Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,147 εγγεγραμμένα μέλη και 718,670 μηνύματα σε 22,691 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 563 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ενδοπαράσιτα

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 18:08, 31-08-13:

Υπάρχει το milbemax που είναι για γατούλες και το τρώνε ευχάριστα. Εγώ της το δίνω και το τρώει απ' το χέρι μου ή, αν αυτό δεν πιάσει, της το βάζω μέσα στις κροκέτες της (με 4-5 κροκέτες μέσα, για να είμαι σίγουρη αν θα το φάει, και την ταΐζω κανονικά μετά).

Και το milbemax μια στο τόσο το δίνεις. Το συνηθισμένο είναι μια φορά στους 3 μήνες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 18:19, 31-08-13:

Σε ευχαριστω θερμα!!! ;-D
(αληθεια, ποσο κοστιζει; το βρισκω μονο σε φαρμακεια για ζωακια, ετσι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 21:55, 31-08-13:

Αν θυμάμαι καλά, κάνει κάπου 4 ευρώ το ένα. Εγώ από πετ σοπ το παίρνω!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 08:19, 01-09-13:

Εξαρτάται και απο το βάρος της γάτας. Πρόσφατα, λόγω έλλειψης του Drontal αναγκάστηκα να δώσω 2 milbemax στον Daffy. Και στα ενδοπαράσιτα ανα τρίμηνο.Οχι ανα μήνα.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 23:43, 02-09-13:

Εμένα η Άρια είναι 4 κιλά, οπότε παίρνει ένα milbemax. Πόσο ζυγίζει ο Ντάφι καλέ;!

Παράθεση

ΜΙΟΥ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΜΙΟΥ
H ΜΙΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ΜΙΟΥ έγραψε στις 23:42, 07-10-13:

Γεια σας!!! το γατάκι μου είναι περίπου 6εβδομάδων... Το πήρα από ένα κτηνιατρείο όπου το έδιναν για υιοθεσία..! Από εκεί μου είπαν ότι είναι εντελώς καλά στην υγεία του κ μου έδωσαν και το βιβλιάριο του. Όταν όμως το έφερα σπίτι παρατήρησα ότι από τον πισινουλη του έβγαινε ένα σκουληκάκι άσπρο γύρω στα 3-4 χιλιοστά... Μου έχει δώσει η κτηνίατρος ένα φάρμακο αποπαρασιτωσης σε μορφή κρέμας να του δίνω αλλά εγώ έχω κάποιες ερωτήσεις... 1)σε πόσο καιρό θα φύγουν τα σκουληκάκια και 2) πρέπει να φοβάμαι μήπως μεταδοθεί κ σε εμάς??? Διότι σε κάποια site διάβασα ότι η μετάδοση από γάτα σε άνθρωπο είναι πιθανή... το θέμα είναι ότι μέχρι να καταλάβουμε ότι έχει σκουληκάκια.. Το ανεβάσαμε στους καναπέδες και γυρνούσε και παντού στο σπιτι...πρεπει να φοβάμαι??? συγγνώμη αν οι ερωτήσεις μου είναι λίγο χαζές αλλά είμαι καινούρια γατομανουλα....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 00:03, 08-10-13:

α δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα,δωσε τη παστουλα και ολα οκ!εγω τα δικα μου τα ειχα και στο κεφαλι μουπριν παρουν οτιδηποτε και δεν κόλλησα ποτε τιποτα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΜΙΟΥ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΜΙΟΥ
H ΜΙΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ΜΙΟΥ έγραψε στις 00:11, 08-10-13:

Σε ευχαριστώ πολύ!! Μακάρι να είναι έτσι για να χαλαρώσω λίγο!! Δεν ήξερα τι να πρωτο καθαρίσω!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 08-10-13 στις 10:16. Αιτία: Απαγορεύονται τα κεφαλαία
Παράθεση

mariapap1982

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariapap1982
H mariapap1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H mariapap1982 έγραψε στις 20:18, 19-12-13:

Χαίρετε! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.. Ο κτηνίατρος μου έδωσε χάπια για τα σκουληκάκια για το γατάκι μου.. Το πρώτο μισό χάπι (τόσο αντιστοιχεί στο βάρος του) του το έδωσα αλλά δυστυχώς τη δεύτερη δόση ξεχάστηκα να τη δώσω όταν πέρασαν δύο βδομάδες και τώρα έχουν περάσει 18 μέρες. Θα έχει νόημα να του το δώσω τώρα ή δε θα "πιάσει" που λέμε; Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:26, 19-12-13:

Θα πρεπει να συννενοηθεις με τον κτηνιατρο σου, ισως χρειαστει να την κανεις απο την αρχη την αποπαρασιτωση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mariapap1982

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariapap1982
H mariapap1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H mariapap1982 έγραψε στις 01:49, 21-12-13:

Ευχαριστώ..

Παράθεση

DimitraKapa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DimitraKapa
H DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H DimitraKapa i έγραψε στις 01:05, 31-01-14:

Να κάνω μια ερώτηση, ο μόνος τρόπος να κολλησουμε σκουλικακια απο τις γάτες ειναι μέσω των κοπρανων της? Πχ αν εχουμε ακουμπήσει τα περιττώματα της και δεν πλυνουμε τα χέρια μας?

Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη houlieta
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

H houlieta έγραψε στις 17:53, 31-01-14:

Δεν κολλάμε σκουληκια από τις γάτες...
Μόνο τοξόπλασμα μπορούμε να κολλήσουμε, αν η γάτα την έχει φυσικά (και για να εχει πρέπει να τρεφεται με ωμα ζώα που το έχουν) και ναι, κολλάει μέσω κοπράνων.
Αλλά μόνο αν τα πιάσουμε όταν δεν είναι "φρέσκα"...

Εδω θα βρεις πληροφορίες: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%BF%CE%BE%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%AC%CF%83%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%B7

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη houlieta : 31-01-14 στις 23:23.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 03:47, 02-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από DimitraKapa
Να κάνω μια ερώτηση, ο μόνος τρόπος να κολλησουμε σκουλικακια απο τις γάτες ειναι μέσω των κοπρανων της? Πχ αν εχουμε ακουμπήσει τα περιττώματα της και δεν πλυνουμε τα χέρια μας?
αν εννοεις τα σκουλικια του εντερου (ενδοπαρασιτα) ναι κολλανε σε εμας, πως ακριβως δεν ξερω αλλα δεν εχει να κανει με την επαφη με τα κοπρανα η μεταδοση. συνηθως οταν εχει τετοια σκουλικια η γατα μας βλεπουμε να βγαινουν απ τον πωπο της και να πεθαινουν (σαν σουσαμι γινονται μετα). υποτιθεται οτι μαζι με αυτα βγαινουν και αυγα και τα σκουλικια που θα βγουν απο εκει μπορουν να πανε σε εμας, εφοσον βρισκομαστε στον ιδιο κλειστο χωρο. ειναι πολυ μικροσκοπικα και δεν τα βλεπεις ευκολα. οποτε για να αποφυγουμε τετοια σκηνικα, αποπαρασιτωση αμεση οταν παιρνουμε ζωο απο εξω και τηρηση του προγραμματος που θα μας πει ο κτηνιατρος απο εκει και περα. παντως δεν πρεπει να μεταδιδονται ευκολα, δεν ξερω βεβαια πως διαπιστωνεις οτι εχεις κολλησει κατι τετοιο

το τοξοπλασμα μεταδιδεται (εφοσον το εχει η γατα μας) με επαφη με τα μολυσμενα κοπρανα πρεπει ομως να τα "φαμε" κ ολας. δλδ αν εχει τοξοπλασμα μια γατα και πιασεις τα κοπρανα της μετα απο τουλαχιστον 24 ωρες αφου τα εχει "παραγει" και μετα δεν πλυνεις τα χερια σου και ετοιμασεις κατι να φας και το φας, ε τοτε εχεις πολυ μεγαλες πιθανοτητες να κολλησες

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikolaos p.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikolaos p.
Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O nikolaos p. έγραψε στις 15:04, 04-02-14:

Μία ερώτηση! Ό κτηνίατρος μου έδωσε Banminth για εσωτερική αποπαρασίτωση στο γατάκι μου. Σήμερα του έδωσα την 1η δόση και θα του δώσω άλλες 2 ανά 3 ημέρες. Πότε θα φανούν τα πρώτα αποτελέσματα; (το γατάκι είναι εντελώς ανόρεχτο για παιχνίδι, έχει φούσκωμα και σχετική διάρροια)

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:40, 04-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από nikolaos p.
Μία ερώτηση! Ό κτηνίατρος μου έδωσε Banminth για εσωτερική αποπαρασίτωση στο γατάκι μου. Σήμερα του έδωσα την 1η δόση και θα του δώσω άλλες 2 ανά 3 ημέρες. Πότε θα φανούν τα πρώτα αποτελέσματα; (το γατάκι είναι εντελώς ανόρεχτο για παιχνίδι, έχει φούσκωμα και σχετική διάρροια)
Η διαρροια ειναι φυσικη οταν παιρνουν αντιπαρασιτικο για τα σκουληκακια. Τωρα για το που ειναι ανορεχτο δεν ξερω να σου πω, δεν μου εχει τυχει μεχρι τωρα...
Αυτο ομως που μου κανει εντυπωση ειναι το διαστημα αναμεσα στις δοσεις του φαρμακου, συνηθως σε οσα γατια μου εχω αποπαρασιτωσει μου ελεγαν οι κτηνιατροι καθε 10 μερες οι δοσεις. Μηπως να επαιρνες ενα τηλεφωνο τον κτηνιατρο σου να ρωτουσες μηπως εχει γινει καποιο λαθος;

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 21:53, 04-02-14:

Βασικα ειπες στον γιατρο για τις διαρροιες κλπ για να το εξετασει να δει τι συμβαινει;

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 14:50, 05-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Η διαρροια ειναι φυσικη οταν παιρνουν αντιπαρασιτικο για τα σκουληκακια. Τωρα για το που ειναι ανορεχτο δεν ξερω να σου πω, δεν μου εχει τυχει μεχρι τωρα...
Αυτο ομως που μου κανει εντυπωση ειναι το διαστημα αναμεσα στις δοσεις του φαρμακου, συνηθως σε οσα γατια μου εχω αποπαρασιτωσει μου ελεγαν οι κτηνιατροι καθε 10 μερες οι δοσεις. Μηπως να επαιρνες ενα τηλεφωνο τον κτηνιατρο σου να ρωτουσες μηπως εχει γινει καποιο λαθος;
Νομίζω όταν έχουν όντως παράσιτα οι δόσεις είναι τόσο συχνές. Το έχω ξανακούσει. Όταν δεν είναι κάτι τέτοιο εμφανές, αποπαρασιτώνεις ανά 10 μέρες και μετά ανά μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 01:48, 25-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Τις προάλλες, πριν μια βδομάδα, εφαρμόσαμε profender στην Άρια μιας και είναι εξαιρετικά δύσκολο να πάρει χάπι.

Χθες ενώ τη χάιδευα ένιωσα στο δέρμα της, ακριβώς πάνω στα 2 σημεία εφαρμογής της αμπούλας, 2 μικρές πληγές, σα χημικό έγκαυμα. Η γούνα είχε αραιώσει λίγο. Ωστόσο οι πληγές δεν ήταν ορατές αν δεν παραμέριζες τη γούνα.

Τρόμαξα λίγο, της έκανα ένα ταμπονάρισμα με χαμομήλι, δεν έδειχνε να την απασχολεί καθόλου, ούτε πονούσε ούτε τίποτα. Επικοινώνησα με την γιατρό, μου είπε ότι δυστυχώς θα της το προκάλεσε το profender, δεν είναι κάτι ανησυχητικό, παίρνει ούτως ή άλλως μια αντιβίωση για τη στείρωσή της οπότε θα την καλύψει και σε αυτό.

Σήμερα το πρωί η μία απ' τις δύο πληγές έχει καραφλιάσει πολύ περισσότερο, φαίνεται πλέον κανονικά με γυμνό μάτι χωρίς να χρειαστεί να παραμερίσεις τη γούνα και βγάζει και κάποιο διαφανές υγρό, όχι πύον. Επικοινώνησα πάλι με τη γιατρό, θα πάμε το απόγευμα να το δει κι εκείνη αφού το πράμα "σοβάρεψε", είπαμε ότι θα εφαρμόσουμε fucidin και θα κάνουμε μια πλύση με σαπούνι betadin.

Παρόλο που η γάτα δε δείχνει να ενοχλείται, δεν το ξύνει, δεν το γλείφει, δεν πονάει, θεώρησα καλό να ενημερώσω ότι ενδέχεται να δημιουργηθεί κάποιο τέτοιο πρόβλημα απ' τη χρήση του profender μιας και στις παρενέργειες του σκευάσματος δεν αναφέρεται τίποτα τέτοιο. Το μόνο που αναφέρει είναι μια τοπική και περαστική τριχόπτωση. Ωστόσο παρόλο που το γατί δε φαίνεται να πονάει, όπως είπα, εγώ ξενέρωσα που πήγαμε να της κάνουμε καλό και της κάψαμε το δέρμα. Οπότε θα ξαναγυρίσουμε στα χάπια, χίλιες φορές να παλεύουμε να τα πάρει, χίλιες φορές να αναρωτιόμαστε αν πήρε όλη τη δόση και να κάνουμε ίσως πιο συχνή προληπτική αγωγή, παρά να της ξανακάνουμε τέτοια ζημιά.

Εύχομαι να είναι όντως από το profender και μόνο, να είναι περαστικό, να μην την ταλαιπωρήσει πολύ.
Να ρωτησω αυτα σαν πληγές που έλεγες ειναι στο σημειο που ειχες βαλει την αμπουλα; Γιατι και μενα εχει περιπου ενάμιση μηνα που εχει μια μικρη πληγουλα οπως αυτο που περιγράψεις ακριβως αλλα στο ποδι. Τελικα αυτα που έλεγες εχουν φύγει και βγήκαν ξανα τρίχες;

Παράθεση

black_sherlock

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη black_sherlock
Ο black_sherlock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O black_sherlock έγραψε στις 22:13, 18-10-14:

Δεύτερη μέρα σήμερα παρατηρώ τον γατούλη να βρίσκει στο μπαλκόνι κάτι σαν αυτό:

http://2.bp.blogspot.com/-LDiuILUsV6...rvae_young.jpg

Υπάρχει περίπτωση να το βγάζει αυτός να έχει κανένα παράσιτο και να το βγάζει με εμετό;

Γενικά είναι πολύ καλά, με όρεξη και ενεργείται κανονικά

Απλά δεν ξέρω τι μορφή έχουν τα ενδοπαράσιτα γιατί δεν είχε ποτέ του και ανησύχησα που τα βρήκα 3 φορές να παίζει μαζί τους.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη black_sherlock : 18-10-14 στις 22:19.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:27, 18-10-14:

Όχι φίλε μου δεν υπάρχει καμία περίπτωση να είναι αυτά ενδοπαράσιτα! Μη το σκέφτεσαι καθόλου! Τα ενδοπαράσιτα βγαίνουν μόνο με τα κόπρανα κι επιπλέον είναι πολύ μικρά και τις περισσότερες φορές δεν είναι εύκολο να τα εντοπίσεις καν δια γυμνού οφθαλμού! Άσε που τα πιο συνήθη τουλάχιστον έχουν εντελώς διαφορετική μορφολογία γενικότερα, καμία σχέση

Παράθεση

black_sherlock

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη black_sherlock
Ο black_sherlock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O black_sherlock έγραψε στις 22:30, 18-10-14:

Ευχαριστώ πολυ, μαλλον τα φυτα της γειτόνισσας εχουν τα θεματακια τους.

Καθησυχαστικα ο χαζομπαμπας

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:40, 18-10-14:

Ε πως να μην είσαι άλλωστε, με τέτοιο γατοπαίδαρο! Είναι πράγματι φοβερός τύπος

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 14:18, 26-04-15:

Καλησπερα.
Οπως θα εχετε διαβασει καποιοι φιλοξενω ενα αδεσποτο γατακι ενος μηνος περιπου.
πριν 3 μερες του εδωσα παστα banmith για τα ενδοπαρασιτα αλλα σημερα παρατηρησα στο πωπουδακι του ενα πραγμα σα παχια λευκη γραμμη 1 εκατοστο περιπου. ειναι ενδοπαρασιτο?
δεν ηταν σα κοκκος ρυζιου οπως εχω διαβασει.
ειναι δυνατον ενω του εδωσα παστα, και μαλιστα κατα λαθος λιγο παραπανω απο οσο επρεπε, να εχει θεμα?
δεν μπορω να του ξαναδωσω αμεσως απο οσο ξερω.
θα προσπαθησω να βρω στο τηλ τη γιατρο αλλα πειτε μου αν ξερετε κατι.
ευχαριστω
υ.γ. παντως τα κ@κακια του τα παρακολουθω εξαρχης και ηταν φυσιολογικα δεν ειχε κατι τετοιο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:42, 26-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από rouli726
Καλησπερα.
Οπως θα εχετε διαβασει καποιοι φιλοξενω ενα αδεσποτο γατακι ενος μηνος περιπου.
πριν 3 μερες του εδωσα παστα banmith για τα ενδοπαρασιτα αλλα σημερα παρατηρησα στο πωπουδακι του ενα πραγμα σα παχια λευκη γραμμη 1 εκατοστο περιπου. ειναι ενδοπαρασιτο?
δεν ηταν σα κοκκος ρυζιου οπως εχω διαβασει.
ειναι δυνατον ενω του εδωσα παστα, και μαλιστα κατα λαθος λιγο παραπανω απο οσο επρεπε, να εχει θεμα?
δεν μπορω να του ξαναδωσω αμεσως απο οσο ξερω.
θα προσπαθησω να βρω στο τηλ τη γιατρο αλλα πειτε μου αν ξερετε κατι.
ευχαριστω
υ.γ. παντως τα κ@κακια του τα παρακολουθω εξαρχης και ηταν φυσιολογικα δεν ειχε κατι τετοιο.
Για σκουληκάκι μοιάζει όπως το περιγράφεις. Να ξέρεις πάντως στην banmith δεν αρκεί η μιά δόση, πρέπει συνολικά να πάρει από 1 εκατοστό για 3 φορές. Τόσο μου είχαν πει εμένα για την Μελίνα. Ακόμα και μετά την δεύτερη δόση, έβγαζε ακόμα τέτοια από το πωπάκι της...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 14:54, 26-04-15:

α καταλαβα.
τη δευτερη δοση ομως λεει μετα απο 2 βδομαδες, δεν μπορω να το δωσω απο τωρα, μισο κιλο ειναι το μικρο ολο κι ολο.

θα το παρακολουθω και θα τηλ και στη γιατρο.
ευχαριστω για την απαντηση

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:09, 26-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από rouli726
α καταλαβα.
τη δευτερη δοση ομως λεει μετα απο 2 βδομαδες, δεν μπορω να το δωσω απο τωρα, μισο κιλο ειναι το μικρο ολο κι ολο.

θα το παρακολουθω και θα τηλ και στη γιατρο.
ευχαριστω για την απαντηση
Η δική μου κτηνίατρος μου είχε πει ανά διάστημα 10 ημερών. Πάντως θα βγαίνουν μέχρι να μην βγαίνουν άλλα.
Μπορεί στην επόμενη δόση να μην βλέπεις πια άλλα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 18:09, 26-04-15:

Κι εγώ ανά 10 ημέρες την έδινα θυμάμαι! Ξαναρώτα τηλεφωνικά την κτηνίατρό σας ή κοίταξε και τις οδηγίες χρήσης!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 21:44, 24-05-15:

καλησπερα σε ολους.
πριν μιαμιση βδομαδα εδωσα στον μικρο την τελευταια δοση banmith αλλα σημερα ειδα παλι 1-2 μικρα σκουληκακια στο πωπουδακι του.
η γιατρος που το ειχα παει μου ειχε πει πως επειδη ηταν ηδη 2 μηνων δεν αρκουσε απολυτα το banmith αλλα να του το δωσω ως το τελος να δουμε.
μηπως ξερετε ποσο ειναι το μικροτερο χρονικο διαστημα ωσπου να μπορω να του δωσω χαπακι?
μαλλον θα τηλ στη γιατρο να μου πει, δεν προκειται να του δωσω τιποτε απο μονη μου, απλως δεν βρισκω πουθενα στο ιντερνετ αυτη την πληροφορια, το μινιμουν διαστημα δλδ.

επισης ξερετε αν υπαρχει προβλημα που ο μικρος κυκλοφορει στο σπιτι? δεν γντ να τον εξορισω παλι στο μπαλκονι, θα κλαιει. υπάρχει περιπτωση να παθουμε εμεις καμμια μολυνση? γτ λογικο ειναι ο μικρος να ανεβαινει σε κρεβατι και καναπεδες και καρεκλες..
τις τουαλετες με τη σαντι τις εχω σε χωριστα δωματια και απο οτι πιστευω δεν τις μπερδευουν. δεν εχω δει τπτ στη σαντι και τις εχω κανει προσφατα αποπαρασιτωση αλλωστε.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 08:22, 25-05-15:

Καλημέρα rouli, θα σου λεγα ότι δεν υπάρχει λόγος να εξορίσεις τον μικρούλη λόγω των ενδοπαρασίτων, η Σάντυ είναι καλυμμένη εφόσον έκανε πρόσφατα την αποπαρασίτωσή της και θεωρητικά ακόμη και να μοιραστούν την ίδια άμμο δεν κινδυνεύει. Όσο για εσάς όντως κάποια τουλάχιστον από τα ενδοπαράσιτα που προσβάλλουν τη γάτα μπορεί να μεταδοθούν και στον άνθρωπο, αλλά είναι πολύ πολύ δύσκολο να γίνει αυτό από τη στιγμή που τηρούνται οι κανόνες υγιεινής (κυρίως το πλύσιμο των χεριών μετά το καθάρισμα της άμμου), γιατί κατά τ΄άλλα τα συγκεκριμένα παράσιτα ή τα αυγά τους δεν τα διασκορπά εύκολα η γάτα μέσα στο σπίτι, αφού είναι επιμελής με την καθαριότητά της μετά από κάθε επίσκεψη στη λεκάνη της. Τα παιδιά πάντως κολλάνε τέτοιου είδους παράσιτα κι όχι από τις γάτες συνήθως, αλλά ερχόμενα απλά σε επαφή με το χώμα...Δεν είναι απ΄όσο ξέρω κτ ανησυχητικό, απλά κάνουν κι αυτά μία αποπαρασίτωση έπειτα και περνούν!
Όσο για το χρονικό διάστημα που ρωτάς απ΄όσο ξέρω μετά από τόσες μέρες μετά την banmith μπορείς πλέον να του δώσεις το αντίστοιχο για το βάρος τουυ χαπάκι και μετά από ένα μήνα πάλι αν χρειαστεί (αλλά αυτά θα σου τα πει καλύτερα η κτηνίατρός σας).

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 13:27, 25-05-15:

ευχαριστω πολυ μαρια, ησυχασα λιγακι.

απλως φοβαμαι οτι επειδη βιαστηκα να δωσω banmith επειδη νομιζα πως ειναι πολυ μικροτερο απο οτι ειναι, δεν καλυφθηκε οσο θα επρεπε και δεν πεθαναν τα σκουληκια. θα παρω τηλ και τη γιατρο κι αν ειναι οκ οπως τα λες θα του δωσω αμεσα χαπακι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 10-03-17 στις 22:39. Αιτία: Αφαιρεση κενου
Παράθεση

kikitsoni

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kikitsoni
H kikitsoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H kikitsoni έγραψε στις 00:16, 19-07-15:

Καλημέρα!!!
Εδώ και μια εβδομάδα έχω υιοθετήσει ένα γατάκι που βρήκα στο δρόμο. Το πήγα σε κτηνίατρο και μου είπε πως είναι περίπου 1 μήνα και υγιέστατο. Μου είπε πως πρέπει να το ψεκασω με σπρέι για τους ψύλλους και τις ψείρες πράγμα το οποίο έκανα πριν 3-4 ημέρες. Επίσης με συμβούλευσε να του δίνω λιωμένη κονσέρβα και όχι γάλα που του έδινα και είχε αρχίσει να έχει διάρροια.
Το γατάκι έχει από χθες που είναι πολύ χάλια. Έχει πρηστεί ο πρωκτος του και δεν σταματάει η διάρροια. Μια γνωστή με ρώτησε αν έχει πρηστεί η κοιλιά του και ότι θα χρειαστεί μια πάστα για τα παράσιτα. Γνωρίζει μήπως κανείς τι μπορεί να συμβαίνει και όντως μπορεί να προκληθεί τέτοιο πρόβλημα εξαιτίας παρασιτων και σκουληκιών εντέρου;;;

Σας ευχαριστώ....

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 00:18, 19-07-15:

Ναι, διάρροια μπορεί να προκύψει από παράσιτα. (Αλήθεια βλέπεις σκουληκάκια στη διάρροια; ) Ωστόσο επειδή είναι και σε ευαίσθητη ηλικία, καλό θα ήταν να το ξαναδεί ο γιατρός μάλλον. Εφημερεύει κάποιο κτηνιατρείο στην περιοχή σας; Είναι και Κυριακή αύριο...

Παράθεση

kikitsoni

Νεοφερμένος

H kikitsoni έγραψε στις 00:27, 19-07-15:

Όχι δεν έχω παρατηρήσει για να ξέρω σίγουρα. Δεν είχα ποτέ ξανά γάτα και φοβάμαι πολύ μην πάθει κάτι. :-(
Αυτό για τα παράσιτα η κυρία στο πετ μου το είπε, ο κτηνίατρος ούτε λόγος! :@
Μίλησα με άλλο κτηνίατρο και μου είπε να του δώσω μικρή δόση από ένα φάρμακο -δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή ποιο- που είναι για διάρροια για τους ανθρώπους. Ουφ...δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω...
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 00:37, 19-07-15:

Νομίζω banmith δίναμε εμείς. Είναι ειδική πάστα για μωρά γατάκια.
Τώρα για ανθρώπινο φάρμακο δεν ξέρω. Θα κάνω μια ερώτηση σε φίλους κτηνίατρους.

Παράθεση

kikitsoni

Νεοφερμένος

H kikitsoni έγραψε στις 00:47, 19-07-15:

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!
Ελπίζω να μην έχει κάτι το γατάκι μου. Θα φροντίσω να βρω γιατρό αύριο!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 00:49, 19-07-15:

Aυτό θα ήταν το καλύτερο. Ή κάποιος με εμπειρία σε μεγάλωμα γατομωρών να σε συμβούλευε. Είναι ευαίσθητα πολύ σε αυτήν την ηλικία μωρέ και θέλουν προσοχή... Αν έχω νέα θα ενημερώσω εδώ. Περαστικά να είναι!

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 12:12, 19-07-15:

καλημέρα.
η διάρροια μπορεί να είναι και από το γάλα. δεν σταματάει εύκολα.
εγώ όταν πήρα το μικρό που το βρήκα κι εγώ αδέσποτο 1μισή μηνών, επειδή ήταν λαίμαργο κι έτρωγε από ότι έτρωγα, λίγο μεν αλλά τσίμπαγε, έπαθε διάρροια κι έκανε περίπου 1 μήνα να του περάσει.

σε κάθε περίπτωση πήγαινέ το σε γιατρό.
εντύπωση μου κάνει που δεν σου είπε για τα ενδοπαράσιτα-σκουληκάκια, γτ είναι το πιο πιθανό το να έχει ένα αδέσποτο γατάκι.
το φάρμακο που δίνουν στα μικρά για τα σκουλήκια είναι μόνο το banmith που είναι σε μορφή πάστας σε σωληνάριο, επειδή τα άλλα φάρμακα είναι σε χάπι κι είναι για πάνω από 2-2μιση μηνών.

εκτός από τη διάρροια η διάθεσή του πώς είναι? τρώει με όρεξη?παίζει? βέβαια σε αυτή την ηλικία ρίχνουν και πολύ ύπνο γενικά.

καλή τύχη κι εύχομαι να πάνε όλα καλά.
η κτηνίατρος μου είχε πει πως σε αυτή την ηλικία είναι πολύ μικρά για να έχουν κολλήσει κάτι πιο σοβαρό από το δρόμο, οπότε μην ανησυχείς.
απλώς πήγαινέ το πάλι σε γιατρό για μια επανεξέταση. αν μπορείς μάλιστα πήγαινέ το σε κάποιον διαφορετικό, απλώς για διπλοτσεκάρισμα ότι δεν τους έχει ξεφύγει κάτι.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 17:53, 19-07-15:

Η φίλη κτηνίατρος μου είπε από διατροφή να πάρεις gastrointestinal ή i/d της hills. Ή μπορείς να τους δώσεις βρασμένο στήθος κοτόπουλο με ζουμί από ρύζι λαπά. Μικρά και συχνά γεύματα, όχι μεγάλες ποσότητες και κόψε το γάλα, όπως λέει κι η Έφη μπορεί να οφείλεται η διάρροια σε αυτό. Αυτή τη διατροφή πρέπει να την κρατήσετε 5 μέρες, πολλές φορές αντιμετωπίζεται μόνο με διατροφή η διάρροια. Αν είναι πολύ "νερουλή" η διάρροια πρέπει να δώσεις flagyl 125mg/5ml σιρόπικαι από αυτό θα δίνεις 0,3-0,4ml με σύριγγα. Ωστόσο αν έχεις τη δυνατότητα να το δει γιατρός είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, άλλο η κλινική εξέταση κι άλλο οι συμβουλές εξ αποστάσεως! Και πάλι περαστικά!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zwrzettt93

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zwrzettt93
H zwrzettt93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H zwrzettt93 έγραψε στις 04:08, 15-12-15:

Καλησπέρα Εχω έναν γατούλη 9 μηνων περιπου.Σήμερα πήραμε χαπάκι για τα ενδοπαράσιτα,του χορήγησα το μισό.Μήπως θα έπρεπε να του το δώσω ολόκληρο;Δεν θυμαμαι τα κιλά του καθώς έχει καιρό από την τελευταια μας επίσκεψη στον κτηνίατρο.Γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 09:55, 15-12-15:

Καλημέρα ! Το χάπι γράφει πάνω για πόσα κιλά γατί είναι. Ας πούμε το drontal που δίνω εγώ λέει ότι το κάθε χάπι είναι για 4 κιλά . Εμένα που ο γάτος είναι 6 κιλά του δίνω 1 1/2 χάπι . Αν θέλεις να τον ζυγίσεις ανέβα σε μία ζυγαριά με τον γατούλι και στη συνέχεια ανέβα μόνη σου . Η διαφορά είναι τα κιλά του .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

SUNNYNI

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SUNNYNI
H SUNNYNI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H SUNNYNI έγραψε στις 21:54, 13-01-17:

Κααλησπερα σας, να κανω μια ερωτηση σχετικα με τα σκουληκια.... ενα γατακι μωρο που εχουμε εκανε εμετο και εβγαλε ενα μακρυ πραγμα σαν μακαρονι και ηταν ζωντανο...στα κοπρανα του ομως δεν εχει παρατηρηθει κατι....τωρα πηραμε να του δωσουμε αλοιφη....πιστευετε αν ειναι επικινδυνο? Μας ειπαν οτι ειναι ασκαριδες και οτι κολλανε ολα τα γατια και μαζι και οι ανθρωποι...ευχαριστω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,780 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:03, 13-01-17:

Επικίνδυνο είναι αν το αφήσεις χωρίς να το δει κτηνίατρος. Εκείνος είναι που θα ορίσει και το είδος αποπαρασίτωσης που θα του γίνει, αφού είναι μωρό και χρειάζεαι προσοχή. Σίγουρα όμως χρειάζεται θεραπεία, γιατί τα παράστια(σκουλήκια) αποδυναμώνουν κάθε οργανισμό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

SUNNYNI

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SUNNYNI
H SUNNYNI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H SUNNYNI έγραψε στις 23:31, 14-01-17:

σε ευχαριστώ πολύ! μας έδωσε πάστα ο κτηνίατρος για μωράκια... και μας είπε ότι πρέπει να δώσουμε και σε όλα που είναι μαζί. πφφφ τα ζουζουνάκια μωρεεε!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,780 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:39, 14-01-17:

Απλώς ακολούθα τις οδηγίες του γιατρού και θα είναι όλα τους μια χαρά.
Να τα χαίρεσαι τα ζουζούνια

Παράθεση

Βαλκα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βαλκα
H Βαλκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Βαλκα έγραψε στις 21:53, 10-03-17:

Γεια σας παιδια, εχω μια γατα η οποια εδω και καμποσο καιρο οπου καθεται αφηνει κατι σκουληκακια ανοιχτο καφε προς μπεζ σε μεγεθος σουσαμιου. Πηραμε λοιπον απο το φαρμακειο vermox χαπακια να της δωσουμε αλλα δεν ειμαι σιγουρη για τη δοση που πρεπει να παρει. Μηπως ξερει καποιος ;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,526 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:19, 10-03-17:

Καλη μου φιλη,αυτο ΜΟΝΟ κτηνιατρος μπορει να στο πει.Παιζει ρολο το βαρος της γατας σου.
Μην παιζεις με την υγεια της γατουλας σου.Πηγαινε σε εναν κτηνιατρο να σου πει.
Επισης αυτο το φαρμακο ποιος σου το συστησε;

Παράθεση

LELIAK

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη LELIAK
H LELIAK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H LELIAK έγραψε στις 12:46, 18-12-17:

Καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα στην ομαδα!

Εδω και 2-3 μερες ο γατουλης μου (2μιση χρονων και στειρωμενος), εκανε λιγακι εμετο και πολλες φορες διαρροια με βλενα...στο πετ σοπ μου ειπαν πως μαλλον ειναι παρασιτα και μου εδωσαν ενα χαπι το οποιο του το εδωσα πριν 24 ωρες.
Το θεμα ειναι πως ακομα βγαζει την ιδια βλενουλα με διαρροια...πρεπει να περιμενω λιγο ακομα για να λειτουργησει το χαπι πιστευετε?
Η κτηνιατρος μου ειπε να περιμενω 1-2 μερες ακομα, αλλα εχω αγχωθει!

Πειτε μου τη γνωμη σας για να ηρεμησω! σας ευχαριστω πολυ
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,526 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:35, 20-12-17:

Καλησπερα φιλη μου.Καταρχην θα σε συμβουλευα για ιατρικα θεματα να μην ρωτας τους πετσοπαδες,αλλα τους κτηνιατρους.Ο πετσοπαδες ειναι απλα εμποροι,οχι γιατροι.
Εκτος αν το πετ σοπ εχει κτηνιατρο,αλλα αυτο θα πρεπει να αναγραφεται καπου.
Απο εκει και περα,λες αυτο
Η κτηνιατρος μου ειπε να περιμενω 1-2 μερες ακομα, αλλα εχω αγχωθει!
,αν με αυτο εννοεις κανονικη κτηνιατρο,και οχι κοπελα που δουλευει στο πετ σοπ,τοτε προφανως αυτο ισχυει.
Και λογικο ειναι,να θελει καποιο χρονικο διαστημα να δρασει.
Τωρα ο γατουλης πως ειναι;
Παράθεση

kaith18927

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kaith18927
H kaith18927 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H kaith18927 έγραψε στις 13:02, 13-08-18:

Καλημέρα σας!
Έχω ένα γατάκι το οποίο έσωσα από τη λ.Αμφιθέας.Ήταν στο διάζωμα και έκλαιγε.Στην πορεία διαπιστώθηκε πως ήταν χτυπημένο από αυτοκίνητο με ραγισμένη λεκάνη ,εξάρθρωση και πληγή στο πόδι.Περπάταγε όμως.Ο γιατρός μου είπε πως η λεκάνη θα έδενε και το ποδαράκι του.Έτσι και έγινε.
Το μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι τα παράσιτα.Έχουμε κάνει 4 αποπαρασιτώσεις,τις 2 πρώτες με bandmith λόγω ηλικίας,ήταν 2 μηνών και τις άλλες 2 με milbemax.Στην πρώτη δεν έβγαλε τίποτα.Στη 2η άρχισε να βγάζει ζωντανά σκουλήκια.Στην 3η δε σταμάταγαν τα νεκρά σκουλήκια και στην 4η τελίτσες τελίτσες άσπρες και διάρροια.Έχουμε και το πρόβλημα με την αφόδευση λόγω λεκάνης.Πάω να αντιμετωπίσω τη διάρροια και ύστερα έρχεται η δυσκοιλιότητα και αυτά τα ασπράκια δεν σταματούν.Πώς είναι δυνατόν τόσο μικρό γατί να βγάζει τόσα πολλά;Με 4 αποπαρασιτώσεις ανα 10ήμερο δε θα έπρεπε να έχει καθαρίσει;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Aleksa, mankam, Πουπουλίνα

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους