωτησα τον κτηνιατρο της περιοχης μας για φαρμακα διακοπης οιστρου.ενα ειναι το pillkan 5 σακχαροπηκτο χαπι για ολο τον χρονο και η δευτερη επιλογη ειναι το delvosteron 20 mg το οποιο ειναι ενεσιμο που γινεται με δοσεις.το πρωτο το βρηκα στο www.vetnews.gr αλλα το δευτερο οχι.το γνωριζετε?κατι μου αναφερε για πυον στην μητρα με το δευτερο..χρειαζομαι βοηθεια σε αυτο,οποιος ξερει κατι,παρακαλω ας επικοινωνησει..ευχαριστω εκ των προτερων.ιωαννα.

Το καλύτερο φάρμακο για την γατούλα σου θα το αποφασίσεις με τον γιατρό σου αλλά εγώ νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν να προχωρήσεις σε στείρωση που είναι και οι καλύτερη λύση για την γάτα σου και με τα λιγότερα προβλήματα......

Παράθεση

Nehalennia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nehalennia
H Nehalennia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 331 μηνύματα.

H Nehalennia έγραψε στις 12:44, 11-09-08:

ειμαι κατα της στειρωσης,πιστευω πως ταλαιπωρουνται οι φιλοι μας..ειχα κανει σε μια σκυλιτσα,ποναγε η καημενουλα και απο τοτε λεω οχι στις στειρωσεις..το διλημμα μου ειναι να της δωσω το χαπι μεχρι να χειμωνιασει και μετα αφου θα ειμαστε κλεισμενοι στο σπιτι να της το σταματησω..να μην επιβαρυνω τον οργανισμο της πολυ..
Καλημέρα κι από μένα.
Ένα έχω να σου πώ. Η στείρωση είναι πολύ πιό καλή από άλλα σκευάσματα.
Νομίζεις πως αν έχεις την γατούλα σου με οίστρο στο σπίτι όλα θα είναι ήσυχα και καλά? Η γατούλα θα φωνάζει όλη μέρα και όλη νύχτα και θα ταλαιποριέσται και οι δύο.

Είχα κι εγώ μία σκυλίτσα, ένα πανέμορφο κόλλεϋ που της έκανα το εμβόλιο κατά του οίστρου. Βέβαια δεν ήξερα, δεν ρώταγα?? Έχασα την σκυλίτσα όταν ήταν 8ετών και μάντεψε από τι.... ναι από καρκίνο που ξεκίνισε από τη μήτρα της και εφόσον δεν το καταλάβαμε νωρίς έκανε μετάσταση σε όλα τα ζωτικά της όργανα... Δεν θα ηθελα να βιώσεις την ίδια εμπειρία γιατί είναι πολύ άσχημη... οπότε ξανασκέψου τι είναι καλύτερο? Λίγος πόνος μετά την εγχείρηση μέχρι να ανναρώσει και να ζήσει μέχρι τα γειρατιά της... η ένα τραγικό τέλος που ίσως χρειαστεί να κοιμίσεις το ζωντανό προκειμένου να το απαλλάξεις από το μαρτύριο?

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:50, 11-09-08:

Εγώ απορώ κυρίως με τους κτηνιάτρους οι οποίοι προτείνουν στους πελάτες τους αυτή τη μέθοδο για να απαλλαγούν από τις ενοχλητικές εκδηλώσεις του οίστρου... από άγνοια το κάνουν; Δεν μπορώ να καταλάβω...
Πελάτης που φέρνει τη γάτα του για στείρωση = 100 ευρώ εφ' άπαξ.

Πελάτης που φέρνει ανά εξάμηνο τη γάτα του για ένεση = 100 ευρώ το χρόνο.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 13:03, 11-09-08:

Εγω οσους υπευθυνους κτηνιατρους ξερω κανενας δεν τα χρησιμοποιει και θυμαμαι μια αναισθησιολογο που ελεγε οτι προτιμαει να σκισει το πτυχιο της παρα να δωσει τετοια ενεση στη γατα( τοτε ημουν μικρη δεν ηξερα.. κι εγω τα ιδια ζητουσα γιατι φοβομουν την ενχειρηση της στειρωσης που τελικα δεν ηταν τιποτα, και δεν παθαινει καρκινο και το ζωακι).

Συμβουλη: μην δεχτεις την ενεση προκαλει καρκινο.

Παράθεση

zeta

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zeta
H zeta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (POLLES έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 224 μηνύματα.

H zeta έγραψε στις 13:06, 11-09-08:

H όποια ταλαιπωρία από την στείρωση κρατάει λίγες μέρες, ενώ με τα αντισυλληπτικά την εκθέτεις σε κίνδυνο για όλη της την ζωή. Σκέψου το

Παράθεση

vikoulini

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vikoulini
H vikoulini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 82 μηνύματα.

H vikoulini έγραψε στις 13:18, 11-09-08:

Και εμένα η κτηνίατρος που πήγα τη Νεφέλη για τα εμβόλιά της, όταν τη ρώτησα σε ποια ηλικία θα πρέπει να τη στειρώσω μου είπε 6-7 μηνών - να έχει πρώτα τον πρώτο της οίστρο- αλλά μετά έριξε κ την ιδέα με τις ενέσεις..(που φυσικά την αρνήθηκα κατευθείαν). Θα την πάω σε άλλο κτηνίατρο για στείρωση πάντως!

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 17:10, 11-09-08:

Τα σκευασματα που χρησιμοποιουνται εινα τα εξης delvosteron, hellaprestal, pillkan , τα δυο πρωτα ενεσιμα καθε 5-6 μηνες και το τριτο σε χαπι απο το στομα. Προκειται για ορμονικα σκευασματα με το οποια στην ουσια επιτυχανεται η καθυστερηση εμφανισης οργασμων και οχι η μονιμη στειρωση. Ως παρενεργειες εχουν την προκληση πυομυτρας ή νεοπλασιας της μητρας καθως και κυστες των ωοθηκων και νεοπλασματα. Για αυτο συνισταται να υπολογιζεται με μεγαλη προσοχη η δοση και καθε 1- 1.5 χρονια συνεχους χοηγησης να διακοπτεται μεχρι να ερθει οιστρος για να επανελθει το συστημα στο φυσιολογικο.
γιατι το χρησιμοποιουν οι κτηνιατροι? Γιατι πολυ ιδιοκτητες δεν ειναι διατεθιμενοι να πληρωσουν την επεμβαση και νομιζουν οτι τους ερχεται φθηνοτερα κανοντας ενεσεις η δινοντας χαπια ή δεν θελουν να υποβαλουν το ζωο τους στην ταλαιπωρια μια επεμβασης

Παράθεση

joy

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη joy
H joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 Νόμιμες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 176 μηνύματα.

H joy έγραψε στις 18:52, 11-09-08:

Πιο παλια ειχα μια γατουλα την οποια της ειχα κανει ενεση delvosteron οταν ηταν 7 χρονων για μια φορα επειδη την ειχα παρει μαζι μου σε ενα νησι που δουλευα μετα απο 2 μηνες μου πεθανε ξαφνικα ενα πρωι ενω ηταν ολα μια χαρα (το προηγουμενο βραδυ ειχε φαει, επαιζε μαζι μου και ηταν και εμβολιασμενη και με εξετασεις καθαρες). Ο γιατρος μου μου ειπε οτι επαθε καρδιακο αλλα εγω ακομα πιστευω οτι κατι ειχε παιχτει με αυτο το φαρμακο και απο τοτε ουτε να το ακουσω δεν θελω! Καλυτερα στειρωση!

Παράθεση

joy

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη joy
H joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 Νόμιμες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 176 μηνύματα.

H joy έγραψε στις 18:58, 11-09-08:

Οπως επισης να μην δεχτεις ποτε και την στειρωση που τους δενουν την μητρα και εχουν οιστρο αλλα δεν μπορουν να κανουν παιδια, η οποια φερνει και αυτη καρκινο 100/100.-

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 23:30, 11-09-08:

ο κτηνίατρός μου μόλις είδε τη θηλυκιά το πρώτο πράγμα που μου είπε είναι μακρυά από τέτοια πράγματα. γιατί έχουν σοβαρές παρενέργιες...

(είπε βέβαια ότι κάποιοι εκτροφείς χρησιμοποιούν μία μέθοδο για να φτάνουν σε οργασμό τη γάτα οπότε και καθυστερούν τον οίστρο ενάμιση μήνα αλλά μου φάνηκε πολύ βάρβαρος για να τον αναφέρω)

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 08:16, 12-09-08:

Δεν έχει νόημα να κάνει κανείς τις ενέσεις και να αφήνει το ζώο του αστείρωτο εκτός κι αν ειναι εκτροφέας.
Με τέτοια σκευάσματα θέτεται αποδεδειγμένα σε κίνδυνο η ζωή της γάτας και έχω κι εγώ παραδείγματα από το φιλικό και οικογενειακό περιβάλλον.

Κανένα ζώο δεν ταλαιπωρείται αφού στειρωθεί και εξαιτίας της στείρωσης. Αντε να ταλαιπωρηθεί 1-2 μέρες μετά την επέμβαση και αυτό όχι πάντα. Αν φυσικά το χειρουργείο πήγε καλά.

Δεν θα αναφέρουμε για πολλοστή φορά τα θετικά της στείρωσης. Μπορείς αν θες να δεις και το φυλλάδιο εδώ, αλλά και το αντίστοιχο άρθρο στο Mycat.

Εσύ είσαι υπεύθυνη για το ζώο σου και εσύ θα κρίνεις το καλύτερο. Εγώ απλά θα σου πω ότι γνωστός μου γατόφιλος που ήταν ένθερμος κατά της στείρωσης στις γάτες, πλέον έχει αλλάξει γνώμη 100% όταν η αγαπημένη του γατούλα πέθανε από καρκίνο μετά από μερικά χρόνια ενέσεων. Και αφού έζησε με στειρωμένα ζώα και είδε την διαφορά σχετικά με το ποιο βασανίζεται τελικά και ποιο όχι.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 08:54, 12-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
γιατι το χρησιμοποιουν οι κτηνιατροι? Γιατι πολυ ιδιοκτητες δεν ειναι διατεθιμενοι να πληρωσουν την επεμβαση και νομιζουν οτι τους ερχεται φθηνοτερα κανοντας ενεσεις η δινοντας χαπια ή δεν θελουν να υποβαλουν το ζωο τους στην ταλαιπωρια μια επεμβασης
Σ' αυτό έχεις δίκιο, σίγουρα φέρουν μερίδιο της ευθύνης και οι ιδιοκτήτες που το ζητάνε. Αλλά δεν θα έπρεπε και οι κτηνίατροι, ως πιο ενημερωμένοι, να τους εξηγούν πώς έχουν τα πράγματα αντί να συμμορφώνονται; Δεν λέω, πελάτες είναι και λογικό να μην θέλει κάποιος να τους χάσει, αλλά αν όλοι οι κτηνίατροι ήταν λίγο πιο υπεύθυνοι ως προς αυτό, τότε αναγκαστικά θα άρχιζαν να μεταστρέφονται και οι ιδιοκτήτες.

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Raisa
H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 09:09, 12-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Σ' αυτό έχεις δίκιο, σίγουρα φέρουν μερίδιο της ευθύνης και οι ιδιοκτήτες που το ζητάνε. Αλλά δεν θα έπρεπε και οι κτηνίατροι, ως πιο ενημερωμένοι, να τους εξηγούν πώς έχουν τα πράγματα αντί να συμμορφώνονται; Δεν λέω, πελάτες είναι και λογικό να μην θέλει κάποιος να τους χάσει, αλλά αν όλοι οι κτηνίατροι ήταν λίγο πιο υπεύθυνοι ως προς αυτό, τότε αναγκαστικά θα άρχιζαν να μεταστρέφονται και οι ιδιοκτήτες.
Συμφωνώ!!!
Και εγώ κάποτε ρώτησα τη γιατρό μου για το χάπι αυτό - τότε δεν ήξερα- και η γιατρός μου το αρνήθηκε κατηγορηματικά και μου εξήγησε το γιατί...από τότε ξέρω!!!!

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 09:43, 12-09-08:

Ακομα και με την ενημερωση ειναι ιδιοκτητες που το προτιμουν απο την στειρωση για λογους ευκολιας. Πιστευω οτι ολοι οι κτηνιατροι ενημερωνουν για τα υπερ και τα κατα και απο εκει και περα αποφασιζει ο καθε ιδιοκτητης τι τον συμφερει να κανει

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni
H gatouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,350 μηνύματα.

H gatouni έγραψε στις 09:56, 12-09-08:

Πιστευω οτι ολοι οι κτηνιατροι ενημερωνουν για τα υπερ και τα κατα και απο εκει και περα αποφασιζει ο καθε ιδιοκτητης τι τον συμφερει να κανει
Δυστυχώς δεν ενημερώνουν πάντα. Τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση.
Βέβαια αυτό συνέβει πολλά χρόνια πριν. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει και με αυτό. Καθότι αν λάβουμε υπόψη μας πως αντιμετωπίζονται τα ζώα συντροφιάς σήμερα... φαντάσου τι γινότανε αρκετά χρόνια πριν.
ΥΓ. Βέβαια δεν αναφέρομαι σε όλους τους κτηνιάτρους.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 10:28, 12-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από gatouni
Δυστυχώς δεν ενημερώνουν πάντα. Τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση.
Βέβαια αυτό συνέβει πολλά χρόνια πριν.
Ακριβώς το ίδιο συνέβη και σ' εμάς, το 1992, όταν ήταν μικρός ο Ηρακλής μας. Μάλιστα, ο κτηνίατρος που τον είχε δει τότε, μας είχε προτείνει τις ενέσεις ως λύση καλύτερη από τη στείρωση

Παράθεση

avtwvia

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη avtwvia
H avtwvia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 2,000 μηνύματα.

H avtwvia έγραψε στις 13:49, 12-09-08:

O κτηνιατρος που ειχα στη Δραμα οταν ειχα παει με τη Σακιρα αρνηθηκε να μου τη κανει.. Μου ειπε χαρακτηριστικα "αμα θες να την κανεις στο γατι πηγαινε σε αλλο γιατρο", επισης δεν με αφηνε να της δωσω ηρεμιστηκα παρολο που καναμε 9 ωρες ταξιδι συχνα! Ηταν πολυ καλος και τον προτεινω ανεπιφυλακτα σε ολους!

Παράθεση

JOHRA

Νεοφερμένος

H JOHRA έγραψε στις 14:15, 12-09-08:

Ο κτηνιατρος που πηγα εδω, μου ειπε πωσ ειναι επικινδυνο και οτι δεν θα την κανει αυτος,εμεις στο σπιτι και η ευθυνη δικη μας.εγω ρωτησα επειδη δεν ηξερα τι να κανω..ευχαριστω για την βοηθεια σας αν και νομιζω πως δεν θα της κανω τιποτα προς το παρον κι οταν κατεβω αθηνα,θα προσπαθησω να βρω εναν καλο γιατρο για να την στειρωσουμε..αλλα και παλι ειναι κριμα να μην χαρει κι εκεινη λιγακι την φυση της..:cool:

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:26, 12-09-08:

Στο σπιτι θα της κανετε την ενεση;;;;;;Εμενα η γιατρος μου μου ειπε οτι ειναι σχετικα παχυρρευστο το υγρο και ποναει πολυ,επισης οι φλεβες της γατας ειναι πολυ λεπτες και ειναι λεπτοδουλεια.

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,009 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 16:42, 12-09-08:

Ο κτηνιατρος που πηγα εδω, μου ειπε πωσ ειναι επικινδυνο και οτι δεν θα την κανει αυτος,εμεις στο σπιτι και η ευθυνη δικη μας.εγω ρωτησα επειδη δεν ηξερα τι να κανω..ευχαριστω για την βοηθεια σας αν και νομιζω πως δεν θα της κανω τιποτα προς το παρον κι οταν κατεβω αθηνα,θα προσπαθησω να βρω εναν καλο γιατρο για να την στειρωσουμε..αλλα και παλι ειναι κριμα να μην χαρει κι εκεινη λιγακι την φυση της..:cool:
Πολύ καλά το σκέφθηκες, πρόσεχε εν τω μεταξύ, μήπως έχει η γατούλα οίστρο και σου ξεφύγει για να ζευγαρώσει. Πάντως, δεν μπορούμε να μιλάμε για τη φύση των ζώων, όταν τα έχουμε περιορισμένα σε τσιμεντουπόλεις και τσιμεντόκουτα, που καθόλου δεν προσομοιάζουν με τη φύση. Η φύση θέλει τα ελεύθερα ζώα να πολλαπλασιάζονται ελεύθερα, ώστε με τη φυσική επιλογή να επιβιώνουν τα πιο εύρωστα και να διαιωνίζεται το είδος.

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

O JohnDVM έγραψε στις 16:43, 12-09-08:

Οι ενεσεις δεν γινονται στη φλεβα αλλα υποδορια οπως το εμβολιο , αλλα τσουζουν λιγο παραπανω

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:12, 12-09-08:

Οι ενεσεις δεν γινονται στη φλεβα αλλα υποδορια οπως το εμβολιο , αλλα τσουζουν λιγο παραπανω
Αληθεια;Εμας αυτο μας ειχε πει.Μηπως εννοουσε αλλο πραγμα;Ευχαριστω για τη διευκρινιση!

Παράθεση

kollaster

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kollaster
Ο kollaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (7+ έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O kollaster έγραψε στις 00:30, 14-10-08:

Είμαι σε ένα δίλημμα και χρειάζομαι την γνώμη ατόμων πιο έμπειρων από εμένα .

Έχω 2 γάτες, έναν αρσενικό 4-5 μηνών και μια θηλύκια +-1ος έτους. Πριν από περίπου 4 μήνες πήγα στον κτηνίατρο την θυλικιά και η λύση που μου πρώτινε για να αποφύγω την στείρωση είναι μια ένεση με την οποία για 5 μήνες δεν θα μπορεί να μείνει έγκυος . Πλησιάζει το τέλος των 5 μηνών και είμαι και πάλυ σκεπτικός ως προς το τι πρέπει να κάνω.Θέλω να αποφύγω αν μπορώ την στείρωση γιατί έτυχε να γνωρίσω περίπτωση που η γάτα είχε μεγάλο πρόβλημα με τα ράματα αλλά απο την άλλη δενμπορώ και να την αφήσω να γεννήσει και μετά να μην ξέρω τι να κάνω τα γατιά .

Η ερώτηση μου λειπόν είναι αν έχει κάπιος ακούσει κάτι για αυτή την ένεση, αν έχει παρενέργιες κτλ τισ οπίες εμένα δεν μου είπαν ( με χρέωσε μόνο 8 euro ^^ ) και επιπλέων αν υπάρχει κάπιος που να ξέρει σοβαρούς κτηνίατρους στην πόλη του Ηρακλείου ώστε αν δεν μπορεί να αποφευχθει να μην έχει πρόβλημα η γάτα.Τέλος αν θα πρέπει να κάνω κάτι με τον αρσενικό που αρχίζει να παρενοχλεί σεξουαλικά την δεσποινίδα ή οποία και δεν του κάνει την χάρη :p .

Λυπάμαι αν έγινα κουραστικός,
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 00:40, 14-10-08:

Το προβλημα με τους κτηνιατρους υπαρχει οντως στο ηρακλειο , ξερω αλλα στο ρεθυμνο τους φιλους των ζωων. Εχουν καλους γιατρους.

Η ενεση αυτη προκαλει καρκίνο στα σιγουρα και πολλοι γιατροι προτιμουν να σκισουν το πτυχιο τους παρα να τη δωσουν. Τη δινουν οσοι θελουν να βολεψουν τους πελατες τους να μη τους ενοχλουν οι γατες και φυσικα δε λενε για τις παρενεργειες.
Καλυτερα να ρωτησεις στα εκει σωματεια να σου συστησουν καλο γιατρο κα να επιμενεις να κανει μικρη τομη, τα ραμματα αν την πας σε αλλη πολη να ειναι απορροφησιμα απο τον οργανισμο οπως αυτα που βαζουμε στις στειρωσεις αδέσποτων και να ρωτησεις εαν πηρε ενεσιμη αντιβιωση μετα η να σου δωσουν καποιο αντιστοιχο χαπι. Εαν κανεις αυτα θα καταλαβει ο γιατρος οτι το ζωο σου θελεις να φροντιστει σωστα. Η γατουλα θα πρεπει να ειναι σε γατοφορο τη πρωτη μερα στα σκοτεινα και ζεστα και τις αλλες δυο μερες το ιδιο για να μη κινηθει και παθουν τα ραμματα κατι.Δεν θα πολυ τρωει την πρωτη και ισως και τη δευτερη. Αν τα κανεις αυτα τη τριτη μερα θα ειναι περδικι και θα χοροπηδαει. Μετα τη στειρωση γινονται πιο χαδιαρικα υποψην ηδη απο τη πρωτη υγιη μέρα.

Μη δεχτεις την ενεση σε καμμια περιπτωση, αν την εβαλες ηδη να ξερεις εβαλες το ζωακι σε ρισκο. Ο αρσενικος χρειαζεται να στειρωθει εξισου, αλλα εκει η επεμβαση ειναι πολύ μικρη γινεται σε δεκα λεπτα και το ιδιο κιολας βραδυ χροπηδαει χωρις να αισθανεται κανενα πονο. Παλι αντιβιωση αμεσως μετα τη στειρωση εννοειται.

ΚΡΗΤΗ
ΦΙΛΟΙ ΖΩΩΝ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
Πανγακλαχώρι, 74100 Ρέθυμνο, Κρήτη
Τηλ: 28310-72138
e-mail:
jayb@otenet.gr
CRETAN ANIMAL WELFARE GROUP-THE HAVENΜάλια 700 07, Κρήτηhttp://www.cawg-greece.com/index.html

e-mail:
gavner@otenet.gr

Παράθεση

arfic

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη arfic
H arfic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λαύριο (Αττική). Έχει γράψει 317 μηνύματα.

H arfic έγραψε στις 00:40, 14-10-08:

Λοίπον παρότι εγώ δεν έχω σχετική εμπειρία, απ'οτι έχω διαβάσει και απο τις συμβουλές που έχω δεί να δίνουν τα έμπειρα μέλη του forum, τα χάπια και τα εμβόλια προσωρινής "στείρωσης" είναι μια επικύνδυνη "λυση".Εξίσου επισφαλές είναι και το να την αφήσεις αστείρωτη, και να γεννηθούν γατάκια που και δυσκολα θα βρούν σπίτι αλλά και ισως να στερήσουν ένα σπιτικό απο αδέσποτα γατάκια που το έχουν ανάγκη. Η υπέυθυνη κίνηση είναι να στειρώσεις τη γατούλα σου. Δεν πάβει να είναι μια επέμβαση αλλά είναι μια κοινη επέμβαση. Σίγουρα σύντομα κάποιος θα σε ενημερώσει για κάποιον καλό γιατρο, και όλα θα πάνε καλά. Ελπίζω να βοήθησα!Σίγουρα θα ακολουθήσουν και πιο κατατοπιστικές απαντήσεις...

Παράθεση

arfic

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη arfic
H arfic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λαύριο (Αττική). Έχει γράψει 317 μηνύματα.

H arfic έγραψε στις 00:41, 14-10-08:

Με πρόλαβε η yasmin που είναι όντως έμπειρη και τα είπε και λεπτομερώς!!!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 07:12, 14-10-08:

kollaster, συγχώνευσα το thread σου με κάποιο ήδη προϋπάρχον για το ίδιο ζήτημα. Διάβασε τις προηγούμενες σελίδες, νομίζω ότι οι απαντήσεις θα σε καλύψουν.
Η περίληψη, πάντως, είναι "όχι, μην κάνεις την ένεση".

Παράθεση

azil

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη azil
H azil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H azil έγραψε στις 14:51, 14-11-08:

Εγώ ξέρω πως τα γατάκια μπορεί να έχουν οίστρο από 5 μηνών. Άλλες γάτες ξεκινούν και αργότερα, εξαρτάται κ από το χαρακτήρα. Επειδή είναι μικρούλα η γατούλα σου και είναι και ο πρώτος της οίστρος, καλό είναι να στειρωθεί αφού ενηλικιωθεί, ή να είναι πάνω από 8 μηνών. Να ξες υπάρχει μια ενεσούλα(delvosterone αν θυμάμαι καλά) που μπορείς να κάνεις στη γατούλα και να μην έχει οίστρο, ούτε να συλλαμβάνει. Κρατά την 1η φορά 3 μήνες, τη 2η 4 μήνες και την τρίτη φορά 5 μήνες. Από εκεί και πέρα χρειάζεται κάθε 5 μήνες. Καλό είναι όμως να μην κάνεις την ένεση πάνω από 3 φορές αλλά να τη στειρώσεις μετά. Ααα, την ένεση μπορείς να την κάνεις μόνο όταν δεν είναι σε οίστρο η γατούλα σου...Επομένως κάνε λίγες μέρες υπομονή και μετά πάνε για την ενεσούλα, για να μην υποφέρει το ζωάκι ούτε κ εσύ μέχρι τη στείρωση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:55, 14-11-08:

Να επισημανω λιγο κατι;Οι ορμονικες ενεσεις ειναι ο,τι χειροτερο για τον οργανισμο,οσοι κτηνιατροι εχω ρωτησει τις απαγορευουν δια ροπαλου,ευθυνονται για πολλα καρκινωματα και δεν ειναι και σιγουρο τελικα οτι δεν θα μεινει εγκυος η γατουλα.Ισα ισα αν εμφανισε νωρις οιστρο,μπορει να στειρωθει 5-6 μηνων χωρις κανενα απολυτως προβλημα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

azil

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H azil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H azil έγραψε στις 15:20, 14-11-08:

Εμένα δε μου στειρώναν τη γατούλα μου 6 μηνών... Είχε οίστρο και μου πρότειναν την ενεσούλα, αλλά μου επισήμαναν ότι πάνω από 3 φορές αρχίζει να γίνεται απικίνδυνη.. Μικρές γατούλες στειρώνουν μόνο όταν είναι ανάγκη γτ θεωρούν ότι πρέπει να είναι πάνω από 8 μηνών. Πιστεύεις ότι η στείρωση είναι καλύτερη λύση σε αυτήν τν ηλικία από την ένεση? Δεν είναι καλύτερα να μεγαλώσει λίγο το ψιψινούλι δλδ για να στειρωθεί? Αρχίζω να ανησυχώ για τη Μαυρούλα μου...

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 16:04, 14-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από azil
Εμένα δε μου στειρώναν τη γατούλα μου 6 μηνών... Είχε οίστρο και μου πρότειναν την ενεσούλα, αλλά μου επισήμαναν ότι πάνω από 3 φορές αρχίζει να γίνεται απικίνδυνη..
Όχι, έξι μηνών μπορεί να στειρωθεί μια χαρά. Σε ορισμένες περιπτώσεις η στείρωση γίνεται από ακόμα μικρότερες ηλικίες, χωρίς προβλήματα. Δεν ξέρω γιατί ο γιατρός σου πρότεινε την ένεση ή μάλλον κάπου πάει το μυαλό μου, αλλά αν το γράψω, θα με πείτε κακόπιστη.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:50, 14-11-08:

Οι γατουλες στειρωνονται μια χαρα απο την ηλικια των εξι μηνων,ακομα και μικροτερες.Κι αυτο ισχυει για τη χωρα μας μονο,καθως σε αλλες χωρες τα στειρωνουν κι απο την ηλικια των τεσσαρων μηνων.Εξαιρεση αποτελους καποιες ρατσες οπως π.χ. τα βιρμανιας ή οι περσικες,που αργουν λιγο να αναπτυχθουν.Μαλιστα καποιοι γιατροι αναφερουν ότι εκτος απο τον κινδυνο πυομητριων που αυξανουν οι πολλαπλοι οιστροι,ανακοπτουν και την αναπτυξη.Οι ενεσεις ριχνουν πολυ το ζωο,επιφερουν μεγαλη ορμονικη αναταραχη,και αυξανουν τον κινδυνο εμφανισης καρκινου.Απλα καποιοι γιατροι προτιμουν απο το να κανουν μια επεμβαση,να ρισκαρουν την υγεια του ζωου και να τα "παιρνουν" απο τις ενεσεις τρεις τεσσερις φορες και μετα να κανουν και τη στειρωση.(Αλικη ναι εγω ειμαι κακεντρεχης,ειδικα σημερα)

Παράθεση

sigmacom

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sigmacom
Ο sigmacom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O sigmacom έγραψε στις 23:17, 14-11-08:

Περίφημες και πολύτιμες οι εμπειρίες που καταθέσατε! Να προσθέσω κάτι στον τίτλο του topic ή να γίνει κανένα split των περί οίστρου για να είναι εύκολα ανακτήσιμα από τυχόν ενδιαφερόμενους στο μέλλον? Mods?

Ενέσεις, εγχειρήσεις, πυομητρα, ενδεχόμενο καρκίνου!!! Αν η μικρή μου ήξερε να διαβάζει, τώρα θα ετοίμαζε τις βαλίτσες της να φύγει τρέχοντας! "Νιαρ! Α, να χαθείτε χασάπηδες!!!"
Επί του παρόντος παίζει με ένα ποντικάκι και εμένα μ' έχει γραμμένο στος πατούσες της...

Παράθεση

rez2q

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rez2q
Ο rez2q αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Άβδηρα (Ξάνθη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O rez2q έγραψε στις 21:04, 21-02-09:

Καλησπέρα!
Η γάτα μου είναι περίπου 9 μηνών τώρα και της ήρθε ο πρώτος οίστρος. Παλιότερα που είχα ρωτήσει τον κτηνίατρο μου, μου είπε ότι όταν της έρθει ο πρώτος οίστρος θα της κάνουμε αυτή την ένεση και θα σταματήσει η "περίεργη" συμπεριφορά της. Έτσι και έγινε. Χτες το απόγευμα της έκανε αυτή την ένεση αλλά δεν βλέπω καμία αλλαγή στη συμπεριφορά. Η γάτα νιαουρίζει επίμονα , τρίβεται παντού κλπ. Πόσο καιρό θέλει για να δράσει αυτό το φάρμακο; Επίσης μπορώ να της κάνω στείρωση τον επόμενο μήνα τώρα που έχει πάρει αυτό το φάρμακο; Με αυτά που διάβασα εδώ βλέπω ότι δεν είναι καθόλου καλό για τη γάτα και θέλω τώρα να της κάνω την στείρωση να μην ταλαιπωρείται αυτή ούτε εμείς. Επίσης τώρα με αυτή τη μια δόση που της χορηγήθηκε είναι πιθανό να παρουσιάσει αυτές τις παρενέργειες ή αφορούν κυρίως χρόνια χρήση;
Ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 01:29, 22-02-09:

Δεν ξερω τι θα γινει με μια δοση αλλα εγω θα εκανα τη στειρωση με το τελος του οιστρου σε καλο κτηνιατρο και θα τα λεγα και λιγο στον παλιο... μα ποτε πια θα σταματησουν να προτεινουν αυτη την ενεση?

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 01:38, 22-02-09:

αν δεν αποσυρθει και επισημως απο το κρατος κ κυκλοφορει νομιμα, γιατι να την σταματησουν ? ειναι πιο ευκολη απο μια στειρωση, ενα χειρουργειο δηλ, και κοστιζει περισσοτερο, αρα πιο κερδοφορα για τους γιατρους ... κοπελια ΜΗΝ του ξανακανεις αλλη ενεση, προχωρα σε στειρωση. και η γνωμη μου ειναι, να βρεις αλλον κτηνιατρο .αφου κανει ενεση για τον οιστρο, πιθανον ειναι να μην ειναι καλος γιατρος γενικα....

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 09:58, 22-02-09:

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι μερικοι ακομα και γνωστοι μου κτηνιατροι δεν την παιρνουν στα σοβαρα αυτη την ενεση με τις παρενεργειες της ενω αλλοι συγκεκριμενα μια θυμαμαι μου ειχε πει κατηγορηματικα οτι καλυτερα να σκισει το πτυχιο της παρα να τη δωσει... ηταν καλη και μου εμεινε...

Παράθεση

azil

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H azil έγραψε στις 20:14, 22-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από elgato
Καλησπέρα!
Η γάτα μου είναι περίπου 9 μηνών τώρα και της ήρθε ο πρώτος οίστρος. Παλιότερα που είχα ρωτήσει τον κτηνίατρο μου, μου είπε ότι όταν της έρθει ο πρώτος οίστρος θα της κάνουμε αυτή την ένεση και θα σταματήσει η "περίεργη" συμπεριφορά της. Έτσι και έγινε. Χτες το απόγευμα της έκανε αυτή την ένεση αλλά δεν βλέπω καμία αλλαγή στη συμπεριφορά. Η γάτα νιαουρίζει επίμονα , τρίβεται παντού κλπ. Πόσο καιρό θέλει για να δράσει αυτό το φάρμακο; Επίσης μπορώ να της κάνω στείρωση τον επόμενο μήνα τώρα που έχει πάρει αυτό το φάρμακο; Με αυτά που διάβασα εδώ βλέπω ότι δεν είναι καθόλου καλό για τη γάτα και θέλω τώρα να της κάνω την στείρωση να μην ταλαιπωρείται αυτή ούτε εμείς. Επίσης τώρα με αυτή τη μια δόση που της χορηγήθηκε είναι πιθανό να παρουσιάσει αυτές τις παρενέργειες ή αφορούν κυρίως χρόνια χρήση;
Ευχαριστώ πολύ!
Καλησπερα! α) οπως διαβασες αυτην η ενεση ειναι ο,τι χειροτερο για τη γατα και σου το λεω απο πρωτο χερι.... Τωρα εκανα την δευτερη εγχειριση στη Μαυρουλα μου εξαιτιας αυτου του φαρμακου, και αφαιρεσαμε κομματια απο μεσα της συσσωρευμενου φαρμακου που ειχαν εγκατασταθει εκει για πανω απο χρονο, ενω υποτιθεται οτι η δραση του φαρμακου ειναι λιγοι μηνες.φαντασου... β) ο κτηνιατρος σου εκανε ενα λαθος....για να πιασει η ενεση πρεπει η γατα ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ σε οιστρο,και ειμαι 100%σιγουρη γι'αυτο, επομενως επρεπε να τελειωσει ο οιστρος και μετα να γινει η ενεση. γ) υπαρχουν ζωα που κανουν χρονια(δυστυχως)αυτες τις ενεσεις και δεν παθαινουν τιποτα, ενω αλλα που με μια φορα εμφανιζουν τις παρενεργειες....Μου εδειχνε η κτηνιατρος κατι φωτογραφιες απο ενα γατακι που της το ειχαν φερει για νεκροψια επειδη ξυπνησαν και το βρηκαν νεκρο χωρις λογο μεσα στο σπιτι, και οταν το ανοιξε το βρηκε χαλια.Οταν τους ρωτησε αν ειχαν κανει αντισυλληπτικη ενεση στο γατι απαντησαν ναι, αλλα δεν ηξεραν τις παρενεργειες. δ) Οσον αφορα το ποσο κρατα ο οιστρος, θα κανεις υπομονη μια εβδομαδα στο περιπου.Καπου τοσο κρατα, και ισως συντομα την ξαναπιασει(ειναι και η εποχη τους). Μην της ξανακανεις ενεση με τπτ ομως! Λογικα θα μπορεις να τη στειρωσεις,θα ρωτησω τους κτηνιατρους που παω.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους