Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,233 εγγεγραμμένα μέλη και 718,328 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 294 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ορμονικά σκευάσματα για την καταστολή του οίστρου

ΑΝΔΡΕΑΣ ΙΩΑΝΝΟΥ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΑΝΔΡΕΑΣ ΙΩΑΝΝΟΥ
. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O ΑΝΔΡΕΑΣ ΙΩΑΝΝΟΥ έγραψε στις 10:37, 19-07-09:

Θα ηθελα να ενημερωσω ολους και ολες που εχουν αμφιβολια για το αν θα πρεπει να χορηγουν στην γατα τους φαρμακα κατα του οιστρου, ειτε σε χαπι ειτε σε ενεσιμο μορφη να το αποφευγουν εντελως. Ουτε μια φορα. Ολα αργα η γρηγορα οδηγουν στην προσβολη του ζωου απο καρκινο με μαθηματικη ακριβεια. Σας το λεω απο πρωτο χερι μια και εχασα οχι μια αλλα τρεις γατες απο αυτο το πραγμα εν αγνοια μου βεβαια. Καμια ενημερωση απο τον Κτηνιατρο μου, ο οποιος ακομη ειναι αρνητικος ως προς την αιτια θανατου των ζωων. Η μονη ενδεδειγμενη λυση του προβληματος ειναι η χειρουργικη στειρωση. Πληρωνεις μια φορα και εχεις τελειωσει και συγχρονως σωζεις το ζωο. Δυστυχως οταν εχασα τα ζωα μου δεν ειχα καμμια ενημερωση πανω σ'αυτο το θεμα. Σημειωτεον και αλλοι γνωστοι μου με γατες τις εχασαν απο την ιδια αιτια. Μακρυα απο αυτα τα φαρμακα απαξ και δια παντος.

ΑΝΔΡΕΑΣ ΙΩΑΝΝΟΥ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariovic

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariovic
Ο mariovic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O mariovic έγραψε στις 12:42, 28-12-09:

Χρόνια πολλά σε όλους και σε όλες.

Αρχικά να συγχαρώ την ιδέα και την εκτέλεση της λειτουργίας του site. Πριν γράψω προσπάθησα να βρω κάτι σχετικό για το θέμα μου αλλά δεν βρήκα. Συγχωρέστε με σε περίπτωση που υπάρχει. Επίσης, είναι η πρώτη φορά που έχουμε γάτα και δεν έχουμε ακόμα εμπειρία, γι αυτό μπορεί να κάνω και αφελείς ερωτήσεις.

Μπαίνω στο θέμα:

Έχουμε μια γατούλα στο σπίτι, το καλοκαίρι θα είναι 2 ετών, η οποία έχει αρχίσει να αναζητά "σύντροφο", αρκετά έντονα. Δεν έχουμε φόβο για επαφή με άλλες γάτες γιατί είμαστε σε διαμέρισμα που δεν έχουν πρόσβαση, το πρόβλημα είναι αφενός η ταλαιπωρία του ίδιου του ζωντανού, και οι έντονες αϋπνίες που μας προκαλεί το κλάμα μέρα-νύχτα.

Όταν έγινε αυτό την πρώτη φορά, πήγαμε στο γιατρό για στείρωση, αλλά μας είπε ότι δεν χρειάζεται στείρωση (και λόγω του νεαρού τς ηλικίας), αντ' αυτού της έκανε μια ένεση που την ηρέμησε για όλο το υπόλοιπο διάστημα. Η γάτα επηρεάστηκε μόνο για μια δύο μέρες στην αρχή και μετά ήταν ο παλιός καλός εαυτός της.

Όταν μετά από μερικούς μήνες πήγαμε για τον προγραμματισμένο εμβολιασμό, ξαναρωτήσαμε και μας είπε ότι είναι καλύτερα αντί για στείρωση, η οποία όπως και να έχει είναι χειρουργική επέμβαση, να της κάνουμε κάθε φορά που θα έχει οίστρο την ένεση. Με αυτό τον τρόπο μπορούμε και αν ποτέ θελήσουμε να την αφήσουμε να γεννήσει.

Έχει κάποιος σχετική εμπειρία από το θέμα; Η ιδέα της αποφυγής του χειρουργείου είναι αρκετά δελεαστική (αν και πιο δαπανηρή σε βάθος χρόνου). Είναι όμως το καλύτερο, ή μπορεί να προκαλέσει άλλα προβλήματα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:48, 28-12-09:

Γνωμη μου ειναι να αποφυγετε την ενεση και καθε αλλο ορμονικο σκευασμα.Προκαλουν αποδεδειγμενα καρκινο και οπως και ο ιδιος διαπιστωσατε,ουσιαστικα δεν βοηθουν τη γατουλα σας.Οι γιατροι εκμεταλλευονται το φοβο των ιδιοκτητων για το χειρουργειο και τους συστηνουν ενεση,που θα επιφερει φυσικα και μεγαλυτερο κερδος και στους ιδιους,καθως γινεται περιοδικα,απο το να εγχειρισουν τη γατα μια φορα.Οποτε πιο δαπανηρη και για σας ειναι η ενεση,οχι η επεμβαση.Οι γατουλες στιερωνονται απο εξι μηνων,και στο εξωτερικο απο δωδεκα εβδομαδων,οποτε δεν καταλαβαινω γιατι ο γιατρος σας σας ειπε οτι ειναι μικρη για στειρωση οταν ηταν ενος ετους...Η επεμβαση δεν ειναι κατι τρομερο,την επομενη μερα κιολας θα χοροπηδαει.Επισης γνωμη μου ειναι να αλλαξετε παραυτα κτηνιατρο...
Η γατουλα σας ειναι καποιας ρατσας;Σκεφτεστε να ασχοληθειτε με την εκτροφη;Αν οχι,δεν βλεπω καποιο λογο να γεννησει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:52, 28-12-09:

mariovic, καλωσήρθες
Μετέφερα το ποστ σου σε παλιότερο σχετικό θέμα. Διάβασε τις προηγούμενες σελίδες και θα δεις ότι οι παρενέργειες της χορήγησης ορμονών είναι πολύ περισσότερες και πιο σοβαρές από αυτές της χειρουργικής επέμβασης.
Συμφωνώ με όσα σου έγραψε πιο πάνω η moukelis, φοβάμαι ότι ο κτηνίατρός σας είτε δεν είναι ενημερωμένος είτε αποβλέπει στο οικονομικό κέρδος -και τα δύο εξίσου άσχημα κατά τη γνώμη μου

Παράθεση

mariovic

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariovic
Ο mariovic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O mariovic έγραψε στις 13:02, 28-12-09:

Ευχαριστώ πολύ για τη μεταφορά (είναι καλό να είναι μαζεμένα τα σχετικά posts). Όντως κατάλαβα τι γίνεται με την ένεση (δεν ξέρω αν είναι η ίδια ή όχι, αλλά φαντάζομαι κάτι σχετικό θα είναι).

Όταν έγραψα ότι η γάτα ήταν ο παλιός καλός της εαυτός εννοούσα χωρίς τον οίστρο. Η επίδραση της ένεσης ήταν άριστη.

Και όχι, δεν νομίζω ότι θα θελήσουμε ποτέ να την αναπαράγουμε.

Οπότε... πάμε για στείρωση. Καλή χρονιά σε όλους

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:05, 28-12-09:

Παντως πολλες γατουλες εχουν μεινει εγκυες κατα τη διαρκεια της επιδρασης της ενεσης...
Χρονια πολλα!

Παράθεση

fidele

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fidele
H fidele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H fidele έγραψε στις 13:10, 28-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από mariovic
Χρόνια πολλά σε όλους και σε όλες.

Αρχικά να συγχαρώ την ιδέα και την εκτέλεση της λειτουργίας του site. Πριν γράψω προσπάθησα να βρω κάτι σχετικό για το θέμα μου αλλά δεν βρήκα. Συγχωρέστε με σε περίπτωση που υπάρχει. Επίσης, είναι η πρώτη φορά που έχουμε γάτα και δεν έχουμε ακόμα εμπειρία, γι αυτό μπορεί να κάνω και αφελείς ερωτήσεις.

Μπαίνω στο θέμα:

Έχουμε μια γατούλα στο σπίτι, το καλοκαίρι θα είναι 2 ετών, η οποία έχει αρχίσει να αναζητά "σύντροφο", αρκετά έντονα. Δεν έχουμε φόβο για επαφή με άλλες γάτες γιατί είμαστε σε διαμέρισμα που δεν έχουν πρόσβαση, το πρόβλημα είναι αφενός η ταλαιπωρία του ίδιου του ζωντανού, και οι έντονες αϋπνίες που μας προκαλεί το κλάμα μέρα-νύχτα.

Όταν έγινε αυτό την πρώτη φορά, πήγαμε στο γιατρό για στείρωση, αλλά μας είπε ότι δεν χρειάζεται στείρωση (και λόγω του νεαρού τς ηλικίας), αντ' αυτού της έκανε μια ένεση που την ηρέμησε για όλο το υπόλοιπο διάστημα. Η γάτα επηρεάστηκε μόνο για μια δύο μέρες στην αρχή και μετά ήταν ο παλιός καλός εαυτός της.

Όταν μετά από μερικούς μήνες πήγαμε για τον προγραμματισμένο εμβολιασμό, ξαναρωτήσαμε και μας είπε ότι είναι καλύτερα αντί για στείρωση, η οποία όπως και να έχει είναι χειρουργική επέμβαση, να της κάνουμε κάθε φορά που θα έχει οίστρο την ένεση. Με αυτό τον τρόπο μπορούμε και αν ποτέ θελήσουμε να την αφήσουμε να γεννήσει.

Έχει κάποιος σχετική εμπειρία από το θέμα; Η ιδέα της αποφυγής του χειρουργείου είναι αρκετά δελεαστική (αν και πιο δαπανηρή σε βάθος χρόνου). Είναι όμως το καλύτερο, ή μπορεί να προκαλέσει άλλα προβλήματα;

καλησπερα και καλωσηρθες....εγω θα σου πω για τη δικια μοου εμπειρια με τη γατα της θειας μου που την κρατουσαμε στο σπιτι καθε καλοκαιρι...Η ροκο ηταν μια γατουλα σιαμ η οποια αφου ειχε γεννησει 2 φορες αποφασισε η θεια μου να της κανει ορμονικες ενεσεις....εκτος απ οτι ειχε παρει παρα πολυ βαρος αν δεν της τις εκανε ειχε παλι οιστρο κανονικα....το αποτελεσμα ηταν οτι μετα απο 10 χρονια ζωης η γατουλα επαθε καρκινο του δερματος,παρενεργεια αυτων των ενεσεων και βεβαια δε σωθηκε μετα απο πολλα χειρουργια....η στειρωση ειναι η καλυτερη λυση και για να μην παιδευεται το γατι αλλα και για να μην εμφανισει καποιο ειδος καρκινου που εμφανιζουν τα αστειρωτα ζωακια

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:12, 28-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από fidele
καλησπερα και καλωσηρθες....εγω θα σου πω για τη δικια μοου εμπειρια με τη γατα της θειας μου που την κρατουσαμε στο σπιτι καθε καλοκαιρι...Η ροκο ηταν μια γατουλα σιαμ η οποια αφου ειχε γεννησει 2 φορες αποφασισε η θεια μου να της κανει ορμονικες ενεσεις....εκτος απ οτι ειχε παρει παρα πολυ βαρος αν δεν της τις εκανε ειχε παλι οιστρο κανονικα....το αποτελεσμα ηταν οτι μετα απο 10 χρονια ζωης η γατουλα επαθε καρκινο του δερματος,παρενεργεια αυτων των ενεσεων και βεβαια δε σωθηκε μετα απο πολλα χειρουργια....η στειρωση ειναι η καλυτερη λυση και για να μην παιδευεται το γατι αλλα και για να μην εμφανισει καποιο ειδος καρκινου που εμφανιζουν τα αστειρωτα ζωακια
Αφου εζησε και δεκα χρονια παλι καλα...

Παράθεση

fidele

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fidele
H fidele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H fidele έγραψε στις 13:23, 28-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Αφου εζησε και δεκα χρονια παλι καλα...
βεβαια τον τελευταιο χρονο το γατι ειχε φοβερους πονους,δεν ετρωγε και δεν εβελεπε επειδη ειχε καταραχτη(η μητερα μου που ειναι οφθαλμιατρος πιστευει οτι μπορει να ειναι και απο τις ενεσεις)....αμα τις εκανε ταχτικα φυσικα θα ζουσε λιγοτερο....το δικο μας σιαμεζακι παντως που ηταν στειρωμενο εζησε 16,5 χρονια και ποτε δεν ειχε ποτε τετοιο προβλημα

Παράθεση

SaiNT (Πέτρος Κοτλίδας)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SaiNT
Ο Πέτρος Κοτλίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες (43 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O SaiNT Ωπ, μεγιά το LOOK της σελίδας :)) έγραψε στις 04:21, 03-01-10:

Καλημέρα σας

( Sorry , αλλά η ώρα είναι 4 το πρωϊ , οπότε το καλημέρα , μου ακούγετε ποιο φυσιολογικό )

Καταρχάς , συγχαρητήρια, για την απίστευτη δουλειά και την τρομερή ενημέρωση που έχετε κάνει μέσα από αυτό το Post όσον αφορά αυτές τις ενέσεις που έχουνε να κάνουνε σχέση με τον Οίστρο !
Με μεγάλη απογοήτευση έχω να πω , ότι και εγώ στις 11 Δεκεμβρίου του 2009
( 11-12-2009 ) έπεσα και εγώ θύμα από κτηνίατρο , τον οποίο μάλιστα, τον ρώτησα κιόλας , τι είναι καλύτερο , ένεση ή στείρωση.
Τον ρώτησα ευθύς < Διάβασα στο Internet ότι οι ενέσεις προκαλούνε κάποιο είδους καρκίνο , ή καρκίνους στις γάτες , άμα γίνονται αντί για την στείρωση >>
Ο κτηνίατρος , πήρε μια έκφραση στα μάτια του , σαν να ταράχτηκε και μου απάντησε κατά λέξη :

<< Όχι...αυτό δεν στέκει..δεν ισχύει κάτι τέτοιο ...η μοναδική παρενέργεια της ένεσης που σου έκανα , με όνομα helaprestal είναι ότι αν γίνετε κάθε 5 μήνες στον ίδιο σημείο δέρματος του ζώου , υπάρχει περίπτωση να οι τρίχες να χάσουνε το χρώμα τους. Και ο λόγος που δεν σου έκανα το Delvosteron είναι γιατί πρόσφατα , οι εταιρίες που κάνουνε εισαγωγή αυτό το φάρμακο στην ελλάδα , κάνανε συγχώνευση μεταξύ τους και ακόμα δεν έχουνε αποστείλει εντός Ελλάδας , τα φάρμακα που τους έχουνε ζητηθεί. >>

Μάλιστα, μου έδειξε και με τον τρόπο που δουλεύει ο ίδιος, καθώς μου πήρε το βιβλιάριο της γάτας μου της Εύας , και μου το "τροποποίησε" το τελευταίο φύλο που σημειώνονται οι Αντιπαρασιτικές Θεραπείες σε φύλο "Οίστρος"
Έκανα Scan-άρισμα το βιβλιάριο για να το δείτε και εσείς.

Εγώ βασικά αυτό που θέλω να ρωτήσω, το ποιο σημαντικό για εμένα αυτήν τη στιγμή είναι
  • Υπάρχει περίπτωση οι γατούλες μου , τώρα , να κινδυνεύουνε από καρκίνο ?
  • Υπάρχει περίπτωση , εγώ να τις κοιτάξω από πίσω και να μπορέσω να παρατηρήσω κάτι όσον αφόρα την νόσο πυομήτρα ?
Και πάλι για μια ακόμα φορά, σας ευχαριστώ προκαταβολικά , και ειλικρίνα , έχετε κάνει τρομερή ενημέρωση , αλλά και με τις προσωπικές εμπειρίες του καθενός , που μοιράζεστε !

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 05:05, 03-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από SaiNT
Καλημέρα σας

( Sorry , αλλά η ώρα είναι 4 το πρωϊ , οπότε το καλημέρα , μου ακούγετε ποιο φυσιολογικό )

Καταρχάς , συγχαρητήρια, για την απίστευτη δουλειά και την τρομερή ενημέρωση που έχετε κάνει μέσα από αυτό το Post όσον αφορά αυτές τις ενέσεις που έχουνε να κάνουνε σχέση με τον Οίστρο !
Με μεγάλη απογοήτευση έχω να πω , ότι και εγώ στις 11 Δεκεμβρίου του 2009
( 11-12-2009 ) έπεσα και εγώ θύμα από κτηνίατρο , τον οποίο μάλιστα, τον ρώτησα κιόλας , τι είναι καλύτερο , ένεση ή στείρωση.
Τον ρώτησα ευθύς < Διάβασα στο Internet ότι οι ενέσεις προκαλούνε κάποιο είδους καρκίνο , ή καρκίνους στις γάτες , άμα γίνονται αντί για την στείρωση >>
Ο κτηνίατρος , πήρε μια έκφραση στα μάτια του , σαν να ταράχτηκε και μου απάντησε κατά λέξη :

<< Όχι...αυτό δεν στέκει..δεν ισχύει κάτι τέτοιο ...η μοναδική παρενέργεια της ένεσης που σου έκανα , με όνομα helaprestal είναι ότι αν γίνετε κάθε 5 μήνες στον ίδιο σημείο δέρματος του ζώου , υπάρχει περίπτωση να οι τρίχες να χάσουνε το χρώμα τους. Και ο λόγος που δεν σου έκανα το Delvosteron είναι γιατί πρόσφατα , οι εταιρίες που κάνουνε εισαγωγή αυτό το φάρμακο στην ελλάδα , κάνανε συγχώνευση μεταξύ τους και ακόμα δεν έχουνε αποστείλει εντός Ελλάδας , τα φάρμακα που τους έχουνε ζητηθεί. >>

Μάλιστα, μου έδειξε και με τον τρόπο που δουλεύει ο ίδιος, καθώς μου πήρε το βιβλιάριο της γάτας μου της Εύας , και μου το "τροποποίησε" το τελευταίο φύλο που σημειώνονται οι Αντιπαρασιτικές Θεραπείες σε φύλο "Οίστρος"
Έκανα Scan-άρισμα το βιβλιάριο για να το δείτε και εσείς.

Εγώ βασικά αυτό που θέλω να ρωτήσω, το ποιο σημαντικό για εμένα αυτήν τη στιγμή είναι
  • Υπάρχει περίπτωση , εγώ να τις κοιτάξω από πίσω και να μπορέσω να παρατηρήσω κάτι όσον αφόρα την νόσο πυομήτρα ?
Και πάλι για μια ακόμα φορά, σας ευχαριστώ προκαταβολικά , και ειλικρίνα , έχετε κάνει τρομερή ενημέρωση , αλλά και με τις προσωπικές εμπειρίες του καθενός , που μοιράζεστε !
καλημερα και καλη χρονια!

δεν γνωριζω αν μπορεις να δεις απο μονος σου αν εχει παθει κατι οι γατουλες σου, μπορεις να ρωτησεις γι αυτο τον γιατρο του φορουμ, αλλα σιγουρα πρεπει ν αλλαξεις κτηνιατρο, να τις δει καποιος καλος γιατρος και να κρινει την κατασταση τους. υπαρχει στο φορουμ μια λιστα απο γιατρους που προτεινουν τα μελη του φορουμ..

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 10:02, 03-01-10:

Μπορεί λόγω της ορμονικής επιβάρυνσης να έχουν αυξημένες πιθανότητες για καρκίνο, δεν είναι όμως και βέβαιο. Το πιο σημαντικό είναι να μην τους κάνεις κι άλλη ένεση και να τις στειρώσεις άμεσα. Με τη στείρωση αποκλείεις τουλάχιστον τον καρκίνο της μήτρας και των ωοθηκών.
Πληροφορίες για τα συμπτώματα, τη διάγνωση, τη θεραπεία και την πρόληψη της πυομήτρας μπορείς να δεις εδώ.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:06, 03-01-10:

Με κάλυψαν οι προηγούμενες... και απλά να προσθέσω, χωρίς να παρεκτραπώ... ότι μου αρέσει πολύ που σου έχει προβλέψει και την επόμενη φορά που θα έχει οίστρο, και θα πρέπει να κάνει και την ένεση, λές και είναι εμβόλιο....

Αχαρακτήριστος....και σταματώ εδώ.

Εύχομαι να έχετε την γατούλα σας κοντά σας πολλά πολλά χρόνια ακόμα!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,443 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:24, 03-01-10:

συμφωνω με τις προηγουμενες...και εγω στο λεω ευθεως να αλλαξεις αμεσως γιατρο...ειναι γνωστο χρονια τωρα οτι αυτες οι ενεσεις προκαλουν καρκινο...ο σωστος γιατρος δεν τις προτεινει καν....αλλα βλεπεις καποιοι θεωρουν οτι τους συμφερει καλυτερα οικονομικα να παιρνουν λεφτα για επισκεψη και ενεσεις σε τακτα χρονικα διαστηματα,αντι της στειρωσης που ειναι μια και εξω...

Παράθεση

SaiNT (Πέτρος Κοτλίδας)

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος Κοτλίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες (43 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O SaiNT Ωπ, μεγιά το LOOK της σελίδας :)) έγραψε στις 13:46, 03-01-10:

Καλησπέρα σας
Πριν λίγο ξύπνησα ,στις 13.00 το μεσημεράκι
Ευχαριστώ που απαντήσατε, γιατί καθώς διάβαζα τις 4 πρώτες σελίδες είχα φρικάρει με το τί γίνετε με τους κτηνιάτρους σε όλη την ελλάδα και μετά δεν ήξερα αν τα γατιά μου , κινδυνεύανε από τις 3 ( σύνολο ) ενέσεις που έχω κάνει !

Ως τώρα πάντως δεν έχουνε κάποιο από τα συμπτώματα που αναφέρονται , παρά μονάχα 1 γατούλα , που δεν τρώει ποτέ της κονσέρβα , και τρώει μονάχα κροκέτες και σπιτικό φαί , χωρίς λάδι , απλά ήτανε από μικρούλα , λίγο χοντρούλα.

Την ένεση για τον οίστρο την έκανα στις 11-12-2009 , και λογικά την "επόμενη" ένεση που μου είχε προβλέψει ο κτηνίατρος θα την έκανα μετά από 5 μήνες ! εγώ φυσικά την ένεση δεν πρόκειται να την κάνω , και θα ξεκινήσω να μαζεύω λεφτά για 4 στειρώσεις...αλλά...πότε πρέπει να κάνω στείρωση? από πότε μέχρι πότε αν γίνετε να μου απαντήσετε ;

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ που για μια ακόμα φορά μου απαντήσατε ,και σας εύχομαι χρόνια πολλά, καλή χρονιά Υγεία και ευτυχία και ότι επιθυμείτε στην αγκαλιά σας και στην τσέπη σας να τα βρείτε

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,443 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:01, 03-01-10:

συνηθωε η στειρωση ξεκιναει απο τον 6ο μηνα...και στα δυο φυλα....αλλα μπορεις να την κανεις και αργοτερα...ε τωρα,αν ενα γατακι εχει φτασει την ηλικια τον 16 ετων...δεν νομιζω οτι χρειαζεται......εγω πιστευω οτι το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι να αλλαξεις γιατρο...και να τον ρωτησεις μεχρι ποια ηλικια γινεται η στειρωση...παντως νομιζω οτι υπαρχει μεγαλο περιθωριο...χουφταλο να μην ειναι......ποσο χρονων ειναι η μεγαλυτερη σου γατα;

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 14:51, 03-01-10:

Γίνεται μετά τους 6 μήνες, χωρίς απαραίτητα να της έχει έρθει ο πρώτος οίστρος, και χωρίς πάλι να έχει γεννήσει τουλάχιστον 1 φορά.(όλα αυτά είναι αρχαιότητες, και παραπληροφόρηση)

Μπορεί να στειρωθεί και όντας σε οίστρο, φτάνει να το γνωρίζει ο γιατρός, για να λάβει τα μέτρα του, γιατί απλά μπορεί να κάνει περισσότερο αιμορραγία απο το συνηθισμένο. Ένας έμπειρος δεν έχει κανένα θέμα, φυσικά υπάρχουν και αυτοί που δεν αναλαμβάνουν.

Επίσης μπορεί και να στειρωθεί γατούλα που έχει ζευγαρώσει, φυσικά όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα.

Παράθεση

SaiNT (Πέτρος Κοτλίδας)

Νεοφερμένος

O SaiNT Ωπ, μεγιά το LOOK της σελίδας :)) έγραψε στις 16:06, 03-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
συνηθωε η στειρωση ξεκιναει απο τον 6ο μηνα...και στα δυο φυλα....αλλα μπορεις να την κανεις και αργοτερα...ε τωρα,αν ενα γατακι εχει φτασει την ηλικια τον 16 ετων...δεν νομιζω οτι χρειαζεται......εγω πιστευω οτι το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι να αλλαξεις γιατρο...και να τον ρωτησεις μεχρι ποια ηλικια γινεται η στειρωση...παντως νομιζω οτι υπαρχει μεγαλο περιθωριο...χουφταλο να μην ειναι......ποσο χρονων ειναι η μεγαλυτερη σου γατα;
Η μητέρα των γατιών μου , ειναι 2,5 ετών , και τα γατάκια της, είναι 1,5 έτους. Και όσο για τον γιατρό , το πήρα απόφαση κιόλας να πάω σε άλλον

Αρχική Δημοσίευση από julia
Γίνεται μετά τους 6 μήνες, χωρίς απαραίτητα να της έχει έρθει ο πρώτος οίστρος, και χωρίς πάλι να έχει γεννήσει τουλάχιστον 1 φορά.(όλα αυτά είναι αρχαιότητες, και παραπληροφόρηση)

Μπορεί να στειρωθεί και όντας σε οίστρο, φτάνει να το γνωρίζει ο γιατρός, για να λάβει τα μέτρα του, γιατί απλά μπορεί να κάνει περισσότερο αιμορραγία απο το συνηθισμένο. Ένας έμπειρος δεν έχει κανένα θέμα, φυσικά υπάρχουν και αυτοί που δεν αναλαμβάνουν.

Επίσης μπορεί και να στειρωθεί γατούλα που έχει ζευγαρώσει, φυσικά όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα.
Χμ... Η δικιά μου η γατούλα, η μαμά-γάτα, έχει γεννήσει 2 φορες.. .θα μπορεί να γίνει κανονικά στείρωση τώρα ?

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 17:15, 03-01-10:

Αν θελεις καλη γιατρο εκε που να καενι και καλη τιμη για σειρωση και νασου πει και τη γνωμη της για οσα ρωτας να σου πω γραψε ,μου

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:41, 03-01-10:

Μια χαρα μπορεις να τη στειρωσεις,δεν εχουν σημασια οι γεννες.Κι αλλαξε οπωσδηποτε γιατρο...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:19, 03-01-10:

δεν ειναι και τοσο ευκολο να αλλαξει γιατρο. 2 κτηνιατρους εχει μονο η εδεσσα... ο ενας χειροτερος απο τον αλλο. Αν μπορει να παει σε αλλη πολη εκει κοντα καλως, αν οχι, καλυτερα να μεινει σε αυτον που παει τωρα γιατι ο αλλος ειναι χειροτερος

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:36, 03-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
δεν ειναι και τοσο ευκολο να αλλαξει γιατρο. 2 κτηνιατρους εχει μονο η εδεσσα... ο ενας χειροτερος απο τον αλλο. Αν μπορει να παει σε αλλη πολη εκει κοντα καλως, αν οχι, καλυτερα να μεινει σε αυτον που παει τωρα γιατι ο αλλος ειναι χειροτερος

ε καλα...για την στειρωση μπορει να παει σε αλλη πολη..και για τα σοβαρα...ας εχει τον παλιο μονο για αγορες...

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 23:25, 03-01-10:

λυπαμαι παρα πολυ που υπαρχουν ακομα κτηνιατροι που συνηστουν την ενεση..οταν ηρθε ο 1ος οιστρος της φλαφυ τρομαξαμε παρα πολυ(δεν ξεραμε πως κανει σε οιστρο μια θυληκη γατα)και την πηγαμε αμεσως στο γιατρο..ο οποιος ευτυχως δεν μου ανεφερε καν την ενεση(δεν ειναι και απο τους καλυτερους και αν το εκανε και αυτο θα ηταν για τα μπαζα)οταν αλλαξα κτηνιατρο που τελικα στειρωθηκε εκει η φλαφυ απο μονος του μου ειχε πει να μην μπω καν στον κοπο να του πω για την ενεση να της καναμε(οχι οτι ειχα σκοπο) και οταν τον ρωτησα γιατι απλα μου εδειξε φωτο..:cry:

Παράθεση

SaiNT (Πέτρος Κοτλίδας)

Νεοφερμένος

O SaiNT Ωπ, μεγιά το LOOK της σελίδας :)) έγραψε στις 00:38, 04-01-10:

αυτό είναι το πρόβλημα μου βασικά, οτι στην έδεσσα έχει 2 κτηνιάτρους, αλλά τουλάχιστον σε αυτόν που πήγα και μου έκανε την ένεση , ο άνθρωπος , ήτανε πάρα πολύ φιλικός , κοινωνικός , και μάλιστα, ήτανε ευγενικός με τα γατιά μου.

Εγώ θα δοκιμάσω , απλά και ανθρώπινα από την πλευρά μου , να πάω και να του πω ξεκάθαρα ότι βρήκα αποδείξεις ότι η ένεση προκαλέι καρκίνο και θα ζητήσω στείρωση.
Υπάρχει περίπτωηση ίσως και ο ίδιος να μην γνωρίζει τις αρνητικές συνέπεις της ένεσης ? αλλά πως έγινε κτηνίατρος τότε ?
Υπάρχει περίπτωση να μην κάνει καλά την στείρωση και να σακατευτεί η γάτα ? ή υπάρχει περίπτωση να μην μου κάνει στείρωση κανονική και να μου "δέσει την μήτρα" από τις γατούλες μου ?

Πάντως , σας ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ που κάνατε στον κόπο και μου απαντήσατε

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 01:08, 04-01-10:

αυτό είναι το πρόβλημα μου βασικά, οτι στην έδεσσα έχει 2 κτηνιάτρους, αλλά τουλάχιστον σε αυτόν που πήγα και μου έκανε την ένεση , ο άνθρωπος , ήτανε πάρα πολύ φιλικός , κοινωνικός , και μάλιστα, ήτανε ευγενικός με τα γατιά μου.

Εγώ θα δοκιμάσω , απλά και ανθρώπινα από την πλευρά μου , να πάω και να του πω ξεκάθαρα ότι βρήκα αποδείξεις ότι η ένεση προκαλέι καρκίνο και θα ζητήσω στείρωση.
Υπάρχει περίπτωηση ίσως και ο ίδιος να μην γνωρίζει τις αρνητικές συνέπεις της ένεσης ? αλλά πως έγινε κτηνίατρος τότε ?
Υπάρχει περίπτωση να μην κάνει καλά την στείρωση και να σακατευτεί η γάτα ? ή υπάρχει περίπτωση να μην μου κάνει στείρωση κανονική και να μου "δέσει την μήτρα" από τις γατούλες μου ?

Πάντως , σας ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ που κάνατε στον κόπο και μου απαντήσατε
εγω παντως,ποτε δεν θα εμπιστευομουν αυτον τον γιατρο...ειτε απο αγνοια...ειτε απο συμφεροντολογισμο....το ενα ειναι χειροτερο απο το αλλο...κοντα στην εδεσσα υπαρχουν και αλλες μεγαλες πολις ...την στειρωση τουλαχιστον πιστευω οτι θα μπορουσες με ραντεβου να την προγραμματισεις σε καποιον γιατρο που θα σου συστισουν τα κοριτσια που ειναι κοντα στα μερη σου...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 04:14, 04-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
εγω παντως,ποτε δεν θα εμπιστευομουν αυτον τον γιατρο...ειτε απο αγνοια...ειτε απο συμφεροντολογισμο....το ενα ειναι χειροτερο απο το αλλο...κοντα στην εδεσσα υπαρχουν και αλλες μεγαλες πολις ...την στειρωση τουλαχιστον πιστευω οτι θα μπορουσες με ραντεβου να την προγραμματισεις σε καποιον γιατρο που θα σου συστισουν τα κοριτσια που ειναι κοντα στα μερη σου...
τον συγκεκριμενο κτηνιατρο τον γνωρισα και πραγματικα ειναι καλος ανθρωπος (για κτηνιατρος δεν ξερω). Ειναι αυτος που πηγα το γατακι που βρηκα στον δρομο και δεν μου πηρε ουτε ενα ευρω για την εξεταση και την θεραπεια και προσφερθηκε να το κρατησει οταν θα εχει μερος για να το δωσει (ειχε ενα αλλο αδεσποτο γατακι που ηταν σε αθλια κατασταση και το φροντιζε). Οποτε συμφεροντολογο δεν τον λες. Επισης χωρις να ειμαι πελατισσα του καθισε και μου εξηγησε οτι αποριες ειχα με τον γατο μου παρολο που δεν τον εχει δει ποτε (τον ρωτησα για τριχομπαλες και διαφορα αλλα που δεν θυμαμαι ). Επισης δεν θα βιαστω να τον κρινω γιατι ο ανθρωπος ειναι καινουριος και δεν εξασκει το επαγγελμα πολλα χρονια ωστε να εχει και την αναλογη εμπειρια. Εγω ειμαι υπερ να παει και να συζητησει μαζι του και αναλογα με αυτα που θα του πει να πραξει. Θα μπορουσε να παει θεσ/νικη που ειναι 1-1.5 ωρα δρομος, αλλα τι θα γινει αν καποια στιγμη παθει κατι καποια γατα του και χρειαστει κτηνιατρο; Δεν θα ειναι καλυτερα να την δει γιατρος που γνωριζει το ιστορικο της; Ας παει και στον αλλο τον κτηνιατρο (τον οποιο δεν τον παω καθολου γιατι φερεται σαν χασαπης) να παρει και αλλη γνωμη

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:41, 04-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
τον συγκεκριμενο κτηνιατρο τον γνωρισα και πραγματικα ειναι καλος ανθρωπος (για κτηνιατρος δεν ξερω). Ειναι αυτος που πηγα το γατακι που βρηκα στον δρομο και δεν μου πηρε ουτε ενα ευρω για την εξεταση και την θεραπεια και προσφερθηκε να το κρατησει οταν θα εχει μερος για να το δωσει (ειχε ενα αλλο αδεσποτο γατακι που ηταν σε αθλια κατασταση και το φροντιζε). Οποτε συμφεροντολογο δεν τον λες. Επισης χωρις να ειμαι πελατισσα του καθισε και μου εξηγησε οτι αποριες ειχα με τον γατο μου παρολο που δεν τον εχει δει ποτε (τον ρωτησα για τριχομπαλες και διαφορα αλλα που δεν θυμαμαι ). Επισης δεν θα βιαστω να τον κρινω γιατι ο ανθρωπος ειναι καινουριος και δεν εξασκει το επαγγελμα πολλα χρονια ωστε να εχει και την αναλογη εμπειρια. Εγω ειμαι υπερ να παει και να συζητησει μαζι του και αναλογα με αυτα που θα του πει να πραξει. Θα μπορουσε να παει θεσ/νικη που ειναι 1-1.5 ωρα δρομος, αλλα τι θα γινει αν καποια στιγμη παθει κατι καποια γατα του και χρειαστει κτηνιατρο; Δεν θα ειναι καλυτερα να την δει γιατρος που γνωριζει το ιστορικο της; Ας παει και στον αλλο τον κτηνιατρο (τον οποιο δεν τον παω καθολου γιατι φερεται σαν χασαπης) να παρει και αλλη γνωμη
επειδη ακριβως τον γνωριζεις,για αυτο και εισαι επειικης...αν ομως δεν τον γνωριζες θα ελεγες τα ιδια;...εγω Ηρω για τη στειρωση θα πηγαινα οπωσδηποτε θεσσαλονικη....απο εκει και περα για μια αμεση αναγκη θα εβλεπα...καμμια σημασια δεν εχει η στειρωση για το ιστορικο...τον μπουκακο μου δηλαδη που τον πηγα στον καινουργιο κτηνιατρο 6 χρονων...τι επαθε; μια χαρα τον κοιταζει ο καινουργιος γιατρος...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:47, 04-01-10:

Όταν θα ζητήσεις να σου κάνει στείρωση (όποιο γιατρό τελικά διαλέξεις) να επιμείνεις, και να είσαι ξεκάθαρος ότι θέλεις ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ αφαίρεση της μήτρας, και των ωοθηκών. Να μην γίνει ούτε περίδεση, ούτε μόνο αφαίρεση της μήτρας ή ότι άλλο του έρθει να κάνει.

Να σου κάνει απορροφήσιμα ράμματα, και αν μπορεί να σου κάνει και ενέσιμη αντιβίωση.
Η τομή μπορεί να γίνει και στην κοιλιά και στο πλάι (απλά στο πλάι πονάει λίγο παραπάνω, γιατί κόβονται μύες ) Αν στην κάνει στην κοιλιά μπορείς να τον ρωτήσεις αν την κάνει μεγάλη 10εκ ή πιο μικρή 2-3εκ. Με την μεγάλη τομή, απλά θα χρειαστεί περισσότερες μέρες να συνέλθει.

Να την έχεις νηστική και απο νερό 12-15 ώρες πριν την επέμβαση, και 8-12ώρες μετά. Μπορεί όλα αυτά να στα πεί και ο γιατρός, μπορεί και όχι, απλά να τα ξέρεις γιατί είναι σημαντικά.

Και μην φοβάσαι να ρωτήσεις οτιδήποτε...

Παράθεση

matrix

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη matrix
H matrix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H matrix έγραψε στις 01:59, 01-02-10:

Καλημέρα κι'από μένα!Κάποτε είχα κι'εγώ το ίδιο δίλημμα....Νόμιζα πως με τη στείρωση το ζώο ταλαιπωρείται πονάει και χάνει την ενεργητικότητα του ώσπου άλλαξα γνώμη βλέποντας τη γατούλα μίας φίλης μου να πεθαίνει απο καρκίνο της μήτρας λογω τ'ότι κι'εκείνη της έδινε χάπια για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα επειδή δεν ήθελε να τη στειρώσει.Μη φοβάσαι δε πονάει όσο φαντάζεσαι αρκεί να βρείς καλό ιατρό......!!Έχω δεί γατούλα να σέρνεται και να είναι σε άθλια κατάσταση και έκανε να αναρρώσει περίπου ένα μήνα(χασάπης-ιατρός) και έχω δεί σε 2-3 ημέρες να είναι καλά!Το πάν είναι θέμα ιατρού!Οσο για την ενεργητικότητα της είναι θέμα χαρακτήρα!Αν η γατούλα σου είναι τσαχπίνα θα παραμείνει και μετά τη στείρωση ζωηρούλα!Ο δικός μου (αν και αρσενικός) ανάρρωσε σε μία ημέρα και δεν έχει χάσει καθόλου την ενεργητικότητα του!(Τα αρσενικά αναρρώνουν πιο γρήγορα απο τα θηλυκά)

Παράθεση

ramon (Κατερίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ramon
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H ramon έγραψε στις 19:12, 27-02-10:

Πωπω και μας ο κτηνιατρος μας μας προτεινε την ενεση για την θυληκια μας και ευτυχως ειπαμε οχι!!!(καλα που η μαμα μου ηταν και αυτη κτηνιατρος και κατι ξεραμε πανω κατω) Μπορειτε μηπως να μου προτεινετε καλους κτηνιατρους στην θεσσαλονικη;

Και επισης ειναι φυσιολογικο ενω μια γατα ειχε οιστρο να μην ξαναεχει για πανω απο ενα μηνα;Γιατι ο κτηνιατρος ειχε πει οτι θα ξαναεχει μετα απο 1-2 βδομαδες και ανυσηχω!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:31, 27-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από ramon
Πωπω και μας ο κτηνιατρος μας μας προτεινε την ενεση για την θυληκια μας και ευτυχως ειπαμε οχι!!!(καλα που η μαμα μου ηταν και αυτη κτηνιατρος και κατι ξεραμε πανω κατω) Μπορειτε μηπως να μου προτεινετε καλους κτηνιατρους στην θεσσαλονικη;

Και επισης ειναι φυσιολογικο ενω μια γατα ειχε οιστρο να μην ξαναεχει για πανω απο ενα μηνα;Γιατι ο κτηνιατρος ειχε πει οτι θα ξαναεχει μετα απο 1-2 βδομαδες και ανυσηχω!
Παρακάτω μία λίστα με τους προτεινόμενους απο τα μελη. Είναι ένα εξέλ, νομίζω το δεύτερο φύλλο είναι η Θεσσνικη
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=26491

Μια γάτα αν έχει οίστρο και δεν ζευγαρώσει, ούτε στειρωθεί, ούτε φυσικά κάνουμε την ένεση ή το χάπι θα ξανα έχει οίστρο.... και μάλλον νωρίτερα απο το κανονικό που θα ήταν σε 5-6 μήνες, όπως εαν ζευγάρωνε.
Μπορεί να ξαναέχει σε ένα μήνα μπορεί και νωρίτερα.. και όλο θα μικραίνουν τα διαστήματα, η γάτα θα ταλαιπωρείται πιο πολύ.. και στο τέλος μπορεί να κάνει και πυομήτρα....
Γιατί δεν την στειρώνετε απλά???
(Δεν χρειάζεται να γεννήσει.....)

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:39, 27-02-10:

Εξαρταται,συνηθως οι οιστροι ερχονται ανα ζευγη,καθε δυο εβδομαδες.Το αν θα της ερθει σε δυο εβδομαδες,σε ενα μηνα,σε εναμισι,εξαρταται απο πολλους παραγοντες (τη θερμοκρασια,τη διαρκεια της ημερας,το αν εχει αλλες γατες στο περιβαλλον της,τι φυλου,κτλ).Οπως ειπε και η Τζουλια,η λυση ειναι η στειρωση.

Παράθεση

ramon (Κατερίνα)

Νεοφερμένος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H ramon έγραψε στις 19:42, 27-02-10:

Δεν θελουμε να την αφησουμε να γεννησει επειδη και η δικια μου η γατα και οσες ειχαμε στο σπιτι ηταν αυτες που οι αλλοι παρατουσαν.Δεν θα θελα σε καμια περιπτωση να εχουν τετοια τυχη τα γατακια της.
Απλα επειδη η γατουλα μου τωρα ειναι 7 μηνων και ειχε προσφατα τον πρωτο της οιστρο ρωτησαμε τον κτηνιατρο.Αυτος ειπε οτι η γατα ειναι πολυ μικρη για στειρωση (ειπε οτι μετα τον-8 ειναι καλα)και μας προτεινε την ενεση και φυσικα του αρνηθηκαμε.τωρα που περιμενω να μεγαλωσει λιγο για να την παω προσεξα πως δεν ειχε ξανα οιστρο για ενα μηνα ενω ο κτηνιατρος ειπε οτι το πολυ σε 1-2 βδομαδες θα εχει.Γι αυτο ανυσηχησα λιγακι...

Παράθεση

ramon (Κατερίνα)

Νεοφερμένος

H ramon έγραψε στις 19:43, 27-02-10:

Α οκ αρα δεν εχει τιποτα!Ευχαριστω!!!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:47, 27-02-10:

Μα δεν υπαρχει κανενας λογος να στειρωθει στους οκτω μηνες,στο εξωτερικο στειρωνονται τα γατακια απο δωδεκα εβδομαδων!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:48, 27-02-10:

Την στειρώνεις μια χαρά και τώρα! Στο εξωτερικό τα στειρώνουν και απο 3-4 μηνών.

Αν τώρα ο γιατρός δεν ξέρει.... ή τον ΣΥΜΦΑΙΡΕΙ οικονομικά να της κάνει πρώτα μια φορά ένεση... και μετά στείρωση.. νομίζω είναι φώς φανάρι τί παίζει.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:52, 27-02-10:

Δεν θελουμε να την αφησουμε να γεννησει επειδη και η δικια μου η γατα και οσες ειχαμε στο σπιτι ηταν αυτες που οι αλλοι παρατουσαν.Δεν θα θελα σε καμια περιπτωση να εχουν τετοια τυχη τα γατακια της.
Απλα επειδη η γατουλα μου τωρα ειναι 7 μηνων και ειχε προσφατα τον πρωτο της οιστρο ρωτησαμε τον κτηνιατρο.Αυτος ειπε οτι η γατα ειναι πολυ μικρη για στειρωση (ειπε οτι μετα τον-8 ειναι καλα)και μας προτεινε την ενεση και φυσικα του αρνηθηκαμε.τωρα που περιμενω να μεγαλωσει λιγο για να την παω προσεξα πως δεν ειχε ξανα οιστρο για ενα μηνα ενω ο κτηνιατρος ειπε οτι το πολυ σε 1-2 βδομαδες θα εχει.Γι αυτο ανυσηχησα λιγακι...

παλι τι ιδιο εργο βλεπουμε!!!λοιπον..ο κτηνιατρος στα ειπε αυτα.για να παρει ατ λεφτα των ενεσεων....μα ειναι δυνατον να λεγεται πολυ μικρη για στειρωση μια γατα 7 μηνων;...αλλες στειρωνονται απο 6....μια χαρα για στειρωση ειναι....προτεινω αμεσω ςαλλαγη γιατρου γιατι ειναι εκμεταλευτης και συνεπως επικυνδυνος για το γατι..και στειρωση αμεσα....

Παράθεση

ramon (Κατερίνα)

Νεοφερμένος

H ramon έγραψε στις 19:53, 27-02-10:

Θα την στειρωνα ετσι κι αλλιως απλα επειδη μου ειπε ειπα να περιμενω κι εγω,αλλα αφου δεν θα εχει προβλημα και τωρα ενταξει!

Και μετα απο αυτα που διαβασα και για τις ενεσεις θα να αλλαξω γενικα και κτηνιατρο, κριμα που του εμπιστευομουν τις γατες μου!!!!

ευχαριστω πολυυυ για τις απαντησεις!!

Παράθεση

ramon (Κατερίνα)

Νεοφερμένος

H ramon έγραψε στις 19:55, 27-02-10:

πουπουλινα οταν του την πηγα ηταν 5,5 μηνων..Αλλα και παλι οκ αφου του ειπαμε οχι για την ενεση γιατι παλι δεν δεχτηκε να της κανει στειρωση;;;;; Δεν μπορω να τον καταλαβω...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:57, 27-02-10:

πουπουλινα οταν του την πηγα ηταν 5,5 μηνων..Αλλα και παλι οκ αφου του ειπαμε οχι για την ενεση γιατι παλι δεν δεχτηκε να της κανει στειρωση;;;;; Δεν μπορω να τον καταλαβω...
κοιτα να δεις..ή ειναι εντελως ασχετος...'η πολυ εκμεταλευτης..και τα δυο ειναι...αστα να πανε...οποτε...αλλαγη γιατρου..

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:59, 27-02-10:

Μαλλον περιμενε να απηυδισετε με τους οιστρους και να δεχτειτε την ενεση ή να παθει η γατα πυομητρα και να την ανοιξει,ξερω κι εγω;

Παράθεση

ramon (Κατερίνα)

Νεοφερμένος

H ramon έγραψε στις 20:03, 27-02-10:

Μαλλον και τα δυο...

Αχ απαπαπα μην μου λες τετοια Παντως τετοια ευκερια δεν προκειτε να ειχε η μικρη πηγαινε για στειρωση ετσι κι αλλιως

Αντε απο βδομαδα θα κανονισω για το ψιψινακι για να μαστε ενταξει! χιχι

Παράθεση

ramon (Κατερίνα)

Νεοφερμένος

H ramon έγραψε στις 20:05, 27-02-10:

Ααα!Και συγχαρητηρια για την δουλεια στο site με εχετε βοηθησει παρα πολυ!!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:54, 08-04-10:

Απο το βιβλιάριο υγείας.
Δείτε τί παραπλάνηση, και πόσο καθοδήγηση....

Δεν μου κάνει εντύπωση βέβαια.. αφού το βιβλιάριο καθεαυτό είναι απο την Intervet,
την εταιρεία δηλ που το βγάζει...

Κάποιος όμως που δεν γνωρίζει... πέφτει αμέσως...

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα 004.jpg
Εμφανίσεις:  499
Μέγεθος:  1,14 MB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα 007.jpg
Εμφανίσεις:  328
Μέγεθος:  171,1 KB  
Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 10:24, 08-04-10:

Μα αλήθεια λέει. Όντως προστατεύει από ενδομητρίτιδα και πυομήτρα. Απλώς ξέχασαν να αναφέρουν τις παρενέργειες (ε, είναι μικρό το πλαίσιο).

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 11:12, 08-04-10:

Ότι και να λέει, μακριά από τέτοιες ενέσεις και χάπια... Κάνεις μια στείρωση και δεν έχεις να ανησυχείς για τίποτα, όυτε για ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες, ούτε για παρενέργειες φαρμάκων. Άσε που μακροπρόθεσμα μια στείρωση βγαίνει πιο οικονομική...

Παράθεση

Estelina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Estelina
H Estelina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Estelina Ithil Μου Λειπεις :(! έγραψε στις 02:59, 26-08-10:

Γεια σας! ειμαι πολυ αναστατωμενη με το νεο που εμαθα σημερα. Αφησα την ithil μου στο σπιτι του πατερα μου για να την στειρωσουμε στην φιλοζωικη της περιοχης. Εγω μενω μακρια απο το σπιτι γιατι ειμαι φοιτητρια. Το γατακι λοιπον ζητουσε να ζευγαρωσει και ο πατερας μου χωρις να με ρωτησει της εδωσε ενα χαπι λεει που σταματει την ορεξη της για ζευγαρωμα. Μου ειπε οτι το μικρο μου ηρεμησε. Αυτο εγινε πριν μια περιπου εβδομαδα. Παρολα αυτα σημερα με πηρε τηλεφωνο ο αδερφος μου και μου ειπε οτι η κοιλια της ειναι πρισμενη και οι μαστοι της επισης. Η κατασταση της μου ειπε ειναι σαν να εχει μολις γενησει , επισης ειπε οτι αν την "ψηλαφησεις" ενοχλειται και διχνει να ποναει πολυ. Το γατακι μου ειναι περιπου 10 μηνων και εχει κανει ολα του τα εμβολια , και περνει και χαπι για τα παρασυτα.Δεν εχει ζευγαρωσει ποτε. Πειτε μου σας παρακαλω αν ξερετε τι συμβαινει στο μικρο μου γιατι παω να τρελαθω απο την αγωνια μου ειναι πολυ μακρια το σπιτι του πατερα μου για να παω.

Ευχαριστω

Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη konstans
H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,626 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 08:07, 26-08-10:

Καλημέρα!
Μήπως οι γονείς σου την αφήνουν να βγαίνει έξω και είναι έγκυος;
Δεν μπορεί ο αδερφός σου να την πάει στο γιατρό;

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:01, 26-08-10:

Πρέπει να την δεί γιατρός το συντομότερο δυνατόν, γιατί έχει παρενέργειες το χάπι ή η αντίστοιχη ένεση και να έχει κάνει πυομήτρα ή κάτι άλλο...

Παράθεση

Estelina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Estelina
H Estelina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Estelina Ithil Μου Λειπεις :(! έγραψε στις 12:00, 26-08-10:

Να βγηκε εξω για να ζευγαρωσει αποκλειεται. Την εχω μαθει μεσα στο σπιτι απο μικρη αλλα και αν τυχει να βγει εξω δεν απομακρινεται πολυ. Παρολα αυτα ρωτησα και μου ειπαν οτι δεν βγηκε απο το σπιτι. Δυστυχος ο γιατρος θα ειναι τον Σεπτεμβριο εκει . Μου ειπε παντος οτι τρωει και παιζει κανονικα. Η πυομήτρα τι ειναι και πανω απο ολα τι συπτωματα εχει; Το χαπι το πηρε δυο φορες μεσα δυο μερες και πρωτη φορα πριν μια εβδομα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους