Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,943 εγγεγραμμένα μέλη και 717,825 μηνύματα σε 22,434 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 313 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ανόρεκτη και κοιμάται συνέχεια

tasosaras123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tasosaras123
Ο tasosaras123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O tasosaras123 έγραψε στις 14:26, 31-01-13:

Καλησπέρα λέγομαι Τάσος είχα καιρό να μπω στο φορουμ αλλά τώρα που μπήκα είδα ότι βοηθάτε πάρα πολύ και μπράβο σας. Ελπίζω να βοηθήσετε και εμένα έχω μια γατούλα θηλυκια 7-8 μηνών και τώρα τις τελευταίες 3 μέρες έχω παρατηρήσει κοιμάται σχεδόν όλοι μέρα. Τρώει λίγο(με σχέση τις άλλες φορές) νερό πίνει. Θα σας θέσω και μερικές παρατηρήσεις

1. Σε Γιατρό πήγα χωρίς την γάτα όμως απλώς του είπα τα συμπτώματα αυτός είπε ότι μάλλον είναι κάποια αρχή ίωση και μου έδωσε αυτά τα φάρμακα ronaxan 4 χαπάκια ανά μέρα των 20mg να σημειώσω τα χάπια δεν τις έχω δώσει ακόμα γιατί φοβάμαι μην πάθει τίποτα εσείς την προτείνεται?
2. Μερικές ώρες την βάζω σπίτι και τις αρέσει πολύ να κοιμάται μέσα αλλά αναγκάζομαι να την βγάλω και αυτή μερικές φορές νιαουρίζει να μπει αλλά δεν γίνεται
3. Μήπως είναι σε ηλικία παραγωγής (ρωτάω γιατί είδα και μερικούς ξένους γάτους να έρχονται στην περιοχή)
4. Παράλληλα με την γατούλα μου είχα και έναν γάτο(μεγάλο) 5-6 χρονών που τον τάιζα πιο παλιά από την γατούλα και όταν βρήκα την γατούλα την αποδέχτηκε αμέσως έπαιζαν μαζί, μερικές ώρες πέρναγαν μαζί, άλλα τώρα αυτός το γάτος δεν πολύ έρχεται να σημειώσω αυτός ο γάτος δεν ήταν σπιτόγατος έκανε 5 6 μήνες να τον χαϊδέψω οπότε φυσικό είναι να είναι απόμακρος το ερώτημα είναι μήπως τις λύπη(?) γιατί τώρα δεν έρχεται σχεδόν καθόλου

Σας παρακαλώ απαντήστε όσο πιο γρήγορα μπορείτε και να πράξω αναλόγως

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 14:43, 31-01-13:

Aγαπητέ φίλε, απ' όσο γνωρίζω η γατούλα, και ειδικά σ' αυτή την ηλικία είναι ιδιαίτερα ενεργητικό ζώο. Οπότε θα πρέπει να την πας άμεσα σε κτηνίατρο να δεις τι συμβαίνει. Το φάρμακο που σου πρότεινε είναι για ιώσεις, κρυολογήματα, ρινοτραχείτιδα κλπ. το είχα δώσει παλιότερα σε γατούλα, τότε αδέσποτη, που φρόντιζα, αλλά την είχα πάει στο γιατρό και την είδε. Αν καταλαβαίνω η γατούλα σου δεν ζει μέσα στο σπίτι έτσι; γιατί λες πως την βγάζεις έξω μερικές φορές....οι κίνδυνοι είναι πολλοί και πολλά μπορούν να συμβούν ειδικά σε μια γατούλα που απ' ότι καταλαβαίνω δεν είναι καν στειρωμένη! Ισως ήρθε ο καιρός να κάνετε ΜΑΖΙ μια επίσκεψη στον κτηνίατρο, να ενημερωθείς για την υγεία της σωστά και βεβαίως να αποφασίσεις αν θα την έχεις μόνιμα μέσα ή έξω. Εύχομαι να μην έχει τίποτα σοβαρό και να πάνε καλά με την μικρούλα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fideloudi
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,667 μηνύματα.

H Fideloudi έγραψε στις 14:48, 31-01-13:

Καλησπέρα!

1. Το καλύτερο είναι να πας στον κτηνίατρο ΜΕ τη γάτα, ό,τι κ να σου πούμε εμείς μόνο όταν τη δει θα καταλάβει περί τίνος πρόκειται. Δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος τρίτος που δεν ξέρει ούτε τη γάτα ούτε είναι ειδικός να σε συμβουλέψει για τα χαπάκια. Ακόμη κ να το έκανε, εγώ προσωπικά κτηνίατρο θα εμπιστευόμουνα, να την εξέταζε κιόλας όμως
2. Πού κοιμάται η γάτα, έξω; Αν τριγυρνάει έξω (σε αυλή ή κήπο), μπορεί να έφαγε κ τίποτα περίεργο που να της δημιούργησε αυτή την ατονία κι ανορεξία...πάντως όταν έχει κρύο, όπως είχε αυτές τις μέρες, είναι πολύ καλύτερα να την έχετε μέσα κάπου στα ζεστά. Οι γάτες μπορεί να κρυολογήσουν με το κρύο, κ το κρύωμα είναι από τα πιο επικίνδυνα που μπορεί να πάθουν αν δεν γίνει θεραπεία όταν το πάθουν
3. Φυσικά κ είναι σε ηλικά αναπαραγωγής κ αυτούς τους μήνες είναι κ η περίοδος οίστρου των γατιών! Αν έχουν εμφανιστεί αρσενικά, πολύ φοβάμαι ότι η γατούλα μπορεί να μείνει ή να έμεινε ήδη έγκυος. Οι γάτες που μένουν έγκυες, είναι πολύ πιο ήσυχες από πριν κ ψάχνουν να βρουν μέρος να μπουν μέσα για να γεννήσουν με ασφάλεια
4. Μπορεί να της λείπει ο γάτος, αλλά δεν νομίζω ότι η γατούλα σου είναι έτσι γι' αυτό το λόγο. Ο γάτος μάλλον τριγυρνάει αλλού ψάχνοντας καινούριες γατούλες να ζευγαρώσει..

Αν ήμουν εγώ θα την έτρεχα στον γιατρό πάντως, ειδικά τώρα που υπάρχει κ πιθανότητα εγκυμοσύνης. Καλή επιτυχία!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tasosaras123

Νεοφερμένος

O tasosaras123 έγραψε στις 16:21, 31-01-13:

@kat-cats: Ναι η γατούλα μου δεν ζεί μέσα στο σπίτι & Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

@Fideloudi: Ναι έξω κοιμάται, εγώ μέσα την βάζω αλλά αυτή θέλει να βγει μετά από μερικές ώρες περιμένει στην πόρτα να τις ανοίξω να βγει όπως καταλαβαίνετε δεν μπορώ να μην ανοίξω την πόρτα γιατί νιώθω ότι την κρατάω με το ζόρι και καταπιέζεται.. Η γάτα ναι σε αυλή κυκλοφορεί

Σε γιατρό σίγουρα θα ήθελα να την πάω αλλά είναι πάρα πάρα πολύ δύσκολες εποχές και ο γιατρός σε αυτόν που πάω είναι φαρμακείο 50-70 ευρώ παίρνει την επίσκεψη, Ίωση δεν ξέρω εάν είναι γιατί και χαϊδεύεται και φεύγει μερικές ώρες και τρώει (όμως πιο λίγο αυτο με ανησυχεί), κάτι άλλο το βράδυ μήπως την φόβισε κανένας τσακωμός? γιατί ο γάτος τσακωνόταν συχνά οπότε μπορούσα πήγαινα να δω τι γίνεται και να διώξω τον άλλον γάτο(μην πάει ο νου σας στο πονηρό απλώς έβγαινα έξω με έβλεπε και έφευγε ζώα δεν βαράω ούτε πρόκειται να βαρεσω ) άλλα μερικές φορές είχε πέσει στην αντίληψή μου ότι τσακωνόταν 5 ώρα την νύχτα όπως καταλαβαίνεστε τέτοια ώρα αδύνατον να βγω έξω να προστατέψω την γατούλα μου...

Καταλαβαίνω ότι η καλύτερη λύση είναι να την πάω στο γιατρό και θα το προσπαθήσω πολύ

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 16:59, 31-01-13:

Το θεμα σου ειναι πολυ δυσκολο, μπρος γκρεμος και πισω ρεμα ειναι.
Κατα τη γνωμη μου η λυση ειναι μια, να μπει η γατουλα μεσα οριστικα και να μην ξαναβγει ουτε για βολτιτσα ουτε για τιποτα, εφ' οσον βεβαια αυτο μπορεις να το κανεις. Διαφορετικα παντα θα κινδυνευει απο αυτοκινητα, φολες και να κολλησει ασθενειες απο τα αλλα αδεσποτα.
Θελω να πω οτι ακομα κι αν δωσεις τωρα την αντιβιωση και γινει καλα, καποια στιγμη θα γινει κατι αλλο και μια και δεν μπορεις να την προστατευεις την νυχτα οπως ειναι φυσικο δεν νομιζω να το γλυτωσεις. Και να ξερεις τα περισσοτερα γινονται νυχτα, ετσι για να μην μπορουμε να κανουμε τιποτα αμεσα και να εχουμε ενοχες.
Οπως ειπα και πριν δυσκολο το θεμα σου, ευχομαι να πανε ολα καλα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 17:42, 31-01-13:

αυτα που περιγραφεις με τους γατους ειναι συμπεριφορες σε περιοδο ζευγαρωματος. η γατουλα ειναι πολυ πιθανο να ειναι εγκυος και γιαυτο εχει αλλαξει συμπεριφορα. οι γατοι μαζευονται και μαλωνουν γιατι η γατουλα σου στελνει σηματα οτι ειναι "διαθεσιμη". αν την στειρωσεις ολα αυτα θα σταματησουν πιθανοτατα. αν η γατουλα σου δεν εχει κατι αλλο (που δεν μπορω να το ξερω ουτε ο κτηνιατρος αν δεν την δει φανταζομαι) τοτε απλα εχει μεινει εγκυος και γιαυτο ειναι πιο ηρεμη και κοιμαται πολυ. η ηλικια ειναι φυσικα ηλικια αναπαραγωγης (μετα τους 5-6 μηνες οι περισσοτερες γατουλες ειναι σε αναπαραγωγικη περιοδο). οποτε αν ειναι ετσι η αμεση στειρωση ειναι η μονη λυση (ειδικα αν εχει μεινει εγκυος και δεν μπορεις να κρατησεις τα μωρα)

φυσικα συμφωνω με ολα τα παραπανω ως προς την ασφαλεια της γατουλας αλλα ειδικα αφου μενει σε αυλη, η στειρωση θα την κρατησει πιθανοτατα μακρια απο πολλους κινδυνους.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 20:44, 31-01-13:

Φίλε μου σταμάτα να κάνεις μισά πράγματα και δέξου ολοκληρωτικά αυτό το πλάσμα στη ζωή σου. Η αγάπη που θα λάβεις θα είναι ασυγκρίτως μεγαλύτερη απο κάθε σκέψη για έξοδα και την όποια ταλαιπωρία.
Πήγαινε σε κτηνίατρο, στείρωσε την και ακολούθησε τις συμβουλές του.Είναι πιό εύκολο απ'όσο νομίζεις και ναι ξέρω πως τα οικονομικά μας είναι χάλια, τα δικά μου είναι s&a#a.

Επίσης θέλω να σου πώ πως οι γάτες δεν είναι μονογαμικά ζώα οπότε είναι λιγάκι δύσκολο να της λείπει ο γάτος...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tasosaras123

Νεοφερμένος

O tasosaras123 έγραψε στις 22:30, 31-01-13:

ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις έφαγε σήμερα όρεξη για παιχνίδι είχε όπως και να έχει κοιμάται πολλές ώρες για αυτό το Σαββάτο το πρωί θα την πάω στο γιατρό θα την εξετάσει και θα δούμε..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fideloudi
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,667 μηνύματα.

H Fideloudi έγραψε στις 00:02, 01-02-13:

Θα μπορούσες να απευθυνθείς κ σε φιλοζωϊκά σωματεία, να σε παραπέμψουν σε δικό τους κτηνίατρο πιο φτηνό ή μήπως μπορούν να αναλάβουν κ τα έξοδα. Αν τίθεται θέμα στείρωσης, η animal action greece και nine lives greece θα μπορούσαν να την αναλάβουν ενδεχομένως, κάνουν πολλές.

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 11:51, 01-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από tasosaras123
@kat-cats: Ναι η γατούλα μου δεν ζεί μέσα στο σπίτι & Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

@Fideloudi: Ναι έξω κοιμάται, εγώ μέσα την βάζω αλλά αυτή θέλει να βγει μετά από μερικές ώρες περιμένει στην πόρτα να τις ανοίξω να βγει όπως καταλαβαίνετε δεν μπορώ να μην ανοίξω την πόρτα γιατί νιώθω ότι την κρατάω με το ζόρι και καταπιέζεται.. Η γάτα ναι σε αυλή κυκλοφορεί

Σε γιατρό σίγουρα θα ήθελα να την πάω αλλά είναι πάρα πάρα πολύ δύσκολες εποχές και ο γιατρός σε αυτόν που πάω είναι φαρμακείο 50-70 ευρώ παίρνει την επίσκεψη, Ίωση δεν ξέρω εάν είναι γιατί και χαϊδεύεται και φεύγει μερικές ώρες και τρώει (όμως πιο λίγο αυτο με ανησυχεί), κάτι άλλο το βράδυ μήπως την φόβισε κανένας τσακωμός? γιατί ο γάτος τσακωνόταν συχνά οπότε μπορούσα πήγαινα να δω τι γίνεται και να διώξω τον άλλον γάτο(μην πάει ο νου σας στο πονηρό απλώς έβγαινα έξω με έβλεπε και έφευγε ζώα δεν βαράω ούτε πρόκειται να βαρεσω ) άλλα μερικές φορές είχε πέσει στην αντίληψή μου ότι τσακωνόταν 5 ώρα την νύχτα όπως καταλαβαίνεστε τέτοια ώρα αδύνατον να βγω έξω να προστατέψω την γατούλα μου...

Καταλαβαίνω ότι η καλύτερη λύση είναι να την πάω στο γιατρό και θα το προσπαθήσω πολύ

Οντως φαρμακείο! Έλεος... Δεν υπάρχει κάποιος άλλος κτηνιατρος στην περιοχή;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 12:45, 01-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από tasosaras123
Καλησπέρα λέγομαι Τάσος είχα
αναλόγως
Καλησπέρα!!
Αρχικά θα σου πρότεινα να μην δώσεις τα χάπια, απαρα μόνο εάν δει και το γατάκι σου ο κτηνίατρος! Μπορεί να πάθει ζημιά μεγάλη αμά πάρει λα΄θος ΄χαπια!
Τα γατιά δεν είναι συναισθηματικά σαν τους ανθρώπους! Ο γάτος ενδεχομένως θα γυρίσει όταν νιώσει την αναγκη από μόνος του!
Μήπως υπάρχει περίπτωση η μικρή να ήταν σε οίστρο και τώρα να έχει μείνει έγκυος??

Όντως ο γιατρός ο συγκεκριμένος έιναι πολύ ακριβός! τον έχεις ενημερώσει ότι τα οικονομικά σου δεν είναι πολύ καλά, ώστε να σε βοηθήσει με χαμηλότερη τιμή?
Ειδάλλως Ψάξε για κάποιον άλλον, και ενημέρωσε τον πως τα οικονομικά σου δεν είναι πολύ καλά! Δεν είναι κακό,ούτε είναι ντροπή ίσα ίσα που οι κτηνίατροι το εκτιμούν πολύ αυτό!

Παράθεση

tasosaras123

Νεοφερμένος

O tasosaras123 έγραψε στις 22:20, 01-02-13:

Καλησπέρα ναι ο γιατρός είναι ακριβός αλλά τι να κάνουμε αυτόν εμπιστεύομαι εδώ και χρονιά και δεν με έχει απογοητεύσει τα λεφτά τα βρήκα οπότε αύριο το πρωί θα ξέρουμε.. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές

@ Backdrop: Μπορεί ναι να ήταν σε οίστρο για αυτό δεν έχει όρεξη αύριο το πρωί θα ξέρω εάν περιμένω μωράκια..

Παράθεση

ANTHI25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ANTHI25
H ANTHI25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H ANTHI25 έγραψε στις 00:22, 09-02-13:

Για να μην ανοίξω και αλλο θέμα.. θα ήθελα να πω πως και η δικη μου χθες και σημερα είναι πολύ πεσμένη. Πέρασε οίστρο πριν καμια βδομαδα ο οποιος δεν ξερω.. σταματησε στις4 μερες διοτι μαλλον έγινε η σύλληψη. Αν δηλαδη εχει μεινει έγκυος είναι φυσιολογική συμπεριφορα; Δεν μπ[ορώ να το καταλάβω διοτι είναι η πρωτη της εγκυμοσυνη και ο πρωτος οιστρος που περασε. (Τωρα ειναι 9 μηνων).

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 00:44, 09-02-13:

9 μηνων γατα εγκυος? καταλαβαινεις φυσικα οτι ειναι και εκεινη μωρο για να ανταπεξελθει σε μια γεννα..
γιατι δεν στειρωνεις τη γατα σου και τη βαζεις σε τετοια ταλαιπωρια?

Παράθεση

pink_panther (Αναστασία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pink_panther
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H pink_panther έγραψε στις 11:04, 10-06-15:

Καλησπέρα σε όλους σας! Πρόσφατα έκανα εγγραφή στο mycat και αυτό κυρίως γιατί βλέπω ότι έχετε βοηθήσει πολύ κόσμο. Θα ήθελα να σας περιγράψω ένα πρόβλημα που έχει η γάτα μου και έχω αρχίσει να ανησυχώ. Λοιπόν έχω μια θυληκή γάτα, 5 χρονών, αστείρωτη. Γενικότερα είναι ιδιαίτερα δραστήρια και δεν αντιμετώπισε ποτέ κάποιο πρόβλημα υγείας έχει κάνει όλα τα απαραίτητα εμβόλια στον κτηνίατρο.
Όμως εδώ και κάποιες εβδομάδες παρατήρησα πως όλη τη μέρα κοιμάται και σηκώνεται μόνο για να φάει, για να μου ζητήσει να τη βγάλω στο μπαλκόνι (που κάθεται για 15 λεπτά μόνο και μετά πάλι μπαίνει μέσα) να κάνει τη βόλτα της και ξέρετε τι άλλο. Επίσης παράλληλα έχει γίνει πολύ οξύθυμη και δεν ενδιαφέρεται για χάδια, παιχνίδι ή οτιδήποτε θα την ενθουσίαζε αν συμπεριφερόταν κανονικά. Να σημειώσω ότι και από το νιαούρισμά της καταλαβαίνω την αδιαθεσία της, ακούγεται βραχνιασμένη αλλά δεν φαίνεται να είναι άρρωστη γιατί δεν υπάρχουν άλλα πιθανά συμπτώματα. Επιπλέον, δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση, αλλά λόγω του ότι είναι αστείρωτη όπως σας είπα πιο πριν, εδώ και ένα μήνα την έπιασε οίστρος και γλυκοκοιτάζει κάτι γάτους από το μπαλκόνι όταν ζητάει να βγει, έτσι για να πάρει αέρα. Δηλαδή συνεχίζει να γκρινιάζει όπως τις άλλες φορές (και όπως όλες οι αστείρωτες γάτες) αλλά μόνο λίγη ώρα αφού φάει και μετά πάλι ύπνος.
Αυτά που σας περιέγραψα παραπάνω έγιναν έτσι ξαφνικά, θέλω να πώ δε συνέβη κάποια αλλαγή στη ζωή της για παράδειγμα στη διατροφή, στο περιβάλλον όπου ζει ή στις συνήθειες προτού εντοπιστεί η καινούρια κατάσταση στην οποία βρίσκεται τώρα. Μέχρι στιγμής δεν έχω αλλάξει κάτι στο πρόγραμμά της εκτός του ότι ασχολούμαι περισσότερο μαζί της, προσπαθώ να τη βγάλω από την κατάσταση ανίας και της βάζω λίγο λιγότερο φαγητό (ξηρά τροφή όπως αυτή που έτρωγε πάντα) γιατί δεν ξέρω αν η ποσότητα που της έδινα πριν τη επιβάρυνε με κάποιο τρόπο. Πίνει νερό αρκετό νερό οπότε σίγουρα δεν έχει αφυδατοθεί. Παρόλα αυτά έχει φυσιολογικό βάρος για το μέγεθος και την ηλικία της, είναι σχεδόν 4 κιλά. Της αγόρασα μια καινούρια άμμο που σου δίνει τη δυνατότητα να ελέγχεις την υγεία της γάτας από το χρώμα που παίρνουν τα ούρα όταν έρχονται σε επαφή με τα κρυσταλλάκια. Το φυσιολογικό χρώμα πρέπει να είναι κίτρινο και σημαίνει ότι η γάτα είναι υγιής, αλλά αν το χρώμα γίνει πορτοκαλί, μπλε ή καφέ υπάρχει σίγουρα πρόβλημα. Έκανα στη γάτα μου αυτό το "πείραμα" που συνέστησε ο κτηνίατρος και όλα ήταν φυσιολογικά. Δεν τον έχω ενημερώσει ακόμα για το αποτέλεσμα διότι δεν ξέρω τι θα έπρεπε να κάνω για να ανακουφίσω το ζωντανό μου όποιο και αν είναι το πρόβλημα.
Παρακαλώ αν κάποιος έχει βιώσει το ίδιο πράγμα ή απλώς έχει να μου προτείνει κάποια λύση να το γράψει γρήγορα για να φροντίσω αναλόγως.
Ευχαρστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pink_panther : 10-06-15 στις 16:00.
Παράθεση

αθηνα~~

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη αθηνα~~
H αθηνα~~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 71 μηνύματα.

H αθηνα~~ έγραψε στις 13:34, 10-06-15:

Καλημέρα! Συμφωνα με αυτά που περιγραφεις, και επειδή φαινεται πως ενδιαφέρεσαι πολύ για την γατουλα σου, εγω θα προτεινα να την πας μεχρι τον κτηνιατρο να της ριξει μια ματια. Λες πως δεν φαινεται να είναι αρρωστη, αλλα η ξαφνικη αδιαθεσια,οπως και το βράχνιασμα είναι πιθανως ενδείξεις καποιου προβλήματος, ακομη και το ότι πινει πολύ νερο μπορει να υποδηλωνει καποιο πρόβλημα, για παράδειγμα με τα νεφρα της, αν βεβαια αποτελει και αυτό μια ξαφνικη αλλαγη σε σχεση με το ποσο νερο επινε παλιοτερα. Να ξερεις γενικα,αν δεν το γνωρίζεις ηδη πως οι γατες συνηθως δεν δειχνουν αρκετα εμφανή σημαδια πονου η αρρώστιας η οτιδήποτε τετοιο γιατι είναι περήφανα ζωα, οποτε μην σε καθυσηχαζει το ότι δεν εχεις δει καμια πολύ ''μπαμ'' διαφορα στην συμπεριφορα της. Επισης θα ηθελα να σου πω πως καλο θα ηταν να κοίταγες και το ενδεχομενο της στειρωσης, μολις λυθει η τωρινη αδιαθεσια της, διοτι η γατουλα σου μεγαλωνει και αν συνεχισει να μενει αστειρωτη μπορει να της δημιουργηθεί πυομητρα από τους οιστρους. Αν σε φοβιζει κατι σχετικα με την στειρωση να ξερεις πως είναι πολύ απλη διαδικασια και αυξανει την ποιοτητα ζωης των κατοικίδιων μας όπως και το προσδοκιμο ζωης τους. Ελπιζω όλα να πανε καλα και μια επισκεψη στον κτηνιατρο να λυσει το πρόβλημα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

pink_panther (Αναστασία)

Νεοφερμένος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H pink_panther έγραψε στις 15:04, 10-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από αθηνα~~
Καλημέρα! Συμφωνα με αυτά που περιγραφεις, και επειδή φαινεται πως ενδιαφέρεσαι πολύ για την γατουλα σου, εγω θα προτεινα να την πας μεχρι τον κτηνιατρο να της ριξει μια ματια. Λες πως δεν φαινεται να είναι αρρωστη, αλλα η ξαφνικη αδιαθεσια,οπως και το βράχνιασμα είναι πιθανως ενδείξεις καποιου προβλήματος, ακομη και το ότι πινει πολύ νερο μπορει να υποδηλωνει καποιο πρόβλημα, για παράδειγμα με τα νεφρα της, αν βεβαια αποτελει και αυτό μια ξαφνικη αλλαγη σε σχεση με το ποσο νερο επινε παλιοτερα. Να ξερεις γενικα,αν δεν το γνωρίζεις ηδη πως οι γατες συνηθως δεν δειχνουν αρκετα εμφανή σημαδια πονου η αρρώστιας η οτιδήποτε τετοιο γιατι είναι περήφανα ζωα, οποτε μην σε καθυσηχαζει το ότι δεν εχεις δει καμια πολύ ''μπαμ'' διαφορα στην συμπεριφορα της. Επισης θα ηθελα να σου πω πως καλο θα ηταν να κοίταγες και το ενδεχομενο της στειρωσης, μολις λυθει η τωρινη αδιαθεσια της, διοτι η γατουλα σου μεγαλωνει και αν συνεχισει να μενει αστειρωτη μπορει να της δημιουργηθεί πυομητρα από τους οιστρους. Αν σε φοβιζει κατι σχετικα με την στειρωση να ξερεις πως είναι πολύ απλη διαδικασια και αυξανει την ποιοτητα ζωης των κατοικίδιων μας όπως και το προσδοκιμο ζωης τους. Ελπιζω όλα να πανε καλα και μια επισκεψη στον κτηνιατρο να λυσει το πρόβλημα!
Ευχαριστώ για την απάντηση και ναι σκέφτομαι να την πάω στον κτηνίατρο σύντομα για να την εξετάσει. Σχετικά με το νερό, από πολύ μικρή έπινε πολύ, όχι υπερβολικά μεγάλη ποσότητα και δεν είχε κανένα πρόβλημα την τελευταία φορά που την πήγα για εξέταση πριν 4 μήνες. Δεν ήξερα για αυτή την ευπάθεια που έχουν οι αστείρωτες γάτες ήξερα μόνο ότι είναι πιο εύκολο να πάθουν κάποιο είδος καρκίνου, αλλά θα δω και τι θα πει ο κτηνίατρος (που τον είχα συμβουλευτεί πιο πριν για εκείνη την άμμο)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pink_panther : 10-06-15 στις 18:44.
Παράθεση

pink_panther (Αναστασία)

Νεοφερμένος

H pink_panther έγραψε στις 18:02, 10-06-15:

Τελικά αποκλείεται η αδιαθεσία της να οφείλεται στο ότι πιθανότατα είναι άρρωστη γιατί το βράχνιασμα πέρασε μόλις τώρα!Κατά τα άλλα όμως όλα το ίδιο με πριν...Τι μπορεί να έπαθε;;

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 17:07, 11-06-15:

Αν ερχεται σε επαφη με αλλες γατες μπορει να κολλησε καποια αρρωστεια, οπως για παραδειγμα λευχαιμια ή FIV. Οταν αλλαζει η συμπεριφορα της και οταν δειχνει αδιαθεσια (aka κοιμαται συνεχεια), επιβαλλεται να την δει κτηνιατρος γιατι πιθανοτατα η γατα αντιμετωπιζει προβλημα υγειας. Εγω παντως θα την πηγαινα για εξετασεις και επειτα για στειρωση γιατι εκτος απο την πυομητρα κινδυνευει απο καρκινο του μαστου, μεταδοτικες και θανατηφορες ασθενειες και τραυματισμους. Απορω κιολας πως αντεχεις να την εχεις αστειρωτη τοσα χρονια. Η δικη μου αργησε να στειρωθει κατα 2-3 μηνες και οι φωνες της δεν παλευονταν με τιποτα.

Παράθεση

pink_panther (Αναστασία)

Νεοφερμένος

H pink_panther έγραψε στις 17:20, 11-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Αν ερχεται σε επαφη με αλλες γατες μπορει να κολλησε καποια αρρωστεια, οπως για παραδειγμα λευχαιμια ή FIV. Οταν αλλαζει η συμπεριφορα της και οταν δειχνει αδιαθεσια (aka κοιμαται συνεχεια), επιβαλλεται να την δει κτηνιατρος γιατι πιθανοτατα η γατα αντιμετωπιζει προβλημα υγειας. Εγω παντως θα την πηγαινα για εξετασεις και επειτα για στειρωση γιατι εκτος απο την πυομητρα κινδυνευει απο καρκινο του μαστου, μεταδοτικες και θανατηφορες ασθενειες και τραυματισμους. Απορω κιολας πως αντεχεις να την εχεις αστειρωτη τοσα χρονια. Η δικη μου αργησε να στειρωθει κατα 2-3 μηνες και οι φωνες της δεν παλευονταν με τιποτα.
Όχι δεν έρχεται σε επαφή με άλλες γάτες. Έχω κλείσει ραντεβού με τον κτηνίατρο για αύριο. Όσον αφορά τις φωνές του οίστρου δεν φωνάζει τόσο πολύ όσο τις πρώτες φορές αν και συνεχίζει να θέλει να ζευγαρώσει. Επίσης γνωρίζω για τους κινδύνους που υπάρχουν εάν μια γάτα είναι αστείρωτη και το σκέφτομαι πάρα πολύ.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,440 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 18:41, 11-06-15:

Επίσης γνωρίζω για τους κινδύνους που υπάρχουν εάν μια γάτα είναι αστείρωτη και το σκέφτομαι πάρα πολύ.
Καλό θα είναι να μη χάνεις άλλο χρόνο στη σκέψη και να περάσεις στη...δράση
Αν αγαπάς τη γατούλα σου και θέλεις να μην υποφέρει (έστω και σιωπηλά, πάντως υποφέρει) αλλά και, πάνω απ'όλα, να παραμείνει υγιής.

Παράθεση

Κωνσταντίνα καλ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνα καλ
H Κωνσταντίνα καλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Κωνσταντίνα καλ έγραψε στις 11:22, 14-03-19:

Καλημέρα έχω μια γατούλα ενός έτους, είναι μονίμως στο σπίτι δεν βγαίνει καθόλου έξω, τρεις φορές που την έβγαλα δεν ήθελε να περπατήσει και την είχα αγκαλιά, εχτές το πρωί έφαγε λίγο, από εχτές το απόγευμα έως και τώρα με το ζόρι της δίνω γάλα, είναι συνέχεια ξαπλωμένη από εχτές το μεσημέρι έως τώρα, όταν την παίρνω αγκαλιά διαματρυρεται, δείχνει ότι πονάει, δεν ξέρω τι να κάνω, έτρωγε πάρα πολύ, πολλές φορές την ημέρα από τον Φεβρουάριο άρχισε να χάνει κιλά ενώ έτρωγε και πέντε φορές την ημέρα, από της τέσσερις το πρωί με ξυπνουσε για να της δώσω φαγητό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 884 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 14:18, 14-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από Κωνσταντίνα καλ
Καλημέρα έχω μια γατούλα ενός έτους, είναι μονίμως στο σπίτι δεν βγαίνει καθόλου έξω, τρεις φορές που την έβγαλα δεν ήθελε να περπατήσει και την είχα αγκαλιά, εχτές το πρωί έφαγε λίγο, από εχτές το απόγευμα έως και τώρα με το ζόρι της δίνω γάλα, είναι συνέχεια ξαπλωμένη από εχτές το μεσημέρι έως τώρα, όταν την παίρνω αγκαλιά διαματρυρεται, δείχνει ότι πονάει, δεν ξέρω τι να κάνω, έτρωγε πάρα πολύ, πολλές φορές την ημέρα από τον Φεβρουάριο άρχισε να χάνει κιλά ενώ έτρωγε και πέντε φορές την ημέρα, από της τέσσερις το πρωί με ξυπνουσε για να της δώσω φαγητό
Καλό σου μεσημέρι Κωνσταντίνα..

Πήγαινε την άμεσα στο γιατρό να την εξετάσει. Μόνο αυτός μπορεί να σου πει τι έχει η γατούλα σου και να σου δώσει την κατάλληλη θεραπεία.

Εάν πονάει ίσως χρειαστεί να της κάνει μια ακτινογραφία να δει μήπως έχει χτυπήσει πουθενά.

Περαστικά της εύχομαι και ενημέρωσε μας αν θέλεις για το τι σου είπε ο κτηνίατρος
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους