Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,233 εγγεγραμμένα μέλη και 718,328 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 314 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ανεβαίνει στο κρεβάτι. Πώς να τον αποτρέψω;

karotenia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη karotenia
H karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (μονο 1 τον βικτωρ! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H karotenia i follow rivers! έγραψε στις 02:59, 16-09-11:

γεια σας!!!
εχω ενα γατακι περσιας τον βικτωρ που ειναι 3 μηνων!
του αρεσει να σκαρφαλωνει στο κρεββατι......εγω ομως δεν θελω τι να κανω για νασταματησει να το κανει???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 10:27, 16-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από karotenia
γεια σας!!!
εχω ενα γατακι περσιας τον βικτωρ που ειναι 3 μηνων!
του αρεσει να σκαρφαλωνει στο κρεββατι......εγω ομως δεν θελω τι να κανω για νασταματησει να το κανει???
Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι,Και να το μαλωνεις ειναι στην φυση του να σκαρφαλωνει οπου βρει.Εγω την κουκετα της αδερφης μου που δεν το θελειι,την εχω κλεισει με καφασωτα απο το τζαμπο.Αν θελει βεβαια η γατα ανεβαινει παντου.Απλα ο δικος μου ειναι χεστης και δεν ρισκαρει πολλα πολλα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

virgo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη virgo
H virgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 100 μηνύματα.

H virgo έγραψε στις 10:45, 16-09-11:

Μάλλον θα πρέπει να κλείνεις την πόρτα στο δωμάτιό σου. Αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, μπορείς να δοκιμάσεις να το φυσάς στο πρόσωπο κάθε φορά που το κάνει και να το κατεβάζεις κάτω, αλλά με αμφίβολα μακροχρόνια αποτελέσματα... Το πιθανότερο είναι να σε κατακτήσει αυτό στο τέλος και να μη σε ενοχλεί πια...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 10:58, 16-09-11:

Ειναι γεγονος οτι στα γατουνια αρεσει να σκαρφαλωνουν παντου διοτι τους αρεσει να βλεπουν τα παντα απο ψηλα... Αυτη ειναι η φυση τους (οπως ειπε και η Μαυρος γατος). Μονη λυση και εγω βρισκω να κλεινεις την πορτα...Αλλα και εγω πιστευω οτι στο τελος θα κοιμαστε αγκαλιτσα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kalliastar (Κάλλια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Kalliastar
H Κάλλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 2,106 μηνύματα.

H Kalliastar Ride Free :) έγραψε στις 11:13, 16-09-11:

Απορώ γιατί σε ενοχλεί, χωρίς να θέλω να σου ασκήσω κριτική φυσικά.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 12:19, 16-09-11:

Οι γατες δεν ειναι σαν τα σκυλια που μπορεις να τα εκπαιδευσεις να μην ανεβαινουν στο κρεβατι.
Εαν δε θελεις να ανεβαινει, θα εχεις την πορτα της κρεβατοκαμαρας κλειστη, κι εμεις στο σπιτι
που δεν κοιμομαστε με τις γατες μας ακολουθουμε αυτην την τακτικη
(κοιμομαστε καμια φορα μαζι τους στο σαλονι)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 13:02, 16-09-11:

Νομίζω κι εγώ πως τα πράγματα είναι απλά.
Εάν έχεις ξεχωριστό δωμάτιο ως κρεβατοκάμαρα, πολύ απλά κλείνεις την πόρτα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dimitra_Zuzu

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitra_Zuzu
H Dimitra_Zuzu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

H Dimitra_Zuzu έγραψε στις 02:25, 17-09-11:

Πιστευω ειναι πολυ δυσκολο να μην ανεβαινει στο κρεβατι:/ Ειδικα αφου ειναι το μονο γατακι που εχεις θα θελει συντροφια το βραδυ και γενικοτερα θα θελει να ειναι συνεχεια μαζι σου. Δοκιμασε να βαλεις ενα κρεβατακι στο δωματιο σου μηπως το βολεψει και κοιμαται εκει. Γενικα ομως αφου ειναι και τοσο μικρο θα θελει να κοιμαται μαζι σου. Παντως νομιζω οτι θα το συνηθησεις, ολες οι γατες το κανουν αυτο. Αν δεν θελεις λογω τριχων τωρα (ειδικα αφου ειναι και μακρυτριχο) μην ανησυχεις γιατι το χειμωνα και αμα το βουρτσιζεις δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα

Παράθεση

karotenia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη karotenia
H karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (μονο 1 τον βικτωρ! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H karotenia i follow rivers! έγραψε στις 16:56, 19-09-11:

ευχαριστω πολυ για τις αποψεις!!!!!
απλα επειδη ειναι μακρυτριχο και ανυσηχουσα για την τριχα οχι για κανενα αλλο λογο.
να το απομονωσω απο την κρεββατοκαμαρα ειναι λιγο δυσκολο γιατι ειναι φοιτητρια και ζω σε μικρο σπιτι οποτε ειναι σαν τον περιοριζω κατα πολυ.
Μια φορα που δοκιμασα να κλεισω την πορτα του δωματιου και να το αφησω εξω δεν τα καταφερα επειδη εκλαιγε και γρατσουνουσε την πορτα οποτε το ξαναεβαλα μεσα!!!!!
ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας ηταν πολυ κατατοπιστικες

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 17:34, 19-09-11:

Έτσι είναι τα γατιά Η ζωή τους στο σπίτι είναι μια συνεχή εξερεύνηση του χώρου. Θα ανέβουν στα τραπέζια θα πάνε κάτω από τους καναπέδες και θα σκαρφαλώσουν στο σύνθετο. Δεν μπορείς να τα εκπαιδεύσεις. Αλλά και αν προσπαθήσεις να τα αλλάξεις με φωνές η αγριάδες εσύ θα βραχνιάσεις. Αυτά θα συνεχίσουν τον χαβά τους.. Στο κρεβάτι και κυρίως την ώρα που κοιμάσαι είναι δύσκολο να της στερήσεις τη ζεστασιά που επιζητά από εσένα. Δείχνει την αγάπη της στο πρόσωπό σου και σε εμπιστεύεται. Να ανησυχείς όταν τέτοιες ώρες σε αποφεύγει . Κι η δικιά μου είναι μακρύτριχη κι αυτό το καλοκαίρι βίωσα δύσκολες καταστάσεις με τις τρίχες. Αλλά δεν θα παραπονεθώ γι αυτό.
Η Χιονάτη έχει πρόβλημα ακοής και στην αρχή έπρεπε να σηκώνομαι κάθε φορά που την έβλεπα πάνω στα τραπέζια και στους πάγκους της κουζίνας ( και πίστεψέ με ΔΕΝ υπάρχει γάτα που δεν θα ανέβει σε τραπέζι η πάγκο) . Δεν μπορούσα να της φωνάζω ΜΗ αφού ήταν κουφή. Μετά το φιλοσόφησα . Το σπίτι είναι καθαρό έτσι ας ανέβει όπου θέλει. Αρρώστιες δεν κολλάμε από τις εμβολιασμένες γάτες. Το μόνο που προσέχω είναι να μη αφήνω ποτήρια, βάζα η οτιδήποτε εύθραυστο ελεύθερο, αφού σίγουρα θα κάνει κάποτε τη ζημιά.

Παράθεση

Dimitra_Zuzu

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitra_Zuzu
H Dimitra_Zuzu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

H Dimitra_Zuzu έγραψε στις 01:03, 20-09-11:

Καταλαβαινω για τις τριχες ειναι λιγο ταλαιπωρια ακομα και για μενα που ειναι κοντοτριχες! Μπορεις επισης να βαλεις ενα καλυμα κρεβατιου τουλαχιστον για να περιοριστει λιγο το προβλημα να μην μενουν παντου τριχες. Αλλα παντως το χειμωνα θα αφηνει πολυ ελαχιστες οποτε θα εισαι ενταξει!

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,009 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 17:41, 25-09-11:

Εγώ μπορώ να πω, ότι τις έχω αρκετά καλά εκπαιδεύσει, η μεγάλη δεν ανεβαίνει ποτέ σε τραπέζια, πάγκους κουζίνας, ψυγείο κλπ. Ούτε η μικρή, μόνο άμα πεινάει κάνει καμιά αταξία. Όμως, επειδή οι γάτες είναι χουζουριάρες από τη φύση τους, επιζητούν τα ζεστά σημεία του σπιτιού, και, τί πιό ζεστό από το κρεβάτι της αγαπημένης τους μαμάς; Θεωρώ αδύνατον να μην ανέβει σε καρέκλες και κρεβάτι. Φρόντισε να βάλεις ένα κάλυμα για τις τρίχες (αφού δεν γίνεται να απομονώσεις το υπνοδωμάτιο) και......απόλαυσέ το

Παράθεση

newmommy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη newmommy
H newmommy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H newmommy έγραψε στις 07:10, 28-05-15:

Καλημέρα!
Γράφω αυτό το θέμα, δεν ξέρω αν το άνοιξα στο σωστό μέρος, αλλά έχω μεγάλο πρόβλημα με το γατάκι μου, θέλει να ανεβαίνει συνεχώς στο κρεββάτι. Τη μέρα δεν με περάζει, αλλά τη νύχτα φοβάμαι μην το πλακώσω καταλάθος στον ύπνο μου.......... Μήπως έχετε κανα tip από δικές σας εμπειρίες για να το κάνω να σταματήσει; Το ανεβάζω εγώ συνήθως (και τη μέρα και το βράδυ) γιατί νιαουρίζει, αλλά μπορεί και ανεβαίνει και μόνο του. Του 'χω πάρει κι ένα σπιτάκι, αλλά δεν το'χω δοκιμάσει ακόμα γιατί έχει ψύλλους και σήμερα θα το πάω στον κτηνίατρο. Λέτε να του αρέσει καλύτερα το σπιτάκι ή πέταμα τα λεφτά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη newmommy : 28-05-15 στις 07:17.
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 16:26, 30-05-15:

γενικα οι γατες κοιμουνται οπυδηποτε, αναλογα τις συνθηκες.
το χειμωνα συνηθως ψαχνουν ζεστα μερη και το καλοκαιρι δροσερα.

παντως δεν νομιζω πως πρεπει να ανησυχεις για τον υπνο. ε λογικα αν το πατησεις λιγο θα φωναξει ή αν δει οτι το σπρωχνεις και δεν βολευεται θα παει αλλου να κοιμηθει. δεν νομιζω πως κινδυνευει να το καταπλακωσεις τοσο οσο φοβασαι.
απο κει και περα ο μονος τροπος να μην ανεβαινει στο κρεβατι ή να μην κοιμαται εκει είναι να κλεινεις την πορτα της κρεβατοκαμαρας σου.
ο,τι αλλο να δοκιμασεις δεν νομιζω να διαρκεσει για καιρο. οι γατες δεν ειναι σκυλοι για να τις εκπαιδευσεις απολυτα να μην κανουν κατι.
πάντως προσωπικά ακόμη και τις φορές που κοιμάμαι και κάποιο γατί έρχεται στο κρεβάτι χωρίς να το καταλάβω, δεν κινδύνεψε ποτέ κανένα. έχουν αντανακλαστικά οι ΄γατες, μη νομιζεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

newmommy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη newmommy
H newmommy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H newmommy έγραψε στις 16:38, 30-05-15:

Ευχαριστώ για την απάντηση! Ηρέμησα κάπως.

Παράθεση

akpe (Αντώνης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη akpe
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O akpe έγραψε στις 03:59, 06-09-19:

Χαιρετώ!

Συγγνώμη που «ξεθάβω» το νήμα αλλά μιας και υπήρχε θεώρησα καλό να μην ανοίξω νέο.

Ο Genji μας, τριών μηνών σχεδόν, έχει λατρέψει το κρεβάτι. Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να τον κλείσουμε έξω από το υπνοδωμάτιο. Αυτές τις μέρες επειδή κάνει αποπαρασίτωση δεν τον αφήνουμε καθόλου και αναγκαστικά βάζουμε κάλυμμα, αλλά εννοείται μας γράφει και ανεβαίνει. Και όσες φορές να τον κατεβάσουμε, πάντα βρίσκει τρόπο να ξεγλυστρήσει και να ανέβει, είτε στο παιχνίδι είτε για να κουρνιάσει, θέλει να κοιμάται δίπλα μας! Πρέπει το βράδυ που βγάζουμε το κάλυμμα να είμαι συνέχεια από πάνω του να τον εμποδίζω. Ευτυχώς δουλεύω από το σπίτι και το βιολογικό μου ρολόι είναι «ανάποδο» (γι'αυτό και οι ώρες που κάνω post) οπότε μπορώ, προς το παρόν, να ανταπεξέλθω.

Το πρώτο βράδυ αναγκαστικά έμεινε μέσα στο σπιτάκι του -με εμένα ξαπλωμένο μπροστά- ώστε αν έβγαινε να ορμήσει στο κρεβάτι να τον σταμάταγα. Σκέφτηκα ακόμα και να περιμένω να πάει τουαλέτα και να τον βάλω στο καλαθάκι μεταφοράς σε περίπτωση που με πάρει ο ύπνος... βέβαια τότε είχαμε διαβάσει διάφορα για τα σκουληκάκια και είχαμε τρομοκρατηθεί, οπότε το «εκλογίκευσα» κάπως, αλλά και πάλι ντρέπομαι που το σκέφτηκα...

Προς το παρόν κάθομαι δίπλα του σαν τον Μπάτμαν και αν κάνει να πάει να ανέβει, παίζω λίγο μαζί του και τον βάζω πίσω στο σπιτάκι του.

(ευτυχώς έχει μάθει και κοιμάται όταν έχει ησυχία στο σπίτι παρά του ότι είναι βράδυ, τον ξεθεωνουμε και στο παιχνίδι πριν τις 11-12)

Το μεγαλύτερο θέμα μου είναι τι κάνουμε μετά τη θεραπεία του, που δεν θα υπάρχει πια «ρίσκο» να ανέβει, θα είναι απλά θέμα επιλογής: η σύντροφος μου αν και δεν έχει θέμα να κάθεται χαμηλά στο κρεβάτι, δεν θέλει να ανεβαίνει προς τα μαξιλάρια και ούτε και μέσα από τα παπλώματα εννοείται. Εγώ από την άλλη το ακριβώς αντίθετο, το γατάκι που είχα μικρός κούρνιαζε κάτω από την κουβέρτα μαζί μου, αλλά δεν θέλω να της επιβάλλω κάτι τέτοιο (εκτός αν τελικά την «κερδίσει»). Οπότε ψάχνω για προτάσεις ώστε να μην ανεβαίνει καθόλου, ή έστω να περιοριστεί στο κάτω μέρος για να είναι και δίπλα μας.

Η λύση της μπλούζας μου ώστε να έχει τη μυρωδιά μου και να κοιμάται πάνω της δεν δούλεψε. Δεν ξέρω αν αυτό αλλάξει, αλλά αμφιβάλλω.

Να τον κατεβάζω κάθε φορά που ανεβαίνει και δωράκι λιχουδιά όταν μένει κάτω δεν... πήρε κανά τρίωρο αυτό το σκηνικό και πάλι ανέβαινε σαν κύριος.

Δοκίμασα απωθητικό σπρέι αλλά έκανε σαν να μην υπάρχει. Βέβαια ξέρω πως αυτά δεν δουλεύουν πάντα, έβαλα και ελάχιστο στο σημείο που ανεβαίνει, δεν θέλω να το ρισκάρω, δεν τα πολυεμπιστεύομαι από θέμα ασφάλειας.

Έλεγα να ψεκάσω ή να βάλω catnip στο σπιτάκι του, αλλά νομίζω αυτό έχει 50% πιθανότητες να το τραβήξει εκεί και να το ηρεμήσει και 50% πιθανότητες να το κάνει τούρμπο και να ανέβει παντού!

Τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω; Φίλος μου είπε για ελάχιστο ψέκασμα με σπρέι νερού (όχι καρφί πάνω του), κάθε φορά που ανεβαίνει: με το σκεπτικό πως μετά από λίγες φορές θα συνδυάσει το ανέβασμα με το ψέκασμα και θα σταματήσει. Αλλά μου ακούγεται λίγο βασανιστήριο...

Κάτι άλλο που έχω ακούσει και διάβασα και εδώ περί ύψους είναι πως αν πάρουμε ένα ψηλό γατόδεντρο (είναι στα πλάνα μας) ίσως το προτιμάει. Μεγάλο «ίσως».

Κάθε επιπλέον πρόταση και συμβουλή καλοδεχούμενη!
Παράθεση

lsid

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lsid
H lsid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H lsid έγραψε στις 13:14, 09-09-19:

Τι να απαντήσω...είναι στο χαρακτήρα τους. Έχω 2 γατούλες, η πρώτη όταν ήταν μικρή 2-3 μηνών ήθελε να ανεβαίνει αλλά εγώ της απαγόρευα. Την έπαιρνα και την τοποθετούσα σε ένα καλαθάκι δίπλα μου, στο πάτωμα, την χάιδευα και κούρνιαζε. Την σκέπαζα και με κουβερτούλα να αισθάνεται ζεστασιά. Την έμαθα να μην ανεβαίνει τραπέζια, στα υπόλοιπα φυσικά, ελευθερία...Τελικά σταμάτησε να έρχεται και στο κρεβάτι, ειδικά το καλοκαίρι...μαλλον ζεσταινόταν. Να πω την αλήθεια, με τον καιρό μετάνιωσα που την έδιωχνα τόσο μικρούλα γιατί ζητούσε ασφάλεια. Τώρα έρχεται σπάνια, είναι 9 χρονών και το περίεργο είναι ότι καμια φορά επιθυμώ να έρθει. πχ όταν διαβάζω κάτι, μου αρέσει να κάθεται πάνω μου. Τώρα προτιμά να έρχεται κατά τους χειμερινούς μήνες, κάθεται λίγο και μετά φεύγει, πηγαίνει στην θέση που έχει επιλέξει αυτή (πάνω στην πλάτη του καναπέ, θέλει να βλέπει τα πάντα)
Αντιθέτως, η 2η γατούλα μου, ο Ρίρης, (4 χρονών) ανεπίδεκτος μαθήσεως....Δεν σταμάτησε ποτέ σε τίποτα. Ότι και να έκανα. Τον έκλεινα έξω, νιαούριζε κι έκλαιγε. Τελικά έρχεται και ξαπλώνει χαμηλά στα πόδια. Εκεί προτιμά. Φεύγει από μόνος του, όταν τον ξεβολεύουμε...χα χα χα...
Δεν μπορώ να φερθώ σκληρά. δεν ξέρω εάν έχει νόημα γιατί το κάνουν καθαρά από αγάπη και θέλουν να νιώσουν ασφάλεια.
Πιστεύω ότι δεν έχει βρει ακόμα το σημείο του, καπου που θα αισθάνεται ασφάλεια, τώρα την νιώθει σε εσάς. Αν καταφέρετε να βρείτε ένα σημείο ή μια θέση που θα αισθάνεται σιγουριά...ίσως να κατεβαίνει μόνος του από το κρεβάτι και να πηγαίνει στην θεσούλα του. Όταν ξεβολεύονται, φεύγουν.....αμ, γάτες είναι αυτές....όλα δικά τους...χα χα χα. Καλή επιτυχία.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους