Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,191 εγγεγραμμένα μέλη και 718,682 μηνύματα σε 22,694 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 608 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πολύ αδύναμο γατάκι

tribiani

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tribiani
Ο tribiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O tribiani έγραψε στις 14:00, 04-09-11:

Εντάξει συμβαίνουν αυτά... Σε όλα τα πλάσματα. Να ξέρεις πάντως πως και λεφτά να μην έχεις να το πηγαίνεις στον κτηνίατρο ή και σε άλλον να σε βοηθήσει αφιλοκερδώς (οι περισσότεροι το κάνουν). Και άμα σου πει όχι πήγαινε άλλου ή πες σε εμένα να έρθω να του κλείσω το μαγαζάκι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

carmellito

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη carmellito
H carmellito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H carmellito έγραψε στις 16:37, 04-09-11:

Λοιπόν..δε συνηθίζω να κατηγορώ τον εαυτό μου αλλά ξέρω,επειδή έχω μεγαλώσει απο μώρα 4 γατάκια μέχρι τώρα,οτι με αυτό θα μπορούσα να είμαι πιο υπεύθυνη.Όταν αναλαμβάνεις να μεγαλώσεις-σώσεις ένα μωρό,ένα αβοήθητο στην ουσία πλάσμα που έχει αποχωριστεί απο την μάνα του οφείλεις να δείχνεις την αμέριστη προσοχή σου.Όπως κατηγορώ και την κτηνίατρο που δεν απάντησε σε αρκετές ερωτήσεις μου και ταλαιπώρησε αρκετά το γατάκι με αρκετές ενέσεις,με την ίδια ωριμότητα κατηγορώ και εμένα κυρίως για το γεγονός οτι δεν το πίεσα να φάει παραπάνω το διάστημα που δεν είχε όρεξη(δεν μου είχε ξανασυμβεί αυτό.Όλες μου οι γάτες έτρωγαν πάντα πολύ).Είναι η πρώτη φορά που νιώθω τόσο πολύ οτι φταίω για κάτι που δεν αφορά εμένα.Ίσως για διάφορους λόγους να μην ήμουν απόλυτα έτοιμη αυτό το διάστημα να αναλάβω τέτοια ευθύνη και όμως το έκανα...και είναι πολύ άσχημο.Δέν έχει νόημα πλέον πάνω απο το χυμένο γάλα..τώρα θα αφοσοιωθώ λίγο στις θηλυκές μου που παραμελήθηκαν με το μικρό...
thank u all again

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

virgo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη virgo
H virgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 100 μηνύματα.

H virgo έγραψε στις 17:11, 04-09-11:

Carmellito, δε νομίζω πως έπρεπε να το πιέσεις να φάει, η κτηνίατρος έπρεπε να έχει βρει τι έχει και δεν τρώει, το πιθανότερο είναι ότι χρειαζόταν νωρίτερα αντιβίωση. Και δυστυχώς ήταν και δύσκολη η περίοδος που το ανέλαβες, μέσα στον Αύγουστο.

Παράθεση

tia (Tia)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tia
H Tia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (πάρα πολλές! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 293 μηνύματα.

H tia έγραψε στις 17:56, 04-09-11:

λυπάμαι πάρα πολύ

Παράθεση

Athanasia79

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Athanasia79
H Athanasia79 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Athanasia79 έγραψε στις 20:41, 04-09-11:

Καλησπέρα! Φρόντισε το διατηρεις ζεστό. Δίνε του νεράκι συνέχεια. Κάθε μια- δυο ώρες δίνε του με μια σύριγγα λίγο νεράκι μαζί με ζάχαρη. Θα το τονώσει αν δεν έχει άλλο πρόβλημα. Να επιμένεισ να το ταιζεις συνέχεια. Λίγο -λιγο αλλά συνεχεια. Για δοκίμασε να του δωσεις και λίγο κιμά. Αν δεν έχει κάποιο αλλο πρόβλημα θα συνέλθει αλλά θα του πάρει λίγες μέρες. Οι γάτες γενικώς δεν έχουν αποθήκες λίπους και γι αυτό εξαντλουνται γρήγορα αν μείνουν νηστικές εστω και λίγα 24ωρα. Νέρακι και φαγητο (γάλα, κιμά αν μπορεί να φαει) συνέχεια. Ειναι κουραστικό αλλά πιστεύω οτι θα καταφερεις.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,529 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:02, 04-09-11:

Αν διαβάσεις λίγο παραπάνω θα δεις ότι πέθανε το γατακι.

Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη endorama
H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 21:07, 04-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από virgo
Carmellito, δε νομίζω πως έπρεπε να το πιέσεις να φάει, η κτηνίατρος έπρεπε να έχει βρει τι έχει και δεν τρώει, το πιθανότερο είναι ότι χρειαζόταν νωρίτερα αντιβίωση. Και δυστυχώς ήταν και δύσκολη η περίοδος που το ανέλαβες, μέσα στον Αύγουστο.

Εχει δίκιο η φίλη μας, δεν ωφελεί να κατηγορείς τον εαυτό σου...
Ετσι είναι, όλες και όλοι μας εδώ έχουμε μπει πιστεύω, στη διαδικασία αυτή, προσπαθώντας να σώσουμε κάποια μωράκια.
Μακάρι να τα καταφέρναμε με όλα αλλά δε γίνεται
Τη Μουντζουρίτσα μου την έσωσα και την έχω κοντά μου.
Τη Μάγια δε μπόρεσα να τη σώσω
όμως τη χάιδεψα, της τραγούδησα για να τη νανουρίσω την πήρα πολλές αγκαλιές.....
Ακόμα κλαίω όταν τη σκέφτομαι.....
όμως ξέρω πως τουλάχιστο έφυγε μέσα στα χάδια, όχι παρατημένη σε μια γωνιά του δρόμου να πεθάνει, χτυπημένη και αβοήθητη.....
Αυτό να σκεφτείς!
Αν ποτέ βρεθείς στην ίδια θέση, αν χρειαστεί ξανά να φροντίσεις μωρά, σκέψου πως θα κάνεις ό,τι μπορείς, κι αυτό, ανεξάρτητα από το αποτελεσμα, είναι 100 φορές καλύτερο από το να τα αφήσεις στη μοίρα τους.
Ξερω στενοχωριέσαι αλλά δε θα ναι πάντα ετσι, φετος το καλοκαίρι περιμάζεψα τρία! (δύο μωρά και μια πιο μεγάλη, χτυπημένη) τα μωράκια τα τάισα μεγάλωσαν και τα ανέλαβε μια φίλη, τη χτυπημένη την περιποιήθηκα, έγινε καλά και είναι μαζί μου.
Μπραβο σου που είχες το κουράγιο να το φροντίσεις. θελει ψυχή!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 04:43, 05-09-11:

Carmellito και κάτι τελευταίο. Αυτό επειδή λες πως έπρεπε να το πίεζες περισσότερο, έπρεπε το ένα ή το άλλο. Όχι. Έφταιγε η κτηνίατρος. Αλλά επειδή ως άνθρωποι μαθαίνουμε μέσα από τις εμπειρίες μας, τώρα ξέρεις πως την επόμενη φορά που κτηνίατρος σε αφήσει με τόσες απορίες είναι καιρός να βρεις άλλον. Διότι όσο καλές προθέσεις και αν έχουμε, κτηνίατροι δεν είμαστε. Δεν έφταιγες σε τίποτα εσύ. Να σαι πάντα καλά.

Παράθεση

tribiani

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tribiani
Ο tribiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O tribiani έγραψε στις 13:08, 05-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Αν διαβάσεις λίγο παραπάνω θα δεις ότι πέθανε το γατακι.
Epic Fail

Παράθεση

irinachou

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη irinachou
H irinachou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 126 μηνύματα.

H irinachou συμπααα έγραψε στις 21:02, 08-09-11:

ποπο! τοση ωρα διαβαζα με αγωνια να δω τι εγινε τελικα με το γατακι...κριμα πολυ κριμα και ηθελα τοσο πολυ να διαβασω σε ενα post οτι σηκωθηκε και ολο και καλυτερευει!μην ανυσυχεις,εφοσον το βοηθησες οσο μπορουσες πρεπει να σαι περηφανη,τυψεις να χες αν το χες παρατησει.

Παράθεση

prrr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη prrr
H prrr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H prrr έγραψε στις 13:48, 15-08-14:

καλησπερα
βρηκαμε προχθες το βραδυ ενα μικρο γατακι σε αθλια κατασταση, υποσιτισμενο , πολυ αδυναμο και αδυνατο και αφυδατομενο.
Του εδωσα να φαει, εφαγε ελαχιστη κονσερβουλα (εχει δοντακια) εχθες ολη μερα εκανε διαρροια και δεν ετρωγε και το πηγα σε κτηνιατρο που του εδωσε παστουλα για τα παρασιτα.Δυστυχως και σημερα συνεχιζει να μην τρωει να μην στεκεται καλα καλα στα ποδαρακια του και του δινω νερο με το ζορι με συριγγα. Δεν το δεχεται , προσπαθει να το κανει εμετο οχι παντα με επιτυχια. Ξανακαλεσα τον γιατρο και μου ειπε (τετοια μερα ...τετοια λογια....) οτι μαλλον ειναι απο την παστα banmith που του δωσε χθες
δυστθχως ουτε σκονη γαλα δεν εχω για γατακια μηπως πιει λιγο γαλα και δεν ξερω τι να κανω.... φοβαμαι μην παθει τιποτα , ας βγαλει την μερα για να το ξαναπαω αυριο στον γιατρο
καμια ιδεα τι μπορω να του δωσω? το ζαχαρονερο κανει για γατες ?
(το δινουμε σε πουλια που βρισκουμε ως α΄βοηθεια αλλα δεν ξερω αν κανει για γατες)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 14:15, 15-08-14:

Καλησπέρα! Να σου πω την αλήθεια εγώ ζαχαρόνερο δεν έχω χρησιμοποιήσει αλλά, από άλλα μέλη εδώ, έχω δει ότι το συστήνουν και για γατάκια, οπότε θα το δοκίμαζα. Επίσης στην προκειμένη θα του έδινα και ό,τι γάλα είχα, ναι μεν ορισμένες γάτες έχουν δυσανεξία αλλά όχι όλες κι επιπλέον από το να μη φάει καθόλου φαντάζομαι ότι είναι προτιμότερο! Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να αντέξει η ψυχούλα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

prrr

Νεοφερμένος

H prrr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H prrr έγραψε στις 14:24, 15-08-14:

ευχαριστω και εγω το ελπιζω ειναι τοσο αδυναμο δεν μπορει να σταθει στα ποδια του

Παράθεση

prrr

Νεοφερμένος

H prrr έγραψε στις 14:44, 15-08-14:

δυστυχως το γατακι εφυγε

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 15:56, 15-08-14:

Λυπάμαι πολύ... Καλό γατοπαράδεισο να έχει το ψυχάκι...

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 18:50, 15-08-14:

Κρίμα...

Παράθεση

prrr

Νεοφερμένος

H prrr έγραψε στις 19:55, 15-08-14:

ακόμα κλαίω....
το πήγα χθες κιολας σε γιατρο τον ξανακαλεσα σημερα.... του ειπα δεν ειναι καλα και δεν εκανε ΤΙΠΟΤΑ, μου ειπε θα συνελθει απλα.....
γιατι ρε παιδια?????
και λογο μερας δεν προλαβα να βρω κανεναν αλλο.... νιωθω τοσο ασχημα που δεν μπορεσα να το σωσω...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,781 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:57, 15-08-14:

Δυστυχώς, φαίνεται οτι ήταν πολύ αδύναμο για να αντέξει, παρότι εσύ έκανες ό,τι μπορούσες
Δεν μπορώ να πω το ίδιο και για τον κτηνίατρο που μου φάνηκε από την αρχή, ως μη όφειλε, εφησυχασμένος.
΄Οπως και να'ναι, το μικρούλι άνοιξε τα φτερά του για άλλον κόσμο, ελπίζω καλύτερο από αυτόν που άφησε...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nefelie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nefelie
H Nefelie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Nefelie έγραψε στις 11:20, 24-09-16:

Καλημέρα σε όλους και όλες

Θα ήθελα τις συμβουλές σας παρακαλώ:

Πριν περίπου 6 μέρες, μαζέψαμε από τον δρόμο ένα γατάκι σε πολύ κακή κατάσταση. Περίπου 3 μηνών, σοβαρά υποσιτισμένο, αφυδατωμένο (έκανε 2 μέρες να κάνει τσίσα του, παρά τα υγρά που του δίναμε κάθε τρεις και λίγο!), με διάρροια, ερεθισμένο ποπό, πρησμένη και μελανιασμένη κοιλίτσα, και πολύ υποτονικό (ε, προφανώς μ’ όλ’ αυτά).

Το σοβαρότερο όμως πρόβλημα φαινότανε να είναι τα ματάκια του: τελείως κλειστά, σημαντικά πρησμένα και με πύο.
Βρήκαμε έναν ευγενέστατο Κτηνίατρο στην περιοχή μας που δέχτηκε να του ρίξει μια ματιά χωρίς χρέωση (διότι πραγματικά δεν υπάρχει φράγκο). Οπότε, με τις συμβουλές του και με την ευγενική οικονομική βοήθεια της γατόφιλης γειτόνισσάς μας, του ξεκινήσαμε κολλύριο TOBREX 4 φορές την ημέρα, vibramicin 1/8 την ημέρα, κρεμούλα για τα σκουληκάκια στην κοιλιά και ειδική τροφή «recovery» για να δυναμώσει. Όμως, ο γιατρός δεν ήταν ενθαρρυντικός: μας είπε ότι έχει μονάχα 5%-10% πιθανότητες να επιβιώσει.

Τώρα, μετά από 6 ημέρες, τα καλά νέα είναι ότι έχει πάρει βάρος, έχει σταματήσει η διάρροια, τα κακάκια του είναι κανονικά (και χωρίς σκουλήκια), το ένα ματάκι είναι σχεδόν τελείως καλά αν και λίγο θολό ακόμα, ο ποπός του δεν είναι πια ερεθισμένος και η κοιλίτσα του είναι μάλλον ξεπρησμένη.
Τα κακά νέα είναι ότι εξακολουθεί να είναι υποτονικό, προσπαθεί να περπατήσει αλλά κουράζεται γρήγορα και δεν το βαστάνε καλά τα ποδαράκια του (ανοίγουν συνεχώς λες και γλιστράει σε πάγο), το άλλο του ματάκι έχει μεν ανοίξει αλλά είναι ακόμα πολύ πρησμένο, θολό και με κάτι σαν μύξα πάνω του, έχει χαμηλή αντίληψη, μου δίνει την εντύπωση ότι είναι σχεδόν τυφλό και από εχθές νομίζω ότι έχει πυρετό.

Κανονικά σήμερα πρέπει να σταματήσουμε το TOBREX και το vibramicin, αλλά μιας και είναι ακόμα άρρωστο, μήπως χρειάζεται να συνεχίσουμε; Και για τον πυρετό τι προτείνετε;

Ντρέπομαι να το ξαναπάω στον Κτηνίατρο έτσι στο τζάμπα. Ο άνθρωπος ήταν ευγενικός να μην μας χρεώσει την πρώτη φορά… δεν είναι γαϊδουριά να ξαναπάμε ζητώντας τζάμπα συμβουλές;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων θερμά για τις συμβουλές σας!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:23, 25-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από Nefelie
Ντρέπομαι να το ξαναπάω στον Κτηνίατρο έτσι στο τζάμπα. Ο άνθρωπος ήταν ευγενικός να μην μας χρεώσει την πρώτη φορά… δεν είναι γαϊδουριά να ξαναπάμε ζητώντας τζάμπα συμβουλές;
Φοβάμαι φίλη Nefelie πως δυστυχώς ο μόνος τρόπος να πάρεις υπεύθυνη γνώμη για το τι του συμβαίνει αλλά και για να καλυτερέψει τα γατουλάκι, είναι να το δει κτηνίατρος ξανά. Είτε ο ίδιος, είτε κάποιος άλλος.
Θα έλεγα να έπαιρνες ένα τηλέφωνο τον κτηνίατρο που τόσο ευγενικά κοίταξε το γατάκι και να τον ενημερώσεις για την πρόοδό του. Εννοείται πως θα του πεις ότι δεν έχεις χρήματα, μπορεί να σου πει να το ξαναδεί.
Εμείς δεν είμαστε κτηνίατροι για να πούμε κάτι υπεύθυνα. Το σίγουρο είναι πως χρειάζεται κι άλλη θεραπεία αφού δεν έχει γίνει τελείως καλά, ίσως και κάποια αλλαγή των φαρμάκων. Επίσης ίσως χρειαστεί κάποιο δυναμωτικό μια και είναι τόσο εξασθενημένο ακόμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nefelie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nefelie
H Nefelie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Nefelie έγραψε στις 17:02, 26-09-16:

Ξαναπήγαμε στον γιατρό και μας είπε ότι δυστυχώς το δεξί ματάκι είναι πιά νεκρό και πρέπει να αφαιρεθεί...
Το κόστος της επέμβασης είναι 100€! Αδύνατον για την τσέπη μας!
Μήπως ξέρετε κάπου που θα μπορούσαμε να απευθυνθούμε για να κάνουμε την επέμβαση με χαμηλότερο (ή και καθόλου) κόστος; Ξέρετε εάν η Φιλοζωική αναλαμβάνει τέτοια περιστατικά;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:57, 26-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από Nefelie
Ξαναπήγαμε στον γιατρό και μας είπε ότι δυστυχώς το δεξί ματάκι είναι πιά νεκρό και πρέπει να αφαιρεθεί...
Το κόστος της επέμβασης είναι 100€! Αδύνατον για την τσέπη μας!
Μήπως ξέρετε κάπου που θα μπορούσαμε να απευθυνθούμε για να κάνουμε την επέμβαση με χαμηλότερο (ή και καθόλου) κόστος; Ξέρετε εάν η Φιλοζωική αναλαμβάνει τέτοια περιστατικά;
Ποιά φιλοζωική; Εξαρτάται από την περιοχή αν και οι διάφορες φιλοζωικές στηρίζονται σε δουλειά και χρήματα εθελοντών και δεν νομίζω να κάνουν δωρεάν επεμβάσεις σε ζωάκια που φροντίζουν άλλοι. Εδώ χρειάζεται κτηνίατρος ειδικευμένος στα μάτια για να κάνει την επέμβαση και να είναι και σωστός άνθρωπος για να αναλαμβάνει και κάποιες δωρεάν όταν χρειάζεται.
Εδώ που τα λέμε, επίσης δεν το πολυπιστεύω.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tolis Topalidis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tolis Topalidis
Ο Tolis Topalidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Tolis Topalidis έγραψε στις 16:26, 01-12-16:

Γειά σας, είχα βρει δυό γατάκια κάτω από το σπίτι μου, το ένα το είχα πάρει εγώ σπίτι μου και το άλλο μια κυρία, αδελφάκια. Είχε βγάλει και μικρά δοντάκια ο κτηνίατρος με συμβούλευσε να το έχω σπίτι ζεστά γιατί είναι μικρό ακόμα. Εκεί που άρχισε να παίζει λίγο μαζί μου, ξυπνάω το πρωί και το βλέπω να μην μπορεί να περπατήσει. Το πήγα κατ' ευθείαν στον κτηνίατρο είχε αρρωστήσει, το άφησα εκεί μια μέρα και το πήρα.
Του έκανε κάποιες ενεσούλες για 3 μέρες και έγινε καλά πάλι, άρχισε να τρώει πάλι, ήπιε γαλατάκι, σήμερα γυρνάω το μεσημέρι σπίτι και το έβλεπα πάλι κάπως μαζεμένο ήπιε γάλα κανονικά. Πήρα τηλέφωνο κτηνίατρο, μου είπε ότι λείπει και να του κάνω κάποια ένεση αλλά δυστυχώς δεν πρόλαβα να κάνω τίποτα. Το χάιδεψα λίγο, σηκώθηκε ήπιε γάλα πάλι κι έτσι όπως το είχα, έκανε ένα νιάου νιάου και πέθανε. Στα χέρια μου.
Τα πάντα έκανα για το γατάκι, ήθελα να το μεγαλώσω αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερε, το αδερφάκι του πάλι είναι μια χαρά, ζωήρεψε που πήγα να το δω σήμερα. Αυτά, το έθαψα σήμερα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 01-12-16 στις 16:47. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους χρήσης
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 20:40, 01-12-16:

Ποσο λυπάμαι. Δυστυχως οταν δεν τα μεγαλωσει η μαμα τους δεν ειναι ευκολο να επιβιώσουν. Έκανες ομως ο,τι περνούσε απο το χερι σου. Δεν εφυγε μονο του, σε ενιωθε να το κρατάς και να το χαϊδεύεις. Ειναι οδυνηρό γιατι το εχω ζησει. Που ξερεις ισως βρεθει καποιο αλλο γατακι στο δρομο σου να το μεγάλωσεις. Υπαρχουν τόσα εκει εξω που ζητάνε μια αγκαλια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vampce

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vampce
H vampce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H vampce έγραψε στις 23:05, 01-12-16:

Σίγουρα έκανες ότι μπορούσες. Τα μωρά γατάκια είναι πολύ δύσκολο να μεγαλώσουν χωρίς τη μαμά τους. Και το ξέρω από πρώτο χέρι γιατί όταν η δικιά μου ήταν βδομάδων παραλίγο να μας ..."μείνει" στα χέρια 2-3 φορές. Κάτι που μπορώ να σου πω -αν σε περίπτωση στο μέλλον βρεις κάποιο άλλο μικρό και θες να το βοηθήσεις είναι οτι θέλουν πολύ ζεστασιά, ακόμα και αν είναι καλοκαίρι. Παθαίνουν πολύ εύκολα υποθερμία. Εμείς θυμάμαι είχαμε πάρει και μια ειδική θερμαντική λάμπα που την είχαμε κοντά στο κρεβατάκι της. Γαλατάκι φυσικά μόνο ειδικό για γατάκια από pet shop και συχνό τάισμα, και επίσης στο κρεβατάκι τους ένα μικρό ρολογάκι. Το τικ τακ είναι σαν να ακούνε την καρδιά της μανούλας τους

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tsina
H tsina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H tsina έγραψε στις 18:52, 25-01-17:

Καλησπερα σε ολους! πριν απο 5 μερες η γατουλα μου γεννησε 4 υπεροχα πλασματακια..στην αρχη παρατηρησα οτι τα 2 απο αυτα δεν φαινονταν τοσο δυνατα οσο τα αλλα 2..μετα την δευτερη μερα ομως..παρατηρησα οτι κυριος το ενα απο αυτα εδειχνε καπως ποιο αδυνατο και αδυναμο απο τα αδερφακια του...(να σημειωσω εδω οτι η γατουλα γινετε για πρωτη φορα μαμα) και ξερω πως στην πρωτη γεννα υπαρχουν αρκετα υψηλα ποσοστα θνησιμοτητας..αρχισα λοιπον να παρατηρω το μικρακι και ειδα οτι δεν το αφηνουν τα υπολοιπα και πολυ χορο να φαει και φοβαμαι μηπως ειναι αυτος ο λογος..δοκιμασα να το ταισω εγω αρκετεσ φορες(με υποκαταστατο μητρικου γαλακτος)αλλα δεν ηθελε με τιποτα,,, χθες που ηταν η τεταρτη μερα..παρατηρησα μια μικρη βελτιοση στην οψη του..σαν να μεγαλωσε και αυτο..παραμενει βεβαια ποιο αδυνατο και αδυναμο απο τα υπολοιπα αλλα τρωει νομιζω περισσοτερο..το θεμα μου ειναι το εξης..θελω να κανω οτι περναει απο το χερι μου για να ζησει..(αν ειναι να μην τα καταφερει τουλαχιστον να ξερω πως εχω εξαντησει καθε πιθανοτητα να το βοηθησω..σκεφτομαι να δοκιμασω να του δωσω παλι εγω γαλα..αν και δεν νομιζω να το δεχτει υπαρχει τιποτα αλλο που μπορω να κανω? πιστευετε πως μπορει να επιβιωσει απο την στιγμη που ειναι μικροτερο απο τα υπολοιπα? εχω αρκετα μεγαλη εμπηρεια απο γατες..και απο γατο μωρακια..αλλα μεγαλυτερα απο αυτα..και εχω αγχωθει αρκετα...

Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 20:21, 25-01-17:

Πάρε τη μαμά και το μωρό και βάλτα χώρια μέχρις ότου θηλάσει.Αυτό να το κάνεις μερικές φορές για να πάρει τα πάνω του.Αν είναι άρρωστο η μαμά του δεν θα το προσέξει ιδιαίτερα.Εύχομαι όλα να πάνε καλά.

Παράθεση

sges98

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sges98
H sges98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H sges98 έγραψε στις 17:46, 10-06-18:

Χρειάζομαι Βοήθεια. Πριν μία εβδομάδα βρήκα δύο νεογέννητα γατάκια, προσπάθησα να τα βοηθήσω αλλά δυστυχώς το ένα Δεν τα κατάφερε. Το άλλο όμως Μέχρι χθες ήταν πολύ καλά. απο το βράδυ όμως δεν μπορούσε να νιαουρίσει καλά και Μέχρι τώρα νιαουρίζει με το ζορι. Τρώει κανονικά όμως.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 921 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 17:56, 10-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από sges98
Χρειάζομαι Βοήθεια. Πριν μία εβδομάδα βρήκα δύο νεογέννητα γατάκια, προσπάθησα να τα βοηθήσω αλλά δυστυχώς το ένα Δεν τα κατάφερε. Το άλλο όμως Μέχρι χθες ήταν πολύ καλά. απο το βράδυ όμως δεν μπορούσε να νιαουρίσει καλά και Μέχρι τώρα νιαουρίζει με το ζορι. Τρώει κανονικά όμως.
Προσπάθησε να το κρατήσεις ζεστό και αύριο πρωί πρωί πήγαινε το στον κτηνίατρο να το δει...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Αδύναμο & κοκαλιάρικο γατάκι! - Από anastasiagk
      Το θέμα έχει λάβει 25 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-08-11 στις 13:20.
    • Αδύναμο γατάκι... - Από Nonika
      Το θέμα έχει λάβει 146 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-06-11 στις 02:37.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους