Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,444 εγγεγραμμένα μέλη και 707,578 μηνύματα σε 21,733 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 201 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Φροντίδα μετά τη στείρωση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα18774
H Bijoux αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 599 μηνύματα.

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 16:51, 08-02-10:

Καλησπέρα και σε εσένα!
Το μόνο σίγουρο είναι πως αν μια γάτα είναι νευρόσπασμα σαν τη δική μου θα παραμείνει έτσι κατά πάσα πιθανότητα!!!Οπότε μην αγχώνεσαι γι'αυτό.Αν διαβάσεις κάποια άρθρα εδώ μέσα θα καταλάβεις όπως κατάλαβα και εγώ ότι το να την στειρώσεις μόνο καλά μπορεί να φέρει...Καλό κουράγιο και πάρτο απόφαση γρήγορα, μόνη σου είπες ότι έχει κινδυνέψει από γατοκαυγάδες ήδη.Στα αρσενικά είναι και πολύ πιο εύκολη η όλη διαδικασία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Cloud and Snow

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Cloud and Snow
H Cloud and Snow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (...ζω με γάτες από τότε που γεννήθηκα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 583 μηνύματα.

H Cloud and Snow έγραψε στις 17:12, 08-02-10:

Οι λόγοι που μας οδηγούν στην απόφαση της στείρωσης δεν είναι απλώς η αποφυγή των γεννητουριών όσον αφορά την οικόσιτη γάτα μας ή ο ελεγχος του πληθισμού των αδέσποτων.

Η στειρωση απαλλάσει τη γάτα μας και από άλλα προβλήματα που προκύπτουν όταν δεν την αφήνουμε να ζευγαρώσει.
Οι "πολέμιοι" της στειρωσης προβάλλουν το επιχείρημα "βιαιης παρεμβολής στη φύση του ζωου".
Ομως με το να περιορίζουμε τη γάτα μας ωστε να μη ζευγαρώνει, δεν παρεμβαίνουμε στη φυση του ζωου? Και μάλιστα με βασανιστικές συνεπειες για την υγεια του?

Οι γάτες αναζητούν ταίρι για αναπαραγωγή. Αυτή είναι η φυση τους. Για εμάς τους ανθρωπους το σεξ μπορει να είναι just for fun, αλλα οι γατες που περιορίζονται σε ενα χωρο ώστε να μη ζευγαρώνουν βασανίζονται απ τις ίδιες τους τις ορμόνες. Τα περιορισμένα θυληκά μπορει και να αρρωστήσουν παρα πολύ βαρια από συσσορευμένες ορμόνες ή απο χρήση κατασταλτικών φαρμάκων οιστρού. Τα αρσενικά ειναι ικανά να φυγουν για πάντα απ το σπίτι ή να πηδηξουν από 6 ορόφους για να βρουν ενα θυληκό που τους καλεί. Το ότι λερωνουν όλο το σπίτι ψεκάζοντας ή ουρλιάζουν, ειναι το λιγότερο...

Η στειρωση ειναι μια ολιγόλεπτη επεμβαση. Μια πολύ μικρή ταλαιπωρία σε σχεση με την ταλαιπωρία που θα τα αναγκάσουμε να υποστούμε αν αφήσουμε τη φυση τους αχαλίνωτη. Γι αυτό ειναι προτιμότερη.

Οι μυθοι που συνοδευουν τα στειρωμένα αρσενικά δεν ισχυουν. Καποτε πιστευα κι εγω μερικούς απο αυτούς, αλλα πλέον ξερω οτι δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Ενας στειρωμενος αρσενικός επουδενι δεν ειναι καταδικασμένος να καταντήσει παχύσαρκος λόγω της επέμβασης. Μια γατα παχαινει υπερβολικά μόνο οταν δεν προσεχουμε τη διατροφή της και όχι λόγω της στειρωσης.
Κανένα ζωηρό αρσενικό δεν καταντά μαμούχαλο ή μελαγχωλικό λόγω της στειρωσης. Καμια δραματική αλλαγή δεν παρουσιαζεται στο χαρακτήρα ή την ψυχολογία του γατου λογω στειρωσης.

Στα θυληκά μηδενίζεται η πιθανότητα εμφανισης καρκίνου των μαστών, της μήτρας καθως και η πυομήτρα λογω συσσόρευσης ορμονών.

Η στειρωση στα αρσενικά διαρκεί πολύ λιγότερη ώρα, ο γατος συνερχεται λιγες ωρες μετα την επεμβαση και η τιμή είναι χαμηλότερη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Bijoux αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 599 μηνύματα.

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 17:34, 08-02-10:

Εγώ έχω την εξής απορία...Μια γατούλα στειρωμένη, αν την κυνηγήσει αρσενικός θα του κάτσει????Εννοώ μπορεί να ζευγαρώσει???Όλο απορίες είμαι και εγώ αλλά αναρωτιέμαι γιατί 5 λεπτά βγήκε η δικιά μου στην αυλή μαζί μου και άρχισε να την κυνηγάει ένας κεφάλας γάταρος ναααα με το συμπάθειο και η δικιά μου δεν κουνιόταν ...Άσε που πηγαίνει κ μυρίζει ...ξέρετε που γάτους ,γάτες και γατάκια....

Παράθεση

marina-kr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη marina-kr
H marina-kr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H marina-kr η Σιση μου κ εγω........ έγραψε στις 20:57, 08-02-10:

εγω φοβαμαι να της κανω στειρωση ειναι θυληκια κ σε οσες γατες ειχα δεν της ειχα στειρωσει θυληκες και αρσενικες που ειχα τα γατακια οταν γενουσαν τα εδινα σε ξαδερφια κ συγγενεις μου τωρα δεν ξερω τι να κανω με αυτην εδω φοβαμαι να της κανω στειρωση.......

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 21:08, 08-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από marina-kr
εγω φοβαμαι να της κανω στειρωση ειναι θυληκια κ σε οσες γατες ειχα δεν της ειχα στειρωσει θυληκες και αρσενικες που ειχα τα γατακια οταν γενουσαν τα εδινα σε ξαδερφια κ συγγενεις μου τωρα δεν ξερω τι να κανω με αυτην εδω φοβαμαι να της κανω στειρωση.......
ποσους συγγενεις κ φιλους εχεις? ολοι εδω εχουμε στειρωσει τις γατες μας κ ειναι μια χαρα, αντιθετως με τις αστειρωτες γατουλες που ή ταλαιπωρουνται με γεννες ή παθαινουν πυομήτρα ή αρρωστανε απο τους αρσενικους σοβαρες νοσους..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 34,267 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:10, 08-02-10:

και εγω φοβαμαι τα αεροπλανα..τι παει να πει;; να μην ταξιδευει ο κοσμος με αυτα;..σημασια δεν εχει τι φοβομαστε εμεις..αλλα αυτο που ειναι καλυτερο για το ζωακι μας..και να εισαι σιγουρη οτι ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ...η στειρωση....θελεις να βασανιζεται το γατακι σου σε ολη του τη ζωη απο ορμες που δεν μπορει να τις εκτονωσει; θελεις να παθει καρκινο; θελεις να σου ξεφυγει καμμια ωρα....και να τρεχεις και να μην φτανεις;...να ξερεις επισης οτι οι γατες δεν γνωριζουν οτι θα στειρωθουν και να παθουν ετσι ψυχικο τραλαλα....απλα..δεν θα εχει ορμες....μην φοβασαι..χιλιαδες γατια στειρωνονται καθε μερα.... ...αποφασισε το,γιατι μονο κακο κανεις ετσι στο γατο σου.......φιλικα...

Παράθεση

ΜΑΤΟΥΛΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΜΑΤΟΥΛΑ
H ΜΑΤΟΥΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,240 μηνύματα.

H ΜΑΤΟΥΛΑ έγραψε στις 21:40, 08-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από Cloud and Snow
Οι λόγοι που μας οδηγούν στην απόφαση της στείρωσης δεν είναι απλώς η αποφυγή των γεννητουριών όσον αφορά την οικόσιτη γάτα μας ή ο ελεγχος του πληθισμού των αδέσποτων.

Η στειρωση απαλλάσει τη γάτα μας και από άλλα προβλήματα που προκύπτουν όταν δεν την αφήνουμε να ζευγαρώσει.
Οι "πολέμιοι" της στειρωσης προβάλλουν το επιχείρημα "βιαιης παρεμβολής στη φύση του ζωου".
Ομως με το να περιορίζουμε τη γάτα μας ωστε να μη ζευγαρώνει, δεν παρεμβαίνουμε στη φυση του ζωου? Και μάλιστα με βασανιστικές συνεπειες για την υγεια του?

Οι γάτες αναζητούν ταίρι για αναπαραγωγή. Αυτή είναι η φυση τους. Για εμάς τους ανθρωπους το σεξ μπορει να είναι just for fun, αλλα οι γατες που περιορίζονται σε ενα χωρο ώστε να μη ζευγαρώνουν βασανίζονται απ τις ίδιες τους τις ορμόνες. Τα περιορισμένα θυληκά μπορει και να αρρωστήσουν παρα πολύ βαρια από συσσορευμένες ορμόνες ή απο χρήση κατασταλτικών φαρμάκων οιστρού. Τα αρσενικά ειναι ικανά να φυγουν για πάντα απ το σπίτι ή να πηδηξουν από 6 ορόφους για να βρουν ενα θυληκό που τους καλεί. Το ότι λερωνουν όλο το σπίτι ψεκάζοντας ή ουρλιάζουν, ειναι το λιγότερο...

Η στειρωση ειναι μια ολιγόλεπτη επεμβαση. Μια πολύ μικρή ταλαιπωρία σε σχεση με την ταλαιπωρία που θα τα αναγκάσουμε να υποστούμε αν αφήσουμε τη φυση τους αχαλίνωτη. Γι αυτό ειναι προτιμότερη.

Οι μυθοι που συνοδευουν τα στειρωμένα αρσενικά δεν ισχυουν. Καποτε πιστευα κι εγω μερικούς απο αυτούς, αλλα πλέον ξερω οτι δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Ενας στειρωμενος αρσενικός επουδενι δεν ειναι καταδικασμένος να καταντήσει παχύσαρκος λόγω της επέμβασης. Μια γατα παχαινει υπερβολικά μόνο οταν δεν προσεχουμε τη διατροφή της και όχι λόγω της στειρωσης.
Κανένα ζωηρό αρσενικό δεν καταντά μαμούχαλο ή μελαγχωλικό λόγω της στειρωσης. Καμια δραματική αλλαγή δεν παρουσιαζεται στο χαρακτήρα ή την ψυχολογία του γατου λογω στειρωσης.

Στα θυληκά μηδενίζεται η πιθανότητα εμφανισης καρκίνου των μαστών, της μήτρας καθως και η πυομήτρα λογω συσσόρευσης ορμονών.

Η στειρωση στα αρσενικά διαρκεί πολύ λιγότερη ώρα, ο γατος συνερχεται λιγες ωρες μετα την επεμβαση και η τιμή είναι χαμηλότερη.
Συμφωνω Απολυτα !!!

Αρχική Δημοσίευση από Όλγα
Εγώ έχω την εξής απορία...Μια γατούλα στειρωμένη, αν την κυνηγήσει αρσενικός θα του κάτσει????Εννοώ μπορεί να ζευγαρώσει???Όλο απορίες είμαι και εγώ αλλά αναρωτιέμαι γιατί 5 λεπτά βγήκε η δικιά μου στην αυλή μαζί μου και άρχισε να την κυνηγάει ένας κεφάλας γάταρος ναααα με το συμπάθειο και η δικιά μου δεν κουνιόταν ...Άσε που πηγαίνει κ μυρίζει ...ξέρετε που γάτους ,γάτες και γατάκια....
Τα στειρωμενα ζωακια , δεν καθονται να ζευγαρωσουν .

Δεν πρεπει να φοβασαι την στειρωση , ειναι οτι Καλυτερο για την γατουλα σου ...

Παράθεση

marina-kr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H marina-kr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H marina-kr η Σιση μου κ εγω........ έγραψε στις 23:05, 08-02-10:

οκ θα δω τι θα κανω αν και ειναι μικρη ακομη για στειρωση 3-4 μηνων περιπου εχω 2-3 μηνες να το σκεφτω τι θα κανω μαζι της τελικα αν θα την στειρωσω η οχι...εχω λιγο χρονο ακομη........

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,839 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:22, 09-02-10:

Αν στειρώθηκε πρόσφατα μπορεί ακόμα να έχει τις οσμές, και τις ορμόνες ενός κανονικού θηλυκού. Θέλει κάποιους μήνες για να φύγουν τελείως απο τον οργανισμό του ζώο. Αν τώρα γίνει επαφή παρόλα αυτά, δεν υπάρχει φυσικά καμία περίπτωση εγκυμοσύνης, μόνο ίσως κάποιες γραντζουνιές και μικροτραυματισμοί που γίνονται έτσι και αλλιώς σε κάθε ζευγάρωμα.

οκ θα δω τι θα κανω αν και ειναι μικρη ακομη για στειρωση 3-4 μηνων περιπου εχω 2-3 μηνες να το σκεφτω τι θα κανω μαζι της τελικα αν θα την στειρωσω η οχι...εχω λιγο χρονο ακομη........
Υπάρχουν γάτες που μπορούν να ζευγαρώσουν απο πολύ μικρές 4-5 μηνών και φυσικά και να γεννήσουν, με όποιους κινδύνους αυτό συνεπάγεται πιο πολύ για την δική τους υγεία....
Επίσης ο πρώτος οίστρος της γάτας πολύ συχνά είναι κρυφός... δηλ δεν τον καταλαβαίνουμε εμείς, η γατούλα εφόσον ζεί κοντά σε άλλα γατιά αρσενικά ζευγαρώνει και σε 2 μήνες έρχετε ο πελαργός....

Η πιο σίγουρη λύση για να μην γίνει αυτό είναι μέχρι να στειρωθεί να μην υπάρχει ενεργό αρσενικό στο τοπίο, και όσο γίνετε να προσέχουμε μπαλκόνια και παράθυρα, γιατί αν είναι στις μέρες της θα πηδήξει και απο πολύ ψηλά για να πάει να βρεί άνδρα...

Παράθεση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 09:50, 09-02-10:

Μάλλον κατι τέτοιο παίζει με τη μικρή μου γιατί είναι πρόσφατα στειρωμένη.....Υπομονή!!!

Παράθεση

marina-kr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H marina-kr η Σιση μου κ εγω........ έγραψε στις 11:06, 09-02-10:

η δικια μου δεν ερχεται σε επαφη με αλλες γατες την εχω μεσα σπιτι σχεδον ολη την μερα σπανια την βγαζω εξω να παρει λιγο ηλιο....

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,661 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:15, 09-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από matoula

Τα στειρωμενα ζωακια , δεν καθονται να ζευγαρωσουν .
Αυτο δεν ισχυει παντα,η θηλυκια μου ζευγαρωνει,απλα λογικα με τα χρονια "ξεθυμαινουν" οι ορμονες.

Παράθεση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 11:26, 09-02-10:

Και εγώ αυτό σκεφτόμουν ότι δηλαδή γενικά "παίζει¨" να ζευγαρώσει αν και στειρωμένη...Αν όντως ζευγαρώσει λοιπόν αν και στειρωμένη δεν κινδυνεύει από όλες αυτές τις ασθένειες που λέγαμε???

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,839 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 14:15, 09-02-10:

η δικια μου δεν ερχεται σε επαφη με αλλες γατες την εχω μεσα σπιτι σχεδον ολη την μερα σπανια την βγαζω εξω να παρει λιγο ηλιο....
Πρόσεχε... γιατί εφόσον βγαίνει και μισό λεπτό έξω.. μπορεί να γίνει το κακό.
Επίσης να θυμάσαι, ότι μάλλον ΔΕΝ θα το καταλάβεις καν ότι ψάχνει για άνδρα...
και θα θελήσει να βγεί και θα την κοπανήσει κι όλας επίτηδες και δεν θα σε ακούσει ούτε που θα την φωνάζεις ούτε τίποτα, μέχρι να ζευγαρώσει.

Εμένα ένα γατάκι σαν το δικό σου της φώτο (4 μηνών) πέρασε ήδη τον πρώτο οίστρο (φανερός για να το ξέρω..) αλλά ευτυχώς την κρατάω μόνο μέσα έτσι και αλλιώς, μέχρι να στειρωθεί μόλις μπορέσω.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,661 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:24, 09-02-10:

Και εγώ αυτό σκεφτόμουν ότι δηλαδή γενικά "παίζει¨" να ζευγαρώσει αν και στειρωμένη...Αν όντως ζευγαρώσει λοιπόν αν και στειρωμένη δεν κινδυνεύει από όλες αυτές τις ασθένειες που λέγαμε???
Δε συμβαινει συνηθως,κι αν συμβει ειναι μονο τον πρωτο καιρο που εχουν ακομα καποιες ορμονες.Τα δικα μου ζουν μαζι απο μωρα και ζευγαρωναν πριν στειρωθουν,οποτε παιζει ρολο πιστευω.

Παράθεση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 14:29, 09-02-10:

Ουφ ησύχασα τώρα!!!!!

Παράθεση

Ρόκυ (Βάσω)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ρόκυ
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Ρόκυ έγραψε στις 15:29, 11-02-10:

Σας ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση και για τις πολύτιμες οδηγίες.... Και συγνώμη που δεν απάντησα αμέσως, αλλά δεν ήμουν κοντά σε υπολογιστή. Να διευκρινήσω μόνο κάτι... Ο γάτος μου ως τώρα, δεν έχει στερηθεί το ζευγάρωμα. Μένω σε κωμόπολη, σε μονοκατοικία και γύρω από το σπίτι ο χώρος είναι ασφαλής, από την άποψη ότι έχω μεγάλο κήπο, γύρω γύρω έχω οικόπεδα και δεν τρέχουν τα αυτοκίνητα -λόγω κατοικημένης περιοχής... Οπότε κάθε βράδυ, ο μικρός μου μπορεί να κάνει τις βόλτες του. Πέρυσι ζευγάρωσε λογικά (αφού έλειπε κάποιες φορές από το σπίτι) και φέτος ξαναρχίσαμε... Εχθές μπήκε να φάει ο καψερός και βγήκε αμέσως πάλι έξω και νιαούριζε.... Τον λυπήθηκε η ψυχή μου. Έχει κάποιες μέρες που τριγυρίζει... Και σήμερα πάλι, πέρασε για να φάει και επειδή τον κρατήσαμε λίγο παραπάνω μέσα (10 λεπτά, μη φανταστείτε) μου άφησε και ένα αναμνηστικό αρωματάκι στο δωμάτιό μου... Οπότε, όπως καταλαβαίνετε και με όλα αυτά που μου στείλατε... σκέφτομαι πολύ σοβαρά τη στείρωση... Θα δείξει... Πάντως σας ευχαριστώ...

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 18:04, 11-02-10:

το οτι ζευγαρωνει ομως , αυτο εχει σαν αποτελεσμα να αυξανεται ο πληθισμος των ηδη παρα πολλων αδεσποτων. οποτε δεν ειναι κ πολυ θετικο αυτο..για μενα ειναι και το πιο σοβαρο προβλημα. απο κει κ περα μπορει να κολλησει αρρωστιες κ ανιατες νοσους απο το ζευγαρωμα, και θα γλυτωσει τους καυγαδες. το καλυτερο που εχεις να κανεις πρωτα για το γατακι κ μετα για σενα, ειναι η στειρωση

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 34,267 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:53, 11-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από evelynkar
το οτι ζευγαρωνει ομως , αυτο εχει σαν αποτελεσμα να αυξανεται ο πληθισμος των ηδη παρα πολλων αδεσποτων. οποτε δεν ειναι κ πολυ θετικο αυτο..για μενα ειναι και το πιο σοβαρο προβλημα. απο κει κ περα μπορει να κολλησει αρρωστιες κ ανιατες νοσους απο το ζευγαρωμα, και θα γλυτωσει τους καυγαδες. το καλυτερο που εχεις να κανεις πρωτα για το γατακι κ μετα για σενα, ειναι η στειρωση

ακριβως αυτο!!!!!!!!!...μονο στα θηλυκα μας νοιαζει δηλαδη...επειδη εχουμε τα γατακια και δεν ξερουμε τι να τα κανουμε;;;απο τη στιγμη που ζευγαρωνει...απλα παει το προβλημα σε αλλον...

Παράθεση

Ρόκυ (Βάσω)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ρόκυ
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Ρόκυ έγραψε στις 15:20, 12-02-10:

Καλά ντε... Δίκιο έχετε... Μη βαράτε όμως όλοι μαζί... Μία ακόμη τελευταία ερώτηση... Αν ξέρει κάποιος... Αν τον στειρώσω, θα συνεχίσει να βγαίνει έξω για βόλτα ή θα κάθεται μαμούχαλος μέσα στο σπίτι. Και αν βγαίνει, υπάρχει κίνδυνος να του επιτεθεί κάποιος γάτος και να μην μπορεί να αντιδράσει όπως τώρα;;;; Είναι και αυτό ένα άγχος...

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 16:12, 12-02-10:

συνηθως η στειρωση δεν αλλαζει τον χαρακτηρα τους. δλδ αν πριν ειχε το συνηθειο να μπαινοβγαινει σπιτι, αυτο θα κανει και τωρα, με την διαφορα οτι δεν θα χανεται σε περιοδο ζευγαρωματος αν και δεν φευγουν αμεσως οι ορμονες. δεν θα του επιτιθονται οι αρσενικοι μιας κ δεν θα τον βλεπουν απειλητικα την περιοδο ζευγαρωματος..

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:44, 12-02-10:

Ναι, θα συμφωνήσω με τα παραπάνω, απλά να πω, ότι με την στείρωση δεν εξαφανίζονται οι άλλοι κίνδυνοι του έξω... σκυλιά, αμάξια, φόλες, κακοί άνθρωποι κλπ...

Παράθεση

wolfe4ever

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 20:51, 28-02-10:

γεια σας!

πριν απο καποιους μηνες στειρωσαμε ενα απ τα γατακια μου. Το Λαμπρο. Ολα ηταν οκ αν και ανα τακτα διαστηματα παρουσιαζε μια επιθυμια...σεξουαλικη...αλλα σκεφτηκα οτι δεν ηταν τιποτα.
τις τελευταιες ημερες δεν εχει τα κεφια που ειχε και εχει μια ταση να βγαζει τις τριχες του απο τη ΡΙΖΑ! :O εμεινα μολις το ειδα!
επισης ειδα να εχει...''καβαλικεψει'' (αν καταλαβαινετε τι εννοω!:p) ενα αλλο γατακι. Σκεφτομαι μηπως τωρα εχει αρχισει να συνειδητοποιει οτι δεν μπορει να............... και εχει παθει μια ψιλοκαταθλιψη
επιπλεον εχει μειωμενη ορεξη φαγητου!
τι λετε οτι μπορει να εχει?

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 08:05, 01-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever
γεια σας!

πριν απο καποιους μηνες στειρωσαμε ενα απ τα γατακια μου. Το Λαμπρο. Ολα ηταν οκ αν και ανα τακτα διαστηματα παρουσιαζε μια επιθυμια...σεξουαλικη...αλλα σκεφτηκα οτι δεν ηταν τιποτα.
τις τελευταιες ημερες δεν εχει τα κεφια που ειχε και εχει μια ταση να βγαζει τις τριχες του απο τη ΡΙΖΑ! :O εμεινα μολις το ειδα!
επισης ειδα να εχει...''καβαλικεψει'' (αν καταλαβαινετε τι εννοω!:p) ενα αλλο γατακι. Σκεφτομαι μηπως τωρα εχει αρχισει να συνειδητοποιει οτι δεν μπορει να............... και εχει παθει μια ψιλοκαταθλιψη
επιπλεον εχει μειωμενη ορεξη φαγητου!
τι λετε οτι μπορει να εχει?
το οτι δεν εχει ορεξη για φαγητο δεν ειναι πολυ καλο..εγω θα το παιρνα μια βολτα απτο γιατρο σιγουρα..

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 12:22, 01-03-10:

Μάλλον κάτι άλλο έχει που δεν έχει σχέση με την στείρωση.....
Εκτός και αν δεν έγινε σωστά η στείρωση, ή μολύνθηκε... και έχει πάθει μόλυνση.

Με την διαδικασία καθεαυτή, δεν θα έπρεπε να είχε ανορεξία. Να προσπαθεί να ζευγαρώσει ναι, εαν δεν έχει περάσει κάποιο διάστημα και έχει ακόμα τις ορμόνες στο σώμα του...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:36, 01-03-10:

τις τελευταιες ημερες δεν εχει τα κεφια που ειχε και εχει μια ταση να βγαζει τις τριχες του απο τη ΡΙΖΑ!
Αυτό, αν δεν έχει κάποια παθολογική αιτία (αλλεργία ή δερματολογικό πρόβλημα) συνήθως είναι ψυχογενές. Έχει αλλάξει κάτι τώρα τελευταία στο περιβάλλον του ή στη ρουτίνα του;
Σκεφτομαι μηπως τωρα εχει αρχισει να συνειδητοποιει οτι δεν μπορει να............... και εχει παθει μια ψιλοκαταθλιψη
Αυτό δεν παίζει Το θέμα με τη στείρωση είναι ότι χάνεται η επιθυμία για ζευγάρωμα, όχι μόνο η... ικανότητα. Επιπλέον, τα γατιά δεν σκέφτονται όπως οι άνθρωποι, δεν έχουν ούτε τη δυνατότητα προβολής στο μέλλον ("δεν θα ξαναζευγαρώσω"), ούτε βέβαια αποδίδουν στο ζευγάρωμα τις κοινωνικές διαστάσεις που έχει για μας το σεξ.
Το ότι επιδεικνύει σεξουαλική συμπεριφορά μπορεί να είναι και θέμα κυριαρχίας, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θέλει να ζευγαρώσει.

Παράθεση

wolfe4ever

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 14:58, 01-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Αυτό, αν δεν έχει κάποια παθολογική αιτία (αλλεργία ή δερματολογικό πρόβλημα) συνήθως είναι ψυχογενές. Έχει αλλάξει κάτι τώρα τελευταία στο περιβάλλον του ή στη ρουτίνα του;

Αυτό δεν παίζει Το θέμα με τη στείρωση είναι ότι χάνεται η επιθυμία για ζευγάρωμα, όχι μόνο η... ικανότητα. Επιπλέον, τα γατιά δεν σκέφτονται όπως οι άνθρωποι, δεν έχουν ούτε τη δυνατότητα προβολής στο μέλλον ("δεν θα ξαναζευγαρώσω"), ούτε βέβαια αποδίδουν στο ζευγάρωμα τις κοινωνικές διαστάσεις που έχει για μας το σεξ.
Το ότι επιδεικνύει σεξουαλική συμπεριφορά μπορεί να είναι και θέμα κυριαρχίας, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θέλει να ζευγαρώσει.
οχι, δεν εχει αλλαξει κατι! δε ξερω τι φταιει

οσον αφορα το θεμα της τροφης...ειναι οκ τωρα...μια δυο μερες τον πιανει και μετα ειναι ενταξει!

Παράθεση

phantom

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη phantom
H phantom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (25 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H phantom έγραψε στις 15:43, 01-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Ναι, θα συμφωνήσω με τα παραπάνω, απλά να πω, ότι με την στείρωση δεν εξαφανίζονται οι άλλοι κίνδυνοι του έξω... σκυλιά, αμάξια, φόλες, κακοί άνθρωποι κλπ...
Δυστυχώς εγώ δεν πρόλαβα να προχωρήσω στην στείρωση.Την Παρασκευή εξαφανίστηκε χωρίς να το καταλάβω ενώ είχα κλείσει ραντεβού για να ορίσουμε ημερομηνία επέμβασης.Είναι θηλυκό και αύριο κλείνει τους 5 μήνες.Είναι δυνατόν να το έχει πιάσει η τάση για ζευγάρωμα?Εχω τρελαθεί είναι το πρώτο θηλυκό που έχω, δεν ξέρω τι γίνετε και βέβαια αν θα γυρίσει.Παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη natalouko
H natalouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8,822 μηνύματα.

H natalouko έγραψε στις 16:29, 01-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από phantom
Δυστυχώς εγώ δεν πρόλαβα να προχωρήσω στην στείρωση.Την Παρασκευή εξαφανίστηκε χωρίς να το καταλάβω ενώ είχα κλείσει ραντεβού για να ορίσουμε ημερομηνία επέμβασης.Είναι θηλυκό και αύριο κλείνει τους 5 μήνες.Είναι δυνατόν να το έχει πιάσει η τάση για ζευγάρωμα?Εχω τρελαθεί είναι το πρώτο θηλυκό που έχω, δεν ξέρω τι γίνετε και βέβαια αν θα γυρίσει.Παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.
Κάποια στιγμή θα επιστρέψει, όταν πεινάσει!!!Υπάρχει περίπτωση να έχει οίστρο, έστω και τόσο μικρό..Αλλά και να έχει ζευγαρώσει η στείρωση μπορεί να γίνει κανονικά!!!

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

H natalouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8,822 μηνύματα.

H natalouko έγραψε στις 16:33, 01-03-10:

Θέλω να πω ότι όσοι λένε ότι όταν στειρώνεις ένα γατόνι ότι γίνεται μαλθακό και χάνει την ζωντάνια του, να έρθουν να γνωρίσουν τα δικά μου!!! Τρία γατόνια έχω στειρωμένα και άλλα 5 αδεσποτούλια που έχω στειρώσει και όλα είναι πολύ ζωηρά και μέσα στην ζουζουνιά!!! Θεωρώ ότι, όταν ένα γατόνι είναι ζωηρό πριν την στείρωση θα παραμείνει και μετά. Δεν αλλάζει η συμπεριφορά του γατιού σε καμία περίπτωση.

Παράθεση

phantom

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη phantom
H phantom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (25 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H phantom έγραψε στις 16:36, 01-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από natalouko
Κάποια στιγμή θα επιστρέψει, όταν πεινάσει!!!Υπάρχει περίπτωση να έχει οίστρο, έστω και τόσο μικρό..Αλλά και να έχει ζευγαρώσει η στείρωση μπορεί να γίνει κανονικά!!!
Σε ευχαριστώ .Το ίδιο μου είπε και η κτηνίατρος που την παρακολουθεί.Μακάρι να έρθει πίσω γιατί δεν στο κρύβω έχω τρελαθεί.Εχω τρεις νύχτες να κλείσω μάτι από την στεναχώρια και την αγωνία μου.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 16:44, 01-03-10:

Επιπλέον, τα γατιά δεν σκέφτονται όπως οι άνθρωποι, δεν έχουν ούτε τη δυνατότητα προβολής στο μέλλον ("δεν θα ξαναζευγαρώσω"), ούτε βέβαια αποδίδουν στο ζευγάρωμα τις κοινωνικές διαστάσεις που έχει για μας το σεξ.
Tα ειπες ολα!Αχ μακαρι να βλεπαν αυτη την απαντηση μερικοι μερικοι κατα της στειρωσης!

Παράθεση

Volume

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Volume
Ο Volume αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Volume Πόσο κοστίζει μια στείρωση ??? έγραψε στις 15:49, 09-03-10:

Γειά σε όλους ...
Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο κοστίζειη στείρωση ???
Μπορεί κάποια φιλοζωική να στειρώση την γατούλα μου δωρεάν ???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

H natalouko έγραψε στις 16:09, 09-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από Volume
Γειά σε όλους ...
Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο κοστίζειη στείρωση ???
Μπορεί κάποια φιλοζωική να στειρώση την γατούλα μου δωρεάν ???
Η στείρωση στα θυληκά κυμαίνεται από 80 μέχρι 100 ευρώ. Οι φιλοζωικές νομίζω ότι στειρώνουν με πιο χαμηλές τιμές αλλά όχι δωρεάν. Δεν είμαι και σίγουρη όμως...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Μανταλένα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μανταλένα
H Μανταλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H Μανταλένα έγραψε στις 15:51, 21-04-10:

Καλησπέρα σε όλους!!
Πριν από 18 ώρες πήγα την γατούλα μου την Αλλέγκρα στο κτηνίατρο!!!Είχε οίστρο κανά δυο μέρες και υπέφερε!!Τελικά της έκανε στείρωση. Διάβασα όμως ότι δεν κάνει να γίνεται η στείρωση όταν η γάτα είναι σε οίστρο.
Πέρα από αυτό, όλο το βράδυ ήταν πολύ ανήσυχη και ούρλιαζε από τον πόνο!Σήμερα σηκώθηκε μόνο για 2 λεπτά και από το πρωί είναι στο κρεββάτι της (που είχε να κοιμηθεί από όταν ήταν μωρό) και δεν τρώει , ούτε πίνει νερό.Και εντάξει για το φαί το καταλαβαίνω και είναι και φυσιολογικό αλλά ούτε νερό; Της δίνω λίγο λίγο με την σύριγγα γιατί φοβάμαι μην αφυδατωθεί και χρειαστεί ορό. Είναι υποτονική και δε θέλει να την αγγίζουμε πολύ!Στεναχωριέμαι να την βλέπω έτσι , ήταν το πιο ζωηρό από τα τρία μωρά που είχα βρει στο δρομό και τώρα με τα βίας περπατάει!

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 15:56, 21-04-10:

γινεται στειρωση οταν ειναι σε οιστρο απλα τους πεφτει λιγο πιο βαρια..λογικα σε λιγες ωρες θα νιωθει πολυ καλυτερα κ για νερακι κ φαγακι..περαστικα σας

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

H natalouko έγραψε στις 15:57, 21-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μανταλένα
Καλησπέρα σε όλους!!
Πριν από 18 ώρες πήγα την γατούλα μου την Αλλέγκρα στο κτηνίατρο!!!Είχε οίστρο κανά δυο μέρες και υπέφερε!!Τελικά της έκανε στείρωση. Διάβασα όμως ότι δεν κάνει να γίνεται η στείρωση όταν η γάτα είναι σε οίστρο.
Πέρα από αυτό, όλο το βράδυ ήταν πολύ ανήσυχη και ούρλιαζε από τον πόνο!Σήμερα σηκώθηκε μόνο για 2 λεπτά και από το πρωί είναι στο κρεββάτι της (που είχε να κοιμηθεί από όταν ήταν μωρό) και δεν τρώει , ούτε πίνει νερό.Και εντάξει για το φαί το καταλαβαίνω και είναι και φυσιολογικό αλλά ούτε νερό; Της δίνω λίγο λίγο με την σύριγγα γιατί φοβάμαι μην αφυδατωθεί και χρειαστεί ορό. Είναι υποτονική και δε θέλει να την αγγίζουμε πολύ!Στεναχωριέμαι να την βλέπω έτσι , ήταν το πιο ζωηρό από τα τρία μωρά που είχα βρει στο δρομό και τώρα με τα βίας περπατάει!
Θα συνέλθει η Αλλέγκρα, μην ανησυχείς!!Και εγώ την δική μου την στείρωσα ενώ είχε οίστρο και όλα πήγαν καλά!!!Όταν πεινάσει θα πάει να φάει...ίσως είναι ακόμα επηρεασμένη από την νάρκωση και σίγουρα θα την ενοχλούν και τα ράμματα..Αλλά πολύ σύντομα θα είναι όπως και πριν!!!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 16:15, 21-04-10:

όλο το βράδυ ήταν πολύ ανήσυχη και ούρλιαζε από τον πόνο!
Μάλλον λόγω οίστρου θα φώναζε (οι ορμόνες βρίσκονται ακόμα στο σώμα της).
Σίγουρα υπάρχει κάποια ενόχληση στο σημείο της τομής μετά τη στείρωση, αλλά σε καμία περίπτωση δεν πονάνε τόσο ώστε να ουρλιάζουν(!) Οπότε μη στενοχωριέσαι, έκανες το καλύτερο γι' αυτήν.

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 16:16, 21-04-10:

Δεν είναι ότι απογορεύεται η στείρωση όταν η γατούλα είναι σε οίστρο, απλά είναι πιο δύσκολη η επέμβαση γιατί η μήτρα είναι μεγάλη και έχει περισσότερη αιμάτωση. Καλά κάνεις και τις δίνεις νεράκι. Μέχρι αύριο, σου βάζω το πολ'υ μεθαύριο, θα γίνει καλά.
Πάντως κάθε γάτα αντιδρά διαφορετικά. H Ρέμυ μου αμέσως μόλις την φέραμε σπίτι μετά τη στείρωση χοροπηδούσε σαν να μην έγινε τίποτα. Η Σάζζυ μου αντίθετα (την στειρώσαμε πριν 2 βδομάδες) έκανε 48 ώρες να συνέλθει (και είχα την μαμά να με παίρνει κάθε ώρα τηλέφωνο, να με "βρίζει" που επέμενα για τη στείρωση). Και στειρώθηκαν στον ίδιο γιατρό.

Παράθεση

marleb

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marleb
H marleb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H marleb έγραψε στις 16:17, 21-04-10:

Μιλα με το γιατρο σου....!!!!!!!!! εαν δεν τον εμπιστευεσαι πηγαινε σε καποιον άλλον

Παράθεση

Μανταλένα

Νεοφερμένος

H Μανταλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H Μανταλένα έγραψε στις 16:35, 21-04-10:

Ευχαριστώ πολύ , με καθησυχάζετε πολύ!Τώρα σηκώθηκε και πήγε επιτέλους τουαλέτα!!

Παράθεση

Μανταλένα

Νεοφερμένος

H Μανταλένα έγραψε στις 16:44, 21-04-10:

Μάλλον λόγω οίστρου θα φώναζε (οι ορμόνες βρίσκονται ακόμα στο σώμα της).
Σίγουρα υπάρχει κάποια ενόχληση στο σημείο της τομής μετά τη στείρωση, αλλά σε καμία περίπτωση δεν πονάνε τόσο ώστε να ουρλιάζουν(!) Οπότε μη στενοχωριέσαι, έκανες το καλύτερο γι' αυτήν.
Βγάζει περίεργους ήχους του τύπου " αγριεύω, πονάω και τα νεύρα μου μαζί!!". Και ο γιατρός μου έιπε ότι νιώθουν κυρίως ενόχληση και όχι πόνο γι' αυτο και μου φάνηκαν περίεργες οι κραυγές!

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 17:12, 21-04-10:

Ευχαριστώ πολύ , με καθησυχάζετε πολύ!Τώρα σηκώθηκε και πήγε επιτέλους τουαλέτα!!
Μπράβο, αυτό είναι πολύ καλό! Δοκίμασε να την ταίσεις κι όλας, να δυναμώσει και να συνελθει γρήγορα! Οι κραυγές δεν νομίζω να ήταν από τον πόνο, όσο από τα "νεύρα" της όπως είπες. Αντιβίωση πήρε; Αν όχι πρέπει να πάρει.

Παράθεση

Lula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lula
H Lula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H Lula έγραψε στις 17:25, 21-04-10:

Φυσικο ειναι τα πρωτα 24-ωρα μετα τη στειρωση/επεμβαση να νιωθουν "καπως". Μην την πιεζεις ουτε να φαει ουτε να πιει. Μολις νιωσει οτι εχει συνελθει θα παει απο μονη της. Αν συνεχιζει να ουρλιαζει, ρωτα το γιατρο. Μπορει να ποναει... Δεν ειναι απλα ΄νευρα΄θεωρω.

Η μια δικια μου αυτο-απομονωθηκε 3 μερες μεσα σε μια σκοτεινη ντουλαπα χωρις φαι χωρις νερο. Οταν συνηλθε βγηκε, ηπιε νερο, εκανε τσισα και αργοτερα εφαγε.

Η αλλη, ειχε προφανως πονους μετα απο ενα 10-ωρο, ειχε αγριο ματι και μου εκανε γκρρρρρρρ. Της εδωσα 1/2 ντεπον με συμβουλη κτηνιατρου και ηρεμησε. Εκανε και αυτη 3 μερες να φαει.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 18:05, 21-04-10:

ντεπον???????? ειναι τοξικο για γατες!!!!!!!

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

H CoffeeBlack έγραψε στις 18:57, 21-04-10:

Ναι όντως το depon (παρακεταμόλη) δεν κάνει να δίνεται ούτε στη γάτα ούτε στο σκύλο!!! Και δυστυχώς ξέρω πολλούς κτηνιάτρους που το δίνουν...

Παράθεση

Lula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lula
H Lula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H Lula έγραψε στις 09:56, 22-04-10:

δεν το ηξερα τοτε για το ντεπον.... τελος παντως η γατουλα επεζησε και χοροπηδαει.
Πραγματι και εγω εμαθα οτι πολλοι κτηνιατροι το δινουν.

Παράθεση

CATfairy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη CATfairy
H CATfairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

H CATfairy έγραψε στις 12:45, 22-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από CoffeeBlack
Ναι όντως το depon (παρακεταμόλη) δεν κάνει να δίνεται ούτε στη γάτα ούτε στο σκύλο!!! Και δυστυχώς ξέρω πολλούς κτηνιάτρους που το δίνουν...
Εγώ ήξερα για την ασπιρίνη ότι δεν κάνει καθόλου! Για το depon έχω ακούσει ότι κάνει..μάλλον πολλοί θα το μπερδεύουν. Όμως καλού κακού εγώ δεν έχω δώσει ούτε depon. Άρα δηλ. δεν κάνει να δίνουμε ούτε ασπιρίνη ούτε depon; Ρωτάω γιατί δεν ξέρω.

Παράθεση

みことftw (Αφροδίτη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη みことftw
H Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 978 μηνύματα.

H みことftw Aγαπαμε Μουκελο <3 έγραψε στις 13:04, 22-04-10:

Ουτε ασπιρινη, ουτε ντεπον! Ειναι τοξικα για τις γατες! Αν σας προτεινε κτηνιατρος να δωσετε ασπιρινη, ντεπον, παναντολ, νουροφεν και οτιδηποτε παρομοιο στην γατα σας, αλλαξτε απαραιτητως γιατρο. Ακομα θυμαμαι εδω μια περιπτωση γατουλας που πεθανε απο δηλητηριαση με ντεπον, που προκαλεσε νεφρικη ανεπαρκεια, κατεστρεψε το συκωτι της και ματωνε η γατουλα απο το κολον της (η Αφρουλα, αν θυμαστε την περιπτωση). Ποτε παυσιπονο σε γατουλα!

Παράθεση

CATfairy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη CATfairy
H CATfairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

H CATfairy έγραψε στις 14:23, 22-04-10:

Όχι...δεν μου έχει πει ποτέ γιατρός να δίνω π.χ depon, απλώς έχω ακούσει "γενικά" ότι από τα ανθρώπινα παυσίπονα ένα από τα δύο (ασπιρίνη και depon) δεν κάνει να δίνονται στα κατοικίδια. Διάφοροι γνωστοί μου που έχουν κατοικίδια μου το έχουν πει. Σαφέστατα δεν δίνω έτσι φάρμακα στην γατούλα μου αν δεν ρωτήσω την γιατρό. Απλά είχα αυτήν την απορία και σ' ευχαριστώ που το διευκρίνισες!!! Τώρα είμαι σίγουρη. Άρα στο μέλλον αν κάποιος μου πει ότι θέλει να δώσει παυσίπονο σε ζωάκι του θα τον αποτρέψω

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους