Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,550 εγγεγραμμένα μέλη και 718,854 μηνύματα σε 22,715 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 521 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Νέο γατί στο σπίτι. Θα μπορέσουν να συνυπάρξουν;

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη catlin
H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (αλλες δεν έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 15:30, 19-11-12:

γεια σας!προσφατα βρηκα ενα αδεσποτακι εντελως αφυδατωμενο και υποσιτισμενο ,ομως πλεον, μετα και την πρωτη επισκεψη στο γιατρο,υγειες!θα ηθελα πολυ λοιπον να παρεχω σ αυτο το ταλαιπωρημενο πλασματακι μια οικογενεια, ομως ο γατος μου δε φαινεται να εχει την ιδια αποψη!επιπλεον, δυστυχως το σπιτι ειναι ενας ενιαιος χωρος ,γι αυτο αναγκαστηκα να διαμορφωσω και να εξοπλισω ειδικα εναν πολυ μικρο στεγασμενο χωρο στη βεραντα.παραλληλα ,τον εβαζα καθημερινα για λιγο μεσα αλλα ακομα κανενα αποτελεσμα!ο γατος μου ειτε μενει κοκαλωμενος σ ενα σημειο κ δεν κανει καμια κινηση ,ειτε τον πλησιαζει με απειλητικες διαθεσεις κανοντας συνεχως χχχχχχχ κ γρυλιζοντας δυνατα!νομιζω οτι εχει συνηθισει τη μυρωδια του γιατι τη μεταφερουμε συνεχως μεσα αλλα τιποτα...!αν εχει καποιος παρομοια εμπειρια ας βοηθησει παρακαλω γιατι θα αναγκαστω να δωσω το νεο γατουλη για υιοθεσια!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:58, 19-11-12:

Θα σου ελεγα την επομενη φορα που θα γινει το ιδιο, δηλαδη το κχχχχχχχχχχχχχ, αστα για λιγο να δεις τι θα γινει. Να εισαι απο πανω για να επεμβεις ομως αν χρειαστει. Το ιδιο αντιμετωπισα κι εγω με τον Κοναν και τον White, αλλα επειδη δεν γινοταν να ειναι συνεχεια κλεισμενος ο γατουλης, τα αφησα να δω τι θα γινει. Λοιπον, μετα το κχχχχ, αλλαξανε γραμμη πλευσης και οι δυο, το κανουν ακομα καμμια φορα, αλλα οχι τοσο συχνα και δεν καταληγει σε καυγα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (αλλες δεν έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 16:22, 19-11-12:

μακαρι bessy μου(και παρεπιπτοντως μπραβο σου για τον white!)κυριως ο γατος μου γινεται εξαλλος οταν ο μικρος χρησιμοποιει το ονυχοδρομιο του η πηδαει επανω μου!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 16:24, 19-11-12:

Δοκιμασε να τους βαλεις να φανε διπλα-διπλα και συγχρονως να τους χαιδευεις και τους δυο.

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 16:44, 19-11-12:

ο κυριος ζιπουν εχει φουντωσει ολοκληρος κ μονο να φαει δε νοιαζεται!αυριο θα του παρω την αγαπημενη του κονσερβα κ θα το δοκιμασω.αν κοιταξεις στο site του αιλουρου λεει καποια πραγματα που ισως σε βοηθησουν για την ενταξη του white(εγω δυσκολευομαι αρκετα γιατι δεν εχω αλλο δωματιο περα απο ενα μικρο μπανιο!)

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:55, 19-11-12:

Βάσια μου, χρειάζεται υπομονή το πράγμα και σωστούς χειρισμούς. Δεν είναι όμως 100% σίγουρο ότι θα λειτουργήσει γι' αυτό να είσαι έτοιμη να δώσεις το μικρό για υιοθεσία αν προσπαθήσεις πολύ και αποτύχεις. Αλλά να σκέφτεσαι θετικά γιατί αυτό είναι το πρώτο. Να ξέρεις ότι οι γάτες σου αισθάνονται το στρες σου.
Το σπίτι σου πρέπει να προσαρμοστεί κατάλληλα στις ανάγκες δύο γάτων. Γράφεις ότι είναι ενιαίος ο χώρος του, αυτό δυσκολεύει περισσότερο τα πράγματα προς το παρόν, αν δεν έχουν αρκετά μέρη τα οποία η κάθε μια να μπορεί να θεωρεί δικά της. Γι' αυτό τον λόγο θα πρέπει να εκμεταλλευτείς όλες τις διαστάσεις του χώρου σου! Και πάνω απ' όλα: Το ύψος
Μέρη για να ανεβαίνουν ψηλά όπου θα έχουν την ησυχία τους και χρόνο μόνοι τους πρέπει να παρέχονται απλόχερα, καθώς και κρυψώνες, κρεβάτια, περισσότερες από μια αμμολεκάνες, μπωλάκια νερού κτλ. Για να καταλάβεις, η ιδανική φόρμουλα είναι: ένα για κάθε γάτο συν ένα.
Να ταίζεις σε δύο διαφορετικά μέρη του σπιτιού για να αποφευχθεί ο ανταγωνισμός. Να δίνεις συχνά μικρά γεύματα. Τα μπωλάκια του νερού να είναι τοποθετημένα σε διάφορα μέρη του σπιτιού (μακριά από την εξώπορτα ή την μπαλκονόπορτα ή μέρη όπου οι γάτες μπορεί να αισθανθούν εκτεθιμένες σε κίνδυνο).
Ονυχοδρόμια είναι καλύτερα να τοποθετηθούν κοντά σε πόρτες, κρεβάτια και μέρη όπου τρώνε οι γάτες. Κι αυτό γιατί οι γάτες θα ξύσουν τα νύχια τους τη στιγμή που θα αισθανθούν ανταγωνιστικά για να ενδυναμώσουν τη θέση τους στο σπίτι.
Οι γάτες έχουν την ανάγκη να ανεβαίνουν ψηλά, να παρατηρούν τη δραστηριότητα του σπιτιού και να δραπετεύουν από εντάσεις. Τέτοια μέρη τους παρέχουν ασφάλεια. Ράφια που μπορείς να στερεώσεις στον τοίχο, γατόδεντρα, ίσως καρέκλες τις οποίες να μπορούν να χρησιμοποιήσουν, είναι αναγκαία.
Κρεβάτια ζεστά και κρυψώνες όπου οι γάτες σου θα αισθάνονται ασφαλείς όταν απειληθούν είναι επίσης σημαντικές.
Κάτι επίσης πολύ σημαντικό είναι η επιλογή της αμμολεκάνης: Απόφυγε την κλειστή. Σε περιπτώσεις συμβίωσης γάτων όπου παρατηρούνται εντάσεις, η κλειστή αμμολεκάνη δεν ενδείκνυται. Γιατί μια γάτα αισθάνεται ανασφάλεια όταν ενόσω κάνει την ανάγκη της μπορεί να δεκτεί επίθεση και να μην έχει τρόπο διαφυγής. Προτίμησε δύο μεγάλες αμμολεκάνες, ανοικτές, με ψηλή ράχη.

Δώσε χρόνο. Γράψε μας πως πάει.
Καλή τύχη!

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 00:08, 20-11-12:

δε γινεται να μην συνυπαρξουν γιατι πολυ απλα το γατακι αν δεν συνυπαρξουν δε θα επιβιωσει εκει εξω,στο δρομο ενοω,εγω επειδη δεν ειχα λυση αναγκαστικα συνυπηρχανε αχαχα,δλδ δε το θελετε το γατακι;,δε το θελετε το γατακι; βρε μουργολυκοι,βρε ακαματηδες,το εδερναν οσες φορες εφερα νεο γατακι οι ''παλιοι'',τους μαλωνα,τους εδινα μια στο αυτακι και το αφηναν,σου λενε τρελη ειναι αυτη,ας το παρουμε αποφαση θα συνυπαρξουμε με το γατακι και συνυπηρχαν.απο εσενα εξαρταται ειναι σαν να εχεις ενα παιδι και να κανεις δευτερο,στην αρχη ειναι δυσκολα για το πρωτο,αλλα ολα περνουν το δρομο τους στη πορεια,καλη τυχη κι ολα θα πανε καλα!!!!!!

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 01:29, 20-11-12:

σημερα απο τις τρεις ειναι μαζι στο σπιτι.ο μικρος εχει εγκληματιστει.παιζει,τρωει,γουργουριζει.το προβλημα ειναι ο μεγαλος,ο οποιος τοσες ωρες το μονο που κανει ειναι να τον ακολουθει κ να παρατηρει τις κινησεις του!δεν εχει φαει τιποτα...καποιες φορες τον πλησιαζει κ γρυλιζει η του κανει κχχχ.μετα ηρεμησε κ ενω πιστευα οτι κατι παει να γινει του επιτεθηκε!ευτυχως το προλαβα εγκαιρα κ δεν πληγωθηκε αλλα ειναι φοβισμενο..η αληθεια ειναι οτι ειναι καταπληκτικο γατακι,δε θελω να το δωσω αλλα ο χωρος ειναι μικρος,εγω ειμαι αρκετα στριμωγμενη οικονομικα κ αλλωστε η υιοθετηση ενος και μονο ζωου αντιβαινει στον τροπο ζωης μου γιατι απαιτει σταθεροτητα!ομως αν τα βρισκανε θα το κρατουσα δε θα μπορουσα να αντισταθω νομιζω παροτι γνωριζω τις
συνεπειες.δεν το βλεπω ωστοσο εφικτο γι αυτο εβαλα εδω αγγελια ,θα δημοισιευσω και αλλου αυριο και βλεπουμε...

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 01:46, 20-11-12:

ενοηται οτι αν βρεθει ο καταλληλος γατογονιος θα δωσεις το ζωακι,αλλα αν δε βρεθει θα ναι αδικο εφοσον το θες να μην το κρατησεις και να μεινει εκει εξω για τα τσαπια του μεγαλου γατου,θα κανουν παρεα μια μερα,απλα καθε ζωο θελει το χρονο του.

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 01:51, 20-11-12:

ναι εννοειται αν δε βρεθει καποιος εδω θα μεινει το γατακι κι ας χτυπιεται η μπουρζουαζια!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 16:00, 26-11-12:

πφφφφφφ!
ασχημα τα πραγματα...εμπολεμη ζωνη εχει γινει το σπιτι..

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 16:06, 26-11-12:

Ακόμη δε φίλιωσαν ε; Ο μεγάλος εξακολουθεί να επιτίθεται ή τώραπλέον και ο μικρός;

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 16:12, 26-11-12:

ο μεγαλος δε λεει με τιποτα να ηρεμησει!και το αλλο το κακομοιρο ολο κρυβεται...χθες τον τραβηξα τελευταια στιγμη απ τα νυχια του μοσχοαναθρεμενου μου και τις εφαγα εγω,μου σκισε τα χερια!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 16:13, 26-11-12:

Πόσο είναι ο μεγάλος; Και τα δύο αρσενικά;

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 16:52, 26-11-12:

ναι αρσενικα!ο μεγαλος δεν ειναι και πολυ μεγαλος...7,5 μηνων!αλλα ειναι 6 κιλα ο ατιμος!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 17:31, 26-11-12:

Άντε ρε 'συ... Είναι και μικρούλης... Αν δίνεις σε αυτόν περισσότερη σημασία απ' ότι στον μικρό; Μήπως θέλει καλοπιάσματα; Να μη νιώθει πως "σε χάνει"; Και να ασχολείσαι περισσότερο με τον μπέμπη όταν κοιμάται ο μεγάλος; Όταν φεύγεις/ κρύβεσαι τι κάνουν; (πχ όταν πας τουαλέτα). Μήπως είναι ανταγωνιστικός όταν είσαι κι εσύ μαζί; Προσπάθησε να τον ψυχολογήσεις! Eπίσης είναι στειρωμένος; Αν όχι, ίσως αφού στειρωθεί ηρεμήσει κιόλας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 26-11-12 στις 18:03.
Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 20:31, 26-11-12:

οντως με τη στειρωση ισως ηρεμουσε...αλλα αμεσα δεν εχω τη δυνατοτητα για κατι τετοιο.οταν φευγω νομιζω οτι η συμπεριφορα του ειναι παρομοια:χαμηλες "αγγελοπουλικες" κινησεις,φουντωμενη ουρα και αυτια που κοιτανε μονιμως προς τα πισω!ομως θα προσπαθησω να τους παρατηρησω ξανα..γενικα ο Ζιπουν(ο μεγαλος μικρος γατος μου!)ειναι αρκετα δυστροπος και εγωκεντρικος θα μπορουσα να πω γι αυτο δεν παραξενευομαι με τη σταση του..το πουλακι μου!!!παντως κι αυτος απ τη μερα που πατησαν τα πατουσακια του νεου γατουλη στο σπιτι δεν κοιμαται και δεν τρωει!θα προσπαθησω λιγες μερες ακομα και αν δεν ,θα επιχειρησω να μεταφερω το μικρουλι για φιλοξενια τουλαχιστον σε κανενε φιλικο σπιτι

Παράθεση

kitcat

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kitcat
H kitcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.

H kitcat έγραψε στις 21:03, 26-11-12:

Σε καταλαβαίνω τα εχω περάσει και εγώ με διάφορα γατιά που εχω φιλοξενήσει κατά καιρούς, αυτό που κατάλαβα είναι πως χρειάζεται χρόνος, και στην περίπτωση του δικού μου τελικά καλύτερα το δεύτερο γατί να είναι αρσενικό και μικρο, όμως για σένα μάλλον το μεγαλύτερο θέμα είναι ότι ο "μεγάλος" δεν είναι στειρωμένος και επίσης είναι μικρός άρα και πολύ δραστήριος... είναι φυσική η συμπεριφορά, προτείνω να πάρεις catnip, αν βρεις σπρει ψέκασε παντού, γενικά τα βοηθάει, εγώ όταν φιλοξενούσα θηλυκιά γατούλα που ήταν και έγκυος είχα δοκιμάσει και feliway και ανθιαμα για την καλή ψυχολογικη κατάσταση αλλα δεν ειχαν πιασει. Μαλλον υπομονή χρειάζεται. Καλή επιτυχία!

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 21:22, 26-11-12:

ευχαριστω για τις συμβουλες!θα επιμεινω και βλεπουμε..

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 12:58, 01-12-12:

καλημερα!ακομα πιο ασχημη η κατασταση...τις τελευταιες μερες δε βαζω συχνα το μικρο μεσα,μονο για καμια ωρα κι αυτο με πολυ αυστηρη επιτηρηση.εχθες ηταν ο μικρουλης στο σπιτι για μιση ωριτσα περιπου το μεσημερι και οταν επιστρεψαμε αργα το βραδυ ,επειδη νιαουριζε μονο του το καημενο,ο φιλος μου τον αφησε μεσα(και εφυγε κατευθειαν για να τακτοποιησει το σπιτακι του).Με το που τον αφησε λοιπον στη πορτα,χωρις δευτερη σκεψη του ορμησε κανονικα!οταν λειτουργησαν τα αντανακλαστικα μου προσπαθησα να σταματησω την επιθεση και να παρω στα χερια μου το μικρο.ο γατος μου οχι μονο δεν σταματησε αλλα επιτεθηκε σ εμενα,για σχεδον για ενα λεπτο δεν αφηνε τα δαχτυλα μου απ το στομα του οσο κι αν φωναζα μεχρι που ακουσε ο φιλος μου και ηρθε.να φανταστειτε τα χερια μου ειναι σε αθλια κατασταση γεματα πληγες..πρωτη φορα συμπεριφερεται ετσι.πριν το νεο γατακι δεν τον ειχα δει ποτε ουτε κχχχ να κανει..ευτυχως ομως ο μικρος ειναι σωος και αβλαβης!

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 16:01, 01-12-12:

Πω πω, κριμα ρε παιδι μου τετοια ασχημη αντιδραση.
Ειναι σε ηλικια στειρωσης. Γιατι δε το προγραμματιζεται μηπως αν στειρωθει ηρεμησει;
Ειμαι σιγουρος θα του κοπουν οι πολλες οι αγριαδες.
Μακαρι να πανε καλυτερα τα πραγματα.

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 16:39, 01-12-12:

οταν μπορεσω θα το κανω κι αυτο...ελπιζω μ αυτον που εμπλεξα καποια στιγμη να καταφερω να εχω και δευτερη γατουλα!

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 16:42, 01-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από catlin
οταν μπορεσω θα το κανω κι αυτο...ελπιζω μ αυτον που εμπλεξα καποια στιγμη να καταφερω να εχω και δευτερη γατουλα!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 18:04, 02-12-12:

Βάσια καμία (θετική) εξέλιξη με τα γατόνια σου;

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 22:27, 02-12-12:

καλησπερα!ο μικρος συντομα θα υιοθετηθει οποτε θα παψουν τα βασανα ολων μας!

Παράθεση

zazaα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zazaα
H zazaα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H zazaα έγραψε στις 18:10, 19-01-13:

καλησπερα και απο μενα... μετα τον αδικο χαμο αρκετων γατων απο φολες αποφασισα να προσπαθησω να σωσω τα λιγα εναπομιναντα γατια προσπαθωντας να τα δωσω σε καποιο κτημα... το προβλημα ομως ειναι ακριβως αυτο που φοβομασταν να παραδεχτουμε εγω και ο αντρας μου... η μια απο αυτες μας λειπει υπερβολικα...και σαν να μη φτανει αυτο εδω και δυο μερες η συγκεκριμενη γατα, η οποια ηταν υπερβολικα χαδιαρα μας φοβαται... και καπως ετσι μετα απο πολυωρη συζητηση καταληξαμε στο οτι θα ηταν καλυτερο να τη παρουμε σπιτι... το θεμα ειναι πως θα τα παει με τη ζαζα μου και ποσο καιρο θα κανει να επανελθει απο τη τρομαρα που πηρε λογω της μεταφορας;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:22, 19-01-13:

Εαν δωσετε τον απαραιτητο χρονο και στα δυο γατακια να μαθουν πρωτα και μετα να συνηθισουν το ενα το αλλο, ολα θα πανε καλα. Καλο ειναι να υπαρχει στο σπιτι χωρος για να απομονωνονται και τα δυο τον πρωτο καιρο και βεβαια ολα τα σκευη απο δυο. Δυο μπωλακια για φαγητο, δυο σκευη για νερο και δυο αμμολεκανες. Θα ηταν ιδανικο να υπηρχαν στο σπιτι μερη για να ανεβαινουν καπως ψηλα και να νοιωθουν καλυτερα και τα δυο.
Εν κατακλειδι η συμβουλη μου ειναι πως χρειαζεται χρονος και υπομονη, ειναι και τα δυο νεαρα γατακια και θα μαθουν μια χαρα το ενα το αλλο και θα εχουν και παρεα οταν εσεις λειπετε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

zazaα

Νεοφερμένος

H zazaα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H zazaα έγραψε στις 20:47, 19-01-13:

η αληθεια ειναι πως το σπιτι μας ειναι αρκετα μικρο... αλλα τουλαχιστον υπαρχει δυνατοτητα να απομονοθει η καινουρια στη κουζινα μαζι με το φαγητο το νερο και την αμμο της... τον φοβο της προς εμας ποσο καιρο θα κανει να τον ξεπερασει;

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 20:51, 19-01-13:

Νομίζω πως σε αυτά τα ζητήματα δεν υπάρχουν "συνταγές", κάθε πλασματάκι είναι διαφορετικό. Πάντως θεωρώ πως δε θα της πάρει πάνω από μια βδομάδα να σας συνηθίσει ξανά, εφόσον της δείξετε όλη σας την αγάπη και τις καλές σας προθέσεις. Ίσως βάζω και πολύ!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:58, 19-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από zazaα
η αληθεια ειναι πως το σπιτι μας ειναι αρκετα μικρο... αλλα τουλαχιστον υπαρχει δυνατοτητα να απομονοθει η καινουρια στη κουζινα μαζι με το φαγητο το νερο και την αμμο της... τον φοβο της προς εμας ποσο καιρο θα κανει να τον ξεπερασει;
Αναλογα τον χαρακτηρα της, γιατι το καθε γατι εχει τον δικο του και το γιατι ειναι φοβισμενο. Ισως του παρει λιγο καιρο να σας μαθει μεσα στο σπιτι, αλλα θα γινει να εισαι σιγουρη. Εχει τυχει να ακουσω για γατακι που προσαρμοστηκε σε δυο εβδομαδες, εχει τυχει και για αλλο που του πηρε πανω απο μηνα.

Παράθεση

zazaα

Νεοφερμένος

H zazaα έγραψε στις 21:34, 19-01-13:

ελπιζω να συνηθίσει και ας παρει χρονο... τωρα σχετικα με τη γνωριμια των δυο γατων θα βοηθησει αν χαιδευω τη μια και παω στην αλλη να μυριζει το χερι μου;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:06, 19-01-13:

Θα ελεγα στην αρχη να τα εχεις ξεχωριστα μεχρι να μαθει το ενα την μυρωδια του αλλου. Θα παρεις δυο πανακια και θα τα τριψεις στο μαγουλακι της καθεμιας και θα βαλεις της μιας στην αλλη διπλα στο πιατακι που τρωει για να μαθουν τις μυρωδιες τους. Μετα θα τα αφησεις να συναντηθουν αφου περασει καμμια βδομαδα με την δικη σου παρουσια παντα. Αυτο να το κανεις για λιγη ωρα καθε φορα και καθε μερα να την αυξανεις.
Ε σιγα-σιγα θα μαθουν το ενα το αλλο, που θα παει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ντανιέλα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ντανιέλα
H Ντανιέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (>10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Ντανιέλα έγραψε στις 04:25, 21-01-13:

Καλησπέρα σε όλους τις γατούλες και γατούληδες!
Έχω ένα πρόβλημα και χρειάζομαι συμβουλές και βοήθεια.
Πριν από έναν χρόνο βρήκα τον γατούλη μου τον Αλτουσέρ. Είναι μαύρος και πανέμορφος, πολύ τρυφερός και αγαπησιάρης και όταν τον βρήκα ήταν πολύ φοβισμένος και καχύποπτος. Παρόλα αυτά φτιάξαμε πολύ εμπιστοσύνη και αγάπη. Κάποια στιγμή τον Ιούλιο βρήκα άλλο ένα γατάκι, πολύ μικρό και τραυματισμένο, και ευτυχώς κατάφερε να ζήσει παρόλες τις δυσκολίες και τώρα έχει γίνει μια γυναικάρα φοβερή. Στην αρχή δεν τα έβαζα στο ίδιο δωμάτιο γιατί η μικρή μου ήταν υπερβολικά μικρή και ο Αλτουσέρ ΄ήταν έξι μηνών. Φοβόμουν ότι θα την τραυμάτιζε με το παιχνίδι. Όταν η μικρή άρχισε να μεγαλώνει άρχισα να τους ταίζω μαζί αλλά μόλις τελείωνε το φαγητό ο Αλτουσέρ την έπεφτε κατευθείαν στην Κωτσώρω με νύχια και με δόντια. Ξεκίνησα να βάζω την Κωτσώρω σε κλουβάκι και να καθόμαστε όλοι μαζί και ο Αλτουσέρ κάπως εξοικειώθηκε αλλά οι επιθέσεις συνεχίστηκαν. Γενικά φοβάμαι πολύ μη την τραυματίσει. Πάνε έξι μήνες περίπου που είμαστε σε αυτην την κατάσταση και ακόμα διστάζω πάρα πολύ να τα αφήσω ελεύθερα να δω τί θα γίνει. Σε αυτή τη φάση περιμένω να έρθει σε οίστρο η μικρή και να ζευγαρώσουν, αφενός για να έχουμε μικρά γατάκια, αφετέρου για να είναι αυτή μια ευκαιρία να συνηθιστούν και να μπορούν να συμβιώσουν. Αλλά είμαι πολύ διαστακτική και φοβάμαι. Έχει κανένας καμία ιδέα;
Ευχαριστώ πολύ
Ντανιέλα

Παράθεση

goutouna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη goutouna
H goutouna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.

H goutouna έγραψε στις 15:32, 23-01-13:

Γειά σας,
Πριν από 4 μέρες υιοθέτησα τον Πίπη. Αρχίζει και συνηθίζει την παρουσία μας και τον χώρο.
Η μητέρα μου έχει 2 γατους, τον Πασά (12 ετων) και τον Μπακαλιάρο (9 μηνών). Ο Πίπης είναι 5 μηνών.
Ο Πασας καθ'οτι γεράκος, δεν ειναι σε mood για πολλά παιχνίδια. Αυτό όμως, δεν το καταλαβαίνει ο Μπακαλιάρος κι ετσι του την "πέφτει" συνεχεια για να παίξουν. Αποτέλεσμα είναι να εκνευρίζεται ο Πασάς και να μην τον θέλει.
Ετσι, αποφασίσαμε να πάω σημερα τον Πίπη για γνωριμία και μετ'επειτα για παιχνίδια.
Ειναι κοντα ηλικιακα και θεωρησαμε (και βασει χαρακτηρα του Μπακαλιαρου) οτι ολα θα πανε καλα. Ο Μπακαλιαρος ειναι το ειδος την ατρομητης γατας. Κι ομως καναμε λάθος.
Εφτασε ο Πιπης με την γατοφόρο του , ωστοσο ερχεται κι ο Μπακαλιαρος με φορα απο το δωματιο για να δει ποιος ηταν στο κουδουνι.
Μολις επεσε στην αντίληψη του ο Πίπης, παγωσε κυριολεκτικα.
Εφυγε τρεχοντας και φουντωσε την γουνα. Ο Πίπης πιο περιεργος, μυριζε τον χωρο. Καποια στιγμη, πηρα αγκαλια τον Πιπη, η μητερα μου τον Μπακαλιαρο και τους κρατησαμε σε μια αποσταση 30 εκ. να κοιταζονται. Τους φερναμε σταδιακα όλο κ πιο κοντα, μεχρι που μυριστηκαν στις μυτες τους. Εκει ο Μπακαλιαρος κατουρηθηκε πανω του κυριολεκτικα.
Υπαρχει καμια πιθανοτητα να μπορεσουν καποια στιγμη να φτασουν στο σημειο να παιζουν; ή τζαμπα τρεφουμε ελπιδες;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 16:05, 23-01-13:

Υπαρχουν ελπιδες αλλα πρεπει να το κανετε σταδιακα οχι αμεσως. Θα πρεπει να υπαρχει καποιος χωρος για να απομονωνεται αυτος που φοβαται περισσοτερο και να μπορει να νοιωθει ασφαλης. Σιγα-σιγα θα τους γνωρισετε αφου κρατησετε για μερικες μερες το μικρο απομονωμενο μεχρι να μυριστουν κατω απο την πορτα. Μετα μικρες συναντησεις με επιτηρηση για ενα διαστημα και πιστευω ολα θα πανε καλα.
Ο μεγαλος πως αντεδρασε στην αφιξη του μικρουλη;

Παράθεση

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fideloudi
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,667 μηνύματα.

H Fideloudi έγραψε στις 16:24, 23-01-13:

Η Βάσω τα λέει καλά, υπάρχει πιθανότητα να τα πάνε μια χαρά, αρκεί να γίνεται σταδιακά κ με σύστημα, μην απογοητεύεσαι.
Δυστυχώς δεν λειτουργούν σαν τα παιδάκια ούτε θα καθήσουν να πιουν καφέ κ να τα πουν με την πρώτη γνωριμία. Χρειάζεται χρόνος, επιμονή κι υπομονή. Συνήθως το μεγαλύτερο θέμα κ φοβία την έχει η γάτα στης οποίας το χώρο μπαίνει το καινούριο γατί, γι'αυτό το Μπακαλιαράκι τά΄παιξε. Κ πρέπει να του δίνετε διπλή σημασία κ χάδια, ώστε να μην θεωρηθεί παραγκωνισμένος από το νεοφερμένο. Τον Πίπη δυστυχώς θα τον ψιλοφτύνετε μπροστά στον άλλον (όταν δεν σας βλέπει χαϊδεύετε όσο θέλετε), όσο κ αν δεν τον αντέχετε. Για τον μικρό οι νέοι χώροι είναι πρόκληση κ παιχνίδι, δεν θα στρεσαριστεί τόσο...εκτός αν γίνει πολύ εχθρικός κ επιθετικός ο άλλος. Σίγουρα μέχρι να συνηθιστούν μην τους αφήνετε μόνους στον ίδιο χώρο, καλύτερα να είναι κ κάποιος εκεί να τους προσέχει κ να προλάβει δυσάρεστες καταστάσεις.
Καλή επιτυχία, εύχομαι σύντομα να παίζουν μαζί χαρούμενοι οι γατούληδες.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

goutouna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H goutouna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.

H goutouna έγραψε στις 00:37, 24-01-13:

Το κακό ειναι οτι ο Πίπης θα είναι "μπαλαντερ". Μένει μαζί μου, αλλά θέλω να εξοικιωθεί και να πάιζει με τους άλλους γιατί θα χρειαστεί να μείνει με την μητερα μου κ τους άλλους 2 συχνά-πυκνά. Προς το παρον θα πηγαινουμε οποτε μπορουμε. Αρα δεν θα εχουν συχνη επαφη.
Ο μεγάλος μας, ο Πασας, δεν εδωσε ιδιαιτερη σημασια μιας και γενικα ειναι αντικοινωνικος και αποφευγει τις νεες γνωριμιες. Οταν συναντηθηκε, μονο, με τον Πιπη κατω απο το κρεβατι εκανε ενα "χου" κι ο Πιπης άλλαξε επιτοπου ροτα.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:47, 24-01-13:

Αν δεν ζουν μαζι μονιμα και αφου ο δευτερος (συγνωμη αλλα δεν θυμαμαι ποιο ονομα αντιστοιχει σε ποιον) τον φοβαται τοσο πολυ, δεν νομιζω πως θα μαθουν ο ενας τον αλλον. Πρεπει να γινει οργανωμενη προσπαθεια για να γνωριστουν και να ζησουν μαζι, αλλιως φοβαμαι πως ειναι χαμενος κοπος.
Ευχομαι να κανω λαθος, εσεις δεν χανετε τιποτα να δοκιμασετε.

Παράθεση

AperfectCircle

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AperfectCircle
Ο AperfectCircle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O AperfectCircle έγραψε στις 05:23, 24-01-13:

Ντανιέλα

για ποιον λόγο να τα ζευγαρώσεις ,δεν είναι καθόλου σωστό και θα είσαι αιτία μίας ακόμα ανεύθυνης γέννας.

εδώ καλά δεν έχει ακουμπήσει το ένα στο άλλο και εσύ σκέφτεσαι αυτό ,ημάρτον!

για εσάς να περνάτε όμορφα βρές λύση και να τα στειρώσεις πρίν γίνει το λάθος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AperfectCircle : 24-01-13 στις 05:41.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 09:23, 24-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από AperfectCircle
Ντανιέλα

για ποιον λόγο να τα ζευγαρώσεις ,δεν είναι καθόλου σωστό και θα είσαι αιτία μίας ακόμα ανεύθυνης γέννας.

εδώ καλά δεν έχει ακουμπήσει το ένα στο άλλο και εσύ σκέφτεσαι αυτό ,ημάρτον!

για εσάς να περνάτε όμορφα βρές λύση και να τα στειρώσεις πρίν γίνει το λάθος.
Δεν θα ζευγαρωσει κανενα γατι και τα τρια γατια για τα οποια μιλαει ειναι αρσενικα, απλα θελει νε φερει ενα μικροτερο γατακι στα αλλα δυο και ψαχνει τροπο να τα πανε καλα.

Παράθεση

goutouna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H goutouna έγραψε στις 12:16, 24-01-13:

Και τα 3 γατάκια ειναι αρσενικά... Οποτε και να θελω να ζευγαρωσουν, δεν μπορουν ! αχαχχαχαχαχ

Διαβάζω πιο πάνω (γμτ, δεν ξερω πως να επισυναψω το post) οτι ειναι δυσκολο να τον δεχτουν αν δεν εχουν συνεχη επαφη και απογοητευομαι.
Ξερετε τι με κανει να αναρωτιεμαι;
Θα περιμενε κανεις, οτι αυτος που θα εχει το προβλημα να ειναι ο μεγαλος (12χρονος) κι οχι ο μικρος που ειναι 8 μηνες στο σπιτι.
Αλλα εγινε το ακριβως αντιθετο.
Παιδια, λεω να το προσπαθησω ομως... Μηπως αυτα τα υγρα με φερορμονες που τα ηρεμουν λειτουργησει;

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 12:22, 24-01-13:

Κορίτσια απαντάει σε άλλη κοπέλα, στην Ντανιέλα, που έχει ένα αρσενικό και ένα θηλυκό και θέλει να τα ζευγαρώσει μήπως και τα βρούνε, όχι σχετικά με τα 3 αρσενικά γατάκια.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:29, 24-01-13:

Αμαν, δεν το ειχα δει το προηγουμενο post!
Οποτε καλα κανει και απανταει το κοριτσι και πολυ καλα τα λεει!

Παράθεση

valiamuk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη valiamuk
H valiamuk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H valiamuk έγραψε στις 18:04, 01-03-13:

καλησπερα σε ολους ειμαι καινουριο μελος εδω και καινουρια γατομαμα Πηρα το πρωτο μου γατακι πριν 7 μηνες περιπου την αφανίτσα που ειναι τωρα 9 μηνων!! ειναι η πριγκηπισσα του σπιτιου παιρνει πολυ αγαπη και ως μοναχοπαιδι ειναι λιγο κακομαθημενη.. Επειδη λειπω αρκετα συχνα απο το σπιτι ηθελα να εχει παρεουλα και ετσι οπως εψαχνα στις αγγελειες ερωτευτηκα εναν κουκλο σιβηρικου δασους 1,5 μηνων. Η πρωτη επαφη πηγε καλα με τον μικρο να τρομοκρατει την αφανιτσα με πολυ χχχου πραγμα πολυ αστειο σαν εικονα καθως η αφανα ειναι μεγαλη γατα ενω ο μικρος μια χουφτα Τωρα εχει αρχισει να αγριευει και η αφανα σε σημειο που να μην θελει ουτε να την ακουμπαμε.. πηγα να την χαιδεψω και με γρατζουνισε δυνατα που δεν το εχει κανει ποτε.. Δεν δινω καθολου σημασια στο μικρο για να μην ζηλευει αλλα καποιες φορες ερχεται μονος του ο καημενουλης στην αγκαλια μου δεν μπορω να τον διωχνω για να μην ζηλευει η αφανα.. και αυτο μωρο ειναι και θελει φροντιδα.. Τωρα κοιμαμαι εγω στο δωματιο μου με την αφανα και ο φιλος μου σε αλλο δωματιο με το μικρο. ετσι γινεται παντα με ενα νεο γατι? θα τα βρουν ποτε? φοβαμαι να παω στη δουλεια και να τους αφησω.. Ελπιζω να μην σας κουρασα ευχαριστω εκ των προτερων

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 20:34, 01-03-13:

Πόσο καιρό έχεις που πήρες το μικρό γατάκι; Τους έχεις όλη μέρα μαζί; Στα δικά μου καμιά βδομάδα κράτησε ο πόλεμος, μετά ήταν όλα μέλι-γάλα. Μήπως χρειάζεται να τα απομονώνεις κάποιες ώρες της ημέρας να ηρεμούν;

Παράθεση

valiamuk

Νεοφερμένος

H valiamuk έγραψε στις 20:49, 01-03-13:

το γατακι το πηρα χθες. Δεν μπορω να τα απομονωσω γιατι κλαινε ειδικα το μικρο αμα μεινει μονο του..

Παράθεση

kitcat

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kitcat
H kitcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.

H kitcat έγραψε στις 22:06, 01-03-13:

Xεχεχε, κλασσική συμπεριφορά, υπομονή θα κάνεις, από τις πολύ μικρές εμπειρίες που έχω καλύτερα να τα αφήνεται λίγο μαζί, και ας τσακωθούν λιγάκι, να έχουν διαφορετικά πιατάκια και διαφορετικούς γενικά χώρους ύπνου και τουαλέτας, έτσι ώστε το κάθε ένα να βρει το χώρο του, φυσικά θα συνεχίσουν να διεκδικούν. Συγκεκριμένα εγώ έχω ένα γατουλη τώρα σχεδόν 5 χρονών και έχω φιλοξενήσει δυο μικρά γατάκια και μια λίγο μεγαλύτερη για περίπου ένα μήνα. Με τη μεγαλύτερη δεν υπήρχε καμία φιλική διάθεση από την αρχή έως που έφυγε για το μόνιμο σπιτάκι της αλλά με το μικρο που είχα πρόσφατα όλα πήγαν πολύ καλά, στο τέλος κοιμόντουσαν μαζί. Λίγη υπομονή και πάνω απ' όλα να ηρεμήσετε και να μην μεταδίδετε το άγχος σας! Να πω εδώ μια σημαντική λεπτομέρεια, στην περίπτωση με τη γάτα τα είχα πάντα σε χωριστά δωμάτια, ενώ με το μικρο γατάκι τα είχα αναγκαστικά μαζί σε πολύ μικρο χώρο, νομίζω πως απλά έπρεπε να συνυπάρξουν αλλιώς δεν γινόταν.

Παράθεση

valiamuk

Νεοφερμένος

H valiamuk έγραψε στις 22:33, 01-03-13:

νιωθω οτι με μισει μου κανει χχου και με γρατζουναει δεν με αφηνει να την ακουμπησω.. ειχες δει αλλαγη συμπεριφορας προς εσενα?

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 12:19, 02-03-13:

Εμένα προσωπικά δε μου έτυχε αλλαγή συμπεριφοράς της γατούλας μου προς εμένα, αλλά είναι πολύ σημαντικό να μένουν και λίγο μόνες τους. Ηρεμούν, ενώ αν είναι συνέχεια μαζί είναι συνέχεια στην τσίτα και τα νεύρα τους τεντωμένα, ίσως για αυτό είναι νευρική και απέναντι σε εσένα. Δοκίμασε να τα βάλεις σε χωριστά δωμάτια με μια κορδέλα κάτω από την πόρτα που στις δυο άκρες της έχεις δέσει πχ 2 ποντικάκια, θα παίζουν το ένα από τη μία μεριά της πόρτας και το άλλο από την άλλη και θα τα βοηθήσει να χαλαρώσουν.

Παράθεση

ChazyChaz95

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ChazyChaz95
H ChazyChaz95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ChazyChaz95 έγραψε στις 13:47, 16-04-13:

Καλησπέρα και απο μένα! Σε 2 μήνες θα πάρω το κουταβάκι μου και σκεφτόμουν αν θα ηταν καλή ιδέα να υιοθετήσω και καποιο γατούλι μιρκό γατούλι για να παίζουν! Εχω ηδη μια γατα 2 χρονών την Ναλά αλλά δεν της αρέσουν τα παιχνίδια και το κουτάβι θα θέλει συνέχεια παιχνίδια. Αλλωστε ποτέ δεν λεω οχι σε ενα ακομα ζωακι! Τί λέτε είναι καλή ιδιέα να πάρω ένα μιρκό γατάκι ακόμα;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Aleksa, spongebob21

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους