Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,441 εγγεγραμμένα μέλη και 707,521 μηνύματα σε 21,729 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 246 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σεξουαλική ωρίμανση και στείρωση στα αρσενικά

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,661 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:43, 03-11-08:

Κι εγω νομιζω οτι ή το βλεπεις σαν επαγγελμα,και το κανεις εννοειται με ολες τις προϋποθεσεις που το κανει ενας επαγγελματιας,ή αλλιως δεν παιρνεις χρηματα.Κατα τη γνωμη μου,ακομα κι αν δεν το κανεις ως επαγγελμα,οφειλεις να παρεις ολες τις προφυλαξεις ωστε να διασφαλισεις το δικο σου το ζωακι,και τα μικρα που θα δωσεις.Αν φαινεται δυσβασταχτο το κοστος,ή δεν θελει καποιος να επωμιστει αυτο το βαρος,δεν το κανει.Στειρωνει τη γατουλα του κατευθειαν και δεν καθεται να κοσκινιζει τους υποψηφιους και να κανει ενα καρο εξετασεις.Ετσι ειναι για μενα,και δεν περιμενω φυσικα να ενστερνιζονται ολοι την αποψη μου.Και οσον αφορα την αδυναμια σε καποιες ρατσες,για μενα ειναι απολυτα θεμιτη,κι εγω εχω ενα κεραμιδογατο κι ενα ρατσας και τα αγαπω το ιδιο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

voithos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη voithos
H voithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H voithos έγραψε στις 15:29, 03-11-08:

αν βασανίζονται λέει ρώτα και μένα τι πέρασα με το Εκτορίνι!!!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,661 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:11, 03-11-08:

Ωπ,βοηθε,απο τοσα θεματα εδω βρηκες να πεσεις πανω μας;
Περνα απο το σπιτι μας,εχω ανοιξει χωριστο θεμα για τον Σειριο και αλλο για τη Μόιρα(και θα διαβασεις ΟΛΕΣ τις σελιδες...)
Καλως μας ηρθες!

Παράθεση

μαγισσα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη μαγισσα
H μαγισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 και πιο παλια ολες τις αυλης έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

H μαγισσα έγραψε στις 16:30, 03-11-08:

Επίσης μέσα σε όλα όσα ειπόθηκαν θα σας πω και εγώ την δική γνώμη που λεει ότι βρήκα στον δρόμο ένα θυληκό γατάκι 32 ημερών που κάποιος που γέννησε η γατούλα του το άφησε στον δρόμο ή έγινε από μία γάτα του δρόμου που δεν στειρώθηκα και την στείρωσα 7 μηνών και τώρα είναι μία στρουμπουλή και χαρούμενη γατούλα 13 μηνών και τον 2ο που τώρα έχω εδώ και εναν μήνα τον βρήκα στον δρόμο μαζί με τα άλλα 3 αδερφάκια του και πρέπει να ήταν και αυτά από σπίτι γιατί όλα μόλις έβλαιπαν ανοιχτή πόρτα κοίταζαν να μπουν μέσα!!!!!! Τα 3 μπόρεσα και τα έδωσα αλλά τον τελευταίο τον μαύρο δεν μπορεσα να τον δώσω (λόγω κεραυνοβόλου έρωτα) και περιμένω να έρθει στην σωστή ηλικία για να τον στειρώσω ....... και όχι για κανέναν άλλο λόγω αλλά γιατί δεν θα ήθελα να τον ταλεπωρώ και να τον έχω σε μία κατάσταση μόνιμης αναμονής για να ικανοποιήση το ένστικτό του και κάθε φορά που θα βγαίνει για να βρει θυληκιά να μην ξέρω αν θα γυρίσει και γιατί δεν θα ήθελα να εχω την αγωνία άν μία θυληκιά γεννήσει από αυτόν τι θα μπορούσε να συμβεί στα γατάκια αυτά!!!!!!

Πιστεύω ότι η στείρωση είναι μία ώριμη πράξη για τον έλενγχο των γεννήσεων και για την καλύτερη ποιότητα ζωής των γατιών μας!!!!!!

Παράθεση

mandeson

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mandeson
H mandeson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πάμπολλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 250 μηνύματα.

H mandeson έγραψε στις 18:15, 03-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από μαγισσα
Επίσης μέσα σε όλα όσα ειπόθηκαν θα σας πω και εγώ την δική γνώμη που λεει ότι βρήκα στον δρόμο ένα θυληκό γατάκι 32 ημερών που κάποιος που γέννησε η γατούλα του το άφησε στον δρόμο ή έγινε από μία γάτα του δρόμου που δεν στειρώθηκα και την στείρωσα 7 μηνών και τώρα είναι μία στρουμπουλή και χαρούμενη γατούλα 13 μηνών και τον 2ο που τώρα έχω εδώ και εναν μήνα τον βρήκα στον δρόμο μαζί με τα άλλα 3 αδερφάκια του και πρέπει να ήταν και αυτά από σπίτι γιατί όλα μόλις έβλαιπαν ανοιχτή πόρτα κοίταζαν να μπουν μέσα!!!!!! Τα 3 μπόρεσα και τα έδωσα αλλά τον τελευταίο τον μαύρο δεν μπορεσα να τον δώσω (λόγω κεραυνοβόλου έρωτα) και περιμένω να έρθει στην σωστή ηλικία για να τον στειρώσω ....... και όχι για κανέναν άλλο λόγω αλλά γιατί δεν θα ήθελα να τον ταλεπωρώ και να τον έχω σε μία κατάσταση μόνιμης αναμονής για να ικανοποιήση το ένστικτό του και κάθε φορά που θα βγαίνει για να βρει θυληκιά να μην ξέρω αν θα γυρίσει και γιατί δεν θα ήθελα να εχω την αγωνία άν μία θυληκιά γεννήσει από αυτόν τι θα μπορούσε να συμβεί στα γατάκια αυτά!!!!!!

Πιστεύω ότι η στείρωση είναι μία ώριμη πράξη για τον έλενγχο των γεννήσεων και για την καλύτερη ποιότητα ζωής των γατιών μας!!!!!!
Επειδή διαπιστώνω πάρα πολλά κοινά σημεία και στον τρόπο αντιμετώπισης του θέματος της στείρωσης και στις γατοπεριπέτειες και γατοϊστορίες μας, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω και να επικροτήσω τη στάση, τη θέση και τη συμπεριφορά της φίλτατης μαγισσούλας!

Παράθεση

μαγισσα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη μαγισσα
H μαγισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 και πιο παλια ολες τις αυλης έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

H μαγισσα έγραψε στις 19:56, 03-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από mandeson
Επειδή διαπιστώνω πάρα πολλά κοινά σημεία και στον τρόπο αντιμετώπισης του θέματος της στείρωσης και στις γατοπεριπέτειες και γατοϊστορίες μας, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω και να επικροτήσω τη στάση, τη θέση και τη συμπεριφορά της φίλτατης μαγισσούλας!

Σε ευχαρτιστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και θα ήθελα επίσης να πω ότι σε αυτήν την στάση και απόφαση με βοήθησε η πρώτη μου γατούλα η Νεφέλη που τώρα δεν ζει γιατί?????

Πριν προλάβω να την στειρώσω μου βγήκε μία μερα στον δρόμο έμεινε έγκυος και από τότε μέχρι να την στειρώσω είχε μάθει να βγαίνει έξω!!!!!
Γέννησε 2 φορές γιατί δεν προλάβαινα να την στειρώσω μέχρι να γίνουν 2 μηνών ξαναέφυγε και ξαναέμεινε έγκυος όλα τα γατάκια με πολύ κόπο τα έδωσα σε σπίτια και από την 1η και από την 2η γέννα αλλά ήδη η γάτα μου όταν στειρώθηκε είχε μάθει τις βόλτες ώσπου μία μέρα δεν ξαναγύρισε ποτέ την χτύπησε ένα αυτοκίνητο στα 3 χρόνια η Κλειώ στειρώθηκε πριν αρχίσει τις βόλτες και δεν θέλησε ποτέ να βγει από το σπίτι και έτσι είμαι ήσυχη και σίγουρη ότι τα γατάκια μου δεν θα πάθουν ποτέ ξανά κατι τέτοιο!!!!! δεν θα περίμενα ούτε μία μέρα παραπάνω από την μέρα που θα μπορούσε να στειρωθεί ο μικρός και να μην έχω την αγωνία του στο τι θα μπορούσε να του συμβεί δεν θα ήθελα να νιώσω ξανά ότι αν είχα κάνει κάτι πιο γρήγορα η Νεφέλη μου ίσως να ζούσε ακόμα!!!!! για αυτά τα γατια΄που έχω τώρα θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ........

Αυτά από μενα!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

Lita

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lita
H Lita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 927 μηνύματα.

H Lita έγραψε στις 20:06, 03-11-08:

δεν νομιζω οτι διαφωνει κανεις με το θεμα της στειρωσης για τα θηλυκα!απλα το θεμα ειναι περισσοτερο για τα αρσενικα. και στην περιπτωση που το αρσενικο υποφερει ή εχει καποιο προβλημα εννοειτε να γινει στειρωση!η αποψη των κτηνιατρων ομως ποια ειναι? θα μπορουσαν να γραψουν σε αυτο το θεμα θα το εκτιμουσα!ευχαριστω!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 20:14, 03-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lita
δεν νομιζω οτι διαφωνει κανεις με το θεμα της στειρωσης για τα θηλυκα!απλα το θεμα ειναι περισσοτερο για τα αρσενικα.
Η μοναδική διαφορά που υπάρχει μεταξύ θηλυκών και αρσενικών είναι ότι τα αρσενικά δεν κινδυνεύουν από πυομήτρα και καρκίνο. Κινδυνεύουν όμως από τους καβγάδες με άλλα αρσενικά για τη διεκδίκηση θηλυκών (με συνέπειες τραυματισμούς και λοιμώδεις ασθένειες όπως η λευχαιμία και το aids) και από τους κινδύνους του δρόμου καθώς έχουν πολύ έντονες τάσεις φυγής.

Και, φυσικά, η ταλαιπωρία τους όσο παραμένουν αστείρωτα χωρίς να ζευγαρώνουν είναι το ίδιο μεγάλη με αυτή των θηλυκών. Και σωματική, και ψυχική.

Τέλος, τα περί διαιώνισης του προβλήματος των αδέσποτων ζώων που ζουν άθλιες ζωές μέσα στην πείνα, τις αρρώστιες και τις κακουχίες, καταδικασμένα να πεθάνουν φριχτούς θανάτους από φόλες, αυτοκίνητα, σκυλιά και αεροβόλα, ισχύουν τόσο για τη γέννα απ'την πλευρά της θηλυκής γάτας, όσο και για τη γέννα απ'την πλευρά του αρσενικού γάτου.

Ειλικρινά, δεν βλέπω κανέναν λόγο να διαφοροποιούνται αυτά τα δύο.

Παράθεση

Lita

Περιβόητο Μέλος

H Lita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 927 μηνύματα.

H Lita έγραψε στις 20:21, 03-11-08:

ευχαριστω πολυ για την απαντηση αλλα θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομα!στην περιπτωση που ο γατος δεν θα βγαινει απο το σπιτι και οποτε αποφευγουμε τον κινδυνο να μαλωσει ή να ζευγαρωσει. πρεπει να ζευγαρωνει καθε φορα που ειναι σε οιστρο για να μην υποφερει?

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 20:30, 03-11-08:

Οι αρσενικοί γάτοι δεν έχουν οίστρο, με την έννοια που έχουν οι θηλυκές. Οι αρσενικοί γάτοι είναι πάντα "διαθέσιμοι" και απλώς γίνονται πολύ πιο νευρικοί όταν μυρίσουν θηλυκή γάτα σε οίστρο.
Ένας αστείρωτος αρσενικός γάτος που δεν ζευγαρώνει συσσωρεύει τεράστια αποθέματα ορμονών στον οργανισμό του, που τον κάνουν ιδιαίτερα νευρικό, ακόμα και επιθετικό. Όλα αυτά, χωρίς βέβαια ο ίδιος να συνειδητοποιεί τι του φταίει. Αισθάνεται ότι κάτι του λείπει, χωρίς να ξέρει τι είναι αυτό. Είναι μια κατάσταση που, εκτός από τα προβλήματα συμπεριφοράς που μοιραία θα προκαλέσει, οδηγεί σε πολύ έντονο στρες το οποίο ο κάθε γάτος εξωτερικεύει με τον τρόπο του. Άλλοι επιτίθενται στους ανθρώπους ή σε άλλα ζώα του σπιτιού, άλλοι ψεκάζουν ή/και λερώνουν εκτός άμμου, άλλοι πηδάνε από παράθυρα και μπαλκόνια σε μια απελπισμένη προσπάθεια να φύγουν απ'το σπίτι κ.λπ. Αυτή τη συσσωρευμένη νευρικότητα μπορεί να την εκδηλώσουν ακόμα και προς τον εαυτό τους, με συμπεριφορές όπως το υπερβολικό γλείψιμο της γούνας τους (που μπορεί να οδηγήσει σε διάφορα δερματικά προβλήματα ή ακόμα και αυτοτραυματισμό), οι διαταραχές στην όρεξη (υπερβολική βουλιμία ή, αντίθετα, ανορεξία) κ.ά.

Όπως και να 'χει, δεν είναι μια κατάσταση καλή για την ψυχική και τη σωματική υγεία του ζώου.

Παράθεση

Lita

Περιβόητο Μέλος

H Lita έγραψε στις 20:32, 03-11-08:

Σε ευχαριστω πολυ !

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 20:34, 03-11-08:

Παρακαλώ. Αν θέλεις, μπορείς να στείλεις και πμ σε κάποιον από τους κτηνιάτρους που είναι μέλη του MyCat (είναι αυτοί που φαίνονται με γαλάζιο χρώμα), αν και δεν νομίζω να σου πουν κάτι διαφορετικό.
Αυτά που σου έγραψα είναι διασταυρωμένα από πολλούς κτηνιάτρους και νομίζω ότι μπορούν να τα επιβεβαιώσουν όλοι όσοι έχουν πείρα από γατιά.

Παράθεση

mandeson

Δραστήριο Μέλος

H mandeson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πάμπολλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 250 μηνύματα.

H mandeson έγραψε στις 20:42, 03-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lita
δεν νομιζω οτι διαφωνει κανεις με το θεμα της στειρωσης για τα θηλυκα!απλα το θεμα ειναι περισσοτερο για τα αρσενικα. και στην περιπτωση που το αρσενικο υποφερει ή εχει καποιο προβλημα εννοειτε να γινει στειρωση!η αποψη των κτηνιατρων ομως ποια ειναι? θα μπορουσαν να γραψουν σε αυτο το θεμα θα το εκτιμουσα!ευχαριστω!
Η στείρωση είναι εξίσου σημαντική υπόθεση και για τα δύο φύλα...Οι λόγοι έχουν εκτεθεί και αναλυθεί και στο παρόν thread και σε άλλα ενημερωτικά στο φόρουμ του mycat...

Ο σωστός και ενημερωμένος κτηνίατρος, όπως σου προανέφερα αλλά μάλλον το προσπέρασες, θα σου εκθέσει όλα τα θετικά της στείρωσης, θα σου μιλήσει εκτενώς για τη σημασία της στην υγεία και την ποιότητα ζωής του κατοικιδίου σου θα συζητήσει μαζί σου τις όποιες απορίες ή όποιες επιθυμίες σου σχετικά με τις προθέσεις που έχεις για το ζώο σου, όπως θα σε κατευθύνει σε μία λύση που θα είναι η φρονιμότερη και για το ζώο και για την ελληνική κοινωνία ως έχει και με τα προβλήματα που έχει... Γι' αυτό σου συνέστησα να ρωτήσεις και έναν άλλο κτηνίατρο εκτός από αυτόν στον οποίο ήδη πηγαίνεις και, κατά τη γνώμη μου, δεν σε έχει πληροφορήσει σωστά.

Παράθεση

Lita

Περιβόητο Μέλος

H Lita έγραψε στις 20:46, 03-11-08:

τον κτηνιατρο τον ειχα ρωτησει για καρκινο για το αρσενικο.εγω εχω δυο θηλυκες γατουλες και με εχει ενημερωσει για τη στειρωση οσον αφορα τα θηλυκα.αλλα θελω να αποκτησω και εναν γατουλη τωρα για αυτο ρωταω και τοσα.δεν ξερω τπτ για τα αρσενικα το μονο που ηξερα ειναι οτι δεν παθαινουν καρκινο αν δεν στειρωθουν.

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 09:04, 04-11-08:

η ξαδερφη μου εχει εναν γατουλη 11 μηνων..τον πηρε με την προυποθεση να τον στειρωσει οταν φτασει στη σωστη ηλικια και δει τα γνωστα σημαδια οιστρου για 1η φορα...μολις τα εμφανισε ο γατουλης πηδηξε απο τον ακαλυπτο ενα παραθυρακι μια σταλια ισα που χωραγε και βρεθηκε απο τον 2ο οροφο κατω..ευτυχως δεν ειχε παθει τπτ..και δεν μπορουσε να διαφυγει επειδη ηταν κλειστος ο χωρος..τον ανεβασαν πανω τον εκαναν μπανιο και εκλεισαν αμεσως ραντεβου για στειρωση..η ξαδερφη μ φοβηθηκε τοσο που δεν ηθελε να το ξαναπερασει αυτο..ειδικα μιας και εχει και 2 παιδια που ειναι τρελα δεμενα με τον γατουλη..τωρα πλεον ειναι ενας κατασπρος στρουμπουλος και ευτυχισμενος γατος.......

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

loucretia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη loucretia
H loucretia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H loucretia έγραψε στις 01:05, 05-11-08:

Στον σκυλο παντως, ειναι συχνο φαινομενο ο καρκινος στον προστατη, στους ορχεις και στους περιπρωκτικους αδενες και αντιμετωπιζεται με την στειρωση.

Στους γατους απλα δεν υπαρχουν επιδημιολογικα δεδομενα γιατι τα περισσοτερα αρσενικα που ζουν σε σπιτια ειναι στειρωμενα.
Τα αρσενικα που ζουν ακεραια, συνηθως δεν φτανουν σε μεγαλη ηλικια, αφου εχουν φυγει νωριτερα απο γατοκαυγαδες, λευχαιμια, FIV, ή απλά εξαφανίζονται.
Δεν ξέρω ούτε έναν να έχει αρσενικό γάτο ακέραιο σε μεγάλη ηλικία.

Δεν ειναι τυχαιο, νομιζω.

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 08:33, 05-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από loucretia
Στους γατους απλα δεν υπαρχουν επιδημιολογικα δεδομενα γιατι τα περισσοτερα αρσενικα που ζουν σε σπιτια ειναι στειρωμενα.
Τα αρσενικα που ζουν ακεραια, συνηθως δεν φτανουν σε μεγαλη ηλικια, αφου εχουν φυγει νωριτερα απο γατοκαυγαδες, λευχαιμια, FIV, ή απλά εξαφανίζονται.
Δεν ξέρω ούτε έναν να έχει αρσενικό γάτο ακέραιο σε μεγάλη ηλικία.

Δεν ειναι τυχαιο, νομιζω.
Αυτό ακριβώς είναι και η δική μου εικόνα των πραγμάτων.
1. Αστείρωτο αρσενικό στο σπίτι κρατάς πολύ πολύ δύσκολα, και πάλι με προβλήματα συμπεριφοράς, ψέκασμα ή αυξημένη επιθετικότητα. Ειλικρινα στις 1-2περιπτώσεις που έχω ακούσει να έχουν αστείρωτα σε διαμέρισμα, έχουν πάντα κάτι να μου πουν για την συμπεριφορά του ζώου.

2.Ειναι τρομαχτική η σύγκριση αστείρωτου γάτου που ζει στο δρόμο και στειρωμένου. Το βλέπω καθημερινά σε αυτά που ταίζω και προσπαθώ να στειρώσω. Ο ένας στειρωμένος που κυκλοφορούσε εξαρχής είναι ο καλύτερος του χωριού... αγέραστος και σε άψογη κατάσταση. Για τους άλλους τι να πω.... λες και ειναι 10 χρονων εμφανισιακά και είναι 2. Για να μην μιλήσουμε για το χτυπημένο μάτι με το οποίο έσκασε μύτη ο ένας εχθές απο τους καβγάδες.

Για εμενα για μεσα στο διαμερισμα ειδικά επιβάλεται η στείρωση στις γάτες, γιατί αλλιώς και εμείς ταλαιπωρούμαστε αλλά κυρίως το ζώο.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,191 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 23:47, 05-11-08:

Τα τελευταία μηνύματα μεταφέρθηκαν στον Γατήσιο κουμπαρά.

Παράθεση

Vangoulas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vangoulas
Ο Vangoulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αμύνταιο (Φλώρινα). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Vangoulas έγραψε στις 17:49, 13-12-08:

Έχω έναν μικρό γατούλι 8 μηνών τον Φούσκα και έχουμε κάποια προβληματάκια και δεν ξέρω πώς να αντιδράσω.

1)Τώρα τελευταία δεν έχει πολύ όρεξη για παιχνίδια και το μόνο που κάνει είναι να ανεβαίνει πάνω στα πόδια μου όταν ξαπλώνω και νομίζω ότι αυτό που κάνει είναι να τα ‘’απαυτονει’’… είναι ενοχλητικό γιατί δεν με αφήνει να κοιμηθώ και με ξυπνά συνέχεια…αν είναι αυτό που φαντάζομαι να τον αφήνω η όχι? Δεν τον βγάζουμε έξω καθόλου και δεν έχει επαφή με άλλες γάτες και περιμένω να μεγαλώσει ακόμα λίγο για να τον στειρώσω αλλά θα συνεχίσει να τον καλεί η φύση..?
2) Δεν του αρέσει να τον χαϊδεύουν!! Πρώτη φορά βλέπω γατί να θυμώνει όταν προσπαθεί να το χαϊδέψει κάποιος..κάνω κάτι λάθος? Το μόνο πράγμα που του αρέσει είναι να με γλύφει και αν φέρω το χέρι μου θυμώνει με δαγκώνει για λίγο και όταν ηρεμώ με ξαναγλυφει…

Σας παρακαλώ αν κάποιος ξέρει κάτι να μ πει γιατί δεν ξέρω τι να κάνω με αυτον τον παλαβό…ευχαριστώ!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:17, 13-12-08:

Καλησπερα και να χαρεσαι τον γατουλη σου.
Καταρχην,αφου ειναι οκτω μηνων ειναι μια χαρα απο οτι νομιζω για στειρωση.Απο εξι μηνων ειναι ασφαλης η στειρωση.Οι ορμες θα του φυγουν σιγα σιγα,καθως ο οργανισμος δεν ειναι διακοπτης να τον κατεβασεις.
Οσο για τα χαδια,καποιες γατες τα θελουν,καποιες οχι.Μερικες φορες εχει σχεση με το χρονικο διαστημα που εμειναν με τη μανουλα τους,ή με τη ράτσα.Καποια που φευγουν στον ενα μηνα ή και πιο νωρις απο τη μαμα τους μερικες φορες εμφανιζουν περιεργες συμπεριφορες,αν και τα περσακια γενικως απο οσο ξερω δεν ειναι και πολυ του χαδιου.Να τον χαιρεσαι!

Παράθεση

Vangoulas

Νεοφερμένος

Ο Vangoulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αμύνταιο (Φλώρινα). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Vangoulas έγραψε στις 18:22, 13-12-08:

περσίας είναι και μάλιστα απο την Ρουμανία χε,χε...εγω τώρα να τον αφηνω 'η οχι??

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:24, 13-12-08:

Τι να σου πω,εγω δεν θα τον αφηνα,αλλα θα κανονιζα τη στειρωση του αμεσα,γιατι αν ειναι ενοχλητικο για σενα,φαντασου τι περναει αυτος ο καημενος...

Παράθεση

Vangoulas

Νεοφερμένος

O Vangoulas έγραψε στις 18:30, 13-12-08:

Συνεχεια μεσα στα νευρα ειναι και τρωει λιγοτερο :/ καμια φορα του δινω λιγη μερεντα να γλυψει απο το δαχτυλο μου, μηπως φταιει αυτο? η σοκολατα λενε ειναι αφροδησιακο...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:40, 13-12-08:

Η σοκολατα ειναι δηλητηριωδης για τις γατες,οποτε θα σε συμβουλευα να μην επιχειρεις να του δινεις διαφορα σοκολατοειδη.Αποκλειεται να του δημιουργει αυτο την υπερενταση,ειναι ενας αστειρωτος γατος 8 μηνων που μενει μεσα στο σπιτι,λογικο ειναι να εχει νευρα και υπερενταση.

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 7,751 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 18:45, 13-12-08:

Η σοκολάτα απαγορεύεται στις γάτες αυστηρά, διάβασε το σχετικό άρθρο με τις τροφές που απαγορεύονται. Προκαλεί πρόβλημα υγείας σοβαρότατο. Δεν χρειάζονται αφροδισιακά οι γάτες, όταν ωριμάσουν έχουν ορμές, αυτό είναι όλο!!!Δίνεις δε δίνεις μερέντες τα ίδια θα έχειςΌσο για τις αγκαλιές, δεν είναι όλες οι γάτες χαδιάρες.Πολύ περισσότερο, που οι περσικές θεωρούνται απόμακρες.

Παράθεση

Vangoulas

Νεοφερμένος

O Vangoulas έγραψε στις 18:58, 13-12-08:

πωωωω χαζομαρα μου...νομιζα οτι μονο στα σκυλια δεν κανει...σας ευχαριστω παρα μα παρα πολυ...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:03, 13-12-08:

Δεν κανει τιποτα,απλα φροντισε να "τακτοποιησεις" το θεμα συντομα για να μη βασανιζεται κι αυτος ο καημενος.Βαλε μας και καμια φωτο του βρε,απο την καλη μας την καρδια σε συμβουλευουμε τοση ωρα;Ειμαστε εθισμενες στις γατοφατσες και τωρα περιμενουμε την ανταμοιβη μας!

Παράθεση

Vangoulas

Νεοφερμένος

O Vangoulas έγραψε στις 19:10, 13-12-08:

οκ θα τον προοθησω στο πεινασμενο κοινο..χε χε τωρα τον εχω διπλα μου και παταει το πληκτρολογειο...μπορειτε να μ δωσετε και το link για τισ απαγορευμενες τροφες?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:13, 13-12-08:

Α ειναι κι ο δικος σου της τεχνολογιας;
Μπορεις να δεις το αρθρο εδω,επισης στην ενοτητα articles μπορεις να βρεις πολλα ενδιαφεροντα αρθρα σχετικα με τη γατουλα σου.

Παράθεση

staman2 (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη staman2
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,071 μηνύματα.

H staman2 έγραψε στις 19:59, 13-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Vangoulas
πωωωω χαζομαρα μου...νομιζα οτι μονο στα σκυλια δεν κανει...σας ευχαριστω παρα μα παρα πολυ...
Καλώς την!!!! Οπως σου είπαν τα κορίτσια δεν επιτρέπεται η σοκολάτα. Επίσης να ξέρεις οτι τα περσάκια συνήθως δεν θέλουν ιδιαίτερα χαδια.
Οσο για την στείρωση καλό θα ήταν να το κάνεις εγκαίρως. Μερικες μάλιστα γατουλες, κάνουν την κίνηση αυτή του ζευγαρώματος, μια ζωή, αν κ στειρωμένες, χωρίς να ψεκάζουν βέβαια. Ο Τίμυ μου εμένα το κάνει συνεχώς με 2 συγκεκριμένα μαξιλάρια κ με ρουχα της κόρης μου που την θεωρεί μαμα του γιατι αυτή τον μεγάλωσε με μπιμπερό. Τον στειρώσαμε στους 7 μήνες και να φανταστείς είναι τώρα 8 ετών κ το συνηθίζει συχνότατα.
Σε περιμένουμε με χαρά στους πέρσιανς μάνιακς για καφεδάκι. Ελα κι από εκεί. !!!! Ενα φιλάκι δώσε του κι από εμάς και...περιμένουμε φωτογραφίες του σύντομα εεε???

Παράθεση

mary-joe

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mary-joe
H mary-joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H mary-joe έγραψε στις 18:51, 17-12-08:

Καλησπέρα! Έχω έναν αρσενικό γάτο 5 μηνών. Θέλω να ρωτήσω αν έχει φτάσει ήδη σε ηλικία αναπαραγωγής, γιατί έχω και 2 θυλικές και είχα κλέισει ραντεβού για στείρωση, αλλά παρατήρησα ότι οι κοιλίτσες τις είναι προισμένες. Υπάρχει περίπτωση να είναι έγκυες από ένα τόσο μικρό γατάκι; Ευχαριστώ πολύ!!!

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 19:49, 17-12-08:

Συνήθως η ενηλικίωση για έναν αρσενικό γάτο έρχεται γύρω στους 5 μήνες, αλλά συχνά έχω ακούσει να γίνεται λόγος για πρόωρη ανάπτυξη (και ο δικός μου γάτος στους 5 μήνες εκδήλωσε παρόμοιο ενδιαφέρον), οπότε είναι πιθανό να συμβαίνει και στη δική σας περίπτωση...

Παράθεση

mary-joe

Νεοφερμένος

H mary-joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H mary-joe έγραψε στις 20:01, 17-12-08:

ευχαριστώ πολύ. νόμιζα ότι η ενηλικίωση έρχεται στους 8 μήνες και ήμουν ήσυχη ότι θα προλάβω να στειρώσω τις θυληκές. τώρα να δούμε τι θα κάνω. έχω ήδη 3.

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 20:03, 17-12-08:

Τώρα δύο είναι οι εναλλακτικές σας, εφόσον έχετε εγκυμοσύνη: Ή προχωράτε σε στείρωση και έκτρωση (μόνο εφόσον είναι σε αρχικό στάδιο η κύηση), ή βρίσκετε σπίτι για τα μικρά και στειρώνετε τις θηλυκές το συντομότερο δυνατό μετά τον απογαλακτισμό.

Παράθεση

mary-joe

Νεοφερμένος

H mary-joe έγραψε στις 20:28, 17-12-08:

μάλλον θα κάνω το τελευταιο. δεν νομίζω ότι θα μπορέσω να κάνω έκτρωση, εφόσον όλη η ιστορια ήταν δική μου παράβλεψη και το γεγονος ότι βασίστηκα στα λεγόμενα φίλων και δεν έψαξα το θεμα μόνη μου.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 20:32, 17-12-08:

Καλησπερα!
Η σεξουαλικη αφυπνιση μπορει να ερθει και πιο νωρις για τα αρσενικα,ειδικα εφοσον υπαρχει θηλυκη γατα στον ιδιο χωρο.Απλα συνηθως το σπερμα τους ακομα κι αν ζευγαρωσουν δεν ειναι ικανο να γονιμοποιησει τη θηλυκια.Αν αποφασισεις να γεννησουν τελικα,απλα να εχεις υποψιν σου τον αριθμο των μικρων που μπορει να γεννηθουν,και να αρχισεις να ψαχνεις σπιτια απο τωρα.Συζητησε το με το γιατρο σας,θα βρειτε σιγουρα την καλυτερη λυση.
Καλη τυχη.

Παράθεση

mary-joe

Νεοφερμένος

H mary-joe έγραψε στις 20:39, 17-12-08:

αυτό θα κάνω. ευχαριστώ πολύ.

Παράθεση

mary-joe

Νεοφερμένος

H mary-joe έγραψε στις 07:28, 21-12-08:

Η μικρή μου γατούλα δεν τρώει, δεν πίνει, δεν πάει τουαλέτα από χτες το βραδυ, έχει μαζευτει κάτω από τον καναπέ και κάθεται εκει. Τι μπορω να κάνω μέχρι να την πάω στον κτηνιατρο; έχω κι άλλες 2 γατες-νε τους χωρισω, μην κολλήσουν; παιδιά, που παω για να γραψω καινουριο θεμα; δεν το βρησκω πουθενα!!!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,839 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 10:39, 21-12-08:

Σου απάντησα και στο άλλο.

Παρένθεση σχετικά με τα πιο πάνω.
Τώρα σχετικά με την εγκυμοσύνη.. εγώ δέν νομίζω ότι είναι έγκυες.. και θα σου πω γιατί.

Αν ο γατούλης σου είναι 5 μηνών(τότε που έλεγες) και οι θηλυκές έχουν φουσκωμένη κοιλιά.. αυτό σημαίνει ότι είναι πάνω απο το μισό της διάρκειας της εγκυμοσύνης δηλ ενα μήνα και, έγκυες. Δηλαδή το ζευγάρωμα έγινε πρίν ένα μήνα και παραπάνω, με τον αρσενικό σου να είναι 3μιση 4 μηνών. (Δύσκολο....)

Τώρα έχει περάσει καιρός βέβαια.
Άρα... ή σήμερα την έπιασαν οι πόνοι της γέννας... (αν τελικά ήταν έγκυος, και κάνω λάθος...)

Όπως και να είναι, επειδή έχεις ήδη πολλές γάτες, θα σου έλεγα μόλις λυθεί το μυστήριο με το σημερινό σου πρόβλημα, να τις πήγαινες για έναν υπέρηχο. Θα φανεί εύκολα άν είναι ή δεν είναι και θα ησυχάσεις και εσύ.

Και πάλι καλημέρα.

Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vickymoon
H vickymoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,362 μηνύματα.

H vickymoon έγραψε στις 11:26, 21-12-08:

τωρα που λετε για σεξουαλικη ζωη των ζωων πως εξηγηται οτι τα δικα μου ζευγαρωσαν για καμια βδομαδα αλλα δεν εμεινε εγκυος. βεβαια εγω τρομοκρατηθηκα. μετα τα στειρωσα. ηταν ομως σχετικα νεαρες οχι πολυ
8η 9 μηνων καπου εκει??

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,839 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:42, 21-12-08:

Τα αρσενικά μπορεί να μπορούν να ζευγαρώσουν.( 5-7 μηνών) αλλά δεν είναι και πάντα, "γόνιμα"...

Υπάρχουν και φωτεινές εξαιρέσεις πάντα.
Αυτό ξέρω εγώ... τώρα για πιο επιστημονική εξήγηση... μαλλον ο γιατρός μας θα μας διαφωτίσει.

Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

H vickymoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,362 μηνύματα.

H vickymoon έγραψε στις 11:54, 21-12-08:

παντως σου λεω γινοταν χαμος. ολο ζευγαρωναν κ το κακο ειναι οτι εγω τοτε ημουν μονη. κ οποτε ζευγαρωναν το κανανε μπροστα μου (ξετσιπωτες γατες) κ με κοιταζαν κιολας.
εν τω μεταξυ τη γραπωνε συνεχεια αο το λαιμο ο παρασκευας κ ξυπνησα μια μερα κ ειδα τη μελινα με μια πληγη να. ετρεχα κ στο γιατρο. αλλος γ...αει αλλος πλερωνει.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 12:03, 21-12-08:

Ναι, τα ξέρω...
Ευτυχώς δεν χρειάστηκε ο αρσενικός να παλέψει με κανέναν άλλον. Εκεί θα έτρεχες.

Γενικά το ζευγάρωμα ΔΕΝ είναι και πολύ ρομαντικό.... πέφτει ΠΟΛΥ ξύλο γιατί η θηλυκή πονάει...(το αρσενικό μόριο είναι γεμάτο αγκαθάκια και για να μην μπω σε λεπτομέρειες....την ΜΠΙΠ την γάτα...)

Αλλά οι ορμόνες και το ένστικτο, την κάνουν/υποβάλλουν σε όλο αυτό.

Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

H vickymoon έγραψε στις 12:09, 21-12-08:

καλε τι να παλεψει. οι δυο τους ηταν μονο. τοτε εμενα στο γραφειο (σπιτι γραφειο μαζι) κ μενανε μεσα. δεν βγαιναν εξω καθολου. φαντασου το γραφειο ηταν στην ομονοια. που να βγαιναν??
δε ξερω εαν το ζευγαρωμα επαιξε το ρολο του αλλα ειναι πολυ αγαπημενα και ολο γλυφονται. ενω την αλλη, που ηρθε βεβαια αρκετα αργοτερα, την ειχαν στο φτυσιμο και την μαλωνανε

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 12:27, 21-12-08:

Αυτό σου λέω.. αν έτρεξες τώρα που δεν είχε ανταγωνισμό ο αρσενικός στο γιατρό για τα σημάδια στον λαιμό..... φαντάσου αν είχε να διαλέξει ανάμεσα σε 2.

Ναι, τυχαίνει να ερωτεύονται τα άτιμα. έχω και εγώ 1 αγαπημένο ζευγάρι.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P9290021.jpg
Εμφανίσεις:  69
Μέγεθος:  188,9 KB  
Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 7,751 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 16:53, 21-12-08:

Παντελώς ασχετο με γάτες, αλλά, σχετικό με τον έρωτα στα ζώα. Είχαμε έναν κόκορα και τρεις κότες. Με όλες πήγαινε φυσικά, αλλά, μία αγαπούσε. Κάθε φορά που η συγκεκριμένη κότα ήθελε να γεννήσει, ο κόκκορας καθόταν μέσα στη φωλιά , δίπλα της και κοιλοπονούσε μαζί της και μόλις γένναγε το αυγό, χάλαγε τον κόσμο στα "κουκουρίκου"

Παράθεση

mandeson

Δραστήριο Μέλος

H mandeson έγραψε στις 15:37, 13-01-09:

Ήθελα να ζητήσω την άποψή σας πάνω σε ένα θέμα για το οποίο με ρώτησε σήμερα μία φίλη. Ξέρετε ότι είμαι φανατική υπέρ της στείρωσης, έχω περάσει από τέσσερις κτηνίατρους, έχω αυτή τη στιγμή δύο, έχω διαβάσει νομίζω τα πάντα γύρω από τα γατιά, τις στειρώσεις, τους εμβολιασμούς, αλλά τη θέση ενός κτηνίατρου που θα σας παρουσιάσω ομολογώ ότι δεν την έχω ξανακούσει ούτε την έχω διαβάσει, γενικά δεν μου έχει ξανατύχει και τη θεωρώ...περίεργη: η κοπέλα, λοιπόν, είναι να στειρώσει το γατούλη τον Φεβρουάριο οπότε θα και συμπληρώσει τους έξι του μήνες... Ο κτηνίατρός της, όμως, της είπε να τον αφήσει λίγο, λέει, να "προλάβουν να κυκλοφορήσουν οι ορμόνες στον οργανισμό του"... Μα τι να κυκλοφορήσουν; Αφού δεν αφαιρούνται οι ορμόνες από τον οργανισμό! Παραμένουν και απλά περιορίζονται. Το ορμονικό του σύστημα θα υποστεί μία διαταραχή έως ότου επανέλθει απο΄τη στείρωση και ξαναβρεί την ισορροπία του (η Βάσια ή όποιος άλλος κτηνίατρος παρακαλώ να με διορθώσει αν λαθεύω)... Έχω πάει για στείρωση πλέον των είκοσι πέντε γατιών όλα αυτά τα χρόνια (και δικά μου και αδεσποτούλια) και τέτοια άποψη από κτηνίατρο δεν έχω ξανακούσει...Το ΕΝΤΕΛΩΣ αντίθετο... Και όλοι μου είχαν πει μάλιστα, ότι η στείρωση πρέπει να γίνεται πριν προλάβει να αρχίσει τις τρέλες... Δεν είναι σκυλί boxer που πρέπει να κλείσει τα 2 για να ολοκληρωθεί πρώτα η ανάπτυξή του πριν στειρωθεί...

Για πείτε και εσείς τις δικές σας γνώμες διότι έχω μείνει κάγκελο από τότε που μου το είπε...

Παράθεση

Giannis-Vivi (Βιβή)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giannis-Vivi
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 675 μηνύματα.

H Giannis-Vivi έγραψε στις 15:50, 13-01-09:

Μαλλον δεν στο ειπε καλα ο γιατρος...οταν ο ρορυ μας εγινε 5 μηνον και επρεπε να τον στιρωσω και πηρα τη γιατρο μας τηλ μου ειπε οτι θα στειρωθει αφου κλεισει τον 6 μηνα και μετα οχι γιατι δεν ειναι ετοιμες οι ορμονες του αλλα για να μπορει οργανικα να δεχθει ολικη ναρκωση ο οργανισμος του ...υπαρχουν 2 ιδον στειρωσεις στα αρσενικα η ολικη αφερεση η κοψιμο παροχης (ετσι το λεω εγω).....και απο οσο ξερω στο 6 μηνο ακομα δεν εχει ορμες το αρσενικο συνιθως μετα το 8 μηνα αρχηζει ο οιστρος..

Παράθεση

mandeson

Δραστήριο Μέλος

H mandeson έγραψε στις 15:56, 13-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Giannis-Vivi
Μαλλον δεν στο ειπε καλα ο γιατρος...οταν ο ρορυ μας εγινε 5 μηνον και επρεπε να τον στιρωσω και πηρα τη γιατρο μας τηλ μου ειπε οτι θα στειρωθει αφου κλεισει τον 6 μηνα και μετα οχι γιατι δεν ειναι ετοιμες οι ορμονες του αλλα για να μπορει οργανικα να δεχθει ολικη ναρκωση ο οργανισμος του ...υπαρχουν 2 ιδον στειρωσεις στα αρσενικα η ολικη αφερεση η κοψιμο παροχης (ετσι το λεω εγω).....και απο οσο ξερω στο 6 μηνο ακομα δεν εχει ορμες το αρσενικο συνιθως μετα το 8 μηνα αρχηζει ο οιστρος..
Αμ δεν τα είπε σε μένα, καλή μου, αλλιώς θα του απαντούσα ανάλογα... Σε μία φίλη το είπε που η κοπέλα δεν γνωρίζει, γι' αυτό και ζήτησε τη γνώμη μου λόγω της εμπειρίας που έχω... Και είπα μήπως το εχει ακούσει κανείς από άλλο κτηνίατρο διότι εγώ απο τους τέσσερις που έχει τύχει να φροντίσουν και να στειρώσουν γατιά μου, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μου είπε τέτοια , κατ' εμέ, βλακεία...

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 15:57, 13-01-09:

εστειλα το θεμα με e mail στη Βασια για να το δει σιγουρα!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    alcyone

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους