Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,233 εγγεγραμμένα μέλη και 718,328 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 317 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Οι δύο γάτες μου μαλώνουν!

marigo173

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη marigo173
H marigo173 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H marigo173 έγραψε στις 04:45, 14-09-06:

Η Λουκρητία μου αν και είναι πολύ ήρεμη και φιλική γάτα με τους ανθρώπους (ειδικά από τότε που στειρώθηκε), δεν ανέχεται κανένα άλλο γατί...Όταν ήταν μικρή βέβαια ήταν αυτή το θύμα των "μεταλλαγμένων" αδέσποτων της γειτονιάς (τεράστιοι ημιάγριοι γάτοι). Όταν ήταν επτά μηνών μάλιστα ένας γάτος της δάγκωσε το ποδι, έκανε απόστημα και τη συνέχεια οι περισσότεροι την ξέρετε (κτηνίατρος, εγχείρηση, αντιβίωση κτλ). Ωστόσο από τότε που γέννησε οι όροι έχουν αντιστραφεί άρδην!
Δεν μπορεί να πλησιάσει ουτέ καν μικρό γατάκι το σπίτι και η κυρία το κυνηγάει μέχρι τελικής πτώσης! Συνήθως γυρνάει πίσω αλώβητη αλλά χτες το πρωί γύρισε με γρατσουνιές στ αυτιά, στο στόμα και μικρή ευτυχώς δαγκωνιά στην ουρα. Μάλλον την πήρε ξώφαλτσα αυτή την φορά ο άλλος γάτος γιατί δεν μοιάζει να έχει πρηστεί ή να είναι ερεθισμένο αλλά πάλι θα έχω την έννοια της μερικές μέρες για να δω πως πάει. Ελπίζω να μην χρειαστούμε πάλι κτηνίατρο.
Και πεστε μου εσείς ρε παιδιά, όταν δεν την είχα στειρώσει τσακωνόταν γιατί είχε οίστρο, όταν είχαμε τα μωρά στο σπίτι προστάτευε τα μωρά.. Τώρα στειρωμένη και καλοταϊσμένη γατούλα τι δουλειά έχει να μπλέκει σε καβγάδες;!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 08:28, 14-09-06:

Μαλλον παρα τη στειρωση τα ενστικτα παραμενουν. Κι ο δικος μας τα ιδια με τα αλλα γατια. Μαλιστα εχει και το συνηθειο να οριοθετει την περιοχη του κανοντας τσισα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 10:35, 14-09-06:

Η Μίτσυ ακόμα και τώρα που είναι γριούλα αν δει άγνωστο γάτο το κυνηγά μέχρι τελικής πτώσης. Παρόλο που είναι στειρωμένη και όλη της τη ζωή μένει μέσα σε σπίτι. Το αστείο είναι ότι πάντα επιστρέφει νικήτρια ακόμα και τώρα! Η στείρωση δεν άλλαξε τον χαρακτήρα της καθόλου!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nonika
H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,360 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 17:57, 09-07-09:

Η Μπιζου,ενω στην αρχη δεν ασχολιοταν καθολου με τον Ραμση-μαλιστα εκεινος δυσανασχετουσε και ζηλευε-πλεον τον εχει τρελλενει στο κυνηγημα και τις φαπες,κι οχι μονο τις κλασσικες,τις ακινδυνες.Πιανονται σωμα με σωμα και ουρλιαζει ο Ραμσης,τον εχει ταραξει τον καημενο.Αυτη το βλεπει σαν παιχνιδι,εκτονωνεται αλλα ο Ραμσης-που γενικα θελει κ την ησυχια του ως κλασσικο περσικο-τα'χει δει ολα ο φουκαρας,εχει απελπιστει,και μαζι του κι εγω με την κατασταση.
Τον εχω απο το Πασχα κι ακομα δεν τα εχουνε βρει,τι θα γινει;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 18:03, 09-07-09:

Ωχ: Γιατί έτσι ξαφνικά; τι έπαθε η Μπιζού; Ναι μωρα κ καημένος ο Ραμσης θα έχει πρόβλημα γιατί τα περσακια δεν μπορούν ούτε τους καυγάδες ούτε τα τσακώματα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,009 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 18:14, 09-07-09:

Βρήκε καινούργιο παιχνίδι η ζουζού μου φαίνεταιΟ Ραμσής είναι πιο ήσυχος και μάλλον θέλει η Μπιζούδω πιο ενεργή συμμετοχή στις τρέλλες της

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 18:20, 09-07-09:

το κακό είναι ότι επειδή τα περσάκια είναι πολύ ευαίσθητα σε τέτοιες καταστάσεις να μην πάθει κατάθλιψη το γατάκι κ σταματήσει κ το φαγητό

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,360 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 19:18, 09-07-09:

Ναι ρε γμτ,ηταν πολυ κατσουφης σημερα,ουτε για χαδια δεν ερχοταν,στεναχωρηθηκε κ αγχωθηκε ο καημενος,ειχε ενα βλεμμα...
Εχω βγαλει βιντεο για να δειτε,καποια στιγμη θα το ανεβασω.
Γιατι ετσι΄ομως;Του πηρε τον αερα κ το εκμεταλλευεται;;;

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 19:23, 09-07-09:

Τα περσάκια Νονικά μου δεν λειτουργουν όπως τα άλλα γατάκια δεν τίθεται θέμα να του πάρει τον αέρα είναι πολύ ήρεμα γατάκια κ δεν τους αρέσουν οι διενέξεις ή οι τσακωμοι είναι τα γατάκια που τρώνε κοιμούνται κ αν θέλεις να ασχοληθείς μαζί τους κ να παίξεις έχε καλώς αν όχι δεν θα σε ενοχλήσουν γι να παίξεις με το ζόρι ή θα σε ενοχλήσουν. θέλουν την επαφή τους αρέσει το παιχνίδι αλλά δεν είναι πιεστικα επίσης τους αρέσει το ήρεμο περιβάλλον εκεί που ζουν. Δεν θέλουν ένταση κ τσακωμους στον χώρο τους. Ισως γι αυτό ο καημενουλης είναι στεναχωρημένος.

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika έγραψε στις 19:26, 09-07-09:

Το ξερω,τι να κανω;;;
Στην αρχη της επιτιθοταν αυτος,γι'αυτο λεω οτι του πηρε τον αερα.
Τι να κανω τωρα;;;;

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 19:30, 09-07-09:

Μήπως να τους χώριζες για ένα διάστημα κ να τους ξαναφέρεις σιγά σιγά πάλι μαζί; Δεν ρωτάς κ την Γιασμιν που είναι πιο ειδική σε θέματα συμπεριφοράς; Εγώ πάντως να σου πω την αλήθεια το Πικατσου δεν το αφήνω να έρχεται σε επαφή με τα περσάκια γιατί τα βασανιζει πολύ κ ο Μπατμαν έχει κόψει το φαγητό κ νομίζω πως είναι δυστηχισμένος κ φοβισμένος γι αυτό τον λόγο κ έτσι έχω χωρίσει το σπίτι στα 2 στο μισο το πίκατσου κ στο άλλο μισό τα περσάκια

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika έγραψε στις 19:49, 09-07-09:

Δε εχω εξτρα δωματιο για να τα χωρισω,αλλα και παλι θα επρεπε να τον στριμωξω σ'ενα δωματιακι,κριμα ειναι.
Εκει που ηταν ολα οκ τωρα με αναστατωσαν ρε γμτ!

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika έγραψε στις 10:59, 10-07-09:

Σημερα αναγκαστηκα να τον βουτηξω απο την Μπιζου,να τον παρω αγκαλια και να τον κραταω πανω μου μεχρι να την πεσει η Μπιζου για υπνο,δεν τον αφηνει σε ησυχια...

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 12:20, 10-07-09:

Το ίδιο αντιμετωπίζω κι εγω με τη bianka και τον πουρπούρη, Τα άλλα 2 η μικρή τα φοβάται λίγο και απλά αδιαφορεί αλλά επειδή ο Πουρπόυρης είναι πιο καλοκαγαθος τον εχει πρήξει. Όλο τον καταδιωκει και όλο του ορμάει. Ετσι καταλήγουν ενα κουβάρι που παίζει ξύλο. Πόση υπομονή να κάνει κι ο άλλος που δεν μπορεί να κρυφτεί πουθενα;;;
Ελπιζω στα εξής πάντως. Καταρχήν η μικρή θα μεγαλώσει και θα στειρωθεί οπότε κάπως θα χαλαρώσει φαντάζομαι. Και δευτερον αφού πέρα από κάποιες αφαιρούμενες τούφες δεν έχουν σοβαρά προβλήματα (δεν πληγώνουν το ένα το 'άλλο) φαντάζομαι θα βρουν τα όρια τους. Υπάρχουν και χειρότερα. Να επεφτε τόσο ξύλο που να μην μπορώ να σταθώ. Προσπαθώ να μην επεμβαίνω καθως πρέπει να τα βρουν μεταξύ τους χωρις εμενα διαιτητη (γιατί οταν λείπω;; Οσο δεν πληγώνονται έχω ελπίδες Όσο για καταθληψη.... Άσε να δω κάτι τέτοιο πρώτα και θα το αντιμετωπίσω αν συμβει. Ας μην αγχωνόμαστε με κάτι που ισως δεν γίνει ποτε
Καλή τύχη και σε έσενα λοιπόν

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Melini
H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 12:24, 10-07-09:

Κι εγώ τα ίδια έχω με το Gandalf και τον Ιβανάκο (τα βλέπεις και στο θέμα μας Νόνικα), αλλά δεν είναι ούτε 2 εβδομάδες... εσύ είσαι έτσι απ'το Πάσχα... αχ, πόσο σε καταλαβίνω που ανησυχείς και στενοχωριέσαι... κι εγώ έχω αγχωθεί... κι άμα δεν έχεις χωριστό δωμάτιο είναι πιο δύσκολο. Γιατί δε βάζεις το Ραμσή λίγες ώρες στο μπάνιο; Ξέρω ότι τον λυπάσαι, αλλά είναι ευκαιρία για να ηρεμήσει λιγάκι

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 12:39, 10-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Melini
Γιατί δε βάζεις το Ραμσή λίγες ώρες στο μπάνιο; Ξέρω ότι τον λυπάσαι, αλλά είναι ευκαιρία για να ηρεμήσει λιγάκι
Μα το πρόβλημα δεν είναι ο Ραμσής. Και είναι κρίμα να νιώσει ο καημένος ότι τιμωρείται χωρίς να έχει κάνει κάτι...

Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη konstans
H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,626 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 12:40, 10-07-09:

Ναι μωρέ, τί φταίει ο καημένος;
Νόνικα μήπως να έπαιζες λίγο περισσότερο με την μπιζού που το θέλει, μπας και ένοιωθε καλύτερα;

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 12:44, 10-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Desdemona
Μα το πρόβλημα δεν είναι ο Ραμσής. Και είναι κρίμα να νιώσει ο καημένος ότι τιμωρείται χωρίς να έχει κάνει κάτι...
Το ξέρω και συμφωνώ, αλλά η Μπιζού είναι η πρώτη γάτα στο σπίτι, και δεν πρέπει ούτε κι αυτή να αισθανθεί τιμωρημένη, γιατί θα ζηλέψει και θα γίνει πιο επιθετική... Δε λέω να τον κλείσει με τις ώρες, μόνο για λίγο, για να ασχοληθεί αποκλειστικά με τη Μπιζού και να ηερμήσει κι εκείνος, και μετά να έρθουν πάλι σε επαφή...

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 13:00, 10-07-09:

μηπως δεν ειναι τοσο ευαισθητα οσο νομιζουμε και θελουν χρονο να βρουν μονα τους τις ισορροπιες τους?
Οταν λες του χυμαει....του χυμαει επιθετικα με νυχι στο προσωπο ή μονο για αγαρμπο παιχνιδι?
6 μηνες πηρε του Μορφεα να παψει να κυνηγαει τη Σεμελη και μαλιστα πηγαμε και στο γιατρο με τραυματισμο στο ματι της...
Παντως καταθλιψη δεν επαθε...βεβαια τα βρηκανε εξαιτιας του ζευγαρωματος...

Ελενα ποσα κιλα ειναι ο Μπατ και ανησυχεις?

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 13:20, 10-07-09:

Το ξέρω και συμφωνώ, αλλά η Μπιζού είναι η πρώτη γάτα στο σπίτι, και δεν πρέπει ούτε κι αυτή να αισθανθεί τιμωρημένη, γιατί θα ζηλέψει και θα γίνει πιο επιθετική... Δε λέω να τον κλείσει με τις ώρες, μόνο για λίγο, για να ασχοληθεί αποκλειστικά με τη Μπιζού και να ηερμήσει κι εκείνος, και μετά να έρθουν πάλι σε επαφή...
Ναι αλλά έτσι είναι σα να επιβραβεύει τη δική της επιθετική συμπεριφορά

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 13:38, 10-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Sli8erin
Ναι αλλά έτσι είναι σα να επιβραβεύει τη δική της επιθετική συμπεριφορά
Και τι να κάνει τότε; Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω, πέφτει ο μεγάλος να φάει το μικρό, μια παίζει μια ζηλεύει... τους αφήνω να τα βρούν για λίγη ώρα, μετά τους χωρίζω... ή θα βλέπεις το γατί να τρώει φάπες και θα στενοχωριέσαι, ή θα ψάξεις να βρεις μια λύση, να ησυχάσουν και τα δυο... Και όταν παίρνει αγκαλιά το Ραμσή για να μη τον πειράζει η Μπιζού και τον κρατάει ένα ολόκληρο απόγευμα, νομίζεις ότι βελτιώνει την κατάσταση; Πιο πολύ θα ζηλεύει η γάτα Ο δικός μου αγριεύει περισσότερο όταν ο μικρός έρχεται και τρίβεται στα πόδια μου...

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 13:39, 10-07-09:

Και τι να κάνει τότε; Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω, πέφτει ο μεγάλος να φάει το μικρό, μια παίζει μια ζηλεύει... τους αφήνω να τα βρούν για λίγη ώρα, μετά τους χωρίζω... ή θα βλέπεις το γατί να τρώει φάπες και θα στενοχωριέσαι, ή θα ψάξεις να βρεις μια λύση, να ησυχάσουν και τα δυο... Και όταν παίρνει αγκαλιά το Ραμσή για να μη τον πειράζει η Μπιζού και τον κρατάει ένα ολόκληρο απόγευμα, νομίζεις ότι βελτιώνει την κατάσταση; Πιο πολύ θα ζηλεύει η γάτα Ο δικός μου αγριεύει περισσότερο όταν ο μικρός έρχεται και τρίβεται στα πόδια μου...

εσυ εχεις και τη δυσκολια του οτι ο ιβαν ειναι μωρο κ ο γκανταλφ μεγαλος γατος......δεν εχουν την ιδια δυναμη

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 13:44, 10-07-09:

παντως καθε φορα εγω που μαλωνα το Μορφεα...μετα γινοταν χειροτερος...το μαλωμα δεν φερνει κανενα αποτελεσμα...

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika έγραψε στις 13:50, 10-07-09:

Την Μπιζου τη μαλωνω οταν κυνηγαει τον Ραμση για να καταλαβει οτι ειναι κακο αλλα δεν την αφηνω να καταλαβει οτι εχω εγκαλια τον Ραμση.σημερα τον εψαχνε σ'ολο το σπιτι να "παιξει" ενω αυτος κοιμοταν διπλα μου.Μετα ηρθε κι αυτη κ ξαπλαρωσε διπλα μου αφου τον μυρισε καλα καλα κ την χαιδεψα κι αυτην.Δεν αφηνω κανενα απο τα δυο να αισθανθει παραγκωνισμενο,κανω αυτο που το καθενα ζηταει,με το ενα χερι πεταω το μπαλακι στη Μπιζου καιμε το αλλο χαιδευω τον Ραμση,για να μην παραπονιεται κανενα.
Αυτο ομως οταν ειμαι σπιτι,οταν λειπω ομως;
Δεν του ορμαει απο τσατιλα,τον εχει δει ως παιχνιδι και της αρεσει να τον κυνηγαει και να πεταγεται πανω του απο τις γωνιες οπου παραμονευει μεχρι να περασει-το κανει και σε μενα,μερος του παιχνιδιου ειναι.Ο Ραμσης ομως τσατιζεται και της κανει κχχχχχχχ και μετα ερεθιζεται κι αυτη περισσοτερο και γινεται πιο ζωηρο το κυνηγητο,μεχρι που ο Ραμσης φωναζει απελπισμενος.
Τουφες και τα σχετικα δεν υπαρχουν,δεν βγαζουν νυχια,μονο φαπες με τα πατουσια...

Παράθεση

eleni999

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη eleni999
H eleni999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 767 μηνύματα.

H eleni999 έγραψε στις 12:35, 25-07-09:

περσυ που φιλοξενουσα για λιγο ενα γατακι τα ιδια εκανε με τη μαρι .μηπως παιζουν ετσι μεταξυ τους ?τωρα πως τα πανε?

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika έγραψε στις 15:13, 25-07-09:

Τωρα πλεον δεν την φοβαται και απολαμβανει το κυνηγητο,μαλιστα το προκαλει αυτος να τον κυνηγησει.:up:

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 11:41, 27-07-09:

καλημέρα, εγώ με αρκετά περσικά έχω πολύ συχνά γατο ξεμαλλιάσματα... και έχουν την τάση να τσακώνονται σε φρεσκο σκουπισμένο/σφουγγαρισμένο σπίτι, και γενικά μόλις τελειώνουμε τις δουλειές και λέμε ώρα για ξεκούραση. Συνήθως ο πάρης ορμάει ύπουλα στον πρίνς. Σπανιότερα τα παίρνει στο κρανίο ο πρίνς και ορμάει... Πάντως ανεξάρτητα με το ποιος ξεκινάει τον καυγά χώνει τις πατούσες της και η Ρέινα... Ψοφάει για καυγά... Η λύρα από την άλλη δεν αναμιγνύεται σε καυγάδες τρίτων... αλλά ορμάει στα αρσενικά και τους κόβει τσουλούφια για πλάκα....

οπότε δεν νομίζω ότι ο καυγάς έχει να κάνει με την ηρεμη ή όχι φύση ενός ζώου, δεν πιστέυω ότι επιρεάζονται ψυχολογικά ή κάτι άλλο... μπορεί το θέμα να έιναι πχ ποιος θα κοιμηθεί στο κρεβάτι... και είναι βασικό για τα γατιά...

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika έγραψε στις 12:40, 27-07-09:

Εχεις και ολοκληρη αγελη εσυ οποτε ειναι λογικο!

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 07:43, 28-07-09:

χμ όχι και ολόκληρη αγέλη... χωράνε κι άλλα γατιά....

Παράθεση

Athens_K

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Athens_K
H Athens_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H Athens_K έγραψε στις 10:57, 04-08-09:

Καλησπέρα σας!

Λοιπον και η δική μου ιστορία είναι κάπως παρόμοια με τη μόνη διαφορά ότι ειναι και οι 2 θυληκές, Η μία ενός χρόνου και η άλλη το πολύ 2 μηνών. Την μικρή την βρήκα στο δρόμο.... Την πήρα σπίτι την φρόντισα αλλά............ η μεγάλη δεν συμφωνεί καθόλου...Είναι συνέχεια χου χου χυ της ορμάει και άλλα τέτοια κουλά. τις 2 τελευταίες μέρες η μικρή την πλήσιάζει για να παίξει αλλά η μεγάλη χου χου και απλώνει νύχια. Φοβάμαι μην γυρίσω καμια μέρα και το δώ το καημένο πληγωμένο...

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika έγραψε στις 23:18, 07-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από prince
χμ όχι και ολόκληρη αγέλη... χωράνε κι άλλα γατιά....
Τωρα καταλαβαινω προς τι η ατακα!

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika έγραψε στις 01:47, 10-08-09:

Παραθετω τα ντοκουμεντα-αυτα γινονταν τοτε,οχι τωρα.

http://www.youtube.com/watch?v=Ldua-kl0QGE

http://www.youtube.com/watch?v=rbMT0OOt0pE

Παράθεση

Phoebe16716

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Phoebe16716
H Phoebe16716 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Phoebe16716 έγραψε στις 21:15, 12-05-10:

Καλησπέρα σας.

Νομίζω ότι έχω πρόβλημα... Σήμερα βρήκα ένα γατάκι σε κάδο σκουπιδιών, πολύ μικρό μίας εβδομάδας μου είπε ο γιατρός.
Η γάτα μου όμως, η Φοίβη για όποιον ενδεχομένως θυμάται, που έχει μεγαλώσει πλέον και έχει γίνει ολόκληρη γυναίκα, έγινε πολύ επιθετική και απέναντι στο γατάκι και απέναντί μου. Μου γρυλίζει αν πάω να την ακουμπήσω και μου κάνει "κχχχχχ" συνέχεια και είναι μονίμως φουντωμένη η γούνα της. Πρώτη φορά τη βλέπω έτσι...
Δε μπορώ να κρατήσω το γατάκι με αυτές τις συνθήκες, αν μπορεί κάποιος/α ας κάνει κάτι σας παρακαλώ.

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 22:20, 12-05-10:

Αν η επιθετικότητα της Φοίβης είναι το μόνο πρόβλημά σου, τότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς ιδιαίτερα. Είναι λογικό να κάνει έτσι, μιας και είναι η πρώτη μέρα και φυσικά έχει μάθει να είναι μόνη της. Σιγά-σιγά θα συνηθίσει τη μυρωδιά του. Το έχει δει καθόλου; Αν όχι, μπορεί η ταραχή της να οφείλεται εν μέρει στο ότι μυρίζει ένα ξένο γατάκι, χωρίς να μπορεί να το δει. Ίσως να βοηθήσει αν της το δείξεις για λίγο χωρίς βέβαια να την αφήσεις να έχει άμεση επαφή μαζί του. (Μπορείς π.χ. να το βάλεις στη γατοφόρο.)
Μπράβο που το μάζεψες και καλή επιτυχία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

sotiria-k (Σωτηρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη sotiria-k
H Σωτηρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 πολυ αγαπημενες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.

H sotiria-k per aspera ad astra *** έγραψε στις 22:34, 12-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe16716
Καλησπέρα σας.

Νομίζω ότι έχω πρόβλημα... Σήμερα βρήκα ένα γατάκι σε κάδο σκουπιδιών, πολύ μικρό μίας εβδομάδας μου είπε ο γιατρός.
Η γάτα μου όμως, η Φοίβη για όποιον ενδεχομένως θυμάται, που έχει μεγαλώσει πλέον και έχει γίνει ολόκληρη γυναίκα, έγινε πολύ επιθετική και απέναντι στο γατάκι και απέναντί μου. Μου γρυλίζει αν πάω να την ακουμπήσω και μου κάνει "κχχχχχ" συνέχεια και είναι μονίμως φουντωμένη η γούνα της. Πρώτη φορά τη βλέπω έτσι...
Δε μπορώ να κρατήσω το γατάκι με αυτές τις συνθήκες, αν μπορεί κάποιος/α ας κάνει κάτι σας παρακαλώ.

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση.

Χρειαζεται χρονος για να συνηθισει η γατουλα σου το μικρακι. Η συμπεριφορα της ειναι απολυτα φυσιολογικη. Καλο θα ηταν να μη βρισκονται στον ιδιο χωρο κατα τη διαρκεια της ημερας. Οταν θα βρισκεσαι στο σπιτι καλο θα ηταν να τα φερνεις σιγα σιγα σε επαφη αλλα παντα υπο την επιβλιεψη σου. Οπως ειπε και η ruko το μικρο να ειναι μεσα στη γατοφορο για να μπορει η Φοιβη να το επεξεργαστει με την ησυχια της χωρις να μπορει να του επιτεθει. Προσπαθησε να μη δειχνεις τρυφεροτητα στο μικρο μπροστα της, καλυτερα θα ηταν να καλοπιανεις τη Φοιβη μπροστα στο μικρο νομιζω...

Η συμβιωση ειναι κατι που χρειαζεται αρκετο χρονο αλλα μην ανησυχεις, αργα ή γρηγορα θα συνηθισουν σιγουρα η μια την αλλη και τα πραγματα θα ηρεμησουν. Πανω απ' ολα υπομονη και επιβλεψη απο μερους σου χρειαζεται!

Παράθεση

αμελι49836 (ελενη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη αμελι49836
H ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H αμελι49836 έγραψε στις 16:50, 26-06-10:

Πριν απο 20 μερες περιπου μαζεψα με την κολλητη μου ενα αδεσποτακι μικρο κοριτσακι 2 μηνων .αποφασισα να το περιλθαλψω και μετα αφου δυμωνε θα το εδινα,το πιο πιθανο.χτες ομως βρηκα αλλο ενα μικρο αγορακι στην ιδια ηλικια.το ιδιο θα κανω και με αυτο μαλλον.το θεμα μου ειναι πως οταν η μικρη ειδε τον αλλο τρελαθηκε τελειως.απο χτες δεν εχει ηρεμησει καθολου ολο χχχχχ και χχχχχχ,τον δερνει κιολας αμα την παει κοντα.αυτος ειναι εξερετικος και ηρεμος πολυ.δοκιμασα να τους κλεισω στον ιδιο χωρο αλλα ανακωχη δεν ειδα.τους εχω αφησει τωρα και ο μικρος ειναι ανετος,παιζει,τρωει και εκεινει εχει χωθει σε κατι μαξιλαρια και δεν βγαινει ουτε για να φαει(απο την ωρα που τον ειδε τησ κοπηκε η ορεξη)ουτε για νερο,ουτε για τα αγαπημενα της παιχνιδια.τι να κανω???να τους αφησω και θα τα βρουν?καθε συμβουλη καλοδεχουμενη!!

Παράθεση

demhs (Δημήτρης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη demhs
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 so far... έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O demhs Let the game begin... έγραψε στις 17:30, 26-06-10:

Αντιμετωπίζω κ εγώ ενα παρόμοιο πρόβλημα. Είχα μαζέψει ενα μικρό αδέσποτο νεογέννητο και είπα να το περιθάλψω. Ωστόσο βρήκα ένα πρόσφατα ένα ακόμα να περιτριγυρίζει και αποφάσισα να του δώσω τη χείρα βοηθείας. Με το που είδε το πρώτο γατί, τον νέο επισκέπτη, και μετά την πρώτη αναγνώριση-μυρωδιά εμφανίστηκαν τα ίδια συμπτώματα με της αμελί. Ο παλιός γάτος, επιτίθεται συνεχώς στο μικρό δεν τον αφήνει να κάνει πολλά με αποτέλεσμα να είναι μονίμως κρυμμένος και να κοιτάζει αμήχανα... Ας μη μιλήσω για την ώρα φαγητού...! Ελπίζω σε μια μέλλουσα ανακωχή... αλλά δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος...

Μπορώ να έχω αγαπημένα γατιά όπως σε κάτι ωραία wallpappers???

Παράθεση

αμελι49836 (ελενη)

Νεοφερμένος

H ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H αμελι49836 έγραψε στις 18:02, 26-06-10:

ποσο καιρο τα εχεις??λες να μην τα βρουνε??αχ!θελω και γω αγαπημενα γατια.εχω βαλει ολη μου τη θετικη ενεργεια και ελπιζω!!!!!!

Παράθεση

demhs (Δημήτρης)

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 so far... έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O demhs Let the game begin... έγραψε στις 18:11, 26-06-10:

Ο μικρός είναι πρόσφατος πολύ... αν κι επείγει το θέμα κτηνιάτρου. Ο "παλιός" επ ουδενί να δεχτεί τη συνύπαρξή του, με το νέο μικρό γατάκι! Συνέχεια τους χωρίζω, γιατί θα τον φάει...! Στο γεύμα τους δε... ο παλιός τρώει το φαί και των δύο. Επίσης... μη με δεί να αγκαλιάζω το μικρό γατί... ακούγεται ένα υποχθόνιο νιαούρισμα σα να λέει "τι κάνεις εκεί;;;"

Είναι τραγελαφικό !!!

Παράθεση

αμελι49836 (ελενη)

Νεοφερμένος

H αμελι49836 έγραψε στις 19:43, 26-06-10:

καλα μας ξεμπερδεματα!!!!

Παράθεση

My Amelie (Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη My Amelie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 & άνω! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H My Amelie ...You are my cat and I am your human... έγραψε στις 14:08, 28-06-10:

Aμελί συνονόματη γεια σου και καλωσήλθες!!!

Είναι λογικό (τις περισσότερες φορές) , να υπάρχει κάποιο είδος επιθετικότητας σε δύο γατακια, τα οποία στην προκειμένη
περίπτωση ήταν αδέσποτα μέχρι να τα βρείς εσύ....

Κι αυτό γιατί μπορεί να είχε "κακοποιηθεί" όσο ήταν αδέσποτο από άλλες γάτες και να του έχει μείνει φοβία....
Το φοβέρισμα στον γατούλη είναι πιο πολύ γιατί η ίδια φοβάται ότι "απειλείται".....

Το καλύτερο είναι (κατά την γνώμη μου), να μην τα χωρίσεις....αφησέ τα μαζί....να συνηθίζουν το ένα το άλλο,
και με το πέρασμα των ημερών θα τα βρουν!........και θα πάψουν να φοβούνται.....

Όσο για το φαγητό τους, βάλτο σε χωριστά μπολάκια στην αρχή με απόσταση μεταξύ τους....γιατί οι γατούλες είναι
κτητικές με το φαγητό τους!.............

Περιμένουμε νεοτερά σου ..........και φωτογραφίες!!!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,443 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:26, 28-06-10:

ειναι αρκετα σπανιο,να συμπαθηθουνε μεταξυ τους γατακια ,οταν πρωτογνωριζονται....εγω εχω εναν γατο 7 χρονων..οταν του εφερα την θηλυκια μου,ποιος ειδε τον θεο και δεν τον φοβηθηκε...τι κχχχχχχχχχ,τι απειλες..τι μουτρωματα....σε λιγες μερες απλα την ανεχοταν...μετα απο κανα 2 βδομαδες κοιμοντουσαν αγκαλιτσα...
αν υπαρχει μεγαλο προβλημα στην αρχη,μπορεις να εχεις το καινουργιο σε ενα δωματιο..και να τα φερνεις σε επαφη σταδιακα...καποιες ωρες την ημερα...που θα τις αυξανεις σιγα σιγα..ε[πισης οταν λειπεις απο το σπιτι καλο θα ειναι να μην τα εχεις μαζι...καλη επιτυχια..

ΥΓ...μην απογοητευεστε βρε παιδια...ειναι πολυ φυσιολογικη αυτη η αντιδραση..

Παράθεση

αμελι49836 (ελενη)

Νεοφερμένος

H αμελι49836 έγραψε στις 18:08, 29-06-10:

Παιδια ευχαριστω παρα πολυ για την ανταποκριση.Εχω τρελα ευχαριστα νεα.Τα μωρακια παιζουν πολυ μαζι,η μικρη που ειχε το προβλημα δειχνει να το εχει ξεπερασει σε μεγαλο βαθμο.αχχχ!ειναι σκετη απολαυση.Το μονο που με απασχολει ειναι πως λογω χωρου θα πρεπει να τους βρω οικογενεια που θα μπορει να τους δωσει μια υπεροχη ζωη.Ας ελπιζω οτι θα βρεθει καποιος να τα παρει μαζι!ευχαριστω παρα πολυ ξανα!!!

Παράθεση

lina&lara

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lina&lara
H lina&lara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H lina&lara μυαλά και αλεξίπτωτα καλύτερα ανοιχτά... έγραψε στις 19:46, 04-08-10:

Αμελί, πολύ καλά νέα! Χαίρομαι που τα πάνε καλά πλέον τα γατιά σου!

Είμαι κι εγώ στην ίδια φάση. Είχα τη Λάρα περίπου 2 μήνες όταν υιοθέτησα τον Άλεξ. Τις πρώτες μέρες τα είχα χώρια και τα άφηνα απλά να μυρίζουν το ένα τα πράγματα του άλλου χωρίς το άλλο να είναι μπροστά. Σταδιακά τα έφερνα όλο και πιο κοντά σε επαφή, μέχρι που ζουν στον ίδιο χώρο πια (στο ενιαίο - χωρίς - εσωτερικές - πόρτες σπίτι μου). Στην αρχή η Λάρα ήταν επιθετική με γρυλίσματα και σήκωμα τρίχας κλπ, τώρα όμως τον ψιλοανέχεται. Τρώνε και από το ίδιο πιάτο, αν και έχουν 2 ξεχωριστά. Κοιμούνται χώρια τη νύχτα αλλά το πρωί είναι μαζί.

Το πρόβλημα είναι ότι η Λάρα τον στρώνει στο κυνήγι όλη την ώρα τον καημένο τον Άλεξ και δεν τον αφήνει σε χλωρό κλαρί. Αυτός παίζει να είναι και το πιο ήσυχο γατί του κόσμου, και δε μπορεί να σταυρώσει 5 λεπτά ηρεμίας χωρίς το αγρίμι το άλλο να τον κυνηγάει και να τον δαγκώνει. Χθες αναγκάστηκα να τα χωρίσω το πρωί σε άλλα μέρη το καθένα γιατί η Λάρα τρόμαξε τόσο πολύ τον Άλεξ (δεν ξέρω τι του έκανε, δεν ήμουν μπροστά) που το κακόμοιρο χ?στηκε πάνω του...

Είναι λογική αυτή η ακραία επιθετικότητα? Μήπως κάνω κάτι στραβά?

Παράθεση

demhs (Δημήτρης)

Νεοφερμένος

O demhs Let the game begin... έγραψε στις 08:31, 05-08-10:

Εμένα πάντως το δικό μου πρόβλημα "λύθηκε" εδώ και καιρό. Το ένα γατί έπνιξε το άλλο...

Εύχομαι να τα καταφέρετε καλύτερα από εμένα...

R.I.P.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lina&lara

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lina&lara
H lina&lara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Άγιος Στέφανος (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H lina&lara μυαλά και αλεξίπτωτα καλύτερα ανοιχτά... έγραψε στις 23:44, 09-08-10:

Ντέμη, πολύ κρίμα για το καημένο το γατί... Φρίκαρα τελείως όταν διάβασα το μήνυμά σου. Η πλάκα είναι ότι ετοιμαζόμουν να φύγω ταξίδι την Παρασκευή και είχα αφήσει τις γάτες μόνες τους στο σπίτι, όταν διάβασα για το γατί που έπνιξε το άλλο και μετά δε μπορούσα να σκεφτώ τίποτα άλλο εκτός από τον καημένο τον Άλεξ. Γύρισα στο σπίτι να ρίξω μια ματιά και ευτυχώς ζούσαν και τα δύο.

Εμένα τα δικά μου πάντως έχουν γίνει φιλαράκια πια. Αυτή τη στιγμή (2 βδομάδες μετά τη γνωριμία τους) είναι αγκαλιά στην καρέκλα δίπλα μου και αλληλογλύφονται! Πουπουλίνα, είχες δίκιο για το φράγμα των 2 βδομάδων.

Παράθεση

EvaMarg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη EvaMarg
H EvaMarg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H EvaMarg έγραψε στις 20:58, 04-11-10:

Καλησπέρα σας,

Έχω μια γατούλα μέσα στο σπίτι...ειναι 14 μηνών..και έχω και μια γατούλα έξω απο το σπίτι που την ταίζω, πρέπει να είναι περίπου 12 μηνών..Ακόμα εμβόλια δεν της έχω κάνει αλλά είναι στα πολύ άμεσα σχέδια. Το θέμα είναι οτι σκέφτομαι σοβαρά να την πάρω και αυτή μέσα στο σπίτι μαζί με την δικιά μου! Τι να κάνω? Πως να ξεκινήσω την συνάντησή τους? Να σημειώσω οτι τις έχω αφήσει να μυριστούν ελάχιστα..(όταν ανοίγω την πόρτα είναι έξω και με περιμένει για φαγητό, και η δικιά μου επειδή το έχει καταλάβει τρέχει να δει τι γίνεται).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Εύα

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,443 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:12, 04-11-10:

Καλησπερα.
Ο ενδεδειγμενος τροπος ειναι να τις φερεις σταδιακα σε επαφη.Βαζεις δηλαδη την καινουργια γατα σε ενα δωματιο.Αυτα θα δεις θα πηγαινουν κοντα στην πορτα και θα μυριζει το ενα το αλλο,ακομα και με κλειστη την πορτα.Μπορεις επισης να δινεις αντικειμενα που να εχουν τη μυρουδια τους,απο το ενα στο αλλο.Στη συνεχεια θα κανεις ελεγχομενη επαφη..δηλαδη θα βγαζεις λιγο την καινουργια γατα,παντα θα εισαι μπροστα..και θα βλεπεις αντιδρασεις.Όταν φευγεις καλυτερα να μην τις αφηνεις μαζι.Θα αυξανεις το χρονο που θα ερχονται σε επαφη.Στην αρχη ειναι παρα πολυ φυσιολογικο να κανει κχχχχχχχχχχχ η μια στην αλλη κλπ...μην πτοηθεις καθολου...εμενα ο δικος μου ηταν λιονταρι ανημερο..ελεγα οτι θα την φαει την μικρη οταν την εβαλα μεσα,σε μια βδομαδα την ανεχοταν..και στις 10 μερες επαιζαν και κοιμοντουσαν μαζι..
Δες και αυτο το αρθρο..σε ενδιαφερει κυριως το κομματι που λεει"πως να τις φερω σε επαφη" http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=22367

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

EvaMarg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη EvaMarg
H EvaMarg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H EvaMarg έγραψε στις 21:27, 04-11-10:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:32, 04-11-10:

Μην με ευχαριστεις καθολου.....ευχομαι να πανε ολα καλα..που ειμαι σιγουρη οτι θα πανε...ειναι ελαχιστες οι περιπτωσεις που δεν δεχτηκε το παλιο γατακι ,ενα καινουργιο...να τα χαιρεσαι και τα δυο..και αν θελεις..γραφε μας τα νεα σας..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους