Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,947 εγγεγραμμένα μέλη και 717,859 μηνύματα σε 22,441 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 366 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα και δίαιτα

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 14:41, 07-02-07:

Για πολλούς από εσάς το καλοκαίρι και γενικά το ζεστό κλίμα σημαίνει πλάνα για καλλωπισμό και δίαιτα με σκοπό το χάσιμο βάρους. Είναι επίσης καλή ευκαιρία να βοηθήσετε το κατοικίδιό σας να χάσει και αυτό το επιπλέον βάρος που πιθανά διαθέτει. Το 25% των κατοικίδιων σύμφωνα με τους κτηνιάτρους είναι υπέρβαρα και το επιπλέον βάρος μειώνει τη διάρκεια ζωής τους. Τα υπέρβαρα ζώα έχουν περισσότερες πιθανότητες αύξησης της πίεσης του αίματος, εμφάνισης διαβήτη και καρδιακών προβλημάτων. Το επιπλέον βάρος συνήθως δημιουργεί και προβλήματα στο σκελετό του ζώου.

Υπέρβαρο θεωρείται ένα ζώο όταν ζυγίζει 15-20% επιπλέον από το κανονικό του βάρος. Για παράδειγμα ένας σκύλος που το φυσιολογικό του βάρος είναι 22 κιλά θεωρείται υπέρβαρος όταν ζυγίζει 26 κιλά (τα επιπλέον 5 κιλά του σκύλου ισοδυναμούν περίπου με 50 επιπλέον κιλά στον άνθρωπο). Τα ζώα γίνονται υπέρβαρα για τους ίδιους λόγους που και οι άνθρωποι γίνονται υπέρβαροι (περισσότερο φαγητό, λιγότερη άσκηση).Όπως και ο άνθρωπος έτσι και το κατοικίδιο κερδίζει από την καθημερινή άσκηση. Επίσης έχει παρατηρηθεί ότι σκύλος που καθημερινά ασκείται έχει καλύτερη συμπεριφορά (γαβγίζει λιγότερο, δεν μασάει οτιδήποτε και πολλά άλλα

Ας δούμε όμως μερικά ενδιαφέροντα στοιχεία και τεχνικές που αφορούν στην άσκηση του σκύλου και της γάτας:

Απαγορεύεται απότομη και αυστηρή δίαιτα σε γάτα γιατί θα της δημιουργήσει προβλήματα. Φυσικά δεν μπορείτε να πάρετε τη γάτα σας βόλτα μαζί σας όταν κάνετε το γύρο του τετραγώνου όπως γίνεται με το σκύλο αλλά μπορείτε μέσα στο σπίτι να παίξετε μαζί της με διάφορα παιγνίδια που της αρέσουν (μπορείτε να δέσετε μία μπάλα με ένα σκοινί και να την αφήσετε να το κυνηγά για παράδειγμα). Το ιδανικό είναι να γίνεται δύο με τρεις φορές την ημέρα και για δεκαπέντε λεπτά.

ιντερπετ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mia_m
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 13:14, 16-09-07:

Αυτό το θέμα είναι ότι πρέπει για τη γάτα μου!!! Για τη ράτσα της δεν πρέπει να ξεπεράσει τα 6,5 κιλά, αυτή τη στιγμή ζυγίζει 8 και θέλω να την κάνω δίαιτα,αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Σαν γάτα πάντως,μπορώ να πω ότι ασκείται,τρέχει συνέχεια,αλλά τρώει και πολύ,μου ζητάει συνεχώς να φάει και πάντα με καταφέρνει. Σκέφτομαι ή να αναθέσω τη διατροφή της σε κάποιο άλλο άτομο ή να μην πηγαίνω καθόλου στην κουζίνα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 13:45, 16-09-07:

πάντα με καταφέρνει
Αν κανεις διαιτα εσυ σε αυτο και κοψεις το να σε καταφερνει παντα θα αδυνατισει στο πι και φι. Μαλλον ειναι μονη της και επειδη τη λυπασαι την εχεις κακομαθει λιγο κι εγινε ζητουλας. Μην ξεφευγεις απο τις γατο μαμαδο ευθυνες σου λοιπον και δειξε πυγμη... πες και κανενα οχι και δεξου και το να κατσουφιασει.. για το καλο της ειναι. οταν ζηταει βαζε την να παιζετε. Η παρ της ενα αλλο γατακι θα δεις για ποτε θα γινει σλιμ.

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,655 μηνύματα.

H Mia_m έγραψε στις 13:50, 16-09-07:

Thnx, παίρνω θάρρος. Είχαμε δοκιμάσει να φέρουμε γατάκι και ήταν 4 μέρες πάνω στο ψυγείο,σκηνές ζηλοτυπείας μου κανε.Μετά αφού έφυγε το γατάκι συνήλθε.Εννοήτε ότι δεν το πετάξαμε το γατάκι,το πήγαμε στο χωριό μου και κάνει ζωή και κότα. Θα προσπαθήσω να της πω και όχι

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 16:05, 16-09-07:

πορει να μην ηθελε εκεινο ειδικα το γατακι η να ηταν περαστικο... ισως ενα αλλο το συμπαθησει παντως εσυ πες τα οχι σου

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 23:43, 16-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mia_m
Αυτό το θέμα είναι ότι πρέπει για τη γάτα μου!!! Για τη ράτσα της δεν πρέπει να ξεπεράσει τα 6,5 κιλά, αυτή τη στιγμή ζυγίζει 8
Τι ράτσα είναι η γάτα σου?
Ξέρεις αυτά τα στάνταρ με το ιδανικό βάρος για την κάθε ράτσα είναι λίγο υποκειμενικά. Ο γάτος μου -σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει για τους Βιρμανούς- είναι "ελατωματικός'! Είναι μικρόσωμος και αδύνατος. (3,5 κιλά, 7 ετών στειρωμένος). Υποτίθεται ότι θα έπρεπε να είναι μεγαλόσωμος. Ωστόσο δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

H Mia_m έγραψε στις 15:11, 17-09-07:

Κεραμυδόγατα είναι,με κάτι άλλο δεν θυμάμε τι μας είχε πει η κτηνίατρος,μας είπε πάντως ότι πρέπει να ζυγίζει μέχρι 6,5 κιλά,αφού είναι σε σπίτι,στειρωμένη κτλ. Απλά ανυσηχώ,γιατί είναι επικίνδυνο για τη γάτα και δεν θέλω να πάθει κάτι.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 10:57, 18-09-07:

Κεραμυδόγατα είναι,με κάτι άλλο δεν θυμάμε τι μας είχε πει η κτηνίατρος,μας είπε πάντως ότι πρέπει να ζυγίζει μέχρι 6,5 κιλά,αφού είναι σε σπίτι,στειρωμένη κτλ. Απλά ανυσηχώ,γιατί είναι επικίνδυνο για τη γάτα και δεν θέλω να πάθει κάτι.
Αφου σου το είπε και ο γιατρός..οκ! Δοκίμασε να της πάρεις κροκέτες light.

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

H Mia_m έγραψε στις 17:37, 19-09-07:

Και αυτές τις κροκέτες της βρίσκω σε pet shop μόνο?

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 09:51, 20-09-07:

Και αυτές τις κροκέτες της βρίσκω σε pet shop μόνο?
Ναι. Θα ζητήσεις κροκέτες light για στειρωμένα θηλυκά.

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

H Mia_m έγραψε στις 00:12, 21-09-07:

Αχα,ευχαριστώ πολύ!! Θα πάω αύριο κιόλας το πρωί να ψωνίσω

Παράθεση

mespairos

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη mespairos
H mespairos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 870 μηνύματα.

H mespairos έγραψε στις 13:03, 02-10-07:

πέρα από την άσκηση που δεν έχουν μέσα στο σπίτι τα περισσότερα γατάκια γίνονται υπερβαρα γιατί δεν ξέρουμε ότι όταν τις στειρώνουμε πρέπει να τους αλλάξουμε την τροφή, πάρε τις κροκέτες για στειρωμένες γάτες, βάζε τις μόνο όση ποσότητα λέει πίσω η συσκεβασία και θα είναι οκ.

την επόμενη φορά που θα σου κάνει τα γλυκά μάτια όταν τρως πες της όχι αυτό είναι δικό Μου!, θα πληγωθεί ο εγωισμός της αλλά θα το ξεπεράσει, μπορεί να σου κρατήσει και μούτρα για λίγες μέρες βέβαια

οι γάτες από ένστικτο όσο βρίσκουν φαγητό τρώνε (μέχρι σκασμού και τελικής πτώσης) γιατί είναι κυνηγοί και το θύραμα δεν είναι πάντα δεδομένο, όταν όμως αντί να κυνηγάνε ζητιανέβουν (και βρίσκουν που να τα κάνουν και σε ποιόν) αρχίζουν να φουσκόνουν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mespairos

Διάσημο Μέλος

H mespairos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 870 μηνύματα.

H mespairos έγραψε στις 09:31, 29-10-07:

η υπερβαρη γάτα βλάπτει σοβαρά...........

την μέση μας

πέρα από την πλάκα, κάθε φορά που υποκύπτετε στα γλυκά της ματάκια για έναν μεζέ παραπάνω συμβάλετε στο να ζήσει λιγότερα χρόνια, σκεφτείτε το

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

toulis

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη toulis
H toulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 322 μηνύματα.

H toulis έγραψε στις 12:27, 29-10-07:

Παναγιά μου... τι είναι αυτό το τέρας?
Βρήκα και αυτό...

Πως τα αφήνουν να γίνουν έτσι????

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 12:28, 29-10-07:

Τί τέρας είναι τούτο;

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 12:36, 29-10-07:

Είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 12:41, 29-10-07:

Νομίζω ότι δεν είναι έτσι λόγο πάχους η τελευταία αλλά λόγο ράτσας...Πρέπει να είναι main coon

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 12:43, 29-10-07:

Παχιά η τελευταία δεν μου φαίνεται , αλλά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ!

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 12:47, 29-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από mimikaki
Νομίζω ότι δεν είναι έτσι λόγο πάχους η τελευταία αλλά λόγο ράτσας...Πρέπει να είναι main coon
Maine Coon, ξε-Maine Coon, αυτή δεν είναι γάτα. Είναι λιοντάρι!

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 13:29, 29-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από toulis
Βρήκα και αυτό...

μηπως ειναι διασταυρωση γατας με τιγρη?

Παράθεση

ELENIP (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ELENIP
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,405 μηνύματα.

H ELENIP έγραψε στις 19:53, 29-10-07:

η δικια μου ζυγίζει 4,100 και ειναι κοντα ενος χρονου.μηπως ειναι λιγο??ξερει κανεις?
η μικρη μου ειναι κοντα 3,5 μηνων και ζυγιζει 1,900!!!παρολο που λυσαει στο παιχνιδι(με ο,τι βρει), σε 5 μερες πηρε 100 γραμαρια.δεν ειναι ρατσας,ειναι γλυκά κεραμιδογατούνια!!!!!!!!!!

Παράθεση

ioanna_g

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ioanna_g
H ioanna_g αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 499 μηνύματα.

H ioanna_g έγραψε στις 20:23, 29-10-07:

Βρε παιδιά μονταζ είναι οι φωτο, κι εγώ μπορώ να σας κάνω!

Παράθεση

Mia_m (Μαρία)

Διακεκριμένο μέλος

H Mia_m έγραψε στις 21:17, 29-10-07:

Είχα κάνει τη γάτα μου μια φορά να φαίνεται πιο τεράστια από μένα, photoshop rulezz, ότι θες κάνει αυτό το πρόγραμμα (μόνο σε φωτογραφίες)

Παράθεση

Evelia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Evelia
H Evelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τα τελευταία χρόνια μία έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H Evelia έγραψε στις 01:32, 30-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από toulis
Βρήκα και αυτό...

Πω, πω!!! Τι πράμα είναι τούτο! Τι υπέροχος γάταρος! να τον χαίρεσαι και να τον προσέχεις!Τσιντσιλά είναι?

Παράθεση

mespairos

Διάσημο Μέλος

H mespairos έγραψε στις 09:52, 30-10-07:

τυχαίες φωτογραφίες που βρήκαμε στο internet είναι αυτές έχω πολλές στο pc μου πχ.

αλλά πλάκα θαχε να φτιάχναμε κάτι με φωτογραφίες από τις δικές μας γάτες

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

H Fotini έγραψε στις 10:40, 30-10-07:

Βασικά, δε νομίζω ότι το "λιοντάρι" που εικονίζεται πιο πάνω είναι αποτέλεσμα της τεχνολογίας. Αποτέλεσμα της κυρίας που το κρατάει είναι

Παράθεση

mespairos

Διάσημο Μέλος

H mespairos έγραψε στις 11:42, 01-11-07:

ο Μπεκεράκος από δω και πέρα θα έχει κάθε πρωί στο πιατάκι του 50gr κροκέτες για στειρωμένους γατούλιδες και θα κάνει το κουμάντο του, δεν θα έχει τίποτα επιπλέον στην διαθεσή του κατά τη διάρκεια της μέρας πέρα από νερό και τα χορταράκια του. Το πολύ καμία λιχουδιά 1/βδομάδα αν είναι καλό γατάκι

Έτσι μας είπε η γιατρός και έτσι θα κάνουμε, επίσης μας είπε πως ένα μικρό γατάκι (μηνών), χάθηκε από τον μάταιο τούτο κόσμο προχθές γιατί το αφεντικό του δεν άκουγε τις συμβουλές της και το τάιζε ποιο πολύ απότι έπρεπε με την δικαιολογία ότι ήταν φαγάνας

Αυτά προς γνώση και συμόρφωση

Παράθεση

Thea

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Thea
H Thea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H Thea έγραψε στις 01:55, 07-04-08:

καλησπέρα σε όλους... η καλυψούλα τον τελευταίο καιρό έχει πολλή όρεξη και σα να μου φένεται πως έχει πάρει μερικά κιλάκια...είναι γενικά πιό βαριά όταν τη σηκώνω...μήπως έχετε καμιά καλή ιδέα πως να της κάνω δίαιτα? προσπαθώ να της μειώσω την τροφή αλλά την τρώει όλη με αποτέλεσμα το βράδυ να νιαουρίζει δυνατά και να με ενοχλεί...τι να κάνω?
ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 02:07, 07-04-08:

Αντε εχεισ κι εσυ καλυψουλα για γατα??? χμμμ υπαρχουν πολλες λυσεις αλλα σε ολες θα χρειαστει να κανεισ υπομονη εσυ και να ανεχτεις τις αλλαγες συμπεριφορας γιατι ακομα κι εμεις οταν κανουμε διαιτα γοινομαστε νευρικοι. Εγω θα προτεινα να την παιζεις περισσοτερο και να μειώσεις ελαχιστα μονο το φαγητο της . Οι γατες δεν μεταβολιζουν καλα το λιπος και κανουν μπακιτσα οποτε δεν θελει καθολου αποτομες αλλαγες ειναι καλυτερα να χασει πιο αργα και να κανει μυς απο το παιχνιδι αλλιως θα κρεμεται η κοιλιτσα και θα ναι και νευριασμενη. Μπορεις εξισου να δοκιμασεις μια πολύ πλουσια τροφη ( θα ειναι κατι νεο οποτε θα δεχτει και την αλλαγη στη ποσοστητα μαζι α δεν εχει προβλημα σε αλλαγη τροφων) η μια λαιτ τροφη σην ιδια ποσοτητα με τωρα μαζι με ασκηση

Παράθεση

Thea

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Thea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H Thea έγραψε στις 18:51, 07-04-08:

καλησπέρα...ναι έχει κάνει μπακίτσα κ την βλέπω τρέχει πάνω κάτω όλη την ώρα...άσε σήμερα είχα ένα σοβαρό ατύχημα και είμαι χάλια...βέβαια παρατήρησα πως σήμερα δεν είχε αγκίξει η μικρή το φαγητό της...έχει φάει μία ποσότητα που με ικανοποίησε οπότε μένω ήσυχη...ποιές είναι οι τροφές οι λάιτ?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:21, 07-04-08:

Υπάρχουν εταιρίες που βγάζουν ξηρά τροφή Light,αν ρωτήσεις στο πετ σοπ ή στον κτηνίατρο θα σε κατατοπίσουν.
Ελπίζω να είσαι καλύτερα και να μην ήταν πολυ σοβαρό το ατυχημα...

Παράθεση

Thea

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Thea έγραψε στις 21:28, 07-04-08:

με παρέσυρε ένα μηχανάκι το πρωί και ήμουν στο νοσοκομείο με κάταγμα στο γόνατο και τη φτέρνα...ασε δράμα η σημερινή μέρα...ευχαριστώ για τη συμβουλή...

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 21:31, 07-04-08:

Ελπιζω να ειστε καλα κα οι δυο... μην ανυσυχεις τοσο για το αν θα φαει παντως αστην λιγο και να πεινασει δεν πειραζει. Οι μπακιτσες στις γατες διορθωνονονται μονο με πλαστικη απο οσο ξερω αλλα εμενα προσωπικα μ αρεσουν οταν τρεχει η δικη μου η καλυψουλα και κουνιεται η μπακιτσα της μ αρεσει και το βρισκω τρυφερο.. συμβολιζει οτι τα καταφερε να ζησει απο την ασθενεια της εστω και με ελατωματα. Δοκιμασε τις λαι αλλα καλυτερα κανε και πολλα παιχνιδια απο αυτα που πηδαει στον αερα ψηλα η κυνηγαει ποντικαια ελεφαντακια οτιδηποτε, ξερεις αυτα με το καλαμι ψαρεματος που στην ακρη εχει κατι. Τις βοηθουν πολύ. Εξισου σκεψου το ενδεχομενο ενος δευτερου γατακιου για να διατηρουν καλη φορμα και τα δυο με τα τρεξιματα.

Πωπω τωρα το διαβασα περαστικα

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:43, 07-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Tinkerbell_20
με παρέσυρε ένα μηχανάκι το πρωί και ήμουν στο νοσοκομείο με κάταγμα στο γόνατο και τη φτέρνα...ασε δράμα η σημερινή μέρα...ευχαριστώ για τη συμβουλή...
Δύσκολο κάταγμα...Περαστικά να είναι...

Παράθεση

Thea

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Thea έγραψε στις 22:23, 07-04-08:

ευχαριστώ πολύ...είναι δύσκολο ναι γιατί είμαι σε πλήρη ακινησία και με πολλούς πόνους κατά διαστήματα...μένω και μόνη μου...άσε...παντως η μπουμπού δεν έχει φύγει λεπτό από κοντά μου...πολύ τρυφερό...χιχι...πάντως εάν της βράζω λίγο στήθος κοτόπουλου κατά καιρούς κάνει αντί για κονσέρβα έστω και για λιχουδιά?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:26, 07-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Tinkerbell_20
ευχαριστώ πολύ...είναι δύσκολο ναι γιατί είμαι σε πλήρη ακινησία και με πολλούς πόνους κατά διαστήματα...μένω και μόνη μου...άσε...παντως η μπουμπού δεν έχει φύγει λεπτό από κοντά μου...πολύ τρυφερό...χιχι...πάντως εάν της βράζω λίγο στήθος κοτόπουλου κατά καιρούς κάνει αντί για κονσέρβα έστω και για λιχουδιά?
Ναι κάνει δε νομίζω να πειράζει αν δεν είναι σε ποσότητα!Και οι τροφές Light βγαίνουν και σε κονσερβα αν δεν κάνω λάθος,οπότε μπορείς να της δίνεις που και που αν θες.
Ωχ,πίκρα αν είσαι και μοναχούλα βρε,υπομονή.Ελπίζω να περάσει πολύ πολύ γρήγορα και σύντομα να χοροπηδάς στα παιχνίδια με τη μπέμπα σου!

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 08:26, 08-04-08:

Ωχ βρε, περαστικά!
Εγώ πάντως στον Ραουλ που τρώει κροκέτες όταν χρειάστηκε να κάνει λιγο δίαιτα, έβαζα την ποσότητά του στον δοσομετρητή και κάθε φορά που μου κλαψούριζε του έβαζα κι απο λίγο, δεν του είχα συνέχεια το πιάτο γεμάτο.
Ευτυχώς αυτός κινείται και παίζει πολύ χωρίς ιδιαίτερη ενθάρρυνση, οποτε σε συνδυασμο με την γυμανστική είχαμε αποτελεσματα.

Παράθεση

Άννα Κ.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Άννα Κ.
H Άννα Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 820 μηνύματα.

H Άννα Κ. έγραψε στις 10:06, 08-04-08:

περαστικά και απο μένα..ελπίζω να αναρρώσεις γρήγορα...Ξέρεις τι είναι λαίτ, οικονομικό και εξαιρετικά νόστιμο..Τα κατεψυγμένα φιλέτα γλώσσας...Εγώ προσωπικά που δεν τρώω το ψάρι θεωρώ οτι είναι το μόνο μη βρωμερό ψάρι...Δεν έχει κόκκαλα και τσίτες και στοιχίζει τα 5 μεγάλα φιλέτα 3-5 ευρώ...Εμείς αυτο τρώμε όταν κάνουμε εμετό απο το γλύψε γλυψε της γούνας μας....

ΥΣ: τσίτες στα κρητικά είναι τα μικρά κόκκαλα,(τα αγκάθια

Παράθεση

georgia alex

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη georgia alex
H georgia alex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 619 μηνύματα.

H georgia alex έγραψε στις 12:04, 08-04-08:

Καλημερα σε ολους!!!
Θα ηθελα τις συμβουλες σας σχετικα με τη γατουλα των γονιων μου,την Elisa..Η Elisa ειναι 1 1/2 χρονων και απο 7 μηνων στειρωμενη.Τους τελευταιους μηνες εχει παχυνει πολυ,παρα πολυ,πρεπει να της κανουν διαιτα,αλλα δεν ξερουμε ποια τροφη πρεπει να της παρουμε.Εχετε να μου προτεινετε κατι καλο και δραστικο και...νοστιμο,γιατι ειναι λιχουδα;;Α!Και κατι αλλο:επειδη οι δικοι μου εχουν 4 γατες συνολικα και τις ταιζουν ολες μαζι,πως θα ταιζουμε την Elisa χωριστα απο την Μπουλουκα,την Χαζουλα και τον Bobby;;;Αν εχει καποιος αναλογη εμπειρια θα με βοηθουσε πολυ να μου πει καποιες συμβουλες.Thx!!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:53, 08-04-08:

Αφού είναι στειρωμένη, το καλύτερο γι' αυτήν είναι να τρώει μια τροφή ειδικά για στειρωμένες γατούλες. Αυτές οι τροφές έχουν έτσι κι αλλιώς χαμηλή περιεκτικότητα σε λιπαρά, οπότε βοηθάνε και στον έλεγχο του βάρους. Τροφές για στειρωμένες γάτες έχουν οι περισσότερες εταιρείες (Royal Canin, Hill's, Purina) και τις βρίσκεις είτε στα πετ σοπ, είτε στα κτηνιατρεία. Δες π.χ. αυτήν εδώ. Εγώ τον τελευταίο καιρό έχω βολευτεί πολύ με την Sterilized της Royal Canin, που τους αρέσει πάρα πολύ.

Το να καταφέρεις να ταΐσεις περισσότερες από μία γάτες με διαφορετική τροφή την κάθε μία δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα, σίγουρα! Ο καλύτερος τρόπος είναι να τις μάθεις να τρώνε σε συγκεκριμένη ώρα, έτσι ώστε να τελειώνουν το φαγητό τους αμέσως και να μην αφήνουν περισσεύματα που μπορεί να τα τσιμπολογήσουν οι άλλες γάτες.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 13:28, 08-04-08:

Δες και εδώ.

Οι υπόλοιπες γατούλες είναι στειρωμένες; Αν όχι, φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να τρώνε από την ίδια τροφή.Οποιαδήποτε καινούργια τροφή πρέπει να εισάγεται σταδιακά, για να μην τους προκαλέσει διαταραχές όπως διάρροιες. Όσο για το αδυνάτισμα, ισχύουν λίγο-πολύ τα ίδια και με τους ανθρώπους: λιγότερο φαΐ, περισσότερη γυμναστική.

Παράθεση

georgia alex

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη georgia alex
H georgia alex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 619 μηνύματα.

H georgia alex έγραψε στις 13:32, 08-04-08:

Ευχαριστω πολυ aretha,με βοηθησαν πολυ οι πληροφοριες.Αληθεια,ruko,επειδη και τα 4 γατσουνια ειναι στειρωμενα(η Μπουλουκα και η Χαζουλα ειναι 9 χρονων και η Elisa με τον Bobby 1 1/2 χρ.)θα μπορουμε να δινουμε σε ολα το ιδιο;Καλη ιδεα κι ετσι δεν θα ταλαιπωρηθουν ουτε οι δικοι μου ουτε τα μικρα!:up:Ευχαριστω,ευχαριστω και τους δυο!!!

Παράθεση

Mariannioum

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mariannioum
H Mariannioum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H Mariannioum έγραψε στις 08:08, 14-05-08:

Σας μιλάω εκ μέρους μίας φίλης μου... Η οποία έχει πρόβλημα με την τροφή του γάτου της.. Ο οποίος έχει πρόβλημα με το βάρος του. Η Μαρία(η φίλη μου) προσπάθησε να τον αδυνατήσει αλλά δεν μπορεσε καθως ο γάτος της νιαούριζε για τροφή... Και επειδή αυτή λατρεύει τα ζώα και ειδικά το γάτο της δεν μπορούσε να του αντισταθεί και να του δώει την αγαπημένη του κονσέρβα με κοματάκια μοσχαρίσιου κρέατος ή πάπιας δυστυχώς όμως δεν γνωρίζει τη μάρκα...Αν μπορούσατε να μας προτείνετε μία γατοτροφή ανάλογη για αδυνάτισμα... Είναι πλύ μεγάλη ανάγκη ο γάτος είναι πολύ πολύ πολύ πολύ... ΧΟΝΤΡΟΣ!!!

Παράθεση

Jeannine

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jeannine
H Jeannine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.

H Jeannine έγραψε στις 08:38, 14-05-08:

Υπάρχουν ειδικές ξηρές τροφές στα πετ σοπ που είναι light με μειωμένες θερμίδες, όπως της royal canin, της hill's κ.λπ.
Αν πάει σε πετ σοπ θα βρει σίγουρα! Να την συμβουλεύσεις ότι δεν είναι καλό ο γατούλης να είναι παχουλός γιατί θα αποκτήσει προβλήματα υγείας... Οπότε καλό θα είναι ορισμένες φορές να του αντισταθεί και να τον ταΐζει συγκεκριμένες ώρες, ίσως πολλές φορές την ημέρα από λίγο όμως.

Παράθεση

Αντα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Αντα
H Αντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 6,545 μηνύματα.

H Αντα έγραψε στις 08:53, 14-05-08:

Καλημερα!! οπως σου ειπε η jeannine υπαρχουν ξηρες τροφες που βοηθουν στον ελεγχο του βαρους του γατιου. Δοκιμασα την royal canin slim και ειδα αποτελεσματα στη γατουλα μου, που ειχε παρει βαρος μετα που τη στειρωσα. Μπορει επισης να ελαττωσει την ποσοτητα που της δινει ,αλλα και να μην του δινει κονσερβα. Δεν του κανει κ καλο εξαλλου, ειδικα στα δοντια. Χρειαζεται υπομονη και επιμονη, ειδικα αν ειναι χονδρος πολυ καιρο τωρα....

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Βάσια13859
H Βάσια13859 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,613 μηνύματα.

H Βάσια13859 έγραψε στις 08:58, 14-05-08:

να πω μια ιστορια για να διεξω τι μπορουν να κανουν τα ζωα για να φανε?μια γνωστη μου και κτηνιατρος η κοπελα υοθετησε εναν γατουλη αρκετα χοντρο, δεν του εβαζε να φαει μεχρι που επιασε τον γατο να ανοιγει το ψυγειο!ναι και ομως ειναι αληθεια!η κοπελα μετα αγορασε ειδικα stop για το ψυγειο που εχουν για τα παιδακια, αλλα η γατα παλι το χαλασε και αρχισε να ανοιγει το ψυγειο, επισης εψαχνε τα σκουπιδια, δηλ εκανε τα οργια!αναγκαστικα η γατουλα πηγε στο κρηνιατρειο μιας φιληε της και εμεινε 7 ημερες με 30 γραμμαρια τροφης, οποτε και αδυνατισε το ζωο και σταματησε να ειναι κοιλιοδουλο!οποτε μην υποκειπτετε στα νιαου του καλου σας, κοψτε την περισσεια φαγητου πριν γινει σαν τον παραπανω γατουλη

Παράθεση

Αντα

Επιφανές Μέλος

H Αντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 6,545 μηνύματα.

H Αντα έγραψε στις 08:59, 14-05-08:

Απιστευτο Βασια!! να δω τον Αλφι να ανοιγει ψυγεια και τι στον κοσμο!! θα τον βαλω στο youtube αν μαθει τετοια κολπα!!

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Βάσια13859
H Βάσια13859 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,613 μηνύματα.

H Βάσια13859 έγραψε στις 09:03, 14-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Αντα
Απιστευτο Βασια!! να δω τον Αλφι να ανοιγει ψυγεια και τι στον κοσμο!! θα τον βαλω στο youtube αν μαθει τετοια κολπα!!

καλε μου το ελεγαν και δεν το πιστευαμετα που εφαγε και το στοπ για τα παιδακια?ο γατος ηταν τερας

Παράθεση

NiaR

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη NiaR
H NiaR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,345 μηνύματα.

H NiaR έγραψε στις 09:22, 14-05-08:

αχ τι προβλημα και αυτο....
εμενα ειναι πεισματαρης...δεν τρωει κροκετες αν δεν του δωσω κονσερβα καθεται νηστικος και κλαιει... και συγκεκριμενες μαρκες μονο τρωει.Κροκετα μονο μια συγκεκριμενη τρωει λιγο.
τι θα κανω????????

Παράθεση

Αντα

Επιφανές Μέλος

H Αντα έγραψε στις 09:28, 14-05-08:

Ποια μαρκα τρωει συνηθως ?? ξηρης τροφής εννοω. Δοκιμασα royal canin και τα ειδα να ξετρελαινονται με αυτη. Μολις καταλαβαινουν οτι παω να την βγαλω απο το ντουλαπι, και φαγωμενα να ειναι,και να κοιμουνται, αμεσως ερχονται διπλα μου!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους