Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,539 εγγεγραμμένα μέλη και 710,719 μηνύματα σε 21,856 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 67 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Φροντίδα μετά τη στείρωση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mia_m
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 03:03, 28-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από christine
Καλησπέρα και από μένα
Χτες πήγα την Jinx μου για στείρωση...είχαμε δύσκολο βράδυ και σήμερα κοιμάται όλη μέρα, νομίζω ότι δεν έχει φάει καθόλου..
Το κακό είναι ότι έβγαλε τη γάζα της και δεν με αφήνει με τίποτα να την ακουμπήσω για να της βάλω καινούρια...εδώ με το ζόρι της έδωσα την αντιβίωση. Ο γιατρός είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να μείνει χωρίς γάζα, οπότε ελπίζω να πάνε όλα καλά...
Φαντάζομαι ο συνεχόμενος ύπνος και η ανορεξία είναι στο πρόγραμμα για λίγες μέρες, σωστά?
Ευχαριστώ πολυ
Και είσαι πολύ τυχερή που κοιμάτε, η ψιψι κάθε τόσο ξυπνούσε απ'τον πόνο! Η ανορεξία είναι απόλυτα φυσιολογική και δεν κρατάει για πολλές μέρες 2-3 το πολύ! Για την γάζα που λες καλύτερα να είναι γυμνό, οξυγονώνεται η πληγή,απλά να προσέχεις να μη γλύψει την τομή

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christine

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη christine
H christine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H christine έγραψε στις 08:46, 28-02-08:

Σήμερα άρχισε να κάνει μπάνιο οπότε φαντάζομαι είναι καλύτερα...τώρα μου μένει το άγχος να μήν αρχίσει να τραβάει τα ράμματα και δυστυχώς είμαι στη δουλειά και δεν μπορώ να την τσεκάρω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,334 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 08:59, 29-02-08:

εντάξει μην ανησυχείς αν δεν το έκανε μέχρι τώρα το πιθανότερο ειναι να μην το κάνει, να τραβήξει τα ράμματα εννοώ. Η ανησυχία σου ειναι φυσιολογική (όλοι την περάσαμε ) αλλά θα δεις οτι το πολύ σε 2 μέρες θα είναι περδίκι...περαστικά σας..

Παράθεση

Jeannine

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jeannine
H Jeannine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.

H Jeannine έγραψε στις 09:17, 29-02-08:

Υπάρχει μία ειδική αλοιφή στα pet shop την οποία την βάζεις τοπικά στα ράμματα και έχει πικρότατη γεύση, ώστε τα ζωάκια να μην γλύφουν και να μην τραβούν τα ράμματα. Η άλλη λύση θα είναι το χωνί (ελισσαβετιανό), όπως λένε και τα κορίτσια.
Μην αγχώνεσαι, απλώς να έχεις στο νου σου να την επιτηρείς, ώστε να μην πειράξει τα ράμματα πολύ και πρηστεί. Ακόμα όμως και να πρηστεί (το είχε πάθει και μία δική μου γατούλα), θα σου πει ο γιατρός να το αντιμετωπίσεις ίσως με καμία αλοιφή και καθαρισμό με οξυζενέ, και περνάει άνετα.
Όμως μην προτρέχεις ότι κάτι κακό θα συμβεί!
Think positive!!!

Παράθεση

christine

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη christine
H christine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H christine έγραψε στις 13:15, 29-02-08:

Ευχαριστώ πολύ! Ήδη είμαστε πολύ καλυτερα!!

Παράθεση

Raisa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Raisa
H Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,207 μηνύματα.

H Raisa έγραψε στις 13:17, 29-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από christine
Ευχαριστώ πολύ! Ήδη είμαστε πολύ καλυτερα!!

μπράβο, μπράβο:up::up:....είδες που ανησυχούσες;

Παράθεση

ΝΙΚΟΛΕΤΑ ΔΑΣΚΑΛΑΚΗ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΝΙΚΟΛΕΤΑ ΔΑΣΚΑΛΑΚΗ
. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O ΝΙΚΟΛΕΤΑ ΔΑΣΚΑΛΑΚΗ έγραψε στις 14:26, 06-04-08:

Γεια σας!!!Εγώ και η Αντζέλικα είμαστε καινούρια μέλη και θέλουμε τις γατοσυμβουλές σας!!!!! Η γατούλα μου ειναι έγκυος και όπουναναι θα χουμε γεννητούρια!!! Θέλω όμως να αποτρέψω μελλοντικά γεννητοὐρια!!!! Μπορείτε να μου δώσετε πληροφορίες για τη στειρωτική ένεση?Μετά από πόσο καιρό που θα γεννήσει πρέπει να γίνει αυτή η ένεση?Ξέρετε επίσης περίπου πόσο κοστίζει και πόση διάρκεια έχει?Ευχαριστώ!!!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,661 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:38, 06-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΕΤΑ ΔΑΣΚΑΛΑΚΗ
Γεια σας!!!Εγώ και η Αντζέλικα είμαστε καινούρια μέλη και θέλουμε τις γατοσυμβουλές σας!!!!! Η γατούλα μου ειναι έγκυος και όπουναναι θα χουμε γεννητούρια!!! Θέλω όμως να αποτρέψω μελλοντικά γεννητοὐρια!!!! Μπορείτε να μου δώσετε πληροφορίες για τη στειρωτική ένεση?Μετά από πόσο καιρό που θα γεννήσει πρέπει να γίνει αυτή η ένεση?Ξέρετε επίσης περίπου πόσο κοστίζει και πόση διάρκεια έχει?Ευχαριστώ!!!
Καλώς μας ήρθατε!
Νομίζω πως δε γίνεται να γίνει στείρωση όσο θηλάζει η γατούλα,επειδή θα σταματήσει το γάλα της.Οι ενέσεις από ότι μας έλεγε ένα μέλος κτηνίατρος τις προάλλες,δημιουργούν πυομήτρια,και εγώ προσωπικά δε θα τις επέλεγα,επειδή η γιατρός μας μας είχε πει ότι είναι πολύ επίπονες.Πρέπει νομίζω να επαναλαμβάνονται κάθε 6 μήνες.Από όσο γνωρίζω,υπάρχουν και σε χάπι.Μπορείς να δεις τη σχετική συζήτηση εδώ.
Εγώ θα σου πρότεινα να της κάνεις επέμβαση,πονάει πολύ λιγότερο,δεν επεμβαίνει στις ορμόνες του ζώου,και θα ησυχάσετε και εσύ και η γατούλα μια και καλή με πολύ λιγότερη ταλαιπωρία.Κι εγώ το ίδιο θα κάνω στη δική μου!

Παράθεση

ΝΙΚΟΛΕΤΑ ΔΑΣΚΑΛΑΚΗ

Νεοφερμένος

O ΝΙΚΟΛΕΤΑ ΔΑΣΚΑΛΑΚΗ έγραψε στις 14:49, 06-04-08:

Ευχαριστώ πολύ!!Μου είχαν πει για μια γάτα που της έδιναν χάπι που το έφτυνε όμως κρυφά με αποτέλεσμα να γεννήσει νεκρά τα γατάκια...Οπότε μάλλον θα καταφύγω στην επέμβαση!!Η επέμβαση μπορεί να γίνει όποτε ναναι?Είναι χρονοβόρα?Μήπως γνωρίζετε το κόστος της?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,661 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:53, 06-04-08:

Η επέμβαση μπορεί να γίνει μετά την ηλικία των έξι μηνών,και αφού τα γατάκια έχουν κλείσει 2 μήνες ζωής.Σαν επέμβαση δε διαρκεί πολύ,και η γατούλα είναι περδίκι σε μια-δυο μέρες.Πρέπει μόνο να την προσέχεις λίγο να μην τραβήξει τα ράμματα,αν και η τομή πλέον είναι πολύ μικρή και στο πλάι της κοιλίτσας,δεν είναι τίποτα.Κοστίζει περίπου 80 ευρώ για τα θηλυκά,συν λίγη αντιβίωση,που δεν είναι πολλά χρήματα έξτρα,και δίνεται εύκολα με σύριγγα όπως θα σου δείξει ο γιατρός από το στόμα,ή τη βάζεις στην τροφή.
Κρίμα για τα γατάκια της φίλης σου...

Παράθεση

ΝΙΚΟΛΕΤΑ ΔΑΣΚΑΛΑΚΗ

Νεοφερμένος

O ΝΙΚΟΛΕΤΑ ΔΑΣΚΑΛΑΚΗ έγραψε στις 15:05, 06-04-08:

Ευχαριστώ πολύ moukelis!!!Αφού γεννήσει λοιπόν μετά από 2 μήνες θα πάω τη μαμά γάτα για στείρωση!!!Ελπίζω να την προλάβω γιατί την περιτρυγυρίζουν πολλοί αρσενικοί!!!!!!!!Για επέμβαση πάντως δεν κοστίζει πολλά!!!:up:

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:09, 06-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΕΤΑ ΔΑΣΚΑΛΑΚΗ
Ευχαριστώ πολύ moukelis!!!Αφού γεννήσει λοιπόν μετά από 2 μήνες θα πάω τη μαμά γάτα για στείρωση!!!Ελπίζω να την προλάβω γιατί την περιτρυγυρίζουν πολλοί αρσενικοί!!!!!!!!Για επέμβαση πάντως δεν κοστίζει πολλά!!!:up:
Όχι δεν κοστίζει πολλά,ειδικά αν σκεφτείς το καλό που κάνεις στο ζωάκι...Αν την περιόριζες κάπου μέχρι να απογαλακτιστούν τα μικρά;Ελπίζω να μη ζευγαρώσει ξανά κατευθείαν,πολλές το κάνουν...Ελπίζω να βρεις ένα καλό σπίτι για τα μικρούλια,αν θες βάλε και καμιά φωτογραφία τους να σε βοηθήσουμε στα "χαρίζονται".Να σου ζήσουν!

Παράθεση

xrislaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xrislaki
. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O xrislaki έγραψε στις 23:23, 06-05-08:

Γεια σας παιδια, σημερα εκανα στειρωση την γατα μου(μια κεραμιδόγατα με πολυ special χαρακτήρα!). Ο κτηνιατρος, μου είπε πως για 20μέρες θα πρέπει να είναι σε περιορισμένο χώρο και να μην πηδάει από κ από εκεί. Έλα όμως που το γατί έχει μάθει έξω κ δεν θέλει με τπτ να μπει στο σπίτι. Για την ώρα την έχω σε ένα κλουβάκι μεταφορας όπου κ θα κοιμηθεί σήμερα. Από αύριο λέωνα την αφήσω έξω αλλα με παρακολούθηση φυσικα:cool:.
Κ κάτι ακόμη για 1εβδομάδα θα πέρνουμε αντιβίωση πρωί κ βράδυ, δεν είναι πολλες μέρες? σορρυ για το μεγάλο μνμ αλλα είμαι σχετικά νεα γατομαμα κα λατρεύω την Κοπέλα μου.(χάλια όνομα για γάτα αλλα το Κοπέλα έμαθε για όνομα, αυτό της άρεσε!)

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 23:30, 06-05-08:

Γεια σου, καλως ηρθες κι εσυ και η Κοπελα σου!
εκανες πολύ καλά που την στείρωσες, με λιγη προσοχη στσην αρχή δεν θα έχει πρόβλημα.
Της έχει κάνει μεγάλη τομή ο γιατρός; Ισως για αυτο σου ειπε να την προσέξεις. Οσο ειναι δυνατον τωρα στην αρχή προσπάθησε να την περιορίσεις μέσα στο σπίτι, αφού ειναι για το καλο της.
Φανταζομαι οτι για να σου ειπε μια εβδομαδα κατι θα ξερει. Εξαρταται και απο τον γιατρο και τον τυπο αντιβιωσης που δινει.

Παράθεση

xrislaki

Νεοφερμένος

O xrislaki έγραψε στις 23:38, 06-05-08:

Η τομή είναι μικρή με 2ραμματα που θα τα απορροφήσει ο οργανισμος της, όσο για την αντιβίωση είναι η synulox κ θα της δίνω 1/4 του χαπιου κάθε φορα. Να δω πως θα τα καταφέρω όταν πάω κοντά της αρχίζει τα παράπονα κ μου γουρλώνει τα μάτια. Το καλό είναι πως η όρεξη της είναι μια χαρά, λες κ δεν έκανε επέμβαση, με το που την φέραμε σπίτι αμέσως στο φαγητό πήγε το τέρας

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,334 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 23:43, 06-05-08:

εγω θα σου πρότεινα τουλαχιστον 2 βραδια να την κρατήσεις μέσα για να είσαι πιο σίγουρη, αν μπορείς βεβαια περισσότερο ακομα καλύτερα...

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 23:43, 06-05-08:

Γειά σου κ από μένα. Και εγώ θα συμφωνήσω να μη τη βγάλεις έξω έστω για την 1η εβδομάδα, γιατί η δική μου η γατούλα όταν στειρώσα της κόπηκαν τα ράμματα κ πραγματικά ήταν μια πολύ τραυματική εμπειρία κ γι αυτή κ για μένα. Εύχομαι σύντομα να ξαναβγείτε κ να δείξετε τον σπέσιαλ χαρακτήρα σας

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 09:39, 07-05-08:

Καλωσήρθες!
"Κοπέλα μου" λέω κι εγώ την Αρήθα μου, όταν κάνουμε τις αγάπες μας...
Προσπάθησε να την κρατήσεις μέσα για λίγες μέρες, αν με κάποια απότομη κίνηση ανοίξει η τομή της, μετά θα έχετε τρεχάματα (και κατ' οίκον περιορισμό) για πολύ περισσότερο καιρό.
Το synulox, αν δεν θέλει να το καταπιεί, μπορείς να της το λιώνεις σαν σκόνη και να της το ανακατεύεις με μια μικρή κουταλίτσα από μαλακή κονσέρβα. Εγώ μ' αυτό τον τρόπο τα δίνω τα χάπια και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα.

Παράθεση

xrislaki

Νεοφερμένος

O xrislaki έγραψε στις 22:51, 07-05-08:

Ευτυχώς όλα πάνε καλά μέχρι τώρα. Την έβαλα σε μια αποθηκη που έχουμε. Είναι άνετα κα γνώριμο το μέρος αφού εκεί γέννησε πριν λίγο καιρό. Βέβαια όταν φεύγουμε φωνάζει λίγο αλλα μετά σταματάει. Όσο για την αντιβίωση την βάζω σε λίγο ψωμί κ από πάνω ρίχνω λίγο γατοτροφή.
Πριν την πάω για στείρωση ήταν με 2 απ' τα 4 μικρά της, τώρα που γύρισε υπάρχει περίπτωση να τα θυμάται?Τα έδωσα με το που την πήγα στον κτηνίατρο.Λέτε τα χει ξεχάσει μέσα σε 2μέρες?

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 23:14, 07-05-08:

Πρεπει να προσεξεις για λιγο γιατι οντος μπορουν να ανοιξουν τα ραμματα και κριμα να ταλαιπωρηθει η γατουλα.Τωρα για την αντιβιωση τη synulox ,την ιδια επερνε και η Μυρτουλα πρωι βραδι για μια βδομαδα μετα την στειρωση της.Νομιζω οτι ειναι αντιστοιχη της Augmentin(αν κανω λαθος ας με διορθωσουν οι κτηνιατροι του φορουμ)
Σε ενα ντοκιμαντερ για γατες ακουσα οτι για μια βδμαδα περιπου θυμαται η γατα ακομη τα μικρα της(την μυρωδια τους μαλλον)Μετα μια βδομαδα και να βρει ενα μωρο της που χαθηκε δεν το αναγνωριζει σαν δικο της.Λογικα θα παιζει ρολο και η ηλικια των μωρων.Αν βεβαια ειχαν ακριβεια αυτα που ελεγε το ντοκιμαντερ

Παράθεση

xrislaki

Νεοφερμένος

O xrislaki έγραψε στις 23:30, 07-05-08:

Πάντως μυρίζει όλη την αυλή όταν την βγάζω έξω κ νιαουρίζει σαν να τα φωνάζει. Λογικά το ντοκιμαντέρ είχε δίκιο!

Παράθεση

koukou

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukou
H koukou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 76 μηνύματα.

H koukou έγραψε στις 11:25, 20-12-08:

Γεια σας χθες πήγα την γατούλα μου κτηνίατρο για να κάνει το εμβόλιο τις και να κάνει στείρωση (τοπική ήταν η τομή) παρόλα αυτά η κτηνίατρος μου είχε πει να μην φάει την προηγούμενη μέρα και μετά την εγχείριση.
Λογικό επομένως να είναι κουρασμένη και εξαντλημένη.
Σήμερα της έβαλα φαγητό και νερό και δεν τρώει τπτ δεν βγαίνει από το σπιτάκι τις το έβαλα κοντά της αλλά δεν δείχνει ενδιαφέρον κατανοώ ότι το πιθανότερο να είναι ότι δεν έχει αναρρώσει πλήρως αλλά φοβάμαι γιατί ήδη φαίνετε ότι έχασε κιλά και είναι αδύναμη
Ούτε νερό πίνει ….μι πάθει αφυδάτωση
Είναι λογικό ή να φοβηθώ
Να τις βάλω ορό η να περιμένω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

πολυ φιλοζωη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη πολυ φιλοζωη
H πολυ φιλοζωη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H πολυ φιλοζωη έγραψε στις 11:56, 20-12-08:

Ακομα ειναι νωρις για να επανεκτισει τις δυναμεις της θελει υπομονη και να της δινεις νερακι λιγο λιγο με συριγγα ακομα ποναει βρε η ζουζουνα.Επισης δεν κανει να την εχεις ψηλα αν στο ειπε ηδη ο γιατρος να ειναι χαμηλα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,839 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 12:01, 20-12-08:

Όλα φυσιολογικά.
Μπορεί να χρειαστεί και 2 μέρες... να σηκωθεί.

Μην φοαβάσαι, έχε την ζεστά, χωρίς πολύ φώς, ήρεμη.. και θα περάσει!

Βάλε το νεράκι κοντά, και αν θέλει θα σηκωθεί.

Παράθεση

koukou

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukou
H koukou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 76 μηνύματα.

H koukou έγραψε στις 17:54, 20-12-08:

Οκ σας ευχαριστώ

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη billio
H billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 958 μηνύματα.

H billio zbeez έγραψε στις 18:34, 27-03-09:

Καλησπερα στην κοινοτητα ειμαι η αφεντικιναο της Billio . Η μικρη ειναι ενα υπεροχο γατακι 6 μηνων (μαλλον) που μου εχει κλεψει τη καρδια εδω και 4 μηνες.Τη βρηκα στην αυλη του σπιτιου μου και ηταν love in the first sight ..Σιγουρα εχετε ακουσει πολλες τετοιες ιστοριες οποτε δεν θα σπαταλησω το χρονο σας.Εχω αρκετες αποριες που θα θελα να μου λυσετε εαν μπορειτε.

1) τη στειρωσα μετα απο τον πρωτο της οιστρο. Ειχα καποιος ενδιασμους για το θεμα της στειρωσης..Ναι μεν ηξερα οτι επρεπε απο την αλλη τοσο μικρη χειρουργειο κλπ κλπ...ασε που δεν ηξερα και την πραγματικη της ηλικια.Αλλα μολις της ηρθε ο οιστρος τη λυπηθηκε η ψυχη μου και της ορκιστηκα οτι δεν θα το ξανατραβιξει αυτο. Ευτυχως το μαρτυριο της κρατησε λιγο, μονο 3 μερες (μου πε ο γιατρος οτι ενδεχεται να ειναι συντομος ο οιστρος λογο πρωτης φορς) ..Την επομενη εκλεισα ραντεβου για επεμβαση για να προλαβουμε το επομενο "τραινο". Της εκανα κακο που δεν την πηγα πριν "της ερθουνε" ???

2) Ο γιατρος εκανε την τομη στο κεντρο της κοιλιας. Καπου ειχα ακουσει οτι το να κανεις τομη εκει ειναι παλιομοδιτικο , τωρα την κανουν στα πλαγια. Ισχυει αυτο; Βεβαια ισως την εκανε εκει γιατι αφαιρεσε ταυτοχρονα μια τραυματικη κοιλη που ειχε απο τα γεννοφασκια της.Μια αλλη γατα που ειχα στειρωσει σε αλλον γιατρο ειδα οτι ειχε κανει τομη στα πλαγια σε εκεινην. Ασε που η τομη της ηταν ολοκληρη πλαστικη...ουτε ραμματα φαινοντουσαν ουτε τιποτα. Ενω στη Μπιλιο αν δειτε την ραφη ...5 διακεκομενες ρεφες εχει κανει. Αυτο το πραμμα σιγουρα θα αφησει ουλη...Βεβαια θα φιτρωσουν τριχες και δε θα φαινεται...Μια ανησυχει γατομανα μιλαει μη με παρεξηγειτε..

3) Και το κυριωτερο ερωτημα μου, αυτο που με απασχολει τα μαλα ειναι ΑΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ...Αυτο με τρωει. Την θελω οπως ηταν πριν..δραστηρια κινητικη παιχνιδιαρα ...σκετο νευρο...Οχι νωχελικη και μουτζουφλα...Οκ της δινω περιοδο χαριτος λογω αναρρωσης...αλλα μπας και δεν φταιει η αναρρωση;; Το χειρουργειο εγινε πριν 2 μερες..οκ η πρωτη δικαιολογειται αναισθησια μετεγχειρητικος πονος κλπ...Η δευτερη ας πουμε ξεπερναμε την προηγουμενη εφιαλτικη μερα (θα πρεπει να με μισησε για το κακο που της εκανα) . Αλλα σημερα τριτη μερα και ακομα υπναρου;;;Την παρακαλαω να παιξουμε και δεν θελει;;;Παει να παιξει με τα παιχνιδακια της και το παραταει αμεσως..λες και δεν εχει ενδιαφερον πια...
Πειτε μου οτι θα συνελθει pleaseee...Πειτε μου οτι θα συνεχισει να μου φερνει τα παιχνιδια της να παιζουμε catch & fetch ( ναι το γατι μου το εκανε αυτο, νομιζει (ή νομιζε ) οτι ειναι σκυλος.

Βασικα δεν με ενδιαφερουν τοσο τα πρωτα 2 ερωτηματα, ας αφησει και ουλη βρε αδερφε το ιδιο θα την αγαπαω...αλλα να μη μου φερνει το μπαλακι δεν θα το αντεξω...το να τσκαωνομαστε για το ποια θα πρωτο κοιμηθει στο κρεβατι δεν θα το αντεξω!!!!!

I am despered

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 18:50, 27-03-09:

Καλώς ήρθες!
Για να τα πάρουμε με τη σειρά:
1)Όχι.

2) Δεν είμαι σίγουρη, κάθε γιατρός δουλεύει όπως τον βολεύει. Η ουλή θα γιάνει, μη φοβάσαι!

3) Όχι. Προφανώς είναι λίγο πεσμένη λόγω της εγχείρησης. Η συμπεριφορά δεν αλλάζει με τη στείρωση και, με την προϋπόθεση ότι θα της κινείς το ενδιαφέρον με παιχνίδια, η γατούλα σου δεν πρόκειται να γίνει ούτε νωχελική ούτε μουτζούφλα. Φυσικά, θα βαρύνει λίγο μεγαλώνοντας, αλλά έχετε πολλά χρόνια παιχνδιού μπροστά σας!
Να τη χαίρεσαι και θέλουμε φωτογραφία!

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

H billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 958 μηνύματα.

H billio zbeez έγραψε στις 18:57, 27-03-09:

Μακαρι μακαρι..να τωρα ξυπνησε η πριγκιπεσα και παιζει...σα χαζομαμα κανω .
Κατσε να βρω το πως μπαινουν οι φωτογραφιες εδω...

Επειδη δεν το βρισκω μπορειτε να μου πειτε πως γινεται;

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 18:58, 27-03-09:

Πώς ανεβάζουμε φωτογραφίες

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 18:59, 27-03-09:

να χαιρεσαι το γατουλακι σου!!!!! μην φοβασαι και μεις εκει εχουμε τομουλα δεν ειναι τιποτα ασχετα αν εκανα και γω σαν τρελη! ειναι στειρωμενη εδω και 2,5 μηνες περιπου και ειναι πιο δραστηρια απο πριν δωστης λιγο χρονο θελει καμια βδομαδα με 3 μερες να συνελθει εντελως!!!!!! εμενα διαλυει ανετα σπιτι και κλεινει 1 ετους τελος του μηνα..δραστηρια στο επακρο..ολα θα παρουν το δρομο τους ..και πιστεψε με εδω θα βρεις πολλα παραδειγματα σαν και την δικια μου!

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

H billio zbeez έγραψε στις 19:08, 27-03-09:

http://i267.photobucket.com/albums/i...DSC01065-2.jpg

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

H billio zbeez έγραψε στις 19:10, 27-03-09:

Κατι καταφερα ...Δεν ξερω πως αλλα το καταφερα...
Εχω κι αλλες πιο φωτεινες..εδω ειναι 2 μηνων παντως

Παράθεση

Μπαγκιρα_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μπαγκιρα_
H Μπαγκιρα_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 141 μηνύματα.

H Μπαγκιρα_ έγραψε στις 19:52, 27-03-09:

να το χαιρεσαι ειναι σκετη γλυκα αν καταλαβεις πως τα καταφερες βοηθεισε κ μενα που ακομα δεν εχω βγαλει ακρη

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

H billio zbeez έγραψε στις 20:05, 27-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μπαγκιρα_
να το χαιρεσαι ειναι σκετη γλυκα αν καταλαβεις πως τα καταφερες βοηθεισε κ μενα που ακομα δεν εχω βγαλει ακρη
Λοιπον ανεβαζεισ φωτογρ στο photobucket και της κανεις resize ...μετα αντεγραψα copy - paste και το direct link k to image code (για σιγουρια) και τα εκανα paste σε ποστ...ενα απο τα 2 επιασε το πιο δεν ξερω

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 10:55, 28-03-09:

Να τη χαίρεσαι, είναι πολύ φατσούλα!

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 14:02, 11-04-09:

Πολυς λογος γινεται εδω μεσα απο πολλα μελη και σε πολλες σελιδες σχετικα με τη στειρωση .Επειδη υπαρχουν διχογνωμιες πανω σ'αυτο το θεμα ,θα ηθελα τη γνωμη του κτηνιατρου ,χωρις αυτο να σημαινει οτι παραβλεπω τις αποψεις που εχουν κατατεθει κατα καιρους. Λοιπον θα παρω τα πραγματα απο την αρχη. Η γατουλα μου ειναι 15 Μηνων .Περασε τον πρωτο της οιστρο περιπου 9 μηνων.Με ενεση του κτηνιατρου ,ανετραπει ο οιστρος ,γιατι ηταν μικρη σε ηλικια και σε μεγεθος για να την ζευγαρωσω .Σημερα λοιπον ,αν βρεθει ιδιας ρατσας γατος και υγιης και αφου κανω τις απαραιτητες εξετασεις ,θα την ζευγαρωσω. Τα γατακια αν βρω καταλληλους ανθρωπους να τα δωσω εχει καλως διαφορετικα ειμαι διατεθειμενη να τα κρατησω.Μετα απ αυτα γιατι πρεπει να τη στειρωσω;
Δεν βγαινει στο δρομο,ουτε ερχεται σ επαφη με αλλα ζωα,αρα δεν εχουμε ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη.Αν παρακολουθειται συχνα απο κτηνιατρο .για τσεκαρισμα γενικα της υγειας της τι προβληματα μπορει να εμφανιστουν;ακομα κι αν παρουσιαστουν καποια μηπως αυτα ειναι περισσοτερο αναστρεψημα η θεραπευσιμα απ.οτι αν ειναι στειρωμενη;
γιατι πρεπει λοιπον να υποβαλλω αυτο το πλασματακι στη διαδιακασια της ναρκωσης,του χειρουργιου της αφαιρεσης μιας φυσικης λειτουργιας με τη λογικη οτι αποφευγει τα προβληματα της μη στειρωσης και αποκτα τα προβληματα της στειρωσης.
Αρα μηπως αυτη μας η αποφαση περι στειρωσης ,βολευει εμας και οχι το ζωακι μας;και αν οχι γιατι;

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,839 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 16:32, 11-04-09:

Λοιπόν.
Κτηνιάτρου άποψη θα πάρεις ΕΔΩ

Για την στείρωση μπορείς να διαβάσεις ΕΔΩ

για την ένεση αφού την έκανες... αν θέλεις να δείς τί παρενέργειες έχει ΕΔΩ

Παράθεση

mata_n

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mata_n
H mata_n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H mata_n έγραψε στις 19:35, 11-04-09:

καλησπερα σε ολους. τον οκτωβρη περιμαζεψα ενα γατακι αρσενικο κ αρρωστιαρικο. ειχα ενδοιασμους σχετικα με το οτι ηατν αρσενικο γιατι ειχα ακουσει διαφορα σχετικα με τη συμπεριφορα τους. δεν ημουν απειρη γαταομαμα εχω γατια απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου και πραγματικα τα λατρευω.. αλλα ο γατουλης ηταν 1,5 μηνος κ αξιαγαπητος. οταν εφτασε περιπου 5-5,5 μηνων σεληνιαστηκε.. ανεκαθεν δαγκωνε και παρα το γεγονοσ οτι εκανα οτι προτεινατε κ εσεισ δε το εκοψε. μεγαλωσε κ τα δαγκωμτα και οι επιθεσεις αγριεψαν. δεν ηθελε να τον ακουμπαμε. τοτε αποφασισα να τον στειρωσω αφου συζητησα και με τον κτηνιατρο με την ελπθιδα πως θα ηρεμησει. ματαια!!! εχουν περασει περιπου δυο μηνες το γατι εχει ξεφυγει τελειως και μασ εχει τρελανει. μενουμε σε διαμερισμα και μια μερα του την εδωσε και ενας θεος ξερει πως σκαρφαλωσε για πρωτη φορα,(ενω εχουμε κλεισιε το μπαλκονι με ενα ξυλο) και μπηκε στο διπλανο διαμερισμα κ εμπλασε νερα. το αποτεσλεσμα εγω να παθω αμοκ μεχρι να γυρισει και να μην τον αφηνω πλεον στο μπαλκονι.. μετα αο παρα πολυ σκεψη και πισωγυρισματα τον εδωσα στη μαμα μου, που τον ηθελε φυσικα και που ξερω πως θα τον προσεχει, καθως εχει μεγαλη αυλη μενει σε μονοκατοικια και θα τον κοιμιζει μεσα. και εξω μονο με λουρακι θα καθεται καθως τον εμαθα απο μικρο. θα τον ξαναπαρω σε μερικους μηνες που θα μετακομισουμε σε μονοκατοικια.
λετε να ηρεμησει? ηδη μου λειπει ο σκασμενος..
σορυ για το τεραστιο μηνυμα-- δεν ηξερα που κολλουσε ακριβως..
Υ.Γ. τη μαμα μου την "ξερει"
μια πολυ πολυ στεναχωρημενη γατομαμα

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 22:28, 11-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Λοιπόν.
Κτηνιάτρου άποψη θα πάρεις ΕΔΩ

Για την στείρωση μπορείς να διαβάσεις ΕΔΩ

για την ένεση αφού την έκανες... αν θέλεις να δείς τί παρενέργειες έχει ΕΔΩ
julia ,απαντηθηκαν πολλα απο τα ερωτηματα μου και τις αποριες μου ,απο τις παραπομπες αυτες και σ ευχαριστω.Θα συμβουλευτω και τον κτηνιατρο μας και μετα θα αποφασισω τι θα κανω.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 07:52, 12-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από mata_n
καλησπερα σε ολους. τον οκτωβρη περιμαζεψα ενα γατακι αρσενικο κ αρρωστιαρικο. ειχα ενδοιασμους σχετικα με το οτι ηατν αρσενικο γιατι ειχα ακουσει διαφορα σχετικα με τη συμπεριφορα τους. δεν ημουν απειρη γαταομαμα εχω γατια απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου και πραγματικα τα λατρευω.. αλλα ο γατουλης ηταν 1,5 μηνος κ αξιαγαπητος. οταν εφτασε περιπου 5-5,5 μηνων σεληνιαστηκε.. ανεκαθεν δαγκωνε και παρα το γεγονοσ οτι εκανα οτι προτεινατε κ εσεισ δε το εκοψε. μεγαλωσε κ τα δαγκωμτα και οι επιθεσεις αγριεψαν. δεν ηθελε να τον ακουμπαμε. τοτε αποφασισα να τον στειρωσω αφου συζητησα και με τον κτηνιατρο με την ελπθιδα πως θα ηρεμησει. ματαια!!! εχουν περασει περιπου δυο μηνες το γατι εχει ξεφυγει τελειως και μασ εχει τρελανει. μενουμε σε διαμερισμα και μια μερα του την εδωσε και ενας θεος ξερει πως σκαρφαλωσε για πρωτη φορα,(ενω εχουμε κλεισιε το μπαλκονι με ενα ξυλο) και μπηκε στο διπλανο διαμερισμα κ εμπλασε νερα. το αποτεσλεσμα εγω να παθω αμοκ μεχρι να γυρισει και να μην τον αφηνω πλεον στο μπαλκονι.. μετα αο παρα πολυ σκεψη και πισωγυρισματα τον εδωσα στη μαμα μου, που τον ηθελε φυσικα και που ξερω πως θα τον προσεχει, καθως εχει μεγαλη αυλη μενει σε μονοκατοικια και θα τον κοιμιζει μεσα. και εξω μονο με λουρακι θα καθεται καθως τον εμαθα απο μικρο. θα τον ξαναπαρω σε μερικους μηνες που θα μετακομισουμε σε μονοκατοικια.
λετε να ηρεμησει? ηδη μου λειπει ο σκασμενος..
σορυ για το τεραστιο μηνυμα-- δεν ηξερα που κολλουσε ακριβως..
Υ.Γ. τη μαμα μου την "ξερει"
μια πολυ πολυ στεναχωρημενη γατομαμα
Όλες οι γάτες δεν είναι ίδιες, και πολλές δεν είναι τύπου καναπέ και μαξιλάρι... Έχω και εγώ μια τουλάχιστον τέτοια, τον στείρωσα νωρίς 7 μηνών, και αφού έχει και παρέα, τώρα κοντεύει τα 2 άρχισε και δέχεται χάδια απο μένα μονο, και έρχεται αγκαλιά μου..(οταν θέλει αυτός φυσικά). Πιστεύω ότι έχεις κάνει το καλύτερο... και με το πέρασμα του χρόνου θα ηρεμήσει. Προσοχή μόνο στον δρόμο, τα αμάξια, τα σκυλιά κλπ κλπ.

Αρχική Δημοσίευση από brigite
julia ,απαντηθηκαν πολλα απο τα ερωτηματα μου και τις αποριες μου ,απο τις παραπομπες αυτες και σ ευχαριστω.Θα συμβουλευτω και τον κτηνιατρο μας και μετα θα αποφασισω τι θα κανω.
Παρακαλώ.

Παράθεση

vilia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vilia
H vilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (50 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H vilia έγραψε στις 22:12, 22-01-10:

Καλησπέρα καλοί μου γατόφιλοι, έχουμε ένα καινούριο μέλος στην οικογένεια μας εδώ και 7 μήνες, τη μικρή Λουλού.
Έχει από τη Δευτέρα που ξεκίνησε ο πρώτος οίστρος της, οπότε καταλάβαμε ότι το μωράκι μας μεγάλωσε...και αρχίσαμε να σκεφτόμαστε τη στείρωση. Πήγαμε λοιπόν στον κτηνίατρο χθες και προχωρήσαμε στη διαδικασία της στείρωσης. Το απόγευμα την πήραμε σπίτι, και η καημένη με το ζόρι κινείται και δεν έχει διάθεση για τίποτα, το οποίο μου φαίνεται λογικό. Όμως αυτό που με στεναχωρεί πολύ είναι ότι δεν έχει βάλει μπουκιά στο στόμα της και δεν έχει πιει ούτε μια στάλα νερό!! Έχω κάνει τα πάντα για να φάει και να πιει νεράκι αλλά ούτε σημασία δε μου δίνει!
Είναι φυσιολογική η αντίδραση της και πόσο θα κρατήσει?
Ζητάω την πολύτιμη βοήθεια σας και συμβουλές σας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Cloud and Snow

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Cloud and Snow
H Cloud and Snow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (...ζω με γάτες από τότε που γεννήθηκα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 583 μηνύματα.

H Cloud and Snow έγραψε στις 23:05, 22-01-10:

Η επεμβαση στα αρσενικά είναι πιο ευκολη, πιο συντομη και συνερχονται πολύ πιο γρήγορα.

Τα θυλικά θελουν λίγο χρόνο παραπάνω.
Αυτό που αντικρίζουμε 24 ωρες μετά τη στειρωση στα θυλικά μπορει να μας προκαλεί στενοχώρια, αλλα είναι κάτι φυσιολογικό.
Η δική μου λίγες ωρες μετά την επέμβαση δεν μπορουσε να σταθεί στα πόδια της, σερνόταν και φαινόταν να πονουσε. Την επόμενη μέρα περπατούσε με δυσκολία. Ηπιε ελάχιστο νεράκι και δεν εφαγε. Την επόμενη εφαγε κανονικα και αρχισε να κινειται φυσιολογικά. Ε, επειτα ξαναρχισε τις τρεχάλες, τα σκαρφαλώματα, τη μασαμπούκα...όλα οπως πρώτα.

Ο χρόνος αναρρωσης εξαρταται και από την κάθε γάτα ξεχωριστά. Καποιες αναρρωνουν εκπληκτικά γρηγορα.

Τα ραμματα μη σε ανησυχούν. Εκτός από τα εξωτερικά, γινονται και εσωτερικά ραμμάτα, όποτε και να κόψει 1-2 δεν υπάρχει πρόβλημα.

Την αντιβιωσούλα της να της δίνεις για όσες μερες σου είπε ο γιατρός και όλα θα πάνε καλά...

Παντως, σε καταλαβαίνω απόλυτα! Εγώ την πρώτη νυχτα μετά την επέμβαση δεν εκλεισα μάτι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

μουσταρδούλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη μουσταρδούλα
H μουσταρδούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 525 μηνύματα.

H μουσταρδούλα έγραψε στις 23:12, 22-01-10:

μη στεναχωριέσαι φίλη vilia...
και εδώ πριν μια βδομάδα περάσαμε τη διαδικασία της στείρωσης για την χουάϊτ....και να φανταστείς ότι πρόκειται για ένα πολύ κινητικό γατουλάκι, τις πρώτες μέρες της στείρωσης ήταν σα να περνούσε φάση λίθαργου...
στεναχωριόμασταν, γιατί νομίζαμε πως άλλαξε η συμπεριφορά της, η μουσταρδούλα δεν είχε ανάλογη συμπεριφορά, αλλά μετά από μερικές μέρες το γατουλάκι συνήλθε και άρχισε πάλι τα παιχνίδια του και τα τρεχάματά του

δεν έχω μεγάλη εμπειρία από γάτες, αλλά αν κρίνω από αυτό που περάσαμε πρόσφατα με τη χουάϊτ, είναι μάλλον κάτι που φεύγει με τις μέρες...ίσως τα γατάκια που στειρώνονται στη διάρκεια του οίστρου, το αντιμετωπίζουν με λίγες δυσκολίες περισσότερο, γιατί αλλάζει το όλο σύστημά τους απότομα [δικιά μου κρίση αυτό]

αυτά από τη δική μας εμπειρία, καλή ανάρρωση!!

Παράθεση

Μαρία Γάτσιου

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Μαρία Γάτσιου
H Μαρία Γάτσιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,023 μηνύματα.

H Μαρία Γάτσιου έγραψε στις 23:21, 22-01-10:

εγώ είχα περάσει πολύ δύσκολα με την στείρωση της Τιτίκας μου,δεν έτρωγε καθόλου και αναγκαζόμουν να την ταϊζω στο στόμα ένα ένα τα σποράκια της ξηράς τροφής και να της δίνω νερό με την σύριγγα για 3-4 μερούλες,μετά όμως ήταν περδίκι...στα αρσενικά η διαδικασία είναι πολύ πιο εύκολη,ο Φοίβος από το απόγευμα στειρώθηκε και το βράδυ περπατούσε και έτρωγε κανονικά

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 11:17, 23-01-10:

Θα συμφωνησω με τις κοπελες παραπανω, καθε γατι αντιδρα διαφορετικα στα αναισθητικα που χρησιμοποιουμε και συνηθως θελουν 1-2 μερες για αν επανελθουν στο φυσιολογικο, αλλα γατια βεβαια απο την δευτερη μερα εκοβαν βολτες στον κηπο και σκαρφαλωναν στα δεντρα

Παράθεση

gatesole

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gatesole
H gatesole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H gatesole έγραψε στις 20:41, 29-01-10:

Και η δικιά μου μια από τα ίδια ήταν. Την πρώτη 1,5 μέρα δεν έφαγε τίποτα ούτε και κινιόταν. 2-3 φορές που πήγα να την δώ και να την χαϊδέψω λίγο, τσίριζε και με γρατσούνισε.Ουσιαστικά από την τρίτη μέρα άρχισε να περπατάει κανονικά και να τρώει. Απλώς στην 9η μέρα μετά την στείρωση άρχισε να τρώει τα ράμματά της. Κατά τα άλλα τρέχει και είναι ορεξάτη και τρώει. Θέλω να πιστεύω πως δεν θα έχει πρόβλημα.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 20:58, 29-01-10:

Ποιά είναι τα νέα της μικρής Λουλού;;;
Επανήλθε πλήρως;

Παράθεση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα18774
H Bijoux αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 599 μηνύματα.

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 15:39, 08-02-10:

Πριν 10 μέρες στείρωσα και εγώ τη δικιά μου,πόναγε ως ήταν φυσικό και δεν έτρωγε μόνο νεράκι ήπιε (ούτως ή άλλως για κάποιες ώρες μετά την στείρωση ο γιατρός μου είχε πει να μην πιει και φάει τίποτα).Την επόμενη μέρα την βρήκα σκαρφαλωμένη στην βιβλιοθήκη......Μην ανησυχείς το κάθε ζωάκι λειτουργεί διαφορετικά και όσο για τα ράμματα η δικιά μου έσπασε 4 με τα δοντια της και δεν έπαθε απολύτως τίποτα γιατί όπως σου είπαν και πιο πάνω έχει και εσωτερικά....Να φανταστείς ότι όταν την πήγα στον κτηνίατρο να της βγάλει τα τελευταία δεν καθόταν με τίποτα και τελικά έκατσε σε εμένα να της τα βγάλω.....Ίσως σε ταλαιπωρήσει λιγάκι αλλά θα περάσει,κουράγιο και υπομονή!!!!

Παράθεση

Ρόκυ (Βάσω)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ρόκυ
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Ρόκυ έγραψε στις 16:35, 08-02-10:

Γειά σε όλους!
Είμαι καινούρια στο site και γράφτηκα γιατί διάβασα κάποια άρθρα σας που με βοήθησαν στην ανατροφή του δικού μου γάτου. Δεν ήμουν πολύ γατόφιλη για να πω την αλήθεια (προτιμούσα τα σκυλιά).... αλλά βρήκα τον Ρόκυ μου, πεταμένο 10 ημερών και τον κράτησα. Από τότε αγαπώ τα γατιά όλου του κόσμου....
Αυτό που με προβληματίζει πολύ τον τελευταίο καιρό, είναι το ζήτημα της στείρωσης. Όλοι οι κτηνίατροι με προτρέπουν να τον στειρώσω, καθώς το ζώο θα ηρεμήσει και δε θα υπάρχει κίνδυνος για σοβαρές ασθένειες... Η άποψή μου ως τώρα ήταν ότι δε θα ήθελα να επέμβω στη φύση του ζώου... Αν θα έπρεπε να είναι ήρεμα, θα ήταν από φυσικού τους... Δε θα ήθελα επίσης ένα γατί που θα είναι συνεχώς μέσα στο σπίτι, θα είναι νωχελικό και μόνο θα τρώει και θα κοιμάται... Αν τον έβλεπα έτσι θα στενοχωριόμουν πολύ...
Κοντεύει όμως τα 2 χρόνια ζωής και ως τώρα έχει λάβει τουλάχιστον 5 φορές αντιβιώσεις, για ουλές από γατοκαβγάδες και πρόσφατα παρουσίασε -μετά από μία έξοδό του- 40 πυρετό. Τον λυπάμαι και με τα τόσα χάπια... Ούτε αυτή είναι η φύση του...
Όπως καταλαβαίνετε... είμαι αρκετά μπερδεμένη όσον αφορά αυτό το θέμα. Αν θα μπορούσατε να κάνετε κάτι για να ξεμπερδευτώ, θα σας ήμουν ευγνώμων....
Σας ευχαριστώ πολύ!
Χάρηκα που μπήκα στην παρέα σας!
Ελπίζω να είμαι καλοδεχούμενη, ακόμη και αν για αρκετά χρόνια δε χώνευα τις γάτες...

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 16:49, 08-02-10:

καλοσορισες!!! ολοι εδω θα σε προτρεψουν να κανεις αυτο που σου ειπαν και οι γιατροι, να το στειρωσεις το γατακι σου. αν καταλαβα καλα ειναι και αρσενικο, που ειναι πολυ πιθανον να το σκασει απτο σπιτι να παει να βρει ταιρι, και αυτο μπορει να αποβει μοιραιο, στο λεω εκ πειρας..η στειρωση δεν τα κανει πιο νωχελικα, δεν αλλαζει τον χαρακτηρα τους, απλα τα κανει πιο ηρεμα , χωρις τις ορμονες , που μπορει να τα κανουν επιθετικα. ειδικα στα αρσενικα ειναι πολυ ευκολη επεμβαση , και δεν εχεις να φοβηθεις κατι. αν αγαπας το ζωακι σου, αυτο ειναι το καλυτερο που εχεις να κανεις.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Klimentini

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους