Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,484 εγγεγραμμένα μέλη και 718,849 μηνύματα σε 22,713 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 348 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Νέο γατί στο σπίτι. Θα μπορέσουν να συνυπάρξουν;

ιωαννα.ρουσσου

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ιωαννα.ρουσσου
H ιωαννα.ρουσσου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H ιωαννα.ρουσσου έγραψε στις 21:57, 12-05-13:

Χτες πηραμε στο σπιτι μια γατουλα 1μιση μηνος, την Αφροδιτη, για να κανει παρεα στον Αρη, που ειναι 1 ετος και στειρωμενος. Το προβλημα ειναι οτι ο Αρης σαν "μοναχοπαιδι" δν ξερει πως να συμπεριφερθει,και θελει να της επιτεθει και βγαζει διαφορες καυγες οταν την πλησιαζει...Πηραμε την νεα γατουλα για να μην ειναι μονος του ο Αρης το καλοκαιρι, αλλα δν την δεχεται .. Η Αφροδιτη δν εχει κανενα προβλημα μαζι του, γενικα τρωει, παιζει, και δν του δινει σημασια.. Αυτος ομως δν σταματα να την παρακολουθει και να την παιρνει απο πισω.. Ειναι φυσικο αυτο που συμβαινει ? Ο Αρης πρεπει να επιβληθει με το ξυλο ? Να γυρισω την γατουλα πισω ??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 22:07, 12-05-13:

ΧΑ ΧΑ μου θυμίζεις εμένα όταν πήρα τον Ρωμαίο μου,έκανε 4 μέρες να τα βρει με την Σύλβι που την είχα ήδη(ο χαζός την φοβόταν-χωρίς λόγο-η μικρή τον δέχτηκε πολύ όμορφα1ήθελα να τον δώσω πίσω,ευτυχώς ο άντρας μου ήταν πιο ψύχραιμος,κάνε υπομονή θα τα βρούνε,αλλά γατούνια κάνουν μήνες να τα βρουν μεταξύ τους

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ιωαννα.ρουσσου

Νεοφερμένος

H ιωαννα.ρουσσου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H ιωαννα.ρουσσου έγραψε στις 22:12, 12-05-13:

καποια στιγμη θα τα βρουν το ξερω, αλλα πρεπει να της επιτεθει πρωτα ? η να της δειξει"ποιοσ ειναι το αφεντικο στο σπιτι?"

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 22:29, 12-05-13:

εεεε να της δείξει ποιος κάνει κουμάντο εκεί μέσα!

Παράθεση

ιωαννα.ρουσσου

Νεοφερμένος

H ιωαννα.ρουσσου έγραψε στις 22:32, 12-05-13:

μα ειναι μικρη η αφροδιτη κ αυτος ειναι τεραστιοσ κ φοβμαι μην την χτυπησει πολυ

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 22:37, 12-05-13:

Εγώ την πρώτη μέρα τα είχα χώρια τις περισσότερες ώρες της ημέρας. Πρέπει να είσαι πάντα παρούσα όταν είναι μαζί τα δυο τους, γιατί πράγματι το 2ο είναι μικράκι και δεν μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του. Γενικά πάντως οι καβγάδες κι η επιθετικότητα είναι απόλυτα φυσιολογικά κι αναμενόμενα. Δώσε λίγο χρόνο, τουλάχιστον μια εβδομάδα θα έλεγα, πριν σκεφτείς να το δώσεις πίσω. Εκτός πια αν σκοτώνονται!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 22:42, 12-05-13:

θα καταλάβεις πότε θα τα βρουν απλά για κάποιο διάστημα θα πρέπει να είσαι πάνταπαρών σε περίπτωση που ο μεγάλος σου όντως θα θέλει να της κάνει κακό.
Καλύτερα να σου απαντήσει και κανένας πιο έμπειρος από μένα,γιατί εμείς ήμασταν σχετικά τυχεροί στο χρόνο και τον τρόπο που τα βρήκαν τα δικά μας

Παράθεση

Nobodys_Wife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nobodys_Wife
H Nobodys_Wife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Nobodys_Wife έγραψε στις 23:05, 12-05-13:

Καλησπέρα και πάλι παιδιά,

Για τους γνώστες της ιστορίας μας ο Thor (το νέο αρσενικούλι μέλος της οικογένειας) είναι πια υγιέστατος και έχει μεγαλώσει.. Τον έχουμε ήδη 4 μήνες στο σπίτι και μπορεί να μην τα πηγαίνανε τέλεια με τη Georgie αλλά δεν είχαμε τα χαρακτηριστικά Χχχχχι όλη την ώρα και δεν τον έδερνε..

Πληροφοριακά η George είναι 7 ετών και από δικό μου μάλλον λάθος είναι πάρα πολύ δεμένη μαζί μου (αλλά πάαααααααααρα πολύ), τρομερά εκπαιδευμένη, καταλαβαίνει τα πάντα και από ότι φαίνεται τραγικά ζηλιάρα..

Μόλις πριν από λίγο λοιπόν και ενώ μένουμε ήδη μαζί 4 μήνες, η Georgie αφού τη μάλωσα για άσχετο λόγο και την έστειλα στο μέσα δωμάτιο (με φωνή μόνο.. ακούει πολύ) γυρίζει πίσω και κάνει μια τρομερή επίθεση στον Thor. Πήγαινε για να σκοτώσει, όχι αστεία..
Έβαλα τα χέρια μου, δόξα το Θεό ο Thor βγήκε δίχως γρατσουνιά.. Εγώ από την άλλη είμαι ξεσκισμένη και μάλιστα από δαγκωνιές..
Τον κλείσαμε λοιπόν στο άλλο δωμάτιο για να ηρεμήσει, υποθέσαμε ότι απλά η George τα πήρε στο κρανίο..

Σε κάποια φάση πάμε να βγάλουμε στην αγκαλιά τον Thor από την τουαλέτα για να τους βάλουμε σε χωριστά δωμάτια.. Η Georgie όρμησε στον καλό μου που τον είχε αγκαλιά και τον ξέσκισε στην προσπάθεια να φτάσει τον Thor. Τους έκλεισα και τους δύο στο δωμάτιο γιατί ξέρω ότι εμένα με ακούει .. Η Georgie με έβαλε σε μια γωνία και μου έκανε απανωτά attack.. Το σπίτι ειναι όλο κ όλο 2 δωμάτια κ με είχε στριμώξει..

Κατάφερα μετά κόπων και βασάνων να την κλείσω για λίγο στο μπαλκόνι και να φυγαδέψω κυριολεκτικά τον Thor και τον καλό μου .. Toν πήγαμε προσωρινά στο σπίτι των πεθερικών μου.. Μαζεύω αίματα από παντού και εννοείται ότι την φοβάμαι πλέον πάρα πολύ!!

Φυσικά είμαι στα χαμένα.. Δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο και ξέρω ότι δεν μπορώ να ξαναφέρω τον μικρό σπίτι.. Αλλά τι θα κάνω;;; Δλδ εάν κάνω παιδιά τι θα γίνει;;; Θα τα σκοτώσει;;;

Να την πάω σε κτηνίατρο;;; Και τι να μου πεί και ο άνθρωπος;;; Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;;;

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 23:34, 12-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από ofilia
θα καταλάβεις πότε θα τα βρουν απλά για κάποιο διάστημα θα πρέπει να είσαι πάνταπαρών σε περίπτωση που ο μεγάλος σου όντως θα θέλει να της κάνει κακό.
Καλύτερα να σου απαντήσει και κανένας πιο έμπειρος από μένα,γιατί εμείς ήμασταν σχετικά τυχεροί στο χρόνο και τον τρόπο που τα βρήκαν τα δικά μας
κοινώς συμφωνώ με την abaφυσικά γράφω αργά όπως καταλάβατε το καθυστερημένοκαι δεν είδα την απάντηση της

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:39, 12-05-13:

Ποσο μηνων ειναι ο Thor; Μηπως ξεκιναει να μπαινει σε αναπαραγωγικη ηλικια και αυτο την ενοχλει; Καποια γατακια ξεκινανε νωρις.

Παράθεση

Nobodys_Wife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Nobodys_Wife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Nobodys_Wife έγραψε στις 00:09, 13-05-13:

O Thor ειναι 8 μηνων αλλα ειναι ηδη στειρωμενος..
Δεν την ενοχλησε καθολου.. Εγω τη μαλωσα για ασχετο λογο κ γυρισε κ του επιτεθηκε..

Δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο!! Απο τα νευρα της μας δαγκωνε κ κατουριοταν ταυτοχρονα κ τις δυο φορες!!!

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conan
H Conan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H Conan έγραψε στις 00:18, 13-05-13:

Θεωρω οτι οι γατες ειναι πανεξυπνα πλασματα...Μηπως επειδη τη μαλωσες,το εκανε επιτηδες για να σε εκνευρισει? Αυτα φοβαμαι κι εγω γμτ,γι αυτο κ δε ξερω αν θα πρεπει να παρω κ δευτερο γατι στο μελλον.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:26, 13-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Nobodys_Wife
O Thor ειναι 8 μηνων αλλα ειναι ηδη στειρωμενος..
Δεν την ενοχλησε καθολου.. Εγω τη μαλωσα για ασχετο λογο κ γυρισε κ του επιτεθηκε..

Δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο!! Απο τα νευρα της μας δαγκωνε κ κατουριοταν ταυτοχρονα κ τις δυο φορες!!!
Θα σε συμβουλευα να την πατε αμεσα σε κτηνιατρο, επιθετικοτητα συν η ακρατεια που παρουσιασε δεν μου αρεσει καθολου μα καθολου. Υποψιαζομαι προβλημα με τον θυρεοειδη της.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 09:31, 13-05-13:

Μην αγχωνεσαι δεν προκειται να της κανει τιποτα. Ειναι η κλασικη αντιδραση οταν ερχεται καποιο καινουριο στο σπιτι.

Τις πρωτες μερες βγαζε τη με δικια σου επιτηρηση, χωρις ομως να επεμβαινεις και μετα αστην ελευθερη στο σπιτι να τα βρουν μονα τους. Ειναι πολυ μικρη και αυτο κανει πιο ευκολη τη προσαρμογη..σε λιγες μερες θα ειναι οκ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nobodys_Wife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Nobodys_Wife έγραψε στις 09:35, 13-05-13:

Θα την παω σιγουρα, ετσι κ αλλιως .. Η ακρατεια δεν ειναι γενικη.. Την ειχε μονο πανω στον καυγα, μαλλον απο τα νευρα της!!

Το θεμα ειναι οτι εχω στεναχωρηθει παρα πολυ.. Δεν θα μπορεσουμε σιγουρα να κρατησουμε τον μικρο στο σπιτι εαν ειναι να τον σκοτωσει η αλλη !!

Το περιεργο ειναι οτι την εβδομαδα του Πασχα εμεις λειπαμε και τα γατια τα προσεχε η μητερα του καλου μου.. Και δεν τον ειχε πειραξει καθολου..
Και πριν να μετακομισω με τον καλο μου συγκατοικουσαμε με μια φιλη μου που ειχε ενα μικρο σκυλακι για ενα χρονο.. Κ παρ'ολο που την πειραζε για να παιξει το σκυλακι ποτε δεν του ειχε κανει τετοια επιθεση.. Στα καλα καθουμενα τι επαθε;;;

Και τι θα γινει εαν εμεις θελουμε να κανουμε παιδι καποια στιγμη και η Georgie ζηλεψει παλι τι θα κανουμε;;; Ειναι μολις 7 χρονων το κοριτσι μου. .

Τι σας λεω τωρα θα μου πειτε αλλα πραγματικα η Georgie ειναι το κοριτσακι μου και δεν περιμενα ποτε τετοια συμπεριφορα..

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 12:18, 13-05-13:

Ειναι πολυ πιθανο να υπαρχει προβλημα υγειας οπως λεει και η Βασω.Αρχικα ξεκινα με μια επισκεψη στον κτηνιατρο να σιγουρευτειτε.Πολυ δυσκολη κατασταση.Και εγω εχω 2 μερες που εβαλα μεσα εναν γατουλη ημιαδεσποτο μαζι με τον δικο μου αλλα νομιζω ταιριαξανε πολυ.Ισως παιζει ρολο οτι τον αδεσποτο τον εβαζα καθε βραδυ σε καποιο δωματιο και μαλλον τον μυριζε ο δικος μου οπως και οτι καθε μερα τα "λεγανε" και παιζανε πισω απο την τζαμαρια.Μου κανει εντυπωση γιατι και τον δικο μου γατο τον θεωρω πολυ δυσκολο χαρακτηρα,κακιασμενο αλλα καθολου ζηλιαρη. Ισως εχει να κανει βεβαια και με τον χαρακτηρα του καθε ζωου αλλα και με το γεγονος οτι του ειχα φερει πριν ενα χρονο και σκυλο(τον σκυλο μας) αλλα ανα διαστηματα ειχαμε φιλοξενησει και αλλα κουταβια μεχρι να τους βρουμε σπιτι.Φανταζομαι την θεση σου και ειναι κατι που το τρεμω.Ευχομαι ολοψυχα να το ξεπερασετε γρηγορα.

Παράθεση

Meleki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Meleki
Ο Meleki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O Meleki έγραψε στις 12:20, 13-05-13:

Μιας και την έχω πολύ πρόσφατη την εμπειρία με δεύτερη γατούλα στο σπίτι, ο δικός μας αρσενικός έκανε 3 μέρες να συνηθίσει τη νέα παρουσία στο σπίτι. Την πρώτη ημέρα δεν ήρθαν καθόλου σε επαφή, είχαμε τη μικρή σε ένα δωμάτιο με κλειστή πόρτα για να προσαρμοστεί σιγά σιγά στο νέο περιβάλλον, και τη δεύτερη ημέρα ήρθαν σταδιακά σε επαφή, πάντα με την παρουσία μας. Έπεσαν κάποια κυνηγητά και μερικές σφαλιαρίτσες, χωρίς όμως νύχια από καμία πλευρά. Δέκα ημέρες πλέον μετά, οι δυο τους κοιμούνται πολύ συχνά αγκαλιά, παίζουν και τρέχουν στο σπίτι, αλλά έχουν και τις δικές τους στιγμές, όπου συνήθως η μικρή (9 μηνών) παίζει και ο μεγάλος (2 ετών) αράζει πάνω από τον απορροφητήρα...

Απ' όσα έχω διαβάσει θέλει λίγη υπομονή, η επιθετικότητα σε κάποιο βαθμό είναι φυσιολογική, αλλά σταδιακά επιτυγχάνεται η συγκατοίκηση. Και είναι τελικά πολύ ωραίο όταν έχουν ο ένας τον άλλο για παρέα!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 13:50, 13-05-13:

Και η Κίρα όπως γνωρίζετε αρκετοί που έφερα γατάκια στο σπίτι είχε ανάλογη αντίδραση. Και μάλιστα μου κατούρησε το παρκέ...δεν ήθελε να πάει στην άμμο της με τίποτα....θεωρώ ότι κάποια γατάκια απλά δεν θέλουν άλλη παρουσία και δεν δέχονται με τίποτα να υπάρξουν μαζί με άλλα γατάκια.... κρίμα μωρέ και για τον άλλο γατούλη.... ελπίζω μόνο να μην είναι ζήτημα υγείας! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να συνηθίσει.

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 13:53, 13-05-13:

Καλησπερα κ καλως δεχτηκες την νεα γατουλα να σ ζησουν..μην μετανιωνεις την αποφαση σ βαλτα σε χωριστα δωματια μην τ αφηννεις εξαρχης μαζι πρρπει να συνηθισει την νεα μυρωδια στον χωρο του αλλιως νιωθει σσαν απιλη την νεα γατα επρεπε να κανεις σταδιακα την γνωριμια..αλλα δεν εγινε τιποτα βαλτα τωτα χωριστα κ οταν θα σαι παρουσα φοτε φερνε τα σ επαφη ΠΑΝΤΑ χωριστη αμμολεκανη κ μπολ τροφης τουλαχιστον γι αρχη Επισης βοηθαει ενα σπρεϊ που ψεκαζεις στα παιχνιδια οταν ειναι μαζι κ οταν το μυρισουν ηρεμουν feliway νομιζω αν ρωτησεις σε πετ σοπ το ξερουν..Αντε λιγο υπομονη κ θα τα βρουνΑλλα κ να μην τα βρουν θα μαθουν να συνυπαρχουν εγω ευχομαι να γινουν αδερφακια..

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 13:56, 13-05-13:

Απο προσωπικη πειρα (αυτο το λιγο που γνωριζω για την μεταξυ τους συμβιωση) ειναι να τους δωσεις χρονο και χωρο.Δεν εχω πειραξει τιποτα στο δωματιο που εχει ο δικος μου την προικα του.Ουτε πηγα εκει την δευτερη αμμολεκανη για να μην νιωσει οτι απειλειται ο χωρος του. Γενικα φροντιζω η καθημερινοτητα μας να ειναι η ιδια ασχετως τον ερχομο του νεου γατουλη.

Παράθεση

Nobodys_Wife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Nobodys_Wife έγραψε στις 14:03, 13-05-13:

Το περιεργο της υποθεσης ειναι οτι την επιασε ξαφνικα 4 μηνες αφου φεραμε το γατι στο σπιτι .. Οχι απο την αρχη !!!
Ισως η καημενη να ζηλευε τοσο πολυ και να το καταπιεζε και ξαφνικα να ξεσπασε;;; Δεν ξερω τι να πω .. Δεν θα μπορεσουμε να κρατησουμε τον μικρουλι σπιτι και ειναι τοσο καλο γατακι

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 14:10, 13-05-13:

συμφωνώ με την Βάσω,ξεκινα με κτηνίατρο και βλέπεις,μου φαίνεται περίεργο μετά από τόσους μήνες να έβγαλε τόση κακία,λογικά θα το έδειχνε από την αρχή ότι δεν πρόκειται να δεχτεί το μουτράκι

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 14:12, 13-05-13:

Καταλαβαινω τον φοβο σου ομως εγω ισως να τους εδινα μια ακομα ευκαιρια.
Γνωριμια και παλι απο την αρχη.Μηπως η γατα σου εβλεπε να δινετε περισσοτερη προσοχη στον μικρο παρα σε εκεινη? Δεν νομιζω να καταπιεζοταν.Αυτο το "χαρισμα" μονο ο ανθρωπος το εχει....
Κατι την ενοχλησε ή την ενοχλει ακομα...

Παράθεση

Nobodys_Wife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Nobodys_Wife έγραψε στις 14:51, 13-05-13:

Η Georgie ηταν οντως στρεσαρισμενη εξ αρχης με τον μικρο και ειχε αλλαξει η συμπεριφορα της.. Κατα καποιο τροπο απομακρυνθηκε απο μενα ενω ειμαστε πολυ δεμενες..

Αλλα παιδια αυτο που αντιμετωπισα χθες δεν υπαρχει πουθενα .. Εχω δει και εχω δει ηγατες να αγριευουν, το χθεσινο ηταν απο τα αγραφα.. Δεν ηθελε απλα να του κανει κακο .. Ηθελε να τον σκοτωσει !! Εαν σας επισυναψω φωτογραφια απο το χερι μου και το ποδι του καλού μου θα παθετε σοκ .. Κ ολα αυτα γιατι προσπαθησαμε να τραβηξουμε το μικρο ..

Θα την παω αυριο στον κτηνιατρο .. Λετε να χρειαζομαστε αντιτετανικο;;

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 16:36, 13-05-13:

Η Georgie ηταν οντως στρεσαρισμενη εξ αρχης με τον μικρο και ειχε αλλαξει η συμπεριφορα της.. Κατα καποιο τροπο απομακρυνθηκε απο μενα ενω ειμαστε πολυ δεμενες..

Αλλα παιδια αυτο που αντιμετωπισα χθες δεν υπαρχει πουθενα .. Εχω δει και εχω δει ηγατες να αγριευουν, το χθεσινο ηταν απο τα αγραφα.. Δεν ηθελε απλα να του κανει κακο .. Ηθελε να τον σκοτωσει !! Εαν σας επισυναψω φωτογραφια απο το χερι μου και το ποδι του καλού μου θα παθετε σοκ .. Κ ολα αυτα γιατι προσπαθησαμε να τραβηξουμε το μικρο ..

Θα την παω αυριο στον κτηνιατρο .. Λετε να χρειαζομαστε αντιτετανικο;;
Αν εχει κανει τα εμβολια της,οχι δεν θα χρειαστειτε.Τι να πω πραγματικα μου φαινεται απιστευτο αυτο που σας συμβαινει και μαλιστα τοσο καιρο μετα.
Να δειτε αυριο τι θα σας πει και ο γιατρος και βλεπετε.Μακαρι να πανε ολα καλα,μακαρι.
Παντως να πω την αληθεια δεν ειναι καλο οι γατες να δενονται τοσο πολυ μαζι μας.Δεν ειναι φυσιολογικο.Ειναι ζωο που λειτουργει μια χαρα μονο του.Εβλεπα και τον δικο μου οσο ηταν μονος του ηταν απο πισω μας.Τωρα ευτυχως εχει να ασχοληθει και να παιξει με τον αλλο γατουλη και πολυ το χαιρομαι.

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 21:21, 13-05-13:

Αυτα διαβαζω και προβληματιζομαι...Μου φαινεται οτι δε θα παρω δευτερο γατι.Δε το ρισκαρω με τιποτα,ομως

Παράθεση

Agiyi

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Agiyi
Ο Agiyi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O Agiyi έγραψε στις 21:47, 13-05-13:

Δεν νομίζω οτι πρέπει να πάρεις την απόφαση απο τώρα. Μην το αποκλείεις τελείως τόσο νωρίς, κάτσε να το καλοδεχτείς το 1ο, και βλέπεις. Άλλωστε όπως καταλαβαίνω, η κάθε γάτα έχει την δικιά της προσωπικότητα, δεν μπορείς να είσαι απολύτως σίγουρη για τίποτα πριν την γνωρίσεις.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 21:47, 13-05-13:

Μακαρι να βτεθει οτι ηταν αλλου το προβλημα κ να μην φυγει το μικρουλι κ φυσικα περιμενουμε τα νεα σας..

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 23:48, 13-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Conan
Αυτα διαβαζω και προβληματιζομαι...Μου φαινεται οτι δε θα παρω δευτερο γατι.Δε το ρισκαρω με τιποτα,ομως
Εύα μου, μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μη λες! Εγώ είμαι της άποψης πως θα σου δείξει το μικρό σου τι πρέπει να κάνεις... Στο λέω εγώ, που όταν πρωτοκράτησα στην αγκαλιά μου το Μισούδι δεν είχα ιδέα από γατιά ή άλλα κατοικίδια. Κι όμως το έβλεπα πως ήθελε παρέα. Το καταλάβαινα. Πώς; Γατομάνα θα γίνεις και θα το νιώσεις κι εσύ! Αυτός θα σου πει τι πρέπει και τι δεν πρέπει. Όταν φέραμε τον Ορφέα σπίτι, ήταν τόσο φοβισμένος ο καλός μου... Απίστευτα.... Όλο κχχχ ήτανε στη Μίσι, μόνο σε εμάς γουργούριζε (πόσο καλός γατούλης... ) Ε λοιπόν η Μίσι δεν έπαψε να τον προσεγγίζει. Προσπαθούσε η καλή μου, έβγαζε γλυκιές κραυγούλες και τον πλησίαζε... Τίποτα. Μετά αντιστράφηκε το παιχνίδι. Θύμωνε το Μισάκι κι αγρίευε. Σε 10 μέρες κοιμόταν αγκαλιά τα μωρά μου... Κι όταν τα δεις να αγαπιούνται έτσι, λιώνεις ακόμη πιο πολύ.... Από τη μία σκέφτομαι είναι και το θέμα προσαρμογής του Κόναν στο σπίτι σας, από την άλλη θα είναι μικρούλης, θα έχει ζήσει μέχρι να έρθει σε εσάς με άλλες γατούλες και θα είναι εξοικειωμένος... Γιατί να μην πάρεις ταυτόχρονα ένα ακόμη μωράκι; Είναι μικράκια κα θα συνηθίσουν. Μην το φοβάσαι, άλλο να μείνει η γάτα μόνη της καιρό κι άλλο να συνυπάρχει με άλλες γατούλες!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nobodys_Wife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Nobodys_Wife έγραψε στις 08:38, 14-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από CatLover09
Παντως να πω την αληθεια δεν ειναι καλο οι γατες να δενονται τοσο πολυ μαζι μας.Δεν ειναι φυσιολογικο.Ειναι ζωο που λειτουργει μια χαρα μονο του.Εβλεπα και τον δικο μου οσο ηταν μονος του ηταν απο πισω μας.Τωρα ευτυχως εχει να ασχοληθει και να παιξει με τον αλλο γατουλη και πολυ το χαιρομαι.
Εχεις απολυτο δικιο!! Την εκανα απιστευτα μαμακια και ειναι προφανος δικο μου φταιξιμο

Τωρα δεν ξερω τι θα γινει!! Διαβασα διαφορα αρθρα απο χθες στο ιντερνετ και λενε οτι οταν ερχεται νεο γατι στο σπιτι πρεπει οπωσδηποτε να αποφυγετε τη "μεγαλη" συγκρουση γιατι οι γατες δεν ξεχνανε.. Και για να πω την αληθεια φοβαμαι και παρα πολυ να ξαναφερω το Thor μεσα στο σπιτι..

Ο καλός μου ειναι τρομερα στεναχωρημενος γιατι δεν θελει να δωσουμε τον μικρο (πραγμα που βρισκω τρομερα δυσκολο να αποφυγουμε) και η πεθερα μου πριν απο ενα μηνα εχασε τη γατα της απο καρκινο και δεν θελει να τον κρατησει, ωστε να τον εχουμε και κοντα μας και να ειμαστε και σιγουροι οτι θα τον εχει ατομο που αγαπαει τα γατακια ..

Η Georgie απο χθες παντως μου ειναι μεσα στην γλυκα (φυσικα μονο σε μενα.. Τον καλο μου ποτε δεν ηθελε ουτε να τον φτυσει) .. Αλλα κ εγω φοβαμαι να την εχω μεσα στο προσωπο μου ολη την ωρα ..

Σημερα ανοιγει επιτελους ο κτηνιατρος μας και θα παω να της ριξει μια ματια, να κανουμε και το εμβολιο επι τη ευκαιρια και να δω τι θα μου πει και ο ιδιος ..

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 10:01, 14-05-13:

Μάλλον πριν εγραψα στο λάθος θέμα....

http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=102759

Τα μικρά όπως είπα και πριν είναι πλέον 1μιση μηνος!

Νιώθω όμως πως τη Ήρα την έχουν στην απέξω και στεναχωριέμαι να την βλέπω έτσι, ενώ από την πρώτη στιγμή τους έχω φέρει όλους μαζί σε επαφή!
Είναι άγαρμπη και εκείνη στο παιχνιδι, τους ρίχνει καμια δυο σφαλιάρες!!
Ενώ παλιότερα ο μαυρος μας την πλησιάζε , τη μύριζε, την πείραζε και λιγάκι τώρα έχω παρατηρήσει με τις σφαλιάρες που έχει φάει ότι δεν την πολυ πλησιάζει,αν και ψιλο πάιζουν..
Η φρου φρου γενικότερα είναι φοβιτσιάρα οπότε δεν την αναφέρω καν... εδώ εγω αμα δεν σκύψω στο πατωμα να με δει στο ύψος της, και πως να το φτάσω που είναι μια σταλία πλα΄σμα τρέχει και κρύβεται!
Και αυτού οι ήχοι τύπου "κχχ" που βγάζουν τα μικρά τι είναι τώρα??

Τα μικαά είναι συνεχώς μαζί , κοιμούνται μαζί , παίζουν μαζί, στην μεγαλη μου όμως δεν πολύ πάνε, ενώ εκείνη έρχεται κοιμάται στο σαλόνι μαζί τους(σε διπλανή πολυθρόνα) και γενικότερα φωνάζει να της ανοιξούμε την πόρτα να μπει να κάτσει με τα μικρούλια!

Είναι φυσιολογικό?
Δεν θέλω τα μικρά να την απομονώσουν!! Θέλω να είναι όλα μαζί!!

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 11:14, 14-05-13:

Εχεις απολυτο δικιο!! Την εκανα απιστευτα μαμακια και ειναι προφανος δικο μου φταιξιμο

Τωρα δεν ξερω τι θα γινει!! Διαβασα διαφορα αρθρα απο χθες στο ιντερνετ και λενε οτι οταν ερχεται νεο γατι στο σπιτι πρεπει οπωσδηποτε να αποφυγετε τη "μεγαλη" συγκρουση γιατι οι γατες δεν ξεχνανε.. Και για να πω την αληθεια φοβαμαι και παρα πολυ να ξαναφερω το Thor μεσα στο σπιτι..

Ο καλός μου ειναι τρομερα στεναχωρημενος γιατι δεν θελει να δωσουμε τον μικρο (πραγμα που βρισκω τρομερα δυσκολο να αποφυγουμε) και η πεθερα μου πριν απο ενα μηνα εχασε τη γατα της απο καρκινο και δεν θελει να τον κρατησει, ωστε να τον εχουμε και κοντα μας και να ειμαστε και σιγουροι οτι θα τον εχει ατομο που αγαπαει τα γατακια ..

Η Georgie απο χθες παντως μου ειναι μεσα στην γλυκα (φυσικα μονο σε μενα.. Τον καλο μου ποτε δεν ηθελε ουτε να τον φτυσει) .. Αλλα κ εγω φοβαμαι να την εχω μεσα στο προσωπο μου ολη την ωρα ..

Σημερα ανοιγει επιτελους ο κτηνιατρος μας και θα παω να της ριξει μια ματια, να κανουμε και το εμβολιο επι τη ευκαιρια και να δω τι θα μου πει και ο ιδιος ..
Δεν νομιζω οτι φταις ουτε εσυ,ουτε εμεις.Η αληθεια ειναι οτι η ψυχολογια της γατας ειναι εντελως διαφορετικη και πολυ πολυπλοκη απο οτι του σκυλου που ειμαι γνωστης αυτου.
Πιστευω οτι εξω μια γατα δεν εχει αναγκη την συντροφια ουτε του ανθρωπου ουτε ομως και αλλων γατων.Ειναι απο τα ζωα που δεν λειτουργουν σε αγελη.
Αντιθετως ομως πιστευω οτι μια γατα οταν την εχεις μεσα στο σπιτι χρειαζεται πιο πολυ μια αλλη γατα ωστε και να απασχολειται και να γυμναζεται με το παιχνιδι αλλα και να κοινωνικοποιειται.
Αν την γατουλα την ειχατε 7 χρονια μονη της πιστευω οτι οντως ειναι αρκετα μεγαλο διαστημα οποτε θα δυσκολευτει ακομα περισσοτερο να αποδεχτει ενα αλλο γατακι.
Στη θεση σου, αν και αντιλαμβανομαι τους φοβους σου μετα απο ολα οσα ζησατε,θα τα αφηνα να ηρεμησουν και θα προσπαθουσα και παλι απο την αρχη να τα φερω σε επαφη.
Και κατι τελευταιο. 8 μηνων γατουλης ειναι αρκετα μεγαλος για να προστατεψει τον εαυτο του και να αμυνθει.Αν ηταν πολυ μωρο ο μικρος τοτε θα ανησυχουσα πολυ μηπως η μεγαλη τον σκοτωσει ή τον τραυματισει ασχημα.
Καλη επιτυχια με τον γιατρο σημερα!
Θα περιμενουμε νεα σας με αγωνια!

Παράθεση

Sotiris1984

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sotiris1984
Ο Sotiris1984 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Sotiris1984 έγραψε στις 19:59, 14-05-13:

Καλησπέρα, αρχικά μας συγχωρείτε που παρεμβένουμε στο θέμα σας αλλά ως νέοι χρήστες ούτε πως να δημιουργήσουμε νέο δεν ξέρουμε... έχουμε έναν γατούλη στειρωμένο ο οποίος είναι περίπου 2 χρονών. Τον βρήκαμε μωρό και όπως φαντάζεστε δεν είχε επαφή με άλλα ζώα μέχρι τώρα εκτός απο τις 2 μας κουνέλες. Χθες βρήκαμε ένα γατάκι το οποίο είναι 20-25 ημερών και το πήγαμε στον κτηνίατρο και είναι μια χαρά και αποφασίσαμε να το κρατήσουμε.
Ο γάτος μας είναι ιδιαίτερα ενοχλημένος απο εχθές, ενώ το γατάκι το βάλαμε σε ξεχωριστό δωμάτιο όλη μέρα. Σήμερα τα έχουμε στο ίδιο δωμάτιο, με το γατάκι μέσα σε κλουβάκι για να μην έχουμε τραύματα. Το γατάκι είναι εξαιρετικά φιλικό και εκτός απο την πρώτη φορά δεν έχει αντιδράσει ξανά στα κκκκχχχ του μεγάλου.
Από όσα έχουμε διαβάσει και εδώ αλλά και σε άλλες ιστοσελίδες είναι φυσιολογικές αυτές οι συμπεριφορές και πρέπει να κάνουμε υπομονή...αλλά το πρόβλημα μας είναι οτι ο μεγάλος ο γάτος μας είναι ιδιαίτερα επιθετικός με εμάς απο εχθές....δεν μας αφήνει να τον πλησιάσουμε, να τον χαιδέψουμε κλπ...εχθές ωστόσο όταν πέρασε αρκετή ώρα και ξέχασε το γατάκι που ήταν στο άλλο δωμάτιο ήρθε αγκαλιά για χάδια αλλά μετά απο λίγο μας άρχισε πάλι τη μουρμούρα και έφυγε και πάλι δεν ήθελε να τον ακουμπήσουμε...
Έχει κανείς καμιά συμβουλή να μας βοηθήσει πως να το χειριστούμε?? Θέλουμε να κρατήσουμε το μικρό γατάκι αλλά δεν θέλουμε να χαλάσει και η σχέση του γάτου μας μαζί μας...

Παράθεση

Nobodys_Wife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Nobodys_Wife έγραψε στις 20:45, 14-05-13:

Καλησπέρα και πάλι παιδια..

Μολις γυρισαμε απο τον κτηνιατρο και γραφωτα νεακια μας που πιστευω οτι θα βοηθησουν και τα παιδια που εγραψαν πιο πανω μιας και ο κτηνιατρος μας ειναι εξαιρετος!!!

Μας ειπε λοιπον οτι η Georgie ειναι υγιεστατη και ο μονος λογος που εγινε ολο αυτο ηταν το στρες και ηταν και απολυτα φυσιολογικα μιας και οι γατες δεν αντιδρουν οπως κανενα αλλο ζωο.. Ενοχληθηκε παρα πολυ απο το μάλωμα που την εκανα και επιτεθηκε στον πιο αδυναμο κρικο, δλδ στον Thor.. Το λαθος μας ηταν οτι μπηκαμε στην μεση ενω θα επρεπε απλα να τους σκεπασουμε με μια κουβερτα και να ηρεμησουν απο μονα τους..

Το γατι απλα θολωσε και με την δικη μας αντιδραση τα πραγματα εγιναν ακομη χειροτερα και ξεσπασε σε ολους μας.. Δοξα το Θεο δλδ που δεν ειχαμε και χειροτερα .. Θελει υπομονη και ηρεμια..

Κλεισαμε ραντεβου για να στειρωσουμε την Georgie (η οποια απο χθες που εφυγε ο Thor απο το σπιτι ειναι μεσα στην γλυκα και στην ηρεμια.. αλλο γατι) την επομενη Τεταρτη και μετα απο 1-2 μερες θα φερουμε το Thor στο σπιτι..

Ο γιατρος μας ενημερωσε οτι θα πρεπει να ξαναπερασουμε την διαδικασια της "γνωριμιας" ξανα απο την αρχη σα να φερνουμε καινουργιο γατι στο σπιτι.. Θα πρεπει να φερουμε το Thor στο σπιτι μεσα σε κλουβι το οποιο θα ειναι σκεπασμενο ετσι ωστε να μην τον δει και εξαγριωθει απευθειας.. Ξεχωριστα δωματια για δυο εβδομαδες και ανταλλαγες μυρωδιων σιγα σιγα μεχρι να εξοικιωθουν και παλι..

Ελπιζουμε για τα καλυτερα.. Παντως χαρηκαμε πολυ οταν μας ειπε ο γιατρος οτι δεν χαθηκε καθε ελπιδα γιατι δεν θελουμε με τπτ να φυγει ο Thor απο το σπιτι.. Και τον πιστευω τον γιατρο γιατι ειναι πραγματικα καταπληκτικος.. Ασε που πιστευω οτι η αγριμινα μου θα ηρεμησει με τη στειρωση λιγακι ..

Ελπιζω να βοηθησαμε και λιγακι τα παιδια απο πανω !!!

Παράθεση

Sotiris1984

Νεοφερμένος

O Sotiris1984 έγραψε στις 20:52, 14-05-13:

Ευχαριστούμε...κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη...ελπίζω και εσείς να έχετε καλή εξέλιξη με τα μικρά σας...

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 20:55, 14-05-13:

Μολις γυρισαμε απο τον κτηνιατρο και γραφωτα νεακια μας που πιστευω οτι θα βοηθησουν και τα παιδια που εγραψαν πιο πανω μιας και ο κτηνιατρος μας ειναι εξαιρετος!!!

Μας ειπε λοιπον οτι η Georgie ειναι υγιεστατη και ο μονος λογος που εγινε ολο αυτο ηταν το στρες και ηταν και απολυτα φυσιολογικα μιας και οι γατες δεν αντιδρουν οπως κανενα αλλο ζωο.. Ενοχληθηκε παρα πολυ απο το μάλωμα που την εκανα και επιτεθηκε στον πιο αδυναμο κρικο, δλδ στον Thor.. Το λαθος μας ηταν οτι μπηκαμε στην μεση ενω θα επρεπε απλα να τους σκεπασουμε με μια κουβερτα και να ηρεμησουν απο μονα τους..

Το γατι απλα θολωσε και με την δικη μας αντιδραση τα πραγματα εγιναν ακομη χειροτερα και ξεσπασε σε ολους μας.. Δοξα το Θεο δλδ που δεν ειχαμε και χειροτερα .. Θελει υπομονη και ηρεμια..

Κλεισαμε ραντεβου για να στειρωσουμε την Georgie (η οποια απο χθες που εφυγε ο Thor απο το σπιτι ειναι μεσα στην γλυκα και στην ηρεμια.. αλλο γατι) την επομενη Τεταρτη και μετα απο 1-2 μερες θα φερουμε το Thor στο σπιτι..

Ο γιατρος μας ενημερωσε οτι θα πρεπει να ξαναπερασουμε την διαδικασια της "γνωριμιας" ξανα απο την αρχη σα να φερνουμε καινουργιο γατι στο σπιτι.. Θα πρεπει να φερουμε το Thor στο σπιτι μεσα σε κλουβι το οποιο θα ειναι σκεπασμενο ετσι ωστε να μην τον δει και εξαγριωθει απευθειας.. Ξεχωριστα δωματια για δυο εβδομαδες και ανταλλαγες μυρωδιων σιγα σιγα μεχρι να εξοικιωθουν και παλι..

Ελπιζουμε για τα καλυτερα.. Παντως χαρηκαμε πολυ οταν μας ειπε ο γιατρος οτι δεν χαθηκε καθε ελπιδα γιατι δεν θελουμε με τπτ να φυγει ο Thor απο το σπιτι.. Και τον πιστευω τον γιατρο γιατι ειναι πραγματικα καταπληκτικος.. Ασε που πιστευω οτι η αγριμινα μου θα ηρεμησει με τη στειρωση λιγακι ..

Νομιζα οτι η γατουλα ηταν στειρωμενη.Ισως επαιξε και αυτο το ρολο του στην επιθεση.Σιγουρα θα ηρεμησει και θα πανε ολα καλα!

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 21:02, 14-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Stella-Sotiris
Καλησπέρα, αρχικά μας συγχωρείτε που παρεμβένουμε στο θέμα σας αλλά ως νέοι χρήστες ούτε πως να δημιουργήσουμε νέο δεν ξέρουμε... έχουμε έναν γατούλη στειρωμένο ο οποίος είναι περίπου 2 χρονών. Τον βρήκαμε μωρό και όπως φαντάζεστε δεν είχε επαφή με άλλα ζώα μέχρι τώρα εκτός απο τις 2 μας κουνέλες. Χθες βρήκαμε ένα γατάκι το οποίο είναι 20-25 ημερών και το πήγαμε στον κτηνίατρο και είναι μια χαρά και αποφασίσαμε να το κρατήσουμε.
Ο γάτος μας είναι ιδιαίτερα ενοχλημένος απο εχθές, ενώ το γατάκι το βάλαμε σε ξεχωριστό δωμάτιο όλη μέρα. Σήμερα τα έχουμε στο ίδιο δωμάτιο, με το γατάκι μέσα σε κλουβάκι για να μην έχουμε τραύματα. Το γατάκι είναι εξαιρετικά φιλικό και εκτός απο την πρώτη φορά δεν έχει αντιδράσει ξανά στα κκκκχχχ του μεγάλου.
Από όσα έχουμε διαβάσει και εδώ αλλά και σε άλλες ιστοσελίδες είναι φυσιολογικές αυτές οι συμπεριφορές και πρέπει να κάνουμε υπομονή...αλλά το πρόβλημα μας είναι οτι ο μεγάλος ο γάτος μας είναι ιδιαίτερα επιθετικός με εμάς απο εχθές....δεν μας αφήνει να τον πλησιάσουμε, να τον χαιδέψουμε κλπ...εχθές ωστόσο όταν πέρασε αρκετή ώρα και ξέχασε το γατάκι που ήταν στο άλλο δωμάτιο ήρθε αγκαλιά για χάδια αλλά μετά απο λίγο μας άρχισε πάλι τη μουρμούρα και έφυγε και πάλι δεν ήθελε να τον ακουμπήσουμε...
Έχει κανείς καμιά συμβουλή να μας βοηθήσει πως να το χειριστούμε?? Θέλουμε να κρατήσουμε το μικρό γατάκι αλλά δεν θέλουμε να χαλάσει και η σχέση του γάτου μας μαζί μας...
Καλησπερα παιδια και συγχαρητηρια για την αποφαση να βοηθησετε ενα ακομη ζωακι!
Νομιζω οτι κανετε ολα οσα πρεπει να γινουν.Απο κει και περα ειναι θεμα χαρακτηρα του γατου και υπομονης απο τη μερια σας.
Την πρωτη φορα που επιχειρησα να βαλω μεσα τον αλλο γατουλη(πριν κανα 2μηνο) ο γατος μου ηταν τοσο εκνευρισμενος με εμας που ουτε μας πλησιαζε,αλλα και μας εκανε επιθεσεις.Την δευτερη φορα ομως μαλακωσε.Ηδη ειναι μαζι 3 μερες και βλεπω οτι τα πηγαινουν καλα.
Δωστε χρονο στο γατουλη σας και θα συνηθισει το μικρακι.Μονο που επειδη το γατακι ειναι πολυ μωρο μην αφησετε τον γατο μαζι του χωρις να τον επιβλεπετε.
Καλη τυχη!

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

H lovekittens έγραψε στις 23:03, 14-05-13:

Τελος καλο ολα καλακαι σιγουρα θα ηρεμησει κ πολυ μαλιστα κ αν το κανετε με το σωστο τροπο θα τα πανε σιγουρα καλυτερα

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 03:34, 15-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Εύα μου, μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μη λες! Εγώ είμαι της άποψης πως θα σου δείξει το μικρό σου τι πρέπει να κάνεις... Στο λέω εγώ, που όταν πρωτοκράτησα στην αγκαλιά μου το Μισούδι δεν είχα ιδέα από γατιά ή άλλα κατοικίδια. Κι όμως το έβλεπα πως ήθελε παρέα. Το καταλάβαινα. Πώς; Γατομάνα θα γίνεις και θα το νιώσεις κι εσύ! Αυτός θα σου πει τι πρέπει και τι δεν πρέπει. Όταν φέραμε τον Ορφέα σπίτι, ήταν τόσο φοβισμένος ο καλός μου... Απίστευτα.... Όλο κχχχ ήτανε στη Μίσι, μόνο σε εμάς γουργούριζε (πόσο καλός γατούλης... ) Ε λοιπόν η Μίσι δεν έπαψε να τον προσεγγίζει. Προσπαθούσε η καλή μου, έβγαζε γλυκιές κραυγούλες και τον πλησίαζε... Τίποτα. Μετά αντιστράφηκε το παιχνίδι. Θύμωνε το Μισάκι κι αγρίευε. Σε 10 μέρες κοιμόταν αγκαλιά τα μωρά μου... Κι όταν τα δεις να αγαπιούνται έτσι, λιώνεις ακόμη πιο πολύ.... Από τη μία σκέφτομαι είναι και το θέμα προσαρμογής του Κόναν στο σπίτι σας, από την άλλη θα είναι μικρούλης, θα έχει ζήσει μέχρι να έρθει σε εσάς με άλλες γατούλες και θα είναι εξοικειωμένος... Γιατί να μην πάρεις ταυτόχρονα ένα ακόμη μωράκι; Είναι μικράκια κα θα συνηθίσουν. Μην το φοβάσαι, άλλο να μείνει η γάτα μόνη της καιρό κι άλλο να συνυπάρχει με άλλες γατούλες!

Φωτεινη μου ασε και ειμαι να σκασω...Ειδα ενα κουκλιστικο τριχομπαλο,ασπρο με λιγο μαυρακι στο κεφαλακι του,μακρυτριχο,σε μια φωτο που δημοσιευσε μια γνωστη μιας φιλης μου στο φεισμπουκ,κι αφου εκανα ολοκληρη διαδικασια να επικοινωνησω με το παιδι που θα την επαιρνα,μολις εμαθα οτι ειναι αρσενικος,και το ειπα στο αγορι μου...με μαλωσε μου λεει "ακομη δεν ηρθε ο πρωτος,να δουμε πως θα ναι εδω μαζι μας και θες και δευτερο?κι αν γινει κατι κι επιτεθει ο κουνος στο μικρουλι τι θα γινει?αν δε προλαβουμε να τα χωρισουμε?" κι οχι τπτ αλλο αλλα ο Κοναν,ηδη εχει αρχισει κ μεγαλωνει πολυ,ενω ο γατουλης που ειδα ηταν μικρουλης...Πιαστηκε η καρδια μου μονο και μονο με τη σκεψη οτι μπορει να τον βουτουσε ο Κοναν κι απο εκει που θα θελα να χω και δευτερο ευτυχισμενο γατουλι,θα το εκλαιγα με μαυρο δακρυ.Τρομαξα και...εκατσα στα αυγα μου

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 09:03, 15-05-13:

Φωτεινη μου ασε και ειμαι να σκασω...Ειδα ενα κουκλιστικο τριχομπαλο,ασπρο με λιγο μαυρακι στο κεφαλακι του,μακρυτριχο,σε μια φωτο που δημοσιευσε μια γνωστη μιας φιλης μου στο φεισμπουκ,κι αφου εκανα ολοκληρη διαδικασια να επικοινωνησω με το παιδι που θα την επαιρνα,μολις εμαθα οτι ειναι αρσενικος,και το ειπα στο αγορι μου...με μαλωσε μου λεει "ακομη δεν ηρθε ο πρωτος,να δουμε πως θα ναι εδω μαζι μας και θες και δευτερο?κι αν γινει κατι κι επιτεθει ο κουνος στο μικρουλι τι θα γινει?αν δε προλαβουμε να τα χωρισουμε?" κι οχι τπτ αλλο αλλα ο Κοναν,ηδη εχει αρχισει κ μεγαλωνει πολυ,ενω ο γατουλης που ειδα ηταν μικρουλης...Πιαστηκε η καρδια μου μονο και μονο με τη σκεψη οτι μπορει να τον βουτουσε ο Κοναν κι απο εκει που θα θελα να χω και δευτερο ευτυχισμενο γατουλι,θα το εκλαιγα με μαυρο δακρυ.Τρομαξα και...εκατσα στα αυγα μου
Ευα αν μπορεις να υιοθετησεις και δευτερο γατακι,μην διστασεις.Αν τα φερουν και τα δυο ταυτοχρονα δεν θα υπαρξει κανενα απολυτως προβλημα.
Οσο θα βρισκονται στο σταδιο προσαρμογης θα συνηθισουν πολυ πιο γρηγορα το ενα το αλλο.Ποσο ειναι ο Κοναν?

Παράθεση

Sotiris1984

Νεοφερμένος

O Sotiris1984 έγραψε στις 09:38, 15-05-13:

Καλημέρα CatLover09 ευχαριστούμε πολύ για την απάντηση σου...Σήμερα τρίτη μέρα στο σπίτι το νέο γατάκι και ο γάτος μας έχει αρχίσει και ρίχνει λίγο τους τόνους...Εξακολουθεί να επιτίθεται σε εμάς όταν πάμε πολύ κοντά για να τον χαιδέψουμε αλλά όχι με την ίδια μανία όπως τις προηγούμενες 2 μέρες...νομίζω έχει αρχίσει και αντιλαμβάνεται ότι πρέπει να προσαρμοστεί...!!! Το μικρό είναι ατρόμητο....ούτε απο κκκχχχ καταλαβαίνει ούτε απο τίποτα....το μόνο που κάνει είναι να γουργουρίζει όλη μέρα και να σε κοιτάει με τις τεράστιες μπλέ ματάρες του....δεν δείχνει να τον φοβάται καθόλου τον μεγάλο... Είναι και αυτό μια αρχή....Νομίζω οτι στο τέλος θα τα πάνε καλά....και ελπίζω η στάση του μεγάλου απέναντι μας να αλλάξει και να επανέλθει στα φυσιολογικά (να μην ξεκολλάει απο πάνω μας...!!)
Το μικρούλι παραμένει στο κλουβάκι προς αποφυγή τυχόν τραυματισμού απο τον μεγάλο, γιατί τις ρίχνει τις σφαλιαρίτσες του στο κλουβί που και που προς το παρόν...Του ανοίγουμε την πόρτα του δωματίου που είναι το μικρό ώστε να μπορεί να κάνει τη βόλτα του μέσα ο μεγάλος και να το μυρίζει όσο είμαστε και εμείς σπίτι....το μικρό δεν φαίνεται να ενοχλείτε καθόλου απο αυτό και δεν αντιδράει καθόλου σε ότι και αν κάνει ο μεγάλος....
Όταν ο μεγάλος πάει στο μικρό ήσυχα και ωραία τρώει μετά και την λιχουδίτσα του....όταν σφαλιαρίζει το κλουβί δεν έχει λιχουδίτσα....ελπίζω να το κάνουμε καλά αυτό και να συνδυάσει τη λιχουδιά με την επιβράβευση που ήταν όσο το δυνατόν πιο ήρεμος....
Θα σας ενημερώσουμε για τυχόν εξελίξεις....μήπως και βοηθηθούν και άλλοι που μπορεί να είναι στην ίδια κατάσταση...
Και να θυμάστε....μην αγοράζετε ζωάκια, είναι κρίμα....υπάρχουν τόσα αδέσποτα που θα σε αγαπήσουν όσο τίποτα άλλο αν τα βάλεις σπίτι σου και τα φροντίσεις και τα αγαπήσεις!! Σας ευχαριστούμε πολύ όλους...!!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 10:19, 15-05-13:

Καλημέρα CatLover09 ευχαριστούμε πολύ για την απάντηση σου...Σήμερα τρίτη μέρα στο σπίτι το νέο γατάκι και ο γάτος μας έχει αρχίσει και ρίχνει λίγο τους τόνους...Εξακολουθεί να επιτίθεται σε εμάς όταν πάμε πολύ κοντά για να τον χαιδέψουμε αλλά όχι με την ίδια μανία όπως τις προηγούμενες 2 μέρες...νομίζω έχει αρχίσει και αντιλαμβάνεται ότι πρέπει να προσαρμοστεί...!!! Το μικρό είναι ατρόμητο....ούτε απο κκκχχχ καταλαβαίνει ούτε απο τίποτα....το μόνο που κάνει είναι να γουργουρίζει όλη μέρα και να σε κοιτάει με τις τεράστιες μπλέ ματάρες του....δεν δείχνει να τον φοβάται καθόλου τον μεγάλο... Είναι και αυτό μια αρχή....Νομίζω οτι στο τέλος θα τα πάνε καλά....και ελπίζω η στάση του μεγάλου απέναντι μας να αλλάξει και να επανέλθει στα φυσιολογικά (να μην ξεκολλάει απο πάνω μας...!!)
Το μικρούλι παραμένει στο κλουβάκι προς αποφυγή τυχόν τραυματισμού απο τον μεγάλο, γιατί τις ρίχνει τις σφαλιαρίτσες του στο κλουβί που και που προς το παρόν...Του ανοίγουμε την πόρτα του δωματίου που είναι το μικρό ώστε να μπορεί να κάνει τη βόλτα του μέσα ο μεγάλος και να το μυρίζει όσο είμαστε και εμείς σπίτι....το μικρό δεν φαίνεται να ενοχλείτε καθόλου απο αυτό και δεν αντιδράει καθόλου σε ότι και αν κάνει ο μεγάλος....
Όταν ο μεγάλος πάει στο μικρό ήσυχα και ωραία τρώει μετά και την λιχουδίτσα του....όταν σφαλιαρίζει το κλουβί δεν έχει λιχουδίτσα....ελπίζω να το κάνουμε καλά αυτό και να συνδυάσει τη λιχουδιά με την επιβράβευση που ήταν όσο το δυνατόν πιο ήρεμος....
Θα σας ενημερώσουμε για τυχόν εξελίξεις....μήπως και βοηθηθούν και άλλοι που μπορεί να είναι στην ίδια κατάσταση...
Και να θυμάστε....μην αγοράζετε ζωάκια, είναι κρίμα....υπάρχουν τόσα αδέσποτα που θα σε αγαπήσουν όσο τίποτα άλλο αν τα βάλεις σπίτι σου και τα φροντίσεις και τα αγαπήσεις!! Σας ευχαριστούμε πολύ όλους...!!
Καλημερα!Μην ευχαριστεις! Τον γατουλη αφηστε τον να ηρεμησει και να ερθει σε εσας οποτε εκεινος θελει.Ειναι ενα λαθος που κανει και ο αντρας μου.Τις γατες τις αφηνουμε να μας πλησιασουν,δεν παμε εμεις σε εκεινες. Καλη συγκατοικηση με τα μικρα και μπραβο που υιοθετειτε αδεσποτακια!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 10:22, 15-05-13:

Τα περιγράφεις τόσο όμορφα που σε ζηλεύω...είχαμε πρόσφατα άσχημη εμπειρία από την συμπεριφορά της Κίρας και επέλεξα να τα δώσω για φιλοξενία μέχρι να βρουν σπιτάκια....ήταν πολύ άσχημη η κατάσταση και σε μας. Βλέπω όμως τελικά πως είναι ζήτημα χρόνου....έτσι όπως το περιγράφεις πάντως θεωρώ πως είναι πολύ σωστή η αντίδρασή σου και το χειρίζεσαι πολύ πολύ σωστά! και το μικρουλάκι μωρέ...από ένστικτο μάλλον θα γνωρίζει ότι εδώ τώρα δεν μιλάμε....χαχαχαχαχα πιστεύω ότι σύντομα θα έχεις να μας πεις ότι κοιμούνται αγκαλιά!!!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 14:50, 15-05-13:

Τα αρσενικά μαλώνουν μεταξύ τους γιατί διεκδικούν τον χώρο τους και της θηλυκές της περιοχής βεβαίως βεβαίως και θαρρώ πως αυτό πρωτοσυμβαίνει μόλις φτάσουν σε αναπαραγωγική ηλικία! Αν όμως σκοπεύεις να τα στειρώσεις και τα πάρεις από μικρά μαζί (γιατί κι ο Κόναν πόσο θα είναι; 3 μηνών; ) δεν θα υπάρξει πρόβλημα:
1. Είναι πολύ μικρά και επιδεκτικά σε νέες καταστάσεις και το πολύ σημαντικό είναι πως μέχρι να φτάσουν και τα δύο στα χέρια σου θα συνυπάρχουν προηγουμένως με άλλα γατιά.
2. Δεν θα έχουν "ξεσυνηθίσει" και "κακομάθει" μόνα τους.
3. Μπορείς να διαλέξεις ένα κουτσουνάκι που γεννήθηκε πριν 2 μήνες ας πούμε, για να μην έχουν τόση διαφορά στη σωματική διάπλαση ή ένα θηλυκό, αν φοβάσαι τόσο με δεύτερο αρσενικό. Πάντως εφόσον ο Κόναν θα έχει κοινωνικοποιηθεί σωστά στο εκτροφείο, δεν νομίζω πως υπάρχει αυτή η περίπτωση (της επίθεσης). Μερικά κχχχ και γρυλίσματα, άντε και κανένας μικρός καβγάς είναι φυσιολογικά σε κάθε νέα γατογνωριμία.
Φυσικά όλα αυτά τα λέω για να σε απαλλάξω από τους φόβους σου-θεωρώ πως το σύνηθες είναι οι γάτες τελικά να αποδέχονται η μία την άλλη (έστω κι αν δεν ερωτεύονται τρελά) παρά το αντίθετο-και όχι να σε πείσω να πάρεις δεύτερη γατούλα αν δεν είσαι έτοιμη. Πρέπει πρωτίστως εσείς να το θέλετε και να μην είστε επιφυλακτικοί ή ανήσυχοι. Μην πιεστείς να πάρεις άλλο γατάκι αν δεν είσαι σίγουρη. Κι εμένα μου πήρε κάποιον καιρό να το πάρω απόφαση, (δεν πήρα από την αρχή δεύτερο γιατί τότε... δεν ήξερα καν πως θα αποκτήσω και το πρώτο! )αλλά όταν το πήρα όλα δούλεψαν ρολόι!

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 16:53, 15-05-13:

Καταρχην θα πω κατι σε σχεση με αυτο που αναφερθηκε σε ενα σχολιο πιο πανω,στο να μην αγοραζουμε ζωακια απο εκτροφεις αλλα να υιοθετουμε αδεσποτα.Το εχω πει και σε αλλη σελιδα νομιζω,αλλα θα το πω κι εδω.Ο καθενας εχει δικαιωμα να κανει οτι θελει,απο τη στιγμη που θα εχει το ζωακι στα ωπα ωπα,που λενε.Εγω για παραδειγμα,ηθελα να παρω μεην κουν.Και κανονισα να το παρω.Αυτο μου εκανε κλικ,αυτο πηρα.Αυτο το λεω γιατι υπαρχουν κι ατομα εδω μεσα που ειναι εκτροφεις,και απο τα σαιτ τους,που τα εχω δει,κανουν πολυ καλα τη δουλεια τους,και με πολλη αγαπη.Υπαρχουν ρατσες οι οποιες πιστευω οτι θα ειχαν εξαφανιστει,αν δεν υπηρχαν τα εκτροφεια να συνεχισουν την αναπαραγωγη του ειδους.Αυτο το σκεφτηκε κανεις?Κι αυτα που γραφω,τα γραφω χωρις καν να τα ξερω τα συγκεκριμενα ατομα.Καθε ανθρωπος που αγαπαει τα ζωα,και βλεπω τα ζωα του περιποιημενα,χορτασμενα,και υγιη,στα δικα μου ματια,ειναι ενας αξιος ανθρωπος. Το δευτερο γατι που ηθελα,η χνουδομπαλα η αρσενικη,δεν ειναι ρατσας,αλλα κι αυτο μολις το ειδα,σκιρτησε η καρδια μου.Ειναι το τι θελει ο καθενας.Το αποτελεσμα ομως,πρεπει να ειναι το γενικο καλο.Οτι φροντιζεις ενα ζωακι.Απο εκει και περα...Επειδη ακομη δεν εχω πιασει τον Κοναν στα χερια μου,θεωρω οτι ειναι λογικο να φοβαμαι οτι δε θα μπορεσω να χειριστω 2 αρσενικα μαζι.Για την ωρα,θα περιμενω

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 17:02, 15-05-13:

Καταρχην θα πω κατι σε σχεση με αυτο που αναφερθηκε σε ενα σχολιο πιο πανω,στο να μην αγοραζουμε ζωακια απο εκτροφεις αλλα να υιοθετουμε αδεσποτα.Το εχω πει και σε αλλη σελιδα νομιζω,αλλα θα το πω κι εδω.Ο καθενας εχει δικαιωμα να κανει οτι θελει,απο τη στιγμη που θα εχει το ζωακι στα ωπα ωπα,που λενε.Εγω για παραδειγμα,ηθελα να παρω μεην κουν.Και κανονισα να το παρω.Αυτο μου εκανε κλικ,αυτο πηρα.Αυτο το λεω γιατι υπαρχουν κι ατομα εδω μεσα που ειναι εκτροφεις,και απο τα σαιτ τους,που τα εχω δει,κανουν πολυ καλα τη δουλεια τους,και με πολλη αγαπη.Υπαρχουν ρατσες οι οποιες πιστευω οτι θα ειχαν εξαφανιστει,αν δεν υπηρχαν τα εκτροφεια να συνεχισουν την αναπαραγωγη του ειδους.Αυτο το σκεφτηκε κανεις?Κι αυτα που γραφω,τα γραφω χωρις καν να τα ξερω τα συγκεκριμενα ατομα.Καθε ανθρωπος που αγαπαει τα ζωα,και βλεπω τα ζωα του περιποιημενα,χορτασμενα,και υγιη,στα δικα μου ματια,ειναι ενας αξιος ανθρωπος. Το δευτερο γατι που ηθελα,η χνουδομπαλα η αρσενικη,δεν ειναι ρατσας,αλλα κι αυτο μολις το ειδα,σκιρτησε η καρδια μου.Ειναι το τι θελει ο καθενας.Το αποτελεσμα ομως,πρεπει να ειναι το γενικο καλο.Οτι φροντιζεις ενα ζωακι.Απο εκει και περα...Επειδη ακομη δεν εχω πιασει τον Κοναν στα χερια μου,θεωρω οτι ειναι λογικο να φοβαμαι οτι δε θα μπορεσω να χειριστω 2 αρσενικα μαζι.Για την ωρα,θα περιμενω
Δεν μιλησε κανεις για εκτροφεις συγκεκριμενα.Νομιζω στα πετ σοπ αναφερεται το σχολιο αλλα και παλι ο καθενας εχει την αποψη του.Και εγω για παραδειγμα δεν προτιμαω τις ρατσες και ουτε θα εδινα ποτε λεφτα για να αγορασω τον τετραποδο φιλο μου!

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

H lovekittens έγραψε στις 17:04, 15-05-13:

Τι ακουω δυο γατουνια;μπλε ματαρες ;;κ που ειναι το θεματακι με τις φωτο;;ανοιξτε το γρηγορα μην λεμε τα ιδια ΘΕΛΟΥΜΕ ΦΩΤΟ

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

H lovekittens έγραψε στις 17:11, 15-05-13:

Ευα οπως λες ειναι τι α σου κανρι κλικ Απλα οπως εγραψα κ στθ θεμα σσου αν ειναι μικρα συνηθιζουν πιο ευκολα κ δεν θα χεις προβλημα κ γω 2αγνωστα μεταξύ τους υιοθετησα κ no problemΑλλωσυε ο κοναν θα ναι κοινωνικοποιημενος Ειναι υποχρεωμενοι οι εκτροφεις οι σωσυοι να δινουν σωστα κοινωνικοποιημενα γατακια Ασε που αν το κανεις πιο μετα θα ναι πιο δυσκολο που θα χει μεγαλωσει..Θα σωσεις κ ενα αδεσποτακι

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

H Conan έγραψε στις 17:20, 15-05-13:

Ακριβως,επειδη ο καθενας εχει την αποψη του,ειπα κι εγω τη δικη μου.Προσωπικα,τα αγαπω ολα.Ειτε αδεσποτα ειτε ρατσας.Ακριβως,ειναι το ποιο θα σου κανει κλικ.Πχ εμενα το πρωτο ηταν κουνακι,το δευτερο ηταν αδεσποτακι.Αν ηταν θηλυκια,θα την επαιρνα χωρις δευτερη σκεψη.Εχω και τον δικο μου τον μουντρουχο που με τρομοκρατησε,και με αποθαρρυνε (αν και πιστευω οτι αυτο το εκανε κυριως επειδη θελει θηλυκια αχαχαχαχαχ ) Αν εχει κανεις 2 αρσενικους μαζι,ισως θα μπορουσε να μας πει τη γνωμη του.

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 18:28, 15-05-13:

Ακριβως,επειδη ο καθενας εχει την αποψη του,ειπα κι εγω τη δικη μου.Προσωπικα,τα αγαπω ολα.Ειτε αδεσποτα ειτε ρατσας.Ακριβως,ειναι το ποιο θα σου κανει κλικ.Πχ εμενα το πρωτο ηταν κουνακι,το δευτερο ηταν αδεσποτακι.Αν ηταν θηλυκια,θα την επαιρνα χωρις δευτερη σκεψη.Εχω και τον δικο μου τον μουντρουχο που με τρομοκρατησε,και με αποθαρρυνε (αν και πιστευω οτι αυτο το εκανε κυριως επειδη θελει θηλυκια αχαχαχαχαχ ) Αν εχει κανεις 2 αρσενικους μαζι,ισως θα μπορουσε να μας πει τη γνωμη του.
Εχω 2 αρσενικους μαζι και μαλιστα ο πρωτος(πολυ δυσκολος χαρακτηρας) ηταν μονος του 2 ολοκληρα χρονια και τον μικρο τον δεχτηκε σχετικα αμεσως.Απο προσωπικη πειρα γιατι περα απο τα γατια εχω και σκυλο θα πω οτι αυτο που λενε αρσενικο με αρσενικο δεν κανει, ισχυει για τα σκυλια λογω κυριαρχιας του χωρου(και παλι ομως υπαρχουν και εξαιρεσεις).Για τις γατες δεν νομιζω και ειδικα αν ειναι στειρωμενες δεν τιθεται τετοιο θεμα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Aleksa, biletoforrike, queeriugs, spongebob21

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους