Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,173 εγγεγραμμένα μέλη και 718,315 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 379 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Δαγκώνει πολύ!!!

john_b (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη john_b
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες (πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 338 μηνύματα.

O john_b έγραψε στις 22:50, 04-03-12:

Υπάρχει ένα θέμα που με απασχολεί και αναζητώνταςπληροφορίες βρήκα την σελίδα σας.

Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου έχω γάτες. Τα Χριστούγενναεμφανίστηκε μια μικρή γατούλα στο σπίτι με τσακισμένη την άκρη της ουράς της,πιθανόν από ρόδα αυτοκίνητου. Ήταν αναμαλλιασμένηκαι πολύ ταλαιπωρημένη. Χοντρικά πρέπει να ήταν τότε δύο μηνών. Κάποια στιγμή το πατημένο κομμάτι της ουράς τηςξεράθηκε και κόπηκε μόνο του.

Την τάιζα καθημερινά, αλλά ήταν άγρια, δεν μπορούσα να τηνπιάσω. Στην πορεία την έπιασα μερικές φορές την ώρα που έτρωγε για να την χαϊδέψωαλλά φοβόταν πολύ και ήθελε να φύγει από χέρια μου. Τελικά με συνήθισε και απότότε μου έχει μεγάλη αδυναμία. Είναι συνέχεια κοντά μου, με ακολουθεί από πίσω,θέλει να κοιμάται στο κρεβάτι μου, με περιμένει στο γκαράζ και έχει υψηλή νοημοσύνηγια γάτα. Απλά της μιλάω και καταλαβαίνει.

Αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής. Εκεί που είναιήρεμη, αν για κάποιο λόγο νευριάσει, για παράδειγμα όταν σηκώνομαι από το κρεβάτικαι αυτή είναι δίπλα μου και την σκουντήξω, αν την σπρώξω μαλακά για να πάειπιο κάτω, ή της χαϊδέψω την κοιλιά (συνήθως της αρέσει αυτό), τότε με δαγκώνειαλλά όχι όπως με δάγκωναν οι γάτες που είχα όλα τα χρόνια, με προσοχή δηλαδή,αλλά για να με φάει. Δαγκώνει με επιμονή για να κόψει κομμάτι. Κάποιες φορές μεέχει ματώσει. Τις έριξα μερικά ελαφριά μπατσάκια στο κεφάλι και της είπα ΜΗ καιτην έβγαλα έξω. Το έκανα αυτό μερικές φορές και από τότε όποτε δαγκώνει της λέωΜΗ και σταματάει. Σήμερα με δάγκωσε πάλι για να κόψει κομμάτι. Δεν μπορώ νακαταλάβω αυτή την συμπεριφορά. Εκεί που μου έχει μεγάλη αδυναμία και δεν ξεκολλάειαπό κοντά μου, κάποια στιγμή σε ανύποπτο χρόνο αν την πειράξει κάτι, δαγκώνει. Τιέχετε να με συμβουλέψετε γι’ αυτό;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:28, 05-03-12:

Μπορεί να είναι κατάλοιπα από τη ζωή της στο δρόμο. Να ξέρεις πως δεν έχει καμία σχέση μαζί σου! Σκέψου το έτσι: Πόσες φορές μπορεί να τύχει στη ζωή σου να αντιδράσεις κάπως απότομα σε κάποια κουβέντα ή συμπεριφορά ατόμου που υπεραγαπάς; Και μετά το μετανιώνεις; Πάει να πει πως έχεις πάψει να υπεραγαπάς εκείνο το άτομο; Όχι βέβαια, απλά πρέπει να εργαστείς πάνω στον εαυτό σου, σταδιακά, να αλλάξεις τον τρόπο που αντιδράς σε κάποια ερεθίσματα. Οι γάτες όμως δεν έχουν το γνώθι σεαυτόν.
Στη περίπτωση της γατούλας σου, είναι το ένστικτό της που "μιλά" γι' αυτό και υποψιάζομαι πως ίσως να έχει να κάνει με το παρελθόν της. Μπορεί να έχασε τη μανούλα της πολύ νωρίς και να βίωσε τραυματικές εμπειρίες.
Ίσως θα μπορούσες να αποφεύγεις να την αγγίζεις στη κοιλιά σε ανύποπτες στιγμές για να μην της ξυπνάς αυτό το ένστικτο. Επίσης μπορείς να συνεχίσεις να της λες "μη" όταν σε δαγκώνει με τόσο πάθος. Από την άλλη μπορείς να τη λατρέψεις ακόμα πιο πολύ γιατί είναι τόσο νευρική και ιδιαίτερη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

john_b (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες (πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 338 μηνύματα.

O john_b έγραψε στις 23:02, 05-03-12:

Ριάνα ευχαριστώ για την απάντηση.
Βασικά και εγώ σκέφτηκα ότι πέρασε πολλά σαν μωρό και της βγαίνουνένστικτα. Πάντως θέλει συνέχεια να ασχολούμαι μαζί της, αν την αφήσω πρινβαρεθεί εκείνη τα παίρνει στο κρανίο… Στο κρεβάτι δεν της αρέσει να κοιμάταιστα πόδια, αλλά κοντά στο κεφάλι μου. Αν κάνω και γυρίσω πλάτη μου βάζει τοπόδι στα μαλλιά, με νύχι και τα δαγκώνει. Εχτές μου δάγκωσε το αυτί, ευτυχώςμαλακά. Έξω στην αυλή έχει μπόλικες γάτες να παίξει, αν και προτιμάει να αράζειμέσα.
Επίσης μου βγήκε κλεφτρόνι. Όταν λείπω από το δωμάτιο μου,βουτάει ότι της γυαλίσει (συνήθως τα parker) και πάει και τα κρύβει σε μια αποθηκούλα του μπάνιου.

Και το όνομα αυτής, Φλοκάτη (μαλλιαρή τρίχρωμη).

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:28, 06-03-12:

Τι να σου πω, την βρίσκω κυριολεκτικά αξιαγάπητη!!! E un proprio caratterino θα σου έλεγε ένας Ιταλός ( Είναι ένας "παλιοχαρακτήρας / χαϊδευτικά)
Απορία...τι χρώμα είναι;
(Γιατί δεν ανοίγεις ένα δικό της θέμα στον τομέα: Οι γάτες μου
για να την γνωρίσουμε καλύτερα;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:25, 06-03-12:

Γιαννη καλησπερα και καλωσηρθες στο site.
Ενα θα σου πω.Ο δικος μου ο γατος ειναι 8 χρονων πλεον,με λατρευει,και το καταλαβαινω αυτο..αλλα το δαγκωμα παει συννεφο!
Ειναι θεμα προσωπικοτητας,σαφεστατα και καποιων βιωματων.Σκεψου οτι οταν ξυπναει θελει να τον χαιδεψω,αλλα το δευτερολεπτο που θα βαρεθει,εχει γυρισει και με εχει αρπαξει με τα δοντια του.Επισης και οταν θελει φαγητο και αργώ να του βαλω,το ποδι μου γινεται ωραιοτατο μεζεδακι
Αντιθετα η αλλη μου γατουλα,ότι και να της κανω δεν υπαρχει περιπτωση να με δαγκωσει,εκτος απο τις φασεις που παιζουμε.

Οποτε,μην το παιρνεις προσωπικα.Σε λατρευει,ειμαι σιγουρη για αυτο,απλα ειναι θεμα προσωπικοτητας και τροπου αντιδρασης.Εξαλλου,οι γατες ειναι γνωστο οτι αν και εξημερωμενα ζωα,βασικα ποτε δεν αποβαλλουν το ενστικτο του αιλουροειδους.
Να τη χαιρεσαι τη φλοκατη σου.Πολυ θα χαρουμε να τη γνωρισουμε.

Παράθεση

john_b (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

O john_b έγραψε στις 10:37, 07-03-12:

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

Να σας παρουσιάσω την Φλοκάτη λοιπόν:

http://forum.mycat.gr/showthread.php?p=3006485#post3006485

Παράθεση

VickyGi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη VickyGi
H VickyGi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H VickyGi έγραψε στις 13:47, 28-04-12:

Και γω το ιδιο πρόβλημα έχω, ο μπαχαλάκιας μου (http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=91749) κοντεύει 1 ετους σε λίγες μέρες αλλά το δάγκωμα πάει σύννεφο.. Ελεγα μήπως ήταν μέρος του παιχνιδιού, αλλά μάλλον το χρησιμοποιεί σαν μέσο επιβολής, να δείξει ποιος είναι το αφεντικο, τρομάρα του!
Με ξυπνάει με δαγκωματίτσες ελαφριές, παραμονεύει πόδια, χέρια και το χειρότερο όλων..δεν καταλαβαίνει απο κανενός είδους μάλωμα! Τι τον πιάνω απο το σβέρκο, τι του φωνάζω, τι (και καλά) τον κυνηγάω να τον δείρω, τι-πο-τα!
Αντίθετα, όσο του πας κόντρα, τόσο πιο πολύ τσαντίζεται και τόσο πιο άγρια επιτίθεται, πολύ "μανούρα" λέμε!...δεν ξέρω τι 8α μπορούσε να τον συμμορφώσει, το μόνο που πιάνει έιναι, από το σβέρκο και τιμωρία έξω κανένα 10λεπτο και μετά έρχεται σαν την μετανιωμένη κυρία
Αλλά οι επιθέσεις συνεχίζονται βεβαια, σε ανύποπτο χρόνο - πχ τώρα που σας γράφω κοιτάζει τα δαχτυλάκια μου σαν λουκουμάκια!
Θέλει να παίξει, δαγκώνει..πεινάει, δαγκώνει..βαριέται,δαγκώνει..θέλει προσοχή,δαγκώνει..
Τώρα τελευταία γίνεται και επιθετικός και με κόσμο που έρχεται σπίτι - και όχι μόνο δαγκώνει αλλά και κάνει "χχχχχιι", γρυλίζει.., ένω παλαιοτερα ήταν αρκετά κοινωνικός..Εχει το αίσθημα της ιδιοκτησίας και της περιοχής του όπως θα είχε και ένας σκύλος..
Βρε, μπας και έχω γατόσκυλο και δεν το ξέρω?
Πως θα του μάθω να μην χρησιμοποιέι παντού και πάντα το δάγκωμα??

Παράθεση

casanova1912

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη casanova1912
Ο casanova1912 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O casanova1912 έγραψε στις 02:47, 23-10-12:

Καλημέρα! Έχω ένα ψυχουλίνι 2 μηνών το οποίο δε σταματά να δαγκώνει ... Το έχω από ημερών... Δηλαδή δεν έχει γνωρίσει μητέρα... Αλλά με το που του κόψαμε το μπιμπερό μας έχει κάνει τα χέρια εμπριμέ!!!! Θέλω απόψεις... Αν είναι φυσιολογικό... Τι μπορώ νασ κάνω για να μειωθεί το δάγκωμα... Είναι μωράκι ακόμα και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη le chat noir : 23-10-12 στις 09:30. Αιτία: Απαγορεύονται τα κεφαλαία
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 10:41, 23-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από casanova1912
Καλημέρα! Έχω ένα ψυχουλίνι 2 μηνών το οποίο δε σταματά να δαγκώνει ... Το έχω από ημερών... Δηλαδή δεν έχει γνωρίσει μητέρα... Αλλά με το που του κόψαμε το μπιμπερό μας έχει κάνει τα χέρια εμπριμέ!!!! Θέλω απόψεις... Αν είναι φυσιολογικό... Τι μπορώ νασ κάνω για να μειωθεί το δάγκωμα... Είναι μωράκι ακόμα και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά....
Μηπως του κοψατε αποτομα το μπιμπερω και ψαχνει κατι να πιπιλισει; Κοιταξε, συνηθως τα γατακια δαγκωνουν για να παιξουν, με λιγη προσπαθεια απο μερους σας, μπορει αν οχι να το κοψει τελειως, να το ελαττωσει σημαντικα. Την ωρα που το κανει, να του λετε ΜΗ με δυνατη σταθερη φωνη, μπορειτε επισης να φυσατε στο προσωπακι του, η ακομα και το πιανετε και να το ακουμπατε καπου πιο περα, σταματωντας το παιχνιδι, ουτως ωστε να καταλαβει σιγα-σιγα οτι αν το κανει, δεν εχει παιχνιδι.
Αν παλι ειναι απο το κοψιμο του μπιμπερω και εξακολουθει να πινει γαλα, τοτε μπορειτε να ξαναρχισετε το μπιμπερω και να το κοψετε σταδιακα, βαζοντας του συγχρονως να πινει γαλα σε ενα μπωλακι στο οποιο θα εχετε προσθεσει μπουκιες ψωμι. Το γατακι θα πιανει μια - μια τις μπουκιες και θα ρουφαει το γαλα και ετσι θα εχει την αισθηση του πιπιλισματος. Το εκανα με τη μεγαλη μου γατουλα και δεν με δαγκωσε ποτε.

Παράθεση

ποζερογατινι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ποζερογατινι
H ποζερογατινι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H ποζερογατινι αγαπαμε τα ζωα έγραψε στις 15:04, 24-10-12:

Κι εμένα η γατούλα μου δαγκώνει πολύ, και ό,τι κι αν κάνω σε σταματάει.
τώρα όταν με δαγκώνει δυνατά, την αφήνω στο κλουβάκι μεταφοράς της για δέκα λεπτά, και μετά ηρεμεί, αν και όχι για πολύ

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:19, 24-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από casanova1912
Ειναι απολυτα φυσιολογικο.Ειναι πολυ μικρο ακομα.Καταρχην θελει να παιξει.Αν ηταν με τη μαμα του και τα αδελφακια του θα επαιζε με αυτα.Αν προσεξεις τα μικρα γατακια οταν παιζουν,συνεχεια δαγκωνονται.
Επισης,τωρα μαθαινει τις δυνατοτητες του.
Μεγαλωνοντας θα ηρεμισει.
Λιγη υπομονη,και οταν σε δαγκωνει,απασχολησε το με κατι αλλο..πχ πιαστου την ουρα,θα γυρισει κατευθειαν προς τα εκει,η φυσα στα μουτρακια του.Παντως μην το τραβας το χερι,χειροτερα ειναι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

casanova1912

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη casanova1912
Ο casanova1912 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O casanova1912 έγραψε στις 01:43, 29-10-12:

Μπεσσυ μου σευχαριστω πολυ... Ειμαι πολυ νεοσσος στην ανατροφη γατιων και ζωων και προσπαθω να τα καταλαβω, ακομα και να ταυτιστω μαζι τους... Εκανα οτι μου ειπες και ηδη ο μπουριτος μου μειωσε τα δαγκωματακια και μου γλειφει τα χερια... Εχει εμμονη ετσι και αλλιως μαυτο αλλα πλεον δε δαγκωνει... Ειδικα με τη μαμα του... Τη κοπελα μου... Ειναι κ....ς και βρ..κι!!!!! Ευχαριστω οσους απαντησατε!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 29-10-12 στις 12:44. Αιτία: Απαγορεύονται τα Κεφαλαία
Παράθεση

anastasiamino

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anastasiamino
H anastasiamino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H anastasiamino έγραψε στις 23:08, 10-05-13:

Καλησπερα σας παιδια,
Εγω εχω εναν γατουλη 9 μηνων. Εχω μερικες αποριες με καποιες συμπεριφορες του.
Μια εκ των οποιων ειναι οτι την ωρα που κοιμομαστε, ερχεται και μας δαγκωνει τα ποδια. Πατουσες, γαμπες.... κι οχι μαλακα, παιχνιδιαρικα. Δαγκωμα γερο. Τον μαλωνουμε αλλα το επομενο βραδυ παλι τα ιδια. Πως θα του το κοψω; και γιατι το κανει;
Επισης, και στα παιχνιδια του ειναι πολυ του δαγκωματος. Εχει παιχνιδια αλλα παντα πιο δελεαστικα του φανταζουν τα χερια που τα κρατουν....

Αλλα ειναι γλυκας... Προχθες εφερε δωρο στη μαμα του (εμενα δλδ) μια ημιθανη πεταλουδα που γραπωσε απ' το μπαλκονι....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

minion

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη minion
H minion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H minion έγραψε στις 12:13, 19-06-13:

καλημέρα!!!Έχω ένα γατάκι 2 μηνών περίπου και θα ήθελα να σας ρωτήσω γιατί μας δαγκώνει συνέχεια;;;τι να κάνουμε;;;

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 12:21, 19-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από minion
καλημέρα!!!Έχω ένα γατάκι 2 μηνών περίπου και θα ήθελα να σας ρωτήσω γιατί μας δαγκώνει συνέχεια;;;τι να κάνουμε;;;
Χαχαχα! Εγω εχω ενα γατουλη δυο χρονων και εναν ενος και κατι και το κανουν και οι δυο για παιχνιδι.Δεν ξερω αν αυτο που λενε οτι οταν μας δαγκωνουν να τραβαμε το χερι μας και να τους δινουμε ενα παιχνιδι,ισχυει γιατι εμενα ποτε δεν επιασε! Παντως εχω συνηθισει και μαλιστα το αναζηταω το καθημερινο τους δαγκωμα αν αργησει να γινει!

Παράθεση

minion

Νεοφερμένος

H minion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H minion έγραψε στις 12:28, 19-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από CatLover09
Χαχαχα! Εγω εχω ενα γατουλη δυο χρονων και εναν ενος και κατι και το κανουν και οι δυο για παιχνιδι.Δεν ξερω αν αυτο που λενε οτι οταν μας δαγκωνουν να τραβαμε το χερι μας και να τους δινουμε ενα παιχνιδι,ισχυει γιατι εμενα ποτε δεν επιασε! Παντως εχω συνηθισει και μαλιστα το αναζηταω το καθημερινο τους δαγκωμα αν αργησει να γινει!

Και εγώ αυτό κάνω αλλά ούτε σε μένα πιάνει!!παίζει με τα παιχνίδια του αλλά θέλει και το χέρι μου ταυτόχρονα.

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 12:30, 19-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από minion
Και εγώ αυτό κάνω αλλά ούτε σε μένα πιάνει!!παίζει με τα παιχνίδια του αλλά θέλει και το χέρι μου ταυτόχρονα.
Δεν το κοβουν ευκολα το χουι αν το κοψουν ποτε!Παντως τωρα που ειναι μικρο τα δοντακια του ειναι μικρα και κοφτερα και ειναι πολυ ενοχλητικο.Μεγαλωνοντας δεν ενοχλει τοσο πολυ.

Παράθεση

minion

Νεοφερμένος

H minion έγραψε στις 12:33, 19-06-13:

Δεν το κοβουν ευκολα το χουι αν το κοψουν ποτε!Παντως τωρα που ειναι μικρο τα δοντακια του ειναι μικρα και κοφτερα και ειναι πολυ ενοχλητικο.Μεγαλωνοντας δεν ενοχλει τοσο πολυ.
Μόνο κοφτερά!!!σαν ξυράφι είναι!!!καλύτερα να γρατζουνάει παρά να δαγκώνει!!

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 12:58, 19-06-13:

όταν θέλετε να παίξετε μαζί του μπορείτε να τυλίγετε τα χέρια σας με μία πετσέτα

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 13:06, 19-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από MAYROULIS
όταν θέλετε να παίξετε μαζί του μπορείτε να τυλίγετε τα χέρια σας με μία πετσέτα
Με γαντια χειμωνιατικα καλυτερα! Αυτο κανω!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:56, 19-06-13:

Με γαντια χειμωνιατικα καλυτερα! Αυτο κανω!
Και το γάντι που χρησιμοποιούμε για να πιάνουμε το ταψί όταν καίει ο φούρνος, κάνει.

Παράθεση

ioanna g.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ioanna g.
H ioanna g. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H ioanna g. έγραψε στις 22:36, 19-06-13:

και εγω το ιδιο προβλημα εχω.

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 22:39, 19-06-13:

Εμενα οι γατες τις αυλης μου δεν δαγκωνουν, αλλα κανουν γκρρρρ γκρρρρ οταν τις πλησιαζω. Γιατι?

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:51, 19-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από ioanna g.
και εγω το ιδιο προβλημα εχω.
Να κοπεί εντελώς το χούι, είναι από δύσκολο έως αδύνατο το γνωρίζω εκ πρώτης όψεως
Αλλά μπορείς να το κάνεις πιο υποφερτό, διαβάζοντας τα προηγούμενα σχόλια μελών που αναφέρουν διάφορα τρικς.
Δεν μπορεί... κάτι από αυτά θα βρει εφαρμογή και στη δική σου περίπτωση

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas
Εμενα οι γατες τις αυλης μου δεν δαγκωνουν, αλλα κανουν γκρρρρ γκρρρρ οταν τις πλησιαζω. Γιατι?
Γιατί,.... τι?
Ρωτάς γιατί, αντί για το γνωστό γατίσιο χιχίρισμα (κχχχχχχ), γρυλίζουν σαν σκύλοι (γκρρρρ)
ή
γιατί το κάνουν όταν εσύ τις πλησιάζεις?

Παράθεση

ioanna g.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ioanna g.
H ioanna g. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H ioanna g. έγραψε στις 23:07, 19-06-13:

τα κανω ολα αλλα ειναι τρελη.πιστευω πως θα ηρεμησει....ελπιζω δηλ.

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 00:28, 20-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Γιατί,.... τι?
Ρωτάς γιατί, αντί για το γνωστό γατίσιο χιχίρισμα (κχχχχχχ), γρυλίζουν σαν σκύλοι (γκρρρρ)
ή
γιατί το κάνουν όταν εσύ τις πλησιάζεις?
Οχι το δευτερο που λες. Χιχιρισμα κανει

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 10:27, 20-06-13:

Εμενα γρυλιζε ο μικρος μου οταν ακομα τον ειχα στο περιβολι και δεν τον ειχα βαλει μεσα.Οταν λοιπον επιανε κανα πουλακι μπροστα στα ματια μας και τρεχαμε να το σωσουμε γρυλιζε σαν σκυλος και δεν αφηνε το πουλακι ουτε με νερο ουτε με τιποτα.Φαταουλας παιδι μου! χαχαχαχα!

Παράθεση

Cindy23

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Cindy23
H Cindy23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H Cindy23 έγραψε στις 00:23, 16-07-13:

Εγω έχω ένα αρσενικό γατάκι 3 μηνών κ όταν παίζουμε όλο με δαγκώνει κ βγάζει νύχια.. Σπάνια ηρεμεί..τον πιάνω απο το σβέρκο κ του λέω οχιιι αλλά κάνει σα λυσασμενο..

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conan
H Conan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H Conan έγραψε στις 00:42, 16-07-13:

Το κανει επειδη παιζει.Κι ο δικος μου το εκανε αυτο κι ακομη το κανει μερικες φορες.Δοκιμασε να φυσηξεις απαλα στο προσωπο του την ωρα που το κανει.Εγω οταν τον φυσαω,σταματαει και με γλυφει,αρα πιανει.Δοκιμασμενο.Αντε και καλα παιχνιδια!

Παράθεση

Cindy23

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Cindy23
H Cindy23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H Cindy23 έγραψε στις 00:47, 16-07-13:

Χαχαχα άντε να δούμε γτ όλο γρατζουνιες έχουν τα χέρια μου..αλλά πάντως ειναι πολύ ατίθασο..δεν κάθεται με τπτ κάτω..όλο γρατζουναει κ τα έπιπλα..ειναι γλυκουλη δεν μπορω να το μαλώσω..

Παράθεση

Frou_Frou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Frou_Frou
H Frou_Frou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Frou_Frou έγραψε στις 10:31, 20-07-13:

Καλημερα σε ολους !! Ειμαι καινουρια εδω εκανα χθες την εγγραφη μου και βρισκω τη σελιδα παρα πολυ βοηθητικη . Πηρα πριν απο ενα μηνα το πρωτο μου ζωακι μια γατουλα αδεσποτη 1 χρονων περιπου . Ειναι πολυ ομιλητικη αλλα και πολυ δαγκωνιαρα! Εκτος απο το κολπο με το κουτακι και τα κερματα που θα το δοκιμασω συντομα εχετε να μου προτείνετε κ κατι ακομη ? Ξαναρωταω γιατι απ οτι καταλαβα οι προηγουμενες συζητησεις ηταν για πιο μικρα γατακια Ευχαριστω

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:59, 20-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Frou_Frou
Καλημερα σε ολους !! Ειμαι καινουρια εδω εκανα χθες την εγγραφη μου και βρισκω τη σελιδα παρα πολυ βοηθητικη . Πηρα πριν απο ενα μηνα το πρωτο μου ζωακι μια γατουλα αδεσποτη 1 χρονων περιπου . Ειναι πολυ ομιλητικη αλλα και πολυ δαγκωνιαρα! Εκτος απο το κολπο με το κουτακι και τα κερματα που θα το δοκιμασω συντομα εχετε να μου προτείνετε κ κατι ακομη ? Ξαναρωταω γιατι απ οτι καταλαβα οι προηγουμενες συζητησεις ηταν για πιο μικρα γατακια Ευχαριστω
Καλωσήρθες
Δοκίμασε με μια πλαστική φιάλη με αντλία (πουλάνε ακόμα και στα σούπερ μάρκετ) γεμισμένη νερό να την "ψεκάζεις" με σταγονίτσες κάθε φορά που θα θέλει να γυμνάσει τα δοντάκια της πάνω σου Το κόλπο αυτό πιάνει, με την προϋπόθεση να είναι μια νορμάλ γάτα και να αντιπαθεί το νερό (στη δική μου π.χ. δεν πιάνει γιατί το νερό το θεωρεί παιχνίδι)
Περιμένουμε να μας τη συστήσεις, να δούμε φωτογραφίες της και να μάθουμε το όνομά της

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 03:48, 21-07-13:

Καλώς ήρθατε frou_frou μου
Αν η πρώην αδεσποτούλα σου ήταν ήδη σχεδόν ενός όταν την πήρες, πάει να πει ότι έχει πια διαμορφώσει κάποιες συνήθειες κι ένα χαρακτήρα. Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ποια ήταν η σχέση της με τους ανθρώπους πριν σε γνωρίσει. Χρειάζεται λοιπόν μια άλφα "εκπαίδευση" Θα ήταν καλά λοιπόν, με υπομονή και αγάπη να τη βοηθήσεις να συνδυάσει τα χέρια σου με τροφή και αγάπη αλλά όχι με παιγνίδι.
Θα έλεγα καταρχήν να μην τη σηκώνεις από χάμω όποτε θελήσεις να τη χαιδέψεις, να μην τη ξυπνάς για να της δώσεις αγάπη και γενικά να είσαι φειδωλή με τα χάδια... ενόσω εκείνη δεν τα αναζητά. Να αφήνεις να έρχεται εκείνη κοντά σου όταν το θελήσει. Και τότε να τη χαιδεύεις τρυφερά στο κεφαλάκι, στη μυτούλα, στο πιγούνι, να της μιλάς ήρεμα και γλυκά. Ακόμη μπορείς ελάχιστο να τη χαϊδέψεις όταν την ταϊσεις.
Για να τη βοηθήσεις να εκτονώσει την ενέργειά της, αγόρασε παιγνίδια από pet shop, ειδικά σχεδιασμένα για γάτες, δεμένα σε καλάμι ούτως ώστε να μην έρχεται ποτέ σε επαφή με τα χέρια σου όταν παίζετε. Μετά από ένα "σωστό" παιγνίδι επιβράβευσέ την με μια γατολιχουδιά. Αν από την άλλη σου επιτεθεί στα χέρια, πες "μη" και απομάκρυνε το χέρι σου ή χρησιμοποίησε κάποιο δοκιμασμένο μικρό κόλπο απ' αυτά που αναφέρουν άλλοι χρήστες.
Να ξέρεις όμως πάνω απ' όλα ότι οι σχέσεις με τις γάτες κτίζονται, περνούν από στάδια, ομορφαίνουν όσο περνάει ο καιρός. Να μην σε φοβίζει, να μην σε απογοητεύει τίποτα. Με το γατάκι μας κάποια στιγμή πετάμε το χάρτη. Γιατί αναπτύσσεται μεταξύ μας μια επικοινωνία πολύ δυνατή σε μια γλώσσα που μοιραζόμαστε μόνο εμείς οι δύο. Άσε λοιπόν κι εκείνη να σε εκπαιδεύσει, "άκου" την και δώσε χρόνο και στις δυο σας να γνωρίσετε η μια την άλλη. Κι όλα θα πάνε καλά

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 09:01, 21-07-13:

Συμφωνώ απόλυτα με την προλαλήσασα. 'Αλλωστε, για τα αδεσποτάκια το δάγκωμα είναι τα πάντα! Παιχνίδι, άμυνα, κυνήγι... Π.χ. ένας γατούλης που τάιζα, ενώ ήταν αγαπούλης (ακόμα και αγκαλιά ανέβαινε και γουργούριζε και έκανε πατουσάκια!! ), είχε τη συνήθεια εκεί που περπατούσα να ορμάει και να δαγκώνει τα δάχτυλα του ποδιού και τα χέρια αν τα χάδια ήταν λίγο πιο έντονα! Μιλάμε είχε χυθεί αίμα στην κυριολεξία!!
Το μόνο που έκανα ήταν να λέω "άου!" ή "όχι" με ήρεμο τρόπο και κοφτά (η καρδούλα μου το ξέρει!! ) και δεν άργησε να το κόψει. Οπότε υπομονή και μην απελπίζεσαι! 'Ολα καλά θα πάνε!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 10:20, 21-07-13:

Εγω παλι πιστευω οτι λιγο πολυ ολες οι γατες δαγκωνουν.Οσες κηπογατες ειχα στο πατρικο μου δαγκωναν.Επισης δαγκωνουν και οι δυο γατοι μου.Νομιζω οτι ειναι στον χαρακτηρα και στην φυση της γατας.Ο μεγαλος μου καθε πρωι σχεδον την ωρα που κοιμαμαι ανεβαινει στην κοιλια μου για χαδια.Ξυπναω,τον χαιδευω για 2 δευτερολεπτα(τοσο προλαβαινω) και μετα μου βουταει το χερι.Το εκανε παντα.Ο μικρος δεν δεχεται σχεδον καθολου χαδια και οπου βρει ευκαιρια δαγκωνει και εκεινος.Εχω συνηθισει πια και το αναζηταω το δαγκωματακι μου!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Frou_Frou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Frou_Frou
H Frou_Frou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Frou_Frou έγραψε στις 12:58, 21-07-13:

Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους για τις απαντησεις σας! Βοηθήθηκα παρα πολυ ! Το ονομα της γατουλας ειναι Belladona κ την φωναζουμε Bella !

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 13:11, 21-07-13:

δες και το 2ο μερος αυτου του αρθρου http://www.ailouros.gr/%CE%A0%CF%81%...0/Default.aspx

να προσθεσω κι ολας οτι εγω το γατουλη μου τον πηρα απ το δρομο οταν ηταν ηδη 6 μηνων περιπου, αρα οπως και η δικια σου δεν ειχε "εκπαιδευτει" στη ζωη μεσα στο σπιτι. με τους σωστους χειρισμους και με υπομονη η γατα μια χαρα μαθαινει ακομη και αν δεν ειναι πλεον γατακι. ποτε δεν ειχα θεμα με γατουλες που φιλοξενησα (χωρις να εχουν ζησει σε σπιτι πριν). για μενα πολυ σημαντικο ειναι να αναπτυξεις αυτο το διαυλο επικοινωνιας που λεει και η ριανα και να ξερεις ενα-δυο βασικα πραγματα για την εκπαιδευση της. δλδ καποιο μαλωμα που να ακουει (πχ ψεκασμα, ενα σταθερο μη κλπ) που να μην το κανεις ΠΟΤΕ καταχρηστικα και επιβραβευση απ την αλλη οταν δεν δαγκωνει. οταν λεω να μην το κανεις ποτε καταχρηστικα εννοω οτι πρεπει να μαθεις να καταλαβαινεις και τα σημαδια που σου στελνει η γατα σου. δλδ οταν την βλεπεις σε υπερενταση φυσικα δεν πας να τη χαιδεψεις αλλα παιζεις μαζι της με ασφαλεις για σενα τροπους ωστε να εκτονωθει. και πολυ σημαντικο για μενα επισης ειναι να το εννοεις οταν τη μαλωνεις.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:46, 21-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Selina Kyle
Καλώς ήρθατε frou_frou μου
Αν η πρώην αδεσποτούλα σου ήταν ήδη σχεδόν ενός όταν την πήρες, πάει να πει ότι έχει πια διαμορφώσει κάποιες συνήθειες κι ένα χαρακτήρα. Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ποια ήταν η σχέση της με τους ανθρώπους πριν σε γνωρίσει. Χρειάζεται λοιπόν μια άλφα "εκπαίδευση" Θα ήταν καλά λοιπόν, με υπομονή και αγάπη να τη βοηθήσεις να συνδυάσει τα χέρια σου με τροφή και αγάπη αλλά όχι με παιγνίδι.
Θα έλεγα καταρχήν να μην τη σηκώνεις από χάμω όποτε θελήσεις να τη χαιδέψεις, να μην τη ξυπνάς για να της δώσεις αγάπη και γενικά να είσαι φειδωλή με τα χάδια... ενόσω εκείνη δεν τα αναζητά. Να αφήνεις να έρχεται εκείνη κοντά σου όταν το θελήσει. Και τότε να τη χαιδεύεις τρυφερά στο κεφαλάκι, στη μυτούλα, στο πιγούνι, να της μιλάς ήρεμα και γλυκά. Ακόμη μπορείς ελάχιστο να τη χαϊδέψεις όταν την ταϊσεις.
Για να τη βοηθήσεις να εκτονώσει την ενέργειά της, αγόρασε παιγνίδια από pet shop, ειδικά σχεδιασμένα για γάτες, δεμένα σε καλάμι ούτως ώστε να μην έρχεται ποτέ σε επαφή με τα χέρια σου όταν παίζετε. Μετά από ένα "σωστό" παιγνίδι επιβράβευσέ την με μια γατολιχουδιά. Αν από την άλλη σου επιτεθεί στα χέρια, πες "μη" και απομάκρυνε το χέρι σου ή χρησιμοποίησε κάποιο δοκιμασμένο μικρό κόλπο απ' αυτά που αναφέρουν άλλοι χρήστες.
Να ξέρεις όμως πάνω απ' όλα ότι οι σχέσεις με τις γάτες κτίζονται, περνούν από στάδια, ομορφαίνουν όσο περνάει ο καιρός. Να μην σε φοβίζει, να μην σε απογοητεύει τίποτα. Με το γατάκι μας κάποια στιγμή πετάμε το χάρτη. Γιατί αναπτύσσεται μεταξύ μας μια επικοινωνία πολύ δυνατή σε μια γλώσσα που μοιραζόμαστε μόνο εμείς οι δύο. Άσε λοιπόν κι εκείνη να σε εκπαιδεύσει, "άκου" την και δώσε χρόνο και στις δυο σας να γνωρίσετε η μια την άλλη. Κι όλα θα πάνε καλά
... Με το γατάκι μας κάποια στιγμή πετάμε το χάρτη. Γιατί αναπτύσσεται μεταξύ μας μια επικοινωνία πολύ δυνατή σε μια γλώσσα που μοιραζόμαστε μόνο εμείς οι δύο. ...

Πόσο όμορφο ....και πόσο αληθινό!

Παράθεση

elenitsa21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη elenitsa21
H elenitsa21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H elenitsa21 έγραψε στις 22:22, 27-07-13:

Καλησπερα! Πριν λιγο καιρο μπηκα στη σελιδα αυτη γτ ο γατος μου ηταν τρελα επιθετικος. Ο συντροφος μου χρειαστικε μια μερα πρωτες βοηθειες.... Η κατασταση ηταν απελπιστικη.... Το κουτι με τα κερματα επιανε στην αρχη αλλα μετα τον εκνευριζε πιο πολυ... Οπως κ αλλα κολπα... Μια μερα εκει που με ειχε αρπαξει, αγαναχτησα!!!!!!!! Κ χωρις να το σκεφτω κ πολυ, γ να μην τον χτυπησω (ειμαι κατα της βιας σε ολα τα επιπεδα της ζωης μου), μου βγηκε αυθορμητα κ............
τον εφτυσα μεσα στη μουρη!! Εφυγε τρεχοντας κ κρυφτηκε στο παταρι! Ακομα κ οταν του εβαλα φαι, δεν βγηκε να φαει....!! Απο εκεινη τη μερα ηρεμησε!!! Ερχεται να παιξει μαζι μου αλλα χωρις να βγαινει ο τιγρης απο μεσα του! Κ σε περιπτωση που ξεφυγει λιγο κ δαγκωσει καλα, ετοιμαζω τα χειλη μου σε θεση βολης κ ο κυριος σταματαει κ αρχιζει να με γλυφει!!!! Δεν ξερω αν ειναι σωστο το "ψυχολογικο" που του δημιουργησα, αλλα απο εκεινη τη μερα με σεβεται πιο πολυ! Επιτελους μετα απο 14 μηνες στο σπιτι, κ μετα απο πολλα σημαδια στα χερια κ τα ποδια, καταλαβε ποιος ειναι το αφεντικο!!!!!

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conan
H Conan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H Conan έγραψε στις 22:37, 27-07-13:

Χχααχαχαχαχαχαχαχαχ!Με συγχωρεις αλλα αυτο με το φτυσιμο μου φανηκε παρα πολυ αστειο,δε μπορω να σταματησω να γελαω!Ενταξει δε χρειαζεται να τον ρημαξεις στη χλεπα,μπορεις απλα να τον φυσας στο προσωπο του οταν σε δαγκωνει και θα σταματησει.Ακους εκει φτυσιμο...αχαχαχαχαααχαχ!Να σαι καλα,με εκανες και γελασα!

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 23:40, 27-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από elenitsa21
Δεν ξερω αν ειναι σωστο το "ψυχολογικο" που του δημιουργησα, αλλα απο εκεινη τη μερα με σεβεται πιο πολυ! Επιτελους μετα απο 14 μηνες στο σπιτι, κ μετα απο πολλα σημαδια στα χερια κ τα ποδια, καταλαβε ποιος ειναι το αφεντικο!!!!!
'Η έτσι σε αφήνει να νομίζεις!!
Πλάκα κάνω. Και γέλασα κι εγώ πολύ! Είναι το αντίστοιχο με το πλαστικό ψεκαστήρι αλλά σε "άνθρωπο" !!
Πάντως τα δικά μου με το ψεκαστήρι δε νιώθουν... Εκτός που δεν τα ενοχλεί το νερό, στην αρχή τρόμαζαν για 2 δευτερόλεπτα περίπου και μετά απλά με κοιτούσαν υποτιμητικά, σα να λένε "Καλά, χάζεψες; Τι κουλά κάνεις;;" Τέλειο βλέμμα! 'Ενιωθα σα καθυστερημένο!
Σημειωτέον, εγώ τα είχα ψεκάσει σε άλλες φάσεις, δε με δάγκωναν. 'Οποτε θέλουν δαγκώνονται μεταξύ τους!!

Παράθεση

elenitsa21

Νεοφερμένος

H elenitsa21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H elenitsa21 έγραψε στις 22:53, 28-07-13:

Λιγο σαλακι του εριξα! Δε τον εκανα κ μπανιο! Παντως εχει αλλαξει πολυ.. Νομιζω επειδη ειναι καθαρος δεν γουσταρει τετοια συμπεριφορα.. Γλυφοταν πολλη ωρα την αλλη φορα! Αλλα κ εγω δεν μπορω να ειμαι αλλο ματωμενη! Τωρα ο καθενας ξερει τα ορια του! Ηταν αστειος ομως..!!!!
Τον ψεκαζα κ εγω με νεροπιστολο αλλα επιασε κανα 5αρη φορες. Μετα εφευγε γ λιγο κ ερχοταν πιο εκνευρισμενος! δυστυχως εγω τον εχω εναν.. Δεν εχει αλλο γατακι ν παιξει. Μια φορα φεραμε ενα γ δοκιμη κ πηγε να το πνηξει! Μετα μου εγλυφε το χερι που ειχα χαιδεψει την μικρη μεχρι να με καθαρισει τελειως!!!
Θα μεγαλωσει κ θα στρωσει... Μικρο ειναι ακομα!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:44, 28-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από elenitsa21
Λιγο σαλακι του εριξα! Δε τον εκανα κ μπανιο! Παντως εχει αλλαξει πολυ.. Νομιζω επειδη ειναι καθαρος δεν γουσταρει τετοια συμπεριφορα.. Γλυφοταν πολλη ωρα την αλλη φορα! Αλλα κ εγω δεν μπορω να ειμαι αλλο ματωμενη! Τωρα ο καθενας ξερει τα ορια του! Ηταν αστειος ομως..!!!!
Τον ψεκαζα κ εγω με νεροπιστολο αλλα επιασε κανα 5αρη φορες. Μετα εφευγε γ λιγο κ ερχοταν πιο εκνευρισμενος! δυστυχως εγω τον εχω εναν.. Δεν εχει αλλο γατακι ν παιξει. Μια φορα φεραμε ενα γ δοκιμη κ πηγε να το πνηξει! Μετα μου εγλυφε το χερι που ειχα χαιδεψει την μικρη μεχρι να με καθαρισει τελειως!!!
Θα μεγαλωσει κ θα στρωσει... Μικρο ειναι ακομα!
Το γλυκό μου... Αμ θέλει να είναι ανεξάρτητος και νταής,
αμ είναι και ζηλιάρης και θέλει να μονοπωλεί την αγάπη σου..

Παράθεση

elenitsa21

Νεοφερμένος

H elenitsa21 έγραψε στις 10:49, 31-07-13:

Δεν ανέχεται άλλα ζώα στο σπίτι. Περνούσε ένας γάτος έξω από τη πόρτα μας μια περίοδο, κ έσκαγε ο δικός μας κουτουλιές στη πόρτα! Κ είναι κ στειρωμένος!!!! Με τους ανθρώπους ευτυχώς δεν είναι έτσι. Όποιος κ να έρθει σπίτι πάει γ χάδια. Πολύ σπάνια θα τσαντιστεί γ να δαγκώσει άλλους, αλλά αν το κάνει ξέρει ότι θα κάτσει μόνος του στο υπνοδωμάτιο!
Πάντως σε σχέση με το φαί του, του τα έκοψα τα κόκαλα. Τις 2 πρώτες μέρες έκλαιγε μπροστά από το ψυγείο.. Τώρα νομίζω τα έχει ξεχάσει τελείως!!!!

Παράθεση

nefy (Νεφελη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nefy
H Νεφελη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H nefy Μπίχλας/Χοντρός/Μπέμπης/Χλουλάκος έγραψε στις 05:24, 10-01-15:

Παιδια σας αγαπω!!Χαζευα τις συζητησεις σας γιατι και το δικο μου δαγκωνει πολυ!Βασικα κανει κατι περιεργο ερχεται κοντα μου οπως οταν θελει χαδια αλλα εκει που παω να τον χαϊδεψω με δαγκωνει!και με μανια!Βρε τι μη του εχω πει,τι "μαμα" του το εχω παιξει δεν εχει πιασει τιποτα εδω και 2 χρονια!Τον βαζω ακομα και στο κλουβι του και δεν ηρεμει.Μερικες φορες μαλιστα νομιζω οτι βγαινει με εκδικητικη διαθεση...τωρα τον ειχα παλι μεσα,σηκωθηκα,τον εβγαλα και ξαναεκατσα στο pc.Ηρθε κουνιστος και λυγιστος,με το που απλωσα χερι αρχισε τα δαγκωματα!!Ε λοιπον φυσηξα και εγω δυο φορες στην μουσουδα του (ειπα μπας και δω φως) και επιασε!!Μαζευτηκε και πηγε απεναντι στον καναπε και την επεσε για υπνο!!Ξετρελαθηκα!Ελπιζω να συνεχισει να πιανει το κολπο,βλεπω μια καινουργια εποχη να ξεκινα!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 08:24, 10-01-15:

Όντως, αυτό το κόλπο (το φύσημα της μουσούδας) συνήθως "πιάνει", αλλά επειδή "το προλαμβάνειν είναι καλύτερο από το θεραπεύειν" θα έλεγα οτι παράλληλα προσπάθησε να μην (αθελά σου φυσικά), του ενθαρρύνεις αυτή του τη συνήθεια.

Κατ'αρχήν όσο επιθετική κίνηση κι αν φαίνεται το δάγκωμα, 99 φορές στις 100, πρόκειται για παιχνίδι. Γι αυτό φρόντισε να μην έχει τα χέρια σου "πρόχειρα" προς επίθεση. Πάντα τα χέρια σου να κρατούν ένα παιχνιδάκι, ένα ραβδάκι που θα κρέμεται ένα λούτρινο ποντικάκι πχ, αλλά ποτέ απευθείας παιχνίδι με τα χέρια. Διότι άπαξ και το μάθει, δύσκολα ξεμαθαίνει.
Αλλά επειδή έτσι κι αλλιώς δεν εξασφαλίζεσαι ποτέ από γραζουνιές και δαγκώματα (αλλοίμονο, όλοι σχεδόν οι γατο-γονείς φέρουμε κατά καιρούς τα ίχνη τους), κάθε φορά που θα το κάνει, θα του σταματάς το παιχνίδι εκεί και... θα αποχωρείς! Κάποια στιγμή θα το καταλάβει και αν δεν το κόψει εντελώς, θα το ελαττώσει το ...σπορ.
Και κάτι τελευταίο: Αν είναι εφικτό, ανανέωσε τα παιχνιδάκια του με 2-3 καινούργια που θα του αποσπάσουν την προσοχή και θα τον απασχολήσουν. 'Ισως παράλληλα να χρειάζεται να του αφιερώνεις λίγο περισσότερο από το χρόνο σου σε παιχνίδια μαζί σου: δείχνει να το έχει ανάγκη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nefy (Νεφελη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nefy
H Νεφελη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H nefy Μπίχλας/Χοντρός/Μπέμπης/Χλουλάκος έγραψε στις 02:37, 12-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Όντως, αυτό το κόλπο (το φύσημα της μουσούδας) συνήθως "πιάνει", αλλά επειδή "το προλαμβάνειν είναι καλύτερο από το θεραπεύειν" θα έλεγα οτι παράλληλα προσπάθησε να μην (αθελά σου φυσικά), του ενθαρρύνεις αυτή του τη συνήθεια.

Κατ'αρχήν όσο επιθετική κίνηση κι αν φαίνεται το δάγκωμα, 99 φορές στις 100, πρόκειται για παιχνίδι. Γι αυτό φρόντισε να μην έχει τα χέρια σου "πρόχειρα" προς επίθεση. Πάντα τα χέρια σου να κρατούν ένα παιχνιδάκι, ένα ραβδάκι που θα κρέμεται ένα λούτρινο ποντικάκι πχ, αλλά ποτέ απευθείας παιχνίδι με τα χέρια. Διότι άπαξ και το μάθει, δύσκολα ξεμαθαίνει.
Αλλά επειδή έτσι κι αλλιώς δεν εξασφαλίζεσαι ποτέ από γραζουνιές και δαγκώματα (αλλοίμονο, όλοι σχεδόν οι γατο-γονείς φέρουμε κατά καιρούς τα ίχνη τους), κάθε φορά που θα το κάνει, θα του σταματάς το παιχνίδι εκεί και... θα αποχωρείς! Κάποια στιγμή θα το καταλάβει και αν δεν το κόψει εντελώς, θα το ελαττώσει το ...σπορ.
Και κάτι τελευταίο: Αν είναι εφικτό, ανανέωσε τα παιχνιδάκια του με 2-3 καινούργια που θα του αποσπάσουν την προσοχή και θα τον απασχολήσουν. 'Ισως παράλληλα να χρειάζεται να του αφιερώνεις λίγο περισσότερο από το χρόνο σου σε παιχνίδια μαζί σου: δείχνει να το έχει ανάγκη
Αlcyone σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου.Θα τις εφαρμοσω οσο το δυνατο καλυτερα!Ηδη παντως οι "επιθεσεις" μειωθηκαν!!

Παράθεση

Maria0483

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maria0483
H Maria0483 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Maria0483 Once you go cat, you never go back!! έγραψε στις 10:14, 26-07-17:

Παιδιά και εγώ έχω πρόβλημα με την μικρή μου όσον αφορά στο δάγκωμα.. Είναι περίπου 3 μηνών και τελευταία έχει αρχίσει να δαγκώνει. Εδώ και καμιά δυο εβδομάδες.. στην αρχή ήταν κυρίως άκακο και λίγο, προοδευτικά όμως μεγάλωσε το "πρόβλημα" και τώρα δαγκώνει αρκετα.. Έρχεται η κυρία όποτε θέλει και δεν ξέρω τι την πιάνει αρχίζει και μας δαγκώνει. Τί μη της λέμε, τί "οχι" τί της κόβουμε το παιχνίδι, τίποτα αυτή. Πρέπει να την πάρουμε απο το σβέρκο και να την απομακρύνουμε εντελώς... Λέω τώρα να δοκιμάσω αυτό το κόλπο με το φύσημα της μουσούδας και εγώ μπάς και δω άσπρο φως... Η αλήθεια βέβαια είναι οτι φταιμε και εμεις γιατί όταν την πήραμε -1μιση μηνών- παίζαμε με τα χέρια και τα πόδια.. Τι κ αν φώναζα εγώ ότι θα το μετανιώσουμε αργότερα γιατί δεν θα είναι πάντα 1μιση μηνών, έ, πώς να το κάνουμε δεν μπορούσαμε να αντισταθούμε και τώρα το πληρώνουμε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:21, 26-07-17:

Καλησπερα φιλη μου.Μην ανησυχεις..ειναι απολυτα φυσιολογικη η αντιδραση της,διοτι ειναι ακομα μικρουλη και δοκιμαζει τις δυναττητες και ικανοτητες του.Πως θα τα κανει αυτα αν δεν δαγκωσει;
Δωστε της κανενα παιχνιδακι να δαγκωσει...φυσατε οντςω στο μουτρακι,δεν τους αρεσει αυτο...και μην απομακρυνετε αποτομα το χερι...διοτι τοτε πονας περισσοτερο.
Και εμενα δαγκωνει...και απλα της φυσαω το μουτρακι και σταματα.Με αφηνει δηλαδη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Maria0483

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maria0483
H Maria0483 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Maria0483 Once you go cat, you never go back!! έγραψε στις 20:51, 26-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Καλησπερα φιλη μου.Μην ανησυχεις..ειναι απολυτα φυσιολογικη η αντιδραση της,διοτι ειναι ακομα μικρουλη και δοκιμαζει τις δυναττητες και ικανοτητες του.Πως θα τα κανει αυτα αν δεν δαγκωσει;
Δωστε της κανενα παιχνιδακι να δαγκωσει...φυσατε οντςω στο μουτρακι,δεν τους αρεσει αυτο...και μην απομακρυνετε αποτομα το χερι...διοτι τοτε πονας περισσοτερο.
Και εμενα δαγκωνει...και απλα της φυσαω το μουτρακι και σταματα.Με αφηνει δηλαδη.
Ξεκίνησα την δοκιμή απο σήμερα κ ολας.. ενταξει φαινεται οτι την ενοχλει καπως αλλα δεεεν πολυκαταλαβαινει. Συνεχιζει και δαγκωνει Το μονο που την αποσυντονιζει λιγο ειναι ενα μαλακο κουκλακι που της δινω και το ξεσκιζει με τα δοντια της Μοοονο αυτο την αποπροσανατολιζει.. εναλλακτικα "κρισεις δαγκωματος"!!!! Μακαρι να ειναι οπως τα λες...!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους