Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,605 εγγεγραμμένα μέλη και 712,963 μηνύματα σε 21,969 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 240 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σεξουαλική ωρίμανση και στείρωση στα αρσενικά

billio

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη billio
H billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 958 μηνύματα.

H billio zbeez έγραψε στις 17:37, 02-05-11:

O δικος μου γατούλης ο Πιπης δεν προφτασα να τον στειρώσω και μου γυρισε με AIDS. Αναγκάστηκα να δωσω εντολη για ευθανασία... Η χειρότερη μέρα της ζωής μου. Οπότε μην το σκεφτεστε καθόλου. Στειρώστε!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,384 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 20:50, 02-05-11:

εγώ μετ'α τη στείρωση δεν έχω καθόλου όρεξη για παιχνίδια, ενώ ξετρελαινόμουν...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,249 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:53, 02-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από MAYROULIS
εγώ μετ'α τη στείρωση δεν έχω καθόλου όρεξη για παιχνίδια, ενώ ξετρελαινόμουν...
Εσυ Μαυρουλη..στειρωθηκες και μεγαλος......αλλα θα σου ξαναρθει..μαλλον τυχαιο ειναι...

Παράθεση

SMOKEY (Αγγελική)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SMOKEY
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H SMOKEY Geia sas eimai o Smokey... έγραψε στις 23:20, 03-05-11:

και εγω εχω ψιλιαστει για εκεινη την τρελη που σας λεω που εχω στο σπιτι...οτι κατι τετοιο ετοιμαζει αλλα δεν μου λεει τιποτα.
βεβαια μετα απο ιστοριες που εχω ακουσει χαιρομαι ιδιαιτερα που θα κανω κατι τετοιο και μου επιβεβαιωνει το ποσο με αγαπαει στην πραξη και οχι μονο στα λογια.
τρελη - τρελη αλλα και εγω την αγαπω ....σσσσς μην με ακουσει μονο γιατι την πατησα.

Παράθεση

Gorgi (Fofi)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Gorgi
H Fofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πάνω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Gorgi sniaaaaarrrrrffffffffff... έγραψε στις 12:48, 19-05-11:

και εγω δεν ημουν ιδιαιτερα δεκτικη στο θεμα της στειρωσης μιας και θεωρούσα οτι επεμβαίνουμε περισσότερο απο οτι πρεπει στη φύση τους....τον ειχα ζευγαρώσει και ειχα βρει και σπίτι για τα μικρά του καλού μου,οταν ομως το εσκασε και τον βρήκα ημιθανή απο καβγα 3 μερες μετα ειχε σοβαρα τραυματα,,κοντεψε να πεθάνει στη ναρκωση για το καθαρισμό που του εκαναν,του χορήγησαν λάθος αγωγή και τέλος ανακαλύψαμε οτι ειχε τσιμπήσει και λευχαιμία.......αναγκαστηκα τον στείρωσα περίπου 2 χρονων αφου η νεα κτηνιατρος που τον παρακολουθει εκτοτε,μου τονισε οτι ηταν απαραιτητο για να βοηθηθεί και να συνέλθει.(ενδεικτικα αναφέρω οτι απο 8 κιλά γατος έφτασε να ζυγίζει μετα βίας 3.......οταν τον επαναφέραμε...)εξάλλου οποιαδήποτε επαφη με υγιές ζώο θα ηταν μεταδοτικη και για το αλλο...
πάντως καλό ειναι μου ειπε η γιατρος,να μη ζευγαρώνουν αν ειναι να τα στειρώσουμε γιατι εχουν μνήμες..και την αναλογη εποχή επηρεάζονται.....τωρα για να ειμαι ειλικρινης δεν ξέρω αν συμβαίνει πάντα αυτο,ο δικός μου ειναι αρκετα πιο ηρεμος τωρα και εχουν περασει 5 χρονια απο τοτε που διαγνώστηκε...

Παράθεση

alesa (Αλεξανδρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alesa
H Αλεξανδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (ουυυυυυυυυυ πανω απο 30! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H alesa Μυκονοοοοος!!! έγραψε στις 11:45, 18-06-11:

ποτε μπορωνα στειρωσω αρσενικο γατο?

Παράθεση

cruelitsa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cruelitsa
H cruelitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H cruelitsa =<^_^>= έγραψε στις 12:01, 18-06-11:

από 8 μηνών

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 13:15, 18-06-11:

και απο πιο μικρος μπορει, απο 6 μηνων ειναι μια χαρα. στους 7 μηνες πολλοι αρσενικοι ξεκινανε το ψεκασμα.

Παράθεση

cruelitsa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cruelitsa
H cruelitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H cruelitsa =<^_^>= έγραψε στις 13:26, 18-06-11:

Καλά, εμένα κτηνίατρος μ πε συνήθως στο χρόνο πάνω, άλλη κτηνίατρος στα 8μηνα, είναι πολύ σχετικό αυτό.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,249 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:52, 18-06-11:

Μόνο αν αρχίσει να ψεκάζει ενδύκνειται πιο νωρίς απο τους 8 μήνες.Όταν η στείρωση γίνεται πολύ νωρίς δυστυχώς αυξάνονται αρκετά οι πιθανότητες για ουρολιθλίαση στους αρσενικούς γάτους.Για αυτό και πολύ κτηνίατροι συνιστουν απο τους 8 τουλάχιστον και μετά.Στα θηλυκά δεν ισχύει αυτό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 18-06-11 στις 14:06.
Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 14:00, 18-06-11:

Εμενα οι κτηνιατροι και οι 2 μου ειπαν απο 6 μηνων ειναι ενταξει..ειδικα αν η γατα ζει εξω καλο ειναι να στειρωνεται πιο νωρις..τον Αρη της μαμας μου τον στειρωσαμε 5,5 μηνων και αυτον και την αδερφη του. Επισης η Κικη που εχει την Σαπφω , περιμενε τους 8 μηνες για να στειρωθει ο Λεωνιδας και παρολο που ζει μονιμα σε διαμερισμα ξεκινησε να ψεκαζει απο 6,5 μηνων.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:11, 18-06-11:

Οταν ζει εξω..σαφεστατα και πρεπει να γινει νωρις,για να μην δημιουργησει αδεσποτα.Όμως..το οτι τους στειρωσατε νωρις..τι σημαινει αυτο;Ξερετε στο μελλον αν θα παρουσιασουν ουρολιθιαση;;Οχι βεβαια.
Σαφεστατα και δεν ειναι δεδομενο.Παντως και πολλοι γιατροι,και πολλα ιατρικα σαιτς,το αναφερουν αυτο.Οτι οσο πιο νωρις,στον αρσενικο γατο..τοσο αυξανονται οι πιθανοτητες για εμφανιση ουρολιθιασης.
ΥΓ..ειπαμε..οταν αρχιζει να ψεκαζει..κατευθειαν στειρωση...

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 14:22, 18-06-11:

καταρχην συνηθως οι γατες που ζουν εξω , ωριμαζουν σεξουαλικα πιο νωρις και οι αρσενικες και οι θηλυκες. κατα δευτερο κ εμενα γιατροι μου το ειπαν δεν το εβγαλα απο το μυαλο μου, και κατα τριτο απο την στιγμη που ο καθε γιατρος λεει το δικο του ο ιδιοκτητης αποφασιζει για το τι θα κανει, δεν σημαινει οτι ο δικος μου γιατρος ή ο δικος σου ειναι ο σωστος

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:30, 18-06-11:

Μα συμφωνω Εβελυν μου....απλα αναφερω και αυτην την περιπτωση....οι γνωμες..οπως παντα δυιστανται..
Πιστευω οτι εχει να κανει με το αν ζει αποκλειστικα στο σπιτι ενας γατος,και αν εχει αρχισει να δειχνει δειγματα ψεκασμου.Αναλογα αποφασιζει ο ιδιοκτητης.Εμενα για παραδειγμα ο μπουκακος...8 μηνων και δεν ψεκασε ποτε.Εννοειται πως τον πηγα.Δεν υπηρχε λογος να περιμενω αλλο.Παντως δεν μου ψεκασε ποτε..και ζει αποκλειστικα στο σπιτι.Γιατι λοιπον να βιαστω να τον στειρωσω;;

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 15:25, 18-06-11:

Και εγώ κορίτσια περίμενα να μπουν στους 8 μήνες, να αναπτυχθούν πληρέστερα τα ¨αντρικά¨ χαρακτηριστικά τους, να μειωθούν όσο γίνεται και οι πιθανότητες ουρολιθίασης, και μετά στείρωση...
Στον Αχιλλέα έκανα στους 9 1/2 μήνες (χωρίς να έχει ψεκάσει ποτέ) . Στον Αιμίλιο έκανα στους 11 μήνες (αυτή τη στιγμή είναι στην κλινική για στειρωσούλα) και αυτό γιατί ήταν-είναι μικροκαμωμένος , και το καθυστέρησα λίγο παραπάνω -εάν και εφόσον δεν ψέκαζε-... Χθες ήταν η πρώτη μέρα που μου ψέκασε, και έκλεισα για στείρωση την αμέσως επόμενη!

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 15:30, 18-06-11:

τα περσακια αργουν περισσοτερο να αναπτυχθουν οποτε καλυτερα που τα πηγες αργοτερα εγω αν ειχα ενα ημιαιμακι αρσενικο στο σπιτι στους 6,5 μηνες θα το στειρωνα, δεν θα περιμενα να ψεκασει και μετα, ή να το σκασει απο το σπιτι ..αλλα αυτο ειναι προσωπικη μου αποψη

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evelynkar : 18-06-11 στις 15:52.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη endorama
H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 260 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 23:14, 18-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από kounelaki
Οπως και να το κανουμε φιλοζωια και στειρωση πανε μαζι, ειτε οταν το ζωο ζει εντος σπιτιου, ειτε εκτος. Στην πρωτη περιπτωση βασανιζεται το ιδιο και ο ιδιοκτητης, στην δευτερη περιπτωση εγκυμονούν κινδυνοι-καμια φορα και θανασιμοι(αυτοκινητιστικα,σεξουαλικα μεταδιδομενες ασθενειες,καυγαδες,τασεις φυγεις κτλ).
Έχεις απόλυτο δίκιο!
Τον αρσενικό μου τον έχω στειρώσει και για έναν ακόμη λόγο.
Δεν μου 'μαρκάριζε" με ούρα το σπίτι, ούτε είχε τάσεις φυγής-είναι ήσυχος γενικά.
Ούτε κινδύνευε να τραυματιστεί σε καυγάδες, έμπλεκε μόνο αν τον προκαλούσαν, και τότε υπερίσχυε, είναι πολύ μεγαλόσωμο και γεροδεμένο ζώο (έχει καταγωγή από γάτα νορβηγικού δάσους, ο κτηνίατρος μου είπε πως ζυγίζει 7 κιλά και είναι μυώδης, όχι όμως χοντρός)
αλλά....τον παίρνω μαζί μου στο εξοχικό, και αν δεν στειρωνόταν τι θ΄ απογίνονταν τα γατάκια που θα 'σπερνε?
Μένω σε τουριστική περιοχή.
Οταν αυτά θα γεννηθούν μέσα στο παγερό φθινόπωρο, τα ξενοδοχεία είναι κλειστά, οι τουρίστες που τα φωτογραφίζουν και τα ταΪζουν έχουν γυρίσει στις χώρες τους.
Αν αντέχει η ψυχή κι η συνείδησή σας να είστε υπεύθυνοι για τη γέννηση 2 ή 5 πανέμορφων μικρούλικων που πιθανότατα θα πεθάνουν από κρύο κι από πείνα-μη στειρώσετε το γάτο σας, αφήστε τον να το παιζει "'αντρας"
Προσωπικά πιστεύω ότι είναι πολύ πιο 'αντρίκιο" να επωμίζεται κανείς τις ευθύνες του κι όχι να τις αποφεύγει

Παράθεση

JoanL.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JoanL.
H JoanL. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H JoanL. έγραψε στις 16:30, 27-07-11:

Διάβασα τα σχετικά άρθρα του forum σχετικά με τη στείρωση και μου λύθηκαν αρκετές απορίες. Σε όλα τα sites στο internet που μιλάνε για στείρωση γατούλη αναφέρονται στους 6 μήνες ως κατάλληλη ηλικία για στείρωση. Αλλά ρωτήσαμε τον κτηνίατρο και μας είπε ότι η μίνιμουμ ηλικία για στείρωση είναι 9 μηνών. Το θέμα είναι να αποφευχθούν καταστάσεις όπως το να φεύγει ο γατούλης σε άλλα μπαλκόνια και γενικά όλα τα συμπτώματα του οίστρου, πριν να γίνει κάτι κακό. Σε ποια ηλικία πρέπει όμως τελικά να τον στειρώσω; (Τώρα είναι 4 μηνών και είναι μικρός ακόμα και σίγουρα η γνώμη του κτηνιάτρου πρέπει να λαμβάνεται σοβαρά υπ όψιν πρώτα απ όλα, αλλά δεν ξέρουμε ποιανού τη συμβουλή να ακολουθήσουμε όταν θα έρθει η ώρα.)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:23, 27-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από JoanL.
Διάβασα τα σχετικά άρθρα του forum σχετικά με τη στείρωση και μου λύθηκαν αρκετές απορίες. Σε όλα τα sites στο internet που μιλάνε για στείρωση γατούλη αναφέρονται στους 6 μήνες ως κατάλληλη ηλικία για στείρωση. Αλλά ρωτήσαμε τον κτηνίατρο και μας είπε ότι η μίνιμουμ ηλικία για στείρωση είναι 9 μηνών. Το θέμα είναι να αποφευχθούν καταστάσεις όπως το να φεύγει ο γατούλης σε άλλα μπαλκόνια και γενικά όλα τα συμπτώματα του οίστρου, πριν να γίνει κάτι κακό. Σε ποια ηλικία πρέπει όμως τελικά να τον στειρώσω; (Τώρα είναι 4 μηνών και είναι μικρός ακόμα και σίγουρα η γνώμη του κτηνιάτρου πρέπει να λαμβάνεται σοβαρά υπ όψιν πρώτα απ όλα, αλλά δεν ξέρουμε ποιανού τη συμβουλή να ακολουθήσουμε όταν θα έρθει η ώρα.)
Kαλησπερα.Απο 6 μηνων και μετα οντως μπορεις να τον στειρωσεις.Τωρα ..οι αποψεις ειναι διχασμενες.Πολλοι γιατροι μιλουν για στειρωση μετα τον 9ο μηνα,και για λογους αναπτυξης(δηλαδη να εχουν αναπτυχθει πληρως),αλλα και για λογους εμφανισης ουρολιθωνΔηλαδη..οσο πιο νωρις στεορωθει ενας αρσενικος γατος,ειναι γεγονος οτι εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες για εμφανιση ουρολιθιασης.Απο την αλλη ομως,μειωνονται κατα πολυ οι πιθανοτητες για εμφανιση διαφορων καρκινων.Οπως καταλαβαινεις το νομισμα εχει 2 οψεις.
Εγω τον στειρωσα στον 8 μηνα.Ομως δεν ειχε αρχισει να ψεκαζει..κια ο γιατρος μου μου ειπε οτι ειναι θεμα χρονου να το κανει.Και αν το ξεκινησει ενδεχεται να του μεινει και η συνηθεια.

ΥΓΤο να μην γυρναει στα μπαλκονια,ναι μεν θα περιοριστει με την στειρωση..αλλα δειν θα σταματησει.Δεν υπαρχει γατα που να εχει προσβαση στο εξω,και να μην την κανει..εστω και απο περιεργεια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

stefan...

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefan...
Ο stefan... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (πανω απο δεκα έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 164 μηνύματα.

O stefan... έγραψε στις 14:54, 21-08-11:

καλησπερα.οι γατοι μου παρολο που κοντευουν 15 μηνων δε δειχνουν ακομα κανενα σημαδι οτι θελουν να ζευγαρωσουν.ολη μερα παιζουν,κοιμουνται αγκαλια κ θελουν συνεχως χαδια.ουτε ψεκαζουν ,ουτε κλαινε κ δεν προσπαθουν να φυγουν απο την περιφραξη.γιατι συμβαινει αυτο,μηπως καποιος ξερει απο δικη του εμπειρια?περιμενω να δω σημαδια για να τους παω για στειρωση αλλα αυτοι τιποτα.

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 16:06, 21-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από stefan...
καλησπερα.οι γατοι μου παρολο που κοντευουν 15 μηνων δε δειχνουν ακομα κανενα σημαδι οτι θελουν να ζευγαρωσουν.ολη μερα παιζουν,κοιμουνται αγκαλια κ θελουν συνεχως χαδια.ουτε ψεκαζουν ,ουτε κλαινε κ δεν προσπαθουν να φυγουν απο την περιφραξη.γιατι συμβαινει αυτο,μηπως καποιος ξερει απο δικη του εμπειρια?περιμενω να δω σημαδια για να τους παω για στειρωση αλλα αυτοι τιποτα.
Ίσως μπορεί να το καταλάβει ο κτηνίατρος αυτό. Στην δικιά μου (είναι θηλυκιά) είχε κοιτάξει ο γιατρός κάτι από κάτω από την ουρά της και μου είπε ότι όπου να ναι θα ερχόταν ο πρώτος οίστρος.

Παράθεση

stefan...

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefan...
Ο stefan... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (πανω απο δεκα έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 164 μηνύματα.

O stefan... έγραψε στις 17:15, 21-08-11:

και σε μενα ο γιατρος ειχε πει οτι απο τους 8 μηνες θα αρχισουν αλλα δεν εγινε κατι τετοιο.

\

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:24, 21-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από stefan...

και σε μενα ο γιατρος ειχε πει οτι απο τους 8 μηνες θα αρχισουν αλλα δεν εγινε κατι τετοιο.

\
Προφανώς ότι κι αν λένε οι κτηνίατροι το κάθε πλασματάκι έχει τους δικούς του ρυθμούς ανάπτυξης άρα θα πρέπει να ψάχνουμε για σημάδια ασχέτου αριθμού (ηλικίας)

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 20:39, 21-08-11:

είχα δει και σε ένα ντοκιμαντέρ για γάτες πως κάποιες ράτσες ωριμάζουν πιο γρήγορα (νομίζω οι σιαμ αλλά δεν είμαι και σίγουρη) Πάντως στην δικιά μου ο γιατρός είχε κάποιο διαπιστώσει κάποιο σημάδι στα γεννητικά όργανα που μαρτυρούσε ότι πλησίαζε ο καιρός.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 02:14, 22-08-11:

θα σου πω κατι οσο περιεργο κι αν ακουστει,μου εχει συμβει,βεβαια δε θελω να παρω ευθυνη,ειμαι υπερ της στειρωσης.
καποτε ειχε η αδελφη μου εναν γατο,που δε στειρωθηκε ποτε,δε ζητησε ποτε,δεν ψεκασε ποτε,δε ξεραμε γιατι,οταν ειχα πρωτο παει τον πατσινο(αρσενικος γατος δικος μου)στον πειραια,του την επεσε,κι οταν λεω του την επεσε,το ενοω,ο πατσινος ηταν στειρωμενος απο τοτε,παρολα αυτα κατι κανανε,ο αλλος ο φλωρος ονομα που του ειχαν βγαλει,μια χαρα περναγε,υπαρχουν ομοφυλλοφυλα ζωα,δε ξερω γιατι,δεν ειμαι ειδικος,αλλα το εχω δει και σε σκυλους αυτο!

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan έγραψε στις 10:30, 22-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από ρενακι 13
θα σου πω κατι οσο περιεργο κι αν ακουστει,μου εχει συμβει,βεβαια δε θελω να παρω ευθυνη,ειμαι υπερ της στειρωσης.
καποτε ειχε η αδελφη μου εναν γατο,που δε στειρωθηκε ποτε,δε ζητησε ποτε,δεν ψεκασε ποτε,δε ξεραμε γιατι,οταν ειχα πρωτο παει τον πατσινο(αρσενικος γατος δικος μου)στον πειραια,του την επεσε,κι οταν λεω του την επεσε,το ενοω,ο πατσινος ηταν στειρωμενος απο τοτε,παρολα αυτα κατι κανανε,ο αλλος ο φλωρος ονομα που του ειχαν βγαλει,μια χαρα περναγε,υπαρχουν ομοφυλλοφυλα ζωα,δε ξερω γιατι,δεν ειμαι ειδικος,αλλα το εχω δει και σε σκυλους αυτο!
Τι μου θύμισες!!! Όταν ήμουν μικρή θυμάμαι δύο από τα γατιά μας (αρσενικά) να καλοπερνάνε με τον ίδιο τρόπο! Αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ αν είχαν εκδηλώσει επιθυμία για ζευγάρωμα!! Ήταν και αδέρφια!!

Παράθεση

tsouchtri

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tsouchtri
H tsouchtri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H tsouchtri νεα γατομαμά μόνη ψάχνει.... έγραψε στις 10:16, 23-08-11:

Καλημέρα!!!
Ο γατούλης μου ο καημένος είναι 6 μηνών και ήδη έχει πολλές ορμές.... Η κτηνίατρός μας είναι σε διακοπές οπότε υπολογίζω οτι θα κάνουμε τη στείρωση γλυρω στις 5 Σεπτεμβρίου. Ο γάτος όμως είναι συνέχεια σε υπερένταση και έχει γίνει επιθετικός. Μπορώ να κάνω κάτι να τον ηρεμήσω και να τον βοηθήσω μέχρι την ώρα της στείρωσης?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,661 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:27, 23-08-11:

Μπορεις να δοκιμασεις λιγες σταγονες ανθοϊαματα Bach,οι Rescue Remedy κανουν δουλεια συνηθως.

Παράθεση

tsouchtri

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tsouchtri
H tsouchtri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H tsouchtri νεα γατομαμά μόνη ψάχνει.... έγραψε στις 13:39, 23-08-11:

Πρώτη φορά τα ακούω αυτά!! Τι είναι και πού μπορώ να τα βρω?

Παράθεση

flo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη flo
H flo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H flo έγραψε στις 17:14, 16-02-12:

Καλησπέρα κοινότητα,
έχω ένα γατούλι 5,5 περίπου μηνών, τον βρήκαμε στις αρχές Οκτώβρη και πρέπει να ήταν (σύμφωνα με τον κτηνίατρο) ήδη 3-4 εβδομάδων). Την τελευταία εβδομάδα παρουσιάζει κάπως περίεργη συμπεριφορά, πηγαίνει στην εξώπορτα του σπιτιού και "κλαίει", προσπαθεί αν βγει έξω κλπ. Αντιλαμβάνομαι πως παρουσιάζει συμπτώματα οίστρου, αν και δεν μας έχει μαρκάρει ακόμα. Αναρωτιέμαι τι πρέπει να κάνουμε. Πόσο καιρό (μέρες διαρκεί αυτό; Πως μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε, δεδομένου πως φοβάμαι μην το σκάσει; Δεν είναι μικρός για στείρωση;
Αύριο έχουμε προγραμματισμένο ραντεβού με τον κτηνίατρο για το δεύτερο εμβόλιο, αν μας πει πως πρέπει να στειρωθεί, να το κάνουμε; Δεν είναι αλήθεια πως πρέπει να περάσει η περίοδος του οίστρου για να προχωρήσουμε στη στείρωση; Ποιά είναι η ενδεδειγμένη ηλικία για να τον στειρώσουμε; Πως μπορούμε να του κάνουμε πιο εύκολη τη ζωή αυτόν τον καιρό που φάινεται πως υποφέρει;
Περιμένω συμβουλές και βοήθεια (μαζί του υποφέρουμε και εμείς....)
Φλο

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 18:05, 16-02-12:

Γεια!
Οι γνώμες διίστανται τόσο για το ποια είναι η κατάλληλη ηλικία στείρωσης, όσο και το αν είναι καλό να γίνεται η στείρωση πάνω σε φάση ¨οίστρου¨ (ο οίστρος σαν λέξη αναφέρεται στη συμπεριφορά των θηλυκών) , ή αφού έχει κάνει τον κύκλο της η έξαρση των συμπτωμάτων...
Προσωπικά , απέφυγα να κάνω στείρωση στα αρσενικά μου σε τόσο μικρή ηλικία. Τους έκανα στείρωση περίπου στους 8 μήνες.
Καλό θα ήταν όμως να ρωτήσεις τον κτηνίατρό σου σχετικά...
Όσο για τις τάσεις φυγής, εφόσον είναι μέσα στο σπίτι, δεν έχεις να ανησυχείς για κάτι ... ( προσοχή στα μπαλκόνια! )
Νομίζω ότι αυτή του την διέγερση θα μπορείς να την υπομείνεις λίγο ακόμα και εσύ , και ο γατούλης ... (στα θηλυκά είναι πιο έντονο και πιο βασανιστικό... )
Δεν είναι επίσης απαραίτητο να ψεκάσει...εμένα κανένας από τους τρείς δεν ψέκασε...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marina289 : 16-02-12 στις 19:05.
Παράθεση

flo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη flo
H flo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H flo έγραψε στις 18:34, 16-02-12:

Ευχαριστώ θερμά για την καθησυχαστική απάντηση.....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:48, 16-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από flo
Καλησπέρα κοινότητα,
έχω ένα γατούλι 5,5 περίπου μηνών, τον βρήκαμε στις αρχές Οκτώβρη και πρέπει να ήταν (σύμφωνα με τον κτηνίατρο) ήδη 3-4 εβδομάδων). Την τελευταία εβδομάδα παρουσιάζει κάπως περίεργη συμπεριφορά, πηγαίνει στην εξώπορτα του σπιτιού και "κλαίει", προσπαθεί αν βγει έξω κλπ. Αντιλαμβάνομαι πως παρουσιάζει συμπτώματα οίστρου, αν και δεν μας έχει μαρκάρει ακόμα. Αναρωτιέμαι τι πρέπει να κάνουμε. Πόσο καιρό (μέρες διαρκεί αυτό; Πως μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε, δεδομένου πως φοβάμαι μην το σκάσει; Δεν είναι μικρός για στείρωση;
Αύριο έχουμε προγραμματισμένο ραντεβού με τον κτηνίατρο για το δεύτερο εμβόλιο, αν μας πει πως πρέπει να στειρωθεί, να το κάνουμε; Δεν είναι αλήθεια πως πρέπει να περάσει η περίοδος του οίστρου για να προχωρήσουμε στη στείρωση; Ποιά είναι η ενδεδειγμένη ηλικία για να τον στειρώσουμε; Πως μπορούμε να του κάνουμε πιο εύκολη τη ζωή αυτόν τον καιρό που φάινεται πως υποφέρει;
Φλο
Καλησπερα.Οιστρο δεν εχουν τα αρσενικα,μονο τα θηλυκα γατια ,οποτε αυτο,
Δεν είναι αλήθεια πως πρέπει να περάσει η περίοδος του οίστρου για να προχωρήσουμε στη στείρωση;
,δεν ισχυει για τα αρσενικα αφου δεν εχουν οιστρο.Απλα τα αρσενικα,ωριμαζουν σεξουαλικα.
Γενικα οι γνωμες των κτηνιατρωνν διυστανται για τον ποια ειναι η καλυτερη ηλικια για στειρωση στους αρσενικους γατους.Καποιοι μιλουν για τον 6ο μηνα,δες εδω Παντως οι περισσοτεροι καταληγουν μετα την ηλικια των 8 μηνων,εως τον Πρωτο χρονο,και για να εχει ωριμασει σεξουαλικα,αλλα και γιατι μειωνονται καπως οι πιθανοτητες εμφανισης ουρολιθιασης,που εμφανιζεται σε στειρωμενους γατους.
Βεβαια,οταν αρχισει και ψεκαζει,θα πρεπει οπωσδηποτε να γινει η στειρωση(οχι ομως κατω απο τον 6ο μηνα),γιατι παντα υπαρχει το ενδεχομενο να του μεινει η συνηθεια του ψεκασματος ακομα και μετα την στειρωση.
Υγ.Παντως οντως καποιοι γατοι δεν εμφανιζουν ψεκασμα,αλλα δεν ειναι ο κανονας αυτος.

Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη houlieta
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

H houlieta έγραψε στις 19:10, 16-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από flo
Καλησπέρα κοινότητα,
Φλο
Γεια σου Φλο!..
Να χαίρεσαι τον γατούλη σου κούκλα μου και να σε βλέπουμε συχνά εδώ, και εσένα και αυτόν!
Κατ'αρχήν, όπως έμαθα και εγώ πρόσφατα, όσο κάνει εμβόλια δεν γίνεται στείρωση...
Ο γιατρός μας μου είπε πρόσφατα ότι για να προσωρήσουμε στην στείρωση ενός γατονιού πρέπει να έχουν περάσει τουλάχιστον 15 ημέρες από τον τελευταίο εμβολιασμό και να έχει επανέλθει ο οργανισμός του ζώου στα φυσιολογικά του επίπεδα... Οπότε για την ώρα εσείς θα περιμένετε... Άλλωστε μια σταλιά είναι μωρέ!..
Πρόσφατα έκανα μια διεξοδική συζήτηση για την στείρωση και κατάλαβα ότι οι γιατροί συνήθως προτιμούν να στειρώνουν τους αρσενικούς εφόσων ενηλικιωθούν, κοντά στον χρόνο αν είναι δυνατόν... Όσο πιο πίσω γίνεται τέλος πάντων... Ρώτησα εχθές τον κτηνίατρο μου σχετικά και μου είπε ότι η προσωπική του γνώμη είναι τα γατουλίνια μας να ωριμάζουν σωματικά και σεξουαλικά. Μου εξήγησε ότι στις θηλυκές συνήθως η στείρωση γίνεται νωρίτερα προκειμένου να ελαχιστοποιηθούν οι εμφανίσεις καρκίνων των αναπαραγωγικών οργάνων και των στηθών.. Στους αρσενικούς μου είπε, ο φόβος τέτοιων καρκίνων εξαφανίζεται έτσι και αλλιώς με την στείρωση, ακόμη και αν γίνει καθυστερημένα, και μου επισήμανε ότι οι γάτοι που στειρώνονται ενήλικοι παρουσιάζουν σε μικρότερο ποσοστό ουρολιθιάσεις.
Αν ο γατούλης σου δεν ψεκάζει (πιστεύω θα αργήσει λίγο ακόμη να το κάνει αυτό) καλύτερα να περιμένεις...
Συζήτησέ το με τον γιατρό σας, να σου εξηγήσει όλες τις πιθανότητες!..
Φιλιά!..

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη catlin
H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (αλλες δεν έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 22:33, 28-08-12:

Γεια σε όλους φίλοι μου! πρόσφατα απέκτησα το πρωτο μου γατακι και όντας λοιπόν άπειρη στο γοητευτική κεφάλαιο "γατα" χαιρω πλήρους άγνοιας όσον αφορά το θέμα της σεξουαλικής τους ωρίμανσης κ του ζευγαρωματος!ο γατουλης ειναι τεσσαρων μηνων κ ανηκει στην οικογενεια του σιαμ.οποία συμβουλη καλοδεχουμενη!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

little devil

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη little devil
H little devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H little devil έγραψε στις 23:52, 28-08-12:

Catlin καλοσώρισες και να χαίρεσαι τον νεοφερμένο γατούλη σου!
Του έχεις βγάλει όνομα?
Έχω κι εγώ έναν γατούλη "Τιγρίνο"(Τίγρη) και βρίσκεται στην ίδια ηλικία με τον δικό σου.
Κατ'αρχήν, για το θέμα της σεξουαλικής του ωρίμανσης και του ζευγαρώματος, μπορείς να πληροφορηθείς από αυτό το site και να σου λυθούν
όλες σου οι απορίες. Εγώ από εδώ έμαθα σχεδόν τα πάντα, αρκεί να βρεις την κατάλληλη σελίδα. Θα αρχίσεις από την αρχική, όπου τα θέματα
βρίσκονται ταξινομημένα.
Συνοπτικά να σου πω, οτι τα αρσενικά ωριμάζουν σχετικά αργότερα από τα θηλυκά, μετά τους 6 μήνες (χωρίς αυτό να είναι και στάνταρ).
Πώς θα το καταλάβεις? Το γατί μπορεί να δείχνει ανήσυχο, να νιαουρίζει, να μην τρώει (δηλαδή αλλαγή συμπεριφοράς) και "ψέκασμα"
(με ούρα, που λένε οτι έχουν "χαρακτηριστική"μυρωδιά που δεν εξαλείφεται εύκολα). Αυτό το κάνουν για να "μαρκάρουν" την περιοχή τους,
ώστε να διευκολύνει τη συνάντηση και συνεύρεση με τα θηλυκά, όπως η φύση τα έχει προορίσει να κάνουν.
Γι αυτό και, σωστό είναι, αν το γατί ζει σε διαμέρισμα να στειρώνεται (υπάρχει και το σχετικό θέμα στο σάϊτ, άμα ψάξεις).
Τα σιαμ βέβαια είναι μια ειδική ράτσα και ενδεχομένως να διαφοροποιείται η συμπεριφορά τους.
Σε γενικές γραμμές αυτά.
Όμως για υπεύθυνη και σωστή απάντηση σε τέτοια θέματα που παραπέμπουν μάλλον σε ιατρικά,
τον πρώτο και τελευταίο λόγο θα πρέπει να τον έχει ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ που τον παρακολουθεί,
έτσι ώστε να είναι ο μικρός σου φίλος υγιής και ευτυχισμένος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (αλλες δεν έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 23:13, 31-08-12:

Ζιπούν(ο γατουλης) χαιρετα Τιγρινο!!!ενημερωθηκα για την αναπαραγωγικη συμπεριφορα των μικρων μας φιλων και... Ουφ!2 μηνες ακομα(γιατι πλησιαζει εξεταστικη περιοδος!)αν και καπου ακουσα οτι τα σιαμ ωριμαζουν νωριτερα...οπως κ να χει για το θεμα της στειρωσης εχω πολλες επιφυλαξεις αλλα και μπολικο χρονο μεχρι να ερθει η καταλληλη ωρα!ευχαριστω πολυ my little devil!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:22, 31-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από catlin
Ζιπούν(ο γατουλης) χαιρετα Τιγρινο!!!ενημερωθηκα για την αναπαραγωγικη συμπεριφορα των μικρων μας φιλων και... Ουφ!2 μηνες ακομα(γιατι πλησιαζει εξεταστικη περιοδος!)αν και καπου ακουσα οτι τα σιαμ ωριμαζουν νωριτερα...οπως κ να χει για το θεμα της στειρωσης εχω πολλες επιφυλαξεις αλλα και μπολικο χρονο μεχρι να ερθει η καταλληλη ωρα!ευχαριστω πολυ my little devil!
Απολυτο δικαιωμα σου να εχεις τις επιφυλαξεις σου.Ομως,επειδη η ενημερωση ειναι το αλφα και το ωμεγα,απλα σου παραθετω καποια λινκς προς ενημερωση.
http://www.friendsofthecat.gr/index....atid=2:newsann
http://paws.parosweb.com/articles/parion_fos-08-06.html

http://www.interpet.gr/nea/recent_2005/neo2_260305.htm

http://www.patris.gr/articles/165493...059jn95nmjlo76

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

little devil

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη little devil
H little devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H little devil έγραψε στις 23:58, 31-08-12:

Χαίρομαι που μπόρεσα και σε ενημέρωσα σε γενικές γραμμές (δεν είμαι και ειδική). Ελπίζω όμως να βρεις λίγο χρόνο
και να ρίξεις μια ματιά στα θέματα του Mycat, εκεί έμαθα τα περισσότερα, κι έχει ειδικό κεφάλαιο περί στείρωσης που
γίνεται συζήτηση. Όσο για τις επιφυλάξεις που λες οτι έχεις...όλοι λίγο-πολύ είχαμε στην αρχή,αλλά εγώ, παρότι δεν έχει
έρθει ακόμα η ώρα του, δεν έχω κανέναν ενδοιασμό. Αστείρωτο + διαμέρισμα = ασύμβατα.
Μακάρι να μη χρειαζόταν, μακάρι όλα τα ζωντανά του Θεού να ζούσαν σύμφωνα με τη φύση τους και να ολοκλήρωναν τον
κύκλο της ζωής τους χωρίς "έξωθεν"παρεμβάσεις...αλλά δυστυχώς, πλέον, στον κόσμο που ζούμε, κι αν δεν υπάρχουν οι
κατάλληλες συνθήκες, η στείρωση αποτελεί μονόδρομο.
Προς το παρόν, να τον χαίρεσαι τον γατούλη σου και... καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:27, 02-09-12:

Μπράβο σου Catlin, γιατί είσαι ένα σκεπτόμενο και υπεύθυνο άτομο.

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 12:52, 06-09-12:

Jajabel πρωτα θα σ ευχαριστησω κ επειτα θα ζητησω κ τη δικη σου γνωμη για το αμφιλεγομενο θεμα της στειρωσης!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 22:38, 07-09-12:

Catlin μου, ευχαρίστως να γράψω κι εγώ την άποψή μου. Να πω καταρχήν ότι την άποψή μου την έχουν διαμορφώσει καταστάσεις, δεν είναι απλά θέμα προτίμησης. Ο κόσμος έχει γεμίσει αδέσποτα. Μικρά γατάκια που τα πετάνε μέσα στα σκουπίδια ή τα πνίγουν. Μικρά γατάκια που τα πατάνε τα αυτοκίνητα. Μεγάλα γατάκια που δεν γνώρισαν ποτέ την αγάπη και μια μέρα απλά πεθαίνουν φρικτά από φόλα.. ή από αμάξι. Ο κόσμος από την άλλη που αγαπάει τα ζώα είναι πολυ πιο λίγος από τα αδέσποτα. Υπάρχει πολλής κόσμος που δεν αγαπάει τα ζώα, τα σιχαίνεται, αδιαφορεί για τον πόνο τους, υπάρχει και κόσμος που τα βλάπτει. Γιατί λοιπόν ένα σκεπτόμενο άτομο να αφήσει τη γατούλα του να τεκνοποιήσει; ξανά και ξανά; Κάποια από τα παιδιά της στη συνέχεια θα τεκνοποιήσουν κι εκείνα... επιπλέον οι πιθανότητες μια γάτα να αρρωστήσει απο καρκίνους αυξάνονται καθως τεκνοποιεί. Κι αυτοι είναι μόνο μερικοί λόγοι για τους οποίους υποστηρίζω την στείρωση.
Θεωρώ λοιπόν ότι η στείρωση είναι μονόδρομος. Ας φροντίσουμε πρώτα τα αδέσποτα που ήδη υπάρχουν πριν δημιουργήσουμε κι άλλα!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 01:04, 08-09-12:

Σιγουρα δεν θα αμφισβητησω τα επιχειρηματα σου.απλως νομιζω οτι το να εμποδιζουμε τις γατες να ζευγαρωνουν ειναι απλως ενα παυσιπονο,δεν μπορει να γιατρεψει...

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:19, 08-09-12:

Να γιατρέψει τι; Δεν κατάλαβα την απάντηση σου

Παράθεση

niamania

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη niamania
H niamania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H niamania amumu o glykoulhs siameos gatoulhs mou! έγραψε στις 10:08, 08-09-12:

καλως ηρθες στον κοσμο των σιαμ!!! εμενα ο δικος μου ειναι τωρα σχεδον 8 μηνων και οπως μας ειπε και ο κτηνιατρος οτι τα σιαμ ξεκιναμε απο 7-8 μηνων ετσι κι αυτος τωρα αρχισε να πειραζει το πουλακι του! προς το παρον απλα του ερχεται και του φευγει. προσφατα του εδωσα ενα κομματι homemade τραχανα και του αρεσε τοσο πολυ που "ενθουσιαστηκαν τα παντα!" εγω προσωπικα δεν τον στειρωνω γιατι θα θελα αργοτερα να παρω και μια θυληκη... παντως απο φιλη μου που εχει και αυτη σιαμ αρσενικο 8 χρονων δεν αντιμετωπιζει θεμα μαρκαρισματος... του εχει δωσει ενα αρκουδακι και ξεσπαει εκει κι επιπλεον δεν αφηνει να πεσει ρουχο στο πατωμα. σε καταλαβαινω αν δεν θες να του κανεις στειρωση αλλα σκεψου το καλα. αν ειναι να τριγυρναει καντου, αν ειναι να τον εχεις περιορισμενο και δεις οτι γενικα δεν εχεις προβλημα αστον... η επιλογη δικη σου...

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 00:42, 09-09-12:

Μamania mou,μου εδωσες πολυ θαρρος και σ ευχαριστω γι αυτο!!η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα σκοπο να αποκτησω συγκεκριμενα ενα σιαμακι ομως καθε μερα που περνα ανακαλυπτω το ποσο μοναδικα ειναι!!!οσον αφορα τη στειρωση, νομιζω οτι το προβλημα δεν θα λυθει ακομα κι αν μαζεψουμε ολα τα αδεσποτα γατακια κ σκυλακια του κοσμου ,αν ακομα υπαρχουν ανθρωποι που ειναι σε θεση να τα βλαψουν...οι ριζες βρισκονται πολυ βαθυτερα κ νομιζω πως θα πρεπει να εστιασουμε εκει...πιθανως να μου πεις οτι αυτο ειναι μακροπροθεσμο κ πως χρειαζονται αμεσες λυσεις...ομως νομιζω πως τουλαχιστον θα μπορουσαμε να ελεγχουμε την αναπαραγωγικη συμπεριφορα των οικοσιτων γατων απο το να την εξαλειφουμε,κατι που νομιζω ειναι εφικτο.ετσι δεν θα αποκοβεται εντελως κ απ τη φυση της(αυτο κι αν ειναι φυσικο!!),οπως πιστευω θα ηθελαν οι περισσοτεροι γατογονεις.

Παράθεση

niamania

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη niamania
H niamania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H niamania amumu o glykoulhs siameos gatoulhs mou! έγραψε στις 13:29, 09-09-12:

καθε γατογονιος θελει το καλυτερο για το παιδι του οποτε το θεμα στειρωσης ειναι μονοδρομος για καποιους και εναλλακτικη για αλλους (εχει και το φορουμ ειδικη συζητηση για τη στειρωση) απο εκει και περα δεν μπορει ο καθενας ατομικα να ελεγξει ολα τα αδεσποτα γατακια αλλα αν ολοι ειχαν την αντιληψη και μαζευαν το δικο τους δεν θα γεννιοντουσαν τοσα καταδικασμενα κατα τη γνωμη μου γατακια. προσφατα διαβασα για μια που επειδη εχει ωραιο γατο υπερηφανευεται οτι θα εχει η γειτονια της ωραια γατια! φυσικα το να τα ταιζει εστω ουτε λογος! να χαιρεσαι το σιαμακι σου και οτι θες να τα λεμε! σας περναμε μερικους μηνες οποτε τα βιωματα μας συμβουλες σας!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη niamania : 09-09-12 στις 13:30. Αιτία: αντι για μας εγραψα σας
Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 16:24, 09-09-12:

Δεν καταλαβα τι εννοουσες με το "αν ειχαν ολοι την αντιληψη να μαζευαν το δικο τους"...!επαναλαμβανω οτι τουλαχιστον οι οικοσιτες γατες(αυτες δλδ που δεν βολταρουν καθολου ελευθερες!) ειναι ελεγχομενες(σχετικα με την αναπαραγωγη φυσικα).εγκρινεις την αναπαραγωγη τους αν εχεις βρει εκ των προτερων μια οικογενεια.σ'αυτες λοιπον τις περιπτωσεις μια τετοιου ειδους πραξη δεν ειναι μονοδρομος...και τα επιχειρηματα του τυπου "οι γατες γινονται πιο τρυφερες στειρωμενες" το λιγοτερο γελοια μου φαινονται...επισης δεν ειπα οτι μπορει ο καθε φιλοζωος να προστατευει ολα τα αδεσποτα...ειπα οτι το προβλημα θα λυνοταν μονο αν ειμασταν ολοι φιλοζωοι!
ΥΓ:οι συμβουλες σου σιγουρα θα μου φανουν πολυ χρησιμες!και ναι οι τελευταιες συνομιλιες θα επρεπε ηδη να εχουν μεταφερθει

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:47, 09-09-12:

Jajabel πρωτα θα σ ευχαριστησω κ επειτα θα ζητησω κ τη δικη σου γνωμη για το αμφιλεγομενο θεμα της στειρωσης!

Δεν καταλαβα τι εννοουσες με το "αν ειχαν ολοι την αντιληψη να μαζευαν το δικο τους"...!επαναλαμβανω οτι τουλαχιστον οι οικοσιτες γατες(αυτες δλδ που δεν βολταρουν καθολου ελευθερες!) ειναι ελεγχομενες(σχετικα με την αναπαραγωγη φυσικα).εγκρινεις την αναπαραγωγη τους αν εχεις βρει εκ των προτερων μια οικογενεια.σ'αυτες λοιπον τις περιπτωσεις μια τετοιου ειδους πραξη δεν ειναι μονοδρομος...και τα επιχειρηματα του τυπου "οι γατες γινονται πιο τρυφερες στειρωμενες" το λιγοτερο γελοια μου φαινονται...επισης δεν ειπα οτι μπορει ο καθε φιλοζωος να προστατευει ολα τα αδεσποτα...ειπα οτι το προβλημα θα λυνοταν μονο αν ειμασταν ολοι φιλοζωοι!
ΥΓ:οι συμβουλες σου σιγουρα θα μου φανουν πολυ χρησιμες!και ναι οι τελευταιες συνομιλιες θα επρεπε ηδη να εχουν μεταφερθει

Καλη μου catlin.Εσυ ζητησες γνωμες και για τη στειρωση,για αυτο και ολη αυτη η κουβεντα.
Ανταλλαγη αποψεων γινεται,οπως ειναι λογικο,οταν εκθετουμε εναν προβληματισμο μας σε διαλογο.
Τελοσπαντων.Ευχομαι να σε βοηθησαμε,εστω και σαν απλη ενημερωση.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 01:33, 10-09-12:

Σιγουρα με βοηθησατε!ρωτησα για τις αποψεις σας κ εξεφρασα κι εγω τη δικη μου,η οποια διαμορφωνεται τωρα,ομως σιγουρα δεν θα μενει στασιμη!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους