Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,197 εγγεγραμμένα μέλη και 718,686 μηνύματα σε 22,693 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 508 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μωρό γατάκι! Φροντίδα και άλλες απορίες

PanagiotisGp

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PanagiotisGp
Ο PanagiotisGp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O PanagiotisGp έγραψε στις 14:37, 10-06-18:

Η Λύρα κάθε φορά που πήγαινε να κοιτάξει από κάτω σε επικίνδυνο βαθμό της έλεγα με ήρεμη άλλα αυστηρή φωνή: Λύραααα τι έχουμε πει? Και μαζευόταν.. Όποτε της έγινε συνήθεια να παρατηρεί από κάτω αλλά να μην τεντώνεται επικίνδυνα.. αυτό δε σημαίνει ότι είμαι χαλαρός.. άλλα τόσα χρόνια απλά κοιμάται στις καρέκλες (με εξαίρεση 2 φορές που ανέβηκε στα κάγκελα και την κατσάδιασα) Για τη Μυρσίνη βλέποντας και κάνοντας, θα το έχω υπόψιν πάντως το δίχτυ σου..! Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους εμένα πάντως μου έσωσες το Σαββατοκύριακο! Ελπίζω αν χρειαστείτε κι από τις λίγες σε σχέση με εσάς γνώσεις που έχω (κυρίως σε ταξίδια με αμάξι και εναλλαγές σπιτιών) θα είναι πολύ χαρούμενος να βοηθήσω! Θα σε κρατάω ενήμερη, εύχομαι το καλύτερο σ εσένα και τα δικά σου τα πλάσματάκια και σ ευχαριστώ και πάλι!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PanagiotisGp

Νεοφερμένος

O PanagiotisGp έγραψε στις 15:14, 13-06-18:

Καλησπέρα στην όμορφη γατοπαρέα!

Οι τελευταίες εξελίξεις σχετικά με τη μικρή Μυρσίνη και την πορεία της.. Η μικρούλα έχει εξελιχθεί σε ένα υπερ-ζωηρό , υπερ-παιχνιδιάρικο και πολυ΄πολύ φιλικό γατάκι , το οποίο παίζει όλη μέρα, γυρνάει όλο το σπίτι, κοιμάται πλέον ήσυχη τα βράδια(στο κρεβάτι με τη μητέρα μου) και γενικώς δεν ενοχλεί κανέναν..! Το πρόβλημα είναι η συμβίωσή της με τη Λύρα(κάτι που φοβόμουν πολύ εξ αρχής, γνωρίζοντας το χαρακτήρα της - πάντα ήταν λίγο μυστήρια αλλα όχι πέρα απ τα όρια της τυπικής γάτας..απλά όταν δε γουστάρει , δε γουστάρει! Δεν έχει χάρες...σεβαστό..απλά αναθάρρησα όταν μου είπατε οτι θα καταφέρουν να συμβιώσουν)..
Ενώ στην αρχή λοιπόν, τα πράγματα πήγαν σχετικά καλά , η Λύρα μύρισε όλο το δωμάτιο της , την άμμο κλπ , έπεφταν που και που μερικες φάπες όταν η μικρή την πλησίαζε αρκετά και πάνω απο κάποιες φορές(γιατι δεν την βάραγε πάντα)η Λύρα την παρατηρούσε απο μακριά και όλα καλά.. Το θέμα είναι οτι όσο περνάνε οι μέρες , τα πράγματα γίνονται όλο και χειρότερα..και τι θέλω να πω..ενώ η Λύρα δεν δέιχνει να στρεσάρεται έντονα , κάνει ότι έκανε πάντα κι εμείς απέναντί της το ίδιο , πλέον, κάθε φορά σχεδόν που την πλησιάζει η μικρή ,θα φάει φάπα , με περισσότερο μίσος και εις τριπλούν μάλιστα!! Η καημένη η Μυρσίνη δεν κάνει τίποτα , απλά λουφάζει για λίγο χωρίς να καταλαβαίνει γιατι τις έφαγε αφου απλά δείχνει τη συμπάθειά της και θέλει να παίξει.. μετά κατα πάσα πιθανότητα η Λύρα φεύγει και πάει αλλού να κάτσει και η Μυρσίνη συνεχίζει το παιχνίδι της..Το χειρότερο είναι με το φαγητό.. όταν ταίζουμε τη μικρή(συνήθως δίνουμε και στη Λύρα λίγο να μη νιώθει ριγμένη) έτσι και συναντηθούν..η μικρή θα τις φάει και πολύ άσχημα... πραγματικά δεν έχω αντιδράσει μέχρι στιγμής(ύστερα απ τιε συμβουλές σου) αλλα δεν κρατιέμαι άλλο!! Δεν αντέχω να βλέπω να τη χτυπαέι άλλο χωρίς λόγο!! Φοβα΄μαι οτι στο τέλος θα πάθει καμιά διάσειση το κακόμοιρο..Εντάξει να μη θέλει να παίξει το σέβομαι , αλλα εδώ , όπου την πετύχει την κάνει τόπι.. Δεν γίνεται να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση..η μητέρα μου δεν έρχεται στο γραφείο γιατι φοβάται να αφήσει τη μικρή μόνη σπίτι και απ τη στιγμή που έμαθε να αλλωνίζει δε μπορείς να την κλείσεις στο δωμάτιο..και γιατι να το κάνω δηλαδή? Η Λύρα πρέπει να μάθει να μοιράζεται με το καλό ή με το άγριο.. Το θέμα είναι ποιός είναι ο σωστός τρόπος.. Ξέρω σε ζάλισα , αλλα έχω στεναχωρηθεί πραγματικά για την καιμένη τη Μυρσίνη..

Καλό μεσημέρι!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 921 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 16:25, 13-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από PanagiotisGp
Καλησπέρα στην όμορφη γατοπαρέα!

Οι τελευταίες εξελίξεις σχετικά με τη μικρή Μυρσίνη και την πορεία της.. Η μικρούλα έχει εξελιχθεί σε ένα υπερ-ζωηρό , υπερ-παιχνιδιάρικο και πολυ΄πολύ φιλικό γατάκι , το οποίο παίζει όλη μέρα, γυρνάει όλο το σπίτι, κοιμάται πλέον ήσυχη τα βράδια(στο κρεβάτι με τη μητέρα μου) και γενικώς δεν ενοχλεί κανέναν..! Το πρόβλημα είναι η συμβίωσή της με τη Λύρα(κάτι που φοβόμουν πολύ εξ αρχής, γνωρίζοντας το χαρακτήρα της - πάντα ήταν λίγο μυστήρια αλλα όχι πέρα απ τα όρια της τυπικής γάτας..απλά όταν δε γουστάρει , δε γουστάρει! Δεν έχει χάρες...σεβαστό..απλά αναθάρρησα όταν μου είπατε οτι θα καταφέρουν να συμβιώσουν)..
Ενώ στην αρχή λοιπόν, τα πράγματα πήγαν σχετικά καλά , η Λύρα μύρισε όλο το δωμάτιο της , την άμμο κλπ , έπεφταν που και που μερικες φάπες όταν η μικρή την πλησίαζε αρκετά και πάνω απο κάποιες φορές(γιατι δεν την βάραγε πάντα)η Λύρα την παρατηρούσε απο μακριά και όλα καλά.. Το θέμα είναι οτι όσο περνάνε οι μέρες , τα πράγματα γίνονται όλο και χειρότερα..και τι θέλω να πω..ενώ η Λύρα δεν δέιχνει να στρεσάρεται έντονα , κάνει ότι έκανε πάντα κι εμείς απέναντί της το ίδιο , πλέον, κάθε φορά σχεδόν που την πλησιάζει η μικρή ,θα φάει φάπα , με περισσότερο μίσος και εις τριπλούν μάλιστα!! Η καημένη η Μυρσίνη δεν κάνει τίποτα , απλά λουφάζει για λίγο χωρίς να καταλαβαίνει γιατι τις έφαγε αφου απλά δείχνει τη συμπάθειά της και θέλει να παίξει.. μετά κατα πάσα πιθανότητα η Λύρα φεύγει και πάει αλλού να κάτσει και η Μυρσίνη συνεχίζει το παιχνίδι της..Το χειρότερο είναι με το φαγητό.. όταν ταίζουμε τη μικρή(συνήθως δίνουμε και στη Λύρα λίγο να μη νιώθει ριγμένη) έτσι και συναντηθούν..η μικρή θα τις φάει και πολύ άσχημα... πραγματικά δεν έχω αντιδράσει μέχρι στιγμής(ύστερα απ τιε συμβουλές σου) αλλα δεν κρατιέμαι άλλο!! Δεν αντέχω να βλέπω να τη χτυπαέι άλλο χωρίς λόγο!! Φοβα΄μαι οτι στο τέλος θα πάθει καμιά διάσειση το κακόμοιρο..Εντάξει να μη θέλει να παίξει το σέβομαι , αλλα εδώ , όπου την πετύχει την κάνει τόπι.. Δεν γίνεται να συνεχιστεί αυτή η κατάσταση..η μητέρα μου δεν έρχεται στο γραφείο γιατι φοβάται να αφήσει τη μικρή μόνη σπίτι και απ τη στιγμή που έμαθε να αλλωνίζει δε μπορείς να την κλείσεις στο δωμάτιο..και γιατι να το κάνω δηλαδή? Η Λύρα πρέπει να μάθει να μοιράζεται με το καλό ή με το άγριο.. Το θέμα είναι ποιός είναι ο σωστός τρόπος.. Ξέρω σε ζάλισα , αλλα έχω στεναχωρηθεί πραγματικά για την καιμένη τη Μυρσίνη..

Καλό μεσημέρι!

Χαχαχα γελάω.. Φάπα εις τριπλούν... Τουπ!!! Τουπ!!!!
τουπ!!!!!

Αφήνουμε το γέλιο στην άκρη και ας σοβαρευτω....Δυο ερωτήσεις θα κάνω???? Η Λύρα - εκτός από τις φάπες - κάνει και κάτι άλλο στην μυρσινουλα? Της γρυλλίζει? Τη δαγκώνει? Της κάνει χχχχχχ? Η Μυρσίνη δείχνει να φοβατσι συνεχώς ή μετά από λίγο την πλησιάζει πάλι???? Αν συμβαίνει το δεύτερο αυτό δείχνει πως οι φάπες που τρώει - μπορεί να είναι μπόλικες - αλλά δεν πονάνε..

Εγώ σε συμβουλεύω να χαλαρώσεις λίγο... Είναι ΠΆΡΑ ΠΟΛΎ νωρίς ακόμη... 3 μέρες έχουν περάσει μόνο.... Έχει δρόμο ακόμα.... Έχω γράψει πως χρειάζεται υπομονή, επιμονή, χρόνο και ηρεμία... Αυτά είναι τα συστατικά για μια σωστή συγκατοίκηση - η οποία θα ερθει...

Αυτή τη στιγμή η Λύρα μαθαινει στην Μυρσίνη να έχει όρια... Πρέπει η μικρη να μάθει ποιος κάνει κουμάντο, ποιον πρέπει να σέβεται, ποιον να υπακούει... Σου έγραψα και πριν κάποιες μέρες πως τα γατάκια σε αυτήν την ηλικία εκνευρίζουν τις ενήλικες γάτες επειδή θέλουν συνεχώς να παίζουν και χωνονται συνέχεια - και αυτές, οι περισσότερες θα πω - θέλουν να τα αποφεύγουν γιατί δεν τα αντέχουν... Όμως δεν θα τα βλάψουν..... Θα δώσουν την φάπα για να τα συνετισουν και θα απομακρύνθουν... Εμένα όλα αυτά μου φαίνονται απόλυτα φυσιολογικά... Εσύ τα αντιμετωπίζειςπρώτη φορά και σου φαίνεται εξωφρενικη η συμπεριφορά της Λύρα...

Αν θέλεις να επέμβεις θα το κάνεις όπως σου είπα... Δεν θα την μαλώσεις τη μεγάλη "τι έκανες εκεί? Γιατί χτυπάς την μικρή? Κλπ κλπ"... Πες της απλά σαν παράπονο "εσύ τόσο καλή κοπέλα γιατί μαλώνεις τη μικρούλα?" Αν νιώσει η Λύρα πως παίρνεις τη θέση της Μυρσίνη θα αντιδρά ποιο άσχημα... Εσύ πρέπει να μείνεις αμέτοχος.... Οι ισορροπίες μεταξύ τους θα έρθουν με το καιρό...

Τα πιατάκια τους βάλτα στον ίδιο χώρο, όχι όμως κοντά κοντά ακόμα...

Το βράδυ πως κοιμούνται? Ήρεμα ή η πόρτα είναι κλειστή? (μήπως η μαμά σου επεμβαίνει καθόλου???)... Νομίζω ότι θα πρέπει να αρχίσει να πηγαίνει πάλι στη δουλειά της... Όταν θα μείνουν μόνα θα είναι καλύτερα....

Μπορεί να περάσει και 1 μήνας μέχρι να τα βρουν τελείως... Ίσως και περισσότερο ίσως όμως και λιγότερο... Μην αγχώνεσαι...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 13-06-18 στις 16:32.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,530 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:37, 13-06-18:

Παναγιωτη μου καλησπερα και μπραβο σας για ολο αυτο το εγχειρημα!
Να σου πω οτι το ονομα Μυρσινη καταρχην μου αρεσει πολυ!
Οσον αφορα τα τελευταια νεα με τις φαπες,εγω παλι θα ακολουθουσα αλλη τακτικη .Και αυτο ,διοτι το να λεμε στη γατα,χαιδευτικα μην το κανεις..εισαι τοσο καλο κοριτσι,ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.Μην σου πω οτι μπορει να το κανει και για νασε ευχαριστησει,τραβηγμενο..αλλα καθολου δεν αποκλειεται.Αυτη μπορει να νιωθει οτι την επιβραβευεις.

Τα ζωα αντλαμβανονται τον τονο της φωνης και οχι βεβαια τις λεξεις που λεμε.ΤΟΝΟ πιανουν.
Ναι,θα της δειξουμε ολη τη στοργη μας για να μην ζηλεψει...ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΦΑΠΑ,ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΣΧΕΤΕς ΩΡΕς.
Δες κατι.

Η γατα θα πρεπει να καταλαβει οτι ΔΕΝ πρεπει να ριχνει φαπες στην μικρη.Ειπαμε οκ,να μην την δυσαρεστησουμε,αλλα δεν λειτουργουν ετσι τα πραγματα,ταπεινη μου αποψη.Οταν ριξει φαπα θα κανεις ενα δυνατο και αποτομο κροτο ή θορυβο.Η θα πεις ΜΗ...δυνατα και αποτομα,η κατι αλλο εντονο.Μολις απομακρυνθει και οταν ΔΕΝ δωσει φαπα,εκει αμεσως θα την επιβραβευσεις.Θα της δωσεις μια λιχουδια,ή θα την χαιδεψεις με γλυκα λογια.Το σημαντικο σε αυτο ειναι οτι κανεις να γινεται ΑΜΕΣΩΣ μετα την πραξη.Δηλαδη:Παει να δωσει φαπα,ΑΜΕΣΩς ΚΑΝΕΙς ΔΥΝΑΤΟ ΜΗ Ή ΑΛΛΟ ΚΡΟΤΟ,και αν ΔΕΝ δωσει τελικα την φαπα,την επιβραβευεις.Και την απομακρυνεις απο την μικρη αν δεν φυγει και επιμενει.Σαφως δεν γινεται να τρωει φαπες η μικρη.

Αλλιως δεν γινεται.

Η γατουλα ΔΕΝ καταλαβαινει οτι δεν πρεπει να το κανει αυτο,μην σου πω το αντιθετο.Δηλαδη αν οταν δινει φαπα της λες γλυκα λογακια,ΑΥΤΗ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ.
Ναι...δεν πρεπει να ζηλευει το ζωο και το χαιδευουμε και του δειχνουμε αγαπη,αλλα ΟΧΙ τη στιγμη που κανει κατι κακο.Σε ασχετες στιγμες ή οταν ΔΕΝ θα δωσει την φαπα.

Ειναι ο νομος της επιβραβευσης για κατι καλο και του δυνατου ξαφνιασματος που να την τρομαξει αν παει να κανει κατι κακο.
Ομως ξαναλεω,αν την ωρα που παει να δωσει φαπα,της λες γλυκα λογακια...ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ,αλλα μπορει και το αντιθετο.
Τωρα βεβαια σε μπερδεψαμε,διοτι αλλα σου ειπε η Δημητρα και αλλα εγω,αλλα οκ..ο καθενας με την αποψη του και τις εμπειριες του.Εσυ θα κανεις αυτο που νομιζεις.
Ομως πραγματικα η εκπαιδευση των ζωων στηριζεται πανω στην τιμωρια(εδω βεβαια δνε μιλαμε για τιμωρια,αλλα για ξαφνιασμα/τρομαγμα..ετσι ωστε να λειτουργησεισυνηρεμικα) και την επιβραβευση.
Οι γατες σαφως δεν εκπαιδευονται οπως τα σκυλια,αλλα αυτο λειτουργει στα περισσοτερα ζωα.
Παντως σιγουρα με το να τους λεμε γλυκα λογακια οταν κανουν κατι κακο,σιγουρα αυτο δεν βοηθαει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 13-06-18 στις 20:01.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 921 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 20:14, 13-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα

Η γατουλα ΔΕΝ καταλαβαινει οτι δεν πρεπει να το κανει αυτο,μην σου πω το αντιθετο.Δηλαδη αν οταν δινει φαπα της λες γλυκα λογακια,ΑΥΤΗ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ.

Τωρα βεβαια σε μπερδεψαμε,διοτι αλλα σου ειπε η Δημητρα και αλλα εγω,αλλα οκ..ο καθενας με την αποψη του και τις εμπειριες του.Εσυ θα κανεις αυτο που νομιζεις.
Έφη μου γλυκιά σε αγαπώ πολύ πολύ.... Δεν τον μπερδέψαμε τον Παναγιώτη γιατί του λέμε το ίδιο πράγμα με άλλον τρόπο.... Εννοείται πως δεν θα της πει γλυκά λογάκια την ώρα που θα δώσει τη φάπα... Γιαυτό είπα πως αν χρειαστεί να επέμβει θα χτυπήσει παλαμάκια ή θα κάνει έναν θόρυβο.. Αυτό που ήθελα απλώς να τονίσω όταν το είπα είναι πως δεν πρέπει να της φωνάξει δυνατά ή απότομα γιατί θα φέρει το αντίθετο αποτέλεσμα...Ο δικός του τρόπος απέναντι στην μεγάλη θα βοηθήσει τη Λύρα να μην νιώσει πως η Μυρσίνη είναι απειλή...
Η Λύρα ξέρει μια χαρά τι κάνει και καταλαβαίνει πως δεν πρέπει να βλάψει το μωρο... Γιαυτό και οι σφαλιάρες... Οι φάπες όμως είναι ο τρόπος με τον οποίο η μικρη θα μάθει να σέβεται τη μεγάλη και πότε θα πρέπει να την ενοχλεί ή να την αφήνει στην ησυχία της... Αργότερα με ένα μόνο βλέμμα θα παίρνει το μήνυμα....

Μάλλον έτσι όπως τα διατυπώνω μπερδεύω λίγο τον άλλον... Την ώρα που γραφω σκέφτομαι το επόμενο....
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,530 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:16, 13-06-18:

Και επειδη τωρα προσεξα αυτο
Το χειρότερο είναι με το φαγητό.. όταν ταίζουμε τη μικρή(συνήθως δίνουμε και στη Λύρα λίγο να μη νιώθει ριγμένη) έτσι και συναντηθούν..η μικρή θα τις φάει και πολύ άσχημα..
Οταν ταιζετε την μικρη,ΤΟΤΕ θα δινετε ΣΕ ΑΛΛΟ ΜΠΩΛ ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΑ,το φαγητο της μεγαλης.Στανταρ αυτο.Μα ειναι λογικο να αντιδρα ετσι,αν της δινεται και αυτης ΛΙΓΟ.Νιωθει οτι της τρωει το φαγητο.Δεν θα της δινετε ΛΙΓΟ εκεινη την ωρα,αλλα την κανονικη πσοοτητα φαγητου τς.Να αποσχοληται με το δικο της φαγητο.

Θα της δινετε την κανονικη της ποσοτητα φαγητου,οταν δινετε φαγακι και στην μικρη,και οταν πρεπει να φαει εξτρα η μκρη,θα την βαζετε σε αλλο δωματιο,μονη της..να μην την βλεπει να τρωει.

Αν απαξιωσει το δικο της και παει στο φαγακι της αλλης και επιμενει,τοτε θα τα ταιζετε χωριστα.
Ομως προς θεου,ΠΟΤΕ μην δινετε φαγακι στην μικρη και ΟΧΙ τροφη στην μεγαλη,την ιδια ωρα...Ή ΛΙΓΗ.
Την κανονικη ποσοτητα στην μεγαλη,και αν δεν εχει αποτελεσμα,να ταιζετε την μικρη σε αλλο δωματιο,μεχρι να ομαλοποιηθει η κατασταση.Αυτο ειναι πολυ σημαντικο..πιστεψε με.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 13-06-18 στις 20:51.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:30, 13-06-18:

Μάλλον έτσι όπως τα διατυπώνω μπερδεύω λίγο τον άλλον... Την ώρα που γραφω σκέφτομαι το επόμενο....
Μωρε και εγω διαβαζω βιαστικα μην νομιζεις,δεν προσεξα αυτο με τα παλαμακια....
Το ζητουμενο παντως ειναι την ωρα που κανει τις φαπες να καταλαβει οτι δεν πρεπει.Με δυνατο και αποτομο θορυβο,και να επιβραβευθει ΑΝ δεν την πειραξει.Αλλιως θα παγιωθει μια κατασταση και το εχουμε δει αυτο.Μια ζωη θα τρωει φαπες η μικρη και δεν πρεπει,.
Καταλαβαινω τ σκεπτικο σου Δημητρα μου,αλλα ο αρχηγος στην οικογενεια ΔΕΝ πρεπει να ειναι ΠΟΤΕ το ζωακι,αλλα ΕΜΕΙΣ.Δεν λεω αφεντικο,λεω ΑΡΧΗΓΟΣ..οσο γινεται αυτο στην γατα,και ψιλογινεται πιστεψε με.
Εγω δεν συμφωνωμε την αποψη οτι η μικρη πρεπει να καταλαβει την θεση της.Δηλαδη να ειναι ΥΠΟ.
Ξερω οτι εσυ ΔΕΝ το λες ετσι,καταλαβα τι εννοεις,αλλα τα ζωα εχουν αλλη λογικη.Η μεγαλη θελει να δειξει ποιος ειναι ο αρχηγος εδω.και να εχει την μικρη ΥΠΟ.

Δεν θα πρεπει να ειναι ΥΠΟ.Πιστεψε με εχουμε δει ασχημες φασεις με γατια που μια ζωη ηταν ΥΠΟ.
Οπως και να εχει,ειναι απολυτα φυσιολογικη η αντιδραση της μεγαλης,εμενα ο μπουκακος μου μονο που δεν πηγε να κατασπαραξει την πουπυ.Ομως οταν εφευγα τον πρωτο καιρο δεν την αφηνα μαζι του,τα απομονωνα...και οταν ειμασταν μαζι,ΝΑΙ...τα χωριζα σαφως ,επενεβαινα και επρεπε να επεμβω...διοτι ο μπουκακος επρεπε να μαθει οτι δεν ειναι αυτος ο αρχηγος αλλα ΕΓΩ,αλλα σαφως μετα....τον χαιδευα βεβαια,του ελεγα γλυκολογα κλπ.

Παντως φιλε μου μην αγχωνεσαι,καλα θα πανε τα πραγματα..ειναι απολυτα φυσιολογικα ολα αυτα,και εχουμε δει πολυ χειροτερες καταστασεις που τελικα,ολα πηγαν καλα!
Κοιτα λιγο παραπανω τι σου γραφω...δες και αυτο με το ταισμα,ειναι πολυ σημαντικο και οτι θες θα χαρουμε να σε βοηθησουμε.Ελπιζω να μπορουμε.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 13-06-18 στις 20:49.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 21:20, 13-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα

Εγω δεν συμφωνωμε την αποψη οτι η μικρη πρεπει να καταλαβει την θεση της.Δηλαδη να ειναι ΥΠΟ.
Ξερω οτι εσυ ΔΕΝ το λες ετσι,καταλαβα τι εννοεις,αλλα τα ζωα εχουν αλλη λογικη.Η μεγαλη θελει να δειξει ποιος ειναι ο αρχηγος εδω.και να εχει την μικρη ΥΠΟ.

Δεν θα πρεπει να ειναι ΥΠΟ.Πιστεψε με εχουμε δει ασχημες φασεις με γατια που μια ζωη ηταν ΥΠΟ.
:
Μα φυσικά και δεν πρέπει να είναι υπό η μικρη... Αν βγήκε αυτό σαν νόημα από τα λεγόμενα μου ζητώ συγνώμη.... Είμαι πάρα πολύ ζαλισμένη και με απίστευτο πονοκέφαλο...
Μαθαίνει τη θέση της στην ιεραρχία... Κάποιους κανόνες... Όπως γίνεται με τα μωρά που μαθαίνουν το σεβασμό προς τους μεγαλύτερους, με τον ίδιο τρόπο και τα μικρά των ζώων μαθαίνουν..

Η Λύρα είμαι σίγουρη πως δεν θέλει να υποταξει (όπως το εννοούμε εμείς) την Μυρσίνη αλλά να τη διδάξει έτσι ώστε μεγαλώνοντας να είναι ένα σωστά κοινωνικοποιημενο ζώο.... Και θα τα βρουν... Γιατί δεν είναι και στο χέρι τους για κάτι διαφορετικό....

Παναγιώτη να μας ενημερώνεις....
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PanagiotisGp

Νεοφερμένος

O PanagiotisGp έγραψε στις 15:03, 14-06-18:

Κατ΄αρχήν να σας ζητήσω συγνώμη που άργησα τόσο να απαντήσω , αλλα με τη δουλειά και τα λοιπά τρεξίματα χτες δεν πρόλαβα καθόλου.. Σε δεύτερη φάση να σας ευχαριστήσω και τις δυο για το ενδιαφέρον που δείχνετε και για τις συμβουλές σας! Πιστέψτε με , ακόμα και διαφορετικές απόψεις να έχετε σε ένα θέμα εγώ θα βγάλω νόημα και σε τελικό χρόνο με βοηθάτε παρα πολύ και οι 2!! Αλλωστε ενας ''γονιός'' κατα κάποιο τρόπο επιλέγει πως θα μεγαλώσει τα παιδιά του..
Να πω όμως εδώ κάποια πράγματα για το χαρακτήρα της Λύρας - όπως τα έχω καταλάβει για να σας διελευκάνω πιο καλά την κατάσταση.. Η Λύρα είναι μια γάτα μεγαλώμένη εδώ και 4 χρόνια κυριολεκτικά σαν πριγκίπισσα..με όλα τα αρνητικά που συνεπάγεται αυτό..κοινώς , όποιος δεν είναι της οικογένειας , ή του κοντινού χώρου που η ίδια έχει επιλέξει να συμπαθεί ή έστω να ανέχεται.. είναι παρέισακτος.. Εγώ με τη μητέρα μου(που είμαστε και οι πιο ζωόφιλοι στο σπίτι)εχουμε κατα κάποιο τρόπο το ρόλο του γονιού απέναντι της , ενώ τα αδέρφια μου είναι σα να λέμε και δικά της κι αυτό φαίνεται απο τις κινήσεις της..Ζητάει φαγητό μόνο απο εμένα και τη μητέρα μου..παίζει κατα 50% μ εμένα και 50% με τ αδέρφια μου. Κοιμάται είτε κάπου μόνη της είτε στο δωμάτιο μου είτε στης μητέρας μου.Αυτό εδραιώθηκε με την πάροδο του χρόνου και γενικώς επειδή η όλη ιστορία με τη Λύρα ξεκίνησε ως ''γάτα υπο τη δική μου ευθύνη'' αν είναι να δώσει τη μεγαλύτερη σημασία σε κάποιον(που μπορεί να δώσει μια γάτα φυσικά) αυτή είναι η αφεντιά μου.. Αυτο σημαίνει όμως οτι η Λύρα είναι απίστευτα κτητική απέναντί μου και αν λάβετε υπόψιν το γεγονός οτι είμαι αρκετά μοναχικός και ήσυχος άνθρωπος- ειδικα τα πρώτα χρόνια της ζωής της, καταλαβαίνουμε οτι έχει μεγαλώσει σ ενα περιβάλλον χωρίς πολλές εσωτερικές εντάσεις , παρα μ΄νοο εμένα να διαβάζω πιάνο και τη Λύρα να κοιμάται παραδίπλα..ή να επιλέγει την απομόνοσή της όπου θέλει .. Ευτυχώς την κοπέλα μου την ανέχεται γνωρίζοντας οτι μόλις φύγει απ το σπίτι η προσοχή μου θα είναι και πάλι δική της .. Περαν τούτου είναι ένα πολύ ήσυχο γατί , όχι ιδιαίτερα ζημιάρικο(σαν τον ιδιοκτήτη της) αλλα ιδιαίτερα κοιλιόδουλο!(ΟΧΙ σαν τον ιδοκτήτη της ) Γι αυτό και πιστέυω οτι έχει τρελαθεί απο τη ζήλια της , τώρα που η Μυρσίνη ε , όσο να το κα΄νουμε έχει τραβήξει λίγο τα βλέμματα..εγώ παραμένω κοντά της όπως ήμουν αλλα δε νομίζω οτι το αντιλαμβάνεται...η Μυρσίνη απο τις πολλές φάπες δεν έχει περιέργως ξεκόψει , απλά είναι αρκετά πιο επιφυλακτική απέναντί της..Δε σημαίνει όμως οτι θα επιτρέψωνα συνεχιστεί αυτό..Τη Λύρα τη λατρεύω παθολογικά, αλλα το κακόμοιρο το γατάκι δε φταίει σε τίποτα..όσο περνάει απ το χέρι μου θα κάνω ότι χρειαστεί για να επιβάλω την ισορροπία..(με την πολύτιμη βοήθειά σας φυσικά!)
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 18:25, 14-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από PanagiotisGp
Κατ΄αρχήν να σας ζητήσω συγνώμη που άργησα τόσο να απαντήσω , αλλα με τη δουλειά και τα λοιπά τρεξίματα χτες δεν πρόλαβα καθόλου.. Σε δεύτερη φάση να σας ευχαριστήσω και τις δυο για το ενδιαφέρον που δείχνετε και για τις συμβουλές σας! Πιστέψτε με , ακόμα και διαφορετικές απόψεις να έχετε σε ένα θέμα εγώ θα βγάλω νόημα και σε τελικό χρόνο με βοηθάτε παρα πολύ και οι 2!! Αλλωστε ενας ''γονιός'' κατα κάποιο τρόπο επιλέγει πως θα μεγαλώσει τα παιδιά του..
Να πω όμως εδώ κάποια πράγματα για το χαρακτήρα της Λύρας - όπως τα έχω καταλάβει για να σας διελευκάνω πιο καλά την κατάσταση.. Η Λύρα είναι μια γάτα μεγαλώμένη εδώ και 4 χρόνια κυριολεκτικά σαν πριγκίπισσα..με όλα τα αρνητικά που συνεπάγεται αυτό..κοινώς , όποιος δεν είναι της οικογένειας , ή του κοντινού χώρου που η ίδια έχει επιλέξει να συμπαθεί ή έστω να ανέχεται.. είναι παρέισακτος.. Εγώ με τη μητέρα μου(που είμαστε και οι πιο ζωόφιλοι στο σπίτι)εχουμε κατα κάποιο τρόπο το ρόλο του γονιού απέναντι της , ενώ τα αδέρφια μου είναι σα να λέμε και δικά της κι αυτό φαίνεται απο τις κινήσεις της..Ζητάει φαγητό μόνο απο εμένα και τη μητέρα μου..παίζει κατα 50% μ εμένα και 50% με τ αδέρφια μου. Κοιμάται είτε κάπου μόνη της είτε στο δωμάτιο μου είτε στης μητέρας μου.Αυτό εδραιώθηκε με την πάροδο του χρόνου και γενικώς επειδή η όλη ιστορία με τη Λύρα ξεκίνησε ως ''γάτα υπο τη δική μου ευθύνη'' αν είναι να δώσει τη μεγαλύτερη σημασία σε κάποιον(που μπορεί να δώσει μια γάτα φυσικά) αυτή είναι η αφεντιά μου.. Αυτο σημαίνει όμως οτι η Λύρα είναι απίστευτα κτητική απέναντί μου και αν λάβετε υπόψιν το γεγονός οτι είμαι αρκετά μοναχικός και ήσυχος άνθρωπος- ειδικα τα πρώτα χρόνια της ζωής της, καταλαβαίνουμε οτι έχει μεγαλώσει σ ενα περιβάλλον χωρίς πολλές εσωτερικές εντάσεις , παρα μ΄νοο εμένα να διαβάζω πιάνο και τη Λύρα να κοιμάται παραδίπλα..ή να επιλέγει την απομόνοσή της όπου θέλει .. Ευτυχώς την κοπέλα μου την ανέχεται γνωρίζοντας οτι μόλις φύγει απ το σπίτι η προσοχή μου θα είναι και πάλι δική της .. Περαν τούτου είναι ένα πολύ ήσυχο γατί , όχι ιδιαίτερα ζημιάρικο(σαν τον ιδιοκτήτη της) αλλα ιδιαίτερα κοιλιόδουλο!(ΟΧΙ σαν τον ιδοκτήτη της ) Γι αυτό και πιστέυω οτι έχει τρελαθεί απο τη ζήλια της , τώρα που η Μυρσίνη ε , όσο να το κα΄νουμε έχει τραβήξει λίγο τα βλέμματα..εγώ παραμένω κοντά της όπως ήμουν αλλα δε νομίζω οτι το αντιλαμβάνεται...η Μυρσίνη απο τις πολλές φάπες δεν έχει περιέργως ξεκόψει , απλά είναι αρκετά πιο επιφυλακτική απέναντί της..Δε σημαίνει όμως οτι θα επιτρέψωνα συνεχιστεί αυτό..Τη Λύρα τη λατρεύω παθολογικά, αλλα το κακόμοιρο το γατάκι δε φταίει σε τίποτα..όσο περνάει απ το χέρι μου θα κάνω ότι χρειαστεί για να επιβάλω την ισορροπία..(με την πολύτιμη βοήθειά σας φυσικά!)
Καλησπέρα Παναγιώτη.... Καταρχήν δε χρειάζεται να ευχαριστείς για τίποτα.... χαρά όλων μας νομίζω είναι να μπορεί έστω και λίγο με κάποιον τρόπο να βοηθήσει... Εγώ όταν υιοθέτησα την σουκι μου - έχοντας τον αξελ - μίλαγα με τις ώρες στο τηλέφωνο με την αδελφή μου στην Αθήνα και τη ρώταγα τι να κάνω!!!!! - έχει 3 μεσα στο σπιτι και 1 σκυλί - και πολλές στην αυλή που φροντίζει.... Οπότε ήξερε κάτι παραπάνω... Τεσπα....

Η Λύρα θα πω πως μοιάζει στη Σούκι μου.... Ήρεμη, καθόλου ζημιάρα, πριγκίπισσα και αυτή αλλά με τις ώρες της... Και κτητική σε ότι αφορά σημεία που θεωρεί ότι πρέπει ΜΌΝΟ αυτή να κάθεται για να ρέμβαζει.... Στο μπαλκόνι πχ αν πάει ακόμα και ο Σίμπα - που λατρεύει και κοιμούνται ώρες ώρες αγκαλιά και γλειφονται μεταξύ τους - να καθησει στη θέση της θα του δώσει φάπα και θα τον διωξει... Ετσι όμως είναι ο χαρακτήρας τους βρε Παναγιώτη... Και δεν μπορούμε να τα αλλάξουμε.... Σάμπως δεν υπάρχουν άνθρωποι που είναι κτητικοι με τα πράγματα τους??? Και άλλοι που δεν τους νοιάζει να σου δώσουν ρούχα παπούτσια τα πάντα??? Σεβαστό αυτό για μένα....

Καταλαβαίνω πως νιώθεις για τη Μυρσίνη... Να τη βλέπεις να τρώει φάπες δεν είναι ότι το καλύτερο.... Μη ξεχνάς όμως πως ξαφνικά μέσα στο χώρο ΤΗΣ εισβάλει ένα γατάκι που είναι μικρό, ζωηρό, τρέχει πέρα δώθε και υπάρχει μια φασαρία στην καθημερινή της μέχρι τώρα ρουτίνα.... Θέλει λίγο χρόνο και η Λυρα να συνηθίσει τα νέα δεδομένα, να μάθει ο ένας τον άλλον, τις συνήθειες τους, τις κινήσεις τους.... Οι γάτες είναι πολύ περίεργα ζώα... Κάθε αλλαγή που γίνεται - οποία και αν είναι αυτή - τους αναστατώνει, τους στρεσαρει, τους εκνευρίζει τους αγχώνει....

Για μένα είναι πολύ σημαντικό ότι έχετε μεγάλο σπίτι... Αυτό βοηθάει και τις δύο να έχουν χώρους για να πηγαίνουν να ηρεμούν χωρίς να ενοχλούνται μεταξύ τους.... Επίσης είναι πολύ ενθαρρυντικό το γεγονός ότι η Λύρα πέρα από τις φάπες δεν κάνει ΤΊΠΟΤΑ ΆΛΛΟ στη Μυρσίνη.... Είπες και εσύ πως η μικρη δεν έχει ξεκοψει απλά είναι λίγο πιο επιφυλακτική.... Και αυτό δεν είναι κακό δηλ πως το εννοω.... Μαθαίνει σιγά σιγά πότε πρέπει να πλησιάσει τη Λύρα και πότε να την αφήσει ήσυχη....
Πίστεψε με όταν η Λύρα νιώσει έτοιμη θα την πλησιάσει μόνη της την μικρή....

Έπρεπε να έβλεπες τον Ραμόν.... Κουτσό και κουφο να έχει να αντιμετωπίσει 2 γάτες.... Να φοβάται τρομερά, να μην ξέρει από που θα εμφανιστούν οι άλλοι, να γρυλλίζει συνεχώς, ο σιμπα να εκνευρίζεται και να τον πλησιάζει για να τον τσιγκλισει, να τρώει φάπα από αυτόν και στη γωνία να παραμονεύει η κυρία να του χώσει 2 ακόμα σφαλιάρες!!!! Πόναγε η ψυχή μου.... Έλεγα από μέσα μου "πάει ο Ραμονακος θα πάθει τίποτα...." οταν έφυγα για δουλειά πρώτη μέρα που είχα αφήσει τις πόρτες ανοιχτές σε όλα τα δωμάτια ανησυχούσα μήπως γυρίσω και τον βρω στα αίματα.... Γύρισα και είδα και τα 3 να κοιμούνται ήρεμα..... Και αυτό να συνεχίζεται για 1 μήνα..... Και εγώ να δαγκωνομαι και να λέω μεσα μου "δεν θα επέμβεις Δήμητρα... Θα τις βρουν τις ισορροπίες μόνα τους".... Μόνο "όχι" έλεγα δυνατά αν έβλεπα κάτι περίεργο... Τους έδωσα το χρόνο τους... Το αποτέλεσμα? Είναι αυτοκόλλητος με τον σιμπα, γλειφονται παίζουν πηδάνε και με την σουκι συμβιώνουν μια χαρά... Έχουν παίξει λίγο μεταξύ τους, κοιμούνται πάνω στο κρεβάτι μου μια χαρά, κοιμούνται στο άλλο δωμάτιο ο ένας πάνω σε καρέκλα και ο άλλος σε κρεβατάκι στο πάτωμα, τρώνε μαζί, στη βεράντα μαζί... Οκ δεν αγαπιούνται τρελά αλλά ζουν αρμονικά.....

Δώσε χρόνο και στα δύο!!!!!Δεν υπάρχει περίπτωση να ΜΗΝ αποδεχτεί την μικρή..... Τάιζε τη Λύρα όταν ταΐζεις την Μυρσίνη, πάρε ένα παιχνιδάκι με κοντάρι(απο αυτά που έχουν φτερά, κατάλαβες ποια λέω) και δίνε το μία στην Λύρα μια στην Μυρσίνη...Να παίζουν και τα δύο... Μια ο ένας μια ο άλλος...
Κάτσε κάτω στο πάτωμα και φώναξε τα.... Χαιδευε με το ένα χέρι τη μεγάλη με το άλλο την μικρή.... Κάθε μέρα... Όσες φορές μπορείς... Αν δεις τη Λύρα να δώσει φάπα πες "όχι αυτό" και σήκω φύγε....
Και ξανά... Και ξανά... Και ξανά....
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα καταφέρετε τελικά .

Και να ξέρεις κάτι... Τα καταλαβαίνουν ΌΛΑ... άσχετο αν το παίζουν Κινέζοι!!!!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 14-06-18 στις 18:35.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:32, 14-06-18:

Παναγιωτη μου,ενα θα πω μονο,διοτι μπηκα σκαστα και πρεπει να κλεισω.Μακαρι ολοι οσοι εχουν ζωακια να ηταν τοσο υπευθυνοι οσο εισαι εσυ!Εισαι φοβερος και το εννοω!
Παράθεση

PanagiotisGp

Νεοφερμένος

O PanagiotisGp έγραψε στις 00:14, 15-06-18:

Δήμητρα μου κι εγώ(πλέον) πιστεύω οτι η αρμονία μεταξύ τους θα επιτευχθεί και πως είναι θέμα χρόνου και σωστού χειρισμού..Για το πρώτο υπόσχομαι να κάνω υπομονή, για το δεύτερο εχω εσάς και θεωρώ οτι είμαι άνθρωπος που ακούει οπότε κάτι θα καταφέρω..! Επίσης εαν ήμουν στη θέση σου και είχα ζωάκι με κινητικό πρόβλημα, μάλλον θα ήμουν ο χειρότερος γι αυτήν την περίπτωση και τι εννοώ.. ο Ραμόν σου θα έλεγε: '' μα καλά αυτό το θύμα που με ταΐζει γιατι με κοιτάει μονίμως με βουρκωμένα μάτια?? Κάποιο πρόβλημα θα έχει.. Και όντως..δε θα το άντεχα να το βλέπω..για οτιδήποτε άλλο μπορει να γίνω πραγματικά ψυχρός..την αδικία στα μικρά ζωάκια και στα μικρά παιδάκια δεν την αντέχω..με κάνει κομμάτια.. Γι αυτό, και σε απάντηση στην αγαπητή μας Εφη(που σε υπερευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!) , όταν είναι να αναλάβω κάτι θα το κάνω καλά ή αλλιώς καθόλου!Μέση οδός δεν υπάρχει..πόσο μάλλον γι αυτά τα μικρά πλασματάκια(μιλάω γενικα για τα αδέσποτα) που μάχονται καθημερινά να επιβιώσουν κόντρα στην πείνα , το κρύο , τα αυτοκίνητα και γενικά ένα περιβάλλον που δεν τους ταιριάζει.. Οχι δεν είμαι ο άνθρωπος που θα μαζέψω σπίτι μου 10 γάτες και 5 σκύλους..δεν μπορώ να το υποστηρίξω σωστά άρα δεν θα το κάνω..όμως η Λύρα και η Μυρσίνη απ τη στιγμή που βρέθηκαν στο δρόμο μου και είπα'' αυτές θα τις σώσω'', τελείωσε..όσο περνάει απ το χέρι μου θα τους δώσω οτι έχω και δεν έχω για να ζήσουν όσα χρόνια τους επιφυλάσσει η μοίρα ευτυχισμένα..και δεν θεωρώ οτι είμαι και τόσο φοβερός(Εφη μου ) Απλά ,αλήθεια τα αγαπάω τα ζωάκια, κάθε είδους και συγκεκριμένα θεωρώ πως οι γάτες ταιριάζουν καλύτερα στο χαρακτήρα μου.. Αυτό είναι όλο..Ξέρω οτι με καταλαβαίνετε , ξέρω πλέον οτι μιλάω στους σωστούς ανθρώπους..! Σας ευχαριστώ για άλλη φορά και θα σας κρατώ ενήμερες!

Την καληνύχτα μου
Παράθεση

Αδεσποτούλα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αδεσποτούλα
H Αδεσποτούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H Αδεσποτούλα έγραψε στις 13:13, 15-06-18:

Εγώ έχω ένα άλλο πρόβλημα..Η αδέσποτη γάτα που ταΐζω δεν τρώει σχεδόν τίποτα...
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 13:45, 15-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από Αδεσποτούλα
Εγώ έχω ένα άλλο πρόβλημα..Η αδέσποτη γάτα που ταΐζω δεν τρώει σχεδόν τίποτα...
Αν μπορείς να την πιάσεις πήγαινε την στο γιατρό να την εξετάσει... Μπορεί να είναι άρρωστη.... Μήπως την ταΐζει και κανένας άλλος και όταν της βάζεις εσύ είναι χορτατη?
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:08, 15-06-18:

Παναγιωτη μου,ακριβως για αυτο λεω και εγω οτι εισαι φοβερος!
Οχι δεν είμαι ο άνθρωπος που θα μαζέψω σπίτι μου 10 γάτες και 5 σκύλους..δεν μπορώ να το υποστηρίξω σωστά άρα δεν θα το κάνω..όμως η Λύρα και η Μυρσίνη απ τη στιγμή που βρέθηκαν στο δρόμο μου και είπα'' αυτές θα τις σώσω'', τελείωσε..όσο περνάει απ το χέρι μου θα τους δώσω οτι έχω και δεν έχω για να ζήσουν όσα χρόνια τους επιφυλάσσει η μοίρα ευτυχισμένα.
Ακριβως το υπογραμμισμενο ειναι ολη η ουσια,διοτι δειχνει την απολυτη υπευθυντητα σου.
Πολλες φορες το λεμε,παιρνουμε οσα μπορουμε να μεγαλωσουμε σωστα και ομορφα.
Αυτο ειναι υπευθυνοτητα.
Α.....οσον αφορα αυτο....
Και όντως..δε θα το άντεχα να το βλέπω..για οτιδήποτε άλλο μπορει να γίνω πραγματικά ψυχρός..την αδικία στα μικρά ζωάκια και στα μικρά παιδάκια δεν την αντέχω..με κάνει κομμάτια..
,ειναι σαν να βλεπω εμενα....ακριβως αυτο,αδικια και πονο σε ζωακια και μικρα παιδια.Και βεβαια ξερεις το γιατι,διοτι ειναι απροστατευτα και τα πιο αθωα πλασματα στη γη.
Να εισαι καλα φιλε μου Παναγιωτη....θα χαρουμε πολυ να μαθαινουμε νεα σας!
Παράθεση

Nikos90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nikos90
Ο Nikos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O Nikos90 έγραψε στις 20:47, 15-06-18:

Τα γατάκια περίπου δύο μηνών είναι φυσιολογικό να κάνουν πολύ μαλακά κακά;
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:52, 15-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos90
Τα γατάκια περίπου δύο μηνών είναι φυσιολογικό να κάνουν πολύ μαλακά κακά;
Καλησπερα Νικο.Καταρχην οταν λεμε πολυ μαλακα κακα,ειναι σχηματισμενα;Αυτο εχει σημασια.Αν δεν ειναι σχηματισμενα τοτε θεωρειται διαρροια.Αν ειναι σχηματισμενα αλλα πολυ μαλακα,εξαρταται και απο τι τροφη δινεις στ γατακι.Τρωει πχ μονο υγρη τροφη;Αποπαρασιτωση για ενδοπαρασιτα εχει κανει;
Παντως γενικα τα γατακια 2 μηνων κανουν κακακια οπως και οι ενηλικες γατες,εννοω στην υφη...δεν αλλαζει κατι.
Παντα τα ιδια κακακια εκανε ή κατι εχει αλλαξει τον τελευταιο καιρο;
Παράθεση

Nikos90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Nikos90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O Nikos90 έγραψε στις 21:02, 15-06-18:

Το πήρα πριν μια εβδομάδα από το δρόμο. Από όταν το πήρα του δίνω κροκέτες. Αρχικά έδωσα kitten από δείγμα της εταιρείας eminent και τώρα δίνω πάλι από δείγμα της ίδιας εταιρείας αλλά adult. Την πρώτη φορά που έκανε κακά ήταν από όσο θυμάμαι σχηματισμενα. Μετά άρχισαν να γίνονται μαλακά αλλά όχι σχηματισμενα. Έπειτα έκανε φουλ διάρροια και του έκανα αγωγή για σκουλήκια. Σταμάτησε η έντονη διάρροια όμως είναι και πάλι πολύ μαλακά.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:06, 15-06-18:

Τι να σου πω φιλε μου;Δεν μπορω να ξερω,νομιζω καλο θα ηταν να επισκεφτεις κτηνιατρο.
Παράθεση

Nikos90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Nikos90 έγραψε στις 21:13, 15-06-18:

Ναι αν συνεχίσει θα πάει και πάλι στο γιατρό. Ρώτησα για να σιγουρευτώ πως όντως κάτι δεν πάει καλά. Πάντως έχει όρεξη για φαγητό. Και οι τσιμπλιτσες που είχε στο ένα ματάκι έφυγαν μετά την αντιβίωση που παίρνει.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,783 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:16, 15-06-18:

Νίκο ενδέχεται και η αντιβίωση (τη συνεχίζει ακόμα; ) να είναι η αιτία της διάρροιας.

Ρώτα και το γιατρό σχετικά.
Το οτι έχει όρεξη για φαγητό, είναι καλό σημάδι πάντως.
Παράθεση

Nikos90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Nikos90 έγραψε στις 21:35, 15-06-18:

Ναι θα την πάρει μέχρι και το Σάββατο. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Παράθεση

Αδεσποτούλα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αδεσποτούλα
H Αδεσποτούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H Αδεσποτούλα έγραψε στις 21:52, 15-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Αν μπορείς να την πιάσεις πήγαινε την στο γιατρό να την εξετάσει... Μπορεί να είναι άρρωστη.... Μήπως την ταΐζει και κανένας άλλος και όταν της βάζεις εσύ είναι χορτατη?
Την ταΐζουν αλλά εχθές που πήγα κάποιος είχε βάλει μακαρόνια με ψάρια και εκείνη προτίμησε να φάει λίγο από το κρουασάν της φίλης μου αντί για τα ψάρια.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,783 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:29, 15-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos90
Ναι θα την πάρει μέχρι και το Σάββατο. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Σε αυτή την περίπτωση, περίμενε μέχρι τη Δευτέρα (με την προϋπόθεση οτι όλες οι υπόλοιπες οργανικές λειτουργίες της είναι νορμάλ), κι αν εξακολουθήσουν να είναι μαλακά, τότε το λόγο έχει ο κτηνίατρος.

Όσο για τις κροκέτες δεν είναι λίγο νωρίς για μετάβαση σε adult? Συνήθως αρχίζουμε να δίνουμε για ενήλικα μετά τον πρώτο χρόνο, ή μετά τη στείρωση.
Λέω τώρα.. Μήπως οφείλεται και σε αυτό σε συνδυασμό με την αντιβίωση.
Παράθεση

Nikos90

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Nikos90 έγραψε στις 22:35, 15-06-18:

Το ξέρω ότι θα έπρεπε να τρώει kitten. Θα το φροντίσω. Τα έδωσα αναγκαστικά καθώς ξέμεινα από τροφή. Ήταν μαλακά και πριν φάει την adult.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:21, 15-06-18:

Τότε περίμενε μέχρι να τελειώσει η θεραπεία με την αντιβίωση (που επηρεάζει) κι ύστερα βλέπουμε..
Εύχομαι να είναι αυτός ο λόγος, ώστε να μη χρειαστεί να πάρει κάποια άλλη θεραπεία.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:43, 16-06-18:

Νικο μου οντως ειναι πολυ πιθανον να την πειραζει η αντιβιωση στο εντερο και να τα κανει μαλακα.Εσυ προσεχε τα βεβαια,μην δεις τιποτε αιμα,ή ειναι μαυρα ή γινουν εντελως διαρροια.Δεν πειραζει να παρεις και τον γιατρο τηλεφωνο να του το πεις.
Και βεβαια αν συνεχιστει πρεπει να πας κτηνιατρο.
Ευχμαι ολα καλα να πανε.
Παράθεση

mariatzo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariatzo
H mariatzo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H mariatzo έγραψε στις 11:35, 30-06-18:

Καλησπέρα παιδιά.ειμαι καινούργια στο φόρουμ
Δεν ξέρω αν έχω γράψει το μήνυμα σε σωστή κατηγορία.προχτες βρήκα 2 γατακια χωρίς μάνα 2 ημερών.διπλα ακριβώς ήταν τα αδέρφια τους νεκρά αλλά 5.έψαξα τη μάνα τίποτα.πηγα πάλι το βράδυ τίποτα.τα πήρα στο σπίτι εννοείται.τα έχω πολύ ζεστα.πινουν γάλα με μπιμπερό μπόλικο ειδικό γάλα για μωρά από πετ σιτυ.μετα απο κάθε γεύμα τα βοηθάω και κάνουν τσισα.σημερα το ένα από τα δύο έκανε και κακα.το άλλο Όχι ακόμα.εχβ και σκυλια στο σπίτι.και π αρσενικό μου χτες τα πλησίασε και άρχισε να τα γλύφει στον πωπο στα γεννητικά όργανα.ρωτησα τον κτηνίατρο και μου έδωσε πολύ λίγες πιθανότητες επιβίωσης.παντως είναι πολύ ενεργητικά.περπατανε γαντζωνονται και ανεβαίνουν στις κουβέρτες τους.δεν ψάχνω εθελοντή να τα μεγαλώσει.θα τα μεγαλώσω εγώ.θεκω να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να αυξήσω τις πιθανότητες.ευψαριστω παιδια
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 17:51, 30-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από mariatzo
Καλησπέρα παιδιά.ειμαι καινούργια στο φόρουμ
Δεν ξέρω αν έχω γράψει το μήνυμα σε σωστή κατηγορία.προχτες βρήκα 2 γατακια χωρίς μάνα 2 ημερών.διπλα ακριβώς ήταν τα αδέρφια τους νεκρά αλλά 5.έψαξα τη μάνα τίποτα.πηγα πάλι το βράδυ τίποτα.τα πήρα στο σπίτι εννοείται.τα έχω πολύ ζεστα.πινουν γάλα με μπιμπερό μπόλικο ειδικό γάλα για μωρά από πετ σιτυ.μετα απο κάθε γεύμα τα βοηθάω και κάνουν τσισα.σημερα το ένα από τα δύο έκανε και κακα.το άλλο Όχι ακόμα.εχβ και σκυλια στο σπίτι.και π αρσενικό μου χτες τα πλησίασε και άρχισε να τα γλύφει στον πωπο στα γεννητικά όργανα.ρωτησα τον κτηνίατρο και μου έδωσε πολύ λίγες πιθανότητες επιβίωσης.παντως είναι πολύ ενεργητικά.περπατανε γαντζωνονται και ανεβαίνουν στις κουβέρτες τους.δεν ψάχνω εθελοντή να τα μεγαλώσει.θα τα μεγαλώσω εγώ.θεκω να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να αυξήσω τις πιθανότητες.ευψαριστω παιδια
Καλησπέρα.... Καλώς ήρθες στην παρέα.... Πέρα από αυτά που ήδη κάνεις - να τα κρατάς ζεστά, να τα ταΐζεις λίγο και συχνά και να τα βοηθάς να ενεργηθουν - δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.... Η αλήθεια είναι πως είναι ΠΟΛΎ ΜΩΡΆ και όντως οι πιθανότητες να επιζήσουν είναι μικρές... Όμως ποτέ δεν ξέρεις..... Ακόμα όμως και στο τέλος δεν τα καταφέρουν εσύ θα έχεις κάτι ότι καλύτερο μπορούσες και μπράβο σου που τα πήρες να τους δώσεις μια ευκαιρία..... Ενημέρωνε μας για την πορεία τους σε παρακαλώ
Παράθεση

mariatzo

Νεοφερμένος

H mariatzo έγραψε στις 17:57, 30-06-18:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.το ξέρω για τις πιθανότητες Αλλά ρε γαμωτο θέλω τόσο πολύ να ζήσουν.αν ζήσουν και τα πράγματα πάνε καλά με τα σκυλιά μου και αγαπηθουν που θέλω πολύ να γίνει θα τα κρατήσω εγώ δεν θα τα δώσω.κοιμαμαι 2 ώρες συνολικά κάθε μέρα για να τα φροντίσω.τα φροντίζω μόνη μου τελείως με τα σκυλιά μου.θα σας ενημερώνω ναι.κανανε κακα και τα δύο σήμερα.βοηηθησε ο σκυλος μου που τα γλείφει.ποτε μπορώ να πω ότι οκ γλιτωσανε? Μετά από πόσο καιρο; λογικά πρέπει να ανοίξουν τα μάτια ε?
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 18:36, 30-06-18:

Από προσωπική εμπειρία - επειδή ποτέ δεν έτυχε να φροντίσω τόσο πολύ μωρά - δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά.... Νομίζω όμως πως όταν ανοίξουν τα ματάκια τους και φτάσουν γύρω στις 20 μέρες έχουν πιο πολλές πιθανότητες επιβίωσης... Εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε καλά για αυτά τα δύο μωράκια που είχαν την τύχη να βρεθούν στο δρόμο σου... Και πιστεύω πως αν τελικά ζήσουν με τα σκυλιά σου θα είναι τέλεια παρέα....
Παράθεση

mariatzo

Νεοφερμένος

H mariatzo έγραψε στις 19:24, 30-06-18:

Σε ευχαριστώ πολύ.μακαρι όλα να πάνε καλά.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:37, 30-06-18:

Καλησπερα φιλη μου.Δεν εχω να προσθεσω κατι παραπανω απο την φιλη μας Δημητρα,παρα μονο,ενα μεγαλο μπραβο για την προσπαθεια σου κια για οποιαδηποτε απορια δες και το παρων θεμα,αλλα ρωτα κιολας,αν ξερουμε θα χαρουμε να βοηθησουμε.
Εγω εχω μεγαλωσει και τα δυο πρωτα γατακια μου,αλλα τα βρηκα σαφως σε φαση που ειχαν ανοιξει ματακια,και μπουσουλαγαν.Οποτε και σαφως δεν εχω εμπειρια απο τοσο μωρα.Ομως να ξερεις αρκετοι τα καταφερνουν!.Καθε μερα θα εισαι και πιο κοντα!Την θετικη μας σκεψη.
Παράθεση

mariatzo

Νεοφερμένος

H mariatzo έγραψε στις 19:40, 30-06-18:

Σε ευχαριστώ πολύ.ειναι δυνατά.μπορουν και σκαρφαλώνουν από τώρα.γαντζωνονται όσο μπορούν και πάνε.τουλαχιστον τους δίνω μια ευκαιρία.ενα αγοράκι και ένα κοριτσάκι.η Ζιλό και ο Νουρέγιεφ.χαχχαχα
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:42, 30-06-18:

Ουαου!Τους εχεις δωσει ΥΠΕΡΟΧΑ ονοματα!Δεν ξερεις και εγω ποσο θελω να ευωδοθουν οι προσπαθειες σου καλη μου φιλη!Αυτη η θεληση για ζωη ειναι συγκλονιστικη!Μακαρι..μακαρι!Αλλα και παλι,κανεις πραγματικα οτι καλυτερο μπορεις!
Παράθεση

mariatzo

Νεοφερμένος

H mariatzo έγραψε στις 20:10, 30-06-18:

Να σε ρωτήσω, ξέρεις αν ιδρώνουν? Γιατί κάποιες φορές τα βγάζω από τη φωλιά τους και είμαι σχεδόν μούσκεμα.μηοως τους έχω πολύ ζεστή??
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:24, 30-06-18:

Μπορει,και μετα θελει μεγαλη προσοχη.Κοιτα,καλοκαιρι ειναι.Το σημαντικο ειναι να μην ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ κοντα σε ρευμα,με αερα δηλαδη.Προφυλαγμενα,σεκουτα ας πουμε με κανενα ρουχαλακι,αλλα νομιζω τωρα δεν χρειαζονται ζεστο μπουκαλι με νερο.Τον γιατρο τον ρωτησες πως να τα εχεις;Τους εχεις βαλει θερμοφορα η κατι αντιστοιχο;
Παράθεση

mariatzo

Νεοφερμένος

H mariatzo έγραψε στις 20:38, 30-06-18:

Τους έχω μπουκάλια με ζεστό νερό καλυμμένα με κουβέρτα.και μια μπλούζα μου να τα σκεπάζω και κάτι αρκουδάκια.τωρα τον πήρα τηλ αλλά δεν το σήκωσε
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:45, 30-06-18:

Νομιζω οτι ειναι υπερβολικο γμτ τετοια εποχη,αυτα τα κανουμε τον χειμωνα....και σκεψου...ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑΤΑΚΙ ΤΟΥΣ,αφου ιδρωνουν.Και μετα ειναι απιστευτα επικινδυνο.Εγω δεν θα εβαζα επουδενι ζεστο μπουκαλι τωρα,θα σκασουν τα ερμα,και σκανε βασικα..αφου ιδρωνουν.Για να ιδρωνουν σημαινει οτι σκανε.ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:48, 30-06-18:

Πηρα την γιατρο μου τωρα στο κινητο,που ειμαστε και φιλες,να την ρωτησω αλλα δεν το σηκωνει γμτ..λογικο,σαββατο βραδυ.Αν με παρειθα την ρωτησω,αλλα....εγω στη θεση σου,αφου ιδρωνον δεν θα εβαζα μπουκαλια με ζεστο νερο...δεν ειναι χειμωνας,και ξαναλεω,στο δειχνουν με το σωματακι τους οτι σκανε.
Παντως εχε τον νου σου,αν με παρει τηλεφωνο θα την ρωτησω και θα το γραψω εδω.
Παράθεση

mariatzo

Νεοφερμένος

H mariatzo έγραψε στις 20:53, 30-06-18:

Οκ.εβγαλα τη μπλούζα μου.μια κουβερτούλα έχω.θα βγάλω και τα μπουκάλια.μου είχε πει ο γιατρός ότι θέλουν παρά πολύ ζέστη και λέω και εγώ εντάξει και το έκανα που να ξέρω.ναι σε παρακαλώ αν σε πάρει ρωτα κ εσύ
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:03, 30-06-18:

Λοιπον φιλη μου,με πηρε τηλεφωνο η κτηνιατρος,της εξηγισα και μου ειπε δεν θελει τωρα μπουκαλια,μονο ρουχαλακια....και πως οντως κινδυνευυν περισσοτερο τωρα αν ιδρωνουν,και πως καλο θα ειναι να τα στεγνωσεις.Με μια πετσετυλα τριψτα να στεγνωσουν οσο γινεται.Ρουχαλακια ναι,μακρια απο ρευματα ναι αλλα οχι μπουκαλια με ζεστο νερο,οκ..σου λεω τι μου ειπε.Ευθυνη δεν παιρνω ναι;
Παράθεση

mariatzo

Νεοφερμένος

H mariatzo έγραψε στις 21:06, 30-06-18:

Σε καταλαβαίνω ναι καμία ευθύνη τι λες τώρα.σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο.θα το κάνω γιατί το βλέπω κ εγώ η ίδια ότι ζεσταίνονται γιατί απλώνονται πολύ με Σα στη φωλιά.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 21:57, 30-06-18:

mariatzo καλησπέρα κι από εμένα και μπράβο σου για την προσπάθεια που κάνεις με τα μικράκια...Μακάρι όλα να πάνε κατ' ευχήν.
Γνωρίζω ότι όντως τα γατάκια μέχρι 15 ημερών τουλάχιστον χρειάζονται πάααρα πολύ ζέστη (35 οC περ.). Είναι το Νο1 για την επιβίωσή τους και εγώ παρ ό, τι καλοκαίρι και που δείχνουν ιδρωμένα δεν θα το ρίσκαρα να βγάλω τα μπουκάλια προς το παρόν από τη φωλίτσα τους σε καμία περίπτωση..Καταλαβαίνω το σκεπτικό της Έφης παραπάνω και σέβομαι τη γνώμη της κτηνιάτρου της που είχε την καλοσύνη να ρωτήσει, απλώς σου λέω πώς θα έπραττα από την πλευρά μου.
Παραθέτω κι ένα σαιτ με σχετικές οδηγίες, που μπορεί να σε βοηθήσουν, ρίξε μία ματιά αν θέλεις
https://www.ailouros.gr/orfana-gatakia/
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 30-06-18 στις 22:03.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:05, 30-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
mariatzo καλησπέρα κι από εμένα και μπράβο σου για την προσπάθεια που κάνεις με τα μικράκια...Μακάρι όλα να πάνε κατ' ευχήν.
Γνωρίζω ότι όντως τα γατάκια μέχρι 15 ημερών τουλάχιστον χρειάζονται πάααρα πολύ ζέστη (35 οC περ.). Είναι το Νο1 για την επιβίωσή τους και εγώ παρ ό, τι καλοκαίρι και που δείχνουν ιδρωμένα δεν θα το ρίσκαρα να βγάλω τα μπουκάλια προς το παρόν από τη φωλίτσα τους σε καμία περίπτωση..Καταλαβαίνω το σκεπτικό της Έφης παραπάνω και σέβομαι τη γνώμη της κτηνιάτρου της που είχε την καλοσύνη να ρωτήσει, απλώς σου λέω πώς θα έπραττα από την πλευρά μου.
Παραθέτω κι ένα έγκυρο σαιτ με σχετικές οδηγίες, που μπορεί να σε βοηθήσουν, ρίξε μία ματιά αν θέλεις
https://www.ailouros.gr/orfana-gatakia/
Μαρια μου,οι οδηγιες δεν λενε για εποχη.Και δες την υποσημειωση

Προσοχή: Η υπερθερμία μπορεί να οδηγήσει γρήγορα σε αφυδάτωση, την συχνότερη δηλαδή αιτία θανάτου.
Τα γατακια ιδρωνουν παρα πολυ,ολοι ξερουμε τι σημαινει αυτο...ΑΦΥΔΑΤΩΣΗ..και το λεει ακομα και το σαιτ που εβαλες.
Τα γατακια ο οργανισμος τους δειχνει οτι υπερθερμενονται.Ολοι ξερουμε οτι δεν πρεπει να ιδρωνουν τοσο πολυ.
Η γιατρς μου ηταν ξεκαθαρη,αλλα..εδω στο λεει το ιδιο το σατ πιυ εβαλες λινκ.
ΥΠΕΡΘΕΡΜΙΑ///ΑΦΥΔΑΤΩΣΗ.../Η ΚΥΡΙΟΤΕΡΗ ΑΙΤΙΑ ΘΑΝΑΤΟΥ.
Εγω δεν θα το ρισκαρα,αφου ηδη τα γατια ειναι μυσκεμα.Αν δεν ιδρωναν θα ελεγα οκ,π οργανισμος τους το δεχονται.Εδω σου λεει οτι ειναι μουσκεμα.
Οποτε και το σαιτ που εβαλες αν παρουμε οδηγο..παλι φαινεται οτι τα γατακια υερθερμαινονται.
Οπως και να εχει,η αποφαση ειναι της φιλης μας.
Ομως η λογικη και η κτηνιατρος μου,λενε οχι μπουκαλια..εφοσον ιδρωνουν τοσο πολυ.
Η χρηστρια δεν εχει προφανως θερμομετρο να ξερει σε τι βαθμους ειναι τα γατακια.ΑΛΛΑ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥΣ!
Παράθεση

mariatzo

Νεοφερμένος

H mariatzo έγραψε στις 22:09, 30-06-18:

Έβγαλα τα πολλά γιατί βρήκα και τον δικό μου κτηνίατρο στο τηλ και μου είπε να μην είναι και φούρνος.τα βλέπω καλύτερα δεν ιδρώνουν και νομίζω κοιμουνται και πιο ευχάριστα
Παράθεση

mariatzo

Νεοφερμένος

H mariatzo έγραψε στις 22:12, 30-06-18:

Δεν έχω θερμόμετρο να βάλω. Από πετ σιτυ μπορώ να πάρω θερμόμετρο?
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:14, 30-06-18:

Ωραια..μπραβο....μακαρι να πανε ολα καλα,οι ψυχουλες μου!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:17, 30-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από mariatzo
Δεν έχω θερμόμετρο να βάλω. Από πετ σιτυ μπορώ να πάρω θερμόμετρο?
Δεν εχω ιδεα.Οπως και να εχει...ακου τι σου ειπε ο γιατρος σου,αληθεια σου ειπε να βγαλεις τα μπουκαλια η οχι;Και βλεπεις και τα ιδια,το σωματακι τους μας δειχνει.Πχ αν τρεμουν,σημαινει κρυωνουν...αν ειναι τοσο πολυ ιδρωμενα...σημαινει οτι οαραειναι η ζεστη,αλλα να ξερεις μπορει και να τρεμουν αν παραιδρωνουν,οποτε και βεβαια κρυωνουν.Ο ιδρωτας ακριβως αυτο κανει...ριχνει την θερμοκρασια του σωματος.Για αυτο και δεν πρεπει να φτανουν να ιδρωνουν.
Και βενβαια ειναι και η αφυδατωση,που το ιδιο το σαιτ που μας εβαλε η φιλη μας η ροκο...το γραφει.
Παράθεση

mariatzo

Νεοφερμένος

H mariatzo έγραψε στις 22:22, 30-06-18:

Επειδή είχα βάλει 3 μπουκάλια μέσα στο σπιτάκι, είναι μεγάλο και ήθελα να το καλύπτει όλο.μου είπε να βγάλω τα δύο και να αφήσω ένα μπουκάλι συν την κουβέρτα τους και τα παιχνίδια τους.μουσκεμα γίνονται πίσω στην κοιλιά τους Όχι σε όλο το σώμα τους.δεν ξέρω μήπως κάνω λάθος και κατουρανε και είναι βρεγμένα ? Πιάνω την κουβέρτα και δεν είναι βρεγμένη.μακαρι να πάνε καλά
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους