Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,947 εγγεγραμμένα μέλη και 717,859 μηνύματα σε 22,441 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 364 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αιφνίδια βαριά ασθένεια

ΝΙΚΟΣΧ73

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΝΙΚΟΣΧ73
Ο ΝΙΚΟΣΧ73 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O ΝΙΚΟΣΧ73 έγραψε στις 14:25, 08-04-19:

Καλησπερα ,

Ψαχνωντας να βρω το γιατι , αποφασισα να σας πω την ιστορια της ζωης.Το βασικο ειναι οτι εχθες το βραδυ η μια απο τις δυο γατουλες που εχω (η μικρη μου7 μηνων) ηταν μια χαρα ,επαιζε ετρεχε , ολα καλα.
Το πρωι της κυριακης το γατακι δεν μπορουσε να σηκωσει το κεφαλι του , το ειχε κρεμμασμενο και περπαταγε περιεργα.
Μιλησα με την γιατρο , δωσαμε ραντεβου στο ιατρειο και του εκανε 3 ενεσεις, μια αντιβιωτικη , μια για την εγκεφαλητιδα και μια κορτιζονη.
Πηγαμε σπιτι αλλα αντι να καλυτερευει χειροτερευε, παραπατουσε δεν μπορουσε να κανει βημα και μονο ξαπλωμενη ηταν.Το κεφαλι παντα χαμηλα.
Την εβλεπα που πεθαινε και το βραδυ στις 11 πηγαμε με την γιατρο στην κλινικη που της εκανε εισαγωγη με ορο , παλι 2 ενεσεις , και της πηρε αιμα.
Το πρωι πηγα να την δω , η γατουλα πεθανε μπροστα μου και την επανεφερε η γιατρος.Ειναι πολυ χαλια και ολα γιναν σε λιγες ωρες.
Εχουμε τρελαθει.
Το γατακι αυτο το βρικαμε πριν 6 μηνες ασχημα χτυπημενο.Μετα απο 3 επεμβασεις στην ουρα και πολους μηνες αντιβιωσης εγινε καλα.Στην συνεχεια καναμε στειρωση και μετα ην στειρωση επαθε μολυνση του αναπνευστικου (οποτε κι αλλη αντιβιωση) ετσι αρχισε μια διαρροια πουκρατησε 2 μηνες ,του διναμε τροφη κλινικη και ηταν ολο ενεργεια.Μεχρι που μεσα σε λιγες ωρες κατερευσε , τωρα το ποσο εμπλεκονται ολα αυτα...δεν το γνωριζω.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 885 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 19:50, 08-04-19:

Καλησπέρα Νίκο... Καταλαβαίνουμε όλοι μας σε τι ψυχολογική κατάσταση βρίσκεσαι.....πόσο χάλια θα αισθάνεσαι... Από την μία στιγμή στην άλλη...
Μακάρι να μπορούσαμε να πούμε με σιγουριά αν συνδέονται μεταξύ τους το χτύπημα, η λοίμωξη, η διάρροια.. Ίσως να μην μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά και η γιατρος... Πολλές φορές κάποιες ασθένειες έχουν παρόμοια συμπτώματα....

Το μόνο σίγουρο είναι πως πρόκειται για κάποιο νευρολογικο πρόβλημα.. Εγκεφαλιτιδα που ίσως το προκάλεσε όλο αυτό ξαφνικά?? Κάποιος άλλος ιός που με κάποιον τρόπο ενεργοποιηθηκε???
Κάποιο ίσως λοιμωδες νόσημα???

Δε ξέρω αν υπάρχει δυνατότητα να γίνει καποια μαγνητική ή αξονική στη γατούλα σου... Αν όμως μπορείς ίσως αξίζει ο κόπος.. Ενδεχομένως να βρείτε που ακριβώς βρίσκεται το πρόβλημα...

Μέσα από την ψυχή μου εύχομαι η γατούλα σου να το ξεπεράσει.. Να βελτιωθεί η κατάσταση της και να γίνει τελικά καλά...
Μην καταθέσετε τα όπλα.. Κάντε ότι περνάει από το χέρι σας. Όσο είναι δυνατόν...

Σε παρακαλώ ενημέρωσε μας....
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 20:05, 08-04-19:

Γεια σου Νίκο,

Όσοι έχουμε περάσει δυσκολίες με τα ζωάκια μας καταλαβαίνουμε πώς νοιώθεις,
προσπάθησε να είσαι αισιόδοξος και να σκέφτεσαι λογικά.
Δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να κάνω διάγνωση, μόνο μια υπόθεση από αυτά που περιγράφεις, το μυαλό μου πάει σε υποκαλιαιμία από αφυδάτωση.

Πήρε προβιοτικά με την αντιβίωση; Οι εξετάσεις αίματος τι έδειξαν ;Περιμένουμε να μας πεις νεότερα και ευχόμαστε το καλύτερο για το γατάκι!
Παράθεση

ΝΙΚΟΣΧ73

Νεοφερμένος

O ΝΙΚΟΣΧ73 έγραψε στις 21:57, 08-04-19:

Καλησπερα, το γατακι κατεληξε σημερα το απογευμα, για μενα εφυγε ενα μελος της οικογενειας μου. Περιμενουμε τις αιματολογικες,. Καλο ταξίδι καλή μου.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,456 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:39, 08-04-19:

Κρίμα το καημενούλι, λυπάμαι πολύ Νίκο..

Όταν της κάνατε στείρωση, κάνατε μαζί και εξετάσεις αίματος, κι αν ναι, ήταν "καθαρές"; Σε ρωτάω μήπως ήταν ήδη φορέας κάποιας σοβαρής λοιμώδους ασθένειας την οποία ενεργοποίησε η ταλαιπωρία των (αναπόφευκτων) επεμβάσεων.
Πάντως κάνατε ότι ήταν ανθρωπίνως δυνατόν για να σωθεί, ας σε παρηγορεί αυτό και -κυρίως το σημαντικότερο- οτι το λίγο που έζησε μαζί σας πρόλαβε και πήρε πολλή αγάπη.
Καλό ταξίδι στο αγγελουδάκι...
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 885 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 05:09, 09-04-19:

Καλημέρα Νίκο... Πόσο νιώθουμε τον πόνο σου να ξερες πόσο....
Το λίγο διάστημα που έζησε μαζί σας ένιωσε τι σημαίνει αγάπη. Πήρε χάδια, φροντίδα στοργή. Ήταν η μοίρα της να μη ζήσει πολύ... Να σκέφτεσαι πως θα είχε ήδη πεθάνει στο δρόμο αν δεν το είχατε βρει εκείνη την μέρα που ήταν άσχημα χτυπημένο...
Δεν έχω λογια για να πω πόσο πολύ λυπάμαι. Θυμήθηκα και τον αξελ μου που έτσι και αυτός ξαφνικά αρρώστησε και δε μπόρεσα να τον σώσω..

Θα είναι πάντα δίπλα σου η μικρή... Η θλίψη θα μείνει μα θα μπορέσεις κάποια στιγμή να τη θυμάσαι δίχως να πονάει τόσο πολύ όπως τώρα...

Καλό της ταξιδι

Όταν έχετε τα αποτελέσματα των αιματολογικων πες μας τι έδειξαν - αν έδειξαν κάτι - που μπορεί να είναι και τελείως καθαρές...
Παράθεση

ΝΙΚΟΣΧ73

Νεοφερμένος

O ΝΙΚΟΣΧ73 έγραψε στις 10:26, 09-04-19:

Καλημέρα

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.Πονάει η απώλεια και μάλιστα σε βαθμό που δεν το περίμενα.Ειδικά με μία τέτοια σχεση που είχαμε.Συνέχεια στο πλάι μου αυτοκολλητάκι.Το κακό είναι ότι η άλλη που έχω (3 ετών) και όλη μέρα τρωγόντουσαν ,τωρα την ψάχνει και κλαίει.Θα σας ενημερώσω μόλις έχω νέα.Και πάλι ευχαριστώ
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 11:06, 09-04-19:

Αρχική Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣΧ73
Καλημέρα

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.Πονάει η απώλεια και μάλιστα σε βαθμό που δεν το περίμενα.

.Το κακό είναι ότι η άλλη που έχω (3 ετών) και όλη μέρα τρωγόντουσαν ,τωρα την ψάχνει.
Αχχχ και θα πονάει η απώλεια για πολύ καιρό... Ακόμα και όταν περάσει λίγο ο χρόνος, η θλίψη θα υπάρχει... Όταν το ζωάκι που το είχαμε σαν μέλος της οικογένειας φύγει, δε ξεχνιέται.. Όπως ακριβώς και τους ανθρώπους που έχουμε χάσει...

Ξέρεις τι προτείνουν??? Όταν υπάρχουν και άλλα ζώα στο σπίτι και κάποιο από αυτά πεθάνει, τα υπόλοιπα πρέπει να το δουν.. Να το μυρισουν για να καταλάβουν πως πέθανε... Με αυτόν τον τρόπο ξεπερνούν τα ίδια τη θλίψη τους... Αλλιώς θα το ψάχνουν και θα κλαίνε χωρίς να γνωρίζουν τι έγινε... Το εφάρμοσα στον αξελ μου... Τον είχα φέρει σπίτι μετά από τον κτηνίατρο που τον είχαμε κοιμησει, και όντως η θηλυκια μου πήγε σαν να κατάλαβε, έκανε ένα γύρο, τον μύρισε στην ουρά, στο κεφάλι και από το πλάι (σαν να τον αποχαιρέτησε) και ύστερα απομακρυνθηκε και δεν τον ξαναπλησιασε μέχρι την ώρα που τον έθαψα...

Που να το ξέρεις όμως και εσύ... Και μένα η αδελφή μου μου το είχε πει...

Ας ελπίσουμε πως η μεγάλη σου θα το ξεπεράσει γρήγορα...
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 12:42, 10-04-19:

πολύ λυπάμαι, καλό ταξίδι να έχει...
Παράθεση

ΝΙΚΟΣΧ73

Νεοφερμένος

O ΝΙΚΟΣΧ73 έγραψε στις 12:47, 10-04-19:

Καλησπέρα και πάλι

Οι πρώτες εξετάσεις που βγήκαν ήταν καλές.Μόνο μια εδειχνέ καποιο θέμα με την καρδούλα της , αλλα περιμενουμε αλλή μια για την καρδια και τοξοπλασμα για να μπορέσουμε να δημιουργήσουμε μια εικόνα.Το σενάριο που κερδίζει εδαφος είναι οτι η μικρή έπεσε απο ύψος και χτύπησε με το κεφάλι και έγινε οίδημα και κατέληξε με τόση ταχύτητα.Κατι που δεν το αποκλείω κι εγώ γιατι ανέβαινε παντου.
Θα σς ξαναενημερώσω , και πάλι ευχαριστω.
Παράθεση

ΝΙΚΟΣΧ73

Νεοφερμένος

O ΝΙΚΟΣΧ73 έγραψε στις 12:43, 16-04-19:

Θέλοντας να βάλω τα πράγματα σε μια τάξη , εις μνήμη της μικρής μου αγαπημένης Ζωούλας ,αποχαιρετώντας την για πάντα θέλω να κάνω μια αναφορά στα γεγονότα που συνέβησαν τόσο γρήγορα.
Η Ζωή ήταν ένα γατάκι που ταλαιπωρήθηκε πολύ από την πρώτη μέρα που γεννήθηκε.
Ήταν τυχερή μέσα στην ατυχία της που έπεσε επάνω μου , που παρόλο που έχω άλλη μια γατούλα δεν δίστασα να την υιοθετήσω. Χτυπημένη λοιπόν την βρήκα και ορκίστηκα να την κάνω καλά. Χειρουργεία επί χειρουργείων αλλά τα καταφέραμε. Όμως υπήρχε πάντα αυτό το κάτι που ενώ το έβλεπα και το ανέφερα στον ίδιο πάντα γιατρό , το προσπερνούσαμε σαν να μην υπήρχε.
Η ζωή έπινε πολύ πολύ πολύ νερό , καταναλώναμε 40 λίτρα άμμο το μήνα για τις 2 γάτες.
Δεν ήταν φυσιολογικό το ξέρω , το ανέφερα στον γιατρό αλλά καμία ασχολία με το θέμα.
Ώσπου ήρθε εκείνη η μέρα , η μέρα που άφησα το περασμένο βράδυ ένα γατάκι όλο ενέργεια και το πρωί το βρήκα να μην μπορεί να σηκώσει το κεφάλι του, και να παραπαίει.
Η μέρα που την πήγα στο γιατρό Κυριακή πρωί , και μου λέει εγκεφαλοπάθεια η χίλια δυο. Που του έλεγα ότι η μικρούλα ενώ πίνει 6 μπολ νερό την μέρα, εκείνη την μέρα δεν ήπιε καθόλου. Αλλά ούτε εκείνη την ημέρα δεν κατάφερα να τον υποψιασω , και τις έκανε ενέσεις κορτιζόνης , ενέσεις αντιβιοτικές , ενέσεις εγκεφαλοπάθειας.
Εκείνο το απόγευμα όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους. Το γατάκι είχε καταρρεύσει , δεν θα ξεχάσω ότι την είχα αγκαλιά και με κοίταζε με τα δίχρωμα μάτια της όλο φόβο ότι κάτι κακό θα της συμβεί.
Ακόμη και το βράδυ στις 23.00 που ζήτησα στο γιατρό επειγόντως να την πάω να την βάλουν σε ορό και έλεγα για την δίψα και το νερό , ούτε τότε δεν μπόρεσαν να καταλάβουν…. της πήραν απλά αίμα και την έβαλαν σε ορό.
Η Ζωούλα την επομένη πέθανε , μαζί πέθανε και ένα κομμάτι μέσα στην καρδιά μου
Ύστερα από 4 μέρες οι εξετάσεις βγήκαν , ακόμη και τότε αοριστίες, επιστήμονες άνθρωποι που τόσος κόσμος εμπιστεύεται τις αγάπες τους και δεν μου έδωσαν απάντηση.
Όλα καλά μου είπαν (για τις εξετάσεις),μπορεί να ήταν χίλια δύο. Καμία συμπόνια , κανένα ενδιαφέρον για την μικρούλα μου. Γι εκείνους ήταν ακόμη ένα γατάκι που χάθηκε.
Διαβάζοντας τις εξετάσεις , άρχισα να ψάχνω , βήμα βήμα τις μετρήσεις.
Γιατρός δεν είμαι , όμως διάβασα έψαξα όλο το ιντερνετ συνδύασα πιθανές ασθένειες βάσει των μετρήσεων και κατάλαβα ότι δεν ήταν όλα καλά όπως μου είπαν.
Το χειρότερο για μένα είναι ότι ήταν όλο αυτούς τους μήνες μπροστά μου το πρόβλημα αλλά δεν το έβλεπα , δεν είχα την εμπειρία να το δω , πόσο μάλλον όταν οι γιατροί δεν δίνουν σημασία.
Διάβασα λοιπόν και πήγα σε άλλους γιατρούς και τους έδειξα τις εξετάσεις της μικρούλας που δεν ζει πια.
Η μικρούλα είχε διαβήτη , και μάλιστα πολλές μονάδες. Έπρεπε να πεθάνει για να το δούμε.
Γι αυτό κατέρρευσε , υπόβοσκε και της διέλυσε τα πάντα η αρρώστια.
Ίσως μια ένεση ινσουλίνης να την είχε σώσει , μια ένεση , μια ένεση….
Να προσέχετε , να προσέχετε τον άνθρωπο που είναι ο γιατρός στο ζωάκι σας.
Τελικά υπάρχουν πολλοί επικίνδυνοι και ανεύθυνοι εκεί έξω που παρόλο λέγονται γιατροί γι αυτούς είναι ένα ακόμη ζωάκι πεταμένο σε μια λακκούβα.
Καλό σου ταξίδι γατούλα μου , λυπάμαι που δεν τα κατάφερα και σε απογοήτευσα. Πραγματικά λυπάμαι ,το σπίτι μας έχει αδειάσει

Υγ επισυνάπτω τις εξετάσεις της μικρής για να δείτε ότι ακόμη και μετά που είχαν τελειώσει όλα και είχαν μπροστά τους τα αποτελέσματα ,ακόμη και τότε μου λεγαν ότι μπορεί να ευθύνονται χίλια δύο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  εξετασεις 1.jpg
Εμφανίσεις:  26
Μέγεθος:  718,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  εξετασεις 2.jpg
Εμφανίσεις:  24
Μέγεθος:  987,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ζωη2.jpg
Εμφανίσεις:  17
Μέγεθος:  1,58 MB  

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,456 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 15:41, 16-04-19:

Πόσο όμορφη ήταν η Ζωούλα!
Και πόσο άδικα χάθηκε, χάρη στην ασυνειδησία ορισμένων που ο όρος "επιστήμονας" για να τους χαρακτηρίσει κάποιος, χρησιμοποιείται μόνο κατ' επίφαση- πόσο μάλλον ο όρος "Άνθρωπος".
Εννοείται οτι δεν πρέπει να πατήσεις πια το πόδι σου στο ιατρείο του και να ψάξεις για κάποιο καλό γιατρό να φροντίζει, όταν χρειαστεί, την πρώτη σου γατούλα που έχεις.
Τι να πω...Μόνο θυμό νιώθω γι αυτό το αχαρακτήριστο ον, που όχι μόνο άφησε ένα γλυκύτατο πλάσμα να σιγολιώνει μέχρι το θάνατο (ενώ μπορούσε να το έχει σώσει, αφού τα συμπτώματα του διαβήτη ήταν τόσο "ηχηρά"), αλλά και αφού το κακό είχε ήδη γίνει, να επιδεικνύει τόση αναλγησία...Απλώς η ατυχία σου ήταν που έπεσες σ'αυτόν για να εμπιστευτείς την υγεία της πολυαγαπημένης σου μικρούλας.
Παραταύτα, παρηγορήσου οτι η Ζωή άφησε την τελευταία της πνοούλα κατά κάποιο τρόπο τυχερή που έζησε, έστω και για λίγο, σε ένα σπίτι περιτριγυρισμένη από αγάπη και χάδια (ειδάλλως στους δρόμους δεν θα είχε καμιά τύχη).
Καλή δύναμη λοιπόν Νίκο και κουράγιο. Ο πόνος είναι ανείπωτος, αλλά ο χρόνος θα τον λειάνει και μα η ανάμνηση της Ζωούλας δεν θα σβήσει ποτέ από την καρδιά σου. Μακάρι η αγνή ψυχούλα της, να πέταξε σε έναν καλύτερο τόπο, μακριά από κάθε πόνο...
Εκεί, στην άκρη του Ουράνιου Τόξου, που κάποτε όλοι ελπίζουμε να συναντηθούμε με τα αγαπημένα πλάσματα που χάσαμε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 19-04-19 στις 19:08.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 16:57, 16-04-19:

Είναι από τις λίγες φορές που δεν έχω τι να πω.. Δεν μπορώ να βρω τις κατάλληλες λέξεις για να περιγράψω αυτό που και εγώ νιώθω όπως εσύ Νίκο... Οργή, θυμό, απογοήτευση γιατί υπάρχουν τόσοι άχρηστοι γιατροί? Που δεν μπορούν να εκτιμήσουν την κατάσταση που βρίσκεται ένα ζώο με αποτέλεσμα να χάνεται η ζωή του χωρίς να έχει γίνει ούτε μια προσπάθεια? Που δεν υποψιάζονται όταν του αναφέρεις αν πίνει νερό και πόση ποσότητα, αν κάνει διαρροιες συνεχώς ή εμετούς πως κάτι συμβαίνει?
Το πρώτο σύμπτωμα του διαβήτη είναι η υπερβολική ποσότητα νερού.. Αυτό είναι γνωστό.. Απορώ και οργιζομσι πραγματικά πως από την αρχή που ακόμη ήταν καλά δεν της έκαναν εξετάσεις.... Λόγω ηλικίας????
Ότι και λέμε τώρα δεν αλλάζει το γεγονός πως η γατούλα σου έφυγε...
Τουλάχιστον να σκέφτεσαι αυτό που έγραψες. Μέσα στην ατυχία της ήταν τυχερή.. Τη βρήκες, τη φροντίσες, την αγάπησες. Αν δεν ήσουν εσύ θα είχε ήδη πεθάνει τότε...
Έκανε τον κύκλο της σε αυτήν τη ζωή και ύστερα έφυγε... Να την σκέφτεσαι πάντα με αγάπη και θα είναι μέσα στη καρδιά σου παντοτινά να ξέρεις
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 16-04-19 στις 19:47.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H k@lypso έγραψε στις 18:13, 16-04-19:

Πανέμορφη ήταν πολύ λυπάμαι που έφυγε έτσι ...
Τα επίπεδα γλυκόζης νομίζω μπορεί να ανεβαίνουν και από το στρες της εξέτασης ή από λοίμωξη, αλλά και σε συνδυασμό και με τη δίψα και τα άλλα συμπτώματα έπρεπε να το έχουν ψάξει.

Μπορείς να μου στείλεις τα στοιχεία των κτηνιάτρων με πμ ;
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,301 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:08, 16-04-19:

Ποσο κριμα,ποσο κριμα να εχει ενα συμπτωμα τοσο οφθαλμοφανες,τοσο οφθαλμοφανες για εναν γιατρο και να το αγνοησει πληρως!!!!!!!
Τι να πω;Τι να πω;Κια λιγα λες φιλε μου.
Ποσο πολυ λυπαμαι για την Ζωουλα,ποσο ομορφη,ποσο γλυκια!
Να εισαι καλα νικο μου,εσυ πραγματικα εκανες οτι καλυτερο μπορουσες.Ξερεις,δεν ειμαστε εμεις οι γιατροι ,ΑΥΤΟΙ ειναι.
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 05:41, 19-04-19:

Καταλαβαινω τον πονο σου, αλλα επειδη η γλυκοζη ειναι ανεβασμενη στην εξεταση, δεν σημαινει οτι η γατουλα ειχε διαβητη. Αν ειχε γινει εξεταση HbA1c και ηταν ανεβασμενη τοτε ισως, αλλα με μια τιμη γλυκοζης δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα. Η πολυδιψια μπορει να οφειλεται και σε αλλους παραγοντες, πχ προβλημα στον θυροειδη, εσωτερικη αιμορραγια, νεφρικη ανεπαρκεια, διαταραχη στους ηλεκτρολυτες, κλπ. Η γλυκοζη της δεν ηταν παρα πολυ υψηλη για να την σκοτωσει τοσο γρηγορα. Επισης παιζει ρολο αν η εξεταση εγινε λιγη ωρα αφοτου ειχε φαει ή μετα απο ενεση κορτιζονης. Η κορτιζονη ανεβαζει την γλυκοζη. Επισης οταν ο οργανισμος παλευει καποια ασθενεια ή κατι αλλο η γλυκοζη ανεβαινει.

H CPK της ειναι ανεβασμενη κατα πολυ και μαλλον η γατουλα ειχε καποια προδιαθεση σε κατι και εσβησε. Ουσιαστικα δειχνει οτι καταστραφηκε καποιος μυς (πχ καρδια). Μη ξεχνας οτι ειχε και βεβαρημενο ιστορικο. Το μονο λαθος που ισως να εκανε ο κτηνιατρος, ειναι οτι δεν εδωσε σημασια στην πολυδιψια.

Η γατουλα πιθανοτατα να εσβηνε ειτε εκανε σωστη διαγνωση ο κτηνιατρος ειτε οχι. Δεν πιστευω οτι ειχε διαβητη. Αν ειχε, θα ειχες παρατηρησει απωλεια βαρους πολυ πριν φτασει σε αυτο το σημειο.

Οταν χανεις καποιο κοντινο σου προσωπο, ειτε ειναι ανθρωπος ειτε γατα, προσπαθεις να απαντησεις σε ενα σωρο γιατι. Μη ψαχνεις στο ιντερνετ για απαντησεις, δεν θα τις βρεις και δεν μπορεις να κανεις διαγνωση μονο με τις τιμες που βλεπεις στο αιμα. Η διαγνωση ειναι συνδιασμος εργαστηριακων και κλινικων συμπτωματων. Μη το ψαχνεις γιατι βασανιζεις τον εαυτο σου και δεν κερδιζεις τιποτα.

Καλο παραδεισο στην γατουλα.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,301 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 07:02, 19-04-19:

Εμεις διαγνωση δεν μπορουμε να κανουμε,αλλα ξερετε πολλους κτηνιατρους που εδω και καιρο θα του λεγατε οτι η γατα μου πινει 6 μπωλ νερο καθημερινα και θα εκανε σαν να μην το ακουγε;ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΝΟΙΑ.
Παράθεση

ΝΙΚΟΣΧ73

Νεοφερμένος

O ΝΙΚΟΣΧ73 έγραψε στις 16:57, 19-04-19:

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Εκτός απο το δικό μου ψάξιμο , πήγα και σε 2 γιατρούς ακόμη.Και οι δύο μου είπαν το ίδιο πράγμα.
Αν η αιμόληψια έγινε το ένα βραδυ και στάλθηκε το επόμενο πρωί και τότε έγινε η μέτρηση η τίμη θα είχε πέσει.
Τι σημαίνει αυτό? Σημαίνει οτι η γατούλα μου εκεινη την μέρα θα είχε 300 με 400 ζάκχαρο.
Το γατάκι είχε πάθει διαβητικό σοκ , γι αυτό και δεν μπορουσε να σηκώσει το κεφαλάκι του.Κοιτάζοντας πίσω δεν μπορώ να βρώ πιο φωναχτά σημάδια.
Επρεπε να ήμουν υποψιασμένος.Λυπάμαι.Αν ήμουν γιατρός το πρώτο που θα έκανα σε ένα ζωάκι τόσο ταλαιπωρημένο ήταν αιματολογικές.Αλλά σας το ξαναλέω , αλλο γιατρός και άλλο box moving γιατρος.
Παράθεση

ΝΙΚΟΣΧ73

Νεοφερμένος

O ΝΙΚΟΣΧ73 έγραψε στις 17:00, 19-04-19:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Πόσο όμορφη ήταν η Ζωούλα!
Και πόσο άδικα χάθηκε, χάρη στην ασυνειδησία ορισμένων που ο όρος "επιστήμονας" για να τους χαρακτηρίσει κάποιος, χρησιμοποιείται μόνο κατ' επίφαση- πόσο μάλλον ο όρος "Άνθρωπος".
Εννοείται οτι δεν πρέπει να πατήσεις πια το πόδι σου στο ιατρείο του και να ψάξεις για κάποιο καλό γιατρό να φροντίζει, όταν χρειαστεί, την πρώτη σου γατούλα που έχεις.
Τι να πω...Μόνο θυμό νιώθω γι αυτό το αχαρακτήριστο ον, που όχι μόνο άφησε ένα γλυκύτατο πλάσμα να σιγολιώνει μέχρι το θάνατο (ενώ μπορούσε να το έχει σώσει, αφού τα συμπτώματα του διαβήτη ήταν τόσο "ηχηρά"), αλλά και αφού το κακό είχε ήδη γίνει, να επιδεικνύει τόση αναλγησία...Απλώς η ατυχία σου ήταν που έπεσες σ'αυτόν για να εμπιστευτείς την υγεία της πολυαγαπημένης σου μικρούλας.
Παραταύτα, παρηγορήσου οτι η Ζωή άφησε την τελευταία της πνοούλα κατά κάποιο τρόπο τυχερή που έζησε, έστω και για λίγο, σε ένα σπίτι περιτριγυρισμένη από αγάπη και χάδια (ειδάλλως στους δρόμους δεν θα είχε καμιά τύχη).
Καλή δύναμη λοιπόν Νίκο και κουράγιο. Ο πόνος είναι ανείπωτος, αλλά ο χρόνος θα τον λειάνει και μα η ανάμνηση της Ζούλας δεν θα σβήσει ποτέ από την καρδιά σου. Μακάρι η αγνή ψυχούλα της, να πέταξε σε έναν καλύτερο τόπο, μακριά από κάθε πόνο...
Εκεί, στην άκρη του Ουράνιου Τόξου, που κάποτε όλοι ελπίζουμε να συναντηθούμε με τα αγαπημένα πλάσματα που χάσαμε.

Τι ωραία η φωτογραφία , πόσο πολύ σε ευχαριστώ!!!
Παράθεση

ΝΙΚΟΣΧ73

Νεοφερμένος

O ΝΙΚΟΣΧ73 έγραψε στις 17:22, 19-04-19:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Ποσο κριμα,ποσο κριμα να εχει ενα συμπτωμα τοσο οφθαλμοφανες,τοσο οφθαλμοφανες για εναν γιατρο και να το αγνοησει πληρως!!!!!!!
Τι να πω;Τι να πω;Κια λιγα λες φιλε μου.
Ποσο πολυ λυπαμαι για την Ζωουλα,ποσο ομορφη,ποσο γλυκια!
Να εισαι καλα νικο μου,εσυ πραγματικα εκανες οτι καλυτερο μπορουσες.Ξερεις,δεν ειμαστε εμεις οι γιατροι ,ΑΥΤΟΙ ειναι.
Με τίς εξετάσεις στα χέρια τους με το ζακχαρο στο Θεό και δεν μιλάω για τα υπόλοιπα, ξέρετε τι μου έλεγαν? Οτι μάλλον το γατάκι έπεσε απο ψηλά και χτύπησε τον αυχένα του...
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:53, 19-04-19:

Δυστυχως φιλε μου Νικο,δεν εχουν απολυτως ΚΑΜΙΑ δικαιολογια.Ειναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ αυτο που εκαναν.

edit:Και ξερεις γιατι σου ελεγαν αυτες τις παπαριες;Διοτι δεν μπορουν να δικαιολογισουν οτι τοσο καιρο τους ελεγες οτι πινει πολυ νερο και δεν εκαναν τιποτα.Πως μπορουσαν να σου πουν οτι εχει διαβητη;
Ετσι απλα και εγκληματικα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 19-04-19 στις 19:59.
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 20:48, 20-04-19:

Αρχική Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣΧ73
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Εκτός απο το δικό μου ψάξιμο , πήγα και σε 2 γιατρούς ακόμη.Και οι δύο μου είπαν το ίδιο πράγμα.
Αν η αιμόληψια έγινε το ένα βραδυ και στάλθηκε το επόμενο πρωί και τότε έγινε η μέτρηση η τίμη θα είχε πέσει.
Τι σημαίνει αυτό? Σημαίνει οτι η γατούλα μου εκεινη την μέρα θα είχε 300 με 400 ζάκχαρο.
Το γατάκι είχε πάθει διαβητικό σοκ , γι αυτό και δεν μπορουσε να σηκώσει το κεφαλάκι του.Κοιτάζοντας πίσω δεν μπορώ να βρώ πιο φωναχτά σημάδια.
Επρεπε να ήμουν υποψιασμένος.Λυπάμαι.Αν ήμουν γιατρός το πρώτο που θα έκανα σε ένα ζωάκι τόσο ταλαιπωρημένο ήταν αιματολογικές.Αλλά σας το ξαναλέω , αλλο γιατρός και άλλο box moving γιατρος.
Εγω θα απεφευγα και τους αλλους 2 γιατρους που εκαναν διαγνωση διαβητη απο μια και μονο τιμη στην γλυκοζη. Το γατακι θα μπορουσε να υπεφερε και απο χρονια παγκρεατιτιδα η οποια με την σειρα της ανεβασε και την τιμη της γλυκοζης. Η πολυδιψια και πολυουρια θα μπορουσε καλλιστα να ειναι συμπτωματα παγκρεατιτιδας, οπως επισης και η διαρροια που ειχε επι 2 μηνες. Δεν εχουν γινει βιοχημικες εξετασεις και δεν γνωριζεις απο τι εφυγε το γατι. Δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα μονο απο την τιμη της γλυκοζης οτι το γατακι εσβησε απο διαβητη και να κατηγορεις τον κτηνιατρο οτι αφησε την γατα σου να πεθανει απο διαβητη. Αμελεια ηταν οταν δεν εγιναν αιματολογικες και βιοχημικες οταν το γατακι ειχε διαρροια και πολυδιψια-πολυουρια. Οταν ειναι ενα βημα πριν το θανατο, τι να σου κανει ο κτηνιατρος, ειδικα οταν δεν εχει ολες τις εξετασεις στα χερια του; Δεν ειναι θεος.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:53, 20-04-19:

Εγω παλι δεν θα απεφευγα καθολου τους αλλους 2 κτηνιατρους,διοτι ειπαν το αυτονοητο και δεν προσπαθησαν να καλυψουν συντεχνιακα τον /την κτηνιατρο που εγκληματισε.
Απο οτι και αν επασχε το γατακι,δεν ειναι δυνατον να λες στον κτηνιατρο οτι πινει 6 μπωλακια νερο ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΓΝΟΕΙ.Αν δεν το καταλαβαινεις δεν ξερω τι φταιει.ΤΟ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙΡΟ ΛΕΜΕ.Ο οποιοσδηποτε κτηνιατρος οταν ακουει κατι τετοιο ψαχνει καταρχην για διαβητη.Το εχω ζησει και με τον μπουκακο μου,οταν αρρωστησε.Επινε πολυ πολυ νερο,και παλι ουτε κατα διαννοια 6 μπωλακια,και ο τοτε κτηνιατρος μου το πρωτο που εκανε ειναι εξετασεις για διαβητη.ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ.
Καληνυχτα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 20-04-19 στις 21:00.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:01, 20-04-19:

Δεν ξερω αν το διαβασες νελιελ
Όμως υπήρχε πάντα αυτό το κάτι που ενώ το έβλεπα και το ανέφερα στον ίδιο πάντα γιατρό , το προσπερνούσαμε σαν να μην υπήρχε.
Η ζωή έπινε πολύ πολύ πολύ νερό , καταναλώναμε 40 λίτρα άμμο το μήνα για τις 2 γάτες.
Δεν ήταν φυσιολογικό το ξέρω , το ανέφερα στον γιατρό αλλά καμία ασχολία με το θέμα.
Τα υπολοιπα ειναι εντελως παρανοικα.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 21:20, 20-04-19:

Νομίζω έφη μου πως και εσύ και η nelliel συμφωνείτε αλλά λέγοντας το διαφορετικά... Πως δηλαδή Ο πρώτος κτηνίατρος δεν έκρινε απαραίτητο να γίνουν αιματολογικες και βιοχημικες εξετάσεις παρόλο που ο Νίκος του είχε αναφέρει επανειλημμένα ότι η γατούλα έπινε πάρα πολύ νερό.... Αυτό το σύμπτωμα σε συνδυασμό με τις διαρροιες έπρεπε να τον βάλει σε υποψίες και να το ψάξει... Δεν έγινε και η γατούλα πέθανε... Τον ακριβή λόγο δυστυχώς δεν θα το μάθει ο Νίκος.... Ίσως από διαβήτη, ίσως από κάτι άλλο....

Αυτό που έγραψε η nelliel, πως από μόνη της μια τιμή δεν λεει κάτι, έχει μια βάση... Μπορεί σαφώς να είναι μια ένδειξη - για να ξεκινήσει το οποιοδήποτε ψάξιμο--αλλά εάν δεν υπάρχουν εξετάσεις για να ελεγχθούν συνδυαστικά κανένας γιατρός δεν μπορεί να είναι σίγουρος για την πάθηση.... Το είδα και με τον αξελ που όλες οι εξετάσεις ήταν άριστες και τελικά δεν ξέρουμε από τι ακριβώς έπασχε, αλλά και με τον σιμπα τώρα... Με τα ούρα που όταν έβγαλε λίγο αίμα και φοβήθηκαμε ακόμα και για ουρολιθιαση, και κάνοντας μετά καλλιέργεια διαπιστώσαμε πως ευτυχώς δεν ήταν τίποτα, αλλά και με την ALT του συκωτιού που έπρεπε να ελεγχθούν και οι υπόλοιπες τιμές για να δούμε ποιο ακριβώς - και πόσο σοβαρό - ήταν το πρόβλημα...

Δυστυχώς το αποτέλεσμα δεν αλλάζει.. Η αμέλεια του πρώτου κτηνίατρου ήταν μοιραία... Πιθανότατα η γατούλα να μη μπορούσε να σωθεί ούτως ή άλλως, απλώς θα είχαν κάνει μια προσπάθεια....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 20-04-19 στις 21:24.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:23, 20-04-19:

Οχι δεν λεμε το ιδιο Δημητρα.Το δεδομενο ειναι οτι οταν τοσο καιρο ο νικος ελεγε στην γιατρο οτι η γατα πινει υπερβολικα αφυσικη ποσοτητα νερου τοσο καιρο τωρα και αυτη το αγνοουσε...ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΓΙΑΤΡΟς ΕΙΝΑΙ.Ειναι αδιαννοητο να μην της εχουν κανει τοσο καιρο εξετασεις για διαβητη.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΙΑΒΗΤΗ,ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΠΙΝΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ.ΠΟΙΟΣ ΣΚΑΤΑ ΘΑ ΤΟ ΠΕΙ ,Ο ΠΕΛΑΤΗΣΣ;;;;;;;;;;Και οποιοσδηποτε δικαιολογει τετοια συμπεριφορα γιατρου,ειναι τουλαχιστον αφελης.
Κια αν η γατουλα επασχε απο διαβητη,ωραιοτατα ΣΩΖΟΤΑΝ.Οποτε μιλαμε για εγκληματικη αμελεια.τΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΗΔΙΕΣ.ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΛΕΓΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΑ ΠΟΛΥΔΙΨΙΑ..ΚΑΝ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΓΑΤΑ ΓΙΑ ΔΙΑΒΗΤΗ.ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑΙ.

Δεν θα πω κατι αλλο διοτι εχω φορτωσει ασχημα,διοτι γνωριζω.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 20-04-19 στις 21:30.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 21:33, 20-04-19:

Οχι δεν λεμε το ιδιο Δημητρα.Το δεδομενο ειναι οτι οταν τοσο καιρο ο νικος ελεγε στην γιατρο οτι η γατα πινει υπερβολικα αφυσικη ποσοτητα νερου τοσο καιρο τωρακαια αυτη το αγνοουσε...ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΓΙΑΤΡΟς ΕΙΝΑΙ.Ειναι αδιαννοητο να μην της εχουν κανει τοσο καιρο εξετασεις για διαβητη.Και οποιοσδηποτε δικαιολογει τετοια συμπεριφορα γιατρου,ειναι τουλαχιστον αφελης.
Δεν θα πω κατι αλλο διοτι εχω φορτωσει ασχημα,διοτι γνωριζω.
Μα αυτό είπε ακριβώς και η nelliel... Πως ήταν εγκληματική αμέλεια του γιατρού να μην του κάνει εξετάσεις από την πρώτη στιγμή που του αναφέρθηκε η πολυδιψια-πολυουρια και οι διαρροιες....

Το ίδιο εξοργισμένη είμαι και εγώ... Και ήταν το πρώτο πράγμα που έγραψα όταν ο Νίκος μας είπε πως η γατούλα πέθανε τελικά....
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:37, 20-04-19:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Μα αυτό είπε ακριβώς και η nelliel... Πως ήταν εγκληματική αμέλεια του γιατρού να μην του κάνει εξετάσεις από την πρώτη στιγμή που του αναφέρθηκε η πολυδιψια-πολυουρια και οι διαρροιες....

Το ίδιο εξοργισμένη είμαι και εγώ... Και ήταν το πρώτο πράγμα που έγραψα όταν ο Νίκος μας είπε πως η γατούλα πέθανε τελικά....
Δημητρα μου διαβασε καλυτερα,Δεν ειπε αυτο η νελιελ,Αντιθετα εγραψε αυτο
Εγω θα απεφευγα και τους αλλους 2 γιατρους που εκαναν διαγνωση διαβητη απο μια και μονο τιμη στην γλυκοζη. Το γατακι θα μπορουσε να υπεφερε και απο χρονια παγκρεατιτιδα η οποια με την σειρα της ανεβασε και την τιμη της γλυκοζης. Η πολυδιψια και πολυουρια θα μπορουσε καλλιστα να ειναι συμπτωματα παγκρεατιτιδας, οπως επισης και η διαρροια που ειχε επι 2 μηνες. Δεν εχουν γινει βιοχημικες εξετασεις και δεν γνωριζεις απο τι εφυγε το γατι. Δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα μονο απο την τιμη της γλυκοζης οτι το γατακι εσβησε απο διαβητη και να κατηγορεις τον κτηνιατρο οτι αφησε την γατα σου να πεθανει απο διαβητη. Αμελεια ηταν οταν δεν εγιναν αιματολογικες και βιοχημικες οταν το γατακι ειχε διαρροια και πολυδιψια-πολυουρια.
Ενταξει,προφανως η νελιελ πιστευει οτι ο πελατης πρεπει να ειναι γιατρος και να προτεινει ο ΙΔΙΟΣ στον κτηνιατρο τι εξετασεις να κανει το γατι του,οταν του λεει οτι πασχει απο πολυδιψια.
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΟ.

Το γατι λεμε επασχε απο απιστευτη πολυδιψια,ο νικος το ελεγε επανελειμενα στην κτηνιατρο,αυτη ΤΟ ΑΓΝΟΟΥΣΕ ΠΛΗΡΩΣ και Η ΝΕΛΙΕΛ ΕΔΩ μας λεει οτι δεν φταιει η κτηνιατρος διοτι δεν εγιναν οι εξετασεις.
,ΜΑ ΠΟΙΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΙ ΤΙ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ,ΕΓΩ;
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:55, 20-04-19:

Και για να μην το πολυζαλιζουμε το ζητημα διοτι ειναι οφλαθμοφανεστατο.
Παω εγω σε κτηνιατρο.Παρακολουθει απο την αρχη το γατι μου.Του λεω καιρο τωρα οτι πινει αφυσικα πολυ νερο.ΤΟΥ ΤΟ ΛΕΩ.Το αγνοει πληρως.Δεν μου λεει να κανουμε εξετασεις για διαβητη.ΤΟ ΑΓΝΟΕΙ.
Και μετα απο ενα διαστημα το γατακι παθαινει ολο αυτο.
Με ΕΞΕΤΑΣΕΙς ΣΤΟ ΤΕΛΟς που δειχνουν διαβητη.
ΕΝΩ ΚΑΙΡΟ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ Η ΓΑΤΑ ΜΟΥ ΠΙΝΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ,6 ΜΠΩΛ ΝΕΡΟ..ΚΑΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟ ΑΓΝΟΕΙ.Δεν λεει να κανουν εξετασεις για διαβητη.ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ.
Και φταιει ποιος;Ο αναδρομος ερμης μηπως;Η ο πελατης που δνε ζητησε να γινουνε εξετασεις για διαβητη;
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 21:57, 20-04-19:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Αμελεια ηταν οταν δεν εγιναν αιματολογικες και βιοχημικες οταν το γατακι ειχε διαρροια και πολυδιψια-πολυουρια.
Ενταξει,προφανως η νελιελ πιστευει οτι ο πελατης πρεπει να ειναι γιατρος και να προτεινει ο ΙΔΙΟΣ στον κτηνιατρο τι εξετασεις να κανει το γατι του,οταν του λεει οτι πασχει απο πολυδιψια.
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΟ.

Το γατι λεμε επασχε απο απιστευτη πολυδιψια,ο νικος το ελεγε επανελειμενα στην κτηνιατρο,αυτη ΤΟ ΑΓΝΟΟΥΣΕ ΠΛΗΡΩΣ και Η ΝΕΛΙΕΛ ΕΔΩ μας λεει οτι δεν φταιει η κτηνιατρος διοτι δεν εγιναν οι εξετασεις.
,ΜΑ ΠΟΙΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΙ ΤΙ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ,ΕΓΩ;
Έχω διαβάσει πολύ προσεχτικά όλα όσα έχουν γραφτεί... Λέξη λέξη και πολύ προσεχτικά... Ξανά και ξανά...
Δεν κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, ξέρεις πολύ καλά πόσο σε εκτιμώ, σε αγαπώ και σε σέβομαι παρόλο που δεν σε γνωρίζω από κοντά.. Πόσο συμφωνώ με τις απόψεις σου... Νομίζω όμως πως στην συγκεκριμένη περίπτωση είσαι λίγο άδικη με την nelliel και το καταλαβαίνω γιατί είσαι θυμωμένη - όπως όλοι μας...
Το έγραψε ξεκάθαρα πως ήταν αμέλεια από την αρχή..
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ από αυτά που έγραψε είναι πως δεν δικαιολογεί τη γιατρό, αλλά λέει στον Νίκο πως δεν είναι σίγουρο πως πέθανε καθαρά από διαβήτη... Θα μπορούσε να είναι και κσποια άλλη πάθηση που στο τελικό στάδιο της να έχει τα συμπτώματα του διαβήτη... Ήταν ΛΑΘΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΉ που δεν του έκανε εξετάσεις... Και σαφώς εμείς δεν είμαστε γιατροί για να ξέρουμε τι εξετάσεις έπρεπε να γίνουν... Αυτό δεν νομίζω ότι το αμφισβητεί κάνεις μας....
Ξέρεις σε αγαπώ
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:00, 20-04-19:

Έχω διαβάσει πολύ προσεχτικά όλα όσα έχουν γραφτεί... Λέξη λέξη και πολύ προσεχτικά... Ξανά και ξανά...
Δεν κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, ξέρεις πολύ καλά πόσο σε εκτιμώ, σε αγαπώ και σε σέβομαι παρόλο που δεν σε γνωρίζω από κοντά.. Πόσο συμφωνώ με τις απόψεις σου... Νομίζω όμως πως στην συγκεκριμένη περίπτωση είσαι λίγο άδικη με την nelliel και το καταλαβαίνω γιατί είσαι θυμωμένη - όπως όλοι μας...
Το έγραψε ξεκάθαρα πως ήταν αμέλεια από την αρχή..
Αυτό που καταλαβαίνω εγώ από αυτά που έγραψε είναι πως δεν δικαιολογεί τη γιατρό, αλλά λέει στον Νίκο πως δεν είναι σίγουρο πως πέθανε καθαρά από διαβήτη... Θα μπορούσε να είναι και κσποια άλλη πάθηση που στο τελικό στάδιο της να έχει τα συμπτώματα του διαβήτη... Ήταν ΛΑΘΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΉ που δεν του έκανε εξετάσεις... Και σαφώς εμείς δεν είμαστε γιατροί για να ξέρουμε τι εξετάσεις έπρεπε να γίνουν... Αυτό δεν νομίζω ότι το αμφισβητεί κάνεις μας....
Ξέρεις σε αγαπώ
Και εγω σε αγαπω και δεν εχει να κανει βρε δημητρα.Ομως καποιοι απλα βιαζονται,ενω καν δενε χουν καταλαβει;
Ομως ΟΧΙ,δεν εγραψε οτι ηταν αμελεια του γιατρου,Αντιθετα εγραψε οτι ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ.Το αμελεια που εγραψε..ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ.Εγραψε αμελεια σκετο.Απο ποιον αραγε;Μηως απο τν πελατη;Αφουν εγραψε ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ.

Αυτο που ξερω ειναι οτι δεν γινεται να λες πως δεν φταιει Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΕ το γατι,οταν τοσο καιρο ο ανθρωπος ΦΩΝΑΖΕΙ οτι το γατι του πινει 6 μπωλακια νερο και η ''΄κυρια''γιατρος το αγνοει πληρως.Κια εχεις εδω ατομα να λενε οτι δεν φταιει ο κτηνατρος.
Οπως και να εχει...ΟΤΑΝ ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΓΝΟΕΙ ΓΑΤΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ 6 ΜΠΩΛΑΚΙΑ ΝΕΡΟ ΧΩΡΙς ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΙΑΒΗΤΗ..ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΑ ΗΛΙΘΟΣ ,ΑΝΕΠΑΡΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟς και δεν μπορει να λεμε ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 20-04-19 στις 22:15.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 22:02, 20-04-19:

Και φταιει ποιος;Ο αναδρομος ερμης μηπως;Η ο πελατης που δνε ζητησε να γινουνε εξετασεις για διαβητη;
Μα δεν είπε κανένας Έφη πως φταίει η Δήμητρα και η κάθε Δήμητρα όταν χάνεται το ζώο του από τέτοιες εγκληματικές πράξεις.. Το φταίξιμο ΌΛΟ είναι καθαρά του γιατρού και μόνο.... Δε ρίχνω πουθενά ελαφρυντικά στην κτηνίατρο..
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:08, 20-04-19:

Μα δεν είπε κανένας Έφη πως φταίει η Δήμητρα και η κάθε Δήμητρα όταν χάνεται το ζώο του από τέτοιες εγκληματικές πράξεις.. Το φταίξιμο ΌΛΟ είναι καθαρά του γιατρού και μόνο.... Δε ρίχνω πουθενά ελαφρυντικά στην κτηνίατρο..
βΡΕ ΔΗΜΗΤΡΑ,εσυ γιατι απαντας σε κατι που δεν αναφερεται σε εσενα;Μα εγω δεν λεω τι εγραψες εσυ.Εγω αναφερομαι σε αυτο εδω,που το θεωρω απλα εξοργιστικο.Δες πληζ.
Το γατακι θα μπορουσε να υπεφερε και απο χρονια παγκρεατιτιδα η οποια με την σειρα της ανεβασε και την τιμη της γλυκοζης. Η πολυδιψια και πολυουρια θα μπορουσε καλλιστα να ειναι συμπτωματα παγκρεατιτιδας, οπως επισης και η διαρροια που ειχε επι 2 μηνες. Δεν εχουν γινει βιοχημικες εξετασεις και δεν γνωριζεις απο τι εφυγε το γατι. Δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα μονο απο την τιμη της γλυκοζης οτι το γατακι εσβησε απο διαβητη και να κατηγορεις τον κτηνιατρο οτι αφησε την γατα σου να πεθανει απο διαβητη. Αμελεια ηταν οταν δεν εγιναν αιματολογικες και βιοχημικες οταν το γατακι ειχε διαρροια και πολυδιψια-πολυουρια. Οταν ειναι ενα βημα πριν το θανατο, τι να σου κανει ο κτηνιατρος, ειδικα οταν δεν εχει ολες τις εξετασεις στα χερια του; Δεν ειναι θεος.
Δηλαδη.δεν φταιει ο γιατρος...ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΛΕΕΙ;ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΤΟ ΛΕΕΙ.
Μα οταν τοσο καιρο ο νικος λεει οτι η γατα επινε μια λιμνη στην καθησια της...ο γιατρος δεν επρεπε να πει να γινουν εξετασεις για διαβητη;Εδω η αγαπητη νελιελ μας λεει ξεκαθαρα ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ,ΦΤΑΙΕΙ Η ΑΜΕΛΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ,ΑΜΕΛΕΙΑ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ;Ο γιατρος δεν επρεπε να πει να γινουνε ξετασεις για διαβητη;Θα με τρελανεις τελειως;
Προφανως δημητρα δεν εχεις καταλαβει καν τι γραφει η αγαπητη νελιελ.πληζ ομως,κατσε και δεστο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 20-04-19 στις 22:20.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 22:22, 20-04-19:

Οπως και να εχει...ΟΤΑΝ ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΓΝΟΕΙ ΓΑΤΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ 6 ΜΠΩΛΑΚΙΑ ΝΕΡΟ ΧΩΡΙς ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΙΑΒΗΤΗ..ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΑ ΗΛΙΘΟΣ ,ΑΝΕΠΑΡΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟς και δεν μπορει να λεμε ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ.
Μαζί σου με χίλια!!!!!! Η αμέλεια είναι ΚΑΘΑΡΆ ΚΑΙ ΜΌΝΟ του γιατρού.. Του κάθε γιατρού....
Να σου πω παράδειγμα.... Όταν πρωτοεμφανιστηκε ο καρκίνος στόματος στον άντρα μου πήρε να κλείσει ραντεβού σε γναθοχειρουργο... 1η ΑΜΈΛΕΙΑ... τον καθυστέρησε 3 μήνες... Πάμε ύστερα σε άλλον... 2η ΑΜΈΛΕΙΑ... αντί να υποψιαστεί (ο γιατρός πάντα) και να κάνει ΑΜΕΣΩΣ βιοψία, θεώρησε ότι ήταν μια απλή κύστη και την άνοιξε... Αποτέλεσμα?? Προχώρησε παραπάνω ο καρκίνος... Κανείς από τους δύο δεν του είπαν "πήγαινε κάνε μια μαγνητική να δούμε, κάτι ύποπτο συμβαίνει"... Κατόπιν μας προτείνουν έναν στην Αθήνα... Μόλις μίλησε τηλεφωνικά, ΑΜΕΣΩΣ τον έστειλε για εξετάσεις και σε 15 μέρες είχε κανονίσει για χειρουργείο... Ποτέ δε θα μάθω αν θα ήταν τώρα μαζί μου σε περίπτωση που οι 2 προηγούμενοι δεν ήταν τόσο εγκληματικά αμελεις.. Ίσως ναι ίσως πάλι όχι...
Που θέλω να καταλήξω???? Το θέμα είναι να πέσεις σε γιατρούς που ξέρουν να εκτιμούν αμέσως την κάθε κατάσταση. Και να ενεργούν ΆΜΕΣΑ..
Το αν θα σωθεί τελικά ο άνθρωπος ή το ζώο δεν το γνωρίζεις, αλλά θα έχεις προσπαθήσει.. Θα έχεις παλέψει από την πρώτη στιγμή κσι όχι όταν πια είναι πολύ αργά...
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H k@lypso έγραψε στις 18:44, 21-04-19:

Συγγνώμη που παρεμβαίνω απροσκάλεστη , αλλά και εγώ δεν βρήκα αξιόπιστο κανέναν από τους κτηνιάτρους που αναφέρθηκαν.
Ο πρώτος είναι φάουλ γιατί δεν διερεύνησε ένα τόσο έντονο σύμπτωμα περαιτέρω.
Οι επόμενοι, επίσης δεν με πείθουν, διότι δεν επαρκούν τα αποτελέσματα των εξετάσεων για διάγνωση διαβήτη, πόσο μάλλον για διάγνωση θανάτου από διαβήτη.
(και αυτό καθώς δεν είναι πλήρεις οι εξετάσεις, η πολυδιψία/πολυουρία μπορεί να αποτελεί σύμπτωμα άλλης αιτίας, ενώ το σάκχαρο μπορεί να είναι ανεβασμένο και από άλλες αιτίες εκτός του διαβήτη, ενώ δεν είναι τόσο ψηλό για να πεθάνει σίγουρα μόνο από αυτό)
Είναι εύκολο εκ των υστέρων να πεις έφταιγε αυτό, στον άνθρωπο που πονάει και ψάχνει ένα γιατί, δυστυχώς .

Νομίζω αυτό εννοεί και η Nelliel.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:54, 21-04-19:

Οι επομενοι κτηνιατροι δεν ειναι το θεμα μας ομως.Δεν τους πηγαν ζωντανο γατι.Δεν ευθυνονται αυτοι για τον θανατο του.Εδω δεν κανουμε διαγωνισμο ποιος απο τους 3 ειναι ο καλυτερος,αλλο ειναι το ζητουμενο.Η εγκληματικη ανικανοτητα του/της γιατρου που ηξερε και παρακολουθουσε τοσο καιρο το γατι και του/της ειχε επανειλημενως αναφερθει οτι πινει πολυ νερο.Οι αλλοι δεν μας ενδιαδερουν.Απο οτιδηποτε και ν πεθανε το γατι,το οτι της ειχαν πει οτι επινε 6 μπωλακια νερο και σφυριζε κλεφτικα,αντι να του κανει αμνεσως εξετασεις για διαβητη,δεν χρειαζομαι προσωπικα τιποτε αλλο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Alex_3

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους