Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,480 εγγεγραμμένα μέλη και 718,849 μηνύματα σε 22,713 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 344 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ιδανικό βάρος

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 09:27, 11-01-08:

Ο γατούλης μου είναι 3 μηνών και κάτι και ζυγίζει 2.300. Φαίνεται λιγάκι αδύνατος και η κτηνίατρος μου είπε ότι θα μπορούσε να έχει και 200-300 γραμμάρια παραπάνω. Το θέμα είναι ότι τρώει κανονικά και δεν έχει χάσει ποτέ την όρεξή του. Του δίνω Royal Canin κροκέτες για γατάκια και φακελάκια Hill's επίσης για γατάκια (τρώει 2-3 φακελάκια την ημέρα). Πώς μπορώ να τον κάνω να παχύνει λίγο; Να του δίνω μόνο κροκέτα; Παχαίνει περισσότερο; Η κτηνίατρος μου είπε ότι με τα φακελάκια "χορταίνει χωρίς λόγο" και ότι ουσιαστικά η τροφή αυτή είναι αέρας κοπανιστός. Καμία ιδέα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 09:40, 11-01-08:

Μήπως βρε απλά ειναι στην ανάπτυξη;
Εγώ δεν θα ανησυχούσα πολύ στη θέση σου, αν ειναι υγιης κατά τα άλλα άστον να τρωει οσο θέλει, ας ειναι και λιγο πιο αδυνατουλης.

Κι ο Ραουλ μου πέρασε διάφορες φάσεις μεγλώνοντας. Απο παχουλός, γύρω στους 5-6 μήνες είχε αδυνατήσει κάπως και μετά απο λίγο επέστρεψε στο παχουλός.

Η κονσέρβες απλά έχουν πιο πολλά υγρά και ίσως τον χορταίνουν πιο γρήγορα. Αλλά το "αέρας κοπανιστός" μου φαίνεται λιγο κουφο.

Εγώ πάντως ημουν πάντα υπερ της κροκέτας. Αν οχι για τίποτα άλλο, για τα δόντια...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 09:47, 11-01-08:

Υγιέστατος είναι, απλώς δεν κάθεται στον κ***ο του ποτέ! Όλο τρέχει!
Κι εγώ του δίνω κροκέτες και τρώει ικανοποιητική ποσότητα, δεδομένου πάντα ότι τρώει και μαλακή τροφή.
Όταν σταματήσει να ψηλώνει (γιατί μου έχει γίνει Φασούλας) θα πάρει βάρος;

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 09:51, 11-01-08:

Αμα τρώει και αρχίσει να κάθεται πιο πολύ στο κ... του θα πάρει βέβαια!

Αλλα καλυτερα να ειναι αδυνατούλης παρά να χρειάζεται δίαιτα... πίστεψέ με... καλυτερα και για αυτον και για ε΄σενα!

Παράθεση

avtwvia

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη avtwvia
H avtwvia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 2,000 μηνύματα.

H avtwvia έγραψε στις 10:27, 11-01-08:

Eμένα ο Παυλίτο είναι 4 μηνών και είναι 2,5 κιλά..Βέβαια είναι μαζί μου λιγότερο απο μήνα και δεν τον έχω παχύνει και δεν ξέρω τι έτρωγε όταν δεν τον είχα..Πάντως εγω τον ακούω μια χαρα..

Παράθεση

anesperos13

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη anesperos13
Ο anesperos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 146 μηνύματα.

O anesperos13 έγραψε στις 17:00, 04-02-08:

στο κήπο φροντίζω μια γάτα που τραυματίστηκε πριν λίγο καιρό κ την πηγα σε κτηνίατρο για εμβόλιο κ είναι πολύ αδύνατη. Περίπου 2 κιλά. Κ ο γιατρός είπε είναι 2 χρόνων. Πως να την παχύνω;;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 17:03, 04-02-08:

Με τροφή για μικρά γατάκια (να έχει την ένδειξη Kitten επάνω).

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:12, 04-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
2 χρονών kitten????

Αλίκη μήπως διάβασες 2 μηνών???

Νομίζω adult θέλει...

Παράθεση

zorica

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη zorica
H zorica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,861 μηνύματα.

H zorica έγραψε στις 17:14, 04-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από anesperos13
στο κήπο φροντίζω μια γάτα που τραυματίστηκε πριν λίγο καιρό κ την πηγα σε κτηνίατρο για εμβόλιο κ είναι πολύ αδύνατη. Περίπου 2 κιλά. Κ ο γιατρός είπε είναι 2 χρόνων. Πως να την παχύνω;;
Δεν της κανεις και καμια εξεταση αιματος μην εχει τιποτα που να χρειαζεται ιδιαιτερη φροντιδα?
Μου ακουγεται πολυ λιγο τα 2 κιλα...ξερω και `γω,απλα ρωτα...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:22, 04-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από zorica
Δεν της κανεις και καμια εξεταση αιματος μην εχει τιποτα που να χρειαζεται ιδιαιτερη φροντιδα?
Μου ακουγεται πολυ λιγο τα 2 κιλα...ξερω και `γω,απλα ρωτα...
Λιγο ειναι

το νορμαλ για 2 χρονών γατι αρσενικο ειναι τουλάχιστον 3-3,5 κιλα....
και για θυληκο λιγο λιγοτερο......

Μαλλον ειναι ταλαιπορημένο απο το ζευγαρωμα....
βλέπω πολλά γατάκια μεσα στην ταλαιπωρία αυτην την εποχη....

Παράθεση

Niki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Niki
H Niki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H Niki έγραψε στις 17:24, 04-02-08:

Η γατούλα μιας φίλης μου είναι 7 μηνών και 3 περίπου κιλά. Είναι πολύ αδύνατη αλλά και μεγαλόσωμη. Επίσης, τρέχει συνέχεια σα διάολος της ταζμανίας. Μήπως το μικρούλι σου τρέχει σα διαολάκι;

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:33, 04-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από ilovecats
Η γατούλα μιας φίλης μου είναι 7 μηνών και 3 περίπου κιλά. Είναι πολύ αδύνατη αλλά και μεγαλόσωμη. Επίσης, τρέχει συνέχεια σα διάολος της ταζμανίας. Μήπως το μικρούλι σου τρέχει σα διαολάκι;
Και μένα 6 μηνών ειναι αρσενικό και ειναι 3,5κ και τρέχει όλη μέρα!!!

Παράθεση

anesperos13

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη anesperos13
Ο anesperos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 146 μηνύματα.

O anesperos13 έγραψε στις 17:50, 04-02-08:

η γατούλα στο κήπο είχε πολλά παρασιτι κ ταινία. Κ ο γιατρός της έδωσε φάρμακο να περάσει..μάλλον έχανε από εκεί το βάρος. Εγώ της έδινα μια κονσερβουλα κουρμετ γκολντ κάθε μέρα κ κρόκετες της γάτας μου...

Παράθεση

Sof

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sof
H Sof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 192 μηνύματα.

H Sof έγραψε στις 18:14, 04-02-08:

Ήθελα να ανοίξω τοπικ, αλλά βρηκα αυτό...οπότε ας ρωτήσω εδώ.

Ο Φρίξος είναι πολύ-πολύ αδύνατος. Σε ξεγελάει εύκολα γιατί είναι όλο τρίχα ο τρίχας μου :up: Αλλά όταν τον ζουλάω πιάνω κόκκαλα!

Τον ζυγίσαμε στον αιλουρο και είναι 1.400 και 3μησι μηνών.

Το θέμα μου είναι πως θέλαμε να τον μάθουμε στην ξηρά τροφή. Τις πρώτες μέρες την έτρωγε, αλλά τώρα αναγκάζομαι να του δίνω φακελάκι Hills για να βάζω το φάρμακο του μέσα. Το καταπίνει σε χρόνο μηδέν ο άτιμος. Εγώ ήθελα να του το δίνω σαν λιχουδιά μια στο τόσο...αλλά τώρα του δίνω κάθε βράδυ με το φάρμακο.
Αποτέλεσμα...να μην τρώει όλη μέρα και να περιμένει το βράδυ να φάει τη κονσέρβα.
Και όλο αυτά ενώ προσπαθω απεγνωσμένα να τον παχύνω.

Όρεξη έχει και πολύ...οπότε δεν τίθεται θέμα εκεί. Απλά την κρατάει για τη κονσέρβα.
Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Από τη μια θέλω να τον μάθω να τρώει σωστά (κροκέτες κυρίως), από την άλλη να τον παχύνω.
Τι θα κάνατε στη θέση μου? Προς το παρόν του δίνω ένα φακελάκι τη μέρα (ξεκινήσαμε με μια κουταλιά αλλά μόνο που δεν ανέβαινε στο κεφάλι μας από τη λύσσα!).
Να υποκύψω και να τον ταίζω κονσέρβα συχνότερα?

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 19:51, 04-02-08:

@desdemona: Συμφωνώ με τη drusilia, καλύτερα που είναι αδυνατούλης τώρα, έτσι έχει περιθώριο να βάλει κιλά όταν μεγαλώσει και πέσει ο μεταβολισμός του. Τι στο καλό, εδώ οι υπόλοιποι ιδρώνουμε να αδυνατίσουμε τα δικά μας, και εσύ γκρινιάζεις που είναι αδύνατος;

@Sof:Η γνώμη μου είναι να συνεχίσεις με την κονσέρβα για όσο πρέπει να παίρνει το φάρμακό του. Όταν γίνει καλά, θα έχεις όλο το χρόνο να τον κάνεις θρεφταράκι!

Μπορείς όμως από τώρα να δοκιμάσεις να του αναμιγνύεις την κονσέρβα με ξηρά, αυξάνοντας σιγά-σιγά την αναλογία, ώστε να μην του έρθει απότομα η αλλαγή.

Παράθεση

zorica

Επιφανές Μέλος

H zorica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,861 μηνύματα.

H zorica έγραψε στις 20:28, 04-02-08:

Και εγω αυτο θα εκανα,τωρα κονσερβα και μετα κροκετες.:up:

Παράθεση

Ga-takis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ga-takis
Ο Ga-takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (12 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Ga-takis έγραψε στις 00:41, 05-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Sof
Ο Φρίξος είναι πολύ-πολύ αδύνατος. Σε ξεγελάει εύκολα γιατί είναι όλο τρίχα ο τρίχας μου :up: Αλλά όταν τον ζουλάω πιάνω κόκκαλα!

.............
Και το νεο του ονομα, Φαγάνας (οποιος βλεπει Στρουμφακια ισως τον θυμαται), αποψε μου εκλεψε 2-3 σπορια απο τον πασατεμπο που ετρωγα και πριν προλαβω να αντιδρασω τα εφαγε

Παράθεση

zorica

Επιφανές Μέλος

H zorica έγραψε στις 09:03, 05-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ga-takis
Και το νεο του ονομα, Φαγάνας (οποιος βλεπει Στρουμφακια ισως τον θυμαται), αποψε μου εκλεψε 2-3 σπορια απο τον πασατεμπο που ετρωγα και πριν προλαβω να αντιδρασω τα εφαγε
Αχχχχχ...
Βρε Ga-takis ειστε απιστευτοι

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,857 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 11:34, 05-02-08:

Ήθελα να ανοίξω τοπικ, αλλά βρηκα αυτό...οπότε ας ρωτήσω εδώ.

Το θέμα μου είναι πως θέλαμε να τον μάθουμε στην ξηρά τροφή. Τις πρώτες μέρες την έτρωγε, αλλά τώρα αναγκάζομαι να του δίνω φακελάκι Hills για να βάζω το φάρμακο του μέσα. Το καταπίνει σε χρόνο μηδέν ο άτιμος. Εγώ ήθελα να του το δίνω σαν λιχουδιά μια στο τόσο...αλλά τώρα του δίνω κάθε βράδυ με το φάρμακο.
Αποτέλεσμα...να μην τρώει όλη μέρα και να περιμένει το βράδυ να φάει τη κονσέρβα.
Και όλο αυτά ενώ προσπαθω απεγνωσμένα να τον παχύνω.

Όρεξη έχει και πολύ...οπότε δεν τίθεται θέμα εκεί. Απλά την κρατάει για τη κονσέρβα.
Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Από τη μια θέλω να τον μάθω να τρώει σωστά (κροκέτες κυρίως), από την άλλη να τον παχύνω.
Τι θα κάνατε στη θέση μου? Προς το παρόν του δίνω ένα φακελάκι τη μέρα (ξεκινήσαμε με μια κουταλιά αλλά μόνο που δεν ανέβαινε στο κεφάλι μας από τη λύσσα!).
Νομίζω ότι αν του ανακάτευες λίγη κονσέρβα προκειμένου να του δίνεις το φάρμακο, μαζί με ξηρά τροφή, να μην τη νιώθει και τον ενοχλεί, θα τα έτρωγε και τα 2 μια χαρά. Κόλπα θέλουν κι αυτά, σαν τα παιδάκια, και ξεγελάσματα Για κάνε μια προσπάθεια σήμερα και πες μας

Παράθεση

Sof

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sof
H Sof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 192 μηνύματα.

H Sof έγραψε στις 11:38, 05-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από stellak
Νομίζω ότι αν του ανακάτευες λίγη κονσέρβα προκειμένου να του δίνεις το φάρμακο, μαζί με ξηρά τροφή, να μην τη νιώθει και τον ενοχλεί, θα τα έτρωγε και τα 2 μια χαρά. Κόλπα θέλουν κι αυτά, σαν τα παιδάκια, και ξεγελάσματα Για κάνε μια προσπάθεια σήμερα και πες μας
Μπα...το προσπάθησα. Ξεδιαλέγει τις κροκέτες και τις φτύνει έξω από το πιάτο του
Και τα ανακατεύω πολύ καλά....δεν ξέρω πως τα καταφέρνει
Χθες πήρα τηλ. στον αίλουρο και ρώτησα. Μου είπαν προκειμένου να πάρει βάρος να του δίνω ότι θέλει προς το παρόν.
Το κακό είναι πως αν μάθει έτσι το βλέπω πολύ δύσκολο να ξε-μάθει αργότερα.
Αλλά τι να γίνει...προκειμένου να παχύνει λίγο θα του κάνω τα χατήρια.
Το Σάββατο τον ξαναπάω στον γιατρό, θα δουμε μήπως πήρε κανένα γραμμάριο...

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,857 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 11:40, 05-02-08:

Μπα...το προσπάθησα. Ξεδιαλέγει τις κροκέτες και τις φτύνει έξω από το πιάτο του
Το παλιοτομαράκι (δώσ'του ένα φιλάκι που είναι έξυπνος!) Καλή τύχη σου εύχομαι, θα τη χρειαστείς μαζί του...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 11:50, 05-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από anesperos13
είναι πολύ αδύνατη. Περίπου 2 κιλά. Κ ο γιατρός είπε είναι 2 χρόνων. Πως να την παχύνω;;
Αρχική Δημοσίευση από aretha
Αρχική Δημοσίευση από julia
2 χρονών kitten????
Αλίκη μήπως διάβασες 2 μηνών???
Νομίζω adult θέλει...
Όχι, Julia, το είδα ότι είναι ενήλικη! Αλλά αν είναι τόσο αδύνατη, χρειάζεται οπωσδήποτε κάτι πολύ θρεπτικό, όπως είναι οι τροφές για μικρά γατάκια. Αν δεν είναι στειρωμένη, δεν θα της κάνουν κανένα κακό. Άλλωστε, ενδείκνυνται και για ενήλικες γατούλες που θηλάζουν, για να δυναμώσουν.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 12:23, 05-02-08:

Και τα ανακατεύω πολύ καλά....δεν ξέρω πως τα καταφέρνει

Μήπως να δοκιμάσεις με άλλη μάρκα; Έχουν κι αυτά τις παραξενιές τους.:cool:

Παράθεση

GINA-ERMIS

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη GINA-ERMIS
H GINA-ERMIS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 15 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H GINA-ERMIS έγραψε στις 00:25, 17-02-08:

Sof....εγω του δινω το φαρμακο ανακατεμενο με το τζελ για τις τριχομπαλες....το hairball remedy που εχει ωραια γευση και το τρωει απο το δαχτυλο μου....
Επισης υπαρχει ενα συμπληρωμα διατροφης για αδυνατα γατακια το calo-pet με βιταμινες και ωμεγα 3. Για ρωτησε τον γιατρο σου αν μπορει να το παρει, βοηθαει και να μην μαδαει πολυ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 20:18, 02-01-09:

Βρήκα στο ίντερνετ αυτόν τον ωραίο οδηγό βάρους για γάτες που συντάχθηκε από το site www.petsgetslim.co.uk . Το βάρος δίνεται ανάλογα
1. με τη ράτσα και
2. με το αν το γατί είναι μικρόσωμο, μεσαίο ή μεγαλόσωμο.
Σημειώνω ότι ο οδηγός αυτός αφορά μόνο ενήλικα γατιά, όχι γατάκια.

Για τους μη αγγλόφωνους, τα κεραμιδόγατα είναι τα moggy cross breed (πρώτα-πρώτα στον πίνακα, πάνω από τις Abyssinian, δηλαδή τις γάτες Αβυσσηνίας).
Επίσης, για τους μη αγγλόφωνους πάλι, τονίζω αυτό που τονίζουν και οι συγγραφείς του οδηγού στην αρχή του: δίαιτα στο γατί μόνο σε συνεργασία με τον κτηνίατρο!
Ορίστε, λοιπόν:

www.petsgetslim.co.uk/site-media/images/modules/advice/Cat_weights.pdf

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

juanitoulis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη juanitoulis
H juanitoulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H juanitoulis έγραψε στις 23:30, 02-01-09:

Εαν ο γατουλης ειναι υπερβαρος και λιγουρης πως ειναι εφικτο να τον επαναφερουμε στο φυσιολογικο βαρος???

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 00:01, 03-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από juanitoulis
Εαν ο γατουλης ειναι υπερβαρος και λιγουρης πως ειναι εφικτο να τον επαναφερουμε στο φυσιολογικο βαρος???
Σ' αυτό ο πρώτος που μπορεί να σε βοηθήσει είναι ο κτηνίατρος, που θα σου πει ακριβώς την ημερήσια ποσότητα που πρέπει να τρώει ο γάτος για να αδυνατίσει υγιεινά (ανάλογα με την ηλικία του, την γενική κατάσταση της υγείας του και επίσης ανάλογα με το αν έχεις κι άλλα γατιά στο σπίτι εκτός από τον αφρατούλη! ).
Άλλα γατιά προτιμούν να τρώνε αυτή την ποσότητα σε ένα γεύμα, άλλα σε δύο ή τρία, κι άλλα να τσιμπολογάνε λίγο-λίγο όλη μέρα...

Το μόνο βέβαιο είναι πως πρέπει να ξεκινήσεις πηγαίνοντας τον γατούλη μια επίσκεψη στον γιατρό του.

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

H Desdemona έγραψε στις 16:28, 05-01-09:

Βρε Ζωή μου, εδώ τον κανακάρη μου τον χαρακτηρίζει "obese". Είδες εσύ κανένα obesity πάνω στο παιδί μου;:cry:

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:01, 05-01-09:

Εμενα τον Σειριο τον δειχνει στο average αλλα το Μοϊρακι μαλλον ειναι πολυ αδυνατουλι...Μπορει να παχυνει,αν και η γιατρος μας ειπε οτι δεν θα μεγαλωσει αλλο.

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 17:21, 05-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Desdemona
Βρε Ζωή μου, εδώ τον κανακάρη μου τον χαρακτηρίζει "obese". Είδες εσύ κανένα obesity πάνω στο παιδί μου;:cry:
Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Εμενα τον Σειριο τον δειχνει στο average αλλα το Μοϊρακι μαλλον ειναι πολυ αδυνατουλι...Μπορει να παχυνει,αν και η γιατρος μας ειπε οτι δεν θα μεγαλωσει αλλο.
Μην ανησυχείτε, Πρεστομάνα και Σειριο-Μοϊρομάνα. Είναι απλώς ένας οδηγός. Πρεστομάνα, obese θα ήταν αν ξεπερνούσε τα 6,1 κιλά κι αν δεν ήταν ο τεράαααστιος, γίγαντας, ξανθός Βίκινγκ γάτος που είδα με τα μάτια μου. Αν όμως ο Beeb μου ήταν 6 κιλά, θα ήταν παιδοβούβαλο με τα όλα του!

Όποιος/όποια νομίζει ότι το γατί του είναι πολύ χοντρό ή πολύ αδύνατο, πρέπει να συμβουλεύεται τον κτηνίατρο. Το ιδανικό βάρος αλλάζει ανάλογα με το φύλο και ανάλογα με άλλα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Αυτό που έχουμε εδώ είναι ένας πολύ γενικός οδηγός που χρησιμεύει ως μπούσουλας!

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

H Desdemona έγραψε στις 17:49, 05-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Zbeebz
Πρεστομάνα, obese θα ήταν αν ξεπερνούσε τα 6,1 κιλά κι αν δεν ήταν ο τεράαααστιος, γίγαντας, ξανθός Βίκινγκ γάτος που είδα με τα μάτια μου.
Ε, δεν είμαστε και πολύ μακριά, 6 κιλά...
Αλλά ναι, είμαστε και τεράστιοι και γίγαντες και ξανθοί και Βίκινγκ
Σας αγαπούμε πολύ, Ασπρομπιμπομάνα

Παράθεση

ma_rian

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ma_rian
H ma_rian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H ma_rian έγραψε στις 17:58, 05-01-09:

Toν Frodo τον βγάζει μάλλον ...γατοβούβαλο!! Σύμφωνα με τον οδηγό θα έπρεπε να ήταν 5,1 ενώ αυτός ζυγίζει 6,5 κ.
Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου, αλλά εμένα μου φαίνεται παίδαρος και μάλλον δεν βλέπω κάτι υπερβολικό πάνω του.. Ισως μου αρέσουν πολύ τα μεγαλόσωμα γατιά!!

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 18:18, 05-01-09:

Στο σάιτ www.petsgetslim.co.uk έχει κάπου άλλον έναν οδηγό για να κρίνει κάποιος οπτικά αν το γατί του είναι υπερβολικά... τροφαντό. Ένα που θυμάμαι είναι: όταν βλέπεις το γατί από πάνω, πρέπει να κάνει στοιχειώδη "μέση", δηλαδή να μη φαίνεται η πλάτη του φαρδιά σε όλο το μήκος, σαν διάδρομος προσγείωσης σε αεροπλανοφόρο!

Κάθε γατί έχει τα δικά του ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Η Ρρράου μου, όσο ζούσε, ήταν μια χαρά γύρω στα 5 κιλά. Όταν η Άσπρη έφτασε πέρισυ τα 4,95 κιλά, φαινόταν ΧΟΝΤΡΗ. Όμως η Ρρράου ήταν πιο μεγαλόσωμη γάτα από την Άσπρη και είχε πιο στιβαρή κατασκευή...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:27, 05-01-09:

Εμεις που πιανομαστε για αεροδιαδρομος κατα μηκος κι οχι κατα πλατος πρεπει να παρουμε μαλλον λιγο βαρος...

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,009 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 19:42, 05-01-09:

Εμεις που πιανομαστε για αεροδιαδρομος κατα μηκος κι οχι κατα πλατος πρεπει να παρουμε μαλλον λιγο βαρος...
Κοίταξε, κόρη μου ,στη μπλε ρωσσική, ο Σείριος έχει α κ ρ ι β ώ ς τα δέοντα κιλά!!!:up::up:Και μη μου πεις, τώρα ότι ο Σείριος δεν είναι μπλε Ρώσος, τα χαρακτηριστικά βγαίνουν και επτά γενιές μετά

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:54, 05-01-09:

Για ρωσσικη μπλε ειναι βαρυς,αλλα ειναι οτι πρεπει για κορατ.Το κουφο ξερεις ποιο ειναι;Οτι διαβασα οτι στα περισσοτερα κορατ εμφανιζεται πρασινο στεφανι γυρω απο την κορη του ματιου γυρω στο χρονο.Για δες τις κοντινες του τις φωτο τις σημερινες...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 02:09, 04-02-09:

o δικος μου που ειναι περιπου 9 μηνων και ζυγιζει 6.5kg. Συμφωνα με τον οδηγο, θα πρεπε να ηταν 5.4. Αλλα δεν ειναι χοντρος με τιποτα!!!! Αντιθετως ειναι αδυνατος. Ξερω οτι ειναι μισος himalayan, αλλα και παλι ζυγιζει περισσοτερο απο μια himalayan. Ετσι οπως εχει αρχισει να τρωει τελευταια τον βλεπω να φτανει τα 8 κιλα μεχρι να γινει 1 ετους. Μηπως να αρχισω να ανησυχω; Ειναι τεραστιος παντως, πολλες φορες σηκωνεται στα πισω ποδια και το κεφαλι του φτανει στο τραπεζι της κουζινας (74cm). Λετε να εχει γονιδια ragdoll (εχει μεγαλο σκελετο, χαλαρωνει τελειως οταν τον εχω αγκαλια και εχει το χαρακτηριστικο λιπος που κρεμεται στην κοιλια του);

Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη athanasiad
H athanasiad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,635 μηνύματα.

H athanasiad έγραψε στις 08:01, 04-02-09:

Ο Πάρης είναι 3 χρόνων και 12 κιλά. Μάλλον είναι πολύ βαρύς. Τι λέτε; O Γιατρός μου είπε να του δίνω τροφή για στειρωμένους γάτους που δεν κινούνται πολύ και θα δούμε. Πάντως είναι μέσ΄την καλή χαρά.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 08:42, 04-02-09:

Πλακα κανεις...Τι 12 κιλα,αυτος θα παθει εμφραγμα!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:24, 04-02-09:

12kg?! Μ'αρεσε που ανησυχουσα για τον δικο μου χαχαχα! Παντως αν δεν ειναι maine coon θελει επειγοντως διαιτα! Εδω δειχνει πως πρεπει να ειναι μια γατα: http://www.iams.com/iams/pet-health/body-condition.jsp
ο δικος μου ειναι underweight :cry:
τι να κανω για να παρει βαρος; Τρωει αρκετα, αλλα οχι τοσο οσο λεει πισω η κονσερβα. Για το βαρος του και την ηλικια του θα πρεπε να τρωει 2 κονσερβες τον 374g ενω αυτος τρωει μια και με το ζορι. Τρωει και λιγες κροκετες orijen (περιπου 500g την εβδομαδα). Αν αυξησω την ποσοτητα δεν θα το φαει ολο, μηπως να αυξησω τα γευματα σε 5-6 την ημερα;

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 09:47, 04-02-09:

Εγω παλι πιστευω οτι αν μια γατα ειναι καλα στην υγεια της, λιγο παραπανω βαρος, λιγο παρακατω δεν παιζει ρολο...
Υπαρχουν ανθρωποι αδυνατοι απο τη φτιαξια τους και αλλοι πιο γεματοι....ο σωματοτυπος διαφερει μαλλον και στις γατες...καλη και ισορροπημενη διατροφη χρειαζεται και ασκηση...τιποτε αλλο...και προπαντως οχι αγχος απο εμας γιατι τους το μεταδιδουμε....

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:57, 04-02-09:

σωστη!!!!!!! Ο δικος μου παιζει ολη μερα και δεν τρωει πολυ. Απορω που την βρισκει ολη αυτη την ενεργεια! Με το ζορι δεν μπορω να τον ταισω. Απο οτι εχω παρατηρησει ομως, τρωει πολυ το βραδυ. Ειναι και δυσκολος στο φαι. Σημερα σκεφτηκα να του κανω μια αλλαγη και του εδωσα κονσερβα με βραστο στηθος κοτοπουλο, εφαγε μια μπουκια και το παρατησε Απλα φοβαμαι μη χασει επιπλεον βαρος και γινει εντελως αδυνατος.

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 10:01, 04-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
σωστη!!!!!!! Ο δικος μου παιζει ολη μερα και δεν τρωει πολυ. Απορω που την βρισκει ολη αυτη την ενεργεια! Με το ζορι δεν μπορω να τον ταισω. Απο οτι εχω παρατηρησει ομως, τρωει πολυ το βραδυ. Ειναι και δυσκολος στο φαι. Σημερα σκεφτηκα να του κανω μια αλλαγη και του εδωσα κονσερβα με βραστο στηθος κοτοπουλο, εφαγε μια μπουκια και το παρατησε Απλα φοβαμαι μη χασει επιπλεον βαρος και γινει εντελως αδυνατος.
εχεις δοκιμασει τη Royal Canin Exigent για δυστροπα γατια?
Εμενα η Καλυψω που ειναι παραξενη τη κανει να!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:00, 04-02-09:

Εμενα τρωει κανονικα,και του δινω και κονσερβουλα για να παρει λιγο βαρος και να "δεσει" λιγο ακομα,αλλα ισως ετσι ειναι το σκαρι του.Συμφωνω οτι λιγο παραπανω λιγο παρακατω δεν εχει τοση σημασια,αλλα 12 κιλα ειναι παρα παρα πολλα!

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 11:01, 04-02-09:

Εμενα τρωει κανονικα,και του δινω και κονσερβουλα για να παρει λιγο βαρος και να "δεσει" λιγο ακομα,αλλα ισως ετσι ειναι το σκαρι του.Συμφωνω οτι λιγο παραπανω λιγο παρακατω δεν εχει τοση σημασια,αλλα 12 κιλα ειναι παρα παρα πολλα!
12 κιλα ειναι παρα πολυ πανω απο το κανονικο

Παράθεση

ma_rian

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ma_rian
H ma_rian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H ma_rian έγραψε στις 02:19, 07-02-09:

Αρα να μην ανησυχώ για τον Frodo τελικά.. Και του δικού μου το κεφάλι φαίνεται ολόκληρο πάνω από το τραπέζι όταν σηκώνεται για να δει τί παίζει εκεί.. Είπαμε είναι μεγάλος (στα κιλά εννοώ - 6,5κ. και όχι στην ηλικία - 4 χρ.) αλλά άρχοντας!! Ο βασιλιάς μου..

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:07, 07-02-09:

Οχι νομιζω για τεσσαρων χρονων γατο,ειδικα αν ειναι μεγαλοσωμος ειναι μια χαρα τα κιλα του.Να τον χαιρεσαι!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:31, 07-02-09:

βρηκα εναν καλο οδηγο βαρους!!!
http://www.petfit.com/Petfit/pfCommonDisplay.hjsp?FOLDER%3C%3Efolder_id=1408474395186463&bmUID=1234034731566&asst=pfWeightCheckTool

(για την μετατροπη κιλων σε lbs διαιρεστε το βαρος της γατας (σε κιλα) με το 0.454, πχ 6kg/0.454)

Παράθεση

kitcat

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kitcat
H kitcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.

H kitcat έγραψε στις 23:37, 07-02-09:

Εμένα το χρυσό μου είναι περίπου μισό κιλό πιο βαρύς!
Βέβαια καλή ώρα και εγώ σαν τον μουκέλη δεν ξέρω τι ράτσα είναι ο μικρός μου.
Όταν ήταν μικρός θα έβαζα και στοίχημα ότι είναι μπλε ρώσος με την μυτερή μουσουδίτσα του αν και έχει κάποια μικρά λευκά ελαττώματα στο τρίχωμα, αλλά τώρα πια δεν ξέρω καθώς τα ματάκια του δεν πρασίνισαν πέρα από αυτό το μικρο στεφάνι στην κόρη οπότε δεν μπορώ να είμαι και σίγουρη για το βάρος.
Εγώ ομολογώ πως τον προτιμώ λίγο πιο αδύνατο!

Παράθεση

konstantinak (κωνσταντινα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη konstantinak
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H konstantinak έγραψε στις 15:25, 19-08-10:

υπαρχει οδηγος για μικρα γατακια;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    chriskris2

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους