Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,634 εγγεγραμμένα μέλη και 713,367 μηνύματα σε 22,000 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 289 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ορμές και μετά τη στείρωση;

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 11:07, 11-08-09:

Εκτός από το ότι κάνει τσίσα της εδώ κι εκεί έχει κι άλλα συμπτώματα οίστρου ή όχι; Γιατί αν όχι, ίσως θα έπρεπε πρώτα να αποκλείσεις τις άλλες παθολογικές και ψυχολογικές αιτίες που θα μπορούσαν να ευθύνονται γι' αυτή τη συμπεριφορά. Δες αυτό το άρθρο.
Αν αποκλειστούν οι άλλες αιτίες τότε, όπως σου είπαν και πιο πάνω, κάνε ένα υπερηχογράφημα στη γατούλα για να διαπιστώσετε αν όντως χρειάζεται να ξαναγίνει επέμβαση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 11:09, 11-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
καποιες φορες και οταν γινεται πληρη ωοθηκουστερεκτομη μπορει να μεινει καποιο κομματι της ωοθηκης γιατι ειναι τυλιγμενο με λιπος , ειτε γιατι ειναι πολυ βαθια μεσα και δεν το φτανει να κοπει ολοκληρο , αλλα μπορει να υπαρχει και καποια εκτοπη ωοθηκη

γι'αυτο λενε οτι η στειρωση στα θηλυκα ειναι πιο περιπλοκη......

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zackalex

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zackalex
H zackalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (αρκετές μέχρι τώρα έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H zackalex έγραψε στις 09:54, 22-02-10:

Kαλημέρα σας...είμαι καινουριο μελος !
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον κτηνίατρο στο forum ...
εχω μια γατα 2 χρονών...πέρυσι της κάναμε στείρωση (υστερεκτομή)και φέτος έχει αρχίσει να φέρεται λές και σέρνει πάλι,
έχουμε κουφαθεί....
Υπάρχει μήπως η περίπτωση να την έχουν απλά ανοίξει και να μην της κάναν την επεμβαση???Και γιατί μετά απο έναν χρόνο παρουσιάζει αυτά τα συμπτώματα.?..
Σας παρακαλώ ας μου απαντήσει κάποιος..
Ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,663 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:03, 22-02-10:

Καλημερα!
Εχει γινει ολικη αφαιρεση της μητρας και των ωοθηκων;Μηπως εχει μεινει κατι μεσα;Μπορειτε να ρωτησετε και το γιατρο του φορουμ εδω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 10:09, 22-02-10:

Καλώς ήρθες. Μετέφερα το ποστ σου σε καινούργιο θέμα για να το δουν όλοι.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην της έκαναν την επέμβαση, αλλά μπορεί να έμεινε μέσα κάποιο κομμάτι από τις ωοθήκες (; ) και αυτό να προκαλεί τα συμπτώματα του οίστρου.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,839 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:21, 22-02-10:

Ναι, μπορεί να την έχει ανοίξει μόνο.. και να την ξανάκλεισε απλά.
Ναι, μπορεί απλά να της έκανε περίδεση, ή μερική αφαίρεση ή να έμεινε μέσα ωοθήκη...

Με έναν υπέρηχο μπορείτε να δείτε τί συμβαίνει, είτε στον ίδιο ή σε άλλον.. εφόσον προκύψει ότι ο πρώτος δεν ήταν σωστός απέναντί σας.

Παράθεση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα18774
H Bijoux αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 599 μηνύματα.

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 12:02, 22-02-10:

Καλημέρα και από εμένα .Ρε παιδιά έχω αρχίσει με όλα αυτά και σκέφτομαι να πάω τη Μπιζού για υπέρηχο...Λες να μην της τα έχει αφαιρέσει όλα????

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη natalouko
H natalouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8,822 μηνύματα.

H natalouko έγραψε στις 12:26, 22-02-10:

Το ίδιο θέμα έχουμε και εμείς..Σήμερα που θα κάνουμε υπερηχογράφημα θα δούμε τι τελικά έχει γίνει... Αδυνατώ να καταλάβω γιατί χρησιμοποιούν την μέθοδο της μη αφαίρεσης όλων των γεννητικών οργανών της γάτας οι κτηνίατροι...

Παράθεση

zackalex

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zackalex
H zackalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (αρκετές μέχρι τώρα έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H zackalex έγραψε στις 00:05, 24-02-10:

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας ..και να είστε σίγουροι οτι θα την κάνω υπέρηχο
και αν δείξει τίποτα τέτοιο θα κάνω καταγγελία στον κτηνίατρο για την ταλαιπωρία του ζωντανού και
της δικής μας.
Όταν λέμε οτι θέλουμε ολική υστερεκτομή δε νομίζω να εννοούμε κάτι άλλο εκτός απο αυτό που λέει η λέξη??!!

Παράθεση

kaith18927

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kaith18927
H kaith18927 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 και 6 αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H kaith18927 έγραψε στις 15:10, 27-01-11:

Καλησπέρα σας!Χρειάζομαι επειγόντως τα φώτα σας!Έχω 1 γατούλα την οποία στείρωσα πέρσι παραμονές Χριστουγέννων!Το πρόβλημα παρουσιάστηκε για πρώτη φορά το καλοκαίρι,όπου η γατούλα παρουσίαζε σημάδια οίστρου.Η κτηνίατρος μου είπε πως έπρεπε να της κάνουμε μια ένεση καταπραυντική.Φοβόμουνα,γιατί έχω ακούσει ότι τέτοιου είδους ενέσεις προκαλούν κακό,αλλά μου είπε πως αυτό δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα και την εμπιστεύτηκα.Εδώ και 3 μέρες όμως 1 χρόνο και 1 μήνα μετά τη στείρωση η γατούλα μου ξαναπαρουσίασε οίστρο,πολύ έντονο αυτή τη φορά.Ούρησε εκτός αμμολεκάνης στην κουβέρτα της,πράγμα που δεν έχει ξανακάνει,έκανε τα κακά της στην αμμολεκάνη και δεν τα σκέπασε και εδώ και 3 μέρες φωνάζει δυνατά.Στο σπίτι υπάρχει και ένας γάτος στειρωμένος και αυτός,που τραβάει τα πάνδεινα.
Προσπάθησε βέβαια να την "εξυπηρετήσει",μάταια όμως.Η κτηνίατρος μου είπε πως γίνονται εκκρίσεις από τα επινεφρίδια,κάτι που είναι φυσιολογικό.Επειδή δεν πείστηκα πήρα και 2 άλλους κτηνιάτρους οι οποίοι μου είπαν πως μπορεί κατά τη διάρκεια της στείρωσης να ξέμεινε κάποιος ιστός ή να είναι από τότε που γεννήθηκε έτσι και με τη στείρωση δε αφαιρέθηκε.Έκτοπο μου το είπαν κάτι τέτοιο.
Για να μη μακρηγορώ η κτηνίατρος μου,συνιστά να ξαναγίνει ένεση.Και τι θα γίνει 2 φορές το χρόνο θα της κάνω ένεση και η στείρωση,που βοήθησε;Γιατί αν έβγαινε έξω σίγουρα θα είχε ζευγαρώσει,οπότε θα κινδύνευε από αρρώστειες.Δηλαδή μόνο από πιθανή εγκυμοσύνη την προφύλαξα;
Οι άλλοι 2 κτηνίατροι μου είπαν πως πρέπει να γίνει υπέρηχος,που στοιχίζει 110 ευρώ και δεν είναι και σίγουρο ότι θα ανιχνεύσει τι συμβαίνει.Μετά το επόμενο βήμα είναι να την ξανανοίξουν.Μου είπαν βέβαια ότι δεν κινδυνεύει η υγεία της,αν δεν κάνω κάτι.Εγώ όμως τη βλέπω και υποφέρει.

Τι να κάνω;Ποια συμβουλή να ακολουθήσω;

Υ.Γ η κτηνίατρος μου,επιμένει πως μέσα δεν έμεινε κανένα υπόλειμμα μήτρας ή ωοθηκών

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,663 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:18, 27-01-11:

Kαλησπερα.
Μπορει οντως να εμεινε μεσα ωοθηκη,ή καποιο κομματι,και να συνεχιζει να εχει οιστρους η γατα.Σιγουρα εκανε ολικη αφαιρεση κι οχι περιδεση;Οι ενεσεις παντως δεν ειναι λυση,θα χρειαστει να διαπιστωθει με καποιο τροπο αν οντως εχει μεινει κατι,και ο πιο ανωδυνος ειναι ο υπερηχος.Επισης δεν εχω ακουσει ποτε ξανα να εχει τοσο δυνατους οιστρους μια γατα,ενα χρονο μετα,απο τα επινεφριδια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,356 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:32, 27-01-11:

Οχι ενεσεις προς θεου!!
Δεν θα πω πολλα...αλλα επειγοντως σε αλλο γιατρο..Ετσι κινδυνευει και απο πυομητρα(διοτι ειναι προφανες οτι δεν εγινε ολικη στειρωση) αλλα και απο τις ενεσεις...

Παράθεση

kaith18927

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kaith18927
H kaith18927 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 και 6 αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H kaith18927 έγραψε στις 15:43, 27-01-11:

Oλική στείρωση έγινε.Όταν τη ρώτησα σήμερα,μήπως και έμεινε κάποιος ιστός μέσα,μου είπε πως δεν υπάρχει περίπτωση και ξέρει πολύ καλά τι κάνει.
Το θέμα είναι πως ο υπέρηχος ό,τι και να δείξει στο χειρουργείο οδηγεί.Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα την υποβάλλω ξανά στην ίδια διαδικασία.Η 2 γιατρός μου είπε πως δεν κινδυνεύει να πάθει κάτι αν την αφήσω έτσι.Από τη μια το χειρουργείο και από την άλλη δεν μπορώ να την αφήσω και στο φλου.Έκλεισα ήδη ραντεβού στον Αίλουρο για τις 5 Φεβρουαρίου(δεν είχαν πιο νωρίς)να τη δει ο γιατρός και να μου πει.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:57, 27-01-11:

Μα δεν ειναι θεμα του οτι δεν ξερει τι κανει,απλα μπορει κατι να εμεινε,εχει τυχει ακομα και τριτη ωοθηκη να εχει το ζωο,σπανιο μεν αλλα εχει ακουστει.Μαλλον σε χειρουργειο θα οδηγηθειτε,αλλα ο υπερηχος ειναι πολυ χρησιμος για να ξερει ο γιατρος τι ψαχνει και που να το ψαξει.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,356 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:33, 28-01-11:

Νομιζω οτι το καταλαβαινεις και εσυ..οτι αν δεν ειχε μεινει τιποτε μεσα στη γατουλα,δεν θα υπηρχε καμια περιπτωση να εχει οιστρους..πως θα ηταν δυνατον;;

Παράθεση

alexia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη alexia
H alexia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 152 μηνύματα.

H alexia έγραψε στις 00:18, 13-02-11:

Καλησπέρα σε όλους...εχθές πήγα για στειρωση εναν από τους αρσενικούς μου του χουγκο...ελπίζω πως όλα πήγαν καλά!!Πριν 4 μερες στειρωσα τον ταο και σε λίγες τον κρίσνα!!!αυτό που με ανησυχεί είναι ότι ενώ δεν έχει καν συνέρθει προσπαθεί με κάθε τροπο να ζευγαρώσει με το χέρι μου!!!είναι φυσιολογικό ?τι λέτε οι πιο εμπειροι??

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 00:25, 13-02-11:

Καλησπερα.
Τι ηλικια εχει ο γατος;Αν ειναι πανω απο εξι μηνων,ειδικα αν ειχε ζευγαρωσει κιολας,λογικο ειναι να εχει ορμονες και σεξουαλικες ορμες ακομα,κανουν αρκετο καιρο να φυγουν απο το σωμα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alexia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη alexia
H alexia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 152 μηνύματα.

H alexia έγραψε στις 00:31, 13-02-11:

σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση...
ο ταο 11 μηνών και ο χουγκο 4 ετών και ο κρίσνα που θα στειρωθεί σε λίγες μέρες 1.5 έτους ... οι δύο πρώτοι προσπαθούν να "ζευγαρώσουν" με το χέρι ενώ στην πραγματικότητα δεν έχει συμβεί ποτέ...θέλει το χρόνο του δηλαδή???

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 00:41, 13-02-11:

Φυσικα,ειδικα ενας γατος που ηταν τεσσερα χρονια αστειρωτος...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:48, 13-02-11:

το πιο πιθανο ειναι να τους μεινει αυτη η συμπεριφορα και μετα την στειρωση επειδη εχουν φτασει σε ηλικια που εχει αναπτυχθει ο εγκεφαλος για την σεξουαλικη συμπεριφορα. Ισως να μην ειναι τοσο εντονη ομως.

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 09:47, 13-02-11:

Στον προηγούμενο γάτο μου που στειρώθηκε περίπου στους 7 μήνες ο γιατρός με προειδοποίησε πως για 8 ακόμα μήνες θα έχει ορμές για σεξουαλικά κόλπα. Ο δύστυχος έπαιζε με τον βραχίονα μου για αρκετή ώρα και μετά με ένα παραπονιάρικο νιαούρισμα απομακρυνόταν και για αρκετή ώρα καθόταν σε μια γωνιά. Φαινόταν ότι ήταν προβληματισμένος. Η στείρωση είχε γίνει αρχές Νοεμβρίου και σχεδόν μετά τον Μάρτιο σταμάτησε να παίζει το παιχνίδι αυτό.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 15:23, 14-02-11:

Ο Σηφης στειρωθηκε 6-7 μηνων και δεν ειχε ζευγαρωσει ποτε του,ουτε σε χερι,μαξιλαρι κτλ. Τωρα,που εχει γινει 2.5 ετων οταν κανει πατουσακια πανω μου μερικες φορες εχει ορμες αλλα δεν μπορει να κανει κατι. Καμια φορα τον πιανει και με τη Σελινα,και την καβαλαει,τη δαγκωνει αλλα δεν ξερει τι να κανει....Δηλαδη δεν κουνιεται απο πισω. Και μετα απο λιγο φευγει ξενερωμενος...

Παράθεση

pondikis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη pondikis
H pondikis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 82 μηνύματα.

H pondikis έγραψε στις 14:25, 04-05-11:

Πριν απο μια εβδομάδα στείρωσα τον Dizzy.
Η στείρωση πηγε περιφημα και γατος συνηλθε την ίδια μερα.

Τις τελευταίες μερες έχει ξεκινησει ένα επιμονο νιαουριτο
κι έχω την εντυπωση ότι είναι ερωτικο καλεσμα.
Ειναι δυνατον αυτο βρε παιδια εφοσον είναι στερωμενος;
Η μηπως ακομα οι ορμόνες δεν έχουν εξαλειφθει εντελως;

Παράθεση

Spiderwoman (Λουκία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Spiderwoman
H Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (100; έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H Spiderwoman Εμπρός για μια καλύτερη γατοκοινωνία έγραψε στις 14:42, 04-05-11:

Οι ορμόνες κάνουν μερικούς μήνες να εξαλειφθούν εντελώς: Εξαρτάται από γάτο σε γάτο! Παρ' όλ' αυτά ρώτα και το γιατρό σου, γιατί καμιά φορά κάνουν τον ίδιο ήχο και όταν πονάνε χαμηλά!!

Παράθεση

pondikis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη pondikis
H pondikis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 82 μηνύματα.

H pondikis έγραψε στις 14:47, 04-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Spiderwoman
Οι ορμόνες κάνουν μερικούς μήνες να εξαλειφθούν εντελώς: Εξαρτάται από γάτο σε γάτο! Παρ' όλ' αυτά ρώτα και το γιατρό σου, γιατί καμιά φορά κάνουν τον ίδιο ήχο και όταν πονάνε χαμηλά!!
Ευχαριστώ!
Αυτο για τον πονο δεν το ήξερα...
Ξεχασα να αναφερω ότι έχει και μπόλικα αέρια...
Θα μιλησω σημερα με το γιατρο μου!

Παράθεση

Spiderwoman (Λουκία)

Δραστήριο Μέλος

H Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (100; έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H Spiderwoman Εμπρός για μια καλύτερη γατοκοινωνία έγραψε στις 14:59, 04-05-11:

Οπωσδήποτε να μιλήσεις! Περαστικά!!!!

Παράθεση

blackie19

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη blackie19
H blackie19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H blackie19 έγραψε στις 22:18, 23-01-12:

Καλησπέρα!

θα ήθελα να μάθω πως γίνεται ενώ έχουμε στειρώσει την γάτα μας να έχει οίστρο.
Η στείρωση έγινε το καλοκαίρι και ξαφνικά πριν λίγες μέρες άρχισαν να μαζεύονται αρσενικοί γάτοι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:31, 24-01-12:

Έχει συμπτώματα οίστρου, πχ φωνάζει; Αν ναι, τότε μάλλον είτε δεν αφαιρέθηκαν οι ωοθήκες είτε έμειναν υπολείμματα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 00:36, 24-01-12:

βασικα το ιδιο θεμα εχω κι εγω,ενω τα εχω στειρωσει εδω και μηνες,νιωθω οτι θελουν να ζευγαρωσουν,ομως εχει μια λογικη αυτο,εμενα με διαβεβαιωσε ο γιατρος οτι εκανε ολικη στειρωση στις 3 θυλικες,αλλα ο γεναρης ειναι ο μηνας τους,δεν φωναζουν οπως θα εκανε μια θυλικη,δεν βγαζουν υγρα και ουρα,ουτε μυρωδιες ο αρσενικος,αλλα ειναι λογικο να εχουν μια ανησυχια οταν ακουν εξω τ αλλα γατια να φωναζουν.
ειχα χρονια αρσενικο στειρωμενο γατο,που καθε γεναρη ενιωθε μια αναστατωση κι ηθελε να βγαινει στην αυλη ολη την ωρα.
πιστευω οτι θα περασει.

Παράθεση

Κλουζώ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Κλουζώ
Ο Κλουζώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Κλουζώ έγραψε στις 19:50, 22-03-12:

Γεια σας. Πριν έξι μήνες βρήκαμε ένα γατούλη (τον παράτησε κάποια κυρία που τον είχε λόγω μετακόμισης) και αποφασίσαμε να τον πάρουμε στο σπίτι δίνοντάς του το όνομα "Κλουζώ".
Όταν τον βρήκαμε ήταν περίπου ενός έτους όπως μας είπε ο γιατρός που τον πήγαμε για εμβόλιο κι ότι άλλο χρειάζεται.
Καταφέραμε να τον στειρώσουμε μόλις πριν 20 ημέρες. Είχε κρυψορχία και χρειάστηκε να τον ανοίξει κανονικά η κτηνίατρος για να ψάξει για τον έτερο ο οποίος και δε βρέθηκε (άδικα τον άνοιξε τον καημένο ) . Μέχρι τότε τον είχαμε μεν στο σπίτι αλλά όποτε το ζητούσε τον αφήναμε να βγαίνει έξω.
Μετά τη στείρωση όμως η συμπεριφορά του δεν έχει αλλάξει ως προς το "κυνήγι" γάτας για ζευγάρωμα.
Από το πρώτο εικοσιτετράωρο μετά την επέμβαση άρχισε να γκρινιάζει για να βγει. Καταφέραμε να τον κρατήσουμε μέσα 15 ημέρες μέχρι να συνέλθει και να δυναμώσει και τον αφήσαμε μια μέρα να βγει έξω γιατί η κατάσταση είχε φτάσει στο όριο.
Αποφασίσαμε να τον αφήσουμε να βγει λίγο μπας και ηρεμήσει αλλά μάλλον δε σκεφτόμαστε ακόμη σα γάτες.
Γύρισε μεν αλλά η γκρίνια και ο χαμός, ειδικά τη νύχτα, παραμένει.
Αν και είναι υπερβολικά ήρεμο και καλόβολο γατί (μετά από 14 χρόνια με σκύλο κατάφερε να με κάνει να δω τις γάτες με άλλο μάτι με τη καλοσύνη του και τη συμπεριφορά του ειλικρινά η λέξη καλόψυχος του ταιριάζει απόλυτα) το πιάνει η "τρέλα" της φυγής (ένστικτα βλέπετε). Δε κάνει ζημιές, απλά νιαουρίζει επίμονα για ώρα και ψάχνει το παραμικρό άνοιγμα για να φύγει.
Δε ξέρουμε τι να κάνουμε, έχουμε να κοιμηθούμε 20 ημέρες, αλλά μικρό το κακό, περισσότερο λυπόμαστε το γάτο. Ρωτήσαμε τη κτηνίατρο και είπε υπομονή τουλάχιστον δυο μήνες και μετά αν δεν ηρεμήσει βλέπουμε (είπε κάτι σχετικό με το να τον ανοίξει πάλι για να ψάξει αλλά το ξέκοψα ότι δε θα ταλαιπωρήσω πάλι τον γάτο με νάρκωση και νυστέρια) .
Αλλά μέχρι τότε και αν τελικά ηρεμήσει, όσο περνάν οι μέρες ο γατούλης "ξεφεύγει".
Μέχρι και ηρεμιστικό που ηρεμεί να αρσενικά μας πρότειναν αλλά δε θέλω να ρισκάρω με φάρμακα.

Εδώ μέσα όλο και κάποιος πιο έμπειρος σε γάτες θα υπάρχει και ίσως μπορεί να βοηθήσει δίνοντας κάποιες πληροφορίες ή προτείνοντας κάποια λύση.

Σας ευχαριστώ.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:55, 22-03-12:

Καλησπερα Κλουζω.
Ειναι λογικο να εχει την ιδια συμπεριφορα,γιατι παρολο που στειρωθηκε ,οι ορμονες του ακομα κυκλοφορουν στο αιμα.Θα χρειαστουν καποιοι μηνες για να "καθαρισει" εντελως.Επισης σιγουρα υπαρχει και ο παραγοντας "συνηθεια" .Υπομονη.Ελπιζω να διορθωθει η κατασταση σιγα σιγα.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 22:16, 22-03-12:

ειναι ακομα πολυ νωρις για να ηρεμησει,αν διαβασεις λιγο παραπανω εχω γραψει ενα παρομοιο μνμ,πλεον οι γατες μου ηρεμησαν πληρως,απλα θελουν κι αυτα το χρονο τους,κι ενοηται ουτε ηρεμηστικο,ουτε κατι αλλο,θα το ηρεμησει,μονο ο χρονος!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κλουζώ

Νεοφερμένος

Ο Κλουζώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Κλουζώ έγραψε στις 19:19, 23-03-12:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Υπομονή έχουμε αλλά περισσότερο λυπόμαστε τον γατούλη που υποφέρει.
Μέχρι και το "γουργούρισμα" που κάνουν οι γατούλες έχει σταματήσει , ας ελπίσουμε όταν θα συνέλθει και να ξαναγίνει όπως ήταν.

Υ.Γ. Ζητώ συγνώμη που άνοιξα νέο θέμα, αν και γενικά δε μου αρέσει να ανοίγω νέα θέματα, αφού ήδη υπήρχε αντίστοιχο αλλά ακόμα δεν έχω μάθει το φόρουμ . Είναι και λιγάκι δαιδαλώδες ...

Παράθεση

κζ8 (μαρια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη κζ8
H μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες (ουυυυυυ.....ενα σωρο έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H κζ8 έγραψε στις 14:27, 22-04-12:

καλησπερα κ απο εμενα.εχω 3 θηλυκες γατες σε εξωτερικο χωρο,ειναι στειρωμενες εδω κ 4 χρονια η μια και οι αλλες εδω κ 3 χρονια.σημερα παρατηρησα οτι 3 γατοι τις γυροφερνουν κ αυτες φοβουνται κ εχουν σηκωμενη τριχα κ ουρα φουντωμενη.η στειρωση ηταν ολικη,ειναι δυνατον να προσελκυουν ακομη γατους?ευχαριστω

Παράθεση

Spiderwoman (Λουκία)

Δραστήριο Μέλος

H Spiderwoman Εμπρός για μια καλύτερη γατοκοινωνία έγραψε στις 21:11, 22-04-12:

Οι αρσενικοί ελλείψει διαθέσιμων γατών, κυνηγούν και τις στειρωμένες. Δεν τους νοιάζει και αν έχουν αφαιρεθεί όλα τα όργανα. Τα θηλυκά είναι πάντα θηλυκά. Μπορεί να μην τους μυρίζουν έντονα, όπως η μή στειρωμένες, αλλά έχουν ΅γυναικεία΅ μυρωδιά. Εγώ έχω στειρωμένο γάτο χωρίς ορμές που έχει έρωτα με μια θηλυκή γατούλα, κοιμούνται μαζί , τρώνε μαζί κλπ... και κατά καιρούς προσπαθεί να την καβαλήσει, δεν ξέρει όμως ο καημένος πως γίνεται, τον στειρώσαμε μικρό και δεν το έχει ΅κάνει¨ ποτέ.
Πρόσεχε μόνο μην οι αρσενικοί πληγώσουν το σβέρκο στις θηλυκές και μην ανησυχείς.
Επίσης τα επινεφρίδια απελευθερώνουν και σεξουαλικές ορμόνες, οπότε αρσενικά και θηλυκά μυρίζουν διαφορετικά και σε κάποιες περιπτώσεις δημιουργούν και ορμές. Είναι σπάνιο, αλλά πλήρως στειρωμένο γατί μπορεί να έχει ορμές για 1,2 ή και 3 χρόνια ακόμα μετά τη στείρωση εξαιτίας των επινεφριδίων. Αυτό συμβαίνει σε ζώα που στειρώθηκαν μεγάλα, γι΄αυτό η στείρωση πρέπει να γίνεται πολύ νωρίς.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κλουζώ

Νεοφερμένος

O Κλουζώ έγραψε στις 20:00, 13-05-12:

Νεότερα από το μέτωπο σχετικά με τη στείρωση του Κλουζώ (αν δε θυμάστε και δε βαριέστε διαβάστε τη δημοσίευση #73) ή για να το πω πιο σωστά με την αποτυχημένη στείρωση.
Τελικά η γιατρός που το πήγαμε για να του κάνει τη στείρωση μόνο κτηνίατρος δε θα έπρεπε να είναι, αλλά ας μη γράψω περισσότερα .
Ο γατούλης δεν ησύχαζε με τίποτα και τον πήγαμε σε άλλη γιατρό η οποία ανακάλυψε τον κρυμμένο όρχι με ψηλάφηση (κάτι που η πρώτη γιατρός δε κατάφερε να βρει παρά το ότι τον άνοιξε σε δυο σημεία). Παρ΄όλα αυτά και για να είμαστε εντελώς βέβαιοι κάναμε και υπέρηχο (η πρώτη γιατρός ισχυριζόταν ότι δε δείχνει ο υπέρηχος) για επιβεβαίωση και είχε δίκιο για το σημείο που βρίσκεται.

Ο γατούλης θα κάνει την επέμβαση τη Παρασκευή που μας έρχεται και ελπίζουμε να πάνε όλα καλά και επιτέλους να ηρεμήσει και να μην έχει άλλα προβλήματα.
Το "καλό" με τον υπέρηχο που κάναμε είναι πως είδαμε ότι ο μικρούλης είναι πολύ καλά και δεν έχει κάποιο πρόβλημα εσωτερικά.

Ελπίζω να μη σας ζάλισα, με το πρόβλημα του Κλουζώ μια και ήθελα να το γράψω κάπου και μάλλον εδώ μέσα είναι το κατάλληλο μέρος και θα με καταλάβετε.

Υ.Γ. Με τη πρώτη γιατρό δε ξέρω τι θα κάνω ακόμα, πάντως δε θα το αφήσω έτσι. Ήδη έχει χάσει 4 πελάτες γνωστούς μου που τους ενημέρωσα σχετικά και θα ακολουθήσουν κι άλλοι μια και τα νέα μαθαίνονται.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:37, 13-05-12:

Καθολου δεν μας κουρασες,ισα ισα,θελαμε να μαθουμε νεα σας. Για την πρωτη γιατρο,τι να σχολιασω;;Τεσπα,ολα καλα θα πανε...και αν θες γραψε μας νεα σας απο την στειρωση.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,691 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 10:50, 14-05-12:

Εύχομαι να πάνε όλα καλά, Κλουζώ!
Οι προηγούμενοι γιατροί τον ταλαιπώρησαν πολύ τον καημένο το γάτο σου αλλά τουλάχιστον τώρα θα τελειώσουν τα βάσανα του μια και καλή!
Εύχομαι τα καλύτερα!

Παράθεση

Κλουζώ

Νεοφερμένος

O Κλουζώ έγραψε στις 23:21, 26-05-12:

Νεότερα από το μέτωπο
Έχει περάσει μια εβδομάδα από την οριστική στείρωση του "Κλουζώ" και τα νέα είναι υπέροχα.
Ο μικρούλης από τη πρώτη μέρα ήταν σωματικά ζωηρότατος παρά την επέμβαση, αλλά και ταυτόχρονα ήρεμος χωρίς τη τρέλα να φύγει για "κυνήγι" συντρόφου. Σήμερα το πρωί τον αφήσαμε να βγει λίγο έξω για τη βόλτα του. Όλα καλά και σήμερα το απόγευμα έπεσε και το ράμμα έτσι σε λίγο τίποτα δε θα θυμίζει τη περιπέτειά του.

Το προσωπικό μου δίδαγμα είναι ότι ποτέ δε πρόκειται να εμπιστευτώ κτηνίατρο αν δε μου "κάθεται η φάτσα" που λέμε.
Αν και κάθε εμπόδιο για καλό και η ανοησία της πρώτης γιατρού έγινε αφορμή να βρούμε μια πραγματικά καλή γιατρό που πραγματικά αγαπάει τα ζώα και τη δουλειά της.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:53, 27-05-12:

Χαιρομαι παρα πολυ πραγματικα.
Ναι..οντως βγηκε και ενα καλο απο ολο αυτο.

Παράθεση

LefterisK

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη LefterisK
Ο LefterisK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O LefterisK έγραψε στις 14:59, 24-12-12:

Καλησπέρα σας.. Εχω μια γατούλα η οποία υποβλήθηκε σε επεμβαση στείρωσης το Πάσχα που μας πέρασε. Από τότε όπως φυσικά ηταν αναμενόμενο, η γάτα μου δεν είχε οίστρους και όλα ήταν μια χαρά. Μέχρι χτες που αρχισε να εχει ακριβως την ιδια συμπεριφορά που είχε πριν τη στειρωση. Ισως λιγο πιο light με λιγοτερες κραυγες απόγνωσης, αλλά το γνωστό ατειλείωτο στήσιμο πωπού και το βασανισμένο βλεμα. Πηρα το γιατρό και μου λέει ότι κάτι τετοιο δεν μπορει να συμβαίνει και οτι ισως θα μπορουσε ο αδενας αν δεν κανω λαθος, καπως τον ειπε να είναι σε άλλο σημείο απο εκεί που έγινε η επεμβαση , αλλά εμεις δε γινεται να το γνωριζουμε και κάτι τετοια. Πειτε μου και εσεις σας παρακαλω καμια γνώμη.. Μηπως απο ενστικτο της βγαίνει λογω τώρα της περιόδου και κανει ετσι, ή κατι τέτοιο δεν μπορει να συμβαινει?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:20, 24-12-12:

Καλησπερα και σε σενα LefterisK, μιλας για γατουλα, μιλας για οιστρο, μιλας επισης για στησιμο ποπου, οποτε υποθετω πως αναφερεσαι σε θυληκη γατουλα. Για ποιον αδενα μιλαει τοτε ο κτηνιατρος σου; Αδενα αφαιρουν στα αρσενια γατια, στα θυληκα αφαιρουν ολα τα γεννητκα οργανα δηλαδη την μητρα, τις σαλπιγγες και τις ωοθηκες. Καποιες φορες παλαιοτερα αφαιρουσαν ολα οσα ειπα εκτος απο τις ωοθηκες, ετσι οι γατουλες ειχαν ορμες αλλα δεν μπορουσαν να μεινουν εγκυες. Θα σε συμβουλευα να μιλησεις με καποιον αλλο κτηνιατρο και αν εκεινος το θεωρησει αναγκαιο να δει και τη γατουλα σου.
Εχω ζησει με 4 θυληκες γατουλες που ηταν στειρωμενες και σε καμμια δεν συνεβη ποτε αυτο που περιγραφεις, στα αρσενικα μπορει να μεινει καποια συμπεριφορα που εχει μαθει πριν στειρωθει, αλλα στα θυληκα απο οσα γνωριζω , οχι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:26, 24-12-12:

Δυστυχως,καποιοι γιατροι δεν κανουν ολικη στειρωση,αλλα μερικη.Ειτε κανουν περιδεση ,που ειναι οτι χειροτερο,ειτε δεν αφαιρουν ολα τα οργανα που πρεπει.
Για να μαθεις στα σιγουρα,συμβουλευσου ΑΛΛΟΝ γιατρο,και οχι αυτον που σου εκανε τη στειρωση στη γατα σου.Γιατι τις περισσοτερες φορες,δεν παραδεχονται οτι δεν εχουν κανει ολικη στειρωση.

Παράθεση

LefterisK

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη LefterisK
Ο LefterisK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O LefterisK έγραψε στις 15:26, 24-12-12:

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, μιλησα πριν λιγο με το γιατρο παλι και τελικα ειχα κανει λαθος, οχι αδενας αλλα κατι με τις ωοθήκες και συμφωνα με τα λεγομενα του μαλλον δεν μπορει να γινει και τιποτα αλλο.. Βεβαια μου ειπε να του την παω απο εκει να τη δει.

ναι αποκλειεται να κανει ολικη αυτος ο γιατρος γιατι πενευοταν για τη μεθοδου που κανει (λαπαροσκοπικη) με ενα εκατοστο τομη..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 24-12-12 στις 16:12. Αιτία: Merge
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 16:23, 24-12-12:

Και η δική μας γατούλα είχε μικρή τομή, 2 εκατοστά το πολύ, μπορεί και λιγότερο, αλλά έγινε ολική αφαίρεση.

Εγώ σε αντίθεση με τη Βάσω και την Έφη θα σου προτείνω να πας στον ίδιο κτηνίατρο, κυρίως για να μιλήσετε διεξοδικά σχετικά με το τι ακριβώς έκανε στη γατούλα σου. Έκανε περίδεση; Έκανε μερική αφαίρεση; Έκανε ολική αφαίρεση αλλά παρέμεινε μέσα κάποιος ιστός; Πρέπει να συνεννοηθείτε σχετικά με το τι ακριβώς έγινε στην επέμβαση. Στη συνέχεια και ανάλογα με τα ευρήματα, ίσως να αποφασίσεις ότι θα είναι καλύτερο να πας σε έναν άλλον κτηνίατρο, αφού όμως έχεις όλα τα στοιχεία που θα χρειάζεται αυτός. Αυτό θα διευκολύνει και εσένα, και τον κτηνίατρο και κυρίως την ίδια τη γατούλα.

Αν τυχόν ο τωρινός σου κτηνίατρος έκανε κάποιο σφάλμα ή κάποια αβαρία, τότε σίγουρα πρέπει να πας σε άλλον. Ωστόσο, αναφορικά με το θέμα της τεχνικής της στείρωσης, θα σου πω τη γνώμη μου.

Επειδή όταν ήταν να στειρωθεί η γατούλα μας είχα ΠΟΛΥ άγχος, έψαξα ό,τι ήταν ανθρωπίνως δυνατόν να ψαχτεί. Διάβασα ό,τι κτηνιατρικό paper μπορούσα να βρω αναφορικά με το θέμα. Και, φυσικά, ενόχλησα (τηλεφωνικά και μη) πολλούς κτηνιάτρους - περισσότερες από μία φορές! Αυτό λοιπόν το οποίο κατάλαβα είναι ότι η αφαίρεση μόνο της μήτρας είναι μια κανονική κτηνιατρική τεχνική, αποδεκτή από την επιστημονική κοινότητα, δεν είναι δηλαδή εσφαλμένη ούτε είναι αποδεδειγμένο ότι μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα. Μετά από συζήτηση με διάφορους κτηνιάτρους, όλοι μου είπαν ότι εκείνοι προτιμούν να κάνουν την ολική αφαίρεση αλλά ότι και η μερική είναι μια legit κτηνιατρική διαδικασία.

Βέβαια, επισήμαναν ότι η παραμονή ενός κομματιού ιστού μέσα στο σώμα της γάτας, εν προκειμένω των ωοθηκών, δεν είναι κάτι το ευκταίο και ότι οι ίδιοι προτιμούν να μην το αφήνουν μέσα.

Το καλύτερο θα ήταν να είχες συνεννοηθεί εκ των προτέρων, να ήξερες δηλαδή τι ακριβώς σκόπευε να κάνει, έτσι ώστε αν σου έλεγε για περίδεση ή μερική αφαίρεση, να μην είχες πάει σ' αυτόν τη γατούλα σου. Δυστυχώς αυτό δεν έγινε, δεν είναι δυνατό να τα προβλέπουμε όλα, άνθρωποι είμαστε και πάνω στο άγχος μας ξεχνάμε ή αμελούμε κάποια πράματα.

Για μένα το καλύτερο θα είναι να πας στον τωρινό κτηνίατρο να το συζητήσετε και ίσως να δει και τη γατούλα σου. Ανάλογα με το τι θα σου πει, κρίνε αν θα πρέπει να πάψεις να τον εμπιστεύεσαι. Για παράδειγμα, αν σου πει "κακώς έκανα μερική στείρωση, πρέπει να ολοκληρώσω την επέμβαση στη γατούλα σου", και αν εσύ τον ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ σαν γιατρό, δε βρίσκω το λόγο να μην τον προτιμήσεις. Ναι, κι εγώ θα εκνευριζόμουν, θα απογοητευόμουν, θα φοβόμουν κιόλας, αλλά αν ήξερα ότι είναι καλός χειρουργός και αν η γατούλα ήταν οκ μετά την πρώτη επέμβαση, θα φοβόμουν να την πάω σε άλλον. Είμαι γενικά λίγο φοβιτσιάρα μ' αυτά.

Βέβαια, όπως είπα, όλα εξαρτώνται από τη συμπεριφορά του και τα ευρήματα. Σε καμία περίπτωση δε θα τον ξαναπροτιμούσα αν έδειχνε αντιεπιστημονική συμπεριφορά ή αν έδειχνε αδιαφορία για μένα ή, κυρίως, τη γατούλα.

Εύχομαι περαστικά και να μην είναι τίποτα σοβαρό. Αν είσαι στη Θεσσαλονίκη, μπορώ να σου συστήσω μια καταπληκτική κτηνίατρο. Καλά χριστούγεννα σε σένα και τη γατούλα σου

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 12:37, 21-03-13:

Αγαπητα μελη εχω αποριες! Τα στειρωμενα αρσενικα τετοια εποχη που ζευγαρωνει η πλαση επηρεαζονται καθολου; Δηλαδη παρολο που δεν εχουν @@ δεν εχουν ορεξη; Επισης επηρεαζεται η συμπεριφορα τους λογω εποχης ζευγαρωματος;

Ρωταω διοτι ο Μακ τελευταια ειναι καπως πιο ενεργητικος (παντα γκρινιαζει οποτε δεν μπορω να καταλαβω διαφορα του πριν και του μετα) και εδω και μερικες μερες οταν τον βγαζω στο μπαλκονι οποτε βγαινω και εγω, τον βλεπω οτι ειναι ανυσηχος. Μυριζει τον αερα, παει περα δωθε νευρικα και ψαχνει τροπους για να την κοπανησει.

Edit: Επισης εχει γινει πιο κτητικος με το φαγητο και τα παιχνιδια τους. Δεν ξερω αν φταιει και η συπεριφορα της Χουανιτας που ειναι σε οιστρο... (Ειναι νευρικα οταν εχουν ορεξουλες?) Παντως εχτες πρωτη φορα ριξανε εναν καβγα κανονικο γατοκαβγα... αφου τρομαξα! Ο Μακ να της κανει μαρσ η Χουανιτα να οριεται και να μουγκριζει σαν λιονταρι! Να φευγουνε νυχιες δαγκωματιες, να ουρλιαζουν, να εχουν γινει ενα κουβαρι εγω να προσπαθω να τα χωρισω (γιατι ο Μακ ειναι και γομαρακος, μην της κανει καμια ζημια) κοντεψαν να μουνταρουν και μενα. Αστα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tz3nh : 21-03-13 στις 12:49.
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,691 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:45, 21-03-13:

Εγώ πάντως δεν έχω παρατηρήσει κάποια αλλαγή στο δικό μου.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:47, 21-03-13:

Προφανως πλανιεται στον αερα η μυρωδια των αλλων αρσενικων που ψεκαζουν οπου βρουν και τον βαζει σε εγρηγορση, στειρωμενος ξεστειρωμενος δεν ειναι μικρο πραγμα να μυριζει αλλα αρσενικα.
Επισης αν το αρσενικο στειρωθηκε αφου ειχε ξεκινησει να εχει ορμες, μπορει να διατηρησει καποια συμπεριφορα, οχι επιθυμια μονο συμπεριφορα. Ο Κοναν παντως απαυτωνει οτι βρει μπροστα του, ολες τις εποχες του χρονου, ενω ο Κοκος μου που στειρωθηκε νωρις δεν εκανε ποτε τετοια πραγματα.

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 12:56, 21-03-13:

Γι' αυτο εχει και αυτο το ονομα ρε Βασω! Ακομα και αλλαγη φυλλου να του κανατε ο Κοναν θα παρεμενε βαρβαρος!

Επισης ο Μακ πεφτει πανω στην Χουανιτα την δαγκωνει στον λαιμο απο πισω αλλα δεν κανει την κινηση του "απαυτωματος" την γλυφει στο κεφαλι... αλλα αυτο το εκανε απο παντα στην Χουανιτα και σκεφτομουν οτι το κανει για να την ακινητοποιησει μιας και αυτη ειναι πιο σαμιαμιδι μπροστα του αλλα εχω αρχισει και αναθεωρω.

Δεν ξερω εχω προβληματιστει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tz3nh : 21-03-13 στις 13:01.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:06, 21-03-13:

Θελει να της δειξει ποιος ειναι το αφεντικο, ολα τα αρσενικα το κανουν αυτο οταν ζουν μαζι με θυληκα. Κανονικα την κυριαρχια την επιβαλλουν σε αλλα αρσενικα αλλα ελλειψει αυτων, την πληρωνουν τα θυληκα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    olguita

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους