Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,465 εγγεγραμμένα μέλη και 718,465 μηνύματα σε 22,630 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 264 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Καβγάδες μεταξύ γατιών που συγκατοικούν

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 17:42, 25-05-11:

γιατι να ζευγαρωσει με την γατουλα? δεν βλεπεις ποσα αδεσποτα υπαρχουν? αμα θες μικρα υιοθετησε καποιο!! και φυσικα θα ηρεμισουν ολα! εγω στην θεση σου θα στειρωνα και τα 3 !

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:04, 25-05-11:

Φυσικο ειναι να τσακωνονται,αφου στη φυση αναλογουν τουλαχιστον τρια θηλυκα και η αναλογη εδαφικη εκταση για καθε γατο,ενω στην αυλη χρειαζονται και να μοιραστουν το χωρο,και το θηλυκο!Επισης εκτος απο της τουφες που του εχει βγαλει,υπαρχει περιπτωση ο μεγαλος σου αρσενικος να εχει σοδομισει τον νεαροτερο,για να του επιβληθει,συμβαινει συχνα μεταξυ αστειρωτων αρσενικων.Κι εγω θα ελεγα να τα στειρωσεις και τα τρια,θα γλιτωσεις απο καυγαδες,και εκεινα θα γλιτωσουν απο το να παραβιαζεται η φυση τους και να κινδυνευουν το ενα απο το αλλο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marw1981 (Μαρω)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marw1981
H Μαρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H marw1981 έγραψε στις 16:03, 24-09-11:

καλησπερα. ειμαι νεο μελος στο φορουμ και θα ηθελα την βοηθεια σας. ασχολουμε απο οσο θυμαμαι τον εαυτο μου με γατες και ποτε δεν ειχα κατω απο 2 στο σπιτι. το προβλημα ειναι οτι τωρα εχω 3, 2 αρσενικους στειρωμενους περιπου 5-6 χρονων και οι 2 απολυτα ηρεμοι και αγαπησιαρηδες, και μια θηλυκια στειρωμενη και αυτη, περιπου 2 χρονων αρκετα πιο ζωηρη απο τους αρσενικους αλλα ποτε επιθετικη. το θεμα ειναι οτι και ο φιλος μου εχει και αυτος μια γατουλα στειρωμενη και αυτη (η οποια ειναι αδερφη της δικης μου θηλυκιας) η οποια εχει μαθει να ειναι μονη της στο σπιτι του χωρις αλλα ζωα και γενικα να ειναι βασιλισσα του σπιτιου! σε γενικες γραμμες ειναι πολυ ζωηρη και νευρικη, κανει παντα αυτο που θελει και δεν θα ελεγες οτι την κουμανταρεις ευκολα. πολλες φορες γινεται επιθετικη (στα πλαισια του παιχνιδιου- δεν μας εχει κατακρεουργησει αλλα το προσπαθει συχνα) το θεμα μας ειναι οτι σκεφτομαστε να μεινουμε μαζι και αναρωτιεμαι πως θα συμβιβαστει η γατα του φιλου μου με 3 αλλες γατες χωρις να γινει σφαγη? εχω κακη πειρα απο γατες που τσακωνονται στο ιδιο σπιτι, καθως πριν χρονια ειχα 2 αρσενικους που αρπαζοντουσαν και δεν τους χωριζες με τιποτα και εφταναν σε σημειο να κοβουν κομματια ο ενας απο τον αλλο. για 2 χρονια ζουσα ανοικλεινοντας πορτες για να μην μπορουν να ερθουν σε επαφη μεταξυ τους γιατι με το που κοιταζοντουσαν γινοτανε η σφαγη του δραμαλη!! ειχα δοκιμασει τα παντα αλλα ποτε δεν μπορεσαν να μεινουν στον ιδιο χωρο χωρις να χυθει αιμα κυριολεκτικα!! η γατα του φιλου μου οταν χαζευει κατω απο το μπαλκονι και περασει καμια αδεσποτη γατα αμεσως κανει κχχχχχχ κι ας ειναι 10 μετρα μακρια η γατα που βλεπει. μια φορα που την ανεβασαμε στο σπιτι του απω πανω που εχει κι εκεινος γατα εγινε υπερβολικα επιθετικη και προλαβαμε στο τσακ. το ξερω οτι αυτο ειναι λογικο αφου στα καλα του καθουμενου βρεθηκε σε αλλο χωρο με εναν ξαφνικο αντιπαλλο μπροστα της.. οι δικες μου οι γατες ποτε δεν αρπαχτηκαν μεταξυ τους γιατι καθε καινουρια που ερχοτανε ητανε πολυ μωρο και οι προηγουμενη την δεχοτανε πολυ καλα. το μεγαλο ερωτημα ειναι πως θα βαλουμε ενηλικες γατες να δεχτουν μια καινουρια (και τσαμπουκαλου!) ενηλικη γατα να μεινουν στο ιδιο σπιτι οταν η αλλη απο 10 μετρα υψος βλεπει ξενη γατα και αρχιζει τα κχχχχχχχχχχ????? (το σπιτι που θα μεινουμε ειναι αρκετα μεγαλο ωστε να υπαρχει χωρος χωρις να στριμωχνονται). χιλια συγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλο μηνυμα, προσπαθησα να δωσω οσες πιο πολλες πληροφοριες μπορουσα για την κατασταση. ευχαριστω εκ των προτερων για της απαντησεις σας.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 390 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 20:53, 24-09-11:

Μάλλον θα δυσκολευτείτε. Μήπως θα υπήρχε τρόπος να απομονωθεί η γάτα του φίλου σου στο μισό σπίτι;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,477 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:19, 25-09-11:

Μπορει και να μην υπαρχει προβλημα βρε παιδια.Οι δυο αρσενικοι που περιγραφεις ηταν στειρωμενοι;Αν οχι,για αυτο σκοτωνοντουσαν.Επισης το οτι αυτοι σκοτωνοντουσαν,δεν σημαινει οτι το ιδιο θα κανει και η γατα του φιλου σου.Και ο δικος μου γατος για 5 χρονια ηταν ο απολυτος αρχοντας του σπιτιου,και μαλιστα αυτος ειναι και αγριος,αλλα την δεχτηκε την πουπυ.Με δυσκολια στην αρχη,αλλα την δεχτηκε.
Στην αρχη θα την εχεις σε αλλο δωματιο,και η επαφη τους θα γινεται σταδιακα.απο τις πορτες πρωτα θα μυριζονται,μετα ανοιγμα ελαχιστα της πορτας να εχουν οπτικη επαφη,και σιγα σιγα λιγη ωρα ολες μαζι,με δικια σου επιβλεψη παντα.Αν δεν δοκιμασεις δεν μπορεις να εισαι σιγουρη.
Αρχικα θα υπαρχει γκρινια,αλλα υπαρχσουν μεγαλες πιθανοτητες να τα συνηθισει τελικα.
Επισης πριν μετακομισετε,μπορεις να κανονισεις μια συναντησει με ολα τα γατουνια,για να δεις αντιδρασεις και να αρχισουν να συνηθιζουν την γατα.
Καλη επιτυχια.

Παράθεση

ΡΟΗΡΟΗ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΡΟΗΡΟΗ
H ΡΟΗΡΟΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H ΡΟΗΡΟΗ έγραψε στις 18:08, 27-11-11:

Μετακομίσαμε με τον γατούλη μου πριν πέντε μέρες στο σπίτι των δικών μου. Φάνηκε να προσαρμόζεται καλά και να μην έχει διαφορετική συμπεριφορά. Σήμερα, κι ενώ έχουν ξανασυναντηθεί χωρίς προβλήματα, ο γάτος του την έπεσε κανονικά. Σημειωτέον ο μικρός όταν τον βρήκα πριν 15 μέρες είχε κτυπημένο το πίσω δεξί του πόδι. Πήγαμε στον γιατρό (δεν ήταν κάταγμα) και τις τελευταίες μέρες το πατούσε πολύ καλά. Μετά την επίθεση έχει τρομάξει πάρα πολύ! Κουτσαίνει περισσότερο και δεν μ' αφήνει να τον πλησιάζω, ούτε να τον χαϊδέψω, ενώ γρυλίζει και κλαίει. Πριν μια ώρα μπήκε στην ντουλάπα και κοιμάται. Τι του συμβαίνει; Ανησυχώ πολύ!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 27-11-11 στις 19:51. Αιτία: Κεφαλαία
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:31, 28-11-11:

Καλοσώρισες!
Στα παρακάτω links ίσως βρεις κάποιες απαντήσεις.

Ο μεγάλος θέλει να πνίξει τον μικρό

Δύσκολα τα πράγματα με την πρώτη συνάντηση

Δεύτερη γάτα στο σπίτι

Παράθεση

ΡΟΗΡΟΗ

Νεοφερμένος

H ΡΟΗΡΟΗ έγραψε στις 18:57, 28-11-11:

Ευχαριστώ!Ο Μαύρος ειναι καλύτερα σήμερα, αν και σοκαρισμένος ακόμα...

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:58, 28-11-11:

Ο Μαύρος είναι ο μικρούλης;

Παράθεση

ΡΟΗΡΟΗ

Νεοφερμένος

H ΡΟΗΡΟΗ έγραψε στις 21:53, 01-12-11:

Ναι!!!!!Ο γατούλης μου!!!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 22:01, 01-12-11:

Νομίζω ότι θα συνηθίσουν σταδιακά ο ένας τον άλλο. Είναι φυσιολογικό να υπάρχει αντίδραση στην αρχή.

Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sailor Moon
H Sailor Moon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H Sailor Moon έγραψε στις 18:31, 21-12-11:

Καλησπέρα Θα ήθελα να με συμβουλέψετε για ένα θέμα, γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Σήμερα ήρθα στο χωριό μου με το yugi, όπου έχουμε άλλες τρεις γάτες...Το ένα είναι αρσενικό γατάκι, είναι περίπου 4 μηνών κ το έχει βάλει στο μάτι ο yugi. Συνέχεια τρέχει πίσω από το μικρό και μετά από λίγο του επιτίθεται Με τις άλλες γάτες δεν ασχολείται καθόλου, ούτε κ μαζί μου, η μόνη του έννοια είναι το αρσενικό. Φοβάμαι μην τυχόν το πνίξει, γιατί το δαγκώνει όταν του επιτίθεται! Τι μπορώ να κάνω για να συμφιλιωθούν, ή έστω να μην μαλώνουν? Ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα με τον yugi, μάλλον γιατί ερχόταν σε επαφή με θηλυκές γάτες ως τώρα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

δελφινακι

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη δελφινακι
H δελφινακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H δελφινακι έγραψε στις 18:55, 21-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από Sailor Moon
Φοβάμαι μην τυχόν το πνίξει, γιατί το δαγκώνει όταν του επιτίθεται! Τι μπορώ να κάνω για να συμφιλιωθούν, ή έστω να μην μαλώνουν? Ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα με τον yugi, μάλλον γιατί ερχόταν σε επαφή με θηλυκές γάτες ως τώρα
καλησπερα!!! ο γατουλης σου ειναι στειρωμενος????????????? μπορει γι'αυτο να επιτιθεται στο αρσενικο μικρουλη!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sailor Moon
H Sailor Moon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H Sailor Moon έγραψε στις 19:00, 21-12-11:

Δεν τον έχω στειρώσει ακόμα, γιατί είναι 7 μηνών. Κ εγώ αυτό σκέφτηκα, ότι ίσως αυτό φταίει κ του επιτίθεται Κάποιες φορές μυρίζονται κ όλα καλά, αλλά μετά ο δικός μου πάει πάλι κ του ορμάει. Εν το μεταξύ εμένα με αποφεύγει (ίσως επειδή είναι στρεσαρισμένος από το ταξίδι )

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 17:51, 05-02-12:

Γεια σας!

Έχω μια γατούλα 2.5 χρονών και πρίν περίπου 10 μήνες έφερα 5 μωρά στο σπίτι.
Τα 3 υιοθετήθηκαν και τα 2 τα κράτησα εγώ. Είναι και τα 2 θηλυκά, 10 μηνών. Η Αγάπη είναι στειρωμένη ενώ η Νεφέλη όχι(έχει πρόβλημα υγείας που δεν της επιτρέπει χειρουργείο). Όμως έχει κάνει ένεση για τον οίστρο και δεν έχει παρουσιάσει οίστρο εδώ και 3 εβδομάδες.

Οι 2 αδερφές, μεγάλωσαν πολύ αγαπημένα..Κοιμόντουσαν μαζί, παίζανε σαν τρελές κτλ.

Εδώ και 2 μήνες περίπου, από τότε που η Νεφέλη εμφάνισε οίστρο πρώτη φορά, η Αγάπη πάνω στο παιχνίδι, της επιτίθεται άσχημα..Και συγκεκριμένα κάνει αυτή την κίνηση που κάνουν στη φύση όταν θέλουν να κυριαρχήσουν..Δηλαδή τη δαγκώνει στο λαιμό ή στη βάση της ουράς και την "καβαλάει" μέχρι να την ακινητοποιήσει. Καταλαβαίνω ότι κάπου εκεί σταματά το παιχνίδι γιατί η Νεφέλη κλαίει και βγάζει κραυγές και αμέσως μετά κρύβεται ή τρέχει κοντά μας.

Συνεχίζουν να έχουν τις καλές τους στιγμές..Ακόμα μαζί κοιμούνται και γλίφονται μάλιστα..Όμως με την πρώτη ευκαιρία, ακόμα και όταν η Νεφέλη κοιμάται, η Αγάπη πάει και τη γραπώνει..
Το χειρότερο απ'όλα είναι ότι η Αλέκα(η μεγάλη μου γάτα) έχει αρχίσει να κάνει το ίδιο ακριβώς, μόνο που εκείνη είναι 2πλάσια σε μέγεθος και έχει νύχια αετού..Και πάλι τσιρίζει η μικρή..

Εμείς δεν ξέρουμε τι να κάνουμε..Προς το παρόν απλά παρεμβαίνουμε και τις χωρίζουμε ή κάνουμε χρήση του σπρέυ νερού..Και τώρα πια η Αγάπη ΞΕΡΕΙ οτι κάνει λάθος και με το που μας δει να σηκωνόμαστε (για να τις χωρίσουμε), τρέχει σα σφαίρα..
Επειδή όμως, όταν τις χωρίζουμε, προσπαθούμε να καλμάρουμε τη Νεφέλη που έχει τρομοκρατηθεί, νομίζω ότι τώρα πια έχει αρχίσει να μπαίνει και ο παράγοντας ζήλια...Μέχρι και την τροφή της ζηλεύουνε

Λόγω των προβλημάτων που έχει η Νεφέλη με την καρδιά της, η πρώτη συμβουλή που έχω ακούσει από όλους τους κτηνιάτρους, είναι να ζει σε ένα μη στρεσογόνο περιβάλλον..Όμως δυστυχώς σε κάποιο βαθμό αυτό δεν ισχύει..

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω πλέον..Δεν είναι καθόλου ευχάριστο να βλέπεις ένα τρομοκρατημένο ζώο 3-4 φορές τη μέρα (τουλάχιστον).

Η γιατρός δεν είχε να προτίνει τίποτα παρά μόνο να τις χωρίζουμε......

Υπάρχει καποιος με παρόμοιο πρόβλημα ή κάποιος που να έχει μια συμβουλή επί του θέματος??

Τα Feliway λέτε να βοηθήσουν? Έχω συσκευές αλλά πρέπει να πάρω refills..

Παράθεση

Gianduia7 (Ευτυχία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Gianduia7
H Ευτυχία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 1,997 μηνύματα.

H Gianduia7 έγραψε στις 20:21, 05-02-12:

βρε τι μου θυμίζει αυτό???
Αυτό με το σπρευ νερου το κάνουμε και εμείς!!

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 20:37, 05-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gianduia7
βρε τι μου θυμίζει αυτό???
Αυτό με το σπρευ νερου το κάνουμε και εμείς!!
Τα διάβασα τα δικά σου, λίγο πριν γράψω τα δικά μου και δεν το πίστευα τέτοια σύμπτωση..

Αλλά απ'ότι φαίνεται μάλλον δε γνωρίζει κανείς τι μπορεί να γίνει

Μόλις βρήκα 2η φορά, ούρα έξω από την αμμολεκάνη..(δν το έχουν ξανακάνει ποτέ!)

Παράθεση

Gianduia7 (Ευτυχία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Gianduia7
H Ευτυχία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 1,997 μηνύματα.

H Gianduia7 έγραψε στις 21:29, 05-02-12:

Ο freddie στην αρχη όταν έβλεπε τον Hammer τα έκανε πάνω του!!2 φορές!!Ευτυχώς το ξεπέρασε

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alex111

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alex111
Ο alex111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O alex111 έγραψε στις 11:19, 16-02-12:

ξεκίνα με το σπρευ νερού.

επίσις μια καλή τακτική είναι όταν της επιτίθεται να την πιάνεις απο το σβέρκο και να την μαλώνεις.

Μπορεί να την ζηλεύει κι όλας που έχει οίστρο, οι γάτες είναι πολύ πιο έξυπνες απ' ότι νομίζουμε....

Ή μπορει και να εκλαμβένει την έκκριση των ορμονών σαν επιθετικότητα της μικρής...

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 11:23, 16-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από alex111
ξεκίνα με το σπρευ νερού.

επίσις μια καλή τακτική είναι όταν της επιτίθεται να την πιάνεις απο το σβέρκο και να την μαλώνεις.

Μπορεί να την ζηλεύει κι όλας που έχει οίστρο, οι γάτες είναι πολύ πιο έξυπνες απ' ότι νομίζουμε....

Ή μπορει και να εκλαμβένει την έκκριση των ορμονών σαν επιθετικότητα της μικρής...
Το σπέυ νερού το έχουμε πάντα ανά χείρας αλλά δεν προλαβαίνουμε πάντα..Εάν είναι σε διαφορετικό δωματιο(συνήθως είναι), δεν προλαβαίνουμε..
Όλα όσα περιγράφεις τα κάνουμε..Και μάλιστα πλέον, το ξέρει ότι κάνει λάθος και μας κοιτάει πάρα πολύ ενοχικά και σταματάει..Όμως η άλλη έχει ήδη πανικοβληθεί
Γαμώτο..Πάω να σκάσω

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 18:44, 16-02-12:

Σπρέϋ νερού δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ στην δική μου, είναι μια μέθοδος στην οποία δεν θέλω να καταφύγω.
Εάν μια σταθερή και σχετικά δυνατή φωνή όταν θέλεις να την αποτρέψεις δεν αποδίδει, μήπως να δοκιμάσεις να την "ακινητοποιείς" όταν επιδεικνύει την επιθετική της συμπεριφορά;
Δηλαδή να μιμείσαι την συμπεριφορά της μητέρας γάτας όταν γραπώνει απαλά τα μικρά της από το σβέρκο για να τα μεταφέρει κλπ;
Έχεις δοκιμάσει να την κρατήσεις κι εσύ με αυτόν τον τρόπο;
Στην Άρτεμη πιάνει αρκετές φορές αυτό κι ηρεμεί σχεδόν αμέσως.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 19:39, 16-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από George82
Σπρέϋ νερού δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ στην δική μου, είναι μια μέθοδος στην οποία δεν θέλω να καταφύγω.
Εάν μια σταθερή και σχετικά δυνατή φωνή όταν θέλεις να την αποτρέψεις δεν αποδίδει, μήπως να δοκιμάσεις να την "ακινητοποιείς" όταν επιδεικνύει την επιθετική της συμπεριφορά;
Δηλαδή να μιμείσαι την συμπεριφορά της μητέρας γάτας όταν γραπώνει απαλά τα μικρά της από το σβέρκο για να τα μεταφέρει κλπ;
Έχεις δοκιμάσει να την κρατήσεις κι εσύ με αυτόν τον τρόπο;
Στην Άρτεμη πιάνει αρκετές φορές αυτό κι ηρεμεί σχεδόν αμέσως.
Εμάς μας είχε βοηθήσει πολύ και στο παρελθόν με την Αλέκα το σπρευ νερού στην επιθετικότητα..
Δεν μου αρέσει να τις ψεκάζω και δεν το κάνω..Το έκανα 2-3 φορές στην αρχή και τώρα ξέρουν "τι εστί" οπότε απλά και μόνο όταν το βλέπουν, σταματάνε να κάνουν ότι κάνουν.
Αλλά ναι, απ''οτι έχω καταλάβει, ακόμα και αυτή η μορφή χρήσης του δε βοηθά στην "τιμωρία" παρά μόνο στο να σταματήσει τη δράση τη δεδομένη στιγμή..
Αυτό που μου προτίνεις, το έχω κατά νου και το έχω κάνει..Όντως πιάνει αλλά επειδή αυτό πρέπει να γίνεται ακαριαία, δεν έχω πάντα τη δυνατότητα να τις προλαβαίνω
Κάποιο μέλος του φόρουμ με εμπειρία στις συμπεριφορά των γατών, με συμβούλεψε (μεταξύ πολλών άλλων) ως τιμωρία να την απομονώνω για 5-10 λεπτά σε ένα μικρό σκοτεινό δωμάτιο..

Παράθεση

eirinaki84

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη eirinaki84
H eirinaki84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 552 μηνύματα.

H eirinaki84 λογοκρισια 2012 έγραψε στις 19:41, 16-02-12:

εγώ πάλι και φωτιά να της βάλω δεν πρόκειται να ησυχάσειιιι......10ψυχη!!!

πάντως το σπρευ νερού νομίζω βοηθάει αρχικά!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,477 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:54, 16-02-12:

Κάποιο μέλος του φόρουμ με εμπειρία στις συμπεριφορά των γατών, με συμβούλεψε (μεταξύ πολλών άλλων) ως τιμωρία να την απομονώνω για 5-10 λεπτά σε ένα μικρό σκοτεινό δωμάτιο..
Οχι,οχι...καταρχην η τιμωρια δεν πιανει στις γατες,και επισης το θεωρω πολυ χειροτερο αυτο,απο το ψεκασματακι.
Το να το κλεινεις το γατι σε σκοτεινο δωματιο για μενα ειναι απανθρωπο,και δεν εχει και αποτελεσμα.Το μονο που θα καταφερουμε ειναι ενα φοβικο γατι.Τιποτε θετικο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eirinaki84

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη eirinaki84
H eirinaki84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 552 μηνύματα.

H eirinaki84 λογοκρισια 2012 έγραψε στις 19:58, 16-02-12:

Και εγώ νομίζω η τιμωρία δεν βοηθάει στις γάτες φέρνει ακόμη πιο επιθετική συμπεριφορά....

αλλά οκ το ψεκασματάκι δν μου κάνει και τόσο κακό....πάντα με τακτ κ μέτρο!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:00, 16-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από eirinaki84
Και εγώ νομίζω η τιμωρία δεν βοηθάει στις γάτες φέρνει ακόμη πιο επιθετική συμπεριφορά....

αλλά οκ το ψεκασματάκι δν μου κάνει και τόσο κακό....πάντα με τακτ κ μέτρο!!!
Ναι,δεν διαφωνω.Γενικα ειναι το μονο που εχω δοκιμασει και εγω παλιοτερα.Το εκανα στον μπουκακο...αλλα δεν χαμπαριαζε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 20:06, 16-02-12:

Κι εγώ δε νομίζω ότι η τιμωρία κι η απομόνωση είναι καλή ιδέα για μια γάτα, πιστεύω ότι όντως μπορεί να αναπτύξει μια φοβική συμπεριφορά και δεν θα βγει κάτι το ωφέλιμο.

Το εκανα στον μπουκακο...αλλα δεν χαμπαριαζε.
Σιγά μη χαμπάριαζε, ειδικά αυτός!

Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη houlieta
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

H houlieta έγραψε στις 20:42, 16-02-12:

Ακόμη δεν έχουν ηρεμήσει ρε γαμώτο;

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 20:57, 16-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Οχι,οχι...καταρχην η τιμωρια δεν πιανει στις γατες,και επισης το θεωρω πολυ χειροτερο αυτο,απο το ψεκασματακι.
Το να το κλεινεις το γατι σε σκοτεινο δωματιο για μενα ειναι απανθρωπο,και δεν εχει και αποτελεσμα.Το μονο που θα καταφερουμε ειναι ενα φοβικο γατι.Τιποτε θετικο.
Μμμ..Λέτε ε?
Δεν πρόκειται ΠΟΤΕ αυτή η γάτα να γίνει φοβική, το υπογράφω..Είναι πολύ cocky και sneaky και δε χαμπαριάζει..Ύπουλη.. Ξέρει ότι κάνει λάθος και όταν την κοιτάω, κάνει ότι σταματάει και με το που γυρίσω το βλέμμα μου, κανει τα ίδια..Σχεδόν με πιάνουν τα γέλια αλλά δεν είναι αστείο γμτ..Τις έχει τρομοκρατήσει τις άλλες 2 και κυριώς τη Νεφέλη..

Δεν ξέρω ρε συ Έφη..Τρεις φορές τη μαλώσαμε πολύ..Τι εννοώ? Την πιάσαμε από το σβέρκο, την ακινητοποιήσαμε, είπαμε ΟΧΙ με "επιβλητική" φωνή και την βγάλαμε έξω από το χώρο που ήμαστε εμείς και οι άλλες 2 γάτες για περίπου μισή ώρα..
Δεν ξέρω εάν έμαθε, αλλά για το υπόλοιπο της ημέρας, ηρέμησε...

Αρχική Δημοσίευση από houlieta
Ακόμη δεν έχουν ηρεμήσει ρε γαμώτο;
Όχι δυστυχώς...
Μερικές φορές σκέφτομαι ότι τελικά ο ιδανικός αριθμός γατών σε ένα σπίτι είναι 2..Συμβιβάζονται πιο εύκολα..Αλλά what's done, it's done!

Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

H houlieta έγραψε στις 20:59, 16-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από mpoulaalekoula
Μμμ..Λέτε ε?
Όχι δυστυχώς...
Μερικές φορές σκέφτομαι ότι τελικά ο ιδανικός αριθμός γατών σε ένα σπίτι είναι 2..Συμβιβάζονται πιο εύκολα..Αλλά what's done, it's done!
Μήπως να πάρεις τέταρτο να επέλθει η ισορροπία;

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 21:13, 16-02-12:

Μήπως να πάρεις τέταρτο να επέλθει η ισορροπία;
Χαχα!
Πολύ θα το ήθελα αλλά δε γίνεται Και τα 3 πολλά είναι

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 21:38, 16-02-12:

Δεν εχω χρησιμοποιησει ψεκαστηρι ποτε, ουτε απομονωση, ουτε ξυλο. ουτε σβερκωμα γιατι εχω ανακαλυψει ενα φοβερο ''οπλο''.
Αυτο το οπλο λοιπον, απο οταν ηταν μικρος το κοιτουσε με θαυμασμο και δεος για αυτα τα περιεργα που μπορουσε να κανει.
Το πλησιαζε, το εξεταζε με το ποδι, το μυριζε, αλλα το μυστηριο παρεμενε αλυτο. Δε μπορουσε να καταλαβει τι ακριβως ειναι μα επειδη το χρησιμοποιουσα εγω το θαυμαζε!!!
Καποια μερα λοιπον και ενω το κραταω στο χερι, πλησιαζει για μια ακομα εξεταση. Βαζει λοιπον τη μυτουλα του να μυρισει και τοτε παταω το κουμπακι με το αεριο, απο το οποιο πηρε μια γερη τζουρα. Εφυγε τρεχοντας και απο τοτε τον φοβαται και μολις κανω οτι παω να τον παρω γινεται κυριος. Χα χα χα πολυ γελιο ρε παιδια.
Οπως θα καταλαβατε το ''θηριο'' δεν ειναι τιποτε αλλο απο ενας απλος αναπτηρας τον οποιο σεβεται και υπακουει αμεσως.
Παντως ο γλυκουλης μου ειναι τοσο καλος που τον χρησιμοποιω σπανιοτατα. Για την ακριβεια ουτε καν χρηση δεν κανω. Τον περνω απο το κατω μερος του τραπεζιου και τον αφηνω πανω στο τζαμι. Μονο αυτο αρκει για να τον κανει αρνακι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kiss bill : 16-02-12 στις 21:51.
Παράθεση

nikkos (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikkos
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.

O nikkos έγραψε στις 21:45, 16-02-12:

Χαχα!
Πολύ θα το ήθελα αλλά δε γίνεται Και τα 3 πολλά είναι
Δεν ισχύει κάτι απόλυτα, μην το λέτε αυτό για τις ισορροπίες.
Οι δικές μου ήταν πολύ καλύτερα όταν ήταν 3 , απο ότι όταν μείνανε δύο , καθώς μείνανε οι δύο αυτές πού ήταν εντελώς αντίθετες σαν χαρακτήρες και μου δίνανε την εντύπωση ότι μισούσαν πραγματικά η μία την άλλη, καθώς γιά 14 χρόνια ποτέ δεν πλησίασε η μία την άλλη ή διάλεγαν όχι μόνο άλλο χώρο, αλλά κι άλλο δωμάτιο για να ξαπλώσουν.
Οταν ήταν 3, ήταν όλες μια αγκαλίτσα!
Φυσικά για την όλη αυτή κατάσταση πιστεύω κι εγώ ότι ήταν καθαρά η στάση της μίας απο τις δύο, αλλιώς η άλλη δεν θα είχε κανένα πρόβλημα, μιάς κι ήταν πιό ανεκτική, πιο κοινωνική και με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση γατούλα.

Παράθεση

nikkos (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikkos
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.

O nikkos έγραψε στις 21:56, 16-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από kiss bill
Δεν εχω χρησιμοποιησει ψεκαστηρι ποτε, ουτε απομονωση, ουτε ξυλο. ουτε σβερκωμα γιατι εχω ανακαλυψει ενα φοβερο ''οπλο''.
Αυτο το οπλο λοιπον, απο οταν ηταν μικρος το κοιτουσε με θαυμασμο και δεος για αυτα τα περιεργα που μπορουσε να κανει.
Το πλησιαζε, το εξεταζε με το ποδι, το μυριζε, αλλα το μυστηριο παρεμενε αλυτο. Δε μπορουσε να καταλαβει τι ακριβως ειναι μα επειδη το χρησιμοποιουσα εγω το θαυμαζε!!!
Καποια μερα λοιπον και ενω το κραταω στο χερι, πλησιαζει για μια ακομα εξεταση. Βαζει λοιπον τη μυτουλα του να μυρισει και τοτε παταω το κουμπακι με το αεριο, απο το οποιο πηρε μια γερη τζουρα. Εφυγε τρεχοντας και απο τοτε τον φοβαται και μολις κανω οτι παω να τον παρω γινεται κυριος. Χα χα χα πολυ γελιο ρε παιδια.
Οπως θα καταλαβατε το ''θηριο'' δεν ειναι τιποτε αλλο απο ενα απλο αναπτηρα τον οποιο σεβεται και υπακουει αμεσως.
Παντως ο γλυκουλης μου ειναι τοσο καλος που τον χρησιμοποιω σπανιοτατα. Για την ακριβεια ουτε καν χρηση δεν κανω. Τον περνω απο το κατω μερος του τραπεζιου και τον αφηνω πανω στο τζαμι. Μονο αυτο αρκει για να τον κανει αρνακι.
χαχαχαχαχαχα
Βρε συ Βασίλη το κλασσικό πείραμα του Παυλώφ με τα σκυλιά και τό κουδούνι , εσύ το έκανες με τον γάτο σου και τον αναπτήρα.
Είδες η τεχνολογία???
Πάντως κι εγώ αδυνατώ να τις τιμωρήσω, αλλά προσπαθώ όσο γίνεται με το σταθερό μάλωμα ακαριαία με το που θα κάνουν κάτι , να τις αποτρέψω να το ξανακάνουνε.
Αλλά είναι διαόλια μερικά, ξέρουν οτι δεν θες να το κάνουν και κοιτάνε να το κάνουν κρυφα!!

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 22:10, 16-02-12:

Πάντως ο Αχιλλέας όταν ξύνει τα νύχια στον καναπέ , με κοιτάζει με ύφος ¨τώρα κάνω αυτό που δεν θέλεις να κάνω...¨

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Myrtle

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Myrtle
H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 669 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 23:48, 16-02-12:

χαχα... καλό αυτό με τον αναπτήρα! Τα δικά μου όπλα πάντως τα οποία και τρέμουν είναι άλλα: πιστολάκι, ηλεκτρική, ξυριστική μηχανή και... coca cola! Ε ναι! Είναι απίστευτο! Με το που τους πλησιάζω το μπουκάλι ή το ποτήρι με την coca cola στο πρόσωπό τους πισωπατούν, πάνε να το χαστουκίσουν με το πατούσι και τελικά εξαφανίζονται!

Σκεφτείτε τι έχει μέσα αυτό το κατασκεύασμα για να το τρέμουν τόσο...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 23:56, 16-02-12:

Χαχαχα!!
Παιδιά τι ακούω..Ο ένας αναπτήρα, ο άλλος κοκα κόλα...
Εγώ δεν έχω σωτηρία γιατί αυτό το πλάσμα, η Αγάπη, δεν τρομοκρατείται με τίποτα..
Βάζω σκούπα? Τρέχει να δει τι είναι αυτό που κάνει τόσο θόρυβο..Και καθ'όλη τη διάρκεια μου κρατάει και παρέα..Ενώ οι άλλες 2..καπνός!
Πιστολάκι? Ααα νομίζω της αρέσει η θέρμη...
Αναπτήρα δεν ξέρω δεν το έχουμε δοκιμάσει..
Μόνο με το σπρευ νερού και φλούδα μανταρινιού..Εκεί τσαντίζεται τελείως και την κοπανάει..

Αλλά βρε εσείς, δεν είναι το θέμα να τη σταματήσω να κάνει ζουζουνιές..Έχει να κάνει με συμπεριφορά επιθετική προς τις άλλες και πρέπει ίσως πρώτα πρώτα να καταλάβω τι την ενοχλεί...
Σήμερα, τρίτη φορά σε ένα 2μηνο που βρίσκω ακριβώς έξω από τις αμμολεκάνες, ούρα............
Τώρα, ποια είναι από τις 3 δεν ξέρω

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 00:03, 17-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από nikkos
Δεν ισχύει κάτι απόλυτα, μην το λέτε αυτό για τις ισορροπίες.
Οι δικές μου ήταν πολύ καλύτερα όταν ήταν 3 , απο ότι όταν μείνανε δύο , καθώς μείνανε οι δύο αυτές πού ήταν εντελώς αντίθετες σαν χαρακτήρες και μου δίνανε την εντύπωση ότι μισούσαν πραγματικά η μία την άλλη, καθώς γιά 14 χρόνια ποτέ δεν πλησίασε η μία την άλλη ή διάλεγαν όχι μόνο άλλο χώρο, αλλά κι άλλο δωμάτιο για να ξαπλώσουν.
Οταν ήταν 3, ήταν όλες μια αγκαλίτσα!
Φυσικά για την όλη αυτή κατάσταση πιστεύω κι εγώ ότι ήταν καθαρά η στάση της μίας απο τις δύο, αλλιώς η άλλη δεν θα είχε κανένα πρόβλημα, μιάς κι ήταν πιό ανεκτική, πιο κοινωνική και με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση γατούλα.
Αβυσσος η ψυχη της γατας.
Σαν της γυναικας.
Γι'αυτο της αγαπω. σε εχουν παντα σε εγρηγορση!

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

O kiss bill έγραψε στις 00:28, 17-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Myrtle
χαχα... καλό αυτό με τον αναπτήρα! Τα δικά μου όπλα πάντως τα οποία και τρέμουν είναι άλλα: πιστολάκι, ηλεκτρική, ξυριστική μηχανή και... coca cola! Ε ναι! Είναι απίστευτο! Με το που τους πλησιάζω το μπουκάλι ή το ποτήρι με την coca cola στο πρόσωπό τους πισωπατούν, πάνε να το χαστουκίσουν με το πατούσι και τελικά εξαφανίζονται!

Σκεφτείτε τι έχει μέσα αυτό το κατασκεύασμα για να το τρέμουν τόσο...
Αλλά βρε εσείς, δεν είναι το θέμα να τη σταματήσω να κάνει ζουζουνιές..Έχει να κάνει με συμπεριφορά επιθετική προς τις άλλες και πρέπει ίσως πρώτα πρώτα να καταλάβω τι την ενοχλεί...
Σήμερα, τρίτη φορά σε ένα 2μηνο που βρίσκω ακριβώς έξω από τις αμμολεκάνες, ούρα............
Τώρα, ποια είναι από τις 3 δεν ξέρω[/QUOTE]

Xα Χα, Κοκα κολα παει με ολα !

Κατα τη γνωμη μου η συμπεριφορα αυτη ειναι αποτελεσμα στρες. Συμφωνα με τον ''Αιλουρο''
Στρες για τις γάτες είναι:
Η θέα ενός ζώου έξω από το σπίτι (παραβίαση περιοχής)
Αλλαγή στο περιβάλλον (νέα έπιπλα, νέο σπίτι, νέα άμμος υγιεινής)
Αλλαγή της καθημερινής ρουτίνας
Καινούργιες μυρωδιές (μυρωδιά άλλης γάτας ή σκύλου πάνω σε μέλος της οικογένειας)
Δυνατοί ήχοι
Ακάθαρτη αμμολεκάνη
Θυμωμένη ή επιθετική συμπεριφορά του "ιδιοκτήτη".
Πολυκοσμία
Νέο μέλος (άνθρωπος ή ζώο)
Απουσία μέλους της οικογένειας
Καμμιά απολύτως αλλαγή στο περιβάλλον (βαρεμάρα)

Στη δικη σου περιπτωση ισωςι ο οιστρος της Νεφελης να ειναι μια αιτια που επηρεαζει της αλλες δυο (αλλαγη συμπεριφορας, οσμες κλπ).
Μπορει, αν και ειναι στειρωμενες να τη βλεπουν ανταγωνιστικα.
Μακαρι να ξεπεραστει το προβλημα γιατι στη κατασταση του ειναι επικινδυνο

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 01:33, 17-02-12:

εμενα παλι συμορφωνονται με τα παλαμακια,οταν ανεβαινουν στην κουζινα πχ.χτυπαω παλαμακια,αργησαν λιγο να το καταλαβουν,αλλα τωρα πλεον και χειροκροτημα ν ακουσουν στην τηλ.πεταγονται χεχε.αλλα κι αυτο που εγραψε ο γιωργος ισχυει,οταν ειναι μικρα ομως,να τα πιασεις απ το σβερκο σα τη μαμα τους και να τ απομακρυνεις απο καυγα η κατι παρομοιο.
ο γιος μου κανει ενα ωραιο,τους κανει πρρρρ με μπολικα σαλια ομως κι εξαφανιζονται χαχαχα!!!!

Παράθεση

letta a.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη letta a.
H letta a. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H letta a. έγραψε στις 16:53, 17-02-12:

καλησπερα!!! θα ηθελα να κανω μια ερωτηση και ελπιζω να γραφω στο σωστο σημειο.... εχω 3 γατακια (αδελφακια) 2 αρσενικα και 1 θηλυκο. ειναι και τα 3 πολυ αγαπημενα και ειναι ολη την ωρα μαζι. ειναι 8 μηνων, τα εχω στην αυλη μου (και καμια φορα και στο σπιτι) και δεν απομακρυνονται και πολυ (πανε μονο στον γειτονα που εχει μεγαλο περιβολι). στο θηλυκο εχω κανει στειρωση. ενω στα αρσενικα οχι. και εχω προβληματιστει γιατι μου ειπε ενασ φιλος μου οτι 2 αρσενικα χωρις στειρωση δεν μπορουν να μεινουν στον ιδιο χωρο. ισχυει?? δλδ θα αλλαξει η συμπεριφορα τους που ειναι ηδη αγαπημενα και θα αρχισουν να τσακωνονται???

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 17:19, 17-02-12:

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Είναι πάρα πολύ πιθανό να συμβεί αυτό στο άμεσο μέλλον..
Και εκτός από αυτό, όταν τα αρσενικά αρχίσουν να έχουν ορμές, θα αναζητήσουν...ερωτικό σύντροφο και είναι σχεδόν με μαθηματική ακρίβεια βέβαιο, ότι θα φύγουν(για να βρουν τη συντροφο)...
Επίσης, ακόμα και να τους αφήσεις να ζευγαρώνουν με θηλυκες που θα βρίσκουν στο δρόμο, να ξέρεις ότι και αυτό, εγκυμονεί πολύ σοβαρούς κινδύνους όσο αφορά στα λοιμώδη νοσήματα που μεταδίδονται..
Θα σε συμβούλευα να στειρώσεις τους δύο σου γατούληδες, έτσι ώστε να τους έχεις για πολύ περισσότερο κοντά σου αλλά και για να μη συμβάλλεις στην εξάπλωση του φαινομένου των αδεσπότων..

Παράθεση

letta a.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη letta a.
H letta a. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H letta a. έγραψε στις 17:46, 17-02-12:

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!!!

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 18:46, 17-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από letta a.
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!!!
Ναι είσαι καλά!

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 03:13, 08-03-12:

Εμάς μας είχε βοηθήσει πολύ και στο παρελθόν με την Αλέκα το σπρευ νερού στην επιθετικότητα..
Δεν μου αρέσει να τις ψεκάζω και δεν το κάνω..Το έκανα 2-3 φορές στην αρχή και τώρα ξέρουν "τι εστί" οπότε απλά και μόνο όταν το βλέπουν, σταματάνε να κάνουν ότι κάνουν.
Αλλά ναι, απ''οτι έχω καταλάβει, ακόμα και αυτή η μορφή χρήσης του δε βοηθά στην "τιμωρία" παρά μόνο στο να σταματήσει τη δράση τη δεδομένη στιγμή..
Αυτό που μου προτίνεις, το έχω κατά νου και το έχω κάνει..Όντως πιάνει αλλά επειδή αυτό πρέπει να γίνεται ακαριαία, δεν έχω πάντα τη δυνατότητα να τις προλαβαίνω

Καλημέρα..

Γράφω τόσο αργά για να σας εκφράσω την απίστευτη χαρά μου!!!
Ακολούθησα πιστά τις συμβουλές του μέλους που ανέφερα παραπάνω και τολμώ να αναφέρω και το όνομα αυτής, Havana, μόνο και μόνο γιατί θεώρησα τα όσα μου είπε πολύ σωστά και αποδοτικά..Τώρα πλέον οι δυο αδερφούλες είναι αγαπημένες και αχώριστες! Η Αγάπη, είναι πολύ έξυπνο πλάσμα και ήμουν σίγουρη ότι θα αντιλαμβανόνταν το τι της υποδεικνύουμε...Μεταξύ άλλων, ακολουθήσαμε τη μέθοδο με το σκοτεινό δωμάτιο και πραγματικά δούλεψε! Αλλά ήθελε άμεση επέμβαση και αποφασιστικότητα!

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Οπότε Εφάκι, τελικά συνειδητοποιούμε ότι μια απλή τιμωρία(που φυσικά δεν εμπλέκει κακοποίηση ενός ζώου-θεωρώ πως αυτό είναι αυτονόητο) μπορεί και να μην είναι τόσο απάνθρωπη και υπερβολική όσο κρίνουμε..
Εάν κάποιος έχει πυγμή και αποφασιστικότητα, υπομονή και επιμονή σε αυτό που κάνει, χωρίς να γίνεται βίαιος, πιστεύω ότι μπορεί να θεσπίσει τα όρια της συνύπαρξης ανθρώπου-κατοικιδίου, και να ορίσει τους ρόλους που ο καθένας θα έπρεπε έχει. Έτσι ώστε όλοι να ζουν αρμονικά και ευτυχισμένα!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mpoulaalekoula : 08-03-12 στις 03:33.
Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

H houlieta έγραψε στις 08:15, 08-03-12:

Τέρμα οι επιδρομές στην Νεφέλη;
Αγάπη μου, τώρα ποια είσαι όνομα και πράγμα;
Θέλω να τις δω αγκαλιά και αγαπη-μένες....

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 15:01, 08-03-12:

Γράφω τόσο αργά για να σας εκφράσω την απίστευτη χαρά μου!!!
Ακολούθησα πιστά τις συμβουλές του μέλους που ανέφερα παραπάνω και τολμώ να αναφέρω και το όνομα αυτής, Havana, μόνο και μόνο γιατί θεώρησα τα όσα μου είπε πολύ σωστά και αποδοτικά..Τώρα πλέον οι δυο αδερφούλες είναι αγαπημένες και αχώριστες!
Άααντε , επιτέλους να ηρεμήσετε από τις εχθροπραξίες και να τα απολαύσεις και εσύ πιο ήρεμη πλέον...
τελικά συνειδητοποιούμε ότι μια απλή τιμωρία(που φυσικά δεν εμπλέκει κακοποίηση ενός ζώου-θεωρώ πως αυτό είναι αυτονόητο) μπορεί και να μην είναι τόσο απάνθρωπη και υπερβολική όσο κρίνουμε..
Εάν κάποιος έχει πυγμή και αποφασιστικότητα, υπομονή και επιμονή σε αυτό που κάνει, χωρίς να γίνεται βίαιος, πιστεύω ότι μπορεί να θεσπίσει τα όρια της συνύπαρξης ανθρώπου-κατοικιδίου, και να ορίσει τους ρόλους που ο καθένας θα έπρεπε έχει. Έτσι ώστε όλοι να ζουν αρμονικά και ευτυχισμένα!!!
Συμφωνώ... μια απομόνωση της τάξης των 5-10' σε ένα άλλο δωμάτιο του σπιτιού, ούτε κακοποίηση συνιστά, ούτε συμβάλλει στη δημιουργία φοβικών γατιών... Υπερβολή το θεωρώ...
Ήταν ο τρόπος που εφάρμοσα για να μάθουν να σέβονται την ώρα που τρώμε, και να μην ανεβαίνουν στο τραπέζι...(Όταν είμαι μόνη, δεν με νοιάζει, ας ανεβαίνουν, αλλά όταν έρχεται κόσμος, ήθελα να οριοθετούν λίγο τις ορέξεις και τη δράση τους...)
Ούτε με τα έντονα ¨όχι¨ και ¨μη¨ έμαθαν, ούτε με το φύσιγμα στη μουρίτσα, ούτε , ούτε , ούτε...Τα απομόνωνα λοιπόν 5-10' στην κρεβατοκάμαρα (την ώρα που τρώγαμε), και μια χαρά έμαθαν τα όριά τους...
Φοβικά σίγουρα δεν είναι...

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 15:56, 08-03-12:

Τέρμα οι επιδρομές στην Νεφέλη;
Αγάπη μου, τώρα ποια είσαι όνομα και πράγμα;
Θέλω να τις δω αγκαλιά και αγαπη-μένες....
Μου άρεσε πολύ το μηνυματάκι σου
Ναι είναι μια χαρά τώρα! Αγάπη, όνομα και πράγμα!

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Άααντε , επιτέλους να ηρεμήσετε από τις εχθροπραξίες και να τα απολαύσεις και εσύ πιο ήρεμη πλέον...

Συμφωνώ... μια απομόνωση της τάξης των 5-10' σε ένα άλλο δωμάτιο του σπιτιού, ούτε κακοποίηση συνιστά, ούτε συμβάλλει στη δημιουργία φοβικών γατιών... Υπερβολή το θεωρώ...
Ήταν ο τρόπος που εφάρμοσα για να μάθουν να σέβονται την ώρα που τρώμε, και να μην ανεβαίνουν στο τραπέζι...(Όταν είμαι μόνη, δεν με νοιάζει, ας ανεβαίνουν, αλλά όταν έρχεται κόσμος, ήθελα να οριοθετούν λίγο τις ορέξεις και τη δράση τους...)
Ούτε με τα έντονα ¨όχι¨ και ¨μη¨ έμαθαν, ούτε με το φύσιγμα στη μουρίτσα, ούτε , ούτε , ούτε...Τα απομόνωνα λοιπόν 5-10' στην κρεβατοκάμαρα (την ώρα που τρώγαμε), και μια χαρά έμαθαν τα όριά τους...
Φοβικά σίγουρα δεν είναι...
Ηρεμήσαμε σε πολύ μεγάλο βαθμό..
Είμαστε σχεδόν τέλεια τώρα!

Και ναι Μαρινάκι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου..Ειδικά όταν πρόκειται για μια γατούλα σαν την Αγάπη..ΟΤΙ και να της συμβεί, το πιστεύω ότι αυτό το γατί, αποκλείεται να γίνει φοβικόΕίναι αυτό που λέμε...αναίσθητη
Μια χαρά έμαθε και όλοι είμαστε ευτυχείς! Άλλωστε και οι γατούλες, όσο ανεξάρτητες και ιδιαίτερες να είναι, δεν παύει να είναι ζωάκια που σε κάποιο βαθμό χρειάζονται την καθοδήγησή μας..

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,218 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 09:12, 09-03-12:

Ωχ , διάβασα ευχάριστα νέα τυχαία, μπαβο σε γάτες και ανθρώπους! τα καταφέρατε.
Θα συμφωνίσω ,με την πουπουλίνα η τιμωρία δεν πιάνει στις γάτες αυτό ανέφερα και σε π, στη Μπουλααλεκουλα,απλά στις γάτες δεν αρέσουν οι δυσσαρεστες καταστασεις, και δεν χριεάζεται να επαναλαβεις τον πειρορισμό των 5 λεπτών παράπάνω απο 3 φορές. μπαίνουν κατευθειαν στο νόημα, το σπρέυ νερού απο την άλλη είναι με έυκολη λύση, αλλά η γάτα το συνδέει με καταδίωξη και με το γεγονός οτι έιναι ανεπιθυμητη.γιατι στην ουσια τη διώχνεις εμ το νερό, στο μιρκό της μυαλό αυτό σημαίνει καταδίωξη...
υπάρχουν στο νετ διαορες έρευνες γαι διορθωτικες κινησεις συμπεριφορας γατιων και το ψεκασμα δεν ήταν καν στις πρωτες 100.... το είχαν για έντελως απανθρωπο.. η απόζωό??

τ'ελος καλό όλα καλά.
μακάρι αν συνεχιστεί η ισσοροπία!

Παράθεση

alexianna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη alexianna
. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O alexianna α έγραψε στις 21:13, 09-11-12:

Γεια σας,

Πριν μερικές μέρες βρήκα στο δρόμο ένα αρσενικό γατάκι 2-3 μηνών και σκέφτομαι να το κρατήσω αλλά το πρόβλημά μου είναι το εξής:
Στο σπίτι έχω ήδη δύο θηλυκές στειρωμένες γάτες, η μεγάλη ειναι 4,5 ετών και η μικρή 1,5 και τα πάνε παρα πολύ καλά. Τη μικρή την ειχα βρει ημερών στα σκουπίδια, την κράτησα κανα διμηνο κλεισμενη σε ξεχωριστό δωμάτιο από τη μεγάλη και μετά την έβγαλα έξω. Τα πραγματα (αν εξαιρεσουμε μια μελαγχολία της μεγαλής για λίγες μέρες) πήγαν πολύ καλά, αγαπήθηκαν πολύ αμέσως και πλέον κοιμούνται αγκαλιά και παίζουν μαζί και δεν έχουν τσακωθεί ποτέ.
Τώρα όμως που έφερα τον μικρό τα πραγματα ειναι αλλιώς. Τον εβαλα αρχικα σε ενα δωματιο και σιγα σιγα αρχισα να φερνω σε επαφη τις γατουλες μου μαζι του. Η μεσαια εκανε μερικα χου αλλα δειχνει να εχει συνηθισει και τον ανεχεται τουλαχιστον. Με τη μεγαλη ομως τα πραγματα δεν ειναι καλά. Εχει πεσει σε καταθλιψη, ειναι διαρκως φοβισμενη (ενω ειναι μια γατα που δεν φοβοταν με τιποτα) και οποτε τον βλεπει του κανει χου (ενω ειναι μια γατα που δεν εχει κανει ποτε χου σε κανενα γατακι και ειναι η επιτομη της καλοσυνης). Δηλαδη αντιδραει τελειως διαφορετικα απ´ ότι οταν ειχε ερθει η δευτερη μου γατα στο σπιτι.
Μηπως έχει κανεις παρόμοια εμπειρια και θελει να με συμψουλέψει? προφανώς θελω να σωσω τον γατουλη αλλα πρεπει να σκεφτω και τη γατουλα μου για να ειναι καλα κ εκεινη...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Καβγάδες μετά τη βόλτα - Από χριστινα-randa
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-08-12 στις 20:15.
    • Γνωριμία μεταξύ 3 γατιών!!! - Από aiorasky
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-07-12 στις 04:46.
    • Τα αρσενικά ζευγαρώνουν μεταξύ τους! - Από elli-anna
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-04-12 στις 23:06.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους