Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,442 εγγεγραμμένα μέλη και 707,541 μηνύματα σε 21,730 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 299 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ήλιος και γάτα

Γάτα πηλού

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Γάτα πηλού
H Γάτα πηλού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Γάτα πηλού έγραψε στις 03:31, 07-11-11:

Γεια σας!
Εδώ και 3 μήνες περίπου και λόγω οικονομικής δυσκολίας, έχω μετακομίσει σε ημιυπόγειο διαμέρισμα μαζί με τα 2 γατάκια μου. Είμαστε μια χαρά και η αλήθεια είναι ότι περνάμε πολλές ώρες μαζί(ζήτημα να μένουν μόνες τους κανένα 3ωρο ημερισίως-κατά μέσο όρο).
Το σπίτι είναι ευρύχωρο για 1 άτομο και 2 γάτες αλλά ο ήλιος και γενικά η φυσική φωτεινότητα του σπιτιού είναι σχεδόν ανύπαρκτη..
Δεν ξέρω γιατί αλλά τις τελευταίες μέρες μου έχει καρφωθεί στο μυαλό η σκέψη ότι οι γατούλες μου μπορεί να επηρεάζονται αρνητικά από αυτό. Δε θα ζούμε πάντα έτσι, είναι κάτι προσωρινό που μπορεί όμως να πάρει 1-2 χρόνια.
Υπάρχει περίπτωση αυτό να επηρεάζει τις μικρούλες μου σε θέματα που αφορούν την υγεία?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 08:03, 07-11-11:

Είμαι σε παρόμοια φάση. Δεν μένω σε ημιυπόγειο, αλλά λόγω συχνής συννεφιάς και σκιάς από τα διπλανά κτίρια δεν μπαίνει πολύ φως στο σπίτι. Ειδικά τώρα και τον χειμώνα η κατάσταση είναι τραγική. Για να καταλάβεις πόσο χάλια είναι η φωτεινότητα στο σπίτι, ο γάτος μου έχει διαφορετικό χρώμα μέσα και διαφορετικό έξω
Αν έλεγα ότι δεν του αρέσει ο ήλιος, θα ήταν ψέμματα αφού μόλις ξεπροβάλλουν οι ακτίνες του ξαπλώνει στο πιο ηλιόλουστο σημείο του σπιτιού. Σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει πρόβλημα με την έλλειψη φωτεινότητας.
Αν δε νιώθεις καλά που δεν θα τα βλέπει ο ήλιος, μπορείς να τα βγάζεις έξω για λίγα λεπτά με λουρί να πάρουν καθαρό αέρα και να λιαστούν. Εγώ αυτό κάνω και τώρα τελευταία το απολαμβάνει ιδιαίτερα ^^

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 08:06, 07-11-11:

Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα, που, δεδομένης της οικονομικής κρίσης, να μην έχουν προβληματιστεί και να μην νιώθουν ανασφάλεια αν θα μπορούν να παρέχουν στα γατόνια τους τις καλύτερες προϋποθέσεις...είτε όσον αφορά εμβόλια, είτε όσον αφορά διατροφή κτλ, κτλ...
Πολλοί από μας έχουμε βάλει πολύ νερό στο κρασί μας όσον αφορά ποιότητα ζωής,αγαθά κτλ, και ίσως κάποια στιγμή θα πάρει η μπάλα και τα μικρά μας, παρότι προσπαθούμε αυτά να νιώσουν τελευταία απ'όλους μας την κρίση... Είμαι σίγουρη ότι αν ήταν στο χέρι σου να ζεις σε μία μονοκατοικία με μεγάλους χώρους και κήπο, δεν θα βρισκόσουν στο ημιυπόγειο αυτή τη στιγμή... (Προφανώς και δεν είναι επιλογή σου...)
Το γεγονός ότι αναπληρώνεις με αγάπη, φροντίδα,συναίσθημα,παιχνίδι και επικοινωνία για μένα είναι πολύ πιο σημαντικό...
Αλήθεια, καμιά πίσω αυλίτσα δεν υπάρχει να τις βγάζεις καμιά ώρα τη μέρα (με τη δική σου επίβλεψη πάντα) να τις χτυπάει λίγο καθαρός αέρας;; (έστω στην ταράτσα;; )
Για βόλτα με σαμαράκι να τολμήσω να σου προτείνω;;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 34,262 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:54, 07-11-11:

Και ομως ο ηλιος ειναι απαραιτητος στις γατες,οπως και στους ανθρωπους βεβαια για τη συνθεση της βιταμινης D,εκτος του οτι τον χρειαζονται γιατι η γατα λατρευει τον ηλιο.Προσπαθησε να τα μαθεις να βγαινιουν εξω με το λουρακι.

Παράθεση

Γάτα πηλού

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Γάτα πηλού
H Γάτα πηλού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Γάτα πηλού έγραψε στις 11:36, 07-11-11:

Καλημέρα παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις..
Νιώθω κάπως καλύτερα που υπάρχουν και άλλοι σε παρόμοια θέση Victoria..Τουλάχιστον βέβαια σε εσένα μπαίνει και καμιά ακτίνα
Συμφωνώ σε όσα λες marina289 και προσπαθώ όσο μπορώ να περνάω χρόνο μαζί τους και να αναπληρώνω το κενό..Σε γενικές γραμμές είναι καλά και παίζουν και μεταξύ τους..Δηλαδή με μου φαίνονται ψυχολογικά ρηγμένες, αλλά είμαι σίγουρη πως ένα μπαλκονάκι, ένα παραθυράκι ψηλό, θα το λάτρευαν!!
Σαμαράκι λοιπόν έχω, και έχουν μάθει να το χρησιμοποιουν (τις έμαθα μέσα στο σπίτι απλά για να εξοικειωθούν) για να κάνουμε καμιά βόλτα στο χωριό..Όπως επίσης και μια μικρή αυλίτσα υπάρχει στο πίσω μέρος του διαμερίσματος . Αλλά δεν είναι κλειστή και έτσι μπαίνουν και 2-3 γατούλες μέσα τις οποίες μάλιστα ταίζω.. Τα δικά μου γατάκια είναι εμβολιασμένα με το τετραπλό και λύσσα. Κινδυνεύουν να κολλήσουν κάτι μιας και θα κινούνται σε χώρο αδεσπότων(ακόμα και εάν δε βρεθούν σε άμεση επαφή)? Ακόμα, η κτηνίατρος μας είχε πει ότι καλό είναι να μην επιβαρύνουμε τον οργανισμό της γατούλας μας με περιττά αντιπαρασιτικά (εξωτερικά) γιατί ακόμα και για καρκίνο ενοχοποιούνται(φαντάζομαι πως μιλάει για τη συχνή χρήση)...Οπότε εάν αρχίσουν να βγαίνουν με το λουράκι δε θα έχω πρόβλημα με ψύλλους? Κάτι που σημαίνει αντιπαρασιτικά? Τώρα τους βάζω πολύ αραιά, πρίπου 2 φορές ετησίως για εξωπαράσιτα.
Και όσο αφορά αυτό που αναφέρει η Πουπουλίνα για τη βιταμίνη D, αυτό ακριβώς είναι που με ανησυχεί...
Δεν ξέρω τι να κάνω..
Με τον κτηνίατρο δε το έχουμε συζητήσει αυτό, λέτε να χρειάζονται συμπλήρωμα?

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:09, 07-11-11:

Μη σε απασχολεί η βιταμίνη D. Οι γάτες δεν είναι σαν τους ανθρώπους. Αν θυμάμαι καλά, δεν μπορούν να συνθέσουν βιταμίνη D στο δέρμα τους μέσω UV ακτινοβολίας ή συνθέτουν σε υπερβολικά μικρές ποσότητες. Την βιταμίνη D την παίρνουν συνεπώς από την τροφή τους. Ακόμα όμως και αν η γάτα ζει μέσα και δεν βγαίνει στο μπαλκόνι, δεν εκττείθεται σε UV ακτινοβολία (την μπλοκάρει το τζάμι), οπότε είτε ζει σε σκοτεινό μέρος είτε σε ηλιόλουστο δεν έχει μεγάλη διαφορά. Οι περισσότερες τροφές του εμπορίου περιέχουν βιταμίνη D. Αν θες να συμπληρώνεις, μπορείς να δίνεις μουρουνέλαιο ή ψάρια. Αλλά με μέτρο γιατί η υπερβολική ποσότητα βιταμίνης D βλάπτει τις γάτες.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 34,262 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:15, 07-11-11:

Παντως εμενα ο γιατρος μου ειναι κατηγορηματικος,στο να τα βλεπει απαραιτητα ο ηλιος λιγο καθε μερα,γιατι και τα δικα μου δεν βγαινουν καθολου εξω.Και σιγουρα..δεν το λεει ετσι..
Δεν υπαρχει θηλαστικο που να μην εχει αναγκη τον ηλιο..εστω και για λιγο την ημερα.

Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 229 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 22:53, 07-11-11:

k εγω στην ιδια φαση ειμαι αλλα με μια γατα..δε γινοταν αλλιως..αλλα μια χαρα τη βλεπω..βεβαια λιαζεται στο γκαζον αρκετη ωρα τη μερα οποτε ολοι ευχαριστημενοι..

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 02:44, 08-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Παντως εμενα ο γιατρος μου ειναι κατηγορηματικος,στο να τα βλεπει απαραιτητα ο ηλιος λιγο καθε μερα,γιατι και τα δικα μου δεν βγαινουν καθολου εξω.Και σιγουρα..δεν το λεει ετσι..
Δεν υπαρχει θηλαστικο που να μην εχει αναγκη τον ηλιο..εστω και για λιγο την ημερα.
Σίγουρα τους αρέσει ο ήλιος, αλλά δεν τους είναι απαραίτητος όπως είναι σε εμάς. Όπως είπα και πριν, για να εκτεθούν στην UV πρέπει να βγούν έξω. Ακόμα και αν μπαίνει ήλιος από ένα παράθυρο, το τζάμι απορροφά την UV. Αλλά δεν έχει νόημα γιατί δεν μπορούν να συνθέσουν βιταμίνη D από τον ήλιο. Πέρα από την βιταμίνη D, η γάτα είναι νυκτόβιο ζώο. Τα μάτια της είναι τέλεια προσαρμοσμένα στο σκοτάδι. Το βράδυ κυνηγούν και την ημέρα κοιμούνται. Ο ήλιος τους προσφέρει ευχαρίστηση (και εμείς δεν χαιρόμαστε όταν βλέπουμε ήλιο;;; ). Πάντως είναι καλό να τα βλέπει λίγο ο ήλιος για να χαίρονται και να ανοίγετε τα παράθυρα (όσοι δεν τα αφήνετε να βγαίνουν έξω/μπαλκόνι) για να αερίζεται το σπίτι (και να φεύγει το ραδιενεργό ραδόνιο)

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 19:03, 08-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Σίγουρα τους αρέσει ο ήλιος, αλλά δεν τους είναι απαραίτητος όπως είναι σε εμάς. Όπως είπα και πριν, για να εκτεθούν στην UV πρέπει να βγούν έξω. Ακόμα και αν μπαίνει ήλιος από ένα παράθυρο, το τζάμι απορροφά την UV. Αλλά δεν έχει νόημα γιατί δεν μπορούν να συνθέσουν βιταμίνη D από τον ήλιο. Πέρα από την βιταμίνη D, η γάτα είναι νυκτόβιο ζώο. Τα μάτια της είναι τέλεια προσαρμοσμένα στο σκοτάδι. Το βράδυ κυνηγούν και την ημέρα κοιμούνται. Ο ήλιος τους προσφέρει ευχαρίστηση (και εμείς δεν χαιρόμαστε όταν βλέπουμε ήλιο;;; ). Πάντως είναι καλό να τα βλέπει λίγο ο ήλιος για να χαίρονται και να ανοίγετε τα παράθυρα (όσοι δεν τα αφήνετε να βγαίνουν έξω/μπαλκόνι) για να αερίζεται το σπίτι (και να φεύγει το ραδιενεργό ραδόνιο)
Επιβεβαιώνω και εγώ τα υπογραμμισμένα στοιχεία του μηνύματος ως Πυρηνικός Φυσικός

Παρεπιπτόντως, για κάποιον περίεργο λόγο, και εγώ λατρεύω το γάτο σου Ceres Victoria κι ας μην τον έχω δει ποτέ..Ούτε μια φώτο δεν έχω πετύχει

Όσο αφορά στο θέμα της Γάτας Πηλού, θέλω να πιστεύω πως δε θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα..Βέβαια για καλό και για κακό, μια βολτίτσα με το σαμαράκι θα ήταν ιδανική!

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 143 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 09:09, 06-06-16:

Καλημέρα σε όλους! Μένω σε μονοκατοικία αλλά τον γάτο μου δεν μπορώ να τον αφήνω στη ταράτσα ή σε κάποια βεραντάκια όπου έχουν προσβαση άλλες γάτες και το βασικότερο μπορεί να σκαρφαλώσει στο πεύκο και να κατέβει στο δρόμο . Με προβληματίζει το θέμα με το λιάσιμο του γιατί έχω προσέξει ότι αποφεύγει να κάθεται στις ηλιόλουστες γωνιές του σπιτιού . Το χειμώνα προτιμάει τους καναπέδες που δεν τους βλέπει ο ήλιος και το καλοκαιρι σκιερές τοποθεσίες. Είναι ξανθός -αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο. Στο ,μπαλκόνι το χειμώνα για λίγο καθόταν στον ήλιο. Τώρα τις ωρες που λιάζεται το μπαλκόνι εγώ λείπω και αυτός είναι μέσα Εχω προσέξει ότι όταν ετοιμαζομαι να φύγω θέλει να μπει μέσα ενώ το χειμώνα ήθελε να τον αφήνω έξω . Να υποθέσω ότι αυτός ξέρει κατά πόσο πρεπει και θελει να λιάζεται ?
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 10:50, 06-06-16:

Καλυτερα που δεν καθεται στον ηλιο γιατι σαν ανοιχτοχρωμος κινδυνευει απο καρκινο στο δερμα εαν καθεται στον ηλιο.Γενικα τα ανοιχτοχρωμα γατια(λευκα, κανελλι,ξανθα κ.α) πρεπει να αποφευγουν να καθονται το καλοκαιρι στον ηλιο για το καλο της υγειας τους.( ευαισθητο δερμα)Ασε που τωρα ζεσταινονται πολυ ,φαντασου να κατσουν και στον ηλιο!! Και μενα η Μινι που ειναι λευκη αποφευγει να καθεται στον ηλιο και τωρα που ανοιγω και βγαινουν εξω και τα τρια βγαινει καθεται λιγο και ψαχνει μερος με δροσια να κατσει,εξω βεβαια κανει ζεστη και μπαινει μεσα στο σπιτι και κρυβεται σε σκοτεινα μερη για δροσια.Μολις ερθει το απογευμα ξαναβγαινει στη βεραντα αφου εχει φυγει φυσικα ο ηλιος.Το καλοκαιρι δε,ποτε δεν βγαινει στη βεραντα λογω ζεστης!!Τον χειμωνα που δεν καιει ο ηλιος βγαινει και καθεται ολη την ημερα στην βεραντα.Αρα μην ανησυχεις για τον γατουλη σου,ξερει πολυ καλα τη κανει!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 06-06-16 στις 10:56.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 143 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 22:15, 06-06-16:

Σε ευχαριστώ πολύ Φλώρα για την απάντηση . Απλά βλέπω τα εξωτερικά γατιά τα οποία ανοιχτόχρωμα ή όχι μία πρωινή ηλιοθεραπεία την κάνουν . Ομως έχεις δίκιο! Θα τον αφήσω στην ησυχία του και δεν θα του υποδεικνύω τις ηλιόλουστες γωνιές του σπιτιού .
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 14:56, 07-06-16:

Τον χειμωνα που δεν καιει πολυ ο ηλιος μπορει να λιαζεται αφοβα.Το καλοκαιρι ομως καλυτερα να αποφευγει την πολυωρη εκθεση του στον ηλιο γιατι ειναι ανοιχτοχρωμος !
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους