Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,736 εγγεγραμμένα μέλη και 714,494 μηνύματα σε 22,114 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 331 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ζητώ να μου χαρίσουν γατάκι

natalia3010

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη natalia3010
H natalia3010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H natalia3010 Γιατι έγραψε στις 14:10, 24-08-15:

Καλησπερα σας ζήτω να μου χαρίσουν γατάκι κατα προτίμηση Σιάμ η Russian blue δεν έχω πρόβλημα αν δεν είναι ράτσας αλλά τουλαχιστον να μοιάζουν μ αυτήν την ράτσα.Σας παρακαλώ να μου απαντησετε γιατί πριν κάτι μερες έχασα τον γατο μ βγήκε απ το σπίτι πήγε στο δρόμο και τον πάτησε αυτοκίνητο ... Ευχαριστώ ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:36, 24-08-15:

Καλησπέρα natalia3010 και λυπάμαι πολύ για τον γατούλη σου.
΄Οσο περιμένεις να σου απαντήσει κάποιος, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στην κατηγορία Χαρίζονται μήπως βρεις κάτι που να σε ενδιαφέρει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 19:57, 24-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από natalia3010
Καλησπερα σας ζήτω να μου χαρίσουν γατάκι κατα προτίμηση Σιάμ η Russian blue δεν έχω πρόβλημα αν δεν είναι ράτσας αλλά τουλαχιστον να μοιάζουν μ αυτήν την ράτσα.Σας παρακαλώ να μου απαντησετε γιατί πριν κάτι μερες έχασα τον γατο μ βγήκε απ το σπίτι πήγε στο δρόμο και τον πάτησε αυτοκίνητο ... Ευχαριστώ ...

Λυπαμαι πολυ για το γατουλη σου,ειναι πολυ ασχημο να φευγουν με τετοιο τελος αυτες οι αθωες ψυχουλες!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna2012

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anna2012
H anna2012 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H anna2012 έγραψε στις 21:34, 04-10-15:

Ρίξε μια ματιά σε αυτήν την ομορφιά που έχω ερωτευτεί τον τελευταίο καιρό και μου φέρνει σε μπλε
https://www.facebook.com/14932811177...type=3&theater

Κι αυτό το σιαμάκι

https://www.facebook.com/14932811177...type=3&theater

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thkalas

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη thkalas
Ο thkalas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 701 μηνύματα.

O thkalas forum έγραψε στις 17:16, 16-11-15:

Λυπάμαι πολύ που το ακούω αυτό. Εγώ έχω δύο γάτους 4 1/2 χρονων ο ενας και ο άλλος ειναι 14 μηνες πιο μικρός, δηλαδή 3 και κάτι. Δεν τους είχα βγάλει ποτέ έξω πριν στειρωθούνε. Όταν στείρωσα το μεγάλο σε ηλικία 8 μηνών, άρχισα να τον βγάζω έξω λίγο λίγο κάθε μέρα και εγώ πάντα ήμουνα μαζί του για να μη συμβεί τίποτα κακό. Στους δύο-τρεις πρώτους μήνες τον είχα πάντα με το ειδικό γιλέκο για γάτες στο οποίο επάνω προσαρμόζεται λουράκι. Έτσι τον είχα ελεγχόμενο να μην πηδήξει και βγει στο δρόμο, και τον άφηνα μόνο να πηδάει στο διπλανό οικόπεδο ή στο πισινό οικόπεδο που έχει ελιές. Και τα δύο οικόπεδα με περίφραξη φυσικά. Τις νύχτες που δεν κυκλοφορούσανε αυτοκίνητα τον έβγαζα γύρω γύρω στη γειτονιά για να μάθει τη γειτονιά, και επειδή είναι γάτος και όχι σκύλος, αυτός έκανε την εξερεύνηση του δεμένος με το λουράκι(το οποίο προσαρμόζεται στο γιλέκο), και εγώ ακολουθούσα. Έτσι αυτό κράτησε 3 μήνες περίπου, ώστε να εξοικιωθεί με τη γειτονία , και τους χώρους γύρω από το σπίτι, αλλά και με την υπαρξη αυτοκινήτων που υπάρχουν στους δρόμους. Σιγά σιγά μετά τον κατέβαζα χωρίς το γιλέκο και το λουρί αλλά ήμουνα πάντα μαζί του και τον πρόσεχα να μην πηδήξει και πάει στο δρόμο. Σιγά σιγά τον άφηνα μόνο του όλο και περισσότερο. Τελικά έμαθε να διασχίζει το δρόμο προσεκτικά , κοιτώντας αριστερά και δεξιά πριν περάσει, να μην πετάγεται στο δρόμο ανέμελα, όταν είναι στην άκρη του δρόμου και περνάει αυτοκίνητο δεν πανικοβάλλεται αλλά κάθεται φρόνιμα στη θέση του, και όταν διασχίζει το δρόμο το κάνει αργά βρισκόμενος πάντα σε εγρήγορση, ώστε όταν ακούσει θόρυβο μηχανής αυτοκινήτου(όσο μακρυα και αν είναι) επιταχύνει και περνάει. Βέβαια δε μένω σε καμιά λεωφόρο, ο δρόμος είναι περίπου 5-6 μέτρα πλάτος, αλλά επειδή έχει κατηφορική κλίση πολλοί κάφροι τον διασχίζουν με μεγάλες ταχύτητες με αποτέλεσμα να έχω θάψει στα οικόπεδα πίσω και δίπλα από το σπίτο μου, περίπου 10 γάτες και γατάκια μέχρι τώρα. Είμαι πολύ χαρούμενος για το γεγονός ότι ο μεγάλος μου ο γάτος έχει επιδείξει μια εξυπνάδα και κατάλληλη συμπεριφορά , όταν βγαίνει έξω και έχει ελαχιστοποιήσει τους κινδύνους. Με τον μικρότερο γάτο μου τα πράγματα ήτανε πιο ευκολα, γιατί αυτός,αφού τον στείρωσα πρώτα όταν ήταν 1 χρονών και άρχισα να τον βγάζω, δεν είχε καμία διάθεση να τριγυρνάει στη γειτονιά σαν τον άλλον, ούτε να διασχίζει το δρόμο και να πηγαίνει από δω και από κει. Όσο είναι μέρα κάθεται μέσα στην αυλή ή πάει πίσω στο οικόπεδο με τις ελιές , και όσο υπάρχουνε άνθρωποι και αυτοκίνητα τριγύρω δεν ξεμυτίζει καθόλου. Τη νύχτα που δεν κουνιέται τίποτα, περνάει τον δρόμο σαν αστραπή και παει στην αυλή του απέναντι γείτονα ή στον παιδικό σταθμό και παιζει με τα παιχνίδια. Και μετά γυρνάει πίσω. Και για να διασχίσει το δρόμο το κάνει μόνο όταν δεν ακούγεται κιχ. Άμα ακούει θορύβους, δεν μπαίνει στο κόπο να φύγει από την αυλή. Έτσι τώρα έχω (όσο γίνεται) το κεφάλι μου ήσυχο ότι δεν θα τους χτυπήσει αυτοκίνητο. Κάθε γάτα έχει τη προσωπικότητά της. Το πιο σημαντικό για μένα τουλάχιστον, είναι ότι κάθε φορά που ανοίγω την κάτω πόρτα για να βγούνε οι γάτοι μου έξω, κάνω μια προσευχή προς τον Άγιο Μόδεστο(τον προστάτη των ζώων) και προσεύχομαι να μην τους συμβεί κανένα κακό και κανένα ατύχημα, αυτό είναι κάτι που δεν ξεχνάω ποτέ να κάνω κάθε φορά που τους βγάζω έξω. Όλα αυτά τα είπα , ίσως και βοηθηθεί κανείς σ'αυτό το θέμα της ασφάλειας της γάτας του με τα αυτοκίνητα. Πολλά αδέσποτα εδώ στη γειτονιά,είναι πολύ προπονημένα και εξοικιωμένα με τα αυτοκίνητα, και αντιδρούν όπως και ένας άνθρωπος όταν περνάνε αμάξια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thkalas : 16-11-15 στις 17:21.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους