Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,233 εγγεγραμμένα μέλη και 718,328 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 309 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Επιβράβευση: πόσες φορές;

nikial (Νίκη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikial
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H nikial έγραψε στις 23:18, 06-01-19:

Έχω διαβάσει κι εδώ και αλλού ότι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος εκπαίδευσης είναι η επιβράβευση με φαγητό όταν κάνει κάτι που θέλουμε. Έτσι, όταν είδα σήμερα τη Λούσι να έχει όρεξη για παιχνίδια, ετοίμασα ένα σνακ για να της το δώσω όταν σκαρφαλώσει στο ονυχοδρόμιο. Το κατάλαβε όμως κάπως η πονηρούλα, οπότε με ακολούθησε τρέχοντας κι εγώ σκέφτηκα να το κρατήσω στην κορυφή του στύλου ώστε να ανέβει μέχρι πάνω και να της το δώσω τότε.
Όντως ανέβηκε και κρατήθηκε κάμποσο προσπάθώντας να το πάρει από το χέρι μου ώσπου τελικά έπεσε κάτω το σνακ, κρεμάστηκε κι εκείνη η καημένη, την κατέβασα, το βρήκε και όλα καλά. Μετά από λίγο όμως ξανανέβηκε φουριόζα και έψαχνε στην κορυφή. Κατέβηκε και μετά από λίγο πάλι το ίδιο. Δεν είχα έτοιμο τίποτα και δεν ήμουν και σίγουρη τι έπρεπε να κάνω.
Αφ' ενός, δεν ξέρω αν κάνει να τρώει τόσα πολλά σνακ (αν ανεβοκατεβαίνει συνέχεια πχ για αυτό το λόγο, αφ' ετέρου δεν είμαι σίγουρη αν ο σκοπός είναι να μάθει ότι όποτε ανεβαίνει θα έχει φαϊ.
Πώς λειτουργεί αυτό; Δίνουμε επιβράβευση συνέχεια στην αρχή ή το κάνουμε τυχαία ώστε να υπάρχει το σασπένς, θα έχει μεζέ-δεν θα έχει;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,639 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:35, 06-01-19:

Όσο είναι μικρούλα, μπορείς να της δίνεις μερικά κοματάκια σνακς στα πλαίσια του παιχνιδιού. Το πότε, εσύ το καθορίζεις.
Έτσι έδινα κι εγώ στη δική μου, όμως μετά τη στείρωσή της, τα ελάττωσα για να συγκρατήσω το βάρος της στα φυσιολογικά πλαίσια. Όχι οτι έπαψα να της δίνω, όμως πλέον της τα δίνω (όχι ολόκληρα, σε κοματάκια), κυρίως ως έξτρα δωράκι-επιβράβευση.
Για παράδειγμα όταν επιστρέφουμε από το κτηνιατρείο, για να της απαλύνω λίγο το στρεσάρισμα που πέρασε.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikial (Νίκη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikial
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H nikial έγραψε στις 23:41, 06-01-19:

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Πάω να βρω τα σνακς να τα έχω πρόχειρα! Φαντάζομαι ότι και να παχύνει και να δυσκολεύεται, το κίνητρο για το φαϊ θα υπερισχύσει! χαχα
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους