Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,444 εγγεγραμμένα μέλη και 707,578 μηνύματα σε 21,733 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 201 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ορμές και μετά τη στείρωση;

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 21:10, 22-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Καλησπερα και σε σενα LefterisK, μιλας για γατουλα, μιλας για οιστρο, μιλας επισης για στησιμο ποπου, οποτε υποθετω πως αναφερεσαι σε θυληκη γατουλα. Για ποιον αδενα μιλαει τοτε ο κτηνιατρος σου; Αδενα αφαιρουν στα αρσενια γατια, στα θυληκα αφαιρουν ολα τα γεννητκα οργανα δηλαδη την μητρα, τις σαλπιγγες και τις ωοθηκες. Καποιες φορες παλαιοτερα αφαιρουσαν ολα οσα ειπα εκτος απο τις ωοθηκες, ετσι οι γατουλες ειχαν ορμες αλλα δεν μπορουσαν να μεινουν εγκυες. Θα σε συμβουλευα να μιλησεις με καποιον αλλο κτηνιατρο και αν εκεινος το θεωρησει αναγκαιο να δει και τη γατουλα σου.
Εχω ζησει με 4 θυληκες γατουλες που ηταν στειρωμενες και σε καμμια δεν συνεβη ποτε αυτο που περιγραφεις, στα αρσενικα μπορει να μεινει καποια συμπεριφορα που εχει μαθει πριν στειρωθει, αλλα στα θυληκα απο οσα γνωριζω , οχι.
Βασω στα αρσενικα δεν αφαιρουν τους ορχεις??

Μπερδευτηκα... Ο Μακ δεν εχει ορχεις... Λες να ειναι θυληκο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:20, 22-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από tz3nh
Βασω στα αρσενικα δεν αφαιρουν τους ορχεις??

Μπερδευτηκα... Ο Μακ δεν εχει ορχεις... Λες να ειναι θυληκο...
Τζενακι μου αφαιρουν τον σπερματικο αδενα που περιεχεται μεσα στους ορχεις, δεν αφαιρουν εντελως τους ορχεις. Και ο Κοκος μου ειχε ορχεις, ασχετα αν δεν φαινοντουσαν απο το πολυ μαλλι που ειχε και ο Κοναν εχει και ειναι εμφανεστατοι παρακαλω, αλλα και ο White εχει, μικρουλακια αλλα εχει.
Ισως ο Μακ να στειρωθηκε σε πολυ μικρη ηλικια και δεν ειχαν αναπτυχθει πληρως και γι' αυτον τον λογο εμειναν μικρουλικα, εχω και ενα αδεσποτακι που το στειρωσα περισυ σε ηλικια 6 μηνων για να το προλαβω και δεν του πολυφαινονται κι εκεινου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 21:25, 22-03-13:

Εμενα φαινεται σαν να μην εχει καθολου... Θα τον ξαναψαξω οταν βρω ευκαιρια και θα σου πω... Μπορει να μην τα προσεξα.

Α! και κατι αλλο... Μπορουν να εχουν στυση? Και να φτασουν και στην σεξουαλικη πραξη απλα χωρις γονιμοποιηση;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tz3nh : 22-03-13 στις 21:30.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:34, 22-03-13:

Αυτο ομολογουμενως δεν το εχω δει ποτε. Ισως καποιος αλλος να ξερει καλυτερα, παντως τα δικα μου τα αρσενικα στειρωμενα γατια δεν εχουν καν επιθυμια, οποτε δεν υπαρχει και πραξη.

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

H tz3nh έγραψε στις 21:37, 22-03-13:

Ουτε εγω εχω ακουσει ποτε κατι τετοιο απλα μου γεννηθηκε η απορια.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 23:55, 22-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από tz3nh

Επισης ο Μακ πεφτει πανω στην Χουανιτα την δαγκωνει στον λαιμο απο πισω αλλα δεν κανει την κινηση του "απαυτωματος" την γλυφει στο κεφαλι... αλλα αυτο το εκανε απο παντα στην Χουανιτα και σκεφτομουν οτι το κανει για να την ακινητοποιησει μιας και αυτη ειναι πιο σαμιαμιδι μπροστα του αλλα εχω αρχισει και αναθεωρω.

Δεν ξερω εχω προβληματιστει.

νομιζω οτι αυτο δεν εχει σχεση με την περιοδο του ζευγαρωματος ειναι το κλασσικο που κανουν οταν θελουν να γλειψουν καποιον αλλο. ειναι σαν να λενε "κατσε καλε να σε καθαρισω!!" μου το κανει και ο δικος μου οταν με καθαριζει επισης το κανουν συνεχεια ο μαυρουλης και η ροζαλια τα αδερφακια και τα 2 στειρωμενα στο πατρικο μου. οποιος γλειφει δαγκωνει και λιγο ανεξαρτητως φυλου. παρατηρησα ακομη οτι το εκανε και η μαμα γατα στα μωρα της οταν τα καθαριζε και αυτα κουνιουνταν σαν ζαβα τα δαγκωνε ελαφρα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lydia.Nataly

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lydia.Nataly
H Lydia.Nataly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Lydia.Nataly έγραψε στις 22:36, 11-05-13:

Εμενα ο γατουλης μου εινι στειρωμενος πο 6 μηνων τωρα ειναι 2 χρονων και ακομα εχει διαθεσεις.Περσι βρηκα μια αξιαγαπητη θυληκια που δεν εχω στειρωσει ακομα και καθε φορα που εχει οιστρο εκεινος τη βαζει κατω κκαι την απαυτωνει...Ειναι φυσιολογικο;

Παράθεση

black_sherlock

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη black_sherlock
Ο black_sherlock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O black_sherlock έγραψε στις 20:04, 23-11-14:

Κλείσαμε 5-6 μήνες στειρωμένοι (αυτός δλδ πάλι καλά :-P) και τον βλέπω τον τελευταίο μήνα πολύ δραστήριο.

Το αγαπημένο του λούτρινο έχει μαραζώσει το καημένο, περνάει δύσκολα!

Αν και το ξέρω ότι είναι φυσιολογικό να έχει ακόμα ορέξεις αρκετό καιρό μετά και γενικά απότι μου είπαν ποτέ δεν θα σταματήσει καθόλου, το ότι συνεχίζει ακάθεκτος και με τόση όρεξη είναι ένδειξη από κάτι θετικό / αρνητικό /αδιάφορο;

Πάντως παρόλες τις ορμές τα υπόλοιπα συμπτώματα (να θέλει να φύγει, να ψεκάζει κτλ) δεν υπάρχουν κάτι που κάνει τη διαδικασία αρκετά διασκεδαστική

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,047 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 22:40, 23-11-14:

Αν και το ξέρω ότι είναι φυσιολογικό να έχει ακόμα ορέξεις αρκετό καιρό μετά και γενικά απότι μου είπαν ποτέ δεν θα σταματήσει καθόλου, το ότι συνεχίζει ακάθεκτος και με τόση όρεξη είναι ένδειξη από κάτι θετικό / αρνητικό /αδιάφορο;
Ούτε θετικό, ούτε αρνητικό. Απλά συμβαίνει ορισμένες φορές, αρκετό καιρό μετά τη στείρωση να υπάρχουν υπολείματα ορμονών που δικαιολογούν αυτή τη συμπεριφορά (ακόμα και για πάνω από 6 μήνες), μέχρι να αποβληθούν από τον οργανισμό και σιγά σιγά αυτή η όρεξη να καταλαγιάσει.
Υπάρχει και η (αρκετά σπάνια) περίπτωση βέβαια να μην τον εγκαταλείψουν ποτέ οι ορέξεις, αλλά σίγουρα όχι με τέτοια ένταση.
Δες και στο θέμα αυτό σχεικά με τη στείρωση αρσενικού γατιού (από το ποστ no. 71 και μετά).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:51, 23-11-14:

Μπορεί και να μην έχει να κάνει καθόλου με τις ορμόνες του, μια και δεν ψεκάζει ούτε φωνάζει.
Καμμιά φορά τους μένει η συμπεριφορά να "τακτοποιούν" κάτι που θεωρούν πολύ αγαπημένο. Ο δικός μου το κάνει με τις πυτζάμες μου συχνά πυκνά και είναι πια σχεδόν 7 χρονών.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 κουνελάκια (Άλεξ και Μήνα) και κατι αλλα ζωακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,633 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 18:17, 24-11-14:

Ευτυχώς εγώ τα γλίτωσα αυτά, γιατί στείρωσα τον γάτο μου στην ηλικία των 6 μηνών. Αν και πρώτα ήταν ήσυχος, δεν έκανε τέτοια.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,101 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 19:51, 24-11-14:

Α κι εγώ νομίζω δεν έχει να κάνει πλέον με τις ορμόνες, αλλά με τη συνήθεια...Βλέπετε κι εμένα ο Ρόκκο μου, που είναι 8,5 ετών και έχει στειρωθεί από ενός έτους, σημειωτέον χωρίς να έχει ποτέ έρθει σε επαφή με γατούλα ο καλούλης μου, του έχει μείνει να "τακτοποιεί" την κουβέρτα μου πολύ σπάνια βέβαια, και μόνο όταν είμαι κι εγώ σκεπασμένη... Ε τον σπρώχνω γκρινιάζει κι έπειτα το ξεχνάει..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 34,267 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:49, 24-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Α κι εγώ νομίζω δεν έχει να κάνει πλέον με τις ορμόνες, αλλά με τη συνήθεια...Βλέπετε κι εμένα ο Ρόκκο μου, που είναι 8,5 ετών και έχει στειρωθεί από ενός έτους, σημειωτέον χωρίς να έχει ποτέ έρθει σε επαφή με γατούλα ο καλούλης μου, του έχει μείνει να "τακτοποιεί" την κουβέρτα μου πολύ σπάνια βέβαια, και μόνο όταν είμαι κι εγώ σκεπασμένη... Ε τον σπρώχνω γκρινιάζει κι έπειτα το ξεχνάει..
Παιδια και εμενα το εκανε αυτο ο μπουκακος μου.Δεν ξερω ακριβως τι ειναι.Βασικα ο μπουκακος επαιρνε το μαξιλαρακι του,το κουτουπωνε,το ζυμωνε,..και μετα κοιμοταν.Ουτε εμενα ειχε ερθει ποτε σε επαφη με γατα.Λενε οτι ειναι ενστικτωδες κινησεις.Εγω παλι το εβλεπα σαν να ηθελε να νανουριστει για να κοιμηθει..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:34, 24-11-14:

Είχα διαβάσει παλιότερα κάπου, πως αυτό το κάνουν όλα τα γατιά που έχουν αποχωριστεί από πολύ μικρά την μάνα τους και δεν θήλασαν όσο έπρεπε.
Κι εγώ τον δικό μου τον βρήκα κάτι λιγώτερο από ενός μηνός. Το έκανε και η Ζουζού μου που την πήρα στα χέρια μου 24 ημερών επειδή την πέταξε η μάνα της.
Τα άλλα μου γατιά που τα βρήκα μεγαλύτερα δεν το έχουν κάνει ποτέ.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 34,267 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:19, 24-11-14:

Οντως ο μπουκακος μου ειχε πολυ μικρος αποχωριστει την μαμα του.Ισως και να ειναι αυτο..

Παράθεση

black_sherlock

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη black_sherlock
Ο black_sherlock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O black_sherlock έγραψε στις 21:05, 25-11-14:

Εμένα πάντως δεν το κάνει για νανούρισμα σίγουρα.
Γενικά τον βλέπω ότι όταν είναι σε μια ένταση μετά από λίγο πάει και ξεσπάει στο λούτρινο.

Αμέσως μετά πλένει και το μόριο του.

Τελετουργικές κινήσεις πάντα!

Όταν ήταν αστείρωτος δεν είχε προτιμήσεις.., χέρια, πόδια, κουβέρτες του έκαναν όλα. Τώρα μάλλον έγινε μονογαμικός

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,047 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 21:13, 25-11-14:

Όταν ήταν αστείρωτος δεν είχε προτιμήσεις.., χέρια, πόδια, κουβέρτες του έκαναν όλα. Τώρα μάλλον έγινε μονογαμικός

Λίγη υπομονή ακόμα...σε λίγους μήνες θα έχει φύγει κι η τεστοστερόνη που έχει απομείνει και θα γίνει...άγαμος!

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,101 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 23:03, 26-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Είχα διαβάσει παλιότερα κάπου, πως αυτό το κάνουν όλα τα γατιά που έχουν αποχωριστεί από πολύ μικρά την μάνα τους και δεν θήλασαν όσο έπρεπε.
Κι εγώ τον δικό μου τον βρήκα κάτι λιγώτερο από ενός μηνός. Το έκανε και η Ζουζού μου που την πήρα στα χέρια μου 24 ημερών επειδή την πέταξε η μάνα της.
Τα άλλα μου γατιά που τα βρήκα μεγαλύτερα δεν το έχουν κάνει ποτέ.
Βάσω μου δε ξέρω αν έχει να κάνει και μ΄αυτό πάντως μου κάνει εντύπωση που λες ότι τό κανε η Ζουζού, θηλυκή δηλ. γατούλα...εννοείς μήπως το έντονο ζύμωμα που κάνουν;;; Γιατί εδώ μιλάμε ότι του δίνουν και καταλαβαίνει..κουτούπωμα δηλ. σε ανύποπτα...μέρη Πάντως κι εμένα παλιότερα με είχε προβληματίσει αυτή η συμπεριφορά του Ρόκο πολύ μετά τη στείρωση, κι έλεγα μήπως δε πήγε κτ καλά, αλλά από την άλλη δε το έκανε τακτικά και με τα χρόνια έχει μειωθεί πολύ η συχνότητα αλλά αραιά και που τον πιάνει...και προφανώς δε θα πάψει ποτέ! Σκέφτομαι ότι είναι ο μόνος που το κάνει πάντως από τους αρσενικούς μου, κι επιπλέον είναι ο μόνος που δεν είχε εμπειρία με γατούλα (οι υπόλοιποι πρόλαβαν..έστω και λίγο ), οπότε μήπως έχει να κάνει και μ΄αυτό, ότι δηλ. το χουν κάπως αλλιώς συνδέσει στο μυαλό τους και τους έχει μείνει, λέω τώρα...Τέσπα, σίγουρα κάτι ανησυχητικό δεν είναι πάντως!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:36, 29-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Βάσω μου δε ξέρω αν έχει να κάνει και μ΄αυτό πάντως μου κάνει εντύπωση που λες ότι τό κανε η Ζουζού, θηλυκή δηλ. γατούλα...εννοείς μήπως το έντονο ζύμωμα που κάνουν;;; Γιατί εδώ μιλάμε ότι του δίνουν και καταλαβαίνει..κουτούπωμα δηλ. σε ανύποπτα...μέρη Πάντως κι εμένα παλιότερα με είχε προβληματίσει αυτή η συμπεριφορά του Ρόκο πολύ μετά τη στείρωση, κι έλεγα μήπως δε πήγε κτ καλά, αλλά από την άλλη δε το έκανε τακτικά και με τα χρόνια έχει μειωθεί πολύ η συχνότητα αλλά αραιά και που τον πιάνει...και προφανώς δε θα πάψει ποτέ! Σκέφτομαι ότι είναι ο μόνος που το κάνει πάντως από τους αρσενικούς μου, κι επιπλέον είναι ο μόνος που δεν είχε εμπειρία με γατούλα (οι υπόλοιποι πρόλαβαν..έστω και λίγο ), οπότε μήπως έχει να κάνει και μ΄αυτό, ότι δηλ. το χουν κάπως αλλιώς συνδέσει στο μυαλό τους και τους έχει μείνει, λέω τώρα...Τέσπα, σίγουρα κάτι ανησυχητικό δεν είναι πάντως!
Μπα, ο Κόναν μου δεν είχε καμμιά εμπειρία με γατούλα αλλά το κάνει τακτικώτατα.
Και η Ζουζού μου δεν ζύμωνε μόνο, του έδινε και καταλάβαινε. Αλλά μόνο σε ρούχα δικά μου και σε μια συγκεκριμένη κουβερούλα. ΄Οχι όπου κι όπου.

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 08:43, 30-11-14:

Δηλαδή Βάσω μου κι αν κατάλαβα καλά, ό,τι έχει τη μυρωδιά αυτών που αγαπάνε?

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 12:47, 30-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Μπα, ο Κόναν μου δεν είχε καμμιά εμπειρία με γατούλα αλλά το κάνει τακτικώτατα.
Και η Ζουζού μου δεν ζύμωνε μόνο, του έδινε και καταλάβαινε. Αλλά μόνο σε ρούχα δικά μου και σε μια συγκεκριμένη κουβερούλα. ΄Οχι όπου κι όπου.
Χα!χα! Βρε τη Ζουζούκα, δε πίστευα ποτέ ότι θα είχε τέτοια συνήθεια μία θηλυκούρα...Πάντως αυτό λέω, μήπως το κάνουν τα γατιά που δεν είχαν ποτέ μία κανονική εμπειρία...αφού εμένα απ΄όοολους τους υπόλοιπους αρσενικούς κανείς δε το κάνει παρά μόνον ο Ρόκο που δεν είχε ποτέ κι όταν ήταν μικρούλης ξεσπούσε έτσι σε διάφορα αντικείμενα Καλά ούτως ή άλλως δε νομίζω ότι πρόκειται για ορμές, τί στο καλό, απλώς πρόκειται προφανώς για μια συνήθεια-ανάμνηση που τη βρίσκουν απολαυστική, όπως και το κλασικό ζύμωμα εξάλλου που θεωρείται "κατάλοιπο" από τότε που θήλαζαν!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:56, 30-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Δηλαδή Βάσω μου κι αν κατάλαβα καλά, ό,τι έχει τη μυρωδιά αυτών που αγαπάνε?
Α ναι, απαραιτήτως.
Φέτος όταν έβγαλα τα χειμωνιάτικα έκανα και ένα ξεκαθαρισματάκι. Κάποιες πυτζάμες μου που είχαν χαλάσει τα λάστιχα ή δεν μου πολυαρέσουν σε σχέση με τις καινούργιες, τις έβγαλα στην αχρηστία και τις έδωσα στον Κόναν για να κάνει την δουλίτσα του.
Μα ούτε να τις φτύσει το ελεεινό γατί...
Και δεν τολμώ να ακουμπήσω πάνω στο κρεββάτι πυτζάμα που την έχω φορέσει έστω και μια φορά, αμέσως θα πάει να την τατκοποιήσει.

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 20:39, 30-11-14:

Α τον μαγκάκο!... Και να μην είναι σκαρταδούρα και φρεσκο-φορεμένες! Το αγόρι σου έχει "άποψη" Βάσω μου.. Την άποψη που έχουν οι περισσότεροι αρσενικοί σε όλο τον κόσμο, όλων των ζωικών ειδών: Όσο πιο νέα και ωραία (στην προκειμένη η πυτζάμα-γκόμενα)... τόσο καλύτερα!
Άντρες παιδί μου..

Παράθεση

nadia.p

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nadia.p
H nadia.p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H nadia.p έγραψε στις 01:02, 07-02-15:

Hello!! Έχω ένα θέμα με τη μικρή μου τις τελευταίες μέρες.. Την έχω κάνει στείρωση από τέλος καλοκαιριού και ξαφνικά πριν λίγες μέρες ξεκίνησε να έχει οίστρο! Δεν κάθεται ήρεμη ούτε λεπτό, νιαουρίζει και γενικά έχει έντονο οίστρο! Έχω την εντύπωση ότι είναι πιο έντονος από τον οίστρο που είχε πριν τη στείρωση.. Πώς γίνεται αυτό;;; Υποτίθεται ότι με τη στείρωση θα ηρεμούσε η καημενούλα από αυτό το θέμα! Έχω τρελαθεί να την βλέπω έτσι, συν το ότι είμαι άυπνη σχεδόν μια εβδομάδα γιατί το βράδυ την πιάνει ακόμα περισσότερο... Ο κτηνίατρος από την άλλη δεν ξέρει τι να μου πει, καθώς του φαίνεται παράξενο όλο αυτο.. Τί να κάνω;;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 02:25, 07-02-15:

Περίεργο μου φαίνεται μετά από τόσο καιρό να παθαίνει οίστρους, σαν να μην στειρώθηκε ποτέ.
Μήπως να ρωτήσεις τον κτηνίατρο που της έκανε την επέμβαση τι είδους στείρωση της έκανε? Της έκανε ολική στείρωση ή μήπως περιορίστηκε να αφαιρέσει μόνο τη μήτρα, αφήνοντας τις ωοθήκες? Πάλι αμφιβάλλω, γιατί σα γιατρός θα ξέρει οτι με αυτή την τακτική (αν δηλαδή της αφαίρεσε μόνο τη μήτρα), οι οίστροι θα συνεχιστούν στο διηνεκές, απλώς δεν θα μπορεί να μείνει έγκυος..
Μήπως πάλι έγινε "ατελής" στείρωση? Εννοώ άφησε κάποιο κομάτι από τα εσωτερικά γεννητικά της όργανα?
Δεν ξέρω, αυτά είναι εικασίες που κάνω και το καλύτερο θα είναι να βγάλει έναν υπέρηχο η γατούλα σου, έτσι ώστε να διαπιστώσετε τι συμβαίνει..
Κι αν χρειαστεί, σκέψου και την πιθανότητα να επισκεφτείτε κι άλλο κτηνίατρο.
Εύχομαι να πάρεις σύντομα μια έγκυρη απάντηση από τον ειδικό, ώστε να αντιμετωπιστεί το θέμα και να πάψει αυτή η ταλαιπωρία της..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 07-02-15 στις 02:32. Αιτία: ορθογραφικό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:53, 07-02-15:

Δυστυχως μου φαινεται πολυ υποπτο αυτο.
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να επισκεφτεις ΑΛΛΟΝ κτηνιατρο και να του εκθεσεις την κατασταση,καθως ο ιδιος ΑΝ δενε χει κανει ολικη στειρωση αλλα μερικη,ή ακομα χειροτερα αν της εκανε περιδεση ωοθηκων,πραγμα πολυ επικινδυνο διοτι κινδυνευει απο καρκινους και κυριως πυομητρα,απλα ΔΕΝ θα το παραδεχτει.Οπωσδηποτε κοιταξε το,μην το αφηνεις.

Παράθεση

nadia.p

Νεοφερμένος

H nadia.p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H nadia.p έγραψε στις 15:28, 07-02-15:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ψάχνω ήδη νέο κτηνίατρο για να δω τι θα γίνει.
Ευτυχώς σήμερα είναι πιο ήρεμη, αλλά πρέπει να το κοιτάξω επειγόντως. Και ελπίζω όλα να πάνε καλά για τη μικρή μου!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:41, 07-02-15:

Αν θες και μπορεις,ενημερωσε μας καλη μου..οι μαρτυριες παντα ειναι χρησιμες και για τους υπολοιπους.

Παράθεση

nadia.p

Νεοφερμένος

H nadia.p έγραψε στις 23:24, 21-03-15:

Καλησπέρα! Έχει περάσει 1 μήνας που η μικρή μου δεν έχει εμφανίσει ξανά οίστρο τελικά! Είχα μιλήσει με κτηνίατρο κ μου είπε ότι μπορεί να έχει οίστρο από συνήθεια και πως αν δεν της περάσει τότε θα ξανακάνουμε επέμβαση για να δούμε τι φταίει..
Ελπίζω να είναι όλα καλά και να μην χρειαστεί να ταλαιπωρηθεί πάλι!
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 00:31, 22-03-15:

Εύχομαι να είναι μόνο η παραξενιά της και να το "ξεχάσει" με τον καιρό. Να μη χρειαστεί να γίνει τίποτα περισσότερο κι όλα καλά να πάνε

Παράθεση

frubi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη frubi
H frubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H frubi έγραψε στις 18:26, 30-03-15:

Καλησπερα. Μολις εγινα μελος, ενω το ηθελα εδω και αρκετο καιρο. Διαβαζω συχνα τις συζητησεις και οφειλω να ομολογησω οτι πολλες ερωτησεις μου εχουν απαντηθει μεσα απο αυτες. Εχω υιοθετησει 3 γατες απο το 2013. 2 θηλυκα και 1 αρσενικο. Τα δυο θα εβρισκαν φρικτο θανατο στην επαρχια απο καποιους ''φιλοζωους'', και η τριτη ηταν ορφανη. Τα στειρωσα στους 6 τους μηνες και ενω δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα ως τωρα, η Ρουμπυ μου, αρχισε να ζηταει ''παρεα'' με κλαματα , στησιματα κλπ. Την αφησα να βγει και την ειδα να ζευγαρωνει κανονικοτατα! Πηρα τον γιατρο μας και με διαβεβαιωσε οτι εγινε ολικη ωοθηκουστερεκτομη και δεν προκειται να συμβει απολυτως τιποτα. Διαβασα στη σελιδα και αλλα μελη που ειχαν/εχουν το ιδιο προβλημα με τα γατακια τους. Στο μονο που διαφερουμε ισως ειναι οτι η Ρουμπυ ειναι παρα πολυ παχια (7.300 γρμ) και δεν ξερω αν ο υπερηχος θα δειξει αν τελικα εχει ''καθαριστει'' καλα κατα την στειρωση. Μηπως μπορει καποιος να μου απαντησει? Σας ευχαριστω.

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 18:57, 30-03-15:

Καλησπέρα και σε καλωσορίζω στην παρέα μας!

Η γατούλα σου λοιπόν αν και στειρωμένη, όχι μόνο εμφανίζει σημάδια οίστρου, αλλά, όπως λες, εξακολουθεί να ζευγαρώνει κανονικότατα!
Κι αυτό δεν μπορεί κανείς να το πει οτι γίνεται από..συνήθειά της, αλλά δείχνει να φέρει ορμόνες μέσα της, για τις οποίες δεν είμαι σε θέση να ξέρω αν οφείλονται σε ατελή αφαίρεση των ωοθηκών, σε έκτοπο ωοθηκικό ιστό ή σε παραγωγή γεννητικών ορμονών από τα επινεφρίδια (κι εδώ ίσως παίζει ρόλο και το οτι είναι υπέρβαρη)
Νομίζω οτι το υπερηχογράφημα που θα της γίνει και η διάγνωση από κτηνίατρο, που είναι ο πιο αρμόδιος, θα ξεκαθαρίσει την κατάσταση. Εύχομαι να είναι κάτι απλό και να θέσει τέλος σε παντός είδους... "ανησυχίες"

Παράθεση

frubi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη frubi
H frubi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H frubi έγραψε στις 20:18, 30-03-15:

Ευχαριστω πολυ για την αποδοχη και την απαντηση. Οταν θα εχω νεα απο τον κτηνιατρο θα σας ενημερωσω ωστε να βοηθηθουν και αλλοι με το ιδιο προβλημα.

Παράθεση

τζερρυ (Δήμητρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη τζερρυ
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H τζερρυ έγραψε στις 23:41, 27-01-16:

Καλησπέρα.Με προβληματίζει κι εμένα λίγο η συμπεριφορά του γάτου μου.Είναι τώρα 15 μηνών και στειρώθηκε στους 6 μήνες.Δεν έχει ψεκάσει ποτέ,ούτε καν την κίνηση του ψεκάσματος δεν έχει κάνει,ούτε και ζύμωμα,ακόμη και όταν ήταν μωρό.(τον γλίτωσε ο άντρας μου όταν παραλίγο να το χτυπήσει αυτοκίνητο,ήταν 20 ημερώ περίπου-η γατομαμά άφαντη,ψάξαμε όλη τη γειτονιά-και τον υιοθετήσαμε χωρίς δεύτερη σκέψη).Σχεδόν κάθε βράδυ 10-11,κλαίει και καμιά φορά τα μεσημέρια για πολύ λίγο,συνήθως πίσω απτην πόρτα ή στους τοίχους του διαδρόμου.Την στάση του ζευγαρώματος δεν την ξέρει.Με τα παιχνίδια του κάνει μόνο αυτό που σπρώχνουν με τα πίσω πόδια και δαγκώνουν.Τον έχω αφήσει κάποιες φορές να κάνει βόλτα στον όροφό μας,μυρίζει τα χαλάκια στις πόρτες και μαδάει τις γλάστρες μιας γειτόνισας και μετά γυρίζει πίσω στο σπίτι.Δεν έχει δοκιμάσει ποτέ να κατέβει σκάλες ή κάτι τέτοιο.Στο μπαλκόνι τον αφήνω και βγαίνει και χαζεύει και δεν έχει προσπαθήσει ποτέ να πηδήξει,ούτε καν ανεβαίνει σε πολύ ψηλά σημεία(στο τραπεζάκι ας πούμε),φοβάται.Δεν μου δείχνει δηλαδή πως θέλει να μας εγκαταλείψει και να φύγει.Αυτό το κλάμα όμως τι μπορεί να σημαίνει?Είναι δυνατόν να είναι σημάδι οίστρου?όταν το κάνει ή τον σηκώνω στην αγκαλιά μου ψηλά και κόβουμε βόλτες στο σπίτι ή παίζουμε με το αγαπημένο του παιχνίδι και αυτό ήταν.Μήπως βαριέται και το εκφράζει έτσι?

Να προσθέσω πως εδώ και 20 μέρες ανεβάσαμε σπίτι και το αδέσποτο που φρόντιζα(8 μηνών περίπου) και αυτό αρσενικό και τον στειρώσαμε και αυτόν αμέσως.Κάνει ακριβώς τα ίδια και εκείνος...Στη δική του περίπτωση όμως μου φαίνεται πιο φυσιολογικό.Είναι στειρωμένος μόλις 14 μέρες.(ευτυχώς δεν ψέκασε ποτέ στο σπίτι,μόνο την κίνηση κάνα 2 φορές έκανε τη δεύτερη μέρα ίσως από άγχος,χωρίς όμως να ψεκάσει).Θα τους περάσει κάποια στιγμή?Στον μεγάλο μου,έχουν ήδη περάσει 9 μήνες....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 27-01-16 στις 23:54. Αιτία: merge
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 00:18, 28-01-16:

Για τον δεύτερο γάτο μου φαίνεται αρκετά φυσιολογικό, εφ'όσον η στείρωση έγινε πρόσφατα και πιθανόν να έμειναν ορμόνες που θα καταλαγιάσουν.
Για τον πρώτο όμως, δεν νομίζω οτι είναι θέμα ορμών, αλλά ψυχολογίας. Μπορεί να τον ενοχλεί κάτι στο περιβάλλον, μπορεί τη συγκεκριμένη βραδυνή ώρα να επιθυμεί παρέα για παιχνίδι, ή μπορεί να γενικά πλήττει και να χρειάζεται περισσότερη δραστηριότητα.
Πριν απ'όλα όμως δεν θα έβλαπτε και μια επίσκεψη στον κτηνίατρο, για να βεβαιώσει οτι η αιτία δεν είναι κάτι οργανικό.

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 18:10, 28-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από τζερρυ
Καλησπέρα.Με προβληματίζει κι εμένα λίγο η συμπεριφορά του γάτου μου.Είναι τώρα 15 μηνών και στειρώθηκε στους 6 μήνες.Δεν έχει ψεκάσει ποτέ,ούτε καν την κίνηση του ψεκάσματος δεν έχει κάνει,ούτε και ζύμωμα,ακόμη και όταν ήταν μωρό.(τον γλίτωσε ο άντρας μου όταν παραλίγο να το χτυπήσει αυτοκίνητο,ήταν 20 ημερώ περίπου-η γατομαμά άφαντη,ψάξαμε όλη τη γειτονιά-και τον υιοθετήσαμε χωρίς δεύτερη σκέψη).Σχεδόν κάθε βράδυ 10-11,κλαίει και καμιά φορά τα μεσημέρια για πολύ λίγο,συνήθως πίσω απτην πόρτα ή στους τοίχους του διαδρόμου.Την στάση του ζευγαρώματος δεν την ξέρει.Με τα παιχνίδια του κάνει μόνο αυτό που σπρώχνουν με τα πίσω πόδια και δαγκώνουν.Τον έχω αφήσει κάποιες φορές να κάνει βόλτα στον όροφό μας,μυρίζει τα χαλάκια στις πόρτες και μαδάει τις γλάστρες μιας γειτόνισας και μετά γυρίζει πίσω στο σπίτι.Δεν έχει δοκιμάσει ποτέ να κατέβει σκάλες ή κάτι τέτοιο.Στο μπαλκόνι τον αφήνω και βγαίνει και χαζεύει και δεν έχει προσπαθήσει ποτέ να πηδήξει,ούτε καν ανεβαίνει σε πολύ ψηλά σημεία(στο τραπεζάκι ας πούμε),φοβάται.Δεν μου δείχνει δηλαδή πως θέλει να μας εγκαταλείψει και να φύγει.Αυτό το κλάμα όμως τι μπορεί να σημαίνει?Είναι δυνατόν να είναι σημάδι οίστρου?όταν το κάνει ή τον σηκώνω στην αγκαλιά μου ψηλά και κόβουμε βόλτες στο σπίτι ή παίζουμε με το αγαπημένο του παιχνίδι και αυτό ήταν.Μήπως βαριέται και το εκφράζει έτσι?

Να προσθέσω πως εδώ και 20 μέρες ανεβάσαμε σπίτι και το αδέσποτο που φρόντιζα(8 μηνών περίπου) και αυτό αρσενικό και τον στειρώσαμε και αυτόν αμέσως.Κάνει ακριβώς τα ίδια και εκείνος...Στη δική του περίπτωση όμως μου φαίνεται πιο φυσιολογικό.Είναι στειρωμένος μόλις 14 μέρες.(ευτυχώς δεν ψέκασε ποτέ στο σπίτι,μόνο την κίνηση κάνα 2 φορές έκανε τη δεύτερη μέρα ίσως από άγχος,χωρίς όμως να ψεκάσει).Θα τους περάσει κάποια στιγμή?Στον μεγάλο μου,έχουν ήδη περάσει 9 μήνες....
Καλησπέρα!
Καταρχήν να διευκρινίσω ότι οίστρο έχουν μόνο τα θηλυκά.

Το πιθανότερο είναι να βαριούνται όπως πολύ σωστά ανέφερε και η φίλη από πάνω και με αυτόν τον τρόπο να εκφράζονται.

Το κάνει και ο μικρός μου καμιά φορά.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xontrogato (μαρθουλινι!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xontrogato
H μαρθουλινι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H xontrogato και πράσσειν'άλογα ! έγραψε στις 19:50, 29-01-16:

Καλησπερα!ο γατος μου ειναι 3,5 χρονων κ ακομα νιαουριζει καλωντας θηλυκα!Σημειωτεον ειναι στειρωμενος απο 6 μηνων..Μολις ανοιξω την πορτα πετιεται εξω κ μυριζει τα παντα σαν τρελος κ νιαουριζει!οταν ειναι μεσα στο σπιτι δεν ξεκολλαε ιαπτο παραθυρο.ΕΙναι μονο διγμα βαρεμαρας;;;Τον εχω πετυχει κ μερικες φορς σε στυση μετα τη στειρωση αλλα κανα δυο φορες μονο..

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 21:53, 29-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από xontrogato
Καλησπερα!ο γατος μου ειναι 3,5 χρονων κ ακομα νιαουριζει καλωντας θηλυκα!Σημειωτεον ειναι στειρωμενος απο 6 μηνων..Μολις ανοιξω την πορτα πετιεται εξω κ μυριζει τα παντα σαν τρελος κ νιαουριζει!οταν ειναι μεσα στο σπιτι δεν ξεκολλαε ιαπτο παραθυρο.ΕΙναι μονο διγμα βαρεμαρας;;;Τον εχω πετυχει κ μερικες φορς σε στυση μετα τη στειρωση αλλα κανα δυο φορες μονο..
Δεν σημαίνει κάτι το ότι φωνάζει.
Ο δικός μου για περίπου δυο χρόνια μετά τη στείρωση,καβάλαγε το αρκούδι του και έκανε τη γνωστή κίνηση.
Μάλιστα το σβέρκωνε κανονικά!!!Δε σημαίνει ότι θέλουν να ζευγαρώσουν.

Μόλις υιοθέτησα και τον μικρό μου,σταμάτησε να κλαίει και να καβαλάει το αρκούδι του.Είχε παρέα και παιχνίδι όλη τη μέρα!

Το συμπέρασμα που έβγαλα τότε,ήταν ότι το έκανε απλά και μόνο από βαρεμάρα ή ίσως κιόλας για να επιβληθεί(στην αρκούδα του!!! )

Παράθεση

τζερρυ (Δήμητρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη τζερρυ
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H τζερρυ έγραψε στις 23:03, 30-01-16:

Σε αυτό το συμπέρασμα λοιπόν κατέληξα κι εγώ.Αφού συνδύασα τα γεγονότα..Η ώρα που κλαίει είναι εκεί γύρω μετα τις 10 το βράδυ που μόλις έχουν κοιμηθεί τα παιδιά μου,έχουν χαμηλώσει τα φώτα στο σαλόνι κι εγώ έχοντας συμμαζέψει το χαμό..επιτέλους κάθομαι στην καρέκλα του υπολογιστή.Στο σπίτι επικρατεί απόλυτη ησυχία.Τότε τον πιάνει(αρχίζει να μουγκρίζει κοιτώντας με).Κι επειδή τον έχω κακομάθει,αμέσως σηκώνομαι,παίζουμε με το μπαλάκι του,ξαπλώνω λίγο μαζί του στο χαλί και σε κάνα μισάωρο τον έχει πάρει ο ύπνος.Αν δεν σηκωθώ απτην καρέκλα μου ξεκινάει το κλάμα μέχρι να βαρεθεί να κλαίει και να κοιμηθεί μόνος του.Ακριβώς σαν τα μωρά παιδιά!!!!!
Μόνο το βραδυνό μας έχει μείνει πια αφού απτην ημέρα που ζωήρεψε κι ο νέος μας γάτος(και δεν έχει ζωηρέψει ακόμη εντελώς,θέλει λίγη δουλίτσα ακόμη) έχει παρέα αρκετή.Μας βγήκε λιγάκι υπναράς όμως ο νέος!!!(τον παίρνει ο ύπνος κατά τις 9 το βράδυ).
Αυτό με την εξώπορτα φυσικά δεν πρόκειται ποτέ να το σταματήσει.Αν είναι μια φορά περίεργες οι γάτες απτη φύση τους,ο jerry είναι δέκα!!!
Με βοηθήσατε πολύ με τις απαντήσεις σας.

Παράθεση

νινακι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη νινακι
H νινακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H νινακι έγραψε στις 12:59, 18-02-17:

Μετά τη στείρωση η θηλυκή γάτα πάλι υποφέρει με οίστρο και ορμές?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 18-02-17 στις 20:18. Αιτία: προσαρμογή κειμένου σύμφωνα με τους όρους χρήσης.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους