Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,403 εγγεγραμμένα μέλη και 706,845 μηνύματα σε 21,681 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 106 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια είναι η καλύτερη διατροφή για γάτες που ζουν μέσα στο σπίτι;

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 20:22, 30-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από rouli726
στο site του petοπωλειον τα εχει οπως τα ανεφερα παραπανω, δηλαδη ολους τους κωδικους στην κατηγορια super premium χωρις να αναφερει την ακριβη συσταση, παρα μονο οτι δεν εχουν σιταρι, και μονο την sanabelle sterilised στην κατηγορια ολιστικων-βιολογικων.
αλλωστε για ολιστικη εχει πολυ χαμηλη τιμη, σε σχεση με τις αλλες.

επειδη αυριο μεθαυριο θα επισκεφτω ετσι κι αλλιως το μαγαζι για ολες τις ερωτησεις που εχω μαζεψει απο την ερευνα αγορας που εκανα σημερα για να βρω νεα τροφη, θα το ρωτησω κι αυτο ή θα διαβασω τα συστατικα στη συσκευασια και θα σας πω σιγουρα.

Ναι, εχεις δικιο οτι στο Πετοπωλειον ετσι τα γραφει και γω απο εκει πηρα την πρωτη φορα για στειρωμενα για τη μεγαλη.Και μαλιστα μου ειπε η κοπελα οτι ειναι απο τις καλυτερες τροφες που υπαρχουν. Ομως, οπως εψαχνα τυχαια πληροφοριες για αυτη την τροφη επεσα στο σαιτ της zooplus(γερμανικο πετ σοπ) που τωρα εχει και στα ελληνικα και εκει εχει αναλυτικη περιγραφη για ολους τους κωδικους της Sanabelle ,αναλυτικα τα συστατικα που περιεχει και στο τελος γραφει ολιστικη.Δεν εννοω βιολογικη, εχει διαφορα, η ολιστικη ειναι τροφη που προσφερει ισσοροπημενα θρεπτικα συστατικα χωρις κοινα αλλεργιογονα οπως το σιταρι και το καλαμποκι.Η Sanabelle τα παρεχει αυτα. Ριξτε και σεις μια ματια να διαβασετε στο σαιτ,τα γραφει αναλυτικα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 30-03-16 στις 20:55.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ChazyChaz95

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ChazyChaz95
H ChazyChaz95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ChazyChaz95 έγραψε στις 21:20, 30-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Και πολύ καλά θα κάνεις, γιατί οι τροφές από σούπερ μάρκετ δεν είναι καθόλου κατάλληλες. Υπάρχει αφθονία προτάσεων εδώ για ποιοτικές τροφές, κάποια από αυτές σίγουρα θα σας ταιριάξει.
Μη ξεχνάς οτι η καλή τροφή είναι επένδυση, όχι μόνο για το τρίχωμα, άλλα και για τη γενικότερη υγεία τους
NΑι! το ξέρω θέλω να της δίνω μια πολύ καλή τροφή για να είναι υγειής
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 750 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 21:43, 30-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από ΦΛΩΡΑ
Ναι, εχεις δικιο οτι στο Πετοπωλειον ετσι τα γραφει και γω απο εκει πηρα την πρωτη φορα για στειρωμενα για τη μεγαλη.Και μαλιστα μου ειπε η κοπελα οτι ειναι απο τις καλυτερες τροφες που υπαρχουν. Ομως, οπως εψαχνα τυχαια πληροφοριες για αυτη την τροφη επεσα στο σαιτ της zooplus(γερμανικο πετ σοπ) που τωρα εχει και στα ελληνικα και εκει εχει αναλυτικη περιγραφη για ολους τους κωδικους της Sanabelle ,αναλυτικα τα συστατικα που περιεχει και στο τελος γραφει ολιστικη.Δεν εννοω βιολογικη, εχει διαφορα, η ολιστικη ειναι τροφη που προσφερει ισσοροπημενα θρεπτικα συστατικα χωρις κοινα αλλεργιογονα οπως το σιταρι και το καλαμποκι.Η Sanabelle τα παρεχει αυτα. Ριξτε και σεις μια ματια να διαβασετε στο σαιτ,τα γραφει αναλυτικα.
ναι βρε δεν αμφιβαλλω. δεν ετυχε να κοιταξω ποτε τα συστατικα στη συσκευασια οσες φορες πηρα γτ ειχα μεινει με την εντυπωση αυτη.
ολιστικη επισης ηξερα οτι ειναι αυτη που εχει συστατικα που θεωρητικα θαμπορουσαν να καταναλωθουν κι απο ανθρωπο, οπως acana-orijen κλπ.

αλλα αν δεν εχει δημητριακα σαφως ειναι ολιστικη οπως λες.

y.g. το zooplus.gr ειναι το ιδιο με το γερμανικο αλλα στην ελλαδα?δεν ηξερα οτι ειχε και ελληνικο. παω να τσεκαρω χιχι
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 21:54, 30-03-16:

ναι βρε δεν αμφιβαλλω. δεν ετυχε να κοιταξω ποτε τα συστατικα στη συσκευασια οσες φορες πηρα γτ ειχα μεινει με την εντυπωση αυτη.
ολιστικη επισης ηξερα οτι ειναι αυτη που εχει συστατικα που θεωρητικα θαμπορουσαν να καταναλωθουν κι απο ανθρωπο, οπως acana-orijen κλπ.
αλλα αν δεν εχει δημητριακα σαφως ειναι ολιστικη οπως λες.

Εφη μου δεν την ηξερα ουτε εγω ,εψαξα για πληροφοριες τυχαια .Αυτες νομιζω που θεωρητικα τα συστατικα τους θα μπορουσαν να καταναλωθουν απο ανθρωπο ειναι ολα φρεσκα και νομιζω ειναι οι βιολογικες τροφες.Η acana-orijen ειναι βιολογικη.Η pronature ειναι ολιστικη.Ναι,τωρα εγινε το ελληνικο zooplus.gr ουτε εγω το ηξερα.Τυχαια το ανακαλυψα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 30-03-16 στις 22:04.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 750 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 22:10, 30-03-16:

φλωρα το ελυσα το μυστηριο χαχαχα
τελικα ειναι καλο να ψαχνεσαι μαθαινεις πραγματα.
λοιπον, ουσιαστικα ουτε στο zooplus γραφει αναλυτικη συσταση. γραφει "Χωρίς δημητριακά που περιέχουν γλουτένη" οπου αυτο σημαινει "σιταρι, κριθαρι, σικαλη, καμουτ".
υπαρχουν ομως ουκ αθωα δημητριακα που εχουν πολλες τροφες και δεν εχουν γλουτενη, οπως το καλαμποκι, ουσιες που ουσιαστικα ειναι αχρηστες ή τελος παντων δεν ειναι τοσο χρησιμες.
τσεκαρε τα λινκ να καταλαβεις τι εννοω.
υ.γ. καλε ποσες τροφες εχει αυτο το zooplus, βλεπω να τρωω ολη νυχτα να τις ψαξω ολες χαχα βεβαια απο οτι καταλαβα ερχονται απο γερμανια οποτε δυσκολα θα ρισκαρα ευκολα να παρω τροφη που δεν κυκλοφορει στην ελλαδα.ειδομεν. ευχαριστω για την πληροφορια παντως,εχει πολλα πιο οικονομικα πραγματα και τροφες.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rouli726 : 30-03-16 στις 22:11. Αιτία: προσθηκη λινκ
Παράθεση

ChazyChaz95

Δραστήριο Μέλος

H ChazyChaz95 έγραψε στις 22:40, 30-03-16:

Παιδιά τί γνώμη έχεται για ωμή διατροφή; Βρήκα αυτήν εδω: NATURES MENU ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ & ΣΟΛΩΜΟ

http://www.petopoleion.gr/p.NATURES-...GR.683861.html
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 23:21, 30-03-16:

φλωρα το ελυσα το μυστηριο χαχαχα
τελικα ειναι καλο να ψαχνεσαι μαθαινεις πραγματα.
λοιπον, ουσιαστικα ουτε στο zooplus γραφει αναλυτικη συσταση. γραφει "Χωρίς δημητριακά που περιέχουν γλουτένη" οπου αυτο σημαινει "σιταρι, κριθαρι, σικαλη, καμουτ".
υπαρχουν ομως ουκ αθωα δημητριακα που εχουν πολλες τροφες και δεν εχουν γλουτενη, οπως το καλαμποκι, ουσιες που ουσιαστικα ειναι αχρηστες ή τελος παντων δεν ειναι τοσο χρησιμες.
τσεκαρε τα λινκ να καταλαβεις τι εννοω.
υ.γ. καλε ποσες τροφες εχει αυτο το zooplus, βλεπω να τρωω ολη νυχτα να τις ψαξω ολες χαχα βεβαια απο οτι καταλαβα ερχονται απο γερμανια οποτε δυσκολα θα ρισκαρα ευκολα να παρω τροφη που δεν κυκλοφορει στην ελλαδα.ειδομεν. ευχαριστω για την πληροφορια παντως,εχει πολλα πιο οικονομικα πραγματα και τροφες.

Παρακατω γραφει οτι περιχει ρυζι ,το οποιο ειναι ευπεπτο. Και αν δεν κανω λαθος στον κωδικο με την παπια περιχει πατατα και ρυζι,καθως και στο κωδικο για στειρωμενα .Μα οι γατες εχουν δυσανεξια στα δημητριακα με γλουτενη (,σιταρι,κριθαρι,σικαλι).Αυτη δεν περιεχει καλαμποκι εχω δει τα συστατικα στη σακουλα,δεν το αναφερει πουθενα.Επειδη παιρνεις χυμα δεν εχεις δει τα συστατικα,εαν πας στο Πετοπωλειο ρωτα τους.Μπορεις ομως να μπεις στη σελιδα της Bosh Sanabelle εκει τα γραφει αναλυτικα.

υ.γ. Εγω δεν σου ειπα Εφη μου το zooplus για να αγορασεις ,για να δεις οτι γραφει οτι ειναι ολιστικη τροφη η Sanabelle.Τυχαια το ειδα και γω.
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 23:22, 30-03-16:

την προτιμουν πολλοι την ωμη διατροφη ομως θελει πρωτα ψαξιμο και σωστη ενημερωση. αν ενημερωθεις σωστα μετα ειναι οκ.
στο εξωτερικο ειναι πολυ διαδεδομενη. και το βρισκω λογικο καθοτι ειναι η απολυτα φυσικη τροφη της γατας.
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 23:23, 30-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από ChazyChaz95
Παιδιά τί γνώμη έχεται για ωμή διατροφή; Βρήκα αυτήν εδω: NATURES MENU ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ & ΣΟΛΩΜΟ

Να σου πω εγω ποτε δεν εχουν δοκιμασει τα δικα μου ,ουτε νομιζω οτι ποτε θα τους δωσω.Αντε που και που κανενα βραστο κοτοπουλακι!Αλλοι βεβαια την προτιμουν ,γουστα ειναι αυτα ,οτι πιστευει ο καθενας για την υγεια του γατομωρου του!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 30-03-16 στις 23:29.
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 23:30, 30-03-16:

Παρακατω γραφει οτι περιχει ρυζι ,το οποιο ειναι ευπεπτο. Και αν δεν κανω λαθος στον κωδικο με την παπια περιχει πατατα και ρυζι,καθως και στο κωδικο για στειρωμενα .Μα οι γατες εχουν δυσανεξια στα δημητριακα με γλουτενη (,σιταρι,κριθαρι,σικαλι).Αυτη δεν περιεχει καλαμποκι εχω δει τα συστατικα στη σακουλα,δεν το αναφερει πουθενα.Επειδη παιρνεις χυμα δεν εχεις δει τα συστατικα,εαν πας στο Πετοπωλειο ρωτα τους.Μπορεις ομως να μπεις στη σελιδα της Bosh Sanabelle εκει τα γραφει αναλυτικα.

υ.γ. Εγω δεν σου ειπα Εφη μου το zooplus για να αγορασεις ,για να δεις οτι γραφει οτι ειναι ολιστικη τροφη η Sanabelle.Τυχαια το ειδα και γω.
ναι απλως κι εγω δεν ηξερα τοσες λεπτομερειες, οτι πχ το καλαμποκι κι η πατατα δεν περιεχουν γλουτενη ενω το σιταρι περιεχει, αυτο εννοουσα.
απλως επειδη ψαχνομαι τοσες μερες τωρα για τροφη χωρις καθολου δημητριακα, το επεσημανα.

δεν εχει σημασια που παιρνω χυμα γτ την πρωτη φορα που πηρα ενα κιλο να δοκιμασω μου το ειχε δωσει μεσα στη συσκευασια του δικιλου και τις αλλες φορες που πηρα ειχε αυτοκολλητη ετικετα τεραστια στο σακουλακι που ειχε ολη την αναλυση σε συστατικα και χημικα στοιχεια. αλλο που εγω δεν ξεστραβωθηκα να τα διαβασω η τεμπελα

υ.γ.καλε το ξερω πως δεν μου το ειπες για να αγορασω, το ευχαριστωπηγαινε στο οτι δεν ηξερα οτι εγινε κ ελληνικο το σαιτ. για τις τροφες που ειπα πηγαινε παλι στην ερευνα αγορας που κανω ολη μερα σημερα(εχω κατσει κι εχω κανει πινακα απο 10 σαιτ, δεν ειμαι καλα χαχαχαχαχα) και στο οτι διαπιστωσα πως στο εξωτερικο κυκλοφορουν παρα πολλες τροφες που ειναι καλης ποιοτητας κι εδω δεν εχουμε ιδεα.
Παράθεση

ChazyChaz95

Δραστήριο Μέλος

H ChazyChaz95 έγραψε στις 23:46, 30-03-16:

Mμμμ το σκέφτομαι για ωμή τροφή.... Δεν ξέρω είμαι πολύ μπερδεμένη όλη μέρα κοιτάω γατατροφές...
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 00:01, 31-03-16:

ναι απλως κι εγω δεν ηξερα τοσες λεπτομερειες, οτι πχ το καλαμποκι κι η πατατα δεν περιεχουν γλουτενη ενω το σιταρι περιεχει, αυτο εννοουσα.
απλως επειδη ψαχνομαι τοσες μερες τωρα για τροφη χωρις καθολου δημητριακα, το επεσημανα.

δεν εχει σημασια που παιρνω χυμα γτ την πρωτη φορα που πηρα ενα κιλο να δοκιμασω μου το ειχε δωσει μεσα στη συσκευασια του δικιλου και τις αλλες φορες που πηρα ειχε αυτοκολλητη ετικετα τεραστια στο σακουλακι που ειχε ολη την αναλυση σε συστατικα και χημικα στοιχεια. αλλο που εγω δεν ξεστραβωθηκα να τα διαβασω η τεμπελα

υ.γ.καλε το ξερω πως δεν μου το ειπες για να αγορασω, το ευχαριστωπηγαινε στο οτι δεν ηξερα οτι εγινε κ ελληνικο το σαιτ. για τις τροφες που ειπα πηγαινε παλι στην ερευνα αγορας που κανω ολη μερα σημερα(εχω κατσει κι εχω κανει πινακα απο 10 σαιτ, δεν ειμαι καλα χαχαχαχαχα) και στο οτι διαπιστωσα πως στο εξωτερικο κυκλοφορουν παρα πολλες τροφες που ειναι καλης ποιοτητας κι εδω δεν εχουμε ιδεα.

Εγω τα εμαθα γιατι εψαχνα να βρω μια τροφη να μην πειραζει τον Γκεραλτ,ολες με σκετη πρωτεινη ,τον πειραζαν. Και ετσι βρηκα τη Sanabelle. Εσενα αφου την εχουν δοκιμασει , γιατι την αλλαξες;Για να μην τρωνε την ιδια συνεχεια;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 31-03-16 στις 00:08.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,862 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 08:38, 31-03-16:

Mμμμ το σκέφτομαι για ωμή τροφή.... Δεν ξέρω είμαι πολύ μπερδεμένη όλη μέρα κοιτάω γατατροφές...
Το να επιλέξεις να δίνεις ωμή τροφή στη γάτα, δεν είναι κάτι απλό. Χρειάζεται πολλή (μα πάρα πολλή) προσοχή, τόσο στην επιλογή, όσο και στη συντήρηση.
Προσωπικά και συμφωνώντας με τη φίλη Φλώρα, δεν θα το διακινδύνευα.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 09:29, 31-03-16:

Η ωμή διατροφή είναι μεγάλο κεφάλαιο και θέλει πολύ καλή έρευνα για να διατρέφεις σωστά το ζώο σου. Οσοι το κάνουν λένε πως τα αποτελέσματα της υγείας του ζώου τους το ανταποδίδει. Ομως δεν θα έδινα έτοιμα μενού. Θα έφτιαχνα μόνη μου τα γεύματα. Θέλει να παίρνεις κρέατα, να τα ετοιμάζεις σε μερίδες, να συμπληρώνεις και ότι άλλο χρειάζεται όπως π.χ. ταυρίνη, λαχανικά, σκόρδο κλπ., να καταψύχεις σε μερίδες το κρέας γιατί έχουν θέμα αν δεν μείνουν στην κατάψυξη για 2-3 ημέρες κοκ. Και φυσικά θέλει πολύ καλό καθάρισμα η κουζίνα μας για τα μικρόβια κλπ. Αν κάποιος μπορεί να το εφαρμόσει θα πρέπει να έχει διάθεση και κυρίως χώρο στην κατάψυξη.
Εμένα μου φαίνεται πολύ όλο αυτό για να το ακολουθήσω αλλά έχω διαβάσει ότι λύνει τα χέρια του ιδιοκτήτη, συνηθίζει πολύ γρήγορα στην όλη διαδικασία και το ζώο είναι πιο ενεργητικό, πιο υγιές και δεν έχει θέματα ούτε με την τρίχα ούτε με τις αλλεργίες.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 00:01, 01-04-16:

φλωρα, απλως για λιγο καιρο δεν μπορουσα να πηγαινω στο συγκεκριμενο πετ σοπ να την παιρνω κ αναγκαστικά επαιρνα την equilibrio απο ενα γειτονικο μου. για αυτο τωρα αποφασισα να παιρνω μια καλη αλλα σε μεγαλη συσκευασια για να μου βγαινει τελικα πιο οικονομικο.
εκανα μια ερευνα αγορας οπως προειπα απο πολλα πετ σοπ για πολλες τροφες και αυριο θα παω να ρωτησω κι απο κοντα για να αποφασισω τί θα δοκιμασουμε.

μαλιστα ηθελα να ρωτησω και τους φιλους-φιλες τη γνωμη τους για μερικες τροφες(το top 5 πιο οικονομικα ουσιαστικα, που βρηκα).
αν εχει δοκιμασει καποιος καποια ας μου πει γνωμες.

ειναι
1. brit carnilove
2.applaws
3.happy cat la cuisine
4.N&D low grain και grain free
5.pronature holistic

επισης θα ηθελα αποψεις αν εχει δοκιμασει καποιος την maxima .

ευχαριστω και παλι και σορρυ αν σας εχω ζαλισει
Παράθεση

ChazyChaz95

Δραστήριο Μέλος

H ChazyChaz95 έγραψε στις 00:51, 01-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
Η ωμή διατροφή είναι μεγάλο κεφάλαιο και θέλει πολύ καλή έρευνα για να διατρέφεις σωστά το ζώο σου. Οσοι το κάνουν λένε πως τα αποτελέσματα της υγείας του ζώου τους το ανταποδίδει. Ομως δεν θα έδινα έτοιμα μενού. Θα έφτιαχνα μόνη μου τα γεύματα. Θέλει να παίρνεις κρέατα, να τα ετοιμάζεις σε μερίδες, να συμπληρώνεις και ότι άλλο χρειάζεται όπως π.χ. ταυρίνη, λαχανικά, σκόρδο κλπ., να καταψύχεις σε μερίδες το κρέας γιατί έχουν θέμα αν δεν μείνουν στην κατάψυξη για 2-3 ημέρες κοκ. Και φυσικά θέλει πολύ καλό καθάρισμα η κουζίνα μας για τα μικρόβια κλπ. Αν κάποιος μπορεί να το εφαρμόσει θα πρέπει να έχει διάθεση και κυρίως χώρο στην κατάψυξη.
Εμένα μου φαίνεται πολύ όλο αυτό για να το ακολουθήσω αλλά έχω διαβάσει ότι λύνει τα χέρια του ιδιοκτήτη, συνηθίζει πολύ γρήγορα στην όλη διαδικασία και το ζώο είναι πιο ενεργητικό, πιο υγιές και δεν έχει θέματα ούτε με την τρίχα ούτε με τις αλλεργίες.
Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Το να επιλέξεις να δίνεις ωμή τροφή στη γάτα, δεν είναι κάτι απλό. Χρειάζεται πολλή (μα πάρα πολλή) προσοχή, τόσο στην επιλογή, όσο και στη συντήρηση.
Προσωπικά και συμφωνώντας με τη φίλη Φλώρα, δεν θα το διακινδύνευα.
Αααα οκ! Ευχαριστώ για την ενημέρωση θα ήθελα να δοκιμάσω μπαρφ αλλά λόγω του οτι η γατούλα μένει και με τους γονείς μου αυτό δεν γίνεται. Ισως αργότερα. Οπότε θα συνεχίσω το ψάξιμο για τροφές.
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 237 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 08:46, 01-04-16:

11.25 το κιλο. Σε συμφερει πιο πολυ να την ταιζεις ωμα ψωνιζοντας απο τον κρεοπωλη της γειτονιας σου! 80% κρεας, 10% κοκκαλα (φτερα, λαιμους κοτας και οτι αλλα μικρα κοκκαλα με κρεας μπορει να φαει), 10% οργανα εκ των οποιων το 5% να ειναι συκωτι. Συνιστω ψαρι 1-2 φορες την εβδομαδα (ωμη ή μαγειρευτο) και παντα φρεσκο χορτο στην διαθεση της.
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 09:46, 01-04-16:

Αχ παιδιά μου σας διαβάζω και με πιάνει κόλπος....χαχαχαχαχαχα βρε τι τραβάμε με τις τροφές.... λοιπόν όλες αυτές οι τροφές - χωρίς να τις έχω δώσει στα γατιά μου όλες - θεωρώ ότι είναι καλές, αρκεί να τις τρώνε και να ταιριάζουν πάνω τους. Αρα για μένα έτσι γενικά θα έλεγα πως καθοριστικός παράγοντας θα ήταν η τιμή ανά κιλό. Ετσι δηλαδή θα επέλεγα και θα ξεκινούσα τη δοκιμή.

καλημέρα και καλό μήνα!!
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 11:27, 01-04-16:

φλωρα, απλως για λιγο καιρο δεν μπορουσα να πηγαινω στο συγκεκριμενο πετ σοπ να την παιρνω κ αναγκαστικά επαιρνα την equilibrio απο ενα γειτονικο μου. για αυτο τωρα αποφασισα να παιρνω μια καλη αλλα σε μεγαλη συσκευασια για να μου βγαινει τελικα πιο οικονομικο.
εκανα μια ερευνα αγορας οπως προειπα απο πολλα πετ σοπ για πολλες τροφες και αυριο θα παω να ρωτησω κι απο κοντα για να αποφασισω τί θα δοκιμασουμε.

μαλιστα ηθελα να ρωτησω και τους φιλους-φιλες τη γνωμη τους για μερικες τροφες(το top 5 πιο οικονομικα ουσιαστικα, που βρηκα).
αν εχει δοκιμασει καποιος καποια ας μου πει γνωμες.

ειναι
1. brit carnilove
2.applaws
3.happy cat la cuisine
4.N&D low grain και grain free
5.pronature holistic

επισης θα ηθελα αποψεις αν εχει δοκιμασει καποιος την maxima .

ευχαριστω και παλι και σορρυ αν σας εχω ζαλισει
Εφη μου απο αυτες που ρωτας μονο την pronature holistic εχω δοκιμασει στα γατια μου που ετρωγαν για πολλα χρονια.Την θεωρω πολυ καλη.Το μειονεκτημα ειναι οτι δεν βγαινει σε μεγαλυτερη συσκευασια απο 2.72 kg .
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 15:17, 01-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
Αχ παιδιά μου σας διαβάζω και με πιάνει κόλπος....χαχαχαχαχαχα βρε τι τραβάμε με τις τροφές.... λοιπόν όλες αυτές οι τροφές - χωρίς να τις έχω δώσει στα γατιά μου όλες - θεωρώ ότι είναι καλές, αρκεί να τις τρώνε και να ταιριάζουν πάνω τους. Αρα για μένα έτσι γενικά θα έλεγα πως καθοριστικός παράγοντας θα ήταν η τιμή ανά κιλό. Ετσι δηλαδή θα επέλεγα και θα ξεκινούσα τη δοκιμή.

καλημέρα και καλό μήνα!!
ασε κατερινα, ηρθε τις προαλλες ο καλος μου απο τη δουλεια και με βλεπει με 2 pc ανοιχτα, με 10 online petshops στο καθενα μεσα σε χαρτια κομπιουτερακια και μου λεει "α σοβαρα ελεγες πως θα κανεις ερευνα αγορας...."
χαχαχαχαχαχαχα

ε μην πανε τσαμπα οι σπουδες στη διοικ. επιχ. και η..επαγγελματικη μου καριερα στις ερευνες αγορας

υ.γ. δυστυχως ο Απρίλης μου..μπηκε στραβα(τι πρωτοτυπο) κι ημουν στο κρεβατι σημερα. ισως παω το απογευμα ή αυριο πρωι. θα ρωτησω την πετσοπου που ξερει κι αυτη απο τα γατια τους, αλλα μαλλον προς applaws καταληγω για δοκιμη.

Εφη μου απο αυτες που ρωτας μονο την pronature holistic εχω δοκιμασει στα γατια μου που ετρωγαν για πολλα χρονια.Την θεωρω πολυ καλη.Το μειονεκτημα ειναι οτι δεν βγαινει σε μεγαλυτερη συσκευασια απο 2.72 kg .
καλο μας μηνα. οντως δεν το ειχα σκεφτει οτι δεν βγαινει σε μεγαλη συσκευασια. και θα μου ειναι εμποδιο αν τελικα τους αρεσει και τους κανει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 01-04-16 στις 15:42. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

zor_zina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zor_zina
H zor_zina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H zor_zina έγραψε στις 18:23, 01-04-16:

Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα!
Το θέμα της τροφής μας προβληματίζει κι εμάς πολύ τελευταία! Δίνουμε rc young male και στις 3 γάτες μας (ο ένας είναι αρσενικός), αλλά το θέμα είναι ότι μας βγαίνει 75ευρώ/10kg και η τροφή κρατάει 1 μήνα.
Αρχικά σκεφτήκαμε να την αντικαταστήσουμε με άλλη, αλλά πλέον διαβάζοντας εδώ στο φόρουμ ότι κάποιοι δίνετε στη διάρκεια της μέρας πχ δύο γεύματα από μια τροφή και ένα γεύμα από μια άλλη, σκεφτόμαστε μήπως αγοράσουμε μια ακόμη τροφή οικονομικότερη από την rc, όπως η sanabelle που λέτε και νομίζω βγαίνει σε 10κιλη.
Έχετε κάποια άλλη να προτείνετε εκτός από sanabelle που να βγαίνει σε 10κιλη και να κοστίζει γύρω στα 50 ευρώ, να είναι εξίσου καλή (ή και καλύτερη) με αυτήν?
Όσοι δίνετε γεύματα από διαφορετικές τροφές στη μέρα μέσα, έχετε παραττηρήσει προβλήματα στις γατούλες σας? Ίσως είναι αφελής η ερώτησή μου, αλλά δεν είναι σα να δίνουμε ανακατεμένες δύο τροφές, κάτι που νομίζω οι κτηνίατροι δε συνιστούν (αν εξαιρέσουμε τις μεταβατικές περιόδους από μια τροφή σε άλλη)? Εκφράζω πραγματική απορία, γιατί δεν έχω ιδέα επί του συγκεκριμένου!
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 18:32, 01-04-16:

Καλησπέρα Ζωρζίνα! Θα σου πρότεινα, αν θέλετε κάτι πιο οικονομικό, να αποφασίσετε σε μια τροφούλα όπως πχ τη sanabelle που ανέφερες και να δίνετε μόνο αυτήν. Δεν είναι καλή ιδέα να δίνετε δύο τροφές, συν το ότι τελικά δε θα κάνετε οικονομία. Ενδεχομένως όσοι δίνουν δύο τροφές να μην παρατηρήσουν πρόβλημα, όμως αυτό δε σημαίνει ότι είναι καλή πρακτική. Η κάθε τροφή είναι διαφορετική, η μία περιέχει περισσότερο από το τάδε, η άλλη από το δείνα. Η ανάμιξη δε μου φαίνεται καλή ιδέα. Μπορείτε, αν θέλετε περισσότερη ποικιλία, να προσθέσετε ένα γεύμα κονσέρβας ή μαγειρεμένου κοτόπουλου/ψαριού/γαλοπούλας, μαζί με την ξηρή τροφή που θα δίνετε.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 19:33, 01-04-16:

Καλησπέρα! συμφωνώ με kouklimanster. Επίσης επειδή μου έκανε πολύ εντύπωση το λέω....τρεις γάτες τρώνε 10 κιλά τροφή το μήνα...;;;; Πολύ δεν είναι....;;; δεν ξέρω πάλι αλλά γύρω στο 1 με 1 1/2 κιλό το μήνα είναι αυτό που τρώνε οι φαγάνες οι δικές μου... άντε μια άλλη γάτα να φάει 2 κιλά.... αλλά 3 κιλά και κάτι νομίζω πως είναι πολλά.... Οντως χρειάζεστε κάτι πιο οικονομικό, υπάρχουν αρκετές επιλογές. Η sanabelle είναι μια από αυτές.
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 22:29, 01-04-16:

Ναι κι εγώ ήθελα να το σχολιάσω, αλλά είπα να μην προσβάλλω τις γατούλες ως φαγανές Αλλά ναι 3 κιλά το μήνα;! Είναι υπερβολικό. Μάλλον εκτός από οικονομία πρέπει να κάνετε και δίαιτα!
Παράθεση

zor_zina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zor_zina
H zor_zina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H zor_zina έγραψε στις 23:02, 01-04-16:

Εντάξει, για να είμαι ειλικρινής είναι γύρω στον 1 μήνα, δηλαδή περίπου 1 μήνας και 10 ή 15 μέρες!
Όχι πάντως ότι αυτό έχει και μεγάλη διαφορά... Δεν έχουν πρόβλημα με το βάρος τους πάντως. Αλλά το φαγανές στην περίπτωσή τους είναι μάλλον κοπλιμέντο!!! Το μόνο σίγουρο είναι ότι η τροφή αυτή δεν τις χορταίνει, αλλιώς φαντάζομαι δε θα έτρωγαν τόσο. Αυτό με προβληματίζει περισσότερο από όλα.
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 19:31, 02-04-16:

Οι τροφες με δημητριακα το εχουν αυτο,δεν χορταινουν.

Προσωπικα, κ να ευχαριστησω δημοσια τη φλωρα που ειχε δικιο τελικα, κατεληξα στη sanabelle ,που ΔΕΝ εχει δημητριακα κ η τιμη της ειναι πολυ καλη.επιπλεον ειναι δοκιμασμενη κ ημουν πολυ ευχαριστημενη.
Πηγα σημερα στο πετ σοπ κ διαβασα τα συστατικα σε ολες τις συσκευασιες. Ουτε καλαμποκια ουτε σιταρια ουτε τιποτε χαχα
Και πλεον το γραφουν κ οι συσκευασιες πως ειναι grain free.
Πηρα 4 κιλα(μισο adult.μισο light) κ οταν τελειωσει θα παρω 10κιλο.
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 19:40, 02-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από zor_zina
Εντάξει, για να είμαι ειλικρινής είναι γύρω στον 1 μήνα, δηλαδή περίπου 1 μήνας και 10 ή 15 μέρες!
Όχι πάντως ότι αυτό έχει και μεγάλη διαφορά... Δεν έχουν πρόβλημα με το βάρος τους πάντως. Αλλά το φαγανές στην περίπτωσή τους είναι μάλλον κοπλιμέντο!!! Το μόνο σίγουρο είναι ότι η τροφή αυτή δεν τις χορταίνει, αλλιώς φαντάζομαι δε θα έτρωγαν τόσο. Αυτό με προβληματίζει περισσότερο από όλα.
Εμείς πάντως με την Ακάνα των 2,27 κιλών περνάμε ενάμιση μήνα, δηλαδή τρώμε 1-1,5 κιλό το μήνα (και πρέπει να κάνουμε δίαιτα γιατί γίναμε λίγο βαρελάκια...) - οπότε σίγουρα έχετε περιθώρια βελτίωσης! Άκου σχεδόν 3 κιλά το μήνα!
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 01:15, 03-04-16:

Οι τροφες με δημητριακα το εχουν αυτο,δεν χορταινουν.

Προσωπικα, κ να ευχαριστησω δημοσια τη φλωρα που ειχε δικιο τελικα, κατεληξα στη sanabelle ,που ΔΕΝ εχει δημητριακα κ η τιμη της ειναι πολυ καλη.επιπλεον ειναι δοκιμασμενη κ ημουν πολυ ευχαριστημενη.
Πηγα σημερα στο πετ σοπ κ διαβασα τα συστατικα σε ολες τις συσκευασιες. Ουτε καλαμποκια ουτε σιταρια ουτε τιποτε χαχα
Και πλεον το γραφουν κ οι συσκευασιες πως ειναι grain free.
Πηρα 4 κιλα(μισο adult.μισο light) κ οταν τελειωσει θα παρω 10κιλο.

Εφη μου δεν ειναι αναγκη να με ευχαριστεις, και γω προσφατα εμαθα την Sanabelle και μαλιστα απο εσας εδω μεσα ,απλα το εψαξα πιο πολυ για να ειμαι σιγουρη οτι δεν θα πειραζει τον Γκεραλτ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 03-04-16 στις 11:21.
Παράθεση

YunoGasai27

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη YunoGasai27
H YunoGasai27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H YunoGasai27 έγραψε στις 04:33, 07-07-17:

Ποια από τις 2 τροφές είναι καλύτερη για μικρά γατάκια;Acana ή Applaws ;Παράγγειλα applaws για να δω αν θα της αρέσει, γιατί μέχρι τώρα έτρωγε whiskas για γατάκια. Σκέφτομαι την επόμενη φορά να πάρω acana, επειδή από αυτά που διάβασα κάνει και για στειρωμένα(θα στειρωθεί τον Οκτώβρη), αλλά είδα διάφορες κριτικές γι' αυτήν.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 10-07-17 στις 21:29. Αιτία: Προσθηκη 2 λεξεων για καλυτερη κατανοηση κειμενου
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 13:45, 08-08-17:

Καλώς σας ξαναβρήκα!

Τελευταία είχαμε/έχουμε διάφορα θεματάκια με την Άρια δυστυχώς αν και κανένα πολύ σοβαρό. Είχαμε ωτίτιδα, μετά μας είπαν ότι έχουμε γίνει βαρέλια και πρέπει να χάσουμε κιλά (5.2 κιλά είναι ρε γμτ, τόσο χάλια είναι πια; ) και δυστυχώς ξανακάναμε κρυστάλλους στα ούρα για δεύτερη φορά μέσα σε ένα χρόνο. Η οδηγία του κτηνιάτρου ήταν 4-6 βδομάδες hills s/d και μετά για πάντα hills c/d. Εγώ έχω απογοητευτεί καθώς αυτές οι τροφές έχουν ψιλοχάλια συστατικά και φρίττω που δίνουμε ακριβώς τα μισά λεφτά που δίναμε για ακάνα, είναι υπερβολικά φτηνές τροφές αυτές οι hills και με απογοητεύει το ότι δεν την ταΐζω πλέον "το καλύτερο".

Δυστυχώς όμως η ακάνα δε μας έκατσε καλά και παχύναμε και κάναμε και κρυσταλλάκια, είναι κρίμα γιατί κατά τα άλλα είχε απίστευτη ενέργεια, πολύ καλά κακάκια, και καταπληκτικό τρίχωμα, συν το ότι της άρεσε πολύ. Επίσης δεν έτρωγε καν πολύ - 45 γραμμάρια τη μέρα. Απλά μάλλον έχουμε τάση να γινόμαστε μπόγοι.

Τώρα λοιπόν θα πρέπει να αποδεχτούμε ότι θα τρώμε για πάντα τροφές στοχευμένες στο ουροποιητικό για να μην ξανακάνουμε κρυσταλλάκια. Εγώ θέλω να φύγω απ' τη hills c/d όμως και να πάω σε κάποια αντίστοιχη της Royal. Έχει κανείς εμπειρία από τη σειρά της royal urinary s/o ή neutered young female?

(έκανα bold το τελευταίο για να μην αναγκαστείτε να δαβάσετε όλο το μήνυμα όσοι δικαιολογημένα βαριέστε )
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 34,114 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:23, 08-08-17:

Καλωστηνα την περδικα!
Λοιπον κουκυ μου,καταρχην μου κανει ενρτυπωση θηλυκια με ουρολιθους γμτ...βρβαια ναι,εχω δει και εγω στην κτηνιατρο θηλυκα με τετοιο προβλημα,ειναι γεγονος ομως οτι λογω κατασκευης τα θηυκα ειναι σπανιο να παθον ουρολθιαση,ειδικα οταν τρεφονται με τροφες για στειρωμενα..η ακανα ειναι για στειρωμενα,ειναι γεγονος αυτο/
Τεσπα...εγω εχω εμπειρια απο αυτην neutered young female,καλη ειναι...και η γιατρος μου μου εχει πει οτι ακριβως την ιδια δουλεια με την αντιστοιχη τους χιλς κανει,και για ολες της ρουαγιαλ βασικα αυτο μου εχει πει..απλα οκ εκτος απο ακανα και οριτζεν ξερω οτι αυτες της χιλς και της ρουαγιαλ ειναι τιγκα στα συνρηρητικα και στα βελτιωτκα γευσης. Και εγω θα προτιμουσα να δινω στην μάγια μου ακανα,ειναι ομως αλλεργικη στο κοτοπουλο και παρολο που η ρουαγιαλ εχει κοτοπουλο,ειναι αφυδατωμενο και δνε το αντιλαμβανεται ο οργανισμος της,αρα το δεχεται.Δεν εχω δοκιμασει την ακανα...καθως εχει πολυ πιο ζωντανα συστατικα και την φοβαμαι.Παντως και η δικια μου γνωμη ειναι οτι ειναι προτιμοτερη η ρουαγιαλ απο την χιλς με την εννοια οτι οι χιλς ειναι ακομα πιο φαραμακευτικες.
Ρωτα και κανεναν αλλο κτηνιατρο παντως για αυτο που ρωτας.
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 14:38, 08-08-17:

Ευχαριστώ για την απάντηση Πουπουλίνα!!! <3

Βασικά εγώ έχω ΚΑΤΑμπερδευτεί με αυτό το θέμα με κρυστάλλους/ουρόλιθους κλπ, δεν καταλαβαίνω τι είναι τι. Νιώθω λίγο βλάκας αλλά τι να κάνουμε. Λοιπόν εγώ έχω καταλάβει ότι οι κρύσταλλοι αν μαζευτούν πολλοί και δε διαλυθούν, τότε μπορεί να γίνουν ουρόλιθοι. Και αυτό στα αρσενικά είναι πιο επικίνδυνο για φράξιμο ουρήθρας, στα θηλυκά υποθέτω δεν είναι απίθανο αλλά είναι δύσκολο. Και μετά αρχίζουν τα θέματα με νεφρά κλπ.

Η Άρια κάποια στιγμή πέρσι μου φάνηκε ότι κατουρούσε περισσότερες φορές και μικρότερες ποσότητες (δε μιλάμε για σταγόνες καθώς αυτό σημαίνει καμπανάκι και επείγον περιστατικό - απλά από κει που έκανε κάτι σβώλους σαν το κεφάλι της αυτοί μίκρυναν), αλλά η αλήθεια είναι ότι επειδή δουλεύω απ' το σπίτι 1 χρόνο τώρα έχω άπειρη ώρα να την παρατηρώ και ως ολίγον ανασφαλής και υστερική με την υγεία της ίσως υπερβάλλω. Εκεί λοιπόν που σκεφτόμουν "έλα μωρέ δεν είναι τίποτα, απλά κατουράει πιο συχνά" , την έβλεπα ότι έπεφτε και η διάθεσή της. Κάναμε λοιπόν μια ανάλυση ούρων και είδαμε λίγο αίμα και αρκετούς κρυστάλλους. Πήραμε αντιφλεγμονώδες και hills s/d. Πέρασε, ξανακάναμε ανάλυση, όλα καλά, ξανασυνεχίσαμε ακάνα.

Φέτος πάλι άρχισα να βλέπω σε μια δόση μικρά σβωλάκια και μάλιστα μια φορά τη βλέπω στην τουαλέτα της να ψεκάζει (!!!) τα τσίσα. Έμεινα λίγο κάγκελο. Η διάθεσή της απείραχτη, μια χαρά. Τεσπα μαζεύουμε τσισάκια και μας λένε πάλι για κρυστάλλους. Αυτή τη φορά όμως μας λένε ότι εφόσον επαναλήφθηκε αυτό το φαινόμενο, ξαναπαίρνουμε μεν s/d αλλά μετά συνεχίζουμε εφ' όρου ζωής c/d (απογοητίλα). Αυτή τη φορά δε μας δόθηκε αναλγησία.

Προς το παρόν φάγαμε 5 βδομάδες την s/d και τώρα τρώμε c/d (τη σιχαινόμαστε), και ψάξε ψάξε βλέπω αυτές της ρόγιαλ και λέω να γυρίσω εκεί. Η neutered young female είναι για ως 7 χρονών, στειρωμένα, και λέει ότι ενισχύει την υγεία του ουροποιητικού κάνοντας πιο αραιά τα ούρα και εμποδίζοντας παράγοντες που τα κάνουν πιο συγκεντρωμένα, οδηγώντας έτσι στο να βοηθάει ενάντια στη δημιουργία κρυστάλλων. Μου ακούγεται ιδανική περιγραφή για την περίπτωσή μας.

Χαίρομαι που τη δίνεις κι εσύ αυτήν την τροφή! Αν έχεις πρόσβαση σε κτηνίατρο, μπορείς να τη ρωτήσεις αν η royal neutered young female είναι αντίστοιχη της hills c/d? Υποτίθεται ότι η c/d είναι κι αυτή για συντήρηση δηλαδή όχι για θεραπεία, οπότε καταλαβαίνω ότι είναι αντίστοιχη. Ευχαριστώ!!! <3
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 34,114 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:41, 08-08-17:

Χαίρομαι που τη δίνεις κι εσύ αυτήν την τροφή! Αν έχεις πρόσβαση σε κτηνίατρο, μπορείς να τη ρωτήσεις αν η royal neutered young female είναι αντίστοιχη της hills c/d? Υποτίθεται ότι η c/d είναι κι αυτή για συντήρηση δηλαδή όχι για θεραπεία, οπότε καταλαβαίνω ότι είναι αντίστοιχη. Ευχαριστώ!!! <3
Ναι,θα ρωτησω την γιατρο μου και θα σου πω.
Αχαμ...κρυσταλλοι ναι..οχι ουρολιθοι καταλαβα.
Παράθεση

x98x

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη x98x
Ο x98x αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O x98x έγραψε στις 00:10, 09-08-17:

Γεια σας,
Έχω ακούσει για 3 εταιρείες ξηρής τροφής, την Equilibrio, την Dr.Clauder’s και την Royal Canin .
Μήπως έχετε άποψη για το πια είναι καλύτερη τροφή για τα γατάκια;

Ευχαριστώ
Παράθεση

διονυσια-κε

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη διονυσια-κε
H διονυσια-κε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H διονυσια-κε έγραψε στις 19:14, 26-08-17:

καλησπέρα!! θα ήθελα τη βοήθεια σας για την επιλογή τροφής της γάτας μου! έχω μια γατούλα 5 ετών μέσα στο σπίτι έχω δοκιμάσει αρκετές τροφές άλλα με καμιά δεν έχω μείνει απολυτά ευχαρηστημενη τώρα έχω πάρει τη sams field που είναι για στειρωμένα μόνο που με αυτή τη τροφή τα κόπρανα της είναι μαύρα κι διάβασα ότι γίνεται λόγω της υψηλής περιεκτηκοτητας σε πρωτεΐνη της τροφής. Ποια θα μ προτείνατε?Σας ευχαριστώ πολύ εκ των πρότερων !
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,862 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 19:30, 26-08-17:

Καλησπέρα Διονυσία

Κι η δική μου είναι της ίδιας ηλικίας και της δίνω επίσης κροκέτες Sams field- που αν και τη θεωρώ πολύ καλή τροφή για το γεγονός το οτι έχει ως βάση την πρωτείνη (χωρίς σιτηρά ή άλλα πρόσθετα)- όμως όχι ως κύρια τροφή (μόνο 1 από τα γεύματα της ημέρας όπως με είχε συμβουλέψει η κτηνίατρος για τις καθαρά πρωτεϊνούχες).
Βασική χρησιμοποιώ την Royal Canin Sterilized και τη μοιράζω σε μικρά γεύματα. Ένα από αυτά, ανικαθιστώ με Sams field (ή με acana) κι ένα άλλο με λίγη από κονσέρβα σε καθημερινή βάση.
Δοκίμασε λοιπόν acana ή Royal Canin, ή και σε συνδυασμό, όχι όμως ανακατεμένα σε ένα γεύμα.
Παράθεση

διονυσια-κε

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη διονυσια-κε
H διονυσια-κε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H διονυσια-κε έγραψε στις 23:38, 26-08-17:

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση κι τη βοήθεια σου! είχα δοκιαμασει τη royal canin siamese (λόγω του οτι είναι σιαμ) άλλα κι πάλι δν έμεινα ευχαρηστημενη ενώ η γάτα της άρεσε πολύ κι την έτρωγε τα κόπρανα της αρκετές φόρες ήταν μαλάκα ή δίχρωμα...οπότε να δοκιμασώ τη royal canin sterlizes ή indoor...?
Παράθεση

Xara.LN

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Xara.LN
H Xara.LN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Xara.LN έγραψε στις 22:06, 25-09-17:

Καλησπέρα. ....Έχω δύο γατακια που τα στειρωση πριν 3 εβδομάδες και είναι 7 μηνών ...Μετά την στειρωση τους δίνω acana...Την εφαγάν από την αρχή με ευχαρίστηση ....αλλα βλεπω ότι δεν χορταινουν. ..ειδικά το αρσενικό όλο διαμαρτυρεται. . Τους δινω 70-80 γρ την ημερα..χωρισμένα σε 3 γεύματα. ..Αυτό οφείλεται στην τροφή?δεν θα ήθελα να την αλλάξω γτ είναι αρκετά καλή τροφή με θρεπτικά συστατικά. ..
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 681 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 09:42, 26-09-17:

Ορισμένοι θα διαφωνήσουν μαζί μου αλλά το πόσο τρώει μιά γάτα και κάθε πότε είναι θέμα του ίδιου του ζώου.Πάντοτε βάζω ένα μπολ γεμάτο το πρωί και τρώει όποτε θέλει.Το φαγητό είναι εκεί ,το βλέπει.Ούτε το κρύβω ,ούτε το μετρώ με το ζύγι.Ξέρει ότι αυτό είναι δικό του.Με αυτό τον τρόπο όλα πάνε καλά ,χορταίνει ,δεν το διεκδικεί και στο κάτω κάτω αν θέλει να φάει το καημένο 2-3 κροκετάκια ακόμη για να χορτάσει,πειράζει?Γι'αυτό μερικά όταν τα βάζουν φαγητό σε τακτές ώρες το τρώνε λαίμαργα και μετά το κάνουν εμετό.
Ο κτηνίατρός μου,που τον έχω πάνω από 20 χρόνια ,μου είχε πει το εξής...βάλτου να φάει να σκάσει.Θα καταλάβει ότι είναι δικό του και δεν θα νιαουρίζει ποτέ.Αυτό και κάνω.

Και σε τελική ανάλυση αν λείψω και 2 μέρες ή μου συμβεί κάτι έκτακτο,τι θα κάνει το ζώο μόνο του και νηστικό?Δεν έχουμε πάντα όλοι μας κάποιο 2ο άτομο στο σπίτι να αντιμετωπίσει τα δύσκολα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 26-09-17 στις 20:59. Αιτία: merge.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 21:27, 26-09-17:

Μπία μου δεν θα συμφωνήσω μαζί σου
Δεν θέλω να κάνω τη γατούλα μου παχύσαρκη (μετά τη στείρωση έχει αλλάξει ο μεταβολισμός της και παίρνει βάρος πανεύκολα), οπότε ναι, βάζω στην άκρη μια ορισμένη ποσότητα φαγητού για κάθε μέρα και (επειδή έχω την "πολυτέλεια" καθώς δεν εργάζομαι να μένω σπίτι) τη μοιράζω σε μικρά γευματάκια.
Η αλήθεια είναι οτι πεινάει συχνά, όμως σάμπως και με γεμάτο το μπολ δεν θα γινόταν το ίδιο; Απλά θα ήταν περισσότερο λαίμαργη (και μάλιστα με παραπανίσιο βάρος που θα είναι δύσκολο μετά να ξεφορτωθεί, είναι και μικρόσωμη και δεν της "πάει" καθόλου...).
Σε αυτή την τακτική συμφωνεί και η δική μας κτηνίατρος που τη βρίσκει μεν ελάχιστα υπέρβαρη, αλλά πολύ καλή για ένα γατί στειρωμένο που μένει διαρκώς στο σπίτι και με ελάχιστες ευκαιρίες για άσκηση.
Πάντως δεν λιμοκτονεί. Και τις κροκέτες της έχει, και μέρος του κουτιού της κονσέρβας καθημερινά, και τις λιχουδίτσες της που και που.
Και τι περίεργο: έχω παρατηρήσει ότι επειδή ακριβώς τα γεύματά της είναι τακτά και μετρημένα, το φαγητό της το τρώει αργά-αργά, δεν το καταβροχθίζει, λες και ξέρει πόσο "πολύτιμο" είναι.

Για τις φορές που χρειάζεται να λείψω, ακόμα και ένα 24ωρο, έχω πάρει αυτόματη ταίστρα που δουλεύει με μπαταρίες και ρυθμίζω με τις ώρες.
Από κει κι έπειτα είτε έτσι, είτε αλλιώς, κάποια στιγμή όλα τα φαγητά τελειώνουν και χρειάζονται ανανέωση.

Παράθεση

Xara.LN

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Xara.LN
H Xara.LN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Xara.LN έγραψε στις 22:32, 26-09-17:

Και εγώ έτσι το έκανα πριν την στειρωση...Πάντα τους είχα γεμάτο το μπολάκι τους..Μετά τη στειρωση το έτρωγαν όλο και άρχισα να τους το μετράω. ..Δεν γίνοταν αλλιώς. ...αλλα δεν μπορω να πιστέψω ότι η acana δεν τα χορταίνει. ...
Παράθεση

Frou_Frou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Frou_Frou
H Frou_Frou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Frou_Frou έγραψε στις 11:49, 28-09-17:

Καλημέρα κ από μένα έχουμε νέο μέλος στην οικογένεια τον τρελό Σιβακο είναι 5 μηνών και του δίνω την τροφή Orijen cat and kitten το θέμα είναι ότι τον ταΐζω 3 φορές τι μερα από 20 γραμμάρια και εκει κατέληξα γιατί αν του βάλω τροφή μπόλικη να φάει όση θέλει την τρώει όλη μαζί και μέτα κάνει υδαρη κοπρανα και εχει ερεθισμενο ποπο επίσης αν του δώσω σε τρία γεύματα όχι 20 γραμμάρια αλλά 25 πχ παθαίνει πάλι το ίδιο και θέλω να ρωτήσω μήπως η τροφή αυτό δεν του κάνει? Έχει κάνει όλα τα εμβόλια είναι αποπαρασιτωμενος και είναι αποκλειστικά μέσα στο σπίτι .Εχει ενέργεια και όρεξη πολύ δεν είναι αδιαθετος.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 21:20, 28-09-17:

Έχεις μιλήσει γι αυτό στον κτηνίατρο και ποια είναι η απόψή του; Δεν είναι και τόσο σύνηθες η λίγη παραπάνω ποσότητα τροφής να έχει αποτέλεσμα υδαρή κόπρανα.
Στη θέση σου θα επιχειρούσα αλλαγή μάρκας τροφής, στην περίπτωση που η τωρινή περιέχει κάποιο συστατικό που ο Συβάκος έχει δυσανεξία. Αυτό δεν είναι σπάνιο, καθότι όλων των ειδών οι κροκέτες δεν κάθονται το ίδιο καλά σε όλα τα γατιά.
Δοκίμασε π.χ. με την Royal Canin, ένα γεύμα μόνο από τα τρία και σταδιακά, αν του κάνει, αντικαθιστάς όλα τα γεύματα με αυτή.

Παράθεση

manose

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη manose
Ο manose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O manose έγραψε στις 14:13, Χθες:

Πολλά έχουμε πει κ γράψει για το ποιες τροφές είναι καλύτερες κ πιο οικονομικές κτλ..
Επίσης, για το αν είναι καλύτερο να τρώνε ξηρά ή υγρή τροφή..

Οι δικοί μου λοιπόν 2 γάτοι (στειρωμένοι 1,5 κ 1 ετών) τρώνε 2 βασικά γεύματα κάθε μέρα.

-Ένα το πρωί -με κροκέτες- (δεν έχει σημασία, αλλα συνήθως προτιμώ applaws) από 30gr ο καθένας..
-Ένα το βράδυ -Κονσέρβα- περίπου απο 130gr ο καθένας (το 1/3 δηλ της κονσέρβας των 400γρ ο καθένας τους κ αλλάζουμε μάρκες συνέχεια).

Θέλησα λοιπόν να εχουν στο διαιτολόγιο κ τα δυο είδη τροφών γιατι διάβαζα διαφορα οτι χρειάζονται την υγρασία της κονσέρβας, παρ όλα αυτα η κροκέτα είναι πιο υγιεινή κλπ..

(Μετα τη στείρωση λοιπόν, ο ένας απ τους 2 συνεχίζει να πεινάει -νιαούρισμα ατελείωτο που εξακριβομένα ειναι για το φαγητο- με αποτέλεσμα να έχουν άλλο ενα "σνακ" απ τις κροκέτες τους λίγο αργότερα, δηλ από 15γρ ο καθένας -κ κάπως έτσι με απαίτηση του ενός, τρώνε κ οι δύο)

Δηλάδή για τον καθένα καθημερινά:
30gr κροκέτα πρωί
130gr κνσέρβα βράδυ
15gr κροκέτα επιδόρπιο

(κ συνεχίζει να πεινάει αν του έβαζα κ άλλο εννοείται θα το καταβρόχθιζε..)

Διαβάζω λοιπόν ότι καποιοι τους δίνετε μια κονσέρβα των 100 μοιρασμένη στα 2, στα 3 κλπ κ μου κάνει τρομερή εντύπωση...

Το θέμα μου όμως, είναι εάν γνωρίζει κάποιος να μας πει υπεύθυνα:

α) Εάν έχει σημασία να ειναι Και η κονσέρβα για στειρωμένα όπως η κροκέτα ή αν στην Κονσέρβα τελικά δεν έχει κ τόση σημασία.
Εμένα οι γιατροί που είχα ρωτήσει μου είπαν πως στην κονσέρβα δεν παίζει ρόλο..
(Άραγε τι γίνεται εκεί με τις τιμές στοιχείων όπως -μαγνήσιο αν δεν κάνω λάθος;- που παίζουν τόσο βασικό ρόλο στις μετρήσεις της κροκέτας??)

β) Όσοι δίνετε τόση τουλάχιστον κονσέρβα καθημερινά (δίνω κάπου 260gr κάθε μέρα κ στους δύο)
ποιες προτιμάτε κ πως διαχειρίζεστε το θέμα ποιότητα/τιμή/ποσότητα?
Διότι είναι διαφορετικό να δίνεις μία κονσέρβα κάθε λίγες μέρες για σνακ κ διαφορετικό να αποτελεί το 50% της καθημερινής τους διατροφής..

25151876_10156027667564168_6722303698969240083_n.jpg

24899911_10156024081599168_5952646944228477213_n.jpg
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  25151876_10156027667564168_6722303698969240083_n.jpg
Εμφανίσεις:  8
Μέγεθος:  110,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  24899911_10156024081599168_5952646944228477213_n.jpg
Εμφανίσεις:  5
Μέγεθος:  111,2 KB  
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    alcyone, Baddy123, goldmoon, konnaki

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους