Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,856 εγγεγραμμένα μέλη και 716,657 μηνύματα σε 22,307 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 291 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αλλαγή συμπεριφοράς σε γάτες που συμβιώνουν

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,094 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:00, 19-11-18:

"Ξυνομούρα", κομμάτι βαρύς ο χαρακτηρισμός για τη φουκαριάρα την Κλαίρη που της βγήκε και το όνομα! Ίσως λίγο ανταγωνιστικούλα κι εκείνη απέναντι στον Ντζάνγκο, τώρα που ανατράπηκαν οι ισορροπίες με την έλευση του τρίτου γατο-μέλους.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

despou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη despou
H despou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H despou έγραψε στις 12:25, 06-01-19:

Καλημέρα και χρόνια πολλά. να ρωτήσω και εγώ με θέμα την στείρωση. Εχω 2 θηλυκά και 1 αρσενικό 7 μηνών αδελφάκια . Πριν 2 μέρες στείρωσα τα θηλυκά και μόλις τα έφερα στο σπίτι ο αρσενικός συμπεριφέρεται περίεργα. δεν θέλει να τις πλησιάσει και τους κάνει χχχχ μόλις τον πλησιάσουν εκείνες. Μέχρι εκείνη την ημέρα κοιμόταν αγκαλιά και τα 3. Ξέρει κάποιος γιατί;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,048 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:42, 06-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από despou
Καλημέρα και χρόνια πολλά. να ρωτήσω και εγώ με θέμα την στείρωση. Εχω 2 θηλυκά και 1 αρσενικό 7 μηνών αδελφάκια . Πριν 2 μέρες στείρωσα τα θηλυκά και μόλις τα έφερα στο σπίτι ο αρσενικός συμπεριφέρεται περίεργα. δεν θέλει να τις πλησιάσει και τους κάνει χχχχ μόλις τον πλησιάσουν εκείνες. Μέχρι εκείνη την ημέρα κοιμόταν αγκαλιά και τα 3. Ξέρει κάποιος γιατί;
Καλημερα φιλη μου και χρονια πολλα!
Ναι,ειναι παρα πολυ συνηθισμενη αυτη η συμπεριφορα.Ο αρσενικουλης σου μυριζει τις μυρουδιες του ιατρειου,οντως το αντιλαμβανονται αυτο τα γατια,και δεν τους αρεσει.
Μην σε ανησυχει καθολου.Μετα απο λιγο διαστημα θα επανελθει στα φυσιολογικα του.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sissi87

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sissi87
H sissi87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H sissi87 έγραψε στις 09:55, 13-03-19:

Καλημερα!! Ειχα ξαναγραψει πριν λιγο καιρο παλι για το θεμα που αντιμετωπιζω με τους γατους μου, 3 συνολο. Ο τριτος (1,5 χρονων, στειρωμενος) δεν τα παει καθολου καλα με τον πρωτο (3,5 χρονων) ο οποιος ειναι ηρεμος γιατι τον μεγαλωσα απο μωρο. Ο τριτος του εκανε συχνα επιθεσεις για παιχνιδι αλλα το εκανε τοσο επιθετικα που ο αλλος φοβοταν. Στην αρχη ηταν σφαλιαρες κ κυνηγητο, τους χωριζα οταν χρειαζοταν, αλλα ως εκει. Απο την Κυριακη η κατασταση εχει αλλαξει προς το χειροτερο μπορω να πω. Όποτε τον βλεπει ο μικρος του ορμαει κανονικα σε σημειο οι φωνες του πρωτου να ακουγονται μεχρι τους πανω οροφους, για τα τετοια τσιριδα μιλαμε. Αναγκαζομαι να τους χωρισω γιατι λειπω πολλες ωρες απο το σπιτι κ δεν ξερω πως θα τους βρω. Χθες εφτασα στο σημειο να θελω να τον δωσω (το ξερω αμαρτια ειναι, μ εχει συνηθισει τοσο καιρο), αλλα πραγματικα απελπιστηκα. Ο πρωτος με κοιταει με βλεμμα φοβικο κ καθε φορα που περναει απο διπλα του ο τριτος, τιναζεται απο τον φοβο του μην του κανει κατι. Θα ηθελα πολυ τις συμβουλες σας. Ευχαριστω πολυ κ συγγνωμη για το μεγαλο μηνυμα.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 711 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 13:20, 13-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από sissi87
Καλημερα!! Ειχα ξαναγραψει πριν λιγο καιρο παλι για το θεμα που αντιμετωπιζω με τους γατους μου, 3 συνολο. Ο τριτος (1,5 χρονων, στειρωμενος) δεν τα παει καθολου καλα με τον πρωτο (3,5 χρονων) ο οποιος ειναι ηρεμος γιατι τον μεγαλωσα απο μωρο. Ο τριτος του εκανε συχνα επιθεσεις για παιχνιδι αλλα το εκανε τοσο επιθετικα που ο αλλος φοβοταν. Στην αρχη ηταν σφαλιαρες κ κυνηγητο, τους χωριζα οταν χρειαζοταν, αλλα ως εκει. Απο την Κυριακη η κατασταση εχει αλλαξει προς το χειροτερο μπορω να πω. Όποτε τον βλεπει ο μικρος του ορμαει κανονικα σε σημειο οι φωνες του πρωτου να ακουγονται μεχρι τους πανω οροφους, για τα τετοια τσιριδα μιλαμε. Αναγκαζομαι να τους χωρισω γιατι λειπω πολλες ωρες απο το σπιτι κ δεν ξερω πως θα τους βρω. Χθες εφτασα στο σημειο να θελω να τον δωσω (το ξερω αμαρτια ειναι, μ εχει συνηθισει τοσο καιρο), αλλα πραγματικα απελπιστηκα. Ο πρωτος με κοιταει με βλεμμα φοβικο κ καθε φορα που περναει απο διπλα του ο τριτος, τιναζεται απο τον φοβο του μην του κανει κατι. Θα ηθελα πολυ τις συμβουλες σας. Ευχαριστω πολυ κ συγγνωμη για το μεγαλο μηνυμα.
Καλό μεσημέρι σισσυ. Αν θυμάμαι καλά και ο πρώτος είναι στειρωμενος και με τον δεύτερο δεν υπάρχει πρόβλημα.

Καταρχήν να πούμε πάλι - για να μη βρεθούμε καμία ώρα εκτεθειμένοι - πως ότι συμβουλές δίνουμε είναι καθαρά και μόνο από την εμπειρία μας με τις δικές μας γάτες. Βέβαια το κάθε ζώο έχει το δικό του χαρακτήρα και κάποια κόλπα δοκιμασμένα με επιτυχία από εμας ενδεχομένως να μην "πιάνουνε με την ίδια ευκολία σε άλλους. Παρόλα αυτά οι γάτες έχουν κάποιους δικούς τους κωδικούς με τους οποίους λειτουργούν και τελικά καταφέρνουν να συμβιώνουν μεταξύ τους.

Θεωρώ - χωρίς φυσικά να έχω πρόθεση να σε μαλώσω - πως έκανες από την αρχή το λάθος να τους χωρίζεις. Σε μια νέα προσαρμογή δίνουμε το χρόνο και το χώρο στις γάτες να τα "βρουν" μεταξύ τους παρατηρώντας τα διακριτικά και επεμβαίνουμε μόνον εάν υπάρχουν άσχημοι καβγάδες μεταξύ τους. Αλλά και τότε η επέμβαση μας πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο διακριτική (χτυπώντας παλαμάκια, λέγοντας δυνατά όχι ή πετώντας προς το μέρος τους ένα παιχνίδι για να τους αποσπάσουμε την προσοχή). Επιπλέον εαν απομονώνεις τον τρίτο όταν φεύγεις είναι λάθος. Το παίρνει σαν τιμωρία και ύστερα γίνεται κτητικός απέναντι στον πιο ήρεμο. Θα μου πεις "και τι να κάνω? Λείπω ώρες και φοβάμαι εάν γυρίσω τι θα βρω". Το καταλαβαίνω αλλά το φόβο σου και το άγχος σου οι γάτες το διαισθανονται και πραττουν ανάλογα. Σου είχα προτείνει νομίζω να τους βάζεις στον ίδιο χώρο να τρώνε. Τρώνε παρέα ή ο καθένας σε διαφορετικό δωμάτιο?
Πρέπει να σου είχα αναφέρει τι γινόταν στην αρχή με τον Ραμόν (κουφός) και τη Σούκι. Τον αντιπαθουσε - και ακόμη μπορώ να πω πως δεν του εχρι και αγάπη - και τον στριμωχνεσε μια γωνια 24 ώρες το 24ωρο και του άρχιζε τις σφαλιάρες. Αυτός να φοβάται και να γρυλιζει συνεχώς, να πετιέται συνεχώς και να γυρίζει το κεφάλι του πέρα δώθε μήπως και του έρθει καμιά ανάστροφη, εγώ να το παίζω ψύχραιμη και αδιάφορη (που και που έλεγα δυνατά ΌΧΙ ΣΟΥΚΙ) και να τρέμω πως θα τον βρω όταν γυρίσω την πρώτη μέρα που αποφάσισα να τα αφήσω μόνα τους να αλωνίζουν και τα δύο στο σπίτι. Είχα τον ίδιο φόβο με σένα. Άνοιγα την πόρτα και έλεγα μέσα μου "θα τα βρω σώα??".. Μια χαρά όμως ήταν και τα δύο τους. Που θέλω να καταλήξω... Πιστεύω πως φοβάσαι περισσότερο από όσο πρέπει. Εάν δεν τα αφήσεις δε θα βρουν τις ισορροπίες μεταξύ τους... Εάν τα χωρίζεις διαρκώς σε άλλα δωμάτια δε θα μάθουν να συνυπάρχουν στον ίδιο χώρο. Εάν δείχνεις προτίμηση σε κάποιο από τα 3 το άλλο θα ζηλεψει. Η στάση που θα κρατήσεις είναι αυτή που θα καθορίσει και τη δική τους στάση μεταξύ τους. Οκ... Μπορεί να μην αγαπηθούν ποτέ, όμως ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να μη μπορούν να ζουν στον ίδιο χώρο. Φτάνει να το θέλεις και εσύ.. Οκ... Σαφώς και θα υπάρχουν κάποιοι ψιλοκαβγαδες ορισμένες φορές - και στις πιο αγαπημένες γάτες άλλωστε συμβαίνει αυτό!!! -.. Μη φοβάσαι όμως τόσο πολύ. Νομίζω πως πρέπει λίγο να χαλαρώσεις εσύ και ύστερα θα χαλαρώσουν τα πράγματα.
Παράθεση

sissi87

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sissi87
H sissi87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H sissi87 έγραψε στις 13:35, 13-03-19:

Σημερα πηγα κ στον γιατρο κ του εξηγησα την κατασταση κ μου ειπε οτι ο τριτος προσπαθει να επιβληθει κ να κυριαρχησει κ να τους εχω τωρα σε ξεχωριστα δωματια για καποιο διαστημα. Μου ειπε επισης οτι ο μικρος θα ηρεμει σιγα σιγα οσο μεγαλωνει δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο ή αν ειναι στον χαρακτηρα του.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 711 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 14:11, 13-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από sissi87
Σημερα πηγα κ στον γιατρο κ του εξηγησα την κατασταση κ μου ειπε οτι ο τριτος προσπαθει να επιβληθει κ να κυριαρχησει κ να τους εχω τωρα σε ξεχωριστα δωματια για καποιο διαστημα. Μου ειπε επισης οτι ο μικρος θα ηρεμει σιγα σιγα οσο μεγαλωνει δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο ή αν ειναι στον χαρακτηρα του.
Πραγματικά δε ξέρω αν θα πιάσει σισσυ. Και μάλλον δεν συμφωνώ...
Οκ...να το έχεις σε ξεχωριστό δωμάτιο για λίγο διάστημα αλλά προσπαθώντας να κάνεις και μια εκ νέου προσαρμογή. Να ανοίγεις λίγο την πόρτα, να μυριζονται μεταξύ τους χωρίς όμως να υπάρχει ο φόβος της άμεσης επαφής.. Σαν να το φέρνεις πρώτα φορά στο σπίτι. Όχι αφήνοντας το εκεί μέσα. Πρέπει να υπάρχει και επαφή .

Σαφως όσο θα μεγαλώνει θα ηρεμεί. Αυτός είναι ακόμα νεαρός σε ηλικία γάτος και θέλει και να παίξει, να κυνηγήσει, να τρέξει με τα άλλα.

Μα δεν μπορώ να πιστέψω πως είναι τόσο άσχημα τα πράγματα μεταξύ τους.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Αλλαγή συμπεριφοράς - Από emma
      Το θέμα έχει λάβει 116 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 17-02-19 στις 12:05.
    • Αλλαγή συμπεριφοράς του Κιούλη - Από Βαλλεριάνα
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-05-10 στις 20:35.
    • Αλλαγή συμπεριφοράς - Από rina
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-09-08 στις 11:25.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους