Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,649 εγγεγραμμένα μέλη και 718,860 μηνύματα σε 22,718 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 1216 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Χάθηκε ο Μπήλιος μου στις 29/12, Άγιος Στέφανος Αττικής

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη anthoulaki
H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6! ..και ποσες ακομα που'χουν περασει εστω και για λιγο απ'τη ζωη μου... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 13:59, 31-12-14:

λειπει απο τη δευτερα 29.12, και ποτε δεν εχει λειψει πανω απο μιση μερα. καλως ή κακως κυκλοφορει μεσα-εξω, κι ειχα κατα καποιον τροπο την ελευθερια να το κανω, μιας κι η περιοχη εδω ειναι καπως πιο ησυχη.. ειναι 8μηνων, κι ακομη δεν εχω προλαβει να τον στειρωσω. οι περισσοτεροι μου λενε οτι μαλλον εχει φυγει για ζευγαρωμα, πως ομως; ετσι ξαφνικα του ηρθε; γιατι γενικα δε χανονται για ωρες πολλες, και ουτε εδειχνε να ζηταει να ζευγαρωσει..εχει εναν ηπιο και καλοβολο χαρακτηρα που μ'εκανε να πιστευω οτι ακομα δεν ειχε ερθει η ωρα του. ανησυχω μηπως εχει παθει τιποτα, θα σκασω εχει καποιος αναλογη εμπειρια να μου πει ποσο καιρο ειναι δυνατον να λειπει ενας γατουλης αστειρωτος που κατα πασα πιθανοτητα εχει παει να ζευγαρωσει;; και ποσο μακρια να τον ψαξω..γιατι εδω γυρω τιποτα.
μας λειπει πολυ, σε μενα περισσοτερο. κι οι μερες με τα χιονια τωρα και το κρυωμα που εχω δε με βοηθανε να τον ψαχνω συνεχεια, αν και χτες εψαξα..

μερικες φωτο του..
[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

κι η αφισουλα που φτιαξα, για οσους θελουν να κοινοποιησουν ή να το προωθουν γενικα.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10204956803735413&set=a.1651916773377.2091214.1100735051&type=1&theater

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anthoulaki : 31-12-14 στις 20:42.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 17:55, 31-12-14:

Ωχ anthoulaki μου, εύχομαι γρήγορα να βρεθεί... Να κάνετε κι εσείς Πρωτοχρονιά με χαρά, χωρίς αγωνία... Αν έχει φύγει για να ζευγαρώσει ξέρω πως μπορείνα λείψει και βδομάδες, ωστόσο δεν έχω παρόμοια εμπειρία. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά και σε αυτό το άρθρο: Πώς να βρούμε μια γατούλα που χάθηκε...
Εύχομαι ό,τι καλύτερο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 18:33, 31-12-14:

Κρίμα. Ειδικά με αυτόν τον καιρό και αφού πιθανότατα όντως έφυγε για ζευγάρωμα, είναι δύσκολα τα πράματα. Εφόσον ο γάτος ζει μέσα-έξω (μιας και είπες "καλώς ή κακώς", παίρνω το θάρρος να απαντήσω "κακώς", ειδικά αφού το γατί είναι και αστείρωτο) είναι πολύ πιθανό να βρεθεί/εμφανιστεί. Λογικά έχει συνηθίσει τα πηγαινέλα και ξέρει την περιοχή. Εύχομαι να βρεθεί και να προλάβετε να τον στειρώσετε, ειδικά αν συνεχίσει να ζει μέσα-έξω.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6! ..και ποσες ακομα που'χουν περασει εστω και για λιγο απ'τη ζωη μου... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 21:29, 31-12-14:

σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και για το αρθρο.. εννοειται πως οταν γυρισει θα κανονισω τελευταια φορα ο πατερας μου τον ειδε δευτερα μεσημερι, εγω γυρισα (γιατι ελειπα τρομαρα μου..) το απογευμα, δεν φανηκε ουτε ηρθε να με χαιρετησει οπως κανει με τους κατοικους του σπιτιου.. ομως δεν ανησυχησα, γιατι κυκλοφορει γενικα κι εχει τυχει να λειψει κ μιση μερα, περιφερεται εδω γυρω στη γειτονια, που ευτυχως ειναι σχετικα ησυχη.. τελικα κακως που δεν ανησυχησα. οποτε την επομενη μερα (τριτη) βγηκα 2 φορες να τον ψαξω στην ευρυτερη γειτονια, επεκταθηκα 1 τετραγωνο πανω κ κατω (τα δικα μας ειναι μεγαλα το καθε τετραγωνο μπορει να απαρτιζεται απο 2-3 ισως και περισσοτερα σπιτια) μπηκα και μεσα σε χωραφια... γενικως τιποτα. το μονο που βρηκα ειναι ενα σπιτι με 2-3 γατουλες (λεω εδω μπορει να βρω μιαν ακρη, βρηκα τον ανθρωπο που μενει εκει, τον ρωτησα αν οι γατουλες ειναι στειρωμενες κι οταν μου πε οχι, ρωτησα για τον δικο μου, και μου πε οτι τον εχει δει να κυκλοφορει εκει και πιο πανω γιατι εχει διαφορες γατουλες και μπορει να ψαχνεται.. ομως δεν τον ειχε δει τη μερα εκεινη. μια τρυπα στο νερο δηλαδη.. δε σκεφτηκα να του αφηνα και τηλ, θα περασω παλι να του αφησω). πιστευω ομως οτι αν ηταν γενικα εδω κοντα στη γειτονια κι οπου εψαξα θα χε εμφανιστει.. δε μπορω να φανταστω ποσο μακρια πρεπει να ψαξω για να τον βρω, κι ο καιρος και η υγεια μου(εχω πυρετουλι) δε βοηθανε...:/ ουφ εχω πελαγωσει οπως καταλαβαινετε, για να σας δωσω μια εικονα για τη περιοχη σας στελνω εναν χαρτη , η κουκιδα που εμφανιζεται ειναι το σπιτι μας απ οπου εφυγε

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,836 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 11:32, 01-01-15:

Εύχομαι από καρδιάς, οι πρώτες μέρες του 2015 να σου φέρουν πίσω τον Μπήλιο σου και όλες οι υπόλοιπες μέρες της χρονιάς να'ναι μέρες υγείας
και χαράς.

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 17:58, 01-01-15:

σας ευχαριστω παρα πολυ για το κουραγιο και τις ευχες.. ο μπηλιος μου επεστρεψε!!!!
δε ξερω αν επαιξε ρολο η αγαπη και το ενδιαφερον (το δικο μου μαζι με ολων οσων εκαναν εστω και μια ευχη, μια κοινοποιηση, κατι, καπως..) ... αν ηταν ενα αστερακι που το λενε τζιμακο και με φυλαει απ τον ουρανο, ή απλα ο μικρος μου ηταν πολυ τυχερος... ομως αυτο που ηθελα εγινε!! φυσικα εχω δρομολογησει τη στειρωση, θα το εκανα τον αλλο μηνα, αλλα μετα απ αυτο... μακαρι να μπορουσα και τωρα!

καλη χρονια σε ολους με υγεια κι ευτυχια!!!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:04, 01-01-15:

Καλή χρονιά να χετε!! Διάβαζα με λύπη και μετά η καρδιά μου σκίρτησε μόλις είδα πως γύρισε..
Στειρώστε τον καλή μου και αν είναι δυνατόν περιορίστε τον και στο σπίτι. Δεν ξέρω πως είναι η ζωή σας γι' αυτό και γράφω "αν είναι δυνατόν". Τα γατιά που είναι περιορισμένα ζουν συνήθως πιο πολύ. Κι εγώ τον είχα για τρία χρόνια μέσα έξω και κόντεψα να τον χάσω από ατύχημα. Γιορτάρες μέρες ήταν, παραμονές Χριστουγεννων αν θυμάμαι καλά ή η επομένη των Χριστουγέννων, όπως και να χει, είχαμε Άγιο. Έζησε. Αλλά από τότε τον περιόρισα σπίτι. Μπορείς να τον εκπαιδεύσεις να βγαίνει για βόλτα με σαμαράκι/λουράκι αν σε απασχολεί η ανάγκη του για επαφή με τη φύση. Αλλά πίστεψέ με και εκείνος θα συνηθίσει και θα πάψει να ζητάει το έξω και εσύ θα κοιμάσαι ήσυχη τα βράδια.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,836 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:04, 01-01-15:

Μπράβοοοο! Τι πιο αισιόδοξη αρχή για το νέο χρόνο
Τώρα, βουρ για στείρωση, όχι σήμερα, αλλά το αργότερο την άλλη εβδομάδα..Είναι δε τόσο απλή διαδικασία στα αρσενικά εν σχέσει με τα θηλυκά.Για να'χεις το κεφαλάκι σου ήσυχο και τον γατούλη σου υγιή και ..ακέραιο και να τον χαίρεσαι ασφαλή κοντά σου, όπως πολύ σωστά προείπε και η Ριάνα μας
Καλή χρονιά!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 01:33, 02-01-15:

ναι ναι εννοειται, πως ηδη μιλησα με γιατρο και μου πε απο την αλλη βδομαδα, γυρω στις 7 του μηνος. τι να κανουμε, υπομονη ως τοτε.. κι εγω δε θελω να το καθυστερησω αλλο (και πολυ τ αργησα, αλλα πιστευα πως ηταν οκ).. μερα απ το σοκ των 3ημερων, επαθα κι ενα επιπλεον οταν ηρθε και κατα καιρους μεσα στη μερα τον επιανε επιμονο νιαουρισμα.. σε καποια φαση μου χε αρπαξει το μανικι και δε μ αφηνε... ανοιξα νεο θεμα στην εκπαιδευση γι αυτο.

και παλι χρονια να χουμε ολοι εμεις οι γατογονεις!!

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους