Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,564 εγγεγραμμένα μέλη και 718,165 μηνύματα σε 22,539 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 344 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς καταλαβαίνεις ότι η γάτα σου είναι έγκυος;

Uniqov

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Uniqov
Ο Uniqov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Uniqov έγραψε στις 12:23, 25-12-10:

γεια σας!
τον αυγουστο που μας περασε εγινα μπαμπας της ουμα και του ματζορε, 6 και 5 μηνων αντιστοιχα. δυο θεικα γατονια που τα πανε περιφημα και μεταξυ τους και με τους ανθρωπους.
τελευταια η ουμα εχει αρχισει να κανει κοιλια και ζηταει συνεχεια φαγητο, ΣΥ-ΝΕ-ΧΕΙ-Α!
ανησυχω μηπως το εχουν κανει χωρις να τα παρω χαμπαρι γιατι ενω βαζω ιδια ποσοτητα φαγητου και στα δυο, μονο η ουμα εχει κανει κοιλαρα.
δεν θελω ομως να γεννησει, γιατι δεν μπορω να εχω κι αλλα γατια και αμφιβαλλω αν θα βρω ατομα να δωσω τα γατακια.
θελω να σας ρωτησω 2 πραγματα:

-πως διαπιστωνω αν οντως ειναι εγκυος η οχι;
-αν τελικα ειναι εγκυος μπορει να γινει εκτρωση;

υ.γ. η στειρωση και των δυο θα γινει μετα τις γιορτες.

ευχαριστω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

veloujr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη veloujr
Ο veloujr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O veloujr έγραψε στις 12:59, 16-01-11:

καλημερα η γατα μου η σωτηρια δε συμπεριφερεται καλα εχτεσ ολοι την ημερα νιαουριζε συνεχεια και κοιλιοτανε κατω σαν βαρελακι.μετα προσεξα οτι εωαζε τα δυο ποδια το μπροστινα κατω και τα δυο πισω τα ειχε ορθια και επεσε στην αντιληψη μου οτι την γυρωφερνει ενασ μαυροσ γαταρος αλλα επειδη ημουν κοντα της δεν πλησιαζε οταν εφυγα και κοιταζα απο μακρυα την αυλη ειδα να τρεχει ο γατος πανω της και να την καβαλαει αλλα μολισ πηγα να δω τι γινετε εφυγε αμεσως και μαλλον τουσ εκωψα στο καλυτερο.υπαρχει περιπτωση να εχει μεινει εγκυος και αν εχει μεινει πως το καταλαβαινουμε?με μια φορα που την καβαλησε γινετε κατι η θελει πολλες φορεσ

ευχαριστω

υ.γ δεν ξερω την ηλικια της γιατι την μαζεψα απο το δρομο και την εχω και τριγυρναει στην αυλη μου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,397 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:11, 16-01-11:

Η Γατα σου προφανως βρισκεται σε οιστρο..οποτε ανετα μπορει να εχει μεινει εγκυος.Το καλυτερο ειναι να την στειρωσεις(ακομα και εγκυος γινεται)...διοτι εχεις σκεφτει ποσα γατακια θα γεννιουνται καθε φορα;; τι θα τα κανεις ολα αυτα;; Επισης κινδυνευει και απο σοβαροτατες ασθενειες

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:48, 17-01-11:

Ναι,υπαρχει περιπτωση να εχει μεινει εγκυος ακομη και μονο με ενα ζευγαρωμα.Στειρωσε την αμεσα,γιατι οσο πιο προχωρημενη η εγκυμοσυνη,τοσο το χειροτερο.

Παράθεση

Aggeliki2092001

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aggeliki2092001
H Aggeliki2092001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Aggeliki2092001 έγραψε στις 08:24, 24-06-12:

Πιες ειναι οι ασθενειες?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

προδρο

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη προδρο
Ο προδρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Δοξάτο (Δράμα). Έχει γράψει 45 μηνύματα.

O προδρο έγραψε στις 23:22, 28-11-12:

Η γατα μου η Πιου ειναι εφτα μηνων παιχνιδιαρα δραστηρια και την αγαπαω πολυ. Την πηρα απο κτηνιατρειο γιατι ηταν για ηοθεσια. Εχει δυο εβδομαδες που ζηται πολυ φαγητο και παχαινει. Δεν μπορω να καταλαβω εαν της αρεσει πολυ το φαγητο η αν ειναι εγκυος. Μπορειται να με βοηθησεται.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ANTHI25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ANTHI25
H ANTHI25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H ANTHI25 έγραψε στις 12:06, 01-02-13:

Γεια σας.... η γατούλα μου ειναι τωρα 10 μηνων και στον οιστρο τις τις τελευταιες 2 μερες. Επειδη την αφηνω εξω.. καταλαβαινετε πως τωρα θα γινεται χαμος. Και οντως γινεται. Δεν [αει μακρυα... παραμονο κατω απο το μπαλκονι μου.. την γυροφερνουν 3 γατοι... δεν ξερω ποσες φορες την εχουν καβαλησει.. και πλεον δεν φοβαμαι την εγκυμοσυνη γιατι ειναι δεδομενη... αλλα φοβαμαι μην κολησει τιποτα απο τους γατους. Υπάρχει λόγος να φοβάμαι; Να την κάνω καποιο μπάνιο; ... Δεν ειχα ποτε μου γατα... γι'αυτο και δεν ξερω αν πρεπει να ανησυχω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 12:14, 01-02-13:

Καλημέρα και καλό μήνα. Δε νομίζω πως το μπάνιο θα βοηθήσει σε κάτι. Είναι εμβολιασμένη η γατούλα σου; Οπωσδήποτε με την σεξουαλική πράξη έχει περισσότερες πιθανότητες να κολλήσει κάτι από ότι με οποιονδήποτε άλλον τρόπο... Δε σκέφτεσαι να τη στειρώσεις;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 12:25, 01-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από ANTHI25
Γεια σας.... η γατούλα μου ειναι τωρα 10 μηνων και στον οιστρο τις τις τελευταιες 2 μερες. Επειδη την αφηνω εξω.. καταλαβαινετε πως τωρα θα γινεται χαμος. Και οντως γινεται. Δεν [αει μακρυα... παραμονο κατω απο το μπαλκονι μου.. την γυροφερνουν 3 γατοι... δεν ξερω ποσες φορες την εχουν καβαλησει.. και πλεον δεν φοβαμαι την εγκυμοσυνη γιατι ειναι δεδομενη... αλλα φοβαμαι μην κολησει τιποτα απο τους γατους. Υπάρχει λόγος να φοβάμαι; Να την κάνω καποιο μπάνιο; ... Δεν ειχα ποτε μου γατα... γι'αυτο και δεν ξερω αν πρεπει να ανησυχω.
Καλημέρα!!

Εγώ αυτό που θα σου πρότεινα είναι να την πας στον κτηνιατρο, ωστε να σου πει και ο ιδιος με σιγουρια αν ειναι εγκυος ή όχι!
Δυστυχώς μπορεί και να έχει κολλήσει κάποια ασθενεια από τους γάτους μιας και ειναι κεραμιδόγατοι, και μονίμως τριγυρνούν εδώ και εκεί.
Το μπάνιο δεν θα σε βοηθήσει ούτε να καταλάβεις εάν είναι έγκυος ούτε και όμως να την καθαρίσεις ώστε να προλάβεις κάποια ενδεχόμενη αρρώστια,αφού αυτες τις κολλάνε από την επαφή που υπάρχει μεταξύ των δύο ζώων εκείνη την στιγμή.
Εγώ σίγουρα θα την πήγαινα στον γιατρό για να με συμβουλέψει και να με κοθοδηγήσει.

Συνήθως για την καλή μετέπειτα υγεία της γάτας τις στειρώνουμε για να μην ταλαιπωρόυνται από τους συνεχείς οιστρους, αλλά και τις συνεχείς γέννες που αποδυναμώνουν τον οργανισμό από ένα σημείο και μετά, εάν η γάτα δεν βρίσκεται μέσα σε ένα σπίτι προφυλαγμένη! Επιπλέον με τη στείρωση η γάτα δεν έχει ορμές και ούτε έχει οίστρους ώστε να μπει στη διαδικασία να θέλει να έχει επαφές και να ζευγαρώνει. Ετσί γλυτώνεις κατά ε΄να μεγάλο ποσοστό και από μερικές πολύ σοβαρές ασθένειες όπως είναι το F.I.V. (το αντίστοιχο AIDS των γατιών-πολύ σοβαρή ασθένεια)

Το γατάκι το έχετε και μέσα στο σπίτι? Εγώ θα σου πρότεινα πάντως κάποια στιγμή να περιφράξετε το μπαλκόνι(με ένα αλά σύρμα, που είναι φθηνό και υπάρχει παντού), ώστε να μην φεύγει, μιας και μπορεί να της κάνει κακό καποια άλλη γάτα ή και το οτιδήποτε εάν περιφέρεται στην "αυλή".

Πάντως μπορεί ακόμη να μην την έχουν καβαλήσει , αμά είναι μόνο δύο μέρες, καθώς από οτι ξέρω για 2 τρεις μέρες οι γάτες στον οίστρο είναι ψιλο εχθρικές απέναντι στα αρσενικά. Με επιφύλαξη στο λέω, μαις και δεν ξέρω αν ισχύει 100%, μιας και η δική μας ήταν μέσα στο σπίτι καθόλη τη διάρκεια του οίστρου. Δεν έχεις τη δυνατότητα να την βάλεις στο σπίτι για όλη την μέρα μέχρι να της περάσει?

Εάν δεν έχεις κτηνίατρο μπορώ να σου συστήσω εάν θέλεις!

Υ.Γ. Είναι φατσόνι πάντως!!!!!! Να τη χαίρεσαι!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Backdrop : 01-02-13 στις 12:31.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elko
H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 12:31, 01-02-13:

Συμφωνώ με τις απαντήσεις της aba και του Backdrop. 10 μηνών θα έπρεπε λογικά να έχει ήδη στειρωθεί, ο κτηνίατρος τί σε είχε συμβουλέψει;
Επίσης θα σε συμβούλευα, προς θεού να μην την ταλαιπωρίσεις κάνοντάς της μπάνιο, ειδικά μετά από την περιπετειά της με τον/τους γάτους. Θα είναι σαν βασανιστήριο θεωρώ.. Πάρε τον κτηνίατρο καλύτερα.

Παράθεση

ANTHI25

Νεοφερμένος

H ANTHI25 έγραψε στις 13:03, 01-02-13:

Ναι είναι εμβολιασμένη.. αποπαρασιτωμενη κλπ... αλλα και παλι εχω τον φοβο..

Αρχική Δημοσίευση από Backdrop
Καλημέρα!!

Εγώ αυτό που θα σου πρότεινα είναι να την πας στον κτηνιατρο, ωστε να σου πει και ο ιδιος με σιγουρια αν ειναι εγκυος ή όχι!
Δυστυχώς μπορεί και να έχει κολλήσει κάποια ασθενεια από τους γάτους μιας και ειναι κεραμιδόγατοι, και μονίμως τριγυρνούν εδώ και εκεί.
Το μπάνιο δεν θα σε βοηθήσει ούτε να καταλάβεις εάν είναι έγκυος ούτε και όμως να την καθαρίσεις ώστε να προλάβεις κάποια ενδεχόμενη αρρώστια,αφού αυτες τις κολλάνε από την επαφή που υπάρχει μεταξύ των δύο ζώων εκείνη την στιγμή.
Εγώ σίγουρα θα την πήγαινα στον γιατρό για να με συμβουλέψει και να με κοθοδηγήσει.

Συνήθως για την καλή μετέπειτα υγεία της γάτας τις στειρώνουμε για να μην ταλαιπωρόυνται από τους συνεχείς οιστρους, αλλά και τις συνεχείς γέννες που αποδυναμώνουν τον οργανισμό από ένα σημείο και μετά, εάν η γάτα δεν βρίσκεται μέσα σε ένα σπίτι προφυλαγμένη! Επιπλέον με τη στείρωση η γάτα δεν έχει ορμές και ούτε έχει οίστρους ώστε να μπει στη διαδικασία να θέλει να έχει επαφές και να ζευγαρώνει. Ετσί γλυτώνεις κατά ε΄να μεγάλο ποσοστό και από μερικές πολύ σοβαρές ασθένειες όπως είναι το F.I.V. (το αντίστοιχο AIDS των γατιών-πολύ σοβαρή ασθένεια)

Το γατάκι το έχετε και μέσα στο σπίτι? Εγώ θα σου πρότεινα πάντως κάποια στιγμή να περιφράξετε το μπαλκόνι(με ένα αλά σύρμα, που είναι φθηνό και υπάρχει παντού), ώστε να μην φεύγει, μιας και μπορεί να της κάνει κακό καποια άλλη γάτα ή και το οτιδήποτε εάν περιφέρεται στην "αυλή".

Πάντως μπορεί ακόμη να μην την έχουν καβαλήσει , αμά είναι μόνο δύο μέρες, καθώς από οτι ξέρω για 2 τρεις μέρες οι γάτες στον οίστρο είναι ψιλο εχθρικές απέναντι στα αρσενικά. Με επιφύλαξη στο λέω, μαις και δεν ξέρω αν ισχύει 100%, μιας και η δική μας ήταν μέσα στο σπίτι καθόλη τη διάρκεια του οίστρου. Δεν έχεις τη δυνατότητα να την βάλεις στο σπίτι για όλη την μέρα μέχρι να της περάσει?

Εάν δεν έχεις κτηνίατρο μπορώ να σου συστήσω εάν θέλεις!

Υ.Γ. Είναι φατσόνι πάντως!!!!!! Να τη χαίρεσαι!
Σε ευχαριστω πολυ. Απλα μενω σε πρωτο οροφο .. και δεν ειναι πολυ ψηλα πεειδη εχω και διπλα μου ταρατσα απο διπλανο σπιτι. Πάλι θα βρεί τον τρόπο να φυγει γιατι ετσι την εμαθα ... Οσο για το αν την καβαλησει.. το εχω δει ουκ ολοιγες φορες γιατι είναι εξω απο το μπαλκονι μου σχεδον και ουρλιαζει. Δεν ξερω εγω επαθα πλακα. Ισως φταιει που ειναι πρωτη της φορα και είναι σε τρελο οιστρο. Είπα να μην την στειρωσω αλλα τελικα επρεπε να το κανω. Αλλα ποτε δεν ειναι αργα

Αρχική Δημοσίευση από Elko
Συμφωνώ με τις απαντήσεις της aba και του Backdrop. 10 μηνών θα έπρεπε λογικά να έχει ήδη στειρωθεί, ο κτηνίατρος τί σε είχε συμβουλέψει;
Επίσης θα σε συμβούλευα, προς θεού να μην την ταλαιπωρίσεις κάνοντάς της μπάνιο, ειδικά μετά από την περιπετειά της με τον/τους γάτους. Θα είναι σαν βασανιστήριο θεωρώ.. Πάρε τον κτηνίατρο καλύτερα.
Μπάνιο την εκανα ... απλα τωρα με τα κρυα δεν την κανω γιατι την αρπαξε μια φορα και φοβηθηκα. Δεν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να την στειρωσω... και την αφησα αλλα κακως. Ο κτηνιατρος με ρωτησε αν θα την στειρωσω και ειπα οχι για την ωρα. Μου ειπε οτι καλο ειναινα γινει

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 01-02-13 στις 16:46. Αιτία: Merge
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:16, 01-02-13:

Ακριβως οπως το ειπες, ποτε δεν ειναι αργα. Οταν θα στειρωθει δεν θα εχει επιθυμια να βρεθει με τους γατους, αλλα αφου εχει μαθει να βγαινει εξω θα θελει σιγουρα την βολτιτσα της και δυστυχως μπορει τοτε να μην κινδυνευει να κολλησει κατι απο την σεξουαλικη επαφη αλλα υπαρχουν πολλοι κινδυνοι που παραμονευουν. Δεν ειναι ευκολο να την περιορισεις αλλα δεν ειναι ακατορθωτο, εγω εμενα σε υπερυψωμενο ισογειο και τα γατια μου ειχαν μαθει να βγαινουν εξω, αλλα οταν καταλαβα τους κινδυνους περιεφραξα το μπαλκονι μου και δεν ξαναβγηκαν. Θελεις μια καλη περιφραξη και αρκετη υπομονη και επιτηρηση τον πρωτο καιρο, μεχρι να σιγουρευτεις οτι της αρκει το μπαλκονι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 13:24, 01-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από ANTHI25
Μπάνιο την εκανα ... απλα τωρα με τα κρυα δεν την κανω γιατι την αρπαξε μια φορα και φοβηθηκα. Δεν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να την στειρωσω... και την αφησα αλλα κακως. Ο κτηνιατρος με ρωτησε αν θα την στειρωσω και ειπα οχι για την ωρα. Μου ειπε οτι καλο ειναινα γινει
Νομίζω πως πρέπει να την πας άμεσα στον κτηνίατρο, να του πεις τί έγινε και να στειρωθεί η γατούλα. Και ζεστανέ την καλά μετά το μπάνιο. Επίσης ρώτησέ τον και γι`αυτό γιατί πιστεύω ότι δεν είναι καλό για τη γατούλα να την κάνεις μπάνιο. Πλένεται από μονη της!
Καλή τύχη και να μας ενημερώνεις...!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 13:29, 01-02-13:

Το είπα και σε άλλο post... καλό είναι να πεις του κτηνιάτρου ότι ο λόγος είναι οικονομικός, για να σε βοηθήσει με αυτό το κομμάτι!!!
Ο γιατρός άμα είναι φιλόζωος πρώτα θα σκεφτεί το ζώο και μετά τα χρήματα! Στο λέω γιατί είναι κρίμα να ταλαιπωρείται η γάτα! ΘΑ σου πω το πιο απλό άμα μείνει έγκυος τι θα κάνεις??? Θα έχεις την ευθύνη της εγκυμοσύνης και των μικρών??? Ή θα της κάνεις έκτρωση και μετά και στείρωση όπου το κόστος θα βγει ακόμη μεγαλύτερο??

Άμα δεις ότι ο κτηνίατρος έχει θέμα με τα λεφτά, απευθύνσου ή σε άλλον, αλλά καλό στη δουλεία του, ή σε κάποια φιλοζωική ώστε να βοηθήσει

Άμα της περιφράξεις το μπαλκόνι πιστεύω πως τον πρώτο καιρό θα κάνει νάζια μετά όμως θα το συνηθίσει!! Ούτως ή άλλως είναι μικρούλα ακόμη, οπότε θα της είναι πιο εύκολο να μάθει σε πιο προστστευμένο χώρο

Όσο για το μπάνιο, μην παιδευεσαι ούτε εσύ όυτε η γατα! Πλένονται μόνες τους, και είναι και πεντακάθαρες!! Και εκτός των άλλων, σε περιπτωση που δεν χρησιμοποιείς σαμπουάν γαι γάτες υπάρχει περίπτωση να της δημιουργηθούν δερματίτιδες

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ANTHI25

Νεοφερμένος

H ANTHI25 έγραψε στις 14:01, 01-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Elko
Νομίζω πως πρέπει να την πας άμεσα στον κτηνίατρο, να του πεις τί έγινε και να στειρωθεί η γατούλα. Και ζεστανέ την καλά μετά το μπάνιο. Επίσης ρώτησέ τον και γι`αυτό γιατί πιστεύω ότι δεν είναι καλό για τη γατούλα να την κάνεις μπάνιο. Πλένεται από μονη της!
Καλή τύχη και να μας ενημερώνεις...!
Η κτηνίατρος το ενεκρινε το μπανιο απλα της ειχε κανει εντυπωση πως καθοταν η γατα και δεν νευριαζε. Τελςο παντων... φυσικα.. θα την παω και θα σας ενημερωσω...

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

H Backdrop έγραψε στις 14:04, 01-02-13:

Καλή επιτυχία!!ελπίζω να είναι όλα τέλεια!
Α! ξέχασα!! Δεν της κάνεις καμμία εξέταση αίματος, να βεβαιωθείς ότι είναι υγιέστατη???

Παράθεση

ANTHI25

Νεοφερμένος

H ANTHI25 έγραψε στις 14:28, 01-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Backdrop
Καλή επιτυχία!!ελπίζω να είναι όλα τέλεια!
Α! ξέχασα!! Δεν της κάνεις καμμία εξέταση αίματος, να βεβαιωθείς ότι είναι υγιέστατη???

Σε ευχαριστώ πολυ..... Ναι θα πως στην κτηνιατρο μυο να της κανει. Δεν χανω τιποτα...

Παράθεση

κακογιαννη08

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη κακογιαννη08
H κακογιαννη08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H κακογιαννη08 έγραψε στις 11:42, 25-03-13:

Γεια σας ειμαι καινουρια στο σαιτ και θελω μια απαντηση για την γατα μου εχω μια ομορφη γατουλα που την μαζεψα απο τον δρομο και εγω και την εχω εξω την ταιζω και την φροντιζω μολις λοιπον μπηκε ο Μαρτης αρχισαν οι γατοι να κατασκηνωνουν εξω απο το σπιτι παρατηρησα οτι η γατα δεν εδινε σημασια στα καλεσματα μου και αρχισα να την παρατηρω ειδα οτι ζευγαρωνε αρκετες φορες και με πολλους γατους ετσι λοιπον μολις εφυγαν οι γατοι την εβαλα μεσα στο κλουβακι της που ειναι αρκετα μεγαλο για να το συνηθιζει και να κανει τα μωρα εκει ομως νιαουριζει κλαψουριζοντας την λυπαμαι και την βγαζω!!!!!!!(ξερω με κανει οπως θελει)τωρα καθεται υπομονετικα και περιμενει αλλα μολις παω κοντα κλαψουριζει εντονα......

Αυτο λοιπον που θελω να ρωτησω ειναι μολις κοντευει να γεννησει να την βαλω μεσα στο κλουβι και να την αγοησω για να μην τα κανει αλου και τα ψαχνω;
Και πως θα καταλαβω αν ειναι εγκυος;

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

H Elko έγραψε στις 11:57, 25-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από κακογιαννη08
Γεια σας ειμαι καινουρια στο σαιτ και θελω μια απαντηση για την γατα μου εχω μια ομορφη γατουλα που την μαζεψα απο τον δρομο και εγω και την εχω εξω την ταιζω και την φροντιζω μολις λοιπον μπηκε ο Μαρτης αρχισαν οι γατοι να κατασκηνωνουν εξω απο το σπιτι παρατηρησα οτι η γατα δεν εδινε σημασια στα καλεσματα μου και αρχισα να την παρατηρω ειδα οτι ζευγαρωνε αρκετες φορες και με πολλους γατους ετσι λοιπον μολις εφυγαν οι γατοι την εβαλα μεσα στο κλουβακι της που ειναι αρκετα μεγαλο για να το συνηθιζει και να κανει τα μωρα εκει ομως νιαουριζει κλαψουριζοντας την λυπαμαι και την βγαζω!!!!!!!(ξερω με κανει οπως θελει)τωρα καθεται υπομονετικα και περιμενει αλλα μολις παω κοντα κλαψουριζει εντονα......

Αυτο λοιπον που θελω να ρωτησω ειναι μολις κοντευει να γεννησει να την βαλω μεσα στο κλουβι και να την αγοησω για να μην τα κανει αλου και τα ψαχνω;
Και πως θα καταλαβω αν ειναι εγκυος;
Καλημέρα,
Μόνο ο γιατρός θα σου πει αν είναι έγκυος κ πόσων ημερών. Θα πρέπει σίγουρα να την πας το συντομότερο και να του πεις ότι έχει ζευγαρώσει με πολλούς γάτους, ώστε να την εξετάσει και για διάφορες αρρώστιες κλπ.
Η γατούλα αν είναι όντως έγκυος θα διαλέξει από μόνη της ένα μέρος να γεννήσει και αποκλείεται να τα κάνει ένα εδώ κ άλλο εκεί και να τα ψάχνεις. Θεωρώ πως τη βασανίζεις κλείνοντάς την μέσα στο κλουβί, δεν υπάρχει κανένας λόγος!
Απλά μην την αφήσεις να έρθει σε επαφή με άλλους γάτους-γάτες μέχρι να την πας στο γιατρό κ αν είναι έγκυος και μετά.

Σκέψου να τη στειρώσεις αφού γεννήσει (ή και πριν), είναι πολύ κακό -κατά τη γνώμη μου- για εκείνη να ζεί με αυτό τον τρόπο αστείρωτη. Ρώτα τον κτηνίατρό σου!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

κακογιαννη08

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη κακογιαννη08
H κακογιαννη08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H κακογιαννη08 έγραψε στις 12:17, 25-03-13:

δεν θελω να την παω σε κτηνιατρο γιατι 1)ενας κτηνιατρος μου αφανισε 30 κουνελια και 2)δεν θελει η μανα μου φωναζει και δεν εχω ορεξη αλλα αυτο που με ανησηχει ειναι μην τα σε μεσα σε ξυλα και τετια και δεν μπορω να τα βρω
ειναι καλα στην υγεια της η θεια μου που εχει σπουδασει με αυτο τον τομεα μου ειπαι οτι ειναι ατσαλι εχει 1 εβδομαδα που εφυγαν οι γατοι αρα εχουμε 8 εβδομαδες .
τι να κανω δεν ξερω πειτε μου καπειες πληροφοριες .

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,397 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:13, 25-03-13:

Καλη μου.Δεν ειναι δυνατον να φυλακιζεις την γατα στο κλουβι.Οπως λεει και η φιλη μας παραπανω,η γατα μονη της θα διαλεξει ενα μερος για να γεννησει.Εσυ,εναλλακτικα μπορεις να της φτιαξεις μια φωλιτσα σε ενα ασφαλες μερος,αλλα και παλι μονο αν νιωσει ασφαλεια θα παει εκει.Το ιδανικο βεβαια θα ηταν να την βαλετε σπιτι σας,αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα θελουν οι δικοι σου,και κατα ποσο θα το δεχτει και η γατα βεβαια,αν δεν εχει συνηθισει το μεσα.
Σημασια δεν εχει να βρεις εσυ τα μικρα,σημασια εχει να τα βρισκει η μανα.
Σε παρακαλω,προσπαθησε να σκεφτεις την γατουλα και οχι τον εαυτο σου.Μην την ξαναβαλεις στο κλουβι,ειναι εγκληματικο.
Τωρα αυτα για τον κτηνιατρο που αφανισε 30 κουνελια,δεν τα καταλαβαινω.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kelly425

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kelly425
H kelly425 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H kelly425 έγραψε στις 13:20, 25-03-13:

Δυστυχώς το θέμα καλός κτηνίατρος είναι υποκειμενικό.Κι εγώ είχα άρρωστη τη γατούλα μου πριν κάποια χρόνια,τον κάλεσα στο
σπίτι,την είδε 5 λεπτά πήρε και 70Ε,της έκανε μια ένεση και μου λέει σε μία ώρα θα ναι περδίκι..και σε μία ώρα την είχα χάσει
Φυσικά όμως υπάρχουν και πολλοί κτηνίατροι που είναι πολύ καλοί στη δουλειά τους και νοιάζονται πραγματικά για τα ζωάκια.
Θα σε συμβούλευα να βρεις κάποιον που να τον εμπιστεύεσαι και να παρακολουθεί τη γατούλα σου.Αν το θέμα είναι οικονομικό
μπορείς να απευθυνθείς και στη φιλοζωική.Πάντως πρέπει να την πας γιατί αν έχει κολλήσει κάποια αρρώστια θα την περάσει
και στα μικρά της.Αν τα γεννήσει κάπου που δεν μπορείς να τα δεις σημαίνει ότι εκεί νιώθει ασφάλεια κι ακόμα κι αν τα ανακαλύψεις
θα τα πάρει και θα τα πάει αλλού..Εύχομαι να πάνε όλα καλά

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kelly425 : 25-03-13 στις 14:43.
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 15:42, 25-03-13:

μα για ποιο λογο να γεννησει κλεισμενη στο κλουβι? οι γατες ψαχνουν πριν γεννησουν για καποιο ασφαλες σημειο και γεννανε εκει αλλα σε καθε περιπτωση θα πρεπει να μπορει να πηγαινοερχεται στη "φωλια" της πως αυτο θα γινει αν ειναι κλεισμενη στο κλουβι? ασε που αν θελει να τα παει αλλου θα τα μεταφερει με την πρωτη ευκαιρια.

το να την στειρωσεις ειναι ο,τι καλυτερο μπορεις να κανεις και για αυτην και για τα απειρα γατακια που θα γεννησει κατα καιρους και για εσας. αν δεν εμπιστευεσαι αυτον τον κτηνιατρο που λες βρες καποιον αλλο και ενημερωσου.

υγ: για καποιο λογο δε μου εμφανιζονταν οι 2 τελευταιες απαντησεις πριν!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

προδρο

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη προδρο
Ο προδρο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Δοξάτο (Δράμα). Έχει γράψει 45 μηνύματα.

O προδρο έγραψε στις 21:14, 11-04-13:

Πόσο καιρό διαρκεί η εγκυμοσίνη αν περίπου η ημέρα σίλυψης είναι σχεδόν 10-13 Φεβρουαρίου.

Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lili.
H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 429 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 21:26, 11-04-13:

στο κλουβι? Αν την κλεισεις σε κλουβι, το πιο πιθανο ειναι να παθει καποια επιπλοκη στην εγκυμοσυνη και τα αποτελεσματα να μην ειναι ευοιωνα ουτε για την γατουλα σου ουτε για τα γατακια..οσον αφορα στα υπολοιπα για τον κτηνιατρο, μας το λες λιγο πιο αναλυτικα γιατι δεν καταλαβα ουτε πως σου αφανισε 30 κουνελια ουτε γιατι φωναζει η μητερα σου. περιεργα πραγματα!

προδρο η εγκυμοσυνη της γατας διαρκει περιπου 2 μηνες..που σημαινει οτι αν εχεις εγκυμονουσα γατουλα οπου να ναι γενναει..

Παράθεση

Lydia.Nataly

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lydia.Nataly
H Lydia.Nataly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Lydia.Nataly έγραψε στις 22:50, 11-05-13:

Παντως αυτα συμβαινουν απο στιγμη σε στιγμη.Ηγατουλα μου ειχαμε κλισει να τη στειρωσουμε σε μια βδομαδα και μας ηρθε σε δυο μερες με φουσκωμενη κοιλια...ηταν εγκυος

Παράθεση

katerinoulaaa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katerinoulaaa
H katerinoulaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H katerinoulaaa έγραψε στις 01:07, 18-06-13:

Γεια σας. Αν μπορουσατε θα ηθελα να με βοηθησετε σε κατι, εφοσον δεν ξερω και πολλα απο γατες. Πριν απο περιπου μια εβδομαδα, η γατα μου, η Κλειω το εσκασε ενω ειχε οιστρο. Ελειπε πανω απο μιση ωρα, και μολις γυρισε δεν ειχε οιστρο. Απο τοτε πειναει παρα πολυ, συνεχεια φαγητο θελει!! Ολο νιαουριζει μεσ'το αυτι μου, για να της βαλω να φαει... Δεν ξερω ακομα αν ειναι εγκυος, γιατι δεν εχει περασει πολυς καιρος ωστε εαν ειναι να φουσκωσει η κοιλιτσα της... Μηπως πρεπει να την παω στον κτηνιατρο, η ειναι νωρις ακομα για να καταλαβει αν ειναι η οχι εγκυος; Επισης αν οντως ειναι εγκυος δεν ξερω καν απο ποιον γατο... Εδω στην γειτονια κυκλοφορουν πολλοι αλλα μονο 2-3 φαινονται αρρωστοι... Αν καποιος απο αυτους την καβαλησε, υπαρχει περιπτωση να εχει κολλησει κατι σοβαρο;

Ευχαριστω.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 09:49, 18-06-13:

katerinoulaaa καλημέρα! Δεν ξέρω αν μπορεί από τόσο νωρίς να δει ο κτηνίατρος αν είναι έγκυος. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να του τηλεφωνήσεις, ώστε να σου πει πότε να την πας για να το διαπιστώσει. Όσον αφορά τα νοσήματα, δυστυχώς είναι πάρα πολύ πιθανό να έχει κολλήσει, ειδικά εάν η γατούλα σου δεν είναι εμβολιασμένη... Σκέφτεσαι τυχόν να τη στειρώσεις; Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να έχεις καλά αποτελέσματα

Παράθεση

katerinoulaaa

Νεοφερμένος

H katerinoulaaa έγραψε στις 10:48, 18-06-13:

aba σε ευχαριστω! δεν ειναι πολυ μεγαλη, οπως βλεπεις και στην εικονα μου, και εχει κανει 3 εμβολια και νομιζω χρειαζεται αλλο 1 για να ειναι οκ, που θα το κανει τον αυγουστο... ο πατερας μου δεν θελει να την στειρωσουμε πριν γεννησει 2 φορες...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη katerinoulaaa : 18-06-13 στις 11:03.
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 12:03, 18-06-13:

Αν έχει κανει ήδη της τρεις επαναλήψεις την πρώτη χρονιά, πιθανόν να μην κινδυνεύει από αυτά τα νοσήματα που καλύπτουν. Για λευχαιμία της έχετε κάνει; Εν πάση περιπτώσει, δεν υπάρχει λόγος να πανικοβάλλεσαι. Θα πρότεινα να επικοινωνήσεις με τον κτηνίατρος ώστε να σε καθοδηγήσει εκείνος! Και όλα θα πάνε καλά για τη μικρή μουργίτσα!

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 13:02, 18-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από katerinoulaaa
ο πατερας μου δεν θελει να την στειρωσουμε πριν γεννησει 2 φορες...
και τι θα γινουν αυτα τα γατια κατερινα? θα τα κρατησετε ολα? ή θα βρειτε "υπευθυνους" ιδιοκτητες που με τη σειρα τους θα τα αφησουν και αυτοι να γεννησουν κανα 2 φορες?? εχετε συνειδητοποιησει την κατασταση στη χωρα μας? ή απλα δε σας αφορα?

η γατα κατερινα δε χρειαζεται να γεννησει ΚΑΜΙΑ φορα. δε θα εχει κανενα απολυτως οφελος. αντιθετως ειδικα αν ειναι και μικρη θα ειναι πολυ πιθανο να εχει επιπλοκες στη γεννα ή να μην φροντισει τα μικρα. το καλυτερο που εχετε να κανετε ειναι να την στειρωσετε αμεσα πριν προχωρησει η ενδεχομενη εγκυμοσυνη. οι αντιληψεις οτι η γατα πρεπει να γεννησει 1- 2 φορες πριν τη στειρωση ακουγονταν πριν απο 20 χρονια, πλεον ολοι ξερουμε οτι αυτο ειναι μυθος. ρωτα τον κτηνιατρο σας (αν και πολλοι κτηνιατροι δυστυχως δεν ειναι τοσο ευαισθητοποιημενοι οσο θα επρεπε σ αυτο το θεμα...)

Παράθεση

katerinoulaaa

Νεοφερμένος

H katerinoulaaa έγραψε στις 14:06, 18-06-13:

Για λευχαιμία; Οχι ακομα... Μακάρι να πανε! Σε ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σου!

Παράθεση

katerinoulaaa

Νεοφερμένος

H katerinoulaaa έγραψε στις 14:12, 18-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από anna 21
και τι θα γινουν αυτα τα γατια κατερινα? θα τα κρατησετε ολα? ή θα βρειτε "υπευθυνους" ιδιοκτητες που με τη σειρα τους θα τα αφησουν και αυτοι να γεννησουν κανα 2 φορες?
Ακου, εχουμε ενα πολυ μεγάλο εξοχικό στην Ιθακη που εχει ήδη κάμποσα γατια... Ηδη έχω βρει πολλούς που θέλουν γατακι...και οι περισσότεροι απο αυτούς θέλουν να το στειρωσουν ειδικά αν ειναι κοριτσάκι...!! Απλα ουτε εγω θέλω να την στειρωσω γιατι είχα και έναν σκύλο, που μετα απο την στείρωση κατι έπαθε (δεν έμαθα ποτε τι) και πέθανε μετα απο 2-3 μερες αφου της είχαμε κανει στείρωση... Δεν θέλω να πάθει το ίδιο και η μικρή μου γατουλα...!!!

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 14:51, 18-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από katerinoulaaa
Ακου, εχουμε ενα πολυ μεγάλο εξοχικό στην Ιθακη που εχει ήδη κάμποσα γατια... Ηδη έχω βρει πολλούς που θέλουν γατακι...και οι περισσότεροι απο αυτούς θέλουν να το στειρωσουν ειδικά αν ειναι κοριτσάκι...!! Απλα ουτε εγω θέλω να την στειρωσω γιατι είχα και έναν σκύλο, που μετα απο την στείρωση κατι έπαθε (δεν έμαθα ποτε τι) και πέθανε μετα απο 2-3 μερες αφου της είχαμε κανει στείρωση... Δεν θέλω να πάθει το ίδιο και η μικρή μου γατουλα...!!!
ειπες οτι θα την στειρωσετε αφου γεννησει 2 φορες, οχι οτι δε θα τη στειρωσετε καθολου, αρα το φοβο σου για τη στειρωση θα πρεπει να τον ξεπερασεις ετσι κι αλλιως. ειναι εγχειριση που σημαινει οτι εμπεριεχει εκ των πραγματων κινδυνο, αλλα αυτος ελαχιστοποιειται οταν ο κτηνιατρος ειναι εμπιστοσυνης. δεν μπορω να ξερω τι επαθε ο σκυλος σας και αν ειχε σχεση με τη στειρωση αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι η στειρωση ειναι απαραιτητη για την ευζωια της γατας και επιβεβλημενη δεδομενου του υπερπληθυσμου των γατιων. μπορειτε να κανετε καποιες εξετασεις που θα σας πει ο κτηνιατρος πιο πριν για να ειστε σιγουροι οτι δεν εχει πχ καποιο προβλημα με την καρδια της και την πειραξει η ναρκωση (αλλωστε οσο πιο μικρη η γατα τοσο πιο ευκολη συνηθως η διαδικασια).

απο εκει και περα εχεις 2 επιλογες: ή αφηνεις τη γατουλα σου να γεννησει 2 φορες και οσα μπορεις δινεις σε αυτους του γνωστους σου που λες (αν ολα πανε καλα με τις γεννες..) και τα υπολοιπα καταληγουν αδεσποτα στην ιθακη (γιατι μη μου πεις οτι στο εξοχικο σας ειστε ολο το χρονο... οι γατες που ειναι εκει ειναι αδεσποτες και φανταζομαι και αστειρωτες λες και δεν ειναι αρκετα χαλια η κατασταση στα νησια)
ή στειρωνεις τη γατουλα σου αμεσα, προτεινεις στους γνωστους σου να υιοθετησουν γατακι απο τα απειρα που υπαρχουν ηδη σε φιλοζωικα σωματεια ή στους δρομους.

με τον πρωτο τροπο συμβαλλεις στο τεραστιο προβλημα των αδεσποτων με τον δευτερο βοηθας στην επιλυση του. τοσο απλα.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lucky cat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lucky cat
H Lucky cat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Lucky cat έγραψε στις 22:29, 17-11-13:

Καλησπερα, ειμαι καινουρια στο φορουμ και σας γραφω γιατι εχω χασει την μπαλα με τους κτηνιατρους της πολης που μενω! Θα ειμαι αναλυτικη, ελπιζω οχι και κουραστικη για να καταλαβετε περι τινος προκειται, μπας και με βοηθησετε να βγαλω ακρη!
Εχω μια γατουλα θυληκη, τη Lucky, την οποια μαζεψα απο το δρομο αρχες Μαιου οταν ηταν περιπου 20 ημερων (τοσο μου ειπε ο κτηνιατρος οτι ηταν) Σημερα λοιπον ειναι 7 μηνων και μενουμε σε διαμερισμα.
Η Lucky λοιπον εκανε μαζι μας διακοπες 3-8 Σεπτεμβρη σε καποιο εξοχικο, οπου αφεθηκε ελευθερη στον κηπο του σπιτιου. Δεν ηταν στειρωμενη ακομα και εγω δεν σκεφτηκα οτι μπορει τοσο μικρη να μεινει εγκυος, αφου ο κτηνιατρος μου ειχε πει οτι μετα τον 6ο μηνα θα συζητησουμε για στειρωση, χωρις να με ενημερωσει να την προσεχω για εγκυμοσυνη μεχρι τοτε και χωρις κι εγω να εχω καποια ενδειξη οιστρου. Την πηγαινω σε ενα κτηνιατρικο κεντρο που συνεργαζονται 5-6 κτηνιατροι, θεωρειται το καλυτερο της πολης και δυστυχως για την τσεπη μου ειναι και το ακριβοτερο!
Μετα απο 2-3 εβδομαδες αρχισε να τρωει ακαταπαυστα, δεν της εφτανε ποτε το φαγητο κα εφτανε σε σημειο να ψαχνει σαν πρεζονι ολο το σπιτι οταν της τελειωνε! Να σημειωσω οτι τρωει αποκλειστικα ξηρη τροφη proplan junior, 80-100 γραμμαρια ημερησιως. Αρχες Σεπτεμβρη, δηλαδη οταν ηταν 5 μηνων, ηταν 3 κιλα.
Την πηγα στον κτηνιατρο της αρχες Οκτωβρη,6 μηνων και 3,6 κιλα, για να μου πει αν ειναι εγκυος. Μου απαντησε πως δεν ξερει, πως εχει μια μικρη διογκωση μητρας, πως δεν αναλαμβανει στειρωση αν εχει υποψια εγκυμοσυνης, οποτε να περιμενω να δω τι θα γινει.
Αρχες Νοεμβρη, 7 μηνων και 4,5 κιλα του την ξαναπηγα. Θεωρητικα παντα, θα επρεπε να ειναι ετοιμογεννη, η διαθεση της ειναι καλη, τρωει κανονικα, οχι λαιμαργα και παιζει κανονικα ακομα. Ο κτηνιατρος μου απαντησε πως ακομα δεν ειναι σιγουρος αν ειναι εγκυος, πως η μητρα της ειναι διογκωμενη, αλλα δεν ψηλαφιζει εμβρυα και να περιμενουμε κανα δεκαημερο να δουμε αν θα γεννησει! Η αληθεια ειναι πως ηθελε να την ναρκωσει και να της κανει ακτινογραφια, αλλα δεν τον αφησα.
Την εβδομαδα που μας περασε, δηλαδη 14 Νοεμβρη, την πηγα σε αλλο κτηνιατρο, που μου ειπαν οτι εχει υπερηχο. Την εξετασε, προσπαθησε να της κανει υπερηχο, αλλα δεν καταφερε να δει τιποτα, λεγοντας μου πως σφιγγει πολυ την κοιλια της και δεν μπορει να δει με τον υπερηχο τη μητρα και πως μονο αν τη ναρκωνε θα χαλαρωνε η κοιλια της! Μου ειπε και αυτος πως δεν αποκλειεται να ειναι εγκυος, αλλα μπορει και οχι και να περιμενω και αυτη την εβδομαδα να δω αν θα γεννησει!!! Οταν τον ρωτησα μηπως ειναι αρρωστη και ειναι η κοιλια της πρησμενη μου ειπε πως αποκλειεται γιατι ειναι πολυ μικρη.
Μπορει κανενας να με βοηθησει στο τι μπορει να συμβαινει;;;
Μου φαινεται τραγικο τοσοι κτηνιατροι να μην μπορουν να μου πουν με σιγουρια αν ενα ζωο εγκυμονει!!! Δεν ειναι δυνατον να ψαξω να βρω σε αλλη πολη κτηνιατρο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

stefan...

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefan...
Ο stefan... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (πανω απο δεκα έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 164 μηνύματα.

O stefan... έγραψε στις 18:13, 18-11-13:

συνηθως αν οι θηλες ειναι κοκκινες κ εμφανεις τοτε ειναι ,αλλιως εχουν σχεδον ασπρο χρωμα κ ειναι τοσο μικρες που δεν φαινονται σχεδον.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lucky cat

Νεοφερμένος

H Lucky cat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Lucky cat έγραψε στις 20:18, 18-11-13:

Είναι ροζ και φαίνονται, αλλά δεν είναι πρησμενες όπως μου έχουν πει ότι θα έπρεπε να ειναι. Μα δεν θα έπρεπε να έχει γεννήσει μέχρι τώρα;;;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:04, 18-11-13:

Καλησπερα.Μπορει να φανει περιεργο,αλλα δυστυχως εχει συμβει.Παρολο που ειναι μονο 7 μηνων,εχεις αναφερει στον γιατρο την πιθανοτητα πυομητρας;Καποια ζωα εχουν την ταση να εμφανιζουν πολυ νωρις πυομητρα,θα ελεγα να το θεσεις οπωσδηποτε υποψην των κτηνιατρων.

Παράθεση

Lucky cat

Νεοφερμένος

H Lucky cat έγραψε στις 10:01, 22-11-13:

Ρε γαμώτο, εγώ πρέπει να το θέσω υπ'όψη τους; Εγώ είμαι ο κτηνίατρος ή αυτοί; Το ίδιο πρόβλημα είχα και πριν αρκετά χρόνια που είχα ένα σκυλάκι! Έχει πεθάνει βέβαια εδώ και 10 σχεδόν χρόνια (17 ετών!) αλλά από κάποιο σημείο και μετά το παρακολουθούσε σχεδόν αποκλειστικά ο πατέρας μου, που είναι γιατρός (παθολόγος) γιατί και τότε ειχαμε απειβδησει με την ασχετοσύνη τους! Ήλπιζα πώς μετά από τόσα χρόνια, οι παλιοί θα είχαν μάθει και οι νεοι θα ήταν πιο καταρτισμένοι! Εδώ ο νέος που τόσο διαφημίζει τον υπέρηχο που έχει φέρει στο ιατρείο του, δεν μπορεί καν να τον χρησιμοποιήσει ώστε να δείξει κάτι! Και καθόταν να μου λέει μπαρούφες ότι η γάτα σφίγγει πολύ την κοιλιά της! Έλεος!

Παράθεση

lovezoze

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη lovezoze
H lovezoze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H lovezoze έγραψε στις 19:25, 14-01-14:

παιδια πως καταλαβενω αν η γατα μου ειναι εγκυος;

Παράθεση

Ivi158 (Σοφία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ivi158
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (8 + 7 γατακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H Ivi158 έγραψε στις 19:06, 20-03-15:

Γεια σας!

Τωρα τελευταια εχω καποιες υποψιες οτι η Ηβη ( η γατα μου) μας ετοιμαζει μωρακια...
Πριν κανα μηνα την " κυνηγουσαν" κατι γατοι, αλλα η δικια μου ηταν μονο πεντε μηνων, θεωρησα οτι ηταν μικρη ακομα.
Παντως, μπορει και να την παραταιζω..

Η αληθεια ειναι οτι εχει βαρυνει, η θηλες της εχουν γινει ροζ και φαινοται, αμα την δεις ανασκελα, δεν παιζει πολυ με το ποντικακι της τις τελευταιες μερες, θελει να τρωει παραπανω, η κοιλια της εχει μεγαλωσει, αλλα δν κανει εμετο...

Πως μπορω να καταλαβω αν ειναι εγκυος;;;

Υ.Γ Αν ειναι εγκυος πρεπει να ειναι γυρω στην πεμπτη εβδομαδα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

lori

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lori
H lori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H lori έγραψε στις 08:42, 09-04-15:

Πώς καταλαβαίνω ότι η γάτα μου είναι έγγυος ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 11:00, 09-04-15:

Αν η γάτα σου ζει έξω ή βγαίνει και εκτός σπιτιού και άρα έρχεται σε επαφή με αρσενικούς είναι σίγουρα έγκυος αυτή την εποχή! Κατά τ΄άλλα είναι δύσκολο να το καταλάβεις όταν είναι σε πρώιμο στάδιο η εγκυμοσύνη, μόνο ένας κτηνίατρος θα μπορούσε να σου πει κάνοντας απλώς έναν υπέρηχο. Οϋτως ή άλλως προχωρώντας η εγκυμοσύνη θα αρχίσει να φουσκώνει εμφανώς η κοιλίτσα, προς το τέλος της εγκυμοσύνης βέβαια είναι που συμβαίνει αυτό κι επομένως θα είναι πλέον ζήτημα λίγων ημερών να γεννήσει κιόλας. Τέλος να ξέρεις ότι μπορείς να τη στειρώσεις ακόμη και έγκυος να είναι, όταν είναι στις πρώτες μέρες γίνεται άνετα η στείρωση. Εκτός κι αν μπορείς να βρεις σπίτια για τα γατάκια ή είσαι σε θέση να τα κρατήσεις εσύ και κάνεις τη στείρωση, αφού απογαλακτιστούν τα μικρά

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ολιβιa09

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ολιβιa09
H Ολιβιa09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Ολιβιa09 έγραψε στις 15:18, 02-01-16:

Η γατα μου η Ολιβια [που ειναι 6 μηνων] τις τελευταιες μερες συμπεριφερετε πολυ παραξενα.Τεμπελιαζει και ζηταει συνεχεια φαγιτο.Επισισ την γυρωφερνει ενασ μαυρος γατος.Μηπως ειναι εγκυος?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 17:09, 02-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ολιβιa09
Η γατα μου η Ολιβια [που ειναι 6 μηνων] τις τελευταιες μερες συμπεριφερετε πολυ παραξενα.Τεμπελιαζει και ζηταει συνεχεια φαγιτο.Επισισ την γυρωφερνει ενασ μαυρος γατος.Μηπως ειναι εγκυος?
Το πιθανότερο...ωστόσο προλαβαίνεις ακόμα να τη πας για στείρωση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Afro131313

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Afro131313
H Afro131313 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Afro131313 έγραψε στις 02:41, 09-04-17:

Παιδια καλησπερα! Ειχα ενα γατακι, ηθελα και δευτερο αλλα αγχχωνομουν επειδη ακομα με το πρωτο δεν ειχα ξεμπερδεψει τα εμβολια στειρωσεις κτλ, αν θα τα εβγαζα οικονομικα! Λογω αναγκης με επεισαν να παρω και δευτερη, θηλυκο αυτη τη φορα, αλλα με διαβεβαιωσαν πως δεν προκειται να κανουν κατι γιατι ειναι μικρα, και θελει να περασρι χρονος σιγουρα! Τελοσπαντων ολα καλα, που και που εψαχνα για οιστους μηπως εχει η θηλυκη, αλλα ηταν αρκετα ηρεμη. Οταν τα πηγα στον κτηνιατρο μου ειπε αν δω τιποτα περιεργο να τα απομονωσω και να κανονισουμε στειρωση... Εγω ομως δεν ειχα δει κατι ρε παιδια, μεχρι πριν λιγο, που βρισκω τον ελρον να καβαλαει την κιαρα! Μετα απο ψαξιμο φοβαμαι μην το εκαναν συχνα χωρις να το οαρω πρεφα η οταν ελειπα, κι αν εχει μεινει εγκυος η μικρη! Σε καμια περιπτωση δε μπορω να κρατησω γατακια αλλα, ουτε να τα αφησω, και δεν ξερω και ποιος θα τα παρει! Εχω τρομοκρατηθει τι να κανω;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 08:27, 09-04-17:

Η μικρή πόσων μηνών είναι? Όπως και να έχει θα σου πει ο κτηνίατρος τι θα κάνεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Afro131313

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Afro131313
H Afro131313 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Afro131313 έγραψε στις 21:22, 09-04-17:

Ειναι 6 μηνων, σημερα τους εχω χωριστα και το τι νιαουρισνα ακουω δε λεγεται! Στεναχωριεμαι που βασανιζονται γιατι η κιαρα τριβεται συνεχεια και νιαουριζει περιεργα. Αν ειναι ακομα σε οιστρο υπαρχει και παλι περιπτωση να ειναι εγκυος; Σορυ για τις ερωτησεις μπορει να ειναι χαζες, αλλα κι εγω καινουρια ειμαι δεν ειχα γατια πιο πριν κι ειμαι κατααγχωμενη!

Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 22:10, 09-04-17:

Aπό τους 6μήνες είναι ήδη ενήλικα γατιά.Σίγουρα από αυτά που λες η μικρή σου θέλει να ζευγαρώσει,ίσως να αργούσε λίγο αν ήταν μόνη.Επειδή είναι και ο αρσενικός μαζί της επισπεύθηκε.Ίσως να είναι έγκυος,ίσως και όχι.Δεν γνωρίζω αν ο γιατρός σ'αυτή τη φάση μπορεί να καταλάβει αν είναι έγκυος.Όπως και νάχει όμως πρέπει να πάτε και αυτός θα σαςπει τα περαιτέρω.Καλή συνέχεια και όλα να πάνε καλά.

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 22:14, 09-04-17:

Δεν είναι τόσο μικρή, θα μπορούσε να μείνει έγκυος. Κλείσε το συντομότερο για στείρωση.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους