Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 86,643 εγγεγραμμένα μέλη και 719,090 μηνύματα σε 22,755 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 612 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Δηλητηριώδες δάγκωμα! - Πρώτες βοήθειες

Athanasia79

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Athanasia79
H Athanasia79 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Athanasia79 έγραψε στις 00:11, 18-08-11:

Εδώ και ένα μήνα περίπου μαζευτηκε στην αυλή μου μια αδεσποτη γατίτσα περίπου ενός έτους πολύ χαδιάρα και παιχνιδιάρα! Από την πρώτη στιγμή ήταν πολύ άνετη μαζί μου γι αυτό και εγώ αποφάσισα να την κρατήσω μιας και πριν απο κάποιους μήνες έχασα τον Λαζαράκο που στην κυριολεξία τον είχα αναστήσει μαζευοντάς απο το δρόμο. Κάθε μέρα λοιπόν η γατούλα μου έφερνε και απο ένα δωράκι (τζιτζίκια, σαύρες μέχρι και φιδάκι). Δυστυχώς όμως το κυνήγι δεν της βγήκε σε καλό γιατί ένα πρωινό την βρήκα σε αθλία κατάσταση να σέρνεται για να έρθει κοντά μου. Κατάλαβα ότι ήταν άρρωστη και αμέσως ο νους μου πήγε σε φόλα. Όπως αποδείχτηκε δεν ήταν έτσι. Αρχικά της έδωσα λίγο γάλα να πιει. Φαίνεται ότι διψούσε πολύ καθώς ειχε καταναλώσει όλο το νερό στο κυπελλό της. Μετά από 10 λεπτά έκανε εμετό πράγμα που έδειξε ότι δεν υπήρχε κάτι ύποπτο στο στομάχι. Παίρνω τον κτηνιάτρο ο οποίος με συμβουλεύει να της χορηγήσω ενδομυικά (στο μπούτι) 1 ml ατροπίνης και αντιβιώση Augmentin 312,5 mg (σιρόπι) 1 cc κάθε πρωί και 1 cc κάθε βράδυ. Η γάτα τα δύο πρώτα 24ωρα βρισκόταν σε άθλια κατάσταση και πίστευα ότι δεν θα γλιτώσει. Της έδινα νερό με τη σύριγγα για να μην πάθει αφυδάτωση. Μέτα από δύο μέρες άρχισε να συνέρχεται και διαπίστωσα ότι στο πίσω μέρος του σωματός της ειχε ανοίξει μια τρύπα λες και την ειχαν καυτηριάσει με τσιγάρο. Προφανώς εκεί την είχε δαγκώσει μάλλον φίδι. Της έβαζα Pulvo πάνω στην πληγή για γρήγορη επούλωση και τώρα ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 01:17, 18-08-11:

μου ειχε συμβει κατι παρομοιο,ημασταν μια μερα στον κηπο με την κορη μου τοτε πολυ μωρο,ηταν στη στρατουλα της,ενα φιδι,κουλουριαστηκε στο ποδι του παιδιου,τα χασα,παγωσα,ο γατος ορμηξε και στην κυριολεξια το τραβηξε απ το παιδι σε κλασματα δευτερολεπτου,το φιδι τον χτυπουσε στο στομα του,ειχα αγκαλια το μωρο κι ειχα ανεβει πανω σε μια καρεκλα και τσιριζα,φαντασου ουτε παιδιατρο εχουμε εδω,ουτε κτηνιατρο οτι και να γινονταν,ενιωθα οτι θα εχανα και την κορη μου και το γατο,απ το κολοφιδο!!!τελικα το φιδι υπεκυψε,αλλα ο γατος εμεινε μ ενα στομα πρισμενο μερες,χωρις να μπορει να πιει ουτε νερο,με συριγγα του δινα νερακι,και αντιβιωση ανθρωπινη,δεν εβρησκα στο τηλ τον κτηνιατρο,το μωρο ευτυχως δε προλαβε να το τσιμπησει το φιδι.ο ηρωας μου λεγεται ΠΑΤΣΙΝΟ κι ειμαι πολυ περηφανη γιαυτον,αλλα δε σου κρυβω οτι φοβαμαι οταν κυνηγα εξω,φιδια και ποντικια!τον μαλωνω,του δειχνω οτι δε μ αρεσει αλλα μονο τωρα στα γεραματα εβαλε μυαλο και δε πολυκυνηγα,κανα ποντικακι ποτε-ποτε κι αυτο μικρο,καμια σχεση με τους αρουραιους που επιανε στα νιατα του.επεισης εβαζα μπεταντιν δεν ηξερα τι αλλο να κανω οταν ειχε πληγη απο τσιμπιμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chatte_blanche (Ραφαέλα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chatte_blanche
H Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 228 μηνύματα.

H chatte_blanche έγραψε στις 02:59, 18-08-11:

Να ρωτήσω κάτι γιατί δεν κατάλαβα..κτηνίατρος δεν την είδε??

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 03:32, 18-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από chatte_blanche
Να ρωτήσω κάτι γιατί δεν κατάλαβα..κτηνίατρος δεν την είδε??
δε ξερω απο πιο μερος μας γραφει η φιλη μας,στη δικη μου περιπτωση δεν τον ειχε δει,πανε και χρονια απο τοτε,δεν τον ειχε δει γιατι δεν εχουμε εδω κτηνιατρο,κι εγω με το τηλεφωνο ειμαι σε τετοιες περιπτωσεις δυστυχως,εδω ερχεται κτηνιατρος μια φορα το μηνα,η βδομαδα παρα βδομαδα,το χειμωνα με τα μποφορ ακομα πιο σπανια!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:25, 18-08-11:

.... ή μπορεί η γάτα να είχε απόστημα και να έσκασε αργότερα και να σχηματίστηκε η πληγή που υπάρχει σήμερα.

Παράθεση

chatte_blanche (Ραφαέλα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη chatte_blanche
H Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 228 μηνύματα.

H chatte_blanche έγραψε στις 00:23, 19-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από ρενακι 13
δε ξερω απο πιο μερος μας γραφει η φιλη μας,στη δικη μου περιπτωση δεν τον ειχε δει,πανε και χρονια απο τοτε,δεν τον ειχε δει γιατι δεν εχουμε εδω κτηνιατρο,κι εγω με το τηλεφωνο ειμαι σε τετοιες περιπτωσεις δυστυχως,εδω ερχεται κτηνιατρος μια φορα το μηνα,η βδομαδα παρα βδομαδα,το χειμωνα με τα μποφορ ακομα πιο σπανια!
Εάν δεν υπάρχει κτηνίατρος ,τι αλλό να κάνεις.. Αλλά ΕΑΝ υπάρχει κτηνίατρος κ μπορεί να τη δει από κοντά, η διάγνωση μέσω τηλεφώνου, ειδικά σε τέτοιες πέριπτώσεις,για μένα είναι τουλάχιστον..''πρόχειρη''..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους