Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,174 εγγεγραμμένα μέλη και 718,315 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 376 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η... αποκωδικοποίηση της συμπεριφοράς της γάτας!

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 23:17, 01-09-11:

Μιας που μπήκε ο Σεπτέμβριος κι αρχίζουν τα σχολεία, θα μπορούσαμε κι εμείς να στρωθούμε κάτω ώστε να γνωρίσουμε λίγο την συμπεριφορά της γάτας μας και να εκπαιδεύσουμε τον εαυτό μας στο να την κατανοήσει, να την αποκωδικοποιήσει και να την καταλάβει.
Έχω ακούσει πολλές φορές την άποψη ότι καλό θα ήταν να εκπαιδεύσουμε το ζώο που έχουμε κοντά μας ώστε να μας καταλαβαίνει και να μας "υπακούει", μια άποψη η οποία με βρίσκει αντίθετο.
Πιο δελεαστικό λοιπόν θεωρώ το να προσπαθήσουμε να πλησιάσουμε εμείς το ζώο και να το καταλάβουμε οπότε ας αρχίσουμε.

Η γάτα έχει διάφορους τρόπους στο να εκδηλώσει διάφορες μορφές συμπεριφοράς της οπότε ας συγκεντρώσουμε εδώ κάποια βασικά πράγματα που γνωρίζουμε προς γνώση και .... επιμόρφωση!

Όσον αφορά την ουρά, μια γάτα μπορεί να εκδηλώσει διάφορα συναισθήματα με το κούνημα της ουράς της.
Όταν η ουρά της είναι όρθια σαν "κεραία" τότε θέλει να υποδηλώσει μια καλή και χαρούμενη διάθεση, ειδικά όταν έρχεται σε επαφή με άλλες γάτες, με ανθρώπους ή με τον άνθρωπο που την φροντίζει.
Άλλοι το μεταφράζουν ως χαρά κι άλλοι ως χαιρετισμό.
Μια όρθια και "φουντωτή" ουρά μπορεί να σημαίνει επιθετική διάθεση, ειδικά εάν συνδυάζεται και με μια κυρτωμένη πλάτη και λοξό περπάτημα.
Μπορεί όμως να είναι κι ένα είδος παιχνιδιού, ειδικά στις γάτες μικρότερης ηλικίας.
Όταν όμως δύο ενήλικες γάτες έχουν αυτή την στάση και κοιτιούνται επίμονα, τότε μάλλον θα ακολουθήσει ένας γερός "γατοκαυγάς".
Το νευρικό κούνημα της ουράς της πέρα - δώθε ίσως να δείχνει μια νευρικότητα ή αβεβαιότητα από την πλευρά της.

Τα μάτια της γάτας επίσης μπορούν να μας πουν πολλά.
Οι διεσταλμένες κόρες μπορεί να υποδηλώνουν είτε περιέργεια της γάτας για κάτι που συμβαίνει, είτε το ενδιαφέρον της για κάποιο παιχνίδι.
Όταν κοιτάζει κάποιον άνθρωπο κι ειδικότερα τους ανθρώπους με τους οποίους μένει στο ίδιο σπίτι, τότε θέλει να δείξει την τρυφερότητα της και την αγάπη της, ειδικά εάν μισοκλείσει τα μάτια ή τα ανοιγοκλείσει αργά.
Εάν λοιπόν απευθυνθεί κάποιος στην γάτα του εκείνη την ώρα με απαλή κι ήρεμη φωνή κι ανοιγοκλείσει αργά τα μάτια του, πιθανότατα να την βοηθάει να νιώσει αγάπη κι από την δική του την πλευρά.

Τα αυτιά της γάτας είναι στα λεγόμενα "ατού" της αφού μπορεί και κινεί τους μύες των αυτιών της κατά βούληση και να τα στρέφει προς την κατεύθυνση που επιθυμεί.
Όταν τα αυτιά της είναι στραμμένα προς τα πίσω και κολλημένα προς το κεφάλι της, τότε πιθανότατα να νιώθει επιθετικότητα.
Παρόλα αυτά, κατά το παιχνίδι της κι όταν ασχολείται με κάτι αποκλειστικά, μπορεί να δαγκώσει το παιχνίδι της, τα αυτιά της να πάρουν την παραπάνω μορφή και να μην αφήνει τίποτα και κανέναν να της αποσπάσει το παιχνίδι της.
Αυτή είναι μια ένδειξη κυριαρχίας κι επιβολής της γάτας οπότε μπορούμε να την αφήσουμε να απολαύσει το παιχνίδι της.
Τα αυτιά που είναι στραμμένα προς τα μπροστά κι είναι όρθια υποδηλώνουν είτε την περιέργεια της είτε απλώς την αυτοπεποίθηση της.

Η γλώσσα του σώματος της γάτας επίσης μπορεί να έχει μια μεγάλη ποικιλία.
Η κυρτή πλάτη με τις όρθιες τρίχες, ο σφυριχτός ήχος που θα βγάλει, η φουντωτή ουρά και το λοξό περπάτημα δείχνει σαφώς την ενόχληση της απέναντι σε κάποιον ή σε κάποιο άλλο ζώο κι εάν τα αυτιά της είναι στραμμένα προς τα πίσω, τότε είναι σε αμυντική στάση.
Εάν τα αυτιά της είναι στραμμένα προς τα εμπρός, τότε μάλλον είναι σε επίθεση.
Αυτή την στάση πάντως την παίρνουν - χωρίς τον ήχο νομίζω - κι όταν παίζουν ενίοτε.
Η γάτα η οποία κάθεται σαν Σφίγγα νιώθει ηρεμία κι ασφάλεια ενώ μια γάτα η οποία σου δείχνει την κοιλιά της, θέλει να σου δείξει την εμπιστοσύνη της και την επιθυμία της για χάδια.

Το γουργουρητό της γάτας υποδηλώνει την ευχαρίστηση και την ικανοποίηση της, ειδικά όταν δέχεται χάδια και χαϊδέματα.
Σε κάποιες περιπτώσεις όμως μπορεί να υποδηλώνει κι έναν έντονο πόνο τον οποίο νιώθει.
Η γάτα η οποία θέλει να δώσει χάδια χρησιμοποιεί διάφορους τρόπους όπως το γλείψιμο, η ελαφριά κουτουλιά που θα κάνει στον άνθρωπο ή το τρίψιμο στα πόδια του.

Σε πρώτο επίπεδο νομίζω πως αυτά είναι κάποια σημάδια της γάτας μας τα οποία μπορούμε να έχουμε κατά νου για να την κατανοούμε καλύτερα.
Εάν κάποιος γνωρίζει περισσότερα, ας το γράψει χωρίς φόβο και πάθος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Meleki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Meleki
Ο Meleki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O Meleki έγραψε στις 11:21, 05-09-11:

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες Γιώργο

Η μικρή μας πάντως όταν παίζει παίρνει πολλές από τις επιθετικές στάσεις, όχι γιατί νιώθει να απειλείται, αλλά γιατί λυσσάει στο παιχνίδι. Ειδικά αυτό το τρέξιμο "με χειρόφρενο" είναι από τα αγαπημένα της. Όπως επίσης το χοροπηδητό στον καναπέ με τα αυτιά πίσω . Το πρωί επίσης όταν μας δει, έρχεται στα πόδια μας και περνώντας ακουμπάει την ουρά της, χωρίς να τρίβεται όμως. Διάβασα ότι αυτό είναι χαιρετισμός.

Τι να κάνουμε, μαθαίνουμε κι άλλες... ξένες γλώσσες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sailor Moon
H Sailor Moon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H Sailor Moon έγραψε στις 12:40, 05-09-11:

Εμένα πάλι όταν θέλει ναζάκια κ χαδάκια, χώνει τη μουσουδίτσα του ανάμεσα στα χέρια, στο λαιμό ή μέσα στα μαλλιά. Άλλες φορές πάλι, όταν κάθομαι με την πλάτη στον τοίχο, έρχεται κ χώνεται από πίσω μου κ κοιμάται . Μάλλον θα θέλει να νιώθει ασφάλεια. Πάντως είναι υπέροχο να ξέρεις τη γλώσσα του σώματος της γάτας, μαθαίνεις τόσα πολλά γι' αυτήν, για τα θέλω της, τα συναισθήματά της κτλ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 13:17, 05-09-11:

Πράγματι όσα έγραψες πιο πάνω είναι σχεδόν όλα πιστοποιημένα από τους ερευνητές για τις γάτες. Μόνο που θα προσθέσω πως:
Α) αν κοιτάει κάπου έχοντας το αριστερό αυτί της μπροστά και το δεξί προς τα πλάγια σημαίνει πως κάτι την προβληματίζει θετικά. Το αντίθετο στη κίνηση των αυτιών της δεν βρήκα πουθενά τι σημαίνει
Β) αν και τα δύο αυτιά βλέπουν πλάγια τότε κάτι την προβληματίζει αρνητικά και παραμένει προσηλωμένη σε αυτό μέχρι που είτε θα το αψηφήσει είτε θα το πλησιάσει με προσοχή κυρίως από περιέργεια έχοντας τότε και τα δύο αυτά στραμμένα προς τα εμπρός.
Αυτά τα παρατήρησα και με την Χιονάτη κυρίως τα βράδια που έκανε βόλτες στον κήπο του εξοχικού.

Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη endorama
H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 267 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 13:30, 05-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από George82
Μιας που μπήκε ο Σεπτέμβριος κι αρχίζουν τα σχολεία, θα μπορούσαμε κι εμείς να στρωθούμε κάτω ώστε να γνωρίσουμε λίγο την συμπεριφορά της γάτας μας και να εκπαιδεύσουμε τον εαυτό μας στο να την κατανοήσει, να την αποκωδικοποιήσει και να την καταλάβει.
Έχω ακούσει πολλές φορές την άποψη ότι καλό θα ήταν να εκπαιδεύσουμε το ζώο που έχουμε κοντά μας ώστε να μας καταλαβαίνει και να μας "υπακούει", μια άποψη η οποία με βρίσκει αντίθετο.

συμφωνώ μαζί σου....μα είναι δυνατόν να περιμένει κανείς από τη γάτα του να τον υπακούει?????
γατί είναι, όχι σκυλι!
κατά τ' άλλα πολύ χρήσιμο το άρθρο, ευχαριστούμε!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 10:36, 06-09-11:

Meleki, αυτό με την όρθια ουρά είναι όντως ένα είδος χαιρετισμού.
Όποτε μπαίνω στο σπίτι ύστερα από απουσία κάποιων ωρών, όποτε ξυπνήσω και με δει ή όποτε ξυπνήσει εκείνη και με δει τότε η ουρά είναι όρθια σαν την κεραία.
Αυτό υποδηλώνει αφενός έναν χαιρετισμό κι αφετέρου ότι είναι σε καλή διάθεση.
Αν και τον πρώτο καιρό που την είχα δε μου τριβόταν στα πόδια, τώρα τελευταία παρατηρώ ότι της αρέσει είτε να ψιλοτρίβεται είτε να μπερδεύεται στα πόδια μου.
Ορισμένες φορές αναγκάζομαι να κάνω ακροβατικά για να μην την πατήσω μέχρι που θα φάω καμία τούμπα στο τέλος.

Sailor Moon, η δική μου όταν θέλει χάδια και δεν της φτάνουν αυτά που ήδη εισπράττει, χώνει το κεφάλι της στην παλάμη μου ή ξαπλώνει δίπλα μου σε πλάγια στάση και γυρίζει ανάσκελα το κεφάλι της ή σκαρφαλώνει επάνω μου και φλύφει το πρόσωπο μου.
Όταν ήταν πιο μικρή είχε μανία να ξαπλώνει ανάμεσα στην πλάτη μου και στην καρέκλα του γραφείου μου αλλά επειδή μεγαλώνει κι ίσως δεν βολεύεται πλέον, έχει καιρό να το κάνει.

Γιάννη, αυτό με το αριστερό αυτί μπροστά και το δεξί στα πλάγια δεν το γνώριζα!
Παρατηρώ πάντως ότι όταν της δίνω ένα νέο παιχνίδι ή την "καλώ" να παίξουμε με κάτι που δεν το έχει ξαναδεί πριν τότε τα αυτιά της είναι προς τα πλάγια κι είναι επιφυλακτική.
Βέβαια δεν υπάρχει περίπτωση να μην το πλησιάσει κι εάν είναι κανένα ψεύτικο ποντίκι, το ξεθεώνει!
Μετά θα το πάρει στο στόμα της και θα το μεταφέρει σαν τρόπαιο σε όλο το σπίτι ή θα μου το φέρει εμένα.

endorama, συμφωνώ μαζί σου αλλά υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που θέλουν να εκπαιδεύσουν την γάτα τους και να τη μετατρέψουν προφανώς σε κλόουν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη endorama
H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 267 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 12:58, 06-09-11:

Meleki, αυτό με την όρθια ουρά είναι όντως ένα είδος χαιρετισμού.
Όποτε μπαίνω στο σπίτι ύστερα από απουσία κάποιων ωρών, όποτε ξυπνήσω και με δει ή όποτε ξυπνήσει εκείνη και με δει τότε η ουρά είναι όρθια σαν την κεραία.
Αυτό υποδηλώνει αφενός έναν χαιρετισμό κι αφετέρου ότι είναι σε καλή διάθεση.
Αν και τον πρώτο καιρό που την είχα δε μου τριβόταν στα πόδια, τώρα τελευταία παρατηρώ ότι της αρέσει είτε να ψιλοτρίβεται είτε να μπερδεύεται στα πόδια μου.
Ορισμένες φορές αναγκάζομαι να κάνω ακροβατικά για να μην την πατήσω μέχρι που θα φάω καμία τούμπα στο τέλος.

Sailor Moon, η δική μου όταν θέλει χάδια και δεν της φτάνουν αυτά που ήδη εισπράττει, χώνει το κεφάλι της στην παλάμη μου ή ξαπλώνει δίπλα μου σε πλάγια στάση και γυρίζει ανάσκελα το κεφάλι της ή σκαρφαλώνει επάνω μου και φλύφει το πρόσωπο μου.
Όταν ήταν πιο μικρή είχε μανία να ξαπλώνει ανάμεσα στην πλάτη μου και στην καρέκλα του γραφείου μου αλλά επειδή μεγαλώνει κι ίσως δεν βολεύεται πλέον, έχει καιρό να το κάνει.

Γιάννη, αυτό με το αριστερό αυτί μπροστά και το δεξί στα πλάγια δεν το γνώριζα!
Παρατηρώ πάντως ότι όταν της δίνω ένα νέο παιχνίδι ή την "καλώ" να παίξουμε με κάτι που δεν το έχει ξαναδεί πριν τότε τα αυτιά της είναι προς τα πλάγια κι είναι επιφυλακτική.
Βέβαια δεν υπάρχει περίπτωση να μην το πλησιάσει κι εάν είναι κανένα ψεύτικο ποντίκι, το ξεθεώνει!
Μετά θα το πάρει στο στόμα της και θα το μεταφέρει σαν τρόπαιο σε όλο το σπίτι ή θα μου το φέρει εμένα.

endorama, συμφωνώ μαζί σου αλλά υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που θέλουν να εκπαιδεύσουν την γάτα τους και να τη μετατρέψουν προφανώς σε κλόουν.
δεν ξέρω αν με πιστεύετε αλλά εγώ το πιστεύω ακράδαντα αυτό:
πως....επειδή δεν εκπαιδεύω τα γατιά μου, δεν τα κάνω μπάνιο πχ, ούτε καν τα βουρτσιζω επειδή δεν τους αρέσει (προτιμώ να σκουπίζω το σπίτι 10 φορες τη μέρα) επειδή λοιπόν, ποτέ δεν τα υποβάλλω σε καμιάς μορφής ταλαιπωρία αν δεν είναι απόλυτη ανάγκη,
όταν λοιπόν έρθει η ανάγκη αυτά δεχονται αδιαμαρτύρητα ΤΑ ΠΑΝΤΑ!
Με εμπιστεύονται. Τους ανοίγω το στόμα να δωσω χάπι, τα βάζω σε κουβί, ταξιδεύουμε, τα πάω στο γιατρό, στο καράβι, ακόμα και στη μοτοσυκλετα ανεβαίνουν χωρίς να βγάλουν κιχ! Χωρίς εμετούς, φωνές, τσακωμούς. Ούτε καν λερωνουν το κλουβί τους τα χρυσούλια μου

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 21:08, 06-09-11:

Δύο πραγματάκια που θα ήθελα να αναφέρω επίσης όσον αφορά την συμπεριφορά της γάτας είναι η υγιεινή της κι η έμφυτη περιέργεια της.

Η γάτα είναι φύσει περίεργο ζώο, της αρέσει να εξερευνά, να μαθαίνει, να παρατηρεί και να ασχολείται με πράγματα που για εκείνη είναι καινούρια.
Οπότε μια γάτα η οποία είναι περιορισμένη εντός σπιτιού θα θέλει συχνά να ασχοληθεί με κάτι καινούριο.
Κάποια παιχνίδια θα "καθησυχάσουν" αυτή της την περιέργεια όπως για παράδειγμα μπαλάκια, laser, κορδέλες, καλαμάκια και γενικώς οτιδήποτε μπορεί να της δώσει την εντύπωση ότι ελίσσεται και βγάζει κάποιον ήχο.

Όσον αφορά την υγιεινή, η γάτα είναι όντως ένα από τα πιο καθαρά ζώα αφού θέλει να κάνει την ανάγκη της σε συγκεκριμένο χώρο (χώμα, άμμο) όπου μπορεί να σκεπάσει τα "δώρα" της προς την Φύση ()
Όταν όμως μια γάτα αρχίζει συστηματικά να λερώνει εκτός της αμμολεκάνης της - κι εφόσον αυτό δεν οφείλεται σε βρώμικη λεκάνη, βρώμικη άμμο που δεν έχει αλλαχθεί πρόσφατα κλπ -τότε αυτό θα πρέπει να μας επιστήσει την προσοχή καθώς μπορεί να είναι μια ένδειξη για κάποιο πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζει.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

irinachou

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη irinachou
H irinachou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 126 μηνύματα.

H irinachou συμπααα έγραψε στις 01:03, 08-09-11:

οταν το γατακι σου σε δαγκωνει χωρις να τσιριξεις απο πονο αλλα ειναι αρκετα δυνατα τι σημαινει???

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:53, 08-09-11:

Παίζει!!
Όταν παίζουν βγαίνουν από μέσα τους όλα τους τα ένστικτα/κυνήγι. Δαγκωματάκια, νυχάκια κτλ

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 10:49, 08-09-11:

irinachou, απλώς παίζει.
Και μεταξύ τους το κάνουν τα γατάκια αλλά και με τη μητέρα τους.
Όταν το παρακάνουν βέβαια η μητέρα τους μπορεί είτε να βγάλει ένα ψιλοδυνατό νιαούρισμα είτε να τα χτυπήσει απαλά με το μπροστινό της πόδι στο κεφάλι ώστε να τους δείξει ότι την πονάνε.
Κι η δική μου με δαγκώνει αλλά ποτέ δυνατά κι ευτυχώς δε με έχει γρατζουνίσει ποτέ.
Ένας τρόπος για να το σταματήσει εάν σε πονάει είναι να φυσήξεις απαλά στο πρόσωπο του μια φορά.
Ένας άλλος τρόπος (που χρησιμοποιώ εγώ) είναι ένα σχετικά δυνατό επιφώνημα που υποδηλώνει πόνο.
Ένας άλλος τρόπος είναι να της αποσπάσεις την προσοχή ή να σταματήσεις να ασχολείσαι μαζί της για λίγο.

Παράθεση

valasia (Βαλασία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη valasia
H Βαλασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (αρκετά καθως μεγαλωσα σε χωριο... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H valasia έγραψε στις 02:46, 15-09-11:

Η γάτα η οποία κάθεται σαν Σφίγγα νιώθει ηρεμία κι ασφάλεια ενώ μια γάτα η οποία σου δείχνει την κοιλιά της, θέλει να σου δείξει την εμπιστοσύνη της και την επιθυμία της για χάδια.
Ο Τσίκο μου δεν καθετε ποτε σαν Σφίγγα παραμονο οταν τρωει (περιπου). Ειναι συνεχώς ξαπλωμενος. Ομως τις περισσοτερες φορές καθεται τεντωμένος, ακομα κ όταν κοιμάται, κοιμαται τεντωμενος με το κεφάλι του στο μαξιλάρι μου (πλαγια, ανασκελα, μπρούμητα). Εχω να τον δω κουλουριασμενο απο τότε που ήταν 1-2 μηνών .. Αυτη η στάση σωματος σημαίνει κατι?

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 09:49, 15-09-11:

Δεν γνωρίζω εάν σημαίνει κάτι το γεγονός ότι δεν κάθεται στην συγκεκριμένη στάση, το γεγονός όμως ότι κοιμάται τεντωμένος είναι κάτι το οποίο κάνουν οι περισσότερες γάτες ορισμένες φορές.
Τι ηλικία έχει;

Παράθεση

valasia (Βαλασία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη valasia
H Βαλασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (αρκετά καθως μεγαλωσα σε χωριο... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H valasia έγραψε στις 02:09, 16-09-11:

11 μηνών ειναι περιπου. Το κτήνος μου..

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 10:35, 16-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από valasia
Ο Τσίκο μου δεν καθετε ποτε σαν Σφίγγα παραμονο οταν τρωει (περιπου). Ειναι συνεχώς ξαπλωμενος. Ομως τις περισσοτερες φορές καθεται τεντωμένος, ακομα κ όταν κοιμάται, κοιμαται τεντωμενος με το κεφάλι του στο μαξιλάρι μου (πλαγια, ανασκελα, μπρούμητα). Εχω να τον δω κουλουριασμενο απο τότε που ήταν 1-2 μηνών .. Αυτη η στάση σωματος σημαίνει κατι?
αν δεν κανω λαθος αυτο εχει να κανει με την θερμοκρασια του δωματιου.Η γατα κουλουριαζεται οταν εχει κρυο στο δωματιο και κοιμαται "τεντωμενη"(αν καταλαβα σωστα) οταν ζεσταινεται. Καπου εδω μεσα το ειχα διαβασει αν θυμαμαι καλα.

Παράθεση

Gianduia7 (Ευτυχία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Gianduia7
H Ευτυχία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 1,997 μηνύματα.

H Gianduia7 έγραψε στις 21:55, 12-11-11:

Τώρα που ο Εlvis είναι ακόμα αρρωστούλι παίρνει : το φάρμακο από το στόμα,2 φάρμακα για τα μάτια και όρο μέσα στα ρουθούνια για να φεύγουν τα μυξάκια για να μην ακούγεται σαν τρένο και να αναπνέει καλύτερα,κάθεται χωρίς διαμαρτυρίες (καμιά φορά μόνο όσο αφορα τον ορό στη μύτη) σαν να ξέρει ότι το κάνουμε για το καλό του,ακόμα και στην κτηνίατρο είναι τόσο συνεργάσιμος που τον λατρεύουν!Επίσης όταν λείπουμε πάει και κάθεται στο κρεβατάκι του η' στον καναπέ (στη μεριά του) και δεν το κουνάει μέχρι να γυρίσουμε!Θα μου πεις που το ξέρω,απλά όλα είναι στη θέση που τα αφήνουμε όταν φεύγουμε το έχουμε τεστάρει,Σαν όταν λείπουμε να βαριέται και κάθεται σαν σφίγγα η' κοιμάται.
Απολαμβάνει τις βόλτες με το αυτοκίνητο που είναι μεγάλες γιατί η κτηνίατρος δεν είναι και κοντά και το δείχνει με μια στάση σφίγγας και ένα βλέμμα απίστευτο!Είναι και τόσο χαλαρός που αν βάλω το χέρι μου και του χαιδέψω λίγο το σημείο κάτω από το πηγούνι κοιμάται αμέσως.
Νιαουρίζει αρκετά μπορώ να πω τελευταία, πείτε με τρελή αλλά σαν να συνεννοουμαστε.Προχτές είχε πάρει θέση ύπνου και με κοίταγε και νιαούριζε και εγώ απλά καταλάβαινα ότι θέλει να κλείσω η' να χαμηλώσω τη τηλεόραση,μόλις την έκλεισα είχε ύφος ικανοποιησης και αμέσως κοιμήθηκε!
O κακομοίρης το μεγάλο ταράκουλο το έπαθε χτες που έβαλα ηλεκτρική σκούπα,δεν φαντάστηκα ότι θα τρόμαζε τόοοοοσο πολύ!!!
Απλά εξαφανίστηκε!!!!

Εχω διαβάσει ότι δεν πρέπει να τρώμε στον ίδιο χώρο με τη γάτα για να μην την κάνουμε να ζητιανεύει φαγητό.
Εμείς πάμε και τρώμε στη κρεβατοκάμαρα,άβολα,για να μην νιώθει περίεργα και ας του έχουμε βάλει φαγητό.Χτες πρώτη φορά κάτσαμε σαν άνθρωποι να φάμε μπροστά του,έμοιαζε να θέλει να ορμήσει(όρμησε στη μπύρα) αλλά πήρα λίγο σαν να του το προσφέρω και απλά το μύρισε δεν έκανε καμιά κίνηση να το φάει (ήταν μοσχαρίσιο ρολό..μούρλια) απλά ήθελε να είναι εκεί κοντά στο τραπέζι και ας είχε φάει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:37, 13-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Gianduia7

Εχω διαβάσει ότι δεν πρέπει να τρώμε στον ίδιο χώρο με τη γάτα για να μην την κάνουμε να ζητιανεύει φαγητό.
Εμείς πάμε και τρώμε στη κρεβατοκάμαρα,άβολα,για να μην νιώθει περίεργα και ας του έχουμε βάλει φαγητό.Χτες πρώτη φορά κάτσαμε σαν άνθρωποι να φάμε μπροστά του,έμοιαζε να θέλει να ορμήσει(όρμησε στη μπύρα) αλλά πήρα λίγο σαν να του το προσφέρω και απλά το μύρισε δεν έκανε καμιά κίνηση να το φάει (ήταν μοσχαρίσιο ρολό..μούρλια) απλά ήθελε να είναι εκεί κοντά στο τραπέζι και ας είχε φάει
Εγώ πάντως δεν πιστεύω ότι όταν τρώνε στον ίδιο χώρο με εμάς γίνονται ζητιανάκια. Οι γάτες είναι περίεργες και όταν δουν κάτι στο τραπέζι είναι φυσικό να τους κινήσει την περιέργεια. Όταν θα σηκωθεί ο γάτος μου στα πίσω πόδια για να δει τι έχει το τραπέζι, θα πάρω το πιάτο μου και θα το βάλω μπροστά του να το μυρίσει. Ούτως ή άλλως δεν πρόκειται να επιτεθεί στο πιάτο γιατί σιχαίνεται τα λαχανικά. Αν μυρίσει το κρέας, πάλι δεν θα επιτεθεί γιατί αν είναι μεγάλο κομμάτι ξέρει ότι δεν μπορεί να το φάει. Αν όμως τον δω να νιαουρίζει, του δίνω κομματάκια κρέατος ή κάτι άλλο που του αρέσει για να του φύγει η όρεξη. Όσο προσπαθούμε να τα εμποδίσουμε από το φαγητό μας, τόσο το χειρότερο. Πιστεύω ότι τις περισσότερες φορές που μας βλέπουν να τρώμε και νιαουρίζουν, την κάνουν με ελαφρά μόλις μυρίσουν τι έχουμε στο πιάτο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Gianduia7 (Ευτυχία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Gianduia7
H Ευτυχία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 1,997 μηνύματα.

H Gianduia7 έγραψε στις 17:09, 13-11-11:

ωραία ,ευχαριστώ για την απάντηση!

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 16:54, 22-03-13:

Νομίζετε ότι τα ξέρετε όλα για το κατοικίδια; Ότι καταλαβαίνουν πως το αφεντικό τους έχει διαβήτη και πως μπορούν να μυρίσουν και με το στόμα; Τρεις extra πληροφορίες για τη γάτα σας!

Μπορεί να αγαπήσουν υπερβολικά πολύ

Σε αντίθεση με την άποψη που επικρατεί ότι οι γάτες είναι ψυχρές και ύπουλες, στην πραγματικά πρόκειται για ένα από τα πιο συναισθηματικά πλάσματα του ζωικού βασιλείου. Για παράδειγμα αν βιώσουν τον αποχωρισμό με έναν άνθρωπο που αγαπούν, μπορεί να εμφανίσουν σημάδια κατάθλιψης. Επομένως μην εκπλήσσεστε όταν επιστρέφοντας σπίτι μετά από πολλές ώρες, διαπιστώσετε ότι η γάτα σας έχει κάνει την ανάγκη της στα παπούτσια σας. Μπορεί επίσης να καταλάβετε τη μελαγχολία της όταν βηματίζει αργά, όταν εμποδίζει την είσοδό σας ή όταν μπλέκεται στα πόδια σας.

Μυρίζουν με το στόμα τους

Κι όμως συμβαίνει κι αυτό! Οι γάτες στο πάνω μέρος του στόματός τους, έχουν έναν αδένα όσφρησης που τον χρησιμοποιούν όταν θέλουν να μυρίσουν κάτι καλά. Εφεδρικός και με ενισχυτικό ρόλο με άλλα λόγια! Κι αυτό συνήθως το κάνουν οι αρσενικές γάτες που δεν θα διστάσουν να ανοίξουν διάπλατα το στόμα τους προκειμένου να μυρίσουν μία θηλυκή γάτα όταν βρίσκεται στις γόνιμες μέρες της!

Φιλούν με τα μάτια τους

Λατρεύετε εκείνο το πετάρισμα στα μάτια που κάνει η γάτα σας κάθε φορά που σας κοιτάει; Εκείνη να δείτε! Όταν οι γάτες κάνουν αυτήν την κίνηση μεταξύ τους είναι καθαρά σημάδι συμφιλίωσης. Όταν όμως ανοιγοκλείνουν αργά τα μάτια τους στον άνθρωπο που αγαπούν και που τις φροντίζει σημαίνει τρυφερότητα και αγάπη. Την επόμενη φορά που η αγαπημένη σας γάτα θα σας ανοιγοκλείσει τρυφερά τα μάτια δεν μένει παρά να ανταποκριθείτε κι εσείς με τον ίδιο ακριβώς τρόπο! Θα το καταλάβει και θα σας το ανταποδίδει για όση ώρα κάνετε αυτή την κίνηση!

Πηγή

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 24-03-13 στις 16:59. Αιτία: Προσθήκη Πηγής
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 18:48, 22-03-13:

Καλό!! Ωραίο θέμα!!
Να σου πω τη αληθεια αυτο για τον διαβητη νομιζα πως ισχυε μόνο για τα σκυλιά!!!
Αμα βρω και εγω κατι χρησιμο θα το συμπληρωσω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Garfieldakos (Σταμάτης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Garfieldakos
Ο Σταμάτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O Garfieldakos έγραψε στις 19:44, 22-03-13:

Φοβερό θέμα ειδικά για εμάς τους σχετικά νέους (και ψιλοάσχετους ακόμα) γατογονείς!
Πολύ ενδιαφέροντα πράγματα όλα αυτά, ελπίζω να εμπλουτίζεται συνεχώς το συγκεκριμένο θέμα!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:03, 22-03-13:

Πολυ ενδιαφερον θεμα Κατερινακι μου.
Το δευτερο για να ειμαι ειλικρινης το ηξερα, για τα αλλα ομως δεν ειχα ιδεα. Και να φανταστεις οτι αυτο με το μπλεξιμο στα ποδια και τον αργο βηματισμο το κανει ο Τσαμ τσαμ μου και μεχρι τωρα εκνευριζομουν η ηλιθια, νασαι καλα που το εθεσες υπ' οψιν, απο τωρα θα αντιδρω τελειως διαφορετικα.

Παράθεση

catman21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catman21
Ο catman21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O catman21 έγραψε στις 23:55, 09-02-15:

Πριν κανα 4μηνο στην αυλη μου δειλα δειλα εμφανιστηκε ενα πολύ μικρο μικρο γατάκι σκελετωμένο και σε ασχημη κατάσταση.Το φροντισα με αγαπη και εχει παρει τα πανω του.Συνεχεια θελει να σκαρφαλωσει πανω μου και να ερθει στην αγκαλιά μου.Αυτη η σταση ειναι απλα σαν ενδειξη αγαπης η σημαινει και τιποτα αλλο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 09:51, 10-02-15:

Οταν ένα πλασματάκι "άγριο" θέλει να έρθει επάνω σου....ένα μόνο πράγμα μπορεί να σημαίνει....σε αγαπάει και θέλει να είναι μαζί σου!!! Ελπίζω να αποφασίσεις να το κάνεις μόνιμα παρεάκι σου και να περάσετε υπέροχα!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 09:51, 10-02-15:

Χαδάκια θέλει, επίσης άμα αρχίσει κινήσεις ζυμώματος πάνω στην αγκαλιά σου είναι και αυτό ένδειξη αγάπης! Πάρε το στη αγκαλιά σου!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

catman21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catman21
Ο catman21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O catman21 έγραψε στις 23:14, 10-02-15:

Σας ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφοριες και τις γνωσεις σας.

Παράθεση

katerina_022

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katerina_022
H katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H katerina_022 έγραψε στις 18:48, 09-07-15:

Η γάτα μου κουνάει συναίχεια την ουρα της περα δωθε γρήγορα.Γιατι το κάνει αυτο;Όταν την εχω στην ποδιά μου και την χαϊδεύω την κουνάει,οταν είναι κάτω παλι την κουνάει επίμονα...Μήπως πονάει;Αλλα δεν νομίζω γιατι τρωει κανονικά το φαγάκι της,κοιμαται,και εχει ορεξη για παιχνιδια...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:06, 09-07-15:

Η ουρά της γάτας είναι μια ένδειξη των συναισθημάτων της. Θεωρείται οτι το να κουνάει πέρα-δώθε την ουρά της, είναι μεν σημάδι εκνευρισμού, αλλά εξίσου και ανυπομονησίας.
Η δική σου, ούσα ζωηρή και παιχνιδιάρα, πιθανόν με αυτό τον τρόπο να δηλώνει οτι θέλει κάπου να διοχευτεύσει την ενεργητικότητά της

Παρακάτω δυο πίνακες με τις πιο συχνές και χαρακτηριστικές "εκφράσεις" της ουράς:

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 24-08-18 στις 00:49. Αιτία: εκ νέου ανάρτηση εικόνας
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 23:25, 09-07-15:

Ευχαριστουμε πολυ Αλεξανδρα για τις πληροφοριες που μας εδωσες !

Παράθεση

katerina_022

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katerina_022
H katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H katerina_022 έγραψε στις 23:45, 11-07-15:

alcyone πολυ πιθανο να ειναι αυτο τελικα!Ειναι μικρη ακομα και πολυ ζωιρη Ευχαριστω για την απαντηση!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:35, 12-07-15:

Είναι και ζήτημα χαρακτήρα.. Η δική μου σε λίγο κλείνει τα 3 της χρόνια κι ακόμα όταν κάθεται πάνω μου, ενώ τη χαϊδεύω και χαλαρώνει, εξακολουθεί ορισμένες φορές να πηγαινοφέρνει την ουρά της. Θέλω να πω, οτι μπορεί να απολαμβάνει ήσυχα τα χάδια, αλλά μέσα της έχει πάντα την τάση της εξερεύνησης την αίσθηση του "κυνηγού" και της βγαίνει...στην ουρά!

Παράθεση

catgirlbarbara

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catgirlbarbara
H catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πάνω από 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H catgirlbarbara Ba-Be-Bi έγραψε στις 23:54, 14-07-16:

Χαιρετε!!

τελευταια η μια απο τις 2 γατουλες μου με κοιταει στα ματια επιμονα και μου μιαουριζει Γουργουριζοντας. Σαν κατι να μου ζηταει αλλα δεν ξερω τι....

Και για να σας προλαβω....δεν πειναει . Ταϊσμενη την εχω .

Γιατι αραγε το κανει αυτο? Μηπως ζηταει την προσοχη μου και τα χαδια μου??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:22, 15-07-16:

Αν είναι όλες τις οι λειτουργίες φυσιολογικές και οι υλικές της ανάγκες ικανοποιημένες, τότε μάλλον προσπαθεί να επικοινωνήσει μαζί σου ζητώντας χάδια και προσοχή αλλά και για να σου δείξει πόσο σ'αγαπάει το γλυκούλι..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

catgirlbarbara

Νεοφερμένος

H catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πάνω από 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H catgirlbarbara Ba-Be-Bi έγραψε στις 00:34, 15-07-16:

Ειναι καλυμενη απο φαϊ-νερό-άμμο....

Συνηθως μου το κανει σε ωρες χαλαρωσης. Καθομουν πριν στον καναπε και ηρθε διπλα μου και μου εκανε νιαααααουυυ.... πολυ επιμονα ομως. Τι ειναι?? τη ρωταω... Νιαααααουυ μου κανει και αρχιζει το γουργουρισμα.....

Αχ να μπορουσα να καταλαβω τι μου λεει....

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 01:10, 15-07-16:

Μάλλον ή χαδάκια, ή παιχνιδάκια

Παράθεση

catgirlbarbara

Νεοφερμένος

H catgirlbarbara Ba-Be-Bi έγραψε στις 01:24, 15-07-16:

Nιωθω μεγαλη χαρα γιατι προσφατα τις πηρα και ενω τις πρωτες μερες δε μαφηναν ουτε να τις χαιδευω καλα καλα.... τωρα μου γουργουριζουν και ξαπλωνουν διπλα μου η πανω μου.

Μαλιστα οταν αλλαζω δωματιο με ακολουθουν. Παω στην κουζινα..ερχονται και ξαπλωνουν κατω απο τ τραπεζι... παω στο νεροχυτη να πλυνω πιατα χωνονται μες στα ποδια μου και ξαπλωνουν... Παω στο κρεβατι ...με ακολουθουν και ξαπλωνουν διπλα μου......

Εχουν αρχισει να μαγαπανε νομιζω....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Cheetara1982

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Cheetara1982
H Cheetara1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Cheetara1982 έγραψε στις 14:05, 04-07-17:

Καλησπερα σε ολους!
Καταρχην συγχαρητηρια για την κοινοτητα σας ειναι πολυ καλη και χρησιμη!Με χει βοηθησει πολλες φορες στο παρελθον και σαν επισκεπτρια απλα..
Τωρα θα ηθελα να ρωτησω κατι αν σας εχει τυχει γιατι οσο εψαξα δεν με καλυψε καποια απαντηση απο οτι βρηκα!
Εβαλα στο σπιτι ενα γατο οπου η ιστορια της ζωης του μου ειναι παντελως αγνωστη...
Υποθετω οτι ηταν απο σπιτι κι ας τον βρηκα κυριολεκτικα σε μαυρα χαλια κι αυτο το καταλαβαινω γιατι κινειται ανετα στους χωρους χωρις να τον τρομαζουν ηχοι αντικειμενα κ.λ.π. Κουφος δεν ειναι στανταρακι ..Συν το γεγονος οτι εχω 2 σκυλακια και τα αγνοει πληρως..
Δειχνει πολυ τρυφερος γιατι κανει και κατι που μονο σε βιντεακι στο ιντερνετ το εχω δει...Ετσι οπως καθομαι, ερχεται ,σηκωνεται στα δυο του ποδια και με το ενα ποδαρινι του πιανει το χερι μου να το βαλω στο κεφαλι του...Πολυ τρυφερο και ωραιο κι ας το κανει για να του βαλω να φαει..( δε με ξεγελαει αλλα δε του τη χαλαω κιολας )
Σας εβαλα λιγο στο κλιμα ελπιζω..
Το θεμα μου ειναι το εξης...με βλεπει..ειναι ξαπλωμενος περναω και μου κανει τεντωματακια και ναζακια με νιαουρισματακια κι εγω αντιλαμβανομαι οτι θελει χαδι..Την ωρα λοιπον που σκυβω να τον χαιδεψω, οπου και να τον αγγιξω ελαφρα και μη, το ματι αλληθωριζει ,τ αυτια πανε πισω ,μου τσακωνει το χερι με τα μπροστινα ποδαρακια του κι αρχιζει να το δαγκωνει και να το σπρωχνει με μανια με τα πισω ποδια του..(θα προσπασθησω να το τραβηξω και βιντεο...πολυ γελιο) Ταυτοχρονα η ουρα παει πανω κατω σαν τρελη.. Να σημειωσω οτι μερικες φορες αν ελιχθω γρηγοροτερα και δεν με τσακωσει και παω να φυγω μου αρπαζει την γαμπα τυπου κυνηγι στην σαβανα ξερω γω κατι τετοιο...
Κι ολες οι γνωσεις που νομιζω οτι εχω για την συμπεριφορα της γατας καταριπτοντε...Χαιρεται? παιζει? θυμωνει? τι θελει?απο μικρη ταιζα γατουλες ,φιλοξενουσα για λιγο κανα γατακι που εβρισκα στο δρομο αλλα ως εκει..Εδω και 4 χρονια εχω γατουλες κανονικα στο σπιτι ,αυτος ειναι σχετικα καινουριο μελος αλλα δεν κανουν ετσι τα αλλα 3 που εχω ..
Ειναι χαριτωμενος αλλα ταυτοχρονα δεν κρυβω οτι σε φασεις φοβαμαι γιατι ειναι και τεραστιος μη μου χωσει καμια καλη ..
Οτι ξερετε...διαφωτιστε με !!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

leoplusma

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη leoplusma
H leoplusma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (20+ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H leoplusma έγραψε στις 15:46, 04-07-17:

καλησπέρα. (θα σου μεταφέρω την προσωπική μου εκτίμηση. ούτε ειδικός είμαι ούτε παντογνώστης, απλώς έχω 4+3 γάτες).

όχι δεν σου στήνει παγίδα. πιστεύω πως εκτιμά πολύ το γεγονός ότι τον φροντίζεις. από την περιγραφή σου, δεν είμαι σίγουρος ότι ήταν από σπίτι - το γεγονός ότι δεν τρομάζει με τα σκυλιά και τους θορύβους μπορεί απλά να σημαίνει ότι είναι μεγάλο αλάνι, έχει συναντήσει αρκετούς σκύλους εκεί έξω και έχει καταφέρει να τους απωθήσει και έχει ακούσει πολλές εξατμίσεις αυτοκινήτων να σκάνε και πολύ απλά δεν μασάει ) οι γάτες έχουν εξαιρετική διαίσθηση. είναι προφανές πως είχε ανάγκη από μια στέγη και φροντίδα και είδε σε εσένα πως μπορεί να του τα προσφέρεις. μπορεί δλδ ο ίδιος γάτος πέντε μήνες πριν να ήταν άγριος και να μην καθόταν σε άνθρωπο αλλά όταν ο ίδιος αποφάσισε πως χρειάζεται βοήθεια, μετατράπηκε σε ένα γλυκό γάτο που αναζητά χάδια.

όσον αφορά αυτό που κάνει με τα πίσω πόδια, είναι ξεκάθαρα παιχνίδι. αν ήθελε να σε κάνει λωρίδες με τα νύχια του, θα το είχε ήδη κάνει. οι γάτες αρέσκονται πολύ στο παιχνίδι τους να συγκρατούν με τα μπροστινά πόδια κάτι και να το κλωτσάνε με τα πίσω. το ελαφρύ δάγκωμα και το ελαφρύ νύχι είναι απόδειξη του παιχνιδιού. όταν και αν θυμώσει θα το καταλάβεις επειδή θα είναι πολύ διαφορετική η συμπεριφορά του. όταν μεγαλώνουμε ένα γατάκι, συνήθως το "εκπαιδεύουμε" (εντός εισαγωγικών) να μην δαγκώνει και να μην βγάζει νύχια έστω και ελαφρά. αν όμως η γάτα είναι ενήλικη, δύσκολα μπορείς να την κάνεις να καταλάβει πως αυτό δεν σου αρέσει. όταν το κάνει πρέπει να απομακρύνεσαι από το παιχνίδι μαζί του, μόνο έτσι θα αντιληφθεί ότι αυτό που κάνει δεν σου αρέσει, αλλιώς δεν το καταλαβαίνει, το κάνει δλδ επειδή έτσι έπαιζε όταν ήταν μωρό με τα αδέλφια του.

το χάιδεμα στο κεφάλι, που φαίνεται ότι στο ζητά με το πόδι του, είναι απόδειξη ότι θέλει να δεθεί μαζί σου. δεν είναι χάδι γι' αυτόν, αλλά ανταλλαγή μυρωδιάς. στη κορυφή του κεφαλιού του υπάρχουν αδένες που παράγουν την προσωπική του μυρωδιά - ταυτότητα. μπορεί να το κάνει και όταν είσαι όρθιος και έρχεται με σηκωμένη ουρά και τρίβει το κεφάλι του στο παντελόνι σου. είναι επειδή αναγνωρίζει τις μυρωδιές από τους σκύλους επάνω σου, που για τη γάτα σημαίνει πως είσαι φίλος με τα σκυλιά σου και θέλει να προσθέσει/καλύψει τη μυρωδιά τους με τη δική του, ώστε να είσαι τελικά δικός του φίλος.

και πάντα να θυμάσαι πως ένας ενήλικος γάτος, όπως εμφανίστηκε στη ζωή σου έτσι απλά μπορεί και να εξαφανιστεί ή να απαιτήσει να εξαφανιστεί. είναι ένα από αυτά που αγαπάμε στις γάτες : έντονη προσωπικότητα και ανεξαρτησία. η σχέση με μια γάτα θυμίζει πολλές φορές τη σχέση μας με έναν άνθρωπο : πρέπει να τον αφήνουμε ελεύθερο να αποφασίσει αν θέλει να μένει μαζί μας ή όχι.

leoplusma

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Cheetara1982

Νεοφερμένος

H Cheetara1982 έγραψε στις 16:29, 04-07-17:

Οταν εμφανιστηκε στην γειτονια μου ηταν τελειως βασάνι απο υγεια και ακολουθαγε οποιον περαστικο περναγε και καθοταν κατω απο αυτοκινητα...
Οχι απλα αλανι..αλανι των αλανιων ειναι γιατι οι γατοι οι στανταρ της γειτονιας δεν καταφεραν να τον διωξουν κι ειναι μαχίμια κι αυτοι..Μολις του βαλα να φαει εξω απο το σπιτι μου (για να μην πηγαινει στην απεναντι που ταιζει τα μονιμα αδεσποτα) εκατσε εκει και δεν ξαναφυγε παρα μονο για τις κλασσικες βιολογικες αναγκες..μετα απο 2 βδομαδες μια μερα με πολυ βρόχα του ανοιξα τον διαδρομο και τον πηγα ταρατσα σε τσαντιρακι φαση να αραξει εκει ...ε και τελικα τον πηγα και κτηνιατρο να κανει και καμια θεραπεια και στην ταρατσα μου ζουσε εδω και 2 χρονια...μπορουσε να φυγει ανα πασα ωρα και στιγμη αλλα δεν εφευγε..Μονο περυσι το καλοκαιρι αλητεψε ωσπου ψιλοαρωστησε παλι και μολις τον ξαναπηγα γιατρο και ταρατσα ουτε που ξαναφυγε..Τωρα λογω συγκοιριων καταφερα και τον εβαλα σπιτι κι ετσι οπως παει εδω θα μεινει...Το χω δεχτει οτιμπορει να φυγει γιατι δν ειναι σαν τα μαμουχαλακια τα αλλα 3 που εχω που ειναι απο μωρα μεσα αλλα δεν φευγει με τπτ..
Και οι αλλες γατες που εχω δαγκωνουν στο παιχνιδι απλα αυτος μου κανει εντυπωση γιατι το κανει καθε φορα σχεδον που τον αγγιζω οχι μονο οταν εχουν ορεξη για παιχνιδι ..σαν να μην εχει ποτε ορεξη απλα να τον χαιδεψω ...μονο τριβεται συνεχεια στα ποδια...οποτε τον χαιδευω κανει αυτα που ειπα..

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:38, 04-07-17:

Μπορεί να πέρασε κάμποσος καιρός μέχρι να το αποφασίσεις, αλλά ο γατούλης το είχε αποφασίσει πολύ πιο πριν να σε ...υιοθετήσει.
Κι εγώ πιστεύω οτι προέρχεται από σπίτι, το δείχνει η όλη του συμπεριφορά. Το γεγονός οτι τα καταφέρνει και έξω, δείχνει τη δυνατή του κράση και χαρακτήρα. Ο ίδιος χαρακτήρας που δείχνει την τρυφεράδα του, έστω και με κάπως ανορθόδοξο τρόπο. Τι να κάνουμε που είναι είναι γάτος περισσότερο παιχνιδιάρης και λιγότερο χαδιάρης; Εσύ τον αγαπάς και τον δέχεσαι όπως είναι, γιατί πλεόν είναι ο δικός σου γάτος που ήρθε για μείνει.

Να σου ζήσει και να τον καμαρώνεις για πολλά πολλά χρόνια

Παράθεση

leoplusma

Νεοφερμένος

H leoplusma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (20+ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H leoplusma έγραψε στις 00:32, 05-07-17:

έχεις εμπειρία από γάτες προφανές οπότε αρκετά που έγραψα ήταν περιττά

Αρχική Δημοσίευση από Cheetara1982
Και οι αλλες γατες που εχω δαγκωνουν στο παιχνιδι απλα αυτος μου κανει εντυπωση γιατι το κανει καθε φορα σχεδον που τον αγγιζω οχι μονο οταν εχουν ορεξη για παιχνιδι ..σαν να μην εχει ποτε ορεξη απλα να τον χαιδεψω ...μονο τριβεται συνεχεια στα ποδια...οποτε τον χαιδευω κανει αυτα που ειπα..
ε, τότε θα έλεγα πως είναι η περίπτωση εκείνη που θέλει αλλά δεν θέλει να θέλει και θα επιμείνω στην υπόθεση πως δεν είναι από σπίτι, θέλει να είναι αλήτης αλλά του αρέσει να τον φροντίζεις και το παλεύει μέσα του.

κάθε γάτα έχει άλλη προσωπικότητα και με έναν μαγικό τρόπο, όλες είναι ιδιαίτερες περιπτώσεις - αν ασχοληθείς λίγο μαζί τους και αρχίζεις να τις γνωρίζεις. η μπιτζού μου, για παράδειγμα, λιώνει με τα χάδια αλλά δεν κάθεται να την χαϊδέψω, πρέπει να κάνω ολόκληρη ιεροτελεστία... υπάρχουν φορές που έρχεται κοντά, αρχίζει τα παρακάλια, μόλις πλησιάσει το χέρι απομακρύνεται, επιστρέφει και πάμε πάλι για να καταλήξει με την κοιλιά επάνω να την χαιδεύω και να γουργουρίζει. δεν βγάζει κάποιο ακριβώς νόημα σύμφωνα με την ανθρώπινη λογική και καλά κάνει, γάτα είναι

Παράθεση

Cheetara1982

Νεοφερμένος

H Cheetara1982 έγραψε στις 00:34, 05-07-17:

Γενικα δεν εχω πολυ χαδιαρικα γατια..Ολα θεοτρελα ειναι απλα αυτα δεν εχουν ολη την ωρα το χερι μου η τη γαμπα μου στο στομα τους γατζωμενο με τα ποδαρακια τους
Γι αυτο με εχει μπερδεψει αυτος αν αυτο που κανει ειναι παιχνιδι η ψιλοεπιθεση..
Ο λογος που τον ειχα ταρατσα ειναι οτι απο τις εξετασεις στο κτηνιατρο μας ειχαν δειξει FIV κι ετσι δνδ γινοταν να τον εχω μαζι με τα αλλα..Ομως εγιναν ετσι τα πραγματα στην πορεια που το σπιτι εχει χωριστει και τον εβαλα υποτιθεται για λιγες μερες μεσα ωσπου να φτιαξει ο διπλα την ταρατσα του..Αυτη ηταν η βολτα του απο ταρατσα σε ταρατσα δεν ηθελε στο δρομο..Ειχα ψαξει μεχρι κ προσφατα μπας και του βρω κανα σπιτι αλλα τελικα ειναι το πεπρωμενο μου απο οτι φαινεται να ειμαστε παρεακι για οσο..
Ευχαριστω πολυ για τις ευχες..θα βαλω και καμια φωτογραφια να τον σχολιαζουμε για εκδικηση χεχεχ

ε, τότε θα έλεγα πως είναι η περίπτωση εκείνη που θέλει αλλά δεν θέλει να θέλει και θα επιμείνω στην υπόθεση πως δεν είναι από σπίτι, θέλει να είναι αλήτης αλλά του αρέσει να τον φροντίζεις και το παλεύει μέσα του.

το χω σκεφτει κι εγω αυτο..
εν τω μεταξυ ομως οσο ζουσε στην ταρατσα ηταν αλλιως γιατι δεν τον εβλεπα πολυ..Πηγαινα 2 φορες την μερα να τον ταισω και καθομουνα λιγακι μαζι του γιατι με κυνηγαγε να τον χαιδεψω..Καθοταν για χαιδεμα μεχρι να βαρεθω εγω και να φυγω που και παλι με κυνηγουσε μεχρι να κλεισω την πορτα και παντα εφευγα με λιγες τυψεις..
Με λιγα λογια οσο ηταν ταρατσα ηταν τερμα χαδιαρης και τωρα που μπηκε σπιτι τερμα παιχνιδιαρης...
Κ κατι αλλο που μου ειχ εκανει τρομερη εντυπωση ειναι οτι εκανα ενα παρτι στην ταρατσα με 15 ατομα περιπου με ψησταριες μουσικη κ.λ.π. και ο γατος συμπεριφεροταν σαν σκυλος..περιφεροταν γι αλιγο αναμεσα μας και μετα ολο το βραδυ μεχρι το πρωι καθοταν κατω απο το τραπεζι και πιπιλαγε τοποδι του οπως κανει τις περισσοτρες ωρες της ημερας..Αυτα που εχω σπιτι οταν ερχεται κοσμος κρυβοντε και βγαινουν αν βγουν δειλα δειλα..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 05-07-17 στις 01:06. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

leoplusma

Νεοφερμένος

H leoplusma έγραψε στις 01:15, 05-07-17:

Εμπειρικά, παρατηρώντας τις γάτες μου έχω καταλήξει στο εξής:

Όταν μια γάτα συναντά μια άλλη και εφόσον έχει περάσει ένας εύλογος χρόνος που η μία γάτα δεν έβλεπε την άλλη, οι γάτες οφείλουν να ανταλλάξουν χαιρετισμό. Από τον χαιρετισμό αυτόν μπορούμε να καταλάβουμε πολλά για την σχέση μεταξύ των δύο γατών αλλά και πιθανώς για το τι πρόκειται να επακολουθήσει τα επόμενα λεπτά και να προβούμε σε ανάλογες ενέργειες αν χρειάζεται. Επιπροσθέτως, επειδή οι γάτες πιθανότατα μας βλέπουν ως άτσαλες μεν, γάτες δε (αν και αυτό είναι υπό συζήτηση, όπως και να έχει) συνηθίζουν να κάνουν το ίδιο με εμάς, όταν λ.χ. επιστρέφουμε από τη δουλειά. Η γάτα θα μας χαιρετίσει και κατά την δική μου άποψη, πρέπει να την χαιρετίσουμε και εμείς. Αλλιώς μπορεί να περάσουμε ένα απόγευμα ψάχνοντας να βρούμε γιατί είναι εκνευρισμένη και μας αποφεύγει.

Ο χαιρετισμός της γάτας εκφράζεται με τρεις τρόπους και ο συνδυασμός ή η απουσία κάποιων από τους τρεις καθορίζει το ύφος του χαιρετισμού.

α. επαφή με τα μάτια.
πιστεύω πως οι γάτες σχεδόν συζητούν με τα μάτια. δεν έχω καταφέρει να αποκρυπτογραφήσω τη γλώσσα τους αλλά έχω παρατηρήσει το εξής: οι γάτες δεν θέλουν να τις καρφώνουν με τα μάτια, γιατί αυτό είναι σημάδι επιθετικότητας, λ.χ. όταν δύο γάτοι μαλώνουν, ο ένας κοιτάει ακριβώς μέσα στα μάτια του άλλου και συνήθως, όποιος λοξοκοιτάξει δέχεται την επίθεση και τρέπεται σε φυγή. η μάχη ξεκινά και τις περισσότερες φορές τελειώνει με το βλέμμα (και τις φωνές).

όταν λοιπόν χαιρετιούνται δύο γάτες, κοιτάζονται στα μάτια στιγμιαία ή και λίγο ακόμα (ίσως ανάλογα με το πόσα λένε ) και στην συνέχεια αποστρέφουν το βλέμμα η μία από την άλλη. αυτό εκλαμβάνεται ως "γεια" και "γεια" και ο καθένας κοιτά τη δουλειά του. αν κλείσουν τα μάτια και γυρίσουν το κεφάλι ελαφρώς πριν τα ανοίξουν, ώστε να κοιτάνε αλλού όταν τα ανοίξουν, τότε αυτό εκλαμβάνεται ως "γειά σου αγαπημένε/η".

β. ανασήκωμα της ουράς.
σε αντίθεση με το βλέμμα, που το καθορίζει συνειδητά η γάτα, η ουρά λειτουργεί υποσυνείδητα (αν και όχι ακριβώς υποσυνείδητα, αλλά περισσότερο ως απόσταγμα των συναισθημάτων που προκύπτουν από τις σκέψεις της εκείνη τη στιγμή), παρ' όλα αυτά παίζει μεγάλο ρόλο στον χαιρετισμό, γιατί "προδίδει" όχι ηθελημμένα τα θετικά συναισθήματα που τρέφει η μία για την άλλη, ή η γάτα για εσάς όταν σας βλέπει να έρχεστε και έρχεται τρέχοντας με την ουρά επάνω και σε γωνία 90 μοίρες στην κορυφή. η ένταση αυτής της γωνίας υποδηλώνει μεγαλύτερο ενθουσιασμό που βλέπει την άλλη γάτα ή εσάς και φυσικά κάθε γάτα αγαπάει με τον δικό της τρόπο και κάθε μία είναι όχι μόνο συνειδητά αλλά και υποσυνείδητα περισσότερο ή λιγότερο εκφραστική ως προς τα συναισθήματά της. με άλλα λόγια, όπως πάνω κάτω όλα τα θηλαστικά.
συνεπώς αν δύο γάτες συναντηθούν, ανταλλάξουν βλέμματα και μόνο η μία σηκώσει την ουρά της, θα παρατηρήσουμε πως αυτή η γάτα δείχνει ξαφνιασμένη και συνεχίζει να κοιτά την άλλη, ενώ εκείνη που δεν την σήκωσε μπορεί και να αρχίζει να μυρίζει το χώρο. οι επόμενες κινήσεις της γάτας που δεν σήκωσε την ουρά είναι καθοριστικές για το αν η ουρά δεν σηκώθηκε υποσυνείδητα αν δηλαδή έχει αλλάξει η σχέση μεταξύ τους. πολλές φορές ιδιαίτερα όσο μεγαλώνει η γάτα, έρχεται για φαγητό χωρίς να σηκώνει την ουρά. αυτό δεν σημαίνει πως μας αγαπά λιγότερο, διότι μόλις έρθει στο πιάτο και την ακουμπήσουμε στην πλάτη, η ουρά σηκώνεται αυτόματα. είναι σαν να σκεφτόταν περισσότερο την κροκέτα όταν ερχόταν και λιγότερο εμάς, ή σκεφτόταν το σεξ κτλ. όταν της το θυμίσουμε ότι είμαστε εκεί δίπλα της, η ουρά πετάγεται επάνω.
φυσικά αν συναντηθούν δυο γάτες και προμηνύεται μάχη, η ουρά φωνάζει εκνευρισμό.

γ. νιαούρισμα.
οι γάτες είναι πολύ ευαίσθητες στους ήχους και επιλέγουν να μην "μιλάνε" με τη φωνή τους, αν δεν είναι σημαντικό.
μια γάτα που χαιρετά μια άλλη με σωστή επαφή με τα μάτια και την ουρά επάνω, ενδέχεται να ακουστεί κιόλας και συνήθως είναι ένα χαμηλόφωνο νιαούρισμα το οποίο ερμηνεύεται ως γκρίνια, μουρμούρα που προφανώς άργησες να γυρίσεις και σε περίμενε. συνήθως τα μικρά γατάκια χαιρετούν έτσι τη μαμά τους όταν επιστρέφει πίσω μετά από ώρες και αρχίζουν τη χαρμόσυνη μουρμούρα, αλλά και ο γάτος που φυσικά και χάρηκε που σε είδε αλλά πείνασε κιόλας και άργησες.
αν βέβαια κολλήσει η μία γάτα να κοιτά την άλλη, ενδέχεται και να ακούσουμε "γρύλισμα" πριν αρχίσει η μάχη. επίσης αν ακούσουμε "χου" είναι σημάδι ότι η γάτα που ήρθε δεν χαιρέτισε σωστά και αποτελεί απειλή για την άλλη που την χαιρέτισε.

επαναλαμβάνω πως δεν είμαι επιστήμονας ούτε ειδήμονας, απλώς μεταφέρω τις παρατηρήσεις μου στα πλαίσια μιας δημόσιας συζήτησης μεταξύ ανθρώπων που αγαπούν τα ζώα.

leo

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leoplusma : 05-07-17 στις 10:21.
Παράθεση

Cheetara1982

Νεοφερμένος

H Cheetara1982 έγραψε στις 13:06, 05-07-17:

Πολυ χρησιμα ολα αυτα!!!Να σαι καλα για το κοπο σου να τα γραψεις !
Ειναι απιστευτα πλασματα!! Αν και dog person με εχουν κερδισει και αυτες που ζουν μαζι μου τις εχω κερδισει κι εγω κρινοντας απο τη συμπεριφορα τους..

Παράθεση

leoplusma

Νεοφερμένος

H leoplusma έγραψε στις 09:16, 06-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από Cheetara1982
Πολυ χρησιμα ολα αυτα!!!Να σαι καλα για το κοπο σου να τα γραψεις !
Ειναι απιστευτα πλασματα!! Αν και dog person με εχουν κερδισει και αυτες που ζουν μαζι μου τις εχω κερδισει κι εγω κρινοντας απο τη συμπεριφορα τους..
είναι πράγματι απίστευτα πλάσματα. και είναι ακριβώς όπως το αναφέρεις : ζουν μαζί μας επειδή μας έχουν κερδίσει και τις έχουμε κερδίσει. από παιδί είχα σκυλιά και τα λατρεύω, όταν όμως ήρθαν στη ζωή μου οι γάτες, οι σκύλοι έπαψαν να με γοητεύουν τόσο ώστε να έχω σκύλο. είναι αυτή η ανεξαρτησία τους, ο εγωισμός τους που πολλές φορές με εκνευρίζει αλλά μου αρέσει και η προσωπικότητά τους που είναι ισχυρή - και σε αντίθεση με το σκύλο, που είναι πάντα πιστός ακόμα και όταν τον αδικείς, οι γάτες σε αγαπούν όσο τις αγαπάς και εσύ. είναι μια πιο περίπλοκη σχέση αλλά πιο ειλικρινής και απαιτεί μια ισορροπία που αν "χαλάσει" φτιάχνει δύσκολα. αυτό το κάνει πιο απαιτητικό και αισθάνεσαι πολύ ωραία όταν μια γάτα δείχνει να σε λατρεύει και ξέρεις ότι αυτό συμβαίνει επειδή την λατρεύεις και εσύ.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 09:47, 06-07-17:

Την αδιαμφισβήτητη γοητεία της γάτας, θα μπορούσαμε να συνοψίσουμε στη φράση του Γάλλου δοκιμιογράφου Michel de Montaigne:
"Όταν παίζω με τη γάτα μου, πώς ξέρω ότι δεν παίζει αυτή μαζί μου;"

Παράθεση

Cheetara1982

Νεοφερμένος

H Cheetara1982 έγραψε στις 19:02, 07-07-17:

Απο τοτε που μιλησαμε και μου εξηγησατε οτι ετσι μου δειχνει οτι με παει ,αλλαξα κι εγω συμπεριφορα και με γατζωνει παλι αλλα με γλυφει κιολας πλεον..Σαν να καταλαβε οτι δεν τον φοβαμαι και παιζω κι εγω..Και βρηκα κολπακι οταν δαγκωνει δυνατα τον φυσαω στο μουτρο και πεταγεται και μ αφηνει και ξαναρχεται πιο χαλαρος...ελπιζω να μην του δημιουργω ψυχολογικα

Παράθεση

dim91!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dim91!
H dim91! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H dim91! έγραψε στις 03:02, 12-07-17:

Καλησπερα σας. Εχω χρονια γατες. Αυτο το πραγμα δε το χω ξανασυναντησει. Πριν καιρο υιοθετησα ενα γατι θυληκο ,ρατσας υποθετω, μεγαλοσωμο. Προσφατα ταλαιπωρηθηκε πολυ γιατι λόγω προβληματος υγειας αναγκαστηκαμε να το υποβάλλουμε σε τρια απανωτα χειρουργεια. Κινδυνεψαμε να τη χασουμε αν δεν γινοντουσαν ,τελικα το γατι τη γλιτωσε και γυρισε σπιτι. Το θεμα ειναι η συμπεριφορα της αποψε,το πρωτο βραδυ που μενουμε ξανα μαζι υστερα απο 3 βδομαδες στο ιατρο. Πριν να χειρουργηθει το γατι αυτο ηταν απο τη φυση του απομακρο. Δεν ηθελε πολλα πολλα με ανθρωπους,σε αντιθεση με ολες τις αλλες γατες που εχουμε εδω, αυτη ηταν η πιο απροσιτη.. Οχι οτι επιτεθηκε ποτε απλως δεν της αρεσαν τα χαδια και το ειχαμε καταλαβει. Σημερα το μεσημερι ο κτηνιατρος μας ειπε να τη παραλαβουμε και το γατι μας αναγνωρισε κατευθειαν μεσα απ το κλουβι , εκλαιγε επιμονα και τελικα το γυρισαμε στο σπιτι. Αποφασισα να την κοιμησω στο δωματιο μαζι μου για να παρακολουθω μην και δαγκωσει τα ραμματα. Κι εδω ξεκιναει το περιεργο.
Η γατα φλυαρει με ενα συντομο κοφτο νιαουρισμα επιμονο και ασταματητο. σαν να μου μιλαει, σαν να μου γκρινιαζει και οχι σαν να ποναει. Δεν εδωσα σημασια ,τοσες μερες στην απομονωση του κτηνιατρειου θα θελει παρεα σκεφτηκα. Κανω να ξαπλωσω, με πλησιαζει και αρχιζει τις αγκαλιες ,να θελει να με ακουμπαει για να κοιμηθει, οταν νομιζε πως κοιμαμαι να θελει να ανεβει πανω στο θωρακα μου και πολλα ακομα εκδηλωτικα τρυφερα. ε, παλι δεν εδωσα προσοχη..(ομως αλλο γατι !) πανω που ημουν ετοιμη να με παρει ο υπνος, νιωθω τα δοντια της στο χερι μου. δε τα εβγαζε απο εκει..τη μαλωσα γυρισα να ξανακοιμηθω, ξανα το ιδιο στο ποδι μου! Ανοιγω το φλας του κινητου μου και οπου εβλεπε χερι η ποδι η δερμα τελοσπαντων το γατι πλησιαζε για να δαγκωσει. Την αφησα να δω που θα το παει και εκει που δαγκωνε το χερι μου(οχι με ιδιαιτερη δυναμη να πονεσω ) εκλαιγε κιολας και δεν επαιρνε τα δοντια της απ το χερι μου. δεν σταματουσε. εκανε μια περιεργη φωνη και με δαγκωνε ασταματητα σαν να τρωει. Εγω φρικαρα φυσικα και τωρα με ανοιχτο φως την εχω πανΩ μου και σας γραφω μηπως αποκωδικοποιησει κανεις τη συμπεριφορα της και ηρεμησω κι εγω. Ευχαριστω!

Παράθεση

leoplusma

Νεοφερμένος

H leoplusma έγραψε στις 09:13, 12-07-17:

Καλημέρα dim91.

Νομίζω πως χάρηκε πάρα - μα πάρα - πολύ που επέστρεψε σπίτι. Η παραμονή της στον κτηνίατρο λες πως ήταν 3 εβδομάδες, οπότε σίγουρα έφτασε στο σημείο να πιστέψει πως δεν θα γυρίσει ποτέ ξανά σε σένα, αυτό είναι κομβικής σημασίας για την ψυχολογία της. Έχω συναντήσει αλλαγή στην συμπεριφορά σε δικές μου γάτες, όταν τα πράγματα ήταν σοβαρά και χειρουργήθηκαν. Κι όχι πάντα προς το καλό, θυμάμαι μια περίπτωση μιας φιλικής γάτας μου που μετά την επέμβαση έπαψε να με συμπαθεί. Στην δική σου περίπτωση, νομίζω πως νοιώθει ευγνωμοσύνη που την ξαναπήρες στο σπίτι. Οι γάτες δεν καταλαβαίνουν την επίσκεψη στο γιατρό, τον εγκλεισμό τους σε κλουβί και τη νάρκωση και την επέμβαση όπως ένας άνθρωπος, θεωρούν λίγο-πολύ σαν να της απήγαγαν. Αν η επίσκεψη στο γιατρό είναι για ένα εμβόλιο, δηλαδή κρατά λίγο, η γάτα δεν προλαβαίνει να αλλάξει συμπεριφορά, αλλά αν μείνει καιρό είναι λογικό να αλλάξει.

leo

Παράθεση

3lbereth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3lbereth
H 3lbereth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Καμιά εικοσαριά έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H 3lbereth έγραψε στις 11:18, 12-07-17:

Ψυχούλα μου.... ανασφάλειες τρελές έχει!
"Μην κοιμάσαι, μαμά!" σου λέει. "Κάτσε μαζί μου!" σου λέει. Τρεις εβδομάδες στο ψυχρό κτηνιατρείο πρέπει να ήταν τεράστιο σοκ για το ζωάκι σου.
Μέχρι να ξαναγυρίσει στις παλιές του συνήθειες, εκμεταλλεύσου το και ζούπα το όσο μπορείς!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους