Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,403 εγγεγραμμένα μέλη και 706,845 μηνύματα σε 21,681 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 111 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ξαφνική επιθετικότητα!

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 02:06, 04-05-16:

Εαν ηταν μαζι με το μωρακι της στη φωλιτσα λογικο να κυνηγησει τον γατο για να προστατεψει το μωρο της.Οταν η γατα νοιωσει κινδυνο για τα μικρα της γινεται επιθετικη.Νομιζει οτι θελουν να κανουν κακο στο μωρο.Καλυτερα να μην πλησιαζεις κοντα στη φωλια με το μωρο για λιγο καιρο μεχρι να ηρεμησει και να νοιωσει παλι ασφαλεια.Αν σε αφηνει χαιδευε την.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 237 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 03:53, 04-05-16:

Με ολα αυτα που περασε, λογικο να κατευθυνει την επιθετικοτητα της και προς το μερος σου. Δες αν γινεται να την απομονωσεις καπου με το γατακι της ωστε να μη κινδυνευει απο αλλα γατια. Επισης, πηγαινε μια βολτα στον γιατρο σου να δει το ποδι σου γιατι ειναι αρκετα πιθανο να εχει μολυνθει.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ntekoukoule

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ntekoukoule
H Ntekoukoule αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Ntekoukoule έγραψε στις 14:23, 24-09-17:

Καλησπέρα! Χρειάζομαι την βοήθεια σας!
Έχω μια γατούλα, την Σάνσα, είναι 4,5 χρόνων, την έχω από 40 ημερών και είναι στειρωμένη, και από μικρή είναι ιδιότροπο πλάσμα. Η συμπεριφορά της ήταν σχετικά καλή αυτά τα χρόνια, πρόβλημα αντιμετωπίζω κάθε φορά που προσπαθώ να την βάλω στο κλουβάκι της, ξεκινάει τις φωνές και τα χχχχ (αγόρασα ειδικό γατοφόρο ο οποίος ανοίγει από πάνω για να την πιάνω πιο εύκολα), είναι αρκετά φοβιτσιάρα και καμία φορά ξεφεύγει στο παιχνίδι (πολλές γρατζουνιές).
Το τελευταίο 4μηνο όμως έχει εκδηλώσει πολύ επιθετική συμπεριφορά. Μου έχει κάνει ήδη δυο επιθέσεις, στις οποίες φώναζε στα πόδια μου, έκανε χχχ και είχε φουντώσει ολόκληρη. Την έδιωχνα με ΜΗ, φωνές, παλαμάκια και την προτελευταία φορά κατάφερα να την διώξω χρησιμοποιώντας μια θήκη αφίσας.
Χθες το βράδυ μου έκανε την μεγαλύτερη επίθεση, καθώς κοιμόμουν με τον φίλο μου, η γάτα ξεκίνησε να φωνάζει έντονα, ανέβηκε στο κρεβάτι μου επιτέθηκε στο πόδι (σε σημείο να τρέχει αίμα) αλλά καταφέραμε να την διώξουμε. Κρύφτηκε κάτω από το κρεβάτι και συνέχισε τις φωνές και τα χχχ. Ενώ ο φίλος μου σηκώθηκε, έσκυψε κάτω από το κρεβάτι και προσπαθούσε να την ηρεμήσει εκείνη συνέχισε τις φωνές, πηγαίνοντας δεξιά αριστερά (κάτω από το κρεβάτι) και κοιτώντας πάνω ώστε να επιτεθεί σε εμένα.
Μετά από αρκετή ώρα κατάφερε να την διώξει κάτω από το κρεβάτι και την ανάγκασε να βγει στο μπαλκόνι, όπου και την κλείσαμε το όλο το βράδυ. Δεν μπορώ να καταλάβω την συμπεριφορά της, σχεδόν κάθε βράδυ κοιμάται στα πόδια, αρκετές φορές τις έχουμε "πλακώσει" κατά λάθος αλλά πάντα απαντά με μικρές δαγκωνιές ώστε να μας ξυπνήσει και συνεχίζει τον ύπνο της.
Από χθες το βράδυ είναι στο μπαλκόνι καθώς και το πρωί μόλις μας είδε συνέχισε τις φωνές. Της έβγαλα έξω το φαγητό, το νερό και την αμμολεκάνη της ώστε αν χρειαστεί κάτι να το έχει. Επίσης το μπαλκόνι είναι πολύ μεγάλο, δεν είναι δηλαδή ιδιαίτερα περιορισμένη.
Έχω φοβηθεί πολύ από χθες και δεν ξέρω πως να συμπεριφερθώ. Αντιλαμβάνεται άραγε το κλείσιμο στο μπαλκόνι ως τιμωρία? Αν της ανοίξω θα επιτεθεί ξανά?? Δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να κοιμηθώ ξανά νιώθοντας την στο δωμάτιο. Έχω τρομάξει τόσο που σκέφτομαι να την πάω σε σπίτι σε χωριό (έχει ξαναπάει εκεί για 1 μήνα, όταν εγώ έλειπα και έδειχνε ότι περνούσε πολύ ωραία) να ζήσει ελεύθερη, ίσως έχει βαρεθεί στο διαμέρισμα με εμένα να λείπω πολλές ώρες από το σπίτι λόγω δουλειάς. Έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο? Ευχαριστώ!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 15:53, 24-09-17:

Καλησπερα. Δεν εχω αντιμετωπισει κατι παρομοιο αλλα το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι ειναι λαθος να την κλειδωνεις στο μπαλκονι. Για καποιο λογο ισως ειναι στρεσαρισμενη και φερεται ετσι και εσυ απλα θα το κανεις χειροτερο.Γατα ειναι και οχι παιδι που θα καταλαβει την τιμωρια. Προσπαθησε να βρεις τι ειναι αυτο που ισως αλλαξε στο σπιτι και πιθανον να την πειραξε. Μηπως καποια επισκεψη στον κτηνιατρο που την φοβισε. Ομως σε παρακαλω ασε την μεσα στο σπιτι ισως σε καποιο αλλο δωματιο αλλα οχι εξω οσο μεγαλο και να ειναι το μπαλκονι την κανεις αθελα σου να νιωθει ασχημα. Ενα παιδι ισως καταλαβαινει μια τιμωρια αλλα αυτη ειναι γατα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 681 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 17:28, 24-09-17:

Πολύ περίεργη συμπεριφορά ...νομίζω πως πρέπει να την πας στο γιατρό.Ίσως να υποφέρει από κάτι και βρήκε αυτόν τον τρόπο να σου το πει.Το μπαλκόνι απλά θα χειροτερέψει την κατάσταση.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 382 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 18:50, 24-09-17:

καλησπέρα και απο μένα!
Ακου την ιστορία του Δία, ίσως σε βοηθήσει!
ο Διας είναι γάτος 17 χρονών τώρα! στα 4 του παρουσίασε επιθετική συμπεριφορά σε εμένα (συγκατοικούσα με την αδερφή μου, φοιτήτριες τότε). είχαμε και την Ήρα μου. και οι δυο τους ήταν στειρωμένα. ο Δίας είχε ακριβώς την ίδια συμπεριφορά με τη γάτα σου. ούρλιαζε, μου ξέσκιζε τα πόδια, οι κόρες των ματιών του ήταν διεσταλμένες και όταν ηρεμούσε φαινόταν ακόμα ανήσυχος.... ο τότε κτηνίατρός του, μας είχε δώσει χάπια ομοιπαθητικής. δεν τον πιάνανε αμέσως, μετά απο 5-10 μέρες. η αγωγή την ακολουθούσε για 1+ μήνα. όταν άκουγε άλλες γάτες να θέλουν να ζευγαρώσουν εμφάνιζε την ίδια συμπεριφορά, κάνοντας επιθέσεις μόνο σε εμένα. 2- 3 φορές τον χρόνο. όταν η αδερφή μου μετακόμισε πάτρα και τον μεγάλωνα εγώ με τον άντρα μου. απο τότε και μετά έκανε επιθέσεις μόνο σε αυτόν (τι τράβηξε ο καημένος.....) .... αλλά τον ηρεμούσα εγώ πλέον. όταν αρρώστησε η ήρα μου (έκανε επεμβάσεις), ο διάς έπρεπε να μετακομίσει πάτρα στην αδερφή μου ώστε να μην δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα (αν και ΠΟΤΕ δεν έκανε επιθέσεις στην Ήρα). Η αδερφή μου έχει κήπο και 9 γάτες (όλες στηρωμένες και καμία μέσα στο σπίτι), ώσπου έφτασε ο Δίας! όταν έβλεπε τις γάτες έξω τις κινηγούσε μέσα απο το σπίτι απο παράθυρο σε παράθυρο!!! και έβγαζε κραυγές. μετά απο 2 χρόνια άρχισε να ηρεμεί και να έρχεται ακόμα και σε επαφή με αυτές (να μυρίζονται)! πλέον στα 17 του χρόνια βγαίνει έξω στον κήπο, κάνει βόλτες, αδιαφορεί για αυτές, με κάποιες μυρίζεται, σε άλλες κάνει κάποιες άκακες φάπες και είναι απόλυτα ήρεμος! αφού η αδερφή μου εδώ και 1.5 χρόνο έχει μέσα στο σπίτι εκτός απο τον Δία και τον Γρίλο. δεν γλύφονται αλλά συγκατοικούν με απόλυτη ησυχία και γαλήνη. Ο μικρός τον νομίζει για πατέρα του! χαχαχα η εξοχή σίγουρα του έκανε καλό γιατί εκτονώθηκε, έχει να κάνει επιθέσεις πολλά χρόνια, τις έχει κόψει τελείως απο τότε που πήγε πάτρα μετά απο 1-2 χρόνια! και τώρα ζουν όλοι μαζί με ηρεμία και γαλήνη! έχω καταλήξει ότι τα γατουλίνια μας είναι σαν τους ανθρώπους! έχουν εγκέφαλο, χημεία και διαταραχές, οι οποίες καλό είναι να εκτονώνονται με κάποιον τρόπο ώστε να επικρατεί ηρεμία και γαλήνη σε γενικές γραμμες!!!
Παράθεση

Ntekoukoule

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ntekoukoule
H Ntekoukoule αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Ntekoukoule έγραψε στις 11:01, 25-09-17:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Η ιστορία του Διά πραγματικά μου έδωσε κουράγιο! Σκέφτομαι πολύ έντονα ότι η Σάνσα μου έχει πολύ ενέργεια, που δεν μπορεί να την εκτονώσει μέσα στο σπίτι.. έτσι είναι ο χαρακτήρας της.. λείπω κι εγώ αρκέτα, το παιχνίδι που κάνουμε μάλλον δεν της φτάνει.. και ίσως η ζωή στο χωριό της κάνει καλό. Όσο δύσκολο και αν είναι για εμένα, θα είναι εκεί με τους γονείς μου (με τον πατέρα μου τα πηγαίνει τέλεια, πιστέυω μέσα της τον φωνάζει "Κύριο Κονσέρβα" ή "Καλό Κύριο", με την μητέρα μου δεν έχουν πολλές επαφές πέρα απο κάποιο τρίψιμο στα πόδια της), θα κυνηγάει που τόσο πολύ της αρέσει και θα έχει χώρο να τρέξει.

Φυσικά και τις έχω ανοίξει, δεν άντεξα περισσότερο να την βλέπω στο μπαλκόνι. Αν και δεν διαμαρτυρόταν πολύ έντονα.. Μπήκε στο σπίτι λες και δεν συμβαίνει τίποτα, τριβόταν παντού και ήρθε δίπλα μου για χάδια. Χθες το βράδυ απλά έκλεισα το δωμάτιο ώστε να μπορέσουμε να κοιμηθούμε ήρεμα.

Θα μιλήσω σήμερα με την γιατρό, η οποία με είχε τρομάξει λίγο στην καλοκαιρίνη μας επίσκεψη για το εμβόλιο, καθώς τις είπα τα δυο προηγούμενα περιστατιτικά επιθετικότητας και μου είπε πως κάποια γατιά εμφανίζουν κάποιου είδους σχιζοφρένειας (!!!!) και υπάρχει ειδικός γιατρός που εξετάζει την ψυχολογία των ζώων.. μια τέτοια επίσκεψη όμως, σε εναν τόσο ειδικό γιατρό φοβάμαι ότι θα είναι πανάκριβη!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους